Rusko dokončilo úvodní testy jaderné rakety RS-28 Sarmat

Vymetení rakety RS-28 Sarmat pomocí malého raketového motoru na tuhé pohonné látky; větší foto / Ruské ministerstvo obrany 

Ruské ministerstvo obrany oznámilo ukončení úvodního testovacího bloku nejnovější ruské mezikontinentální balistické rakety ICBM (InterContinental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat (v kódu NATO SS-X-30). Během testovacího bloku došlo ke třem vymetením rakety z podzemního sila a k zažehnutí motoru prvního stupně.

První vymetení RS-28 Sarmat do výšky 30 metrů pomocí malého pomocného (odhazovacího) raketového motoru se uskutečnilo 25. prosince 2017 na raketové střelnici Pleseck (800 km severně od Moskvy). Další dva podobné testy, se zažehnutím raketového motoru prvního stupně, proběhly na konci dubna a května. Testy mají zejména ověřit chování rakety a samotného sila při a po startu.

 

 

„Všechna vymetení byla úspěšná, deklarovaný testovací program byl proveden v plném rozsahu,“ cituje ruský deník Kommersant svůj zdroj obeznámený s testovacím programem. S „konstrukčním a technickým řešením nové ICBM“ má být spokojeno jak velení strategických raketových vojsk, tak i zástupci raketového průmyslu. Ještě v letošním roce podle ruského deníku začnou ostré letové testy.
 

„Testy vymetení systému byly dokončeny s pozitivními výsledky, což umožňuje přejít na přípravu letových zkoušek raketového komplexu Sarmat,“ uvedlo dnes 19. července ruské ministerstvo obrany. „Všechna přijatá opatření ukazují na jasný závěr, že raketový systém Sarmat bude vytvořen a zařazen do bojového nasazení v plánovaném časovém rámci.“
 

Podle ruského deníku RS-28 Sarmat patří mezi osobní projekty ruského prezidenta Vladimíra Putina, který na celý vývoj osobně dohlíží. Střely Sarmat mají nahradit sovětské, ale na Ukrajině postavené, ICBM R-36M2 Vojevoda.
 

Otázkou je, zda nová ruská ICBM vstoupí do služby již v roce 2020, jak uvedl prezident Putin. Například podle ukrajinského vojenského novináře Michaila Žirochova i v dobách Sovětského svazu od zkoušek vymetení do zavedení první rakety do výzbroje uběhlo čtyři až pět let.
 

Také podle deníku Kommersant nejde tento proces urychlit a testy potrvají nejméně pět let, takže první střely se do výzbroje mohou dostat na konci roku 2022, resp. spíše v průběhu roku 2023. Původní plány přitom mluvily o dodávkách raket Sarmat v letech 2018 až 2019. Potrvá ale dalších několik let než střely RS-28 v dostatečném počtu budou zavedeny do výzbroje a dosáhnou požadovaných operačních schopností.

 

„Očekává se, že systémy R-36M2 zůstanou v provozu nejméně do roku 2024, ale jejich životnost může být prodloužena až do roku 2027, v závislosti na zavádění RS-28,“ napsal Franz-Stefan Gady v deníku The Diplomat.
 

Hlavním úkolem RS-28 Sarmat společně s hypersonickým bojovým modulem Avangard je zajistit Rusku schopnost jaderného úderu proti jakémukoliv protivníkovi, který je vybaven nejmodernějšími systémy protiraketové obrany. Jinak řečeno ‒ díky RS-28 Rusko udrží jadernou paritu se Spojenými státy i v dalších desetiletích.
 

Vývoj rakety Sarmat dostalo na starost ruské státní raketové centrum Makejev. Jeho odborníci se však specializují na balistické střely pro ponorky (SLBM) a s pozemními ICBM nemají dostatek zkušeností. Před rokem 2014 Makajev spolupracovala s ukrajinskou firmou Juzmaš (tvůrce rakety Vojevoda), ale po ruské anexi Krymu došlo k přerušení kontaktů. Toto přerušení kontaktů zřejmě stojí i za zpožděním programu, protože (viz níže) Sarmat využívá technologie ukrajinské rakety Vojevoda.
 

V případě zavedení RS-28 do výzbroje výroba proběhne v továrně Krasmaš v Krasnojarsku. První stupeň rakety Sarmat bude stavěn hlavní výrobce raketových motorů NPO Energomaš sídlící ve stejném městě. Pohonný systém má podle stránek Russian Space Web vycházet z rakety R-36M2 Vojevoda.

 

Test vymetení rakety Sarmat

 

Vývoj střely Sarmat začal v letech 2009 až 2011 a neobešel se bez kontroverzí, protože Sarmat (jako ICBM Vojevoda) využívá kapalné palivo. Raketové motory na kapalné palivo jsou oproti motorům na tuhé pohonné látky výkonnější, ale finanční náklady na stavbu a údržbu raket a provozního zázemí jsou mnohem větší. Ostatně z tohoto důvodu americkou ICBM Minuteman III pohání motor na tuhé pohonné látky.

 

Hlavní výhodou RS-28 Sarmat má být „globální“ dolet 11 000 km a tedy schopnost zasáhnout Spojené státy nejkratší severní cestou přes Arktický oceán, ale létat i přes jižní pól Země a zasáhnout Spojené státy z jihu. Dlužno však dodat, že stejné schopnosti má také současná střela R-36M2.

 

Oficiální takticko-technické údaje RS-28 nejsou k dispozici, ale podle ruské agentury RIA Novosti raketa RS-28 unese až 10 až 15 samostatně naváděných návratových hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) o jednotlivé síle 750 kt.

 

Připomeňme, že v souvislosti se svým obrovským územím a velmi omezenou schopností rychle přesouvat velké síly přes své území (málo početné dopravní letectvo), jsou jaderné zbraně klíčovým prvkem ruské vojenské doktríny i garantem ruské územní (ale i politické) svrchovanosti. I v nejtěžších ekonomických dobách měl vývoj jaderných zbraní absolutní přednost před jakýmikoli jinými potřebami ruského státu.

 

Zdroj: RGKommersant

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou ...

Rusko otestovalo protiraketový systém S-500 Prometej

Podle americké televizní stanice CNBC, která se odvolává na svůj nejmenovaný (!) zdroj z prostředí ...

Ohrožují ruské rakety hospodářskou bezpečnost Pobaltí?

Minulý měsíc ruské úřady dvakrát informovaly Lotyšsko o úmyslu provést raketové zkoušky v Baltském ...

Izrael proměnil dělostřeleckou raketu v leteckou zbraň

Izraelské společnosti IMI Systems (Israeli Military Industries Systems) a IAI (Israel Aerospace ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • rasto123
    00:39 27.07.2018

    Vždy sa pobavím na tom ako sa pri nejakom Ruskom "mediálnom úspechu" v ČR médiách okamžite zhŕknu v diskusiách rovnaké mená. Chlapci a to len tak zadarmo ?

    Vždy sa pobavím na tom ako sa pri nejakom Ruskom "mediálnom úspechu" v ČR médiách okamžite zhŕknu v diskusiách rovnaké mená. Chlapci a to len tak zadarmo ?

  • petris
    18:41 24.07.2018

    KOLT
    "Propagační video nemůže ukázat, že jsou ve strojírenské technice zcela závislí na státech, proti kterým jsou ty rakety určené"...no tak to asi nie :)

    KOLT
    "Propagační video nemůže ukázat, že jsou ve strojírenské technice zcela závislí na státech, proti kterým jsou ty rakety určené"...no tak to asi nie :)

  • KOLT
    17:21 24.07.2018

    Propagační video nemůže ukázat, že jsou ve strojírenské technice zcela závislí na státech, proti kterým jsou ty rakety určené ;-) To je právě ten rozdíl oproti dobám Leninovým...

    Propagační video nemůže ukázat, že jsou ve strojírenské technice zcela závislí na státech, proti kterým jsou ty rakety určené ;-) To je právě ten rozdíl oproti dobám Leninovým...

  • RiMr71
    17:15 24.07.2018

    Ale to jo, obvzláště němečtí soudruzi mají ve zvyku si svého řezníka hezky vykrmit a prodat mu sekyru kterou je pak sejme, ale spíš mi přišlo komické to zakrývání...

    Ale to jo, obvzláště němečtí soudruzi mají ve zvyku si svého řezníka hezky vykrmit a prodat mu sekyru kterou je pak sejme, ale spíš mi přišlo komické to zakrývání...

  • stronger.p
    14:13 24.07.2018

    RiMr71, odpovím Vám údajným citátem V.I.Lenina, "..kapitalista je člověk, který nám prodá i ten provaz, na kterém ho následně oběsíme.." Pak se dá použít i křesťanské rčení, " ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71, odpovím Vám údajným citátem V.I.Lenina, "..kapitalista je člověk, který nám prodá i ten provaz, na kterém ho následně oběsíme.."

    Pak se dá použít i křesťanské rčení, " za třicet stříbrných...."

    Ale nejsnazší je asi současné, "...za vším hledej peníze...."Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:07 23.07.2018

    ...hmmm, jakápak loga na ramenech strojů to soudruzi ve videu z výroby v čase cca 1:07 překrývají? Že by logo výrobce přesných strojů z prohnilého západu?

    ...hmmm, jakápak loga na ramenech strojů to soudruzi ve videu z výroby v čase cca 1:07 překrývají? Že by logo výrobce přesných strojů z prohnilého západu?

  • JaHoDa
    14:53 21.07.2018

    Muj prispevek byla pouze kritika clanku, kde se delaji zavery na zaklade neceho, co je teprve v plenkach. A ackoliv Rusko uznavam ve spouste vecech, zaroven jsem kriticky ke vsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Muj prispevek byla pouze kritika clanku, kde se delaji zavery na zaklade neceho, co je teprve v plenkach. A ackoliv Rusko uznavam ve spouste vecech, zaroven jsem kriticky ke vsem prohlasenim o datech zavedeni nove techniky a jejich poctech. Viz planovana Armata, SU 57 atd. Sice se u raketovch sil da pocitat s tim, ze to drive ci pozdeji dotahnou, ale stale je otazka kdy a kolik toho bude. Tot vse, neni v tom zadna politika.Skrýt celý příspěvek

  • astor
    12:27 21.07.2018

    Safi Napadá mě ještě jeden druh cílů - kromě dopravních uzlů i uzly komunikační. Napadají mě třeba radary u Chlumce a Slavkova podobná zařízení, televizní a rozhlasové centra, ...Zobrazit celý příspěvek

    Safi
    Napadá mě ještě jeden druh cílů - kromě dopravních uzlů i uzly komunikační. Napadají mě třeba radary u Chlumce a Slavkova podobná zařízení, televizní a rozhlasové centra, elektrárny a rozvodné stanice. Ono se určitě najde dost cílů, ale opravdu budou stačit Iskandery z Kaliningradu. Kdo jezdí na tygru, může být zastřelen i s tygrem...Skrýt celý příspěvek

  • siggi
    00:20 21.07.2018

    ...raději opravím svůj komentář, abych předešel útokům zdejší havlisticko-bakalovské latríny...tak tedy - jedná se o plátek Kommersant, to je mimo jakoukoliv pochybnost :)

    ...raději opravím svůj komentář, abych předešel útokům zdejší havlisticko-bakalovské latríny...tak tedy - jedná se o plátek Kommersant, to je mimo jakoukoliv pochybnost :)

  • siggi
    00:14 21.07.2018

    p.Grohmann, odkazy z velice pofidérního plátku Komerstat je totéž, jako když činíte politické zadání např. z "babišovek", anebo co je horší - z "bakalovek"....vesměs všechny ...Zobrazit celý příspěvek

    p.Grohmann, odkazy z velice pofidérního plátku Komerstat je totéž, jako když činíte politické zadání např. z "babišovek", anebo co je horší - z "bakalovek"....vesměs všechny přízpěvky relevantně doplňují téma článku, ale jako vždycky se najde "černá ovce"....vlastně je to přímo baran :) nickem "jahoda" - jednoduše propagandista...Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    19:49 20.07.2018

    "Raketové motory na kapalné palivo jsou oproti motorům na tuhé pohonné látky výkonnější, ale finanční náklady na stavbu a údržbu raket a provozního zázemí (potřeba přečerpat palivo ...Zobrazit celý příspěvek

    "Raketové motory na kapalné palivo jsou oproti motorům na tuhé pohonné látky výkonnější, ale finanční náklady na stavbu a údržbu raket a provozního zázemí (potřeba přečerpat palivo do rakety těsně před startem) jsou mnohem větší."
    ++++++++++++++++
    V případě Ruska tohle není pravda. Protože jsou velmi dobře seznámení s výhodnějšími termodynamickými vlastnostmi kapalného paliva využijí stávající infrastrukturu která je právě přizpůsobená pro KPH.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    16:50 20.07.2018

    Bude v článku provedena korektura zjevně nepravdivé (technické) informace?

    Bude v článku provedena korektura zjevně nepravdivé (technické) informace?

  • Safi
    15:37 20.07.2018

    Grull - pro tyhle macky u nas neni nic. My jsme v dosahu levnejsich zbrani z Kaliningradu. Navic hlavni cile u nas budou predstavovat dopravni uzly a na ty je 750kt zbytecnych.

    Grull - pro tyhle macky u nas neni nic. My jsme v dosahu levnejsich zbrani z Kaliningradu. Navic hlavni cile u nas budou predstavovat dopravni uzly a na ty je 750kt zbytecnych.

  • cernakus
    12:42 20.07.2018

    Grohmanne, balistické rakety na kph se neplní před startem už asi tak 50let. Dnes se musí PHM v intervalu 6-10 let vyčerpat, nádrže prohlédnout a případně opravit a poté zase ...Zobrazit celý příspěvek

    Grohmanne, balistické rakety na kph se neplní před startem už asi tak 50let. Dnes se musí PHM v intervalu 6-10 let vyčerpat, nádrže prohlédnout a případně opravit a poté zase naplnit. Ty větší rakety, jako se satan kvůli tomu ani nemusí ze síla ven.

    Samozřejmě to samé se dělá s raketami na TPH. Akorát granulát monopropellantu není tak toxický jako kyselina dusičná nebo hydrazin. A interval je delší.Skrýt celý příspěvek

  • petris
    11:58 20.07.2018

    Grull:
    Tak keď si pozriete jadrové bombardovacie plány USA počas studenej vojny, tak tam bolo aj mnoho relatívne malých cieľov a na okresné mestá vyčlenené aj po dve-tri bomby.

    Grull:
    Tak keď si pozriete jadrové bombardovacie plány USA počas studenej vojny, tak tam bolo aj mnoho relatívne malých cieľov a na okresné mestá vyčlenené aj po dve-tri bomby.

  • otecko
    08:52 20.07.2018

    Jahoda- tak pokud čtu, už nyní mají Vojevodu a v dostatečném počtu, jen jim dochází životnost. Takže zase bych se nebál, že neví, co činí. Podceňovat nepřítele se nevyplácí.

    Jahoda- tak pokud čtu, už nyní mají Vojevodu a v dostatečném počtu, jen jim dochází životnost. Takže zase bych se nebál, že neví, co činí. Podceňovat nepřítele se nevyplácí.

  • Grull
    08:47 20.07.2018

    Tak když už to astor nakousl. Máme na našem území alespoň 15 důležitých cílů, na které by se vyplatilo použít jádro? Nebo to půjde po jedné na každé krajské město a co zbyde ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak když už to astor nakousl.
    Máme na našem území alespoň 15 důležitých cílů, na které by se vyplatilo použít jádro?
    Nebo to půjde po jedné na každé krajské město a co zbyde dostane Praha?
    Já jen, jestli na nás míří alespoň jedna raketa nebo se musíme podělit se slováky :-PSkrýt celý příspěvek

  • Marthy
    08:38 20.07.2018

    Jahoda-to že Rusové zavedou RS -28 v dostatečném počtu (k odstrašení jiných j.mocností) se dá očekávat skoro 100%.Jak je v článku uvedeno tak jaderné síly jsou pro Rusko priorita ...Zobrazit celý příspěvek

    Jahoda-to že Rusové zavedou RS -28 v dostatečném počtu (k odstrašení jiných j.mocností) se dá očekávat skoro 100%.Jak je v článku uvedeno tak jaderné síly jsou pro Rusko priorita č.1,budou do nich investovat i kdyby nebylo co do huby.Skrýt celý příspěvek

  • astor
    07:02 20.07.2018

    Takže, čteno mezi řádky, má NATO čas do roku 2022 navýšit akvizice na požadovaná 4% a protivnou ruskou veš v kožiše zamáčknout. Co taky s hromadou kvérů, přeci se na ni nebudeme ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže, čteno mezi řádky, má NATO čas do roku 2022 navýšit akvizice na požadovaná 4% a protivnou ruskou veš v kožiše zamáčknout. Co taky s hromadou kvérů, přeci se na ni nebudeme jen tak koukat, jak někde ve skladu rezatí! Nástupiště na útok na Rusko v Pobaltí už máme, do ohýnku na Ukrajině taky foukáme, Poláci píchnou přes Suwalki a konec konců i ti Gruzínci můžou zatlačit z jihu. Už se na to těším. To bude mazec... My jako vždy vyhrajeme!Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    02:08 20.07.2018

    Jahoda: A kolik by jich muselo být ? Myslím ,že když budou žít s pocitem ,že jim tam přilítnou i dvě ,tak to bude stačit ....

    Jahoda: A kolik by jich muselo být ? Myslím ,že když budou žít s pocitem ,že jim tam přilítnou i dvě ,tak to bude stačit ....

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2