Střely vzduch-vzduch IRIS-T pro maďarské Gripeny

Střely vzduch-vzduch IRIS-T pro maďarské Gripeny
Gripeny se střelami IRIS-T / Foto: SAAB (Zvětšit)

Maďarsko již zvolilo podobu svého bojového letectva – ponechá si švédské stíhačky Gripen. Budapešť proto hodlá neustále rozšiřovat schopnosti svých Gripenů. Důležitým krokem je zavedení pokročilé střely vzduch-vzduch krátkého dosahu IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled).

Zavedení německých střel IRIS-T je součástí modernizačního balíčku MS20 Block II. Portál Czech Air Force o MS20 Block II píše: „Tato modernizace se například bude týkat integrace nového systému IFF Mode 5, který zlepší schopnost letounů JAS-39 Gripen v rámci rozpoznání cílů „vlastní – cizí“. Zároveň by mělo dojít i k reinstalaci původního GPS modulu za nový vojenský, čímž by se měl zpřesnit protisrážkový systém GCAS (Ground Collision Avoidance System) a v neposlední řadě by měly být modifikovány palubní terminály MIDS-LVT aliančního datalinku formátu LINK16 na standard Block Upgrade 2, díky čemuž budou vylepšeny některé funkce a vlastnosti, jako datová propustnost, kryptografická ochrana a možnost přeprogramování kmitočtů.“

Klíčovým prvkem MS20 Block II je vylepšení palubního radiolokátoru na nový standard PS-05/A Mark 4. Jak uvedl pro maďarská média Jonas Hjelm, viceprezident a ředitel leteckých programů SAAB, verze Mark 4 má o 70 % delší detekční vzdálenost a zachytí menší cíle. Současně lze radar později modernizovat pomocí technologie AESA (Active Electronically Scanned Array) na verzi PS-05/A Mark 5.

Hjelm zmiňuje také komunikační systém SATURN, „který splňuje nejnovější standardy NATO a je novým typem šifrovaného zařízení s digitálním přeskakováním frekvence.“


Gripeny slouží v Maďarsku již 15 let

Maďarské letectvo provozuje od roku 2006 flotilu dvanácti jednomístných letounů JAS-39EBS HU a dvou dvoumístných JAS 39EBS HU. Zkratka EBS znamená Export Baseline Standard a jde o Gripen přizpůsobeny exportním požadavkům a NATO.

Maďarské Gripeny nyní pro vedení boje vzduch-vzduch využívají střely krátkého dosahu AIM–9L Sidewinder, vyráběné v licenci Diehl Defense a střely AIM–120 AMRAAM od americké Raytheon. V rámci modernizace MS20 Block II hodlá Maďarsko získat nejnovější výzbroj vzduch-vzduch (pro boj mimo přímou viditelnost) a vzduch-země. S největší pravděpodobností, čemuž odpovídá i modernizace MS20 Block II, staré AMRAAMy u maďarského letectva zastoupí evropské střely Meteor. V případě pozemní výzbroje verze MS20 Block II může použít laserem i satelitem naváděné pumy GBU-49 Paveway II Enhanced.

Mimochodem maďarské letectvo má pro své Gripeny nakoupeno zhruba 20 střel vzduch-země AGM-65H s TV naváděním a 20 střel AGM-65G Maverick s infračerveným naváděním.

IRIS-T je infračerveně naváděná střela s vektorováním tahu motoru, což propůjčuje střele mimořádnou agilitu (až 60 g). Díky mimořádné agilitě a schopnosti zamknutí cíle až po odpalu, lze vést palbu jakýmkoliv směrem od nosného letounu, i na cíle nacházející se v zadní polosféře.

Při palbě na cíl mimo pozorovací úhel infračerveného senzoru IRIS-T se k počátečnímu navedení použije radiolokátor letounu nebo přilbový zaměřovač (s kterými maďarské letectvo počítá).

Maďarské Gripeny se střelami Maverick a pumami GBU-12

Dosah střely je cca 25 kilometrů a rychlost letu Mach 3. Infračervená hlavice s velmi vysokým rozlišením je mimo jiné imunní proti fléram. Bojová hlavice je vybavená přibližovacím zapalovačem.

Naopak Sidewinder ke svému manévrování používá jen aerodynamické plochy a střela musí zamknout cíl ještě přes svým odpalem. Průměr, délka, hmotnost a poloha těžiště IRIS-T záměrně odpovídají střele Sidewinder. IRIS-T může použít také stejné konektorové rozhraní.

Podle německého portálu ES&T s akvizicí IRIS-T maďarské letectvo znovu získá schopnost, která byla ztracena s vyřazením MiGů-29B, raket R-73 a sovětských přilbových zaměřovačů Ščel na konci roku 2010.

Ve své době stíhačky MiG-29, se zaměřovači Ščel a raketami R-73, dominovaly nad západními konkurenty. Po rozpadu Sovětského svazu testy východoněmeckých MiGů-29 a střel R-73 ukázaly převahu nad americkými střelami AIM-9L/M Sidewinder. To dalo impuls k vývoji střel IRIS-T.

Zdroj: Portfolio, jetfly

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...

Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný ...

Brave Warrior 2020: Maďarsko představuje bojové vozidlo pěchoty Lynx

Během mezinárodního vojenského cvičení Brave Warrior 2020 v regionu Bakony maďarská armáda předvedla ...

Maďarsko nakoupilo izraelské radiolokátory ELM-2084

Maďarské ozbrojené síly pro potřeby protivzdušné obrany (PVO) a dělostřelectva získají izraelské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  22:10 02.01.2022

  Maďarské dopravné lietadla získajú obranný systém: https://combatant.blog.hu/2021... https://honvedelem.hu/hirek/cs... Zobrazit celý příspěvek

  Maďarské dopravné lietadla získajú obranný systém: https://combatant.blog.hu/2021...
  https://honvedelem.hu/hirek/cs... Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  09:04 28.12.2021

  S prihliadnutím na nižšie mnou postnuté odkazy sa trochu zamyslím: Ak F-16 A/B MLU verzie majú o 80% drahšiu letovú hodinu ako F-16 C/D.. Tak by podobne aj Gripen C v roku ...Zobrazit celý příspěvek

  S prihliadnutím na nižšie mnou postnuté odkazy sa trochu zamyslím:

  Ak F-16 A/B MLU verzie majú o 80% drahšiu letovú hodinu ako F-16 C/D..

  Tak by podobne aj Gripen C v roku 2029 by mohol mať o 80% drahšiu letovú hodinu ako keď pristál po prvý krát v Čáslavi.
  Nanešťastie AČR nepozná cenu letovej hodiny, ani Maďarsko. Thajsko tie stíhačky využíva na čistý airpolicing okolo hlavného mesta - inak oni majú vlastné najrelevantnejšie dáta.
  JAR tam tie lietadlá sú dosť uzemnené a sťažujú sa, že ťa letecká hodina s Jane's nemá nič spoločné..

  Výsledkom bude, že odkúpenie Gripen -C v roku 2029 môže byť z pohľadu ceny letovej hodiny poriadna blbosť - kľudne sa môže stať, že bude rovnaká ako vtedy u F-35..
  Pretože u F-35 klesá a Gripen-C rastie a k tomu ju AČR nepozná a vlastne ju ani presne nemá odkiaľ zistiť. (Dôverovať Švédom by som 2x moc nedoveroval- viď Jane's VS JAR).

  Takže naozaj len lákavá cena za odkup Gripenov (dajme tomu 2.5mld KČ) alebo pokračovanie nájmu za rovnakých/nižších cien má zmysel.

  Ten odkup som si porovnal z Nórskym predajom do Rumúnska, pričom byť AČR tak lietadlá vôbec nemodernizovalo, však majú MS20 - to reálne musí stačiť do roku 2030. Len kúpiť AA rakety - Meteor a Iris-T.

  Myslím, že vyčkávacia taktika kupodivu hrá v prospech AČR - lebo dnes ešte Svédi nevedia ako poriadne dopadne Gripen-E ( vedia, že bude len nevedia poriadne kedy ). O napr.
  6 rokov už budú mať pekných pár desiatok nových Gripenov = vyraďovanie tých starých. Hrôzna, že by dostali na sklad +14ks by mohla zabrať..Skrýt celý příspěvek

 • WaseK
  11:07 26.12.2021

  Na internetu jsem dohledal cenu za letovou hodinu pro Gripen v hodnote necelych 5k USD (2012, Jane's). Dale cenu F-16 ve vysi cca 8k USD a F-35 ve vysi 28k USD (2016, ...Zobrazit celý příspěvek

  Na internetu jsem dohledal cenu za letovou hodinu pro Gripen v hodnote necelych 5k USD (2012, Jane's).
  Dale cenu F-16 ve vysi cca 8k USD a F-35 ve vysi 28k USD (2016, statista.com).
  Vzhledem k tomu, ze Gripen je mensi, ma slabsi motor nez F-16 a byl konstruovan s cilem nizkych cen letovych hodin, muzu odhadovat, ze Gripen bude s letovou hodinou opravdu nize, nez je F-16. Zaspekuluju si, ze letova hodina Gripenu by v r. 2016, abych mel porovnani k F-16 a F-35, byla treba 6k USD (o 25% nizsi nez F-16, pritom vyssi, nez odhad Jane's z 2012.

  Dle flightglobal.com se Lockheed v zari tohoto roku zavazal, ze cena letove hodiny F-35 bude 30k USD v roce 2023, s cilem 25k USD v roce 2025.

  Z tohoto uhlu porovnani provoznich nakladu bych radeji videl na ceskem nebi 48 Gripenu nez 12 Lightningu II.

  Otazka pro mistni odborniky, ma podle vas jedna F-35 4x vyssi "vojenskou hodnotu" nez 3 Gripeny?

  Zdroje:
  https://www.flightglobal.com/f...
  https://www.ftm.nl/upload/cont...
  https://www.statista.com/chart... Skrýt celý příspěvek

  • WaseK
   11:14 26.12.2021

   Otazka pro mistni odborniky mela byt, zda ma podle vas jedna F-35 4x vyssi "vojenskou hodnotu" nez Gripen?

   Otazka pro mistni odborniky mela byt, zda ma podle vas jedna F-35 4x vyssi "vojenskou hodnotu" nez Gripen?

   • Jura99
    16:06 26.12.2021

    je provozně levnější BVP-2 nebo Lynx ? Má 4x lepší užitnou hodnotu Nokia 6110 nebo iPhone 12 ? Když si potřebuju jen zavolat, tak to zvládnou oba stejně, ale na vše ostatní je ...Zobrazit celý příspěvek

    je provozně levnější BVP-2 nebo Lynx ? Má 4x lepší užitnou hodnotu Nokia 6110 nebo iPhone 12 ? Když si potřebuju jen zavolat, tak to zvládnou oba stejně, ale na vše ostatní je nevyhodnotitelné kolikanásobně je iPhone lepší, pouze můžeme říct, že je. Takže na airpolicing klidně cokoliv letuschopného a nadzvukového, do digitální války ale nic 20let starého. Tam se ten "levný" provoz těžce prodraží. Nákup stíhaček v této době vyhodnocovalo Finsko a Švýcarsko, v obou státech vyšla i finačně nejlépe F-35A. Do kalkulace dobré započítat také morální životnost.Skrýt celý příspěvek

    • WaseK
     07:59 27.12.2021

     Diky za paralely. V pripade nakupu prevazne Finska hrala nemalou roli politika a hlavne politicke zaruky proti Rusku, takze na viteze bych nekoukal 100% jako na ...Zobrazit celý příspěvek

     Diky za paralely. V pripade nakupu prevazne Finska hrala nemalou roli politika a hlavne politicke zaruky proti Rusku, takze na viteze bych nekoukal 100% jako na technologicko-ekonomicke reseni. Nemel byste odkaz na technicke zhodnoceni nabidek treba v tom Finsku? Cetl jsem, ze to jejich armada hodnotila celkem dukladne.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:52 26.12.2021

   Už jen z roční splátky vyplývá že nás stojí Gripen výrazně víc než 5000 dolarů. Jen si vydělte průměrný roční nálet flotily 2000 hodin splátkou 1,7 miliardy. V čemž samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

   Už jen z roční splátky vyplývá že nás stojí Gripen výrazně víc než 5000 dolarů. Jen si vydělte průměrný roční nálet flotily 2000 hodin splátkou 1,7 miliardy. V čemž samozřejmě nejsou náklady armády na palivo, personál, zázemí, modernizace...Skrýt celý příspěvek

   • WaseK
    14:18 26.12.2021

    V souvislostech uvadite zajimave cislo, ale podle me to neni srovnatelne s cenou letove hodiny, protoze stroje mame na leasing a kazdy vyrobce si do leasingu rozpocita i cenu ...Zobrazit celý příspěvek

    V souvislostech uvadite zajimave cislo, ale podle me to neni srovnatelne s cenou letove hodiny, protoze stroje mame na leasing a kazdy vyrobce si do leasingu rozpocita i cenu noveho stroje plus marzi / zisk.

    Kdyz si totiz na operativni leasing napr. koupite auto, celkove zaplatite na splatkach a zustatkove hodnote cenu samotneho vozu + cenu za sluzby po dobu splaceni + marzi obchodnikovi / prodejci vozu + marzi leasingovce. Nadto si platite benzin atp.

    Ani leasingovka a ani SAAB nejsou Armada spasy, aby nam davali neco zdarma nebo bez marze.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     16:01 26.12.2021

     WaseK - môže to byť presne ako píšete - máte to možno drahšie ako keby ste si lietadlá kúpili, ale zase to máte ASI bez starosti (operatívny leasing) a piloti si len lietajú ...Zobrazit celý příspěvek

     WaseK - môže to byť presne ako píšete - máte to možno drahšie ako keby ste si lietadlá kúpili, ale zase to máte ASI bez starosti (operatívny leasing) a piloti si len lietajú (operatívny leasing)...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:29 27.12.2021

     To je kompletní cena kterou platíme za letovou hodinu Gripenu. Tedy jistě uznáte že to co platíme dnes není žádná láce.

     To je kompletní cena kterou platíme za letovou hodinu Gripenu. Tedy jistě uznáte že to co platíme dnes není žádná láce.

     • WaseK
      07:56 28.12.2021

      Ano, zadny leasing neni pro zakaznika vyhodny po secteni vsech plateb, je vyhodny jen pro leasingovku/prodejce/vyrobce. Protoze kdyz by byl vyhodny pro zakaznika, tim padem by ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, zadny leasing neni pro zakaznika vyhodny po secteni vsech plateb, je vyhodny jen pro leasingovku/prodejce/vyrobce. Protoze kdyz by byl vyhodny pro zakaznika, tim padem by nebyl vyhodny pro leasingovku/prodejce/vyrobce a tim padem by nebyl nabizen. Jedine, v cem ma leasing vyhodu, je fakt, ze neni treba velky kapital na zacatku (v dobe nakupu). Operativni leasing ma jeste dalsi vyhodu a to tu, ze zakaznik ma mene starosti. Ovsem i toto si zakaznik tvrde zaplati.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:46 28.12.2021

      WaseK: ne tak docela. Je to sice z jiného soudku, ale operativní leasing na auto byl svého času velmi výhodný, když jsem to počítal, nedostal jsem se na stejné podmínky při nákupu ...Zobrazit celý příspěvek

      WaseK: ne tak docela. Je to sice z jiného soudku, ale operativní leasing na auto byl svého času velmi výhodný, když jsem to počítal, nedostal jsem se na stejné podmínky při nákupu do vlastnictví. Leasingovka zřejmě dosáhne na jiné pořizovací ceny a najde si tam prostor pro zisk.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:28 28.12.2021

      WaseK - ako píše -Jura99-,neporovnávajme leasing a operatívny leasing... leasing používate,ak nemáte financie v hotovosti,nechcete si minúť hotovosť,alebo na firmu... operatívny ...Zobrazit celý příspěvek

      WaseK - ako píše -Jura99-,neporovnávajme leasing a operatívny leasing...
      leasing používate,ak nemáte financie v hotovosti,nechcete si minúť hotovosť,alebo na firmu...
      operatívny leasing je ak nechcete mať starosti a len jazdiť... český piloti len lietať...v air force je vraj kanibalizacia bežný proces ak z nejakého dôvodu chýbajú diely...nepoznám detaily z českých vzdušných síl,ale ak bola podmienka že určitý počet (ak nie všetky) gripeny musia byť letuschopné,tak potom to "priplatenie" nie je až tak na škodu...Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:49 26.12.2021

   Ona to je bohužel věčná debata. Pokračovat s Gripenem? Nebo pořídit F-35? Upřímně debatovat o tom můžeme do nekonečna, ale ve finále stejně se rozhodne podle konkrétních ...Zobrazit celý příspěvek

   Ona to je bohužel věčná debata.
   Pokračovat s Gripenem? Nebo pořídit F-35?
   Upřímně debatovat o tom můžeme do nekonečna, ale ve finále stejně se rozhodne podle konkrétních nabídek.
   Základní problém je v tom, že nynější Gripeny C/D nejsou majetkem AČR, máme je pouze půjčené. A co když Švédové nedají nabídku a ty stroje si vemou zpět? A nebo co když dají fakt dobrou nabídku a AČR se dejme tomu za 40 miliard bude moct dostat k 48 ks strojů modernizovaných na standart Gripen C+? Přeháním já vím, ale o tom to nakonec všechno bude.
   AČR nebo spíše MO bude prostě vybírat další kompromis mezi pořizovací cenou, provozní cenou, požadovanými výkony a požadavky na plnění operačních plánů a závazků, které AČR má, a v neposlední řadě schopnosti obhájit si nákup.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:36 26.12.2021

    48 Gripenu je velký počet, pro který nebudete mít piloty a dostatek pozemního personálu.

    48 Gripenu je velký počet, pro který nebudete mít piloty a dostatek pozemního personálu.

    • Klimesov
     10:10 27.12.2021

     Proto jsem také dodal, že vím že přeháním :-)

     Proto jsem také dodal, že vím že přeháním :-)

     • flanker.jirka
      10:58 27.12.2021

      Ale představy jsou to pěkné, v takovém počtu lze plánovat výcvik a použití komplexněji i se zaměřením některých letek/rojů pro speciální úkoly, jako CAS, EW, SEAD, průzkum. A dalo ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale představy jsou to pěkné, v takovém počtu lze plánovat výcvik a použití komplexněji i se zaměřením některých letek/rojů pro speciální úkoly, jako CAS, EW, SEAD, průzkum. A dalo by se opět využívat letadla efektivně z rozptýlených záložních ploch.
      Jinými slovy, měli bychom zase opravdové taktické letectvo.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:52 26.12.2021

   ps.: Nicméně odkup Gripenu C/D, byť třeba i ve vyšším počtu, je opravdu řešení tak na cca 10 až 15 let max. a to i za předpokladu na modernizace na C+ A to je další otázka. Vyplatí ...Zobrazit celý příspěvek

   ps.: Nicméně odkup Gripenu C/D, byť třeba i ve vyšším počtu, je opravdu řešení tak na cca 10 až 15 let max. a to i za předpokladu na modernizace na C+
   A to je další otázka. Vyplatí se nám vyhodit ne zrovna malou částku za něco co budeme muset za cca 10 let stejně nahradit? Hlavní roli bude hrát jak moc ta částka bude vysoká.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    11:04 27.12.2021

    10 až 15 let je málo, pokud něco takového, tak s životností minimálně 20 let, výhodou je, že piloti na těchto strojích mají patřičnou vycvičenost a použitelnost prakticky ihned. ...Zobrazit celý příspěvek

    10 až 15 let je málo, pokud něco takového, tak s životností minimálně 20 let, výhodou je, že piloti na těchto strojích mají patřičnou vycvičenost a použitelnost prakticky ihned. Přeškolení a získání FMC jednotky na nový typ pár let potrvá.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   07:44 27.12.2021

   Čísla s Jane's pochádzajú z PR materiálov Saabu, ktoré si dal vypracovať jednou UK univerzitou "sociálnych vied". Ich výpovedná hodnota je 0.00. My dnes vôbec nevieme koľko stojí ...Zobrazit celý příspěvek

   Čísla s Jane's pochádzajú z PR materiálov Saabu, ktoré si dal vypracovať jednou UK univerzitou "sociálnych vied".
   Ich výpovedná hodnota je 0.00.

   My dnes vôbec nevieme koľko stojí letová hodnota Gripen-u. Za ďaľšie aká letová hodina to vlastne je?
   Napríklad USAF má celú radu leteckých hodín..

   Pozrite si napríklad túto tabuľku leteckých hodín:
   https://www.google.com/url?sa=...

   A zistíte, že napríklad F-16 Vam lieta od 10k po skoro 18k za leteckú hodinu naprieč agentúrami DoD.
   Zároveň zistíte, že 30k letovú hodinu tam F-35A vôbec nemá.. a ani v roku 2019 nemalo, môžem Vám postnúť aj túto tabuľku.


   Čo sa týka F-35 a ich ich úspešnosti.
   https://www.google.com/amp/s/t...

   F-35A na tomto cvičení kde sa letelo cca 110 letov vyhrali 15:1..
   Takže 12 F-35 by si teoreticky zastalo roboty za 180 F-16/Gripenov..
   Samozrejme to by museli mať nekonečné množstvo rakiet.. 1:4 však určité zvládnu..

   Čo sa týka cien letovej hodiny - nižšie som postoval príspevok kde vysvetľujem, že pri 14 lietadlách je jedno či stojí letová cena 5000 alebo 50 000 dolárov - keď si to vynásobite 200 letovými hodinami ktoré ročne v rámci Gripen prenájmu môžu letci na 1 lietadle nalietať, tak zistíte, že sa bavíme o tom či milionár (ačr) si môže dovoliť kúpiť rožok za 3KČ alebo celozrnný bio eko chleba za 90KČ - áno môže a kľudne aj s pekarňou..Skrýt celý příspěvek

   • WaseK
    08:44 27.12.2021

    K te uspesnosti muzu souhlasit, uspesnost 1:15 v r. 2019 byla jen na zacatku cviceni, pote byla dokonce 1:20. Byla to sestava, kdy F-35 byli "modri" a 4. gen. byli agresori, ...Zobrazit celý příspěvek

    K te uspesnosti muzu souhlasit, uspesnost 1:15 v r. 2019 byla jen na zacatku cviceni, pote byla dokonce 1:20. Byla to sestava, kdy F-35 byli "modri" a 4. gen. byli agresori, "cerveni".

    V tomto roce se odehrala obracena kombinace, kdy F-35 byli poprve agresori, tedy "cerveni". Dohledal jsem, ze 4.gen meli "krvave" ztraty, ale uz ne presny pomer. Vysvetluji to timto:
    "Air Force officials did not provide precise info about the performance of the F-35 during the simulated engagements however, even if they did, those numbers would not make much sense as they are strictly dependent on the actual Rules Of Engagement (ROE) and the training scenario."
    Coz je i logicke, ale tim padem ten kill rate 1:15 nebo 1:20 neni zcela vypovidajici a bylo by zajimave videt pro porovnani kill rate na cviceni z tohoto roku.

    Nemate nahodou odkaz, kde by byl uveden vysledek tohoto cviceni 21-3?

    Ovsem vzhledem k tem vysokym pomerum z r. 2019 muzu predpokladat, ze kill rate byl stale "vysoky", pravdepodobne vyssi, nez 1:4...

    2019 cviceni: https://theaviationist.com/201...
    2021 cviceni: https://theaviationist.com/202... Skrýt celý příspěvek

   • WaseK
    08:50 27.12.2021

    PS: Z te vasi tabulky (diky za ni) vyplyva, ze F-16 leta za 18k jen ve verzi A/B. Ve verzi C/D leta za 10k. A mezi agenturami jsou minimalni rozdily, cca do 5-ti procent.

    PS: Z te vasi tabulky (diky za ni) vyplyva, ze F-16 leta za 18k jen ve verzi A/B. Ve verzi C/D leta za 10k. A mezi agenturami jsou minimalni rozdily, cca do 5-ti procent.

    • darkstyle
     11:31 27.12.2021

     WaseK Aj tie verzie A/B prešli MLU-čkom.. Prečo to je tak vlastne? Čím staršie lietadlo, tým drahšie prevádzkové náklady.. Oni do letovej hodiny totižto dávajú aj generálne ...Zobrazit celý příspěvek

     WaseK
     Aj tie verzie A/B prešli MLU-čkom..

     Prečo to je tak vlastne?
     Čím staršie lietadlo, tým drahšie prevádzkové náklady..
     Oni do letovej hodiny totižto dávajú aj generálne opravy.

     Teda cena letovky A/B vs C/D je o 80% viac..
     Podobne sa môžete pozerať aj na nový gripen vs 20 rokov starý keď v roku 2027 skončí prenájom..
     Narážam na Jane's hodnoty týmto..

     Inak stačí si dať názvy odsekov toho dokumentu do Google a meniť len roky - zistíte, že dokým F-35A pekne postupne klesá tak F-16 nám rastie..
     Kľudne za pár rokov sa môže stať, že letovka F-16 bude vyššia ako F-35..
     Ono tie F-16 sú už dosť olietané a niektoré slúžia 40 rokov (hlavne v národnej garde ako airpolicing).

     Úspechy agresorov 5gen vs hocičo sa pravdepodobne nikdy presne nedozvieme. Hlavne keď budú stáť 5gen vs 5 gen na cvičeniach - takéto výsledky by dosť pomohli Číne získať predstavu..

     Nám v strednej Európe to aj tak môže byť zatiaľ jedno..

     Rusko ešte nemá dodaný 2 sériový stroj 5 gen a nové motory, ktoré by spĺňali zadané parametre sú taktiež v nedohľadne v sériovom prevedení.
     Dokým Rusko postavý aspoň 50ks SU-57 tak môže prejsť aj dekáda alebo nikdy a navždy ako vravia v Pelíškach :).

     Nás má zaujímať boj proti 4gen..

     Inak v tom 2019 cvičení stali proti sebe F-35A úplný nováčikovia proti pilotom na 4gen čo mali nad 1000 hodín nálet..
     Samotný piloti 4gen povedali, že ak by proti ním stáli rovnako skúsený piloti dopadlo by to ešte horšie..

     Toto je presne to čo nás má zaujímať..
     Ešte dlho budú naši agresora mať hlavne 4gen oproti nám..

     Ak chce Slovensko alebo Česko lietadla na airpolicing - tak sa vyberme cestou Pobaltia - zrušíme nadzvukové letectvo, dajme si chrániť naše nebo alianciou.
     Aj tak NATO má početnú i kvalitatívnu prevahu - 14 stíhačiek hore dole z pohľadu Aliancie nič nerieši.

     Potom je tu druhý pohľad - toho som ja fanúšik - poďme si kúpiť to najlepšie čo je cena/výkon na trhu.
     Okrem Fínou (ja som to tu aj postoval, 3 články kde sa viac či menej rozprávalo ako Fíni vyberali, pod poslednou veľkou diskusiou o lietadlách), tak aj Dani, Belgičania či Švajčiari vyberali podľa kritérií.
     (Tu už od teba nebudem chcieť hľadať v diskusiách - to už bolo dávno)
     Všade vyhrala F-35A. Všade im to vyšlo ako najlepšie riešenie.
     Myslím, že Belgicko či Švajčiarsko reálne ochranu USA nepotrebujú - oni sú dosť ďaleko od akéhokoľvek agresora.

     Myslím, že sériou mojích 3-4 príspevkov k tomuto článku by už každý mal tušiť, že najlepšie riešenie dnes i v roku 2027 bude buď Gripen zadarmo alebo kúpa F-35A.

     Ja osobne nechci album zadarmo preto sa prikláňam ku F-35A. Predsa len v 30-tkách bude USA chcieť začať stavať 6gen. Prečo by sa časť z neho nestaval v Čechách, ak by ste vstúpili do klubu najvyspelejších letectiev..Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    14:47 27.12.2021

    Tedy, hm, ten poměr 15:1, v tom musí být nějaký trik, to by muselo být tak minimálně 5 vzletů a ani tak neminout víc jak nějakých 25% výstřelů... Nebo to není individuální skore ...Zobrazit celý příspěvek

    Tedy, hm, ten poměr 15:1, v tom musí být nějaký trik, to by muselo být tak minimálně 5 vzletů a ani tak neminout víc jak nějakých 25% výstřelů...
    Nebo to není individuální skore ale "velká skupina" která sestřelí 15 protivníků na jednu vlastní ztrátu...?Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     08:50 28.12.2021

     Vzletov bolo viac ako 100.. (vzletov všetkých lietadiel naraz- sorties) Na tom cvičení v roku 2019 bolo 95 lietadiel... Zostrelov bolo 15:1. To je pomer. Presné čísla samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

     Vzletov bolo viac ako 100.. (vzletov všetkých lietadiel naraz- sorties)

     Na tom cvičení v roku 2019 bolo 95 lietadiel...

     Zostrelov bolo 15:1. To je pomer. Presné čísla samozrejme nepovedia, kto čo presne zostrelil a kedy :).

     4 piloti F-35A boli nováčikovia čo práve vtedy dokončili výcvik.

     Tu nájdeš taký detailnejší popis čo všetko tam robili (všetko povedať nemôžu samozrejme)
     https://www.google.com/amp/s/b... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:55 27.12.2021

   WaseK Samotná stíhačka je vždy součást systému, sama o sobě jde vždy o letadlo s nějakým omezením v doletu a nosnosti výzbroje. Vždy je třeba se dívat i na všehcny systémy ...Zobrazit celý příspěvek

   WaseK
   Samotná stíhačka je vždy součást systému, sama o sobě jde vždy o letadlo s nějakým omezením v doletu a nosnosti výzbroje. Vždy je třeba se dívat i na všehcny systémy podporující letectvo. Základem je kvalitní průzkum vzdušného prostoru spojený se systémy ELINT a SIGINT za použití datalinek (které švédové umí) vše ideálně propojené v systém PVOS spolu se systémy GBAD.
   S 48 kusy Gripenů C/D po úpravách plánovaných po roce 2025 by to byla slušná letecká síla, už by záleželo na tom co se pro ně nakoupí za munici. V takových počtech leze už plánovat výcvik a použití pro specializaci. Mimo standard v AA použití lze výcvik některých letek, nebo rojů zaměřit na speciální úkoly jako použití přesné AG munice, elektronického boje, SEAD, průzkum. A takový počet Gripenů by přinesl i možnost provádět akce z více záložních ploch/dálnic, tak jak to letadlo bylo pro případ války chystané.
   Na počty je třeba se dívat z toho úhlu pohledu, kolik letadel budete schopen současně použít v boji. Letadla prochází průběžně servisními cykly a mívají dost závad. Například, když by měly oba typy stíhaček technickou a bojovou schopnost 75% tak to znamená, že pokud pořídíte 12 stíhaček, tak máte trvale k dispozici 9 letadel, pokud 2 z nich musí držet hotovost, tak vám zbyde pouze 7 letadel na ostatní mise a výcvik. S tím toho moc nenaděláte.
   Oproti tomu 75% ze 48 strojů vám dá trvale k dispozici 34 letadel (48 - 12 strojů v udržbe nebo závadách a -2 stroje v hotovosti).
   Mít k dispozici 34 letadel, tak jste schopen plánovat mise intenzivněji a ve větším počtu.Skrýt celý příspěvek

 • Lightgray
  09:14 24.12.2021

  Scotty ČR není švédsko, ani VB, a ani USA. Gripen je nejlevnější volba a proto - pro ČR nejlepší volba - protože - na nic nebudou peníze. Jenom Gripen má nějakou šanci aby byl ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty
  ČR není švédsko, ani VB, a ani USA.
  Gripen je nejlevnější volba a proto - pro ČR nejlepší volba - protože - na nic nebudou peníze. Jenom Gripen má nějakou šanci aby byl dál udržová a piloti létali nějak smysluplně dál až bude ČR vlastnit tyto letadla. Leasing byl pro ČR nejlepší věc. v okamžiku když se pořídí jakýkoliv stroj, nebudou peníze a ani ochota s letectvem něco dál dělat. S Gripenem C se počítá do kdy, 2035,2050 ? To ale nic nemusí znamenat, opět F-15, počítalo se do roku cca 1995, a jaká je realita ??Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   09:52 24.12.2021

   Ty Gripeny tu ovšem nežijí ze vzduchu, ale za jejich provozuschopnost se platí celkem nemálo švédské straně. Celá tahle částka potom může jít na provoz budoucího stíhacího letadla. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty Gripeny tu ovšem nežijí ze vzduchu, ale za jejich provozuschopnost se platí celkem nemálo švédské straně. Celá tahle částka potom může jít na provoz budoucího stíhacího letadla. Celá ta legenda "levného stroje" je zvlášť v našem případě celkem směšná. Za jeden rok se jen do Švédska pošle cca. 1.7 miliardy.
   Ve Švédsku má létat do poloviny třicátých let. Potom bude nahrazen strojem páté generace.
   Pro nás byl Gripen dobrý na přechod od sovětské techniky, ale pokud to jen trochu půjde je třeba jít dál.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    15:17 24.12.2021

    Ta částka kterou posíláme do Švédska v případě nákupu F-35 půjde jako první na splácení částky za pořízení strojů, a to ještě podstatně víc. I kdybychom je zaplatili jednorázově, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta částka kterou posíláme do Švédska v případě nákupu F-35 půjde jako první na splácení částky za pořízení strojů, a to ještě podstatně víc. I kdybychom je zaplatili jednorázově, "z ruky", nemůžeme si namlouvat že to byly peníze které se někde náhodou našly a které jinak neměly využití. Kromě toho ještě k tomu si budeme muset platit veškerý provoz a údržbu, navíc, protože nyní už to máme v těch 1,7G
    Takže se tu nepokoušejte vyvolávat pocit že to bude levnější. Nebude, ani na pořízení ani na provoz. Možná že tam opravdu budeme muset jít, ale není důvod si tu tvrdit že čím dřív tím líp, a každý den čekání je ztracený.
    Zajímavé je že de fakto tvrdíte že země jako Chorvatsko a Rumunsko neumějí do pěti napočítat a ženou svou obranyschopnost do katastrofy...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:07 24.12.2021

     No nepůjde. Cena F-35 bude muset být zaplacená dřív než se dotknou plochy v Čáslavi. Celý nákup by patrně musel být financován mimo rozpočet obrany. Cena za provoz Gripenů v 1.7 ...Zobrazit celý příspěvek

     No nepůjde. Cena F-35 bude muset být zaplacená dřív než se dotknou plochy v Čáslavi. Celý nákup by patrně musel být financován mimo rozpočet obrany. Cena za provoz Gripenů v 1.7 miliardy není. To jsou jen "předplacené" letové hodiny. Samotný provoz se pochopitelně platí zvlášť.
     Levnější než nákup starých Gripenů to určitě nebude. Ovšem v tendrech kde vedle sebe stojí nové stroje tak F-35 docela vyhrávají. Čím to asi bude.
     Chorvatsko i Rumunsko kupují staré stroje protože na nové nemají. U nás budou proti sobě stát pouze nové stroje. Pokud se tedy nerozhodnou pro odkup starých Gripenů.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      21:33 24.12.2021

      Tak asi si nepotřebujeme hrát na to že když se financování bude (případně) odehrávat z prostředků mimo rozpočet MO, tak že to bude platit jiný stát, jiní lidé (my)... Chudí možná ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak asi si nepotřebujeme hrát na to že když se financování bude (případně) odehrávat z prostředků mimo rozpočet MO, tak že to bude platit jiný stát, jiní lidé (my)...
      Chudí možná nejsme, nicméně skoro nic nekupujeme (PVO byla po dlouhé době první věc a jak jsme se shodli, je to už hodně daleko ale ještě tu nejsou. dtto vrtulníky, houfnice. V "luftě" stále visí tanky, BVP, minomety), a když se pokusíme řešit všechno najednou, tak ten rozpočet fakt strháme. Takže jo, stíhačky jsou na pořadu, ale ne moc vysoko v prioritě. Odkup je řekl bych použitelná varianta, ale JEN pokud bude cena rozumně nízká a i tak počítat s nákupem nových (asi F35 pokud se nestane zázrak s GripenE) a GripC nechávat jako doplňkový/záložní/AG typ...
      Pokud půjdeme cestou F35, nepovažuju vůbec za nutné jich kupovat víc než doposud, a už vůbec ne naráz (stejně bude IOC nabíhat teprve postupně).Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     20:24 25.12.2021

     SYN a spol Zapojíme trošku matematiky. Pri F-16 u USAF je cca 50% ceny letovej hodiny plat technikov a pilotov. Povedzme, že pri F-35 to bude 40%.. Ak máme cenu 35 tis dolárov ...Zobrazit celý příspěvek

     SYN a spol

     Zapojíme trošku matematiky.

     Pri F-16 u USAF je cca 50% ceny letovej hodiny plat technikov a pilotov.

     Povedzme, že pri F-35 to bude 40%..
     Ak máme cenu 35 tis dolárov tak sa dostaneme k 21k. (Mám niekde tabuľku, že je to oveľa menej - no budiž..)

     Odrátali sme teda technikov a pilotov na letisku, pretože tých si ako pri Gripenoch ČR platí zvlášť..

     Čo nám tam pri F-35 v USAF ostalo?
     Palivo, upgrade, generálne opravy (oni žiadne nemajú zatiaľ), integráciu nových zbraňových systémov ( tie zase nie sú žiadne u Gripen-u ).

     Čo teda odrátať z tých 21 000 dolárov.
     Povedzme, že veľkoryso nič - jasné softwarový upgrade je pri F-35 častejší, nakladnejsí a u Gripen-u raz za čas.
     Podľa mňa cena integrácie nových systémov je oveľa vyššia ako generálne opravy - no tiež nula.
     Palivo - čert ho vem 0.

     Takže Česko dáva 1.7 mld KČ za Gripen-y ročného nájmu..

     Tak si dajme 1.7/ 22.2 kurz..
     Potom to vydeľme 14 stíhačkami.
     Nakoniec 21 000 dolármi za letovú hodinu.
     Vyjde nám, že AČR si môže dovoliť za tie peniaze 666 letových hodín.
     Celkom pálka - nepoznám letectvo, ktoré by malo nalietané toľko na stroj.. aj USA počítajú tak okolo 450 hodín..

     Takže armáda ČR pri terajšom rozpočte bezproblémovo dokáže zafinancovať "provoz" 14 F-35.
     Armáda ČR si tak či tak platí upgrade Gripenov zvlášť zmluvami, čo by bolo aj v prípade F-35.

     F-35 je jedna z najlacnejších stíhačiek súćastnosti čo sa týka ceny za KS. Je lacnejšia ako Rafale, Typhoon či Gripen-E podľa kontraktov.. Pravdepodobne len F-16 je o niečo málo lacnejší spolu s F-18F/X. Problémom je, že F-18F/X je tak lacní len pre USAF, inde v tendroch zatiaľ pohorel aj v cene.

     V prípade výberu akéhokoľvek stroja a náletu okolo 200 hodín ročne, teda cieľa toľko čo teraz si letectvo AČR môže dovoliť akýkoľvek stroj. Keby sa dalo aj F-22..

     Žiadnym spôsobom by sa de facto žiadne prostriedky z AČR nevydávali, skôr naopak akoukoľvek kúpou stroja sa ušetrí na ročnej platbe..

     Samozrejme pokračovanie nájmu alebo odküpenie Gripenov za dajme tomu 150 miliónov EUR by bola iná kapitola.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:40 25.12.2021

      darkstyle - pekný príklad...len škoda,že v realite vždy tak nejak všetko vystrelí inak... ako pri nákupe húfnic caesar... a možno sa mýlim,ale nemalo by byť uvedené v príklade o ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle - pekný príklad...len škoda,že v realite vždy tak nejak všetko vystrelí inak... ako pri nákupe húfnic caesar...

      a možno sa mýlim,ale nemalo by byť uvedené v príklade o rozpočte aj napr. nákup novej techniky...a že obe naše krajiny tej techniky potrebujú nakúpiť veľa...Skrýt celý příspěvek

     • petres
      10:18 27.12.2021

      K té troše matematiky: "Pri F-16 u USAF je cca 50% ceny letovej hodiny plat technikov a pilotov. Povedzme, že pri F-35 to bude 40%.." Náklady jsou pro zjednodušení ...Zobrazit celý příspěvek

      K té troše matematiky:
      "Pri F-16 u USAF je cca 50% ceny letovej hodiny plat technikov a pilotov.
      Povedzme, že pri F-35 to bude 40%.."

      Náklady jsou pro zjednodušení zaokrouhlené:
      F-16C 10k USD čili plat pilota = cca 5k USD
      F-35A 18k USD čili plat pilota = cca 7,2k USD až po 50% vyšší plat pilota než u F-16C? Předpokládám, že tak velký rozdíl v platech nebude. O statních nákladech budou jistě skryté náklady na platy nelétajícího personálu. Těmito propočty se jenom snažím odhadnout kolik mohou být celkové náklady na letovou hodinu F35A u AČR. Některé nákladu budou stejné jako u US některé (předpokládám platy) budou nižší.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:09 24.12.2021

   nesmysl. I selskym rozumem se musi ufinancovat nejmene 32ks F35A. Selsky vzato, napr. SR kupuje 14ks F16, jejichz cena je bezmala stejna jako F35A. No a ČR ma 2,4x vetsi HDP, tzn. ...Zobrazit celý příspěvek

   nesmysl. I selskym rozumem se musi ufinancovat nejmene 32ks F35A. Selsky vzato, napr. SR kupuje 14ks F16, jejichz cena je bezmala stejna jako F35A. No a ČR ma 2,4x vetsi HDP, tzn. 32ks. Za obet by patrne padl provoz L159.Skrýt celý příspěvek

   • Lightgray
    10:46 24.12.2021

    I selským rozumem se dá porovnat že provoz je něco jiného než nákup a slováci to poznají. Provozovat pánové je to náročnější, to co není tak vidět.

    I selským rozumem se dá porovnat že provoz je něco jiného než nákup a slováci to poznají. Provozovat pánové je to náročnější, to co není tak vidět.

    • Jura99
     20:49 24.12.2021

     penize jsou zcela druhorade. Spocijte si, kolik nas stala 40ti leta okupace, ktera bohuzel opet hrozi.

     penize jsou zcela druhorade. Spocijte si, kolik nas stala 40ti leta okupace, ktera bohuzel opet hrozi.

     • SYN_
      21:41 24.12.2021

      Pokud ano tak to stejně bude vyřešené dřív než dostane šanci dorazit nový typ. Pokud to vidíte až takto černě, nakupujme především MUNICI pro typ který už máme... a pokud je ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud ano tak to stejně bude vyřešené dřív než dostane šanci dorazit nový typ. Pokud to vidíte až takto černě, nakupujme především MUNICI pro typ který už máme... a pokud je dokonce pravděpodobné že bude použitelná (integrovaná) i na příštím typu (F35, GripE, Rafale) tak je to podle mně no-brainer...Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      21:42 24.12.2021

      Okupovat bude čr kdo ?? Peníze jsou vždy na druhém místě, na prvním je politika, technika někde za něma.

      Okupovat bude čr kdo ?? Peníze jsou vždy na druhém místě, na prvním je politika, technika někde za něma.

     • Scotty
      22:49 24.12.2021

      SYN_ Problém je že evropské střely na F-35 příliš integrované nebudou pokud to někdo nezaplatí. Integrace Meteoru je například projekt pouze Británie a Itálie. Pro F-35 je ideální ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Problém je že evropské střely na F-35 příliš integrované nebudou pokud to někdo nezaplatí. Integrace Meteoru je například projekt pouze Británie a Itálie. Pro F-35 je ideální nakupovat AIM-120 D, ale tu nemá integrovanou Gripen. Stejně tak AIM-9X sice Gripen integrovanou má, ale kvůli absenci přilbového zaměřovače tu střelu naše stroje nevyužijí. Dokud nebude rozhodnuto alespoň v základních obrysech o budoucnosti letectva je nákup výzbroje problematický.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     08:31 25.12.2021

     Lightgray - slováci by to hlavne spoznali keby nakúpili f-35...

     Lightgray - slováci by to hlavne spoznali keby nakúpili f-35...

   • HEKTOR
    08:30 25.12.2021

    Jura99 - keď tak čítam vaše príspevky na tému f-35 + financie,tak získavam dojem,že vlastne financie nehrajú vôbec žiadnu rolu,sú pripravené a schválené a už je len treba sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - keď tak čítam vaše príspevky na tému f-35 + financie,tak získavam dojem,že vlastne financie nehrajú vôbec žiadnu rolu,sú pripravené a schválené a už je len treba sa rozhodnúť či kúpite 30,alebo 50...
    len potom prečo stále ministerstvo napr. nenakúpilo bvp.....?...Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     23:28 25.12.2021

     Proč nenakoupili? Když pomineme všelijaké podmínky a požadavky na stroje, tak je to především tím, že nechtějí za 5 let stát před soudcem s obžalobou na krku. Jen si vzpomeňme na ...Zobrazit celý příspěvek

     Proč nenakoupili? Když pomineme všelijaké podmínky a požadavky na stroje, tak je to především tím, že nechtějí za 5 let stát před soudcem s obžalobou na krku. Jen si vzpomeňme na CASY. Pokud se nemýlím, tak verdikt byl vznesen relativně nedávno a navíc byli ti lidé zproštěni viny. Takových let trápení jen kvůli nejasnostem okolo nákupu.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:06 26.12.2021

      toustr - tak potom kde je problém a ako ho efektívne riešiť .??? to ačr/ossr nemajú schopných právnikov.?? odborníkov ktorí majú na starosť modernizáciu.??? prečo maďari nakúpili ...Zobrazit celý příspěvek

      toustr - tak potom kde je problém a ako ho efektívne riešiť .??? to ačr/ossr nemajú schopných právnikov.?? odborníkov ktorí majú na starosť modernizáciu.??? prečo maďari nakúpili (nepoznáme síce financovanie) kvalitné stroje a idú "na istotu"...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    10:49 25.12.2021

    Jura99 Když tak mi zkontrolujte počty, na odkaze se píše, že letová hodina F 35 je v USA cca o 10 000 USD dražší než pro F 16. Při odhadu, že pro 32 letadel by bylo dobré mít ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Když tak mi zkontrolujte počty, na odkaze se píše, že letová hodina F 35 je v USA cca o 10 000 USD dražší než pro F 16.
    Při odhadu, že pro 32 letadel by bylo dobré mít obsazenost alespoň 1,5 pilota na letadlo a roční nálet cca 100 hodin. To dá potřebu 4800 hodin ročně a tedy 48 mil USD ročně navíc, než je cena provozu F 16. V Kč by to mohla být cca 1,05 miliardy Kč ročně více než je provoz stíhaček typu F 16. Uvážíme-li levnější letovou hodinu Gripen, rozdíl bude větší.
    Troufám si tvrdit, že 1 miliarda ročně za provoz navíc oproti provozu letadla 4. generace je akceptovatelná, protože efektivita F 35 za to stojí.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    10:50 25.12.2021

    Pardon, ještě ten odkaz :-)
    https://www.forbes.com/sites/l...

    Pardon, ještě ten odkaz :-)
    https://www.forbes.com/sites/l...

    • Masterton
     16:11 25.12.2021

     Nezlobte se na mě, ale podle mě odkazujete na evidentní PR článek. Já těm číslům za provoz jednoduše nevěřím. Pracuje s číslem 33K USD za letovou hodinu F-35A i nějaký seriózní ...Zobrazit celý příspěvek

     Nezlobte se na mě, ale podle mě odkazujete na evidentní PR článek. Já těm číslům za provoz jednoduše nevěřím. Pracuje s číslem 33K USD za letovou hodinu F-35A i nějaký seriózní vojenský web?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:52 25.12.2021
     • Masterton
      16:55 26.12.2021

      Jj, diky. Zda se, ze si USAF Lockheedu dal na vyber: bud srazi naklady radikalne dolu a letectvo se jim odvedci nacancanym kontraktem, nebo F-35 naopak zariznou... Otazka zni, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jj, diky. Zda se, ze si USAF Lockheedu dal na vyber: bud srazi naklady radikalne dolu a letectvo se jim odvedci nacancanym kontraktem, nebo F-35 naopak zariznou...
      Otazka zni, jestli je neco takoveho realne i v prostredi CR s 14-18 letouny... :/Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:40 26.12.2021

      Masterton
      Asi to bude o konkrétních nabídkách a financích. Potom co předvádí Rusové se snad rozsvítí všem a finance se najdou. 18 letadel je málo. Alespoň 36.

      Masterton
      Asi to bude o konkrétních nabídkách a financích. Potom co předvádí Rusové se snad rozsvítí všem a finance se najdou. 18 letadel je málo. Alespoň 36.

     • HEKTOR
      21:09 26.12.2021

      flanker.jirka - no ono je viac podstatné nie ani koľko lietadiel tá ktorá krajina bude mať,ale skôr koľko munície budú mať v skladoch...lebo spoliehať sa že si ju objednáme ako na ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka - no ono je viac podstatné nie ani koľko lietadiel tá ktorá krajina bude mať,ale skôr koľko munície budú mať v skladoch...lebo spoliehať sa že si ju objednáme ako na ebay keď to "vypukne" bude asi už neskoro...a to neplatí len pre lietadlá samozrejme...Skrýt celý příspěvek

     • Masterton
      23:42 26.12.2021

      1. 36 F-35 zakoupených v roce 2029 (+ munice)? Snít rozhodně umíte :) 2. Uvidíme, zda Rusové vůbec něco předvedou. Na aktuální přímou konfrontaci s Ruskem nevěřím - myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

      1. 36 F-35 zakoupených v roce 2029 (+ munice)? Snít rozhodně umíte :)

      2. Uvidíme, zda Rusové vůbec něco předvedou. Na aktuální přímou konfrontaci s Ruskem nevěřím - myslím, že pro obě strany je mnohem výhodnější prostě udržovat atmosféru potenciálního střetu - Evropa má ospravdlnění pro dohnání zbrojního dluhu před občany, Putin se zase snáz v "obležené pevnosti Rusko" udrží u moci...Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:39 27.12.2021

      ono je vcelku vtipné,ako sa tu veľa ľudí spolieha na f-35/letectvo že im vyhrá prípadnú vojnu s ruskom...je ASI jasné,že ani su-57 a ani putinové kladivo na f-35 mystický checkmate ...Zobrazit celý příspěvek

      ono je vcelku vtipné,ako sa tu veľa ľudí spolieha na f-35/letectvo že im vyhrá prípadnú vojnu s ruskom...je ASI jasné,že ani su-57 a ani putinové kladivo na f-35 mystický checkmate veľa vody vo vzduchu nenamúti...otázka ale je,ako to bude vyzerať na zemi...ak putin v prípade totálnej vojny vypustí svoje hordy tisícok tankov od t-34 až po t-90,tak to bude seriózny problém...a pre obe naše krajiny bude problém aj to,že bojiskom bude ASI stredná európa...

      CSkrýt celý příspěvek

  • Lightgray
   10:44 24.12.2021

   Scotty Tu nemalou částku si vynásobte 4mi, v případě F-35. Co to znamená ? Nelétá se tolik aby piloti dokázali smysluplně plnit úkoly, letadla se nemodernizují atd. To je reálná ...Zobrazit celý příspěvek

   Scotty
   Tu nemalou částku si vynásobte 4mi, v případě F-35. Co to znamená ? Nelétá se tolik aby piloti dokázali smysluplně plnit úkoly, letadla se nemodernizují atd. To je reálná šance že to tak bude. Co je lepší ?? Gripen která bude ještě 10 let na špici a pak na širší špici, nebo top stroj který nedokáže ČR používat ??Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    11:05 24.12.2021

    Lightgray Jenže to není celá částka která stojí provoz Gripenů, ale jen to co odchází do Švédska. F-35 nebude reálně potřebovat modernizovat roky. To není jako Gripen do kterého ...Zobrazit celý příspěvek

    Lightgray
    Jenže to není celá částka která stojí provoz Gripenů, ale jen to co odchází do Švédska. F-35 nebude reálně potřebovat modernizovat roky. To není jako Gripen do kterého se něco přikupuje prakticky stále od doby co přistál v Čáslavy. Gripen C rozhodně dnes na špici není tím míň dalších 10 let.Skrýt celý příspěvek

    • Lightgray
     11:08 24.12.2021

     Ale je, poráží EF-2000, F-16 polska, co mu tedy chybí ?Dolet ? To už jsme řešili, neunese tolik zbraní ? Nepotřebuje. Jak by podle vás vypadala ideální varianta ? Ať nejsme jeno u ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale je, poráží EF-2000, F-16 polska, co mu tedy chybí ?Dolet ? To už jsme řešili, neunese tolik zbraní ? Nepotřebuje. Jak by podle vás vypadala ideální varianta ? Ať nejsme jeno u G a dokazování toho co umí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:43 24.12.2021

      Poráží? Možná ve scénářích které vyhovují Gripenu. Když tu naposled byla národní garda s jejich F-16 tak se o žádném porážení mluvit nedalo. Spíš naopak. Chybí jen dolet ...Zobrazit celý příspěvek

      Poráží? Možná ve scénářích které vyhovují Gripenu. Když tu naposled byla národní garda s jejich F-16 tak se o žádném porážení mluvit nedalo. Spíš naopak.
      Chybí jen dolet (vytrvalost) a nosnost. Což je značně limituje dnes a bude zásadně snižovat jejich potenciál do budoucna. Ne nadarmo byl Gripen E po všech stránkách zvětšený a osazený výkonnějším motorem. Rozhodně Gripen není tak nadčasová konstrukce jako F-16.
      Že vojenský stroj nepotřebuje nést co nejvíc zbraní je také v pravdě revoluční myšlenka.
      Ideální varianta je samozřejmě nákup F-35. Všechno ostatní odkládání je jen odkládání problému.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      12:46 24.12.2021

      To máte opravdu omezené zdroje ohledně toho co Girpen umí. F-35, ok, a kolik by se ušetřilo ? Tedy. letová hodina, řekněme 4 * dražší, protože - potřebuje více lidí k provozu, ...Zobrazit celý příspěvek

      To máte opravdu omezené zdroje ohledně toho co Girpen umí. F-35, ok, a kolik by se ušetřilo ? Tedy. letová hodina, řekněme 4 * dražší, protože - potřebuje více lidí k provozu, potřebuje opečovávat povrch letadla aby byl neviditelný, jeho motor je výkonově nejsilnější na světě - čtěte - nejdražší na provoz.. K tomu, asi budeme muset rozšířit úly, přizpůsobit letiště a drazE vycvičit piloty a obsluhu letadla. To jsme teprve na začátku. A máme třeba 2-5 let než začnou lítat čeští piloti na F-35. Co ted, letová hodina stojí 4 * více než u G. Politiky zajimají hlasy a rychlé, viditelné řešení, do F-35 nikdo nebude dávat tolik aby létaly v nějaké top konfiguraci, budou mít základ, tedy stejně budou patřit k nejslabším v evropě. Za 10 let můžeme být jako rakousko s EF-2000.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:37 24.12.2021

      Národní garda, stejně jako Poláci Gripeny stíraly akorát na krátkou vzdálenost díky AIM-9X. Na větší vzdálenost už zase dominovaly Gripeny díky dobrému radaru a malé RCS.

      Národní garda, stejně jako Poláci Gripeny stíraly akorát na krátkou vzdálenost díky AIM-9X. Na větší vzdálenost už zase dominovaly Gripeny díky dobrému radaru a malé RCS.

     • Scotty
      14:21 24.12.2021

      Lightgray Zas tak moc toho zase neumí a to co umí bylo draze dokupeno. Zajímavé že v Švýcarsku i Finsku zvolili F-35 jako neekonomičtější variantu a no umístil se před tím super ...Zobrazit celý příspěvek

      Lightgray
      Zas tak moc toho zase neumí a to co umí bylo draze dokupeno. Zajímavé že v Švýcarsku i Finsku zvolili F-35 jako neekonomičtější variantu a no umístil se před tím super levným Gripenem. Takže pohádky o tom jak Gripen prakticky nic nestojí a F-35 nás zruinuje si běžte vykládat jinam. F-35 má jeden standard ve kterém je momentálně produkován a ten je u všech zákazníků stejný.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      14:27 24.12.2021

      Když myslíte, brát vám to nebudu. Běžte se zeptat do Čáslavi.

      Když myslíte, brát vám to nebudu. Běžte se zeptat do Čáslavi.

     • skelet
      14:29 24.12.2021

      v Čáslavi jsem se ptal, a technici chtějí Gripen, piloti F-35. Nicméně i technici se shodují na tom, že Gripen C má význam jen jako odložený nákup F-35. A všichni se modlí, aby ...Zobrazit celý příspěvek

      v Čáslavi jsem se ptal, a technici chtějí Gripen, piloti F-35. Nicméně i technici se shodují na tom, že Gripen C má význam jen jako odložený nákup F-35. A všichni se modlí, aby nedostali F-16.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:58 24.12.2021

      Scotty Když je tedy F 35 "ekonomičtější" tak proč i USAF snižují jejich pořizované počty? Ono to není o ekonomice, ale výhodách stealth charakteristik, které ekonomickou stránku v ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Když je tedy F 35 "ekonomičtější" tak proč i USAF snižují jejich pořizované počty? Ono to není o ekonomice, ale výhodách stealth charakteristik, které ekonomickou stránku v boji prevyšují.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:36 24.12.2021

      flanker.jirka Protože s rozhodli že je doplní F-15 v roli nosiče zbraní. Nic co by pro nás bylo jakkoli relevantní. Já proti Gripenu v zásadě nic nemám, ale taky se nějak nevezu ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Protože s rozhodli že je doplní F-15 v roli nosiče zbraní. Nic co by pro nás bylo jakkoli relevantní.

      Já proti Gripenu v zásadě nic nemám, ale taky se nějak nevezu na vlně krá hy vyzdvihuje jako nejlepší letadlo co bylo vymyšleno. Má prostě své limity které vychází z jeho konstrukce a jsou jakoukoli modernizací neodstranitelné. Pokud by se provozované počty tak ideálně ztrojnásobily tak by další provoz i mohl dávat smysl. Ovšem 14 je na letadlo jako Gripen zoufale málo. V těhle počtech by jsme měli provozovat to nejlepší co je možné koupit.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:44 25.12.2021

      Scotty Měli bychom se na to dívat jako na systém PVOS. Ne jako na typ letadel s nějakými schopnostmi. Když pořídit stíhačky, tak jedině v adekvátním počtu pro plánovaný způsob ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Měli bychom se na to dívat jako na systém PVOS. Ne jako na typ letadel s nějakými schopnostmi.
      Když pořídit stíhačky, tak jedině v adekvátním počtu pro plánovaný způsob použití spolu se systémem průzkumu, přenosu dat a výzbrojí.
      Stačí se podívat do Švýcarska, pořizují systém velení a řízení shodný jak pro Patrioty, tak pro F 35.Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      16:56 25.12.2021

      Já bych zde chtěl při hodnocení Gripenu C/D přitakat Scottymu. I když tu hodnotíme kriticky jeho schopnosti, tak práci, byť s dopředu známými významnými omezeními, odvede. Dokonce ...Zobrazit celý příspěvek

      Já bych zde chtěl při hodnocení Gripenu C/D přitakat Scottymu. I když tu hodnotíme kriticky jeho schopnosti, tak práci, byť s dopředu známými významnými omezeními, odvede. Dokonce si dokážu představit že bude C/D u AČR dočasně pokračovat a nebude to ten nejvíc tragický scénář.

      Naprostou tragédií bude jakékoliv pokračování L-159 a to i v roli pouze cvičného stroje. Tohle je, byl a bude ten hlavní problém k řešení AČR. U nás je ostatně už tradičním národním zvykem omlouvat nepřehlédnutelné zásadní omezení konstrukce, která byla zastaralá už v době vzniku, nějakým rádoby politickým "znelíbením se". Ostatně díky této národní predispozici máme významně nakročeno k Gripenu E/F. Jediné co mě tak trochu na E/F imponuje, že stejnou kravinu jako my s vývojem L-159 udělal i někdo jiný.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:03 25.12.2021

      L-159 může u výcvikové letky naprosto bez problémů pokračovat. Pro výcvik je naprosto dostačující.

      L-159 může u výcvikové letky naprosto bez problémů pokračovat. Pro výcvik je naprosto dostačující.

     • HEKTOR
      20:51 25.12.2021

      Pavka - osobne považujem za najväčšiu tragédiu v ačr/ossr používanie t-72 a bvp-1/2...

      Pavka - osobne považujem za najväčšiu tragédiu v ačr/ossr používanie t-72 a bvp-1/2...

     • Pavka
      21:53 25.12.2021

      Hektor: tak na tom určitě něco je, asi jsem se měl vymezit vůči letectvu. Nicméně k těm obrněncům... celkem mě až zamrzelo, že myšlenka na vlastní vývoj BVP (tuším Wolfdog se to ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor: tak na tom určitě něco je, asi jsem se měl vymezit vůči letectvu. Nicméně k těm obrněncům... celkem mě až zamrzelo, že myšlenka na vlastní vývoj BVP (tuším Wolfdog se to jmenovalo) byla tak rychle shozena ze stolu. To bylo na české poměry neobvyklé a nečekané. Naštěstí mě ale naši političtí zástupci nezklamali a vypadá to, že se zase bude moci oprášit a vrátit do hry. Takže si budeme moci odškrtnout další totální zhovadilost na seznamu, abychom dostáli své pečlivě budované pověsti v NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:22 25.12.2021

      Wolfdog byl projekt slovenského Zetoru a zcela určitě se nikam nevrátí.

      Wolfdog byl projekt slovenského Zetoru a zcela určitě se nikam nevrátí.

     • HEKTOR
      22:31 25.12.2021

      Pavka - no ja len dúfam ako píše -Scotty- že sa vlčák nikam nevráti a zetor nech ostane pri traktoroch...osobne mám neskutočnú averziu na slovné spojenie - vlastní vývoj - v našich ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavka - no ja len dúfam ako píše -Scotty- že sa vlčák nikam nevráti a zetor nech ostane pri traktoroch...osobne mám neskutočnú averziu na slovné spojenie - vlastní vývoj - v našich končinách...Skrýt celý příspěvek

     • WaseK
      11:22 26.12.2021

      Pavka: Nemohla by byt L-159 velmi vhodny stroj na boj s vetsimi drony, o kterych tu cteme, jakym jsou trumfem v konfliktech o Karabach, v Etiopii, Libyi a nyni i na vychodni ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavka: Nemohla by byt L-159 velmi vhodny stroj na boj s vetsimi drony, o kterych tu cteme, jakym jsou trumfem v konfliktech o Karabach, v Etiopii, Libyi a nyni i na vychodni Ukrajine?Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      11:35 26.12.2021

      Scotty k tomu "ne"ponechání L-159 jako cvičný stroj: Bylo by to hodně neekonomické, nestandardní a neefektivní tedy opět typicky české řešení. Narážím na obecně platnou poučku, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty k tomu "ne"ponechání L-159 jako cvičný stroj:
      Bylo by to hodně neekonomické, nestandardní a neefektivní tedy opět typicky české řešení. Narážím na obecně platnou poučku, že pokročilý výcvik (rozuměj už umím létat, a potřebuji se dokonale seznámit se strojem s kterým půjdu do mise) se má dělat na?... pozor chvilka zamyšlení... Na stroji se kterým půjdu do té mise? Když skousnu tu odvážnou myšlenku, že někdo opravdu počítal s tím že vyšleme L-159 do ostré mise (pravda, s pokerface se tváříme že pošleme do první linie i BVP-2) tak bylo zcela v pořádku provádět výcvik na cvičné L-159.
      Pokud L-159 tabulkově vyřadíme z bojového nasazení, tak jakýkoliv pokračující výcvik na L-159 na jakékoliv jiné letadlo bude pro piloty vysloveně kontraproduktivní, akorát politici se budou moci plácat po rameni že piloti alespoň nějak létají a že to tak vlastně stačí (jak české). Platí to všeobecně, tedy kdybychom měli k dispozici F-35, tak pokračující výcvik na ní bude taky k ničemu pokud bojovým letounem do mise bude L-159.

      Na základní výcvik (teď si vypůjčím slovo z této diskuze) "naprosto stačí" L-39. Gripen ani F-35 nejsou takové ku*vy co neodpouští pilotní chyby jako byl z počátku třeba F-104 Starfighter. Tak to má ostatně zavedená většina západních armád.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:29 26.12.2021

      Pavka Je naprosto běžné že armády jako cvičný stroj provozují cvičná stroj který je odlišný od bojového. Není ta naprosto žádná specialita AČR. Zkrátka pilot přijde ze základního ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavka
      Je naprosto běžné že armády jako cvičný stroj provozují cvičná stroj který je odlišný od bojového. Není ta naprosto žádná specialita AČR. Zkrátka pilot přijde ze základního výcviku u CLV, projde pokročilým výcvikem na L-159 a pokračuje dál. Jak říkám nic neobvyklého dělají to tak všichni.Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      16:18 26.12.2021

      Scotty: jednak díky že se mnou vůbec diskutujete :-) a k tomu cvičnému letounu, když si otevřu učitelské noviny, tak právě že téměř nikdo to tak nečiní, když už tak taloši by k ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: jednak díky že se mnou vůbec diskutujete :-) a k tomu cvičnému letounu, když si otevřu učitelské noviny, tak právě že téměř nikdo to tak nečiní, když už tak taloši by k tomu asi měli nejblíž, ale tam bych to viděl na podobnou politickou masírku jako u nás...

      Standard je: vrtule - cvičný nadzvuk - konečný bojový stroj
      FR: vrtule - AlhaJet - Mirage/Rafale
      GB: vrtule - Hawk - EF/F-35
      DE: vrtule - T-38 - EF/Tornado
      USAAF: vrtule - T-38 - co je vám libo

      Už dnes u našeho českého přístupu: vrtule - L-39 - L-159 - ???, pokud není "finálem" právě to L-159 jen jeden z albatrosů navíc a stojí to jen zbytečné náklady, kde pro piloty pokračující na Gripen to byla od počátku jen buzerace a ztracený čas, politicky prodávaná za "propracovaný systém výcviku" Výše uvedené letectva si ostatně kdykoliv mohla další "mezistroj" k výcviku také pořídit a přejít na "český systém" ale jaksi je to nikdy ani nenapadlo.

      No a pokud už jde o výběr jestli si pak ponechat na výcvik L-39 nebo L-159, tak logická volba je jasná a to L-39. Radar, vyšší výkon a integrace zbraní není pro výcvik výhoda, neboť u finálního stroje bude stejně všechno jiné.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:07 26.12.2021

      to je častá chyba.. je to prouďák, tak je to vyšší kategorie. Ne omyl. L-39 je konkurentem oněch turbovrtuláků, L-159 je vyšší kategorie, která konkuruje tomu Alpha Jetu. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

      to je častá chyba.. je to prouďák, tak je to vyšší kategorie. Ne omyl.
      L-39 je konkurentem oněch turbovrtuláků, L-159 je vyšší kategorie, která konkuruje tomu Alpha Jetu. Takže posloupnost výcviku na strojích byl zcela v pořádku. Problém byl v požadovaných náletech.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:16 26.12.2021

      mimochodem u všech letectev ti chybí jedna vrtule ;)
      je to vrtule -> turbovrtule -> prouďák

      mimochodem u všech letectev ti chybí jedna vrtule ;)
      je to vrtule -> turbovrtule -> prouďák

     • Masterton
      23:57 26.12.2021

      Pavka: "Standard je: vrtule - cvičný nadzvuk - konečný bojový stroj FR: vrtule - AlhaJet - Mirage/Rafale GB: vrtule - Hawk - EF/F-35 DE: vrtule - T-38 - EF/Tornado USAAF: vrtule - ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavka:
      "Standard je: vrtule - cvičný nadzvuk - konečný bojový stroj
      FR: vrtule - AlhaJet - Mirage/Rafale
      GB: vrtule - Hawk - EF/F-35
      DE: vrtule - T-38 - EF/Tornado
      USAAF: vrtule - T-38 - co je vám libo"

      To není pravda. AlphaJet, Hawk (+ T-45, který provozuje US Navy) nejsou nadzvuky, je to stejná/podobná kategorie jako L-159. Nadzvuk je jenom T-38, ten bude v USAF nahrazen jiným nadzvukem T-7 Red Hawk. A k tomu přidejte, že jste vyjmenoval jenom velmoci a žádnou zemi typu ČR.

      "Už dnes u našeho českého přístupu: vrtule - L-39 - L-159 - ???, pokud není "finálem" právě to L-159..."
      Někde jsem zaregistroval, že tohle se už změnilo/má měnit, protože to byl neflexibilní systém - musíte plánovat počty pilotů Gripenů/nadzvuku na 10 let dopředu.Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      22:34 27.12.2021

      Masterson: díky za opravu a další info. S tím cvičným nadzvukem jsem to opravdu napsal blbě, na mysli jsem měl cvičný proudový. Mimochodem cvičný nadzvuk jako T-38 je dle mého ...Zobrazit celý příspěvek

      Masterson: díky za opravu a další info. S tím cvičným nadzvukem jsem to opravdu napsal blbě, na mysli jsem měl cvičný proudový. Mimochodem cvičný nadzvuk jako T-38 je dle mého názoru nepochybně pro výcvik bonus, byť za něj platí v provozních nákladech. Ale to L-159 není. Jako dobrý výsledek by bylo kdyby, se L-159 podařilo darovat alespoň za odvoz, kde teoreticky by si ten blázen mohl v budoucnu objednat i servis. Reálně ale budeme ještě platit slušnou pálku za ekologickou likvidaci, to éro se nám prostě vyplatilo.Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  17:14 23.12.2021

  “JAS-39EBS HU”? To slyšim poprvý.. CZE má taky verzi EBS? Nebo si CZE pronajmulo NATO-ne-úplně-kompatibilní verze JAS-39C, které pak za vlastní náklady dovedlo do lepší kompability ...Zobrazit celý příspěvek

  “JAS-39EBS HU”? To slyšim poprvý.. CZE má taky verzi EBS? Nebo si CZE pronajmulo NATO-ne-úplně-kompatibilní verze JAS-39C, které pak za vlastní náklady dovedlo do lepší kompability s NATO, kdežto HUN si pronajmulo rovnou NATO-kompatibilní EBS verzi?
  Mám v tom trochu guláš.. Máme pronájem, jako HUN, ale jinačí verze?Skrýt celý příspěvek

  • Lightgray
   17:42 23.12.2021

   ČR má Jas-39C z novovýroby.

   ČR má Jas-39C z novovýroby.

   • SYN_
    15:28 24.12.2021

    To by předpokládám mohlo znamenat že naše draky mají nalétáno míň hodin než Maďarské? A že by jim tedy mohla zbývat delší (rozumná, bez generálek) životnost? Pokud tedy ty nyní ...Zobrazit celý příspěvek

    To by předpokládám mohlo znamenat že naše draky mají nalétáno míň hodin než Maďarské? A že by jim tedy mohla zbývat delší (rozumná, bez generálek) životnost?
    Pokud tedy ty nyní maďarské netrávili několik let uložené a/nebo nelétají u Maďarů míň než u nás...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     19:39 24.12.2021

     Maďarské Gripeny boli vyrobené medzi prvými v rokoch 1992-1996, čiže do svojej prestavby a predaja ešte asi uložené neboli. Medzi rokmi 2006-2026 bolo lízingovaných celkovo 49600 ...Zobrazit celý příspěvek

     Maďarské Gripeny boli vyrobené medzi prvými v rokoch 1992-1996, čiže do svojej prestavby a predaja ešte asi uložené neboli. Medzi rokmi 2006-2026 bolo lízingovaných celkovo 49600 hodín, z ktorých k decembru 2013 vyčerpali 10000. Teraz zrejme lietajú viac, lebo odvtedy predlžovali lízing s dvojnásobným počtom hodín oproti prvým desiatim rokom. Dve zo súčasných strojov boli dodané neskôr, ako výmena za havarované stroje - tie toho asi budú mať nalietané o dosť menej.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     19:45 24.12.2021

     Pozerám, české mali pred rokom 30000 hodín:
     https://www.acr.army.cz/inform...

     Pozerám, české mali pred rokom 30000 hodín:
     https://www.acr.army.cz/inform...

  • PavolR
   18:30 23.12.2021

   Maďarsko má A (Batch1) /B (prestavané z A Batch1) upravené na štandard C/D
   https://military-technology.bl...

   Maďarsko má A (Batch1) /B (prestavané z A Batch1) upravené na štandard C/D
   https://military-technology.bl...

   • Laci
    01:04 25.12.2021

    Takže HUN má vyrobený A/B přestavěný na C/D, posléze upravený pro NATO, takže nazvaný EBS HU, kdežto CZE má vyrobený C/D, jestli to chápu dobře? Jak jsou na tom CZE a HUN Gripeny ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže HUN má vyrobený A/B přestavěný na C/D, posléze upravený pro NATO, takže nazvaný EBS HU, kdežto CZE má vyrobený C/D, jestli to chápu dobře?
    Jak jsou na tom CZE a HUN Gripeny ve srovnání v kompabilitě k NATO? Vim, že CZE má Gripeny ve výbavě MS20 Block 1.2 a HUN jdou na MS20 Block 2.
    Jde mi o tu kouzelnou zkratku EBS - co to v praxi znamená?Skrýt celý příspěvek

    • Garry
     12:38 25.12.2021

     Laci JAS-39 EBS HU (Export Basic Standard for HUngary) Ano sú poskladané z trupov A/B ale napr. trupová sekcia kde je tankovací nástavec je komplet z C/D nová,krídla sú orig. z ...Zobrazit celý příspěvek

     Laci
     JAS-39 EBS HU (Export Basic Standard for HUngary) Ano sú poskladané z trupov A/B ale napr. trupová sekcia kde je tankovací nástavec je komplet z C/D nová,krídla sú orig. z A/B. Čiastočne to bolo pre zmenené špecifikácie mad´arskej strany a tiež pre prebiehajúcu výrobu pre ČR,a Južnej Afriky.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:25 22.12.2021

  Gripen C vs F-35
  Gripen C je odložený nákup F-35. Nic více, nic méně.
  Takže vše je jen o financování nejen letectva, ale i dalších projektů (a že jich je)

  Gripen C vs F-35
  Gripen C je odložený nákup F-35. Nic více, nic méně.
  Takže vše je jen o financování nejen letectva, ale i dalších projektů (a že jich je)

  • Rase
   19:18 22.12.2021

   Prodloužení pronájmu beru jako hotovou věc, otázkou ale je, zda má smysl odkoupit a přikoupit olétané Gripeny na 10 let nebo kolik zbývá životnosti? Všechno bude záležet na ...Zobrazit celý příspěvek

   Prodloužení pronájmu beru jako hotovou věc, otázkou ale je, zda má smysl odkoupit a přikoupit olétané Gripeny na 10 let nebo kolik zbývá životnosti? Všechno bude záležet na cenovce, kterou na ně nalepí Švédové. Třeba nám je dají zadarmo, když od nich koupíme CV90 :-))))

   Předpokládám že na MO zhodnotí všechny možnosti a přesné nabídky, tak uvidíme. Třeba vyjde nový F-35 nejlépe jako ve Finsku - nebo taky ne.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    19:44 22.12.2021

    využití opce beru jako 100% jistotu

    využití opce beru jako 100% jistotu

    • HEKTOR
     08:33 25.12.2021

     skelet - isté je len to,čo už bolo...

     skelet - isté je len to,čo už bolo...

     • skelet
      10:05 25.12.2021

      stačí se podívat na rok, kdy končí smlouva o pronájmu bez opce a následně se podívat do kalendáře. Jinými slovy smlouva by se musela podepsat v roce 2022, aby byla aspoň malá ...Zobrazit celý příspěvek

      stačí se podívat na rok, kdy končí smlouva o pronájmu bez opce a následně se podívat do kalendáře. Jinými slovy smlouva by se musela podepsat v roce 2022, aby byla aspoň malá naděje to stihnout.Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    21:09 22.12.2021

    Nákup CV-90 výměnou za bezplatné převedení Gripenů Česku je to nejhorší, co můžeme udělat. CV-90 je v mých očích nejhorší ze všech tří kandidátů...stará koncepce, nulový potenciál ...Zobrazit celý příspěvek

    Nákup CV-90 výměnou za bezplatné převedení Gripenů Česku je to nejhorší, co můžeme udělat. CV-90 je v mých očích nejhorší ze všech tří kandidátů...stará koncepce, nulový potenciál modernizace.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:27 23.12.2021

     A co je to nová koncepce? ASCOD je to samé, jedině Lynx je novější, ale je to opravdu nepřekonatelný rozdíl?

     A co je to nová koncepce? ASCOD je to samé, jedině Lynx je novější, ale je to opravdu nepřekonatelný rozdíl?

     • Matesaax
      12:42 23.12.2021

      No a Lynx má základ v pravěkém Marderu.Ty BVP jsou si hodně podobná a žádné z nich nemá něco co to druhé neumí.

      No a Lynx má základ v pravěkém Marderu.Ty BVP jsou si hodně podobná a žádné z nich nemá něco co to druhé neumí.

     • skelet
      13:46 23.12.2021

      Lynx sice začal jako Marder, ale nakonec by tam z něj nemělo nic být.

      Lynx sice začal jako Marder, ale nakonec by tam z něj nemělo nic být.

     • toustr
      08:35 24.12.2021

      ASCOD je úplně to stejné, konstrukce ještě z devadesátých let. My budeme chtít tedy nahrazovat koncept BMP-2, který se vyráběl od přelomu 70. a 80. let něčím, co se začalo vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek

      ASCOD je úplně to stejné, konstrukce ještě z devadesátých let. My budeme chtít tedy nahrazovat koncept BMP-2, který se vyráběl od přelomu 70. a 80. let něčím, co se začalo vyrábět jen o 20 let později (prvotní verze)? No já se omlouvám, ale to je prostě pitomost.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     12:54 23.12.2021

     Skoro tak špatný jako BMP-2 tedy? Je mi samozřejmě jasné že za velké peníze bychom měli chtít to nejlepší, jenže oni se ne vždy všichni (i z těch co do toho mají co mluvit, nejen ...Zobrazit celý příspěvek

     Skoro tak špatný jako BMP-2 tedy?
     Je mi samozřejmě jasné že za velké peníze bychom měli chtít to nejlepší, jenže oni se ne vždy všichni (i z těch co do toho mají co mluvit, nejen tady) shodnou co je nejlepší...
     A abychom se třeba taky nehádali o milimetry na pětimetrovém skoku kupředu...Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   12:48 23.12.2021

   Je to tak prostě.F-35 se bude vyrábět minimálně dvacet let a mezitím z ní bude taková lidová stíhačka jak dnes F-16.Ta nám prostě neuteče.Ještě v roce 2005 se tu proháněly Migy-21 ...Zobrazit celý příspěvek

   Je to tak prostě.F-35 se bude vyrábět minimálně dvacet let a mezitím z ní bude taková lidová stíhačka jak dnes F-16.Ta nám prostě neuteče.Ještě v roce 2005 se tu proháněly Migy-21 a najednou i Gripen je nám málo.Dodnes jsme nevyužili možnosti L-159 a chceme F-35..On provoz americké techniky se vždy prodraží,však i Poláci koukali když zavedli F-16.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    14:07 23.12.2021

    pro nás je letoun 5g logický krok. Letouny 4,5G nám už nic nového nepřinesou. Takže v rámci rozvoje vzdušných sil máme na výběr buď 5G nebo "missile truck". Tedy F-35 nebo Rafale. ...Zobrazit celý příspěvek

    pro nás je letoun 5g logický krok. Letouny 4,5G nám už nic nového nepřinesou. Takže v rámci rozvoje vzdušných sil máme na výběr buď 5G nebo "missile truck". Tedy F-35 nebo Rafale.
    Gripen C je úkrok bokem (odložený nákup). Gripen E a F-16 je jen zabetonování současných schopností na několik desetiletí.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:22 22.12.2021

  Sumarizácia doterajších nákupov a rozvoja vojenského priemyslu:
  https://attekinto.hu/hadiipari...

  Sumarizácia doterajších nákupov a rozvoja vojenského priemyslu:
  https://attekinto.hu/hadiipari...

 • Jan Grohmann
  15:00 22.12.2021

  Maďarský Gripen se střelami Meteor a IRIS-T (pozadí fotky neznám):
  https://pbs.twimg.com/media/E-...

  Maďarský Gripen se střelami Meteor a IRIS-T (pozadí fotky neznám):
  https://pbs.twimg.com/media/E-...

 • Charfi
  14:15 22.12.2021

  Je zajímavé, že plánují IRIS-T a Meteor na Gripenech, zároveň ale budou mít PVO NASAMS s AMRAAM a Sidewinder.

  Je zajímavé, že plánují IRIS-T a Meteor na Gripenech, zároveň ale budou mít PVO NASAMS s AMRAAM a Sidewinder.

  • PavolR
   18:37 22.12.2021

   Zaviazali sa k tomu nákupu PVO, keď bol u nich na návšteve Pompeo. :-) A popri nákupe rakiet do NASAMSu bola v tom čase reč aj o cca mlliardovom nákupe od Lockheedu.

   Zaviazali sa k tomu nákupu PVO, keď bol u nich na návšteve Pompeo. :-) A popri nákupe rakiet do NASAMSu bola v tom čase reč aj o cca mlliardovom nákupe od Lockheedu.

 • Lightgray
  10:00 22.12.2021

  S IRIS a Meteorem bude Gripen postrach ještě dalších 10 let, dobrá volba. Pokud najdou peníze na AESA, pak dalších 10 let.
  Pro ČR by to byla dobrá volba.

  S IRIS a Meteorem bude Gripen postrach ještě dalších 10 let, dobrá volba. Pokud najdou peníze na AESA, pak dalších 10 let.
  Pro ČR by to byla dobrá volba.

  • Torong
   12:41 22.12.2021

   Jedině, že by nám je dali zadarmo. Ty letadla mají přes 20 let. Bude k nim potřeba dokoupit kompletní servisní zázemí (to je dnes Švédské...) A to vše, aby jsme za 5 let hledali ...Zobrazit celý příspěvek

   Jedině, že by nám je dali zadarmo. Ty letadla mají přes 20 let. Bude k nim potřeba dokoupit kompletní servisní zázemí (to je dnes Švédské...) A to vše, aby jsme za 5 let hledali další letadlo. Jj. Nechci slevu zadarmo, že...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    14:13 22.12.2021

    Budou rádi, že to bude někdo provozovat a z toho budou mít profit.

    Budou rádi, že to bude někdo provozovat a z toho budou mít profit.

    • Torong
     15:51 22.12.2021

     Jistě, protože ty to tak chceš. Těš se, že nám Švédové dají něco zadarmo.

     Jistě, protože ty to tak chceš. Těš se, že nám Švédové dají něco zadarmo.

     • flanker.jirka
      19:27 22.12.2021

      Odkoupení strojů snad bude tyto případné věci zahrnovat. Bez toho by to snad nikdo nekoupil. Stále jsou to všechno spekulace, pokud Švédsko nedá konkrétní nabídky. Píšu nabídky v ...Zobrazit celý příspěvek

      Odkoupení strojů snad bude tyto případné věci zahrnovat. Bez toho by to snad nikdo nekoupil.
      Stále jsou to všechno spekulace, pokud Švédsko nedá konkrétní nabídky. Píšu nabídky v množném čísle, protože možnosti vidím z této země tři. První je nějaká další forma leasingu, druhá odkoupení GripenuC/D a třetí nabídka Gripenu E/F.
      Jasně, že F 35 je TOP toho co můžeme technologicky koupit, ale budeme na to mít a nedopadne to tak, že se začne šetřit a bude lítat sotva hotovost? Provoz F 35 levný nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:38 23.12.2021

      Další leasing Švédové zamítli. Pochopitelně, protože by na něm prodělali. Stroje začnou vyžadovat daleko větší investice do oprav a údržby. Tím ví, čím víc mají nalétáno. Gripen E ...Zobrazit celý příspěvek

      Další leasing Švédové zamítli. Pochopitelně, protože by na něm prodělali. Stroje začnou vyžadovat daleko větší investice do oprav a údržby. Tím ví, čím víc mají nalétáno. Gripen E sice nabídnout můžou, ale to je vůbec nejhorší možná varianta. Cenově není levnější než F35, údržba bude vzhledem k vyrobeným kusům taky drahá a schopnosti oproti F35 sotva poloviční. Jediné co by jakž takž dávalo smysl by bylo použít současné Gripeny na dolétání a za 5/8 let nakoupit F35.Skrýt celý příspěvek

   • Lightgray
    15:03 22.12.2021

    Gripen bude vycházet nejlevněje a nejlépe, to tak je.

    Gripen bude vycházet nejlevněje a nejlépe, to tak je.

    • Torong
     15:52 22.12.2021

     Jistě, protože to tvrdí Lightgray a PR team SAABu. Zatím nejsou nikde žádné relevantní údaje o provozních nákladech Gripenu.

     Jistě, protože to tvrdí Lightgray a PR team SAABu. Zatím nejsou nikde žádné relevantní údaje o provozních nákladech Gripenu.

     • Lightgray
      16:01 22.12.2021

      Za těch XY let by sis to už mohl najít :D Saabe

      Za těch XY let by sis to už mohl najít :D Saabe

     • Torong
      16:12 22.12.2021

      Tak mi sem nějaké postni. Ale ne ty od SAABu.

      Tak mi sem nějaké postni. Ale ne ty od SAABu.

     • Lightgray
      16:18 22.12.2021

      Podívej se do norska, umíš hledat, ne ?

      Podívej se do norska, umíš hledat, ne ?

     • Lightgray
      16:20 22.12.2021

      Nebo si opravdu myslíš že Gripen není levný na provoz ?

      Nebo si opravdu myslíš že Gripen není levný na provoz ?

     • Lightgray
      16:44 22.12.2021

      Ono to má svoji logiku. Odkoupíš za nějakou cenu Jas-39, protože víš že stejně není nic levnějšího na provoz a máš vše k němu na míru. Modernizace, to je otázka jestli bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to má svoji logiku. Odkoupíš za nějakou cenu Jas-39, protože víš že stejně není nic levnějšího na provoz a máš vše k němu na míru. Modernizace, to je otázka jestli bude politická vůle. To by čekalo ovšem na všechna jiná letadla + další věci. Nejlevnější je zůstat u Jas-39 C/D a pokud budou peníze, modernizovat.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:43 22.12.2021

      No tak mi dej nějaký odkaz. Už se to tady několikrát řešilo, ale žádná data mimo ta od SAABu nikdo nedal. Zatím tady převádíš argument "Gripen je nejlevnějši, tohle přece všichni ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak mi dej nějaký odkaz. Už se to tady několikrát řešilo, ale žádná data mimo ta od SAABu nikdo nedal. Zatím tady převádíš argument "Gripen je nejlevnějši, tohle přece všichni ví, takže se o tom nebudeme bavit a kdo tomu nevěří je hlupák".
      Na míru ke Gripenu nemáme nic. Letadla jsou na leasing, takže vše důležité má SAAB. Servisní zázemí by bylo nutné nakoupit a vybudovat. Nebo si platit (pro Švédy) výhodný servis. Bez modernizace a integrace moderních zbraní to bude jen drahá hračka, stejně jako Mi 24. Prostě levné to není. Pokud to tedy chceme mít i na možný boj a ne jen na odškrtnutí kolonky "nadzvukové letectvo - máme"Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      17:52 22.12.2021

      Najdeš, mrkni na norsko a jejich vyhodnocení. A to není všechno, vem si jak je Gripen stavěný, kolik lidí kolem sebe potřebuje, a to stačí kupecké počty nebo pravidlo pravé ruky. ...Zobrazit celý příspěvek

      Najdeš, mrkni na norsko a jejich vyhodnocení.

      A to není všechno, vem si jak je Gripen stavěný, kolik lidí kolem sebe potřebuje, a to stačí kupecké počty nebo pravidlo pravé ruky.

      Pokud se bude něco muset dokoupit od švédů, tak to je ono, - Bude se dokupovat něco - ne všechno - tedy je to levnější. Otázka bojové hodnoty je otázka na ČR, ale to by bylo i v případěš F-35, protože by to dopadlo A DOPADNE TAK, ŽE - se nebude modernizovat nic v žádném případě a u žádného letadla. Tedy Gripen je nejlevnější. ebo myslíš že bude ČR investovat do zcela nové infrastruktury a platit 50 000 za letovou hodniu s větším personálem a bude zajišťovat dostatečý nálet hodin a aktualizace ?Já ne.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:00 22.12.2021

      Ty letadla mají 24 let. Do deseti let jsou dolétané a nebude je provozovat nikdo, ani Švédové ne. Co bude potom? Vyhodíme vše co jsme naoupili a budeme nakupovat znovu? Gripen E je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty letadla mají 24 let. Do deseti let jsou dolétané a nebude je provozovat nikdo, ani Švédové ne. Co bude potom? Vyhodíme vše co jsme naoupili a budeme nakupovat znovu? Gripen E je úplně jiné letadlo. Takže teď odkoupíme letadla (zadarmo nebudou), uděláme na nich generálku, dokoupíme k nim servisní techniku a náhradní díly, vybudujeme zázemí, které jsme doteď měli pronajmuté a za pět let (aby se to stihlo) začneme vybírat nástupce a zjistíme, že kromě F35 stejně nic není, takže vyhodíme to co jsme nakoupili a budeme nakupovat znovu? No to je opravdu hospodárné. S F35 se počítá až do sedmdesátých let, modernizace se bude dělat pro stovky kusů, takže cena bude rozumná . O bojové hodnotě ani nemluvím.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      19:13 22.12.2021

      To záleží. Klidně budeme v evropě něco jako švýcaři co měli F-5. Je to otázka politiky, peněz a politiky. Politiky. Gripen C má svoji logiku a se vším co uvádíš bude pořád levnější ...Zobrazit celý příspěvek

      To záleží. Klidně budeme v evropě něco jako švýcaři co měli F-5. Je to otázka politiky, peněz a politiky. Politiky. Gripen C má svoji logiku a se vším co uvádíš bude pořád levnější než F-35 teď nebo jindy. Porotože není vše švédské. S IRIS a Meteorem zde může být dalších deset let na širší špičce, pak bude jako F-5. Ale to vůbec nemusí ničemu vadit.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:50 23.12.2021

      Jo, tak přece chceme, mít zastaralé letadlo. Hlavně, že bude levné, že? Jistě, že bude levnější než F35. Mig 21 byl taky levnější než Gripen. Jenže my nejsme tak bohatí, abychom ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, tak přece chceme, mít zastaralé letadlo. Hlavně, že bude levné, že? Jistě, že bude levnější než F35. Mig 21 byl taky levnější než Gripen. Jenže my nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat letadlo na deset let s tím, že do něho musíme narvat hromadu peněz, aby to vůbec k něčemu bylo a za deset let stejně koupit to co jsme mohli mít rovnou. F 35 má potenciál až do sedmdesátých let. Tak dlouho samozřejmě původní kusy nevydrží, ale měli bychom nové stroje s výhledem provozu do konce padesátých let. Gripen by vydržel jak dlouho? do půlky třicátých let? Nebo možná až do konce třicátých let? A co pak? Zase nějaké "levné" řešení? Víš můj bývalý šéf měl podobné myšlení. Ušetřil pár stovek na nákupu stroje/vybavení/materiálu, ale kvůli větší pracnosti, menší výsledné kvalitě atd prodělal několik tisíc. To už ale neviděl a byl spokojený, jak ušetřil...Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      09:57 23.12.2021

      Torong
      Nikdo neví kolik bude peněz, může se stát. Že s F-35 budou piloti spíše sedět na zemi, se základní municí, chceš to ? Co rakušani a EF-2000 ?

      Torong
      Nikdo neví kolik bude peněz, může se stát. Že s F-35 budou piloti spíše sedět na zemi, se základní municí, chceš to ? Co rakušani a EF-2000 ?

     • Pavka
      13:06 23.12.2021

      Máme už tolik historických zkušeností, že jakkoliv intenzivní výcvik nedokáže účinně nahradit podřadné schopnosti a výkony techniky/výzbroje. Ale opakování je matka moudrosti, ...Zobrazit celý příspěvek

      Máme už tolik historických zkušeností, že jakkoliv intenzivní výcvik nedokáže účinně nahradit podřadné schopnosti a výkony techniky/výzbroje. Ale opakování je matka moudrosti, takže proč stejnou kravinu neudělat znovu.. vždyť jsme Češi co ví všechno nejlépe.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      17:43 23.12.2021

      Pavka
      To celkem popírá vše, výcvik je vždy alfa a omega. Vyspělost techniky je někde na třetím, čtvrtém místě.

      Pavka
      To celkem popírá vše, výcvik je vždy alfa a omega. Vyspělost techniky je někde na třetím, čtvrtém místě.

     • Jura99
      20:26 23.12.2021

      Ligtgray: takze by se hodil skvele vycviceny frajer se Spitfirem?

      Ligtgray: takze by se hodil skvele vycviceny frajer se Spitfirem?

     • Lightgray
      20:36 23.12.2021

      Jura Máš nějakou inteligenci ne ? Spitfire je fajn. Ale ČR stačí Gripeny, do budouctna třeba s IRIS a Meteory. Kdyby jich bylo více, bylo by to lepší, ale, asi nebudou love ani na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      Máš nějakou inteligenci ne ? Spitfire je fajn. Ale ČR stačí Gripeny, do budouctna třeba s IRIS a Meteory. Kdyby jich bylo více, bylo by to lepší, ale, asi nebudou love ani na to. Kdo ví.Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      22:06 23.12.2021

      Lightgray: To jestli "stačí" nebo ne ukáže vždy až reálný konflikt. Pokud tedy použijeme konkrétní historický příklad jak už naznačil Jura99, tak polské PZL P.11 nebo naše B-534 ...Zobrazit celý příspěvek

      Lightgray: To jestli "stačí" nebo ne ukáže vždy až reálný konflikt. Pokud tedy použijeme konkrétní historický příklad jak už naznačil Jura99, tak polské PZL P.11 nebo naše B-534 nedokázaly ani narušit, natož pak zastavit působení novější generace strojů nepřítele, a to si myslím nikdo nedovolí rozporovat kvalitu výcviku. Obecně novější generace techniky si vždy diktovala a bude diktovat způsob boje. A aby toho nebylo málo, tak opět historicky ten pokročilý výcvik na starší generaci byl většinou vysloveně kontraproduktivní při přechodu na novou generaci, neboť krom prostého zvládnutí ovládání techniky bylo třeba přijmout zcela novou taktiku nasazení, která je obvykle založena na jednoduchém principu, neriskovat a nedat díky technologické převaze nepříteli vůbec šanci.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      22:14 23.12.2021

      Je srandovní jak Gripen ejnajednou něco jako PZL, Avie a nebo rovnou Sopwith Camel, ale tak to není. Příklady jsou vybrané úplně špatně. Je to jako F-16 a F-22. Vyrábí se F-16 dále ...Zobrazit celý příspěvek

      Je srandovní jak Gripen ejnajednou něco jako PZL, Avie a nebo rovnou Sopwith Camel, ale tak to není. Příklady jsou vybrané úplně špatně. Je to jako F-16 a F-22. Vyrábí se F-16 dále a rozvíjí. ANO. Rozumím kam směřujete, ovšem je to špatně. Gripen stačí dnes, v budouctnu je to o moderinzacích a nebo počtech. Nejsou peníze a 12 uzemněných F-35 s piloty co neumí to letadlo používat, no nevím..Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:18 24.12.2021

      Lightgray Gripen stačí možná omezeně dnes. Rozhodně nebude stačit v blízké budoucnosti a v té vzdálenější plánují sami Švédové přechod na stroj páté generace. Fascinuje mě jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Lightgray
      Gripen stačí možná omezeně dnes. Rozhodně nebude stačit v blízké budoucnosti a v té vzdálenější plánují sami Švédové přechod na stroj páté generace.
      Fascinuje mě jak dnes může někdo vykládat dnes na co budou nebo nebudou peníze.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      15:44 24.12.2021

      K těm historickým paralelám... ani ten zmiňovaný Spitfire nebyl v každé verzi v každém okamžiku na špici, podle toho jak jednotlivé státy uváděly na frontu nové verze svých strojů ...Zobrazit celý příspěvek

      K těm historickým paralelám... ani ten zmiňovaný Spitfire nebyl v každé verzi v každém okamžiku na špici, podle toho jak jednotlivé státy uváděly na frontu nové verze svých strojů tak měl chvíli výhodu tu jeden, tu druhý. Přesto se jevilo být užitečné pokračovat v "typové řadě" a nekonstruovat nepřetržitě clean-sheet design, jeden z důvodů právě byly zkušenosti personálu s typem, ať už pozemního či létajícého... takže ne, není to úplně nanic, a teoreticky kdyby se víc "rozjel" Gripen-E tak by klidně mohlo být zajímavé mít kombinaci starších a novějších mobilů. Určitě by Cčka byly levnější a zároveň užitečnější než L-159... nebo žeby měl 159 lepší radar či výzbroj nebo dolet??
      Co k tomu chybí je "maličkost" - aspoň tak 100 kusů vyrobených Eček aby bylo jisté že jako typ "neumře na úbytě"Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:14 22.12.2021

   Gripen C/D s AESA už létá a možná už má i testy za sebou. Jsou tam dvě možnosti, buďto vybavit stávající radar novou anténou AESA, nebo jít do radaru určeného i pro Gripen E/F. ...Zobrazit celý příspěvek

   Gripen C/D s AESA už létá a možná už má i testy za sebou. Jsou tam dvě možnosti, buďto vybavit stávající radar novou anténou AESA, nebo jít do radaru určeného i pro Gripen E/F.
   Rozhodně by to chtělo pro C/D i možnost integrace vyvíjeného ECM podu a možnost instalace MAWS, LWS a IRST.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    14:35 22.12.2021

    Radar z Gripenu E najde v Céčku uchladit.

    Radar z Gripenu E najde v Céčku uchladit.

    • flanker.jirka
     19:03 22.12.2021

     Chladit to lze, ale musí se upravit chlazení jako takové, protože v obou případech AESA antén potřebujete chladit jiné prostory než u použití klasické antény, kde veškerá ...Zobrazit celý příspěvek

     Chladit to lze, ale musí se upravit chlazení jako takové, protože v obou případech AESA antén potřebujete chladit jiné prostory než u použití klasické antény, kde veškerá elektronika je v blocích za přepážkou. U AESA antény jde o chlazení přímo prostoru antény.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:23 22.12.2021

      ES-05 Raven nejde do verze C osadit. Proto se vyvíjela AESA anténa založená na technologii GaN pro modernizaci Céček. /„Musím vysvětlit, že prakticky všechny moderní AESA radary ...Zobrazit celý příspěvek

      ES-05 Raven nejde do verze C osadit. Proto se vyvíjela AESA anténa založená na technologii GaN pro modernizaci Céček.
      /„Musím vysvětlit, že prakticky všechny moderní AESA radary pracují na elektronice s polovodiči arsenidu galia, což ale generuje obrovské množství tepla a zároveň spotřebovává velké množství energie. Používáte-li tedy elektroniku založenou na polovodičích arsenidu galia (GaAs), nemůžete dát jednoduše AESA radar do Gripenu C / D, protože by bylo nutné provést zásadní změny v designu, které zajistí spolehlivé chlazení. Společnost SAAB ale pracuje na technologii příští generace radaru, která využívá elektroniku s polovodiči na bázi galliumnitridu (GaN) – čímž získáme větší výkon při použití mnohem méně energie, a tím nebude docházet k přílišné generaci tepla. To umožní implementaci AESA antény do Gripenu C/D bez nutnosti komplexní integrace“, říká Mats Thornbiörnson, zkušební pilot a manažer ve společnosti SAAB./
      http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:25 22.12.2021

      Scotty Trochu se divím, že pro nový ES 05 počítají s technologií GaAs, když mají k dispozici i GaN. V sériových Gripen E/F by tak byla starší technologie než modernizovaných u C/D. ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Trochu se divím, že pro nový ES 05 počítají s technologií GaAs, když mají k dispozici i GaN. V sériových Gripen E/F by tak byla starší technologie než modernizovaných u C/D. Všichni přechází na GaN, tak si myslím, že sériové Gripeny EF dostanou také GaN polovodiče do svých TR modulů.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    15:54 22.12.2021

    Výborně a jsi na ceně za F35. Když spočteš cenu za letadla, nutnou modernizaci, generální opravu a instalaci moderní výzbroje, dostaneš se do astronomických výšin.

    Výborně a jsi na ceně za F35. Když spočteš cenu za letadla, nutnou modernizaci, generální opravu a instalaci moderní výzbroje, dostaneš se do astronomických výšin.

    • flanker.jirka
     19:05 22.12.2021

     Jak jste na takovou kalkulaci, v případě zástavby elektroniky AESA antény do Gripenu C, přišel?

     Jak jste na takovou kalkulaci, v případě zástavby elektroniky AESA antény do Gripenu C, přišel?

    • Torong
     09:55 23.12.2021

     Vcelku jednoduše. Vývoj radaru a jeho instalace do Gripenu C, se bude rozpočítávat na velmi malé množství strojů. Pokud si myslíš, že vývoj a instalaci do systému zaplatí Švédové a ...Zobrazit celý příspěvek

     Vcelku jednoduše. Vývoj radaru a jeho instalace do Gripenu C, se bude rozpočítávat na velmi malé množství strojů. Pokud si myslíš, že vývoj a instalaci do systému zaplatí Švédové a my si pak je koupíme radar a zaplatíme montáž, tak to jsi na omylu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:34 23.12.2021

      AESA anténa na radar PS 05 Mark IV už existuje a testuje se. Je to koncipováno tak, že použijete zpracování ze stávajícího radaru, nová je jen anténa, která už existuje a funguje. ...Zobrazit celý příspěvek

      AESA anténa na radar PS 05 Mark IV už existuje a testuje se. Je to koncipováno tak, že použijete zpracování ze stávajícího radaru, nová je jen anténa, která už existuje a funguje. Některé z dalších věcí pro modernizaci Gripenu C/D mají být přejaty z toho co mají pro Gripen E/F.
      Asi by byli blázni, pokud by si za to vše počítali cenu kterou "dostaneš se do astronomických výšin" ... to už by rovnou mohli říct, je lepší si koupit Gripen E/F.
      http://czechairforce.com/news/...
      A tady odkaz, kde jsou obecně možnosti modernizace, včetně toho co už máme a co je možné brát v úvahu po roce 2025. (někde tu ten odkaz dával i Scotty)
      http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      11:26 24.12.2021

      Testovat mužou co chtejí, ale s novou anténou z černobílé televize barevnou neuděláte.

      Testovat mužou co chtejí, ale s novou anténou z černobílé televize barevnou neuděláte.

     • SYN_
      15:49 24.12.2021

      Proč do toho pletete televizi? Že má taky anténu? To je jak pojem a průjem...

      Proč do toho pletete televizi? Že má taky anténu? To je jak pojem a průjem...

     • flanker.jirka
      09:38 26.12.2021

      Badysak "Testovat mužou co chtejí, ale s novou anténou z černobílé televize barevnou neuděláte." V současném provedení ma rádar PS 05 centrální vysílač a ve své podstatě jde o ...Zobrazit celý příspěvek

      Badysak
      "Testovat mužou co chtejí, ale s novou anténou z černobílé televize barevnou neuděláte."

      V současném provedení ma rádar PS 05 centrální vysílač a ve své podstatě jde o podobnou konstrukci jakou mají PESA radary (jen elektronické skenování je nahrazeno mechanickým kýváním antény). Na odkaze pak najdete popis výhod/nevýhod mezi PESA a AESA systémy. Radar PS05 vybavený AESA anténou bude ve své podstatě více novým radarem než pohou modernizací toho stávajícího.
      https://radausa.com/blog/pesa-...
      https://www.rfwireless-world.c... Skrýt celý příspěvek

 • Sabuk
  09:48 22.12.2021

  Gripen je v AČR od roku 2005 v roce 2029 to bude 24 let staré letadlo. V automobilismu tomu odpovídá zakoupení felicie z roku 1997. V roce 2030 si o levném provozu budeme ...Zobrazit celý příspěvek

  Gripen je v AČR od roku 2005 v roce 2029 to bude 24 let staré letadlo.

  V automobilismu tomu odpovídá zakoupení felicie z roku 1997.

  V roce 2030 si o levném provozu budeme moci nechat jen zdát. Letadlo s desetitisíci nalétaných hodin, nízkým počtem aktivních kusů nebude mít levný servis. O bojové hodnotě se snad radši ani nezmiňovat.

  AČR se díky konci leasingu naskytne jedinečná příležítost ukončit provoz letadel 4.gen. a po 24 letech provozu a přejít na letadlo o generaci výše, tak jako ostatní spojenci3.Skrýt celý příspěvek

  • Dovi
   10:04 22.12.2021

   Tak vojenská technika zase nemá životní cyklus 3 roky jako automobil... viz. B52 :) Ostatní co píšete je logické. Bohužel žijete v ČR a tady se na logiku a rozumné řešení nehraje. ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak vojenská technika zase nemá životní cyklus 3 roky jako automobil... viz. B52 :)
   Ostatní co píšete je logické. Bohužel žijete v ČR a tady se na logiku a rozumné řešení nehraje. Doufám že se dožiju změny, ale plánovaný schodek rozpočtu 400 miliard, prázdná kasa a česká mentalita tomu příliš nenahrává...Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    15:56 22.12.2021

    To sice nemá, ale kupovat 24 let staré letadlo s tím, že mi vydrží maximálně deset let, ale během té doby ho budu muset modernizovat, aby aspoň nezaostávalo... tak tomu říkám ...Zobrazit celý příspěvek

    To sice nemá, ale kupovat 24 let staré letadlo s tím, že mi vydrží maximálně deset let, ale během té doby ho budu muset modernizovat, aby aspoň nezaostávalo... tak tomu říkám výhodný nákup.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:36 22.12.2021

  Na zdivočelé mužiky potřebujeme game changer F-35A, ovšem jelikož oni nepočkají do roku 2029, tak určitě stojí za to dozbrojovat Gripeny a hlavně v nějakých zaznamenatelných ...Zobrazit celý příspěvek

  Na zdivočelé mužiky potřebujeme game changer F-35A, ovšem jelikož oni nepočkají do roku 2029, tak určitě stojí za to dozbrojovat Gripeny a hlavně v nějakých zaznamenatelných počtech, ať to vydrží déle než na minuty bojů. Např. Meteor je integrovaný i pro F-35A, ten by nebyla škoda peněz nakupovat už pro Gripen.Skrýt celý příspěvek

  • Clibanarius
   10:03 23.12.2021

   Na zdivočelé mužiky nestačí koupit pár kusů tzn 18 apod co nám nabízí LM, to je dobrý tak na přehlídky a na lítání nad Islandem a pro Juru s mokrým hadrem na hlavě aby si ukojil ...Zobrazit celý příspěvek

   Na zdivočelé mužiky nestačí koupit pár kusů tzn 18 apod co nám nabízí LM, to je dobrý tak na přehlídky a na lítání nad Islandem a pro Juru s mokrým hadrem na hlavě aby si ukojil svoje fanfaronský ego. A ani 40 ks co prolítlo mediálním prostorem. Na zdivočelý mužiky potřebuješ v reálu minimálně finský počty tzn 64 plně vyzbrojených F-35 v "plné palbě" tzn s dostatečnou zásobou PLŘS (AMRAAM AIM-120D a lepší/nebo METEOR) plus pořádnou protizemní výzbroj. Četls ty sumy co to stojí jo? Skutečně si myslíš že s tím někdo půjde do parlamentu a navrhne tenhle nákup? Pokud jo tak ten mokrej hadr je pro tebe málo a potřebuješ pořádnou koupel ve studené vodě aby ses probral.Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  02:56 22.12.2021

  myslím že maďarská cesta by byla ideální - peníze chybí a hlavně piloti i personál jsou na Gripeny zvyklí za ta léta. Jen navýšit počet letadel aspoň na dvě letky plus cca 2 cvičné ...Zobrazit celý příspěvek

  myslím že maďarská cesta by byla ideální - peníze chybí a hlavně piloti i personál jsou na Gripeny zvyklí za ta léta. Jen navýšit počet letadel aspoň na dvě letky plus cca 2 cvičné stroje použitelné v nouzi jako zdroj dílů.
  A k těm devětadvacítkám - na svoji dobu byly hodně pokrokové ikdyž také měly dlouho dětské nemoci. Takto letectvo AČR ztratilo některé schopnosti mnohem dřív než Maďaři a úplně zbytečně.Skrýt celý příspěvek

  • Clibanarius
   07:53 22.12.2021

   souhlasím, bohužel asi nebude moc na výběr. Inflace, rozvalené veřejné finance, průmysl v problémech, drahé energie a souvislosti s green deal .....to všechno nedává moc ...Zobrazit celý příspěvek

   souhlasím, bohužel asi nebude moc na výběr. Inflace, rozvalené veřejné finance, průmysl v problémech, drahé energie a souvislosti s green deal .....to všechno nedává moc optimismu, že budou peníze na masivní investice do armády. Za 15 let nikdo nebyl schopen něco udělat se starými AIM-9M, AMRAAM C5. 4 Liteningy se koupili až nedávno. Protiradiolokační střely, TAURUS a další podobná výzbroj vůbec nebyla tématem a najednou někdo vytáhne z klobouku peníze na superdrahé a logisticky náročné 40ks F-35? V téhle době? Myslím že investice 100+ miliard je politicky naprosto neprůchodnáSkrýt celý příspěvek

   • Dovi
    08:22 22.12.2021

    Mluvíte mi z duše, ale evidentně vás zdejší snílci utlučou :)

    Mluvíte mi z duše, ale evidentně vás zdejší snílci utlučou :)

    • Clibanarius
     08:49 22.12.2021

     Běžně tady končím za podobný názor s 15 a více minusy. Možná dnes bude rekord až se místní parta probudí......jedině, že by už slavili Vánoce :-)

     Běžně tady končím za podobný názor s 15 a více minusy. Možná dnes bude rekord až se místní parta probudí......jedině, že by už slavili Vánoce :-)

     • ruleta
      11:13 22.12.2021

      Ne, to není pravda. Běžně tady totiž končíte s -15 hlasy za posty typu: v 68 okupace nebyla, protože tu nebyla okupační správa případně za post typu " Ačkoli bylo Československo ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, to není pravda. Běžně tady totiž končíte s -15 hlasy za posty typu: v 68 okupace nebyla, protože tu nebyla okupační správa případně za post typu " Ačkoli bylo Československo součástí RVHP, tak jen asi 60 – 80 % obchodu se odehrávalo s východními zeměmi." ... což byla vaše reakce na to, že se skoro nic na západ nevyváželo a vy užijete slovní spojení "asi jen" u číselo 60-80% ze 100%... :DSkrýt celý příspěvek

     • Clibanarius
      14:09 22.12.2021

      Nechápu co je na mých příspěvcích špatně - oba jsou pravdivé což je asi ten největší prohřešek. Okupační správa tady skutečně nebyla vyjma samozřejmě během obsazení v srpnu 68. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechápu co je na mých příspěvcích špatně - oba jsou pravdivé což je asi ten největší prohřešek. Okupační správa tady skutečně nebyla vyjma samozřejmě během obsazení v srpnu 68. Vojska byla stažena na základě česko-sovětské smlouvy v které si Rusové vymínili trvalou dislokaci vojsk v ČSSR to už ale není možno považovat za okupaci. Podobnou logikou by všechny země mající základny USA na svém území byli automaticky okupované. Okupační správa zde skutečně nebyla.
      Každému, který ví něco o průmyslu a exportu bylo jasné, že zde píši o jednotlivých sektorech a jejich vývoz na západ se pohyboval od 20-40%. Naopak slovní spojení "téměř nic" , které padlo v diskusi je hluboce zavádějící, protože implikuje blízkost nuly nebo max velmi nízká procenta což ani 20% podíl rozhodně není.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      14:28 22.12.2021

      No samozřejmě, že nechápeš. Ve své pokřivené logice dáváš rovnítko mezi dosazenou vládou (Sověty) a následně podepsanou smlouvou" mezi touto "vládou" a SSSR s demokratickým ...Zobrazit celý příspěvek

      No samozřejmě, že nechápeš. Ve své pokřivené logice dáváš rovnítko mezi dosazenou vládou (Sověty) a následně podepsanou smlouvou" mezi touto "vládou" a SSSR s demokratickým rozhodnutím země s demokratickou vládou USA.Skrýt celý příspěvek

     • Clibanarius
      15:19 22.12.2021

      Nedávám do příspěvků své emoce ale omezuji se na fakta. To neznamená, že jsem s "okupací" nebo obsazením souhlasil nebo souhlasím ale s faktického hlediska nebyla ČSSR okupovanou ...Zobrazit celý příspěvek

      Nedávám do příspěvků své emoce ale omezuji se na fakta. To neznamená, že jsem s "okupací" nebo obsazením souhlasil nebo souhlasím ale s faktického hlediska nebyla ČSSR okupovanou zemí už si to prostě srovnej v hlavě. A je tak na okraj - USA mají základny i v nedemokratických zemích. Je to legitimní?Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      15:58 22.12.2021

      ...jenže tohle není fakt soudruhu, tohle se opravdu stalo!

      ...jenže tohle není fakt soudruhu, tohle se opravdu stalo!

     • Torong
      16:01 22.12.2021

      Ty skutečně nedáváš do příspěvků emoce, ale zato chladně vykalkulované lži. ČR samozřejmě okupovanou zemí byla. Souhlas s pobytem vojsk byl podepsán pod nátlakem unesenými členy ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty skutečně nedáváš do příspěvků emoce, ale zato chladně vykalkulované lži. ČR samozřejmě okupovanou zemí byla. Souhlas s pobytem vojsk byl podepsán pod nátlakem unesenými členy vlády. Relativizuj si jak chceš, pravdu tím nepřekryješ.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:06 26.12.2021

      ruleta - "demokratickým rozhodnutím země s demokratickou vládou USA" - by som sa možno opýtal,aký je rozdiel medzi legitímnym prezidentom sýrie - ktorý pozval rusov a preto nie sú ...Zobrazit celý příspěvek

      ruleta - "demokratickým rozhodnutím země s demokratickou vládou USA" - by som sa možno opýtal,aký je rozdiel medzi legitímnym prezidentom sýrie - ktorý pozval rusov a preto nie sú rusi okupanti,ale "mierotvorci" a už bývalým prezidentom afganistanu ktorý zase požiadal vládu usa aby v krajine ostali ich vojská.??? no osobne si myslím že žiadny,oboch držia/držali pri moci rusi/usa a preto je ich prítomnosť "legálna"...v afgane to dopadlo ako to dopadlo a v sýrii by to bolo bez ruskej podpore rovnaké...

      tak už nebudme naivní že rusi chcú len zlo (aj keď súhlasím že chcú) a usa chcú celému svetu len dobro...Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      03:39 27.12.2021

      Američané nechtějí celému světu dobro, akorát v zemích kde působili a přijali více méně demokratické hodnoty se tak nějak žije radikálně lépe než v tom Rusku

      Američané nechtějí celému světu dobro, akorát v zemích kde působili a přijali více méně demokratické hodnoty se tak nějak žije radikálně lépe než v tom Rusku

     • HEKTOR
      14:53 27.12.2021

      Badysak - áno,to je pravda,životná úroveň tam je stále ešte lepšia...škoda že sme nemali tú možnosť sa po roku 45 uberať "západným" smerom... horšie to je v nedávnej histórii ...Zobrazit celý příspěvek

      Badysak - áno,to je pravda,životná úroveň tam je stále ešte lepšia...škoda že sme nemali tú možnosť sa po roku 45 uberať "západným" smerom...
      horšie to je v nedávnej histórii -vietnam,irak,afganistan...podstatné je ale to,že pokiaľ robíme to,čo nám mocnosti vravia,tak je všetko v poriadku...ale v opačnom prípade budeme mať problém...Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      16:10 27.12.2021

      A zase ten Vietnam Irák Afghanistán. Ti skvělí Vietnamští komunisté sejmuli více svých lidí než amíci, Irák diktátor se kterým si muže podat ruku Řezník Asad, Afghánistan ručníkáři ...Zobrazit celý příspěvek

      A zase ten Vietnam Irák Afghanistán. Ti skvělí Vietnamští komunisté sejmuli více svých lidí než amíci, Irák diktátor se kterým si muže podat ruku Řezník Asad, Afghánistan ručníkáři to jsou fakt ukázkové příklady Amerických vraždících bestii.
      Už jste vážně k smíchu soudruzi.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:29 27.12.2021

      Badysak - aby bol človek aspoň trošku objektívny,tak to by asi musel najprv vytiahnuť hlavu z ruskej/americkej riti....že....?.... :) ale nevadí, vaša neznalosť vás ...Zobrazit celý příspěvek

      Badysak - aby bol človek aspoň trošku objektívny,tak to by asi musel najprv vytiahnuť hlavu z ruskej/americkej riti....že....?.... :)
      ale nevadí, vaša neznalosť vás ospravedlňuje....Skrýt celý příspěvek

   • Stonkeeper
    08:39 22.12.2021

    Máte pravděpodobně pravdu, ale třeba bude Rusko pro jednou užitečné a tuto politickou neochotu otočí :)

    Máte pravděpodobně pravdu, ale třeba bude Rusko pro jednou užitečné a tuto politickou neochotu otočí :)

    • Dovi
     10:10 22.12.2021

     Dokud nepoteče krev 300 km od Prahy, tak se nic nezmění...

     Dokud nepoteče krev 300 km od Prahy, tak se nic nezmění...

     • Stonkeeper
      10:42 22.12.2021

      Doufám, že bude stačit 1500 km, ale uznávám, že jsem velký optimista

      Doufám, že bude stačit 1500 km, ale uznávám, že jsem velký optimista

   • liberal shark
    13:01 22.12.2021

    Také bych raději viděl průběžné nákupy moderní letecké výzbroje a vybavení, které jsou do značné míry nezávislé od používané platformy. Bez toho nám bude i F-35 k ničemu.

    Také bych raději viděl průběžné nákupy moderní letecké výzbroje a vybavení, které jsou do značné míry nezávislé od používané platformy. Bez toho nám bude i F-35 k ničemu.

  • toustr
   09:29 22.12.2021

   Dobrá, staré a olétané F-16 kdysi armáda nechtěla a teď budeme kupovat staré a olétané Gripeny? Ty stroje budou ve 2/3 své životnosti, navíc by mě osobně zajímalo, co doopravdy za ...Zobrazit celý příspěvek

   Dobrá, staré a olétané F-16 kdysi armáda nechtěla a teď budeme kupovat staré a olétané Gripeny? Ty stroje budou ve 2/3 své životnosti, navíc by mě osobně zajímalo, co doopravdy za vybavení a nástroje ke Gripenům vlastní právě AČR a co naopak Švédsko. Nemyslím si, že je to dobrá cesta. Ty stroje budou mít v r. 2027 před sebou 15 let života, ani o rok navíc. Tendr na nové stíhačky trvá 5-6 let. Koupíme si tedy něco okolo 10 let, opravdu to má tedy smysl?Skrýt celý příspěvek

   • Dovi
    09:37 22.12.2021

    Máte pravdu. Smysl to moc nedává, ale bohužel se to pravděpodobně stane....

    Máte pravdu. Smysl to moc nedává, ale bohužel se to pravděpodobně stane....

    • toustr
     10:06 22.12.2021

     Vše se bude točit kolem ochoty a nabídky Švédů... a oni vzhledem k nedávným výsledkům v tendrech musí být sakra ochotní.

     Vše se bude točit kolem ochoty a nabídky Švédů... a oni vzhledem k nedávným výsledkům v tendrech musí být sakra ochotní.

   • flanker.jirka
    14:20 22.12.2021

    toustr
    Jenomže s těmito letouny máme 15 let dobrých zkušeností. Víme lépe, co od toho můžeme očekávat.

    toustr
    Jenomže s těmito letouny máme 15 let dobrých zkušeností. Víme lépe, co od toho můžeme očekávat.

    • Scotty
     14:40 22.12.2021

     Ano. Víme že od toho můžeme čekat mizernou nosnost užitečné zátěže a nutnost létat s poděšeným sudem paliva.

     Ano. Víme že od toho můžeme čekat mizernou nosnost užitečné zátěže a nutnost létat s poděšeným sudem paliva.

     • Lightgray
      15:26 22.12.2021

      Gripen stačí, nato má tankery

      Gripen stačí, nato má tankery

     • Torong
      16:11 22.12.2021

      Jo, takže jeden bude permanentně lítat s Českýma Gripenama. Super...

      Jo, takže jeden bude permanentně lítat s Českýma Gripenama. Super...

     • Scotty
      18:19 22.12.2021

      Lightgray
      Viděl jste někdy létat český Gripen bez poděšené nádrže mimo letecké dny? Interní zásoba je totiž naprosto nedostatečná.

      Lightgray
      Viděl jste někdy létat český Gripen bez poděšené nádrže mimo letecké dny? Interní zásoba je totiž naprosto nedostatečná.

     • flanker.jirka
      19:07 22.12.2021

      Scotty
      A co z toho co potřebujeme Gripen C/D neunese? :-D

      Scotty
      A co z toho co potřebujeme Gripen C/D neunese? :-D

     • Lightgray
      19:24 22.12.2021

      Scoty, viděl jste někdy F-15 létat na misi, letu, bez nádrží ? To je asi stejná otázka. Ano Gripen má malý dolet, byl tak dělán, nemá mít velký dolet. Má nádrž a tankovací ...Zobrazit celý příspěvek

      Scoty, viděl jste někdy F-15 létat na misi, letu, bez nádrží ? To je asi stejná otázka. Ano Gripen má malý dolet, byl tak dělán, nemá mít velký dolet. Má nádrž a tankovací nástavec.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:34 22.12.2021

      flanker.jirka Ne co, ale kolik. Například maximální AA konfigurace s 4x AMRAAM a 2x Sidewinder je docela bída. V tomhle bude například proti F-16 tahat za výrazně kratší stranu ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ne co, ale kolik. Například maximální AA konfigurace s 4x AMRAAM a 2x Sidewinder je docela bída. V tomhle bude například proti F-16 tahat za výrazně kratší stranu provazu.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      19:49 22.12.2021

      Scotty,
      Gripen je malej, proto bude mít celkem veliký odpor s Bakama, ovšem, s AA si poradí v BVR se vším co potká.

      Scotty,
      Gripen je malej, proto bude mít celkem veliký odpor s Bakama, ovšem, s AA si poradí v BVR se vším co potká.

     • flanker.jirka
      20:36 22.12.2021

      Scotty 6 kusů střel je slušné, jen by to mělo být něco novějšího než staré AIM 9. A co se týká AIM 120 je to asi jedno, když nemáme ve skladech ani jedno obložení pro 14 Gripenů. ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      6 kusů střel je slušné, jen by to mělo být něco novějšího než staré AIM 9. A co se týká AIM 120 je to asi jedno, když nemáme ve skladech ani jedno obložení pro 14 Gripenů. Jsme v ČR, tak že můžete mít kapacitu pod F 16 jakou chcete, ve skladu toho moc nenajdete :-)
      A když jsme u toho, kolik toho unese F 35 ve svých schránkách, aby mělo éro jistotu, že je Stealth?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:52 22.12.2021

      Scotty Podívejte se na odkaz, který jste mi sem dával ohledně radarů. Píše se tam i modernizaci v podobě znásobení počtů raket pod křídly při modernizaci v roce 2025. ...je to hned ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Podívejte se na odkaz, který jste mi sem dával ohledně radarů. Píše se tam i modernizaci v podobě znásobení počtů raket pod křídly při modernizaci v roce 2025. ...je to hned pod citací toho švéda k polovodičům.
      http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:56 23.12.2021

      Střely se dají koupit, ale s počtem závěsných bodů a nosností nikdo nic neudělá. Tam je to zmíněné pouze jako teoretická možnost do budoucna. Navíc se znovu dostáváme k tomu že ...Zobrazit celý příspěvek

      Střely se dají koupit, ale s počtem závěsných bodů a nosností nikdo nic neudělá.
      Tam je to zmíněné pouze jako teoretická možnost do budoucna. Navíc se znovu dostáváme k tomu že výcenásobné zavěšený má F-16 už dnes.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      09:13 23.12.2021

      Scotty F-16 je stavěná aby měla veliký dolet a nosnost. Gripen je stavěný tak aby přinesl velké výkony do malého draku, nemá veliký dolet ani nosnost. Ale to není chyba, je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      F-16 je stavěná aby měla veliký dolet a nosnost. Gripen je stavěný tak aby přinesl velké výkony do malého draku, nemá veliký dolet ani nosnost. Ale to není chyba, je to jenom jinak.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:04 23.12.2021

      Lightgray: Ty jsi snad obchoďák SAABu. To jinak není možné. Gripen není "postavený jinak" oproti F16. Gripen má oproti F16 podstatné nevýhody. V doletu, nosnosti atd. přitom nemá ...Zobrazit celý příspěvek

      Lightgray:
      Ty jsi snad obchoďák SAABu. To jinak není možné. Gripen není "postavený jinak" oproti F16. Gripen má oproti F16 podstatné nevýhody. V doletu, nosnosti atd. přitom nemá nijak zázračné schopnosti. To už uznali i sami Švédové a proto je Gripen E větší. Původní myšlenka Gripenu byla, že půjde o levné letadlo s levnou a jednoduchou údržbou, s možností startu z krátklé dráhy (dálnice), kterých se bude vyrábět velké množství a budou rozesety po celém Švédsku na "neviditelných" základnách. Něco jako kdysi v ČSR byly Avie B534. Jenže on zas až tak levný není a muselo by jich skutečně být hodně. Pro nás 72 - 108.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      10:49 23.12.2021

      Torong, ano jsem obchodák Saabu, když ti to udělá dobře, četl jsi Klijspera aspoň ? Přečti si ho. Protože asi nemáš nikoho z Čáslavi aby ti řekli jakej Gripen je ??

      Torong, ano jsem obchodák Saabu, když ti to udělá dobře, četl jsi Klijspera aspoň ? Přečti si ho. Protože asi nemáš nikoho z Čáslavi aby ti řekli jakej Gripen je ??

     • flanker.jirka
      12:38 23.12.2021

      Scotty Ale o tom, že znásobíte počty střel to je. Můžete využít lépe nosnost letounu. F 16 na tom je sice lépe, ale F 16 mít nebudeme a stejně nevěřím tomu, že se plácnem přes ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ale o tom, že znásobíte počty střel to je. Můžete využít lépe nosnost letounu. F 16 na tom je sice lépe, ale F 16 mít nebudeme a stejně nevěřím tomu, že se plácnem přes kapsu a nakoupíme takové počty střel jako Finsko pro své Hornety. Jestliže se za 15 let provozu zmohla AČR pouze na 24 AMRAAMů, tak je to bída.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      15:12 23.12.2021

      Scotty: neboli sám uznáváte že stále není dodaný že? A vybrali jsme nejvyšší verzi (LR) nebo jsme se shodli že "stačí" nižší verze? A co třeba Barak8/MX? Jaké budou naše ABM ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: neboli sám uznáváte že stále není dodaný že? A vybrali jsme nejvyšší verzi (LR) nebo jsme se shodli že "stačí" nižší verze? A co třeba Barak8/MX? Jaké budou naše ABM možnosti?Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     16:10 22.12.2021

     "Jenomže s těmito letouny máme 15 let dobrých zkušeností. Víme lépe, co od toho můžeme očekávat." Tohle už je dost zoufalý argument. Dobré zkušenosti máme je a jen proto, že byly ...Zobrazit celý příspěvek

     "Jenomže s těmito letouny máme 15 let dobrých zkušeností. Víme lépe, co od toho můžeme očekávat."
     Tohle už je dost zoufalý argument. Dobré zkušenosti máme je a jen proto, že byly v leasingu a Švédové je museli udržovat. To šlo celkem dobře, protože stroje byly nové. Teď, když jsou ve dvou třetinách životnosti si je koupíme, aby jsme mohli sypat peníze do oprav a výměny olétaných dílů. To je skutečně výhodný obchod století. Pro Švédy. Další takové idioty už nenajdou.

     "Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      16:46 22.12.2021

      Torong, asi tak jako v pobaltí:D

      Torong, asi tak jako v pobaltí:D

     • Lightgray
      16:48 22.12.2021

      tORONG, A NA ISLANDU

      tORONG, A NA ISLANDU

     • Torong
      19:05 22.12.2021

      Jistě. Vyletět z letiště do vzdálenosti 200 km a zase se vrátit. To jsou fakt zkušenosti. Na to nepotřebuju ani ten Gripen. Na to by nám stačila modernizace Mig 21 Např. Lancer ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistě. Vyletět z letiště do vzdálenosti 200 km a zase se vrátit. To jsou fakt zkušenosti. Na to nepotřebuju ani ten Gripen. Na to by nám stačila modernizace Mig 21 Např. Lancer jako to udělali Rumuni. S těmi jsme měli dobré zkušenosti, měli jsme kompletní zázemí... To by bylo levné...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:13 22.12.2021

      Torong Promiňte, že to tak přeženu, ono je to skoro jedno, když se podíváte na to, že si koupíte nové F35 a ty budou z 50% kvůli závadám sedět. :-D Máte pravdu, že zkušenosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Promiňte, že to tak přeženu, ono je to skoro jedno, když se podíváte na to, že si koupíte nové F35 a ty budou z 50% kvůli závadám sedět. :-D
      Máte pravdu, že zkušenosti jsou ovlivněny leasingem, zde se ukazuje, právě to, že když si to armáda nekoupila, tak to funguje. Počkejte až koupíme F 35, začne se šetřit a bude lítat pouze hotovost.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      19:16 22.12.2021

      A čemu to vadí ? Chce ČR bombardovat afriku ? Nechce. má piloty co umí bojovat, má. V čem je problém ? Navíc jsme v NATO, ČR není samo, nepotřebujeme nějaký drahý typ co umí vše za ...Zobrazit celý příspěvek

      A čemu to vadí ? Chce ČR bombardovat afriku ? Nechce. má piloty co umí bojovat, má. V čem je problém ? Navíc jsme v NATO, ČR není samo, nepotřebujeme nějaký drahý typ co umí vše za A a je drahý na provoz. Není to třeba.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:50 22.12.2021

      Lightgray Jasně, a k čemu tanky, jsme v NATO, k čemu BVP, PVO, Dělostřelectvo... na povodně se to použít nedá a jsme v NATO tak k čemu? Stačí nemocnice a kuchaři. To se ušetří ...Zobrazit celý příspěvek

      Lightgray
      Jasně, a k čemu tanky, jsme v NATO, k čemu BVP, PVO, Dělostřelectvo... na povodně se to použít nedá a jsme v NATO tak k čemu? Stačí nemocnice a kuchaři. To se ušetří peněz...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:53 22.12.2021

      Flanker:
      Ne to není to co jsem myslel. Díky pronájmu máme dojem, že Gripeny jsou vlastně levné a nadstandardně spolehlivé, což není pravda.

      Flanker:
      Ne to není to co jsem myslel. Díky pronájmu máme dojem, že Gripeny jsou vlastně levné a nadstandardně spolehlivé, což není pravda.

     • Lightgray
      20:02 22.12.2021

      Torong
      Jě někde levnější a spolehlivější letoun co umí porážet v BVR a WVR co potká ?

      Torong
      Jě někde levnější a spolehlivější letoun co umí porážet v BVR a WVR co potká ?

     • flanker.jirka
      20:42 22.12.2021

      Torong
      Z čeho tak usuzujete, že to není pravda? Thajsko a JAR jsou s nimi spokojení, Maďaři v tom chtějí pokračovat, asi to budou všechno neználci a vy génius.

      Torong
      Z čeho tak usuzujete, že to není pravda? Thajsko a JAR jsou s nimi spokojení, Maďaři v tom chtějí pokračovat, asi to budou všechno neználci a vy génius.

     • Masterton
      22:09 22.12.2021

      Torong: "Jistě. Vyletět z letiště do vzdálenosti 200 km a zase se vrátit. To jsou fakt zkušenosti." Verte tomu nebo ne, ale tohle byl a je primarni ucel Gripenu - prvni linie ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong:
      "Jistě. Vyletět z letiště do vzdálenosti 200 km a zase se vrátit. To jsou fakt zkušenosti."
      Verte tomu nebo ne, ale tohle byl a je primarni ucel Gripenu - prvni linie obrany proti utoku SSSR/Ruska. Vzletnout, odrazit utok, vratit se na zakladnu, opakovat (palivo lze tankovat se spustenym motorem, behem 10-15 minut muze zpet do vzduchu). Idealni relativne levna a moderni stihacka na teritorialni obranu. Co se tyce utocnych a pruzkumnych schopnosti, F-16 byla vzdy napred (vetsi dolet, a naklad), ve vzdusnych soubojich (jak BVR, tak VWR) mel zase navrch Gripen.

      "Jasně, a k čemu tanky, jsme v NATO, k čemu BVP, PVO, Dělostřelectvo... na povodně se to použít nedá a jsme v NATO tak k čemu? Stačí nemocnice a kuchaři. To se ušetří peněz..."
      Zacinate byt hystericky. V zadne slozce armady nemame TOP vybaveni (naopak) a do toho vy chcete za kazdou cenu kupovat F-35, s jejimiz provoznimi naklady maji problem i USA...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:13 23.12.2021

      Masterton: "Verte tomu nebo ne, ale tohle byl a je primarni ucel Gripenu - prvni linie obrany proti utoku SSSR/Ruska. Vzletnout, odrazit utok, vratit se na zakladnu, opakovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Masterton:
      "Verte tomu nebo ne, ale tohle byl a je primarni ucel Gripenu - prvni linie obrany proti utoku SSSR/Ruska. Vzletnout, odrazit utok, vratit se na zakladnu, opakovat (palivo lze tankovat se spustenym motorem, behem 10-15 minut muze zpet do vzduchu). Idealni relativne levna a moderni stihacka na teritorialni obranu."
      Jistě. Jen ještě zapomínáš dodat, že zároveň Švédsko plánovalo provozovat stovky kusů, aby to skutečně fungovalo. Jenže zjistili, že natolik levné to letadlo zase není. Proto je Gripen E větší a má parametry "normálního" letadla typu F16.
      "Zacinate byt hystericky. V zadne slozce armady nemame TOP vybaveni (naopak) a do toho vy chcete za kazdou cenu kupovat F-35, s jejimiz provoznimi naklady maji problem i USA..."
      To není hysterie, ale jen poukázání na uvažování Lightgraye ve stylu "ušetřím pět korun, abych prodrbal pět stovek". Právě proto, že nemáme nafukovací rozpočet nemůžeme kupovat letadla, která jsou tak olétaná, že je do deseti let budeme měnit zase a v té době už nebude nic jiného k dispozici než F35. Možná Gripen E, ale vzhledem k tomu, že nikde neuspěl, tak to asi žádná sláva a laciný provoz nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Masterton
      12:28 23.12.2021

      Torong: "Jen ještě zapomínáš dodat, že zároveň Švédsko plánovalo provozovat stovky kusů, aby to skutečně fungovalo." A nebylo to spíš tím, že skončila studená válka, Rusko se ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong:
      "Jen ještě zapomínáš dodat, že zároveň Švédsko plánovalo provozovat stovky kusů, aby to skutečně fungovalo."
      A nebylo to spíš tím, že skončila studená válka, Rusko se ocitlo ekonomicky a hlavně vojensky na dně a primární hrozba tedy pominula?

      Exportní neúspěchy Gripenu C oproti F-16 mají podle mě mnohem více důvodů, než vámi udávaná vysoká cena provozu (kterou nemůžete dokázat). Přičemž podle mě tím nejdůležitějším faktorem je obchodní a vojenská síla USA - mnoho zemí raději sváže svůj osud s Amerikou než s bezvýznamným a neutrálním Švedskem.

      Já, narozdíl od vás, nejsem zdaleka tak vyhraněný. Podle mě budou v budoucím výběru zásadní dvě věci:

      1. S jakými konkrétnimi nabídkami výrobci přijdou, ať už se jedná o F-35, F-16V, Gripen C, Gripen E. Do té doby se můžeme hádat do aleluja, ale k ničemu to nebude.

      2. Aby si AČR jasně definovala, k čemu chce nadzvukové stíhací letectvo. Pokud bude chtít mít kvalitní druhosledové letectvo určené primárně k teritoriální obraně, pak je za mě nákup 4++ stíhačky ok. Pokud bude mít ambice vyšší (podle mě by neměla, vzhledem k celkové situaci AČR), tak F-35. A i odložení nákupu o 10-15 let (Gripen C) může za určitých okolností dávat svůj smysl, jak už tady a v minulých diskuzích psali jiní...Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      14:01 23.12.2021

      Masterton: souhlas, v ostatních složkách armády máme bordel, krámy ve velké většině ještě ze socializmu nebo kde už to nešlo nevyřadit tak žádné případně vysloveně náhradní (top ...Zobrazit celý příspěvek

      Masterton: souhlas, v ostatních složkách armády máme bordel, krámy ve velké většině ještě ze socializmu nebo kde už to nešlo nevyřadit tak žádné případně vysloveně náhradní (top tier PVO mít RBS70 je fakt super, o náhradě POŘÁD JEŠTĚ JEN JEDNÁME i když to vypadá nadějně, ale i pak to bude systém dobrý ale zvolené schopnosti kvůli penězům jen průměrné, dále tanky, BVP, dělostřelectvo) ale stíhačky si koupíme ty nejlepší co se dají, a ještě budeme spekulovat že je potřebujeme fakt ve větším počtu než doteď? Jako sorry, jestli jsou Gripeny po 25ti letech na vyhození a F35 zrovna jako z udělání bude 50 let v pohodě?? Nene, pokud se neobjeví (případně, u Gripen E víc nerozjede) alternativa tak dost možná opravdu skončíme u F35, ale není rozumné do nich jít ani o rok dřív než absolutně budeme muset. A začít stejným počtem jako Gripeny, za deset let když shledáme jak je úžasná a kolik nám přebývá peněz tak případně dokoupit. Aspoň budou novější verze a neolétané. Nebo oni dávají 25% slevu když jich koupím dvojnásobek??Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:34 23.12.2021

      SYN_
      Ke žijete? Spyder MR už je dávno podepsaný. Což rozhodně průměrný systém není. Děla už jsou podepsaná také.

      SYN_
      Ke žijete? Spyder MR už je dávno podepsaný. Což rozhodně průměrný systém není. Děla už jsou podepsaná také.

     • SYN_
      15:13 23.12.2021

      Scotty: neboli sám uznáváte že stále není dodaný že? A vybrali jsme nejvyšší verzi (LR) nebo jsme se shodli že "stačí" nižší verze? A co třeba Barak8/MX? Jaké budou naše ABM ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: neboli sám uznáváte že stále není dodaný že? A vybrali jsme nejvyšší verzi (LR) nebo jsme se shodli že "stačí" nižší verze? A co třeba Barak8/MX? Jaké budou naše ABM možnosti?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:47 23.12.2021

      SYN_ Uznávám že je objednaný. Jak jistě chápete takové věci nejsou na skaldě k okamžitému dodání. Verze LR není nic jiného než odpalovací zařízení MR (které kupujeme) s raketou ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Uznávám že je objednaný. Jak jistě chápete takové věci nejsou na skaldě k okamžitému dodání. Verze LR není nic jiného než odpalovací zařízení MR (které kupujeme) s raketou I-Derby ER.Skrýt celý příspěvek

     • Lightgray
      17:46 23.12.2021

      Masterton
      Spíše souhlasím.

      Masterton
      Spíše souhlasím.

     • Badysak
      11:31 24.12.2021

      Celková situace AČR je taková, že se po dvaceti letech začalo s modernizacemi pozemní i vrtulníkové techniky takže nevidím důvod proč nezačnout i s letectvem.

      Celková situace AČR je taková, že se po dvaceti letech začalo s modernizacemi pozemní i vrtulníkové techniky takže nevidím důvod proč nezačnout i s letectvem.

    • SYN_
     15:14 23.12.2021

     Pardon, patří vedle...

     Pardon, patří vedle...

 • Dovi
  23:09 21.12.2021

  Nechci hodnotit maďarské rozhodnutí, ale mám pocit že se vydáme stejnou cestou, pouze vynecháme modernizaci, Iris a Meteor...

  Nechci hodnotit maďarské rozhodnutí, ale mám pocit že se vydáme stejnou cestou, pouze vynecháme modernizaci, Iris a Meteor...

  • Matesaax
   00:35 22.12.2021

   Také myslím, že Gripen bude pokračovat.Oproti Maďarsku, ale zas máme snahu navýšit počet letadel aspon na 18 kusů či v lepším případě dokonce 24.

   Také myslím, že Gripen bude pokračovat.Oproti Maďarsku, ale zas máme snahu navýšit počet letadel aspon na 18 kusů či v lepším případě dokonce 24.

  • Dovi
   07:57 22.12.2021

   Když vidím ty palce dolů, za realistický názor, tak si zahraju na politika a budu oblíbený: Něco se šušká o 90 kusech F35, 6 kusech A330 a zvažuje se odkup 18 kusů F22. Je vám ...Zobrazit celý příspěvek

   Když vidím ty palce dolů, za realistický názor, tak si zahraju na politika a budu oblíbený: Něco se šušká o 90 kusech F35, 6 kusech A330 a zvažuje se odkup 18 kusů F22. Je vám teď lépe???Skrýt celý příspěvek

   • 3ngelchen
    08:28 22.12.2021

    to máte zřejmě za šíření poraženeckých nálad ...za to se na frontě střílelo! :)

    to máte zřejmě za šíření poraženeckých nálad ...za to se na frontě střílelo! :)

    • Dovi
     08:54 22.12.2021

     Jestli by nebylo lepší zastřelit někoho za to v jakém stavu se armáda nachází... nedodělané L159, 12 pojízdných tanků, zrušené raketomety, odložené BVP a munice pro Gripeny v ...Zobrazit celý příspěvek

     Jestli by nebylo lepší zastřelit někoho za to v jakém stavu se armáda nachází... nedodělané L159, 12 pojízdných tanků, zrušené raketomety, odložené BVP a munice pro Gripeny v jednotkách kusů... ale jen směle do mě, za tu blbou nákadu :))Skrýt celý příspěvek

     • Dovi
      16:22 22.12.2021

      Omlouvám se za nepřesnost. Bojeschopných tanků máme pouze 10 a ne 12... Cítím vítězství, protivníci z nás jsou k smrti vyděšení! :))) Lidi proberte se, letos bude rekordní schodek ...Zobrazit celý příspěvek

      Omlouvám se za nepřesnost. Bojeschopných tanků máme pouze 10 a ne 12...
      Cítím vítězství, protivníci z nás jsou k smrti vyděšení! :)))
      Lidi proberte se, letos bude rekordní schodek rozpočtu, kasa vyžraná od Bureše, drobky vyžere covid, nějak se budou muset zaplatit vrtulníky a houfnice, BVP v nedohlednu, největší nákup armády v roce 2021 jsou zimní ponožky za 38 milionů a vy tu blouzníte o výměně zavedených stíhaček za 5tou generaci. Já mám rád národní hrdost, mám rád českou armádu, přál bych si všechno jinak a lépe... ale podívejme se pravdě do očí. Hledejme přiměřené řešení, našim možnostem. Tím tady s komentáři končím a přesouvám se na scifi forum, bavit se o hyperpohonu a teleportaci... To má aspoň trochu reálné základy!Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:21 22.12.2021

      Dovi
      Za psaní takových blbostí vás někdo platí nebo to máte jako koníček?

      Dovi
      Za psaní takových blbostí vás někdo platí nebo to máte jako koníček?

     • Dovi
      19:33 22.12.2021

      A co z toho co jsem napsal prosím není pravda?? Samozřejmě ponožky jsou přestřelé... Ale ostatní prosím rozeberme položku po položce....

      A co z toho co jsem napsal prosím není pravda?? Samozřejmě ponožky jsou přestřelé... Ale ostatní prosím rozeberme položku po položce....

     • Scotty
      20:38 22.12.2021

      Tak tanky. Bojeschopných jejich podstatně víc než 10. I kdyby jsme uvažovali jen M4CZ. O BVP se rozhodne v lednu příštího roku. Největší letošní nákup byl Spyder za 13,5 miliardy. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak tanky. Bojeschopných jejich podstatně víc než 10. I kdyby jsme uvažovali jen M4CZ. O BVP se rozhodne v lednu příštího roku. Největší letošní nákup byl Spyder za 13,5 miliardy. AA střely jsou v minimálních počtech, ale poslední roky se nakupovala AG munice. Nové střely se budou kupovat až v návaznosti na rozhodnutí o podobě letectva.Skrýt celý příspěvek

     • Dovi
      20:48 22.12.2021

      Pokud říkáte uloženkám bojeschopný tank, tak bych vás do něj ve válce rád ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud říkáte uloženkám bojeschopný tank, tak bych vás do něj ve válce rád posadil:
      https://www.armadninoviny.cz/a...
      https://www.czdefence.cz/clane...

      Kauza Bureš
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...

      Schodek rozpočtu, ekonomika
      https://finmag.penize.cz/polit...
      https://neviditelnypes.lidovky...
      Hyper pohon a teleportace
      https://www.national-geographi...
      https://cs.birmiss.com/kvantov...

      Že jsem ponožky záměrně přestřelil a jednalo se o nadsázku, by snad nemělo být těžké poznat....Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:08 22.12.2021

      Dovi
      Můžete počítat.
      https://www.facebook.com/73-ta...

      Dovi
      Můžete počítat.
      https://www.facebook.com/73-ta...

     • Dovi
      21:25 22.12.2021

      Viděl jsem 4 první videa a na žádném záběru nebylo víc než 4 současně. Nemá smysl se hádat, čas nás rozsoudí. A věřte mi že si velice přeju, aby jste vyhrál. Moje vítězství by ...Zobrazit celý příspěvek

      Viděl jsem 4 první videa a na žádném záběru nebylo víc než 4 současně.
      Nemá smysl se hádat, čas nás rozsoudí. A věřte mi že si velice přeju, aby jste vyhrál. Moje vítězství by bylo hořké. Já opravdu armádě ČR přeji jen to nejlepší. Hlavně jiný přístup politiků a veřejnosti. Nemohu ale zavírat oči, před současným stavem a z toho plynoucím výhledem do blízké budoucnosti...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:02 23.12.2021

      CZECH LION 2021

      CZECH LION 2021

     • SYN_
      15:07 23.12.2021

      Scotty: vidím nanejvýš 20 na jednom záběru, plus jeden vyprošťovací. A to ještě v rozlišení 360pixel nedokážu rozeznat M1 od M4...

      Scotty: vidím nanejvýš 20 na jednom záběru, plus jeden vyprošťovací. A to ještě v rozlišení 360pixel nedokážu rozeznat M1 od M4...

     • Scotty
      15:51 23.12.2021

      SYN_ Funkčních je cca. 15 M4CZ. Zbytek doplněn M1 které byli před pár lety reaktivovány. Takže tvrdit že má tankový prapor 10 tanků je nesmysl. Do koku 2024 budou zprovozněny ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Funkčních je cca. 15 M4CZ. Zbytek doplněn M1 které byli před pár lety reaktivovány. Takže tvrdit že má tankový prapor 10 tanků je nesmysl.
      Do koku 2024 budou zprovozněny všechny M4CZ, tak jak budou procházet modernizací ve VOP.Skrýt celý příspěvek

     • Jecchuss
      21:46 23.12.2021

      Scotty Jo tak to úplně mění podstatu toho, co doví napsal. Ten přízemní hlupák psal 10 tanků, opravil pak na 12, ale v reálu je to vašich 15. A to je sakra rozdíl - dovi popisuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Jo tak to úplně mění podstatu toho, co doví napsal. Ten přízemní hlupák psal 10 tanků, opravil pak na 12, ale v reálu je to vašich 15. A to je sakra rozdíl - dovi popisuje prakticky nenasaditelné tankové síly, zatímco je zřejmé, že s vašimi správnými 15 tanky je to úplně jiná síla s úplně jinými možnostmi nasazení. Téměř strategická zbraň...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:14 24.12.2021

      Jecchuss
      Umíte číst? Pokud ano přečtěte si to co psal Dovi. Blekotal cosi o 12 a pak 10 tancích. Reálně jejich v tabulkově ve všech verzích cca. 50.

      Jecchuss
      Umíte číst? Pokud ano přečtěte si to co psal Dovi. Blekotal cosi o 12 a pak 10 tancích. Reálně jejich v tabulkově ve všech verzích cca. 50.

     • Badysak
      01:59 24.12.2021

      Dovi se tedy sekl 3 kusy použitelných tanků ten váš zbytek do 50 jsou slepé rakve i naše Pandury by je semleli na x kilometru díky termálu

      Dovi se tedy sekl 3 kusy použitelných tanků ten váš zbytek do 50 jsou slepé rakve i naše Pandury by je semleli na x kilometru díky termálu

    • Dovi
     09:48 22.12.2021

     Aby to nevypadalo že tady chci jen kopat do ležící AČR. Čest všem jednotlivcům a jednotkám kteří fungují...

     Aby to nevypadalo že tady chci jen kopat do ležící AČR. Čest všem jednotlivcům a jednotkám kteří fungují...

   • SYN_
    14:10 23.12.2021

    No, někdo nesouhlasí možná spíš s tím důsledkem než že by si myslel že jste to napsal chybně...

    No, někdo nesouhlasí možná spíš s tím důsledkem než že by si myslel že jste to napsal chybně...

Načítám diskuzi...