Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Foto: Ruský strategický bombardér Tu-22M3; ilustrační foto / Public Domain
Ruský strategický bombardér Tu-22M3; ilustrační foto / Public Domain

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon nových zbraňových systémů. Ruská armáda dosud v Sýrii nasadila jak zbraně, které má ve výzbroji mnoho let, tak úplné novinky.

Bombardéry a řízené střely

Nasazení nových zbraňových systémů je z ruské strany mediálně propagováno a využíváno k posilování ruské pozice na mezinárodní scéně. Některé vojenské akce jsou zaměřené čistě propagandisticky, neboť z vojenského hlediska je jejich efektivnost diskutabilní.

Jelikož Rusko v Sýrii zapojilo do akcí zejména letectvo, je tedy nejvíce propagováno nasazení nových typů letadel, nové letecké munice a raket. Svou bojovou premiéru v Sýrii prodělaly bombardéry Su-34 a jejich posádky zde získávají cenné zkušenosti. medializováno bylo také využívání přesně naváděné munice.

Bylo zaznamenáno použití laserem naváděných bomb Ch-25 a bomb KAB-500 naváděné satelitním systémem Glonass. Nutno však podotknout, že Rusko tuto přesnou munici, respektive její starší varianty, používalo např. už za války v Čečensku, tudíž se nejedná zase o tak významný milník v historii ruských ozbrojených sil, jak je to často předkládáno.

Rusko do akcí proti syrským povstalcům nasadilo také dálkové bombardéry operující ze základem na Ruském území. Toto nasazení je značně diskutabilní. Na jednu stranu plánování a koordinace operací z několika ruských základen, zajištění tankování během letu a spolupráce s Íránem, přes jehož vzdušný prostor je většina letů vedena, jsou cennými zkušenostmi pro ruskou armádu.

Na druhou stranu je sporné, zda má nasazení bombardérů z vojenského hlediska smysl, neboť všechny cíle napadené těžkými bombardéry jsou v dosahu ruských letadel operujících ze syrské Latakie.

Ruský Tu-22M3 shazuje bomby OFAB-250/270 na cíle v Sýrii. / YouTube

Do akce se zapojily například bombardéry Tu-22M3, operující ze základny Mozdok v Severní Osetii. Bombardéry provedly nálet na Deir ez-Zor „hloupými" tříštivo-trhavými bombami OFAB-250/270 o váze 266 kg.

Ruské letectvo kromě běžné munice využilo bombardéry jako nosiče nejnovějších variant střel s plochou dráhou letu Ch-55 (v kódu NATO AS-15 'Kent'). Konkrétně se jednalo o střely Ch-101 a Ch-555.

Dne 18. listopadu byly tyto střely vypuštěny z bombardérů Tu-95MS a Tu-160 a jejich cílem byly komunikační a velící centra povstalců, muniční sklady a ropná infrastruktura. Bombardéry Tu-160 během dvanácti letů vypustily 50 střel Ch-101 a bombardéry Tu-95MS provedly čtyři operační lety při nichž vypustily 15 střel Ch-555.

V minulosti se objevily zprávy, že u tohoto nového typu střel docházelo k technickým komplikacím, současné ostré použití však bylo bezproblémové a lze tedy předpokládat, že problémy byly odstraněny.

Nejdelší operační let podnikly dva bombardéry T-160, které vzlétly ze základny na poloostrově Kola, oblétly Evropu a přes Gibraltar a Středozemní moře přelétly nad Sýrii, kde provedly útok, a následně se přes Irák, Írán a Kaspické moře se vrátily zpět na základnu v Saratovské oblasti v Rusku. Během letu dvakrát dotankovaly palivo a uletěly na 13 000 km.

Tímto dálkovým letem sice ruské letectvo demonstrovalo své schopnosti, nicméně střely Ch-101 mají dolet až 5000 km, tudíž by pro ruské letadla nebyl problém střely odpálit v ruském vzdušném prostoru a nepodnikat složité mnohahodinové lety. Stejně tak je otázkou, jestli využití střel s plochou dráhou letu a dálkových bombardérů proti povstaleckým cílům má smysl, neboť cena střel a celé akce daleko převyšují hodnotu zasažených cílů.

Ruská ponorka Projekt 636 Rostov na Donu odpaluje řízené střely na cíle v Sýrii.

Ponorky v akci

Rusko v Sýrii rovněž demonstrovalo své schopnosti vypouštět střely z plochou dráhou letu z plavidel. První takovou ukázkou bylo odpálení střel 3M-14 Kalibr (v kódu NATO 'SS-N-27 Klub') z ruských plavidel v Kaspickém moři v říjnu tohoto roku. Jednalo se o třely Klub-N určené k odpalování z hladinových plavidel.

Dne 8. prosince tohoto roku byly vypuštěny další střely, tentokrát ve variantě Klub-S z dieselelektrické ponorky Projekt 636 Rostov na Donu. Střely byly použity proti skladům zbraní a ropné infrastruktuře Islámského státu. Tento typ zbraní opět nebyl z největší pravděpodobností nutný k likvidaci cílů, ale Rusko podle všeho chtělo vyzkoušet střely v akci a demonstrovat své schopnosti v této oblasti.

Ponorky typu Projekt 636 (třída Varšavjanka) jsou vylepšenou variantou ponorek Projekt 877 (v kódu NATO třída 'Kilo'). Jedná se o jedny z nejtišších dieselelektrických ponorek současnosti. Rostov na Donu je druhou z šesti modernizovaných ponorek třídy Kilo.

Ponorky jsou stavěny v petrohradských loděnicích pro ruskou černomořskou flotilu. První ponorkou této třídy je Novorosijsk, který operuje v Černém moři. Další dvě ponorky této třídy v současné době procházejí testováním a zbývající dvě jsou stavěny.

Ruské zbraňové testy se nezaměřují jen na letectvo a rakety. Do Sýrie byly dodány také moderní protiletadlové systémy a systémy pro elektronický boj. Syrská arabská armáda (SyAA) je také zásobována ruskou pozemní technikou.

Zatím nejmodernějšími zbraněmi v jejím arzenálu jsou tanky T-90A, které se v Sýrii objevily po ruské intervenci a zapojily se do bojů v Aleppu a Damašku. Tanky T-90A jsou zařazeny do výzbroje 4. Obrněné divize syrských Republikánských gard, které velí generál Alí Máhir Asad, mladší bratr prezidenta Bašára Asada.

Je jisté, že v budoucnu se dočkáme ze strany Ruska k nasazení dalších zbraňových systémů a k dalším zbrojním dodávkám damašskému režimu. Rusko se bude snažit nasadit v Sýrii další zbraně, otestovat dosud nevyzkoušené zbrojní systémy v bojových situacích a předvést novinky v akci i potenciálním zahraničním zájemcům.

Zdroj: James Town
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Západní koalice proti Islámskému státu získává další země

Německá spolková vláda v úterý 1. prosince schválila nasazení armády do operací proti Islámskému ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    18:32 30.12.2015

    Syrská vláda oficiálně povolila umístění jednotek čínské armády na svém území v zóně bojů s IS. Mělo by se jednat až o pět tisíc vojáků speciálních sil, včetně příslušníků známých ...Zobrazit celý příspěvek

    Syrská vláda oficiálně povolila umístění jednotek čínské armády na svém území v zóně bojů s IS. Mělo by se jednat až o pět tisíc vojáků speciálních sil, včetně příslušníků známých jednotek Noční tygři a Sibiřští tygři.

    http://www.militarybox.cz/news... Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    09:33 27.12.2015

    zajímavá reportáž z podzemí - povstalci jsou v domech zakrtkovaní: http://lifenews.ru/news/177161... .., sjer, vajcá i kartóška ješčó ťóplaja...no my bůděm likvidírovať jich nad ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavá reportáž z podzemí - povstalci jsou v domech zakrtkovaní:
    http://lifenews.ru/news/177161...

    .., sjer, vajcá i kartóška ješčó ťóplaja...no my bůděm likvidírovať jich nad i pod zemlój...hmmSkrýt celý příspěvek

  • KOLT
    00:37 17.12.2015

    Třeba právě proto, aby o sobě neprozradili příliš informací. Prostě přesně z toho samého důvodu, proč s ním létají při záchytných letech. V okolí není nikdo, kdo by se je snažil ...Zobrazit celý příspěvek

    Třeba právě proto, aby o sobě neprozradili příliš informací. Prostě přesně z toho samého důvodu, proč s ním létají při záchytných letech. V okolí není nikdo, kdo by se je snažil sestřelit, tak proč poskytovat potenciálnímu protivníkovi (nebo prostě jakémukoliv zvědavci) zbytečně informace.

    Abychom si rozumněli, mě by skutečně nepřekvapilo, kdyby po dovezení S-400 do Sýrie se USAF na to vykašlali a F-22 tam neposílali. Nikoliv ze strachu o stroje (Rusové po nich nebudou střílet), nýbrž ze strategických důvodů (neprozradit o nich víc, než je nutno).Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    22:43 16.12.2015

    Vestly: ESM Raptoru (a jeho další senzory a SA) je na uplne jine urovni nez Strike Eaglu, to je taky ten duvod proc tam jsou.

    Vestly: ESM Raptoru (a jeho další senzory a SA) je na uplne jine urovni nez Strike Eaglu, to je taky ten duvod proc tam jsou.

  • Vestly
    21:53 16.12.2015

    Naco by tam lietali s rcs enhancermi? Ake vyhody by mala nimi osadena F-22 nad napriklad Strike Eaglom? Systemy nebyvaju online nonstop, ale nieje problem odsledovat si vzlety ...Zobrazit celý příspěvek

    Naco by tam lietali s rcs enhancermi? Ake vyhody by mala nimi osadena F-22 nad napriklad Strike Eaglom?

    Systemy nebyvaju online nonstop, ale nieje problem odsledovat si vzlety a pristatie tych 6 raptorov a podla toho ich zapinat/ vypinat atd.

    Je zname, že nalety koalicie proti ISIS niesu ucinne aj kvoli manikom s vysielackami pri letiskach ktorí hlásia, ked lietadla idu do vzduchu.

    Samozrejme, nehovorim, že to takto riesia Rusi, ale je naivne si mysliet, ako to Islamistov napadlo a Rusov, ktori maju niekolko satelitov nad Syriou nie.

    Inak, S-400 je na uplne inej urovni ako hocico nasadene Iranom alebo Syriou.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    21:27 16.12.2015

    Vestly: spíš by se to chtělo na problém podívat z jiného úhlu a to konkrétně na to, jak moc jsou tyhle PVO systémy online. Standardní taktika je, že využívají přehledové ...Zobrazit celý příspěvek

    Vestly: spíš by se to chtělo na problém podívat z jiného úhlu a to konkrétně na to, jak moc jsou tyhle PVO systémy online.

    Standardní taktika je, že využívají přehledové radiolokátory a samy v aktivním režimu nejsou.

    V Sýrii si na schovku nehrají, mají je umístěné hezky blízko u sebe, kvuli bezpečnosti a snažšímů hlídání, ale i tak je podle mě nezapínají. Hlavně když jsou tam jen na efekt.

    Kdyby se amici tak moc baly o prozrazení, nenasadili by je k hlídání Iranu, kde operovaly v zoně jejich radarů. To stejné celou dobu v Sýrii, kde jsou v zóně nejen Syrských radarů, tak i řady dalších zemí.

    To jestli tam teď F-22 operují nevíme, oblasti které koalice bombarduje je stejně mimo efektivní dosah ruských radarů proti takto malým cílům.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:19 16.12.2015

    pro Vestly: A co když Amíci chtějí, aby si Rusové mysleli, že tam F-22 už raději nelétají? Nebo by tam mohli létat s rcs enhancery. Možností je prostě víc. Nicméně ani mě by ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Vestly: A co když Amíci chtějí, aby si Rusové mysleli, že tam F-22 už raději nelétají? Nebo by tam mohli létat s rcs enhancery. Možností je prostě víc. Nicméně ani mě by nepřekvapilo, kdyby byly lety F-22 do blízkosti S-300/400 stopnuté, logiku to pochopitelně má. I nadále mohou plnit úkoly v Iráku.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    21:09 16.12.2015

    F-22 nosia pri zachytných letoch "rcs enhancer".
    http://i.imgur.com/vmVEskQ.jpg...
    http://i.imgur.com/gzvKEco.jpg...

    F-22 nosia pri zachytných letoch "rcs enhancer".
    http://i.imgur.com/vmVEskQ.jpg...
    http://i.imgur.com/gzvKEco.jpg...

  • KóĎA
    20:17 16.12.2015

    Vestly: já bych se velice divil, kdyby už nějaké měření Rusové dříve neměli. Odmítám věřit, že ty strategické bombardéry okolo Aljašky nenesly namísto zbraní spíše nějaké měřící ...Zobrazit celý příspěvek

    Vestly: já bych se velice divil, kdyby už nějaké měření Rusové dříve neměli. Odmítám věřit, že ty strategické bombardéry okolo Aljašky nenesly namísto zbraní spíše nějaké měřící aparatury.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    18:07 16.12.2015

    Povedal by som, ze nechcu aby Rusi zistili informacie o F-22 ako napriklad radarova stopa, ucinnost stealthu atd.

    Povedal by som, ze nechcu aby Rusi zistili informacie o F-22 ako napriklad radarova stopa, ucinnost stealthu atd.

  • RiMr71
    17:07 16.12.2015

    OK Vestly, třeba tam F-22 už nelítá, co to tam kosí rusáci, dejme tomu.
    A proč tomu tedy podle tebe tak je?

    OK Vestly, třeba tam F-22 už nelítá, co to tam kosí rusáci, dejme tomu.
    A proč tomu tedy podle tebe tak je?

  • Vestly
    11:45 16.12.2015

    To nevies do googlu napisat "f22 airstrikes in syria" ? http://lmgtfy.com/?q=F-22+airs... Raptory spravili desiatky az stovky naletov, dokym tam neprisli Rusi. ...Zobrazit celý příspěvek

    To nevies do googlu napisat "f22 airstrikes in syria" ?
    http://lmgtfy.com/?q=F-22+airs...

    Raptory spravili desiatky az stovky naletov, dokym tam neprisli Rusi. Odvtedy o uderoch F-22 v Syrii nieje ani zmienka.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    00:10 16.12.2015

    pro Vestly: Asi bychom chtěli něco hmatatelnějšího než je vaše tvrzení ;-) Kupříkladu nějaký alespoň trochu věrohodný odkaz by neuškodil...

    pro Vestly: Asi bychom chtěli něco hmatatelnějšího než je vaše tvrzení ;-) Kupříkladu nějaký alespoň trochu věrohodný odkaz by neuškodil...

  • armataratata
    23:06 15.12.2015

    Rusko horlivě testuje nejen v Sýrii ale i doma. V kontextu tohoto incidentu se zvěsti o tom, že ne všechny ruské rakety s plochou dráhou letu použité v Sýrii zasáhly svůj cíl, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko horlivě testuje nejen v Sýrii ale i doma. V kontextu tohoto incidentu se zvěsti o tom, že ne všechny ruské rakety s plochou dráhou letu použité v Sýrii zasáhly svůj cíl, ale že některé dopadly na území Íránu, nezdají tak nereálné http://1url.cz/kmq9... Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    22:01 15.12.2015

    Ake chces este dokazy? Znova si precitaj moje prispevky, vsetko to tam mas.

    Ake chces este dokazy? Znova si precitaj moje prispevky, vsetko to tam mas.

  • jj284b
    21:23 15.12.2015

    vestly: a nejaky dokaz toho tvojho tvrdenia? to ze o nich rusi nevedia je tak trocha presne to k comu su tie lietadla konstruovane..

    vestly: a nejaky dokaz toho tvojho tvrdenia? to ze o nich rusi nevedia je tak trocha presne to k comu su tie lietadla konstruovane..

  • Roland
    20:11 15.12.2015

    mě by zajímalo kolik z toho co tam rusko předvádí nato/usa opravdu překvapilo - jestli tam ukazují a zkouší něco "extra"

    mě by zajímalo kolik z toho co tam rusko předvádí nato/usa opravdu překvapilo - jestli tam ukazují a zkouší něco "extra"

  • dexnom
    19:50 15.12.2015

    děkuju za krásný článek, který říká, že Rusové dělají teď v tomto měřítku poprvé NAPROSTO to samé co USA už více než 20 let. Vč propagandy atd atd atd. Rusové jen prošvihli válku ...Zobrazit celý příspěvek

    děkuju za krásný článek, který říká, že Rusové dělají teď v tomto měřítku poprvé NAPROSTO to samé co USA už více než 20 let.
    Vč propagandy atd atd atd. Rusové jen prošvihli válku v přímém přenosu, protože to už dneska nikoho nezajímá...Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    15:56 15.12.2015

    Su zname lety F-22 v Syrii zo septembra a je pravdepodobne, že v nich chceli pokracovat aj nadalej, lenze od oktobra - vtedy zacala Ruska operacia v Syrii -sa po nich zlahla zem.

    Su zname lety F-22 v Syrii zo septembra a je pravdepodobne, že v nich chceli pokracovat aj nadalej, lenze od oktobra - vtedy zacala Ruska operacia v Syrii -sa po nich zlahla zem.

  • jj284b
    15:32 15.12.2015

    btw S-300 tam Rusi mali odzaciatku... na krizniku Moskva... rovnako ako system Krasucha.

    btw S-300 tam Rusi mali odzaciatku... na krizniku Moskva... rovnako ako system Krasucha.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4