Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Polská stíhačka F-16; ilustrační foto; větší foto / galerie 31.BLoT

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na úroveň 3 % HDP. Stejně tak Polsko usiluje o připojení k aliančnímu programu sdílení jaderných zbraní (Nuclear sharing).

V letošním roce polské ministerstvo obrany hospodaří s rozpočtem 35,9 miliardy zlotých (224 miliard Kč), což představuje 2 % HDP. Podle polského ministra obrany Antoni Macierewicze však 2 % HDP nestačí na realizaci všech prioritních vojenských programů.

Ministerstvo obrany plánuje za prioritní vojenské programy utratit 130 miliard zlotých (814 miliard Kč). Tento odhad výdajů byl schválen ještě minulým ministrem obrany Tomaszem Siemoniakem. Podle Macierewicze (ministr obrany od 2015) si však prioritní programy ve skutečnosti vyžádají 235 miliard zlotých (1,74 bilionu Kč).

Polský ministr obrany tak zdůraznil, že je nutné zvýšit rozpočet polského ministerstva obrany na 3 % HDP.

“Pan prezident správně uvedl, (...), že pro obnovu armády do té míry, aby byla schopna samostatné a efektivní obrany polského území, jsou nutné alespoň 3% HDP výdajů na armádu,” uvedl Macierewicz po summit NATO ve Varšavě v roce 2016.

Ke zvýšení vojenských výdajů na 3 % HDP vyzval nedávno i vlivný polský politik Jaroslaw Kaczynski, předseda politické strany PiS (Právo a Spravedlnost). Při současném výkonu polské ekonomiky, 3 % HDP odpovídají částce 53,9 miliardy zlotých (336 miliard Kč).

Podle Kaczynskeho je navýšení rozpočtu také nezbytné, aby Polsko mohlo usilovat o přičlenění do programu sdílení jaderných zbraní NATO.

V současné době, v rámci strategie jaderného odstrašováni, hostí na svému území americké jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (více než 20 hlavic), Itálie ( 70 až 90 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 50 až 90 hlavic). Ve všech případech se jedná o taktické jaderné pumy B61 (síla 0,3–340 kt). Jako nosiče používají evropské země letadla F-16 nebo Tornado.

První zmínky o vážném zájmu Polska připojit se do programu sdílení jaderných zbraní se objevily na konci roku 2015. Tehdy Tomasz Szatkowski, náměstek ministra obrany uvedl, že polská vláda “zvažuje a analyzuje” možnost připojit se k programu sdílení amerických jaderných zbraní.

Proti takové aktivitě ale může podle Jakuba Palowskieho z webu Defence24 velmi silně vystupovat Německo, které se bojí zhoršení vztahů s Ruskem. Námitky k rozšiřování jaderných zbraní v Evropě projevil například německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Také generální náměstek tajemníka NATO Rose Gottemoeller uvedl, že rozvoj nových jaderných zbraní “neslouží bezpečnosti a stabilitě”.

Je také nutné vzpomenout na dohodu mezi NATO a Ruskem před 20 lety, kdy se Aliance rozšiřovala směrem na východ. Aliance Rusku deklarovala, že nebude na území nových členských států rozmísťovat nukleární zbraně ani "hlavní bojové síly".

Podle Palowskieho jednou z cest silnějšího polského politického postavení, ve smyslu vyjednávání o připojení k programu jaderného sdílení, je právě rychlejší posilování vojenského rozpočtu.

“Zvýšení kapacity polské obrany automaticky posílí postavení naší země v NATO a posílí důvěryhodnost před spojenci. Kromě vztahu s USA, spojenci budou ochotni dělat větší ústupky vůči Polsku. Varšava může hrát například větší roli v ochraně Pobaltských zemí nebo dokonce západní Evropy (a to i před útokem ruských manévrujících střel). To ale vyžaduje velmi rychlý růst výdajů na obranu, neboť 2 % HDP umožňuje modernizaci relativně malé části polských ozbrojených sil, a to pouze v omezené míře a v delším časovém horizontu,” píše ve svém textu Palowski.

Polsko ale při zvyšování vojenských výdajů narazí na několik zásadních problémů. Prvním je rychlost navyšování. Při skokovém navýšení polské ministerstvo obrany jednoduše dodatečné peníze nevstřebá.

Podle současných představ navýšení polského vojenského rozpočtu nad úroveň 2 % HDP začne v roce 2018. V roce 2020 obranné výdaje stoupnou na 2,2 % HDP a v roce 2030 na 2,5 % HDP. Samozřejmě při politické vůli je možné celý proces urychlit.

Avšak Polsko také musí najít cestu, jak do obrany přesměrovat ze státního rozpočtu více peněz. Navýšení rozpočtu ministerstva obrany automaticky znamená, že Varšava sníží výdaje v jiných oblastech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  18:25 24.02.2017

  Logiku: ani tak vám to neklapne: -to referendum bylo nelegální (tedy to, co vyčítáte Krymskému parlamentu s vyhlášením samostatnosti a omlouváte tím hrozbu agrese Ukrajiny). ...Zobrazit celý příspěvek

  Logiku:
  ani tak vám to neklapne:
  -to referendum bylo nelegální (tedy to, co vyčítáte Krymskému parlamentu s vyhlášením samostatnosti a omlouváte tím hrozbu agrese Ukrajiny).

  -otázka Krymu nebyla v tom refrendu řešena ANI NÁZNAKEM a nikde se v něm ani zmínkou nepíše o tom že Krym je UA. A vzhledem k tomu, že v témže roce po referendu začal Krym pracovat na nezávislosti, tak je evidentní, jak to mysleli. Ostatně zkuste mi racionálně vysvětlit proč by (majoritně) ruské obyvatelstvo stálo o to být Ukrajinou.
  Text toho referenda zněl: ""Подтверждаете ли Вы Акт провозглашения независимости Украины?" Prosím, kde konkrétně se tam píše o Krymu či jeh vztahu k Ukrajině?
  Za další: to referendum, na kterém vy stavíte bylo předcházeno jiným referendem z 20.1. 1991, kde se přes 90% obyvatelstva vyjádřilo pro autonomii Krymu v rámci SSSR.
  Po "vašem" refendu 26.2.1992 byla zrušena autonomie a 5.5. vyhlášena samostatná Republika Krym. V srpnu se mělo konat refendum o ústavě.
  15. 5. zasahuje UA a pod hrozbou vojenské agrese nutí odbolat ústavu a zrušit referendum a de facto Krym okupuje.

  Jenom takové srovnání:
  Deklarace UA o nezávislosti byla podle zákonů státu, jehož byla UA v té době součástí, nelegální. Vy ji uznáváte.
  Deklarace nezávislosti Krymu byla podle UA zákonů (která ovšem sama vznikla nelegálně) nelegální. Tu vy neuznáváte, protože se vám nehodí.
  Deklarace nezávislosti Kosova byla podle zákonů státu, jehož bylo Kosovo součástí nelegální. Tipnu si, že jí uznáváte, protože se to hodí.
  Deklarace USA byla podle zákonů států, jehož bylo to území součástí nelegální. Mohu si tipnout, jak se k ní stavíte?
  Buďte trochu konzistentní.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:12 24.02.2017

  Fenri: To je ale výsledek toho co jste napsal vy. Takže se vyjádřete znova ohledně neexistence Ukrajiny. A Ukrajinců bojujících za Krym. Když chcete tvrdit dvě protichůdná ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: To je ale výsledek toho co jste napsal vy. Takže se vyjádřete znova ohledně neexistence Ukrajiny. A Ukrajinců bojujících za Krym.

  Když chcete tvrdit dvě protichůdná tvrzení je to vaše volba.

  EU je tvořena svrchovanými státy, za ně rozhodují vlády(premiéři/prezidenti) pokud se rozhodnou že něco co vydala komise/EP nebudou akceptovat neexistuje způsob jak je k tomu donutit krom vyloučení z EU. Takže rozhodující slovo mají stále vlády alias státy.
  Když 27 vlád řekne že něco neschválí tak prostě platit nebude.

  Nechápu co vám vadí na tom že na nás vydělávají nejsou charita, vy snad půjčujete peníze / technologie, a nic za to nechcete ?

  Bilance toho co nám Němci dávají vs co berou dík EU nebo co berou obecně.
  1) EU to srovnává ve prospěch nás, kladné dotace a přínosy.
  2) Dividendy z firem (investic) nejsou závislé na EU, ale na vlastnictví těch podniků a jejich udržení na trhu. Nic vám nebraní jsi koupit od těch zlých Němců něco a ukázat jim jak se to děla. Když budete úspěšný můžete jsi postupně kupovat dalši až nás všechny vytrhnete z jejich spárů.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:12 24.02.2017

  Pardon: ještě jednou Pavol: žádná kolonizace, jak si ji představujete v Horních Uhrách (tj. bez pozvání na neosídlené území) se v Čechách nekonala. 1.) šlo zásadně o příchod ...Zobrazit celý příspěvek

  Pardon: ještě jednou Pavol:
  žádná kolonizace, jak si ji představujete v Horních Uhrách (tj. bez pozvání na neosídlené území) se v Čechách nekonala.
  1.) šlo zásadně o příchod zásadně na pozdvání Českých králů či špičkové šlechty.
  2.) To území bylo samozřejmě dávno osídleno. Zabrušany, Bílina, Hrádek u Ltoměřic, Kansko u Mšena, Rubín, Mladá Boleslav... to vše byla česká hradiště a města vzniklá na území, kde se o několik set později na pozvání usazovali kolonisté. Kteří byli podanní českého krále. trochu si to pletete s kolinizací zámořských zemí, ale tady šlo o zcela jiný proces.
  Frustrovaný z Němců nejsem. Jenom jim odmítám slepě věřit s pojovat s jejich blahovůlí budoucnost svých dětí.
  Vyvraždili mi polovinu rodiny.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:08 24.02.2017

  PavolR: ale běžte s tou čobolovskou rétorikou.
  Kolonizace nastala

  PavolR: ale běžte s tou čobolovskou rétorikou.
  Kolonizace nastala

 • logik
  18:06 24.02.2017

  Teda přesněji Krymané souhlasili s tím, že se Krym stal NEODDĚLITELNOU součástí Ukrajiny.

  Teda přesněji Krymané souhlasili s tím, že se Krym stal NEODDĚLITELNOU součástí Ukrajiny.

 • PavolR
  18:03 24.02.2017

  fenri: Na českom území? V stredoveku? To si robíš srandu? Nemci, Valasi a pod. neboli hostia, ale kolonisti. Kolonizovali dovtedy nikým neosídlené územia a svojou prácou ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Na českom území? V stredoveku? To si robíš srandu?
  Nemci, Valasi a pod. neboli hostia, ale kolonisti. Kolonizovali dovtedy nikým neosídlené územia a svojou prácou zvyšovali príjmy kráľovstva - ktoré právne nepatrilo žiadnym Čechom, ale bolo ako léno cisárom udelené českým panovníkom.

  Frustrovaný si tu jedine ty. Až je to úbohé a komické ako závidíš Nemcom kredit, ktorý majú skrze priznanie si viny a takmer bezprecedentné vyrovnanie sa s minulosťou, čo je niečo, čo my ostatní ešte dlho neurobíme - lebo tu v Európe kadekto naubližoval kadekomu. Samozrejme treba otvorene povedať aj to, že pre Nemcov to bolo o to jednoduchšie, že do toho boli natlačení. Napríklad takí Rakušania, ktorých podiel viny na všetkom je porovnateľný s Nemcami, za ktorých sa do porážky vehementne hlásili, okamžite poodhadzovali stranícke knižky NSDAP a začali sa hrať na obete, čo zároveň znamená, že si nič nepriznajú. Zaujímavé, od nich nechceš ani uncu zlata, iba účelovo útočíš na Nemcov.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:01 24.02.2017

  palo_satko: Jelcin byl diktátor, kterého na slovo poslouchali parlamenty SSSR, Ukrajiny, Ruska i obyvatelé Krymu? Těžko, že. Takže s odpuštěním, vymýšlíš alternativní historii, ...Zobrazit celý příspěvek

  palo_satko:
  Jelcin byl diktátor, kterého na slovo poslouchali parlamenty SSSR, Ukrajiny, Ruska i obyvatelé Krymu?
  Těžko, že. Takže s odpuštěním, vymýšlíš alternativní historii, abys nějak omluvil krádež.

  fenri:
  0a) V roce 54 Ukrajina existovala. Akorát byla násilně přinucena být součástí SSSR.
  Nebo chceš říci, že teď např. neexistuje Plzeňský Kraj????

  0b) Obyvatelé Krymu hlasovali o tomto:
  "PODPORUJETE AKT DEKLARACE NEZÁVISLOSTI UKRAJINY?" A tento akt se zcela demokraticky rozhodli podporovat i Krymané. V aktu deklarace nezávislosti - připojené k této otázce, tedy naprosto transparentně bylo mj.:

  "Území Ukrajiny je nedělitelné a nedotknutelné." a mezi to území se v tu dobu jasně počítal i Krym.
  Takže obyvatelé Krymu souhlasili s tím, aby byl vyhlášen stát Ukrajina, aby tento stát zahrnoval Krym - a aby tento Krym byl NEĎELITELNOU a (cizím státem) NEDOTKNUTELNOU součástí Ukrajiny.

  Opět, když Ti dochází argumenty, tak místo nich saháš k agresi a jen dokolečka opakuješ, že lžu...

  1) Pokud hodnotíš spojence podle posledních tisíc let, tak jak Němce, tak evidentně stojíš o to, aby ČR neměla spojence žádného....

  2) Britové nám žádné zlato nevzali. Zlato nám vzalo Německo. Máš v tom guláš.
  Britové nám naopak zlato vrátili, ač ho mohli např. jako to často SSSR prohlásit za válečnou kořist a nedat nám nic. To, že ho vrátili až po vypořádání našich závazků je vcelku normální postup - obzvlášť když jsme se v tu chvíli začali chovat jako velmi neseriozní stát který okrádá koho může.

  2b) To, že Britové z toho ukradeného zlata našli jen část a tedy vrátili jen část fakt není vina Británie.

  3) Ne, není to přístup nezištného spojence. Je to přístup racionálního spojence, který když sám zaplatil "miliardy", tak chce, aby se ostatní podíleli alespoň "miliony". Notabene když ten jiný evidentně z vlastní vůle míří do tábora podporovatelů dalšího masového vraha a tedy se dá čekat, že by odpuštěné peníze byly použity na podporu zločinného režimu.

  4) Docela by mě zajímalo co z toho, co jsem tu tvrdil, jsi dokázal překroutit v takovoudle blbinu, aby sis moh kopnout (potěšilo Tě to aspoň?), ale vzhledem k tomu, že by debata na toto téma jako obvykle nikam nevedla, tak se asi ptát nebudu.

  5) Byl Krym (např. v roce 2010) součást Ukrajinského státu? Jednoznačně ano. Tedy Ukrajina vlastnila Krym. Na základě čeho přišla o toto vlastnické právo?

  6) Takže ještě tak dvě stě let můžeme pořádat na Němce genocidu a pogromy a nikdo nám nemůže nic vyčítat, že....?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:50 24.02.2017

  Jiros: vnímám, ale jaksi nevím, jakou souvislost má váš text s tím mým. Jaksi jste si dofabuloval něco, co jsem neřekl, překroutil co jsem řekl a na tom stavíte. Protože já nikde ...Zobrazit celý příspěvek

  Jiros: vnímám, ale jaksi nevím, jakou souvislost má váš text s tím mým. Jaksi jste si dofabuloval něco, co jsem neřekl, překroutil co jsem řekl a na tom stavíte.
  Protože já nikde netvrdím to větu, na které vy stavíte:
  "Protože nelze tvrdit že v SSSR nebyla UK, ale zároveň tvrdit že SSSR byl Rusko. "
  Věc má ještě ten rozměr, že Rusko existovalo po staletí přd SSSR tedy i v době, kdy získalo Krym), zatímco UA v té době (a dlouho potom) neexistovala.

  Nepožaduji a nejsou věrohodní. Co na tom nechápete. prostě ukradli něco, já to zpět nechci, ale nevěřím jim. Jestli to nechápete, je mi vás líto.

  K EU, ano řada věcí je naše malá domů, lae:
  1.) řadu zcela nesmyslných věcí po nás Eu chce
  2.) to, co jste napsal o fungování Eu (že jí vládnou premiéři) je objektivně kravina a nemá to vztah k utrácení "dotací"


  Já napsal, že nám ukradli naše firmy?? Zase blábolíte. Jen píši, že nás vydělávají a tudíž nejsme v pozici příjemců. Říká vám něco slovo "bilance"?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:29 24.02.2017

  fenri: Vy už ani nevnímáte co píšete ? "Krym v 90tých letech nemohl náležet UA 40 let, protože žádná UA neexistovala." "5.) Znovu - anexi Krymu nepovažuji za krádež. Naopak, ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Vy už ani nevnímáte co píšete ?

  "Krym v 90tých letech nemohl náležet UA 40 let, protože žádná UA neexistovala."
  "5.) Znovu - anexi Krymu nepovažuji za krádež. Naopak, považuji připojení Krymu k UA za krádež, protože Ukrajinci na Krymu nežili, nic tam nepostavili ani za něj neumírali"

  Nevím co požadujete ale už tady asi po 6x píšete že to mají udělat, pokud pro vás mají být věrohodní.

  "2.) odečtěte cenu všech těch propagačních povinných cedulí, desek, billboardů...."hrazeno z prostředků EU"
  3.) odečtěte to, co se utrácí za pitchoviny, ktré chce EU, ale reálný přínos pro obyvatele je kolem nuly (všechny ty multikulty a gender programy, lanovky na soukromé hotely...zkuste se někdy mrknout, jaké peníze se cpou na neskutečné hovadiny s NULOVÝM přínosem).
  4.) Německo za to získalo náš trh a daňové výnosy německých firem plynoucí do Německa jsou větší, než co nám EU "dotuje". "

  V příspěvku níže sem se vám snažil vysvětlit proč to je tak. Tedy že to není vůle EU ani jejich orgánu, ale malá domů dělaná na našem písečku.

  Německo získalo české firmy tím že jsme jim je prodali, nikdo nás k tomu nenutil. Opět to byla naše věc nikoliv vina EU/Německa. Ale chápu je snažší jsi namlouvat že za to může někdo jiný. Stejně jako každý jiný napřed dali investice teď očekávají zisky, pro ničí modré oči to nedělali.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:17 24.02.2017

  Jirosi jirosi: v prvním vašem textu polemizujete víceméně sám se sebou a zároveń vám to sémanticky nedává moc smysl. Klidně si povídejte se sebou dál, jen to prosím nenadepisujte ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi jirosi: v prvním vašem textu polemizujete víceméně sám se sebou a zároveń vám to sémanticky nedává moc smysl. Klidně si povídejte se sebou dál, jen to prosím nenadepisujte "fenri"

  Požaduji? To je úžasné, že víte lépe, co požaduji než já. Když píše Fecuhtwanger o zkáze Chrámu, požaduje tím reparace na Itálii? Takže znovu Jirosi: NEPOŽADUJI. Chápete to? nebo ještě 10x? Jen je prostě považuji za zloděje a nevěřím v upřimnost jejich lítosti (to bylo totiž to, co jsem zpochybnil). Zloděj nelituje upřimně, pokud nevrátí ukradené. To je vše.

  jak funguje EU zcela zjevě nechápete vy. Premiéři jednotlivých států jsou podle vás jakým orgánem EU? Žádným. EU je řízena Evropskou komisí, Evropskou radou, Radou veropské unie a Evropským parlamentem. S tím, že těžistě moci je v nevolené Evropské komisi. A pouze v jednom z těchto orgánů (Evropské radě) figurují premiéři.

  Můžete být tak hodný a ocitovat mi, kde jsem napsal, že když vysoupíme z Eu, že politici přestanou krást? Možná si to nepamatuji,a le daleko spíš si myslím, že jste prolhaný demagog.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:04 24.02.2017

  Fenri: Ano požaduješ. Všichni kdo ho nepožadují se o takové věci nemají potřebu ani zmiňovat. EU je dobrovolný spolek pokud tam být nechcete máte s pasem občana EU možnost ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Ano požaduješ. Všichni kdo ho nepožadují se o takové věci nemají potřebu ani zmiňovat.

  EU je dobrovolný spolek pokud tam být nechcete máte s pasem občana EU možnost vycestovat kamkoliv, případně můžete přesvětčit svoje spoluobčany k tomu aby hlasovaly ve volbách a EU opustily. Jako blbců se najde vždycky dost, takže šance je.

  Pokud nechápete fungovaní EU, tedy to že je to spolek kde rozhodují premiéři jednotlivých států. Tedy i ten náš, a zodpovědnost tedy padá na jejich / jeho / voličů tady hlavu/y. Tak mate problém a věříte najivne že všechny požadavky z EU jsi v našem parlamentu "ti naši lepší" politicky upravily k obrazu svému.

  Vaše představa že když vystoupíme z EU že politici přestanou krást je dětinská. Když nám to nebudou platit Němci skrze EU, budem to platit na přímo mi zdaní + nárůst výdajů na zbrojení.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:52 24.02.2017

  fenri: Napřed jsi ujasněte co chcete napsat a udělejte jsi časovou oso událostí. Protože nelze tvrdit že v SSSR nebyla UK, ale zároveň tvrdit že SSSR byl Rusko. 1) Byla ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Napřed jsi ujasněte co chcete napsat a udělejte jsi časovou oso událostí.

  Protože nelze tvrdit že v SSSR nebyla UK, ale zároveň tvrdit že SSSR byl Rusko.

  1) Byla Ukrajina v SSSR, ale pak ve válkách SSSR umírali Rusové i Ukrajinci.
  2) Nebo to bylo SSSR a pak umírali občané národnosti SSSR.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:47 24.02.2017

  Takeda: a nečetl jste pozorně. Já NEPOŽADUJI navrácení Němi ukradeného zlata. A přesně jak píšete, jejich omluvy pokládám za zcela formální. Co se týče toho, co nám "cpou" via ...Zobrazit celý příspěvek

  Takeda: a nečetl jste pozorně. Já NEPOŽADUJI navrácení Němi ukradeného zlata. A přesně jak píšete, jejich omluvy pokládám za zcela formální.
  Co se týče toho, co nám "cpou" via EU:
  1.) odečtěte co tam posíláme
  2.) odečtěte cenu všech těch propagačních povinných cedulí, desek, billboardů...."hrazeno z prostředků EU"
  3.) odečtěte to, co se utrácí za pitchoviny, ktré chce EU, ale reálný přínos pro obyvatele je kolem nuly (všechny ty multikulty a gender programy, lanovky na soukromé hotely...zkuste se někdy mrknout, jaké peníze se cpou na neskutečné hovadiny s NULOVÝM přínosem).
  4.) Německo za to získalo náš trh a daňové výnosy německých firem plynoucí do Německa jsou větší, než co nám EU "dotuje".
  5.) Museli jsme za to potlačit a v podstatě zničit řadu odvětví zejm. v zemědělství
  6.) Museli jsme se vzdát práva rohodovat o sobě.

  Já nevím, ale těch pár kilometrů cyklostezek mi jako přínos za ztrátu svrchovanosti nepřijde jako hitparáda. Řekl bych, že legionáři v hrobech rotují.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:43 24.02.2017

  Jirosi: tak znovu a po desáté (přijde mi, že tohle je test toho, kdo má IQ na 80): NIKDE nepíši, aby nám Němci vrátili, co nám ukradli. N.I.K.D.E. Zatím dobrý? Jen píši (pekelně ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: tak znovu a po desáté (přijde mi, že tohle je test toho, kdo má IQ na 80):
  NIKDE nepíši, aby nám Němci vrátili, co nám ukradli. N.I.K.D.E. Zatím dobrý?
  Jen píši (pekelně se soustřeďte), že nevěřím v upřimnost německé lítosti nad jejich agresí, když nám (v situaci, kdy jsou nesmírně bohatí) nevrátili co ukradli a i se symbolickým odškodňováním těch, co pro ně otrocky dělali čekali desítky let, dokud jich drtivá většina nepomřela. Chápete, nebo to tu pojedeme ještě 10x?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:40 24.02.2017

  Logik to Palo: -2.) Podkarpatská Rus byla součástí ČSR cca 20 let. Češi tam nežili a nebyla to česká země. Na Krymu nežili Ukrajinci, ale Rusové. 3.) ZNovu ta vaše lež: NE, ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik to Palo:
  -2.) Podkarpatská Rus byla součástí ČSR cca 20 let. Češi tam nežili a nebyla to česká země. Na Krymu nežili Ukrajinci, ale Rusové.
  3.) ZNovu ta vaše lež: NE, Krymané nehlasovali o tom, že budou připojeni k UA.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:38 24.02.2017

  Pavolko: -Oblast Sudet byla cca od 9. století integrální součástí českého státu. Němci byli POZVÁNI českými káli. Byly hosty na českém území. -součástí českého státu byla řada ...Zobrazit celý příspěvek

  Pavolko:
  -Oblast Sudet byla cca od 9. století integrální součástí českého státu. Němci byli POZVÁNI českými káli. Byly hosty na českém území.
  -součástí českého státu byla řada území, a co jako
  -Němci to zlato mají. Sudetský majetek ani zdaleka nekryl hodnotu ukradeného zničeného majetku českého, stejně jako jeho cena nekryje cca šest let otrocké práce pro Třetí řísi. Ale chápu, že pro obyvatele kolaborantské maďarské periferie je to frustrující. I d těch Maďarů vás musel osvobodit někdo jiný.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:37 24.02.2017

  Logik nesranduj. Ti traja opilci v pralese bol Jelcin a spol. Krymski Rusi sa rozhodli vratit sa do naručia matičky Rusi. Urobili si referendum a podpisali pripojovacie ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik nesranduj.
  Ti traja opilci v pralese bol Jelcin a spol.

  Krymski Rusi sa rozhodli vratit sa do naručia matičky Rusi. Urobili si referendum a podpisali pripojovacie listiny. Basta. Nik do nedokaže zmenit, žiadnymi rezoluciami, sankciami, mudrovanim.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:33 24.02.2017

  Logik: Krym v 90tých letech nemohl náležet UA 40 let, protože žádná UA neexistovala. A přestaňte už lhát s tím, že obybatelé krymu hlasovali pro připojení k UA. TOTO VŮBEC NEBYLO ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  Krym v 90tých letech nemohl náležet UA 40 let, protože žádná UA neexistovala. A přestaňte už lhát s tím, že obybatelé krymu hlasovali pro připojení k UA. TOTO VŮBEC NEBYLO OTÁZKOU TOHO REFERENDA. Prostě lžete. Hned po hlasování o rozpadu SSSR začali dělat kroky k nezávisloti, které byyl ukončeny hrozbou vojenské agrese UA.

  1.) Hodnotím spolehlivost spojence podle toho, jak se k nám chová posledních cca 1000 let a jak se k nám chová poslední cca 2 roky. A velký pocit důvěry ve mě nevyvolává. prostě nevěřím toho, že litují své agrese, zvláště ne pokud nám ukradli dost zlata, které nevrátili. Tečka.

  2.) Britové nám sebrali +/- 26 tun zlata. Za válečné úvěry jsme Britům zaplatili 24 milionů liber, o které si řekli. Ale zlato se jaksi nevrátilo (resp. vrátilo se ho o 26 tun méně).

  3.) Já někde srovnával válečné úsilí. Jen tvrdím, že čs. letci zatraceně pomohli Velké Británii a to, že jsme Britům museli platit i za jejich pohřby prostě není přístup ryzího, nezištného spojence, který lituje zrady, které se dopustil.

  4.) Je celkem jisté, že jste psal nesmysl, když jste tvrdil, že Čech je cizího původu (jako je zcela jistě Rus). Pro okolní svět jsme byli Bohemany. Ano, jisté není vůbec nic, ale český původ slova Čech je dnes akceptován většinou předních historiků. Ostatně: KDO by byl ten, kdo nám dal jméno Čech? Frankové? Jistě ne. Jiné slovanské kmeny? Které a proč? Avaři? Sotva, navíc kaganát ajeho kultura zanikla předtím, než se slovo Češi objevilo.

  5.) Znovu - anexi Krymu nepovažuji za krádež. Naopak, považuji připojení Krymu k UA za krádež, protože Ukrajinci na Krymu nežili, nic tam nepostavili ani za něj neumírali. Pouze ve vhodné chvíli pohrozili válkou. A o tom že UA budou anexi Krymu připomínat ještě za 200 let nepochybuji. Momentálně jsou ve fázi připomínání hladomoru (za který pochopitelně mohli Rusové, i když jich umřelomožná stejně, jak Ukrajinců) a ve fázi adorace Volyňského masakru cobi činu ryzího a velkolepého vlastenectví.

  Obyvatelstvo Krymu: bylo napůl vyhlazeno a přesídleno poté co:
  -samo vyhladilo původní obyvatelstvo Krymu
  -od 13 do 18 století vyhlazovalo obyvatelstvo od Volhy po Moravu a v roce 41 se přidalo k Němcům. Holt špatná karma. Spousta národů dojela i na menší svinstva. třeba Polsbští Slované ;-)Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:28 24.02.2017

  palo satko: 1) Krym v 54 nedávali tři opilci. V tu dobu neměl Chruščov ještě zdaleka absolutní moc v SSSR. Přitom převedení Krymu pod Ukrajinu schválili snad všichni, kdo měli ...Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  1) Krym v 54 nedávali tři opilci. V tu dobu neměl Chruščov ještě zdaleka absolutní moc v SSSR. Přitom převedení Krymu pod Ukrajinu schválili snad všichni, kdo měli jen trochu moci v SSSR: nejvyšší sovět (parlament SSSR), vláda, Ruský parlament.....
  viz např.
  http://garassy.blog.idnes.cz/b...

  2) I kdyby, tak přiznáváš, že 90 (tedy v první možné chvíli, kdy jakžtakž fungovala demokracie), tak toto rozhodnutí OPĚT potvrdil jak vrcholné orgány Ruska, Ukrajiny i SSSR, tak i samotní Krymané.

  3) Že možná Krymané si rozmyslelli své hlasování z 90. let je možné, ale když si teď Aš rozmyslí, že chce být německá, tak má prostě smůlu. Změna státních hranic se nedělá "rozhodnutím místních". Nebo snad chceš tvrdit, že Sudeťáci měli právo se připojit k Německu?

  4) Navíc impulz o změně hranic nevzešel z Krymu, ale vzešel od toho, že Ukrajinu Rusko napadlo a Krym obsadilo. Ještě první dny anexe (než si utřídili noty) mluvil Krymský parlament jen o autonomii (tedy nikoli o změně hranic). Takže Tvůj argument, že si něco rozmysleli obyvatelé je nepravda.
  Nejprve byl útok, pak teprv rozmýšlení - přesně jako při Hitlerově Anšlusu.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:22 24.02.2017

  fenri: Vaše přirovnaní jsou úžasná ! Takže on vám soused sice ukradl auto ale trosku zapomínáte zmínit to že hned následně srovnal celé město se zemí. Protože mocnosti už měli ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Vaše přirovnaní jsou úžasná ! Takže on vám soused sice ukradl auto ale trosku zapomínáte zmínit to že hned následně srovnal celé město se zemí.
  Protože mocnosti už měli zkušenosti z WW1, kdy chtěly po Německu odškodnění tak ho nepožadovali v plné výši. A protože byla ČSR(ČR) jen malou součástí protifašistické koalice dostala svůj poměrný díl. Ale stejně tak se musela podílet na nákladech na tu válku.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 9