Vysoká hra: Americké Strykery v Sýrii uklidňují Turky

Americké Strykery míří do Sýrie. / Twitter

O víkendu se do severosyrského města Manbidž přesunuly z Turecka americké vojenské jednotky s obrněnými vozidly. Cílem operace je pomoci Rusku zamezit eskalaci napětí mezi Kurdy, vládními vojsky a Tureckem.

Kdo je kdo v Sýrii

Situace v Sýrii je extrémně nepřehledná. Zřejmě nejvýstižněji situaci v Sýrii popsal Hynek Kmoníček, ředitel Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a nastupující český velvyslanec ve Spojených státech.

“Počet různých ozbrojených a politických skupin opozic dosáhl v tuto chvíli stavu, kdy to je brožurka o 35 stranách. A to tam jistě nejsou všechny frakce. Výsledkem toho je, že máte zemi, která je 2,3x větší než Česká republika, s dvojnásobkem počtu obyvatel, kde spolu o politickou moc soupeří tak obskurní subjekty, jako kdyby v Čechách se toho tady uchopili důstojníci z litoměřických kasáren, kteří by vyhlásili svůj souboj s Rytíři ochránci Řípa a například s frontou za osvobození Kralup nad Vltavou,” glosoval syrskou realitu Kmoníček v květnu 2016, v semináři o Sýrii.

Mimo to vlastní zájmy v Sýrii mají minimálně Spojené státy, Rusko, Írán, Saudská Arábie a Turecko - každá z těchto zemí podporuje vlastní opoziční/provládní frakci nebo vládu v Damašku. Samotnou kapitolou jsou Kurdové a Islámský stát (IS).

Klíčové jsou především zájmy Turecka v Sýrii, které za hlavní nebezpečí nepovažuje IS, ale Kurdy, resp. Stranu kurdských pracujících PKK (Partiya Karkerên Kurdistan). Hlavní cílem PKK patří ozbrojený boj za vytvoření vlastního kurdského státu. PKK je aktivní v Turecku, Sýrii a Iráku.

V Turecku je PKK zakázaná, USA ji od roku 1997 považují za teroristickou organizaci. USA rovněž PKK zařadila na listinu organizací (Foreign Narcotics Kingpin Designation Act) obchodující s drogami.

Turecko proti Kurdům

V minulých měsících turecká armáda a spřátelené syrské milice (především FSA) bojovaly na severu proti IS. Nejtěžší boje vedly turecké a proturecké síly o město Al-Bab, které oficiálně obsadily 23. února. Při bojích zemřelo 58 tureckých vojáků a 428 členů Syrské svobodné armády FSA (Free Syrian Army). Turecko při dobývání města leteckými údery podpořilo Rusko i Spojené státy.

Pro Turecko je ale nyní problém město Manbidž, které v srpnu 2016 obsadily kurdské Lidové ochranné síly YPG (Yekîneyên Parastina Gel). Turecko YPG obviňuje ze spolupráce s PKK.

YPG je hlavní vojenskou složkou Syrských demokratických sil SDF (Syrian Democratic Forces). SDF byla založena v říjnu roku 2015 v Sýrii, s cílem vyhnat IS z východního syrského guvernorátu Rakka a dalších oblastí Sýrie. SDF se pokládá za "sjednocenou národní vojenskou sílu skládající se z Kurdů, Arabů, Asyřanů a všech ostatních, kteří žijí v zeměpisné oblasti Sýrie"

Turecko upozornilo Washington, který vojensky podporuje SDF a Kurdy, že pokud nepřinutí YPG ke stažení z Manbidžu, turecká armáda na město zaútočí.

“Řekli jsme, že zaútočíme, pokud selže stažení YPG (z města - pozn. red.),” uvedl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu 2. března. “Náš požadavek na Spojené státy a novou administrativu je, že YPG musí opustit město, jak nejrychleji to bude možné.”

Manbidž

SDF a FSA bojují proti IS, ale i mezi sebou. Při ofenzivě proti Rakka, hlavní baště IS, přitom SDF hraje klíčovou roli. K prvním střetům mezi protureckou FSA a SDF u města Manbidž začalo docházet před několika dny.

Washington, resp. velitelství Společných kombinovaných sil - Operace Bytostné odhodlání CJTF-OIR (Combined Joint Task Force - Operation Inherent Resolve), proto posílilo svou vojenskou přítomnost v městě vysláním obrněných vozidel. Podle záběrů ze sociálních sítí šlo mimo jiné o vozidla Humvee a Stryker.

“CJTF-OIR provedla tuto promyšlenu akci, aby uklidnilo koaliční členy a partnerské síly, zabránilo agresi a zajistilo udržení pozornosti na ISIS,” uvedl plukovník John L. Dorrian, mluvčí CJTF-OIR. Dorrian dále na Twitteru uvedl, že velitelství CJTF-OIR “bylo aktivní” v a okolí Manbidžu od léta 2016, kdy byl z města vyhnán IS.

Spojené státy se dlouhodobě snaží udržet mezi FSA a SDF klid zbraní - nyní ale Washington poprvé vyslal do Sýrie obrněná vozidla a další vojáky s cílem zabránit eskalaci bojů mezi FSA a SDF, tedy mezi Tureckem a Kurdy. Cílem amerických vojáků v Sýrii je “usměrnit” SDF, resp. YPG.

Dlužno připomenout, že ač na fotografiích jsou vozidla Stryker, nemusí jít nutně o brigádní bojové týmy SBCT (Stryker Brigade Combat Team). S největší pravděpodobností jde o americké speciální jednotky s vozidly Stryker. Používání obrněných transportérů (OT) americkými speciály není nic výjimečného. Například americké Delta Forces používaly v Iráku OT Pandur 6x6 a američtí Rangers vozidla Stryker.

Video: Americké jednotky míří do Sýre. / YouTube

Syrská vládní vojska

V nedávné době Rusko zajistilo dohodu mezi Damaškem a SDF, na jejímž základě některé vesnice na západě města Manbidž přešly pod kontrolu vládních vojsk - ty tak vytvořily nárazníkovou zónu mezi FSA a SDF. Případný střet mezi FSA a vládními vojsky není pro žádnou stranu (zatím) žádoucí, neboť hrozí přerůst v roztržku mezi Tureckem a Ruskem.

Damašku se samozřejmě nelíbí, alespoň mediálně, turecké operace v Sýrii. Syrská armáda obvinila Turecko z “flagrantního porušení syrské suverenity." Podle turecké tiskové agentury Anadolu tureckem podporované syrské síly (zejména FSA) kontrolují 1900 km2 Sýrie.

Od prosince 2016 platí Ruskem a Tureckem dojednané příměří mezi Damaškem a opozičními skupinami, mimo jiné FSA. Nicméně ke krátkému střetnutí mezi vládními vojsky a FSA došlo na začátku února, u města Al-Bab - kdy se obě strany (ze severu a jihu) snažily vytlačit IS z města.

Celou situaci uklidnil až ruský zásah. Pro Rusko není v zájmu, aby syrské vládní síly bojovaly s Tureckem, jako není pro Američany v zájmu, aby Turecko bojovalo s Kurdy.

V každém případě je jasné, že porážka IS nic nevyřeší. Zničení IS neznamená zabití všech jeho bojovníků. Tisíce bojem ostřílených islamistů se po "zničení" IS rozletí po celem Blízkém východu a najdou si jistě zázemí i ve stovkách povstaleckých skupin a frakcí v Sýrii.

Prozatím se Rusku a Spojeným státům daří udržovat všechny nesvářené syrské frakce od sebe. Je závažnou otázkou, zda to půjde i bez stále vojenské přítomnosti obou zemí v oblasti.

Zdroj: War Is Boring, The New York Times

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za ...

Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...

Recon Strike Group vs. ruské mechanizované brigády

Americký plukovník ve výslužbě Douglas Macgregor je vlivný americký vojenský myslitel, autor knih a ...

Testy houfnice M777ER s nejdelším dostřelem na světě

Vojenský výzkumný závod Picatinny Arsenal americké armády (US Army) pokračuje ve střeleckých ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • logik
  19:25 10.03.2017

  Co dodat - když někdo neví jak odpovědět, tak zpravidla sáhne k osobním útokům...

 • Luky
  17:50 10.03.2017

  Protože ty tvoje subjektivity typu "Asada mezinárodní společenství příliš neuznává" vůbec nehodlám rozvíjet a komentovat, stejně tak jako ostatní body, které jsou zcela odtržené od reality. A ten tvůj CAPSLOCKOVEJ konstrukt taky nemíním hrát a komentovat. Vůbec nechápu o co ti jde, nebudeš mi diktovat svoje pokroucený témata, Turecko je v NATO a je celkem jasný, kam jsem mířil. jestli to nechápeš, holt ti není dáno.

  Docela by mě zajímalo, co se člověku v živote musí přihodit/nepřihodit aby z něho byl 100% chorobný konformista jako ty. Pokud tedy za to pseudovysvětlování nebere prachy.

 • logik
  16:20 10.03.2017

  1) Asada mezinárodní společenství příliš neuznává. Viz ono veto Ruska, které zabránilo mezinárodní intervenci, která by byla mj. zaměřená i proti Asadovi. Takže z většiny členů RB evidentně Asada zcela uznává pouze Rusko.
  Sýrii mezinárodní společenství uznává jako stát, ale není v současné době vůbec jasné, kdo vlastně za ní má mandát hovořit.

  2) V Sýrii si jezdí kde kdo. A to z prostého důvodu, že Sýrie (ať již je její legitimní představitel kdokoli) není dlouhodobě schopná zabránit zločineckému režimu na svém území páchat škody. Tak se o to starají okolní i neokolní (Rusko, USA, EU, Izrael, Saudská arábie...) státy. Zcela právem. Čistě přítomnost turecka v Sýrii je i z hlediska mezinárodního práva v pořádku - problém je jen, co tam Turecko začalo dělat mimo potírání IS.

  3) To, že to narážkama na sankce přirovnáváš k útoku Ruska na Ukrajinu, kde Ukrajina nijak Rusko nepoškozovala (viz 2) je právě to Tvoje zjednodušování, kdy ze složité situace v regionu vytáhneš jeden aspekt, ovšem jaksi zapomínáš na deset dalších podstatných skutečností...

  4) Ze srovnání vývoje v Sýrii a v Lybii lze s velkou mírou jistoty říci, že intervence NATO do Lybie snížila migraci do Evropy. Neboť ze země s podobnýma startovníma podmínkama kde se neintervenovalo k nám přišlo řádově více uprchlíků.

  5) A už asi podesáté opakuju - a ještě jsi na to ani jednou nereagoval, protože na to evidentně nemáš co říci:
  NATO alespoň Turecku ve vojenské intervenci do Sýrie brání (respektive brání té části vojenské intervence, která neřeší IS, viz bod 2). Rusko mu nebrání a naopak si pochvaluje vojenskou spolupráci s Tureckem. PROČ SE TEDY FURT NAVÁŽÍŠ DO NATO, KDYŽ SE RUSKO EVIDENTNĚ VE VZTAHU K TURECKU CHOVÁ HŮŘE, A NIJAK NEKRITIZUJEŠ CHOVÁNÍ RUSKA?

 • Luky
  15:24 10.03.2017

  ...jo a Asad by se dohodnul skoro na čemkoli, když ho za to nechají na západě vydechnout. To není svobodné rozhodnutí.

 • Luky
  15:23 10.03.2017

  Hele logiku, já tady neřešíl na 20 stran právní čistotu fiktivního proplutí Kuzněcova Bosporem. Takže si v klidu můžu upozornit na to, že Turci vtrhli do Sýrie, kterou uznáváme my i mezinárodní společenství. Jezdí si tam plně označení a žádný sankce.
  To je silný kafe a ne hledání záminek, není důvod mě kvůli tomu nařknout z ČB vidění, zjednodušování a zploštělosti.
  Co se týče NATO, na něm mi mnohem více vadí, že pomohlo založit dva muslimský státy v Evropě, pořádalo a podporovalo intervence, které pomohly zažehnout migrační vlny a když se měly hlídat evropské hranice tak prohlásilo, že to nemá v kompetencích...čili toto mi vadí mnohem víc, než jestli mají Amíci povolení k vjezdu do Sýrie. Mě totiž jde o události a jejich význam, nikoli o slovíčkaření.

  Pokud se bude NATO pod Trumpovou správou odvracet od PNAC vidění světa, nic proti němu nemám. To ale ukáže čas, zatím je to tam hodně zažraný.

 • logik
  15:02 10.03.2017

  - já Tě jen upozorňuju že

  1) kritizuješ "za drobnosti", zatímco daleko větší průšvihy necháváš bez povšimnutí

  2) situaci zjednodušuješ do té míry, až Ti z toho vycházejí nesmysly (
  - viz předchozí post
  - takový detail, že např. útok na al-Báb byl evidetnně dohodnutý mezi Asadem a Tureckem, takže zas tak bez dohody s Asadem tam nejsou
  - navíc je dosti diskutabilní, zdali Asad je opravdu legitimním reprezentantem Sýrie (vzpoura proti němu byla totiž dle mezinárodního práva oprávněná)
  atd.
  atd)

  3) zaměňuješ česká média (na které ještě hledíš dosti zploštěle) a českou politiku, která se od "nálady a významnosti" zpráv jak jsou prezentovaných médii liší.

 • Luky
  14:54 10.03.2017

  Zámiňku nehledám, jen vidím to schizma a pokrytectví.
  Upozornil jsem na to a nemůžeš to ustát, to je celý.

 • logik
  14:48 10.03.2017

  - víme, co udělala. Místo toho, aby tam vznikla druhá Sýrie s 50% lidí bez domova, tak tam pomohla nastolit alespoň na dva roky jakžtakž fungující stát a po celou dobu to tam je výrazně lepší než v Sýrii. A kdyby tam mezinárodní síly zůstaly (což by v Sýrii s velkou pravděpodobností zůstaly), bylo by tam ještě lépe.

  - která média? Novinky? Idnes? Ihned? Echo24? Haló noviny? Každá píšou o zahraniční politice odlišně. Naštěstí nejsme v Rusku, kde opravdu média píšou až na vzácné výjimky jednotně.

  - Když turci začali s útokem v Sýrii, tak opravdu útočili proti IS. Tak jim šlo těžko něco vyčítat. Předvádíš klasickou "hyperkritiku": když NATO neútočilo v sýrii na IS, bylo to špatně, když útočilo, je to zas špatně.....

  - Chceš popřít, že Rusové s Turky vojensky spolupracují, když to přiznává sám Putin? Chceš popřít, že vojenské jednotky NATO zabraňovali Turkům v další intervenci? Proč se neopíráš do Ruska a nadáváš NATO?

  - Vidíš mezinárodní politiku totálně černobíle. S ruskem rozhodně kamarádi nejsme, v současné době je to pro NATO jeden z "prioritních nepřátel". Přesto se s ním o situaci v Sýrii bavíme. Takže to, že v jiných věcech spolupracujeme s Tureckem jaksi nemá vztah k tomu, jak hodnotíme to, co dělá v Sýrii.
  Politika není ANO, ANO, NE, NE. Asi bohužel, ale to není problém našeho vztahu k Sýrii, ale celkové zahraniční politiky jako celkového systému - úplně stejně by se šlo navážet do kterékoli jiné země.
  Pro tebe ovšem to, co je naprosto přijatelné od jiných zemí (např. Ruská spolupráce s Íránem, koneckonců Asadem, nebo třeba i Severní Koreou), tak u NATO je neskutečný problém. Z jediného důvodu - nemáš rád NATO a tak hledáš jakoukoli zámiňku proti němu.

 • Luky
  14:32 10.03.2017

  Víme co udělala mezinárodní intervence na severu Afriky, tak nepiš hlouposti.

  Když píšu o politice tak o politice, když o médiích, tak to taky napíšu. Pochop ale, že z toho, jak píšou média, se dá dobře usuzovat o postoji nadnárodního aparátu.
  Když se Turci na invazi chyslali, úplně v pohodě se o tom mluvilo dva týdny v médiích (jako před jakoukoli intervencí západu). Bez špetky nechuti, skandálu nebo zmínce o mezinárodním právu. Prostě chystají se intervenovat a potom - spustili to co už oznamovali atd... Stačí si najít titulky z té doby.
  Žádné protesty a žádné sankce. A od té doby probíhají i mezinárodní cvičení s Tureckou účastí. Myslím, že byli i tady. Takže jsme to my, cvičíme s nimi, nijak neprotestujeme. To je ten dvojí metr a dá se z toho usuzovat lecos.
  Mi přijde, že celý ten Turecký převrat je jen výmluva pro to další co následovalo.

 • logik
  14:21 10.03.2017

  Luky: vidíš jen to, co cheš vidět. Naše média nemají problém s X věcma. Např. nijak extra nepokrývali opakované ruské veto mezinárodní intervence do Sýrie - která by např. přinejmenším částečně zabránila migrační krizi.

  Navíc - bavíme se o POLITICE nebo o MÉDIÍCH? Protože to zaměňuješ. Mluvil jsi o NATO, tedy o naší POLITICE. A ta rozhodně s konáním Turecka v Sýrii souhlasí řádově méně, než Rusko.

  Protože - viz tato zpráva, jednotky USA Turecku v další invazi do Sýrie brání. Rusko? To si pochvaluje vojenskou spolupráci, viz např.:

  "Ruský prezident Vladimir Putin se v Kremlu sešel se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem k jednání o Sýrii. Před začátkem schůzky chválil efektivní a těsné kontakty, které podle něj navázaly turecké a ruské vojenské a speciální síly. "
  https://www.novinky.cz/... (v stalo se)

 • Luky
  13:04 10.03.2017

  Co Rusové vyhandlují v rámci jejich pragmatické politiky je jedna věc. Že naše média nemají od počátku s tureckou intervencí problém je věc druhá. Kdyby to západu opravdu vadilo, mohl by se alespoň trošku vztekat/zabarvit zprávy. V jiných oblastech s tím vůbec nemá problém, takže ryzost zpravodajství jako argument neobstojí.

 • logik
  12:52 10.03.2017

  Luky: My jsme v OSN. Takže pokud jakýkoli stát v OSN něco dělá, děláme to my. Toť tvoje logika.

  btw. Turci jsou tam především proto, že se začali "bratříčkovat s Putinem". Ten to jejich počínání schvaluje daleko více, než kdokoli z NATO.

  rasto12: Seš si tou Asadovou vládou tak jistej?
  https://www.novinky.cz/zahrani...

 • Shania
  12:32 10.03.2017

  Luky: uz je to 12 mrtvých, ale tzv vladní pohranicnici jsou hyzbalah syria.

 • Luky
  12:41 09.03.2017

  stirling je tak mimo mísu, že na to nemá smysl navazovat.

  Jinak se zdá, že turecká strana/fsa zatím nerespektuje tu vytyčenou čáru na styku s kurdy a vládními "pohraničníky"

  http://syria.liveuamap.com/en/...

  24 minutes ago - 36°26′N 37°40′E
  8 soldiers of the Syrian border guards were killed in a clash with Turkish army and affiliated groups in western Manbij
  v diskuzi je hřejivý obrázek:
  https://pbs.twimg.com/media/C4...

 • rasto12
  00:58 09.03.2017

  "Asad je spíše už jen maskot, teď tam primárně rozhoduje putin a irán a on s tím ani nic dělat nemůže, protože jak zde někdo píše on prostě nemá sílu cokoliv tam bez nich udržet . "

  Pozor, pozor. To čo tu niekto píše o bábkovej vláde Asáda je blbosť. Rusko a Irán pomáhajú oslobodzovať, ale na miestach ktoré sú oslobodené vládne zase Asád. Je tam nejaká okupačná vláda cudzincov ? Nie ! a Viete prečo nie ? Lebo Asáda tam zase a po poučení z nedávnej minulosti znova, predstavuje stabilitu. Toto nemajú prečo Rusi a Iránci meniť. Asád je pre tých preživších, neprchnúcich ten kto ich neopustil. "Mal svoje chyby, ale...."


  "Klidně to tam může nakonec skončit např. válkou mezi Iránem a Tureckem (který Putinovi za nevměšování slíbí zachování základny...) - a takovejdlech poměrně reálnejch scénářů si lze vymyslet hafo.

  "semtam: s tím Asadem si seš trochu dost jistej. Ono Rusko se tam nebude angažovat věčně - a Asad sám furt nemá dost sil se tam udržet. Obzvlášť poté, co se opřel o Irán a tím ještě více naštval všechy sunitské mocnosti v regionu. "

  Rusko má záujem tam mať vojenské základne. Bude tam večne ? Čo je večnosť ?

  Ktoré sunitské mocnosti naštval ? SA ? Tá sa bortí v Jemene. Vieme ako sa jej tam darí ? Mediálne ticho. Ktovie prečo ? To ticho je až podozrivé, ale to by sme sa už bavili o "konšpiráciách" . Sýria je pre nich už len taká spomienka na to, ako by to bolo ak by to vyšlo. Chceli byť svetová veľmoc a budú radi ak vyviaznu z Jemena.

  Turecko ? Tak to si už vďaka Sýrii užili dosť. Tiež chceli byť rovní s veľkými ,ale na to nestačí mať silnú armádu a zároveň ekonomiku závislú od Ruských turistov. Je to samozrejme zjednodušené, ale ekonomiku neokakajú a hlavne si to začali / začal Erdogan / aj proti EU. To nemôže Turek vyhrať, len voči Sýrii ustáť a čo bude s EU závisí od našich predstaviteľov.

  Turecko má však proti Rusku špeciálne výhody a ospravedlnenia. Vieme mu v EU odpustiť všetko a nič nebudeme sankcionovať. No nechajme sa prekvapiť dokedy nám to vydrží.


  "Luky: snažím se tě pochopit, že chceš šířit svůj názor, ale přijde mě trošku zbytečné zrovna na webu kde je debata o ukrajině (či jiném okupovaném území ruskem),"

  Viete čo je sranda, nikdy som nevolil ľavicu a vždy som bol za to nech sa má každý ako chce. Som pankáč ! To je na dlhšiu debatu. Už ma "vytáčajú" tie "pindy " pseudo demokratov o tom ako bola časť Ukrajiny ukradnutá Ruskom. Ktoré okupované územia ? Je niekde okupačná správa ? Tak ako bola Nemeckom v Pobaltí ? Píšem to často. Ak by sa Juh Slovenska chcel odtrhúť a pripojiť k Maďarsku, ako chceli v 90.rokoch, tak nech. Nech sú tam kde chcú byť. Inak nás to bude stáť peniaze a tak to aj je.

  " plácal o tom, že má za pár měsíců vyřešeno a že těm neschopům z nato ukáže jak se to dělá atd. prostě ne vše je zalité sluncem a ne ve všem měl putin pravdu. Sám víš, že např. Kobani by bez usa (nato) a dokonce i byla nutná i pomoc nenáviděného turecka padlo do rukou is a nikdo neví jak by se to pak vyvíjelo. "

  Ani ja som Rusom neveril. Je ťažké vyhrať proti médiám ktoré veria SOHOR, či ako sa ten anglický zdroj volal. Rusko nemohlo vyhrať, keď každý zásah bola nemocnica, ihrisko, tržisko a kvantá civilov , ktoré zachraňujú "biele prilby" No hlavne Rusi nevedeli, že zahraničná podpora bude až taká.


  Pán Sterling, robíte si srandu ? "Mě přijde např. nejlepší způsob boje proti is i když je hodně zdlouhavý ten který teď jede usa v Iráku, snažili se doplnit iráckou armádu, něco je naučili, dodali nějaké zbraně, poskytují poradce informace a podporu obecně, ale primárně to leží na samotné armádě a kurdech. I když občas musí nasadit někam svoje speciály tak primárně je to nastaveno tak, chcete to zpět tak bojujte za sebe. Je to dlouhé a výsledek nejistý, ale přijde mě to správný postup. " A robí Rusko v Sýrii niečo iné ?

 • stirling
  13:30 08.03.2017

  Luky: Jestli ti to udělá dobře tak ano koukám na minimax, ale tím pádem jsem televizor musel zapnout (tedy pokud jsi nemyslel to otevřít doslova).
  Určitě by jsi mě mohl nazývat whábistou, ale prosím napiš na základě jakého mého názoru jsem si tohle zasloužil? Jako, že nejsem fanoušek "osvobozování" ruské menšiny v okolních zemích ruska?
  Opačný názor mám na Ukrajinu, což jsem psal a nevím proč to vztahuješ k turecku?
  Pokud se tímto způsobem ptáš na můj názor ohledně operace turků v sýrii tak opravdu nevím do jaké míry je to obrana a do jaké míry kalkul, ale přikláním se k tomu, že Turecko jen kalkuluje a chce si z porcování Sýrie odkrojit nějaký díl. Určitě ale odmítám, že se jedná o operaci NATO, je to turecké dílo a ono si nese odpovědnost i náklady a rozhodně mu nefandím. Takže ČR s tímto nemá vůbec nic společného a tvoje spojení mě přijde spíše úsměvné.

 • Luky
  12:50 08.03.2017

  Přečti si můj první post, na který jsi reagoval a potvrdí ti, že se opravdu dá debatovat bez Ukrajiny.
  Máš na to opačný názor, fajn přijde ti v pořádku, že si Turci operují na území sousedního státu a všem je to měsíce fuk. Oni je totiž Syřani k porážce IS nepotřebují, jim by stačil relativní klid zbraní na západě, kde Turci bojovali a vydatně podporovali turkmeny a další "zelený"...
  Asi jsi už dlouho neotevřel televizor nebo koukáš jen na Minimax.
  Nepiš o mě jako o prorusovi, taky tě nenazývám wahábistou.

 • stirling
  12:31 08.03.2017

  Luky: myslím, že se dá o Sýrii debatovat úplně vpohodě bez ukrajiny a i když mám opačný názor než ty rozhodně ti tu nebudu nic vyvracet jen jsem chtěl, aby byla také jedna debata bez ukrajiny nic víc.
  Teď k Sýrii, všude kde se mluvilo o ničení památek tak vždy to bylo tak, že za to může IS nikde jsem neviděl žádné spojení s Asadem či Ruskem. O nějakém škodolibém tetelení také nevím. A děti tam asi určitě trpí na všech stranách konfliktu a když to tak vezmu tak takové články/reportáže je vidět u nás minimálně. Nejčastěji vidím obrázky a videa přímo z bojů.
  Chápu, že jako prorus, by jsi chtěl všude oslavovat putina jak osvobodil sýrii a ochránil svět před is, ale když se na to podíváš nezabarveně tak určitě svůj velký podíl rusko na porážce is má (doufám, že přijde) a myslím, že mu ho nikdo nebere na druhou stranu rus za to dostal zasloužený vliv a spojil se při tom s teroristy (což paradoxně všichni předhazují usa, že dávali podporu jiným teroristům) , plácal o tom, že má za pár měsíců vyřešeno a že těm neschopům z nato ukáže jak se to dělá atd. prostě ne vše je zalité sluncem a ne ve všem měl putin pravdu. Sám víš, že např. Kobani by bez usa (nato) a dokonce i byla nutná i pomoc nenáviděného turecka padlo do rukou is a nikdo neví jak by se to pak vyvíjelo.
  Mě přijde např. nejlepší způsob boje proti is i když je hodně zdlouhavý ten který teď jede usa v Iráku, snažili se doplnit iráckou armádu, něco je naučili, dodali nějaké zbraně, poskytují poradce informace a podporu obecně, ale primárně to leží na samotné armádě a kurdech. I když občas musí nasadit někam svoje speciály tak primárně je to nastaveno tak, chcete to zpět tak bojujte za sebe. Je to dlouhé a výsledek nejistý, ale přijde mě to správný postup.
  Podle mě boj v Sýrii je takový, že i když něco vypadá pozitivně tak to rozhodně bílé není a buďme rádi aspoň za tu tmavě šedou .

 • Luky
  11:06 08.03.2017

  Todo jestli sis nevšimnul, tak i ten článek je o tom, že Turci tam nejsou kvůli IS. Už s nimi ani nemají žádnou frontu. O tom je řeč.
  Mimochodem zpočátku jim IS ochotně vyklízel pozice, později se už bojovalo.

  Velkoryse jsem nerozmazával US pozemní jednotky, které tam také jsou ale také bez převleku..no ještě mávají vlajkami.

  Jo Stirlingu, člověk musí léta číst všechno z pohledu mezinárodního práva, které se navíc ještě dost ohýbá a ve finálně i emočně zabarvuje od těch správných novinářů. A když si rýpnu k věci (ten článek je o Turecké invazi), tak se ode mne očekává chápající přezíravost. Já to samozřejmě chápu, ale už mě otravují každodenní zmínky o Krymu a do toho kecy o trpících syrských dětech (podávají to tak že za to může Asad). Korunu tomu dávají procítěné reportáže o demolici památek v Palmyře. Já tam nějaký čas pobyl a hrozně mě štvalo, když Palmyra padla zpět k IS...to se většina škodolibě tetelila, že to Syřani/Rusové neudrželi, když na ně najela ta vlna tisíců džihádistu (od Mosulu?). Teď se předstírá účast a zmiňují se evropští vědci se svými softwéry, kteří to naštěstí pomůžou obnovit. No to mě poser, kdyby to neživili, nemuseli tam teď posílat vědce...

 • Todomatch
  09:34 08.03.2017

  Luky, plačky jako ty mě nepřestanou fascinovat. Proklínáte uprchlíky v Evropě, ale nevynecháte jedinou příležitost kritizovat boj zemí NATO proti opravdovým teroristům z IS v Sýrii. Půjčím si závěr tvého příspěvku - My tam operujeme, my jsme NATO. My bojujeme proti IS, ať se ti to líbí nebo nelíbí.

 • stirling
  09:12 08.03.2017

  Asad je spíše už jen maskot, teď tam primárně rozhoduje putin a irán a on s tím ani nic dělat nemůže, protože jak zde někdo píše on prostě nemá sílu cokoliv tam bez nich udržet . Takže i když aktuální mapa vypadá z jeho lépe, tak stejně už nikdy nebude svým pánem.
  Luky: snažím se tě pochopit, že chceš šířit svůj názor, ale přijde mě trošku zbytečné zrovna na webu kde je debata o ukrajině (či jiném okupovaném území ruskem), pod každým druhým článkem zatahovat za každou cenu toto téma i do debaty o Sýrii která i bez toho nabízí tolik protinázorů, že to bohatě stačí.

 • Luky
  08:39 08.03.2017

  Nějak postrádám na ČT každodenní vřískot, že NATO nelegálně operuje těžkou technikou na území suverénního státu. A tím ani tolik nemyslím Strykery jako turecké jednotky. Nejsou tam na dovolené ale v uniformách a viditelně. Jaktože na Kavčích horách ještě "investigativcům" nepopraskaly žilky? My tam operujeme, my jsme NATO. Napadli jsme Sýrii.

 • semtam
  15:31 07.03.2017

  logik

  Je jedno koho Asad naštval nebo nenaštval. Ta válka s podporou sunitských zemí je tam již dlouho a měla svůj cíl. Asad je hlavně nasral, že ho do teď neporazili a karta se obrací.

  Nevím, kde v mém příspěvku čtete, že Asad to má jisté, když píšu úplně opačně. Ale z jistotou můžu říct, že nyní Asad ovládá nejvýznamější centra v zemi.

 • logik
  14:11 07.03.2017

  semtam: s tím Asadem si seš trochu dost jistej. Ono Rusko se tam nebude angažovat věčně - a Asad sám furt nemá dost sil se tam udržet. Obzvlášť poté, co se opřel o Irán a tím ještě více naštval všechy sunitské mocnosti v regionu.

  Jedinej, kdo má podle mne motivaci i sílu tam Asada udržet opravdu v dlouhodobé perspektivě je podle mne spíše Irán než Rusko. Takže buďto stejně Asad nějakým způsobem odejde, nebo tam vznikne protektorát Íránu s vazbama na Rusko, nebo ????

  V každém případě tvrdit, že tam má někdo něco jistýho je dosti troufalé. V teď v podstatě nikdo z těch, kdo tam mají nějakej vliv nebo sílu zasáhnout (Putin, Edrogan, Trump, atd...) není "vypočitatelnej".
  Klidně to tam může nakonec skončit např. válkou mezi Iránem a Tureckem (který Putinovi za nevměšování slíbí zachování základny...) - a takovejdlech poměrně reálnejch scénářů si lze vymyslet hafo.

 • semtam
  00:50 07.03.2017

  dusan

  Koukám, že jste změnil rétoriku...

  O Sýrii se nedá nic s jistotou říci, ale je docela jisté, že ta intervence co Sýrii postihla v roce 2011 svých cílů nedosáhne a bude se muset spokojit s málem. Všechna významná města a tudíž centra Sýrie již nemají. Kurdský vliv v Sýrii jen posílí k nelibosti Turecka. Asad získal zpět hlavní centra a stále (teď již více) ovládá nejzalidnější části Sýrie. Otázkou zůstává, jak se rozparceluje poušť na východě. V Idlíbu dokonce nedávno probíhala proasadovská demonstrace. Neuvěřitelné...

 • dusan
  23:52 06.03.2017

  Kozlus

  Rusi nie sú určite takí tupí aby to "chceli dotiahnuť do konca" ....

  Rusi OFICIÁLNE !!! brzdili už pár krát Asada pred jeho blúznením .... lebo každému (asi mimo Asada) je zrejmé, že Sýria už NIKDY nebude ako pred vojnou.

  Rusi sú realisti a vedia, že síce môžu vojensky rozprášiť celú opozíciu ... ale "výhrou" bude akurát partizánska vojna a nestabilita ... a na to nemajú ani čas ... ani chuť ... a samozrejme ani peniaze ...

  Okrem toho je tam samozrejme Turecko ... a to sa určite nevzdá len tak svojich výdobytkov .... a Kurdi, ktorí budú bojovať proti každému čo bude proti ich nezávislosti. Skrátka ide o sever Sýrie .. na ktorý už môže Asad zabudnúť ...
  A Izrael zas brzdí Hizbaláh a Irán v Sýrii .... aj vojensky...

  A netreba zabúdať, že to, že Obama zo Sýrie "vycúval" ... neznamená, že tam Trump (napriek izolacionizmu) zas naplno "nevpáli". A USA, nech sú dnes akokoľvek "vyšachovaní" sú jednoducho takou silou, ktorá bude spolurozhodovať o tomto regióne tak či tak. Stačí si pozrieť na ťažbu z bridlíc v USA .... už dnes "rozkývala" celý blízkovýchodný región .... a úspešne sabotuje snahu OPEC-u o "spravodlivé" ceny ropy ...našťastie pre nás : )

 • Kozlus
  21:07 06.03.2017

  dusan:
  "Rusom stačia ich základne a rátam, že je im v celku jedno čo sa stane na severe Sýrie, pokým tam nebude IS .... "

  Nesouhlasim. RF musi ukazat, ze sveho spojence nenecha padnout a ze kdyz se do neceho pusti, ze to taky dotahnou do konce. A dalsi dost dulezita vec je, ze potrebuje zabranit vzniku souvysleho uzemi, kudy by se mohl vest plynovod ze statu Zalivu do EU.

 • semtam
  20:36 06.03.2017

  Jan Grohmann

  Menší dotaz, kde píšu kdo může za situaci v Sýrii? Trochu zvláštní...

 • semtam
  20:29 06.03.2017

  Jan Grohmann

  Myslím, že by nebylo na škodu si oprášit co řekla Eva Filipi pro Institut 2080.

  Je tam i zmínka o jakési koalici Francie či VB se Saúdy.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Jan Grohmann
  20:11 06.03.2017

  Sematam, "zvláštní" je, že se úplně rozcházíte, co říkala Eva Filipi pro Institut 2080. Podle ní hlavní vinu na situaci v Sýrii nesou bývalé místní koloniální velmoci - Francie, VB.
  USA hrály roli více moderátní, abych přesně použil její slova. Ve vaší rovnici něco chybí, nebo Filip neví, co říká.

 • semtam
  19:54 06.03.2017

  dusan

  Kto sa v tom má vyznať??? Stačí si přečíst článek na jaký odkazuješ. Tyto íránské rakety se v Sýrii vyráběli na základě licence...

  Jak bude vypadat Sýrie lze těžko předpovědět, ale směřování napovídá tomu, že sever Sýrie budou ovládat Kurdové nejspíš v rámci Sýrie. Západní Sýrie je již daná, tam to má Asad jistý. Východní Sýrie se nespíš zbaví IS (tedy v té síle v jaké byl), jde o řídce obydlená území. Pokud Irák osvobodí Mosul, tak je možné, že vstoupí na území Sýrie. Vše se svolením Asada (Írán má také v Iráku velký vliv a obklíčení Mosulu byla jeho žádost. USA chtěla zachovat únikovou cestu směr Sýrie).

  Tudíž nad východní Sýrií leží otazník. Idlíb budou provázet asi i nadále boje. jak mezi opozicí navzájem, tak po ukončení bojů s IS se na něj zaměří syrská armáda.

  A ano, Asad by bez ruské a íránské pomoci to asi projel. Jenže, kde by byla opozice bez saúdské, turecké a americké pomoci?

 • dusan
  19:32 06.03.2017

  http://defence-blog.com/news/s...
  Iránske rakety odpaľujú protivládni povstalci na vládne vojská ktoré sa opierajú o masívnu pomoc Iránu .... a ku.va kto sa má v tom vyznať : )
  Jedno je isté ... žiadne čierno-biele videnie tu nie je na mieste ... a neverím, že má niekto v Sýrii jasno čo sa tam všade deje .... ak tak iba v nejakej časti. Jednoducho sa stretávajú mnohé záujmy - od veľmocí po kadejaké rodinná a klanové.
  Očakávam, že Ergodan bude chcieť "exportovať" svoje problémy do Sýrie .. skrátka pokým bude tam "bordel" .. tak bude mať clonu na zakrytie svojich problémov a potláčania opozície ....novinárov ... skrátka všetkých čo mu nevyhovujú.
  A Asad je tiež nejako moc hustý na to aký je slabučký .... bez iránske a ruskej pomoci by už dávno skončil.
  Rusom stačia ich základne a rátam, že je im v celku jedno čo sa stane na severe Sýrie, pokým tam nebude IS ....
  Kurdi budú bojovať za svoj štát a neverím, že ich niekto dlhodobo skrotí.
  Skrátka, konflikt bude pokračovať ... už len je otázkou ako.

 • semtam
  18:44 06.03.2017

  Shania

  PKK v Sýrii není nějakou hlavní silou Kurdů. V Sýrii Kurdové spadají pod YPG.

  YPG lze zjednodušeně brát jakožto odnož PKK, ale jako identickou organizaci PKK již nikoli. PKK má své kontakty jak v Sýrii tak Iráku (mezi Kurdy) a lze najít i jistou spolupráci mezi YPG a PKK plus jejich bratry v Iráku.

  SDF je vlastně rozšířená YPG, která vzala pod svá křídla i Araby za účelem boje proti IS.

  YPG sama o sobě se nikdy výrazně nepodílela na boji opozice proti Sýrii. V místech kontaktu Sýrie a kurdských území neprobíhali nikdy nějaké otevřené boje. Samozřejmě za celou dobu by jsme napočítali různé incidenty mezi armádou Sýrie a Kurdy. Ale o nějaké přímé konfrontaci nemůže být řeč. Jak píšu, v místech doteku je dlouhodobý klid a předání západního Manbiju svědčí o nějaké důvěře.

 • Wladis
  18:30 06.03.2017

  mohli ste do článku hodiť aj nejakú aktuálnu mapu
  - pre tých čo sa zaujímate o situáciu v Sýrii je dobrá táto mapa:
  https://syria.liveuamap.com/...

  - pravidelne aktualizovaná

 • Shania
  16:18 06.03.2017

  Komedie pokračuje...

  Turci jsou v syrii z jediného důvodu a to zabránit PKK vytvořit Rojavu.

  US jejich debilní politikou nechali PKK aby defakto vyhladila jejich opozici a veškerou svou energii věnovali posíleni svojí moci a ne boji proti ISIS.

  Takže USA defakto podporují teroristickou organizaci, nad kterou nemají absolutně žádnou kontrolu. Tahle situace je toho důkazem, obzvlášť když Kerry několikrát ujišťoval, jak se Kurdi už v srpnu stáhli za Eufrat, což se nikdy nestalo.

  Situace je ještě víc komická, když síly SDF, což jsou defakto frakce co bojovali proti asadovi, jsou donuceni odevzdat režimu svoje pozice, aby PKK nebyl rozdrcena TSK... fakt super, jsem moc zvědav jak to dlouho SDF ještě vydrží.

  Bohužel očividně se v tomto směru americká politika v regionu nijak s trumpem nezlepšila, takže to bude pokračovat a budeme poslouchat blabolení o tom jak je třeba zničit ISIS. CENTCOM uz i nějakou poskytuje režimu leteckou podporu proti ISIS.....
  https://pbs.twimg.com/media/C5...


  PKK se taky to jejich vrážení nožu do zad šeredně vymstí v okamžiku kdy Asad nebo někdo jiný bude mit volné ruce aby s nimi zatočil.

  ----------

  semtam: Cooper se v tomhle dost přesně trefil

  https://warisboring.com/who-bo...

  https://warisboring.com/al-ass...

 • raziel87
  15:32 06.03.2017

  alternativní myšlenka ;) odproštění od faktů....aby nám Turci ještě neodstartovali ten starozákonní Armaggedon - hora Megido. Jeden velkej průser a půjde to ráz na ráz

 • raziel87
  15:12 06.03.2017

  2 Supreme
  že je Erdogan slušně řečeno hňup (fakt se chci držet při zemi) to už všichni víme, ale moc neveřím tomu, že by to byl úplnej magor. Rusové možná zapomněli oficiálně, ale neoficiálně jim Karlova ani Fencer nezapomněli a jen tak neodpustí.

 • Radim
  14:50 06.03.2017

  Tam bude ještě sakra horko... asi čtyři dny nazpět, Tureko pohrozilo USA, že v případě pokračující podpory kurdům, bude nuceno zablokovat základnu v Incirliku.
  Zdroj http://www.nrttv.com/ar/Detail...

 • semtam
  14:29 06.03.2017

  Ještě uvedu, že během minulého měsíce do dneška se situace v Sýrii poměrně pohla.

  Aby vůbec mohli Kurdové předat západní Manbij vládním silám, tak musí mít k nim přístup. Ten byl dosažen dobytím územím východně od Aleppa na úkor IS. Po osvobození Aleppa se syrské síly vydali na východ. Před Al-Babem se střetli s protureckými silami. A před několika dni teprve dosáhli pozic Kurdů.

  Tímto ziskem území de-facto odřízli Turecko o možnost vstupu do hloubky Sýrie.

  Dále byla znovu osvobozena Palmýra a vyšetřování OSN dospělo z závěru, že kdysi tak medializovaný útok na humanitární konvoj má na svědomí Sýrie a nikoliv ruské letectvo, jak bylo s oblibou propagandisty prezentováno.

 • Superme
  13:50 06.03.2017

  Velice se mi líbí spolupráce Syrské vlády s Kurdy u města Manbidž. Turek vyhrožoval dalším vražděním Kurdů, tak Kurdové předali okolní vesnice Syrské vládě. Tak jsem zvědav, jaké koule má skutečně Erdogan, protože jestli začne útočit na SAA, tak můžou zapomenout na pomoc Rusů a dost si nabrousit jak Putina, tak Trumpa. Jojo, kdo seje vítr, sklízí bouři :)