Kanóny a lasery pro vozidla Stryker

Foto: XM1296 ICV Stryker s norskou bezosádkovou věží MCT-30; větší foto / General Dynamics
Stryker XM1296 s norskou bezosádkovou věží MCT-30; větší foto / General Dynamics

Americká armáda převzala první prototyp kolového bojového vozidla Stryker XM1296 s 30mm automatickým kanónem. Během několika let vozidla Stryker rovněž získají lasery pro boj s drony a dělostřeleckou, minometnou a raketovou municí nepřítele.

Písmeno “X” v označení XM1296 prozrazuje, že se jedná o testovací prototyp. Finální vozidlo ponese označení M1296.

Strykery M1296 nejdříve dostane 2. jezdecký pluk “dragounů” americké armády. V současné době je pluk dislokován v Německu (Vilseck) a tvoří hlavní mobilní palebnou sílu americké armády v Evropě.

2. jezdecký pluk je prvosledová jednotka americké armády v Evropě a ponese tak hlavní tíhu prvních hodin a dnů bojů případného konfliktu. Vozidla Stryker 2. pluku jsou však vybavená jen těžkými kulomety a sesednuvší vojáci mohou proti mechanizovaným jednotkám nepřítele použít přenosné protitankové řízené střely (PTŘS) Javelin.

Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě 2. pluk požádal o posílení palebné síly svých Strykerů. Pentagon žádost minulý rok schválil a vyčlenil finance pro vyzbrojení 81 Strykerů 2. pluku 30mm automatickým kanónem.

Strykery M1296 ponesou bojové jméno Dragoon (Dragoun) podle přezdívky 2. jezdeckého pluku. První M1296 dorazí do Evropy na počátku roku 2018 s tím, že se mluví o postupném vyzbrojení až 1000 Strykerů americké armády.

Generál Daniel Allyn, zástupce náčelníka štábu americké armády, při této příležitosti ocenil rychlost realizace celého programu. První testy vozidla Stryker s věží MCT-30 a 30mm kanónem probíhaly v roce 2014, o rok později Pentagon schválil program a v těchto dnech armáda získala první prototyp vozidla XM1296.

“To je ukázka toho, co je možné, když vedoucí představitelé vlády, vojska a průmyslu pracují jako jeden tým,” pochvaluje si spolupráci Allyn.

Stryker M1296 s norskou bezosádkovou věží Kongsberg Protector MCT-30 nakonec dostane 30mm kanón Orbital ATK XM813 ( “X” označuje, že jde stále o testovanou zbraň), který vychází z kanónu Mk44 Bushmaster II.

XM813 oproti Mk44 nabízí větší přesnost a především modularitu - výměnou hlavně a několika dalších částí lze zvětšit ráži až na 40 mm. V budoucnu tak lze část Strykerů vybavit kanónem Bushmaster II ráže 40 mm. Norská věž navíc pojme automatické kanóny až do ráže 50 mm.

Výhodou je také vysoká spolehlivost XM813 - testovací vozidlo vypálilo průměrně 40 000 ran do vzniku vážné závady.

Maximální dostřel XM813 je 3000 m, kadence až 200 ran/min. K dispozici je duální zásobník pro 156 ks (2x78 ks) munice 30x173 mm. Jeden zásobník tak dokáže dodávat průbojnou munici, druhý např. programovatelnou, ve vzduchu explodující munici.

Testovací vozidlo Stryker s laserovým dělem; větší foto / US Army

Přebíjení kanónu je manuální a probíhá pod ochranou pancíře. Hlavní zbrani sekunduje koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Věž lze dodatečně vybavit PTŘS.

Senzory věže obsahují denní a termovizní kameru a laserový dálkoměr. Posádka umí identifikovat typ malého vozidla na vzdálenost až 3000 m, tedy na stejnou vzdálenost, jaký je účinný dostřel kanónu.

V základním provedení dosahuje balisitická odolnost věže úroveň Level 1 (5,56×45 mm NATO z 30 m), volitelně až Level 4 (14,5×114 mm z 200 m).

Magazín Scout Warrior rovněž informoval o testování laserových zbraní na vozidlech Stryker. Od roku 2018 americká armáda plánuje umístit 18kW lasery na vozidla Stryker předsunutého návodčího M1131 Fire Support Vehicle (FSV) - ty slouží k průzkumu, objevování/zaměření nepřítele a k navádění dělostřeleckých a leteckých jednotek.

Laser na vozidlech Stryker poslouží především k ničení dronů. Podle americké armády bude mít ale 18kW laser dostatek energie k ničení některých typů dělostřelecké, minometné a raketové munice, včetně přesně naváděných pum a střel.

budoucnu výkon laseru dále poroste, čímž se nejen zvýší rozsah zasažitelných cílů, ale také zkrátí čas potřebný do jejich zničení. 

Zdroj: Army Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley

BAE System na výstavě americké armády AUSA 2016 (Association of the United States Army 2016) ...

Griffin: Lehký tank pro americké výsadkové jednotky

V článku Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley jsme se zmínili o nové technice pro ...

M1A3 Abrams: Nová generace amerických tanků

Po roce 2020 americká armáda (U.S. Army) začne s vývojem tanku M1A3 Abrams - již třetí generace ...

Obrněné transportéry AMPV pro americkou armádu

Americká armáda (U.S. Army) získá 29 prototypů nových pásových obrněných transportérů AMPV (Armored ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jsk1
  13:47 09.11.2016

  Teď ještě tuhle vež na M2 (+TOW).

  Teď ještě tuhle vež na M2 (+TOW).

 • jj284b
  06:28 05.11.2016

  co presne su tie M256A3? nemalo byt nahodou M829A3? M256 je oznacenie kanonu..

  co presne su tie M256A3? nemalo byt nahodou M829A3? M256 je oznacenie kanonu..

 • logik
  13:49 04.11.2016

  To je zajímavá myšlenka, ale IMHO přinejmenším pro manned vozidla asi nereálná. Řízená střela bude vždy agilnější, než bugina, do které se musí vejít člověk a člověk musí její ...Zobrazit celý příspěvek

  To je zajímavá myšlenka, ale IMHO přinejmenším pro manned vozidla asi nereálná. Řízená střela bude vždy agilnější, než bugina, do které se musí vejít člověk a člověk musí její "úhyby" i přežít.

  A pokud to má nést výkonný kanón, tak i vozdilo bez člověka bude vážit v řádu tun a teda jeho agilita nebude srovnatelná s řiditelnejma střelama.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:13 04.11.2016

  Když to vezmu z jiného pohledu, není lepší "americká cesta" že když už vzniknou čídla, která sabot zaměří, tak aby stroj rovnou ucukl ? Darpa s něčím podobným počítala u lehčích ...Zobrazit celý příspěvek

  Když to vezmu z jiného pohledu, není lepší "americká cesta" že když už vzniknou čídla, která sabot zaměří, tak aby stroj rovnou ucukl ? Darpa s něčím podobným počítala u lehčích strojů (takové ty buginy).Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:14 04.11.2016

  Gloton - také primárně počítám s tepelnou kapacitou celého sabotu (a to jsem zanedbal to, že samotný výstřel a následný aerodynamický odpor ten sabot asi dost zahřeje, takže bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Gloton - také primárně počítám s tepelnou kapacitou celého sabotu (a to jsem zanedbal to, že samotný výstřel a následný aerodynamický odpor ten sabot asi dost zahřeje, takže bude potřeba energie menší).

  Pokud ale budu umět zaměřovat laser na letící sabot, tak se mi myšlenka, že ho zaměřím na zadní část, abych poškodil stabilizační prvky, nezdá zas tak nereálná. Dostatečnou přesnost mají už dnešní lasery, predikce pozice na následující milisekundy se také umí, obvody zpracováváající video v reálném čase a kamery s vysokou snímkovou frekvencí existují, takže v tom nevidím principiální problém. Jen to zatím bude příliš drahé.

  A dokud se budou používat hladké vývrty, tak vzadu vždycky nějaké to křidélko bude, i když to třeba dotáhnou do rozumného poměru cena/výkon/váha až u následující generace střel.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  19:52 03.11.2016

  Logiku.....halooooo.......tady už jsi v reálu, toto není PC hra. "ustřelit laserem křidýlko a zrušit stabilizaci střely" APFSDS.....kam na ty nesmysly chodíš. Než budou malé ...Zobrazit celý příspěvek

  Logiku.....halooooo.......tady už jsi v reálu, toto není PC hra.
  "ustřelit laserem křidýlko a zrušit stabilizaci střely" APFSDS.....kam na ty nesmysly chodíš.
  Než budou malé lasery na takové úrovni, aby uměly ničit střely APFSDS, tak už nebudou střely M256A3 vůbec aktuální.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:42 03.11.2016

  jj284b: nemám to spočítané, ale tak jistý bych si tím nebyl. Ono nemusíš ten penetrátor rovnou zničit, možná ho stačí ohřát na vysokou teplotu - pak změkne a jeho účinek v cíli ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: nemám to spočítané, ale tak jistý bych si tím nebyl. Ono nemusíš ten penetrátor rovnou zničit, možná ho stačí ohřát na vysokou teplotu - pak změkne a jeho účinek v cíli bude IMHO podstatně slabší. Fór je v tom, že uran má poměrně malou tepelnou kapacitu a s vysokou teplotou měkne.

  Váha penetrátoru M256A3 je 10kg
  http://www.inetres.com/gp/mili...
  Tepelná kapacita uranu je cca 120J/Kg/K
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Nad 775° celsia pak Uran mění svojí strukturu na poměrně měkký kov.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Tedy potřebuješ CCA 750°C*10kg*120J =cca 0.9MJ energie na uvedení sabotu do stavu, kdy bude výrazně ovlivněn jeho výkon.

  Takže při dnešních laserech a výkonech tankových motorů asi ještě nedosažitelná energie během té sekundy, co je na zlikvidování sabotu, nicméně s pokračujícím výzkumem laserů a superkapacitátorů to myslím není zas tak daleká hudba budoucnosti...

  A to ještě nepočítám s "lokálním zahřátím", nebo možnosti "ustřelit laserem křidýlko a zrušit stabilizaci střely". Stejnětak nerozumím koncové balistice tak, abych odhadl, zdali by nemuselo stačit i menší zahřátí - i energie dopadu se mění na teplo...Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:56 03.11.2016

  hlavnou vyhodou aktivnej obrany ale ostane schopnost nicit APFSDS projektily, ktore Laser nicit nedokaze.. na to by potreboval vyvinut obrovske teploty, na povrchu strely aby ...Zobrazit celý příspěvek

  hlavnou vyhodou aktivnej obrany ale ostane schopnost nicit APFSDS projektily, ktore Laser nicit nedokaze.. na to by potreboval vyvinut obrovske teploty, na povrchu strely aby znizil jej kineticky ucinok v cieli, co je momentalne dost nerealne.. no ATGM ci RPG by to kompletne eliminovalo z hry.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:41 03.11.2016

  jj284b: Přesně tak, uvidíme s čím příjde Nexter a KMW na projektu MCGS. Přeci jen Leopard 3 s kanónem ráže 130mm + věžiškou s kulometem a multifunkčním laserem je poměrně reálný. ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b:
  Přesně tak, uvidíme s čím příjde Nexter a KMW na projektu MCGS. Přeci jen Leopard 3 s kanónem ráže 130mm + věžiškou s kulometem a multifunkčním laserem je poměrně reálný. Laser už mají a času na vychytání much mají více než dost. Přeci jen aktivní ochrana je hodně drahá, tak ten cenový rozdíl oproti laseru nemusí být tak enormní (ještě za více jak 10 let).Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:27 03.11.2016

  lasery su buducnost pre pozemnu techniku.. idealne na ochranu pred riadenymi strelami, predsa len, riadena strela nie je opancierovana, takze ju vyradi aj vykonovo slabsi laser za ...Zobrazit celý příspěvek

  lasery su buducnost pre pozemnu techniku.. idealne na ochranu pred riadenymi strelami, predsa len, riadena strela nie je opancierovana, takze ju vyradi aj vykonovo slabsi laser za podstatne kratsiu dobu. navyse, vdaka vysokej kadencii a automatickemu zameriavaciemu systemu (pri dostatku energie) by par vozidiel mohlo chranit kludne celu jednotku a tym padom sa naklady vyrazne oplatia ako keby musel mat kazdy tank vlastny bojovy laser. (aj ked kto vie co prinesie buducnost..)Skrýt celý příspěvek

 • izar
  23:39 02.11.2016

  mě osobně by zajímala schopnost laseru ničit pěchotu, žádný nástřel, tichá smrt odnikud. Voják který nezemře bude zmrzačen. Na morálku nepřítele by to mělo neblahý efekt.

  mě osobně by zajímala schopnost laseru ničit pěchotu, žádný nástřel, tichá smrt odnikud. Voják který nezemře bude zmrzačen. Na morálku nepřítele by to mělo neblahý efekt.

 • dusan
  22:03 02.11.2016

  Ešte pred tromi rokmi by som vysmial každého kto by tvrdil, že by Rusko okupovalo časť Ukrajiny .....aj po Kryme som opakoval, že "Krym je špecifický" ... východná Ukrajina už je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ešte pred tromi rokmi by som vysmial každého kto by tvrdil, že by Rusko okupovalo časť Ukrajiny .....aj po Kryme som opakoval, že "Krym je špecifický" ... východná Ukrajina už je iné ... to si Rusko nemôže dovoliť" .... mňa to už prešlo ....

  Dnes Švédsko či Fínsko vážne rozmýšľajú o NATO.

  A nerobia to pre propagandu ... ale konkrétne kroky Ruska - napr. narušovania vzdušného priestoru.

  Ak má človek silnú armádu nemusí sa báť ... predstava, že ak budem na okolie milučký ... a nebudem "provokovať" akosi nefunguje .... teda funguje ... ak má za chrbtom taký obušok, ktorý ten druhý nemôže ingorovať : )

  Inak je to v celku komické, že v celku chudobný štát, ktorý životne závisí na dodávkach surovín do krajín NATO .... tu "vyskakuje" ...

  Asi to bude preto, že ten ekonomicky 8 násobne silnejší spolok (EÚ) sa správa ako nesvojprávny truhlík. ....

  Keby nastal reálne veľký konflikt ... tak stopnutím plynu a ropy, ako i iných tovarov ide Rusko do stredoveku .... a paradoxne ... my tu kňučíme od strachu aby to Rusi neurobili .....Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  20:48 02.11.2016

  shal, o com hovoris je krasny koncept, ale kym neexistuje spolocna europska identita, budu europske staty hladat zadnice, do ktorych by liezli. Paradox je, ze ti najhlasnejsi, co ...Zobrazit celý příspěvek

  shal, o com hovoris je krasny koncept, ale kym neexistuje spolocna europska identita, budu europske staty hladat zadnice, do ktorych by liezli. Paradox je, ze ti najhlasnejsi, co volaju po odtrhnuti sa od americkeho vplyvu casto volaju po vystupeni z EU a podobnych prvoplanovych nezmysloch.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:38 02.11.2016

  "Maximální dostřel XM813 je 3000 m,............ ......... Posádka umí identifikovat typ malého vozidla na vzdálenost až 3000 m, tedy na stejnou vzdálenost, jaký je účinný ...Zobrazit celý příspěvek

  "Maximální dostřel XM813 je 3000 m,............

  ......... Posádka umí identifikovat typ malého vozidla na vzdálenost až 3000 m, tedy na stejnou vzdálenost, jaký je účinný dostřel kanónu....."

  Tak jde u těch 3km o maximální, nebo účinný dostřel?
  (já vím, že jde o účinný, maximální je někde kolem 7km, jen bych na takovémtu webu čekal větší důslednost u TTD)Skrýt celý příspěvek

 • shal
  14:30 02.11.2016

  Možná by bylo fajn, kdyby Evropa najednu stranu vedla protiamerickou kampaň, minimálně dost významné její části to rozhodně dělají a na druhou stranu nečekali až nás zase zachrání. ...Zobrazit celý příspěvek

  Možná by bylo fajn, kdyby Evropa najednu stranu vedla protiamerickou kampaň, minimálně dost významné její části to rozhodně dělají a na druhou stranu nečekali až nás zase zachrání. Proč mají Evropskou bezpečnost zajišťovat Američani? Životy Američanů a peníze jejich daňových poplatníků zbytečně vyplýtvané na nevděčnou Evropu. Evropa by si svoje zadky měla v první řadě chránit sama a ne ve jménu evropského socialismu prožrat finance na vlastní obranu a pak čekat jestli Strejda Sam zakročí.

  Kdo není ochoten živit armádu vlastní, bude živit cizí. Platilo to ve 38 a 68 a platí to i dnes.

  Rusko je hrozba pro evropskou bezpečnost, ale jenom proto, že Evropa žije na obláčku naivity. Vždyť ekonomika EU je mnohonásobně větší než Ruska a to se týká i počtu obyvatel. Rozdíl je v tom, že Rusové zbrojí jako by neměl přijít zítřek a Evropa se veze na vlně naivního Appeasementu.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  14:15 02.11.2016

  marfolodej: Právě zmiňovat je to potřeba, aby se už podobná chyba neopakovala. Vzhledem k tomu, že státy NATO dnes chtějí poslat své jednotky do Pobaltí, jde vidět, že se poučily a ...Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: Právě zmiňovat je to potřeba, aby se už podobná chyba neopakovala. Vzhledem k tomu, že státy NATO dnes chtějí poslat své jednotky do Pobaltí, jde vidět, že se poučily a ví, že je třeba se zastat spojenců ihned a rázně. A my, když pořád naříkáme jak nám nikdo nepomohl, bychom měli jít příkladem a chovat se tak, jak sami chceme od druhých.

  Jinak ke tvé otázce: Dokud existuje spolehnutí, že se státy NATO (respektive hlavně USA) postaví v případě ruské agrese za napadené členy aliance, není se čeho bát. Pokud taková vůle vymizí, teprv potom nastane opravdový problém, protože jak se říká "příležitost dělá zloděje".Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:06 02.11.2016

  marfoděj: pro Evropské armády je zatím dostatečná ráže 30, případně rovnou zmíněná CT 40. Kanóny 35 nebo 40 (ne CT) jsou už dost velké (rozměrově). Kozlus to napsal dobře. Laser ...Zobrazit celý příspěvek

  marfoděj:
  pro Evropské armády je zatím dostatečná ráže 30, případně rovnou zmíněná CT 40. Kanóny 35 nebo 40 (ne CT) jsou už dost velké (rozměrově). Kozlus to napsal dobře.
  Laser není takova blbost - na Boxerech ho testují i Němci. Pokud by fungoval i jako "jakási" aktivní ochrana víc vozidel tak to má smysl. Přeci jen aktivní ochranu více vozidel hledají Izraelci. Přeci jen klasické řešení, že aktivní ochranu má každé vozidlo, je drahé i na ně. Laser by byl v tomto asi zajimavou alternativou směrovým náložím.

  ps. jediné co rusové nabízejí je podpora konzervativní politiky, kritika levice atd. k tomu ale rusy nepotřebujeme. To by měla zvládat naše pravice - byť dnes upozaděná. Dřív měli rusové komunismus, který mohl lidi oslovit. Kritikou západu sice taky někoho osloví, ale nenabízí alternativu v nějaké myšlence proti "západnímu levicovému kapitalismu". Místo toho sami rusové napodobují západní způsob života (kulturu, módu, atd.)Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  12:42 02.11.2016

  marfolodej: Kdyz uz neco nad 30mm, tak spis teleskopickou 40mm, kterou ted anglani davaji na Ajaxe. Ta 57mm bude zajimava, ale spis nez na bezny pouziti na BVP, bych to videl na ...Zobrazit celý příspěvek

  marfolodej: Kdyz uz neco nad 30mm, tak spis teleskopickou 40mm, kterou ted anglani davaji na Ajaxe.
  Ta 57mm bude zajimava, ale spis nez na bezny pouziti na BVP, bych to videl na ulohu CIWS. Bezne ulohy BVP to zastane, ale uz je to opravdu poradnej cvalik a zbytecne silna munice a spise bych videl vyuziti prednosti teto munice proti vzdusnym cilum. Ten narust dosahu a nicive sily na jednu strelu je znacny.Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  12:23 02.11.2016

  k článku: Američan zjistil, že je dobrý mít OT s kanónem :-) Rus jde na ráži 57mm (podle mě blbost, málo munice, nechaj toho) Já bych byl osobně za ráži 35mm, je pro to munice ...Zobrazit celý příspěvek

  k článku:
  Američan zjistil, že je dobrý mít OT s kanónem :-)
  Rus jde na ráži 57mm (podle mě blbost, málo munice, nechaj toho)
  Já bych byl osobně za ráži 35mm, je pro to munice proti většině cílů (krom balistických raket a tanků :D )
  Laser je zajímavej, leč pro našince zatím nedostupnej. A raději 10 OT s kanonem, než jeden s laserem.Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  12:14 02.11.2016

  PS: co mě zneklidňuje sou ty osmičky...pověrčivej nejsu, ale!!! ;-)

  PS: co mě zneklidňuje sou ty osmičky...pověrčivej nejsu, ale!!! ;-)

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2