Modré přilby míří do Mali

Francouzský obrněný transportér
Foto: Francouzský obrněný transportér VBCI v Mali / Ministerstvo obrany Francie

Válka v africkém Mali pokračuje. Z několikatýdenní rychlé operace se pomalu stává řetěz vleklých bojů, které nekončí vítězstvím, pouze udusáním velkých plamenů války. Islamistická hnutí však doutnají pod povrchem a čekají na svou příležitost. Francouzská operace se dostává do další fáze, která by měla vést ke stabilizaci situace, a to s pomocí vojenských i policejních sborů OSN.

 

Mise MINUSMA (UN's Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) zahájí svou činnost k 1. červenci tohoto roku. Rada bezpečnosti OSN odsouhlasila zapojení 12 640 modrých přileb z celého světa, tzn. 11 200 vojáků, včetně těch, kteří již v Mali jsou, a 1440 policistů. Podmínkou však je zajištění stability v zemi a nastolení situace, kterou lze za daných podmínek nazvat bezpečnou.

Do konce letošního roku zůstane v zemi ze 4500 francouzských vojáků pouze tisícovka mužů. Ti budou i nadále organizovat bojové akce proti vzbouřencům a islamistům. "Malé skupiny ozbrojených teroristů a rebelů stále představují ohrožení stability," popsal situaci pro New York Times Tieman Coulibaly, ministr zahraničí Mali.

Výzva pro OSN

S vysláním "peacekeepingové" mise ale nesouhlasí například Rusko. "Jsme především znepokojeni vzrůstající tendencí užívat sílu při mírových misích OSN," řekl před Radou bezpečnosti ruský velvyslanec při OSN Vitaly Churkin. Ozývají se i další hlasy, které přirovnávají francouzský zásah v Mali k tomu americkému v Afghánistánu – obě mise jsou totiž řízeny podle podobných scénářů. "Žádná indicie nenapovídá, jak dlouho ještě Francouzi zůstanou," informuje James Bays, reportér katarské stanice Al-Džazíra. 

Video: Francouzi v Mali / YouTube

S ním souhlasí i jeho kolega Andrew Simmons, který se nachází přímo v malijském městě Gao: "Říkali, že tu budou mít vojáky do konce roku. Co se stane ale potom, či jak dlouho budou síly OSN připraveny hrát svou roli ochránce a garanta stability, to nezmínili." Simmons pak dále upozorňuje na to, že hlavní výzvou pro misi OSN bude vyvážené rozdělení politické moci mezi vládu v Bamaku, tuarežské válečníky a arabskou menšinu.

Afghánský nádech mise v Mali

Situace v Mali se tak vzhledem k intervencí OSN stává dlouhodobou operací, jež by měla zajistit klid v regionu. Jenže kroky Francie i OSN vyvolávají duchy padlých v již přes deset let trvajícím konfliktu v Afghánistánu, kde sice došlo k rychlému svržení představitelů Tálibánu z řídicích pozic ve státě (kam se nyní, ale opět vracejí), avšak "srdce a mysl" afghánského národa si nikdy spojenecká vojska nedokázala získat.

Totéž nyní hrozí v Mali, zejména pokud se konflikt dostane pod patronaci OSN, která je kvůli své neschopností účinně reagovat často kritizována, a to především po situaci ve Rwandě roku 1994.  

Zdroj: Al-Džazíra, New York Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francouzské pozemní jednotky postupují na sever Mali

Začala další etapa francouzského vojenského angažmá v Mali. V úterý vyrazily z hlavního města Mali ...

Mali je svobodné! No, anebo možná ne úplně.

Francouzská část operace v Mali již zřejmě končí, tedy alespoň podle vyjádření francouzských ...

Válka sklepů a skrýší se pomalu plíží Mali

O operaci Serval v Mali se stále mluví jako o úspěšné a francouzský prezident Francois Hollande ...

Nestárnoucí francouzské stíhačky Mirage F1 nad Mali

Stíhací letoun Dassault Mirage F1 byl do francouzského letectva zařazen už v první polovině ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Nicolaj
    22:12 29.04.2013

    Válka v Mali bude jistě o mnoho jednodužší, důvodů tu zaznělo již spoustu. Já bych jen dodal že kulturně se jedná o zcela odlišné země. V afganistánu je jakási islámská kultura, ...Zobrazit celý příspěvek

    Válka v Mali bude jistě o mnoho jednodužší, důvodů tu zaznělo již spoustu. Já bych jen dodal že kulturně se jedná o zcela odlišné země. V afganistánu je jakási islámská kultura, která vyzdvihuje oportunismus a podvraťáctví. Káže lidem každého přechytračit. To je pak spojené s nízkým vzděláním, ze kterého vyplývá neschopnost myslet dopředu. To je vražedná kombinace, kdy lidé myslí jak "zvítězili" nad talibancem kderému dali napít ze své studny vody a přežili přesto že mu zamlčeli džbán mléka a nemyslí při tom na to, že je to stejný člověk který třeba odstřeloval školu ,kterou postavili "ti ze západu" a kam chodí jejich děti, z minometu. Stejně tak si myslí, jak vyzráli nad vojákem kterému nakecají že tam byl už před dvěma dny a ještě od něj dostanou vodu a nějaké jídlo. Ale ve skutečnosti jsou jen proti sobě protože "Lež má krátké nohy". Naopak v Mali je většina obyvatelstva černošského původu a dá se očekávat že má pevně zakořeněný jakýsi etický kodex, byť silně odlišný od toho našeho.Skrýt celý příspěvek

  • Voodoo
    20:50 29.04.2013

    V mým předchozím příspěvku jsem se nesnažil nijak srovnávat situaci v Afghánistánu a Mali, snad krom poslední věty. Chtěl jsem především poukázat na fakt, že vysoká podpora ...Zobrazit celý příspěvek

    V mým předchozím příspěvku jsem se nesnažil nijak srovnávat situaci v Afghánistánu a Mali, snad krom poslední věty. Chtěl jsem především poukázat na fakt, že vysoká podpora Talibanu afghánským obyvatelstvem je obecně přisuzovaná víceméně pouze náboženským rozdílům, jak sám Mart napsal. Podle mě je to je velmi zjednodušující a zároveň pro nás pohodlný pohled na celou věc.

    Ve skutečnosti je spoustě obyčejných lidí náboženství ukradené a jde jim pouze o to přežít. Jak jsem psal, Američani je už jednou zklamali, neodváží se je podpořit protože mají strach z následné pomsty Talibanu. Navíc je Taliban nejlíp platícím "zaměstnavatelem" v zemi. Spousta mužů má pouze dvě možnosti, jak se zachovat. Nechat sebe a svou rodinu zemřít hlady nebo se dát k Talibanu.

    Je opravdu strašně jednoduché říct, že jsou to všechno náboženští fanatici, ale realita je podstatně složitější.Skrýt celý příspěvek

  • Ondrej Rajkovic
    15:58 29.04.2013

    Musim uznat, ze po precteni tohoto clanku jsem byl trochu nemile prekvapen tim, ze prinasi pouze velmi povrchni pohled na situaci. Na druhou stranu, ale musim ocenit to, ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Musim uznat, ze po precteni tohoto clanku jsem byl trochu nemile prekvapen tim, ze prinasi pouze velmi povrchni pohled na situaci. Na druhou stranu, ale musim ocenit to, ze diskutujici vyzvedli nektere faktory soucasneho konfliktu a otevrela se debata.
    Rad bych tedy take prispel svoji trochou.

    ad 1/ Obyvatelstvo - Smer kterym se diskuse ubira je dle meho znacne zavadejici. Mart jako jediny se podival spravnym smerem protoze jedina oblast ve ktere je mozno porovnavat obyvatelstvo (a je to jedina spolecna oblast) Afghanistanu a Mali je nabozenstvi. A zde ten rozdil je opravdu markantni. V AFG prisli bojovnici Talibanu ze zacatku OEF jako alternativa ke koalicnim silam a tim, ze zde jiz existovaly vazby mezi bojovniky Talibanu (a jinych hnuti) s mistnim obyvatelstvem, tak etablovani povstalcu bylo jednodussi. Nastup Talibanu tedy neprisel tak jako nastup islamistickych bojovniku v Mali - s nabozenskym terorem. Tim, ze Mali je jako stat vice centralizovany nez Afghanistan potom zadny rezim nema sanci vydrzet a prezit bez podpory obyvatelstva.

    ad 2/ Politika - Zde navazuji na predchozi bod. Mali jako byvala kolonie Francie pod nazvem Sudanska Republika. Po serii nekolika vojenskych prevratu (a zde si opravdu neni potreba z toho nic delat jelikoz vojensky prevrat je casto v africkych statech nastrojem stridani politiku, stejne jako jsou v Cechach nebo na Slovensku volby) zde probehlo nekolik voleb, ktere byly obecne (a mezinarodne) uznane jako svobodne. Tohle neni zase az tak obvykly jev, ale neni to nic neocekavane. Vzhledem na vazby Mali na Francii a USA je v zajmu kazdeho politickeho predstavitele v Mali, aby byl pokladan za demokraticky zvoleneho. Neni za tim nic jineho nez motivace jak ziskavat financni a vojenskou pomoc ze zahranici.

    ad 3/ Armada - V Mali, stejne jako v ostatnich africkych statech hraje armada podstatne silnejsi roli nez na jakou jsme zvykli. Predsedove vlad a prezidenti jsou sesazovani armadou pokud nevyclenuji dostatek prostredku pro vojaky. Pokud tak cini tak ziskavaji podporu nejen prislusniku ozbrojenych slozek ale i jejich rodin a sirsiho pribuzenstva. Coz je v state s tak nizkou urovni infrastruktury jako je Mali (a nebo vetsina statu v Africe) velmi dulezite jelikoz armada zde casto plni i poradkove funkce, ktere u nas zastava policie.

    Zde je videt jasny rozdil mezi Afghanistanem a Mali a da se pokracovat jeste dale. Abych se, ale dostal k porovnani vyvoje v Mali a v Afghanistanu.
    Kazdy protipovstalecky konflikt je zdlouhava zalezitost a neda se vyresit ani za par tydnu, ani za par mesicu, ale minimalne za par let. Neuspech v pripade Afghanistanu neni mozne zcela jasne popsat, a jeho priciny uz vubec ne. V pripade Mali to je o dost jednodussi - pokud ma byt uspech dosazen pak musi byt cely region bezpecny a stabilni, aby bylo mozne vytlacit vetsinu islamistickych bojuvek z jejich safe haven-u. Pokud tohle nebude dosazeno tak je mozne pouzit jeste jeden "cheat" - tim je efektivni kontrola hranic.
    Pokud se podivame na mista kde se v soucasnosti v Mali bojuje tak uvidime dve hlavni oblasti - horsky masiv Adrar des Ifoghas a oblast vychodne od udoli reky Niger a mesta Gao. To, ze se boje soustreduji do techto mist neni ani v jednom pripade nahoda. Masiv Adrar je prirozenym opornym bodem na hranici Mali a Alzirska - je to skrtici bod v jinak ploche pousti kde se nachazi tolik potrebny ukryt pred pocasim a take zdroje pitne vody. Mesto Gao a udoli reky Niger je pak primo na trase z Nigerie (pres Niger) do Alzirska a Libye, ktera je pouzivana nejen teroristy z AQIM a Boko Haram, ale take jako migracni tranzitni koridor z Guinejskeho zalivu k Stredozemnimu mori a do Evropy. V pripade Afghanistanu nic takoveho neexistovalo protoze kazde udoli na vychode bylo tranzitnim koridorem do kmenovych oblasti Pakistanu a kazdy vrchol mohl byt pouzity jako zakladna pro dalsi pusobeni povstalcu.

    Na zaver jen dodam tolik, ze se musime vyvarovat stejneho omylu jako v pripade Afghanistanu a Iraku. V letech 2001 a 2003 jsme si mysleli, ze valka v techto statech bude jen obdobou konvencnich nebo polo-konvencnich valek na jake jsme byli zvykli. V pripade Mali si musime uvedomit, ze valka v Africe nebude stejna, a v mnohem ani podobna, valce v Afghanistanu.Skrýt celý příspěvek

  • mart
    15:01 29.04.2013

    Omluva,
    pohoří Adrar des Ifoghas je samozřejmě v severovýchodním Mali. Trapný překlep...

    Omluva,
    pohoří Adrar des Ifoghas je samozřejmě v severovýchodním Mali. Trapný překlep...

  • mart
    14:45 29.04.2013

    Stále si myslím že to nelze úplně srovnávat, i když samozřejmě určitá podoba tu je. - etnika. Většinové černošské obyvatelstvo, Tuaregové, arabské národy. Poznat tato etnika je ...Zobrazit celý příspěvek

    Stále si myslím že to nelze úplně srovnávat, i když samozřejmě určitá podoba tu je.

    - etnika. Většinové černošské obyvatelstvo, Tuaregové, arabské národy. Poznat tato etnika je i pro cizince vcelku snadné už na první pohled. V afg to byl problém. Proto je v Mali těžší se ukrýt mezi civilním obyvatelstvem.

    - území. Zatímco v afg se bojovalo/bojuje téměř všude, tak v Mali je to nyní výhradně záležitostí severu. Na jihu země běží normální, skoro "západní" život. Sem také patří, s jakými státy Mali sousedí. Sever-Alžír, Niger... Jih-Burkina Faso, Pobřeží slonoviny, Senegal... Netřeba dál rozvádět.

    - náboženství. To si myslím, že nelze od celého problému úplně oddělovat (pro převážně ateistické čechy těžko pochopitelné...). V afg je tolerance radikálního islámu velmi vysoká. V Mali přesně naopak. Možná by se dalo říci, že Malijci radikální islám dobrovolně nepřijmou. Nemají to v povaze a je to i hrozně vidět.

    - geologie. Převážně hornatý afg, převážně rovinaté Mali. Podoba tu je v tom, že se povstalci v Mali stáhli do pohoří Adrar des Ifoghas v severozápadním Mali (města Kidal a Gao), kde mají podobné podmínky jako v afg.

    Jinak. Francouzi mají podporu obyvatelstva úplně jinou, než kdy měli američané/koaliční vojáci v afg. Je třeba si uvědomit, že Mali je bývalou francouzskou kolonií. Převážná část obyvatel mluví francouzsky (což je také velký rozdíl oproti afg, kde jsme se bez tlumočníka nehnuli). Žije zde spousta francouzů a naopak spousta malijců žije ve francii.

    Sečteno a podtrženo. Dle mého názoru tu rozdíl je a vcelku velký.Skrýt celý příspěvek

  • David Khol
    13:59 29.04.2013

    Voodoo: velice správně. V Afghánistánu navíc měl Tálibán z počátku značnou podporu obyvatelstva, to bralo jakoukoliv vládu raději než předchozí zmatek. Ale v Mali islamisté jsou v ...Zobrazit celý příspěvek

    Voodoo: velice správně. V Afghánistánu navíc měl Tálibán z počátku značnou podporu obyvatelstva, to bralo jakoukoliv vládu raději než předchozí zmatek. Ale v Mali islamisté jsou v podstatě marginální skupina bez širšího společenského zakotvení, možná ale právě proto jsou tak agresivní.
    A ta kontrola finančních toků..ano, bylo by to řešení, ale vzhledem k obtížnosti (moderní technologie, schopnost převádět velké částky prakticky po celé Zemi atd.) téměř nerealizovatelné. Stačí se podívat, jaké problémy mají mocné USA (které mají jistě řadu kvalitních expertů) s úkolem omezit financování Al-kájdySkrýt celý příspěvek

  • Muerte
    11:20 29.04.2013

    Jestli jsou větším problémem zahraniční bojovníci, tak musí někde brát prostředky na svou činnost. I kdyby nebrali plat, tak potřebují jíst a náboje taky nejsou zadara. Je třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli jsou větším problémem zahraniční bojovníci, tak musí někde brát prostředky na svou činnost. I kdyby nebrali plat, tak potřebují jíst a náboje taky nejsou zadara. Je třeba zarazit to financování a zavřít ty, kteří to platí.

    Snad se Francouzi poučili z Afghánistánu a začnou válku o srdce místních obyvatel hned. Mají výhodu, nemusí zasahovat jinde jako Američané.

    Největší problém vidím s místní vládou, tu musí OSN podporovat, ale ta může být neschopná, zkorumpovaná a pod. i když demokraticky zvolená. Kompromis mezi tuarégy a ostatními skupinami taky nebude jednoduchý. Možná by to chtělo dovolit jim vlastní stát.

    Proti státu se zasahuje mnohem jednodušším způsobem, než proti nikde neukotvené skupině obyvatel. Když někde parta tuarégů zaútočí, tak prostě bude komu vyhlásit regulérní válku a bude.Skrýt celý příspěvek

  • Voodoo
    10:01 29.04.2013

    Mart: Řekl bych, že s tím Afghánistánem nemáš tak úplně pravdu. Velká část civilního obyvatelstva vítala vojenské jednotky stejně jako teď v Mali. Problém bylo, že po rychlém ...Zobrazit celý příspěvek

    Mart: Řekl bych, že s tím Afghánistánem nemáš tak úplně pravdu. Velká část civilního obyvatelstva vítala vojenské jednotky stejně jako teď v Mali. Problém bylo, že po rychlém vytlačení Talibanu nezačala rekonstrukce země a nakonec byla prakticky celá pozornost přesunuta na Irák. Tím bylo Talibanu umožněno vrátit se zpět do svých pozic. Lidé tak ztratili v Američany a jejich spojence důvěru a nevěří, že jich Talibanu někdy zbaví. Proto většina z nich radši podporuje Taliban než ISAF. Jsou zatím čistě pragmatické důvody, nikoliv náboženské, alespoň ne v takové míře v jaké se prezentuje. Jak tedy autor správně poznamenal, souboj o srdce a mysl civilního obyvatelstva Afghánistánu si spojenci prohráli samy. A pokud se Francouzi a OSN z této chyby nepoučí, tak to v Mali dopadne stejně.Skrýt celý příspěvek

  • mart
    06:49 29.04.2013

    To xxx Tuaregové jsou jen jedním z hráčů na poli... A nikoliv tím nejvážnějším. Větším problémem budou "zahraniční bojovníci". Zmatený komentář j.fišera netřeba komentovat. ...Zobrazit celý příspěvek

    To xxx
    Tuaregové jsou jen jedním z hráčů na poli... A nikoliv tím nejvážnějším. Větším problémem budou "zahraniční bojovníci".

    Zmatený komentář j.fišera netřeba komentovat. Jen malé vysvětlení. V Mali probíhá operace Serval, což je Francouzská akce do které se zapojily i síly ECOWAS, a dále EUTM, neboli výcviková mise evropské unie (EU). A jak článek napovídá, chystá se mise OSN.
    NATO je zde tak trcohu mimo...Skrýt celý příspěvek

  • Private
    22:01 28.04.2013

    Hlavně tady se vůbec nemluví o NATO, ale o OSN (UN), takže..

    Hlavně tady se vůbec nemluví o NATO, ale o OSN (UN), takže..

  • xxx
    21:11 28.04.2013

    Pokud si neziskaji Tuaregy /napr. souhlasem s autonomii Azavatu/, nemohou v dlouhodobem
    horizontu zvitezit.

    Pokud si neziskaji Tuaregy /napr. souhlasem s autonomii Azavatu/, nemohou v dlouhodobem
    horizontu zvitezit.

  • stroup
    21:05 28.04.2013

    j. fišer: To chcete možná vy.. můj osobní názor na NATO je veskrze kladný a vystoupení z něj bych nepovažoval za šťastný krok. Váš názor si můžete dovolit jen proto že u nás ...Zobrazit celý příspěvek

    j. fišer:
    To chcete možná vy.. můj osobní názor na NATO je veskrze kladný a vystoupení z něj bych nepovažoval za šťastný krok. Váš názor si můžete dovolit jen proto že u nás (Evropa, západní svět) je relativní mír a blahobyt..Skrýt celý příspěvek

  • j. fišer, třebíč
    20:49 28.04.2013

    standard teroristů z nato napadnout suverenní stát způsobit utrpení obyvatelstvu a škody zaplatí někdo jiný chceme vystoupit z této zločinecké organizace   Pane Fišere, na ...Zobrazit celý příspěvek

    standard teroristů z nato napadnout suverenní stát způsobit utrpení obyvatelstvu a škody zaplatí někdo jiný chceme vystoupit z této zločinecké organizace
     
    Pane Fišere, na Armádních novinách nebudeme tolerovat provokační a útočné nálepky, jako "standard teroristů z nato". Pokud chcete diskutovat, neschovejte složité problémy za vaše umělé vytvořené pojmy, které odráží váš aktuální emoční stav. Příště budeme podobné příspěvky automaticky upravovat. AdminSkrýt celý příspěvek

  • mart
    14:49 28.04.2013

    Myslím, že nejde srovnávat Afghanistán a Mali, zvláště pak civilní obyvatelstvo... Zatímco v afg místní nechtěli koaliční vojáky (na druhou stranu ale ani Taliban...), tak v Mali ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že nejde srovnávat Afghanistán a Mali, zvláště pak civilní obyvatelstvo... Zatímco v afg místní nechtěli koaliční vojáky (na druhou stranu ale ani Taliban...), tak v Mali je na tom trochu jinak. Místní lidé vítají vojáky EU opravdu jako "osvoboditele" a radikální Islám odmítají. Z toho vyplívá, že i náboženství je v obou zemích chápáno dost rozdílně (a i proto to má radikální islamismus v Mali mnohem težší než v afg).

    Otázkou (na kterou v současnosti asi nedokáže nikdo odpovědět) je, jak to bude do budoucna.
    ...a také nesmíme zapomínat na blížíci se volby...Skrýt celý příspěvek

  • Radek
    12:43 28.04.2013

    myslel jsem presne na to samy,jestli to tam budou jen pozorovat a nezasahnou,tak je cela ta operace k nicemu..

    myslel jsem presne na to samy,jestli to tam budou jen pozorovat a nezasahnou,tak je cela ta operace k nicemu..

  • DS
    11:14 28.04.2013

    OSN a síla? Viz film "Warriors".

    OSN a síla? Viz film "Warriors".

Načítám diskuzi...