Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Polská armáda získá v nejbližších letech 96 samohybných houfnic Krabvětší foto / HSW 

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik změn. S krizí na východě Ukrajiny se mu dostalo větší politické a finanční podpory. Tato podpora ještě narostla se zvolením nové polské vlády, která má obranu země jako jednu z politických priorit.

Kromě větší mediální pozornosti se modernizaci dostalo příslibu dalšího navýšení rozpočtu. Nově Polsko cílí mnohem výše než ke 2 % HDP. Více finančních prostředků jde ruku v ruce s rostoucími polskými vojensko-politickými ambicemi. V letošním roce je naplánováno uzavření hned několika klíčových nákupů.

Program protiraketové obrany Wisla

V roce 2015 byl téměř uzavřen nákup osmi baterií částečně „polonizovaného“ (termín označující vysoký podíl polského obranného průmyslu při výrobě) systému protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu Patriot. Nicméně s nástupem nové vlády byl nákup odložen.

Polská strana se rozhodla zvážit ještě evropský systém MEADS. Vítěz programu Wisla by měl být znám letos. Nákup kompletů PVO středního dosahu je jeden z klíčových modernizačních programů.

Nákup vrtulníků

V současné době poptává Polsko dvě kategorie vrtulníků. První z nich je víceúčelový stroj, který nahradí vrtulníky Mi-8/17 používané všemi složkami ozbrojených sil, včetně speciálních jednotek. Stejně jako program Wisla je i tento nákup poznamenán změnou vlády ve Varšavě.

Původně byla uzavřena dohoda na nákup 50 strojů Caracal s firmou Airbus Helicopters. Z nákupu však sešlo a následkem toho vznikla polským ozbrojeným silám mezera ve schopnostech. Tu měl zacelit urgentní nákup vrtulníků Black Hawk pro speciální síly v roce 2016. I přesto, že byly stroje Black Hawk vybrány urgentně a mimo výběrové řízení, stále nedošlo k jejich dodání.

V letošním roce dojde k nákupu dalších vrtulníků. Vítězem se pravděpodobně stanou vrtulníky Black Hawk vyráběné v licenci polskou firmou PZL Mielec, neboť provozování více typů stejné kategorie nedává smysl.

Druhou poptávanou kategorií jsou bitevní vrtulníky. Program nákupu bitevních vrtulníků nese označení Kruk a měl by být uzavřen rovněž letos. Polsko poptává celkem 32 bitevníků - prvních 16 strojů plánuje Varšava získat do roku 2022. V polských službách nahradí sovětské bitevníky Mi-24.

V uvedeném tendru spolu soutěží americké stroje AH-64E Apache (Boeing), AH-1Z Viper (Bell), evropský Tiger (Airbus Helicopters) a turecký T129 ATAK (TAI). V případě bitevníku AH-1Z Viper se spekuluje o možném společném nákupu s Českou republikou.

Raketové dělostřelectvo

V rámci programu Homar plánuje Polsko nákup raketometů schopných zasahovat pozemní cíle na vzdálenost do 300 km. Ve hře je americká nabídka raketometů HIMARS s raketami ATACSM a GMLRS. Konkurencí je blíže nespecifikovaná nabídka Izraele.

Program Homar se sice vyhnul vyloženým fiaskům na rozdíl od výše zmíněních nákupů, nicméně i přesto došlo ke zpoždění - vítěz měl být znám již v roce 2015.

Teritoriální obrana

Iniciativa nové polské vlády lehce pozměňuje dříve schválený modernizační plán. Nově se počítá s vytvořením páté složky ozbrojených sil, kterou budou Vojska teritoriální obrany.

I když byly jisté kroky a přípravy podniknuty již v roce 2016, většina stěžejních nákupů bude uzavřena v roce 2017. Pro teritoriální obranu nakoupí Polsko v letošním roce vybavení v hodnotě 831 milionů zlotých (5,1 miliardy Kč).

Na rozdíl od výše popsaných programů však budou výdaje rozděleny do menších dílčích nákupů. Kromě standardní pěchotní výzbroje a výstroje se plánuje také nákup komunikačních prostředků a protitankové výzbroje v rámci programu Pustelnik. Veškerý materiál bude vyroben polským průmyslem.

Závěr

Kromě uvedených programů dojde v letošním roce k nákupu plavidel pobřežní ochrany Miecznik a taktickým dronům krátkého dosahu. Stále také pokračují debaty o nových BVP.

Polsko opět potvrzuje, že to myslí se svojí obranou vážně a ministerstvo obrany to doplňuje příslibem navyšování rozpočtu na úroveň 2,2 % do roku 2022 a 2,5 % do roku 2030. Konečným polským cílem je vydávat na obranu 3 % HDP.

Polsku nejde upřít snaha modernizovat ozbrojené síly. Bohužel v některých případech je toto téma zbytečně zneužíváno pro politické účely a armáda se musí v lepším případě potýkat se zdržením a odklady dodávek nové techniky.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko získá schopnost ničit cíle na vzdálenost 900 km

Americké ministerstvo zahraničí odsouhlasilo prodej 70 střel s plochou dráhou letu vzduch-země ...

Dlouhý vývoj polské útočné pušky MSBS

Již od roku 2007 polská firma FB Radom a Vojenská technická akademie WAR (Wojskowa Akademia ...

Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy

Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...

KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO

V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • David
  14:03 12.01.2017

  Pro Rim71 a další - každé procento HDP představuje určitou částku. nevím nyní z hlavy, jaký je přesně polský HDP, každopádně ale každé procento představuje částky v řádu miliard. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rim71 a další - každé procento HDP představuje určitou částku. nevím nyní z hlavy, jaký je přesně polský HDP, každopádně ale každé procento představuje částky v řádu miliard. Ty pak mohou být vynaloženy na nákup výzbroje. Takže ano, za procenta se nakupuje.
  Já se prostě obávám, že se z toho udělá politikum, že se řekne - dáme 3% HDP na obranu, abychom se vyrovnali Rusku -a až následně se bude řešit, za co konkrétně budou prostředky vynaloženy.
  Nevím, i v Polsku dochází k neracionálním zbrojním akvizicím; jako typický příklad bych mohl uvést program korvet Gawron, do kterého se investovaly stovky milionů, aby nakonec byl celý program zrušen. A podobných případů se najde více. Pokud Poláci půjdou cestou mechanického navyšování zbrojních výdajů bez nějaké snahy o racionalizaci výdajů, o alespoň částečné odstranění zbytečných akvizic a výdajů (plně se to asi nedokáže nikdy, mnohé programy si najdou své odpůrce i zastánce, ale přec je v tomto směru prostor pro zlepšování), pak se celé polské zbrojení mine účinkem. A naopak, stát jako takový to může výrazně oslabitSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:14 11.01.2017

  Lukas: díky za objasnění. Na ten demonstrátor jsem hodně zvědavý ps. trochu mi to připomíná prohlášení lidí od Zetoru, že demonstrátor Wolfdogu postaví, až o něj bude zájem - ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  díky za objasnění.
  Na ten demonstrátor jsem hodně zvědavý

  ps. trochu mi to připomíná prohlášení lidí od Zetoru, že demonstrátor Wolfdogu postaví, až o něj bude zájem - neboli až jim na něj někdo dá peníze :D
  V našem případě doufám, že MO na něj nedá ani milion - ať si vývoj a stavbu demonstrátoru zafinancuje podnik sám. Když už chtějí jít na světový trh, tak by se neměli bát, do něj nalít nějaké ty soukromé finance. Ne hned dyndat u státu.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:22 11.01.2017

  Warnost - to nie takie proste... Aby ocenić Kraba trzeba znać historie programu... (1998-2016) Wówczas wszystko ma sens... Co do planów - owszem jest dużo zapowiedzi... Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Warnost - to nie takie proste...
  Aby ocenić Kraba trzeba znać historie programu... (1998-2016)
  Wówczas wszystko ma sens...

  Co do planów - owszem jest dużo zapowiedzi...
  Ale realnie wszystko się nie zmaterializuje...
  Powód jest prosty - ani nie ma tylu pieniędzy, ani zdolności do kupna / opracowania nie są tak duże...

  Już z Wisła jest problem bo amerykanie nie chcą sprzedać IBCS (do PDB-8) przed 2020 rokiem. A sam koszt Wisły szacowany jest teraz na 30 mld zł (gdzie wcześniej mowa była o 16 mld!)

  O programach typu Gepard / PL-01 mówić nie będę - bo to tylko "propaganda" przemysłu. Wojsko ma Leopardy i Twarde i czeka na nowy BWP.

  Który też nie pojawi sie szybko - bo dopiero w tym roku HSW ma zbudować 1 demonstrator.

  Więc tak dobrze to nie jest..Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:13 10.01.2017

  Baraka: misto T-72 chteji stredni tank / vozidlo palebne podpory Gepard (driv tech. demonstrator PL-01). Nejsem si jisty, jak moc to bude platforma pro vic vozidel, ale bude docela ...Zobrazit celý příspěvek

  Baraka: misto T-72 chteji stredni tank / vozidlo palebne podpory Gepard (driv tech. demonstrator PL-01). Nejsem si jisty, jak moc to bude platforma pro vic vozidel, ale bude docela tezky. BVP chteji mnohem lehci navic ve dvou podvozkovych verzich - lehkou plavouci a druhou tezsi.
  Jeste chteji zavest "komplet vojaka budoucnosti".Skrýt celý příspěvek

 • baraka
  17:44 10.01.2017

  Ja Vám teda neviem, píšem bez nejakej prípravy... 1, nový viacúčelový vrtuľník - aj ozbrojený plus v námornej verzíí torpéda, sonar, senzory. 2, útočný vrtuľník s výzbrojou 3, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja Vám teda neviem, píšem bez nejakej prípravy...

  1, nový viacúčelový vrtuľník - aj ozbrojený plus v námornej verzíí torpéda, sonar, senzory.
  2, útočný vrtuľník s výzbrojou
  3, náhrada MIG29 a SU22M4
  4, nové húfnice a mínomety - že potom jedno s nasilnejších delostrelectiev v EU.
  5, nové konvenčné ponorky ale chcú aj s Tomahawkom - takže ,,norská" veľkosť to nebude - takže niečo v strednej veľkosti?
  6, PL sýstém Visla
  7, stredné taktické drony
  8, nové BVP
  9, stále sa tam objavuje ľahká platforma ako Anders
  10, taktické raketomety.
  + niečo sa ešte nájde

  plus ešte stále nedokončili alebo ani nezačali

  nová útočná puška do armády a novo budovanej domobrany
  munícia do nej
  nekonečný prípech Gawron a teda čo s triedou OHPery?
  modernizácia Leo
  čo s T72 - modernizácia alebo nový tank?

  + už si nespomínam ale niečo sa určite nájde najma logistika a pod.

  Ja im teda držím palce aby to všetko dali. mať spokojného suseda je fajn. ale trocha mni to za posledné roky pripomína Indiu.

  ale hovorím - nech sú spokojní, a možno budú v dohľadnej dobe riešiť iného suseda ako toho stále spomínaného.Skrýt celý příspěvek

 • Warnost
  17:03 10.01.2017

  Tady ta "polanizace" za každou cenu mi přijde nesmyslná. Chápal bych licenční výrobu doma, ale překopávat kvůli tomu půl vozidla a čekat třeba 8 let mi přijde hrozně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady ta "polanizace" za každou cenu mi přijde nesmyslná. Chápal bych licenční výrobu doma, ale překopávat kvůli tomu půl vozidla a čekat třeba 8 let mi přijde hrozně dlouho...každopádně jsem se chtěl zeptat, na tu složeninu věže z AS90 a podvozku z K9, nebylo by jednodušší, levnější a rychlejší prostě nakoupit/vyrobit v licenci kompletní K9? Ta věž toho nemůže zase tolik jiného nabídnout ne?Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:22 10.01.2017

  Davide, to je přece nesmysl, % HDP přece neříkají nic o reálných výdajích, za % se nenakupuje ani nevyrábí...

  Davide, to je přece nesmysl, % HDP přece neříkají nic o reálných výdajích, za % se nenakupuje ani nevyrábí...

 • PavolR
  15:01 10.01.2017

  David: No, nezabúdajte, že Poľsko je navzdory tendenciám je ešte stále demokratickou krajinou s funkčným pluralitným systémom, takže sa na rozdiel od takého Ruska zatiaľ nemôže ...Zobrazit celý příspěvek

  David:
  No, nezabúdajte, že Poľsko je navzdory tendenciám je ešte stále demokratickou krajinou s funkčným pluralitným systémom, takže sa na rozdiel od takého Ruska zatiaľ nemôže uzbrojiť, pretože v určitom okamihu by začal dostatok voličov hromžiť.Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:47 10.01.2017

  K samotnému Polsku - kladu si otázku, kam až s těmi vojenskými výdaji chtějí jít. V případě České republiky, která má jedny z nejnižších vojenských výdajů (vůči HDP), mi ...Zobrazit celý příspěvek

  K samotnému Polsku - kladu si otázku, kam až s těmi vojenskými výdaji chtějí jít.
  V případě České republiky, která má jedny z nejnižších vojenských výdajů (vůči HDP), mi navyšování přijde více než na místě, ono cca 1,1% je opravdu málo. Ale v případě Polska? Již nyní vydávají ona doporučená 2% HDP -a chtějí navýšit na 2,5%, což mi připadá jako až přílišné. Nyní se objevují zprávy, že ani to jim nestačí - a uvažují o 3%. A tak si říkám, kde se to zastaví. Brzy mohou přijít na to, že Rusko dává na obranu 4% -a že by tedy měli také navýšit na 4%. Pak si řeknou, že ona 4% jsou v případě Ruska pouze deklarovaná, že ve skutečnosti se šplhají někam k 6% - budou chtít navýšit také? Obávám se, že tímto přístupem by mohli dosáhnout výsledku přesně opačného, než sami chtějí - uzbrojení a následně celkového oslabení státuSkrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:40 10.01.2017

  Nezapomente, ze u nas budou volby, takze nejakej fond nejspis soucasna vlada neuzakoni - ostatne herec na to zatim uplne kasle. IMHO, bude ten fond vyuzit v predvolebnim boji - ...Zobrazit celý příspěvek

  Nezapomente, ze u nas budou volby, takze nejakej fond nejspis soucasna vlada neuzakoni - ostatne herec na to zatim uplne kasle. IMHO, bude ten fond vyuzit v predvolebnim boji - podle nalady obyvatel. Kdyz se bude zdat, ze lidi na armadu slysi, tak se bude o fondu velmi hlasite mluvit, jak ho budou prosazovat a podobne.
  Mno a vzhledem k tomu, ze budou ty volby, tak cert vi, co bude po nich, aby z tech planu na 2019-2020 neco zbylo.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:30 10.01.2017

  sterling : jelikož psali že na té vyrobě participuje i výzkumný ustav tak zrejme půjde o nejaky jejich vyvinuty pancir..na stránkach měli že něco vyvíjí..parametry neznám.

  sterling : jelikož psali že na té vyrobě participuje i výzkumný ustav tak zrejme půjde o nejaky jejich vyvinuty pancir..na stránkach měli že něco vyvíjí..parametry neznám.

 • Rase
  13:24 10.01.2017

  stirling: jak Pandury, tak i budoucí Titusy, budou mít Protiminové sedačky vyvinuté v VVU Brno: http://palba.cz/viewtopic.php?... S ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  jak Pandury, tak i budoucí Titusy, budou mít Protiminové sedačky vyvinuté v VVU Brno:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  S tím pancéřováním to může být obdobně, nejspíš se jedná o to nové pancéřování, co už nemálo let kutí, myslím že taky ve VVU Brno. Původně bylo určené pro Pandury (!) Plus samozřejmě modernější elektronika - původní zadání, je taky pár let staré (2013), což je u velitelských a spojovacích vozidel velice důležité. Zhruba od roku 2013 vznikly zajimavé tuzemské komponenty, které můžou být použity + je na trhu lepší elektronika. Mě to přijde v pohodě (připlatit si).Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:35 10.01.2017

  ...nevěřím tomu, že se Vipery (a vlastně cokoliv) koupí společně s Poláky, ale doufám, že je vyberou a tyto krásné mašiny s bojovými zkušenostmi budou k vidění na Dnech NATO. ...Zobrazit celý příspěvek

  ...nevěřím tomu, že se Vipery (a vlastně cokoliv) koupí společně s Poláky, ale doufám, že je vyberou a tyto krásné mašiny s bojovými zkušenostmi budou k vidění na Dnech NATO.
  Nebo "aspoň" ty Apache no... :DSkrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:45 10.01.2017

  pajo: to jsem četl a zase se dozvím jen to, že jsou stále levnější než ty původní, ale nevím jestli lepší balistika znamená lepší oproti původní nabídce nebo lepší dokonce oproti ...Zobrazit celý příspěvek

  pajo: to jsem četl a zase se dozvím jen to, že jsou stále levnější než ty původní, ale nevím jestli lepší balistika znamená lepší oproti původní nabídce nebo lepší dokonce oproti původním strojům a co znamená lepší vybavení. Prostě bych rád znal technické specifikace a ne jen fráze.Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  10:19 10.01.2017

  Já jsem hlavně zvědav co v ČR a taky v jakém počtu aby to k něčemu v případě nutnosti použití bylo se doopravdy koupí a co zůstane jen výkřikem do tmy jako je už roky dobrým ...Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem hlavně zvědav co v ČR a taky v jakém počtu aby to k něčemu v případě nutnosti použití bylo se doopravdy koupí a co zůstane jen výkřikem do tmy jako je už roky dobrým zvykem.Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  10:17 10.01.2017

  stirling: Precitaj si tento clanok http://zpravy.e15.cz/domaci/po... , v ktorom na konci pisu: "Tehdy se ceny vozidel ve ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Precitaj si tento clanok http://zpravy.e15.cz/domaci/po... , v ktorom na konci pisu: "Tehdy se ceny vozidel ve srovnatelných modifikacích pohybovaly od 111 do 189 milionů korun za kus, nyní vyjde jeden spojovací Pandur na 98 milionů korun a velitelsko-štábní Pandur na 102 miliony korun," poznamenal Medek.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:09 10.01.2017

  Rase: máš nějaké bližší info o nových pandurech, četl jsem jen, že jsou dražší, protože chtějí lepší balistiku a lepší vybavení, ale nikde jsem neviděl čísla případně srovnání se ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: máš nějaké bližší info o nových pandurech, četl jsem jen, že jsou dražší, protože chtějí lepší balistiku a lepší vybavení, ale nikde jsem neviděl čísla případně srovnání se stroji co už jsou zavedené v AČR a co to prostě konkrétně znamená, jen všude tupě porovnávají cenu. Pozitivní info je, že se počítá postupně s dokoupením zbylých pandurů do požadovaných cca 200 ks, ale pokud to bude touto rychlostí tak ty první v době pořízení posledních už budou na vyřazení....
  Titus také se už zná technické zadání, jaká bude balistika, motor, vybavení a kolik to bude stát?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:53 10.01.2017

  Pro českou armádu bude klíčový až rok 2019/20. Pokud všechno půjde dobře... V roce 2017 budeme rádi, pokud se vyřeší nákup vrtulníků, dořešeny 3D radary a projde zákon o armádním ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro českou armádu bude klíčový až rok 2019/20. Pokud všechno půjde dobře...
  V roce 2017 budeme rádi, pokud se vyřeší nákup vrtulníků, dořešeny 3D radary a projde zákon o armádním fondu. Mají být i uzavřeny smlouvy na nákup 20 pandurů, 62 obrněnců Titus a na modernizaci 33 houfnic Dana.
  cca 3,5 miliardy korun bude stát komplexní servis vrtulníků řady Mi
  900 milionů korun servis a náhradní díly pro bojová vozidla Pandur
  + nějaké menší zakázkySkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...