Vojenské cvičení Anakonda 2016: Pod prahem války
- 30. 5. 2016
- 19 komentářů
- Jan Grohmann
Od 7. do 17. června v Polsku proběhne cvičení Anakonda 2016 - největší cvičení NATO v roce 2016. Akce se zúčastní 31 000 vojáků z 24 zemí. Cílem cvičení je otestovat možnosti Aliance vojensky chránit své členy. Cvičení se bude zabývat mimo jiné bezpečnostními situacemi, které leží pod tzv. “prahem vzniku války”.
Výcvik ve vedení hybridní války
Cvičení Anakonda 2016 se účastní 18 zemí NATO - Bulharsko, Kanada, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Německo, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Makedonie, Polsko, Rumunko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko,Turecko, Velká Británie, Spojené státy a pět zemí Partnerství pro mír - Albánie, Finsko, Gruzie, Kosovo a Švédsko.
Nejvíce vojáků - 12 000 poskytne Polsko. Spojené státy přispěji 10 000 vojáky, Velká Británie 1000 muži, o něco méně Německo a Španělsko. Do akce se zapojí na 3000 různých dopravních prostředků, mimo jiné 105 letadel a 12 námořních lodí a ponorek.
Pro srovnání - minulého cvičení Anakonda 2014 se účastnilo 12 500 vojáků, toho pouze 700 vojáků z ciziny.
Cvičení se odehraje na sedmi místech v Polsku a bude zahrnovat komplexní řešení hrozeb. Do cvičení se zapojí letecké, pozemní, námořní a speciální síly. Cvičení bude také zatěžkávací zkouškou pro logistiku, která se musí postarat o masivní přesun techniky, materiálu a lidí.
Do cvičení se symbolicky zapojí i medializovaná kolona vozidel Stryker z 2. pluku kavalerie. Kolona vozidel Stryker zamíří přes výsadkáři obsazený most v městě Toruň do Pobaltí na cvičení Saber Strike.
Součástí cvičeni Anakonda 2016 bude rovněž řešení situací, které leží tzv. pod prahem vzniku války. Jde o násilné, koordinované a tajné akce protivníka, které nelze "právně" vyhodnotit jako důvod k vyhlášení války konkretnímu státu.
Polský deník Wprost nastínil jeden z možných scénářů cvičení Anakonda 2016:
Poblíž elektrárny v Olsztynie se pohybují skupiny mladých lidí. Pozorují, pořizují fotky a následně utíkají pryč. Dva týdny později ta samá skupina lidí byla viděna na železničním nádraží. V dalším městě Giżycko, poblíž vojenské základny, pobíhá parta výrostků. Zajímají se o brány do základny, zabezpečení a vojáky. Vypadá to na nějaký druh polovojenských oddílů.
Několik dní později někdo ničí vedení vysokého napětí. Giżycko je bez proudu. Naštěstí se havárii podaří opravit, ale neuběhne příliš času, a na radnici města dojde k výbuchu. Není jasné, zda šlo o bombu, nebo o únik plynu. Město začíná být nervozní. Do nemocnice navíc přicházejí lidé, kterým se udělalo špatně po vypíti mléka z místní mlékárny. Něco špatného se děje v okolí. Jedná se o náhody nebo sabotáže? Schází se krizový tým. Velitel policie upozorňuje na zmiňované skupiny mladých lidí. Důstojník z nedaleké 15. mechanizované brigády se ptá, zda není na čase povolat vojsko.
Situace je o to naléhavější, že Giżycko není jediné místo, kde dochází k podobné sérii tragických událostí.
Jde o popis klasického scénáře hybridní války, s kterým počítají plánovači NATO. V nejbližší době nehrozí ani tak otevřený střet armád, jako spíše kombinace ozbrojených, informačních, ekonomických a politických "stealth" akcí.
Typickou hybridní akcí mohou být akce speciálních jednotek v přestrojení, které v cílové zemi naverbují žádoucím směrem smyšlející občany a skupiny. V případě České republiky může jít například o proruské polovojenské jednotky, jako např. tzv. Českoslovenští vojáci proti válce vedené NATO, které se mohou stát (pokud to bude nepřátelský stát potřebovat) zárodkem diverzních uskupení.
Nový přístup ve výcviku
Cvičení Anakonda probíhá každé dva roky. Námět cvičení byl vždy velmi jednoduchý: země "A" napadla zemi "B" pomocí leteckých, pozemních a námořních sil.
Nyní takový námět ustupuje do pozadí. Nově se objevují známí "zelení mužíci". V případě cvičení Anakonda se na polském území imaginárně pohybují neoznačené polovojenské skupiny (podobně jako při ruské anexi Krymu), které sledují důležité objekty a připravuji sabotážní akce.
Podle plukovníka Petra Walatka, tiskového mluvčí Operačního velení Ozbrojených sil Polska, je to vůbec poprvé, kdy polská armáda, nebo země NATO, v takovém rozsahu cvičí podle zákonu hybridní války, nebo cvičí reakce na události, které leží pod tzv. prahem vzniku války. Do cvičení se tak ve velkém zapojí také civilní krizové orgány a civilní záchranné složky.
Přesná podoba epizod cvičení Anakonda 2016 je utajována. Velení udržuje scénáře v tajnosti kvůli vojákům - ti tak budou muset reagovat na nečekané situace. Podle plukovníka Walatka ale dojde k uplatnění 5. článku Washingtonské smlouvy, které zavazuje ostatním členským státům přijít na pomoc napadané členské zemi.
"U nás se často realita obrací v prach a vojenská cvičení musí vždy skončit úspěchem. To je velká chyba. Kazili jsme se a nic jsme se neučili. Paradoxně, jestliže při cvičení vznikají problémy, je to pro vojáky lepší. To umožní v budoucnu chyby odstranit a rozvíjet se," chválí nový přístup generál Roman Polko, bývalý velitel speciální jednotky GROM.
Politická akce
Wprost také připomíná, že Anakonda není jen vojenskou, ale také politickou akcí. Minulé ročníky se konaly vždy na podzim, letošní Anakonda se uskuteční na jaře. Důvodem je vytvoření té "správné atmosféry" před červencovým sumitem NATO ve Varšavě, kterého se zúčastní mimo jiné i americký prezident Barack Obama.
Na summitu se očekává přijetí rozhodnutí o vybudování trvalé spojenecké základny v tzv. východním křídle NATO. V roce 1999, po vstupu České republiky, Maďarska a Polska do NATO, Aliance udělila Rusku slib, že nebude v nových členských zemích stavět nové základny.
Slib vydržel 15 let, až do ruské anexe Krymu v roce 2014. Tehdy východní země s pocitem, že "na řadě jsou ony", začaly aktivně volat po trvalé přítomnosti vojáků NATO na svém území, jako pojistku své bezpečnosti.
"Zapojení vojáků z 20 zemí do vojenského cvičení Anakonda dokazuje obrovskou politickou angažovanost. Politický rozměr těchto manévrů je stejně důležitý jako ten vojenský," říká generál Marek Tomaszycki, velitel cvičení Anakonda.
Zdroj: Wprost
Související články
Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG
Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...
- 18.05.2016
- 186 komentářů
- Jan Grohmann
Visegrádská skupina: Bratři ve zbrani?
Skupina postkomunistických států zformovala v devadesátých letech minulého století uskupení jménem ...
- 24.05.2016
- 69 komentářů
- Tomáš Zwiefelhofer
Cvičení Swift Response 16: NATO posílá vzkaz Rusku
V rámci cvičení Swift Response 16 provedou spojenečtí výsadkáři příští měsíc v Polsku obří hromadný ...
- 25.05.2016
- 108 komentářů
- Jan Grohmann
82. výsadková divize vyzkouší v Polsku nová terénní auta
Polské cvičení Swift Response 16 poslouží americké 82. výsadkové divizi k otestování lehkých ...
- 26.05.2016
- 99 komentářů
- Jan Grohmann
Spomína sa tu článok 5, padajú úvahy či by USA a spol šli brániť dostatočne Poľsko, poprípade pobaltské štáty... Spomína sa tu hybridná vojna...opodstatnenosť takého rozsiahlého ...Zobrazit celý příspěvek
Spomína sa tu článok 5, padajú úvahy či by USA a spol šli brániť dostatočne Poľsko, poprípade pobaltské štáty... Spomína sa tu hybridná vojna...opodstatnenosť takého rozsiahlého monštrózneho cvičnia
Pozrime sa na to geopolitickí...
Po skončení prvej studenej vojne sa v článku píše...V roce 1999, po vstupu České republiky, Maďarska a Polska do NATO, Aliance udělila Rusku slib, že nebude v nových členských zemích stavět nové základny...
Hybridnými spôsobmi boli rozvráteni niektorými západnymi štátmi a tajnými Ruskí spojenci ako Srbsko ( Bombardované v prospech muslimských teroristov)
Líbia (Bombardovaná , protesty proti Kadafimu boli podporované aj Západnými tajnými službami.)
Ukrajina. (Do protestov na Ukrajine iba USA priznali vložených 5 miliárd $. Potom už stačilo vložiť nejakým mafiám zo pár miliónov a občianska vojna dodnes.)
Sýria (Ako mohutne podporoval dobrú opozíciu rezočov hláv v Sýrii Západ zo začiatku?
Tie dodávky zbrani municie povstalcom radikálnym islamistom a rezačom hláv proti Asádovi boli evidentne. Asád je stále spojenec Ruska a Rusi tam majú svoju námornu základňu.
Ruské elity si musia byť vedomé, že je to útok na ich záujmy a spojencov zo Západu.
Ide o takzvaný Pilsudského koridor od Baltu po Čierné more, rozšíreny o Turecko člena NATO a sme su na hraniciach destablizovanej Sýrie a Iraku.
Ďalej je tu nečakaný utok na svetové ceny ropy, ktoré destabilizovali Rusku ekonomiku a jej ambiciózne plány na prezbrojenie. Napríklad aj Povstalci aj Asadovci musia pašovať ropu hlboko pod cenu aby utiahli vôbec boje.
Rusi su opodstatnene nervozni aj s protiraketového štítu, ktorý sa tvorí v Poľsku a Rumunsku.
Ide o to že reakčné časy na správne vyhodnotenie útoku sa skracujú a odovzdávaju právomoci superpočítačom. Za Andropova sa údajne Ruský superpočítač mýlil a predpovedal 3 svetovú vojnu...
Za všetkými spomenutými vecmi cítiť najmä USA jastrabov a ich tajných, ktorí v miliárdach špehujú plošne svet a spojencov, vlastných občanov.(ako poukazal aj Snowden)
Očo im teda ide?
Rusko sa začalo geopolitickí nebezpečne zblížovať najmä s Čínou a dokonca aj s Indiou ako v rámci BRICS tak aj obranného Šanghajského spolku. Do Šanghajského spolku nedávno prestupil aj bývaly veľký spojenec USA jadrový Pákistan, radšej sa udobria s Indiou.
Rusi s Čínou napríklad zabečpečuju stavbu prieplavu v Nikaragui a to veští koniec hegemonie USA na americkom kontinente.
Ak by USA nepodnikli nič stratili by postavenie ekonomickej veľmoci č1 a následne onedlho aj vojenskej.
Mali sa USA ešte pozerať ako sa čoraz viac kamaráti Rusko s EU? (Aj preto Ukrajina)
Ešte jeden dôvod prečo v blízkej dobe pôjdu po sebe napríklad Rusko a USA.
Ľady na Severe sa zrýchlenie topia. Sú tam obrovské zasoby ropy a podobne.
Stak či tak sa chytia skôr či neskôr USA, Kanada s Ruskom o práva ťažby a podobne.
Kvôli tomu pristupu k budúcim ťažbam na Severe uvažuju o ukončení neutrality a vstupu do NATO aj vo Fínsku.
Preto aj embarga najmä na ťažobné zariadenia zo strany USA a Západu voči Rusku.
Takže takéto rozsiahlé manévre budu nielen kvôli Poľsku, Pobaltských štátov.
Snažil som sa o nestranný nezaujatý názor.
Ani Rusko, Čína nie su svätí. Trecie plochy sa budú v blízkej dobe asi zväčšovať. Medzi Ruskom,Činou, BRICS, Šanghajským spolkom a USA, NATO, Japonskom, Južnou Koreou, Západom a podobne.
K tým niektorým nešťastným výrokom Trampa a jeho volebnej podpore v USA.
USA majú 18 biliónov $ dhlhu. Jeho vyhlásenia väčšinou smerom budeme šetriť! Ale nie až tak doma ale na spojencov, znížime počet smrteľných nepriateľov! Napríklad vylúčiť niektoré štáty s NATO, alebo hoc aj vyzbrojiť Japonsko, Južnú Koreu atomovými zbraňami a podobne.
Obama rozhodol zmierniť embarga na Kubu, Irán. Kontinualne naviazal na zmieňovanie voči Vietnamu a navštívil ho. V USA elity chcú kontinuálne znížiť svoju vojeskú prítomnosť v niektorých svetových koridorov a tak šetriť! EU sa im podarilo rozsobášiť s Ruskom na dosť dlho.Skrýt celý příspěvekVidim trosku problem v tom , kdyz se podobne cviceni zameruje prakticky na nacvik obcanske valky ( at se to zduvodnuje jakkoliv ) . To by mela zvladnout policie . Snad se v CR ...Zobrazit celý příspěvek
Vidim trosku problem v tom , kdyz se podobne cviceni zameruje prakticky na nacvik obcanske valky ( at se to zduvodnuje jakkoliv ) . To by mela zvladnout policie .
Snad se v CR taky nakonec nezakazou military paintbal akce ( i kdyz ja uz moc nejezdim ) . V nemecku\rakousku je to prakticky zakazane . Holt se posunujeme ke svetlym zitrkum ...Skrýt celý příspěvekad mezistátní smlouvy: Na smlouvy mezi státy nelze pohlížet optikou vnitrostátních smluv (což ale mnoho lidí činí). Nejedná se o dokumenty, které by byly natolik fakticky ...Zobrazit celý příspěvek
ad mezistátní smlouvy:
Na smlouvy mezi státy nelze pohlížet optikou vnitrostátních smluv (což ale mnoho lidí činí).
Nejedná se o dokumenty, které by byly natolik fakticky (zdůrazňuji to "fakticky", nikoli tedy dle teorie mezinárodního práva) závazné a vynutitelné, jako je běžná vnitrostátní smlouva.
To není jejich výhoda ani chyba, ale prostě jen pojmová vlastnost vyplývající z toho, že takovou smlouvu uzavírají subjekty (státy) nad kterými není již žádná autorita, která by je byla schopna vynutit a jejich porušení potrestat.
Lze to tedy vnímat jako jakousi deklaraci chování z minula, kdy ale faktický obsah toho případného chování, resp. splnění či naplnění smlouvy, bude prostě zhodnoceno v okamžiku, kdy by podle ní měl konkrétní stát jednat. Proto jsou také mezistátní smlouvy často prošpikované neurčitými formulacemi, které připouští různý výklad.
Toto ale dle mého nelze kritizovat, ale jen vzít jako fakt. Státy prostě neuzavírají smlouvu ve stylu "budu platit nájem za něco, ať se děje, co se děje", a nikdo to po nich ani nemůže chtít. Pokud by v budoucnu např. kvůli Pobaltí nedošlo k účinnému naplnění čl. 5 severoatlantické smlouvy, kdy důvodem tohoto nenaplnění bude ze strany silných hráčů snaha vyhnout se nějaké masivní vojenské konfrontaci, tak se tomu přeci nikdo nemůže nějak moc divit - co se (ne)stane prostě záleží na konkrétní situaci a jejím komplexním zhodnocení v okamžiku dění.
Na druhou stranu to ale nezanamená, že takové smlouvy jsou úplně k ničemu. Je to určitě víc než nic a vytváří to určitý tlak na státy jak mají jednat, kdy musí odůvodnit, proč tak nejednají - bez existence smlouvy takový tlak není.
Tanky prostě kusem papíru nikdo nezastaví ale ten kus papíru může v konečném důsledku nějaké jiné tanky od spojenců dostat na bojiště...Skrýt celý příspěvekArassuil a crusader .... přátelé a kamarádi :-) 5. článek: děkuji za jasně definovatelné vysvětlení v několika málo větách :-D :-D :-D z nepochopitelných důvodů do článku 5. ...Zobrazit celý příspěvek
Arassuil a crusader .... přátelé a kamarádi :-)
5. článek: děkuji za jasně definovatelné vysvětlení v několika málo větách :-D :-D :-D z nepochopitelných důvodů do článku 5. signatáři NATO nezakomponovali přesný plán kdo co pošle a v jakých počtech.
Má reakce ohledně Královce byla na ještě níže uvedený příspěvek na téma od palo satko "blokáda Kaliningradu" asi jste to jen nedočetli do konce proto vám asi unikla pointa :-) A souhlasím s tím, že by Rusům vyhovovalo porcování Evropy dle jejich představ na úkor jiných státu. Jak se říká "z cizího krev neteče".Skrýt celý příspěvekTodomatch: No to sice ano, ale vážně se nedomnívám, že by se naši západní spojenci z NATO celí žhaví chystali do třetí světové války třeba kvůli Polsku nebo Pobaltí. Jasně, pomoc ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch: No to sice ano, ale vážně se nedomnívám, že by se naši západní spojenci z NATO celí žhaví chystali do třetí světové války třeba kvůli Polsku nebo Pobaltí. Jasně, pomoc by přišla, ale bylo by jí zrovna tolik, aby se mohlo veřejně říct "úplně jsme se na vás nevykašlali" a přitom se dalo Rusku pošeptat "Vážně nepotřebujeme ztratit kvůli Pobaltí tisíce vojáků a miliardy dolarů, my se za půl roku stáhneme a bude to vaše..."
crusader: Když jsme u toho posouvání hranic - vždycky mě baví pozorovat, kde až se nakonec zastaví ta časová hranice uplatnitelnosti nároků - proč si na Královec neuděláme taky nárok ;-) Koneckonců bychom se mohli začít dohadovat i o celé Uhry a rázem by nám patřila polovina východní Evropy. B-)Skrýt celý příspěvekSeawolf Ohledně toho Královce. No já myslím, že Rusko ho vrátí až Polsko vrátí Německu půlku svého státu (s Polskem prakticky nebudeme mít hranici, jen kousek u Těšína), ...Zobrazit celý příspěvek
Seawolf
Ohledně toho Královce. No já myslím, že Rusko ho vrátí až Polsko vrátí Německu půlku svého státu (s Polskem prakticky nebudeme mít hranici, jen kousek u Těšína), dobrovolně se vzdá přístupu k moři (zůstane mu pouze Gdyně)
Vrátí zbytek Východního Pruska (to co nemají Rusové), a Gdaňsk bude zase německý. No a Polsko bude čekat až Ukrajina vrátí Halič a Litva Vilnius a hned bude po spojenectví s Pobaltím. Nevím koho by to bolelo víc, jestli Rusy nebo Poláky (Ukrajince, Litvu....)Skrýt celý příspěvekArassuil, jistě to dává možnost poslat do Pobaltí polní nemocnici, ale zrovna tak to umožňuje poslat do Ruska polní márnici. Dává to prostě možnost vybrat to nejlepší řešení.
Arassuil, jistě to dává možnost poslat do Pobaltí polní nemocnici, ale zrovna tak to umožňuje poslat do Ruska polní márnici. Dává to prostě možnost vybrat to nejlepší řešení.
SeaWolf: Řekl bych, že klíčovým je v 5. článku následující: "...podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou..." Tedy pokud ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf: Řekl bych, že klíčovým je v 5. článku následující: "...podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou..."
Tedy pokud Američané uznají, že nejlepším a nutným způsobem, jak pomoci například napadenému Pobaltí, bude poslat tam jednu polní nemocnici a dejme tomu "rekonstrukční tým", tak s tím nikdo nic neudělá, protože Američané nepovažují za nutné posílat tam tankovou divizi.
Ostatně živě si dovedu představit prohlášení, kde by se tvrdilo, že poslání tankové divize by jen přispělo k hlubší destabilizaci regionu, což je v rozporu s tvrzením v závěru 5. článku, tedy "s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti." Však ono by se vše vyřešilo diplomaticky...Skrýt celý příspěvekcrusader Článek 5 : "Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto ...Zobrazit celý příspěvek
crusader
Článek 5 : "Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti."
No a teď se s námi poděl o svůj profesionální právnický výklad :-DSkrýt celý příspěvekPalo Satko:
V svetle incidentov a provokacii, ktore sa deju hlavne nad Pobaltim ale aj severnym Polskom v podstate kazdy druhy den je tato iniciativa celkom pochopitelna.Palo Satko:
V svetle incidentov a provokacii, ktore sa deju hlavne nad Pobaltim ale aj severnym Polskom v podstate kazdy druhy den je tato iniciativa celkom pochopitelna.palo satko Na tomto cvičení se nacvičuje obrana území Polska nikoli útok kamkoli. Zcela hypoteticky předpokládám, že Královec nebude nutné dobývat, protože Rusové anektovali ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko
Na tomto cvičení se nacvičuje obrana území Polska nikoli útok kamkoli.
Zcela hypoteticky předpokládám, že Královec nebude nutné dobývat, protože Rusové anektovali zeleno-mužíčko-demokraticky Krym díky deklarovanému právu místních Ruských přistěhovalců na národní sebeurčení. A tak logicky Rusové jistě sami přijdou s vlastní iniciativou vrátit Královec zpět Německu kterému Královec patřil bez přerušení až do okupace Ruskem ( pardon SSSR ) 1945.
Rusové pro takové věci mají jistě sami velké pochopeni :-)Skrýt celý příspěvekPred časom uplne zbytočne zostrelilo Turecko rusky bombarder nad Syriou. NATO deklarovalo podporu spojencovi. Sučasne polske vedenie krajiny je, ako to nazvat kulantne, mierne ...Zobrazit celý příspěvek
Pred časom uplne zbytočne zostrelilo Turecko rusky bombarder nad Syriou. NATO deklarovalo podporu spojencovi. Sučasne polske vedenie krajiny je, ako to nazvat kulantne, mierne nachylne na rusofobiu. Je otazne nakolko sa daju chapat podobne cvičenia ako vypisanie bianco zaruky pre niekoho, kto sa časom može dopracovat k nezodpovednemu konaniu, napr. blokade Kaliningardu.Skrýt celý příspěvek
SeaWolf: Podla mna vsetko nad 5000 vojakov je len nafuknuta demonstracia sily, nic ineho. To, ze kotol kde sa dneska vari studena vojna je prave Pobaltie a severne Polsko je mi ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf: Podla mna vsetko nad 5000 vojakov je len nafuknuta demonstracia sily, nic ineho. To, ze kotol kde sa dneska vari studena vojna je prave Pobaltie a severne Polsko je mi jasne, no zmysel tychto cviceni nie velmi zdielam.Skrýt celý příspěvek
A opět nesmyslná formulace o článku 5 a závazku přijít na pomoc napadené zemi. Že by tomu Poláci taky věřili? Nebo je to taky jen omáčka pro veřejnost? Článek 5 nic takového ...Zobrazit celý příspěvek
A opět nesmyslná formulace o článku 5 a závazku přijít na pomoc napadené zemi. Že by tomu Poláci taky věřili? Nebo je to taky jen omáčka pro veřejnost?
Článek 5 nic takového neříkáSkrýt celý příspěvekniko
Tak chce si to ujasnit definici velkého nebo monstrózního cvičení:
Ruské cvičení: 150 000 vojáků.
Aliance: 31 000 vojáků.
Nepoměr více než zjevný :-)niko
Tak chce si to ujasnit definici velkého nebo monstrózního cvičení:
Ruské cvičení: 150 000 vojáků.
Aliance: 31 000 vojáků.
Nepoměr více než zjevný :-)
Načítám diskuzi...