Bundeswehr se probouzí: Němci přidají armádě 20 %

Foto: Voják Bundeswehru; ilustrační foto / BMVg
Voják Bundeswehru; ilustrační foto / BMVg 

Německo se přidalo k dalším zemím na evropském kontinentě, které se probudily z letargie, a začíná více investovat do své obrany. Důvodem jsou především události na Ukrajině a nutnost boje proti islámskému terorismu.

Probuzení ze zimního spánku

Německo vydává na obranu dlouhodobě 1,2 až 1,4 % svého hrubého domácího produktu. Avšak díky silné ekonomice má německé ministerstvo obrany jeden z největších vojenských rozpočtů vůbec - aktuálně patří Německu osmá pozice ve světovém žebříčku vojenských výdajů.

V posledních letech ale Německo stále snižovalo výdaje na obranu až na úroveň 1,2 % HDP, což se samozřejmě projevilo i v nižším vojenském rozpočtu. Avšak vzhledem k závažným bezpečnostním změnám v posledních letech se Německo rozhodlo výrazně zvýšit investice do armády.

Německo nyní přijalo plán, kdy do roku 2020 počítá s nárůstem obranných výdajů o 20 %.

Pro letošní rok německé ministerstvo obrany počítá s 34,3 miliardy euro (926 miliard Kč).V příštím roce němečtí vojáci získají 36,6 miliardy euro, v roce 2018 36,9 miliardy euro, v roce 2019 s 37,9 miliardy euro a v roce 2020 39,2 miliardy euro (tedy + 20 %).

Původní plány, ještě před krizí na Ukrajině, počítaly přitom s rozpočtem armády v roce 2019 s maximálně 33 miliardy euro. Německo tak oproti plánům “napumpuje” do armády v příštích čtyřech letech navíc 10,2 miliardy euro (275 miliardy Kč).

Více vojáků a techniky

Navýšení jde ruku v ruce s dřívějšími prohlášeními o nutnosti modernizovat německou armádu. V lednu německá ministryně obrany Ursula von der Leyen představila plán modernizace armády do roku 2030 v hodnotě 130 miliardy euro. Podle  Tobiase Lindnera, vojenského experta strany zelených v Bundestagu, jde o nárůst 50 miliard euro do modernizace oproti původním plánům.

Dodatečné peníze půjdou mimo jiné na nákup tanků Leopard 2, obrněných transportérů Boxer, samohybných houfnic PzH 2000 nebo vozidel Fusch. Vzroste také počet aktivních vojáků Bundeswheru na 185 000 mužů (+7000).

Počet tanků Leopard 2 vzroste z 225 kusů na 320 kusů. Kromě nákupu 350 nejnovějších bojových vozidel pěchoty Puma plánuje německá armáda (oproti dřívějším úvahám) udržet navíc 190 bojových vozidel pěchoty ve výzbroji. Není jisté, zda německá armáda získá další vozidla Puma nebo projdou modernizací současná vozidla Marder.

Zvýší se také o 130 kusů (na 1300) počet kolových obrněných vozidel Fuchs a Boxer. Počet samohybných houfnic vzroste na 101 kusů (z 89 kusů) a počet vozidel Fennek z 217 strojů na 248 strojů. V německé armádě rovněž zůstane ve výzbroji 38 raketometů MARS II (modernizované MLRS).

Německo stále pozadu

V Německu existuje tlak na další zvýšení rozpočtu armády. Velení Bundeswheru například požadovalo na roky 2017 až 2020 18,5 miliardy euro, místo vládou schválených 10,2 miliard. Také podle komentářů v německých médiích musí Německo více investovat do armády, aby dohnalo roky zanedbávání svých ozbrojených sil.

Přes zvýšení je však Německo dalece od příslibu vydávat 2 % na svou obranu. Při vydají 2 % HDP by rozpočet německého ministerstva obrany dosáhl v letošním roce 57,2 miliardy euro. Největší evropské vojenské velmoci Velká Británie a Francie přitom ročně vydávají na obranu 49 miliardy euro (2,07 %), resp. 39,2 miliardy (1,8 %).

Pro srovnání, Rusko pro letošní rok hodlá vydat na obranu 38,3 miliardy euro, což se rovná 4 % ruského hrubého domácího produktu. Pokud Německo vydá na zbrojení stejně jako Rusko, tedy 4 % HDP, rozpočet německého ministerstva obrany dosáhne 114 miliard euro.

Před německou armádou nyní leží roky práce, aby dostalo své ozbrojené síly ze “zimního spánku”. Nejedná se však jen o pozemní techniku, tristní stav je i u letectva.

Podle zprávy vládního zmocněnce pro obranu Hans-Petera Bartelse z celkového počtu 114 stíhaček Eurofighter je 40 % mimo provoz (probíhá modernizace). V aktivní službě je pouze 68 strojů Eurofighter, z toho je však jen 38 letadel připraveno k okamžitému nasazení. Nedostatek náhradních dílů a peněz na opravu způsobil, že z 93 letadel Tornádo je pouze 29 strojů okamžitě nasaditelných.

Nedostatečné finance se podepisují i na vrtulníkovém letectvu. Německá armáda má v inventáři 43 bitevních strojů Tiger a 40 víceúčelových NH-90. Podle zprávy Bartelse je však pouze sedm Tigerů a pět NH-90 okamžitě nasaditelných do akce.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelci v Německu otestovali revoluční infračervený rušič

Izraelská firma Elbit Systems na cvičení EMBOW XIV mezinárodnímu publiku předvedla schopnosti nové ...

Airbus dodal první dva vrtulníky H145M německé armádě

Airbus Helicopters včera dodal první dva lehké vojenské víceúčelové vrtulníky H145M (LUH SOF) ...

Litva kupuje německé transportéry Boxer

Litva významně modernizuje své pozemní ozbrojené síly. Z Německa si pořídí obrněné transportéry, ...

Německo vyvíjí nástupce letadel Panavia Tornado

Podle zpravodajské agentury Reuters zvažuje Německo vývoj zcela nového proudového bojového letadla. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Nesher
    17:40 04.04.2016

    Logik Protože právo na sebeurčení znamená, že národ má právo vytvořit si stát (pokud ho ještě nemá) na územích, které historicky (a většinově) obývá. Neznamená to, že má právo ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik
    Protože právo na sebeurčení znamená, že národ má právo vytvořit si stát (pokud ho ještě nemá) na územích, které historicky (a většinově) obývá. Neznamená to, že má právo zahrnout do něj veškerá území na nichž se jeho příslušníci (byť třeba většinově) nalézají. Těšínsko 800 let bylo součást českého státu a vedla tudy jediná železnice na Slovenko (o třineckých železárnách a Karvinském uhlí nemluvě), právo Poláků na sebeurčení bylo naplněno tím, že PL dostalo prakticky celé rakouské (české) Slezsk, která také dlouhá staletí nebylo součást RP.
    Nicméně abych tu nebyl za českého nacionálního šovinistu, daleko spornější byl třeba nárok ČSR na Slovensko, min. na území obývaná většinově Maďary nebo Němci (Petržalka). Tady se skutečně uplatnila hrubá síla, historický nárok byl nulový a o národní sebeurčení také nešlo.
    Nicméně PL se v tomto čase chovalo zcela stejně, viz tehdejší východní Polsko (dnešní Západní Ukrajina, část Litvy a Bělorusko), tam o národní sebeurčení nešlo ani omylem (Poláci tam byli menšinou) a historické právo místy kulhalo na obě nohy.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    17:31 04.04.2016

    "Za těmito režimy leží desítky milionů mrtvých, kolik jich leží za Polskem? " Vidím dobre? Vážne chceš porovnať 6 ročné taženie Nemecka/Ruska po celej Európe s 2 týždennym ...Zobrazit celý příspěvek

    "Za těmito režimy leží desítky milionů mrtvých, kolik jich leží za Polskem? "

    Vidím dobre? Vážne chceš porovnať 6 ročné taženie Nemecka/Ruska po celej Európe s 2 týždennym tažením Polska, ktore aj tak bojovalo iba na vlastnom uzemi?

    Doležite je, že Poliaci využili hned prvu prilezitost ktoru dostali a obrali nas o uzemie.
    Stoji za zmienku, že Poliaci mali uzemne spory prakticky so vsetkymi susedmi. S Rusmi kvoli vychodnemu Polsku, s Litvou kvoli Vilniusu, s nami kvoli Tešínsku, s Nemcami kvoli Danzigu, ...

    Kolt, ja to Poliakom nevycitam, len poukazujem na to, že to vobec nieje ciernobiele.

    Tak isto ako oni, tak aj Rusi iba vyuzili situaciu a zabrali uzemie ktore stratili v predchazajucej vojne. So zvyskom tvojho prispevku suhlasim.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    17:30 04.04.2016

    Problém je především v tom pokud se nějaké území nazývá pojmenováním, které není nijak správné. Tolik k našemu pohraničí dříve obývanému německým etnikem. Pojem Sudety je ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém je především v tom pokud se nějaké území nazývá pojmenováním, které není nijak správné. Tolik k našemu pohraničí dříve obývanému německým etnikem.
    Pojem Sudety je produktem nacistické propagandy, na tento problém poukazoval již tehdejší prezident Beneš, když se tento pojem neoficiálně ujmul jakožto označení regionu. Nedávejme tomu prosím legitimitu tím , že budeme toto označení přejímat.

    K posílení Bundeswehru. Jsme prostě v háji za pár let si nás Němci s Polákama rozeberou.

    RiMr71
    Jestliže máte dojem , že Rusové zkreslují dějiny, tak kde berete , že mi tady to všechno víme správně, nebo neděláme totéž.
    Osobně jsem se před nějakými lety dozvěděl , že Banderovci vlastně byli jenom takový skautíci, kteří měli rádi všechno obyvatelstvo Československa a to , že nám postříleli skoro na stovku vojáků tak, za to si mohli naši vojáci sami. Páč si to vyprovokovali tím, že se jim nelíbilo, že mají Banderovci zbraně na našem území , že se jim nelíbil jejich neoprávněný vstup na naše území a podobně.
    To jsem se prosím dozvěděl na programu Čt2 a dospěli k tomu lidé, kteří jsou historiky.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    17:27 04.04.2016

    Nesher: nároky Polska na Těšínsko byly rozhodně větší, než Německa na Sudety. U Sudet šlo o vždy české území, které jen bylo s dovolením českých králů kolonizováno německou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: nároky Polska na Těšínsko byly rozhodně větší, než Německa na Sudety. U Sudet šlo o vždy české území, které jen bylo s dovolením českých králů kolonizováno německou menšinou.

    Těšínsko bylo svébytné území (těšínské knížectví) které jen bylo v lenní závislosti na českém království - ale to třeba my na Německu vlastně také... Po první světové válce bylo dohodnuto, že se rozdělí mezi Polsko a Česko, akorát jsme se s Polskem nebyli schopni dohodnout jak a tak jsme se dohodli právem silnějšího - a zabrali i území etnicky Polské.

    Pokud ale my jsme měli právo na to vymanit se z pod Rakouska na základě
    národnostního, proč by v stejné době to právo neměli Poláci - my jsme zabrali kusy, které byly evidentně Polské?
    Při "rozprodeji" rozpadajícího státu platí jiná pravidla, než když si jeden stabilní stát chce ukrást kus druhého státu.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    17:19 04.04.2016

    Je opravdu neuvěřitelné, jaky má Bundeswehr deficit udržby u hlavních bojovych systému. Něco takového bych čekal v Rusku za Jelcina, ne v civilizované evropské zemi.

    Je opravdu neuvěřitelné, jaky má Bundeswehr deficit udržby u hlavních bojovych systému. Něco takového bych čekal v Rusku za Jelcina, ne v civilizované evropské zemi.

  • crusader
    17:18 04.04.2016

    A logik se svou logikou "Ano, sudetští němci měli právo na "rovné zacházení" a toho se jim nedostávalo (např. při rozdílení konfiskátů z pozemkových reforem, ve školství ...Zobrazit celý příspěvek

    A logik se svou logikou
    "Ano, sudetští němci měli právo na "rovné zacházení" a toho se jim nedostávalo (např. při rozdílení konfiskátů z pozemkových reforem, ve školství atd...)"

    V čem prosím bylo Němcům ubližováno? Žádná jiná menšina v demokratickém světě neměly takové výhody jako sudetští Němci (a to dokonce ani Rusíni v ČSR)
    Měli své školy, a to dokonce i vysoké, vydávali své noviny a časopisy, měli své zastoupení v parlamentu, sloužili i v ozbrojených složkách (finanční stráž, důstojníci v armádě).
    Dokonce i když v pohraničí propukly ozbrojené nepokoje nemohla čs. armáda kvůli politikům zasáhnu plnou silou, přestože bylo stanné právo, žádný Němec chycený se zbraní v ruce nebyl odsouzen (a to jim hrozila smrt za vlastizradu)Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    17:14 04.04.2016

    KOLT: Jinak mezi válkami nešlo o spor Polska a ČSR a nějaký kus země. Tehdy šlo o to, že pro ČSR byl přijatelným partnerem SSSR (se kterým jsme měli smlouvu o spolupráci) a ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: Jinak mezi válkami nešlo o spor Polska a ČSR a nějaký kus země. Tehdy šlo o to, že pro ČSR byl přijatelným partnerem SSSR (se kterým jsme měli smlouvu o spolupráci) a nepřijatelné nacistické Německo, zatímco Polsko to mělo naprosto přesně obráceně, včetně té smlouvy, kterou pro změnu mělo s Německem. Takže pro Poláky jsme byli nepřítelem z důvodu, že jsme se paktovali se Stalinem a Polsko pro nás, že se paktovalo s Hitlerem. Poláci trpěli tradičně přehnaným sebevědomím, a ještě na jaře 1939, kdy už i jim začalo docházet, že si je dá Hitler ke svačině, věřili, že ho se svojí "silnou" armádou porazí. O něco realističtější Češi na vítězství nevěřili (i když slušná šance na obranu byla) a zvolili si plán Beneše, který věřil ve světovou válku o pozdější obnovu ČSR, což se také potvrdilo.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    17:11 04.04.2016

    Crusader Žádné takové tajné dodatky (narozdíl od Ribentrop-Molotov) v PL-DE smlouvě o útočení nebyly. Je pravda, že Němci několikrát nabízeli Polsku účast na válce proti SSSR ...Zobrazit celý příspěvek

    Crusader
    Žádné takové tajné dodatky (narozdíl od Ribentrop-Molotov) v PL-DE smlouvě o útočení nebyly. Je pravda, že Němci několikrát nabízeli Polsku účast na válce proti SSSR (výměnou za Ukrajinu), ale Poláci to vždy odmítli. Moc dobře věděli, že jak WH vkročí do PL, tak už se Němců nezbaví.
    Je k tomu mnoho zdrojů, jeden z posledních je např. výborná kniha T. Snydra Černá země.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    17:07 04.04.2016

    Kolt Máte v tom trochu zmatek, Kladsko nebylo do roku 1945 předmětem sporu mezi ČSR a Polskem neb nepatřilo ani jednomu z nich. Kladsko bylo do roku 1945 součástí Německa, a to ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt
    Máte v tom trochu zmatek, Kladsko nebylo do roku 1945 předmětem sporu mezi ČSR a Polskem neb nepatřilo ani jednomu z nich. Kladsko bylo do roku 1945 součástí Německa, a to už od válek od dědictví Habsburské v 18. století, do té doby bylo součástí Zemí koruny české a Poláci v něm prakticky nežili, žili tam Němci a česká menšina.
    V roce 1919 šlo o Těšínsko (Poláci tomu říkají Zaolší) a právní nárok na toto území stejně jako německý na české pohraničí (nešlo jen o Sudety) byl poněkud problematický, ono nárokovat něco co nikdy nepatřilo k německému (české pohraničí) nebo polskému státu (Slezsko včetně Těšínska) je trochu problém, bez ohledu že tam žije vaše národností menšina.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    17:06 04.04.2016

    Podle tajných článků z německo-polského paktu o neútočení z roku 1934 Berlín a Varšava předpokládaly úzkou vojenskou a diplomatickou spolupráci namířenou proti Sovětskému svazu. V ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle tajných článků z německo-polského paktu o neútočení z roku 1934 Berlín a Varšava předpokládaly úzkou vojenskou a diplomatickou spolupráci namířenou proti Sovětskému svazu. V plánech obou zemí bylo rozdělení Ukrajiny (Polsko mělo díky Ukrajině dosáhnout Černého moře) a pobaltských republik (Litva měla připadnout Polsku, Lotyšsko a Estonsko Německu).
    Tolik k tomu hodnému Polsku co přepadl zlý Sovětský svaz.

    Že Poláci skočili na špek Velké Británii (komuniké o zárukách pro Gdaňsk - tím skončila německo-polská smlouva o neútočení) a že VB je nechala vydusit (stejně jako ČSR v Mnichově), je už pouze problém Polska. Rusko jim udělalo přesně to co Polsko chtělo udělat SSSR - sebrali jim kus území.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    17:06 04.04.2016

    ...to je těžký... nedávno jsem se bavil s jedním opravdu šikovným a sympatickým a kamarádským ruským modelářem, technicky velmi vzdělaným člověkem (cca 35 let) a nestačil jsem se ...Zobrazit celý příspěvek

    ...to je těžký... nedávno jsem se bavil s jedním opravdu šikovným a sympatickým a kamarádským ruským modelářem, technicky velmi vzdělaným člověkem (cca 35 let) a nestačil jsem se divit, když jsem se jen tak mimochodem dozvěděl, že mu nevadí že jsme nevděčníci za osumašedesátý kdy nás ochránili od fašismu a v následné lehké debatě jsem se dozvěděl, že při zimní válce se sojuz před FIny jen bránil, nebo že Kurksk potopilo NATO...

    ...a to je prosím vysokoškolák!!!Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    17:06 04.04.2016

    KOLT: Kladsko nemohlo být předmětem sporu mezi ČS a Polskem už proto, že v době mezi válkami se nacházelo na území Německa. Předmětem sporu bylo Těšínsko, ačkoliv Těšínsko a Bílsko ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: Kladsko nemohlo být předmětem sporu mezi ČS a Polskem už proto, že v době mezi válkami se nacházelo na území Německa. Předmětem sporu bylo Těšínsko, ačkoliv Těšínsko a Bílsko bylo součástí zemí Koruny České až do zániku c.k. monarchie, čili přirozeně měla ČSR na obě oblasti nárok. Bohužel dobře rozjetého plk. Šnejdárka zastavila politika (Francouzům se nelíbila válka ČSR s Polskem, spojencem FR), takže o Bílsko jsme přišli. Jinak nevím kdo byl ekvivalentem pinče a kdo teriéra, ale armáda ČSR byla násobně silnější a lépe vyzbrojená než armáda Polska a to dokonce při srovnání síly ČSA z roku 1938 a síly Polska až v roce 1939.
    Spor o Kladsko s Polskem nastal po roce 1945, kdy se dokonce na obou stranách hranice začaly shromažďovat tankové síly (tentokrát měli navrch Poláci). Nicméně Stalin jakoukoliv akci zakázal a Kladsko připadlo od Němců Polsku.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    17:03 04.04.2016

    KOLT: Souhlasím se vším až na to zabrání sudet. Ve spoustě diskusí říkám, že češi němce v sudetech opravdu "utlačovali" a že jsme si na sudetský problém zadělali. Pocud to beru ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: Souhlasím se vším až na to zabrání sudet.
    Ve spoustě diskusí říkám, že češi němce v sudetech opravdu "utlačovali" a že jsme si na sudetský problém zadělali. Pocud to beru všemi deseti.

    Na druhou stranu tvrdím, že dokud ve vedlejším státě funguje demokracie, tak žádný stát nemá právo násilím od druhého požadovat kus území, protože brání něčí práva. To je nebezpečný precedenc, který se vždycky vrátí zpět i s úroky.

    Ano, sudetští němci měli právo na "rovné zacházení" a toho se jim nedostávalo (např. při rozdílení konfiskátů z pozemkových reforem, ve školství atd...). Ale to nikterak neopravňovalo Hitlera k tomu, co udělal.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:59 04.04.2016

    crusader: 1) zaprve se dosti mírni s odhadem o počtu obětí těch táborů. Viz např. http://www.valka.cz/13856-Zaja... 2) ty ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader:
    1) zaprve se dosti mírni s odhadem o počtu obětí těch táborů. Viz např.
    http://www.valka.cz/13856-Zaja...

    2) ty srovnáváš Katyň - tedy úmyslné vyvraždění - s tím, když země po první světové v další tříleté válce nezvládne dostatečně zásobovat zajatecké tábory? Co takhle stejná měřítka? Postav proti tomu desetimilionové řízené hladomory na "ruské" straně Ukrajiny....
    Ano, Poláci nebyly žádní andílci. Ale oproti tomu, jak se na svém zemí chovali k zajatcům rusové jim fakt nejde nic vyčítat

    3) Ač byli motivy Varšavského povstání jakékoli (to jako chceš tvrdit, že Ti lidé povstat neměli právo, nebo co?), fakt je, že Stalin nejenže neprojevil sebemenší snahu povstání pomoci, ba naopak aktivně bojkotoval snahu spojenců jim pomoci. Spojenci se pomoct snažili, ale bez ruských letišť moc neměli jak - a na ruská letiště je Stalin nepustil.

    4) A ano, Stalin si přihlížením k masakru "vyřešil problém". S tím souhlasím. To jako hodnotíš pozitivně?Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:58 04.04.2016

    Mimochodem ten spor Polska a Československa dle mě jasně ukazuje, že přehnané lpění na "národních zájmech" zpravidla vede k tragickým koncům. Proto mě momentálně v Evropě se ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem ten spor Polska a Československa dle mě jasně ukazuje, že přehnané lpění na "národních zájmech" zpravidla vede k tragickým koncům. Proto mě momentálně v Evropě se vzdouvající nacionalistická vlna dost děsí, ačkoliv chápu její důvody a v mnohém s jejími zastánci souhlasím. Jenže moc dobře vím, kam zpravidla vede tato politika v praxi. Možná mi právě tohle vadí na současné vládnoucí klice na téměř celém Západě – že svojí dementní politikou dláždí cestu různým nacionálním xindlům s rychlými řešeními.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:49 04.04.2016

    pro Vestli: Počuli, dokonce i o dohodě Polska a Maďarska jsme slyšeli. A co? Nikdo netvrdí, že meziválečné Polsko bylo zrovinka neviňátko. Nicméně Kladsko bylo od první světové ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Vestli: Počuli, dokonce i o dohodě Polska a Maďarska jsme slyšeli. A co? Nikdo netvrdí, že meziválečné Polsko bylo zrovinka neviňátko. Nicméně Kladsko bylo od první světové války předmětem sporu mezi ČS a Polskem. Takže nelze Polsku až tak vyčítat jeho obsazení, jako spíš tupost, že jim nedošlo, že pro teriéra je lepší spolupracovat s pinčem, se kterým se hádají o granuli, než s rotvajlerem, který jim sice nejdřív nechá tu granuli, když trhá onoho pinče, jenže vzápětí se dohodne se středoasiatem a milého teriéra společně slupnou jako malinu... Což teriér mohl s mírným zapojením šedé kůry mozkové předpokládat.

    Naproti tomu Rusko (a SSSR nebyl nic jiného než pokračování imperiálního Ruska jinými prostředky) zabráním Polska, Pobaltí a části Finska jednoznačně provedlo akt agrese vůči sousedovi, který neměl žádné opodstatnění než expanzi. Stejně jako v případě Německa když zabíralo zbytek Druhé republiky (nikoliv Sudety, protože to je ve své podstatě podobný spor jako ono Kladsko; a i právně je zabrání Sudet mnohem víc v pořádku než si jsou Češi zpravidla ochotni připustit).Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:46 04.04.2016

    ...jo tak... já zapomněl... válečné zločiny sovětského svazu dělali úkáčka a gruzínec, ale válku vyhrál sovětský člověk, případně rus...

    ...jo tak... já zapomněl... válečné zločiny sovětského svazu dělali úkáčka a gruzínec, ale válku vyhrál sovětský člověk, případně rus...

  • logik
    16:46 04.04.2016

    Vestly - ostatní nejsou neviňátka. Hiterovský a Stalinský řežim byl ale v té době o tři třídy horší, než okolní státy. Za těmito režimy leží desítky milionů mrtvých, kolik jich ...Zobrazit celý příspěvek

    Vestly - ostatní nejsou neviňátka. Hiterovský a Stalinský řežim byl ale v té době o tři třídy horší, než okolní státy. Za těmito režimy leží desítky milionů mrtvých, kolik jich leží za Polskem?

    A ohledně anexe Těšínska - ono my jsme Polsku Těšínsko zas sebrali v 1918, takže Polsko mělo alespoň nějaký důvod (neříkám legitimitu) pro jeho znovuzískání. Jakou legitimitu měla sovětská snaha o ovládnutí celé východní Evropy - ať už přímo (polsko, pobaltí...), nebo prostřednictvím satelitů?Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    16:40 04.04.2016

    RiMr 71 že by to byli Ukrajinci s Němci :-)) RadimSi Když tak hezky zmiňuješ Katyň , říká ti něco rusko-polská válka z roku 1920 a 30 tisíc ruských zajatců co umřeli v ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr 71
    že by to byli Ukrajinci s Němci :-))

    RadimSi
    Když tak hezky zmiňuješ Katyň , říká ti něco rusko-polská válka z roku 1920 a 30 tisíc ruských zajatců co umřeli v polských zajateckých táborech? Myslím, že Rusové a Poláci si nemají co vyčítat.

    No a povstání ve Varšavě
    Povstání vypuklo proto, že polská vláda v Londýně nechtěla aby Varšavu osvobodila Rudá armáda. Povstání vypuklo bez jakékoli koordinace s Rudou armádou, která potřebovala oddych a doplnění po operaci Bagration (po postupu několika set km (200-350 km za 40 dní) Běloruskem a Ukrajinou. Jednotky RA (včetně polských jednotek), které se pokoušely o překonání Visly byly odraženy a postup se zastavil. Pak najednou Armija Krajova pomoc od Rusů chtěla, no a Stalin si tím vyřešil problém s ozbrojenými složkami londýnské vlády (nechal je vykrvácet, co taky čekali, když Rusy nenáviděli). No ona ani od Spojenců žádná pomoc nepřišla (pár výsadků zbraní, které stejně většinou spadly na území ovládané Němci).Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:40 04.04.2016

    ...ještě zapomněls na američany jak bijou černochy...


    Ale k tématu - překvapilo mě, jak MOC špatně na tom armáda evropské velmoci je...!

    ...ještě zapomněls na američany jak bijou černochy...


    Ale k tématu - překvapilo mě, jak MOC špatně na tom armáda evropské velmoci je...!

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7