Podepsáno! Armáda ČR získá americké vrtulníky Viper a Venom
- 16. 12. 2019
- 229 komentářů
- Jan Grohmann
Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek večer společně s americkým ministrem obrany Markem Esperem podepsali mezivládní dohodu o nákupu dvanácti amerických vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom pro českou armádu za 14,6 miliardy korun. Armáda ČR získá špičkové, bojem ověřené stroje a také přístup k rozsáhlým bojovým zkušenostem americké námořní pěchoty.
Jediná možnost
Hlavní důvod, proč Armáda ČR a Ministerstvo obrany ČR zvolili nákup amerických vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom je velmi prostý ‒ jako prakticky jediné splnily zadání armády. Kromě Viperů a Venomů požadavky Armády ČR také naplňují americké vrtulníky UH-60M Black Hawk.
Základním a původním požadavkem armády bylo za přijatelné peníze zachovat schopnost (ve skutečnosti ji spíše obnovit) vrtulníků poskytovat přímou leteckou podporu bojujícím vojákům na zemi. Obecněji řečeno, armáda požadovala stroj s kolmým startem a přistáním, který dokáže ze vzduchu na velkou vzdálenost ničit vše, od pěchoty, přes opevnění až po nejmodernější tanky. Současně tyto stroje měly mít schopnost přepravit jedno družstvo vojáků, resp. dva piloty, jednoho palubního střelce, jednoho palubního technika (druhého střelce) a osm vojáků s plnou výstrojí a výzbrojí.
Dále Armáda ČR chtěla bojem ověřené stroje, tedy takové stroje, které mohou okamžitě po dodání plnit úkoly Armády ČR v plném rozsahu.
Určujícím požadavkem byla schopnost používat protitankové řízené střely (PTŘS), což velmi rychle zúžilo počet kandidátů. Takovou možnost totiž neplní ani německý vrtulník H145M, ani italský AW139M, tedy hlavní konkurenti řešení Venom / Viper a Black Hawk.
Oba evropské vrtulníky navíc nebyly nikdy nasazeny v boji (myšleno k přímé palebné podpoře vojáků na zemi) ani neumí používat PTŘS. „Zajímavé“ tedy je, že ač armáda požadovala bojem ověřený stroj, schopný odpalovat PTŘS, což původně civilní AW139M není a neumí, přesto výrobce Leonardo podal protest proti nákupu amerických vrtulníků na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Doplnění paliva a munice AH-1Z Viper na předsunutém stanovišti (FARP)
Integrace zbraní do AW139M je sice teoreticky možná, ale jde o riskantní, drahou a dlouhou cestu, navíc bez jistoty, že bude fungovat ve skutečném boji. Nemluvě o nutnosti vypracování nových taktik nasazení, protože AW139M se zbraněmi nikde nelétá a nikdo nemá zkušenosti s nasazením takového stroje v boji.
Naopak nákupem vrtulníků Viper a Viper Armáda ČR získá bojem ověřené řešení typu „plug and play“. Oba vrtulníky nejen nesčetněkrát prokázaly svou kvalitu v boji, ale Američané mají také dokonalé zvládlou taktiku jejich nasazení, z čehož bude Armáda ČR čerpat.
Hlavním uživatelem vrtulníků UH-1Y Venom, pokud mluvíme o aeromobilních operacích, tedy o manévrovém boji pěchoty za pomocí vrtulníků, se stane budovaný výsadkový pluk. V takovém případě budou kromě dvou pilotů na palubě dva střelci (popis jejich práce je níže) a šestičlenné družstvo výsadkářů. UH-1Y využije také 102. průzkumný prapor a 601. skupina speciálních sil.
Venom a Viper tvoří jeden společný systém H-1 a navzájem se v boji doplňují.
Zapojení českého průmyslu
Opomíjenou věci je přínos pro český průmysl. Český ministr obrany mluvil o více než 30% zapojení českého průmyslu a konkrétně o firmách LOM Praha, Ray Service, Aero Vodochody nebo VR Group.
Avšak nejdůležitější je zapojení české pobočky GE Aviation Czech do projektu. GE Aviation Czech za pomocí své mateřské společnosti GE vytvořila v ČR technologické zázemí pro vývoj a testování pokročilých turbovrtulových a turbohřídelových motorů. GE Aviation Czech, avšak za dominantního přispění zahraničních pracovníků, know-how a kapitálu, vyvinula špičkový turbovrtulový motor Catalyst.
Podstatné ale je, že GE Aviation Czech bude fungovat jako centrum servisu a testování pro motory T700 vrtulníků Viper a Venom. GE Aviation Czech zajistí kompletní servis a testování T700, tedy kromě generálních oprav. Generální opravy motorů T700 zajistí firmy ve Spojených státech.
Nicméně provádění kompletního servisu a údržby nejdražšího a nejkomplikovanějšího systému (pokud nepočítáme převodovou skříň) na území ČR výrazně zjednoduší a zlevní provoz vrtulníků. Žádný jiný evropský kandidát takové možnosti nenabízel.
Práce palubních střelců na Venomu
Špičkové zbraňové systémy a technologie
Díky nákupu vrtulníků Viper a Venom se Armáda ČR dostala ke špičkovým technologiím a zbraním. Nejpokročilejší zbraní je PTŘS Hellfire. Armáda v první fázi získá 14 střel Hellfire, zřejmě poslední model AGM-114R Hellfire. Pokud mají být vrtulníky Viper skutečně bojeschopné (případně odstrašující), musí Armáda ČR nakoupit minimálně desítky střel Hellfire.
Poloaktivní laserové navádění střely Hellfire je kódované – pilot Viperu má možnost programovat kód každé podvěšené střely za letu. Tedy systém ovládání výzbroje vrtulníku datově komunikuje se střelou a naopak, což dovolí mimojiné volit parametry zapalovače střely. To vše pilot provádí na displeji před sebou a výsledek vidí také na průhledovém displeji přilby TopOwl (viz níže)
Stejně tak víceúčelový Venom může odpalovat laserem naváděné střely ráže 70 mm (nikoliv ale PTŘS Hellfire) a použít je například proti pěchotě nebo lehce pancéřovaným cílům. Z možných konkurentů teprve nedávno certifikoval 70mm laserem řízené střely pouze vrtulník H145M, který si pořídilo Maďarsko.
Zbraně vrtulníků Viper a Venom byly již nesčetněkrát použity v boji. Například taktika přiblížení vrtulníků Venom do cílové zóny je řešena tak, že vrtulník nejprve útočí pomocí neřízených / řízených raket ráže 70 mm a následně nalétá ze strany, kde je umístěn těžký kulomet GAU-21 ráže 12,7 mm. Ten vede palbu z dálky. Přiblížení a dosednutí se provádí z opačné strany, kde je umístěn rotační kulomet GAU-17 ráže 7,62 mm. Výsadek přitom kryje AH-1Z Viper, který po desednutí Venomů hlídá vnější perimetr.
TopOwl
Velkým skokem vpřed bude pro české piloty Venomů a Viperů zmíněná přilba TopOwl s průhledovým displejem od francouzské společnosti Thales. Pilot s přilbou TopOwl získává několik klíčových výhod. Průhledový displej zobrazuje pilotovi základní letovou informatiku, takže piloti nebo střelci nemusí neustále přepínat pozornost do kokpitu a ven.
Díky senzorům zesilující zbytkové světlo TopOwl funguje rovněž jako brýle pro noční vidění. Stejně tak se přímo do brýlí přenáší termovizní obraz ze zaměřovacího a průzkumného elektro-optického senzoru FLIR (Forward-Looking InfRared) umístěného pod nosem obou strojů. Samozřejmostí je natáčení rotačního kanónu nebo senzoru FLIR do směru pohledu pilota s přilbou TopOwl.
TopOwl umožňuje provádět složité operace v noci a ve spojení s FLIR například hlídat státní hranici nebo klíčové objekty. Česká republika žádnou takovou technologií nyní nedisponuje.
AW139M s avionickým jádrem (počítače, zobrazení, senzory polohy a aerodynamických dat) tvořeného civilní avionikou Honeywell žádné takové schopnosti (propojení TopOwl s avionikou) nemá a zřejmě ani nemůže mít.
Obraz TSS v kokpitu AH-1Z Viper / Lockheed Martin
BRITE Star (video z roku 2012)
Klíčovými senzory vrtulníků Viper a Venom jsou zmíněné senzory FLIR. Útočný AH-1Z Viper používá AAQ-30 Target Sight System (TSS) od Lockheed Martin a UH-1Y Venom BRITE Star II od společnosti Flir. TSS najdeme i na bitevním letadle KC-130J Harvest Hawk.
Oba stabilizované senzory FLIR lze využít k mnoha úkolům, ale především k navádění přesných zbraní. Přesný dosah (tedy schopnost objevit a zaměřit např. tank) senzorů je tajný, ale má být podstatně větší, než je dosah nejmodernějších střel Hellfire. Dosah posledního modelu AGM-114R Hellfire II je 8000 metrů.
Široké využití ale senzory najdou například při průzkumu, pátracích a záchranných akcích, sledování nebo ochraně daného území či hranice. Senzory FLIR nabízí i automatické sledování pohybujícího se objektu a také zajišťování přesných souřadnic objektů na zemi.
Zdroj: Army.cz, Bell Helicopters
Související články
ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR
Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...
- 24.11.2015
- 67 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR zvolila cestu: Útočný vrtulník AH-1Z Viper a víceúčelový UH-1Y Venom
Armáda České republiky získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři útočné AH-1Z Viper. ...
- 26.08.2019
- 323 komentářů
- Jan Grohmann
Jak si poradí vrtulníky Venom a Viper s námrazou?
Jeden z hlavních argumentů kritiky nákupu AH-1Z Viper a UH-1Y Venom je údajně slabá protinámrazová ...
- 04.09.2019
- 101 komentářů
- Jan Grohmann
Proč Armáda ČR vybrala vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom?
Armáda ČR získá útočné vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové UH-1Y Venom. Jedním ze zvažovaných strojů ...
- 16.10.2019
- 226 komentářů
- Jan Grohmann
Započítat do přínosu vývoj nového turbovrtulového motoru, který český GE prezentoval ještě než se o H1 začalo mluvit, to už chce slušnou dávku odvahy. Klidně se vsadím o láhev, ...Zobrazit celý příspěvek
Započítat do přínosu vývoj nového turbovrtulového motoru, který český GE prezentoval ještě než se o H1 začalo mluvit, to už chce slušnou dávku odvahy.
Klidně se vsadím o láhev, že Bell ukončí výrobu AH1 dříve než ČR objedná více než 4ks.Skrýt celý příspěvekDocela by mě zajímalo, jak je to s ambicemi využití Sidewinder na Viperech. MO je s prohlášeními v tomto kontextu takové poněkud opatrné...
Docela by mě zajímalo, jak je to s ambicemi využití Sidewinder na Viperech. MO je s prohlášeními v tomto kontextu takové poněkud opatrné...
Jelikož je Sidewinder v AČR zaveden tak to záleží jen na tom na jaké úkoly je na ně navěsí.
Jelikož je Sidewinder v AČR zaveden tak to záleží jen na tom na jaké úkoly je na ně navěsí.
to máte na mysli ten shit v podobě starých darovaných AIM9, které toho moc "nevidí?"
to máte na mysli ten shit v podobě starých darovaných AIM9, které toho moc "nevidí?"
Mám na mysli 100 střel AIM-9M které AČR získala mezi lety 2002-2005. Konkrétně 20 AIM-9M-2 a 80 AIM-9M-9. AIM-9M-9 byla až do příchodu AIM-9X nejmodernější varianta střely ...Zobrazit celý příspěvek
Mám na mysli 100 střel AIM-9M které AČR získala mezi lety 2002-2005. Konkrétně 20 AIM-9M-2 a 80 AIM-9M-9. AIM-9M-9 byla až do příchodu AIM-9X nejmodernější varianta střely Sidewinder.Skrýt celý příspěvek
Jestli dokoupi dalsi masiny, tak to bude fajn. Me by se vice libilo, kdyby se nechaly ve vyzbroji a dokoupily nejake Mi-17 a nakoupil vetsi pocet Viperu.
Jestli dokoupi dalsi masiny, tak to bude fajn. Me by se vice libilo, kdyby se nechaly ve vyzbroji a dokoupily nejake Mi-17 a nakoupil vetsi pocet Viperu.
Zavedení a rozvoj systému H-1 nesouvisí s provozem Mi-17, ale je navázán na provoz Mi-24/35. Mi-17 se budou nahrazovat později něčím na způsob Chinooku.
Zavedení a rozvoj systému H-1 nesouvisí s provozem Mi-17, ale je navázán na provoz Mi-24/35. Mi-17 se budou nahrazovat později něčím na způsob Chinooku.
MO neumí moc nakupovat, ale umí dokupovat. Tedy už zase zbydou v rozpočtu nějaké ty miliardy, koupí se třeba vrtulníky, rakety, Pandury, Titusy atd. Teď to chce i nějaký počet ...Zobrazit celý příspěvek
MO neumí moc nakupovat, ale umí dokupovat. Tedy už zase zbydou v rozpočtu nějaké ty miliardy, koupí se třeba vrtulníky, rakety, Pandury, Titusy atd. Teď to chce i nějaký počet nových tanků a BVP + doufat že rozpočet poroste.Skrýt celý příspěvek
Ještě dodám, že pokud nebudou mít naše H-1 CZ nejaké speciální díly a zvládneme si je aspoň nějak servisovat a provozovat, bude asi jedno odkud další stroje koupíme. Hlavně počkat ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě dodám, že pokud nebudou mít naše H-1 CZ nejaké speciální díly a zvládneme si je aspoň nějak servisovat a provozovat, bude asi jedno odkud další stroje koupíme. Hlavně počkat až budeme mít objednané tyto mašiny a třeba i víc vycvičených osádek.Skrýt celý příspěvek
Těším se na předávání know how a co bude obsahovat "přístup k rozsáhlým bojovým zkušenostem americké námořní pěchoty". Snad vynechají tu část operování z lodí, ale třeba to na ...Zobrazit celý příspěvek
Těším se na předávání know how a co bude obsahovat "přístup k rozsáhlým bojovým zkušenostem americké námořní pěchoty".
Snad vynechají tu část operování z lodí, ale třeba to na Lipnu dáme.
To, jestli to byl dobrý nákup, se ukáže až časem, až se rozplynou, nebo naplní sny o navýšení počtu, dostatečné výzbroji a operační použitelnosti.
Ale vyjednání nákupu 14 Hellfie ve chvíli, kdy byla vyjednávací pozice MO největší značí, že pesimisté budou mít spíše pravdu.Skrýt celý příspěvekTakže např. Švícaři byly teda podle tebe idioti protože nakoupili F18 a přitom neměly letadlové lodě?
Takže např. Švícaři byly teda podle tebe idioti protože nakoupili F18 a přitom neměly letadlové lodě?
Nevím, zda v rámci PR masírky Švýcaři čelili článkům v duchu "s nákupem F/A 18 získáme skvelý přístup ke zkušenostem US NAVY s provozem F18 na letadlových lodích"... "A vo tom to ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím, zda v rámci PR masírky Švýcaři čelili článkům v duchu "s nákupem F/A 18 získáme skvelý přístup ke zkušenostem US NAVY s provozem F18 na letadlových lodích"...
"A vo tom to je":)Skrýt celý příspěvekJenže USMC provozuje svoje vrtulníky převážně na pevnině z předsunutých základen. Vůbec většinu své bojové činnosti vede jako běžná pozemní armáda. Lodě jsou pro ně většinou jen ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže USMC provozuje svoje vrtulníky převážně na pevnině z předsunutých základen. Vůbec většinu své bojové činnosti vede jako běžná pozemní armáda. Lodě jsou pro ně většinou jen dopravní prostředek na místo určení.
To že naši piloti můžou převzít drtivou většinu taktiky nasazení H-1 od USMC je naprosto jasné.Skrýt celý příspěvek
agronaute...podejte si ruku s flankerem. Už vám tu odpověděli jiní. Já bych se rád zeptal, co je špatně na zkušenostech USMC v používání vrtulníků pro jejich ASSAULT jednotky? ...Zobrazit celý příspěvek
agronaute...podejte si ruku s flankerem.
Už vám tu odpověděli jiní. Já bych se rád zeptal, co je špatně na zkušenostech USMC v používání vrtulníků pro jejich ASSAULT jednotky? Během podpory pozemních operací...
Jak byste vysvětlil problém, že stejně už tyto zkušenosti využíváme se starou sovětskou technikou?Skrýt celý příspěvek
Inak v tomto mate v ČR krásne špecifikum, že bývalý NGŠ sa stane zastupcom nejakej spriaznenej zbrojarskej firmy a o zákazky a lobing je postarané hneď z prvej ruky, vid Šedivý, ...Zobrazit celý příspěvek
Inak v tomto mate v ČR krásne špecifikum, že bývalý NGŠ sa stane zastupcom nejakej spriaznenej zbrojarskej firmy a o zákazky a lobing je postarané hneď z prvej ruky, vid Šedivý, Bečvár.
Samozrejme Uh60m po zrušení výroby v Aere mal v podstate stratenú pozíciu od začiatku, takže výsledkom bolo politicky jedine možné riešenie. Co na tom, že 8ks Venonu nikoho (temer) neodvezie a 4ks Viperu nič (temer) nevybojuje a ešte k tomu ste v Európe jediný, kto tieto stroje prevádzkuje. Z tohto výsledku musia byť hadam aj Rusi šťastní..Skrýt celý příspěvekA 12ks UH-60M by něco odvezlo a vybojovalo ? Spíš nikoliv, není to bojový stroj. Zakoupená kombinace H-1 je výhodné řešení kvůli oné 80% shodě dílů a zachování bitevního vrtulníku ...Zobrazit celý příspěvek
A 12ks UH-60M by něco odvezlo a vybojovalo ? Spíš nikoliv, není to bojový stroj. Zakoupená kombinace H-1 je výhodné řešení kvůli oné 80% shodě dílů a zachování bitevního vrtulníku v AČR je radostná zpráva. Souhlas pokud jde o množství, to je nutné dokoupit. Celková suma okolo 30mld. je pak ovšem dost drahý špás.Skrýt celý příspěvek
No keďže 12XUH60M uvezie viac ako 12xUH1,tak áno odviezli by tak o 30% viac pasažierov, ale keďže tých UH1 je len 8... A najmä by mali 100% všetkých dielov rovnakých :), nie len ...Zobrazit celý příspěvek
No keďže 12XUH60M uvezie viac ako 12xUH1,tak áno odviezli by tak o 30% viac pasažierov, ale keďže tých UH1 je len 8... A najmä by mali 100% všetkých dielov rovnakých :), nie len 80%.
A vaše veľké Mi171 by mohli viesť cargo a podobne, vsakze, namiesto ludiSkrýt celý příspěvekOno taky UH-1Y není přímý protějšek armádních UH-60. UH-1Y je spíš než do role autobusu nasazován na výsadky speciálních sil, průzkumu nebo menších úderných jednotek. Na přepravu ...Zobrazit celý příspěvek
Ono taky UH-1Y není přímý protějšek armádních UH-60. UH-1Y je spíš než do role autobusu nasazován na výsadky speciálních sil, průzkumu nebo menších úderných jednotek. Na přepravu většího množství vojáků má jak USMC tak AČR jiné stroje.Skrýt celý příspěvek
Požadavek nebyl aby ty vrtulníky uvezly více, stejně jako BH... Ale aby v případě napadení neseděly na zemi jako ty vaše BlackHolátka co by vozili i 12tičlený výsadek... Pokud by ...Zobrazit celý příspěvek
Požadavek nebyl aby ty vrtulníky uvezly více, stejně jako BH... Ale aby v případě napadení neseděly na zemi jako ty vaše BlackHolátka co by vozili i 12tičlený výsadek... Pokud by byly adekvátně vybavené...Skrýt celý příspěvek
Víš tryskaci... Moderních ekvivalentů UH 60 máme dost právě díky těm zlým Amíkům, kteří nám zaplatili modernizaci Mi 171. Takže na rozdíl od OSSR jsme nákupem H1 NAVÝŠILI ...Zobrazit celý příspěvek
Víš tryskaci... Moderních ekvivalentů UH 60 máme dost právě díky těm zlým Amíkům, kteří nám zaplatili modernizaci Mi 171. Takže na rozdíl od OSSR jsme nákupem H1 NAVÝŠILI schopnosti vrtulníkového letectva. Prozraď mi tryskaci, kdo bude doprovázet vaše UH 60M do bojové zóny? Budou jak holubi na střelnici? Nebo budou reálně sloužit pro vožení tlustých zadků generálního štábu?Skrýt celý příspěvek
Tak ja neviem kto do prevádza (a ci vždy niekto) americké uh60. Slovenské uh60 budú na začiatok dovyzbrojené a dopancierovanie ešte pred koncom feb2020. Uvidíme ako prídu vaše ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ja neviem kto do prevádza (a ci vždy niekto) americké uh60. Slovenské uh60 budú na začiatok dovyzbrojené a dopancierovanie ešte pred koncom feb2020. Uvidíme ako prídu vaše stroje a kedy nadobudnú všetky planovane sposobilosti.
Áno na SK prišli nevyzbrojene, ale už sa výzbrojujú. A možno pribudnú ďalšie raz k 50MIL USD z grantu sa očakáva rovnaká suma z SR.Skrýt celý příspěvektryskacovi... A bude to i nějaká sofistikovaná výzbroj větší účinosti? Nebo si jako obvykle vystačíte s polovičatým řešením, že to osadíte kulometama do dveří? Nebo ty si opravdu ...Zobrazit celý příspěvek
tryskacovi...
A bude to i nějaká sofistikovaná výzbroj větší účinosti? Nebo si jako obvykle vystačíte s polovičatým řešením, že to osadíte kulometama do dveří? Nebo ty si opravdu myslíš že k nim dostanete třeba HellFajry? Můj názor je, že budete rádi za neřízené rakety Hydra70... A i o nějakém APKWS zůstane jen u snů...
A budete je mít i vybavené nějakými REB prostředky? IR Jammery, nebo třeba fléry?Skrýt celý příspěvek
Takže lepší hned koupit třeba 40 vrtáků a pak zjistit, že to nebyla dobrá koupě? Téměř vždy když se něco nakupuje se kritizuje, že AČR nejdřív nezavádí jakousi testovací sadu, na ...Zobrazit celý příspěvek
Takže lepší hned koupit třeba 40 vrtáků a pak zjistit, že to nebyla dobrá koupě? Téměř vždy když se něco nakupuje se kritizuje, že AČR nejdřív nezavádí jakousi testovací sadu, na které budou vyladěny neduhy, servis, zázemí, výcvik, výzbroj, modifikace a způsoby nasazení. Teď když se něco v tom smyslu provádí se zase brečí, že je toho málo. Jako by si nikdo nepamatoval příběh Brenů 805.
Další věc je, že nevím jak u vás, ale tady není obranný rozpočet nafukovací a při pořizování radarů, titusů, bvp, součástí výstroje pěchoty atd. také musí něco zůstat na běžný provoz. Dá se předpokládat, že pokud se tyhle stroje v našich podmínkách osvědčí a piloti i pozemní personál budou spokojeni, dojde při dalším vyřazování MI-35 k nákupu dalších strojů sady H-1 (samozřejmě až také dotečou peníze, nezapomínejme na Casy a modernizaci dělostřelectva, nákupy vozidel). V poslední řadě ano, prozatím jsme jediní co tyto stroje provozují, ovšem Slovinci po nich také pokukovali a v případě, že systém H-1 se u nás osvědčí, další státy, které budou chtít levnější alternativu k AH-64 budou mít před očima zajímavou koupi.Skrýt celý příspěvekTo je furt dokolečka - dnešní nákup H-1 v konfiguraci 8+4 je první fází přechodu od Mi-24/35. Až Hindům dojde resurs tak se vyřadí. Potom se logicky dokoupí další UH-1 a AH-1.
To je furt dokolečka - dnešní nákup H-1 v konfiguraci 8+4 je první fází přechodu od Mi-24/35. Až Hindům dojde resurs tak se vyřadí. Potom se logicky dokoupí další UH-1 a AH-1.
Jak je to s tou opcí na další vrtulníky? Podepsali jsme něco nebo ne?
Jak je to s tou opcí na další vrtulníky? Podepsali jsme něco nebo ne?
Opce je docela drahá, tak se možná počítá až s odkupem Marinackych ojetých.
Opce je docela drahá, tak se možná počítá až s odkupem Marinackych ojetých.
Také stojí v Arizoně devět Viperů které (zatím) nedodali Pákistánu. Třeba budou k ...Zobrazit celý příspěvek
Také stojí v Arizoně devět Viperů které (zatím) nedodali Pákistánu. Třeba budou k dispozici...
https://theaviationist.com/201... Skrýt celý příspěvekUSMC prý má v rezervě nějaké ulozenky.
USMC prý má v rezervě nějaké ulozenky.
no jasně, uloženky v jiné kamufláži, bez vlastní standardní imatrikulace vzadu s nápisem "ARMY" když sami to používají pouze u USMC, možná první česká :-D
no jasně, uloženky v jiné kamufláži, bez vlastní standardní imatrikulace vzadu s nápisem "ARMY" když sami to používají pouze u USMC, možná první česká :-D
Je to malá nákupní smršť na konci roku, radary, vrtulníky a dnes C-295. Všechny ty akvizice jsou fajn, pouze trochu smutné je, že to tak trvalo.
Je to malá nákupní smršť na konci roku, radary, vrtulníky a dnes C-295. Všechny ty akvizice jsou fajn, pouze trochu smutné je, že to tak trvalo.
Zde je trochu popsnáno, proč to v ČR tak dlouho trvá..
https://www.info.cz/cesko/kost...Zde je trochu popsnáno, proč to v ČR tak dlouho trvá..
https://www.info.cz/cesko/kost...+ vozidla pro elektronický boj na podvozku Tatra
+ průzkumná vozila na podvozku Ivecu pro 13.dp
Roztrhl se s tím pytel a je to jen dobře :)+ vozidla pro elektronický boj na podvozku Tatra
+ průzkumná vozila na podvozku Ivecu pro 13.dp
Roztrhl se s tím pytel a je to jen dobře :)Už jsem si říkal, že toho Metnara jednou zavřou :-). Jen aby si toho intenzivního nakupování nevšiml Ištván nebo Bradáčová :-)).
Už jsem si říkal, že toho Metnara jednou zavřou :-). Jen aby si toho intenzivního nakupování nevšiml Ištván nebo Bradáčová :-)).
No problem. Oba jsou absolventi IVL (International visitors leadership).
No problem. Oba jsou absolventi IVL (International visitors leadership).
Pokud nekoupí alespoň další 4 a 4, tak to je stejně málo a zas to jen dokáže fakt, že armáda nakupuje výzbroj v nedostatečných počtech jen pro PR na přehlídkách.
Pokud nekoupí alespoň další 4 a 4, tak to je stejně málo a zas to jen dokáže fakt, že armáda nakupuje výzbroj v nedostatečných počtech jen pro PR na přehlídkách.
Na každém rohu máte napsáno, že se po vyřazení Mi-24/35 přikoupí další.
Na každém rohu máte napsáno, že se po vyřazení Mi-24/35 přikoupí další.
Plán je jedna věc, to co se v reálu nakoupí už druhá.
Plán je jedna věc, to co se v reálu nakoupí už druhá.
Vyborná zpráva... Po dlouhých letech začíná i na MO vítězit zdravý rozum... Gratuluji ke správnému kroku a novým budoucím opravdu do boje určeným vrtulníkům, navíc ověřené ...Zobrazit celý příspěvek
Vyborná zpráva... Po dlouhých letech začíná i na MO vítězit zdravý rozum... Gratuluji ke správnému kroku a novým budoucím opravdu do boje určeným vrtulníkům, navíc ověřené konstrukce... Ukafraným neznalým pomatencům nebo Cejkisům navzdory... ;)Skrýt celý příspěvek
Gratuluji ke správnému kroku a novým budoucím opravdu do boje určeným vrtulníkům, navíc ověřené konstrukce Do akého boja má byť použitých tých "ažžžžž" osem Venomov a "ažžžžž" ...Zobrazit celý příspěvek
Gratuluji ke správnému kroku a novým budoucím opravdu do boje určeným vrtulníkům, navíc ověřené konstrukce
Do akého boja má byť použitých tých "ažžžžž" osem Venomov a "ažžžžž" štyri Vipery? Sorry, asi sa musim opraviť pretože z tých "ažžž" ôsmich a štyroch Venomov a Viperov štatisticky cca tretina-štvrtina nebude bojaschopná kvôli pravidelnej údržbe. Takže reálne do akého boja že to má byť použitých reálne bojaschopných "ažžžžž" šesť Venomov a "ažžžžž" tri Vipery? Keď tú ohromnú zničujúcu silu uvidí napr. ISIS alebo Taliban tak sa od strachu poserie a potom konvertuje na kresťanstvo. Preboha živého, toto je o malej násobilke 1 triedy základnej školy.Skrýt celý příspěvek... jako součást NATO budeme cvičit piloty, logistiku atd. a v případě “ohrožení” ISIS počkáme, až nás doplní mohutná síla a množství neozbrojených UH-60 z OSSR.
... jako součást NATO budeme cvičit piloty, logistiku atd. a v případě “ohrožení” ISIS počkáme, až nás doplní mohutná síla a množství neozbrojených UH-60 z OSSR.
alexa123, History, uz ste sa vykuckali? No tak utrite si papulky a sup sup do postielok.
alexa123, History, uz ste sa vykuckali? No tak utrite si papulky a sup sup do postielok.
Bez ironie suhlasim lebo je to tak. Ale z hladiska pomeru poctu obyvatelstva 1:2 kolko ma resp. bude mat kazda armada na jedneho obyvatela pocet. Brenov, tankov, stihaciek, Zuzan ...Zobrazit celý příspěvek
Bez ironie suhlasim lebo je to tak. Ale z hladiska pomeru poctu obyvatelstva 1:2 kolko ma resp. bude mat kazda armada na jedneho obyvatela pocet. Brenov, tankov, stihaciek, Zuzan a pod.Skrýt celý příspěvek
Až Alexo přestaneš kuckat ty svoje chrchle a probudíš se z mokrého sna o vašem moderním letectvu, tak si uvědom že toho zvládnou mnohem víc než ty vaše holubice míru BlackHawk ( o ...Zobrazit celý příspěvek
Až Alexo přestaneš kuckat ty svoje chrchle a probudíš se z mokrého sna o vašem moderním letectvu, tak si uvědom že toho zvládnou mnohem víc než ty vaše holubice míru BlackHawk ( o Spartanech nemluvě )... Ty čtyři Vipery bude přesně čtyříkrát více bitevních vrtulníků než budete mít v té době vy... Nemám ve zvyku plivat na vaši armádu, tak se k jejímu stavu raději nebudu ani vyjadřovat... Jde vidět, že o provázanosti platformy H1 vůbec nic nevíš ani o spolupráci mezi oběma typy při společném úkolu...
Armáda potřebuje pro obranu vlasti vojenské vybavení nejlépe prověřené bojem... Né civilní vrtulníky o trochu lépe vybavené než má policie, jak tomu je u vás, pokud teda nerezignuje na obranu vlastního území... Nezáleží na tom do kolika bojových akcí se nakonec ta konkrétní technika podíva, ale aby byla připravena v případném konfliktu operovat alespoň na svém území v bojové zóně za rozumných podmínek a rizik bránit ho a né sedět na zemi, jako by to dělaly vaše BHáčka bez vybavení... Naše Alcy a Gripeny taky do války v zahraničí nepůjdou a přesto se neustále modernizujou aby šly alespoň částečně s dobobu... To, že budou operovat jen doma neznamená, že by se mělo rezignovat na jejich modernizaci, nebo pořizování jiných nových zbraní... Mimochodem díky investicím do těch Gripenu by jsme těm vašim devětadvacítkám s pozprohýbanýma plechama a vyčnívajícíma nýtama s přehledem nakopali prdel...
Tak až se probereš ze závisti nebo co to je, tak se podívej co je za tečkou adresy armadních novin... Je tam CZ... Tak se tu chovej slušně, neb jsi v naší zemi na návštěvě a hoň si uražené ego, doma na vašich fórech...
Slušným bratrům ze slovenska se omlouvám za ostřejší lokty při reakci na toho Osla...Skrýt celý příspěvek
Doplnil bych že místo PTŘS Hellfire může armáda nakoupit AGM-179 JAGM které budou v roce 2023 plně integrované do AH-1Z. Ideální by bylo integrovat tuto střelu do L-159 a JAS-39 ...Zobrazit celý příspěvek
Doplnil bych že místo PTŘS Hellfire může armáda nakoupit AGM-179 JAGM které budou v roce 2023 plně integrované do AH-1Z. Ideální by bylo integrovat tuto střelu do L-159 a JAS-39 (pokud tedy armáda plánuje s Gripenem pokračovat). Armády by tak získala jednu PTŘS pro všechny své bojové letadla. To stejné by platilo i u PLŘS AIM-9X.Skrýt celý příspěvek
Myslím, že choutky na AGM-179 JAGM si můžeme nechat zajít. Jen než dostatečně nasytí americkou armádu tak to bude trvat pár let. A Vipery asi bez výzbroje moc nechceme.
Myslím, že choutky na AGM-179 JAGM si můžeme nechat zajít. Jen než dostatečně nasytí americkou armádu tak to bude trvat pár let. A Vipery asi bez výzbroje moc nechceme.
Jelikož budeme kupovat maximálně pár stovek střel tak jejich výrobce naše případná objednávka rozhodně nezahltí. Jaká bude dostupnost těchto střel nás bude zajímat nejdřív po roce ...Zobrazit celý příspěvek
Jelikož budeme kupovat maximálně pár stovek střel tak jejich výrobce naše případná objednávka rozhodně nezahltí. Jaká bude dostupnost těchto střel nás bude zajímat nejdřív po roce 2023.Skrýt celý příspěvek
Jo, to by mohl ale říct každej kdo má zájem. Nechápu, proč by to v případě AGM-179 JAGM mělo být jinak, než jako tomu bylo v případě Hellfire. Počáteční série šly všechny pro ...Zobrazit celý příspěvek
Jo, to by mohl ale říct každej kdo má zájem. Nechápu, proč by to v případě AGM-179 JAGM mělo být jinak, než jako tomu bylo v případě Hellfire. Počáteční série šly všechny pro americkou armádu. Styl nákupu "přihoďte tam i něco pro nás" fakt nefunguje. O exportu prozatím není nikde ani zmínka a jelikož tím amíci nahradí hned 3 typy střel, což se v našem případě nekoná, tak budeme až někde mezi posledními. Tak rok 2030 by mohl být reálný.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...