Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Foto: Ruský strategický bombardér Tu-22M3; ilustrační foto / Public Domain
Ruský strategický bombardér Tu-22M3; ilustrační foto / Public Domain

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon nových zbraňových systémů. Ruská armáda dosud v Sýrii nasadila jak zbraně, které má ve výzbroji mnoho let, tak úplné novinky.

Bombardéry a řízené střely

Nasazení nových zbraňových systémů je z ruské strany mediálně propagováno a využíváno k posilování ruské pozice na mezinárodní scéně. Některé vojenské akce jsou zaměřené čistě propagandisticky, neboť z vojenského hlediska je jejich efektivnost diskutabilní.

Jelikož Rusko v Sýrii zapojilo do akcí zejména letectvo, je tedy nejvíce propagováno nasazení nových typů letadel, nové letecké munice a raket. Svou bojovou premiéru v Sýrii prodělaly bombardéry Su-34 a jejich posádky zde získávají cenné zkušenosti. medializováno bylo také využívání přesně naváděné munice.

Bylo zaznamenáno použití laserem naváděných bomb Ch-25 a bomb KAB-500 naváděné satelitním systémem Glonass. Nutno však podotknout, že Rusko tuto přesnou munici, respektive její starší varianty, používalo např. už za války v Čečensku, tudíž se nejedná zase o tak významný milník v historii ruských ozbrojených sil, jak je to často předkládáno.

Rusko do akcí proti syrským povstalcům nasadilo také dálkové bombardéry operující ze základem na Ruském území. Toto nasazení je značně diskutabilní. Na jednu stranu plánování a koordinace operací z několika ruských základen, zajištění tankování během letu a spolupráce s Íránem, přes jehož vzdušný prostor je většina letů vedena, jsou cennými zkušenostmi pro ruskou armádu.

Na druhou stranu je sporné, zda má nasazení bombardérů z vojenského hlediska smysl, neboť všechny cíle napadené těžkými bombardéry jsou v dosahu ruských letadel operujících ze syrské Latakie.

Ruský Tu-22M3 shazuje bomby OFAB-250/270 na cíle v Sýrii. / YouTube

Do akce se zapojily například bombardéry Tu-22M3, operující ze základny Mozdok v Severní Osetii. Bombardéry provedly nálet na Deir ez-Zor „hloupými" tříštivo-trhavými bombami OFAB-250/270 o váze 266 kg.

Ruské letectvo kromě běžné munice využilo bombardéry jako nosiče nejnovějších variant střel s plochou dráhou letu Ch-55 (v kódu NATO AS-15 'Kent'). Konkrétně se jednalo o střely Ch-101 a Ch-555.

Dne 18. listopadu byly tyto střely vypuštěny z bombardérů Tu-95MS a Tu-160 a jejich cílem byly komunikační a velící centra povstalců, muniční sklady a ropná infrastruktura. Bombardéry Tu-160 během dvanácti letů vypustily 50 střel Ch-101 a bombardéry Tu-95MS provedly čtyři operační lety při nichž vypustily 15 střel Ch-555.

V minulosti se objevily zprávy, že u tohoto nového typu střel docházelo k technickým komplikacím, současné ostré použití však bylo bezproblémové a lze tedy předpokládat, že problémy byly odstraněny.

Nejdelší operační let podnikly dva bombardéry T-160, které vzlétly ze základny na poloostrově Kola, oblétly Evropu a přes Gibraltar a Středozemní moře přelétly nad Sýrii, kde provedly útok, a následně se přes Irák, Írán a Kaspické moře se vrátily zpět na základnu v Saratovské oblasti v Rusku. Během letu dvakrát dotankovaly palivo a uletěly na 13 000 km.

Tímto dálkovým letem sice ruské letectvo demonstrovalo své schopnosti, nicméně střely Ch-101 mají dolet až 5000 km, tudíž by pro ruské letadla nebyl problém střely odpálit v ruském vzdušném prostoru a nepodnikat složité mnohahodinové lety. Stejně tak je otázkou, jestli využití střel s plochou dráhou letu a dálkových bombardérů proti povstaleckým cílům má smysl, neboť cena střel a celé akce daleko převyšují hodnotu zasažených cílů.

Ruská ponorka Projekt 636 Rostov na Donu odpaluje řízené střely na cíle v Sýrii.

Ponorky v akci

Rusko v Sýrii rovněž demonstrovalo své schopnosti vypouštět střely z plochou dráhou letu z plavidel. První takovou ukázkou bylo odpálení střel 3M-14 Kalibr (v kódu NATO 'SS-N-27 Klub') z ruských plavidel v Kaspickém moři v říjnu tohoto roku. Jednalo se o třely Klub-N určené k odpalování z hladinových plavidel.

Dne 8. prosince tohoto roku byly vypuštěny další střely, tentokrát ve variantě Klub-S z dieselelektrické ponorky Projekt 636 Rostov na Donu. Střely byly použity proti skladům zbraní a ropné infrastruktuře Islámského státu. Tento typ zbraní opět nebyl z největší pravděpodobností nutný k likvidaci cílů, ale Rusko podle všeho chtělo vyzkoušet střely v akci a demonstrovat své schopnosti v této oblasti.

Ponorky typu Projekt 636 (třída Varšavjanka) jsou vylepšenou variantou ponorek Projekt 877 (v kódu NATO třída 'Kilo'). Jedná se o jedny z nejtišších dieselelektrických ponorek současnosti. Rostov na Donu je druhou z šesti modernizovaných ponorek třídy Kilo.

Ponorky jsou stavěny v petrohradských loděnicích pro ruskou černomořskou flotilu. První ponorkou této třídy je Novorosijsk, který operuje v Černém moři. Další dvě ponorky této třídy v současné době procházejí testováním a zbývající dvě jsou stavěny.

Ruské zbraňové testy se nezaměřují jen na letectvo a rakety. Do Sýrie byly dodány také moderní protiletadlové systémy a systémy pro elektronický boj. Syrská arabská armáda (SyAA) je také zásobována ruskou pozemní technikou.

Zatím nejmodernějšími zbraněmi v jejím arzenálu jsou tanky T-90A, které se v Sýrii objevily po ruské intervenci a zapojily se do bojů v Aleppu a Damašku. Tanky T-90A jsou zařazeny do výzbroje 4. Obrněné divize syrských Republikánských gard, které velí generál Alí Máhir Asad, mladší bratr prezidenta Bašára Asada.

Je jisté, že v budoucnu se dočkáme ze strany Ruska k nasazení dalších zbraňových systémů a k dalším zbrojním dodávkám damašskému režimu. Rusko se bude snažit nasadit v Sýrii další zbraně, otestovat dosud nevyzkoušené zbrojní systémy v bojových situacích a předvést novinky v akci i potenciálním zahraničním zájemcům.

Zdroj: James Town
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Západní koalice proti Islámskému státu získává další země

Německá spolková vláda v úterý 1. prosince schválila nasazení armády do operací proti Islámskému ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  18:32 30.12.2015

  Syrská vláda oficiálně povolila umístění jednotek čínské armády na svém území v zóně bojů s IS. Mělo by se jednat až o pět tisíc vojáků speciálních sil, včetně příslušníků známých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Syrská vláda oficiálně povolila umístění jednotek čínské armády na svém území v zóně bojů s IS. Mělo by se jednat až o pět tisíc vojáků speciálních sil, včetně příslušníků známých jednotek Noční tygři a Sibiřští tygři.

  http://www.militarybox.cz/news...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:33 27.12.2015

  zajímavá reportáž z podzemí - povstalci jsou v domech zakrtkovaní:
  http://lifenews.ru/news/177161...

  .., sjer, vajcá i kartóška ješčó ťóplaja...no my bůděm likvidírovať jich nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zajímavá reportáž z podzemí - povstalci jsou v domech zakrtkovaní:
  http://lifenews.ru/news/177161...

  .., sjer, vajcá i kartóška ješčó ťóplaja...no my bůděm likvidírovať jich nad i pod zemlój...hmm
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:37 17.12.2015

  Třeba právě proto, aby o sobě neprozradili příliš informací. Prostě přesně z toho samého důvodu, proč s ním létají při záchytných letech. V okolí není nikdo, kdo by se je snažil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Třeba právě proto, aby o sobě neprozradili příliš informací. Prostě přesně z toho samého důvodu, proč s ním létají při záchytných letech. V okolí není nikdo, kdo by se je snažil sestřelit, tak proč poskytovat potenciálnímu protivníkovi (nebo prostě jakémukoliv zvědavci) zbytečně informace.

  Abychom si rozumněli, mě by skutečně nepřekvapilo, kdyby po dovezení S-400 do Sýrie se USAF na to vykašlali a F-22 tam neposílali. Nikoliv ze strachu o stroje (Rusové po nich nebudou střílet), nýbrž ze strategických důvodů (neprozradit o nich víc, než je nutno).
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:43 16.12.2015

  Vestly: ESM Raptoru (a jeho další senzory a SA) je na uplne jine urovni nez Strike Eaglu, to je taky ten duvod proc tam jsou.

  Vestly: ESM Raptoru (a jeho další senzory a SA) je na uplne jine urovni nez Strike Eaglu, to je taky ten duvod proc tam jsou.

 • Vestly
  21:53 16.12.2015

  Naco by tam lietali s rcs enhancermi? Ake vyhody by mala nimi osadena F-22 nad napriklad Strike Eaglom?

  Systemy nebyvaju online nonstop, ale nieje problem odsledovat si vzlety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naco by tam lietali s rcs enhancermi? Ake vyhody by mala nimi osadena F-22 nad napriklad Strike Eaglom?

  Systemy nebyvaju online nonstop, ale nieje problem odsledovat si vzlety a pristatie tych 6 raptorov a podla toho ich zapinat/ vypinat atd.

  Je zname, že nalety koalicie proti ISIS niesu ucinne aj kvoli manikom s vysielackami pri letiskach ktorí hlásia, ked lietadla idu do vzduchu.

  Samozrejme, nehovorim, že to takto riesia Rusi, ale je naivne si mysliet, ako to Islamistov napadlo a Rusov, ktori maju niekolko satelitov nad Syriou nie.

  Inak, S-400 je na uplne inej urovni ako hocico nasadene Iranom alebo Syriou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:27 16.12.2015

  Vestly: spíš by se to chtělo na problém podívat z jiného úhlu a to konkrétně na to, jak moc jsou tyhle PVO systémy online.

  Standardní taktika je, že využívají přehledové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: spíš by se to chtělo na problém podívat z jiného úhlu a to konkrétně na to, jak moc jsou tyhle PVO systémy online.

  Standardní taktika je, že využívají přehledové radiolokátory a samy v aktivním režimu nejsou.

  V Sýrii si na schovku nehrají, mají je umístěné hezky blízko u sebe, kvuli bezpečnosti a snažšímů hlídání, ale i tak je podle mě nezapínají. Hlavně když jsou tam jen na efekt.

  Kdyby se amici tak moc baly o prozrazení, nenasadili by je k hlídání Iranu, kde operovaly v zoně jejich radarů. To stejné celou dobu v Sýrii, kde jsou v zóně nejen Syrských radarů, tak i řady dalších zemí.

  To jestli tam teď F-22 operují nevíme, oblasti které koalice bombarduje je stejně mimo efektivní dosah ruských radarů proti takto malým cílům.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:19 16.12.2015

  pro Vestly: A co když Amíci chtějí, aby si Rusové mysleli, že tam F-22 už raději nelétají? Nebo by tam mohli létat s rcs enhancery. Možností je prostě víc. Nicméně ani mě by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Vestly: A co když Amíci chtějí, aby si Rusové mysleli, že tam F-22 už raději nelétají? Nebo by tam mohli létat s rcs enhancery. Možností je prostě víc. Nicméně ani mě by nepřekvapilo, kdyby byly lety F-22 do blízkosti S-300/400 stopnuté, logiku to pochopitelně má. I nadále mohou plnit úkoly v Iráku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  21:09 16.12.2015

  F-22 nosia pri zachytných letoch "rcs enhancer".
  http://i.imgur.com/vmVEskQ.jpg...
  http://i.imgur.com/gzvKEco.jpg...

  F-22 nosia pri zachytných letoch "rcs enhancer".
  http://i.imgur.com/vmVEskQ.jpg...
  http://i.imgur.com/gzvKEco.jpg...

 • KóĎA
  20:17 16.12.2015

  Vestly: já bych se velice divil, kdyby už nějaké měření Rusové dříve neměli. Odmítám věřit, že ty strategické bombardéry okolo Aljašky nenesly namísto zbraní spíše nějaké měřící ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: já bych se velice divil, kdyby už nějaké měření Rusové dříve neměli. Odmítám věřit, že ty strategické bombardéry okolo Aljašky nenesly namísto zbraní spíše nějaké měřící aparatury.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  18:07 16.12.2015

  Povedal by som, ze nechcu aby Rusi zistili informacie o F-22 ako napriklad radarova stopa, ucinnost stealthu atd.

  Povedal by som, ze nechcu aby Rusi zistili informacie o F-22 ako napriklad radarova stopa, ucinnost stealthu atd.

 • RiMr71
  17:07 16.12.2015

  OK Vestly, třeba tam F-22 už nelítá, co to tam kosí rusáci, dejme tomu.
  A proč tomu tedy podle tebe tak je?

  OK Vestly, třeba tam F-22 už nelítá, co to tam kosí rusáci, dejme tomu.
  A proč tomu tedy podle tebe tak je?

 • Vestly
  11:45 16.12.2015

  To nevies do googlu napisat "f22 airstrikes in syria" ?
  http://lmgtfy.com/?q=F-22+airs...

  Raptory spravili desiatky az stovky naletov, dokym tam neprisli Rusi. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To nevies do googlu napisat "f22 airstrikes in syria" ?
  http://lmgtfy.com/?q=F-22+airs...

  Raptory spravili desiatky az stovky naletov, dokym tam neprisli Rusi. Odvtedy o uderoch F-22 v Syrii nieje ani zmienka.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:10 16.12.2015

  pro Vestly: Asi bychom chtěli něco hmatatelnějšího než je vaše tvrzení ;-) Kupříkladu nějaký alespoň trochu věrohodný odkaz by neuškodil...

  pro Vestly: Asi bychom chtěli něco hmatatelnějšího než je vaše tvrzení ;-) Kupříkladu nějaký alespoň trochu věrohodný odkaz by neuškodil...

 • armataratata
  23:06 15.12.2015

  Rusko horlivě testuje nejen v Sýrii ale i doma. V kontextu tohoto incidentu se zvěsti o tom, že ne všechny ruské rakety s plochou dráhou letu použité v Sýrii zasáhly svůj cíl, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko horlivě testuje nejen v Sýrii ale i doma. V kontextu tohoto incidentu se zvěsti o tom, že ne všechny ruské rakety s plochou dráhou letu použité v Sýrii zasáhly svůj cíl, ale že některé dopadly na území Íránu, nezdají tak nereálné http://1url.cz/kmq9...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  22:01 15.12.2015

  Ake chces este dokazy? Znova si precitaj moje prispevky, vsetko to tam mas.

  Ake chces este dokazy? Znova si precitaj moje prispevky, vsetko to tam mas.

 • jj284b
  21:23 15.12.2015

  vestly: a nejaky dokaz toho tvojho tvrdenia? to ze o nich rusi nevedia je tak trocha presne to k comu su tie lietadla konstruovane..

  vestly: a nejaky dokaz toho tvojho tvrdenia? to ze o nich rusi nevedia je tak trocha presne to k comu su tie lietadla konstruovane..

 • Roland
  20:11 15.12.2015

  mě by zajímalo kolik z toho co tam rusko předvádí nato/usa opravdu překvapilo - jestli tam ukazují a zkouší něco "extra"

  mě by zajímalo kolik z toho co tam rusko předvádí nato/usa opravdu překvapilo - jestli tam ukazují a zkouší něco "extra"

 • dexnom
  19:50 15.12.2015

  děkuju za krásný článek, který říká, že Rusové dělají teď v tomto měřítku poprvé NAPROSTO to samé co USA už více než 20 let.
  Vč propagandy atd atd atd. Rusové jen prošvihli válku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  děkuju za krásný článek, který říká, že Rusové dělají teď v tomto měřítku poprvé NAPROSTO to samé co USA už více než 20 let.
  Vč propagandy atd atd atd. Rusové jen prošvihli válku v přímém přenosu, protože to už dneska nikoho nezajímá...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:56 15.12.2015

  Su zname lety F-22 v Syrii zo septembra a je pravdepodobne, že v nich chceli pokracovat aj nadalej, lenze od oktobra - vtedy zacala Ruska operacia v Syrii -sa po nich zlahla zem.

  Su zname lety F-22 v Syrii zo septembra a je pravdepodobne, že v nich chceli pokracovat aj nadalej, lenze od oktobra - vtedy zacala Ruska operacia v Syrii -sa po nich zlahla zem.

 • jj284b
  15:32 15.12.2015

  btw S-300 tam Rusi mali odzaciatku... na krizniku Moskva... rovnako ako system Krasucha.

  btw S-300 tam Rusi mali odzaciatku... na krizniku Moskva... rovnako ako system Krasucha.

 • jj284b
  15:31 15.12.2015

  kazdopadne letka F22 je tam od 2014 a su tam doteraz. su to jedine stroje ktore si vedia poradit s PVO, a ich systemy su stavane na ziskavanie informacii o poziciach radarov v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kazdopadne letka F22 je tam od 2014 a su tam doteraz. su to jedine stroje ktore si vedia poradit s PVO, a ich systemy su stavane na ziskavanie informacii o poziciach radarov v oblasti a to pasivne vdaka ALR-94... to ze by ich 2 Su-30 nezachytili je normalne, rovnake problemy mali aj ine stroje, navyse ako som ti ukazal, US Air Force uz cvicila spolu s Malajskymi Su-30 takze ich schopnosti celkom dobre poznaju...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:12 15.12.2015

  "F22 tam byli poslány hlavně kvuli operacím v Syrii a jejich PVO, která mohla ohrozit letadla koalice. V Iraku nemají nic co by jejich přítomnost vyžadovalo. "

  Časy sa menia, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "F22 tam byli poslány hlavně kvuli operacím v Syrii a jejich PVO, která mohla ohrozit letadla koalice. V Iraku nemají nic co by jejich přítomnost vyžadovalo. "

  Časy sa menia, medzi tym si tam Rusi dotiahli S-300, S-400, Pancire, Krasuchy atd.


  Coopera by som sem moc netahal, casto siri neoverene informacie, neobjektivne nazory, neudava zdroje atd. Na F-16.net niekedy behnem, preto si casto vsimam, ze tvoje prispevky su len preklady komentov z toho fora..
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:42 15.12.2015

  Vestly: co ty F22 tam asi celou dobu dělají? Sedí na letišti? Možná shodili pár bomb, ale to není ten důvod proč tam jsou. Mimo pár PR informací jak zlepšují SA ostatním letadlům ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: co ty F22 tam asi celou dobu dělají? Sedí na letišti? Možná shodili pár bomb, ale to není ten důvod proč tam jsou. Mimo pár PR informací jak zlepšují SA ostatním letadlům jsou samozřejmě všechny informace tajné.

  F22 tam byli poslány hlavně kvuli operacím v Syrii a jejich PVO, která mohla ohrozit letadla koalice. V Iraku nemají nic co by jejich přítomnost vyžadovalo.

  Takže tam možná nedělají nic, nebo letají jen okolo hranice, nebo taky:

  Tom Cooper:
  My info is that Russian violations of Turkish airspace and various bravado actions of VKS Su-30 pilots in regards of CENTCOM and Turkish ops against the Daesh, 'suddenly ceased' after a pair of USAF F-22s approached a pair of Sukhois - without being detected before it was as little as 5-6 kilometres away.

  That might have prompted the C-in-C VKS to visit Ankara on 15 October too...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:25 15.12.2015

  RiMr71: SU-24 jsou třicet let staré stroje. Už aspoň víme proč narušovali Turecký vzdušný prostor.

  Jejich cíl měla být vesnice Sallur, kousek od západního konce hranice. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: SU-24 jsou třicet let staré stroje. Už aspoň víme proč narušovali Turecký vzdušný prostor.

  Jejich cíl měla být vesnice Sallur, kousek od západního konce hranice. https://www.google.cz/maps/pla...

  Vzhledem k silnému větru byla jediná možnost jak shodit náklad při přeletu z východu na západ. Palubní počítač vyžaduje asi minutu pro vypočítaní místa dopadu. Letěla dvě letadla za sebou s rozestupem asi 7-10km, při příletu k cíly letěli velmi pomalu pod 400 km/h

  Po shození nákladu si celé kolečko ještě jednou zopakovali a vzdušný prosto narušili znovu, takže celkem čtyři narušení. Druhé letadlo bylo pak po jeho druhém narušení sestřeleno.

  Rusové se zavázali tyto operace dopředu nahlásit turkum, ale ten den se to nestalo a Turci předpokládali že jde o Syrské letadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  14:12 15.12.2015

  jb, tak to mas pravdu, len tak ich tam pol roka drzat nebudu. Nechaju ich zbormbardovat par stanov v strede púšte aby jej mohli dat nálepku "battle tested" a finito.
  Ak mas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jb, tak to mas pravdu, len tak ich tam pol roka drzat nebudu. Nechaju ich zbormbardovat par stanov v strede púšte aby jej mohli dat nálepku "battle tested" a finito.
  Ak mas nejako info o nasadení Raptorov tak sem s ním..
  nemalo by byt tazke zdokumentovat, ktore lietadla vykonali udery v Syrii, zvlast ked ich koalicia zasadi "az" 3 denne..
  Skrýt celý příspěvek

 • Atlan
  13:48 15.12.2015

  Ještě ke konci článku: další zbraně a stávající ve větším množství bude třeba nasadit, a možná i vytvořit nějaký pozemní sbor ze žoldnéřů. Letectvo a rakety jsou fajn, ale rozsah ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě ke konci článku: další zbraně a stávající ve větším množství bude třeba nasadit, a možná i vytvořit nějaký pozemní sbor ze žoldnéřů. Letectvo a rakety jsou fajn, ale rozsah útoků ukazuje že teroristi/rebelové se dost dobře zakopali a jak je známo zakopaného pěšáka dostane ven zase jen jiný pěšák. Rusové čekali příliš dlouho a zatím si nepřítel vytvořil hlubokou infrastrukturu a asadovská armáda má po 5 letech bojů také dost. Za takovou dobu by se unavila i mnohem silnější armáda.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:15 15.12.2015

  ...ak já nevím... ale ty F-22 by se ani tak neměly bát S-400 a dalších ruských systémů. jako spíš Turků a jejich F-16, které jsou evidentně vybavené nějakým tajným supersystémem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...ak já nevím... ale ty F-22 by se ani tak neměly bát S-400 a dalších ruských systémů. jako spíš Turků a jejich F-16, které jsou evidentně vybavené nějakým tajným supersystémem, když dokázali ruské sučko s celou jejich legendární (i zde často "hypovanou") REB übertechnologií sejmout jak krocana...

  Takže F-22, bacha na Turky!
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:58 15.12.2015

  F22 tam nie su od toho aby hadzali bomby. maju na starosti ine veci. no nad Syriou stale lietaju. nedrzali by ich tam pol roka pre nic za nic.

  F22 tam nie su od toho aby hadzali bomby. maju na starosti ine veci. no nad Syriou stale lietaju. nedrzali by ich tam pol roka pre nic za nic.

 • matu
  07:40 15.12.2015

  Peteer: "odkedy sa vyucuje v nedelu" asi jste zapomněl, že se jedná arabský (muslimský) svět, kde je neděle normální pracovní den. Svátek je pro ně tuším pátek.

  Peteer: "odkedy sa vyucuje v nedelu" asi jste zapomněl, že se jedná arabský (muslimský) svět, kde je neděle normální pracovní den. Svátek je pro ně tuším pátek.

 • Vestly
  00:02 15.12.2015

  To je sice pekne, ale mi sa tu bavime o F-22 a ich uderoch v Syrii, ktore boli vykonane odkedy tam prisli Rusi.
  3. Oktobra bola situacia v oblasti uplne ina. Moskva bola dalej od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je sice pekne, ale mi sa tu bavime o F-22 a ich uderoch v Syrii, ktore boli vykonane odkedy tam prisli Rusi.
  3. Oktobra bola situacia v oblasti uplne ina. Moskva bola dalej od pobrezia a prichod vykonnych protilietadlovych systemov bol v nedohladnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  23:54 14.12.2015

  http://theaviationist.com/2014...

  trochu starsie no aj tak zaujimave - F22 + F15 a Malayzijske Su-30 a Mig29 mali minuly rok seriu cviceni...

  http://theaviationist.com/2014...

  trochu starsie no aj tak zaujimave - F22 + F15 a Malayzijske Su-30 a Mig29 mali minuly rok seriu cviceni...

 • jj284b
  23:49 14.12.2015

  http://theaviationist.com/2015...

  tu mas link o nasadeni... je to na 6 mesiacov, rotacia tej letke zacala v oktobri...

  http://theaviationist.com/2015...

  tu mas link o nasadeni... je to na 6 mesiacov, rotacia tej letke zacala v oktobri...

 • jj284b
  23:43 14.12.2015

  Vestly: F22 tam su. startuju z UAE.. aj ked momentalne tam cvicia spolu s Francuzmi (Rafale) a Britmi (Typhoon), no nad Syriu je to na skok... ta letka tam bola presunuta este v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: F22 tam su. startuju z UAE.. aj ked momentalne tam cvicia spolu s Francuzmi (Rafale) a Britmi (Typhoon), no nad Syriu je to na skok... ta letka tam bola presunuta este v Septembri z Japonska, a F22 poskytuju vzdusne krytie spojeneckym lietadlam uskutocnujucim nalety na ISIS v Iraku a Syrii...

  http://theaviationist.com/2015...

  podla ineho zdroja, prebehol aj cvicny boj VWR medzi Rafale a F22 na kanony, pri ktorom F22 raz zdolala Rafale. Rafale sa F22 zostrelit nepodarilo (v BVR Rafale ani Typhoon nemali sancu)
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  22:23 14.12.2015

  Sorge-227, to video je fake.

  Sorge-227, to video je fake.

 • m164
  20:42 14.12.2015

  Ku kobercovému bombardovaniu - Rusi ho dokonca ukázali na jednom zo svojich propagačných videí, konkrétne sa jednalo o dva Tu22M, ktoré zhadzovali svoj náklad v provincii Deir ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ku kobercovému bombardovaniu - Rusi ho dokonca ukázali na jednom zo svojich propagačných videí, konkrétne sa jednalo o dva Tu22M, ktoré zhadzovali svoj náklad v provincii Deir ez-Zor a Raqqa.

  Inak tu je správa ako o výbuchu jednej z rakiet vo vzduchu, tak aj niekoľko informácií o použití zbraní a ktoré stroje ich kde zhodili.
  http://www.janes.com/article/5...
  Skrýt celý příspěvek

 • m164
  20:33 14.12.2015

  Kozlus - INS sa stále používa a to s tým, že sa v priebehu letu podľa možností kalibruje, aby sa minimalizovala odchýlka. Odistená bomba sa nemôže spoliehať, že signál z GPS, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus - INS sa stále používa a to s tým, že sa v priebehu letu podľa možností kalibruje, aby sa minimalizovala odchýlka. Odistená bomba sa nemôže spoliehať, že signál z GPS, prípadne iné navádzanie nebude prerušené počas celého letu a niekedy nemusí byť ani dostatok času na vyhodnotenie dát a napravenie odchýlky.

  Nehovoriac o tom, že bomby sa montujú do budúcna, nie presne na objednávku na konkrétny cieľ a budovať zbrane závislé na extrémne krehkom navádzaní by bolo dosť hlúpe. Rovnako nemá význam nepoužívať INS, ak je už súčasťou zbrane, keď je na svoj účel vynikajúci - relatívne lacný, overený a spoľahlivý spôsob navádzania zbraní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:42 14.12.2015

  Shania: Tohle uz ani neni smesny. INS je inercialni navigacni system?Proc by nekdo podle tohodle bombardoval v dobe GPS?
  Radrovy stopy? Jo, na tohle uverim, az ukazou ty dukazy o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Tohle uz ani neni smesny. INS je inercialni navigacni system?Proc by nekdo podle tohodle bombardoval v dobe GPS?
  Radrovy stopy? Jo, na tohle uverim, az ukazou ty dukazy o sestrelu MH-17, kterych meli plnou hubu par hodin po tom ale nikdy je nikdo nevidel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:18 14.12.2015

  Peteer: RuAF s Tu-22M3, Su-24 a SyAAF MiG-23BN kobercově bombarduji město Douma, dokonce používají kazetové munici.

  Už je do dobře?

  Peteer: RuAF s Tu-22M3, Su-24 a SyAAF MiG-23BN kobercově bombarduji město Douma, dokonce používají kazetové munici.

  Už je do dobře?

 • Shania
  19:09 14.12.2015

  Pokud by někoho zajímal podrobnější pohled na situaci v Sýrii, doporučuji pročíst všechny příspěvky od Toma Coopera, má dost dobrý přehled o situaci:
  Tady je přehled jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by někoho zajímal podrobnější pohled na situaci v Sýrii, doporučuji pročíst všechny příspěvky od Toma Coopera, má dost dobrý přehled o situaci:
  Tady je přehled jeho knih:
  https://www.goodreads.com/auth...


  Diskuze začíná zde: http://www.f-16.net/forum/view...

  Pak další dobré forum je zde:

  http://www.acig.info/forum/ind...
  Skrýt celý příspěvek

 • Peteer
  19:08 14.12.2015

  Shania...klamstva, klamstva a len klamstva...ten Mig 23 tam nema Ruska armada...

  Shania...klamstva, klamstva a len klamstva...ten Mig 23 tam nema Ruska armada...

 • Shania
  19:02 14.12.2015

  Vestly: nikdo není takový expert jako ty, tak se neboj že o tu pozici přijdeš.

  “We’ve got a radar track showing a Backfire bomber flying directly over the town that the Syrians ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: nikdo není takový expert jako ty, tak se neboj že o tu pozici přijdeš.

  “We’ve got a radar track showing a Backfire bomber flying directly over the town that the Syrians named a few minutes before the first claims that we killed some Syrian troops,”

  http://www.nytimes.com/2015/12...

  To je vše co se oficiálně o incidentu dozvíš.

  Předpokládá se, že po tak dlouhém letu INS mělo menší odchylku a náklad shodili trochu jinam než chtěli. Pokud tedy nemyslíš, že to bylo schválně/dostali špatné informace o pozici cíle. A nebo Amici lžou a udělali to oni.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:59 14.12.2015

  Nasadenie TU-22 a TU-160 v Sýrii je absolútne to isté, ako nasadenie B-1 a B-2 v Afganistane, ktorý mal nulovú protivzdušnú obranu. Nech mi niekto reálne zdôvodní, že to tak nie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nasadenie TU-22 a TU-160 v Sýrii je absolútne to isté, ako nasadenie B-1 a B-2 v Afganistane, ktorý mal nulovú protivzdušnú obranu. Nech mi niekto reálne zdôvodní, že to tak nie je. Suma sumárum - v obidvoch prípadoch bolo resp. to je bežné cvičenie strategického letectva oboch veľmocí. Takže o čom sa tu "Vážení" diskutujúci bavíme? Opodstatnenie nasadenie ťažkých strategických bombardérov v oboch prípadoch je iba v prípade, ak sa jedná o použitie bômb s hmotnosťou nad 1000kg. A to bol prípad Američanov pri bombardovaní jaskynného systému (neviem si spomenúť ako sa volá), kde sa mali skrývať špičky Al-Kajdy. Ale nie Rusov v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  18:19 14.12.2015

  jjb, to mas odkial? Do Sýrskeho vzdusneho priestoru F-22 ani nepáchnu.

  shania, tak este raz, mozes sem dat zdroje na to zlyhanie Tu-22? Alebo to mas od dalsieho "experta" z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jjb, to mas odkial? Do Sýrskeho vzdusneho priestoru F-22 ani nepáchnu.

  shania, tak este raz, mozes sem dat zdroje na to zlyhanie Tu-22? Alebo to mas od dalsieho "experta" z f-16.net?
  Skrýt celý příspěvek

 • Atlan
  17:52 14.12.2015

  V tomhle kontextu se dá dobře věřit ruským prohlášením že náklady moc nevzrostou. Když se vlastně kombinuje cvičení s válkou, kde je hranice dosti neostrá tak se část nákladů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tomhle kontextu se dá dobře věřit ruským prohlášením že náklady moc nevzrostou. Když se vlastně kombinuje cvičení s válkou, kde je hranice dosti neostrá tak se část nákladů započte z rozpočtu pro plánovaná cvičení. Snaha neplýtvat penězi kterých není nazbyt je zřejmá, tak to dělají hodně chytře.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:48 14.12.2015

  este dodam - F22 tam nelietaju same.. AESA radary tam maju viacere stroje, dost by ma zaujimalo ako chcu rozlisovat ktore signaly pochadzaju z F22 a ktore od ostatnych lietadiel v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  este dodam - F22 tam nelietaju same.. AESA radary tam maju viacere stroje, dost by ma zaujimalo ako chcu rozlisovat ktore signaly pochadzaju z F22 a ktore od ostatnych lietadiel v oblasti...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:41 14.12.2015

  Vestly: nezmysel.. F22 nadalej nad Syriou lietaju, momentalne je tam letka (6 strojov) povodne dislokovana v Japonsku ktora vystriedala predoslu. info sa objavilo v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: nezmysel.. F22 nadalej nad Syriou lietaju, momentalne je tam letka (6 strojov) povodne dislokovana v Japonsku ktora vystriedala predoslu. info sa objavilo v novinach..

  navyse, F22 je schopna fungovat aj v pasivnom mode, primat info z ALR-94, ci preberat info od ostatnych strojov v oblasti.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:40 14.12.2015

  Zatím nejmodernějšími zbraněmi v jejím arzenálu jsou tanky T-90A, které se v Sýrii objevily po ruské ...

  Aby sa využil potencial týchto tankov , na to treba kvalitne vycvičenú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatím nejmodernějšími zbraněmi v jejím arzenálu jsou tanky T-90A, které se v Sýrii objevily po ruské ...

  Aby sa využil potencial týchto tankov , na to treba kvalitne vycvičenú posádku. To nie je ako presadnuť z Felicie do Oktávie. Takže by ma zaujímalo, kto v skutočnosti sedí v týchto tankoch? Sýrčania z T-72 po "niekoľkohodinovom" preškolení alebo vysokokvalifikované Ruské posádky?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:33 14.12.2015

  Najednou je ten MiG-23BN Asaduv? To ti ale nebrani v tom napsat neco jako: "Před třemi dny začalo RuAF s Tu-22M3, Su-24s and MiG-23BN kobercově bombardovat" a tim tvrdit, ze to byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Najednou je ten MiG-23BN Asaduv? To ti ale nebrani v tom napsat neco jako: "Před třemi dny začalo RuAF s Tu-22M3, Su-24s and MiG-23BN kobercově bombardovat" a tim tvrdit, ze to byl rusky MiG. Bylo tam aspon to Su-24 nebo Tu-22?
  Mistni toho nahlasi spoustu a obcas si zahrajou na herce. https://www.youtube.com/watch?... Staci polit auto benzinem, zapalit a hned mame leteckej utok, ze?
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  17:30 14.12.2015

  Fuj, Rusové by se měli stydět.

  Reklamní kampaň na ruské zbraně běží v hlavním vysílacím čase všech světových médií a je zaplacená krví nevinných civilistů a umírněné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fuj, Rusové by se měli stydět.

  Reklamní kampaň na ruské zbraně běží v hlavním vysílacím čase všech světových médií a je zaplacená krví nevinných civilistů a umírněné demokratické opozice, které jde jen o její náboženské svobody.

  Je to odporně neetické! EU by měla vydat směrnici, aby se do zpravodajství takové informace nedostaly a když, tak jen o selhání těchto zbraní.

  ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:25 14.12.2015

  Peteer: neletá? https://www.youtube.com/watch?...

  Asad ještě pár letadel má.

  Počty mrtvých: můžeš jim věřit nebo nemusíš, to je to co ti nahlásí místní.
  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Peteer: neletá? https://www.youtube.com/watch?...

  Asad ještě pár letadel má.

  Počty mrtvých: můžeš jim věřit nebo nemusíš, to je to co ti nahlásí místní.
  Ale podívej se jak to tam hází:

  http://syria.liveuamap.com/en/...

  90 mrtvých je nic, budou tam stovky raněných a zmrzačených lidí.

  Navíc když používají kazetovou munici...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:21 14.12.2015

  RF nechce jen ukazovat a dělat si PR, ale také prodávat - tedy nic překvapivého. Ohledně diskutabilního prospěchu toho či onoho po vojenské stránce, to se snad dalo čekat, kdyby se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RF nechce jen ukazovat a dělat si PR, ale také prodávat - tedy nic překvapivého. Ohledně diskutabilního prospěchu toho či onoho po vojenské stránce, to se snad dalo čekat, kdyby se nepředváděli byli by hloupí a pokud to NATO neanalyzuje pak to samé. Osobně doufám, že se po US tisku a psaní o papírovém tygrovi, kvuli jednomu sestřelenému bombarodérů, zase všichni uklidní a vzájemným sledováním dojde většina veřejností tady i tam k závěru, že dvě světové války stačily
  Skrýt celý příspěvek

 • Peteer
  17:04 14.12.2015

  Shania...zdroj informacii SOHR...jeden kekot co byva v Londyne a pise o Syrii klamlive informacie, hodiace sa pre slnieckovo pravdolaskove media...MIG 23 v Syrii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania...zdroj informacii SOHR...jeden kekot co byva v Londyne a pise o Syrii klamlive informacie, hodiace sa pre slnieckovo pravdolaskove media...MIG 23 v Syrii nelieta...citujem...Před třemi dny zabili 30 a včera 60 lidí, většina při zásahu základní školy...odkedy sa vyucuje v nedelu...viac k vasim klamstvam netreba
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:50 14.12.2015

  Dni F-22 v Syrii sa skoncili, ked tam prisli Rusi.
  Ak by ich tam nechali poletovat, Ruske radary by zistili vsetko co potrebuju o ich radarovej "signatúre", co by im pomohlo v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dni F-22 v Syrii sa skoncili, ked tam prisli Rusi.
  Ak by ich tam nechali poletovat, Ruske radary by zistili vsetko co potrebuju o ich radarovej "signatúre", co by im pomohlo v pripadnom konflikte.

  Lietadla NATO mali s S-300 viacero cviceni. Okrem nás ich majú aj Gréci, takze v tomto nemajú co získat.

  Shania, nebol by odveci zdroj na zlyhanie systemov Tu-22 .
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:26 14.12.2015

  CerVus: koalice ale neutočí na stejné cíle (ani frakce) jako RuAF, takže nevím čemu se jako divíš? Zvýšená intenzita náletů koalice ISIS by nijak neulehčilo práci RuAF, spíš by ji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: koalice ale neutočí na stejné cíle (ani frakce) jako RuAF, takže nevím čemu se jako divíš? Zvýšená intenzita náletů koalice ISIS by nijak neulehčilo práci RuAF, spíš by ji ztížilo.

  Jen pro představu jak vypada to testovaní zbraní:

  TU-22 a selhání jejich INS má být zodpovědný za ten noční nálet na Asodovi muže z kterého obviňovali koalici. Není to jediná přátelská palba (celkem víc jak 100 mrtvých asadovců)

  Před třemi dny začalo RuAF s Tu-22M3, Su-24s and MiG-23BN kobercově bombardovat město Douma, dokonce za použití kazetové munice.

  http://www.acig.info/forum/dow...

  Před třemi dny zabili 30 a včera 60 lidí, většina při zásahu základní školy

  https://twitter.com/dyia91/sta...

  https://twitter.com/AEJKhalil/...

  Takhle nějak vypadá ten vymyšlený boj proti ISIS kterým se tu Rusové, západ a všichni komu se to hodí pořád ohání a označování všech kteří jsou proti nim jako teroristy.
  Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  16:22 14.12.2015

  Nejen Rusko testuje. Je to zároveň zajímavá příležitost pro naše spojence očuchat si zbraně našich nepřátel, jak to jen jde. Sice Rusko nenasadilo nic z opravdu nových nebo dosud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejen Rusko testuje. Je to zároveň zajímavá příležitost pro naše spojence očuchat si zbraně našich nepřátel, jak to jen jde. Sice Rusko nenasadilo nic z opravdu nových nebo dosud neviděných typů, ale ruské rakety s plochou dráhou letu nejsou na obloze k vidění každý den. Sledovat testy těchto zbraní lze jistě i z vesmíru, ale tady jde spíš o možnost otestovat reálné schopnosti třeba F-22 a jejich senzorů. Je to nebývalá příležitost pohybovat se relativně bazstarostně tam, kde by se za války pohybovali jen velmi obezřetně. Pokud Rusko instalovalo a plně zprovoznilo S-300, je to chvíle pro test nakolik je F-22 probudí či nikoliv. A i starší letadla není špatné prozkoumat skrz na skrz, protože jejich potenciál může spočívat v inovovaných senzorech, radarech a vůbec pokroku v elektronických systémech. Na aerodynamice a motorech se toho, třeba u takového SU-24 jistě mnoho nezměnilo, ale v elektronice možná ano. Byť tomu sestřel tureckou F-16 moc nenapovídá.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:15 14.12.2015

  Včera nebo předevčírem jsem četl článek o útocích spojenců předchozího dne a dostalo mě, že se klidně pochlubí, jak jeden z útoků zničil kulometné hnízdo. To snad i ta bomba co to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Včera nebo předevčírem jsem četl článek o útocích spojenců předchozího dne a dostalo mě, že se klidně pochlubí, jak jeden z útoků zničil kulometné hnízdo. To snad i ta bomba co to zničila měla větší cenu, nehledě na náklady spojené s její dopravou.
  Pak se člověk nemůže divit, že Rusové létají na nálety přes půl světa, když i spojenci používají Sýrii jen jako cvičební střelnici.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:52 14.12.2015

  ...asi tak, byli by blbí, kdyby toho nevyužili..

  Nále zajímalo by mě, když je PakFa "rovnoceným a v podstatě nasazení schopným, minimálně vyrovnaným ekvivalentem F-22" (jak jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...asi tak, byli by blbí, kdyby toho nevyužili..

  Nále zajímalo by mě, když je PakFa "rovnoceným a v podstatě nasazení schopným, minimálně vyrovnaným ekvivalentem F-22" (jak jsem se tu kdysi v diskuzi dočetl), proč teda nad Sýrií nelétá (když F-22 jo)?
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  15:21 14.12.2015

  Každý ozbrojený konflikt je testovací polygon.

  Každý ozbrojený konflikt je testovací polygon.

 • HonzaH
  15:18 14.12.2015

  Hezký článek. Myslím, že to všichni tak nějak čekali a není to nic překvapivého. Ale např. útok těch dvou Tu160 přes Gibraltar je docela zajímavý kousek.

  Jen ještě malá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hezký článek. Myslím, že to všichni tak nějak čekali a není to nic překvapivého. Ale např. útok těch dvou Tu160 přes Gibraltar je docela zajímavý kousek.

  Jen ještě malá poznámka. "Některé vojenské akce jsou zaměřené čistě propagandisticky, neboť z vojenského hlediska je jejich efektivnost diskutabilní." - podle mého názoru je informační válka a propaganda velmi důležitou a nedílnou součástí vojenských operací. A proto mi přijde, že jsou naopak z vojenského hlediska velmi efektivní.
  Skrýt celý příspěvek