Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

R-36M Veovoda při startu / Mil.ru

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním balistickým střelám (ICBM) R-36M2 „Voevoda“. Rakety Voevoda přitom měly nahradit nové RS-28 Sarmat. Podle Michaila Žirochova, ukrajinského autora názorového článku „Bez Ukrajiny Rusko jen stěží vyděsí svět radioaktivním popelem“, to údajně svědčí o systémové krizi hlavní složky ruské jaderné triády. 

Základem ruské bezpečnostní a zahraniční politiky, potažmo i mocenského postavení na globální scéně, je schopnost přesvědčovat všechny mocenské protivníky o tom, že Rusko pro ochranu svých zájmů bez váhání použije jaderné zbraně. Tato „Hra na třetí světovou válku“ je podle Rusů jediný způsob, jak přes slabou ekonomickou sílu a malý počet obyvatel ochránit svou statní suverenitu a integritu obrovského ruského území.

 


 

Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na tomto obrovském území žije pouze 146 milionů obyvatel, z toho je jen 116 milionů Rusů.

 

Podle Žirochova jsou však ruské jaderné síly v hluboké krizi:
 

V současné době je RS-28 Sarmat ve fázi, kdy se testuje „vymetení“ – jedná se o vymetení raketového prototypu ze startovací šachty do výšky, ve které bude zažehnut motor prvního stupně. Přitom i v dobách Sovětského svazu od zkoušek vymetení do zavedení první rakety do výzbroje uběhlo čtyři až pět let. Žirochov soudí, že bez podpory ukrajinských odborníků na raketovou techniku, především z ukrajinské firmy Juzmaš (viz dále), je tato doba v současných ruských podmínkách nedosažitelná.
 

Na vývoji rakety RS-28 Sarmat se podíleli pouze ruští odborníci. Ruské firmy však mají s výrobou komponent vážné potíže. V roce 2016 bylo plánováno, že za dva roky začnou letové zkoušky rakety Sarmat. Ve skutečnosti do konce letošního roku jsou plánovány pouze dva testy vymetení a teprve v roce 2019 letové testy.

 

Avšak již v letech 2021 až 2022 končí garantovaná 20 roků dlouhá lhůta bezpečného provozu komplexů hned celé rodiny ruských ICBM – RT-2PM „Topol“, UR-100N a  R-36M2 „Voevoda“. Podle dřívějších plánů měly ruské strategické síly začít v roce 2020 vyřazovat nejstarší ICBM, které v letech 1970 až 1980 navrhli a postavili právě pracovníci ukrajinského Juzmaše. 
 

Zbývajícím raketám měli prodloužit životnost ukrajinští odborníci. Ale po anexi Krymu a omezení programu vojenské spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou se všechny práce v tomto směru zastavily.
 

Prodloužit životnost na Ukrajině vyvinutým ruským ICBM dostala na starost ruské státní raketové centrum Makejev. Jeho odborníci se však specializují na balistické střely pro ponorky (SLBM) a s pozemními ICBM nemají dostatek zkušeností.

 

Ve skutečnosti jsou dnes Rusové schopni nezávisle zajišťovat technickou podporu pouze pozemním mobilním komplexům Topol a Jars. Ruská armáda má ve výzbroji zhruba 150 těchto komplexu, které jsou schopné doručit na cíl „pouze“ 82,5 Mt, neboli „pouze“ 12 % celkové kapacity jaderných hlavic ruských pozemních ICBM.

 

Pokud Moskva v nejbližším roce či dvou nevyřeší problém prodloužení životnosti pozemních ICBM (Topol, UR-100N, Veovoda), nebo nepřijme nový typ rakety, pak se v roce 2020 sníží význam pozemních nosičů (z celkového jaderného potenciálu Ruska) ze současných 70 % na 35 %.
 

Podle Žirochova navíc již několik let nefunguje ruský kosmický systém včasného varování před jaderným útokem Oko. Poslední dva satelity tohoto systému (Kosmos-2422 a Kosmos-2446) ukončily svoji činnost na podzim roku 2014. Vzniká tedy otázka, jak bez vojenských satelitů budou Rusové včasně detekovat odpálení rakety z území Spojených států nebo ze světových oceánů? Ruské radary včasné výstrahy sice dokáží americké střely odpálené z území USA nebo jaderných ponorek odhalit, ale bez kosmického systému včasného varování se časový prostor pro reakci značně zmenšuje.

 

Na rozdíl od USA, kde jsou jaderné síly rozprostřeny více či méně rovnoměrně mezi všechny tři složky, na ruské námořnictvo a letecké síly připadá jen třetina celkového ruského jaderného potenciálu. Od ledna 2015 (více hodnověrných údajů z otevřených zdrojů není) Rusko mělo 499 strategických nosičů schopných nést 1900 jaderných hlavic. Současně v ruském námořnictvu sloužilo 11 ponorkových nosičů balistických střel, přičemž pouze osm z nich má SLBM s 512 jadernými hlavicemi.
 

Pro ponorkové nosiče se od roku 1998 vyvíjí nová SLBM R-30 „Bulava“. Ale i přesto, že tato raketa je do značné míry unifikována s pozemní raketou „Topol-M“, do konce roku 2016 bylo ze 30 startů raket Bulava 10 neúspěšných.

 

Ruské letectvo může nasadit 65 strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M3, které mohou nést asi 200 střel s dlouhým doletem. Nejmodernějším bombardérem je Tu-160, který pojme až 12 střel s plochou dráhou letu Ch-55 s doletem až 2500 km.

 

Ch-55 sice navrhla moskevská konstrukční kancelář „Raduga“, ale Ch-55 byla vyráběna na Ukrajině. Dle Žirochova to samozřejmě vytváří pro ruskou armádu poměrně vážné problémy při provozu a údržbě těchto střel.

 

Rusko nedávno zavedlo vlastní nástupnickou střelu s plochou dráhou letu Ch-101/102. Její produkce je ale pomalá a proto v blízké budoucnosti bude Ch-55 stále hlavní jadernou střelou vzduch-země ruského letectva.

 

Dle Žirochova si Američané plně uvědomují stav ruského jaderného potenciálu. V současnosti přijatá americká doktrína Rychlého globálního úderu (Prompt Global Strike), podle níž se neutralizuje 80 % jaderného potenciálu Ruska, počítí s provedením úderů do čtyř kritických bodů: Gadžijevo (Murmanský region), Viljučinsk (Kamčatka), na letiště blízko města Engels (Saratovský region) a na základnu bombardérů v Ukrainka (Amurská oblast). Předpokládá se, že zbývající mobilní komplexy (například „Topol“) je možné zničit přesnými zbraněmi a zbytek odpálených střel zachytí systémy protiraketové obrany.

 

Ukrajinský autor soudí, že tento stav je spojen i s posledním PR vystoupením Putina, ve kterém ruský prezident veřejnosti představil několik „zázračných“ nosičů jaderných hlavic. Dle Žirochova jde však pouze o mediální zakrývání upadajícího ruského jaderného potenciálu.

 

Zdroj: Inforesist

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review), která ustavuje americkou ...

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear ...

Nové jaderné schopnosti Spojených států

Podle Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review) USA vyvinou nové jaderné zbraně, které ...

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • amater2007
  08:10 15.07.2020

  Tak si čtu v reakcích na uroven v Rusku,chceteli znát jak žijí a v jaké ůrovni rusové podívejte se na Ruský server spolužáci najdete pod OK.RU

  Tak si čtu v reakcích na uroven v Rusku,chceteli znát jak žijí a v jaké ůrovni rusové podívejte se na Ruský server spolužáci najdete pod OK.RU

 • mastanas
  12:03 02.11.2018

  ...některé příspěvky mne opravdu pobavily. Jediné státy, které se posledních patnáct let dostanou do kosmu je Čína a Rusko.
  Vyspělá evropa a USA mohou tak maximálně poskakovat na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...některé příspěvky mne opravdu pobavily. Jediné státy, které se posledních patnáct let dostanou do kosmu je Čína a Rusko.
  Vyspělá evropa a USA mohou tak maximálně poskakovat na trampolíně.
  Do kosmu se ruskými raketami dostalo více američanů, než vyspělou západní technologií.
  Raketoplány byl propadák(proč nnepokračují) a nic jiného nemají.
  Rusové jsou hodní a občas je svezou, aby se NASA měla čím chlubit.
  Skrýt celý příspěvek

 • mastanas
  11:46 02.11.2018

  ..reagovat na ukrajinského "odborníka" je projevem duševní zaostalosti.

  ..reagovat na ukrajinského "odborníka" je projevem duševní zaostalosti.

 • cernakus
  12:01 28.03.2018

  danny:

  šlendrián při výrobě je v Rusku opravdu příslovečný. Vidět to šlo na zvyšující se nehodovosti Protonů.

  Nicméně pro rakety ICBM to je vcelku buřt. Jsi Američan, máš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:

  šlendrián při výrobě je v Rusku opravdu příslovečný. Vidět to šlo na zvyšující se nehodovosti Protonů.

  Nicméně pro rakety ICBM to je vcelku buřt. Jsi Američan, máš Rusáka, co má 80 Sarmatů. o kterých víš, že při jejich výrobě byl šlendrián a tak může xx% nedoletět do cíle.
  Otázka - vsadíš na to existenci své země? Ne? Pak rakety splnily cíl.

  Jak říkal kdysi jeden vrchní konstruktér raket - pokud tyto naplní svou misi, selhaly. To je výhoda. je jen o odstrašení (na více Rusáci nepomýšlejí).
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:46 28.03.2018

  cermakus, givicz: já si nemyslím, že by RF měla problém s vývojem, technologií nebo strojním vybavením. Ale s Ukrajinou přišla o stovky tisíc dělníků, kteří jsou schopni s těmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cermakus, givicz: já si nemyslím, že by RF měla problém s vývojem, technologií nebo strojním vybavením. Ale s Ukrajinou přišla o stovky tisíc dělníků, kteří jsou schopni s těmi přesnými technologiemi pracovat. Když si vzpomenu, jaké problémy měl Koroljov, protože dostal k dispozici dělníky zvyklé na produkci dělostřeleckých systémů a munice a nebyly schopni dosahovat přesnosti a kvality nutné pro raketovou techniku...
  To fakt trvá roky, než se lidi naučí pracovat jinak. A takový materiál dnes není kde brát. Maximálně z Číny, ale v továrně na Ajfouny už jsou dnes vyšší platy, než u nás. Ano, Z Ukrajiny sice přešla spousta odborníků, ale ty tisíce zkušených dělníků, co tam mají rodiny, domky, zahrádky, příbuzné, se jen tak nehnou.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:48 27.03.2018

  givicz:

  Jsem si skoro jistý, že ten článek míchá dohromady dvě plutonia. Plutonium 238, jehož schopnost výroby opravdu Los Alamos a potažmo celé USA ztratili a Pu 239, jehož ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:

  Jsem si skoro jistý, že ten článek míchá dohromady dvě plutonia. Plutonium 238, jehož schopnost výroby opravdu Los Alamos a potažmo celé USA ztratili a Pu 239, jehož schopnost výroby ztratit nemohli, protože se už cca 40 let vyrábí z ohromných zásob, které mají ve formě jaderných pum, které nemohou od Salt I používat.

  Američané teď spíše mají problém s nízkou produkcí velkozrnných TPH (ukončení programu STS a pomalá náhrada programem ARES/SLS se projevuje) a celkovou zastaralostí návratových hlavic.

  Právě ty hlavice chce Trumpík řešit. Ty stávající mají již velmi omezenou schopnost preemptivním útokem zlikvidovat ruské jaderné síly. A deštník má reálnou šanci zastavit pár desítek odvetných raket, stovku už by nedal a ta sama o sobě stále znamená extrémní poškození USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:37 27.03.2018

  karel56:

  Nesrovnávej počátek vývoje a výstavby ICBM a aktuální dobu. Kor, když Sarmat využívá drtivou většinu již vyvinutých technologií ze Satana. Tuhle technologii mají Rusáci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  karel56:

  Nesrovnávej počátek vývoje a výstavby ICBM a aktuální dobu. Kor, když Sarmat využívá drtivou většinu již vyvinutých technologií ze Satana. Tuhle technologii mají Rusáci tak dobře zvládnutou, že problémy budou pouze marginální.

  Co se týče Bulavy, to bylo prostě špatně udělaný projekt, který navíc trpěl příliš dlouhým vývojem z důvodu financí a tudíž generační obměnou technických pracovníků. Navíc to byla první SLBM kanceláře, která do té doby dělala jen malé suchozemské ICBM. A nakonec, je to sračkoidní raketa na úrovni Trident I, kterou si Siněva namaže na chleba. Ale holt bylo politické zadání, že když amigos mají TPH SLBM, budou ji mít i rusáci. Nejhorší je, že Borej s ní počítal a šachty má titěrný, takže Rusům opravdu nic nezbývá.

  Ale jak už jsem řekl, nelze zrovna Bulavu brát jako analog pro nic. To je opravdu hodně speciální případ.

  Ad Su-57, ty motory, co se vyrovnají výkony F-119 mají už teď. Rusové míří na motory, které by překonaly F-135, tedy cca 190kN a variabilní by-pass (techhologie z původního Al-41F). Je tedy logické, že ještě nějakou chvíli to bude trvat, než to budou moci nasadit do Su-57, do té doby tam mohou nasazovat relativně dostačující AL-41F-1S. Opět to nic neříká ohledně Sarmatů, kde motory jsou dávno vyvinuty, vyrábí se v Rusku a jsou, na rozdíl od motorů v letadle, kruciální součástí rakety (tedy vše ostatní je trivialita).

  60 raket proton? Blázníš, to je výroba za 6 let.

  Jako nikdo netvrdí, že ztráta Ukrajiny, do které Ukrajinci Chruščov a Brežněv natahali obrovské množství vojenského a kosmického průmyslu SSSR, není pro Rusko problém. Je, ale ten problém nezačal v roce 2014. Ten problém začal v roce 1991, kdy si humanista Gorbačev nepodchytil armádu a KGB, která by s "nacionalisty" v SSSR udělala rychlý konec. Stačilo zabít 200-500 tisíc zločinných sráčů v SSSR a ten by se nikdy nerozpadl a tudíž by dnes Putin (pokud by se k moci dostal) nemusel řešit náhradu tisícovek strojů, přístrojů a celků, které se po pádu SSSR objevily mimo Ruský dosah.

  A myslím, že v rámci možností se daří ten problém řešit. Ono dnes je prostě problém vychovat a udržet si kvalitní lidi, kteří řeší složité problémy. Lidstvo hloupne a jde to sakra znát (a nejen na diskuzích v internetu). Dnes člověk co dělá šéfa konstrukčního týmu, by za starých dobrých dob dělal jak na východě tak na západě maximálně tak asistenta. Díky tomu se nedaří věci, co jsme už uměli. Nedaří se plnit termíny. Nedaří se udržet kvalita. A Rusáci nejsou výjimkou.

  A s omezenými lidskými zdroji si tedy musíš vybrat. A je jasné, že jestliže R-36 a UR-100N končí po roce 2022 bez náhrady, bude mít Sarmat mnohem vyšší prioritu, nežli turbíny pro Gorškovy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Karel56
  21:38 27.03.2018

  givicz

  upřímně, nedokážu to posoudit, ale zkušenost mi říká, že chci li urvat něco z rozpočtu ( a dnes Donald rozdává ), musím vytvořit problém, a pak dát návrh, jak ho řešit, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  upřímně, nedokážu to posoudit, ale zkušenost mi říká, že chci li urvat něco z rozpočtu ( a dnes Donald rozdává ), musím vytvořit problém, a pak dát návrh, jak ho řešit, máme přece, obě strany, zájem ochránit životy občanů
  klasika tržní ekonomie, vytvoř poptávku a podej nabídku
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:12 27.03.2018

  Karel56 je jasné, že vývoj takových špičkových zbraní přináší problémy.. ale když sleduji jaké problémy mají za oceánem tak jsem v klidu :)

  Američanům stárnou plutoniová jádra z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karel56 je jasné, že vývoj takových špičkových zbraní přináší problémy.. ale když sleduji jaké problémy mají za oceánem tak jsem v klidu :)

  Američanům stárnou plutoniová jádra z osmdesátých let a v Los Alamos přišli o schopnosti je vyrábět...

  https://news.antiwar.com/2018/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Karel56
  21:02 27.03.2018

  cernakus

  jeden problém je servis a druhým je stav zkoušek Sarmaty, tj. plán pro tento rok hovoří o dalších dvou zkouškách vymetení a v roce 2019 zahájit letové zkoušky.
  Co když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  jeden problém je servis a druhým je stav zkoušek Sarmaty, tj. plán pro tento rok hovoří o dalších dvou zkouškách vymetení a v roce 2019 zahájit letové zkoušky.
  Co když letošní zkoušky vymetení budou neuspokojující?
  V SSSR doba mezi ukončením vymetení raket ze šachty do zahájení letových zkoušek trvala 5 let ( projekt vymetení řešili ukrajinci + 1.st.) Počet letových zkoušek vyplývá z úspěšnosti testů, viz článek a Bulava, už okolo 30.
  Samozřejmě, že Kreml dává důraz na urychlení projektu, včetně termínu.
  Realita je ale jiná, a protože sleduji ruské servery, bytˇ to sem nepatří, příklad.
  Loni, někdy v červnu, na gazeta.ru, nadpis článku " Rosija dostigájet Raptora"
  Se zájmem čtu rozhovor s ředitelem konstr.kanc., podstata - na tři směny ! je urychlován vývoj leteckého motoru pro SU-57( který se má vyrovnat motoru Raptoru), zahájení TESTÚ ! od r.2021,
  třeba další příklad, podvozek s hydraulickými rozvody pro TU-160, zkouší už druhou verzi, to co lítá jede na výpary,
  To co proběholo tiskem, v soupisu MO RF je na 2 000 ks položek-uzlů, u kterých se řeší náhrada.
  Zpět k raketám, bylo ztaženo 60 ks nosičů PROTON. Důvod, vadné součástky použité jako náhrada za původní.
  Stačí ?
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  17:47 27.03.2018

  karel56:

  Je jasné, že nikdo neopraví a neservisuje stroj lépe než výrobce. Takže pro udržení UR-100N a R-36 je aktuálně nepřátelská Ukrajina problém.

  Ale Sarmat se nevyvíjí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  karel56:

  Je jasné, že nikdo neopraví a neservisuje stroj lépe než výrobce. Takže pro udržení UR-100N a R-36 je aktuálně nepřátelská Ukrajina problém.

  Ale Sarmat se nevyvíjí od roku 2014, kdy jsme poslali k moci námi řízenou juntu. První práce začaly už v roce 2007 jako reakce na americké vypovězení ABM a ovládnutí Ukrajiny Juščenkem.

  Práce na Sarmatu jsou navíc urychlovány právě v důsledku krajně nepřátelské ukrajunty, tedy životnost Satanů za rok 2022 je v tuto chvíli velmi nepravděpodobná. A i když Sarmat dovyvinou letos, uvedou do služby podle plánu, tedy v roce 2020, než se podaří nahradit všech 80 raket (R-36 i UR-100N), bude to nějaký ten pátek trvat. Hovoří se o kapacitě 1 raketa za měsíc, tedy plná náhrada až kolem roku 2026. To je nepříjemný překryv, protože zejména Satani stárnou velmi předvídatelně, tedy bez naděje na delší přežití bez servisu.

  Myslím si však, že Kreml bude dávat na Sarmaty důraz. Je možné, že se jim podaří i značně navýšit výrobní kapacity. Ostatně Sarmati jsou pilířem ruské asymetrické odpovědi na americkou PRO. A zároveň jsou samy efektivní možností PRO (25Mt hlavice by IMHO dokázala "sfouknout" americké rakety na cestě k apogeu do vzdálenosti desítek km, což stačí pro jeho "přesnost".
  Skrýt celý příspěvek

 • Karel56
  16:42 27.03.2018

  pro dokreslení, 15.3. MO RF vyhrálo arbitrážní soud v Moskvě proti Juzmaši, s náhradou cca 1,1 mld rublů, zprávu přinesl Interfaks-Ukraina, citoval Inforesit,
  podstatou je, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro dokreslení, 15.3. MO RF vyhrálo arbitrážní soud v Moskvě proti Juzmaši, s náhradou cca 1,1 mld rublů, zprávu přinesl Interfaks-Ukraina, citoval Inforesit,
  podstatou je, že nějaký problém existuje, odkaz

  https://milnavigator.tv/u-kb-p...

  arbitr řešil jednostranné vypovězení smlouvy z roku 2003 Ukrajinou na servis Vojevody
  součástí servisních prohlídek je například i pavidelná výměna uzlů rozvodů KPH motoru po uplynutí stanovené doby,
  plnicí či hradící ventily jsou ovládány pyropatronami, pohon turbosoustrojí je řešen vyvíječem plynů náplní na TPH, a další
  mohou si to vyrobit sami ? mohou, otázka zní za jak dlouho, v každém případě celý 1.st musí projít zkouškami a následně celá raketa provedením letových zkoušek
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  16:23 27.03.2018

  Mně ty počty autora nějak nevychází. URN-100N a R36M2 - těch by mělo být v silech ne více než osmdesát.

  Topolů M, RS-24, RS-26, mi přijde mnohem více a megatunový ekvivalent mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně ty počty autora nějak nevychází. URN-100N a R36M2 - těch by mělo být v silech ne více než osmdesát.

  Topolů M, RS-24, RS-26, mi přijde mnohem více a megatunový ekvivalent mi také přijde větší než ukrajinský autor uvádí. Navíc uvádí jen mobilní komplety, na ty v silech trochu pozapomněl.

  Také mi přijde, že těch potřebných +- 500 CH-102 (pro strategické letectvo) nemá Rusko problém vyprodukovat - když demonstrovali v Sýrii jejich nenukleární bratříčky v celkem zbytečném počtu. O spolehlivosti skladových Ch-55 si myslím své.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:24 27.03.2018

  o tom, že Rusům ztráta Ukrajiny pořádně zatopila v armádních modernizačních programech nemá smysl diskutovat. Lodní a vrtulníkové motory, transportní letadla, součástky do tanků. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  o tom, že Rusům ztráta Ukrajiny pořádně zatopila v armádních modernizačních programech nemá smysl diskutovat. Lodní a vrtulníkové motory, transportní letadla, součástky do tanků. Ukrajinské dodávky z Južmaše byly dost zásadní pro SS-18. Ale přece jen jsem vždy bral jako fakt, že to Rusy mnohem víc bolelo u konvenčních systémů, než u jaderných zbraní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:54 27.03.2018

  Pánové, tohle není téma článek o porodnosti Ruska/ČR ani o jeho ekonomické kondici ale o tom, jak je schopno vyrábět a udržovat svůj jaderný arzenál. Příspěvky mimo toto téma budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, tohle není téma článek o porodnosti Ruska/ČR ani o jeho ekonomické kondici ale o tom, jak je schopno vyrábět a udržovat svůj jaderný arzenál. Příspěvky mimo toto téma budou mazány. Děkuji za pochopení.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:40 26.03.2018

  Tesil:
  Uzbrojovanie je iba jedna časť skladačky. Je dôležité si uvedomiť, že práve v čase, keď Gorbačov navrhoval v Reikjaviku nukleárne odzbrojenie a kedy ZSSR utopil množstvo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  Uzbrojovanie je iba jedna časť skladačky. Je dôležité si uvedomiť, že práve v čase, keď Gorbačov navrhoval v Reikjaviku nukleárne odzbrojenie a kedy ZSSR utopil množstvo peňazí do reakcie na fiktívnu iniciatívu SDI, 1) bol ZSSR viazaný vo vojne v Afganistane, 2) boli drasticky zrazené ceny ropy a 3) na ZSSR boli uvalené sankcie na západné technológie, čo spôsobilo predražovanie (toto slovo je absolútne kľúčové) v oblasti ťažby a distribúcie ropy a zemného plynu ...
  Čo to len pripomína ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:04 26.03.2018

  PavolR
  Tak byli nebo nebyli uzbrojeni?

  PavolR
  Tak byli nebo nebyli uzbrojeni?

 • Larry
  17:47 26.03.2018

  Samozvaný expert pan Žirochov jistě má právo na svůj názor. Že Rusko prodlužuje životnost ICBM "Voevoda" neznamená, že nemají vlastní ICBM, vyvinuté a otestované.
  Ale proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozvaný expert pan Žirochov jistě má právo na svůj názor. Že Rusko prodlužuje životnost ICBM "Voevoda" neznamená, že nemají vlastní ICBM, vyvinuté a otestované.
  Ale proč plýtvat penězi a vyřadit funkční zbraňový systém, pokud Rusko má potřebnou logistiku??

  Od Dněpru na východ je rusky mluvící menšina, kterou je potřeba propagandisticky ovlivňovat. Stejně jako vlastní ukrajinské obyvatelstvo. právě v této době.Pohádkami "jak se Ukrajina zbavila závislosti na ruském plynu". Ne nezbavila. Ukrajina přestala kupovat plyn v Rusku, ale nakupuje ruský plyn z EU a to mnohem dráž.
  100 mega práceschopného obyvatelstva, kolik jich pracuje v zemích střední a západní Evropy?? Zamysleme se proč??
  Ukrajině se natolik skvěle daří, že v zimě byla snížena norma na vytápění bytů v Kyjevě na +15C !!!! Jo, zkuste si sedět v lednu v bytě při + 15C :-))) To není byt, ale zemljanka.
  Ukrajinský Antonov, výrobce který je silně závislý na dodávkách z Ruska. Ukrajinci vědí, že jejich letadla jsou v EU neprodejná, vše jim komplikují protiruské sankce.
  Firma balancuje na hranici přežití. Možností, jak to "obejít" je postavit filiálku v Běloruském Minsku, nebo v Srbském Bělehradě. Manažeři Antonova "už to zkoušejí"
  Ukrajina byla "obilnicí Evropy" Dnes pole patří Číňanům. Prostě to čínští podnikatelé za pakatel skoupili.
  Můžete se tam jet podívat. Uvidíte věci neskutečné. např. u Žitomiru vrakoviště letadel Aero L-39/29. Tolik jsem jich pohromadě nikdy neviděl. Podle letových deníků, naposledy ve vzduchu. v. r.93. U Pervomajsku zajímavé muzeum - silo s VS pro ICBM. Doporučuji.
  A tak pan Žirochov v zápalu propagandy hledá problémy místo doma, kdesi v Rusku. Přitom Ruská armáda a jejich jaderná triáda, obecně bezpečnostní složky a průmysl je v mnohem lepší kondici nežli koncem 80tých let minulého století.
  I když v lecčem zaostávají za světem a problémy tam jsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:47 26.03.2018

  Tesil:
  Tak potom aj ja zopakujem - pre uzbrojenie je práve že kľúčové, aby bol ruský arzenál udržovaný v čo najlepšej kondícii a aby bol neustále modernizovaný v reakcii na kroky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  Tak potom aj ja zopakujem - pre uzbrojenie je práve že kľúčové, aby bol ruský arzenál udržovaný v čo najlepšej kondícii a aby bol neustále modernizovaný v reakcii na kroky súpera. Pretože to stojí ťažké peniaze, ktoré si Rusi, vzhľadom na svoju doktrínu, nemôžu dovoliť nevydať. Aj na tento článok sa treba dívať z perspektívy skôr z perspektívy toho, že takto odpadnutie Ukrajiny vyjde Rusov drahšie, lebo budú musieť zainvestovať ako do urýchlenia procesu modernizácie a zavádzania nových rakiet, tak aj do budovania know-how.
  Tiež by som poukázal na to, že dnes je nukleárny arzenál limitovaný medzinárodnými zmluvami, zatiaľ čo prostriedky obrany nie sú nijako limitované, čo vytvára tlak na vývoj nových typov ICMB. Protiraketový dáždnik tak vytvára podobný efekt ako Reaganove imaginárne "Hviezdne vojny" - preto Rusi od samého začiatku tak penia.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:45 26.03.2018

  klasika, článek o mezikontinentálních raketách a zdejší rusofobní galérka, se svojí typickou hloupostí debatuje ekonomické a demografické ukazatele, kterým nerozumí...

  Nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  klasika, článek o mezikontinentálních raketách a zdejší rusofobní galérka, se svojí typickou hloupostí debatuje ekonomické a demografické ukazatele, kterým nerozumí...

  Nikdo neřeší, že Ukrajinský vlhký sen, že bez Južmaše nebude Sarmat, je jen vlhký sen. Anžto to nejdůležitější pro raketu, tedy motory RD-250 se stejně dělají v Eněrgomašu.

  Zajímavé na Sarmatu je, že je vyvíjen s důrazem na modularitu. Tj, má mít startovní hmotnosti od 80 do 220 tun. Zajímalo by mně, jestli ta modularita bude zajištěna stejným prvním stupněm a různými druhými stupni a nebo počtem motorů ve stupni prvním. Ten rozsah by odpovídal spíše počtu motorů (až 3×RD-250) v prvním stupni. Navíc pokud by i UR-100N Sarmatový ekvivalent měl třímotorový první stupeň, tak by přetížení při letu bylo možná až nebezpečné pro citlivé komponenty pohonného systému na KPH. Navíc si nejsem jist, jestli se 3 metry tlustá raketa vejde do sila po 2,5 metrové raketě.

  V každém případě, Rusko má vše pro stavbu náhrad UR-100N a R-36 doma. Ukrajinec se tedy v článku účelově mýlí. O faktu, že Rusáci odborníky z Južmaše vyzobali jako děcko mandle z vánočky ani nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  16:35 26.03.2018

  Musím prostě zopakovat svůj příspěvek z 25.3.který cenzor v záchvatu pracovního nasazení smáznul.Jinak bych neusnul.
  Šlo o to,že i v 80.letech kdy se tradovalo,že R.Reagan ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím prostě zopakovat svůj příspěvek z 25.3.který cenzor v záchvatu pracovního nasazení smáznul.Jinak bych neusnul.
  Šlo o to,že i v 80.letech kdy se tradovalo,že R.Reagan uzbrojil SSSR a sovětské ozbrojené síly měli díky ekonomice problémy byl jaderný arsenál dostatečně odstrašující a schopný zasadit citelný úder USA.
  V současnosti je jaderný potenciál Ruska v daleko lepší kondici bez ohledu na názor pana Žirochova.
  A cíle pro jaderné útoky na území SSSR/Ruska měli Spojené státy vytipované od konce od konce války.
  Tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:16 26.03.2018

  darkstyle jsi vedle jak ta jedle... uniká ti , že muslimové v Rusku žijí odjakživa a díky ruským zákonům, kdy se s tím nepářou si je ochočí a ukočírují... dám příklad Rakousko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle jsi vedle jak ta jedle... uniká ti , že muslimové v Rusku žijí odjakživa a díky ruským zákonům, kdy se s tím nepářou si je ochočí a ukočírují... dám příklad Rakousko (sousední země s ČR), kde v minulosti to byla nula v roce 1990 150 000 ( 2% populace), v roce 2001 to bylo již 340 tisíc ( 4,25% populace) a dnes počet muslimů v Rakousku činí 700 000 (zhruba 8% z celkové populace), kdy je ti jasné, když to takhle bude pokračovat jaká čísla do budou za pár let....
  https://echo24.cz/a/iWtca/poct...
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  13:21 26.03.2018

  stepan..
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  hlavne si to zoskrolujte nizsie, priblizne 3 strana..
  kde su aktualne udaje za rok 2016..

  rusko na 10. mieste v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stepan..
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  hlavne si to zoskrolujte nizsie, priblizne 3 strana..
  kde su aktualne udaje za rok 2016..

  rusko na 10. mieste v umrtnosti na 1000 ludi na zemeguli rozdiel medzi prvym a 10 miestom nie je ani 1 cely clovek..

  co ti pomoze zlepsenie rodenia deti, ked ti ludia umieraju..


  stazujete sa tu na pristahovalcov.. ale ved cca 1/3-1/4 obcanov v Rusku su inej narodnosti..
  to je ako keby bolo v Nemecku 20 milionov obcanov ne-Nemcov..
  je ich viac ako 2x menej ako v Rusku..

  vsetky problemy, ktore podla teba ma europa su v rusku ovela vatsie..
  to, ze sa o tom nepise, a neexistuje o tom vseobecne povedomie medzi nasim obyvatelstvom, este neznamena, ze to tak nie je..
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:45 26.03.2018

  Bohužel, trendy jako pokles natality, raketový růst nákladů na zdravotnictví, problémy se strukturou absolventů a vůbec úrovní vzdělání atd... se v různých podobách dotýkají nejen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bohužel, trendy jako pokles natality, raketový růst nákladů na zdravotnictví, problémy se strukturou absolventů a vůbec úrovní vzdělání atd... se v různých podobách dotýkají nejen Ruska, ale celého civilizovaného světa. O tom, že je RF v mnoha ohledech kousek od okraje propasti a v mnoha jiných pěkných pár let pozadu, není pochyb. Na druhou stranu je obdivuhodné, jak se jim daří s těmi trendy pracovat a situaci sice pomalu, ale přece jen zlepšovat.
  Luky: ta epidemie závislostí v USA není až tak o drogách. Jedná se hlavně o problém systému zdravotnictví a zdravotního pojištění. Když to hodně zjednoduším, tak nejlevnější zdravotní pojištění (včetně Obama Care), totiž nepokrývá léčbu, ale jen potlačení příznaků. Typický příklad - bolí tě záda. Jdeš k praktikovi, ten tě nepošle na ortopedii nebo neurologii, protože to už není pokryto tvou pojistkou, ale předepíše ti algifen. Pokud se problém zhorší, dostaneš opiáty. Pokud vyčerpáš limit a problém sám neodezněl, jdeš na ulici a koupíš si něco volně dostupného.
  Vzhledem k vysokému stupni komercionalizace zdravotnictví navíc neplatí žádná pravidla, jak je známe od nás. V televizi běžně jede reklama na antibiotika i opiáty. Tato situace byla vlastně jedním z hlavních důvodů snahy co nejdřív zrušit Obama Care, protože místo zlepšení péče o zdraví populace celý problém ještě prohlubovala.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  01:47 26.03.2018

  Kolik má vlastně Rusko funkčních JZ?Raket v silech,mobilních raket,ponorkových,leteckých...

  Kolik má vlastně Rusko funkčních JZ?Raket v silech,mobilních raket,ponorkových,leteckých...

 • Jirosi
  20:16 25.03.2018

  stepan: Ve skutečnosti většina lidí co přišla do Evropy, sem přišla normálně žít, pracovat. I když se ti to nezdá, tak skupina lidi co přišla během migrační krize se částečně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stepan: Ve skutečnosti většina lidí co přišla do Evropy, sem přišla normálně žít, pracovat. I když se ti to nezdá, tak skupina lidi co přišla během migrační krize se částečně vymyká, ale stále se bavíme o poměrně malém počtu lidí (cca 5?milionů) vs 450 milionu evropanů. Což ale opět stejně jako v Rusku už zahrnuje ty, "přistěhovateské" etnika. Jen s tím rozdílem, že u do EU ti lidé chodí, ale Rusko přišlo kdysi dávno za nimi(Kavkaz).

  A ještě bych připomenul, že ti co sem přišli zvyšovat porodnost mají tuto hodnotu ve druhé-třetí generaci na úrovni průměru původních obyvatel.

  Mým cílem není zlehčovat dopady masové migrace, ale jen naznačit. Že migrace tu byla vždy a většinou došlo k integraci osob co přišly. Ale skoro nikdy nebyla integrace 100% !
  Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  18:39 25.03.2018

  darkstyle:

  Uznavam, ze umrtnost je jednim z nejvetsich problemu dnesniho Ruska. Ale ruska vlada o tomto vi a snazi se ho aktivne resit. A oproti devadesatkam je zde videt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle:

  Uznavam, ze umrtnost je jednim z nejvetsich problemu dnesniho Ruska. Ale ruska vlada o tomto vi a snazi se ho aktivne resit. A oproti devadesatkam je zde videt pokrok. Avsak ruku na srdce, ktery evropsky stat (vcetne nas) s timto nema problem?

  Statisticky opravdu nema EU takovou umrtnost jako Rusko, kazdopadne tento fakt je dan hlavne celkovou imigraci ci narustem obyvatel neevropskeho puvodu. A ani Spojene staty nebyly usetreny. Fakt je proste ten, ze bily clovek vymira.

  Hlavni rozdil mezi ruskym a evropskym politkem je to, ze Evropa se snazi vyresit umrtnost puvodniho bileho obyvatelstva "dovozem" ruznych neevropskych etnik, a to hlavne z Blizkeho vychodu a Afriky. A timto si zadelava do budoucna na jeste mnohem vetsi a zakernejsi problem.

  Nechci vyznit rasisticky, avsak opravdu si myslite, ze azilant v nemeckem ci francouzskem tabore tu prisel proto, aby poradne (a hlavne kvalifikovane!) pracoval, platil dane a dodrzoval kulturni zvyklosti dane zeme? Takovy pohled snad maji jen cistokrevni slunickari. Tito lide sem sli s vidinou lepsiho zivota, nebot jim nekdo nakecal, ze si tu zijem vsichni na ukor statu. Realita bude takova, ze tito lide budou v dohledne dobe zdimat socialni system (tzn. danoveho poplatnika, coz je vetsinou puvodni bily evropan) v dane zemi a zpusobovat dalsi problemy (napr. nabozenske). Ostatne, takove problemy jiz vidime u nemeckych sousedu i dnes.

  Na zaver bych rad porovnal statistiku pocet deti/zenu (2015):

  USA 1.84
  Rusko 1.75
  Japonsko 1.46
  Polsko 1.32
  CZ 1.53
  Nemecko 1.5 (pricemz 1/3 deti se narodila imigrantskym rodinam!)
  apod.

  Neni to problem jen Ruska, ale problem snad vsech technologicky vyspelych krajin. Bojim se vsak, ze za 50 let na tom bude Evropa (potazmo spise EU) diky soucasne politice opravdu bidne.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:54 24.03.2018

  darkstyle zajímavej názor...
  "ja osobne mam 400% dlh mojho rocneho HDP.. su ludia aj s 500-600-700%
  lebo mam hypoteku.. ja pobudnem na svete daj boze 70 rokov.. usa je tu 250 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle zajímavej názor...
  "ja osobne mam 400% dlh mojho rocneho HDP.. su ludia aj s 500-600-700%
  lebo mam hypoteku.. ja pobudnem na svete daj boze 70 rokov.. usa je tu 250 rokov.. ja budem prace schopny z tych 70 rokov daj boze 50 rokov pracovat.. USA je praceschopne 250 rokov.. "

  já osobně nemám prakticky žádný dluh ... můžu se tě zeptat co budeš dělat, když například, se stane, že nebudeš práce schopný do těch 70 let nebo nedej bože vážně onemocníš nebo když začne zase celosvětová ekonomická krize, která může být vážnější než ta co začala na konci roku 2008 ??? Já si myslím, že je tu určité riziko (a myslím že ne úplně malé) že může nastat situace že budeš mít vážný problém splácet své závazky...

  co se týče těch letecký nosičů do triády patří i Tu160, kdy Rusko začíná s modernizací na Tu 160M2 a obnovují schopnosti výroby Tu-160...
  https://www.youtube.com/watch?...

  jinak není pravda, že nevyvíjí náhradu ale prostě z finančních důvodu dostala přednost hloubková modernizace Tu 160 a výroba nových kusů před PAK DA...

  První prototyp ruského bombardéru PAK DA v roce 2025
  http://www.armadninoviny.cz/pr...
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  15:31 24.03.2018

  uff zaujmave citanie diskusie, aj ked som sa nedozvedel nic nove, a vsetko bolo off-topic /cest vynimkam/..

  aj rusom aj americanom starne jadrova triada..

  dokym usa si ju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  uff zaujmave citanie diskusie, aj ked som sa nedozvedel nic nove, a vsetko bolo off-topic /cest vynimkam/..

  aj rusom aj americanom starne jadrova triada..

  dokym usa si ju vsetku vyrobili made in usa, po rozpade SSSR rusko o cast schopnosti prislo..

  to su fakty..

  rusko uz zacalo a je viac v popredu s vymenou jadrovej triady.. co sa tyka rakiet..
  ale aj ked ma bulavu, trident ktory prisiel 1990 postacuje ako protivaha..
  potom tu mame mobilne ICBM rusko je v popredi oproti usa - lebo ich USA nikdy nemalo :D
  odpalovacie sachty, kde zacina s obmenou Rusko.. s novym projektom, kde dajaky cas bude trvat dokym realne - nie len propagandisticky o 2 roky co ocakavam, ze putin spravi - vyhlasi, ze ma daco zavedene do vyzbroje.. USA zacnaju len s navrhom ako maju vyzerat ich nove.. nezazlievam im to.. mozno si chcu proste pozriet s cim pride hlavny "protivnik" a postavit lepsie - nemusia mat v kazdom jednom momente historie vsetko the best..
  su to najdrahsie ICBM zo vsetkych a dokym rusi realne zavedu, nielen na papiery, ocavam, ze usa uz budu mat prototyp.. vznikne nejaka 5-10 rocna medzera kedy rusko bude mat lepsie groud based ICBM ako amerika - ale povedzme si realne - stare americke ICBM nemaju proti sebe ziadne schopne PVO ich zostrelit okrem moskvy.. pricom ruske oproti maju aegisov, thaadov, teraz tu novinku co zostreluje strely vo vesmire - takze Rusko ich potrebuje viac ako Americania, CI?

  no a potom tu mame letecku zlozku - kde rusko velmi zaostava, nema moderne nosice, realne nevyvyvija ich nahradu, a nema v blizkej buducnosti zaradit nove pumy na stealth lietadlach a v tej strednej stealth strelu dlheho dosahu..
  tu zase pokulhava rusko.. hlavne problem je pri tych nosicoch..
  maju len malo modernych tu-ciek a z nich je letuschopnych este menej..

  takze celkovo si myslim, ze je to vyrovnane.. aj ked prave rusko potrebuje inovovat viac a rychlejsie..


  teraz k ekonomike..

  Rusko je zaostale BODKA.

  neviem cim sa tu podaktory ohanate, je to smiesne.. cest par vynimkam v ich hospodarstve ale je to zaostala krajina, ktora vymiera..
  je sice pekne ze im narastla natalita na europsku uroven..
  ale mortalita je najvyssia na zemeguli okrem statov kde sa vedie vojna..
  dokonca su staty, kde vojna je a maju mensie ubytky obyvatelov..

  dlh.. ja osobne mam 400% dlh mojho rocneho HDP.. su ludia aj s 500-600-700%
  lebo mam hypoteku.. ja pobudnem na svete daj boze 70 rokov.. usa je tu 250 rokov.. ja budem prace schopny z tych 70 rokov daj boze 50 rokov pracovat.. USA je praceschopne 250 rokov..
  usa nevyplaca nikomu dochodky.. tym padom nemusi riesit ziadnu dochodkovu reformu.. usa nema na krku zdravotnictvo.. az teraz obama daco take zaviedol - ale len pre najchudobnejsich a tie najlacnejsie veci..
  to su dve tykajuce bomby, ktore nemusia riesit na rozdiel od ostatnych statov sveta..
  zamyslite sa nad tym, kto je kde? ked USA patria k top statom sveta s pribytkom obyvatelstva teda rozidel medzi natalitou a mortalitou.. im sa novy danovy poplatnici rodia hufne.. a este hufnejsie vstupuju do produktivneho veku pricom oproti umieraju starci, ktory sa narodili ked bolo usa 3-4x mensie ako dnes..
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:48 24.03.2018

  dusan Rusové jsou si demografického problému vědomi proto v posledních letech aby tento trend zvrátili i něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan Rusové jsou si demografického problému vědomi proto v posledních letech aby tento trend zvrátili i něco dělají
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...
  Ruská podpora porodnosti uspěla. Přibývá tam rodin se čtyřmi a více dětmi
  „Průměrně se stovce Rusek narodí 170 až 180 dětí. To je přibližně stejně, nebo o málo víc, než ve zbytku Evropy,“ uvedl Rakša"

  co se týče USA tak ti mají štěstí, že žít dlouhodobě na dluh můžou z důvodu že dollar je rezervní měnou a různé komodity ve světě se obchodují za dollary... ale časy se mění:
  https://www.zlato.cz/zlato/pre...
  „Minulý týden se guvernér čínské centrální banky setkal se saúdským ministrem financí, který pravděpodobně souhlasil mimo jiné s datem, kdy Saúdská Arábie začne akceptovat juan při prodeji ropy do Číny. Konec dohody prezidenta Nixona se Saudy z roku 1974, která vytvořila petrodolar, je na dohled,“ připomíná někdejší burzovní obchodník Macleod.

  A dále varuje: „Nepodceňujte význam tohoto vývoje, protože to znamená začátek nové měnové éry, která bude stále více chápána jako post-dolarová. Prodej futures za juany se může zdát jako malá trhlinka v dolarové budově, ale je to téměř jistě začátek jejího zhroucení.“
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:29 24.03.2018

  Marty on je to i logické... pokud vlastníš odstrašující jadernou triádu tak je to za a) záruka, že na tebe nikdo nezaútočí a b) je to i záruka míru

  jelikož je každému jasné, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marty on je to i logické... pokud vlastníš odstrašující jadernou triádu tak je to za a) záruka, že na tebe nikdo nezaútočí a b) je to i záruka míru

  jelikož je každému jasné, že v případě jaderného válečného konfliktu je konec světa tak jak ho známe dnes..

  Moky jestli náhodou ty páky nedocházejí USA :)... narušení jaderné rovnováhy výstavbou PVO nedaleko hranic Ruska se nepodařilo, ekonomické sankce se také začínají míjet účinkem a převrat na Ukrajině maximálně zpomalil ruský vojensko-průmyslový komplex (ale neochromil) Rusko nahrazuje dodávky armádních dílů z Ukrajiny domácí výrobou... takže co dál ??
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:27 24.03.2018

  givicz

  To všetko je pravda, ale pre ekonómov je možná dlhová kríza len menší problém, väčší je kríza demografická. Dlhy sa daju "vymazať" cez infláciu - je to síce v podstate ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  To všetko je pravda, ale pre ekonómov je možná dlhová kríza len menší problém, väčší je kríza demografická. Dlhy sa daju "vymazať" cez infláciu - je to síce v podstate okradnutie občanov, resp. držiteľov danej meny, ale napr. v prípade doláru je to cesta, ktorá môže fungovať bez problémov a v dohľadnom čase sa na to všetky vyspelé ekonomiky spoliehajú. Napr. Japonsko má dlh cez 200 % HDP a funguje v pohode, čo je dané špicifikom Japosnka a to veľkosťou sporenia domáceho obyvateľstva, ktoré by teoreticky z úspor vyplatilo dlhy okamžite ...
  Môže sa nám to nepáčiť, ale funguje to a ľudia čo to splácajú cez infláciu to tolerujú nie len v USA, ale i Európe. Samozrejme raz to môže skončiť krachom, ale u veľkých ekonomík to skončí maximálne pri vyššej inflácii, lebo i investori si síce pofrflú ale stále chcú dlhopisy týchto krajín. Američania majú problém s rozpočtovou zodpovednosťou vlády, Rusi majú problém so zaostalou ekonomikou. Oba sú problémy, ten ruský je ale väčší a horšie riešiteľný.
  Čo sa týka väčšieho demografického problému, tak ten Amíci nepoznajú ... v Európe ho máme a viac-či menej úspešne s tým bojujeme. Ruská vrchnosť sa tvári, že taký problém nie je, ale pritom na Rusko už ťažko dopadá a dopadať bude. Odchod do dôchodku pre ženy v 55 roku a u mužov v 60 roku je luxus, ktorý si nemôže Rusko dovoliť hoci má veľmi nízke dôchodky. Demografia je tak isto zlá ako u nás. Rusi sú ešte "vyškolení" z 90-tich rokov, že je dobre pokým dôchodok vlastne chodí, ale to už čochvíľa "vyprchá" a Putin bude musieť riešiť dôchodcov na uliciach a nie ICBM.
  Problém drog by som tu v prípade Ruska neotváral. I tam majú problém s tvrdými drogami a alkoholizmus je "národný šport".
  A môžeme tu "mávať" makroekonomickými dátami od rána do večera, faktom je, že pokým Rusi odchádzajú na "zlý" západ, do "dobrého" Ruska neodchádza od nás nik : )
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  14:26 24.03.2018

  Dusan: rozumiem co chcete povedat, ja len nesuhlasim s tym ustavicnym prepocitavanim na dolarove alebo euro ekvivalenty, lebo vzhladom na roznu paritu kupnej sily absolutne cisla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: rozumiem co chcete povedat, ja len nesuhlasim s tym ustavicnym prepocitavanim na dolarove alebo euro ekvivalenty, lebo vzhladom na roznu paritu kupnej sily absolutne cisla ukazuju blbosti.
  Nehovoriac o takych absurditach, ako napr v UK, kde do HDP zapocitavaju aj prostituciu a to odhadom.

  Miroslav: nepochopili ste. Pri produkcii obilnin nejde o percenta HDP, ale o vystavbu priemyslu ako takeho + ako bonus je potravinova sebestacnost.
  To je to, co sme mali v 1988 v CSSR na urovni 98,5% v produkcii plodin mierneho pasma a co sme si tak uspesne znicili. Ceske cisla nepoznam, ale v SR je to okolo 40% sebestacnost a cislo kazdy rok uspesne klesa.

  Je fakt, ze rusi budu este dlho vela technologii dovazat, maju odbory kde su svetova spicka (napr. supravodivost, kde maju realne aplikovane technologie o generaciu pred zapadom), su odbory kde su vyrazne zaostali (napr. spalovacie motory, elektronika). Ale predstava o vecne ozratych muzikoch valajucich sa v zemlanke je vhodna pre klientov psychiatrie. Treba sa na veci divat objektivne a nie cumiet len propagandu - ci rusku, alebo americku.

  S podivnymi vztahmi a specifikami obchodu v RF suhlasim, mam odobne skusenosti. Ale iny kraj, iny mrav, vzdy lepsie ako obchodovat s arabmi (tiez som skusal a nikdy viac).
  Skrýt celý příspěvek

 • moky
  14:17 24.03.2018

  Ono to tak bylo vždycky,když Rusákovi docházely páky začal mlátit hubou(Viz Putinův projev)
  Takže článek sedí.
  I když by si zdejší Rusofilní odpad přál něco jiného.

  Ono to tak bylo vždycky,když Rusákovi docházely páky začal mlátit hubou(Viz Putinův projev)
  Takže článek sedí.
  I když by si zdejší Rusofilní odpad přál něco jiného.

 • Marthy
  13:40 24.03.2018

  K těm jz-Rusko si na nich zakládá,investuje do nich maximum prostředků,protože-podle jejich přesvědčení jsou pro jejich bezpečí a územní celistvost jz klíčové.CVo do celkové síly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K těm jz-Rusko si na nich zakládá,investuje do nich maximum prostředků,protože-podle jejich přesvědčení jsou pro jejich bezpečí a územní celistvost jz klíčové.CVo do celkové síly strategických jz (množství/výkony/kvalita) jsou Rusové na prvním místě.Oni do těch strategických jaderných sil investovat budou,i kdyby většina Rusů neměla mít co do huby-a lidé,Rusové to ještě podpoří!Oni prostě bezpečí své země vidí úplně jinak než my,vědí dobře že spolehnout se můžou jen na sebe.
  Bláboly nějakého uk blázna-to mě může jen rozesmát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:09 24.03.2018

  @givicz

  Tak ona není v USA drogami naládovaná jen ekonomika, ale mají tam 60 000 mrtvých ročně kvůli předávkování. Zašlo to tak daleko, že Trump vyhlásil stav nouze a uvažuje se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @givicz

  Tak ona není v USA drogami naládovaná jen ekonomika, ale mají tam 60 000 mrtvých ročně kvůli předávkování. Zašlo to tak daleko, že Trump vyhlásil stav nouze a uvažuje se o zavedení trestu smrti za obchod s drogami, podobně jako v jihovýchodní Ázii:
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...
  Skrýt celý příspěvek

 • Citatel666
  13:06 24.03.2018

  No konečne sem niekto všetko omylom dal na plnú hubu "
  Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No konečne sem niekto všetko omylom dal na plnú hubu "
  Obrovské ruské území a nerostné bohatství je nepochybně lákadlem pro různé státy a mocenské skupiny. Nota bene, když na tomto obrovském území žije pouze 146 milionů obyvatel, z toho je jen 116 milionů Rusů."
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:42 24.03.2018

  Ten članok je prejav zufalca: "Nebude ti to fungovat a preto ti moj velky kamoš da po papuli!"
  Fungovat to bude a "velky kamoš" za Velkou mlákou ma ine problemy než sa plnit vlhke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten članok je prejav zufalca: "Nebude ti to fungovat a preto ti moj velky kamoš da po papuli!"
  Fungovat to bude a "velky kamoš" za Velkou mlákou ma ine problemy než sa plnit vlhke sny ukrajinskym zufalcom.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:35 24.03.2018

  takže HDP Ruska podle sektorů ekonomiky:
  zemědělství: 4,0 %
  průmysl: 36,3 %
  služby: 59,7 %

  Růst ruské ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,5 %
  Ruská ekonomika vzrostla ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takže HDP Ruska podle sektorů ekonomiky:
  zemědělství: 4,0 %
  průmysl: 36,3 %
  služby: 59,7 %

  Růst ruské ekonomiky ve 2. čtvrtletí zrychlil na 2,5 %
  Ruská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku o 2,5 %, a potvrdila tak, že se dostala z krize způsobené nízkými cenami ropy a západními sankcemi uvalenými na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině. Jedná se o nejvyšší tempo růstu ruské ekonomiky od 3. čtvrtletí 2012.
  http://www.investicniweb.cz/ne...

  V Rusku je poprvé v historii nižší inflace než v USA
  https://cz.sputniknews.com/byz...
  Inflace v Rusku se nyní pohybuje na úrovni 2,18 %, což je poprvé v historii méně než v USA, které se nyní nacházejí na úrovni 2,2 %. V roce 2017 rostly spotřební ceny pouze o 2,5 %, zatímco v roce 2016 o 5,4 %.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:07 24.03.2018

  Host: Rusko je samozřejmě hrozbou. Má ego severní Koreje a ekonomické možnosti Kalifornie. V mentalitě se za 100let nikam moc neposunuli. Ze všeho nejvíc chudému ruskému mužikovi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host: Rusko je samozřejmě hrozbou. Má ego severní Koreje a ekonomické možnosti Kalifornie. V mentalitě se za 100let nikam moc neposunuli. Ze všeho nejvíc chudému ruskému mužikovi záleží na tom, aby se svět bál "jeho" národa, to že sám ten mužik nemá ani peníze na topení, mu nedochází.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:03 24.03.2018

  Od dob SSSR uteklo 30let, tehdejší konstruktéři jsou v důchodu nebo na onom světě a přerušení vývoje nejen v raketové technice je zřejmý fakt. Vychovat nové konstruktéry a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Od dob SSSR uteklo 30let, tehdejší konstruktéři jsou v důchodu nebo na onom světě a přerušení vývoje nejen v raketové technice je zřejmý fakt. Vychovat nové konstruktéry a odzkoušet nové technologie je nad ekonomické síly Ruska a nejde uskutečnit za rok ani za pět. To, že kdysi uměli ve spolupráci s ostatními státy SSSR něco vyrobit, dnes neznamená vůbec nic. Stejně tak v Plzni nevyrobí námořní třídělovou věž 350mm nebo v Trenčíně nezkonstruují samohybný minomet. Pokud by to někdo chtěl obnovit, bude stavět na zelené louce, stejně jako teď Rusové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  11:54 24.03.2018

  Kto argumentuje tým, že Rusko sa vymanilo z krízy zvýšeným chovom dobytka a ošípaných je buď ekonomický analfabet alebo zámerne skresľuje realitu. Ekonómia pozná 3 typy ekonomík: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kto argumentuje tým, že Rusko sa vymanilo z krízy zvýšeným chovom dobytka a ošípaných je buď ekonomický analfabet alebo zámerne skresľuje realitu. Ekonómia pozná 3 typy ekonomík: 1/ Typ s prevládajúcimi službami (najbohatšie krajiny ako Švajčiarsko či Luxembursko). 2/ Ekonomiky s rozvinutým priemyslom a výrobou 3/ Ekonomiky s prevládajúcim agrárnym sektorom (najchudobnejšie krajiny napr. Afriky kde v poľnohospodárstve pracuje aj viac ako 80% populácie). Položme si teda otázku či to nie je pre ruskú ekonomiku skôr krok vzad keď straty zo sankcií musia vykrývať rastom agrosektoru. Ono napríklad Vietnam je najväčší vývozca ryže a tiež by som ich zaradil skôr k rozvojovým krajinám
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:39 24.03.2018

  takže graf vývoje ruských zlatých rezerv od června 2015 do prosince ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takže graf vývoje ruských zlatých rezerv od června 2015 do prosince 2017
  https://static.zlataky.cz/imag...
  graf ruské přírůstky a úbytky zlatých rezerv od roku 1995 do roku 2017
  https://static.zlataky.cz/imag...

  názor ekonoma Tomáše Sedláčka
  https://archiv.ihned.cz/c1-660...
  Plnou parou krach aneb Když je růst tažen dluhem
  USA jsou dnes na federální úrovni celkově více zadluženy, než byly před minulou krizí. A ne o trošku, ale o hodně.
  Až přijde krize, nebudou mít žádný polštář, kterým by se její dopady mohly mírnit.
  Americká ekonomika roste pomaleji, než se zadlužuje. Loni vzrostla o 2,3 % HDP, kdežto ve stejném roce se o 3,5 % HDP zadlužila. Jinými slovy, americký růst je chronicky tažen dluhem, neboť loňský rok není výjimka. Chování USA je navíc typické pro většinu západních ekonomik.To znamená několik věcí. Zaprvé se státy zadlužují, i když rostou.
  Zadruhé to znamená, že HDP nemá v těchto situacích cenu moc měřit. O čem to vypovídá, když měříte sportovní výkon běžce napíchaného steroidy nebo jinými drogami? A Spojené státy si do žil dlouhodobě píchají jak "fiskální drogy", tak "monetární drogy". Ekonomika byla a je dopována jak nízkými úrokovými sazbami (monetární politika), tak zadlužováním (fiskální politika). Výsledkem je rozmazlené, drogami napuchlé hospodářství, které si bude jen těžko odvykat a chodit po svých, bez opory. USA jsou dnes na federální úrovni celkově více zadluženy, než byly před minulou krizí. A ne o trošku, ale o hodně. Před krizí činil tento dluh 68 % HDP, dnes je to 105 %.
  Díky těmto "zázrakům" USA na rok 2018 chystají zhruba dvou- až tříprocentní růst, zato zadlužit se federace chystá o 4,2 %. Úrokové míry, které měly být nízko dočasně, aby "nakoply" ekonomiku, ji nakopávají už skoro 10 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:38 24.03.2018

  DJW_

  Tie sankcie sú úplne smiešne oproti tomu ako sa vykresľujú. A tie rozšírené zväčša zahrňujú pár ľudí či podnikov - v globále nič. Relevantnú sú len dve - finančné a pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_

  Tie sankcie sú úplne smiešne oproti tomu ako sa vykresľujú. A tie rozšírené zväčša zahrňujú pár ľudí či podnikov - v globále nič. Relevantnú sú len dve - finančné a pre vývoz zbraní či tovarov "dvojakého určenia" - čo je úplné zlomok obchodu. V praxi môže väčšina ruských i západných firiem obchodovať bez obmedzení. Preto sú dosť komické nadšené výkriky proruských aktivistov, že tá či oná firma "obchádza sankcie" a stavia v Rusku závod či urobila nejaký biznis. Pre ruskú stranu sa stali "strašné" sankcie mantrou ktorou obhajujú ekonomické problémy. Teda spočiatku sa tvárili v Rusku strašne "veselo" a i sem tam sa tvária, že vlastne im to prospelo. Omnoho širšie sú ruské sankcie, ale ako som spomínal, je to skôr ochranárske opatrenie chrániace zaostalý ruský priemysel ako "odveta".

  Čo sa týka významu surovín. Vy sa "logicky" na to pozeráte cez pohľad našej vyspelej ekonomiky, ale to v zaostalej ruskej ekonomike neplatí. Tam je podnikanie previazané cez oligarchistické väzby a je úplne bežné, že tá či oná firma má cez konexie zvýhodnené ceny napr. plynu a zaplatí to zväčša export. A takých firiem sú tisíce. Inak povedané, množstvo zaostalých ruských podnikov by neprežilo na reálnom trhu, kde by muselo fungovať bez rozličných foriem priamych či nepriamych dotácií. To však platí i pre komunálnu politiku - energie pre obyvateľstvo a pod. Ropné a plynárenské podniky sú v podstate štáty v štáte a ich fungovanie sa ani nepodobá na fungovanie "normálnych" firiem na ktoré sme zvyknutí my tu na západe. Tak isto sa značná časť zdrojov z týchto sektorov "stratí" (hovoríme o miliardách dolárov) a "objaví" sa v podnikaní či utrácaní úplne inde, ale v konečnom dôsledku ide zas len a len o petrodoláre. Robí sa to zväčša tak, že manažéri veľkých ruských firiem majú "náhodou" svoje firmy, ktoré zas "náhodou" veľmi zarábajú - väčšinou ako jednoduché medzičlánky pri obchodoch. Nie náhodou, ešte pred pádom cien ropy, kontrola v ruských ropných firmách zistila, že síce majú v systéme ťažby namontované moderné merače stavu nádrží, ale v praxi sa meria ručne pomocou ponorení mierok do nádrže !!! Po tomto zistení sa urobila "náprava" - tím na kotnrolu sa zrušil : ). Nešlo samozrejme o to, že by to Rusi nevedeli prevádzkovať, ale ručné merania boli výhodnejšie pre machinácie za miliardy dolárov ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  11:13 24.03.2018

  Mě by zajímalo, kdyby bylo Rusko demokratickou zemí s velmocenskými ambicemi, co by zůstalo stejné, nebo by se změnilo vůči ostatním zemím. Určitě by se stále muselo nějak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě by zajímalo, kdyby bylo Rusko demokratickou zemí s velmocenskými ambicemi, co by zůstalo stejné, nebo by se změnilo vůči ostatním zemím. Určitě by se stále muselo nějak "vymezovat" vůči Číně a hlavně USA. Určitě by nějak hájilo zájmy ve svém okolí. Určitě by chtělo mít nějaké své odbytiště pro své výrobky a techniku, takže by nejspíš podporovalo své zájmy v zemích jako Sýrie atd. Vždyť i demokratické země Evropy se angažovali v Libyi. Tak či tak je to asi v současnosti jediná země na světě, které se dokáže silně vymezovat vůči USA, i ekonomicky podstatně silnější Čína toho asi zatím není schopná, možná jen v Jihočínském moři a ekonomicky po světě. Bylo by ironií, kdyby Rusko dokázalo na oplatku to USA nějak vrátit a nějak podstatně jim ve vojenské oblasti jim pustit žilou, vždyť teď mají USA velký deficit veřejných financí. Ale to spíš hrozí od Číňanů. O co teď vlastně jde, že nyní pořád slyšíme o Rusku? Teď zas ten Novičok...
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  10:17 24.03.2018

  Od konca: ukrajinsky odbornici z Juznoje su uz davno po smrti alebo minimalne na dochodku a pred smrtou. Ak niekto bol schopny pracovat, tak je davno v Rusku, zvlast poslednedneho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Od konca: ukrajinsky odbornici z Juznoje su uz davno po smrti alebo minimalne na dochodku a pred smrtou. Ak niekto bol schopny pracovat, tak je davno v Rusku, zvlast poslednedneho 1,5 roka UA zaznamenala OBROVSKY odliv mozgov, jednsk kvoli tragickemu stavu UA, jedna rusi su si vedomi potreby hlav a platia kralovsky - velmi slusne aj na zapadnu europu a na ruske pomery uplne rozpravkovo. To je je klebeta/propaganda, to je vedomost z prvej ruky.

  Satelity Oko sice uz skoncili, ale zas stihli dostavat EW radarove stanice s pokrytim 360° uzemia, (tuto schopnost stratili po rozpade ZSSR a vela stanic padlo za obet "odzbrojeniu" tak radostne plateneho ameticanmi), ich vystavba tiez nie je malickost.

  Ruska ekonomika: v 2. kvartali sa dostala prvy krat do desatinoveho zisku, rok ukoncili s +1,5% rastu, tento rok sa ocakava nad 2% rastu a to vsetko napriek stale pritvrdzujucim sankciam celeho zapadneho sveta. Nehovorim, ze je to zazrak, ale taky vykon napriek tlaku USA+EU - ci je to neschopnost zapadu alebo schopnost ruska, nech si odpovie kazdy sam.
  Nehovoriac ze pritom su schopni viest mensiu operaciu v Syrii, ktoria nie jecaz taka nevyznamna - podla HDP bohatsie krajiny sa zo Syrie stiahli po par tyzdnoch, lebo im dosla presna municia a na dalsiu dukáty neboli.

  Miroslav : omyl, pozrite si strukturu HDP Ruska, kludne zo zapadnych zdrojov. Odvetvie "sluzby" kam patri tazba nerastov ma podiel okolo 30-40% ale pozor v tom je vykon vsetkych sluzieb vratane transportu, vyroby elektriny a podobne (rusi to maju pod spolocnou kolonkou "energonositeli". Realny podiel tazby na HDP je okolo 20-25% takze nie nevyznamny, ale zas ze by rusi bez ropy skapali od hladu, to je bohapusta blbost. V case sancii mali pripravene krizove rozpocty na ropu za 25USD a prezili by.
  V niektorych odvetviach (napr polnohospodarstvo - v 2016 alebo 17 sa stali najvacsim svetovym exporterom obilnin) sa im podarilo nahradit to, co znicilo vycinanie "demokracie" v 90-tych rokoch. Inspiracia pre strednu europu.. To ze sme len lacna montazna hala pre zapadne firmy sa nas dotyka oboch, strata na tekutych firmach je pre slovensko cca 3.5% HDP a pre cesko viac ako 7% a to uz po zaratani prispevkov z eurofondov.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:13 24.03.2018

  Robaiz

  To, že sa majú dnes Rusi napriek poklesu životnej úrovne pomerne dobre je fakt. Ale faktom je, že na to, že sú na tom s tým ropným bohatstvom v podstate zúfalo. Rusko má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz

  To, že sa majú dnes Rusi napriek poklesu životnej úrovne pomerne dobre je fakt. Ale faktom je, že na to, že sú na tom s tým ropným bohatstvom v podstate zúfalo. Rusko má jednoducho na viac. Brzdou je dnešný zaostalý režim. Starším možno stačí, že sa majú tak ako sa nikdy v zaostalom ZSSR nemali, ale to už mladým nestačí. Tak ako mladým (i mne) nestačilo to, že sme boli v ČSSR na tom pomerne dobre - najlepšie v histórii, ale v porovnaní s Rakúskom sme boli žobráci. Nech je už počet ruských turistov akokoľvek veľký, faktom ostáva, že väčšina Rusov nevytrčila päty z Ruska a o "zlom" západe vie len z putinovskej propagandy.
  Je charakteristické, že mnoho Rusov hľadá svoje "židovské korene" po archívoch aby sa mohli odsťahovať do Izraela. Ale nie preto, že by ich niekto prenasledoval (čo ťažko, keďže sa považujú za Rusov), ale pre "lepší život". Asi Rusi vedia prečo chcú byť zrazu Židia - určite viac ako tu my na nete ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  09:55 24.03.2018

  russian haters army

  pánové a kluci, nepřijdou Vám ty Vaše prózy o stavu RF poněkud repetetivní? To, co jste zde níže sesmolili, čtu prakticky v každé diskusi pod téměř jakýkoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  russian haters army

  pánové a kluci, nepřijdou Vám ty Vaše prózy o stavu RF poněkud repetetivní? To, co jste zde níže sesmolili, čtu prakticky v každé diskusi pod téměř jakýkoliv článkem na AN již několik let...

  Že RF vydělává značnou část rozpočtu na vývozu nerostného bohatství? A co by s tím enormním nerostným bohatstvím asi tak měli jinýho dělat? :D schovat?
  Že má RF HDP jak Itoška? Vážně Vás tenhle stokrát probraný argument nepřestává bavit?
  že má RF další kupu ekonomických, společenských ba dokonce i výrobních problémů? A která země nemá? :D

  Dle Vašich soudů, prognóz, odhadů a teoriíí se v Rusku rodí jen mužici závislí na vodce, kdo má IQ nad 75b zdrhá do améru a už se nikdy nevrátí, celý systém krachuje a lidi nemaj ani na chleba, mají problémy s výrobou šroubků a matiček a celá federace se má rozpadnout příští čtvrtek...

  Ve skutečnosti i přes všechny sankce,pády ropy,rublu, letadel atd. se Rus nikdy v historii neměl líp, ať vyjedu kam vyjedu, všude jsou Rusi nejpočetnější turisti (nemůžu hodnotit karibik a latinsou ameriku a afriku), a to většina velice solventních, byznys jim frčí,holky maj krásný, lítaj si do vesmíru, vyrábí kde co a životní úroveň tam sice pomalu, ale permanentně stoupá...

  PS: Jo, jsou taky nepoučitelní a mají v plánu se s polovinou zdrojů bývalého SSSR nechat zatáhnout do dalšího kola zbrojení a soupeření s EUSA... :D
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:39 24.03.2018

  Host:
  Hrozbou je ktokoľvek, kto sa správa nepriateľsky. Následne sa rozlišuje podľa toho, akou veľkou je hrozbou, čo je vlastne súhrn prostriedkov, ktoré má k dispozícií a do akej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host:
  Hrozbou je ktokoľvek, kto sa správa nepriateľsky. Následne sa rozlišuje podľa toho, akou veľkou je hrozbou, čo je vlastne súhrn prostriedkov, ktoré má k dispozícií a do akej miery je ich schopný a ochotný využiť. Hrozbou je aj obyčajný cvok s nožom, čo začne napádať ľudí okolo seba. Rusko má tých možností omnoho viac - atómovky sú iba špička pyramídy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  09:23 24.03.2018

  No a pre to vsetko sa dostavame na zaciatok mojej otazky. Je rusko hrozbou? Alebo niekomu taketo paradigma len vyhovuje?

  No a pre to vsetko sa dostavame na zaciatok mojej otazky. Je rusko hrozbou? Alebo niekomu taketo paradigma len vyhovuje?

 • PavolR
  08:39 24.03.2018

  Robaiz:
  Pokiaľ nepokladáte dusana za dostatočnú autoritu na nejaké prognózy, tak OK, ale samotný Putin povedal tak dva roky dozadu, že Rusko má finančné rezervy ešte tak na päť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz:
  Pokiaľ nepokladáte dusana za dostatočnú autoritu na nejaké prognózy, tak OK, ale samotný Putin povedal tak dva roky dozadu, že Rusko má finančné rezervy ešte tak na päť rokov. Čiže pri dnešných cenách ropy by sa mali minúť niekedy okolo roku 2020. To myslím môžeme považovať za fakt.

  Rusko samozrejme môže o niečo urýchliť vývoj a doplniť svoje medzery v know-how naliatím ďalších zdrojov, ktoré síce budú chýbať inde, ale udržiavanie parity a USA v každom okamihu je absolútna priorita. Tým sa však rozbehne začarovaný kruh uzbrojovania, ktorý napomohol kolapsu ZSSR. Gorbačov toho času, keď čelil ZSSR rovnakému problému, navrhol Reaganovy úplné nukleárne odzbrojenie. Avšak on si takéto gesto mohol dovoliť vzhľadom na to, že ZSSR disponoval masívnymi konvenčnými silami s na tú dobu najmodernejšou výzbrojou. Rusko ničím podobným nedisponuje (neporovnateľne menšia armáda, ľudské zdroje i výrobné kapacity), ale Putin by sa mohol pokúsiť ukecať Trumpa na obojstranné zníženie počtu práve tej časti arzenálu, ktorý budú mať Rusi problém včas obmeniť, čím by uchovali paritu za menej bolestivých podmienok. Na to však Trump nebude môcť pristúpiť, lebo bude okamžite obvinený z vlastizrady. :-) Takže tak ...
  Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  07:53 24.03.2018

  V USA byla provedena výměna zapalovačů u jaderných hlavic MIRV. Nyní disponují možností nastavení výšky výbuchu. Tímto se schopnost amerického jaderného arzenálu ničit silně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V USA byla provedena výměna zapalovačů u jaderných hlavic MIRV. Nyní disponují možností nastavení výšky výbuchu. Tímto se schopnost amerického jaderného arzenálu ničit silně zodolněné cíle několikanásobně zvýšila. Zbude tak mnohem víc hlavic na zapálení určitých oblastí lesa, kde se mohou "schovávat" mobilní raketové prostředky.
  Není známo, že by tuto úpravu Rusko na svých hlavicích provedlo.
  Navíc velký problém budou do budoucna představovat kapalné pohonné hmoty používané na R-36, které mají na rozdíl od pevných mnohem větší korozní potenciál.
  Něco na tom bude, když Putin vytrubuje do světa, jak silní jsou a jaké nepřekonatelné zbraně zavedou do výzbroje...
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  07:51 24.03.2018

  Rozhodne nechcem rozdeľovať diskutujúcich na tzv. Rusofilov a tých ďalších. Faktom však je, že Rusko okrem svojej rozlohy nie je nejak zvlášť významnejšie ako iné iné krajiny. ZSSR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodne nechcem rozdeľovať diskutujúcich na tzv. Rusofilov a tých ďalších. Faktom však je, že Rusko okrem svojej rozlohy nie je nejak zvlášť významnejšie ako iné iné krajiny. ZSSR sa stalo svetovou superveľmocou až po konci druhej svetovej vojny keď ako korisť získali veľkú časť strednej a východnej Európy. A z toho ťaží dnešné Rusko v podstate doteraz, aj keď význam toho sa pomaly ale isto zmenšuje. Faktom však ostáva, že počtom obyvateľov patrí skôr k lepšiemu priemeru. Aj taký Bangladéš či Pakistan má viac obyvateľov. O Číne, Indii ani nehovorím. Taktiež ekonomicky Rusko nepatrí medzi gigantov. V HDP na hlavu patrí medzi šedý priemer. V rebríčkoch sa umiestňuje tradičné za CZ/SK. Výkon Ruskej ekonomiky je asi na úrovni Talianska ktoré má však skoro 3x menej obyvateľov. Navyše, 2/3 HDP Ruska tvorí vývoz ropy a zemného plynu. Sa teda pýtam, že čo vlastne radí Rusko medzi veľmoci okrem tých rakiet s jadrovými hlavicami čo je vlastne pozostalosť po ZSSR
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  07:38 24.03.2018

  Robaiz

  Tak to by ste si mohli všimnúť, že životná úroveň v Rusku za tých "pár let" klesla, závislosť na vývoze energetických surovín sa neznížila, finančné rezervy sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz

  Tak to by ste si mohli všimnúť, že životná úroveň v Rusku za tých "pár let" klesla, závislosť na vývoze energetických surovín sa neznížila, finančné rezervy sa vyčerpávajú a to v čase svetovej konjunktúry, ktorá Rusku dosť pomáha. Okrem toho pokým protiruské sankcie priamo ruskú ekonomiku až tak nezasahujú, lebo sú skôr finančné a o vojenských položkách, Rusi zaviedli svoje sankcie, ktoré nie sú ani tak politické ako ekonomické. Jednoducho obmedzili ruským podnikom konkurenciu a tým sa samozrejme ľahšie podniká ak Rusi musia kupovať ich výrobky. Dokonca i dnes "dobré" Turecko sa nezbavilo všetkých hospodárskych sankcií - z toho istého dôvodu, nie pre politiku, ale pre ekonomiku.
  Ruské "úspory" s ktorými sa režim nechváli sa dotkli napr. zdravotníctva, ktoré je síce "bezplatné", ale reálne musia Rusi za všetko platiť a dnes mnohí na liečbu drahými dovozovými liekmi nemajú. Keby vláda na "zlom" západe odsúdila na pomalú smrť desatisíce ľudí, lebo im nezabezpečí drahú liečbu tak sú masy na uliciach. V Rusku žiadny problém, Rusi "usporili"...
  Životné prostredie už "tradične" nie je pre pohlavárov téma a o korupcii sa snáď nemusíme ani baviť.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  06:47 24.03.2018

  Robaiz: Chcete snad naznačit, že Rusko netrápí vážné ekonomické potíže? Ale to ještě neznamená, že se ruzko zhroutí nebo snad rospadne. Zatím.

  Robaiz: Chcete snad naznačit, že Rusko netrápí vážné ekonomické potíže? Ale to ještě neznamená, že se ruzko zhroutí nebo snad rospadne. Zatím.

 • Robaiz
  06:41 24.03.2018

  Dušane,

  podobné prognózy od Vás čtu už pár let... :)  Tak či tak, která jiná země na světe má v současnosti modernější raketový arzenál, co se ICBM týče?

  Dušane,

  podobné prognózy od Vás čtu už pár let... :)  Tak či tak, která jiná země na světe má v současnosti modernější raketový arzenál, co se ICBM týče?

 • dusan
  00:02 24.03.2018

  Host

  Rusko sa síce ešte nerozpadli, ale došli peniaze "na horšie časy". Rusko malo donedávna dva rezervné finančné "ropné" fondy, ale koncom minulého roku na jednom z nich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host

  Rusko sa síce ešte nerozpadli, ale došli peniaze "na horšie časy". Rusko malo donedávna dva rezervné finančné "ropné" fondy, ale koncom minulého roku na jednom z nich nazvanom "Stabilizačný fond" došli peniaze. Ten bol určený ako finančná rezerva. Dnes síce ešte Rusi nejaké tie bubáky majú, ale tie boli pôvodne určené na dôchodkovú reformu, lebo Rusko má neudržateľný dôchodkový systém a potrebuje nákladnú reformu. Zatiaľ to ešte finančne vychádza a rozhádzaním rezervy dokáže Putin ešte tak jeden-dva roky udržiavať slabú ruskú ekonomiku v iluzórnej "pohode", ale ak sa prudko nezdražia suroviny, tak môžeme si tipovať či Putin bude skôr zachraňovať sociálnu situáciu, alebo "stabilizovať" nespokojnosť strašením "zlým" západom a zbrojením.

  Maulincio
  Kvalitní pracovníci raketového priemyslu určite nebudú stáť pred úradom práce a nie sú odkázaní ani na Rusko. Ak nejaký chcel ísť do Ruska, tak tam už dávno je. Takže to považujem už za bezpredmetnú tému.
  Skrýt celý příspěvek

 • Husita
  23:50 23.03.2018

  Bez dvou Ukrajinců a jejich kopií německé V-2 by rusáci měli leda tak kulový.
  Snad že by to někde lohli, podobně jako jadernou technologii.

  Bez dvou Ukrajinců a jejich kopií německé V-2 by rusáci měli leda tak kulový.
  Snad že by to někde lohli, podobně jako jadernou technologii.

 • Grull
  23:04 23.03.2018

  alea206 - https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Dole je tabulka kdy, kde, jak a odkud (z čeho) :-)

  A vydržte, jdu si pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206 - https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Dole je tabulka kdy, kde, jak a odkud (z čeho) :-)

  A vydržte, jdu si pro chipsy, tohle by mohla být zajímavá debata. :*-)
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  22:03 23.03.2018

  Ale no tak, kolegove,
  Mene emoci a vice racionality.
  Ano clanek od Ukrajince o tom jak Ukrajina drzela Rusko nad vodou nikdy nebude objektivni, ale to snad ani nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak, kolegove,
  Mene emoci a vice racionality.
  Ano clanek od Ukrajince o tom jak Ukrajina drzela Rusko nad vodou nikdy nebude objektivni, ale to snad ani nikdo necekal.
  Soucasne, to ze se Rusko do 2 tydnu zhrouti take nikdo jako relevantni nepovazuje.

  Mate nekdo napriklad relevantni info k programu Bulava? Napriklad co znamena 33% neuzpesnych startu a jak jsou tyto neuzpechy rozprostrene v case?
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  21:20 23.03.2018

  Konečně je jasné, proč musí Putin do roku 2021 obsadit celou Ukrajinu :-)
  Uvidíme.

  Konečně je jasné, proč musí Putin do roku 2021 obsadit celou Ukrajinu :-)
  Uvidíme.

 • Ellesmerys
  21:05 23.03.2018

  Americké jaderné síly jsou v podstatě ještě studenoválečné technologie. Myslím, že kdo by měl kvapem obnovovat jsou Spojené státy. Zrovna u raket bych Rusy rozhodně nepodceňoval.

  Americké jaderné síly jsou v podstatě ještě studenoválečné technologie. Myslím, že kdo by měl kvapem obnovovat jsou Spojené státy. Zrovna u raket bych Rusy rozhodně nepodceňoval.

 • givicz
  20:33 23.03.2018

  Jakmile čtu, že bývajícím raketám měli prodloužit životnost ukrajinští odborníci a rusové si neporadí.. tak si vzpomenu jak rusové postupně nahrazují ukrajinské díly domácí výrobou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakmile čtu, že bývajícím raketám měli prodloužit životnost ukrajinští odborníci a rusové si neporadí.. tak si vzpomenu jak rusové postupně nahrazují ukrajinské díly domácí výrobou a jak ukrajinské firmy postupně krachují a část ukrajinských odborníků prchá do ruska a dalších zemí ...

  Tady je zajímavé video, které vysvětluje jak nové ruské zbraně pomohou zachovat jadernou paritu.. (škoda, že to někdo neotitulkuje česky)

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Maulincio
  20:06 23.03.2018

  Ano, ano Ukrajina je nepostradatelná země, bez které se svět neobejde... kdo tam byl ví jak to tam funguje. Ač rusové využívali Ukrajinu jak jen to šlo, tak myslím že Ukrajinci se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, ano Ukrajina je nepostradatelná země, bez které se svět neobejde... kdo tam byl ví jak to tam funguje. Ač rusové využívali Ukrajinu jak jen to šlo, tak myslím že Ukrajinci se vidí mnohem důležitější, než doopravdy jsou. A i kdyby byly informace pravdivé, tak 82,5 Mt je stále hodnota, která svět zastraší. Stačí se jen kouknout na hrozbu s názvem Severní Korea, která má podle odhadů až 12 hlavic - 12 hlavic každá zhruba o síle 100kt a už se chrastí zbraněmi proti KLDR. Také jsem lehce skeptický k informaci ohledně systému včasné výstrahy OKO, ano 2014 měli ukončit provoz poslední dva satelity, ale na OKO navazuje program EKS, kdy v roce 2015 odstartoval první satelit a v roce 2017 byli v provozu už dva (NORAD katalogová čísla 41032 a 42719). Také myslím, že přetáhnout vědce z tak zkorumpované země jako je Ukrajina, taky nebude žádný problém...
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  19:50 23.03.2018

  Dalsi z clankov o tom ako.sa.Rusko do 10 rokov rozpadne a nastoluje otazku preco sa ho vlastne zapad boji. Teda skor preco to deklaruje. Holt ci uz to je pravda alebo nie zvysuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dalsi z clankov o tom ako.sa.Rusko do 10 rokov rozpadne a nastoluje otazku preco sa ho vlastne zapad boji. Teda skor preco to deklaruje. Holt ci uz to je pravda alebo nie zvysuje to navstevnost. A votojde. Pretoze na melu ktora tu zacne sa tesim i ja.
  Skrýt celý příspěvek