Revoluční elektromagnetická munice MAHEM

DARPA
Foto: Vize bojiště budoucnosti podle agentury DARPA; ilustrační foto / DARPA

Dnešním článkem začínáme volný seriál o výjimečných vojenských projektech americké agentury pro výzkum obranných technologií DARPA. Prvním na řadě je program nového explozivního elektromagnetického systému MAHEM. Podle vize DARPA bojové hlavice budoucnosti probijí pancíř díky silnému elektromagnetickému (EM) poli.

Projekt MAHEM (Magneto Hydrodynamic Explosive Munition) se zaměřuje na tzv. výbuchem formované projektily EFP (Explosively Formed Penetrator). Jedná se o kumulativní nálože určené k probíjení pancíře nebo také železobetonových konstrukcí (bunkry).

Současná technologie EFP využívá chemickou explozivní reakci k vytvoření speciálně formovaného projektilu a paprsku, které probíjejí pancíř. Takové řešení je však podle agentury DARPA málo energeticky efektivní a je náročné na průmyslovou výrobu – kovová vložka, z které se formuje projektil, musí být přesně strojně opracována.

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPAAgentura pro výzkum pokročilých obranných projektů, do roku 1972 jen ARPA) je agentura amerického ministerstva obrany, která je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií. Jedná se o relativně malou organizaci, počet zaměstnanců je 240, 140 z nich jsou techničtí odborníci. Rozpočet agentury je přibližně 3,2 miliardy dolarů. Wikipedia

Jak se říká: „Vše už bylo kdysi objeveno.“ Již v roce 1955 autor sci-fi románů Arthur C. Clark popsal zbraňový systém, který pomocí elektromagnetických polí metal rychlostí světla kusy rozžhaveného kovu. Ve své podstatě MAHEM dělá (nebo má dělat) něco podobného.

Avšak je jasné, že klasická baterie k vytvoření vysoce intenzivního EM pole nebude stačit. Podstatou systému MAHEM je proto tzv. Generátor stlačeného magnetického toku CMFG (Compressed Magnetic Flux Generator). Generátor dokáže převést energii z explozivního materiálu do velmi silného EM pole, které následně vymete rozžhavený kov požadovaným směrem.

MAHEM

Foto: MAHEM má za sebou již první testy. Zde zkoušel probít železobetonový kvádr. / DARPA

Podle předběžných výzkumů a prvotních testů má takové řešení proti klasickým výbuchem formovaným projektilům řadu výhod. MAHEM má být především při menších rozměrech mnohem účinnější. Jde o to, že elektromagnetická hlavice dokáže účinněji „hospodařit“ se vzniklou energii. Kumulativní hlavice mohou být proto mnohem menší. MAHEM také dokáže vytvářet několik kumulativních paprsků při jediném výstřelu - lze tak zasáhnout větší počet cílů.

Avšak možností uplatnění systému MAHEM je mnohem více. DARPA uvažuje o velmi lehkých obranných systémech, které mohou chránit vozidla (nebo také lodě) před reaktivními granáty a řízenými střelami. Naopak MAHEM představuje velmi účinný způsob probíjení pancíře a překonávání aktivních obranných systémů vozidel.

Zdroj: DARPA

Nahlásit chybu v článku


Související články

DARPA Grand Challenge - soutěž pro Terminátory

OK, tak tady přestává veškerá legrace. Zdá se, že doba humanoidních vojenských robotů - skutečných ...

Technologie zítřka - Zbraň střílející blesky po laserovém paprsku

Je nám jasné, jak bulvárně nadpis článku zní, ale dnes si představíme zbraň, která přesně tohle ...

Úspěšný test 50kW laserového děla

Energetické zbraně jsou opět blíže reálnému nasazení. V listopadu tohoto roku německá společnost ...

DARPA vyvíjí pěnu proti vnitřnímu krvácení

Agentura pro pokročilý obraný vývoj (DARPA) představila na svém webu projekt, který by mohl ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ultramarinus
    15:40 22.08.2013

    Zajímavé, ale nepřijde mi to příliš odlišné od EM děl - jen je to v podstatě aplikované do munice.

    Zajímavé, ale nepřijde mi to příliš odlišné od EM děl - jen je to v podstatě aplikované do munice.

Načítám diskuzi...