Ukrajina získá německé protiletadlové systémy IRIS-T SLM

Ukrajina získá německé protiletadlové systémy IRIS-T SLM
IRIS-T SLM na podvozku MAN SX44 6x6 / Boevaya mashina, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Německá Diehl Defence dodá Ukrajině systém (baterii) protivzdušné obrany (PVO) IRIS-T SLM (Infra-Red Imaging System-Thrust Vector Controlled Surface Launched Medium Range). Nákup zaplatí německá vláda. Ukrajina hodlá získat minimálně deset systémů (baterií) IRIS-T SLM.

IRIS-T SLM

Nákup jednoho „systému“ IRIS-T SLM potvrdil ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk. „Systém“ je zřejmě označení pro jednu kompletní baterii.

„Jsem hrdý na to, že se nám s mým týmem podařilo překonat tvrdý politický odpor a v těsné spolupráci s výrobcem Diehl Defense jsme získali kontrakt na první takový systém v hodnotě 178 milionů eur za peníze německé vlády. Zvláštní poděkování patří kancléři Scholzovi. Mimochodem ani v Bundeswehru zatím taková protivzdušná obrana není,“ uvedl Melnyk s tím, že doufá ve finanční podporou Berlína při nákupu dalších deseti těchto systémů (baterií).

Ukrajinská konfigurace IRIS-T SLM není známa. Pokud se bavíme o jedné baterii, jde zřejmě o čtyři odpalovací vozidla, jeden nebo dva radary (případně další senzory), místo velení a řízení palby, podpůrná vozidla a samozřejmě střely.

IRIS-T SLM využívá infračerveně naváděné střely IRIS-T SL (Surface Launched) s dálkovým dostřelem 40 kilometrů a výškovým 20 kilometrů. IRIS-T SL vychází ze střely vzduch-vzduch krátkého dosahu IRIS-T. Střela IRIS-T SL má ale raketový motor o větším průměru a infračervený senzor je po většinu letu krýt aerodynamickým krytem. Střela má také vlastní inerciální a satelitní navigaci.


IRIS-T SLM a IRIS-T SLS

Během startu a letu střela dostává přes rádiový datalink pokyny od pozemního radaru. V určité době před zásahem se odhodí aerodynamický kryt a začne pracovat infračervený senzor. IRIS-T SLM má vektorování tahu motoru, takže je velmi agilní a umí zasahovat cíle již kilometr od svého startu.

Střela ničí letadla, vrtulníky, drony, střely s plochou dráhou letu i některé typy balistických raket.

IRIS-T SLM je stavebnice. Základem jsou střely IRIS-T SL a vypouštěcí kontejnery. Každé odpalovací vozidlo nese sadu osm kontejnerů s možností vést palbu v rozsahu 360°. Kontejnery lze umístit na nejrůznější pásová a kolová vozidla. Do systému lze také zapojit nejrůznější radiolokátory a systémy řízení a velení.

Odpalovací vozidla mohou nést také infračervené střely IRIS-T SLS krátkého dosahu nebo vyvíjené střely IRIS-T SLX s dostřelem až 80 kilometrů.


Ukrajinský systém PVO Buk; větší foto / depositphotos.com

Ukrajinská PVO

Ukrajinská pozemní PVO je po ruské nejsilnější v Evropě. Páteř ukrajinské PVO tvoří komplety S-300. Před válkou bylo v ukrajinské armádě a letectvu asi 300 odpalovacích vozidel S-300 v asi 100 bateriích. Rusům se již podařilo zničit desítky odpalovacích vozidel.

Ukrajinský průmysl za posledních osm let modernizoval komplety 2K12 Kub, 9K330 Tor, 9K37M1Buk, S-125, S-200V, S-300PT (blízký příbuzný S-300PS) a mobilní protiraketový a protiletadlový systém navržený ke krytí bojových operací pozemních vojsk S-300V1. Komplet S-300V1 je schopen zaměřit malorozměrné cíle o průřezu 0,05 m2, což mu umožňuje ničit ruské střely s plochou dráhou letu (včetně 3M14K Kalibr).

Ukrajinská PVO sestřeluje ruské střely a nedovoluje ruským letadlům provádět bombardování cílů v ukrajinském vnitrozemí. Právě díky ukrajinské PVO nevidíme ruské bombardéry útočící na ukrajinská města. Vlastně jediným nasazením ruských bombardérů byl nálet Tu-22M na poslední zbytky ukrajinského odporu v Azovstalu.

Čtenáři si také mohou položit otázku, kdy naposledy slyšeli o nasazení ruských stíhacích bombardérů Su-34 na Ukrajině? Rusové nad Ukrajinou (podle obrazových informací) přišli již o deset Su-34. V kombinaci s nedostatkem náhradních dílů, nerovnoměrně kvalitním výcvikem ruských pilotů, a samozřejmě s aktivní ukrajinskou PVO, jsou operace ruského bombardovacího letectva nad Ukrajinou silně omezené.


Ukrajinský systém PVO S-300PT; větší foto / depositphotos.com

Rusové proto musí ve velkém nasazovat nízko letící úderné letouny Su-25. Tomu i odpovídají ztráty. Rusové přišli minimálně o 17 Su-25. Co se týče nekvalitního výcviku ruských pilotů, vše vypovídající je, že jedno sestřelené Su-25 pilotoval příslušník soukromé Wagnerovy skupiny. Proč ruské letectvo nasazuje do leteckých operací žoldáky? Odpověď je prostá – nemá dostatečný počet vycvičených pilotů.

Rusové tak musí k útokům na ukrajinské vnitrozemí cíle používat drahé a nedostatkové střely s plochou dráhou letu a balistické rakety. Obecně neschopnost ruského letectva získat kontrolu nad ukrajinským vzdušným prostorem je jedno z největších překvapení této války. Zejména pokud si uvědomíme, že Rusko má dokonalé znalosti o sovětských systémech PVO, které samo používá.

V každém případě se ale zásoby ukrajinských střel země-vzduch do ex-sovětských systémů rychle tenčí, protože ukrajinská PVO musí neustále odrážet ruské raketové útoky.

Ukrajina musí rychle získat západní komplety PVO a zajistit si dostatečný a trvalý přísun západních střel země-vzduch. Vzhledem k akutnosti posílení ukrajinské PVO lze očekávat zavádění i dalších západních systémů PVO, jako je NASAMS nebo Sky Saber.

Zdroj: Yahoo News, UKRInform

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německá protiletadlová střela IRIS-T SL

Německá firma Diehl Defence oznámila, že počátkem prosince minulého roku úspěšně vyzkoušela novou ...

Norsko obnovuje PVO: Transportéry M113 ponesou protiletadlové střely IRIS-T

Norské ministerstvo obrany od domácí firmy Kongsberg objednalo systém protivzdušné obrany (PVO) ...

IRIS-T-SLS Mk III: Kompaktní protivzdušná obrana pro ochranu konvojů

Německá společnost Diehl Defence představila koncept vysoce mobilního systému protivzdušné obrany ...

Střely vzduch-vzduch IRIS-T pro maďarské Gripeny

Maďarsko již zvolilo podobu svého bojového letectva – ponechá si švédské stíhačky Gripen. Budapešť ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cejkis
  09:33 28.06.2022

  A zase o předávání informací o cílech ani slovo. O létání ukrajinských letadel z rumunského vzdušného prostoru opět ani slovo. Největším překvapením je stále ruská neschopnost ...Zobrazit celý příspěvek

  A zase o předávání informací o cílech ani slovo. O létání ukrajinských letadel z rumunského vzdušného prostoru opět ani slovo. Největším překvapením je stále ruská neschopnost operovat v ukrajinském vzdušném prostoru.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   12:03 28.06.2022

   Pre ruského trolla celkom frustrujúce objavenia, čo? :) Idi na chuj...

   Pre ruského trolla celkom frustrujúce objavenia, čo? :) Idi na chuj...

   • cejkis
    23:44 28.06.2022

    Běž do prdele s ruským trolem.

    Běž do prdele s ruským trolem.

   • liberal shark
    09:00 29.06.2022

    Přátelé, kamarádi, zkusme si prosím udržet nějakou úroveň.

    Přátelé, kamarádi, zkusme si prosím udržet nějakou úroveň.

  • flanker.jirka
   21:55 29.06.2022

   cejkis Proč by nemohli Ukrajinci používat rumunský vzdušný prostor? Mají to evidentně povolené když po nich nato nestrilu. Nezapomeňte, že to byl putin kdo prphlasil státy na to ...Zobrazit celý příspěvek

   cejkis
   Proč by nemohli Ukrajinci používat rumunský vzdušný prostor? Mají to evidentně povolené když po nich nato nestrilu.
   Nezapomeňte, že to byl putin kdo prphlasil státy na to za nepřítele Ruska. No tak Ukrajina je naším přítelem.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   09:25 30.06.2022

   Argumenty některých rusáckých trolů už vyjadřují pokročilou krizi jejich logiky a vidění světa. Rusácko bezostyšně k utoku na cizí krajinu využívá uzemí a vzdušný prostor BLR. ...Zobrazit celý příspěvek

   Argumenty některých rusáckých trolů už vyjadřují pokročilou krizi jejich logiky a vidění světa.

   Rusácko bezostyšně k utoku na cizí krajinu využívá uzemí a vzdušný prostor BLR. Proč by Ukrajina nemohla využívat vzdušný prostor kteréhokoliv svého souseda, který to umožní?

   Ty rusácké sny o pseudovelmoci s HDP menším než Italie mě rozhodně nedojímají. Rusácko už víc než 30 let není už tak velikým žalářem národů jako v dobách SSSR a absolutně nemá žádný nárok si budovat svoje impérium proti vůli svých sousedů. To už mohou přijít Italové s nároky na území minimálně v ploše Západořímské říše :D
   Vzdyť i Jižní Korea a Kanada mají větší HDP země než to rusácko. I Brazílie a Austrálie budou mít to HDP za pár let vyšší. Také si mají budovat "imperia" a napadat vojensky sousedy pro slávu svého "imperátora"?

   Jděte čejkisové a vám podobní do háje s tímto rusáckým narativem, že rusácko má nějaké "svaté" právo být světová velmoc a i kdyby teoreticky byla, tak ta banda kremelských válečných zločinců nemá nárok vojensky okupovat jakéhokoliv svého souseda či jen mu silou diktovat nějaká pravidla jak se má geopoliticky orientovat.

   Rusácký status velmoci prvního řádu je díky kolapsu SSSR dávno minulost - stejně jako třeba Velké Británie či Francie. Tyto země se s tím už přes určité prvotní bolesti smířily. Jako měla Francie svůj Alžír, tak Rusácko má teď Ukrajinu. Doba imperiálního kolonismu je minulost a rusácko prostě na Ukrajině po té držce dostane jako Francie a později USA v "Indočíně". Vůle občanů po vlastní zemi dokáže být silnější něž imperiální choutky mocnějších zemí než je nedomrlé rusácko pod sankcemi.

   Bohužel ne všechny imperia dokáží odejít s grácií ze scény jako Britové v Indii, když se tam zjevil vetchý stařík Mahátmá Gándhí se svým pasivním odporem a myšlenkou nenásilí.Skrýt celý příspěvek

 • Desertfremen
  10:17 27.06.2022

  JE reálne na SK, PL, CZ...atd, rozbehnúť výrobu (s finančným krytím západu) rakiet do systémov S-300, Buk, Kub..? Pretože tieto systémy reálne držia letectvo Mordoru za ...Zobrazit celý příspěvek

  JE reálne na SK, PL, CZ...atd, rozbehnúť výrobu (s finančným krytím západu) rakiet do systémov S-300, Buk, Kub..?

  Pretože tieto systémy reálne držia letectvo Mordoru za frontovou líniou...čo je pre mňa neuveriteľné, to nikto asi nečakal na začiatku vojny. Vďaka tomu sa masívne nebombarduje Ukrajinské vnútrozemie, Orkovia sa odvážia len k frontovej línii a aj tam majú straty.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:58 27.06.2022

   Není, musel by si tu raketu v podstatě zkonstruovat znova, na odlišné součástkové základně, což by trvalo dlouho a bylo by to drahé. Takže to nikdo soudný nebude dělat.

   Není, musel by si tu raketu v podstatě zkonstruovat znova, na odlišné součástkové základně, což by trvalo dlouho a bylo by to drahé. Takže to nikdo soudný nebude dělat.

  • Poly
   12:42 27.06.2022

   Ani nevíme, kolik vlastně UA má těch systémů. Museli by jsme je vyrábět po tisících a doufat, že to prodáme i jinde venku, protože by to bylo nákladné. To už by nás vyšlo levněji ...Zobrazit celý příspěvek

   Ani nevíme, kolik vlastně UA má těch systémů. Museli by jsme je vyrábět po tisících a doufat, že to prodáme i jinde venku, protože by to bylo nákladné. To už by nás vyšlo levněji koupit ten Nasams 3 a k tomu třeba Patrioty a poslat to na UA. A zcela jistě by to trvalo kratší dobu.
   Zajímavé by to bylo v případě, že by všichni zmínění měli dost systémů S-300 a neměli v plánu přecházet na západní řešení. Hloubková modernizace + výroba raket, to by mohlo dávat smysl.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   18:00 27.06.2022

   Oni ty rakety systému Kub/Buk/S300 jsou vesměs děsně velká "hovada" takže když se je budeme snažit kopírovat, bude to nezanedbatelná zátěž na surovinovou základnu... možná snad ...Zobrazit celý příspěvek

   Oni ty rakety systému Kub/Buk/S300 jsou vesměs děsně velká "hovada" takže když se je budeme snažit kopírovat, bude to nezanedbatelná zátěž na surovinovou základnu... možná snad jedině nějakého menšího člena této rodiny, ale ty už byly vyvinuté čistě v Ruské režii, k těm asi UKR nemají nic (plány...)
   Jistěže by se jim hodily třeba nějaké 9M83 pro S-300V které před válkou měli, používali a možná i sami nějaké vyráběli, ale je to dvoustupňová raketa hmotnosti 3300kg, s tím bude spousta problémů při výrobě i dopravě...
   To už bych viděl reálnější dodávat jim CAMM/SkySabre které by se měly vyrábět licenčně v Polsku, ale nevím jestli by program snesl takové urychlení aby ještě k něčemu byl Ukrajincům?

   Snad podílet se nějak na výrobě komponentů Piorun2 a zvýšit tak jejich dostupnost/dodávky pro UKR...Skrýt celý příspěvek

 • JerzyŔ
  22:32 26.06.2022

  Jak to tedy je s dodávkami PVO či jiných zbraní ze západu? V článcích i komentářích jsou různé údaje, od nadšených o množství všakovakých zbraní a výbavy dodaných Ukrajině, přes ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak to tedy je s dodávkami PVO či jiných zbraní ze západu? V článcích i komentářích jsou různé údaje, od nadšených o množství všakovakých zbraní a výbavy dodaných Ukrajině, přes opatrnější o tom, že se jedná o kachnu nebo v lepším případě že dodání bude, ale později nebo v daleko menším rozsahu (což je většinou pochopitelné - složitosti výroby, logistiky, zácviku obsluhy ale hlavně údržby , náhradních dílů atd.), až po názory nebo zprávy, že se tyto zbraně dostanou ukrajinské mafii nebo překupníkům nebo ruské mafii nebo překupníkům nebo dokonce ruské armádě. Tyto články a komentáře jsou ze strany čerstvě do Ukrajiny zamilovaných zuřivě minusovány.

  Jak to tedy je? Ví to někdo?

  A co finanční stránka? 1 baterie 5 mld korun. Potrebujou kolik 100 baterií? 500miliard? Tu první cáluje Germán v rámci zadržování Ruska. Ostatní co? A co tanky, houfnice, PTŘS, náboje, obvazy, trenýrky, raketomety. A ke všemu strašlivou spoustu munice?
  Jak to je ošetřené? Kdo nepochopil, směřuji k tomu , aby si čistě hypoteticky Ukáčka neřekli ty vogo domluvme se s Rusákama, přes všechen maras lepší než pak několik generací splácet spojencům.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   22:43 26.06.2022

   Ty seš dobrý jelito ty úkáčko. Kolik ti Puťka platí kremrobote?

   Ty seš dobrý jelito ty úkáčko. Kolik ti Puťka platí kremrobote?

  • Flader
   22:55 26.06.2022

   Čítať niekedy tie tvoje múdrosti, tak to chce silný žalúdok.

   Čítať niekedy tie tvoje múdrosti, tak to chce silný žalúdok.

  • Danik
   00:02 27.06.2022

   Ukrajina má problémy s korupcí, které se však od Majdanu začaly zlepšovat. Není se čemu divit, když byli tak dlouho integrální součástí Ruska, v Sajuzu dále korupce jen kvetla. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina má problémy s korupcí, které se však od Majdanu začaly zlepšovat. Není se čemu divit, když byli tak dlouho integrální součástí Ruska, v Sajuzu dále korupce jen kvetla. Pozitivní je, že s tím něco dělají. Korupce je v každém státě (ono i v ČR máme přebohaté zkušenosti bohužel). To, že semtam nějaký náboj zmizí, s tím se musí počítat, ani v jiných zemích by to nedopadlo lépe, v každém národu se najde škodná (opět ČR má značné zkušenosti). Další věc je, že to nemusí zmizet úmyslně, ale jen prostě kvůli "bordelu" s tím, že to potřebují rychle, jsou toho kvanta a válečná situace moc organizaci nepomáhá. Dražší těžká technika a zvláště ta pokročilá západní se neztratí určitě (snad není třeba vysvětlovat proč).

   UA již dostalo slušná čísla materiálu, ale logicky potřebuje další, jsou tu jisté obtíže (logistická náročnost, malé zásoby zbraní v Evropě a nízké kapacity průmyslu, mizerný stav uloženek evropských armád, potřeby vlastních armád a jejich přezbrojení, strach o to, aby některé kritické komponenty nespadly do ruských rukou - tudíž se dávají pryč, pak výcvik UA, servis, náhradní díly. Inu není to tak jednoduché a bude to chtít čas, evropské sklady vojenské těžké techniky východní provinience se již dostaly téměř na minimum, když nepočítáme techniku u aktivních jednotek jednotlivých národních armád.

   Američané se o finanční stránku značně starají, momentálně budou rádi za pár moderních západních baterií, ta cifra sto baterií je pro teď chiméra.

   Poslední jakoby odstavec nechápu. Mluvíte o Univerzálním Kulometu vzor 59? Lend and Lease je o něčem trochu jiném. Momentálně Ukrajinci bojují o zachování svého národa a státnosti, západ jim pomáhá a Ukrajinci se určitě s Rusem jen tak domluvit nechtějí, respektive chtějí, stačí aby RF vrátila ukradená území a podepsala mír.

   btw ty "univerzální kulomety, tudíž UKáčka neřekly.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    09:34 28.06.2022

    Začaly se zlepšovat :-))))

    Už jste četl, jak západní zbraně posílané na Ukrajinu končí v Africe ?

    Začaly se zlepšovat :-))))

    Už jste četl, jak západní zbraně posílané na Ukrajinu končí v Africe ?

    • Sgt Murphy
     12:09 28.06.2022

     Zdroj: Telegram

     Zdroj: Telegram

    • Maximus
     13:48 28.06.2022

     Podle výsledku rusácka ty jejich jsou v Africe už dávno :-)))

     Podle výsledku rusácka ty jejich jsou v Africe už dávno :-)))

  • Jura99
   06:34 27.06.2022

   vsechny naklady zaplati i s urokem Rusák.

   vsechny naklady zaplati i s urokem Rusák.

  • montecasino1
   09:32 27.06.2022

   čo to je za sprostý príspevok, dôsledok víkendovej opice?

   čo to je za sprostý príspevok, dôsledok víkendovej opice?

   • JerzyŔ
    20:00 27.06.2022

    jo, byl jsem pod vlivem, když jsem to psal. ted jsem si ten můj literární skvost přečetl a zhrozil jsem se. a že se tady omluvím. Ale: Ještě jednou jsem si teď přečetl článek - a ...Zobrazit celý příspěvek

    jo, byl jsem pod vlivem, když jsem to psal.
    ted jsem si ten můj literární skvost přečetl a zhrozil jsem se. a že se tady omluvím.
    Ale: Ještě jednou jsem si teď přečetl článek - a co říká pan velvyslanec: děkujeme, že se nám přes velký politický odpor podařilo vydyndat tu baterii. Jedinou baterii - podle pana velvyslance patrně po těžkém vyjednávání a lobování.
    Pak údaje a odkazy na různé systémy PVOS - IRIS a bývalé sovětské, to je zajímavé, to čtu rád, a pak opět:
    Ukrajina si musí rychle zajistit kvantum západních kompletů a trvalý přísun střel (myšleno aby mohla dále takto vzdorovat RU letectvu, raketám).
    Co to znamená Ukrajina si musí zajistit? A když ty západní státy nebudou je mít, nebudou chtít je vyrobit a Ukrajině věnovat / prodat, a když tak jen v omezeném množství tak co potom?

    No a teďka na i-dnesu je článek, jak různé zbraně od SRN, o kterých někteří možná naivně věříte, že už jsou na Ukrajině a Rusům zatápějí, že to tak vůbec není.

    Já mám takové škarohlídské názory někdy, mám nějaký věk, leccos jsem přečetl o historii, vojenství, od mládí je to slušná kupa knih a časopisů, takže s nadsázkou nevěřím nějak moc nikomu. Ale přece taky v duchu chovám nějakou naději, a teď tohle - úplně mi zabylo špatně, jak se ten můj , no řekněme komentář, okamžitě potvrdil.
    No teď za střízliva by můj komentář byl ještě škaredší asi.

    Nebo i-dnes kecá? Jak to tedy je? Místo mínusů a plusů, můžete někdo hodnověrně sdělit, jak které státy, resp. soukromé zbrojní firmy plánují - reálně, ne podle vyjádření různých politiků a podobných - co dodat Ukrajině, jaká přijmuly opatření navýšit výrobu, apodobně. Samozřejmě ne věci, co mají být tajné, někoho ohrozit apod.?

    A co ta finanční stránka, jak to je? Nebo jak si to představujete? Rusko, že to zaplatí? Nebo ruští oligarchové, kterým je teď zamrazován majetek? Opět jen sladké sny. Jo jo taky by se mi to líbilo a jak! Ti počkají, až se situaci zkonsoliduje, tak nebo naopak, počkají ještě chvilku, a pak se budou soudit a dostanou to zpátky i s úroky a "ušlým ziskem" apod.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  14:16 26.06.2022

  Jinak Ukrajincům by podle mého názoru hodně pomohly Americké Drony s AIM 120 a nebo F-16 a zkusit začít sestřelovat ty Tupolevy co střílí rakety s plochou dráhou letu z Ruského ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Ukrajincům by podle mého názoru hodně pomohly Americké Drony s AIM 120 a nebo F-16 a zkusit začít sestřelovat ty Tupolevy co střílí rakety s plochou dráhou letu z Ruského území. Teď stříleli z Běloruska asi 80 km od hranic, to by se sestřel mohl povést.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   15:59 26.06.2022

   Oni si Ukrajinci na ne počkají s raketami 9M82 systému S-300V1 nebo jim znepříjemni den pomoci S-200V :-))).

   To pak skřeti v Mordoru budou skákat teprve vysoko.

   Oni si Ukrajinci na ne počkají s raketami 9M82 systému S-300V1 nebo jim znepříjemni den pomoci S-200V :-))).

   To pak skřeti v Mordoru budou skákat teprve vysoko.

   • flanker.jirka
    20:15 26.06.2022

    To si moc nepočkají, proto rusové ŘSPDL vypouští daleko od linie dotyku, aby se zamezilo předčasnému odhalení útočících střel. S 300 V si počka na balistické střely, nikoliv na ...Zobrazit celý příspěvek

    To si moc nepočkají, proto rusové ŘSPDL vypouští daleko od linie dotyku, aby se zamezilo předčasnému odhalení útočících střel. S 300 V si počka na balistické střely, nikoliv na ŘSPDL.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     22:08 26.06.2022

     80 km od hranic není zas tak daleko. Rus chodí rad po už vyslapanch cestičkach a tam je třeba si na něho počkat.

     80 km od hranic není zas tak daleko. Rus chodí rad po už vyslapanch cestičkach a tam je třeba si na něho počkat.

     • flanker.jirka
      22:10 26.06.2022

      S 300 V Vám bude fungovat proti BS jen v omezeném okruhu kolem sebe a k tomu aby jste včas zareagoval budete muset neustále svítit s radarem včasné výstrahy tohoto systému, aby ...Zobrazit celý příspěvek

      S 300 V Vám bude fungovat proti BS jen v omezeném okruhu kolem sebe a k tomu aby jste včas zareagoval budete muset neustále svítit s radarem včasné výstrahy tohoto systému, aby jste nějakou střelu nepropásnul. Z toho může být problém, že je díky REB prostředkům zaměří a sundají dronem.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     18:11 27.06.2022

     Počítám že Maximus myslel spíš na vypouštějící platformy než samotné střely... ty by potenciálně mohly být viditelné už z pěkné dálky...

     Počítám že Maximus myslel spíš na vypouštějící platformy než samotné střely... ty by potenciálně mohly být viditelné už z pěkné dálky...

    • Maximus
     19:30 27.06.2022

     S-300 pěkně vypnutý a zamaskovaný, jen propojení přes satelit s AWACS u hranic BLR a čekat. Pak na poslední chvíli “rozsvítit” a poslat proti nim maximum možného. Pak ”zhasnout” a ...Zobrazit celý příspěvek

     S-300 pěkně vypnutý a zamaskovaný, jen propojení přes satelit s AWACS u hranic BLR a čekat. Pak na poslední chvíli “rozsvítit” a poslat proti nim maximum možného. Pak ”zhasnout” a v noci zmizet od hranic. To je jen úvaha, moje zaměření je primárně v armádní problematice jinde než na PVO dlouhého dosahu.

     Navíc diverzní skupina s MANPADS na území rusacka by mohla také dobře škodit v blízkosti vojenských letišť - klidně i tisíce km od Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

     • marecino
      22:43 27.06.2022

      Toto s tým manpads už mali robiť dávno, je mi až cudne ze sa to nedeje, ved už im mohli pozostrelovat kopec bombardérov

      Toto s tým manpads už mali robiť dávno, je mi až cudne ze sa to nedeje, ved už im mohli pozostrelovat kopec bombardérov

     • Maximus
      07:58 29.06.2022

      Přesně tak, moderní MANPADS dosáhnou výškově i přes 5km, ale to není potreba vůbec chodit tak vysoko. K letištěm vedou určitě koridory na přistání a vzlet. Těsné okolí letiště ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně tak, moderní MANPADS dosáhnou výškově i přes 5km, ale to není potreba vůbec chodit tak vysoko.

      K letištěm vedou určitě koridory na přistání a vzlet. Těsné okolí letiště bývá nějak střežené, ale ve vzdálenosti, kdy má letadlo stěží výšku 1 až 2 km už muže být v rusackych podmínkách úplná divočina, kde se schová brigáda “rybářů”. Takže 2 borci s MANPADS a par lidi s vysílačkami pro jejich krytí, aby je nikdo náhodou nenačapal s trubkou na rameni není nic, co by se nadalo s dvěma auty v pohodě zvládnout. Ulovit labuť, by byl majstrštyk, ale i IL-76, Tu22M3 či Su-34 by staly za tu námahu. Po akci zahodit trubky do vody, ať se to vyšetřovatelům letecké havárie zbytečně neulehčuje. Takto by se dalo ulovit par kusu techniky, než by rusaci uvědomili, ze musí zainvestovat výrazně větší lidské zdroje do ostrahy a vzhledem ke schopnostem moderních MANPADS by ty střežené oblasti kolem letišť musely být obrovské a i letadla v hlubokém vnitrozemí by se snažila při vzletu na plný vykon nabrat výšku a piloti by byli připraveni odpalovat fléry. Více paliva, více stresu :-))).

      Stačily by 2 či 3 dobre úlovky a rusacka vrozená paranoia by se postarala o zbytek.Skrýt celý příspěvek

  • Radek618
   18:21 26.06.2022

   Jaký americký dron je prosím schopný nést a použít aim-120?

   Jaký americký dron je prosím schopný nést a použít aim-120?

   • mittar
    19:48 26.06.2022

    mozna by je mohl nest nest dron z projektu Long Shot, ale nez ten bude tak valka asi bude u konce, nehlede na to, ze nemyslim, ze by je ukrajine amici dali, to bude velmi novej ...Zobrazit celý příspěvek

    mozna by je mohl nest nest dron z projektu Long Shot, ale nez ten bude tak valka asi bude u konce, nehlede na to, ze nemyslim, ze by je ukrajine amici dali, to bude velmi novej kousek techniky ... https://www.thedrive.com/the-w... Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     20:50 26.06.2022

     Především je to pouze vývoj. Pokud vůbec někdy dojde k výrobě tak je to 5+ let.

     Především je to pouze vývoj. Pokud vůbec někdy dojde k výrobě tak je to 5+ let.

   • Eiffelos
    13:07 28.06.2022

    Dalo by se to vymýšlet ad hoc řešení, použít nějaký silnější dron ze Satcomem jako nosí střely a přes družici , pozemní radary případně awacsy udělat triangulaci letícíchnletadel , ...Zobrazit celý příspěvek

    Dalo by se to vymýšlet ad hoc řešení, použít nějaký silnější dron ze Satcomem jako nosí střely a přes družici , pozemní radary případně awacsy udělat triangulaci letícíchnletadel , poslat to do rakety a tu vypustit do vypočítaného místa výskytu nepřátelských letadel tak jak to AIM120 umí a tam by si raketa bombardéry našla...není to úplně koser, ale za 1. Rusáci nepočítají nad svým územím s nepřátelskou aktivitou, bombardéry letí pomalé a u v předem predpokladatelnem vektoru . Šance na sestřel bez korekce dráhy střely je lepší ale o na to je AIM stavěná i na takové použití a třeba RAF ji první takhle používali.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:13 26.06.2022

   Eiffelos
   To jste trochu mimo, žádné drony pro AIM 120 USA ještě neprovozují.

   Eiffelos
   To jste trochu mimo, žádné drony pro AIM 120 USA ještě neprovozují.

  • 2DaChoppa
   17:52 27.06.2022

   ten AMRAAM musí někdo navést, víme? a taky čím rychlejc se hodí, tím dál doletí. drony tak budou i jako missile truck vždy v nevýhodě (do doby dostupnosti Loyal wingman i pro proxy ...Zobrazit celý příspěvek

   ten AMRAAM musí někdo navést, víme? a taky čím rychlejc se hodí, tím dál doletí. drony tak budou i jako missile truck vždy v nevýhodě (do doby dostupnosti Loyal wingman i pro proxy bojiště jako je Ukrajina).Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  14:10 26.06.2022

  Dle Toma Coopera a dalších , není bombardování ,stylem západní taktiky, vlastní Ruské armádě. Ruské letectvo má spíše být vzdušným dělostřelectvem a nelétat příliš daleko do ...Zobrazit celý příspěvek

  Dle Toma Coopera a dalších , není bombardování ,stylem západní taktiky, vlastní Ruské armádě. Ruské letectvo má spíše být vzdušným dělostřelectvem a nelétat příliš daleko do vnitrozemí "nepřátelského " státu , ale držet se +// nad svými jednotkami a podporovat je. Takže to asi není jen úspěšnou PVO Ukrajiny, ale i "podivnou" Ruskou taktikou .Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   15:02 26.06.2022

   Podivná ani taky není. Prostě nemají steahl a jsou zranitelné.

   Podivná ani taky není. Prostě nemají steahl a jsou zranitelné.

  • flanker.jirka
   20:17 26.06.2022

   Nevím kdo je to Tom Cooper, ale věřte tomu, že kdyby rusové dokázali překonat PVO Ukrajiny, tak budou létat až nad Kyjev, ale na to prostě nemají, proto lítaji při zemi jen ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím kdo je to Tom Cooper, ale věřte tomu, že kdyby rusové dokázali překonat PVO Ukrajiny, tak budou létat až nad Kyjev, ale na to prostě nemají, proto lítaji při zemi jen podporovat frontu. To není podivná taktika ale nouze.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    20:52 26.06.2022

    Doufám, že to bude bráno v potaz v případě nových stíhačů.

    Doufám, že to bude bráno v potaz v případě nových stíhačů.

    • flanker.jirka
     22:52 26.06.2022

     Na téma stealth technologie vs. PVO se toho hodně napsalo. S tím jak roste zájem o to působit proti dronům dojde i na současnou stealth technologii, která má také své slabiny.

     Na téma stealth technologie vs. PVO se toho hodně napsalo. S tím jak roste zájem o to působit proti dronům dojde i na současnou stealth technologii, která má také své slabiny.

    • flanker.jirka
     22:55 26.06.2022

     Po roce 2030 může být technologie na F 35 eliminována. Lepší je investice do stand off zbraní s delším dosahem a UAV, které mohou být s menší RCS než F 35.

     Po roce 2030 může být technologie na F 35 eliminována. Lepší je investice do stand off zbraní s delším dosahem a UAV, které mohou být s menší RCS než F 35.

     • Poly
      09:44 27.06.2022

      Stand off munice je dobrá tak leda na bombardování proti lodím. To si rovnou můžeme koupit pár starých dvoumotoráků a k tomu cokoliv levného, co dožene dopravní letoun a případně ...Zobrazit celý příspěvek

      Stand off munice je dobrá tak leda na bombardování proti lodím. To si rovnou můžeme koupit pár starých dvoumotoráků a k tomu cokoliv levného, co dožene dopravní letoun a případně ho bude schopný sestřelit. Čili ruská taktika na UA. Co víc, ani po těch lodích pálit nebudeme.

      Steahl nebude eliminováno. Z principu to nejde. Částečně omezit výhody čistokrevných steahl letounů? To asi ano. Vědí to všichni velcí hráči a kdo může kupuje steahl i když je sám nevyrábí. Proto pohořel nový Gripen, proto jde výroba F-16 do útlumu. Výrobci těchto letounů se jednoduše snaží z konceptu, do kterého nalili prachy vystříkat co nejvíc.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:05 27.06.2022

      Také mám určité pochybnosti, jestli je rozumné investovat do nejdražších stealth letadel. Jestli by nestačila "normální" letadla 4,5 generace s nejmodernější avionikou, datalinky, ...Zobrazit celý příspěvek

      Také mám určité pochybnosti, jestli je rozumné investovat do nejdražších stealth letadel. Jestli by nestačila "normální" letadla 4,5 generace s nejmodernější avionikou, datalinky, fúzí dat, řízením dronů a především pořádnou zásobou nejmodernější stand-off munice. A k tomu pořádné hejno stealth dronů. Všechnu tu výbavu bychom stejně museli koupit i k F-35, na tom neušetříme, ale na provozních nákladech samotných letadel bychom ušetřit mohli. Nestačil by nám k získání potřebných schopností třeba Gripen NG ? Troufne si dneska někdo nasadit vzdušný asset bratru za 150 M USD (letadlo, pilot, vybavení, infrastruktura) k přímým útokům proti pozemním cílům ?Skrýt celý příspěvek

     • JaHoDa
      10:33 27.06.2022

      V tomto kontextu je imho úplně jedno co se koupí, protože na každou zbraň se dříve či později vyvine protiopatření. I na drony a cokoliv jiného se vyvine taková obrana, která bude ...Zobrazit celý příspěvek

      V tomto kontextu je imho úplně jedno co se koupí, protože na každou zbraň se dříve či později vyvine protiopatření. I na drony a cokoliv jiného se vyvine taková obrana, která bude ekonomicky výhodnější....Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:54 27.06.2022

      Liberal Shark Zavádět na konci této dekády letadlo 4++ je jako zavádět koncem 30. let dvouplošník, některé státy (Rusové, Italové a Britové) to udělaly, výsledek známe. Navíc na ...Zobrazit celý příspěvek

      Liberal Shark
      Zavádět na konci této dekády letadlo 4++ je jako zavádět koncem 30. let dvouplošník, některé státy (Rusové, Italové a Britové) to udělaly, výsledek známe.
      Navíc na tom letadle 4++ možná kromě části provozních nákladů neušetříš nic. Gripen E je akvizičně dražší (všechno svědčí o tom, že e se cena pohybuje okolo 100 mil. USD, F35 kolem 80 mil.), většinu věcí (hlavně drahé zbraně) musíš koupit tak jak tak. Takže nakonec nula od nuly pojde. Tedy když máš strach nasadit F35, budeš mít stejný strach i Gripena. Navíc přímá podpora se už dávno nedělá, tak jak to dělají Rusové, tedy že vezmeš drahé letadlo, naložíš hloupými bombami, které vysypeš nad cílem, ale z dálky přesnou municí.
      A poslední věc, F 35 (ať se to komu líbí či ne) se stává standardem NATO, kromě Francie a pár menších a chudších zemí (např. Slovensko, Bulharsko, Chorvatsko) k němu dříve či později dospějí všichni ostatní. Takže bychom byli (zase) za bílou vránu. Ostatně Gripen E je přechodné řešení, což přiznávají i Švédové, do doby než přijde Tempest.Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      12:44 27.06.2022

      Chlapi nevymýšľajte vyslovene kokotiny s 4th gen. stíhačkami v 2027/2029. V tom roku bude F-35 suverénne najrozšírenejšia, najlacnejšia a technologicky najpokročilejšia možnosť. ...Zobrazit celý příspěvek

      Chlapi nevymýšľajte vyslovene kokotiny s 4th gen. stíhačkami v 2027/2029. V tom roku bude F-35 suverénne najrozšírenejšia, najlacnejšia a technologicky najpokročilejšia možnosť. Normálne zoberiete dve letky F-35 ku tomu dve, tri letky loyal wingmanov, vo vesmíre budú tie vaše satelity a "vzduch bude vaše moře".

      U nás mala a stále aj má F-16 zmysel, lebo u nás sa vzhľadom na to kde sa nachádzame, koľko nás je a čo doma vyrábame kladie dôraz na pozemné sily.Skrýt celý příspěvek

 • michaltinkint
  11:11 26.06.2022

  dovolím si tu uviesť globálne platnú politickú axiomu: "Nikto vám nedokáže dať toľko, ako ja vám dokážem sľúbiť" ;) ukrajinci vymysleli nový výraz - "scholzen", v preklade ...Zobrazit celý příspěvek

  dovolím si tu uviesť globálne platnú politickú axiomu: "Nikto vám nedokáže dať toľko, ako ja vám dokážem sľúbiť" ;)
  ukrajinci vymysleli nový výraz - "scholzen", v preklade "šolcovať sa", správať sa ako nemecký kancelár Scholz.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:25 25.06.2022

  Když už dávají SLM verzi, tak snad tam otestují i nový radar TRML 4D, který pro systém plánují, zatím býval na obrázcích k vidění se starším radarem TRML 3D.

  Když už dávají SLM verzi, tak snad tam otestují i nový radar TRML 4D, který pro systém plánují, zatím býval na obrázcích k vidění se starším radarem TRML 3D.

  • SYN_
   08:32 26.06.2022

   Hm, a je to dobré poslat nové radary tam kde na ně může vztáhnout pařát skřetí voják a získat i funkční vzorek? To by se asi s UKR museli domluvit že takovéto baterie zůstanou ...Zobrazit celý příspěvek

   Hm, a je to dobré poslat nové radary tam kde na ně může vztáhnout pařát skřetí voják a získat i funkční vzorek? To by se asi s UKR museli domluvit že takovéto baterie zůstanou daleko za frontou, bránit západní části Ukrajiny před útoky raketami (což by asi šlo a dávalo i jistý smysl, na druhé straně tyto odpalovače už jen ve fire-ready sestavě obsahují slušnou zásobu raket, které by se hodilo nasadit někde kde se užijí (aby pošetřili ty typy vlastních odpalovačů, kde se jim tenčí zásoby střel)).Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:26 26.06.2022

    S novým TRML 4D to má jít i do Egypta. Aby se plně využily možnosti SLM, tak je zapotřebí tam mít opravdu kvalitní radar, který je schopen detekovat, trackovat a klasifikovat i ...Zobrazit celý příspěvek

    S novým TRML 4D to má jít i do Egypta. Aby se plně využily možnosti SLM, tak je zapotřebí tam mít opravdu kvalitní radar, který je schopen detekovat, trackovat a klasifikovat i malorozměrné cíle, kterých je tam nad bojištěm více než moc. Na to nemusí TRML 3D stačit.
    Nechávat to na objektovou obranu proti rusku je na nic, neumí to působit proti balistickým střelám.Skrýt celý příspěvek

   • Irving
    09:31 26.06.2022

    Tyhle obavy o zajmutí Západních systému Ruskem jsou dle mého zcela zbytečné. Co by s nima Rusové dělali? Technicko-taktická data si asi dokážou odvodit, střela IRIS-T není zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

    Tyhle obavy o zajmutí Západních systému Ruskem jsou dle mého zcela zbytečné. Co by s nima Rusové dělali? Technicko-taktická data si asi dokážou odvodit, střela IRIS-T není zrovna novinka, možná by je zajímaly spíše radary. Ale i tak jim to bude k ničemu, nemají technologie na to, aby ty systémy okopírovali, nemají asi technologie ani na to, aby je byli schopni rušit nebo neutralizovat IR seeker střely. To se týká i ostatních západních technologií, Ruský vojenský průmysl zamrznul v 80. letech, veškeré modernější technologie mají ze Západu.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     09:56 26.06.2022

     Vyměnili za něco s Číňany?

     Vyměnili za něco s Číňany?

    • flanker.jirka
     11:42 26.06.2022

     Nové radary a střely nejsou nic z jiného vesmíru a stále na nich lze aplikovat reverzní inženýrství. Systémy pro ochranu letadel proti střelám s IR samonavedením nasazuje pod ...Zobrazit celý příspěvek

     Nové radary a střely nejsou nic z jiného vesmíru a stále na nich lze aplikovat reverzní inženýrství.
     Systémy pro ochranu letadel proti střelám s IR samonavedením nasazuje pod vrtulníky. Také začali doplňovat systémy MAWS na SU 35 a SU 25 SM., pak už záleží na tom jak širokospektrální účinnost mohou dosáhnout Flare.
     Když se ke střele IRIS T dostanou, mohou z hlavice vyvodit i použité frekvenční pásma čidel a na ně se zaměřit.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      12:04 26.06.2022

      Ty frekvenční pásma nemají problém zveřejnit resp lze je dohledat. A v tomto případě je to dlouhovlnné IR pásmo. Pouze by si tak mohli ověřit, zda to není kec. Nic tajného tam ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty frekvenční pásma nemají problém zveřejnit resp lze je dohledat. A v tomto případě je to dlouhovlnné IR pásmo. Pouze by si tak mohli ověřit, zda to není kec.
      Nic tajného tam není. Pouze je třeba mít technologii a prachy k výrobě.
      Různé státy dělají testy resp ostré porovnání před koupí takových systému a stačí se dostat k výsledkům takových porovnání. To je mnohem mnohem cennější.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    11:54 26.06.2022

    Tak oni rusáci přímo špatné radary nemají. I kdyby ho získali, tak ho musí umět vyrobit. Pokud ho umí vyrobit, tak nepotřebují takovou kořist, protože takové logicky buď vyrábí a ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak oni rusáci přímo špatné radary nemají. I kdyby ho získali, tak ho musí umět vyrobit. Pokud ho umí vyrobit, tak nepotřebují takovou kořist, protože takové logicky buď vyrábí a nebo mohou vyrobit.
    Mohli by přesněji odhadnout výkon radaru a obecnou kvalitu a získat tak informační výhodu, ale nemyslím si, že by nevěřili kvalitám Hendsoltu. Důležité by bylo i dostat se do ovládacího softwaru. Tohle není žádný tajný gamechanger. Co víc, pokud by moc chtěli kvalitu, tak by se jistě dostali u kámošských zemí například ke Spyderu.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     14:30 26.06.2022

     Každá kořist se hodí, dobře je to vidět v případě USA, které se dlouhodobě snaží získávat systémy PVO různě z celého světa. Hledají slabiny a využívají takové systémy pro vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

     Každá kořist se hodí, dobře je to vidět v případě USA, které se dlouhodobě snaží získávat systémy PVO různě z celého světa. Hledají slabiny a využívají takové systémy pro vlastní výcvik.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      15:09 26.06.2022

      Kořist se hodí, ale PVO je od toho, aby chránilo vzdušný prostor. Naopak, tohle je přímo výzva pro to, aby takový systém dostali. Není lepšího testu než ostré nasazení. Pokud tím ...Zobrazit celý příspěvek

      Kořist se hodí, ale PVO je od toho, aby chránilo vzdušný prostor.
      Naopak, tohle je přímo výzva pro to, aby takový systém dostali. Není lepšího testu než ostré nasazení. Pokud tím sundají nějaké letouny, hned se to bude líp prodávat. A zároveň vychytají případné chyby.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:19 26.06.2022

      Poly
      Už aby to tam bylo.

      Poly
      Už aby to tam bylo.

     • liberal shark
      10:11 27.06.2022

      to Poly
      JJ, primárním účelem PVO není sundavat letadla, ale zabránit vzdušným útokům / omezit škody.

      to Poly
      JJ, primárním účelem PVO není sundavat letadla, ale zabránit vzdušným útokům / omezit škody.

 • Stonkeeper
  16:40 25.06.2022

  A planujou to Nemci na zimni ofenzivu nebo az na dalsi valku?

  A planujou to Nemci na zimni ofenzivu nebo az na dalsi valku?

  • Scotty
   17:47 25.06.2022

   Podívejte se jaká je dodací lhůta našich Spyderů. Pokud to Němci stihnou ještě tenhle rok i se zaškolením operátorů bude to úspěch.

   Podívejte se jaká je dodací lhůta našich Spyderů. Pokud to Němci stihnou ještě tenhle rok i se zaškolením operátorů bude to úspěch.

   • flanker.jirka
    09:33 26.06.2022

    Spyder - to není dodací lhůta, to je tragedie.

    Spyder - to není dodací lhůta, to je tragedie.

    • Nesher
     10:02 26.06.2022

     Další co si myslí, že zbraně vyrábí na sklad a pak se jen čeká kdo si to koupí.

     Další co si myslí, že zbraně vyrábí na sklad a pak se jen čeká kdo si to koupí.

    • Scotty
     11:28 26.06.2022

     Tři a půl roku není žádná mimořádnost.

     Tři a půl roku není žádná mimořádnost.

    • flanker.jirka
     11:53 26.06.2022

     Nesher Otázkou je, zda je to problém na straně dodavatele, nebo na straně odběratele. S přechodem na Spyder se toho bude v AČR hodně měnit. Například Vietnam dostal první baterii ...Zobrazit celý příspěvek

     Nesher
     Otázkou je, zda je to problém na straně dodavatele, nebo na straně odběratele. S přechodem na Spyder se toho bude v AČR hodně měnit. Například Vietnam dostal první baterii Spyderu po 16 měsících.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:10 26.06.2022

      Zase tolik se měnit nebude, prostě 251. plro. přejde na jinou techniku. Samozřejmě, že bude nutný výcvik obsluhy a techniků co se starají o údržbu systému a střel, ale to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Zase tolik se měnit nebude, prostě 251. plro. přejde na jinou techniku. Samozřejmě, že bude nutný výcvik obsluhy a techniků co se starají o údržbu systému a střel, ale to je standardní proces.
      Vietnam má SR.
      Nicméně standardní dodávka je okolo 3 let, viz. Indie a Singapur.
      Navíc Spyder CZ je poněkud specifický, kombinuje v jedné baterií SR a MR.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:37 26.06.2022

      V případě Spyderu se objevila i zpráva kde bylo zmíněno mimo jiné i úpravu nemovité infrastruktury. A zcela určitě se musí řešit kybernetická bezpečnost, takové věci budou ...Zobrazit celý příspěvek

      V případě Spyderu se objevila i zpráva kde bylo zmíněno mimo jiné i úpravu nemovité infrastruktury. A zcela určitě se musí řešit kybernetická bezpečnost, takové věci budou vyžadovat také čas.
      Je jedno jakou verzi máte, to se liší pouze v podobě raket a odpalovacího vozidla, které je poveze, C2 a radar může být shodný, dokonce by snad mělo jít o podobné radary, které se kupují v rámci obnovy radiotechnického vojska.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:26 26.06.2022

      Minimálně se musí změnit celé zázemí které je teď nastavené na zastaralé systémy navíc na pásovém podvozku.

      Minimálně se musí změnit celé zázemí které je teď nastavené na zastaralé systémy navíc na pásovém podvozku.

     • flanker.jirka
      20:20 26.06.2022

      Scotty
      Přechod techniky z pásů na kola by měl být bez problémů. Nebudou muset tak často používat vagony a podvaly.

      Scotty
      Přechod techniky z pásů na kola by měl být bez problémů. Nebudou muset tak často používat vagony a podvaly.

     • Scotty
      20:32 26.06.2022

      Budou ovšem potřebovat jiné zázemí pro jejich údržbu.

      Budou ovšem potřebovat jiné zázemí pro jejich údržbu.

  • flanker.jirka
   18:20 25.06.2022

   To musí dát dohromady z toho co je už vyrobené, jinak to dohromady nedají. Výcvik osádek se klidně může smrksnout na lopaty a řidiče a někoho kdo umí pracovat se star linkem :-)

   To musí dát dohromady z toho co je už vyrobené, jinak to dohromady nedají. Výcvik osádek se klidně může smrksnout na lopaty a řidiče a někoho kdo umí pracovat se star linkem :-)

   • PavolR
    20:28 25.06.2022

    Myslím, že pôjde o systémy pôvodne určené Egyptu, ktorému sa týmto presunú dodacie lehoty ...

    Myslím, že pôjde o systémy pôvodne určené Egyptu, ktorému sa týmto presunú dodacie lehoty ...

    • flanker.jirka
     07:59 26.06.2022

     Egypt je ještě nepřevzal?

     Egypt je ještě nepřevzal?

    • Nesher
     10:00 26.06.2022

     S tím by musel souhlasit Egypt. Nebo si vážně někdo myslí, že je možné říct zákazníkovi něco ve smyslu "jo, sice si to objednal už před lety, z větší části zaplatil, my jsme to i ...Zobrazit celý příspěvek

     S tím by musel souhlasit Egypt.
     Nebo si vážně někdo myslí, že je možné říct zákazníkovi něco ve smyslu "jo, sice si to objednal už před lety, z větší části zaplatil, my jsme to i vyrobili, ale mezitím jsme to prodali jinam? A neboj, my ti to dodáme, ale musíš ještě rok či dva vydržet"?Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      19:55 26.06.2022

      No v dnesnim svete lze schovat vsechno za vsechno. Do ted tu byly oblibene duvody dva: covid a cipova krize. No a ted uz mame duvody dokonce tri. Secteno podtrzeno, neni to hezke, ...Zobrazit celý příspěvek

      No v dnesnim svete lze schovat vsechno za vsechno.
      Do ted tu byly oblibene duvody dva: covid a cipova krize. No a ted uz mame duvody dokonce tri.
      Secteno podtrzeno, neni to hezke, ale egyptu se nikdo nemusi ani ptat, tomu se to muze jen oznamit.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:22 26.06.2022

      Clanek
      ... a zaplatit penále. Určitě ve smlouvě budou mít vše ošetřené.

      Clanek
      ... a zaplatit penále. Určitě ve smlouvě budou mít vše ošetřené.

     • Nesher
      23:34 26.06.2022

      Clanek Ty toho moc o tom jak funguje obchod, speciálně na takové úrovni a se speciálem nevíš, že? Tak za prvé, zákazník obyčejně moc dobře ví v jakém stavu je výroba je objednávky ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Ty toho moc o tom jak funguje obchod, speciálně na takové úrovni a se speciálem nevíš, že?
      Tak za prvé, zákazník obyčejně moc dobře ví v jakém stavu je výroba je objednávky (většinou si to v pravidelném intervalu kontroluje).
      Za druhé, už ti to vysvětlil Flanker, ve smlouvě je nějaký termín dodání a vzhledem k bodu 1), těžko můžeš říct, že to najednou nedodáš protože Covid, chipy nebo UA když klient ví, v jakém je to stavu. Takže mastné penále.
      No a za třetí, když tohle uděláš, tak si minimálně u tohoto zákazníka už neškrtneš.
      Tohle vážně není obchod s hřebíky.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   20:34 25.06.2022

   válka potrvá ještě pár měsíců, a až skončí tak mír bude dosti křehký. Řekl bych, že Ukrajina myslí i na vzdálenější budoucnost.

   válka potrvá ještě pár měsíců, a až skončí tak mír bude dosti křehký. Řekl bych, že Ukrajina myslí i na vzdálenější budoucnost.

   • Jan Grohmann
    22:54 25.06.2022

    Můj pocit: Válka potrvá roky. Tohle skončí jen úplnou porážkou Ukrajiny nebo Ruska. Jakékoliv příměří jen bude doba do obnovení vojenských schopností a začátku nových bojů. ...Zobrazit celý příspěvek

    Můj pocit: Válka potrvá roky. Tohle skončí jen úplnou porážkou Ukrajiny nebo Ruska. Jakékoliv příměří jen bude doba do obnovení vojenských schopností a začátku nových bojů.
    Ukrajina Rusku neodpustí ani za 50 let.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     00:00 26.06.2022

     Myslím si, že ten odhad Arestoviče na dalších 10 až 12 let je ještě relativně optimistický. Můžeme jen doufat, že ekonomické a geopolitické problémy "Říše zla" povedou postupně k ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslím si, že ten odhad Arestoviče na dalších 10 až 12 let je ještě relativně optimistický. Můžeme jen doufat, že ekonomické a geopolitické problémy "Říše zla" povedou postupně k převedení zájmů a ekonomických kapacit spíše do udržení vnitřní integrity říše než k expanzním plánům.Skrýt celý příspěvek

    • Sprite
     12:43 26.06.2022

     Souhlasím, válka prakticky už trvá od roku 2014 a klidně se může protáhnout s nějakými přestávkami na desítky let. Stačí se podívat, jak dlouho trvala válka ve Vietnamu a ...Zobrazit celý příspěvek

     Souhlasím, válka prakticky už trvá od roku 2014 a klidně se může protáhnout s nějakými přestávkami na desítky let. Stačí se podívat, jak dlouho trvala válka ve Vietnamu a Afghanistanu, tohle bude na hodně dlouho..Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     16:14 26.06.2022

     Pro Ukrajinu hraje čas - pokud vydrží tlačit na okupovana území a udržet partyzánský odpor na dostatečně vysoké úrovni, tak rusacko pod sankcemi uloupené území neudrží. Nebude si ...Zobrazit celý příspěvek

     Pro Ukrajinu hraje čas - pokud vydrží tlačit na okupovana území a udržet partyzánský odpor na dostatečně vysoké úrovni, tak rusacko pod sankcemi uloupené území neudrží. Nebude si mít za co koupit srdce a rozum obyvatel dobytých území. V podstatě každý den zdechne nějaký prorusky kolaborant a sabotáže tam budou čím dal odvážnější. Sluzba u ruských vojáků bude na těchto okupovaných územích opravdu velmi vyhledavaná :-))).

     Až přijdou jednou západní letadla a tanky a ony určitě přijdou, pak rusaci ani nestihnou pobalit nakradené pračky a klozety, jak budou rychle utikat.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:19 27.06.2022

      Taky myslím. Rusáci získávají jen spálenou zemi, do které budou muset investovat své omezené prostředky. Partyzány sice mohou zlikvidovat typicky ruskou metodou, ale pak tam nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

      Taky myslím. Rusáci získávají jen spálenou zemi, do které budou muset investovat své omezené prostředky. Partyzány sice mohou zlikvidovat typicky ruskou metodou, ale pak tam nikdo nezbude. Každopádně pro ně bude výsledek ekonomicky hluboce pasivní, protože nejsou schopni obsazené území ekonomicky využívat. Ukrajinci budují nové brigády se západní výzbrojí a výcvikem. Posilují PVO. Ruské možnosti budovat nové moderní jednotky nebo jen doplňovat ztráty jsou velmi omezené. Fronta je velmi dlouhá a rusáci nemohou zabránit koncentraci ukrajinských vojsk a budoucímu masivnímu protiútoku. Neovládají vzduch, moře ani informační sféru. Nemohou vyhrát.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:58 27.06.2022

      Držet vojensky okupovaná uzemí, které negenerují žádný zisk, ale pouze generují náklady na vojáky a obranu, veřejnou zprávu, udržení při životě toho zbytku obyvatelstva, které ...Zobrazit celý příspěvek

      Držet vojensky okupovaná uzemí, které negenerují žádný zisk, ale pouze generují náklady na vojáky a obranu, veřejnou zprávu, udržení při životě toho zbytku obyvatelstva, které neuteko, sanování aspoň základních škod je velice nákladné a rusákům časem prostě dojdou děngy. Pak odmotují poslední funkční záchody, znasilní přeživší báby a zmiznou zase za Ural.Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
   22:39 25.06.2022

   Vraj az v oktober-november...neponahlaju sa.

   Vraj az v oktober-november...neponahlaju sa.

   • Nesher
    10:01 26.06.2022

    A to myslíš, že se to vyrábí na sklad? Jestli jim dokáží za půl roku vyrobit a dodat takhle sofistikovaný systém, tak je to přímo kosmická rychlost.

    A to myslíš, že se to vyrábí na sklad? Jestli jim dokáží za půl roku vyrobit a dodat takhle sofistikovaný systém, tak je to přímo kosmická rychlost.

 • lychnis
  15:28 25.06.2022

  To jsem zvědav, kdy jim to dorazí.

  To jsem zvědav, kdy jim to dorazí.

  • mudry.udrzbar
   16:37 25.06.2022

   vzhladom k tomu, ze este nedorazili ani tie Gepardy, tak tipujem niekedy v priebehu roku 2024

   vzhladom k tomu, ze este nedorazili ani tie Gepardy, tak tipujem niekedy v priebehu roku 2024

   • SYN_
    18:26 27.06.2022

    Gepardy jsou slíbené 15ks v červenci...

    Gepardy jsou slíbené 15ks v červenci...

Načítám diskuzi...