Polská fregata Miecznik: Král Baltského moře nebo následovník Moskvy?

Polská fregata Miecznik: Král Baltského moře nebo následovník Moskvy?
Vizualizace fregaty Miecznik / PGZ-MIECZNIK (Zvětšit)

V posledních měsících polské ministerstvo obrany oznámilo několik důležitých rozhodnutí v programu stavby tří fregat Miecznik. Cílem tohoto článku je shromáždit a uspořádat informace a pokusit se okomentovat již oznámená rozhodnutí.

Platforma AH140

Před více než rokem (15. března 2021) podepsalo polské ministerstvo obrany rozhodnutí o zahájení akvizice lodí pobřežní obrany (fregat) v rámci programu Miecznik. Stavba prvního plavidla začne příští rok a do služby vstoupí v roce 2026. Poslední třetí fregatu polské námořnictvo převezme v roce 2033.

V prosinci 2021 polské námořnictvo provedlo předběžný výběr preferovaných dodavatelů fregaty a palubních bojových systémů. V průběhu jednání uzavřelo polské konsorcium PGZ-MIECZNIK dohody o strategické spolupráci se společnostmi Babcock, Thales UK a MBDA UK. A počátkem března 2022 polský ministr obrany Mariusz Blaszczak oznámil schválení předloženého návrhu.

Společnost Babcock poskytne lodní platformu AH140 a širokou škálu znalostí a technologií pro stavbu těchto plavidel v loděnicích PGZ Stocznia Wojennej a Remontowa Shipbuilding. Thales UK zajistí integraci lodního systému řízení boje (SŘB) a MBDA dodá prostředky protivzdušné obrany (PVO). Obě firmy navážou partnerství s polským společnostmi PGZ Stocznia Wojenna a OBR CTM – ty zajistí mimo jiné servisní podporu a rozvoj technologií od Thales UK a MBDA UK.

Arrowhead 140 (číslo odkazuje na přibližnou délku lodě) je obchodní název exportní varianty budoucí fregaty Type 31 Královského námořnictva. Právě stavěné víceúčelové fregaty Type 31 poslouží k boji s nelegálními činnostmi na moři (pirátství, pašování), udržování námořní bezpečnosti, eskortní úkoly, shromažďování zpravodajských informací, obranné operace a pomoc při katastrofách.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Podivné Baltské moře – jak čelit vojenské hrozbě

Přestože Baltské moře splňuje všechny rysy, aby bylo nazýváno mořem, jedná se o atypické moře. Ve ...

PREMIUM Podivné Baltské moře – řešení vojenské hrozby

Předchozí text skončil prezentací trojice axiomů pro polské námořnictvo MW (Marynarka Wojenna). ...

Polské fregaty Miecznik ovládnou Baltské moře

V úterý polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v loděnicích PGZ Stocznia Wojenna (PGZ SW) v Gdyni ...

Zkáza ruského křižníku Moskva

Podle předběžných zpráv včera podvečer dvě ukrajinské protilodní střely Neptun zasáhly ruský křižník ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.