Slavný výrobce stíhaček MiG je v klinické smrti

MiG-35; větší foto / Mil.ru

Podle ruských médií Sjednocená letecká korporace (OAK) plánuje sloučení leteckých firem Suchoj a MiG. Zvěsti o sloučení obou firem kolují ruskými médií již delší dobu. Důvodem jsou dlouhodobě špatné hospodářské výsledky firmy MiG a její neschopnost konkurovat na mezinárodním trhu s moderními stíhacími letadly.

Ruská letecká korporace MiG (dříve známa jako Mikojan-Gurevič), nebo zkráceně “MiG”, je firma s plným výrobním cyklem - MiG letadla nejen vyvíjí, ale také vyrábí, provádí servis a zajišťuje jejích prodej. V roce 2013 ve firmě pracovalo přibližně 10 000 lidí, obrat byl 30 miliard rublů a zisk v roce 2013 dosahovala 50 milionů rublů. Suchoj ve stejném roce zaměstnával 26 000 lidí, dosáhl obratu 80 miliard rublů a zisku 1,2 miliardy rublů.

Hlavní náplní firmy MiG je výroba a servis stíhaček MiG-29. V současné době probíhají dodávky MiGů-29M/M2 pro egyptské letectvo, které objednalo 50 letounů. Poslední MiGy Egypt získá v roce 2020. Ruské letectvo pak čeká na nové stíhačky MiG-35. Není jasné, zda Egypt také dostane (v rámci zmíněné objednávky) stíhačky MiG-35 v konfiguraci pro ruské letectvo, v okleštěné verzi nebo zůstane pouze u MiGů-29M/M2.

Všechny námořní stíhačky MiG-29K byly již dodány ruskému a indickému námořnictvu. Indie v roce 2004 a 2010 objednala celkově 45 stíhaček MiG-29K. Původně Indové plánovali další objednávky, ale provoz indických MiGů-29K provází problémy.

Podle indické hlavní auditorské společnosti CAG (Comptroller and Auditor General) od roku 2010 40 motorů indických stíhaček MiG-29K muselo být staženo ze služby kvůli konstrukčním vadám. V současné době se tak nasaditelnost indických MiGů-29K pohybuje od 21 % do 41 %.

To jsou jen jedny z problémů, s kterými se firma MiG potýká. Další “koulí na noze” je problém s dlouhým vývojem “nepotřebného” MiGu-35. Náměstek ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy Alexandr Chramčichin se jednoduše ptá, proč vlastně Rusko MiG-35 potřebuje?

“Zkopírování amerického plánu na výrobu těžkého (F-15 - pozn. red.) a lehkého stíhače (F-16 - pozn. red.) je dědictví Sovětského svazu. V americkém letectvu F-16 hrál většinou roli útočného letounu, a my jsme vyrobili podobné lehké  (MiG-29 - pozn. red.) a těžké stíhačky (Su-27 - pozn. red.).Ve výsledku vyhrála a stála se monopolní rodina stíhaček Su-27. Tyto těžké letouny jsou sice dražší, ale mají více možností ve všech oblastech použití. Z toho důvodu vyvstává další otázka: Jaká by měla být obecná představa domácího stíhacího letadla? Pokud setrváme u současného stavu, tak ani MiG-29 nebo MiG-35 ruské letectvo nepotřebuje. Pak bude opravdu nejlepší, pokud “MiG” zemře nebo se bude snažit najít exportní zakázky,” říká Chramčichin.

V této souvislosti ruská média získala do rukou dokument o plánu rozvoje OAK. Dokument navrhuje zrušit MiG jako samotnou firmu a začlenit ji jako divizi pod firmu Suchoj. Technickou a konstrukční podporu letadel MiG-29 a MiG-31 pak mají provádět speciální skupiny v rámci firmy Suchoj. OAK navrhuje odstartovat fúzi mezi firmou MiG a Suchoj v tomto nebo příštím roce.

Podle webu Oružije Rossii sloučení nahrávají i zprávy z poslední doby - nejdou vidět žádné státní investice nebo plány do vývoje lehkého stíhacího letadla páté generace, které podle dřívějších spekulací měla vyvinout právě firmy MiG. V posledním desetiletí se firma MiG zabývá prakticky pouze zlepšováním stíhaček MiG-29 - z tohoto úsilí vznikl letoun MiG-35, tím se ale modernizační potenciál MiGu-29 prakticky vyčerpal.

Podle plánu rozvoje OAK bude sériová výroba stíhaček MiG ukončena po dodávkách 30 stíhaček MiG-35 do ruského letectva a 46 stíhaček MiG-29M/M2 pro egyptské letectvo. Stíhačka MiG-35 měla být levnější alternativou právě k těžším strojům rodiny Su-27, resp. víceúčelovým Su-30.

Podle ruských médií, které cituje Oružije Rossii, je však cena stíhaček MiG-35 a Su-30 velmi podobná. Chramčichin dodává, že i když měl být MiG-35 levnou a jednoduchou stíhačkou, tak to rozhodně neplatí a přitom má menší možnosti než výkonnější Su-30.

Chramčichin však také dodává, že konec MiGu není pro ruský letecký průmysl dobrou zprávou. “Jak je známo, Josef Stalin v leteckém průmyslu vytvořil umělou soutěž. Byl si vědom, že i v podmínkách absolutně znárodněné ekonomiky a monopolů, je v některých případech konkurence mezi konstrukčními kanceláři naprosto nezbytná,” říká Chramčichin.

Zdroj: Oružije Rossii

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Stíhačka F/A-18 Advanced Super Hornet proti F-35C

Podle magazínu Defense One firma Boeing spustila kampaň proti programu stíhaček F-35C Lightning II pro americké námořnictvo (US Navy) a námořní pěchotu (US Marine Corps). Místo F-35C Boeing nabízí ne ...

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník Novye Izvestija načrtl současný a budoucí stav ruského zbrojního průmyslu. Dementoval také pochyby ...

Ruské MiGy-35 pro Egypt

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel MiG-35. Podle analytického webu Flight Fleets Analyze Egypt podepsal objednávku na 46 stíhaček MiG-35 s ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?

Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací zpravodajské agentury Reuters ale Berlín požádal Spojené státy o utajované informace o schopnostech stíhaček ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • Sokrates
  19:38 30.05.2017

  BlackFlanker: Čo sa týka toho vyraďovania - vieš si predstaviť, že Rusko do 8 rokov nakúpi 400 nových stíhacích lietadiel (čo sú samo o sebe enormné náklady) a popri tom bude prevádzkovať 400 starých 30-ročných strojov? Navyše, keď existujú opodstatnené obavy, že tie nemodernizované stroje už nie sú konkurenciou ani pre čínske stíhačky. Ja si nemyslím, že by to bolo pre Rusko ekonomicky efektívne a strategicky výhodné. Čo sa týka tých počtov, tak v tom som značne skeptický. Ruské letectvo môže mať na zemi vyše 300 kusov Su-27, ale väčšina z nich nebude bojaschopná. Možno si pred pár rokmi zachytil kauzu, keď im priamo na zemi zhnilo asi 100 lietadiel MiG-29. Zhrdzaveli im krídla, ktoré bolo potom treba masovo vymieňať, lebo sa tých lietadiel roky nikto nechytil. Aj to napovedá čosi o ekonomických možnostiach ruského letectva prevádzkovať tak obrovské počty techniky. Tento problém majú samozrejme do istej miery aj iné veľké krajiny, ako USA, Nemecko, atď. Ale to je iná téma.

  O Su-34 máš 100% pravdu - je v tom zmätok ako skoro vo všetkom. :-) Čokoľvek o ruskej technike vyhľadávam na ruských stránkach, musím overovať niekoľkokrát, kým sa dostanem k relevantnej informácii. Podľa mňa je celkový počet dodaných lietadiel k dnešnému dňu 103 kusov, z čoho by malo byť 7 prototypov (t.j. nezaradených v letectve).

  Jak-130 v tej podobe, ako ho dostáva dnes ruské letectvo, nemôže byť bojovo nasadený. Má síce predprípravu na inštaláciu rádiolokátora Osa alebo Kopje, ale pokiaľ viem, ruské letectvo ich dostáva bez radaru. Okrem Ch-25 nemá žiadnu "inteligentnú" výzbroj a preto by musel lietať veľmi nízko, aby dokázal niečo zasiahnuť. Tým by sa vystavil obrovskému riziku zostrelenia aj prostriedkami málo sofistikovanej PVO. Kokpit lietadla nie je chránený titánovou vaňou ako napr. v prípade Su-25 a úplne absentujú pokročilé systémy obrany (napr. Vitebsk). Vyslať Jak-130 na ničenie pozemných cieľov, pričom krytie by mu robila Su-34 by bolo značne neefektívne, keď tá to sama zvládne lepšie. Navyše, pre tieto úlohy je priamo špecializovaná Su-25SM3.

  Inak, ten článok o vylepšení Su-35S a Su-27SM3 systémom Postskryptum je zaujímavý. Nevedel som, že také niečo prebieha. Vďaka za link.

 • Larry
  07:37 30.05.2017

  MAPO MiG nezanikne. Je to zavedená obchodní značka pro kvalitní leteckou techniku.
  Tahle "ochranná známka" má značnou cenu ve světě letectví a PVO. A Rusové to dobře vědí.

  Spíš někdo pochopil, že je zbytečné platit 2 generální ředitele, 2 finanční ředitele, 10 podředitelů a bakuli různých rádoby manažerů.
  Že stačí jeden generální, jedno obchodní oddělení atd.... a za ušetřené peníze zaplatit mladé "mozky" do vývoje, výzkumu a výroby.

 • BlackFlanker
  22:46 29.05.2017

  Sokrates

  Tak sorry ak sa ťa to nejak dotklo, ale tie čísla ktoré ste tu obaja uvádzali mi pripadali fakt trochu prehnané. Nepriamo to aj potvrdil ten článok, ktorý si poslal ohľadom 700 nových stíhacích lietadiel pre ruské VKS do roku 2025.
  Píše sa tam o nákupe ešte viac ako 400 nových stíhacích lietadiel, ale nie o tom, že by rovnaký počet bolo potrebné čo najskôr nahradiť ako si to napísal "Rusko bude musieť v dohľadnej dobe vymeniť 400 - 500 zastaraných stíhacích lietadiel".

  Ďalej ten článok vyvracia aj to, čo napísal dusan "Myslím, že už tých "400-500 stíhacích lietadiel" nie je...mayimálne by to bolo i so strojmi uloženými, ktoré sa sotva vrátia do služby. "

  "Говоря о современном состоянии истребительного парка Вооруженных Сил России, включая и ВКС, и Морскую авиацию ВМФ, следует указать, что сейчас, по известным данным, в его составе имеется 246 новых истребителей со сроком службы менее 10 лет (58 Су-35С, 79 Су-30СМ, 20 Су-30М2, 12 Су-27СМ3, 44 МиГ-29СМТ, десять МиГ-29УБ, 23 МиГ-29КР/КУБР) и около 440 старых истребителей, включая модернизированные (ориентировочно около 180 Су-27, 20 Су-33, 120 МиГ-29, 120 МиГ-31)."

  Viem že s prototypmi netreba počítať, ale v tom počte Su-34 je aj tak zmätok. Minulý rok bolo vyhlasené, že stý kus (vrátane prototypov) mal byť dodaný v auguste 2016, písal o tom aj bmpd http://bmpd.livejournal.com/2077096.html.
  V texte sa ale spomína že to označenie "stý" malo byť len niečo k výročiu (o čom iné zdroje neinformovali) a že prototypov má byť dokonca 9 (7 letuschopných + 2 pozemné).

  http://bmpd.livejournal.com/2487270.html tu je zase písané že ten "stý" kus z augusta 2016 mal byť v skutočnosti 98 ks a že bolo dodaných celkovo 54 lietadiel z druhej objednávky na 92 ks. Ak sa k tým 54 ks započíta 37 lietadiel z predošlích zmlúv, tak by to malo byť 91 sériových ks + 9 prototypov = 100.
  Zaujímavé je že na ruskej wiki sa udáva počet Su-34 až "viac ako 120".
  To by bolo k tej Su-34 asi všetko. Ak sa ti zdá, že máš presnejšie info, tak napíš.

  Ak nie na vzdušný súboj, tak by sa Jak-130 mohol aspoň na pozemné útoky v budúcnosti využívať napr. ako podpora k lietadlám Su-34 počas útokov. Su-34 môže niesť aj strely vzduch-vzduch a navyše aj systém radioelektronického boja, takže by mu mohla poskytnúť patričnú ochranu.
  Špecifikácie zo stránky výrobcu hovoria, že Jak-130 má dostup 12 500 m a max. rýchlosť 1050 km/h. Takže tieto dva faktory by jeho bojovému nasadeniu nemali brániť.
  Tiež sa tam píše "The air intakes and landing gear design with high take-off/landing performance make it possible to operate the aircraft from unpaved runways small unprepared airfields." Počas bojového nasadenia napr. na blízkom východe by bola toto tiež len výhoda.

  http://www.yak.ru/ENG/PROD/new_130.php

  O modernizácii 36 Su-27 na štandart SM3 a dokonca aj o podpísaní zmluvy je písané tiež tu:

  http://izvestia.ru/news/643567

  Tie MiGy-29 som myslel len verzie SMT/UBT a K/KUB. MiGy-29K/KUB by mali vraj v budúcnosti nahradiť Su-33ky na Kuznecove (teda pokial sa neobnový ich výroba) takže aspoň tieto 29ky budú v Rusku slúžiť ešte dlhodobo.

  S ostatným by som aj súhlasil, ale nemyslíš že tá modernizácia Su-27 mohla byť aj z dôvodu, že by tak vysoký počet strojov (300+ ks) bola škoda vyradiť? Keďže väčšina z nich mohla mať vtedy len niečo cez 10 rokov a tiež že po rozpade ZSSR veľa z nich určite pravidelne nelietalo a teda nehrozilo, že by bola nejak drasticky znížená ich životnosť.

 • Sokrates
  06:41 29.05.2017

  BlackFlanker: Ja by som sa tu o +- pár lietadiel vôbec nenaťahoval a hneď by som to odignoroval. Len keď prehlasuješ, ako sme tu obaja mimo, tak očakávam, že Ty budeš laserovo presný. :-)
  Tie prototypy Su-34 nie sú bojaschopné a slúžia len na testovacie účely, preto s nimi netreba počítať. A to, že v tých celkových počtoch sú zahrnuté aj oni, potvrdzuje aj jeden z Tvojich linkov: "Общее количество Су-34, сданных по всем контрактам, включая опытные и предсерийные образцы, достигло к началу 2017 года 97 единиц."
  Tie Jaky-130 nemôžu byť v boji nasadené ani teoreticky. Sú to podzvukové stroje s malým dostupom a bez patričnej výzbroje pre vzdušný súboj. Ruské letectvo uvažovalo o verzii pre útoky na pozemné ciele, ale nakoniec od vývoja tohto variantu upustili a rozhodli sa modernizovať Su-25 na štandard SM3.
  Ten článok o predbežnom súhlase na modernizáciu Su-27 nedokazuje, že tá modernizácia naozaj beží. Ruské média sú denne plné takýchto plánov a ak by sme sa na to spoliehali, tak môžme smelo prehlásiť, že dnes už beží sériová výroba MiG-35 a PAK FA.
  Staré MiGy-29 a Su-27 vyradené určite budú, pretože sa vyraďujú už dnes nahrádzajú novými Su-30SM/35S. Rusko nevytvorilo modernizačný program Su-27SM preto, že si tie stroje chcú ponechať čo najdlhšie. Išlo len o krátkodobé riešenie, keďže nové Su-30SM boli neporovnateľne drahšie. Aspoň takto to odôvodňovali sami Rusi. Ale ja pripúšťam, že ich v ruskom letectve budeme môcť vidieť ešte v roku 2025. Avšak len kvôli finančnej stránke veci.

 • BlackFlanker
  03:25 29.05.2017

  Sokrates

  Neviem či si už zabudol, ale bavíme sa tu o všetkých moderných bojových lietadlách v ruských VKS, a z toho dôvodu myslím že je tiež k veci započítať k tým 44 MiGom-29SMT aj 6 dvojmiestnych MiGov-29UBT, tzn. že údaj o 50-tich moderných MiGoch-29SMT/UBT ktorý som aj uviedol, je správny.

  Neviem prečo ti údaj o 102 ks Su-34 príde natoľko zábavný, že si myslíš, že som do neho musel započítať aj 7 prototypov. Nevravím že ten údaj musí byť 100% presný, ale vychádzam najmä z faktov že minulý rok vyšiel z výrobnej linky celkovo stý Su-34, takže po odpočítaní siedmych prototypov ktoré tu spomínaš, by mali vtedy ruské VKS 93 sériových lietadiel. Ďalšie štyri kusi dostali v decembri 2016 (celkovo 16 lietadiel za rok 2016) = 97 ks (niektoré zdroje hovoria o 98 ks) a nakoniec ďalšie kusi mali dostať približne pred týždňom. Takže údaj o 100-102 ks nie je určite ďaleko od pravdy. :-)

  https://riafan.ru/589435-vks-rf-poluchili-na-vooruzhenie-16-bombardirovshchikov-su-34

  http://bmpd.livejournal.com/2487270.html

  http://bmpd.livejournal.com/2553292.html

  https://tvzvezda.ru/news/forces/content/201705201247-egdm.htm

  Tiež si si pravdepodobne nevšimol, že bojové nasadenie lietadiel Jak-130 som myslel len v teoretickej rovine, keďže tá možnosť tam tiež teoreticky je, takže ma nemusíš hneď chytať za slová keď nevieš, ako inak zareagovať.

  Článok sice hovorí o nákupe ďalších 400+ ks nových stíhacích lietadiel, ale nehovorí že by mal byť rovnaký počet lietadiel v rovnakom čase nutne vyradení zo služby, a vzhľadom na rôzne modernizácie ktoré v Rusku už roky prebiehajú sa dá predpokladať že lietadlá ako Su-27, MiG-31 a pár desiatok MiGov-29, v ich modernizovaných variantoch, budú ešte v roku 2025 tvoriť nemalú časť ruských ozbrojených síl.

  K tým Su-27, áno mala by ešte priebiehať ich modernizácia na štandart SM3, čo potvrdzuje aj to, že to lietadlo ešte určite nie je na odpis. :-)

  https://lenta.ru/news/2015/05/18/fightersmodernisation/

  O modernizácii MiGov-31 je niečo aj tu:

  http://bmpd.livejournal.com/2296412.html

  http://armstrade.org/includes/periodics/news/2017/0403/131040339/detail.shtml

  Zatiaľ je asi 70 ks vo verzii BM/BSM, ktoré by mali takto zmodernizované slúžiť tiež minimálne do roka 2030, potom by ich mal nahradiť nový prepadový stihač (MiG-41), avšak vzhľadom na situáciu v ktorej sa v súčasnosti Mikoyan nachádza je otázne či sa tak stane, poprípade by túto rolu mohol prevziať aj T-50 ako si už spomenul, pretože potenciál na to rozhodne má.

 • BlackFlanker
  03:22 29.05.2017

  dusan

  Rozpredávať ich asi nerozpredávajú, alebo sa ti snáď zdá že by za posledné roky pribudli nový používatelia Su-27? Čísla ktoré tu používaš pochádzajú síce z ruskej wikipedie ale ak si si nevšimol, nie je tam žiadny zdroj ktorý by dokazoval že sa skutočne jedná o celkový počet lietadiel tohoto typu v ruských ozbrojených silách. Ak by aj tie čísla boli pravdivé, tak sa s vysokou pravdepodobnosťou jedná len o stroje ktoré su v aktívnej službe a ktoré sú reálne bojovo nasaditelné a nie aj o stroje ktoré sú uskladnené, a tých môže byť viac ako 200 ks vzhľadom na prostý fakt, že Rusku po rozpade ZSSR pripadlo okolo 400 ks relatívne nových Su-27.

  https://lenta.ru/news/2015/05/18/fightersmodernisation/

 • Sokrates
  19:44 28.05.2017

  BlackFlanker: Od niekoho, kto sa oháňa výrazmi "si úplne mimo" a "ako si prišiel na taký nezmysel" by som očakával trošku viac presnosti v argumentácii. Keď rozprávaš o 50 MiGoch-29SMT, hoci ich Rusko má len 44, to sa ešte dá ospravedlniť zaokrúhľovaním (aj keď v tomto prípade by vzhľadom k servisom bolo vhodnejšie zaokrúhľovať smerom dolu). Ale keď už do celkových počtov Su-34 započítaš aj 7 prototypov, ktoré v ruskom letectve zavedené vôbec nie sú... to už začína byť celkom zábavné. :-) Tu však ale končí všetka sranda, lebo o pár viet ďalej už by si posielal tých úbohých ruských chlapcov do boja v cvičnom lietadle Jak-130. Toto snáď nemôžeš myslieť vážne. :-)
  Ale to len tak na okraj. Prejdem radšej hneď k veci a zodpoviem Tvoju otázku ohľadom 400-500 nových stíhacích lietadiel. Nuž, pravda je taká, že ja sám som na to číslo neprišiel. Prišli na to ruskí predstavitelia letectva a obranného rezortu. Podľa posledných plánov chce mať ruské letectvo do roku 2025 celkovo 700 nových stíhacích lietadiel (viď článok nižšie).
  http://bmpd.livejournal.com/2326878.html

  V článku sa píše aj o tých starých MiGoch-29, čo spomínal Dušan: причем практически все "старые" МиГ-29 (за исключением авиагруппы в Армении) используются уже в учебных целях либо прекращены эксплуатацией. Takže na SIAFe ten stroj môžeš sledovať kľudne so zatajeným dychom, ale Rusi ho potrebujú nutne nahradiť novými lietadlami. O potrebe nahradiť staré stroje novými MiGmi-35 hovoril aj Bondarev. Aká veľká je tá potreba, môžeš vyvodiť z jeho slov "objednáme ich podľa potrieb, aj keď nevravím, že hneď kúpime 170 nových Migov".

  Čo sa týka Su-27, tak mi nie je známe, že by v súčasnosti bežal nejaký program modernizácie. Pokiaľ viem, tak bolo zmodernizovaných zopár desiatok strojov na štandard Su-27SM/SM3. A už aj o tejto modernizácii sa bývalý veliteľ ruského letectva Aleksander Zelkin vyjadril, že by mala predĺžiť životnosť lietadiel len do roku 2020.
  http://www.samara-airlines.ru/su-27-predlagayut-spisat/

  Takže ak Ty predpokladáš, že sa staré Su-27 udržia vo VVS do 2030, tak sa možno nemýliš. Nebude to však kvôli ich spôsobilosti, ale z nutnosti a nedostatku financií.

  O tom, ako beží program modernizácie MiG-31 sa mi už nechce rozpisovať. Prečítaj si to celé tu.
  http://bmpd.livejournal.com/1601799.html
  Faktom ale je, až aj napriek modernizácii na štandard BS/BM sa už dnes hovorí o nahrádzaní týchto strojov novými T-50.

 • dusan
  17:57 28.05.2017

  BlackFlanker .... skôr tvoje čísla sa mi zdajú mimo : )

  Stroje Su-27 sa už dlho vyradzujú/rozpredávajú a už ich ostalo v ruskom letectve len cca 120 ks, z toho je 14 ks novopostavených Su-27SM3 a zo zvyšnej stovky je cca polovica modernizovaná na štandart Su-27SM/SM2. Určite ešte nejakú dobu slúžiť budú, ale roku 2030 sa dožijú maximálne tie SM3 ... Pôvodné súčka sú tak isto staré ako pôvodné stroje MiG-29 (9.12 a 9.13), ktoré už boli vyradené od bojových útvarov RF (mimo základne v Arménsku, ktorej stroje sú však de facto "arménske" a zabezpečujú PVO tejto krajiny)
  Stroje Su-24 sú na tom o niečo lepšie - v letectve je slúži cca 180 ks (100 ks Su-24M/M2 a 80 Su-24MR), ale neverím v nejaké dlhú životnosť. Určite prežijú rok 2020, ktorý uvádza ruská wikipédia ako rok vyradenia, ale vidím to tak maximálne na rok 2025. Čo neznamená že pôjdu do šrotu ... taká Sýria či iný menej solventný zákazníci ich radi odkúpia ..

 • BlackFlanker
  17:10 28.05.2017

  dusan

  Čo sa týka počtov ruských lietadiel, tak ty si tiež úplne mimo, viz. moj predošlý komentár.

  Za Su-24ky majú náhradu v podobe 102 ks lietadiel Su-34 (ďalších približne 30 je objednaných) ale aj napriek tomu sa zatiaľ neplánuje s vyradením celej flotily lietadiel Su-24 z dôvodu že na účel, na ktorý ich RuAF v súčasnosti využíva napr. v Sýrii úplne stačia a aj z dôvodu že posledné kusy vyšli z výrobnej linky v 90. rokoch.
  Ohľadom vyradenia Su-27 to snáď nemá cenu ani rozoberať, keďže tie lietadlá možu mať za sebou max. polovicu svojej životnosti. Ich sériová výroba sa naplno rozbehla až v druhej polovici 80. rokoch, a ich modernizácia zabezpeči že zostanú v službe minimálne do roku 2030.

Stránka 1 z 4