Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Polská armáda získá v nejbližších letech 96 samohybných houfnic Krabvětší foto / HSW 

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik změn. S krizí na východě Ukrajiny se mu dostalo větší politické a finanční podpory. Tato podpora ještě narostla se zvolením nové polské vlády, která má obranu země jako jednu z politických priorit.

Kromě větší mediální pozornosti se modernizaci dostalo příslibu dalšího navýšení rozpočtu. Nově Polsko cílí mnohem výše než ke 2 % HDP. Více finančních prostředků jde ruku v ruce s rostoucími polskými vojensko-politickými ambicemi. V letošním roce je naplánováno uzavření hned několika klíčových nákupů.

Program protiraketové obrany Wisla

V roce 2015 byl téměř uzavřen nákup osmi baterií částečně „polonizovaného“ (termín označující vysoký podíl polského obranného průmyslu při výrobě) systému protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu Patriot. Nicméně s nástupem nové vlády byl nákup odložen.

Polská strana se rozhodla zvážit ještě evropský systém MEADS. Vítěz programu Wisla by měl být znám letos. Nákup kompletů PVO středního dosahu je jeden z klíčových modernizačních programů.

Nákup vrtulníků

V současné době poptává Polsko dvě kategorie vrtulníků. První z nich je víceúčelový stroj, který nahradí vrtulníky Mi-8/17 používané všemi složkami ozbrojených sil, včetně speciálních jednotek. Stejně jako program Wisla je i tento nákup poznamenán změnou vlády ve Varšavě.

Původně byla uzavřena dohoda na nákup 50 strojů Caracal s firmou Airbus Helicopters. Z nákupu však sešlo a následkem toho vznikla polským ozbrojeným silám mezera ve schopnostech. Tu měl zacelit urgentní nákup vrtulníků Black Hawk pro speciální síly v roce 2016. I přesto, že byly stroje Black Hawk vybrány urgentně a mimo výběrové řízení, stále nedošlo k jejich dodání.

V letošním roce dojde k nákupu dalších vrtulníků. Vítězem se pravděpodobně stanou vrtulníky Black Hawk vyráběné v licenci polskou firmou PZL Mielec, neboť provozování více typů stejné kategorie nedává smysl.

Druhou poptávanou kategorií jsou bitevní vrtulníky. Program nákupu bitevních vrtulníků nese označení Kruk a měl by být uzavřen rovněž letos. Polsko poptává celkem 32 bitevníků - prvních 16 strojů plánuje Varšava získat do roku 2022. V polských službách nahradí sovětské bitevníky Mi-24.

V uvedeném tendru spolu soutěží americké stroje AH-64E Apache (Boeing), AH-1Z Viper (Bell), evropský Tiger (Airbus Helicopters) a turecký T129 ATAK (TAI). V případě bitevníku AH-1Z Viper se spekuluje o možném společném nákupu s Českou republikou.

Raketové dělostřelectvo

V rámci programu Homar plánuje Polsko nákup raketometů schopných zasahovat pozemní cíle na vzdálenost do 300 km. Ve hře je americká nabídka raketometů HIMARS s raketami ATACSM a GMLRS. Konkurencí je blíže nespecifikovaná nabídka Izraele.

Program Homar se sice vyhnul vyloženým fiaskům na rozdíl od výše zmíněních nákupů, nicméně i přesto došlo ke zpoždění - vítěz měl být znám již v roce 2015.

Teritoriální obrana

Iniciativa nové polské vlády lehce pozměňuje dříve schválený modernizační plán. Nově se počítá s vytvořením páté složky ozbrojených sil, kterou budou Vojska teritoriální obrany.

I když byly jisté kroky a přípravy podniknuty již v roce 2016, většina stěžejních nákupů bude uzavřena v roce 2017. Pro teritoriální obranu nakoupí Polsko v letošním roce vybavení v hodnotě 831 milionů zlotých (5,1 miliardy Kč).

Na rozdíl od výše popsaných programů však budou výdaje rozděleny do menších dílčích nákupů. Kromě standardní pěchotní výzbroje a výstroje se plánuje také nákup komunikačních prostředků a protitankové výzbroje v rámci programu Pustelnik. Veškerý materiál bude vyroben polským průmyslem.

Závěr

Kromě uvedených programů dojde v letošním roce k nákupu plavidel pobřežní ochrany Miecznik a taktickým dronům krátkého dosahu. Stále také pokračují debaty o nových BVP.

Polsko opět potvrzuje, že to myslí se svojí obranou vážně a ministerstvo obrany to doplňuje příslibem navyšování rozpočtu na úroveň 2,2 % do roku 2022 a 2,5 % do roku 2030. Konečným polským cílem je vydávat na obranu 3 % HDP.

Polsku nejde upřít snaha modernizovat ozbrojené síly. Bohužel v některých případech je toto téma zbytečně zneužíváno pro politické účely a armáda se musí v lepším případě potýkat se zdržením a odklady dodávek nové techniky.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polsko získá schopnost ničit cíle na vzdálenost 900 km

Americké ministerstvo zahraničí odsouhlasilo prodej 70 střel s plochou dráhou letu vzduch-země ...

Dlouhý vývoj polské útočné pušky MSBS

Již od roku 2007 polská firma FB Radom a Vojenská technická akademie WAR (Wojskowa Akademia ...

Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy

Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...

KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO

V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • David
  14:03 12.01.2017

  Pro Rim71 a další - každé procento HDP představuje určitou částku. nevím nyní z hlavy, jaký je přesně polský HDP, každopádně ale každé procento představuje částky v řádu miliard. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rim71 a další - každé procento HDP představuje určitou částku. nevím nyní z hlavy, jaký je přesně polský HDP, každopádně ale každé procento představuje částky v řádu miliard. Ty pak mohou být vynaloženy na nákup výzbroje. Takže ano, za procenta se nakupuje.
  Já se prostě obávám, že se z toho udělá politikum, že se řekne - dáme 3% HDP na obranu, abychom se vyrovnali Rusku -a až následně se bude řešit, za co konkrétně budou prostředky vynaloženy.
  Nevím, i v Polsku dochází k neracionálním zbrojním akvizicím; jako typický příklad bych mohl uvést program korvet Gawron, do kterého se investovaly stovky milionů, aby nakonec byl celý program zrušen. A podobných případů se najde více. Pokud Poláci půjdou cestou mechanického navyšování zbrojních výdajů bez nějaké snahy o racionalizaci výdajů, o alespoň částečné odstranění zbytečných akvizic a výdajů (plně se to asi nedokáže nikdy, mnohé programy si najdou své odpůrce i zastánce, ale přec je v tomto směru prostor pro zlepšování), pak se celé polské zbrojení mine účinkem. A naopak, stát jako takový to může výrazně oslabit
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:14 11.01.2017

  Lukas:
  díky za objasnění.
  Na ten demonstrátor jsem hodně zvědavý

  ps. trochu mi to připomíná prohlášení lidí od Zetoru, že demonstrátor Wolfdogu postaví, až o něj bude zájem - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  díky za objasnění.
  Na ten demonstrátor jsem hodně zvědavý

  ps. trochu mi to připomíná prohlášení lidí od Zetoru, že demonstrátor Wolfdogu postaví, až o něj bude zájem - neboli až jim na něj někdo dá peníze :D
  V našem případě doufám, že MO na něj nedá ani milion - ať si vývoj a stavbu demonstrátoru zafinancuje podnik sám. Když už chtějí jít na světový trh, tak by se neměli bát, do něj nalít nějaké ty soukromé finance. Ne hned dyndat u státu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:22 11.01.2017

  Warnost - to nie takie proste...
  Aby ocenić Kraba trzeba znać historie programu... (1998-2016)
  Wówczas wszystko ma sens...

  Co do planów - owszem jest dużo zapowiedzi...
  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Warnost - to nie takie proste...
  Aby ocenić Kraba trzeba znać historie programu... (1998-2016)
  Wówczas wszystko ma sens...

  Co do planów - owszem jest dużo zapowiedzi...
  Ale realnie wszystko się nie zmaterializuje...
  Powód jest prosty - ani nie ma tylu pieniędzy, ani zdolności do kupna / opracowania nie są tak duże...

  Już z Wisła jest problem bo amerykanie nie chcą sprzedać IBCS (do PDB-8) przed 2020 rokiem. A sam koszt Wisły szacowany jest teraz na 30 mld zł (gdzie wcześniej mowa była o 16 mld!)

  O programach typu Gepard / PL-01 mówić nie będę - bo to tylko "propaganda" przemysłu. Wojsko ma Leopardy i Twarde i czeka na nowy BWP.

  Który też nie pojawi sie szybko - bo dopiero w tym roku HSW ma zbudować 1 demonstrator.

  Więc tak dobrze to nie jest..
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:13 10.01.2017

  Baraka: misto T-72 chteji stredni tank / vozidlo palebne podpory Gepard (driv tech. demonstrator PL-01). Nejsem si jisty, jak moc to bude platforma pro vic vozidel, ale bude docela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Baraka: misto T-72 chteji stredni tank / vozidlo palebne podpory Gepard (driv tech. demonstrator PL-01). Nejsem si jisty, jak moc to bude platforma pro vic vozidel, ale bude docela tezky. BVP chteji mnohem lehci navic ve dvou podvozkovych verzich - lehkou plavouci a druhou tezsi.
  Jeste chteji zavest "komplet vojaka budoucnosti".
  Skrýt celý příspěvek

 • baraka
  17:44 10.01.2017

  Ja Vám teda neviem, píšem bez nejakej prípravy...

  1, nový viacúčelový vrtuľník - aj ozbrojený plus v námornej verzíí torpéda, sonar, senzory.
  2, útočný vrtuľník s výzbrojou
  3, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja Vám teda neviem, píšem bez nejakej prípravy...

  1, nový viacúčelový vrtuľník - aj ozbrojený plus v námornej verzíí torpéda, sonar, senzory.
  2, útočný vrtuľník s výzbrojou
  3, náhrada MIG29 a SU22M4
  4, nové húfnice a mínomety - že potom jedno s nasilnejších delostrelectiev v EU.
  5, nové konvenčné ponorky ale chcú aj s Tomahawkom - takže ,,norská" veľkosť to nebude - takže niečo v strednej veľkosti?
  6, PL sýstém Visla
  7, stredné taktické drony
  8, nové BVP
  9, stále sa tam objavuje ľahká platforma ako Anders
  10, taktické raketomety.
  + niečo sa ešte nájde

  plus ešte stále nedokončili alebo ani nezačali

  nová útočná puška do armády a novo budovanej domobrany
  munícia do nej
  nekonečný prípech Gawron a teda čo s triedou OHPery?
  modernizácia Leo
  čo s T72 - modernizácia alebo nový tank?

  + už si nespomínam ale niečo sa určite nájde najma logistika a pod.

  Ja im teda držím palce aby to všetko dali. mať spokojného suseda je fajn. ale trocha mni to za posledné roky pripomína Indiu.

  ale hovorím - nech sú spokojní, a možno budú v dohľadnej dobe riešiť iného suseda ako toho stále spomínaného.
  Skrýt celý příspěvek

 • Warnost
  17:03 10.01.2017

  Tady ta "polanizace" za každou cenu mi přijde nesmyslná. Chápal bych licenční výrobu doma, ale překopávat kvůli tomu půl vozidla a čekat třeba 8 let mi přijde hrozně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady ta "polanizace" za každou cenu mi přijde nesmyslná. Chápal bych licenční výrobu doma, ale překopávat kvůli tomu půl vozidla a čekat třeba 8 let mi přijde hrozně dlouho...každopádně jsem se chtěl zeptat, na tu složeninu věže z AS90 a podvozku z K9, nebylo by jednodušší, levnější a rychlejší prostě nakoupit/vyrobit v licenci kompletní K9? Ta věž toho nemůže zase tolik jiného nabídnout ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:22 10.01.2017

  Davide, to je přece nesmysl, % HDP přece neříkají nic o reálných výdajích, za % se nenakupuje ani nevyrábí...

  Davide, to je přece nesmysl, % HDP přece neříkají nic o reálných výdajích, za % se nenakupuje ani nevyrábí...

 • PavolR
  15:01 10.01.2017

  David:
  No, nezabúdajte, že Poľsko je navzdory tendenciám je ešte stále demokratickou krajinou s funkčným pluralitným systémom, takže sa na rozdiel od takého Ruska zatiaľ nemôže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David:
  No, nezabúdajte, že Poľsko je navzdory tendenciám je ešte stále demokratickou krajinou s funkčným pluralitným systémom, takže sa na rozdiel od takého Ruska zatiaľ nemôže uzbrojiť, pretože v určitom okamihu by začal dostatok voličov hromžiť.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:47 10.01.2017

  K samotnému Polsku - kladu si otázku, kam až s těmi vojenskými výdaji chtějí jít.
  V případě České republiky, která má jedny z nejnižších vojenských výdajů (vůči HDP), mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K samotnému Polsku - kladu si otázku, kam až s těmi vojenskými výdaji chtějí jít.
  V případě České republiky, která má jedny z nejnižších vojenských výdajů (vůči HDP), mi navyšování přijde více než na místě, ono cca 1,1% je opravdu málo. Ale v případě Polska? Již nyní vydávají ona doporučená 2% HDP -a chtějí navýšit na 2,5%, což mi připadá jako až přílišné. Nyní se objevují zprávy, že ani to jim nestačí - a uvažují o 3%. A tak si říkám, kde se to zastaví. Brzy mohou přijít na to, že Rusko dává na obranu 4% -a že by tedy měli také navýšit na 4%. Pak si řeknou, že ona 4% jsou v případě Ruska pouze deklarovaná, že ve skutečnosti se šplhají někam k 6% - budou chtít navýšit také? Obávám se, že tímto přístupem by mohli dosáhnout výsledku přesně opačného, než sami chtějí - uzbrojení a následně celkového oslabení státu
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:40 10.01.2017

  Nezapomente, ze u nas budou volby, takze nejakej fond nejspis soucasna vlada neuzakoni - ostatne herec na to zatim uplne kasle. IMHO, bude ten fond vyuzit v predvolebnim boji - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezapomente, ze u nas budou volby, takze nejakej fond nejspis soucasna vlada neuzakoni - ostatne herec na to zatim uplne kasle. IMHO, bude ten fond vyuzit v predvolebnim boji - podle nalady obyvatel. Kdyz se bude zdat, ze lidi na armadu slysi, tak se bude o fondu velmi hlasite mluvit, jak ho budou prosazovat a podobne.
  Mno a vzhledem k tomu, ze budou ty volby, tak cert vi, co bude po nich, aby z tech planu na 2019-2020 neco zbylo.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:30 10.01.2017

  sterling : jelikož psali že na té vyrobě participuje i výzkumný ustav tak zrejme půjde o nejaky jejich vyvinuty pancir..na stránkach měli že něco vyvíjí..parametry neznám.

  sterling : jelikož psali že na té vyrobě participuje i výzkumný ustav tak zrejme půjde o nejaky jejich vyvinuty pancir..na stránkach měli že něco vyvíjí..parametry neznám.

 • Rase
  13:24 10.01.2017

  stirling:
  jak Pandury, tak i budoucí Titusy, budou mít Protiminové sedačky vyvinuté v VVU Brno:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  S ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  jak Pandury, tak i budoucí Titusy, budou mít Protiminové sedačky vyvinuté v VVU Brno:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  S tím pancéřováním to může být obdobně, nejspíš se jedná o to nové pancéřování, co už nemálo let kutí, myslím že taky ve VVU Brno. Původně bylo určené pro Pandury (!) Plus samozřejmě modernější elektronika - původní zadání, je taky pár let staré (2013), což je u velitelských a spojovacích vozidel velice důležité. Zhruba od roku 2013 vznikly zajimavé tuzemské komponenty, které můžou být použity + je na trhu lepší elektronika. Mě to přijde v pohodě (připlatit si).
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:35 10.01.2017

  ...nevěřím tomu, že se Vipery (a vlastně cokoliv) koupí společně s Poláky, ale doufám, že je vyberou a tyto krásné mašiny s bojovými zkušenostmi budou k vidění na Dnech NATO. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...nevěřím tomu, že se Vipery (a vlastně cokoliv) koupí společně s Poláky, ale doufám, že je vyberou a tyto krásné mašiny s bojovými zkušenostmi budou k vidění na Dnech NATO.
  Nebo "aspoň" ty Apache no... :D
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:45 10.01.2017

  pajo: to jsem četl a zase se dozvím jen to, že jsou stále levnější než ty původní, ale nevím jestli lepší balistika znamená lepší oproti původní nabídce nebo lepší dokonce oproti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pajo: to jsem četl a zase se dozvím jen to, že jsou stále levnější než ty původní, ale nevím jestli lepší balistika znamená lepší oproti původní nabídce nebo lepší dokonce oproti původním strojům a co znamená lepší vybavení. Prostě bych rád znal technické specifikace a ne jen fráze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Bazinga20
  10:19 10.01.2017

  Já jsem hlavně zvědav co v ČR a taky v jakém počtu aby to k něčemu v případě nutnosti použití bylo se doopravdy koupí a co zůstane jen výkřikem do tmy jako je už roky dobrým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem hlavně zvědav co v ČR a taky v jakém počtu aby to k něčemu v případě nutnosti použití bylo se doopravdy koupí a co zůstane jen výkřikem do tmy jako je už roky dobrým zvykem.
  Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  10:17 10.01.2017

  stirling: Precitaj si tento clanok http://zpravy.e15.cz/domaci/po... , v ktorom na konci pisu: "Tehdy se ceny vozidel ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Precitaj si tento clanok http://zpravy.e15.cz/domaci/po... , v ktorom na konci pisu: "Tehdy se ceny vozidel ve srovnatelných modifikacích pohybovaly od 111 do 189 milionů korun za kus, nyní vyjde jeden spojovací Pandur na 98 milionů korun a velitelsko-štábní Pandur na 102 miliony korun," poznamenal Medek.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:09 10.01.2017

  Rase: máš nějaké bližší info o nových pandurech, četl jsem jen, že jsou dražší, protože chtějí lepší balistiku a lepší vybavení, ale nikde jsem neviděl čísla případně srovnání se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: máš nějaké bližší info o nových pandurech, četl jsem jen, že jsou dražší, protože chtějí lepší balistiku a lepší vybavení, ale nikde jsem neviděl čísla případně srovnání se stroji co už jsou zavedené v AČR a co to prostě konkrétně znamená, jen všude tupě porovnávají cenu. Pozitivní info je, že se počítá postupně s dokoupením zbylých pandurů do požadovaných cca 200 ks, ale pokud to bude touto rychlostí tak ty první v době pořízení posledních už budou na vyřazení....
  Titus také se už zná technické zadání, jaká bude balistika, motor, vybavení a kolik to bude stát?
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:53 10.01.2017

  Pro českou armádu bude klíčový až rok 2019/20. Pokud všechno půjde dobře...
  V roce 2017 budeme rádi, pokud se vyřeší nákup vrtulníků, dořešeny 3D radary a projde zákon o armádním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro českou armádu bude klíčový až rok 2019/20. Pokud všechno půjde dobře...
  V roce 2017 budeme rádi, pokud se vyřeší nákup vrtulníků, dořešeny 3D radary a projde zákon o armádním fondu. Mají být i uzavřeny smlouvy na nákup 20 pandurů, 62 obrněnců Titus a na modernizaci 33 houfnic Dana.
  cca 3,5 miliardy korun bude stát komplexní servis vrtulníků řady Mi
  900 milionů korun servis a náhradní díly pro bojová vozidla Pandur
  + nějaké menší zakázky
  Skrýt celý příspěvek