Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

F-16C Fighting Falcon; / US Air Force

Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 Block 70/72. Všechny stíhačky Vzdušné síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR) převezmou do konce roku 2023.

Informace o podpisu dohody proběhly médií již na konci listopadu.

„Ministerstvo obrany SR dnes v zastoupení národního ředitele pro vyzbrojování plukovníka Vladimíra Kávička podepsalo v souladu s usnesením vlády SR příslušné technické smluvní dokumenty potřebné k zahájení procesu obměny stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR. [...] Zahrnují pořízení 14 kusů letounů F-16, leteckou munici, logistickou podporu a výcvik leteckého i pozemního personálu. Dodávka všech letadel bude zrealizována do konce roku 2023,“ uvedly stránky Ministerstva obrany Slovenské republiky (MO SR) na konci listopadu.

Vzápětí ale slovenský premiér Peter Pellegrini upozornil, že podpis technických smluv není možné považovat za konečné schválení nákupu stíhaček F-16 ze strany Slovenska a že uzavření příslušné smlouvy je v plné kompetenci slovenské vlády. „Předseda vlády považuje smlouvy na nákup stíhaček F-16, které podepsal resort obrany [na konci listopadu], zatím za neplatné,“ řekla tehdy mluvčí předsedy vlády Patrícia Macíková.

„Konečné rozhodnutí o podpisu smlouvy k obměně stíhacích letadel Vzdušných sil Ozbrojených sil SR je plně v kompetenci vlády SR. Ministerstvo obrany SR tuto skutečnost nikdy nezpochybnilo. V pátek 30. listopadu byly z úrovně Sekce modernizace MO SR dohodnuté a podepsané pouze drafty příslušných technických smluvních dokumentů, které jsou potřebné k zahájení procesu obměny, o čemž byla takto vyrozuměna i americká strana,“ uvedlo následně v reakci MO SR.

K oficiálnímu a konečnému „vládnímu“ podpisu došlo včera 12. prosince na Úřadě vlády SR v Bratislavě. Příslušné dokumenty podepsal ministr obrany Peter Gajdoš a Ana Wugofski, viceprezidentka pro rozvoj mezinárodního obchodu ve společnosti Lockheed Martin.

„Završili jsme proces pořízení nových stíhacích letadel. Slovenská republika ukončí ochranu vzdušného prostoru letadly MiG-29 a nakoupí letadla F-16, nejmodernější verzi. Slovensko podepsalo dokumenty, na jejichž základě nakoupí 12 jednomístných a dvě dvoumístná, která budou sloužit pro výcvik,“ uvedl Pellegrini, který byl osobně při podpisu kontraktu.

Pellegrini zdůraznil, že tímto nákupem Slovensko deklarovalo své jasné ukotvení v NATO a EU a svůj závazek vydávat 2 % HDP na obranu v roce 2024.

„Jsem potěšen, že zde dnes mohu být, abych byl svědkem tohoto historického a velmi důležitého okamžiku,“ uvedl John Sullivan, náměstek ministra zahraničí Spojených států, který kvůli podpisu přicestoval do Bratislavy. „Je to významný krok pro Slovensko v jeho obraně, jako důležitého spojence v NATO a důležitý krok vpřed ve dvoustranných vztazích mezi Spojenými státy a Slovenskem.“


Tisková konference po podpisu smlouvy.

Slovensko za 14 stíhaček F-16 Block 70/72, munici a kompletní provozní zázemí zaplatí více jak 1,6 miliardy euro, tedy více než 41,35 miliardy Kč. Většinu částky Bratislava splatí do tří let. V ceně je také servisní a logistická podpora (tedy záruka) na dva roky a výcvik zhruba 160 členů pozemního a 22 členů leteckého personálu v USA. První čtyři stíhačky Slovensko získá do konce roku 2022.

„Uvedená částka pokrývá servis stíhacích letadel na první dva roky, avšak s vládou Spojených států amerických bude v budoucnu projednána i smlouva týkající se zabezpečení servisu letadel po uplynutí dvou let, a to na dalších pět let,“ uvedla v červenci mluvčí MO SR Danka Capáková.

MO SR počítá, že na servisu stíhaček F-16 se bude podílet slovenský průmysl. Mluví se především o Leteckých opravnách v Trenčíne (LOT Trenčnín), které nyní provádějí údržbu, opravy, generální opravy a modernizace například vrtulníků Mi-8/17, nebo letadel L-39, MiG-29 a L-410.

Pár slov o letounu. Není třeba pochybovat o technologické vyspělostí stíhaček F-16 Block 70/72. Na Slovensku ale zaznívají pochybovačné hlasy, zda nákup a provoz letounů F-16 není pro Slovensko zbytečný luxus.


Reportáž polského webu Defence24 o možnostech F-16 Block 70/72

„F-16 jsou skvělé stroje, o tom se nemusíme vůbec bavit. Je to však jistý luxus, při kterém nevím, jestli si ho Slovensko může dovolit. Je to jako kdyby byl před rozpadlým domem zaparkovaný Mercedes v limitovaném provedení. Narážím na fakt, že vojáci nemají boty, kasárny se nám rozpadají před očima a jdeme nakupovat techniku. Samozřejmě, že pokud by dali na výběr pilotovi, vybere si to nejlepší, ale pokud mluvíme o možnosti A, musíme zmínit i verzi B, nebo co možnost A v konečném důsledku přinese,“ varuje bývalý zástupce náčelníka slovenského Generálního štábu generál Pavel Macko s tím, že slovenská armáda musí řešit palčivější problémy.

Klíčovou technologií stíhaček F-16 Block 70/72 je radiolokátor APG-83 od firmy Northrop Grumman. APG-83 vychází z radaru APG-81 stíhačky F-35 Lightning II. Podle tiskových materiálů APG-81 a APG-83 mají z 95 % stejnou konstrukci.

APG-83 (oproti starším radarům F-16) kromě vyššího výkonu, odolnosti proti elektronickému rušení a nižší ceny, nabízí vyšší spolehlivost a schopnost pracovat současně v režimech vzduch-země i vzduch-vzduch. APG-83 tedy dokáže objevit, sledovat a identifikovat mnohem rychleji větší počet cílů na mnohem větší vzdálenosti. Radar má také schopnost detailního mapování země, což umožňuje identifikaci pozemních cílů (tanky, BVP, atd.).

Slovensko v podobě F-16 Block 70/72 získá nejmodernější stíhačky ve střední a východní Evropě. Avšak po roce 2023 slovenské vzdušné síly čeká s letouny F-16 mnoho let práce k dosažení operačních schopností, tedy schopností nasadit letouny do ostrých bojových akcí.

Zdroj: Pravda.sk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Náhrada MiGů-29 a Su-22: Polské letectvo hledí do budoucna

Během nedávné konference Století polského letectva: Perspektivy rozvoje diskuteři debatovali o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • tryskac
  11:08 16.12.2018

  Ono je to zaujímavé. Švédi ponúkali jas39c/d z novovyroby - tak tvrdili. Pritom pred časom predstavitelia MO tvrdili, že ponúkali olietane stroje švédskeho letectva. Každopádne pre ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je to zaujímavé. Švédi ponúkali jas39c/d z novovyroby - tak tvrdili. Pritom pred časom predstavitelia MO tvrdili, že ponúkali olietane stroje švédskeho letectva. Každopádne pre firmu SAAB je to jedna zbytočne premarnena šanca, keďže aj Švédi plánujú nakúpiť len cca 60 jas39e/f, brazilci ešte menej kusov s tým, že časť vyrobia doma v embraery.. Zahraničná referencia ma pre nich cenu zlata, ale možno sa len spoliehajú na Čechov a Maďarov, že im odbyt zachránia. V každom prípade ale platí, že keby si USA postavili hlavu tak by nebol žiaden gripen, vid motor f404/414,aj keď v licencií...Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   19:07 16.12.2018

   Svedsko si objednalo zavezne 70 ks stihaciek. Pred par mesiacmi podpisalo nezaveznu objednavku na dalsich 30 kusov e/f s dobou dodania do 2027.. Ak by sa nezavezna objednavka ...Zobrazit celý příspěvek

   Svedsko si objednalo zavezne 70 ks stihaciek.

   Pred par mesiacmi podpisalo nezaveznu objednavku na dalsich 30 kusov e/f s dobou dodania do 2027..

   Ak by sa nezavezna objednavka premenila na tu zaveznu razom by nahradzali lietadla 1:1..

   Neni to ziadna premarnena sanca, v nasom tendry je casovy usek dodania lietadiel a oni maju linku vytazenu na skoro desatrocie a vlastne este ani rozbehnutu..

   Nezabudaj, ze v case podpisu s cechmi aj madarmi, mali svedi zavezne objednane viac lietadiel ako potrebovali a potrebovali sa nadbytocnych zbavit..

   ono na zacatie projektu e/f bola podmienka vlady, ze saab musi najst kupcu aspon pre 30 lietadiel a oni vtedy objednaju 70, lebo si vypocitali, ze menej ako 100 lietadiel, by znamenalo prilis velke naklady rozratane na vyvoj na jednotku.

   A v roku 2027 bude linka volna a mozu ponuknut madarom, cechom thajcom zobrat si kusi dalsie, alebo hocikomu inemu kto okolo roku 2025 bude potrebovat kupovatSkrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:53 16.12.2018

    Nabídnout mohou, a klidně mohou upřednostnit zájemce před požadavkem vlastní vlády. Ale stále zůstává otázka a to je skutečná cena jednoho stroje, při tak malé serii.

    Nabídnout mohou, a klidně mohou upřednostnit zájemce před požadavkem vlastní vlády. Ale stále zůstává otázka a to je skutečná cena jednoho stroje, při tak malé serii.

    • darkstyle
     11:08 17.12.2018

     Vlastná vláda im dala peniaze na vývoj a hlavne s vlastnou vládou majú podpísanú zmluvu o dodávkach, v ktorej sú sankcie za nedodanie načas.. Takže chceš, aby Slovensko zaplatilo ...Zobrazit celý příspěvek

     Vlastná vláda im dala peniaze na vývoj a hlavne s vlastnou vládou majú podpísanú zmluvu o dodávkach, v ktorej sú sankcie za nedodanie načas..

     Takže chceš, aby Slovensko zaplatilo tieto sankcie namiesto Saabu?

     predstavuješ si to moc jednoducho..
     a linka saabu nemá voľné kapacity, keby ich mala, tak to ponúka po europe - napriklad v bulharsku posielali predponuky aj oveľa drahšie lietadla ako rafaele a typhoon.. u nas nie, lebo sme mali inak koncipovena vyberove konanie..
     ale gripen e/f tam ponuknuty nebol vobec - lebo nestihaju dodat do 5 rokov ani kus..Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   23:36 16.12.2018

   No co se tyka gripenu, tak holt verze c/d v dnesni dobe uz nestaci, kdyby nabizeli verzi e/f tak to mohlo byt zajimavejsi.
   Takhle nebylo co resit.

   No co se tyka gripenu, tak holt verze c/d v dnesni dobe uz nestaci, kdyby nabizeli verzi e/f tak to mohlo byt zajimavejsi.
   Takhle nebylo co resit.

   • tryskac
    23:59 16.12.2018

    Ja by som spomenul ešte jeden podstatný aspekt: ochota, rýchlosť a cena dodávanej výzbroje. Bolo by zaujímavé porovnať cenu aim120 pre ČR a pripadne pre SR aj keď to nebudú rovnaké ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja by som spomenul ešte jeden podstatný aspekt: ochota, rýchlosť a cena dodávanej výzbroje. Bolo by zaujímavé porovnať cenu aim120 pre ČR a pripadne pre SR aj keď to nebudú rovnaké verzie..Skrýt celý příspěvek

 • Maco
  17:35 15.12.2018

  Jura99 ty proste bavis :) Na teba sa clovek ani nemoze hnevat ked cita tvoje reakcie :) Ty si podla mna ten typ co dojde do dakej koliby na slovensku, objedna si halusky, zezere ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 ty proste bavis :) Na teba sa clovek ani nemoze hnevat ked cita tvoje reakcie :) Ty si podla mna ten typ co dojde do dakej koliby na slovensku, objedna si halusky, zezere ich, vstane, kopne do stolicky, treskne do stola a skrikne na plne usta ze aj tie halusky su hnusne lebo su zo Slovenska! :D Ale zlate, to sa musi uznat...

  Mily Jura, to by som sa ta rad este spytal, co by pre teba, ako hlavneho odbornika na Slovensko, malo stat miesto tohto?

  Bola poziadavka na jednomotorovy nadzvukovy stihac. Ake mame moznosti?

  Gripen C/D - fajn stroj ale kupujeme teraz riesenie na 30-40 rokov. Takze kupili by sme C/D a po 5 rokoch by napochodoval Jura99 a povedal ze boha aky ste sprosti, vybehove lietadla ste kupili no tak vam treba vy mantaci! Ci mas pocit ze pri sume 1,1miliardy by sme ich mali 15-20 rokov a potom presli na F35, Tempest, mariu bohovu?

  Gripen E/F - odhadovana nakupna cena vyssia ako F35, kolko kusov by sme nakupili? 6?8? Dodanie za cca 8-10 rokov (co dovtedy? platit 50mil € rocne za migy? Zrusit letectvo a po 5 rokoch zrusit objednavku na Gripen lebo vsak nemat letectvo sa osvedcilo ako supersky financny krok?)

  F35 - Vcelku dobry for. Kupime za 1,6mld 6kuskov F35 s potrebnou infrastrukturou a vyzbrojou a budeme sa hrdit ako sme urobili poprdeli dobru investiciu zatial co letuschopne budu tak dve a budeme ich chodit ukazovat po strednej europe ze aku sme paradzinu spravili.

  Cafte z hornych uhierSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:44 15.12.2018

   Halusky si dam radeji original, takze v Madarsku :).

   Halusky si dam radeji original, takze v Madarsku :).

   • Gibon
    20:48 15.12.2018

    A zase mimo. Bryndza a halušky su prinesene Valasskou kolonizaciou z Rumunska.

    A zase mimo. Bryndza a halušky su prinesene Valasskou kolonizaciou z Rumunska.

    • Jura99
     20:53 15.12.2018

     To snad ne, narodni slovenske jidlo a z Rumunska ?

     To snad ne, narodni slovenske jidlo a z Rumunska ?

    • Czertik
     23:50 16.12.2018

     A proc by melo byt slovenske narodni jidlo z madarska ?
     Odkud je puvodem gulas ?

     A proc by melo byt slovenske narodni jidlo z madarska ?
     Odkud je puvodem gulas ?

  • otecko
   11:04 16.12.2018

   Vy Slováci máte z čechů stále mindrák, že? Kdysi na vojně pokud slovák - i desátník velel čechům, stálo to vždy za pytel, prostě komplex nadřazenosti... konečně! Domníval jsem ...Zobrazit celý příspěvek

   Vy Slováci máte z čechů stále mindrák, že? Kdysi na vojně pokud slovák - i desátník velel čechům, stálo to vždy za pytel, prostě komplex nadřazenosti... konečně! Domníval jsem se, že ta doba je pryč, ale není.
   F16 V je lepší volba, ale nic to neřeší na tom, že budete mít pouze modernější letadla, zbytek je mizerie, to leadlo ve zduchu uvídí dále, než vaše celá PVOS s ŘLP na zemi. A než ty F16 dostanete, my už budeme mít 20 let nalétáno na západní technice, a budeme řešit další generaci, takže se váš komplex z "čehůnů" jen prohloubí.Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    11:10 16.12.2018

    Samozrejme, Slováci sú zamindrakovani národ najmä z Čechov a Maďarov :) (len ci to už nie je naopak)

    Samozrejme, Slováci sú zamindrakovani národ najmä z Čechov a Maďarov :) (len ci to už nie je naopak)

   • HEKTOR
    12:55 16.12.2018

    otecko - vaš príspevok je cítiť mindrakom tak isto... vždy keď človek napíše VY máte a MY máme a kým ich VY budete mať, tak MY už neviem čo, tak je to rovnako o mindráku. ja ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko - vaš príspevok je cítiť mindrakom tak isto... vždy keď človek napíše VY máte a MY máme a kým ich VY budete mať, tak MY už neviem čo, tak je to rovnako o mindráku.

    ja osobne z čechov mindrák nemám a prajem vám aj f-35,aj leopardy a aj pumy...užite si to, len sa potom netreba povyšovať-to plati pre obe strany...

    fakt je jedno, oba štáty si nemáme čo vytýkať...a ešte nás čaká dlhá cesta...my sme stred, vy západnejšie od stredu, ale mentalitu máme obe krajiny stále takú nijakú východnú...Skrýt celý příspěvek

   • Maco
    14:48 16.12.2018

    otecko, to musis mat nejake nadprirodzene schopnosti ked si z mojho prispevku vycital to co tu popisujes lebo ja som to tam osobne nenasiel, mozem sa mylit, ak si tam nasiel presne ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko, to musis mat nejake nadprirodzene schopnosti ked si z mojho prispevku vycital to co tu popisujes lebo ja som to tam osobne nenasiel, mozem sa mylit, ak si tam nasiel presne to co popisujes tak sa ti hlboko ospravedlnujem ze som tam nieco take podprahovo vlozil.

    Mindrak z Cechov? A preco preboha? Co mna je po cechoh, sam som polovicny cech tak co mam mat mindrak z jednej mojej polky? Sa skor spamataj lebo to vyzera ze jediny mindrak tu mas ty a Jura ale zo Slovakov. Ale ved ja ti to samozrejme neberiem, kazdy musime mat svoje hobby. Moje je napriklad letectvo.Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    23:49 16.12.2018

    A v cem je ten cesky nalet na zapadni technice tak zasadni ? Jakou to tvori vyhodu ? A kdyby slovaci nakoupili nejake vychodni letadlo - ruske/cinske ci jine, ktere by se vykonove ...Zobrazit celý příspěvek

    A v cem je ten cesky nalet na zapadni technice tak zasadni ? Jakou to tvori vyhodu ?
    A kdyby slovaci nakoupili nejake vychodni letadlo - ruske/cinske ci jine, ktere by se vykonove a technicky tem zapadnim zcela vyrovnalo, takze slovaci by stale litaly "vychod". V cem by byly penazlizvani proti litani na zapadni technice ?Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  17:18 15.12.2018

  Mig29as vs F16 block70/72: O bojových kvalitách tu asi nikto nepochybuje(v prospech f16). Dlhá životnosť draku F16 Nepomerne kvalitnejší motor F16 s nižšou dymivostou a dlhším ...Zobrazit celý příspěvek

  Mig29as vs F16 block70/72:
  O bojových kvalitách tu asi nikto nepochybuje(v prospech f16).
  Dlhá životnosť draku F16
  Nepomerne kvalitnejší motor F16 s nižšou dymivostou a dlhším časom medzi opravami = vyššia nasaditelnost.
  Pevné ukotvenie vzťahu Svk-USA,co najmä v dnešnej dobe hybridnej vojny je mimoriadne podstatne.
  Zabezpečený výcvik pilotov a personálu v USA, ktorý je svojou kvalitou asi najlepší na svete s inštruktormi s reálnymi bojovými skúsenosťami. Možnosť zbranoveho výcviku ako aj výcviku tankovania za letu.
  Netreba zabúdať na to, že Mig29ubs nie je plnohodnotna(nemá radar), zakial F16 ma vyššiu bojovú hodnotu práve 2 miestna verzia.

  Neviem ci Švédski inštruktori majú také skúsenosti ako americkí, a ci švédske letectvo disponuje tankerom. Tak isto neviem, čo by z politického hľadiska priniesla orientácia na Švédsko. Prečo nebola ponúknutá verzia Gripenu E/F? Najskôr sami majú alebo problémy s dostatočne rýchlou výrobou, alebo len chceli "chudobným vychodoeuropanom" predať už vybehovy typ a vyťažiť z neho maximum (po obchodnej stránke).Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:47 15.12.2018

   "a ci švédske letectvo disponuje tankerom"

   Disponuje, piloti ACR na se na něm učí tankovat. Byl využit i při přeletech na Island.

   "a ci švédske letectvo disponuje tankerom"

   Disponuje, piloti ACR na se na něm učí tankovat. Byl využit i při přeletech na Island.

   • darkstyle
    19:15 15.12.2018

    Ano ma, ale v cene nakupu lietadla a vycviku to nebolo.. Bolo to zverejnene v studii hodnota za peniaze.. Vsetko priplatkove sluzby, za ktore ste si vy museli doplatit.. Pri f-16 ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano ma, ale v cene nakupu lietadla a vycviku to nebolo..
    Bolo to zverejnene v studii hodnota za peniaze..

    Vsetko priplatkove sluzby, za ktore ste si vy museli doplatit..
    Pri f-16 v ramci baliku s tym, ze tankovat.budu vsetci piloti a od day one..Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    20:00 15.12.2018

    Áno, v rýchlosti som si to pozrel, majú jeden kc130. Pri preletoch na Island ale využívali taliansky stroj. Aspoň tak písali niekde v L+K

    Áno, v rýchlosti som si to pozrel, majú jeden kc130. Pri preletoch na Island ale využívali taliansky stroj. Aspoň tak písali niekde v L+K

  • Jura99
   19:52 15.12.2018

   Tipuju, ze Svedove nabidli uplne stejne jako Lockheed svuj vybehovy model. Pro Lockheed ma vetsi cenu konecne prodat Block 70/72 jako referenci, nez par kusu F-35A. Tech prodavaji ...Zobrazit celý příspěvek

   Tipuju, ze Svedove nabidli uplne stejne jako Lockheed svuj vybehovy model. Pro Lockheed ma vetsi cenu konecne prodat Block 70/72 jako referenci, nez par kusu F-35A. Tech prodavaji dost, jen Block 70/72 jeste nikdo nekoupil (mimo specificky Bahrajn).Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  12:59 15.12.2018

  Jura99: a F35 je ten idealny stroj na airpolicing?

  Jura99: a F35 je ten idealny stroj na airpolicing?

  • Jura99
   20:20 15.12.2018

   Chapu ze chces slyset ze tech moznych ca 8ks F35A by take letalo airpolicing jako zbytecny luxus.

   Chapu ze chces slyset ze tech moznych ca 8ks F35A by take letalo airpolicing jako zbytecny luxus.

   • Clanek
    14:47 16.12.2018

    Nechapu ty minusy u tohoto pro Juru docela prulomoveho komentu. Je to totiz poprve co sam pred sebou i pred nama priznal, ze F-16 za cenu za jakou ji kupuje Slovensko a F-35 ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechapu ty minusy u tohoto pro Juru docela prulomoveho komentu. Je to totiz poprve co sam pred sebou i pred nama priznal, ze F-16 za cenu za jakou ji kupuje Slovensko a F-35 jednoduse nestoji stejne. Dokonce bych se nedivil kdyby ten jeho nastrel, 14ks F16 vs za stejne penize cca 8ks F-35, nebyl daleko od reality.

    Vyborne, ted uz jen doufejme, ze to prozreni bude mit delsi trvani. :))Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  10:35 15.12.2018

  Scotty - prosím vás,to je fakt treba každému jednemu človeku napísať osobitne prečo nie gripen c/d .??už to tu bolo spomenuté aspoň 1587x...ak je teda verzia c/d taka ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty - prosím vás,to je fakt treba každému jednemu človeku napísať osobitne prečo nie gripen c/d .??už to tu bolo spomenuté aspoň 1587x...ak je teda verzia c/d taka špičková,prečo česko a maďarsko plánuje výmenu.??proste stroj má už svoj vek...a je to úplne normálne že plánujete obmenu...

  ja nemám info čo je a čo neni prijatelné pre slovenských mladých pilotov (ak keď si myslím že politikom je to jedno),ale napíšem to znova-keby bol v ponuke gripen e/f tak by to dopadlo možno inak...

  netvrdím že výber f-16 je na 100% naj voľba,ale napr. nákup f-16 z izraelu ako chorvátsko tiež neni to najlepšie riešenie...

  čakať na gripen e/f sme možno mohli,ale to sme mohli čakať aj na f-49, su-1028 a ja neviem na ake ešte európske stíhačky budúcnosti...čakať sa dá stále...veď v obmene techniky do ossr sme tiež čakali viac ako 20 rokov a kam to dospelo...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:59 15.12.2018

   Nejlepší volba z čeho ? Ze dvou kandidátů ? Ve firmě bych nákupčího, který by mi přišel říct, že "nám nic jiného nenabídli", na místě propustil. Ve výběru určitě chyběl JAS39 E/F, ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejlepší volba z čeho ? Ze dvou kandidátů ? Ve firmě bych nákupčího, který by mi přišel říct, že "nám nic jiného nenabídli", na místě propustil. Ve výběru určitě chyběl JAS39 E/F, F-35A a různé varianty olétaných strojů. A pokud jde o JAS39C, v ceně nabídli 10letý servis, F-16 má 2letý, přepočítal si někdo cenu ? Vzhledem k počtu strojů zabezpečíte akorát airpolicing, k tomu se měla vybrat nejvýhodnější varianta.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    13:59 15.12.2018

    Jura99 - v "našej" firme sa rozhodli,že chceme jednomotorák...aj keď boli úvahy že kvôli "špecifickým"podmienkam na sliači musia byť dvojmotoráky- f-18 (ale bol to len ďalší ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - v "našej" firme sa rozhodli,že chceme jednomotorák...aj keď boli úvahy že kvôli "špecifickým"podmienkam na sliači musia byť dvojmotoráky- f-18 (ale bol to len ďalší blud)...vo výbere nechýbal gripen e/f,prečo to neviem,možno ešte dlho nebude v ponuke...f-35.?! viete si predstaviť keby sme kúpili f-35,že čo by asi nastalo.??už teraz rôzni experti napr. páni macko a naď prezentujú že kupujeme top najlepšiu stíhačku na svete (nieked mám dojem že strˇčí do vrecka asi aj f-35 a aj f-22) a ani ju nevyužijeme- podobné argumenty padali aj tu...tak potom načo máme mať f-35.????Skrýt celý příspěvek

   • Sokrates
    18:53 15.12.2018

    Jura opäť prišla so šalamúnskym riešením.
    Prečo by sme asi tak zaraďovali do tendra neexistujúce lietadlo Jas-39E/F? :-)

    Jura opäť prišla so šalamúnskym riešením.
    Prečo by sme asi tak zaraďovali do tendra neexistujúce lietadlo Jas-39E/F? :-)

    • Jura99
     20:08 15.12.2018

     Neexistujici pro vas. Ve vsech jinych tendrech figuruje.

     Neexistujici pro vas. Ve vsech jinych tendrech figuruje.

    • Scotty
     12:10 16.12.2018

     Možná se to do Horních Uher ještě nedoneslo, ale Gripen E už létá.

     Možná se to do Horních Uher ještě nedoneslo, ale Gripen E už létá.

    • Sokrates
     10:10 17.12.2018

     Scotty, neviem, ako by si chcel do Hornych uhier dorucit tuto zaujimavu informaciu. Jedine, ze by si mal stroj casu. :-) Jura, Jas-39E existuje len vo forme dvoch prototypov a ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty, neviem, ako by si chcel do Hornych uhier dorucit tuto zaujimavu informaciu. Jedine, ze by si mal stroj casu. :-)
     Jura, Jas-39E existuje len vo forme dvoch prototypov a Jas-39F neexistuje ani len ako prototyp. Naco by sme zaradovali to tendra lietadla, o ktorych nevieme, ci budu splnat nase poziadavky a dokonca ani nemame istotu, ci budu vyvinute na cas. Ale ak ta tak fascinuju, mal by si v najblizsich volbach volit stranu, ktora v ACR presadi prenajom verzii E/F.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:16 17.12.2018

     Sokrates: Gripen-E úspěšně prochází testy, létá i odpaluje zbraně. Není jediný důvod proč by neměl být sériově vyráběný. Odběr ze Švédska a Brazílie je zaručený. Pro AČR Švédi ...Zobrazit celý příspěvek

     Sokrates: Gripen-E úspěšně prochází testy, létá i odpaluje zbraně. Není jediný důvod proč by neměl být sériově vyráběný. Odběr ze Švédska a Brazílie je zaručený. Pro AČR Švédi uvolnili letadla která se původně vyráběla pro jejich letectvo, takže dodávka byla opravdu rychlá.
     Kolik vlastně létá nově vyrobených F16-V?
     Pokud by se AČR rozhodla pokračovat po roce 2027 s Gripenem-E, tak by to pro mě osobně byla dobrá zpráva.Skrýt celý příspěvek

    • Sokrates
     09:41 18.12.2018

     Scotty, zjavne si neuvedomuješ, že porovnávame modernizovanú F-16, ktorej vývoj bol ukončený (rozbieha sa sériová výroba) a úplne nové lietadlá s označením E/F, ktoré sa budú ešte ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty, zjavne si neuvedomuješ, že porovnávame modernizovanú F-16, ktorej vývoj bol ukončený (rozbieha sa sériová výroba) a úplne nové lietadlá s označením E/F, ktoré sa budú ešte pár rokov vyvíjať. Gripen síce lieta, to máš pravdu (dokonca už dva prototypy), ale aké zbrane odpaľuje, prosím ťa? Myslíš tým raketu IRIS-T, ktorú sa zatiaľ podarilo otestovať pri odpale jediný raz?
     Navyše pri F-16 Block 70 sú dnes parametre známe, zatiaľ čo pri E/F sa môžeme spoliehať len na vytýčené ciele. Či sa ich podarí dosiahnuť je otázne. A termín ukončenia takisto. Nehovoriac o tom, že už dnes vieme cenu, ktorá je vyššia ako pri F-16. Tak aký zmysel má zaraďovať do tendra lietadlo, ktorého vlastnosti zatiaľ nepoznáme?
     A prvá F-16V už lieta:
     https://www.leteckymagazin.sk/... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:01 18.12.2018

     Sokrates Jenže ty Taiwanské nejsou novo-výroba, ale modernizace F16-A jak je ostatně napsáno v článku. Můžeš mi napsat jaké parametry nejsou u Gripenu-E známé? Dva prototypy ...Zobrazit celý příspěvek

     Sokrates
     Jenže ty Taiwanské nejsou novo-výroba, ale modernizace F16-A jak je ostatně napsáno v článku.
     Můžeš mi napsat jaké parametry nejsou u Gripenu-E známé? Dva prototypy létají a nezdá se že by měli nějaké problémy které by zpozdily výrobu. Na Slovensku ale nejspíš na nové stíhače chvátáte a potřebujete je co nejdřív. Ou, ne dodávka F16-V má vlastně proběhnou až v roce 2023.
     Troufnu si tvrdit že než Slovensko dostane své F16-V bude Gripen-E v sériové výrobě.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:05 15.12.2018

   K té maďarské "výměně", nejspíš jim bude končit pronájem, který mají asi do 2026, takže plánovat musí chtě nechtě.

   K té maďarské "výměně", nejspíš jim bude končit pronájem, který mají asi do 2026, takže plánovat musí chtě nechtě.

   • JardaBrum
    16:14 15.12.2018

    No a my jsme na tom nastejno. Kdy ta éra byla koupena, nikdo by je nenahrazoval ještě hodně dlouho.

    No a my jsme na tom nastejno. Kdy ta éra byla koupena, nikdo by je nenahrazoval ještě hodně dlouho.

  • Scotty
   12:07 16.12.2018

   AČR rozhodně do roku 2027 výměnu Gripenu C/D neplánuje. Spíš z letectva zní hlasy o potřebě doplnit stav na alespoň 20 strojů. Mě osobně je jasné proč spíš F16V, ale tys zjevě ...Zobrazit celý příspěvek

   AČR rozhodně do roku 2027 výměnu Gripenu C/D neplánuje. Spíš z letectva zní hlasy o potřebě doplnit stav na alespoň 20 strojů.
   Mě osobně je jasné proč spíš F16V, ale tys zjevě nepochopil to na co jsem se ptal.
   Jinak se znovu ukazuje že Češi a Slováci žádní nejbližší spojenci nejsou. Pokud se podíváte na naše armády, kdy naposledy měli nějaké větší společné cvičení? Pravda je taková že AČR má momentálně větší vazby na Německo a Polsko.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:20 16.12.2018

    Jenže to je v podstatě to nejhorší řešení. Protože tu budeš mít 14 starých(22let) a 6 nových, mírně jetých? Tady zablokuješ výběr nového typu na dalších 20-30.let Nebo dokoupíš ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže to je v podstatě to nejhorší řešení. Protože tu budeš mít 14 starých(22let) a 6 nových, mírně jetých? Tady zablokuješ výběr nového typu na dalších 20-30.let Nebo dokoupíš E/F, a provozuješ 2 různé typy.
    Jediná možnost je nakoupit za všechny stroje nové E/F, ale to už bude cenově spíše nad ostatními možnostmi.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:58 15.12.2018

  Holandsko v pátek oznámilo záměr na nákup dalších 15ks F-35A, jestli se nepletu, budou jich mít celkem 52ks. To by bylo, abychom nedosáhli aspoň na letku F-35A.

  Holandsko v pátek oznámilo záměr na nákup dalších 15ks F-35A, jestli se nepletu, budou jich mít celkem 52ks. To by bylo, abychom nedosáhli aspoň na letku F-35A.

 • SKmartinTO
  03:43 15.12.2018

  Je to sanca pre nasich mladych kolegov vytvorit elitnu TYGRIU letku na strojoch ktore daleko prekracuju moznosti nasich MIG 29 ktore milujem a vazim pre historiu 1.st SQN Sliac , ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to sanca pre nasich mladych kolegov vytvorit elitnu TYGRIU letku na strojoch ktore daleko prekracuju moznosti nasich MIG 29 ktore milujem a vazim pre historiu 1.st SQN Sliac , uprednostnit US F-16 Block 70/72 cez FMS bolo logicke , ponuka na JAS 39 C/D bola pre kazdeho bojoveho pilota neprijatelna. Dovod je odborne zdatnemu jasny a politici.) budu hladat ... Hlavne sanca pre 22 mladych pilotov pre 150 technikov pracovat a byt hrdy na techniku o ktorej tak dlho rozpravame.Konecne a dakujeme i ked zname " ucel sväti prostriedky " je tu extra sladky.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:04 15.12.2018

   SKmartinTO /ponuka na JAS 39 C/D bola pre kazdeho bojoveho pilota neprijatelna/
   Mohl by jste nějak rozvést proč byla nabídka Gripenu C nepřijatelná zrovna pro bojového pilota?

   SKmartinTO /ponuka na JAS 39 C/D bola pre kazdeho bojoveho pilota neprijatelna/
   Mohl by jste nějak rozvést proč byla nabídka Gripenu C nepřijatelná zrovna pro bojového pilota?

   • darkstyle
    08:24 15.12.2018

    Co je na tom take nepochopitelne.. Kazdy bojovy pilot chce sediet v co najlepsom lietadle, tak ako kazdy tankista v co najlepsom tanku.. A F-16 block 70 je lepsi z bojovehjo ...Zobrazit celý příspěvek

    Co je na tom take nepochopitelne..

    Kazdy bojovy pilot chce sediet v co najlepsom lietadle, tak ako kazdy tankista v co najlepsom tanku..

    A F-16 block 70 je lepsi z bojovehjo hladiska v kazdom jednom parametri..Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:21 15.12.2018

     F16V je rozhodně lepší v drtivé většině parametrů, ale lepší není synonymum pro nepřijatelné. No ale možná to máte v Horních Uhrách jinak. Podle vyznění příspěvku mám dojem že ...Zobrazit celý příspěvek

     F16V je rozhodně lepší v drtivé většině parametrů, ale lepší není synonymum pro nepřijatelné. No ale možná to máte v Horních Uhrách jinak.
     Podle vyznění příspěvku mám dojem že provozu Gripenu na Slovensku brání nějaké zásadní okolnosti když je nepřijatelný.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:54 15.12.2018

     Není to pravda, JAS-39C má ekonomičtější provoz, je manévrovatelnější, lepší v dogfightu a má o dost menší RCS. Je to dané o 20let modernějším drakem. V avionice samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

     Není to pravda, JAS-39C má ekonomičtější provoz, je manévrovatelnější, lepší v dogfightu a má o dost menší RCS. Je to dané o 20let modernějším drakem. V avionice samozřejmě zaostává, což řeší verze E/F.Skrýt celý příspěvek

    • Starlight
     13:15 15.12.2018

     @Jura99 S tím dogfightem v oblasti WVR je to tak, že JAS-39C zaostává za všemi modernějšími verzemi F-16 od F-16AM po F-16V. To je dáno tím, že má horší poměr tahu k hmotnosti ...Zobrazit celý příspěvek

     @Jura99

     S tím dogfightem v oblasti WVR je to tak, že JAS-39C zaostává za všemi modernějšími verzemi F-16 od F-16AM po F-16V. To je dáno tím, že má horší poměr tahu k hmotnosti (málo výkonný motor) a horší zbraňově navigační systém u všech evropských uživatelů JAS-39 (nemají přilbové zaměřovače a ČR a Maďarsko ani moderní řízené střely). To ostatně potvrzují veřejně prezentované zkušenosti českých pilotů JAS-39 ze cvičení ze zahraničí, kde je přilbovými zaměřovači vybavené stíhačky kolegů z NATO snadno porážejí.

     Také v oblasti BVR to není žádná sláva. Na cvičení se totiž dá snadno podvádět, protože pokud se JAS-39C kvůli doletu/vytrvalosti podvěsí dvěma podvěsnými nádržemi pod křídlem, tak v realitě můžou evropské stroje nést maximálně dvě střely BVR (AIM-120 nebo časem Meteor) a dvojici SRAAM (AIM-9 starších verzí nebo IRIS-T). Na cvičeních se simulovanou střelbou se dá omezení počtu munice obcházet, ale v realitě toho JAS-39C v této konfiguraci nese málo a v případě boje bude rychle bez munice.

     Ostatně JAS-39A (a vylepšené C) byl koncipován na míru specifickým požadavkům obrany Švédska. Proto nové JAS-39E nejsou jen avionických/systémovým upgradem, ale museli zvětšit celé letadlo, aby bylo místo na extra závěsníky, většími vnitřními nádrže, silnější motor a novou avioniku, kde od počátku bude přilbový zaměřovač.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:02 15.12.2018

   Než stroje budou k dispozici a než něco nacvičíte na tiger meet, uplyne 10let. To tam budou převládat F-35A, tak jestli se raději nehlásit do nějakého klubu veteránů ?

   Než stroje budou k dispozici a než něco nacvičíte na tiger meet, uplyne 10let. To tam budou převládat F-35A, tak jestli se raději nehlásit do nějakého klubu veteránů ?

 • fenri
  21:22 14.12.2018

  Hektor: -2800 zhruba rozdíl HDP per capita x 10 580 000 je něco přes 29 mld USD: 14 F-16 máte mít za zhruba 1.8 mld USD. 29+ děleno 1.8? Plusmínus 16x. Takže když vezmeme jeden ...Zobrazit celý příspěvek

  Hektor:
  -2800 zhruba rozdíl HDP per capita x 10 580 000 je něco přes 29 mld USD: 14 F-16 máte mít za zhruba 1.8 mld USD. 29+ děleno 1.8? Plusmínus 16x. Takže když vezmeme jeden nákup na Slovensku (14), jeden v ČR, a k tomu máme "převis" daný rozdíl DP per capita HDP přes 29 mld, tedy 16 dalších nákupů. Tedy celkem 17x14. A to je kolik? Chvíle napětí, ano-238. Kde je chyba?
  Nicméně je to irelevatní, byla to reakce na jednoho konkrétního hloupého pána ze Slovenska, který vykřikoval, že Češi nemají na letadla. Tak jsem mu to chětl jenom vyčíslit.Skrýt celý příspěvek

  • Double
   23:24 14.12.2018

   Ty si fakt idiot :D Poviem ti jedno tajomstvo Einstein, HDP nie je rozpocet statu, takze s nim ziadne stihacky kupovat nemozes.

   Ty si fakt idiot :D Poviem ti jedno tajomstvo Einstein, HDP nie je rozpocet statu, takze s nim ziadne stihacky kupovat nemozes.

   • fenri
    10:17 16.12.2018

    Double - a panáčkovi došly argumenty (protože číslům nerozumí a jsou složitá) tak hned vulgárně uráží. Ne, Einsteine, i náš rozpočet je MNOHEM vyšší než ten váš. Prostě když ...Zobrazit celý příspěvek

    Double - a panáčkovi došly argumenty (protože číslům nerozumí a jsou složitá) tak hned vulgárně uráží. Ne, Einsteine, i náš rozpočet je MNOHEM vyšší než ten váš. Prostě když Slovák začne na Čechy pokřikovat, že jsou holé ritě, je to jen projev demence mindráku. Chápeme? Vždyť nemáte ani na vlastní slušný armádní web.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     17:26 16.12.2018

     Ak niekto nechape rozdiel medzi HDP a rozpoctom statu, tak si ine oznacenie ako idiot nezasluzi. Takze je mi to luto, ale na teba to oznacenie sedi ako rit na serbel. Faktom ...Zobrazit celý příspěvek

     Ak niekto nechape rozdiel medzi HDP a rozpoctom statu, tak si ine oznacenie ako idiot nezasluzi. Takze je mi to luto, ale na teba to oznacenie sedi ako rit na serbel.

     Faktom zostava, ze ste si VYPOZICALI tie NAJLACNEJSIE nadzvuky na trhu v uzasnom pocte 14ks. Zatial co my, co nemame ani na armadny web :D sme si KUPILI 14 najmodernejsich stihaciek 4++ generacie. Ja viem, pravda boli :)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   11:59 15.12.2018

   Double si zjevne nemuze odpustit rict vam to bez vulgarit, ale o tom cisle 238 ma krute pravdu. Tenhle vas prepocet by se klidne mohl objevit v otove naucnem slovniku pod hlesem ...Zobrazit celý příspěvek

   Double si zjevne nemuze odpustit rict vam to bez vulgarit, ale o tom cisle 238 ma krute pravdu. Tenhle vas prepocet by se klidne mohl objevit v otove naucnem slovniku pod hlesem hrusky s jablky. Btw. je to obzvlaste zajimave zvlaste u vas, kdyz se po diskusemi o Rusku, kde se to casto zvrhne k pomerovani HDP, bijete v hrud jak HDP je vlastne udaj o nicem, a tady za to rovnou nakupujete? :D

   Dvema vetami: HDP neni rozpocet. Statni nakupy se financuji z rozpoctu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    12:08 15.12.2018

    Double primarne machroval, ze na letadla nemame. Fenri mu vysvetlil, ze mame, coz z jeho porovnani HDP urcite vyplyva. Pokud je nekdo idiot, neni to Fenri.

    Double primarne machroval, ze na letadla nemame. Fenri mu vysvetlil, ze mame, coz z jeho porovnani HDP urcite vyplyva. Pokud je nekdo idiot, neni to Fenri.

   • fenri
    10:16 16.12.2018

    Clanek: 14x17 je kolik?

    Clanek: 14x17 je kolik?

   • Clanek
    14:32 16.12.2018

    Fenri: irelevantni.

    Fenri: irelevantni.

 • HEKTOR
  18:33 14.12.2018

  fakt by sa tu už niektorí česi a aj slováci mohli konečne uvedomiť... Gibon-mohli by ste zmeniť rétoriku,lebo toto už neni o nejakej súťaživosti ktorá nás poháňa,ale skôr mám ...Zobrazit celý příspěvek

  fakt by sa tu už niektorí česi a aj slováci mohli konečne uvedomiť...

  Gibon-mohli by ste zmeniť rétoriku,lebo toto už neni o nejakej súťaživosti ktorá nás poháňa,ale skôr mám dojem že to je len hlúpa provokácia...áno budeme mať "možno" na čas lepšie letectvo ako česko,ale to je asi tak všetko...česko je na tom jednoznačne lepšie ako slovensko,to je proste fakt...nemá ekonomiku ako nemecko,alebo rakúsko,ale keď porovnáme naše dva národy tak sa česi maju stále ešte lepšie ako slováci...

  Jura99- stále nemá význam ani komentovať...

  fenri-vaše HDP per capita si asi ešte 1x prepočítajte lebo to vaše výsledné 16x a 238ks asi nebude pri všetkej úcte úplne reálne...

  človek nechcel ani reagovať,ale nedalo sa...vyslovene hlúpe názori typu -nebudete mať na prevádzku f-16 sa vyslovene bijú s názormi typu -veď ste kúpili šroty a keby ste mali rozum,mali ste kúpiť f-35...takže na prevázkovanie napr. f-35 by sme teda asi už mali...

  kúpilo sa čo sa kúpilo a hotovo...poniektorí česi tu majú názori ako slováci napr. na topky.sk -keď sa nič nekúpi,tak reptajú že načo taká armáda bez novej techniky...a keď sa kúpi,tak zase reptajú že sa malo kúpiť niečo iné...proste sa riešilo medzi f-16 a gripen c/d...keby sme kúpili gripen,tak by zase poniektorí slováci reptali že kupujeme stroje ktoré sa česko a maďarsko chystá nahrádzať...keby nám "nebo" strážil iný štát,zase by sa reptalo že prečo nám "nebo" strážia napr. nejaký česi-veď sme neni horší a postrážime si ho sami...niektorým ľuďom sa fakt nedá vyhovieť aj keby čo bolo!!!

  mám AN v oblube,lebo sú tu fakt dobré články,ale toto diskusné fórum je fakt otrasné...doťahovanie 15 ročných čechov a slovákov a pritom sme oba štáty stále v riti...asi by tu mal byť nejaký administrátor zodpovedný za výmaz vyslovene hlúpych príspevkov-aj keď každý človek má právo na vlastný názor...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:58 14.12.2018

  Najlepší vtip je v tom, že sa rozhodovalo v Rusku : ) Náš ruský agent "kapitán" Danko (šéf vládnej strany SNS a predseda parlamentu) nechodil do Ruska len pre oslavné reči na ...Zobrazit celý příspěvek

  Najlepší vtip je v tom, že sa rozhodovalo v Rusku : )

  Náš ruský agent "kapitán" Danko (šéf vládnej strany SNS a predseda parlamentu) nechodil do Ruska len pre oslavné reči na Rusko .... ale hlavne pre svoje kšefty. Samozrejme nesúvisia so strojmi F-16, ale s našimi MiG-mi. A čím dlhšie budú MiG-y, tým viac zarobí Danko a spol. na servisných zmluvách. A F-16 prídu neskôr. Danko už vie, že ruské stíhačky by nepresadil (odhliadnuc od faktu, že nie je aké) a tak bolo treba odsunúť aspoň výmenu techniky a keďže budú stroje F-16 o 5 rokov - ešte 5 rokov sa môže zarábať na ruských MiG-och. MO už ohlásilo, že servisovať budú Rusi, iné alternatívy sa ani neriešili.Skrýt celý příspěvek

 • jirka52
  16:43 14.12.2018

  Pro admina: Nelze něco udělat s komentářemi v diskusi? Je to hrozné, starý formát byl podstatně lepší. Jednotlivé komentáře jsou sice v úrovních, ale nedá se to rozumně přečíst. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro admina:
  Nelze něco udělat s komentářemi v diskusi? Je to hrozné, starý formát byl podstatně lepší. Jednotlivé komentáře jsou sice v úrovních, ale nedá se to rozumně přečíst. Šlo by případně nastavit sortování komentářů dle času vložení? Vím, že by šlo, je to jen jiný dotaz do databáze. Šlo by to, prosím vás, zařídit?
  DíkySkrýt celý příspěvek

 • Faakta_
  14:11 14.12.2018

  Rozhodně špatná volba, udělali to nejhorší rozhodnutí co mohli. Jednak je F-16 konstrukce ze 70. let a nic na tom nemění nový radar, střely. Za druhé měli podpořit evropský průmysl ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhodně špatná volba, udělali to nejhorší rozhodnutí co mohli. Jednak je F-16 konstrukce ze 70. let a nic na tom nemění nový radar, střely. Za druhé měli podpořit evropský průmysl (na výběr ze 3 stíhaček). Mohli si počkat a do tendru přizvat Grippen EF, Rafale, Eurofighter.....takže učelově zmanipulované výběrové řízeníSkrýt celý příspěvek

  • fenri
   15:53 14.12.2018

   Kromě Gripena jde o drahé dvoumotoráky. Gripen C nemá už velkou perspektivu a E není dostupný. Neudělali to zle.

   Kromě Gripena jde o drahé dvoumotoráky. Gripen C nemá už velkou perspektivu a E není dostupný. Neudělali to zle.

   • Faakta__
    17:18 15.12.2018

    udělali to nejhůře jak mohli! nejenom že vybírali z omezené nesourodé nabídky, ale vybrali i něco co se jim hrozně prodraží. Kdyby nebyl E dostupný, tak si ho nebude kupovat ...Zobrazit celý příspěvek

    udělali to nejhůře jak mohli! nejenom že vybírali z omezené nesourodé nabídky, ale vybrali i něco co se jim hrozně prodraží. Kdyby nebyl E dostupný, tak si ho nebude kupovat Brazílie. Rafale není určitě o moc dražší než F-16, ověř si info místo tvých jednoduchých frází, jak jsem řekl, mohli si klidně počkat, dyt mají Mig-29Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     17:17 17.12.2018

     Voloďo, Rafale je dražší než F-35, o neúspěšném SU-57 ani nemluvě.

     Voloďo, Rafale je dražší než F-35, o neúspěšném SU-57 ani nemluvě.

 • JiriR
  12:49 14.12.2018

  Blahopřeji Slovákům, ale nikoliv k volbě stroje, ale odvaze vykročit vpřed. Jinak …. Překvapuje v nabídce chyběl Gripen E/F, Eurofighter, F35…..Mně osobně by jako národního ...Zobrazit celý příspěvek

  Blahopřeji Slovákům, ale nikoliv k volbě stroje, ale odvaze vykročit vpřed.
  Jinak ….
  Překvapuje v nabídce chyběl Gripen E/F, Eurofighter, F35…..Mně osobně by jako národního „zbrojíře“ urazilo, kdyby se mi ve výběru r. 2018 sešel „pouze“ F16 E/F a Gripen C/D.

  Výkon- jednoznačně F16
  Provozuschopnost – jednoznačně Gripen C/D (malý zázrak kterým se chlubíme)
  Bojové vlastnosti- jednoznačně F16 E/F
  Náklady na provoz- jednoznačně Gripen
  Modernější konstrukce- jednoznačně Gripen
  Modernější radar a avionika- jednoznačně F16 E/F
  Evropské perspektivnější řešení- jednoznačně Gripen

  Budeš jezdit do práce Ferrarim a v pekárně ráno nebude na svačinu…koho chceš sbalit .-))Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
   13:26 14.12.2018

   Se vším souhlas až na Evropské perspektivnější řešení. Snad pro státy typu Svedsko, Finsko, Rakousko, Švýcarsko. Neutrální ,západně orientované. Viz naše problémy s kompatibilitou ...Zobrazit celý příspěvek

   Se vším souhlas až na Evropské perspektivnější řešení. Snad pro státy typu Svedsko, Finsko, Rakousko, Švýcarsko. Neutrální ,západně orientované. Viz naše problémy s kompatibilitou s Nato, dále americký motor. Stálost a spolehlivost dodávek n.d. při větším konfliktu, různé možné politické omezení atdSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:22 14.12.2018

   Provozuschopnost – Tohle je spekulace, záleží na každém veliteli základny, politikovy zda bude něco fungovat. Nebo to budou tahat jako do teď Migi. Náklady na provoz- jednoznačně ...Zobrazit celý příspěvek

   Provozuschopnost – Tohle je spekulace, záleží na každém veliteli základny, politikovy zda bude něco fungovat. Nebo to budou tahat jako do teď Migi.

   Náklady na provoz- jednoznačně Gripen - Dnes Gripen C/D(končící model), z zítra? A co po zítří? Když si to spočítaly Dánové, tak jim vyšla levněji F-35, když Belgičani opět F-35.

   Modernější konstrukce- jednoznačně F16 E/F - Ze kdy je to ten Gripen C/D a kdy E/F?
   Evropské perspektivnější řešení- jednoznačně F16 E/F - Ano, tyto letadla jsou a budou stále v armádách NATO ve velkých počtech, na rozdíl od Gripenů.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   17:53 14.12.2018

   Nas stoji dnes pri migoch priblizne 40 000 jedna letova hodina..

   Obe riesenia su ovela lacnejsie ako to dnesne ferrari co mame..

   My sme skor vyberali medzi daciou a skodovkou..

   Nas stoji dnes pri migoch priblizne 40 000 jedna letova hodina..

   Obe riesenia su ovela lacnejsie ako to dnesne ferrari co mame..

   My sme skor vyberali medzi daciou a skodovkou..

 • Kichot
  12:10 14.12.2018

  No jsem rád, že nejsem sám komu nový formát diskuze na AN prijde mírně řečeno nepovedený.

  No jsem rád, že nejsem sám komu nový formát diskuze na AN prijde mírně řečeno nepovedený.

 • palo satko
  11:46 14.12.2018

  Klasika. Ako čitam debatu, tak už došlo aj premeriavnie si pipikov a GDP per capita medzi bratskymi narodovcami :). Slovensko, presnejšie uzke vedenie v slovenskej vlade sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Klasika. Ako čitam debatu, tak už došlo aj premeriavnie si pipikov a GDP per capita medzi bratskymi narodovcami :). Slovensko, presnejšie uzke vedenie v slovenskej vlade sa rozhodovalo v inej ekonomickej, medzinarodne ale hlavne vnutropolitickej situacii, než bolo Česko pri zaobstaravani svojich tryskačov. Čo si budeme nahovarat, priamy nakup modernych tryskačov od Americanov vytieskal po riti všetkych "expertov" a opoziciu ako malych faganov a navždy im zavrel zobaky. Nebolo to rozhodnutie nahodile, ved čosi podobne Fico a spol. urobili už pri nakupe Black Hawkov v trapnej variante "Mierova holubica" a prešlo im to. Toto rozhodnutie je dobre nielen vnutropoliticky, ale vojensky je tak dobre, tak ako v tejto situacii, len môže byt. A čo sa tyka ekonomiky. Platba za hotove, lebo zaplatit na tri splatky ešte pred dodaním je platbou za hotove, je najrozumnejším ekonomickym riešením, každeho nakupu. Aj pri televizore v Tescu.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  11:14 14.12.2018

  Kichot: Ale houby. Ako to vravite? Co se škádlívá, to se rádo mívá! ;-)

  Suťaživosť našich dvoch národov medzi sebou nás ženie dopredu. Ja to beriem ako požehnanie.

  Kichot: Ale houby. Ako to vravite? Co se škádlívá, to se rádo mívá! ;-)

  Suťaživosť našich dvoch národov medzi sebou nás ženie dopredu. Ja to beriem ako požehnanie.

  • Rase
   15:22 14.12.2018

   Soutěžení mezi našimi národy nás nikam neposune, akorát se budeme dál plácat v tom našem rybníčku. Myslím že bude lepší, když si budeme brát inspiraci u zemí, které jsou na tom ...Zobrazit celý příspěvek

   Soutěžení mezi našimi národy nás nikam neposune, akorát se budeme dál plácat v tom našem rybníčku. Myslím že bude lepší, když si budeme brát inspiraci u zemí, které jsou na tom (čemkoliv) lépe než my, než zemi která je na tom stejně blběSkrýt celý příspěvek

 • Gibon
  11:04 14.12.2018

  Kedze nova feature na AN funguje ako funguje, rozhdodol som sa reakciu na konkretny prispevok ignorovat. Fenri: Samozrejme, ze je to vyhlad. O dva mesiace nas zasiahne ...Zobrazit celý příspěvek

  Kedze nova feature na AN funguje ako funguje, rozhdodol som sa reakciu na konkretny prispevok ignorovat.

  Fenri: Samozrejme, ze je to vyhlad.
  O dva mesiace nas zasiahne zemetrasenie, v auguste pridu obrovske povodne a rozpocet MOSR pride o 300-400 milionov tri roky po sebe (spolu 0,9-1,2mld)

  Skor my islo o to, ze AČR je na ekonomicke pomery ČR a veľkost zeme trochu malá. Ale plány na jej zvacsenie su, takze chce to len klud a trochu casu.

  Proste a jednoducho, nasa vlada momentalne tie peniaze na obranu dava a Vasa nie. A jednym dychom treba povedat, ze Vas ta topanka netlaci tak ako nas. Mate gripeny, Alcy, moderne letecke zakladne a aj kasarne v dobrom stave, mate pandury, prve BVP budu snad do troch styroch rokov, vrtulniky hadam tiez cochvila a radary by ste uz tiez mali, nebyt zakulisnych spinavych hier v NATO.

  Skrátka mozete si dovolit este par rokov presplapavat na mieste, aj ked je to skoda a kazdym rokom to bude len drahsie a drahsie.
  (Skoda, ze ste uplne rezignovali na kvalitnu PVO. Ale nie je vsetkym dnom koniec.)

  ANO tej obrane moc nepomaha, ale pre zaujimavost. Tiez sme mali stranu ANO a jej zakladatelom bol Slovak, bohaty podnikatel, medialny "magnat" Dnes sedi a caka na rozsudok s vyhladom trestnej sadzby 10-15 rokov. Tak hadam sa popasujete aj s tym svojim Slovákom :-DDSkrýt celý příspěvek

 • Kichot
  11:03 14.12.2018

  No vida, jen jsem se zmínil , že bratři nemusíme být furt a už skoro kopeme zákopy na obou stranách řeky Moravy. Vždycky se totiž může najít ambiciózní politik který všechno ...Zobrazit celý příspěvek

  No vida, jen jsem se zmínil , že bratři nemusíme být furt a už skoro kopeme zákopy na obou stranách řeky Moravy. Vždycky se totiž může najít ambiciózní politik který všechno zmrší.. A proto je dobré mít přiměřenou, moderní armádu. Slovenské f 16 budou jistě vynikající stroje a my máme až prijde čas, o důvod víc si pořídit adekvátní náhradu Jas 39. V té době už určitě stroj 5gen. Jestli F35 nebo Su57 se uvidí kdo bude u vesla ;-) Ale armáda se prostě udržovat musí. Pokud se chceme aspoň pokusit zachovat suverenitu státu. Jinak je lepší se na to vykašlat a prachy vložit do lubrikačních gelů, aby to nebolelo až zas polezem do něčí pr..leSkrýt celý příspěvek

 • otecko
  10:11 14.12.2018

  Ten Gibon je fakt komik, to nemá cenu komentovat. Dyť Slováci nejsou schopni poslat do vzduchu na Ample Strike už ani ty L39.. , o MiG29 ani nepsat. A o jejich ŘLP raději ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten Gibon je fakt komik, to nemá cenu komentovat. Dyť Slováci nejsou schopni poslat do vzduchu na Ample Strike už ani ty L39.. , o MiG29 ani nepsat. A o jejich ŘLP raději také ani nekomentovat. Funguje to tam jak za vlády krále Klacka. Nechápu, na co si Slováci furt hrají s tím proměřováním pindíka.
  Dodávky F16 bude první opravdový start jejich armády, od samostatnosti, přejme jim ať jim to vyjde, aby je uvedli do provozu, budou potřebovat mnohem, mnohem více. Například bez nového ŘLP se neobejdou. ..Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   11:05 14.12.2018

   Treba citat s porozumenim. :-) to bude uplne stacit.

   Treba citat s porozumenim. :-) to bude uplne stacit.

 • fenri
  07:33 14.12.2018

  Ještě mi nedá okomentovat poznámku frustrovaného Doubleho: "moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě mi nedá okomentovat poznámku frustrovaného Doubleho:

  "moky, neplac, ja za to nemozem ze nemate prachy na ziadne stihacky, tak lietate na pozicanych nepouzitelnych srotoch :D"

  Nechám stranou, že s našimi "nepoužitelné šroty" NATO počítá v rámci NATINADS zatímco Slovensko je ve fázi vlhkých snů a nikdo s ním nepočítá. Ponechám stranou i prosťáčkovu úvahu, že koupí 14ti letadel se vyřeší problémy armády a PVO (ne, je to stejné, jako koupit si na úvěr drahé hodinky a myslet si, že jsem vyšší třída, i když bydlím v otřískaném podnájmu a neberu ani průměrnou mzdu). A nechám stranou, že Slovensko má zatím prd a ne F-16 a tento stav bude ještě dlouho trvat.

  Zaujala mne jen ta fanfarónská poznámka: "nemáte" prachy. Tož kdo nemá prachy:

  -HDP Slovensko: 95.8 mld USD / ČR 215,7 mld USD
  -HDP per capita: Slovensko: 17 605 USD / ČR 20 370 USD
  -dluh jako % HDP: Slovensko: 50.9% / ČR 34.6%

  Zvláštní pozornost věnujte milé Double HDP per capita. Jen z rozdílu toho, co "jeden Čech v průměru vydělá", lze realizovat tu vaší zakázku více než 16x. Tj. když si koupíte těch 14 F-16, tak ČR by si jich mohla dovolit 238 a přitom by na jednoho občana zůstalo stejné HDP pro další náklady státu. Chápete?
  Samozřejmě situace by byla jiná, kdyby si Slovensko či ČR dokázalo ta letadla vyrobit, či k nim měli přístup za jiné peníze (Číňany, Rusy a další...jejich letadla vycházejí na docela jiné peníze než nás), ale tento předpoklad neplatí. Slováci a Češi mají +/- stejné ceny k nákupu zahraniční techniky.

  Takže ne Double. Není to o tom, že ČR nemá prachy. Máme jich více než vy a máme méně dluhů. Jenom si nemyslíme, že koupě 14ti letadel je celá armáda. A docela jsem přesvědčen, že než dotáhnete vaše letectvo na bojovou hodnotu toho našeho, že už zase budeme někde dál.

  A mimochodem si myslím, že jedním z průšvihů Východní Evropy je mindrák maličkých národů, které cítí potřebu soutěžit v tom, kdo má lepší koně, ačkoli oba jezdí pár herkách a ještě je špatně krmí a jsou sousedům k smíchu. Ale místo aby se spojili a makali spolu a dopracovali se lepších koní, budou se v krčmě trumfovat, komu jeho herka chcípá méně.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   07:43 14.12.2018

   Fenri: Ale fakt je že oni je nakupují. My si je jen "pronajímáme" a od druhého pronájmu už se nemůžeš ani vymlouvat na přechodné období. "A docela jsem přesvědčen, že než ...Zobrazit celý příspěvek

   Fenri: Ale fakt je že oni je nakupují. My si je jen "pronajímáme" a od druhého pronájmu už se nemůžeš ani vymlouvat na přechodné období.
   "A docela jsem přesvědčen, že než dotáhnete vaše letectvo na bojovou hodnotu toho našeho, že už zase budeme někde dál"

   Naše letectvo má nízkou bojovou hodnotu. Protože při střetu z nepřítelem, nemáme možnost stroje nahradit, bez náročného přeškolení právě na ty F16/F35/EF/Ra. Takže ten výcvik na Gripenech je vyhazovaní peněz oknem.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:03 14.12.2018

    Častý argument zastánců koupě a odpůrců pronájmu je, že po skončení pronájmu nám nic nezbude, zatímco těm co koupili, ano. To je samozřejmě směšné, pronájem je na nějakých 22let, ...Zobrazit celý příspěvek

    Častý argument zastánců koupě a odpůrců pronájmu je, že po skončení pronájmu nám nic nezbude, zatímco těm co koupili, ano. To je samozřejmě směšné, pronájem je na nějakých 22let, jakou mají zůstatkovou hodnotu koupené stroje po 22letech ? Kolik Slováci dnes dostanou peněz za Mig-29AS, které získali před 20lety ? Druhý argument je, že když spadne pronajaté letadlo, musí se zaplatit. Nevím to přesně, ale ve smlouvě je asi 280mil. pokuta za zničený stroj. Když spadne vlastněné letadlo, k žádné škodě vlastníkovi snad nedojde? Má havarijní pojistku či co ? :-). Pronájem Gripenů se pro ČR ukázal jako dobrý krok, předem bylo jasné kolik to bude stát, zatímco slovenskému daňovému poplatníkovi se tají, co se vlastně kupuje a za kolik a zejména kolik bude stát servis strojů. Celkem pravděpodobně vynaloží za dobu životnosti ještě jednu takovou sumu jen za servis, takže je ve srovnání s Gripenem vyjdou na dvojnásobek.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     08:10 14.12.2018

     "Celkem pravděpodobně vynaloží za dobu životnosti ještě jednu takovou sumu jen za servis, takže je ve srovnání s Gripenem vyjdou na dvojnásobek." To urcite ano. Ale projektovana ...Zobrazit celý příspěvek

     "Celkem pravděpodobně vynaloží za dobu životnosti ještě jednu takovou sumu jen za servis, takže je ve srovnání s Gripenem vyjdou na dvojnásobek."

     To urcite ano. Ale projektovana zivotnost F-16 je 40 rokov a nie 22.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:22 14.12.2018

     Gibon: Kdo dnes ještě provozuje F-16 z roku 1978 bez modernizace ? Nejspíš takoví budou, ale určitě netvrdí, že mají špičkový stroj. Kupujete výběhový model, Block 70/72 může být ...Zobrazit celý příspěvek

     Gibon: Kdo dnes ještě provozuje F-16 z roku 1978 bez modernizace ? Nejspíš takoví budou, ale určitě netvrdí, že mají špičkový stroj. Kupujete výběhový model, Block 70/72 může být klidně poslední modernizací, pak už nebude buď žádná, nebo od někoho mimo výrobce (např. od Izraelců). Ovšem cena pořádné modernizace se bude blížit ceně nového stroje. Morální životnost stroje je zhruba 20let, tedy doba kdy se dá hovořit o moderním stroji.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     08:34 14.12.2018

     Ekonomika (nebo treba i pojistovny) zna pojem jak zustatkova hodnota, tak hodnota obnovovaci. Takze kdyz vam jeden kus po 20 letech padne muzete se utesovat tim, ze uz byl vlastne ...Zobrazit celý příspěvek

     Ekonomika (nebo treba i pojistovny) zna pojem jak zustatkova hodnota, tak hodnota obnovovaci. Takze kdyz vam jeden kus po 20 letech padne muzete se utesovat tim, ze uz byl vlastne olitanej (imho neplati minimalne ve vyznamu "olitanej na kost") a smirit se s tim ze budete mit o jeden kousek min...
     ... ale pokud budete chtit mit stejnou bojovou hodnotu jako do te nehody, pak budete muset resit nahradu a to bud hledanim kdo kde vam pusti jednu olitanou F-16 / Gripen a za kolik, anebo nakup jednoho noveho kusu. V obou pripadech se ani omylem nebavite o nule nebo castce rovnajici se zustatkove hodnote. To je trosku chyba lavky.Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
     09:06 14.12.2018

     Jura99 Skor by som povedal, ze kupujeme osveceny model, na ktorom su aplikovane desatrocia skusenosti. Avionika a hlavne radar su daleko pred Gripenom C/D a s tym aj celkova bojova ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99
     Skor by som povedal, ze kupujeme osveceny model, na ktorom su aplikovane desatrocia skusenosti. Avionika a hlavne radar su daleko pred Gripenom C/D a s tym aj celkova bojova hodnota. USA planuju prevadzkovat F-16 do roku 2040 do tej doby budu urcite dalsie upgrady a o vyvoj lietadla bude postarane. Vybehovym modelom by som nazval skor Gripen, ktory sa verziou E/F mozno vyrovna F-16V ale tym jeho vyvoj tiez pravdepodobne konci. Na F-16 navazuje vyvoj F-35 (x spolocnych dielov), cim budu na Gripen navazovat Svedi?

     Netvrdim, ze v roku 2005 ste s prenajmom Gripenov neurobili dobre, ale to neznamena, ze by sme rovnaky krok mali cinit my o 13 rokov neskor. Realne sa SR rozhodovala medzi prenajmom Gripen C/D a kupou F-16V a jednoznacne si vybrala lepsiu alternativu. Keby aspon Svedi ponukali verziu E/F tak by to bolo o niecom inom.Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    08:09 14.12.2018

    Jak nás omezuje pronájem? Nebudeme tu, doufám, šířit teze, že gripeny nesmíme používat k bojovým účelům :-) Ano, bojová hodnota našeho letectva je nepochybně nízká (skoro jako toho ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak nás omezuje pronájem? Nebudeme tu, doufám, šířit teze, že gripeny nesmíme používat k bojovým účelům :-)
    Ano, bojová hodnota našeho letectva je nepochybně nízká (skoro jako toho ta rakouská :-)). Letadel je moc málo, naprosto s vámi souhlasím. Ale je určitě podstatně vyšší, než je hodnota slovenského letectva a i když nedojde v ČR v tomto směru k žádnému zlepšení, bude ještě hodně dlouho vyšší. Hlavně z personálních důvodů a z důvodů technického zázemí.
    Jaké mají v SR zkušenosti s prací ve strukturách NATO? Vždyť už ani na ty Aple Strike nelétají. O Air policingu na "žhavé hranici" si mohou nechat zdát. Jak jsou na tom se zkušenostmi se servisováním západní techniky? Atd. "Bitevní loď postavíte za tři roky, námořnictvo budujete 300 let. " Velmi pravděpodobně budou mít za pár let velmi solidní letadla. A co dál? Když chceš opici, musíš mít na banány.
    Mě prostě ta jejich představa (tedy některých, opravdu to naprostou většinu nechává v klidu a s nohama na zemi), že koupí pár F-16 se Slovensko stane skoro supervelmocí (proboha, polovinu schopností F-16 potřebují tak na tažení do Ruska a to už si jednou s "velkou slávou" vyzkoušeli). Trochu mi ten Doubleho a další pokřik připomíná postavičky z kreténské reklamy na Škodu "já na to mám". Jo, když nebudu ještě nějaký čas žrát, tak si vezmu další úvěr a koupím si Fábiju a to teprve sousedi padnou do mdlob závistí a teď teprve budu ten správný "Hogo fogo Homolka".
    Myslím, že Slovensko dělá první dobrý krok na modernizaci své armády. A stroj si vybrali rozumně. Ale těch kroků jim zbývá ještě strašně moc. My už jsme alespoň na podestě.
    Prostě mně pokřik Slováka "vy nemáte na vlastní letadla a my jo" přijde takový.... úsměvný, ba dětsky roztomilý. Vám ne? Oni prostě objektivně fakt nemají víc peněz.
    Zaregistroval jste někdy, že by při nějaké akvizici modernější techniky (jasně, moc jich nebylo a většinou to nebyla hitparáda, ale oproti Slovensku pořád o lepší) Češi vykřikovali takové kokotiny, jako tady předvádí někdy někteří Slováci? když jim spadl An-26, že bysme se jim smáli, že máme CASA? Že my máme Pandury a oni budou mít za pár let možná něco s Turrou? Zé budeme mít docela dost moderních BVP a oni budou jezdit pořád v BVP-1/2? Atd. Možná se pletu, ale nikde jsem nezaregistroval z naší strany pokřik "vy na to nemáte".Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     08:30 14.12.2018

     Takze 2% do obrany jsou podle vas nejak extremni? Nebo jen jinak nerozumim te poznamce o opici a bananech. Prece nakupem F-16 se Slovensko nezene do neceho na co ekonomicky nema, ...Zobrazit celý příspěvek

     Takze 2% do obrany jsou podle vas nejak extremni? Nebo jen jinak nerozumim te poznamce o opici a bananech. Prece nakupem F-16 se Slovensko nezene do neceho na co ekonomicky nema, ma na to pri dodrzovani zavazku vuci alianci s prstem v nose a ano, pri normalnim fungovani statu by melo zustat dostatek na vse ostatni (zdravotnictvi, soc. system atd.). Pokud nezustane, neni to problem nakupu F-16, ale toho ze ve spolecnosti hnije neco vyrazne, vyrazne vetsiho. Coz je IMHO i aktualni stav, kdyz slovensko dava treba do zdravotnictvi vetsi procento HDP nez CR a pritom je ceske zdravotnictvi na vyssi urovni (s obrim dluhem v personalni oblasti, kterej brzo padne jako domek z karet, ale aktualne proste je vys).Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     11:25 14.12.2018

     Fenri:"Zaregistroval jste někdy, že by při nějaké akvizici" Ale samozrejme ze zaregistroval, i zde. Nebo tu neustalou kritiku temer vseho co se na Slovensku poridi jen nechcete ...Zobrazit celý příspěvek

     Fenri:"Zaregistroval jste někdy, že by při nějaké akvizici"
     Ale samozrejme ze zaregistroval, i zde. Nebo tu neustalou kritiku temer vseho co se na Slovensku poridi jen nechcete videt? Kdyz si vemu jen takovehu Jura99, tak to jsou spatne KBVP, spatne dela, spatne spartany, spatne F-16, spatne, spatne, spatne. Jestli k tomu nekdo prida nejaky vulgarismus nebo cokoli dalsiho je uz pak jen o dusevni kondici toho ktereho jedince, ale pojinta je ta stejna. To procentu b!bcu na obou stranach bude proste stejne. Tvrdit opak je jen o lhani si do kapsy.
     PS: Jen technicka: Nepadl An-26 ale An-24, a ten padl v 2006, 4 roky pred tim nez CR zacala o CASAch uvazovat.

     PS2:
     @ADMINOVI, na te logice vlaken by se vazne dalo a melo trosicku zapracovat. A i kdyz bude pocet urovni omezen, tak minimalne nejaktualnejsi reakce by se mela automaticky vkladat nejniz, a ne nejvys.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    08:11 14.12.2018

    Jirosi. Nebyl bych zas až tak naivní. Nikdo vám nic nedá nebo nepůjčí zadarmo. Ergo pokud by náhodou Slováci přišli v budoucnu o F-16 v rámci bojového nasazení, tu novou by si ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi. Nebyl bych zas až tak naivní. Nikdo vám nic nedá nebo nepůjčí zadarmo. Ergo pokud by náhodou Slováci přišli v budoucnu o F-16 v rámci bojového nasazení, tu novou by si museli koupit nebo pronajmout. Stejně jako naše letectvo by si muselo buď koupit nebo pronajmout nový Gripen. Rozdíl tady opravdu není, snad jen v rychlosti dodání nového stroje. To je všechno.
    Opravdu nevím co pořád lidé proti tomu pronájmu mají. Pro naši zemi je výhodný. Letectvo funguje, a letectvo je jedno z mála co naší armádu důstojně reprezentuje. Jediný problém vidím v poměrně omezeném množství situací, ve kterých můžeme Gripeny nasadit, ale to je spíše dáno Švédskou neutralitou než pronájmem.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     08:26 14.12.2018

     Jde o tu moznost vubec koupit, kde u spojence je vysoce pravdepodobne, ze nakoupit budete mit co, kdezto u neutralniho statu, ktery si to nechce s Ruskem rozhadat naopak je vice ...Zobrazit celý příspěvek

     Jde o tu moznost vubec koupit, kde u spojence je vysoce pravdepodobne, ze nakoupit budete mit co, kdezto u neutralniho statu, ktery si to nechce s Ruskem rozhadat naopak je vice pravdepodobne, ze nebudete mit co. Docela podstatny rozdil.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:37 14.12.2018

     Clanek. Ano tady by mohl být problém souhlasím. Ale to neznamená že by tam ten problém musel být. Švédi za 2. sv. velice rádi dodávali ocel Německu, a co. Já můžu jednoduše ...Zobrazit celý příspěvek

     Clanek. Ano tady by mohl být problém souhlasím. Ale to neznamená že by tam ten problém musel být. Švédi za 2. sv. velice rádi dodávali ocel Německu, a co.
     Já můžu jednoduše kontrovat, jestli Rusko bude vůbec chtít nějak Švédsko ohrozit a jakkoli napadnout neutrální zemi. Když už jsme u toho teoretizování. Můžu napsat o tom, že Rusko si nebude chtít rozhádat další stát, a bojovat tak na další frontě, a tudíž naše zásobování náhradními díly by nebylo pod takovým ohrožením.
     Prostě tohle je velká neznámá, která se může stát a taky nemusí.
     Každopádně chápu co tím chcete říct.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   08:08 14.12.2018

   V drivej vacsine musim suhlasit, no je tam par ale. Prve ale je, ze bojovu hodnotu ceskeho letectva dosiahneme v 2024. Kedy budeme mat vsetky F16 na Slaci s posadkami s bojovym ...Zobrazit celý příspěvek

   V drivej vacsine musim suhlasit, no je tam par ale.
   Prve ale je, ze bojovu hodnotu ceskeho letectva dosiahneme v 2024. Kedy budeme mat vsetky F16 na Slaci s posadkami s bojovym vycvikom US pilot a to ako AA tak aj AG. Vy ani neplanujete vsetkych pilitov cvicit na AG.

   To ze Gripeny prenajimate nie je ziadnou chybou, ani prekazkou kvalitnemu letectvu. Problem je trochu sposob, ze po 20 rokoch a zaplateni takej istej sumy ako my za F-16, tie stroje nebudu Vaše. Ale tak to už si musíte poriešiť so svojimi politikmi.

   Minus som dal za odpoved na jedneho trola. Nad take veci sa treba povzniest.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:17 14.12.2018

    Bojovou hodnotu českého letectva dosáhnete až naberete obdobné zkušenosti z mezinárodních akcí a provozu na vlastním nebi. To bude nejdříve 5-10let od dodání strojů.

    Bojovou hodnotu českého letectva dosáhnete až naberete obdobné zkušenosti z mezinárodních akcí a provozu na vlastním nebi. To bude nejdříve 5-10let od dodání strojů.

   • fenri
    08:19 14.12.2018

    Gibon: ano, se zbytečností mé odpovědi máte úplnou pravdu. Omlouvám se. On mě spíše inspiroval k hledání toho, co kdo může a nemůže "dovolit" a přišlo mi to jako zajímavé. Myslím ...Zobrazit celý příspěvek

    Gibon: ano, se zbytečností mé odpovědi máte úplnou pravdu. Omlouvám se. On mě spíše inspiroval k hledání toho, co kdo může a nemůže "dovolit" a přišlo mi to jako zajímavé. Myslím to obecně, ne jen ve vztahu ČR/SR. Za druhé jsem chtěl poukázat, že hodnota letectva či armády se neodvíjí od jedné položky. A za třetí mě to přišlo idiotské a tak jsem neodolal. Mea culpa.

    Jinak si nemyslím, že pokud začne SR získávat první letadla v roce 2022, tak v roce 2024 překoná hodnota všech pilotů ty české a že budou dobře ovládat AA i AG. Myslím, že bude velmi slušný výkon, když to budou umět dobře s těmi mašinami za všech podmínek. To by byl strašný fofr a takhle rychle si to mohou dovolit jen velmoci, kdoví jestli. Možná se mýlím, možná se Slovensko hrozně moc kousne (a přál bych mu to) a dají tomu obrovskou prioritu (ale zase aby to nebylo na úkor zbytku armády, že) a dokáží to. Ale za reálné to nepovažuji.
    Každopádně je nesmysl teoretizovat o tom, kdo v kterém roce bude mít lepší letectvo a případně dětinský se radovat, že od dubna do srpna na tom budeme lépe my.
    Zlepšování letectva je kontinuální proces a boj na mnoha frontách. A nezbývá než si přát, aby se Slovensku ten boj dlouhodobě dařil. Podle mě jste úvodní výkop zvládli velmi dobře. Zvláště třeba v porovnání s Rakouskem, viz článek vedle.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     08:37 14.12.2018

     Dam to to jedneho prispevku, nech sa to nepostraca: Tiez obcas neodolam a "prizdisracum" zacnem odpovedat :-D Nechajte ho nech si riesi ten svoj komplex. Co sa prenajmu tyka, je ...Zobrazit celý příspěvek

     Dam to to jedneho prispevku, nech sa to nepostraca:
     Tiez obcas neodolam a "prizdisracum" zacnem odpovedat :-D
     Nechajte ho nech si riesi ten svoj komplex.

     Co sa prenajmu tyka, je to asi viac v nasich hlavach. Ako my tak aj vy este stale uprednostnujete vlastnictvo pred prenajmom. Myslim fyzicke osoby. Skor si byt kupite ako prenajmete. Narozdiel od Rakuska napriklad. U aut sme si uz trochu zvykli, ale nejako ocakavame ze po 5 rokoch je ten operativny leasing nas. Proste ako pisem, je to v hlavach.

     Tento system ma urcite vyhody. V idealnom svete po 2 rokoch Vam SAAB da nejaku sumu za odkup. A bud bude natolko dobra, ze na to kyvnete alebo natolko zla, ze zacnete hladat nove lietadlo.

     Co sa piltov tyka, pochopil som ze vycvik ide do stavu, ze pilot pride z USA schopny ucastnit sa bojovych operacii so spojencami. Tak hadam na 2024 nasi naplanuju s Vami nejake poriadne cvicenie aj s Gripenmi aj Alcami.Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     09:39 14.12.2018

     Gibon: taky podvědomě mám raději vlastnictví. Ale zrovna u těch Gripenů mi to nakonec přijde celkem OK. Prostě jsme se tak po povodních dostali k západní technice, naši piloti, ...Zobrazit celý příspěvek

     Gibon: taky podvědomě mám raději vlastnictví. Ale zrovna u těch Gripenů mi to nakonec přijde celkem OK. Prostě jsme se tak po povodních dostali k západní technice, naši piloti, mechanici... se v rámci NATO strašně moc naučili. A zároveň C Gripen po roce (řekněme) 2030 už nebude žádná hitparáda (jasně, potenciál pro hloubkovou modernizaci má, ale ta cena), takže možnost výběru nového stroje mi přijde fajn.
     Samozřejmě, že to může dopadnout v různých variantách:
     -necháme si C Gripeny (nedejbože na stejných malých počtech)
     -necháme si C Gripeny, ale zvedneme jejich počet. Pořád je to na provoz a náklady nejlevnější éro a 24 modernizovaných Gripenů C pro ČR může mít značnou hodnotu
     -půjdeme do Gripena E. Bylo by to zajímavé zejm. v situaci, kdyby si E Gripen alespoň částečně udržel nízké provozní náklady a vysokou spolehlivost předchozích verzí. Alespoň 16 jednomístných E Gripenů a k tomu 2-4 F by nebylo marné
     -vytuněná F-16 se chytne na trhu a výrobce se rozhodne, že je bude ještě dlouho vyrábět a modernizovat. Proč ne. Ale raději pronájem, v tomto případě.
     -F-35

     No uvidíme.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:56 14.12.2018

     "Jinak si nemyslím, že pokud začne SR získávat první letadla v roce 2022, tak v roce 2024 překoná hodnota všech pilotů ty české a že budou dobře ovládat AA i AG." To platí jen v ...Zobrazit celý příspěvek

     "Jinak si nemyslím, že pokud začne SR získávat první letadla v roce 2022, tak v roce 2024 překoná hodnota všech pilotů ty české a že budou dobře ovládat AA i AG."

     To platí jen v případě, že po roce 2027 zůstaneme u Gripenu C/D(14). Což je v podstatě nejhorší varianta. Jinak začíná výcvik znova na nový typ, jestli to bude opět pronájem, tak to můžeme fakt z letectvem zabalit.

     "Prostě jsme se tak po povodních dostali k západní technice"

     Ve skutečnosti jsme se dostali ke Švédské technice, západ tyhle letouny nepoužívá. A jak to vypadá ani neplánuje začít.Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     21:46 14.12.2018

     Jirosi: tak Gripen je nepochybně západní letadlo. Ono Švédsko není východ. Motor to má jako F-18, Ericsson je západní firma, používá to západní zbraně, střely, normy, kanony ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi: tak Gripen je nepochybně západní letadlo. Ono Švédsko není východ. Motor to má jako F-18, Ericsson je západní firma, používá to západní zbraně, střely, normy, kanony atd.atd.Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    08:26 14.12.2018

    ještě k Vaší reakci Jurovi: "To urcite ano. Ale projektovana zivotnost F-16 je 40 rokov a nie 22" Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V ...Zobrazit celý příspěvek

    ještě k Vaší reakci Jurovi:
    "To urcite ano. Ale projektovana zivotnost F-16 je 40 rokov a nie 22"
    Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V podstatě posledních 15-25 let už bude hrát druhé, třetí housle a těžko říct, jakou třeba bude pro výrobce prioritou v oblasti dodávek dílů apod. I tohle je třeba brát v úvahu.
    Mě osobně se ten "slovenský F-16" VELMI líbí. Právě teď je to podle mě letadlo se super poměrem cena/schopnosti. Možná jedno z nejlepších na trhu vůbec. A zrovna tento typ by mi přišel super na pronájem. vzít to, dokud dělá parádu a za 15 let se toho zbavit a jít dál. Kdybych KUPOVAL letadlo na 40 LET, šel bych do toho nejmodernějšího na trhu. Protože by mě sakra zajímalo, jak si to letadlo povede okolo roku 2050.
    Ale zase netřeba uvažovat dogmaticky. Slovensko může za dvacet let ta letadla prodat (po světě si kupce určitě najde) a jít zase dál. Prostě cesta...Skrýt celý příspěvek

    • Sokrates
     08:55 14.12.2018

     fenri, na predaj F-16 po 20 rokoch používania ďalšiemu záujemcovi by som sa moc nespoliehal. Hlavným úskalím sú USA, ktoré aj momentálne blokujú podobný predaj z Izraela do ...Zobrazit celý příspěvek

     fenri, na predaj F-16 po 20 rokoch používania ďalšiemu záujemcovi by som sa moc nespoliehal. Hlavným úskalím sú USA, ktoré aj momentálne blokujú podobný predaj z Izraela do Chorvátska, aby sami získali zákazku pre Lockheed.
     Skôr by som sa prikláňal k nákupu toho najlepšieho. Ibaže, nalejme si čistého vína. My na F-35 nemáme - hlavne na prevádzkové náklady, ktoré sú takmer dvojnásobné oproti F-16. My budeme radi, ak sa nájdu v obrane financie na zabezpečenie aspoň 100 letových hodín ročne pre každého našeho pilota.
     Preto je F-16 Block 70 momentálne pre nás jediná rozumná voľba. Na nič drahšie nemáme a jedinou lacnejšou možnosťou je Gripen C/D, čo je v podstate výbehový model.Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     09:30 14.12.2018

     Sokrates (sakra, škoda, že jde dělat vlákna jen do malého počtu úrovní): máte pravdu, zapomněl jsem na to. Za 20 let nebude úplně sranda prodat poslední verze F-16. Ale zase tak ...Zobrazit celý příspěvek

     Sokrates (sakra, škoda, že jde dělat vlákna jen do malého počtu úrovní): máte pravdu, zapomněl jsem na to. Za 20 let nebude úplně sranda prodat poslední verze F-16. Ale zase tak černě bych to neviděl. Na možné restrikce ze strany USA jsem zapomněl, ale pořád to budou +/- nejlepší F-16 na trhu a divil bych se, kdyby se nakonec prodej nepodařil.
     Nechci malovat čerta na zeď, ale také je možné, že nastane nějaká globální recese, akvizice se zpomalí, klesnou peníze na vývoj vojenské techniky a top verze F-16 si svojí bojovou hodnotu udrží déle, než se dnes může zdát. jasně, a nebo také překvapivě rychle zastarají. Prostě bych to bral tak, že by bylo ošidné přistupovat k tomu tak, že Slovensko se v příštích 40 letech F-16 nezbaví.

     V čem osobně vidím pro Slovensko větší problém je to, že pokud za 10-15 let Slovensko zbohatne, a/nebo nastane nějaká ošklivá vojenská krize, už sotva zvýší počet svých F-16. Tu linku jim nikdo v záloze držet nebude a kvůli pár strojům jí neoživí. A pak bude SR odkázána na provoz dvou typů, což při velikosti státu a počtu jeho letadel je docela nesmysl.Skrýt celý příspěvek

    • Sokrates
     10:30 14.12.2018

     To, že o 10-15 rokov SR nejak výrazne zbohatne, je z hľadiska našeho ekonomického potenciálu nereálne. A to, že nám v tej dobe už Lockheed nedoplní stavy nových strojov ma trápi ...Zobrazit celý příspěvek

     To, že o 10-15 rokov SR nejak výrazne zbohatne, je z hľadiska našeho ekonomického potenciálu nereálne. A to, že nám v tej dobe už Lockheed nedoplní stavy nových strojov ma trápi asi rovnako, ako Vás trápi fakt, že o 1-2 roky takisto nedoplníte stavy Jas-39C/D, keď Saab rozbehne výrobu verzie E/F a definitívne pochová linku na C/D. Vo svete bude stále dostatok starých F-16, ktoré je možné zmodernizovať na F-16V, čo Lockeed v horizonte 30 rokov určite neodmietne.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     11:16 14.12.2018

     Fenri:"Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V podstatě posledních 15-25 let už bude hrát druhé, třetí housle a těžko říct, jakou třeba bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Fenri:"Nojo, jenže za 40 let bude sebelepší F-16 už dost nekonkurenceschopné éro. V podstatě posledních 15-25 let už bude hrát druhé, třetí housle a těžko říct, jakou třeba bude pro výrobce prioritou v oblasti dodávek dílů apod. I tohle je třeba brát v úvahu."

     Takze jako Gripen C/D dnes? :) Vzdyt ten ma dnes taky jiz 30 let, taky uz nedrzi krok ani s tim nejlepsim ze 4. generace, tim spis ne s generaci 5., ktera je jiz i v evrope proste realitou. A pritom je bude ACR sedlat jeste minimalne jednu dekadu... a stane se neco? No nestane. Samozrejme ze zadny system nevydrzi byt na spici celou svou zivotnost. Ani "stredni trida" nevydrzi byt stredni tridou po celou svou zivotnost, ale tak tomu holt je. Je to zcela bezny jev, ktery dobiha ted v OSSR s MiGy, ktere jsou za zenitem, bude dobihat jeste celou dekadu v ACR s gripeny, ktere jsou za zenitem, a nekdy za 20+ let bude dobihat v OSSR znovu, tentokrat s F-16, ktere uz v te dobe nebudou ani onou stredni tridou, ale znovu jednoduse zcela za zenitem. Tedy zcela prirozeny stav, kterym si projde krom velmoci a nejbohatsich statu kazdy.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    08:26 14.12.2018

    Gibon. Jenže u českého letectva mají k pozemním útokům ploužit převážně L-159. Proto je máma a proto se tyto bitevníky nakupovali. To že momentálně Gripeny nebo část Gripenů ...Zobrazit celý příspěvek

    Gibon. Jenže u českého letectva mají k pozemním útokům ploužit převážně L-159. Proto je máma a proto se tyto bitevníky nakupovali. To že momentálně Gripeny nebo část Gripenů dostala možnost provádět i AG je prakticky bonus.

    Co se týče, že po splacení pronájmu nebudou naše. No a? Finančně to vždy vychází prakticky na ty stejné peníze. Nákup stroje je jen první krok. Pak následuje placení servisu, náhradních dílů atd. atd.
    Opravdu problém není ani tak v pronájmu nebo nákupu jako spíše v hlavách lidí. Někdo prostě víc preferuje nákup tak za něj lobuje, někdo prostě víc preferuje pronájem tak za něj lobuje, a někomu je to například úplně ukradené a je pro něj důležité aby armáda jeho země fungovala.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     08:29 14.12.2018

     To je pravda, L159 je dobry argument. Mozno este teda dotiahnut integraciu zbrani.

     To je pravda, L159 je dobry argument. Mozno este teda dotiahnut integraciu zbrani.

    • Klimesov
     08:41 14.12.2018

     Gibon. Souhlas :-) Mně osobně se koncept, nadzvukových letounů co zvládají jak AA tak i AG doplněný o podzvukové bitevníky líbí, jen by to chtělo dotáhnout to do konce. Což bohužel ...Zobrazit celý příspěvek

     Gibon. Souhlas :-) Mně osobně se koncept, nadzvukových letounů co zvládají jak AA tak i AG doplněný o podzvukové bitevníky líbí, jen by to chtělo dotáhnout to do konce. Což bohužel zatím není no :-(Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:09 14.12.2018

     "Někdo prostě víc preferuje nákup tak za něj lobuje, někdo prostě víc preferuje pronájem tak za něj lobuje, a někomu je to například úplně ukradené a je pro něj důležité aby armáda ...Zobrazit celý příspěvek

     "Někdo prostě víc preferuje nákup tak za něj lobuje, někdo prostě víc preferuje pronájem tak za něj lobuje, a někomu je to například úplně ukradené a je pro něj důležité aby armáda jeho země fungovala."

     Tohle není o vůbec o způsobu financovaní, vojenská technika se běžně kupuje na leasing. Jenže mi je máme na "kooperativní leasing", což je sakra rozdíl pro bojovou hodnotu armády. A v případě války neexistuje spojenec co byl schopen poskytnou náhradní stroj. A to při počtu 14 je už celkem solidní problém.

     Naši piloti budou mít ten samí problém jako ve WW2. Létat sice umějí, ale ne na strojích co jim mohou spojenci poskytnout... a přeškolení na "Huricane, Spitfire" je časově trošku jinde.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   08:23 14.12.2018

   Kdyz by to napsal "nemate v armade prachy", bude vam to davat vetsi smysl? Protoze presne o to jde. Co naplat ze je CR ekonomicky vykonejsi nez SR, co naplat, ze Polsko zaostava ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdyz by to napsal "nemate v armade prachy", bude vam to davat vetsi smysl? Protoze presne o to jde. Co naplat ze je CR ekonomicky vykonejsi nez SR, co naplat, ze Polsko zaostava per capita jeste vic, kdyz OCHOTA UTRACET ZA OBRANU je zda se u obou az nasobne vyssi nez jaka je minimalne posledni roky v pripade ACR. To pak muzete mit i o 20,30,40% vyssi ekonomicky vykon, ale kdyz se budete placat jen kolem 1% z toho baliku, a soused to pozene k tem slibenym a v ramci aliance doporucenym 2%, tak i chudsi soused na tom bude (je) lip a za toho chudaka sice neni CR jako celek, ale ACR zcela jiste.Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    08:43 14.12.2018

    Nojo, jenže Slovenské výdaje na obranu nejsou rozhodně vyšší než české a ani náhodou nebudou. Pokud chtějí dávat do roku 2020 na obranu 1.6% a ČR chce k témuž roku dávat 1.4", ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Nojo, jenže Slovenské výdaje na obranu nejsou rozhodně vyšší než české a ani náhodou nebudou. Pokud chtějí dávat do roku 2020 na obranu 1.6% a ČR chce k témuž roku dávat 1.4", ale z více než DVOJNÁSOBNÉHO DPH, tak je zřejmé, že české výdaje na obranu budou podstatně vyšší a pokřik "nemáte na to" je prostě směšný a mimořádně hloupý.
    Znovu zdůrazňuji, že toto prudění se týká jen velmi malé části lidí ze Slovenska a znovu opakuji, že si myslím, že se Slovensko s letectvem vydává správným směrem a že to zatím rozjíždějí opravdu rozumně.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     09:07 14.12.2018

     Buduci rok 1,71%, (2020 1,81%, 2021 1,91%, 2022 2%) Vyhlad ČR podla posledneho zverejneneho rozpoctu nehovori o raste do 2020 na 1,4%, ale menej. Okrem toho je to este horsie. ...Zobrazit celý příspěvek

     Buduci rok 1,71%, (2020 1,81%, 2021 1,91%, 2022 2%)
     Vyhlad ČR podla posledneho zverejneneho rozpoctu nehovori o raste do 2020 na 1,4%, ale menej.
     Okrem toho je to este horsie. Rocne vratite do ŠR miliardy korun. Napríklad v roku 2017 z 52mld ste vratili 8mld. Ako klesne % k HDP?

     Co sa mozno snazi clanek napisat je:
     My mame 12 nadzvukov, vy mate 14 nadzvukov. My mame dve transportne lietadla, aj vy mate dve transportne lietadla,..... Bohatsia a dvojnasobne vacsia krajna.... Proste prispievate do vlastnej a spolocnej obrany malo. Rovnako ako este do nedavna my. A zatial Vasi politici maju plne kecy o tom ako je obrana dolezita, ale peniaze nepritekaju. Nasi toho nakecaju tiez pozehnane, ale aspon uz posielaju viac penazi :-DSkrýt celý příspěvek

    • fenri
     09:21 14.12.2018

     Gibon, odkud máte ta čísla? Já našel na více místech jen že SR PLÁNUJE do r. 2020 zvýšit výdaje na 1.6% Nicméně i to mi přijde irelevantní. ono se to plánuje, co bude za X let. pak ...Zobrazit celý příspěvek

     Gibon, odkud máte ta čísla? Já našel na více místech jen že SR PLÁNUJE do r. 2020 zvýšit výdaje na 1.6% Nicméně i to mi přijde irelevantní. ono se to plánuje, co bude za X let. pak stačí jedny povodně, jedna menší hospodářská krizička atd. a je to v čudu.
     Čili neuznávám nějaké řeči stylu:" my si plánujeme větší a propečenější holuby na střeše než vy". To, že si plánujete větší procenta vrážet obrany je fajn, ale realita může být úplně jiná a hlavně z toho jaksi nevyplývá, že ČR nemá prachy a Slovensko je rodící se velmoc.
     A při vší úctě srovnávat z hlediska plnění spojeneckých závazků vašich 12 nadzvuků s českými 14ti nadzvuky je pěkná somárina. Vaše nadzvuky jste dostali, nic vás z rozpočtu nestály ale hlavně jejich přínos k plnění spojeneckých závazků je víceméně NULA. Mise v rámci sdílení bojových kapacit s nimi nelétáte. Takže sice máte polovinu obyvatel, ale zrovna v této kapitole je přínos prostě nulový. Takže ne, určitě to nestojí tak, že "nás je polovina, ale máme 12 nadzvuků a vás je dvojnásobek a máte jen 14 nadzvuků, tedy my přispíváme NATO víc.".
     Věřím, že až ty F-16 budete mít a začnete s nimi létat pro NATO, že bude váš přínos per capita větší. A Slovensku to přeji. Ale zatím jde jen o sny a přání, nehledě na to, že nikdo neví, jak na tom bude okolo 2030 české letectvo. Možná lépe, možná hůř. Neví se. V plánování letectva jste v tuto chvíli před námi.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     09:27 14.12.2018

     Jiste pochopite kdyz budu trosicku skepticky k tomu co CR "chce" a co nasledne pod stavajici garniturou bude realita, tim spis pokud se Babisovo holdingu skutecne vystavi v evrope ...Zobrazit celý příspěvek

     Jiste pochopite kdyz budu trosicku skepticky k tomu co CR "chce" a co nasledne pod stavajici garniturou bude realita, tim spis pokud se Babisovo holdingu skutecne vystavi v evrope dotacni stopka. Stejny skepticismus se mi tlaci do hlavy i v pripade Slovenska, ale precijen uznejme, ze v posledni dobe se neco vetsiho (spartany, dela, KBVP, nadzvuky) povedlo podepsat spis na vychodni strane reky moravy. CR v toho resi hodne na papire, ale podpisy nejak chybi.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     10:15 14.12.2018

     Cisla mam zo schvaleneho rozpoctu na roky 2019-2021.

     Cisla mam zo schvaleneho rozpoctu na roky 2019-2021.

    • Jura99
     10:32 14.12.2018

     Gibon: rozpocet se schvaluje na jeden rok, to co tvrdite je rozpoctovy vyhled.

     Gibon: rozpocet se schvaluje na jeden rok, to co tvrdite je rozpoctovy vyhled.

    • Gibon
     10:49 14.12.2018

     A v tom vyhlade su tri splatky po pol miliarde Eur navyse za F-16.

     A v tom vyhlade su tri splatky po pol miliarde Eur navyse za F-16.

    • Scotty
     11:23 14.12.2018

     Gibon: respektuji to že jste hrdý na svojí armádu, ale až na tom OSSR bude aspoň tak jako AČR můžete tu dělat ramena. Když jsem viděl fotky vašich vojáků v Litvě tak podle zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

     Gibon: respektuji to že jste hrdý na svojí armádu, ale až na tom OSSR bude aspoň tak jako AČR můžete tu dělat ramena.
     Když jsem viděl fotky vašich vojáků v Litvě tak podle zbraní bych je spíš tipoval na reenactory ČSLA. Zdá se mi trochu ostuda když v roce 2018 běhají pořád vaši vojáci s Sa58 a UK59 které jsou jakékoli modernizace prosté.Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
     12:10 14.12.2018

     Niektoré reakcie nie sú práve šťastne zvolené, tiež mi vadí navážanie sa do ľudí podľa štátnej príslušnosti, mala by tu prebiehať korektná odborná diskusia. Ale je fajn, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Niektoré reakcie nie sú práve šťastne zvolené, tiež mi vadí navážanie sa do ľudí podľa štátnej príslušnosti, mala by tu prebiehať korektná odborná diskusia. Ale je fajn, že existuje priestor v AN na výmenu názorov a skúseností.Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
     12:28 14.12.2018

     Scotty: ˇÁno tiež dúfam, že nastane obmena útočných pušiek, vz.58 je dávno za zenitom. U vás sú prezbrojené všetky jednotky no nové zbrane? Podľa videa to tak nevyzerá: ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty: ˇÁno tiež dúfam, že nastane obmena útočných pušiek, vz.58 je dávno za zenitom. U vás sú prezbrojené všetky jednotky no nové zbrane? Podľa videa to tak nevyzerá:
     https://zpravy.idnes.cz/obrana... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:16 14.12.2018

     Hajo: Video je z roku 2011.... Pokud vím tak kromě AZ mají už všichni alespoň BREN1. V pondělí bude vláda schvalovat nákup dalších 14 000 BREN2 potom budou všechny bojové jednotky ...Zobrazit celý příspěvek

     Hajo: Video je z roku 2011....
     Pokud vím tak kromě AZ mají už všichni alespoň BREN1. V pondělí bude vláda schvalovat nákup dalších 14 000 BREN2 potom budou všechny bojové jednotky přezbrojeny na BREN2.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    08:51 14.12.2018

    Clanek. Jako v základě máte pravdu, ovšem osobně si myslím, že tady už se porovnávají zcela odlišné situace. Ono je otázka, zda by i Slováci neskočili po pronájmu, třeba těch F-16 ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek. Jako v základě máte pravdu, ovšem osobně si myslím, že tady už se porovnávají zcela odlišné situace. Ono je otázka, zda by i Slováci neskočili po pronájmu, třeba těch F-16 pokud by jim taková nabídka byla nabídnuta. Pokud vím tak Slováci měli na výbě buď koupit F-16V a nebo Gripen C/D. Za mně si vybrali dobře. Pokud by jim byla nabídnuta varianta Gripenu E/F už by se dalo nad tím polemizovat.Skrýt celý příspěvek

  • Double
   15:50 14.12.2018

   GDP per capita je vacsinou irelevantne, staci sa pozriet na take Irsko, ktore ma oficialne gdp per capita 75k dolarov. Vsetko je o armadnom rozpocte. A ten nas sa zvysi do r. 2020 ...Zobrazit celý příspěvek

   GDP per capita je vacsinou irelevantne, staci sa pozriet na take Irsko, ktore ma oficialne gdp per capita 75k dolarov. Vsetko je o armadnom rozpocte. A ten nas sa zvysi do r. 2020 na 2% hdp. Vas bude tak 1.2%? Keby ste mali prachy navyse, tak by ste kupovali normalne stihacky a nemuseli ste si vypoziciavat tie najlacnejsie nadzvuky na trhu. A ako som uz pisal, mne to je celkom jedno, kludne majte tie najlacnejsie stroje, kludne si ich aj poziciavajte ked nemate prachy, ale aspon sa tu o tych chrapoch nevyjadruj ako o F-22 alebo co :D

   Co sa tyka armady, ako to je teda s tymi vasimi IFV? Vrtulnikmi? Delostrelectvom? Dockate sa ich este tuto polovicu storocia? Raketove delostrelectvo ste zrusili, PVO je zalozene na RBS-70(pouzitelne mozno proti nejakym vetronom). Prakticky jedine co mate "na urovni" su pandury.

   Cize na jednej strane ste ako pises pomaly najbohatsi stat v EU (:D), na druhej je cela vasa armada v rozklade a nic sa s tym nerobi. Nasa na tom tiez nie je najlepsie, ale aspon sa veci menia k lepsiemu. A armada nie je len o stihackach, to mas pravdu, preto sa u nas vynakladaju dalsie miliardy na nove BVP, 8x8, 4x4, PVO, tanky, podporne vozidla, vrtulniky, cvicne lietadla atd. Vsetko do roku 2030. U vas budu radi, ak do 2030 poriesia BVP a odkupia stare gripeny.Skrýt celý příspěvek

   • fenri
    16:05 14.12.2018

    Double: ty vase 2% v roce 2020 jsou zbožné přání. Za druhé i 2% z vašeho HDP je furt mnohem méně, než 1.4% z našeho HDP. A letadla se nekupují za procenta HDP, ale za chechtaky. ...Zobrazit celý příspěvek

    Double: ty vase 2% v roce 2020 jsou zbožné přání. Za druhé i 2% z vašeho HDP je furt mnohem méně, než 1.4% z našeho HDP. A letadla se nekupují za procenta HDP, ale za chechtaky. A těch prostě máte méně. Ne hochu, napíšu jako nejbohatší stát. Píšu jako bohatší stát než Slovensko, kde ta tupější část populace ma pocit, že až jednou bude mít pár průměrných stíhaček, svět se z toho zblázní. Ne, AČR je na tom jednoznačně lépe, než vaše armáda. Do rozkladu ma daleko, zvláště ve srovnání s vámi. Zatím máte prd. Možná tak Turru na cestě a to fakt hitparáda neni. Hod se do klidu, děláš sve zemi ostudu.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     16:13 14.12.2018

     Tak je vas 2x tolko, takze logicky to bude viacej. Avsak logicky by ste mali mat 2x tolko techniky. Z tohto pohladu vyzera tych 14 pozicanych Gripenov este viac uboho. ACR je na ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak je vas 2x tolko, takze logicky to bude viacej. Avsak logicky by ste mali mat 2x tolko techniky. Z tohto pohladu vyzera tych 14 pozicanych Gripenov este viac uboho.

     ACR je na tom lepe :D ale na otazky si mi neodpovedal. Ale je mi jasne, ze je tazke obhajovat tu vasu parodiu na armadu.Skrýt celý příspěvek

    • fenri
     21:42 14.12.2018

     Double odpovím vám na vaše srovnání o počtu letadel: Jaký přínos je vašich 12 supersoniků pro NATO? NULA. Jako prd, jestli to chápete. České Gripeny odlétaly na misích NATO tisíce ...Zobrazit celý příspěvek

     Double odpovím vám na vaše srovnání o počtu letadel:
     Jaký přínos je vašich 12 supersoniků pro NATO? NULA. Jako prd, jestli to chápete. České Gripeny odlétaly na misích NATO tisíce hodin. Ne dvakrát nula hodin, ale tisíce hodin. Chápete? Vy se vezete. Kolik jste investovali do nových letadel? Věřím, že alespoň polovinu toho, co Češi.
     Pojďme to spočítat...aha... vy jste investovali...přesně...zase prd. Ne polovinu, co Češi, ale PRD.
     Co pozemní technika? Kolik máte modernizovaných tanků? Kolik máte moderních KOT? Kolik jste investovali do moderních, NATO kompatibilních útočných pušek? Jeden větší prd než druhý. A IFV? y už máte rozjeté VŘ a máte alokované peníze alespoň a 100 kusů? To je asi nějaký tajný projekt, že? Pokud je AČR parodie na armádu, co máte proboha vy?
     Naštěstí na rozdí od vás, si to řada lidí na Slovensku uvědomuje a chce s tím něco dělat. Vy máte pocit, že jste super (a až budete jednou mít ty F-16, tak vyhlásíte válku Čehúnúm, co Čehúnúm, Rusku a celému světu jí vyhlásíte :-DD) a jste lepší, než česká parodie na armádu, než AČR v rozkladu. Realita je úplně jiná a naštěstí si jí většina lidí na Slovensku uvědomuje. A cesta dopředu nespočívá v přání, aby sousedovi chcípla koza, nebo namlouvání si, že jeho oktávka je horší než moje 120, ale v práci na sobě.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     23:11 14.12.2018

     Mal by si zmenit dilera, ocividne ti predava nejaky divny matros. Stihacky maju byt v prvom rade prinosom pre stat, nie pre NATO. Aj ked je mozne, ze nejake babkove (loutkove) ...Zobrazit celý příspěvek

     Mal by si zmenit dilera, ocividne ti predava nejaky divny matros.
     Stihacky maju byt v prvom rade prinosom pre stat, nie pre NATO. Aj ked je mozne, ze nejake babkove (loutkove) staty zaujima skor prinos pre NATO :). My sme momentalne investovali 1,6 miliardy Eur, vdaka comu budeme mat najmodernejsie stroje vo vychodnej Europe. Vy mate 12 vypozicanych Gripenov, trocha rozdiel. To, ze beries tych 12 Gripenov ako uspech dost hovori o stave celkovej acr.

     Ja si nerobim iluzie o nasej armade, prave naopak, avsak u nas sa s tym zacalo konecne nieco robit. Masivne sa zvysili vydavky na obranu, vypracoval sa dlhodoby plan modernizacie, podpisali sa prve zmluvy atd. U vas sa nic nezmenilo, armadu beru politici stale "len do poctu". A tak to aj potom vypada, vrtulniky sa vyberaju 10 rokov a stale nic, ifv su v nedohladne, plany na delostrelectvo sa menia kazdy druhy mesiac. Jednoducho katastrofa. A ak toto niekto nadalej obhajuje, tak nech boh ochranuje CR :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4