Pick-upy pro Armádu ČR: Toyota Hilux vs. Isuzu D-Max

Pick-upy pro Armádu ČR: Toyota Hilux vs. Isuzu D-Max
Toyota Hilux ve vojenské zelené barvě, ilustrační fotka / Twitter Yianni Charalambous (Zvětšit)

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) za maximálně dvě miliardy korun (včetně DPH) pořídí 1200 víceúčelových terénních pick-upů. Řada výrobců ale své modely pick-up z Evropy stahuje nebo přestává vyrábět. Potenciální okruh dostupných modelů je tak velmi omezen.

Žádost o účast v zadávacím řízení (kvalifikačním kole) na nákup vojenských pick-upů poslalo 13 uchazečů. Seznam uchazečů není znám, ale jsou zde jak známé české vojenské společnosti, tak i civilní dealeři aut. Termín pro podání přihlášky vypršel 24. července. Pokud uchazeči splní kvalifikační podmínky, MO ČR je vyzve k podání konkrétní nabídky. Vítězná vozidla následně v Armádě ČR nahradí zastaralé stroje UAZ a stárnoucí Land Rovery.

Zahraniční výrobci aut nemají v ČR výhradní dovozce. Řada uchazečů tak zákonitě nabídne stejné modely aut. Ostatně stejně tomu bylo v Polsku, kde soutěžící firmy nabízely model Nissan Navara. Tento japonský model se ale přestává v Evropě vyrábět a proto polská armáda nakonec získá vozidla Ford Ranger. Auta polské armádě dodá česká společnost GLOMEX Military Supplies (Glomex MS), resp. její polská odnož Glomex MS Polska.

Každý uchazeč musí pečlivě zvážit nejen to, zda jeho nabídka plní takticko-technické požadavky armády, ale zda lze nabízená vozidla dodat v požadovaném časovém rámci a množství. Neméně důležité je zajištění dodávek náhradních dílů a servisní podpora v průběhu dodávek a dvouleté záruční doby (bez omezení ujetých kilometrů). Pro samotnou armádu je pak důležité to, aby podpora jednotlivých modelů ze strany výrobce byla co nejdelší a co nejdostupnější.

Tento požadavek již předem vyřazuje různé exotické pick-upy nebo modely na konci výrobního cyklu. Dodávky pro Armádu ČR potrvají v rozmezí let 2021 až 2024. Uchazeči musí tedy podporovat provoz armádních pick-upů až do roku 2026.


Ford Ranger; větší foto / Ricardo


Ford Ranger

Uzavření smlouvy proběhne do konce letošního roku a s dodávkou prvních vozidel se počítá v příštím roce. Kontrolní zkoušky, tedy zda vozidla plní takticko-technické požadavky (např. klimatická odolnost, použitelnost paliva atd.) Armády ČR, ověří Vojenský technický ústav (VTÚ).

Vojáci požadují vozidlo typu pick-up s dvojitou kabinou (double cab) s motorem o výkonu minimálně 110 kW (pracující na palivo F-54, F-34). Dodaná vozidla musí mít délku v rozmezí 5000 až 5400 mm, šířku 1750 až 2300 mm (včetně zrcátek), výšku 1800 až 2200 mm (bez dodatečných úprav) a světlou výšku minimálně 200 mm. Další podmínkou je brodivost 500 mm. Celková hmotnost nesmí překročit 3500 kg při užitečné nosnosti minimálně 850 kg. Za vozidlo půjde umístit brzděný přívěs do hmotnosti 3000 kg.

Střední doba provozu mezi neodstranitelnými poruchami (MTBF) je minimálně 15 000 km. Armáda přitom počítá s průměrným ročním nájezdem 11 000 km, a to ze 75 % po pevných cestách, v 15 % po polních cestách a v 10 % případech ve velmi těžkém terénu. Celková minimální životnost se počítá 15 let nebo 200 000 najetých kilometrů.

Vojáci požadují klasická civilní vozidla jen s relativně běžnými doplňky a vybavením. Vozidlo musí mít v přední části elektrický naviják s nosností odpovídající hmotností vozidla. Armádě stačí klasické pneumatiky na ocelových discích bez technologie runflat. Vozidla získají maskovací nátěr khaki matná (ČSN 5450) s českými rozlišovacími znaky. Mezi další doplňky patří přední ochranný rám, držáky pro osobní zbraně vojáků a snímatelné prosklené zastřešení korby (hardtop) s vnitřním LED osvětlením.


Toyota Hilux s pevnou střechou hardtop; větší foto / Facebook ReddiWraps / ReddiDetail


Toyota Hilux

Dříve, než si představíme potenciálně vhodná vozidla, je třeba uvést, že uchazeči mohou teoreticky nabídnout pick-upy z velmi široké nabídky. Musí ale pečlivě zvážit, zda si výběrem konkrétního modelu nezkomplikují život. Jde zejména o oblast dostupnosti náhradních dílů a zajišťování servisu (výměna kapalin, filtrů, servis klimatizace, seřízení geometrie, výměna tlumičů, brzdových destiček atd.) pro sloužící vozidla. Klasikou zřejmě bude častá výměna poškozených částí karoserie (blatníky, dveře, skla, světla, zpětná zrcátka). Firmy tedy rozhodně nenabídnou žádné exotické modely, ale pouze dobře zavedené, dostupné a ověřené.

Pro Armádu ČR se teoreticky nabízí sedm až osm potenciálních modelů pick-upů. Z této nabídky ale nelze nabídnout vozidla Nissan Navara, Mercedes třídy X a Renault Alaskan. Jmenované stroje se vyráběly v barcelonské továrně společnosti Nissan. Mercedes-Benz ale přerušuje výrobu modelů Mercedes X a Nissan směřuje k nevyhnutelnému uzavření katalánské továrny.

Problémy v Evropě má i třetí člen aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, tedy japonská Mitsubishi. Japonská firma plánuje úplných odchod z Evropy s cílem se soustředit na oblast jihovýchodní Asie. Uchazeči v českém tendru tak musí mít hodně kuráže, aby nabídli pick-up Mitsubishi L200, tedy zavázali se do roku 2026 podporovat model, pro který nebude v Evropě běžné komerční zázemí. Pokud tedy Mitsubishi z Evropy odejde. V každém případě japonská značka již ohlásila okamžité zastavení uvádění nových modelů na evropský trh.

Další otazník panuje nad modelem Ford Ranger. V roce 2022 končí výroba současného modelu a Ford přijde s novým typem, jehož podoba již koluje po internetu. Změnu modelu v průběhu dodávek, které poběží pro Armdáu ČR až do roku 2024, ale zadávací dokumentace zakazuje. Opět tedy platí, že uchazeč může Ford Ranger nabídnout, ale musí pečlivě zvážit, zda je schopen poskytnout vozidla i po konci jejich výroby v roce 2022. Polsko sice nakupuje Ford Rangery, ale dodávky jsou naplánovány právě do roku 2022.

Teoreticky se může uchazeč vozidly a náhradními díly předzásobit. Otázkou ale je, za jakou cenu a problémy. Míra nejistoty v případě těchto dvou modelů (Ford / Mitsubishi) je jednoduše větší (oproti Toyota / Isuzu). Pokud si ale daný uchazeč věří, není problém daná vozidla nabídnout. Musí ale počítat s tím, že také Armáda ČR bude zvažovat, jak po roce 2026 zajistí provoz svých pick-upů. Armáda jistě posoudí i hustotu servisních míst v ČR i ve světě pro daný model.


Isuzu D-Max s nástavbou; větší foto / Uniplast Serbia


Isuzu D-Max

Pokud se podíváme na dostupnost vozidel, náhradních dílů (v ČR i ve světě) a servisní podporu, tak v nabídce zůstávají pouze zmíněné modely Toyota Hilux a Isuzu D-max. To je sedm vozidel. Osmá možnost, spíše jako zajímavost, je ruský UAZ Pickup. Nedávno 120 UAZů Patriot (verze SUV) nakoupilo Srbsko. Tato možnost je ale pro Armádu ČR hodně teoretická.

Je tedy možné, že většina nebo dokonce všech 13 uchazečů nabídne pouze modely Toyota Hilux a Isuzu D-Max. Přičemž za favorita lze označit vozidlo Toyota Hilux. Hlavní předností Toyoty je celosvětová dostupnost náhradních dílů, a to dokonce i v těch nejzapadlejších částech světa. Jednoznačnou předností je rovněž možnost servisovat a opravovat vozidla Toyota doslova kdekoliv na světě.

Srovnávat takticko-technické specifikace výše uvedených modelů je zbytečné. Všechna vozidla jsou z takticko-technického hlediska pro provoz Armády ČR vhodná.

Samá armáda v zadávací dokumentaci uvádí, že rozhodne cena (za vozidla, servis i náhradní díly), pochopitelně při splnění všech podmínek na vozidlo kladené. Což musí uchazeč dokázat a armáda si ověří. Pokud budou ceny podobné, vyhraje nabídka s lepšími záručními podmínkami a servisem. 

Na závěr uveďme, že výše uvedené řádky jsou výsledkem pozorování vnějšího pozorovatele a všechny informace jsou dostupné v otevřených zdrojích. Podklady a závěry armádních plánovačů, kteří mají přístup k mnohem komplexnějším informacím, mohou být jiné.

Zdroj: Car and Driver, Japan Times, iDnes, nipez.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Speciální vozidla RDV Gepard a LRPV Gepard na podvozku Toyota

Česká armáda už se začala poohlížet po náhradě za vozy Land Rover Defender a UAZ 469, kterým pomalu ...

Klasická Toyota Land Cruiser jako náhrada Land Roveru Defender a UAZu?

V české armádě slouží stovky lehkých vozidel, jejichž životnost se blíží ke svému konci. Týká se to ...

Land Rover Defender: legenda se znovu hlásí do služby

Ministerstvo obrany ČR dne 23. prosince 2019 zastavilo výběrové řízení na zakoupení nových osobních ...

Polská armáda získá Nissany Navara. Česká armáda nástupce UAZů stále hledá

Polské ministerstvo obrany dne 13. března představilo nástupce polských víceúčelových terénních ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Scotty
  15:59 08.10.2021

  K dnešnímu dni je závazně objednaných 1000 Hiluxů.

  K dnešnímu dni je závazně objednaných 1000 Hiluxů.

 • PavolR
  17:23 07.10.2021

  Mimochodom, GLOMEX Military Supplies, ktorá dodá AČR Toyoty a Poliakom Ford Rangery, je dcérskou spoločnosťou holdingu SKUPINA a.s., ktorá sa stala súčasťou Zetor Defense a.s. ;-p

  Mimochodom, GLOMEX Military Supplies, ktorá dodá AČR Toyoty a Poliakom Ford Rangery, je dcérskou spoločnosťou holdingu SKUPINA a.s., ktorá sa stala súčasťou Zetor Defense a.s. ;-p

  • Jura99
   17:52 07.10.2021

   Firma pod názvem Zetor Defense a.s. v obchodním registru není.

   Firma pod názvem Zetor Defense a.s. v obchodním registru není.

   • PavolR
    18:34 07.10.2021

    Tak či onak, aj na IDET 2021 už v týchto dňoch frčia pod týmto názvom:
    https://ikatalog.bvv.cz/idet/z... :-)
    Viac tu:
    https://www.zetordefence.com/...

    Tak či onak, aj na IDET 2021 už v týchto dňoch frčia pod týmto názvom:
    https://ikatalog.bvv.cz/idet/z... :-)
    Viac tu:
    https://www.zetordefence.com/...

   • PavolR
    18:38 07.10.2021

    Ale inak moja chyba, že som namiesto defence napísal defense ...

    Ale inak moja chyba, že som namiesto defence napísal defense ...

    • Jura99
     07:25 08.10.2021

     ani tu jsem v registru nenasel

     ani tu jsem v registru nenasel

     • Jura99
      09:59 08.10.2021

      mikojan29: to je zase jen článek, podstatný je obchodní rejstřík. Možná jsem slepý, ale na justice.cz jsem tuto firmu nenašel.

      mikojan29: to je zase jen článek, podstatný je obchodní rejstřík. Možná jsem slepý, ale na justice.cz jsem tuto firmu nenašel.

     • mikojan29
      10:28 08.10.2021

      Je to v tom "článku":

      https://sk.wikipedia.org/wiki/...

      Je to v tom "článku":

      https://sk.wikipedia.org/wiki/...

     • Jura99
      11:47 08.10.2021

      mikojan29: Joint-venture může být společný podnik jen na základně smlouvy (bez tvorby nové právnické osoby) a nebo vznik právnické osoby, obvykle a.s.. Jelikož je za tím novým ...Zobrazit celý příspěvek

      mikojan29: Joint-venture může být společný podnik jen na základně smlouvy (bez tvorby nové právnické osoby) a nebo vznik právnické osoby, obvykle a.s.. Jelikož je za tím novým názvem zkratka a.s., tak bych tipoval druhý případ, ale pak by ta firma musela být v rejstříku. Je možné, že se tam teprve objeví. Jakkoliv jim přeju úspěch, tak s vozidlem 4x4 je trh dost nasycený a nevidím tam v konkurenci moc prostoru. Rovněž poptávka po tomto vozidle v AČR ani OSSR se nezdá být.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      12:33 08.10.2021

      Jura99: Po tomto vozidle? Čo ak sa vám pokúsia predať Wolfdoga? Bečvar pozná údaje z Libavy 2017. ;-)

      Mimochodom, Poliaci majú rozbehnuté programy na ATV 4x4 - Pegaz a Kleszcsz

      Jura99: Po tomto vozidle? Čo ak sa vám pokúsia predať Wolfdoga? Bečvar pozná údaje z Libavy 2017. ;-)

      Mimochodom, Poliaci majú rozbehnuté programy na ATV 4x4 - Pegaz a Kleszcsz

     • Jura99
      14:51 08.10.2021

      PavolR: nebo co když jadernou ponorku, kterou svět neviděl ? Podobně jako toho Wolfdoga svět neviděl. V Polsku je šance minimální a konkurence také velká. Jedinou nadějí jsou OSSR, ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: nebo co když jadernou ponorku, kterou svět neviděl ? Podobně jako toho Wolfdoga svět neviděl. V Polsku je šance minimální a konkurence také velká. Jedinou nadějí jsou OSSR, ale program byl zrušen a pokud myslí reálně nákup 8x8 a BVP, tak žádné volné peníze nebudou (podle mě nebudou ani na toto).Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:42 08.10.2021

      Jura99: Popravde tiež som sa dnes pohrával s myšlienkou, či Austrálčania budúci rok nezahlásia zrušenie nákupu amerických atomových ponoriek a nekúpia radšej tucet Zetor Seaquest.

      Jura99: Popravde tiež som sa dnes pohrával s myšlienkou, či Austrálčania budúci rok nezahlásia zrušenie nákupu amerických atomových ponoriek a nekúpia radšej tucet Zetor Seaquest.

 • Nesher
  18:09 05.11.2020

  Podle čerstvé zprávy ČT soutěž na dodávku pick-upů pro AČR vyhrála Toyota Hilux za něco málo přes jednu miliardu Kč, tedy cca polovinu plánované částky.

  Podle čerstvé zprávy ČT soutěž na dodávku pick-upů pro AČR vyhrála Toyota Hilux za něco málo přes jednu miliardu Kč, tedy cca polovinu plánované částky.

  • logik
   15:13 06.11.2020

   Je fakt, že za uvedenou kusovou cenu bych si skoro taky jednu koupil :-)

   Je fakt, že za uvedenou kusovou cenu bych si skoro taky jednu koupil :-)

 • flanker.jirka
  10:41 09.08.2020

  Pokud se budeme bavit o servisní náročnosti takových vozidel, tak bych byl pro toto řešení: :-)
  https://www.youtube.com/watch?...

  Pokud se budeme bavit o servisní náročnosti takových vozidel, tak bych byl pro toto řešení: :-)
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Larry
  18:37 06.08.2020

  Ten kdy specifikoval požadavky na nové vozidlo buď trpí ztrátou paměti nebo čerstvě vylezl ze školy. Palivo F-34 je v podstatě civilní JET A-1 pro letecké proudové motory. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten kdy specifikoval požadavky na nové vozidlo buď trpí ztrátou paměti nebo čerstvě vylezl ze školy.
  Palivo F-34 je v podstatě civilní JET A-1 pro letecké proudové motory.
  Nějakých 13-15let zpátky v Afghánu na misích tankovali do Dinga právě F-34 a nejezdilo to, no jezdilo ale bídně. Tehdy se to nějak řešilo, jak to nakonec dopadlo šlo mimo mě a nezajímalo mne to.
  Neznám výrobce, který by byl schopen doložit certifikát, že jeho vozidlo které nabízí v tendru AČR splňuje podmínku použití paliv podle požadavků . BA-95 + Jet A-1 se shodnými výkonnostními parametry.
  Navíc AČR tedy MO ČR nemá žádnou vyjimku na emise, takže auta budou muset mít jednu komplikaci. Filtr pevných částic. A emise udělat u obou paliv to bude majstrštyk.

  Jestli výrobce zajistí základní servis (geometrie, brzdové destičky, výměny provozních kapalin.......) je nesmysl. To udělá každý slušný autoservis, trochu šikovný automechanik.
  Dodávky náhradních dílů se mají tak, že lze použít i ND jiných výrobců.
  Dělal jsem zakázku pro českého výrobce výfuků. Tam mě manažer přiznal, že dělají i pro automobilky pod jejich označením výfuky jako origo díly.

  Může mě někdo vysvětlit, proč není uvedena specifikace tak základní věc jako podmínka 4x4 - možná opomenutí ??
  Ale na co potřebují klimatizaci?? Ta je do rodinných aut! Další podmínka by měla být vestavěná GPS s možností použít mapové podklady z Dobrušky.

  Když se to spočítá, tak to je necelých 1,7mega kaček za kus včetně DPH. Za ty prachy tak KODIAQ, dopředu dát rám z nerez roury a trochu vytunit. To by jim mělo stačit. 75% použití na běžných zpevněných komunikacích nic jiného nepotřebují.
  Zajímavá by byla spolupráce na "vytunění" Škoda + SVOS. Jenže soudy SVOS versus MO ještě neskončili a tak nic nebude.
  Když se tak bijí jak podpoří domácí průmysl, šašci.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:25 06.08.2020

   /Neznám výrobce, který by byl schopen doložit certifikát, že jeho vozidlo které nabízí v tendru AČR splňuje podmínku použití paliv podle požadavků . BA-95 + Jet A-1 se shodnými ...Zobrazit celý příspěvek

   /Neznám výrobce, který by byl schopen doložit certifikát, že jeho vozidlo které nabízí v tendru AČR splňuje podmínku použití paliv podle požadavků . BA-95 + Jet A-1 se shodnými výkonnostními parametry./
   To nejspíš ani není. Armáda totiž požaduje vznětový motor. Pro F-34 existuje aditivum které umožní jeho spalování právě ve vznětových motorech.

   Jedním z požadavků je zajištění servisu na dva roky. Patrně v servisní síti dané značky. To že existují aftermarket díly jistě není pro nikoho kdo se alespoň trochu vrtá v autech žádná novinka. Ovšem to že by někdo dělal pod svým označení originální díly pro automobilky je nesmysl. Originální díl si vždy specifikuje automobilka a prodává ho pod svou značkou. To že se v jedné továrně vyrábějí jak originální tak aftermarket díl je samozřejmě možné, ale nikdy nebudou stejné natož aby byly stejně označené.

   Podmínka a specifikace na 4x4 tam samozřejmě je. Buď trvalá 4x4 nebo připojitelná přední náprava.
   Klimatizaci potřebují třeba na to aby se nepotili jako prasata? Dnes je to skoro standard. Vestavěná navigace když to dnes zvládna každý chytrý telefon nebo tablet? Pokud by to bylo třeba tak koupit tablet z držákem do každého auta vyjde jistě finančně lépe.

   Škoda dělá pouze SUV a jaký je rozdíl mezi terénním autem a SUV jistě každý chápe. škoda opravu nemá co nabídnout. Nevím co by SVOS mohl tunit na v podstatě městském SUV, ale výsledek by byl jistě nestál stál za nic a jako bonus by bylo dvakrát tak drahé.Skrýt celý příspěvek

   • psovod
    10:42 07.08.2020

    moje rodina dělala nebo ještě dělá řekněme ve výrobě jistých autodílů,takže vím to,že jeden výrobce dělá jak origo tak aftermarket není možné,ale je to jisté,dělá se to na stejných ...Zobrazit celý příspěvek

    moje rodina dělala nebo ještě dělá řekněme ve výrobě jistých autodílů,takže vím to,že jeden výrobce dělá jak origo tak aftermarket není možné,ale je to jisté,dělá se to na stejných strojích ze stejných součástek-tudíž naprosto stejný stejný výrobek se stejnou výstupní kontrolou,označené samozřejmě musí být jinak,další rozdíl je v zabalení,takže například vezmu výrobek přímo třeba pro škodovku,dám to do krabice označené origo díl škoda a stojí to v obchodě 6000,když tu věc dám do krabice označené výrobcem,už to není origo náhradní díl a stojí to 2500 a tak dále,píšu konkrétní čísla o jednom výrobku,mimochodem skladová cena v meziskladu je 490 kč bez daně,takže takto funguje výroba dílů pro autoprůmysl,kam mizí zbytek peněz,které zákazník nakonec v obchodě zaplatí,si domyslete samiSkrýt celý příspěvek

    • Scotty
     11:34 07.08.2020

     Samozřejmě záleží jak který konkrétní díl. U tady zmiňovaných výfuků to, ale platí stoprocentně. V afremarketu není možné sehnat stejný výfuk jaký dodává automobilka.

     Samozřejmě záleží jak který konkrétní díl. U tady zmiňovaných výfuků to, ale platí stoprocentně. V afremarketu není možné sehnat stejný výfuk jaký dodává automobilka.

     • Larry
      18:32 07.08.2020

      To, že třeba Bosal vyrábí část výroby na objednávku pro automobilku XY nikdo neřekne. Zákazník si koupí auto kde je, originál výfuk, ale při výměně po záruce si můžete objednat ...Zobrazit celý příspěvek

      To, že třeba Bosal vyrábí část výroby na objednávku pro automobilku XY nikdo neřekne.
      Zákazník si koupí auto kde je, originál výfuk, ale při výměně po záruce si můžete objednat buď originál nebo repliku. Viz Bosal, nebo Walker atd..... A je to jak se píše výše. Stejní lidé, stejná výrobní linka.
      Mimochodem ten Bosal vám prodá z černého plechu nebo z nerezu. ten nerezový neprorezne. Ten se spíš roztrhne.
      Naprosto stejně to funguje i v jiných oborech. V Polsku je firma, která vyrábí zářivkové trubice. Stejná linka, stejní lidé stejný výrobek trubice 36W. 14dní v měsíci vyrábí pro Philips s označením Philips a zbytek měsíce jede s označením Pila. Výrobek stejný, stejní lidé, stejná fabrika, ale cena rozdílná.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:44 07.08.2020

      Jistě, ale kvalita materiálu technické řešení je úplně jinde než u originálu. Všichni afremarket výrobci jdou po ceně a na tom se kvalita jejich výrobku odráží. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě, ale kvalita materiálu technické řešení je úplně jinde než u originálu. Všichni afremarket výrobci jdou po ceně a na tom se kvalita jejich výrobku odráží.
      https://www.vyfuky-tyll.cz/dow... Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      22:08 08.08.2020

      Zkuste se zamyslet, kdo si ten test objednal a kdo ho platil. Ten magazín musí také z něčeho žít. Z prodeje a reklamy. Testy se dají napsat objektivně i na přání zadavatele. ...Zobrazit celý příspěvek

      Zkuste se zamyslet, kdo si ten test objednal a kdo ho platil. Ten magazín musí také z něčeho žít. Z prodeje a reklamy.
      Testy se dají napsat objektivně i na přání zadavatele. (Auto Škoda??) Pokud by tohle napsal automechanik neznačkového autoservisu na svém webu, budilo by to dojem větší objektivity.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:06 08.08.2020

      To že žádný aftermarket výfuk nevydaří to co originál vám řekne každý mechanik. Já sám jsem na autě několikrát výfuk měnil a žádný ještě životností nepřekonal originál natož aby se ...Zobrazit celý příspěvek

      To že žádný aftermarket výfuk nevydaří to co originál vám řekne každý mechanik. Já sám jsem na autě několikrát výfuk měnil a žádný ještě životností nepřekonal originál natož aby se mu alespoň přiblížil.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:03 08.08.2020

    Scotty Kvalita vs cena náhradních dílů dodávaných v servisu je občas h-různá. Zažil jsem osobně předávání vozidla, kde byly vyfakturovány jiné kotouče a desky brzd než, které byly ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Kvalita vs cena náhradních dílů dodávaných v servisu je občas h-různá. Zažil jsem osobně předávání vozidla, kde byly vyfakturovány jiné kotouče a desky brzd než, které byly namontovány. Zda-li se tak autorizovaný servis Škody chová pouze vůči armádě, nevím. Tehdy se vše narovnalo na místě a zaměstnanec, kterého to napadlo tam již nepracuje :-D

    Představa, že lidé, kteř budou pick upy v AČR řídit a budou od armády vybavení mobilem s GPS navigací, nebo dokonce tabletem, je pěkná. Realita je poněkud jiná, zkuste si zjistit, kdo na takovou výbavu má od armády nárok. :-)Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:26 08.08.2020

     S servisech pracují různí lidé a ty servisy mají různé majitele. Autorizované servisy nejsou záruka skoro ničeho, ale alespoň toho že pokud už něco mění tak tam nedají šmejd z ...Zobrazit celý příspěvek

     S servisech pracují různí lidé a ty servisy mají různé majitele. Autorizované servisy nejsou záruka skoro ničeho, ale alespoň toho že pokud už něco mění tak tam nedají šmejd z Polska.
     Jak už tady bylo psáno chytrý mobil už má dnes skoro každý a většinou navigace v nich funguje lépe než ta vestavěná, o složitosti aktualizací se ani nemá cenu bavit. To že by tam někdo nahrál armádní mapy je sice možné, ale určitě by to nebylo levné a je otázka jek by to bylo ve finále funkční. Jsem si jist že nakoupit 1200 tabletů by vyšlo určitě levněji, tady pokud by byla taková potřeba.Skrýt celý příspěvek

  • DolphinXXL
   03:17 07.08.2020

   Zase další co má pocit, že čím je vepředu větší nerezová roura, tak tím je to větší teréňák :-/

   Zase další co má pocit, že čím je vepředu větší nerezová roura, tak tím je to větší teréňák :-/

  • technik
   06:28 07.08.2020

   To Larry A já neznám žádný americký bojový vozidlo které by mělo s F34 problém. Běžné Cougary,Maxxpro, HMW, jezdily na letecký palivo. Zeptejte se leteckých mechaniku na co jezdí ...Zobrazit celý příspěvek

   To Larry
   A já neznám žádný americký bojový vozidlo které by mělo s F34 problém. Běžné Cougary,Maxxpro, HMW, jezdily na letecký palivo. Zeptejte se leteckých mechaniku na co jezdí jejich diesely :)) hravě to zvládá u Common rail.
   AČR na emise výjimku mají, běžné se zavádějí nové Tatry s euro 4 a to nemluvím o tom že tato vozidla při provádění jednoroční STK neprovádějí emise.
   Kodiaq má pro armádu poněkud velký provozní náklady a pro vojáky potřebujete trochu spartansky vůz, který po výcviku můžete zevnitř vymýt vapkou a podobně. Nehledě na to, že u kodiaka první rána na podvozek a můžete jet rovnou do servisu. Všeobecně LR110 není nikterak spolehlivý vůz i přes svoji velmi jednoduchou konstrukcí ale škodovkou byste to rozhodně nevylepšil. A na co potřebuji klimatizací? Třeba na to, že pokud řídíte služební vozidlo jste povinnen dodržovat ustrojovaci kázeň, řídit v těchto teplých dnech v maskacich a kanadach není zrovna letní vyjížďka na skútru, těch důvodu je daleko víc. Vaše námitka ohledně GPS je zcestna, ona armáda těží ze zkušeností z provozu LR110 a nikdo z vojáků nemá potřebu mít vestavěnou GPS v době mobilních telefonů. Mimo jiné turistická mapa na seznamu je stokrát kvalitnější a aktuálnější než z dobrusky, ta má výhodu pouze z velmi podrobného zmapování vyjenskych prostoru zejména se zakreslením nebezpečných a ohrožených prostor střelnic.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    09:54 07.08.2020

    Očekával bych že požadavek na vybavení (klima, GPS) bude odpovídat HMW. U lesklých aut v resortu MO dfm není žádná vyjimka na emise. Nevidím důvod aby byla i u nakupovaných vozů. ...Zobrazit celý příspěvek

    Očekával bych že požadavek na vybavení (klima, GPS) bude odpovídat HMW.
    U lesklých aut v resortu MO dfm není žádná vyjimka na emise. Nevidím důvod aby byla i u
    nakupovaných vozů. Výjimku pochopím u speciální techniky.
    Tatra Euro 4?? To snad ne?? Co zvládne konkurence?? Každé dnes prodávané poslední civilní osobní auto ( MPV/SUV včetně) Euro 6 nebo 7. A zvládají to i levné Dacie.
    LR110 mě raději nepřipomínejte. V polovině 90tých při zavádění do služby v AČR měli 35 technických vyjímek a jakýkoliv jiný dovozce aut podobné kategorie by to prostě nezhomologoval ani u tehdejšího ÚSMD.
    Ustrojovací kázeň, pokud pamatuji k vz.95 může mít kraťasy a triko s krátkým rukávem pokud má klobouk s hodnostním označením. Případně košili 2000. Možnosti určit ústroj existují. Doba kdy bylo kalendářně zimní období a venku 20C, všichni se potili v beranicích a staliňákách kabátech dávno skončila.
    Od kdy vojáci používají GPS komerční výroby, kdesi v mobilních telefonech ?? To si nedovolím ani já když létám soukromě v AE. Zásadně GPS Garmin (v letectví standart) a mapy Jeppesen.
    To že armáda má specializované pracoviště a výsledkem jsou průměrné mapové podklady je smutné. Zřejmě energii věnují novému úkolu v oblasti IMINT.
    Popravdě loni jsem na Balkáně hledal jednu adresu. Zkusil jsem Huawei P30 s mapy.cz a Apple Iphone. Mapy .cz bez problémů a přesně. Apple nic.Skrýt celý příspěvek

    • JP--
     10:17 07.08.2020

     Klimatizace je základ, proč se asi teď dodělává do všech bojových vozidel, které jí neměly, neb když se jede někam k rovníku tak je tam vedro a lidi se pečou a pak jsou unavený a ...Zobrazit celý příspěvek

     Klimatizace je základ, proč se asi teď dodělává do všech bojových vozidel, které jí neměly, neb když se jede někam k rovníku tak je tam vedro a lidi se pečou a pak jsou unavený a špatně se jim bojuje, nemluvě o takovejch blbostech jako zapařený, zamrzlý okna atd..., který klima rychle řeší.
     Škodovka offroad nikdy nedělala a těch aut je tak málo, z pohledu množství výroby, že vymýšlet cokoliv kromě v Nato zavedených moderních aut je blbost.Skrýt celý příspěvek

    • psovod
     10:48 07.08.2020

     nevím kde žijete,ale kratasy v žádném případě nemůžete mít k 95,ty se mohou nosit pouze na základně a to pouze na misi a ne v republice,stejně jako košile 2000,to není polní ...Zobrazit celý příspěvek

     nevím kde žijete,ale kratasy v žádném případě nemůžete mít k 95,ty se mohou nosit pouze na základně a to pouze na misi a ne v republice,stejně jako košile 2000,to není polní ústroj,nosí se bud kompletní maskáče s blůzou,nebo v případě nošení balistické ochrany se nosí ubacs,stejně jako nošení triček,bez blůzy je to možné pouze v objektech a to výhradně když to velitel útvaru povolí,někde není povoleno ano nošení vyhrnutých rukávů na blůze,ani klobouk není běžnou výbavou a je to často trnem v oku nadřízených,tak tady nepište hloupostiSkrýt celý příspěvek

     • Larry
      18:55 07.08.2020

      Já žiji v civilu už řadu let, co si na sebe vezme voják je mě vcelku jedno. Jedno je ale jisté. Možnosti určení ústroje jsou a bylo to i zanás. Třeba bunda 2000, přesně vím odkud ...Zobrazit celý příspěvek

      Já žiji v civilu už řadu let, co si na sebe vezme voják je mě vcelku jedno. Jedno je ale jisté. Možnosti určení ústroje jsou a bylo to i zanás. Třeba bunda 2000, přesně vím odkud pochází a kdo to vymyslel a udělal střih. Když to mělli a nosili všichni na velitelství VzS a přímo podřízených útvarech včetně generálů, proběhlo zrychlené řízení a vojskové zkoušky. Ta bunda není chráněným vzorem AČR. Ta firma a paní co to vymyslela, nestíhala a tehdy mě ji šili v Pangea Vsetín. A nebyl to ojeb, jako jkabuce srolovaná a založená do límce. Byl tam mnohem účelnější zip. Slušný goratex a moiru jsme si kupovali za své.
      všechno šlo, jenom nesmíte být připosraní. občas to chce si předpisy a nařízení otevřít a přečíst. je to zajímavé.
      Svého času v 90tých letech byly velitelské přípravy kde probíhalo seznamování s předpiosy a nařízeními které se vztahovali k branné legislativě, přednášeli i právníci.
      To se dnes nedělá, později se to už nedělalo ani za nás, protože zájem velitelů je, aby vojáci nevěděli, tedy věděli jenom přesně to, co potřebují k výkonu služby.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     11:02 07.08.2020

     Vojenská auta mají prostě výjimku a je úplně jedno jestli je to Tatra nebo teréňák. Je to zejména proto aby mohli používat jednoduší motory například bez filtrů pevných částic a ...Zobrazit celý příspěvek

     Vojenská auta mají prostě výjimku a je úplně jedno jestli je to Tatra nebo teréňák. Je to zejména proto aby mohli používat jednoduší motory například bez filtrů pevných částic a močoviny. Samozřejmě záleží na výrobci jaký motor armádě nabídne, ale na EURO6 se opravdu ohlížet nemusí.
     Tatra pro civilní trh dodává motory které splňují požadavky na emise. Ovšem nejsou to jejich motory, ale vodou chlazené Paccary. Tatrovácká vzduchem chlazená V8 se se nedostala přes EURO5.
     Vy jste někdy poslední dobou viděl vojáky v kaťasech? To že je to zavedené neznamená že se to reálně používá.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     14:07 07.08.2020

     Kraťasy jsem viděl na někom snad jednou v životě a to byl ZV na základně. Vzít si to na sebe nějaký řadový voják tak může rovnou na hlášení. Navíc triko je povolené jen v objektu a ...Zobrazit celý příspěvek

     Kraťasy jsem viděl na někom snad jednou v životě a to byl ZV na základně. Vzít si to na sebe nějaký řadový voják tak může rovnou na hlášení. Navíc triko je povolené jen v objektu a to s pokrývkou hlavy. UBACS na většině posádek končí stejně pokud dotyčný nemá zároveň i vestu. Košili nenosí nikdo, protože je neužitelná.
     Klimatizace je prostě dnes už základ. Jet tenhle týden 300km v autě bez ní je jednak nebezpečné a jednak po dojezdu můžete hodit veškeré oblečení rovnou do pračky. I část LR jí má. Jen díky tomu teda, že se jedná o kusy, které odmítla převzít Španělská armáda.
     Služební GPS jsem za 20 let v armádě viděl tak 2x, všichni používají mobily a to i na misi.
     S výjimkami v podstatě souhlasím. Jen ty emise by mohly být volnější. Jinak není důvod, aby se do armády dostal krám jako LR, kde co kus to orginál, který se co pár tisíc km porouchá. Ale výběr LR tehdy probíhal systémem ruka ruku myje, takže co se od toho dalo čekat.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  23:09 05.08.2020

  Vymenujem nákupy niektorých vozidiel do role "general utility" niektorých spojeneckých armád z posledných rokov. - Holandsko a Nórsko vybralo pre armádu WV Amarok - Austrália ...Zobrazit celý příspěvek

  Vymenujem nákupy niektorých vozidiel do role "general utility" niektorých spojeneckých armád z posledných rokov.

  - Holandsko a Nórsko vybralo pre armádu WV Amarok
  - Austrália vybrala v roku 2007 VW Gčka, nedávno bolo dokončené dodanie posledných kusov armáde
  - Nemecko tradične preberá WV Gčka
  - Fínsko používa Toyoty Hiluxy

  ... zatiaľ čo Češi ...

  ... to je príliš drahé... to je príliš malé... tam nedáme nič na strechu... najlepšie sa do kufra lezie cez sedačky... najlepšie by boli dodávky, tam sa zmestíme všetci... a kam si ľahne zranený? ... auto do terénu nepotrebujeme... však to bude nepancierované, v tom všetci pomrieme...

  Typický národ Pepíkov... to preto ešte stále jazdíte na tých UAZoch...Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   23:39 05.08.2020

   Ja som za posledný mesiac zachytil v rámci Európy: - Francúzsko dokupuje ďalších 100 ks nových taktických vozidiel 4x4 ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja som za posledný mesiac zachytil v rámci Európy:

   - Francúzsko dokupuje ďalších 100 ks nových taktických vozidiel 4x4 (VT4):
   https://www.arquus-defense.com...

   a mimo NATO (EÚ) Srbsko nakúpilo 56 ks osobných terénnych automobilov 4x4 UAZ PATRIOT:
   https://www.youtube.com/watch?...

   P.S. ten záver ste si mohol naozaj odpustiť !Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    00:05 06.08.2020

    *samozrejme tam mal byť MB Gčko...

    Arthur vďaka ten nákup 3700 ks Arquus VT4 pre Fr armádu ako náhrada za obstarožné Peugeot P4 z 80. rokov mi úplne unikol.

    *samozrejme tam mal byť MB Gčko...

    Arthur vďaka ten nákup 3700 ks Arquus VT4 pre Fr armádu ako náhrada za obstarožné Peugeot P4 z 80. rokov mi úplne unikol.

    • Sgt Murphy
     10:02 06.08.2020

     Pardon FR preberie 4380 ks celkovo... ako píše Arquus, 5 vojakov bez výzbroje, 4 vojaci v plnej zbroji. Len Češi majú problém sa do takého auta vmestiť. Ako som už písal, vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek

     Pardon FR preberie 4380 ks celkovo... ako píše Arquus, 5 vojakov bez výzbroje, 4 vojaci v plnej zbroji. Len Češi majú problém sa do takého auta vmestiť.

     Ako som už písal, vozidlo určené pre operácie ako na domácej pôjde (prebiehajúca protiteroristická operácia Sentinele, kde je nasadených 10 tis. vojakov) tak v peacekeeping zahraničných operáciách v stabilizovaných zónach. Ale Češi predpokladajú že si na tom maximálne budú prevážať rite na cvičenia.

     Ako píšem národ Pepíkov.Skrýt celý příspěvek

     • Márten
      10:48 06.08.2020

      Tak si říkám, proč se nejdeš vyjadřovat na server nějakého lepšího národa, než je ten náš národ Pepíků...

      Tak si říkám, proč se nejdeš vyjadřovat na server nějakého lepšího národa, než je ten náš národ Pepíků...

  • IS-3
   07:03 06.08.2020

   To je zase blábol, gratuluju.

   To je zase blábol, gratuluju.

  • CerVus
   15:18 06.08.2020

   Opravdu soudíš národ podle účelově napsaného článku a lidí, kteří se na ty bludy v něm chytili?

   Opravdu soudíš národ podle účelově napsaného článku a lidí, kteří se na ty bludy v něm chytili?

   • Sgt Murphy
    15:31 06.08.2020

    Súdim podľa každodenných skúseností s kolegami z ČR, ktorých mentalita je taká istá ako tu väčšina diskutujúcich ;)

    Súdim podľa každodenných skúseností s kolegami z ČR, ktorých mentalita je taká istá ako tu väčšina diskutujúcich ;)

    • CerVus
     15:37 06.08.2020

     V tom případě nechápu co v téhle diskusi / webu / zemi vlastně děláš.

     V tom případě nechápu co v téhle diskusi / webu / zemi vlastně děláš.

     • Nesher
      23:28 06.08.2020

      Klid je to jen projev mindráku, to bychom také mohli soudit Slováky podle Sgt. Murphyho a pak bychom je nutně museli považovat za ukřivděné, hysterické, zamindrákované ...Zobrazit celý příspěvek

      Klid je to jen projev mindráku, to bychom také mohli soudit Slováky podle Sgt. Murphyho a pak bychom je nutně museli považovat za ukřivděné, hysterické, zamindrákované gastarbeitery Skrýt celý příspěvek

    • Fiagy
     08:43 09.08.2020

     Tvrdí člověk, který napíše v jednom příspěvku 3x značku vozu a 3x špatně :-)
     Gratuluji

     Tvrdí člověk, který napíše v jednom příspěvku 3x značku vozu a 3x špatně :-)
     Gratuluji

 • fotr
  23:05 05.08.2020

  Tak se tu koukám že se většinou shodneme že v této cenové kategorii neexistuje ani pickup ani SUV, kam by se do kabiny vešlo pohodlně 5 maníků s plnou výstrojí a výzbrojí, notabene ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak se tu koukám že se většinou shodneme že v této cenové kategorii neexistuje ani pickup ani SUV, kam by se do kabiny vešlo pohodlně 5 maníků s plnou výstrojí a výzbrojí, notabene když se tam ještě bude muset vejít radiostanice, hasičák, držáky na zbraně, případně další drobnosti, natož aby se tam mohl převážet v natažené poloze zraněný. V takovém případě kdy bude nouzový převoz nutný, bude jistě lepší pickup, vzpomeňte jak se vozili tisíce raněných na nosítkách na Jeepech. II.WW, Korea, Vietnam i jinde. SUV tohle neumožní. Neumožní ani převoz většího množství materiálu a pomyslete na to co všechno je potřeba občas převážet třeba jen v rámci posádky nebo výcvikového prostoru. Např. várnice s menáží. DD
  Na pickupu jsem klukům převážel i dvě náhradní kola na Tatru (naráz), kam je dá SUV? Kam by je dal UAZ?Skrýt celý příspěvek

 • technik
  23:00 05.08.2020

  VW T5 4x4 SYNCRO. Používá to taky Bundeswehr, jezdí to jako sanita, spojovací vůz, dílna, servisní vůz. Žádný problém s místem, žádný problém s cestou na dálku a pohodlím, servis v ...Zobrazit celý příspěvek

  VW T5 4x4 SYNCRO. Používá to taky Bundeswehr, jezdí to jako sanita, spojovací vůz, dílna, servisní vůz. Žádný problém s místem, žádný problém s cestou na dálku a pohodlím, servis v každým městě, offroad paket (šnorchl, pevnostní nárazník, naviják kryty diff) není problém, když se na to dá zahrádka odveze to půlkou čety. Nevýhoda nižší průjezdnost opravdu těžkým terénem, ale těžkým terénem projížděl LR110 velmi velmi zřídka, takže nic co by bylo nějak na škodu.Skrýt celý příspěvek

  • fotr
   00:24 06.08.2020

   technik Souhlasím, pár kamarádů tyhle vozy má právě z armádního výprodeje z D a jsou super, bohužel se nevejdou do toho našeho armádního zadání. DD Kluci je berou i do slušně ...Zobrazit celý příspěvek

   technik
   Souhlasím, pár kamarádů tyhle vozy má právě z armádního výprodeje z D a jsou super, bohužel se nevejdou do toho našeho armádního zadání. DD
   Kluci je berou i do slušně obtížného terénu. Zvládnou podstatně více než nějaké SUV.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    06:07 06.08.2020

    No popravdě to zadání trochu nechápu, T5 nemůže ze sta procent nahradit nově kupovaný offroad protože existují funkce které přímo tyto " bojové offroady " vyžadují jako například ...Zobrazit celý příspěvek

    No popravdě to zadání trochu nechápu, T5 nemůže ze sta procent nahradit nově kupovaný offroad protože existují funkce které přímo tyto " bojové offroady " vyžadují jako například JTAC, týmy ODST a podobně, ale ze 70 procent se jedná o logistické vozidla kde T5 nemá konkurenci. Taktéž je zajímavé požadavek na 3 tunový závěs, zatím mě nenapadá nic co by za tím AČR tahala protože si nejsem vědom existence tak velkého přívěsu s naťáckým závěsem.Skrýt celý příspěvek

    • fotr
     06:35 06.08.2020

     technik Já to zadání také moc nechápu ale to už je u naší armády tak asi normální, nic méně nejsem odborník. Počítám že tak polovina nových vozů se stejně do žádného ,,terénu,, ...Zobrazit celý příspěvek

     technik
     Já to zadání také moc nechápu ale to už je u naší armády tak asi normální, nic méně nejsem odborník.
     Počítám že tak polovina nových vozů se stejně do žádného ,,terénu,, nikdy nepodívá, pokud si posádka nezajede někam na houby.
     Naposledy jsem s T5 Syncro jezdil loni na tankodromu v Benešově a protože bylo relativně sucho a málo hlubokého bahna, projel sem skoro vše co plnokrevné ofroudy a to prosím pouze na zimních gumách, žádné terénní špalky sem neměl.
     Co hodlají tahat netuším ale možná jeden druhého, ne? dd
     PS. už jsem řídil kde co, od malinkého Samuraje přes Mahindru, UAZ, Pajera, Jeepy, LR, MB G po H2 a H1, ani si to všechno nepamatuji ale v pěti lidech s plnou výbavou bych dnes nikam dál nechtěl jet ani v jednom.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:27 05.08.2020

  Myslím, že nákup Pick-upu s ohledem na místo se zbytečně dramatizuje. Na druhou stranu nahradit de-facto celý vozový park UAZ a LR jedním jediným typem a to zrovna Pick-upem nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že nákup Pick-upu s ohledem na místo se zbytečně dramatizuje. Na druhou stranu nahradit de-facto celý vozový park UAZ a LR jedním jediným typem a to zrovna Pick-upem nemusí být zrovna ideální. Určité zastoupení by mohli mít i "klasické" SUV. Pokud se podíváme třeba na nabídku Toyoty, tak zjistíme, že třeba 5dveřová verze Toyoty LC je prakticky totožná s Toyotou Hilux (oba v základu) tj. kolem 1 100 000,-

  Tento nákup by snad měl dopadnout dobře, protože není zatížen politikou a lobbing snad nebude tolik agresivní jako v případě větších armádních zakázek.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  16:52 05.08.2020

  Mě jen zaráží ta tvrzení o tom jak má pickup zásadně méně prostoru než SUV. Jezdíme na různé akce, každý má jiné auto ale obě kategorie jsou hojně zastoupeny a když jedeme na více ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě jen zaráží ta tvrzení o tom jak má pickup zásadně méně prostoru než SUV. Jezdíme na různé akce, každý má jiné auto ale obě kategorie jsou hojně zastoupeny a když jedeme na více dní, každý táhne bágl, futrál s kvérem (kvéry) plus nějaké drobnosti, tak vždy raději zvolím pickup protože do SUV této cenové kategorie co chce armáda se 4 lidé s bagáží a výzbrojí prostě nevejdou, natož pět. V pickupu hodíme vše dozadu a je pohoda, zatímco SUV této kategorie žádný ,,kufr,, kam by se vše vešlo nemají. Je tedy fakt že jezdíme jen pod čtyřech protože už jsme starší a rozměrnější (a zpohodlnělá) garnitura ale bez báglů to jde a umím si představit že budou v kabině i dlouhé zbraně se sklopkou. Plánovat cokoliv takového pro pět lidí s plnou polní je nesmysl a pokud nebude jízda jen pár km, vylezou totálně nebojeschopní.
  Také nechápu ty debaty o převozu raněného, jako by se do SUV vešel lépe. Za mě ho raději nacpu na korbu, stejně se bude jednat vždy jen o krátkou cestu k prvnímu zdravotnímu stanovišti. Nikdo ho tam nebude vozit stovky km.
  No, možná se tu jen někdo snaží lobovat. DDSkrýt celý příspěvek

 • pjaro77
  15:29 05.08.2020

  Je to asi týždeň, čo som čítal 2 články na czdefence.cz. Oba mali veľké výhrady proti pick-upom ako základným vojenským nepancierovaným vozidlám do ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to asi týždeň, čo som čítal 2 články na czdefence.cz. Oba mali veľké výhrady proti pick-upom ako základným vojenským nepancierovaným vozidlám do terenu.
  https://www.czdefence.cz/clane...
  https://www.czdefence.cz/clane...
  Z toho čo tam vidím a čítam to vyzerá to tak, že pickup je omnoho menej vhodný ako klasický offroad
  Problémy v kategóri Hilux a Ford Ranger :
  1. korba je krátka, dá sa na nej odviezť zranený vojak jedine skrčený.
  2. V zadných vozidlách je nedostatok priestoru, ak sú vojaci vyšší ako 180cm , budú tam sedieť ako za trest, ledva sa tam so zbraňami natlačia.
  3. Nákladný priestor je prístupnú len zo zadu.
  4. Strešný nosič neodvezie dlhší náklad kvôli konštrukcii

  Vhodnejšie pickupy podľa tých článkov sú vo veľkosti Dodge Ram, F150, Tundra ale tá cena. Úžitok pickupov je vhodný najmä na rozvoz menšieho nákladu, ale prečo chce nimi nahradiť AČR defendery a UAZy ? Môžete sa k tomu niekto vyjadriť ?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:49 05.08.2020

   Mám obavy že v tomhle případě CZ defence píše na objednávku jistého výrobce který si dělal zálusk ne vozidla pro AČR, ale nemá pick-up v nabídce. 1. Nikdo na tom nebude vozit ...Zobrazit celý příspěvek

   Mám obavy že v tomhle případě CZ defence píše na objednávku jistého výrobce který si dělal zálusk ne vozidla pro AČR, ale nemá pick-up v nabídce.
   1. Nikdo na tom nebude vozit zraněné vojáky.
   2. O kolik je větší prostot na zadních sedadlech u "normálních" aut? Kolikrát v tom někdo pojede s plnou balistikou a v plném obsazení?
   3. To něčemu vadí?
   4. Na to je dost velký prostor na korbě.

   Stojí za přečtení článek který napsal gen. Opata.
   https://www.e15.cz/nazory/kome... Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:29 05.08.2020

    Scotty Zajímavé čtení, "Když potřebujete někam poslat tři vojáky, nenaložíte je do autobusu, a když rozvážíte stravu nebo náhradní díly pro malé jednotky, nenaložíte tím velkou ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Zajímavé čtení, "Když potřebujete někam poslat tři vojáky, nenaložíte je do autobusu, a když rozvážíte stravu nebo náhradní díly pro malé jednotky, nenaložíte tím velkou tatrovku."
    Už vidím jak někam double cabem budou posílat pouze tři vojáky, narvou jich tam pět ať se jim to líbí nebo nelíbí, úplně stejně se teĎ vozí jako sardinky ve Fabiích.
    Na takovou přepravu by lépe posloužily VW Transportery s vyjímatelnými dvěma řadami sedaček s možností montáže bezpečnostní přepážky pro přepravu materiálu. Na to nepotřebujete pick upy. VW Transporter dokáže uvézt až dvakrát více množství nákladu nebo přepraví až 9 osob. A nebude tak drahý jako pick up. ...pohon 4x4 bude vcelku zbytečný.
    ad1) místo a způsob zranění si nikdo nevybírá, jak nesprávně sdělil pan generál Opata, tak pickupy nejsou určeny do první linie, ale všichni víme, že v současných konfliktech se ztratil rozdíl mezi první linií a zázemí, a například v Afghanistanu začíná první linie hned za bránou základny. Tak že tento první bod beru tak jako se chystat na minulou válku.
    ad2) například rozdíl mezi Hiluxem a Landcruiserem vzadu je opravdu vidět a znát. Auto bez možností vézt dobře vystrojeného vojáka odpovídá přesně stavu výstrojním skladům. I na běžnou přepravu munice a jiných podobných věcí, nebo ozbrojený doprovod, které se vozí UAZy budou vojáci sebou potřebovat výstroj a osobní zbraně.
    ad4) někdy se hodí nemuset opouštět vozidlo a smět si "hračky" vybalit zevnitř vozu.
    ad5) střešní nosič se hodí dobře napřklad pro úpravy pro vezení radiokomunikačních zařízení, stožárů, maskovacích sítí, vůbec bych to nepodceňoval, armáda bude do budoucna pořizovat hodně prostředků takovéto kategorie ať už pro REB, nebo průzkum v podobě dronů, které mohou být ve větších boxech přerpavovány v rozložené podobě a rovnou vypouštěny pro plnění úkolů bez nutnosti přípravy a vystupování z vozů.

    Ale máte pravdu pick up armádě, která žije byrokratickým způsobem přepravou papírů v krabicích od banánů stačit bude. Ale je to krátkozraké řešení.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:11 05.08.2020

     Já tam tedy čtu 3 vojáci ne 5 nebo 9. Dodávka je jako univerzální auto k ničenu. Je velká a v terénu nepoužitelná. 1. Pokud bude pick-up nasazen například v tom Afganistanu jistě ...Zobrazit celý příspěvek

     Já tam tedy čtu 3 vojáci ne 5 nebo 9. Dodávka je jako univerzální auto k ničenu. Je velká a v terénu nepoužitelná.
     1. Pokud bude pick-up nasazen například v tom Afganistanu jistě nebude opouštět základnu. viz: " Dávno skončila doba, kdy armáda musela na komerční dodávky montovat pancíř, protože neměla lehká bojová vozidla"
     2. Myslím že tu Migi napsal dost jasně že do žádného auta podobné velikosti se plně vystrojený voják pohodlně nevejde. V každém případě se ovšem do jakéhokoli pick-upu vejdou lépe než do UAZu nebo LRD.
     4. Ano, je neproseto skvělé lézt do nákladního prostoru přes zadní sedačky. Jistě se k tomu dostanou mnohem rychleji než když vystoupí a vyndají si co je potřeba pohodlně zvenku....
     5. Od toho má pick-up opravdu velkou ložnou plochu. Co se REB nebo dronů týče tak to jistě nebudou montovat do těchto vozů. Například pro nástavby REB se v současné době používá LMV Iveco. Ovšem pokud by to bylo nutné tak i pick-upů se dají prostředky REB zabudovat. Jak ukazuje fotka finských Hiluxů.
     https://twitter.com/mikkoheisk...

     Nemyslím že zrovna Opata strávil svojí kariéru přenášením papírů a o reálném fungování armády asi něco ví.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:27 06.08.2020

      ano, také tam čtu 3 vojáky, ale to jen ukazuje nakolik je generalita AČR vzdálena reálnému používání techniky. Jakmile mají auta napsané v techničáku 5 osob, tak do nich, v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

      ano, také tam čtu 3 vojáky, ale to jen ukazuje nakolik je generalita AČR vzdálena reálnému používání techniky. Jakmile mají auta napsané v techničáku 5 osob, tak do nich, v rámci hospodárnosti, pět narvou. A nikoho nezajímá, že tam jezdí jako sardinky.
      1. k čemu bude vozidlo pouze jako vozítko po základně? Ta doba dávno neskončila, armáda si musela pořádná vozidla na patroly půjčovat.
      2. V UAZu si jednoduše mohou odložit věci za sebe nebo pod sebe, v pickupu ne. Pick up nebude mít, na rozdíl od UAZu, ani prostor ve dveřích pro odložení zbraně.
      4. Nezmiňoval jsem rychlost přístupu k materiálu, ale to, že nebudou muset vystupovat, to má své výhody, když auto někde stojí a nechcete nadělat moc hluku a pohybu vně něj.
      5. Kolik dalších LMV Iveco se ještě vyrobí a bude provozovat? ...a je to jiná kategorie vozidel.
      Foto Hiluxu s anténami na minimu rušení, je poněkud zavádějící, jejich vozidlo obsahuje komerčně dostupné zařízení. Takové vybavení dáte i na Octavii při ochraně osob.

      ...narážkou na byrokratickou povahu AČR jsem rozhodně nenarážel na osobu gen. Opaty. Ale na stav armády. Změnit to, to by musel gen. Opata dupat po těch tabulkových procesorech za stoly dupat alespoň 10 let. Ale tak dlouho jej tam nenechají. Aby se náhodou nestalo to, že systém začne fungovat.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      18:36 06.08.2020

      Flanker: "ano, také tam čtu 3 vojáky, ale to jen ukazuje nakolik je generalita AČR vzdálena reálnému používání techniky. Jakmile mají auta napsané v techničáku 5 osob, tak do nich, ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: "ano, také tam čtu 3 vojáky, ale to jen ukazuje nakolik je generalita AČR vzdálena reálnému používání techniky. Jakmile mají auta napsané v techničáku 5 osob, tak do nich, v rámci hospodárnosti, pět narvou. A nikoho nezajímá, že tam jezdí jako sardinky." tak já nevím kdo je jak vzdálen fungování armády. Ale to co popisuješ jsem životě nezažil....Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:53 06.08.2020

      Dost pochybuji že současná generalita nikdy nejezdila v UAZu nebo LRD. 1. No očividně tam ale v neobrněných autech nejezdí. Například v Mali se používá LOV. 2. UAZ se vyřazuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Dost pochybuji že současná generalita nikdy nejezdila v UAZu nebo LRD.
      1. No očividně tam ale v neobrněných autech nejezdí. Například v Mali se používá LOV.
      2. UAZ se vyřazuje takže co se tam mohlo je v celku irelevantní. Na zbraně jsou požadované držáky.
      4. Takovou situaci si nedokážu dost dobře představit.
      5. Tolik kolik bude armáda potřebovat. Je to kategirie lehkého obrněného vozidla 4x4 viz. "Dávno skončila doba, kdy armáda musela na komerční dodávky montovat pancíř, protože neměla lehká bojová vozidla."
      Kdyby jste si dohledal co je systém M/18 zjistíte že to není určeno k rušení právě naopak. Jedná se o finskou armádní sít C3. Toyoty jsou mimo jiné určené ke zkouškám tohoto systému.

      Tak generál Opata napsal článek kde vysvětluje důvody proč požadují právě pick-up. Tedy se s tou volbou vysoce pravděpodobně ztotožňuje.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      00:21 07.08.2020

      Scotty
      Ještě jednu poznámku k Hiluxu s REB. Píšete o tom, že pick up nebudou v první linii ale pravděpodobněji v týlu. To ten REB pak bude k ničemu.

      Scotty
      Ještě jednu poznámku k Hiluxu s REB. Píšete o tom, že pick up nebudou v první linii ale pravděpodobněji v týlu. To ten REB pak bude k ničemu.

     • flanker.jirka
      00:24 07.08.2020

      Mígi
      Způsob používání vozidel je hodně různý, záleží na tom v jaké části potravniho řetězce se v armádě nacházíte a jak velikým 'orgánem" je ten kdo plánování techniky plánuje.

      Mígi
      Způsob používání vozidel je hodně různý, záleží na tom v jaké části potravniho řetězce se v armádě nacházíte a jak velikým 'orgánem" je ten kdo plánování techniky plánuje.

     • Scotty
      07:58 07.08.2020

      flanker.jirka
      Já hlavně tvrdím že se na to tyhle pick-upy používat nebudou.

      flanker.jirka
      Já hlavně tvrdím že se na to tyhle pick-upy používat nebudou.

     • flanker.jirka
      13:16 08.08.2020

      Scotty A já zase tvrdím, že to na co se budou používat, se teprve uvidí. :-D U AČR nepřekvapí nic. Když si vzpomenu na co jsme jako VZS používali UAZy, tak šlo, mimo jiné i o ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      A já zase tvrdím, že to na co se budou používat, se teprve uvidí. :-D U AČR nepřekvapí nic.
      Když si vzpomenu na co jsme jako VZS používali UAZy, tak šlo, mimo jiné i o zásobování municí, trhavinami, rozvoz stráží a ochranných směn, rozvoz proviantu a tak podobně. Tak že skoro pořád se v tom přepravovali vojáci se zavazadly pro celodenní směnu v určených objektech a samozřejmě, bývali vybavení osobní zbraní a municí, plus povinná výstroj do služby, na odloučenky i spací pytle a várnice.
      UAZy jsme využívali i pro patroly, průzkum a pozorování, kde bylo dobré, že po zamaskování vozidla jsme vegetili i déle než 48 hodin tak, že jsme nemuseli otvírat ani zavírat dveře díky přelézání do zadu, tedy pouze z té strany, která byla v krytém prostoru.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   18:46 05.08.2020

   Už som o tom písal nižšie. Písali o tom aj tu: Nákup terénních aut pro armádu jde do další fáze. Obhájí si armáda změnu zadání? zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

   Už som o tom písal nižšie.
   Písali o tom aj tu: Nákup terénních aut pro armádu jde do další fáze. Obhájí si armáda změnu zadání?
   zdroj: https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:00 05.08.2020

    Armáda už své zadání obhájila.

    Armáda už své zadání obhájila.

  • Migi
   19:12 05.08.2020

   1. v žádném autě této velikosti, bez větších úprav nejde odvést ležící pacoš. Ani v pick-up, ani v klasickém teréňáku. A ani to není potřeba - armáda nic takového nepožaduje, ...Zobrazit celý příspěvek

   1. v žádném autě této velikosti, bez větších úprav nejde odvést ležící pacoš. Ani v pick-up, ani v klasickém teréňáku. A ani to není potřeba - armáda nic takového nepožaduje, protože proč....
   2. opět - žádné klasické auto ve srovnatelné velikosti není uzpůsobeno dobře na vození lidí s výstrojí a zbraněmi. Ani to není primární účel toho auta....
   3. Ale vždyť to třeba u LR 110 taky. Minimálně u Hard Topu, který je nejrozšířenější v AČR
   4. Jaký delší náklad se tam může potenciálně vozit?Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   21:19 05.08.2020

   To jsou jasně psané účelové články. Tím testem se zraněným neprojde drtivá většina aut. Já mám 182 vzadu v pickupu jsem jel s helmou ve dvou z těch aut a problém nemám. Ani s ...Zobrazit celý příspěvek

   To jsou jasně psané účelové články. Tím testem se zraněným neprojde drtivá většina aut.
   Já mám 182 vzadu v pickupu jsem jel s helmou ve dvou z těch aut a problém nemám. Ani s helmou jsem nebyl zaražený do střechy jak tomu je běžné u LR110. Horší je tam v té helmě nasednout, to je fakt. 5 lidí je problém, s tím se snad ale počítá jen ve výjimečných případech. A pokud se z výběru vybere to s největší kabinou, tak ani to nebude tak strašný problém.
   Nákladový prostor se dá otevírat i z boku. Vše záleží na specifikaci nástavby. Tady bych dokonce uvítal, kdyby část z těch aut neměla nástavbu ale jen uzamykatelný dekl otvíratelný alespoň do dvou stran. Na to co se tam bude vozit, to v 80% případů bude stačit. Popřípadě oboje. Když je tam nástavba, tak je vnitřní zrcátko nepoužitelné, a ta krabice dělá zbytečně aerodynamický hluk na dálnici.
   S tím nosičem je to pravda, ale co se tam má sakra vozit? 5m žebřík nebo člun?
   Problém by bylo umístění té RFy a držáků na zbraně. Tady by si MO mělo ujasnit jestli chce 5 lidí nebo vysílačku a zbraně. Ono je to blbé přirovnávat ke LR110. Ten má úzké sedačky namáčknuté na boky, takže se tam vysílačka vleze, ale zbraně jsou tam také problém. A 5 lidí v plné polní tam bude trpět ještě víc než v těchto autech.
   Spíš než F150 nebo něco podobného by bylo lepší koupit Land Cruisery. Tam se 5 lidí v neprůstřelkách v pohodě narovná. Ale zas bude problém ta idiotská RFa. Jestli na ní trvají v současné podobě, tak opravdu potřebují full size pickup.Skrýt celý příspěvek

 • Taran
  13:00 05.08.2020

  Dopřál bych jim prostor a a spolehlivost a dal Tacomu

  Dopřál bych jim prostor a a spolehlivost a dal Tacomu

 • mu7705
  11:16 05.08.2020

  Vzhledem k použití bych si dokázal představit i VW Amarok M

  Vzhledem k použití bych si dokázal představit i VW Amarok M

 • Miroslav
  23:36 04.08.2020

  Neviem prečo vôbec takáto diskusia. Pick-up/SUV nie je určený na bojové úlohy. Je to voz na presuny medzi útvarmi a prevoz menších nákladov v čase mieru, maximálne na tylové ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem prečo vôbec takáto diskusia. Pick-up/SUV nie je určený na bojové úlohy. Je to voz na presuny medzi útvarmi a prevoz menších nákladov v čase mieru, maximálne na tylové zabezpečenie.

  Teda, úplne jedno či to bude Hilux, Ranger, Navara alebo Duster. Hlavne aby to nahradilo dnes nevyhovujúci UAZSkrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   23:47 04.08.2020

   Si mimo. Vozidlo pre týlové zabezpečenie musí spĺňať také isté vojenské štandardy ako vozidlo bojové. Ešte stále je to vozidlo vojenské a armáda sa rozhodne nebuduje pre mier. ...Zobrazit celý příspěvek

   Si mimo.

   Vozidlo pre týlové zabezpečenie musí spĺňať také isté vojenské štandardy ako vozidlo bojové. Ešte stále je to vozidlo vojenské a armáda sa rozhodne nebuduje pre mier.

   https://www.armadninoviny.cz/e...

   Organizačná štruktúra mechanizovaného práporu a jeho presun na frontu do pobaltia. V jeho štruktúre je 36 vozidiel Land Rover Defender vo všetkých verziách (s rôznymi nástavbami).Skrýt celý příspěvek

   • Migi
    19:14 05.08.2020

    A jaký je rozdíl v přesunu praporu do pobaltí a přesunu pár lidí mezi posádkama třeba na kurz?

    A jaký je rozdíl v přesunu praporu do pobaltí a přesunu pár lidí mezi posádkama třeba na kurz?

 • Sgt Murphy
  23:08 04.08.2020

  Neviem akéže to "veľké" zmeny by mali nastať u nového Ford Ranger, pretože nový Bronco sa stavia na tej istej platforme Ford T6, ktorá je už na svete 10 rokov. Na tej istej ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem akéže to "veľké" zmeny by mali nastať u nového Ford Ranger, pretože nový Bronco sa stavia na tej istej platforme Ford T6, ktorá je už na svete 10 rokov. Na tej istej platforme, ktorá by mala tvoriť základ aj nového VW Amarok. Mimo to, produkcia nového Rangeru by mala začať v USA ešte v decembri tohto roku. Takže tento model by som z potencionálnych uchádzačov rozhodne neškrtal. Mimo to, Ford Ranger je vyrábaný po celom svete, takže servisné zázemie má všade, v EU je to najpredávanejší pick-up a Ford preňho má aj motor vyladený na palivo JP8.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   23:53 04.08.2020

   Na takéto úlohy by už mali slúžiť ľahké obrnené vozidlá 4x4. Je to štandard ktorý už prevzali všetky vyspelé armády. Dnes už nikto na bojové misie nejazdí na militarizovaných SUV ...Zobrazit celý příspěvek

   Na takéto úlohy by už mali slúžiť ľahké obrnené vozidlá 4x4. Je to štandard ktorý už prevzali všetky vyspelé armády. Dnes už nikto na bojové misie nejazdí na militarizovaných SUV či pickupoch. Okrem Islamského štátu samozrejme.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    23:54 04.08.2020

    Pardon, to malo ísť vyššie

    Pardon, to malo ísť vyššie

    • Sgt Murphy
     00:08 05.08.2020

     Hybridná vojna s prvkami asymetrického konfliktu, občianske nepokoje v súvislosti s prírodnými katastrofami, black outom, pandémiou atď. sú všetko situácie, ktoré armáda musí ...Zobrazit celý příspěvek

     Hybridná vojna s prvkami asymetrického konfliktu, občianske nepokoje v súvislosti s prírodnými katastrofami, black outom, pandémiou atď. sú všetko situácie, ktoré armáda musí zvládať, sú pravdepodobnejšie než priamy otvorený konflikt s Ruskom v Pobaltí a ani v jednom prípade nenájdeš "frontu", na ktorú pôjdeš len v obrnenom vozidle. Opakujem, armáda nieje budovaná pre mier a všetky vojenské vozidlá sú určené bojové použitie.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      01:15 05.08.2020

      V prípade hybridnej vojny či pandémie nie je rozdiel medzi Hiluxom a Fábiou. Ak hovoríme o asymetrickom konflikte tak najlepší príklad sme videli v Afganistane kde Taliban ukladal ...Zobrazit celý příspěvek

      V prípade hybridnej vojny či pandémie nie je rozdiel medzi Hiluxom a Fábiou. Ak hovoríme o asymetrickom konflikte tak najlepší príklad sme videli v Afganistane kde Taliban ukladal na okraje ciest bomby. Ak nechceš padnúť za obeť vlasti tak bez pancierovania to nejde (aj ani vtedy ešte nemáš nič isté). Tam by som rozhodne s Hiluxom nejazdil. Zhrniem to teda... V prípade vojny (akejkoľvek intenzity) je nutné mať OT 4x4. Na bežné presuny a prepravu ľahkých nákladov je to úplne jedno či ideš na cesty s Hiluxom alebo Jumperom. Jedinou výhodou SUV/Pick-up oproti civilným vozom je, že zvládajú aký taky terén (využiješ pri prírodných katastrofách či presune na cvičenia do terénu.)Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      01:36 05.08.2020

      Táraš chujoviny. Ešte raz sa pozri na organizačnú štruktúru mechanizovaného práporu na presune do Pobaltia, koľko tam je nepancierovaných verzií vozidiel, nie len Defender 4x4 ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Táraš chujoviny. Ešte raz sa pozri na organizačnú štruktúru mechanizovaného práporu na presune do Pobaltia, koľko tam je nepancierovaných verzií vozidiel, nie len Defender 4x4 ale aj Tatra 6x6 a 8x8. Podľa tvojej logiky by ich všetky mali vymeniť za pancierované OTčka. Ty sa tomu rozumieš ako sliepka do piva a hus do neba.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      01:38 05.08.2020

      Pokiaľ tebe stačí pre armádu Fabia, tak zrušme povedzme aj všetky nebojové útvary a nahraďme ich civilnými zamestnancami rovnou. Nech ušetríme ešte viac. Tebe už zrejme ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokiaľ tebe stačí pre armádu Fabia, tak zrušme povedzme aj všetky nebojové útvary a nahraďme ich civilnými zamestnancami rovnou. Nech ušetríme ešte viac. Tebe už zrejme neokysličuje mozog cez tie povinné rúška.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      03:18 05.08.2020

      Ako vždy od veci... vyčítaš z mojich slov niečo , čo som ani nenapísal aby si sa mohol zahrať na urazeného

      Ako vždy od veci... vyčítaš z mojich slov niečo , čo som ani nenapísal aby si sa mohol zahrať na urazeného

     • satai
      09:11 05.08.2020

      A to čekáš, že při blackoutu budou padat takové kroupy, že by ta auta měla být neprůstřelná?

      A to čekáš, že při blackoutu budou padat takové kroupy, že by ta auta měla být neprůstřelná?

     • DolphinXXL
      09:17 05.08.2020

      Sgt Murphy - docela si odporuješ - viz dvě věty z tvých komentářů - Na všetko ostatné využitie čo má jazdiť len po asfalte sa môžu kúpiť lacnejšie osobáky. / Pokiaľ tebe stačí pre ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy - docela si odporuješ - viz dvě věty z tvých komentářů - Na všetko ostatné využitie čo má jazdiť len po asfalte sa môžu kúpiť lacnejšie osobáky. / Pokiaľ tebe stačí pre armádu Fabia, tak zrušme povedzme aj všetky nebojové útvary a nahraďme ich civilnými zamestnancami rovnou. P.S. jinak máš sice částečně pravdu, že armáda se nebuduje primárně pro mír, ale na druhou stranu i v míru musí fungovat.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      09:31 05.08.2020

      DolphinXXL neodporujem si. Tie autá majú byť využiteľné ako v mieri tak pri bojovej činnosti aleko akýchkoľvek iných krízových situáciách. Preto nie, pre armádu nieje jedno či je ...Zobrazit celý příspěvek

      DolphinXXL neodporujem si. Tie autá majú byť využiteľné ako v mieri tak pri bojovej činnosti aleko akýchkoľvek iných krízových situáciách. Preto nie, pre armádu nieje jedno či je to na zeleno namaľovaný duster alebo plne armádnym špecifikáciám uspôsobený hilux/ranger. Miroslav sa mi tu snaží vtesnať myšlienku že armáda potrebuje len lacné osobáky lebo zvládnu to isté ako pickupy alebo čisto obrnené transportéry lebo predsa tie hiluxy výbuch IEDčka nevydržia. Čistá blbosť.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      19:16 05.08.2020

      Takže třeba fabie, VW Caravella a podobný lakovky, který běžně armáda používá jsou určené na bojové použití????

      Takže třeba fabie, VW Caravella a podobný lakovky, který běžně armáda používá jsou určené na bojové použití????

     • Sgt Murphy
      20:13 05.08.2020

      Migi.. neviem o čom točíš, tu sa predsa bavíme o tom, čím nahradíte Land Rover Defender a UAZ, ale budiš, kľudne si ho v AČR nahradte aj na zeleno namaľovanou Fabiou, mne je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Migi.. neviem o čom točíš, tu sa predsa bavíme o tom, čím nahradíte Land Rover Defender a UAZ, ale budiš, kľudne si ho v AČR nahradte aj na zeleno namaľovanou Fabiou, mne je to ukradnuté.Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      06:54 06.08.2020

      Reagoval jsem na tohle: "Opakujem, armáda nieje budovaná pre mier a všetky vojenské vozidlá sú určené bojové použitie."
      To je prostě nesmysl.

      Reagoval jsem na tohle: "Opakujem, armáda nieje budovaná pre mier a všetky vojenské vozidlá sú určené bojové použitie."
      To je prostě nesmysl.

     • SYN_
      08:06 06.08.2020

      Kupodivu, nikdo kromně vás to nenavrhuje nahradit Fabií...

      Kupodivu, nikdo kromně vás to nenavrhuje nahradit Fabií...

     • Migi
      18:38 06.08.2020

      Fabie armáda samozřejmě normálně nakupuje a používá už dlouhá léta... Naopak by jich bylo potřeba podstatně víc. Ale samozřejmě ne jako náhrada LRD, nebo UAZů.

      Fabie armáda samozřejmě normálně nakupuje a používá už dlouhá léta... Naopak by jich bylo potřeba podstatně víc. Ale samozřejmě ne jako náhrada LRD, nebo UAZů.

 • Conquer
  22:39 04.08.2020

  HILUX - jenoznacna voľba. Pokiaľ je Toyota hilux je v hľadáčiku teroristov z blízkeho východu číslo 1. na lafetovanie guľometu raze. 50 BMG a nemajú problém so servisom v pustnych ...Zobrazit celý příspěvek

  HILUX - jenoznacna voľba. Pokiaľ je Toyota hilux je v hľadáčiku teroristov z blízkeho východu číslo 1. na lafetovanie guľometu raze. 50 BMG a nemajú problém so servisom v pustnych podmienkach, prečo by mala problém servisovat tieto vozy regulerna europska armáda?Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   23:28 04.08.2020

   Lenže Islamský štát nerobil žiaden tender na nákup Hiluxov. Získali ich od zastupujúcej Irackej armády. A tá ich získala od Američanov lebo sa im neoplatilo ti ťahať domov. ...Zobrazit celý příspěvek

   Lenže Islamský štát nerobil žiaden tender na nákup Hiluxov. Získali ich od zastupujúcej Irackej armády. A tá ich získala od Američanov lebo sa im neoplatilo ti ťahať domov. Američania nechali v Iraku obrovské množstvo techniky všetkého druhu. Keby tam nechali Duster, tak IS jazdí na Dustery. Pochybujem, že to nejak zvlášť servisovali. Maximálne pri poruche kanibalizovali iné mašiny. Problém je, že je to dlhodobo neudržateľný stav.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    23:37 04.08.2020

    _ustupujúcej_

    _ustupujúcej_

    • Sgt Murphy
     23:49 04.08.2020

     Pamätám si keď po nástupe ISIS zmizli všetky jazdené Hiluxy zo svetového trhu. Tie tam rozhodne nepriniesli američani.

     Pamätám si keď po nástupe ISIS zmizli všetky jazdené Hiluxy zo svetového trhu. Tie tam rozhodne nepriniesli američani.

     • Miroslav
      01:20 05.08.2020

      Všetky Hiluxy zo svetového trhu? Hiluxov sa každý rok vyrobí snáď 100 000 (Len v Európe sa ich ročne predá 30-40 tisíc). To veríš, že toľko áut zrazu zmizlo z trhu aby sa objavili ...Zobrazit celý příspěvek

      Všetky Hiluxy zo svetového trhu? Hiluxov sa každý rok vyrobí snáď 100 000 (Len v Európe sa ich ročne predá 30-40 tisíc). To veríš, že toľko áut zrazu zmizlo z trhu aby sa objavili v Iraku?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      01:49 05.08.2020

      Napísal som jazdenky z autobazárov. Skús nabudúce čítať. Áno, ľudia z celého sveta poznávali na obrázkoch zo Sýrie svoje autá ktoré predali do autobazárov. To je fakt. Z našich ...Zobrazit celý příspěvek

      Napísal som jazdenky z autobazárov. Skús nabudúce čítať. Áno, ľudia z celého sveta poznávali na obrázkoch zo Sýrie svoje autá ktoré predali do autobazárov. To je fakt. Z našich veľkých autobazárov v ten čas tiež vymysli všetky Hiluxy napr. To náhoda nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      03:17 05.08.2020

      Jasné, to poznáme... z americkej ambasády chodia po dedinských autobazároch a skupujú Hilux aby ich potom posielali cez DPD do Iraku. Úplne "nenápadná" akcia.

      Jasné, to poznáme... z americkej ambasády chodia po dedinských autobazároch a skupujú Hilux aby ich potom posielali cez DPD do Iraku. Úplne "nenápadná" akcia.

     • Sgt Murphy
      09:20 05.08.2020

      Nikde som nenapísal že z americkej ambasády a o pár príspevkov nižšie som v tom oponoval aj cejkisovi ale no dobre... skús tie príspevky prv čítať než na nich budeš odpovedať

      Nikde som nenapísal že z americkej ambasády a o pár príspevkov nižšie som v tom oponoval aj cejkisovi ale no dobre... skús tie príspevky prv čítať než na nich budeš odpovedať

     • Sgt Murphy
      10:30 05.08.2020

      Napríklad len z Austrálie malo byť do Sýrie prepravených 800 pickupov Toyoty pre ISIS. Odkiaľ mala ISIS toľko áut oficiálne vyšetrovala aj vláda USA.

      Napríklad len z Austrálie malo byť do Sýrie prepravených 800 pickupov Toyoty pre ISIS. Odkiaľ mala ISIS toľko áut oficiálne vyšetrovala aj vláda USA.

   • cejkis
    00:00 05.08.2020

    Lžete. Toyoty Hilux dodali Američané FSA, kterou v rámci dezinformací označovali za umírněnou opozici. Bylo to na příkaz Obamy, který chtěl jen non lethal a McCain volal po ...Zobrazit celý příspěvek

    Lžete.
    Toyoty Hilux dodali Američané FSA, kterou v rámci dezinformací označovali za umírněnou opozici. Bylo to na příkaz Obamy, který chtěl jen non lethal a McCain volal po regulérních dodávkách zbraní pro islamisty z FSA. Pokud chcete důkaz, najdu link na video rozhovoru s Obamou.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     00:26 05.08.2020

     Si mimo. USA poslala na podporu FSA celkovo 34 ks vozidiel Toyota Hilux. Vozový park ISIS rozhodne netvorilo len 34 vozidiel z USA, aj keď niektoré z nich mohli v rukách ISIS ...Zobrazit celý příspěvek

     Si mimo. USA poslala na podporu FSA celkovo 34 ks vozidiel Toyota Hilux. Vozový park ISIS rozhodne netvorilo len 34 vozidiel z USA, aj keď niektoré z nich mohli v rukách ISIS nakoniec skončiť.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      00:36 05.08.2020

      A vy tomu číslu věříte ? Jak si vysvětlujte případ instalatéra, který dal tuším v Kalifornii svůj pickup do bazaru a po několika měsících jej našel na záběrech v televizi s ...Zobrazit celý příspěvek

      A vy tomu číslu věříte ?

      Jak si vysvětlujte případ instalatéra, který dal tuším v Kalifornii svůj pickup do bazaru a po několika měsících jej našel na záběrech v televizi s islámským státem.

      Chcete říci, že si islámský stát sám skupoval pickupy z celého světa ?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:49 05.08.2020

      Chcete povedať že "zlý Obama" skupoval Toyoty a Fordy z Austrálie, USA, EU a posielal ich do Sýrie? Ale nebudte smiešny.

      Chcete povedať že "zlý Obama" skupoval Toyoty a Fordy z Austrálie, USA, EU a posielal ich do Sýrie? Ale nebudte smiešny.

     • Horny
      10:35 05.08.2020

      cejkis - islámnský stát přímo asi ne, ale jeho sympatizanti z arabských zemí a muslimské diaspory v západních zemích ano, načež Hilluxy posílali coby "bratrskou pomoc" teroristům ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis - islámnský stát přímo asi ne, ale jeho sympatizanti z arabských zemí a muslimské diaspory v západních zemích ano, načež Hilluxy posílali coby "bratrskou pomoc" teroristům do Iráku a okolí. To je poměrně dost známá věc.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:23 05.08.2020

      Cejkis: trochu od témy k pick-upom ... Včera v Bejrúte buchlo 2750 ton dusičnanu amónneho. Zaujímavé, v štáte, kde je teroristická organizácia zároveň legitímnou politickou ...Zobrazit celý příspěvek

      Cejkis: trochu od témy k pick-upom ... Včera v Bejrúte buchlo 2750 ton dusičnanu amónneho. Zaujímavé, v štáte, kde je teroristická organizácia zároveň legitímnou politickou stranou, len tak "zabudne" moldavská loď patriaca Rusovi 2750 ton látky, ktorá sa najbežnejšie používa na výrobu IED na blízkom východe.

      ... Ale jasne, USA je ten svetový zloduch...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:32 05.08.2020

     ISIS měl štědrejší dárce než pouze USA, Saudská Arábie na jejich podpoře rozhdoně nešetřila.

     ISIS měl štědrejší dárce než pouze USA, Saudská Arábie na jejich podpoře rozhdoně nešetřila.

 • Matesaax
  22:29 04.08.2020

  Tohle výběrové řízení je klasická hurá akce,jak je u nás běžné.Prostě se koupí 1200 pick-upů a pak zjistí,že na spoustu věcí se nehodí a co s nima.. Myslím,že pro řadu úkolů se ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle výběrové řízení je klasická hurá akce,jak je u nás běžné.Prostě se koupí 1200 pick-upů a pak zjistí,že na spoustu věcí se nehodí a co s nima.. Myslím,že pro řadu úkolů se tyhle Pick-upy opravdu hodí a není to špatná myšlenka je koupit,ale pro spoustu dalších úkolů by bylo mnohem vhodnější pořídit klasické terénní vozy bez korby či normální SUV.Dokonce bych řekl,že ty klasické karoserie jsou vhodnější a jejich počet by měl být vyšší než pick-upů.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:57 04.08.2020

   Pick-up je takové univerzální řešení. Vhodný jak pro převoz lidí tak menšího množství materiálu. UAZy a LR nehradí nepochybně víc než dobře.

   Pick-up je takové univerzální řešení. Vhodný jak pro převoz lidí tak menšího množství materiálu. UAZy a LR nehradí nepochybně víc než dobře.

  • Sgt Murphy
   23:27 04.08.2020

   Matesaax: Totálna hovadina. Nevidím dôvod aby "general service vehicle" malo tvoriť viac modelov. Vozový park armády by mal byť čo z najväčšej časti unifikovaný. Vozidlo by malo ...Zobrazit celý příspěvek

   Matesaax: Totálna hovadina. Nevidím dôvod aby "general service vehicle" malo tvoriť viac modelov. Vozový park armády by mal byť čo z najväčšej časti unifikovaný. Vozidlo by malo vedieť jazdiť na vojenské palivo a spĺňať všetky potrebné štandardy pre vojenské využitie. Cenové rozdiely medzi klasickými pick-upmi a inými veľkými SUV by si hľadal asi ťažko a korbu u pickupu ešte vždy môžeš zatvoriť a mať z toho klasický, len o niečo väčší úložný priestor než u SUV. Na všetko ostatné využitie čo má jazdiť len po asfalte sa môžu kúpiť lacnejšie osobáky.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:03 04.08.2020

  Více než pickupy bych tu raději viděl platformu jako například Toyotu Land cruiser. https://www.armadninoviny.cz/s... A nebo nové ...Zobrazit celý příspěvek

  Více než pickupy bych tu raději viděl platformu jako například Toyotu Land cruiser.
  https://www.armadninoviny.cz/s...
  A nebo nové Ineo Grenadier
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:13 04.08.2020

   Vzhledem k tomu že Land Cruiser existuje i jako pick-up tak se v nabídkách nejspíš objeví.

   Vzhledem k tomu že Land Cruiser existuje i jako pick-up tak se v nabídkách nejspíš objeví.

   • flanker.jirka
    20:38 04.08.2020

    snad se bude na co těšit

    snad se bude na co těšit

 • Tesil
  18:38 04.08.2020

  Hiluxy otestovali,zřejmě úspěšně islamisti.Asi pozorně sledují Top Gear.
  Jenom nevím zda k tomu AČR přihlédne.

  Hiluxy otestovali,zřejmě úspěšně islamisti.Asi pozorně sledují Top Gear.
  Jenom nevím zda k tomu AČR přihlédne.

 • danny
  16:34 04.08.2020

  Občas si říkám, jestli by nebyla lepším řešením nějaká platforma jako např. Iveco Daily 4x4. Protože ty pickupy z pohledu cestujících na zadních sedačkách, to je fakt extrém.

  Občas si říkám, jestli by nebyla lepším řešením nějaká platforma jako např. Iveco Daily 4x4. Protože ty pickupy z pohledu cestujících na zadních sedačkách, to je fakt extrém.

  • Jan Grohmann
   18:53 04.08.2020

   Podobná Iveca armáda pořídí, ale jako nové sanitky.

   Podobná Iveca armáda pořídí, ale jako nové sanitky.

   • danny
    12:18 05.08.2020

    Netušíte náhodou, proč se neuvažuje o širším využití? Z pohledu vnitřního prostoru, komfortu pro posádku, přepravní kapacitu, prostupnosti terénem, variabilitu (Iveco co vím, ...Zobrazit celý příspěvek

    Netušíte náhodou, proč se neuvažuje o širším využití? Z pohledu vnitřního prostoru, komfortu pro posádku, přepravní kapacitu, prostupnosti terénem, variabilitu (Iveco co vím, dodává i samostatné šasi pro libovolnou individualizaci) a provozní spolehlivost mi to připadá jako hodně fajn prostředek pro armádu. Cenově to taky nijak extrémně neodskakuje pickupům. Takže mě napadá, že se nevejde do Casy?Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:54 05.08.2020

     Třeba proto že tohle je už opravdu malý náklaďák a potřeba takových vozidel je omezená? Dokážu si to představit jako nosič různých speciálních nástaveb, ale ne jako univerzální ...Zobrazit celý příspěvek

     Třeba proto že tohle je už opravdu malý náklaďák a potřeba takových vozidel je omezená? Dokážu si to představit jako nosič různých speciálních nástaveb, ale ne jako univerzální auto.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2