Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Stav hlavních ruských modernizačních programů

Datum přidání 11.06.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 118 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský vojenský deník Nězavisimaja gazeta přinesl článek o stavu hlavních modernizačních projektů ruské armády. Noviny upozorňují, že hlavní vývojové programy, jako je pásová platforma Armata a stíhačka T-50, čelí „nereálným“ časovým požadavkům.

T-14 Armata

Foto: T-14 Armatavětší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

 

Noviny v článku Na dosah vojenské vyrovnanosti (В двух шагах от военного паритета) přinesly informace o čtyřdenní schůzce (12. až 16. května) Vladimíra Putina s vedoucími zástupci ministerstva obrany a také s vedoucími zástupci ruského vojenského průmyslu.


V jeden den 15. května se Vladimír Putin sešel také s hlavními generály – mimo jiné Sergejem Šojgu, Valerijem Gerasimovem, Jurij Borisovem a šéfem ředitelství hlavních operací generálního štábu Andrejem Kartapalovem.


Hlavním probíraným tématem schůzek byl stav modernizačních projektů ruské armády, zejména s ohledem na schválené státní vyzbrojovací programy pro roky 2011 až 2020 (SVP 2011-2020) a pro roky 2016 až 2025 (SVP 2016 – 2025).


Rusko výrazně pokročilo v modernizaci výstroje, výzbroje a techniky armády. Na druhou stranu, řadu programů trápí finanční i časové potíže. Problémy způsobují především šibeniční časové lhůty hlavních modernizačních programů.

 

Deník si všímá, že při přehlídce ke Dni Vítězství na Rudém náměstí nebyly ve vzduchu přítomny nové stíhačky páté generace Suchoj T-50 (PAK FA). Přitom v roce 2012 velitel letectva Viktor Bondar oznámil, že v roce 2013 ruské letectvo získá 14 stíhaček T-50 a v roce 2015 průmysl zahájí sériovou výrobu.


Kde je problém? Vladimír Putin nařídil zařazení stíhačky T-50 do výzbroje pouze pět let od letu prvního prototypu. Přitom Spojeným státům zavedení stíhačky F-22A (od vzletu prvního prototypu) do výzbroje trvalo 14 roků a zavedení F-35 12 roků.

 

Kromě splnění krátkých časových lhůt je výzvou také zajištění financování náročných zbrojních programů. Například jen vývoj motorů pro nový strategický bombardér PAK DA přijde na 32 miliard rublů (14 miliard Kč).


V plánu je nákup transportních letadel Il-76MD-90A a vývoj odvozené tankovací verze. Počítá se s modernizací obřích dopravních letadel An-124 a obnovení jejich výroby v rámci programu Kolos. Dále běží společný program rusko-indického středního dopravního letadla MTA (Multi-Role Transport Aircraft) a ruského lehkého dopravního letadla Il-112V.


V letošním roce začnou zkoušky ruského bezpilotního průzkumného prostředku Altius-M (vzletová hmotnost 5000 kg). Ruské letectvo však poptává celou řadu bezpilotních letadel, od útočných, po letouny s extrémně dlouhou výdrží.


„Časový diktát" trápí také pozemní armádu. V případě platformy Armata je požadováno ruskou vládou zahájení sériové výroby pouze dva roky od představení prvního prototypu. Například vývoj sovětského tanku T-64 trval 10 až 15 roků.

 

Zahájení sériové výroby T-14 je letos nereálné. Podle Nězavisimaja gazeta nezačne sériová výroba tanků T-14 Armata dříve než v roce 2018. Počátečních operačních schopností pak první jednotka ruské armády s tanky T-14 Armata dosáhne mezi roky 2019 a 2020.


Před ruskou armádou stojí celá řada finančně a časově náročných modernizačních programů. Ruské letectvo nutně potřebuje přesné zbraně vzduch-země, zpoždění je v zavádění protivzdušných systémů S-350E Vítěz a S-500 Triumfátor. V oblasti dělostřelectva chybí nejen moderní (v dostatečném počtu) dělostřelecké systémy, ale také průzkumné prostředky nebo přesně naváděná munice.


Programy SVP 2011-2020 a VP 2016 – 2025 si kladou za cíl vyrovnat vojenské schopnosti Ruska se zeměmi NATO. Avšak to je možné pouze za předpokladu, pokud ruská ekonomika (zkoušená poklesem ceny ropy a západními sankcemi) vydrží finanční náročnost zbrojních programů. „V opačném případě může Rusko dopadnou jako Sovětský svaz," uzavírá svůj článek Nězavisimaja gazeta.

 

Zdroj: Nězavisimaja gazeta

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Charlie Datum: 18.06.2015 Čas: 08:44

K těm lavinám - strhávání lavin dělostřelectvem je nejspíše relativně rozšířené a používá se v situacích , kdy jiná metoda není možná. Kupříkladu Amíci mají v jednom průsmyku (pokud jsem pochopil správně) zaparkované dvě M-60 a když je sněhu až po ramena, tak si k nim vyjedou a pošlou pár ostrejch do laviny, aby jí utrhli.

https://www.youtube.com/watch?v=FZLfboCceGA
https://www.flickr.com/photos/wsdot/6762237407
http://www.wsdot.wa.gov/maintenance/avalanche

avatar
Superme Datum: 17.06.2015 Čas: 15:06

KOLT - Promiňte, ale kdy jsem pod článek napsal jako první věc podobnou té, kterou běžně praktikuje Todomatch, tedy vysmívání se určité zemi?

Vždy jsem pouze reagoval na podle mého naprosté hlouposti. A všimněte si prosím, že podobné diskuze vzniknou pouze tehdy, když se tu objeví zbytečné protiruské provokace, nebo možná spíše vysmívání. A to mě prostě štve, už kvůli tomu, že Rusové jsou špička, stejně jako Američané. Jednomu se zde však někteří vysmívají, ale z druhého dělají boha.

Umím si přiznat chybu a někdy jsou ty reakce možná přehnané, ale Todomatch VŽDY uráží a to se mi fakt nelíbí... také nepíšu, že Američané jsou neschopní hlupáci a k tomu, že Rusové nemají chybu a dělají vše dokonale, protože to jednoduše není pravda.

avatar
fenri Datum: 17.06.2015 Čas: 10:47

To KOLT: proč bych se opíral do někoho, kdo mi nenadává, nepodsouvá mi co jsem neřekl, nebo nepíše faktické pitchoviny a OT, které bijí do očí? Mohu poprosit o nějaký příklad, kdy Todo projevil znalosti techniky dalece převyšující jmenovaných? Já ho totiž v žádné technické debatě moc nezaznamenal s jiným, než ideologickým pokřikem a když se náhodou pustí do techniky či historie, končívá to tragicky.
Na druhou stranu souhlasím, že Vámi jmenovaní pánové mi také někdy přijdou zbytečně exaltovaní.
K tomu videu: neřekl bych, že k tomu přistoupili jako banda dementů. Použivání akustických nábojek k odpalování lavin je běžné po celém světě (mimochodem v komentářích pod tím videem min. 2x padne, že stejně se to dělá v USA a Kanadě). Prostě jen hoši špatně odhadli množství a soudržnost sněhové vrstvy, což se také stává (zažil jsem na vlastní oči). Spíš mě přijde legrační, že video je prezentováno jakože do sněhu střílí vojáci dělem. Nejsou to vojáci a není to (běžné) dělo ani nepoužívá běžnou munici (na videu je to jasně patrné).
Jinak souhlasím, že link na jednu univerzitu nemá velkou vypovídající schopnost, ale stále jde o dost relevantnější link, než Todův. Sám jsem ani nesledoval, jak ten boj o univerzitu vznikl a jak se vyvíjel. Přidal jsem jen vlastní omezenou zkušenost s jejich vysokými školami (lepší, než jsem čekal). Na druhou stranu areálů vysokých škol se po celém světě zcela běžně využívá i jiným akcím, než k výuce.

avatar
KOLT Datum: 17.06.2015 Čas: 09:49

Už jsem se nechtěl k těm vašim politickým "debatám" ani připojovat, ale nakonec mi to nedá :-/

Nehodlám se zastávat Todomatche. Video jsem neviděl, ale podle komentářů moc nechápu, co tu mělo dělat. O co víc ale bylo argumentačním klamem, než odkaz na universitu ve Vladivostoku? Jedno video, kde se něco Rusům nepovedlo (respektive k tomu přistoupili jako banda dementů), má asi takovou vypovídající hodnotu o ruských schopnostech či naturelu, jako info o jedné universitě s hypermoderním kampusem (který navíc je hypermoderní z jiných důvodů než kvůli universitě samotné) o kvalitě ruského školství. Takže pro Superme a Todomatch (ale i další), zchlaďte prosím svůj ideologický zápal a vraťte se k argumentačně kvalitním diskusím :-)

Ještě doplněk speciálně pro fenriho ;-) Ale platí i pro mnohé další – do Todomatche jste se tady opřel(i), jak kdyby vám stoupl na kuří oko, a ne poprvé. Nějak jsem si ovšem nevšiml, že byste se podobně opřel(i) třeba do Superme, sentinela, strikehawka, nema či Sorgeho, ačkoliv jejich příspěvky, alespoň co se ideologického zápalu týče, jsou zpravidla minimálně na úrovni Todomatche, většinou spíš ještě mnohem dál. A znalostí techniky Todomatch většinu z nich dalece převyšuje.

avatar
semtam Datum: 16.06.2015 Čas: 23:44

Tak, když už se diskuze opět zvrtla na jiné vcelku tradiční téma :), tak přihodím taky trochu do mlýna.

Dle mého názoru jakési vypadající sympatie s Ruskem (může jich být škála) v současné době vyvolává hlavně ona politická krize. Je to země poměrně blízká (zeměpisně ) a může evokovat jakousi stabilitu a alternativu oproti záp. zemím. Teď se možná někomu víří žluče co to melu o stabilitě.
Jednoduše naše společnost (rozuměj EU) stojí před důležitým milníkem jak bude v budoucnu vypadat. Bezpečnostní situace je rok od roku horší. Jak vnitřní (ta hlavně) tak i vnější. Myslím si, že víc jak 90% z nás by chtělo žít ve státě, jaký je blízký oné již zmíněné Austrálii. Myšleno bezpečnost a jakýsi velmi vstřícný kulturní náboj.
Austrálie však razí úplně jinou zahraniční politiku než slavná EU. Co na tom že záp. země jsou oproti nám lepší v ekonomice i společenské kultuře pokud jejich životnost má pochybnou dobu trvání. Kde bude EU za 50 let? Při současném trendu na tom bude velmi špatně.
Máme mnoho problémů jaké musíme řešit, ale místo toho radši (díky mediím) se bojíme Putina. A diskuze na politická témata tomu také odpovídaj. Někteří dokonce si již myslí, že Rusko je spolčeno s radikálním Islámem. Prostě guláš nevídanej. Podívejme se na své vlastní polit. představitele a jejich činy.

A hlavně pro zarputilé dogmatiky mám jedno video. Ať si to každá přebere jak sám uzná za vhodné.
https://www.youtube.com/watch?v=qpFBhKCl4eI

Připojím ještě omluvu redakci i čtenářům za off topic.

avatar
Superme Datum: 16.06.2015 Čas: 22:07

Petr M - No Norové začali muslimy v celkem velkých počtech deportovat, protože se do vlády dostala strana Pokroku. V Dánsku poslední evropské volby vyhrála Dánská lidová strana a teď jsem zvědavý, jak dopadnou zanedlouho ve všeobecných volbách. Celkově se obě země probouzí ze zimního spánku.

Švédsko je právě tragické, nejhorší v Evropě. Je to tam šílené... a ačkoliv Švédští demokraté za posledních 5 let posílily o více než 10% a momentálně jsou dost vysoko, tak se o Švédsko dost bojím...

avatar
Petr M Datum: 16.06.2015 Čas: 21:20

Jediné 2 státy srovnatelné velikosti, které jsou schopné sami bránit svoje území je Izrael a Švýcarsko, které vzor pro nás bych bral.

supreme
Co se týče Švédská, Norska, Dánska. díky malé populaci a vysoké migraci to budou asi první státy, které ovládnou muslimové, kdo tam byl tak ví, jak to tam vypadá, to už je jak skoro stejné, jak v Paříži, či Londýn , Madrid, nebo Amsterdam. samej afričan, muslim...

avatar
Superme Datum: 16.06.2015 Čas: 21:03

HonzaH - Proboha, byl jsi někdy ve Švédsku?

Hlavně nedopadnout jako oni...

avatar
HonzaH Datum: 16.06.2015 Čas: 19:42

Tak pokud bych mohl, přidal bych k těm vzorům ještě Švédsko.

avatar
RiMr71 Datum: 16.06.2015 Čas: 17:51

...tak vidíš. Na něco přece jen najdeme společný názor :)

avatar
Superme Datum: 16.06.2015 Čas: 17:46

Luky - Vzor není ani Rusko, ani USA. Já za vzor považuji Švýcarsko a Austrálii :)

avatar
Luky Datum: 16.06.2015 Čas: 17:31

Tak třeba já z Rusů fobii nemám, ale rozhodně si taky nemyslím, že je Rusko nějaký vzor. Je hrozně odlišné ve spoustě věcí. Ale líbí se mi třeba jeho hrdý postoj vůči pokrytectví západu (resp. USA, nemám chuť rozebírat). To ale neznamená, že je pro mě západ hned celý zkažený nebo špatný...
K zubaři si samozřejmě také raději zajdu u nás. Ale co vím, třeba je zubař v Rusku super...mě je to ale jedno, tady to mám blíž.
-------------
Co se týče těch dohadů tady v diskuzi, tak si myslím, že admin je tu jasně prozápadní a nemám s tím zásadní problém. Proto nechápu ty komentáře z "atlasu hub".

avatar
Smutnej Datum: 16.06.2015 Čas: 16:36

"...Ach ano, na zdi mám namalovaného Putina, před spaním se k němu modlím a dokonce mám jeho podobiznu vytetovanou na svém penisu :) ..."

Řekl bych, že kvalita diskuse dosáhla svého dna...

avatar
RiMr71 Datum: 16.06.2015 Čas: 16:34

Ale já v tom nevidím žádný problém Superme, že obdivuješ na Rusku to, co mě třeba přijde až nechutné. Je mi jasné, že ty stejně tak vidíš moje sympatie k demokraciím západního typu, včetně USA a Izraele.
No a co?
Pokud tebe nebo někoho podobného nazvu Rusofilem, je to asi stejně tak "závažné", jako když mě někdo nazve amerikofilem. Nestojí to za řeč. Ale jak řekl člověk, kterého bytostně nesnáším (ale občas se trefím) "když to chodí jako kachna, kejhá jako kachna a vypadá jako kachna, tak to asi bude kachna". Takže když někdo v každém příspěvku obhajuje RUsko, tak je to holt zřejmě člověk, kterého to Rusko "bere" a má potřebu ho bránit před vrahy z volstrýtu, bude to tedy zřejmě rusofil. nestyď se za to, není to nic závadného. Já se taky nestydím za to, že až nekriticky obdivuju Izrael, VELMI respektuji USA (ale ne nekriticky), nsnáším tu věc na Hradě... No a co?
Různí lidé, různé názory. V demokracii normální věc.

avatar
Superme Datum: 16.06.2015 Čas: 16:09

petres - Ach ano, na zdi mám namalovaného Putina, před spaním se k němu modlím a dokonce mám jeho podobiznu vytetovanou na svém penisu :)

Né, teď opravu. Nejsem žádný rusofil, proto jsem si dal také avatara jakého mám. Bohužel, mnohým stále nedochází, že mohou existovat také lidé s jiným názorem. A já jsem hrdý, že se řadím k lidem, kteří nevěří všemu, co vypustí některá naše média nebo politici do světa, ale hledám i jiné zdroje informací.

RiMr71 - Jednomu z členů posádky tanku T-34 je 19. Tak doufám, že teď jsem zase moc mladý.. :)

arr