Startuje výroba motorů AL-41F-1 pro ruské stealth stíhačky Su-57

Startuje výroba motorů AL-41F-1 pro ruské stealth stíhačky Su-57
Tryska motoru AL-41F-1 / Twitter Hammer Head (Zvětšit)

V listopadu minulého roku skončil výzkum, vývoj a testování proudového motoru „první etapy“ AL-41F-1 (Izdělije 117). Motor je vylepšenou verzí motoru AL-41F-1S (Izdělije 117S) stíhaček Su-35S a je určen pro první šarže nových ruských víceúčelových bojových letounů Su-57.

Během vývoje (od roku 2004) AL-41F-1 vzniklo 38 motorů, z toho 30 přímo pro letové zkoušky Su-57. Hlavní předností verze AL-41F-1 je vůbec první použití digitální řídící jednotky (ruské výroby) u ruského vojenského proudového motoru. Motor „první etapy“ AL-41F-1 má Su-57 poskytnout výborný poměr mezi „tahem-hmotností, ovladatelností a nízkou zjistitelností.“

Digitální řídící jednotka najde uplatnění také u vývoje motoru „druhé etapy“ Izdělije 30. Tyto motory obdrží kompletní digitální řízení a především schopnost letu nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování. Vývoj motoru Izdělije 30 podle současných plánů potrvá do roku 2025 ‒ první zástavba motoru a zkušební let je ale plánován již na začátek listopadu letošního roku.

Vývoj Izdělije 30 řeší Sjednocená motorová korporace (ODK) a motor vyrábí Ufimská motorářská výrobní asociace (UMPO).

Podle webu Integral Russia, který se odvolává na údaje ruských novin Gazeta, vývojáři a technici pracují na tři směny, aby splnili dohodnuté lhůty. Existují ale problémy se subdodavateli, kteří údajně „nedokáží plnit své povinosti“. Ruský web upozorňuje, že při přetrvávajících problémech hrozí odsunutí zástavby motoru Izdělije 30 do Su-57 a odsunutí listopadového testu.

Podle Gazety se motor Izdělije 30 výrazně liší od motoru AL-41F-1, především novou turbínou a kompletním digitálním řídícím systémem. Izdělije 30 má poskytovat tah 107 kN bez přídavného spalování, 176 kN s přídavným spalováním. Maximální rychlost Su-57 s těmito motory leží v rozmezí 2500 až 2600 km/h, bez přídavného spalování 2000 km/h. Motor získá vektorování tahu, zřejmě ve všech směrech.


Testování motoru AL-41F-1 (2011)

Ke složitosti vývoje proudových motorů se v této souvislosti vyjádřil pro noviny Rossijskaja gazeta Jevgenij Kablov, generální ředitel Ruského institutu leteckých materiálů (VIAM). „Na světě existuje méně států schopných vyrábět proudové motory, než těch, které mají jaderné zbraně nebo těch, které vypouštějí satelity do vesmíru. Pouze čtyři země ‒ Spojené království, Rusko, Spojené státy a Francie ‒ mají technologie pro plný vývojový a výrobní cyklus moderních proudových motorů,“ uvedl Kablov.

„Navzdory vynaloženému úsilí Čína neumí vyrábět moderní letecké motory. Ano, čínští vědci rychle zkopírovali náš stíhací letoun [Su-30MKK], ale nemohli zkopírovat motor AL-31F. Proto je technologie vývoje leteckých motorů chráněná jako nejdůležitější státní tajemství. A to se týká nejen vojenského, ale také civilního letectví,“ dodal Kablov.

Web Integral Russia v této souvislosti připoměl vývoj proudových motorů ve Spojených státech. Američané dokončili vývoj motoru páté generace Pratt & Whitney F119-PW-100 pro letouny F-22A Raptor na začátku 21. století. Vývoj ale začal už v 80. letech, koncepce byla schválena v roce 1991 a letové testy začaly v roce 1997. Letoun F-22A vstoupil do služby v roce 2005.


Vývoj ruských proudových motorů od vzniku platformy Su-27; větší foto / ODK

F119-PW-100 má dvouhřídelové uspořádání s plochou zadní tryskou s vektorováním tahu ve dvou rovinách. Motor měří na délku necelých 5,2 m, na průměr 1,2 m. Motor váží 1800 kg a teplota před turbínou je 1647 °C (čím vyšší teplota, tím vyšší účinnost motoru). Maximální tah motoru je 155 kN (podle některých zdrojů až 164 kN).

F-22A s motory F119-PW-100 vyvine maximální rychlost 2410 km/h, bez přídavného spalování lze letět rychlostí až 1960 km/h. Bojový rádius F-22A je 760 km. Celkově motory F119 nalétaly již 500 000 hodin, od roku 2005 (od zavedení F-22A do výzbroje) 200 000 hodin. Prozatím bylo vyrobeno 500 motorů F119 pro celkově 195 letadel F-22A, z toho 187 sériových.

Nesmíme také zapomenout na motor Pratt & Whitney F135 víceúčelových bojových letadel F-35 Lightning II. Motor vychází z pohonné jednotky F119 a jeho vývoj byl dokončen v roce 2007. Motor F135-PW-100 (pro verzi F-35A) měří na délku 5,6 m, maximální průměr je 1,17 m, hmotnost 1,7 tuny a maximální tah (s přídavným spalováním) dosahuje hodnoty 191 kN.

Maximální rychlost F-35A je 1930 km/h, bez přídavného spalování 1470 km/h. Bojový rádius je 1400 km.

Zdroj: TASS

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory Izdělije 30

Minulý týden ruský výrobce Suchoj, člen Sjednocené letecké korporace (OAK), začal s leteckými testy ...

Su-57 v Sýrii: Marketing nebo další fáze testování?

Minulý týden se k ruským leteckým silám v Sýrii přidalo několik stíhacích letounů páté generace ...

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Lobbování za stíhačku Su-57 v ruských médiích

Ruské ministerstvo obrany pořídí prozatím jen jednu letku nových ruských stíhaček páté generace ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • premek
  14:56 05.05.2019

  Technicky vzato, důležité pro produkci je materiálová technologie, a na to začínají docházet přírodní zdroje prakticky všude kromě východu eurasijského kontinentu. Na stejné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Technicky vzato, důležité pro produkci je materiálová technologie, a na to začínají docházet přírodní zdroje prakticky všude kromě východu eurasijského kontinentu. Na stejné úrovni je konstrukční um a schopnost jej realisticky promítnout do produkce i produkční technologie. Finance nejsou tak důležité, pokud jde o prioritu. Finance jsou politické, nikoli odborné. Ten, kdo priorizuje vojenské finanční výdaje před důstojnou úrovní ekonomické situace běžné populace lidí, koleduje si o obrovské problémy. Je přitom obdivuhodné, že z politického hlediska je socioekonomická situace RF mnohem stabilnější než ta v USA, a to navzdory oficiálním ukazatelům, jež jsou záměrně zkreslovány k vyvolání příznivějšího dojmu o socioekonomické situaci v USA. Zatímco USA jsou za svou snahu fušovat do globální politiky, jíž globálně rozvrtaly, a destabilizovaly kdejakou jim nepodlézající zemi, v nemilosti u Globálního Principála RF si pod pokličkou bez jakékoli reklamy a tržních ztrát pomalu, ale jistě buduje stabilní, Globálním Principálem do značné míry podporovanou zdrojovou stabilitu. Tomu odpovídá i pořízení jediné letky Su-57, která bude sbírat provozní údaje k potřebným úpravám k postupné produkci dalších letek takto vybavených, bude-li to třeba. Jelikož je s pravděpodobností hraničící s jistotou celý Západ před nevyhnutelnou finančně ekonomickou krizí s propadem uměle nadhodnoceného HDP o 50 - 60 procentních bodů, je zjevné, že schopnost USA a zemí NATO financovat byť i priooritně své vojenské programy se stane neudržitelnou a nereálnou ve světle strachu o elitní pozice elitářů před naštvanými davy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:01 30.04.2019

  Do politické debaty se montovat nebudu,ale s českým leteckým průmyslem to zas tak bídné není, přátelé.

  Předně, máme tu 2 (DVĚ!) fabriky schopné postavit kompletní éro, to není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do politické debaty se montovat nebudu,ale s českým leteckým průmyslem to zas tak bídné není, přátelé.

  Předně, máme tu 2 (DVĚ!) fabriky schopné postavit kompletní éro, to není na stát naší velikosti úplně běžná věc.

  Dále máme tak širokou subdodavatelskou strukturu, že sme schopní vlastními silami do jejich ér vyrobit prakticky všechno (z hlavy mě jako to co se u nás nevyrábí napadají jen radary, proudové motory - ty sme mmimochodem uměli, a nejvyšší level digitální avioniky). Motory, hydraulika, palivové systémy, na co si vzpomenete, to umíme.

  A to nepočítám výrobce ultralajtů (jeden umí i vrtule) a další...

  Fakt nejsme jen montovna autodílů...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:55 30.04.2019

   EV-55 i přes finanční problémy, bych také počítal.

   EV-55 i přes finanční problémy, bych také počítal.

  • flanker.jirka
   11:57 30.04.2019

   A kdo vám pro ty éra vyrobí materiál na stavbu? Vždyť se to sem dováží z venku.
   Zrovna radary by aktuálně byly schůdnější z domácí produkce než motory a vše ostatní. Retia umí ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A kdo vám pro ty éra vyrobí materiál na stavbu? Vždyť se to sem dováží z venku.
   Zrovna radary by aktuálně byly schůdnější z domácí produkce než motory a vše ostatní. Retia umí radary i v používaném X pásmu a není jediná pro takovou práci.
   Třeba Vás z hlavy napadne, proč je Alca z více jak 50% z dovozu.
   Skrýt celý příspěvek

 • viktor.sieger
  08:36 29.04.2019

  "Vývojáři a technici pracují na tři směny". To jako mají málo stolů, židlí a počítačů, že si je musí půjčovat? Práce na tři směny je určená pro výrobní linky, kde je hřích nechat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Vývojáři a technici pracují na tři směny". To jako mají málo stolů, židlí a počítačů, že si je musí půjčovat? Práce na tři směny je určená pro výrobní linky, kde je hřích nechat linku stát, ale do vývoje? Co takový vývojář za noc vyvine? Když jsem naposledy vyvíjel v noci já, tak jsem kolem třetí ráno omylem smazal produkční databázi.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   09:46 29.04.2019

   Ja som to skúšal v mojej konštrukčnej kancelárií ísť na smeny s potvrdzujem, že je to blbosť. Konštruktér či technológ potrebuje svoju komformitu. Teda vlastné miesto kde sa cíti ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ja som to skúšal v mojej konštrukčnej kancelárií ísť na smeny s potvrdzujem, že je to blbosť. Konštruktér či technológ potrebuje svoju komformitu. Teda vlastné miesto kde sa cíti dobre a ktoré je len jeho. Naozaj tomu nerozumiem. Každý poskytovateľ CAD má možnosť plávajúcej licencie
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:04 29.04.2019

    Technolog vzhledem k tomu že je jeho náplní podpora výroby, by tam měl být vždy když se vyrábí. Aby mohl řešit aktuální problémy, ale ne celé oddělení.

    Technolog vzhledem k tomu že je jeho náplní podpora výroby, by tam měl být vždy když se vyrábí. Aby mohl řešit aktuální problémy, ale ne celé oddělení.

  • Jara
   11:19 29.04.2019

   No Jo v Rusku holt umí i “srát” myšlenky na “povel” jinak vyhazov a pracovní tábor, takže chleba pytel cibule a vyvíjej teď !! ;))

   No Jo v Rusku holt umí i “srát” myšlenky na “povel” jinak vyhazov a pracovní tábor, takže chleba pytel cibule a vyvíjej teď !! ;))

  • stronger.p
   16:15 29.04.2019

   Kdo ví, o kolikátý překlad překladu a redakční úpravu řečeného se jedná... Mohlo být řečeno obrazně "..usilovně, dnem i nocí, pracují vývojáři a konstruktéři..." Nemyslím si, že i ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kdo ví, o kolikátý překlad překladu a redakční úpravu řečeného se jedná... Mohlo být řečeno obrazně "..usilovně, dnem i nocí, pracují vývojáři a konstruktéři..." Nemyslím si, že i v Rusku, by chodil vývojář nebo konstruktér na odpolední nebo noční....Chápal bych, pokud by třeba nějaký vývojář dělal po nocích z domova, jak někteří programátoři nebo správci sítí a serverů a porady by se řešily telekonferencí, ale ve vojenské a přísně tajné sféře, mi to přijde nepravděpodobné. Ale na druhou stranu může novinář úmyslně napsat "hloupost" a hned je se čemu posmívat nebo se o tom dohadovat...
   Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  11:20 28.04.2019

  Když jsme u těch proudových motorech a schopnosti států ohledně jejich výroby.,tak by mě zajímala jedna věc a bude to mimo téma, ale.... Co za motory montují Íránci do těch svých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když jsme u těch proudových motorech a schopnosti států ohledně jejich výroby.,tak by mě zajímala jedna věc a bude to mimo téma, ale.... Co za motory montují Íránci do těch svých proudových dronů a stíhaček americké provenience? Přeci nebudou mít ty motory i s generálkama životnost 40 let
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:06 28.04.2019

   Cesty náhradních dílů jsou občas nevyzpytatelné, stačí se podívat, jak se snažili obstarávat díly na F 14. U dílů na F 5 to bude obdobné. Ale rozhodně USA nejsou jediná země, která ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Cesty náhradních dílů jsou občas nevyzpytatelné, stačí se podívat, jak se snažili obstarávat díly na F 14. U dílů na F 5 to bude obdobné. Ale rozhodně USA nejsou jediná země, která má patent na rozum a Íránci nejsou žádné kočovné meduzy a evidentně jim z části jde alespoň reverzní inženýrství. Ví se třeba o tom, že radary na jejich F 5 jsou íránské kopie čínského radaru, který je zase čínskou kopií italského radaru :-D
   https://nationalinterest.org/b...
   Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   17:29 28.04.2019

   IMHO motor pro F-5 je trochu někde jinde, než moderní konstrukce. U F-14 také měli dost času na reverzní analýzu. Takže i když to třeba nebude mít plnou životnost, tak jim to stačí ...
   Zobrazit celý příspěvek

   IMHO motor pro F-5 je trochu někde jinde, než moderní konstrukce. U F-14 také měli dost času na reverzní analýzu. Takže i když to třeba nebude mít plnou životnost, tak jim to stačí (stejně nemají na výběr). Ale kopie i "postaršího" motoru je velký problém - slitiny - Číně to nejde už 30 let.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:51 28.04.2019

    O tom co skutečně dokážou se moc asi nedozvíme. Zajímavé by bylo vědět v jakém stavu letadla mají a kolik jsou toho s nimi schopni nalétat. Dodnes mají některé B 52 původní motory, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    O tom co skutečně dokážou se moc asi nedozvíme. Zajímavé by bylo vědět v jakém stavu letadla mají a kolik jsou toho s nimi schopni nalétat. Dodnes mají některé B 52 původní motory, protoze jsou povedené.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     13:15 29.04.2019

     Před dvěma lety jsem letěl A300 z Busheru do Teheránu. A přes počáteční strach musím říct, že mě překvapilo, jak měli toho veterána opečovávaného. Vypadá to, že jak mají problém se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Před dvěma lety jsem letěl A300 z Busheru do Teheránu. A přes počáteční strach musím říct, že mě překvapilo, jak měli toho veterána opečovávaného. Vypadá to, že jak mají problém se k té technice dostat, tak se k ní chovají s hroznou úctou.
     Skrýt celý příspěvek

  • danny
   13:04 29.04.2019

   Pauli: Írán odebral 79 ks F-14A (evidenční č. US Navy 160299 až 160376) s motory TF303P-414, které byly spolehlivější, než 412 ve strojích, které používalo námořnictvo. Co jsem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pauli: Írán odebral 79 ks F-14A (evidenční č. US Navy 160299 až 160376) s motory TF303P-414, které byly spolehlivější, než 412 ve strojích, které používalo námořnictvo. Co jsem někde četl, tak tyto motory zároveň mají řadu shodných technických uzlů s motory J85-GE-21 z F-5E.

   Írán má prý aktuálně 35 letuschopných F-14. Kromě dílů získaných různými kanály (nákupy dílů pro F-5 různě po světě, nebo akce jako nejprofláknutější Irán - Contras) prý cca 75% dílů vyrábějí sami. Zároveň se připravuje integrace nových ruských motorů, avioniky, radaru a zbraní. Takže to vypadá, že Tomcaty budou ještě chvilku létat.

   Jinak by v současné době měli mít 75 letounů F-5 a snad něco kolem 30 ks HESA Saeqeh, což je produkt vlastního vývoje, tedy zaintegrování všech náhradních dílů vyvíjených pomocí reverzního inženýrství pro F-5.
   Skrýt celý příspěvek

   • stronger.p
    16:30 29.04.2019

    Tu konverzi Tomcatu na ruské motory a zbraňové systémy si úplně neumím představit. Určitě by je vyšlo značně levněji koupit od RF něco hotového, pokusit se např. o "vývozní" verzi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tu konverzi Tomcatu na ruské motory a zbraňové systémy si úplně neumím představit. Určitě by je vyšlo značně levněji koupit od RF něco hotového, pokusit se např. o "vývozní" verzi SU-34 nebo nakoupit hromadu MiG-35, na MiGa by jim Rusové asi kývli...
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     16:57 29.04.2019

     Oni už toho mají dost odpracovaného. Rakety už nějaké integrovali, radar vím, že už tam taky nějak nabastlili. A jestli by to vyšlo dráž, nebo levněji, to nedokážu odhadnout. Ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Oni už toho mají dost odpracovaného. Rakety už nějaké integrovali, radar vím, že už tam taky nějak nabastlili. A jestli by to vyšlo dráž, nebo levněji, to nedokážu odhadnout. Ale předpokládám, že se do nějaké velké závislosti na komkoli pouštět nechtějí.
     Skrýt celý příspěvek

 • SKmartinTO
  01:24 28.04.2019

  Vzdušné sily Ozbrojených síl SR

  MIG-29AS FULCRUM Klimov RD-33/

  https://youtu.be/QpN71Pz0sI8...

  Vzdušné sily Ozbrojených síl SR

  MIG-29AS FULCRUM Klimov RD-33/

  https://youtu.be/QpN71Pz0sI8...

 • SKmartinTO
  01:08 28.04.2019

  Vazeny priatelia .)nadsenci , profesionaly citam AN kazdy jeden den a dakujem za slobodnu diskusiu.) Chcem vas vsetkych pozvat do Piestan SR
  http://www.festivalletectva.sk... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vazeny priatelia .)nadsenci , profesionaly citam AN kazdy jeden den a dakujem za slobodnu diskusiu.) Chcem vas vsetkych pozvat do Piestan SR
  http://www.festivalletectva.sk...

  Mame Klimov RD-33 na nasich MiG29AS pridu bratia Česi CASA C - 295 M a nas brat Display pilot kpt. Ing. Ivo „Kardy“ Kardoš z 211. taktickej letky v Čáslavi JAS 39 C - GRIPEN .) EUROFIGHTER TYPHOON s Eurojet EJ2/2 a MIRAGE 2000 SNECMA M53-P2 bude muzika aj deti najdu nieco
  http://www.festivalletectva.sk...

  a hlavne pivko a ta nasa slobodna diskusia .) dojdite vsetci a doprajte si ten rachot .)
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  17:57 27.04.2019

  >>> Startuje výroba motorů AL-41F-1 pro ruské stealth stíhačky Su-57

  SU-57 neni ani stealth, ani 5ta generace a ani nebude umet sestrelovat SU-3? v pomeru 1:20

  >>> Startuje výroba motorů AL-41F-1 pro ruské stealth stíhačky Su-57

  SU-57 neni ani stealth, ani 5ta generace a ani nebude umet sestrelovat SU-3? v pomeru 1:20

  • flanker.jirka
   21:30 27.04.2019

   :-) to už jste se dostal až k nadpisu :-)

   :-) to už jste se dostal až k nadpisu :-)

 • SofF
  13:30 27.04.2019

  velmi zajímavý a vyvážený článek.
  Čína má prostě smolíka, jsou věci které prostě jednoduše zkopírovat nelze takže si musí počkat a pilně testovat, nějaké čtyři pětiletky by mohly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  velmi zajímavý a vyvážený článek.
  Čína má prostě smolíka, jsou věci které prostě jednoduše zkopírovat nelze takže si musí počkat a pilně testovat, nějaké čtyři pětiletky by mohly stačit na dohnání motoru z F-22 :-)
  A i tak můžou čínani být rádi, kde by byli bez mnoha ex-sovětských řešení.
  Další zajímavou kapitolou je Indie kde si zřejmě představovali že jim RF dodá hned tyto čerstvě vyvinuté motory, velcí humoristé :-))
  No a pokud by došlo k jakémusi restartu ex-indického projektu v turecké režii v případě zrušení kontraktu F-35 tak by určitě také dostali v nabídce jen motor z SU-35S.
  Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   15:27 27.04.2019

   Čina svojho "smolika" niekedy vyrieši, ale v Česku bola firma Poldi Kladno, ktora vyrabala špecialne zliatiny pre letecke motory, no a dnes .... Poldi a Česko s nim ma ozajstneho ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Čina svojho "smolika" niekedy vyrieši, ale v Česku bola firma Poldi Kladno, ktora vyrabala špecialne zliatiny pre letecke motory, no a dnes .... Poldi a Česko s nim ma ozajstneho "smolika". Nedožene ani to čo pre desatročiami vyrabalo.
   Skrýt celý příspěvek

  • damik
   18:00 27.04.2019

   A nebo si Cina technologii ukradne nebo koupi treba od Ukrajincu. Rusko proti Cine nema do 50 let sanci. Cina bude za 50 let jako dnesni Japonsko ...

   A nebo si Cina technologii ukradne nebo koupi treba od Ukrajincu. Rusko proti Cine nema do 50 let sanci. Cina bude za 50 let jako dnesni Japonsko ...

   • palo satko
    09:27 28.04.2019

    Prečo sa trapit Ruskom. ked dnes sediš za činskou klavesnicou, čumiš do činskeho monitoru krmeneho činskym počitačom, telefonujes s činskym mobilom a komplet si oblečeny do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Prečo sa trapit Ruskom. ked dnes sediš za činskou klavesnicou, čumiš do činskeho monitoru krmeneho činskym počitačom, telefonujes s činskym mobilom a komplet si oblečeny do činskych textilii. žerieme lacne polske sračky, aby sme mohli kupovat činske vyrobky.
    Skrýt celý příspěvek

 • theo
  11:36 27.04.2019

  A ja som bol v tom , že 30 už bola vo vzduchu v decembri 2017 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ja som bol v tom , že 30 už bola vo vzduchu v decembri 2017 .
  https://theaviationist.com/201...
  Ak sa mýlim tak ma poučte.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  10:28 27.04.2019

  >>> FlankerJirka - Ale schopnosti postavit si věci sám mají strategický rozměr. S každou další věcí, kterou si nedokážeme postavit sami se stáváme závislejšími a potencionálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  >>> FlankerJirka - Ale schopnosti postavit si věci sám mají strategický rozměr. S každou další věcí, kterou si nedokážeme postavit sami se stáváme závislejšími a potencionálně vydíratelnější, i když se tomu občas říká pouze "napjatější mezinárodní vztahy."

  Predstava ze by CR mnela designovat a vyrabet jet fightery 5te generace sama o sobe je strategicka hloupost. Jen se podivej jak vojenska technologie Putinistanu je 20 az 30 let pozadu oproti NATO; hlavne diky izolaci.

  Strategicky je pro CR nejvyhodnejsi se co nejvice ekonomicky integrovat a kooperovat s 27 staty EU.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:58 27.04.2019

   Používáte srovnání trochu mimo mísu, nejde o nic složitého jako letoun 5. generace, v ČR se ztrácí i schopnosti na mnohem jednodušší produkty.
   Bohužel, jsme na tom i po 20 letech ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Používáte srovnání trochu mimo mísu, nejde o nic složitého jako letoun 5. generace, v ČR se ztrácí i schopnosti na mnohem jednodušší produkty.
   Bohužel, jsme na tom i po 20 letech v NATO, tak že máme ve výzbroji, kterou již v "putinistanu" vyřadili do šrotu, a v izolaci nejsme. Páteř pozemního vojska je stále na sovětských technologiích i v původní nemodernizované podobě.
   V případě podpory domácícho průmyslu nejde přece o to, zda je někdo v izolaci, ale o to zachovat si technologický pokrok doma. A zkuste se podívat na to s jakými technologiemi rusové válčili v Osetii a s jakými na Ukrajině a v Sýrii.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:15 27.04.2019

    NATO nás nutí navyšovat výdaje na 2% hdp, cca 100 mld. Naši politici se k tomu zavázali. Nikdo nám nediktuje, klidně si to můžeme celé utratit doma.

    NATO nás nutí navyšovat výdaje na 2% hdp, cca 100 mld. Naši politici se k tomu zavázali. Nikdo nám nediktuje, klidně si to můžeme celé utratit doma.

    • flanker.jirka
     11:45 27.04.2019

     Ano, nenutí, proto má AČR to co má, nebo spíše nemá.
     A NATO nás nenutí ani ke 2% HDP z rozpočtu, to jsme jim při vstupu podepsali sami a dobrovolně. Nebýt Trumpa u moci, tak si na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, nenutí, proto má AČR to co má, nebo spíše nemá.
     A NATO nás nenutí ani ke 2% HDP z rozpočtu, to jsme jim při vstupu podepsali sami a dobrovolně. Nebýt Trumpa u moci, tak si na 2% HDP, vzpomene akorát zbrojní průmysl.
     Nebylo by lepší stanovit smluvně co do jaké míry má který stát v rámci NATO plnit za schopnosti? ... nejde jen o to ty 2% utratit, ale za co je utratit, nebo chcete-li, investovat.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:15 27.04.2019

     Nikoliv.
     NATO - Není federační armáda, ale konfederační. Kdy každý má byt schopný ubránit sebe i bez "přátel". V rámci možností.

     Ale zbrojní průmysl plně závislý na dodávkách ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nikoliv.
     NATO - Není federační armáda, ale konfederační. Kdy každý má byt schopný ubránit sebe i bez "přátel". V rámci možností.

     Ale zbrojní průmysl plně závislý na dodávkách zbraní státu, nemůže přežít ve společnosti, není ochotna mu zajisti stabilní dodávky kapitálu.
     Skrýt celý příspěvek

     • astor
      13:55 27.04.2019

      Především je NATO zločinecká organizace, která preferuje násilí před diplomacií. Věřím, že jednou budou šéfové států, které jsou součástí Paktu u mezinárodního tribunálu, který je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Především je NATO zločinecká organizace, která preferuje násilí před diplomacií. Věřím, že jednou budou šéfové států, které jsou součástí Paktu u mezinárodního tribunálu, který je odsoudí za zločiny proti míru.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:14 27.04.2019

      S tou propagandou jsi zaspal 60 let, astor. Přičemž ani před těmi 60 lety tomu nikdo s alespoň průměrnou inteligencí nevěřil.

      S tou propagandou jsi zaspal 60 let, astor. Přičemž ani před těmi 60 lety tomu nikdo s alespoň průměrnou inteligencí nevěřil.

     • achi67
      12:28 29.04.2019

      ASTOR: Je to sice mimo téma, ale čistě pro moji orientaci v problému, mohl byste uvést nějakou vojenskou mezinárodní organizaci, která preferuje diplomacii před vojenským řešením?

      ASTOR: Je to sice mimo téma, ale čistě pro moji orientaci v problému, mohl byste uvést nějakou vojenskou mezinárodní organizaci, která preferuje diplomacii před vojenským řešením?

 • Tecka
  08:55 27.04.2019

  Takie coś: https://www.altair.com.pl/news...
  Jest też wzmianka o Was..

  Takie coś: https://www.altair.com.pl/news...
  Jest też wzmianka o Was..

 • NeoXII
  07:37 27.04.2019

  Chlapci aj dievčatá, kašlite na ruské motory. Budúcu nedeľu bude v Piešťanoch letecký deň. Lietať okrem vrtúľ budú aj tri MiG 29, Gripen, Eurofighter, Mirage 2000, Alca, Delfín, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chlapci aj dievčatá, kašlite na ruské motory. Budúcu nedeľu bude v Piešťanoch letecký deň. Lietať okrem vrtúľ budú aj tri MiG 29, Gripen, Eurofighter, Mirage 2000, Alca, Delfín, Spartan, BlackHawk, Casa atď. Pecka! V Hradci Králové to neuvidíte!!! http://www.festivalletectva.sk...
  Skrýt celý příspěvek

  • NeoXII
   07:46 27.04.2019

   ..aj v sobotu, samozrejme.. :-)

   ..aj v sobotu, samozrejme.. :-)

 • dexnom
  05:50 27.04.2019

  motor tohoto vyznamu je super strategicka zalezitost a zde je fotografie odhaleneho motoru s detailnim pohledem na vektorovaci mechanismus? bullshit!!!

  motor tohoto vyznamu je super strategicka zalezitost a zde je fotografie odhaleneho motoru s detailnim pohledem na vektorovaci mechanismus? bullshit!!!

  • NeoXII
   07:46 27.04.2019

   A čo myslíš, že to Číňania obkreslia a vyrobia? Asi ťažko. A to nehovorím o materiáloch. Keby si neboli istí, že to nikto nenapodobní, tak to neodfotia. Podobné je to s raketovými ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A čo myslíš, že to Číňania obkreslia a vyrobia? Asi ťažko. A to nehovorím o materiáloch. Keby si neboli istí, že to nikto nenapodobní, tak to neodfotia. Podobné je to s raketovými motormi RD-180. Amíci ich majú a aj tak je im to na h...o
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:18 27.04.2019

    Čína odebírá z Ruska SU 35, ty mají mít také vektorování tahu.
    A sami zkouší svou trysku na J 10 https://imgur.com/gallery/zzt2...

    Čína odebírá z Ruska SU 35, ty mají mít také vektorování tahu.
    A sami zkouší svou trysku na J 10 https://imgur.com/gallery/zzt2...

   • Marw
    09:57 27.04.2019

    Ono usa ma k RD-180 kompletnu dokumentaciu a niekolko krat zvazovali otvorenie vyrobnej linky v USA. Vzdy to skoncilo na tom istom...RD-180 je drahy motor, potrbuju ho rocne ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ono usa ma k RD-180 kompletnu dokumentaciu a niekolko krat zvazovali otvorenie vyrobnej linky v USA. Vzdy to skoncilo na tom istom...RD-180 je drahy motor, potrbuju ho rocne jednotky kusov, so zaratanim nakladov na budovanie linky by to bola ekonomicka katastrofa. Par BE-4 ma 20% vyšší tah, vyssie ISP a pritom stoji 30 % menej ako RD-180.
    Skrýt celý příspěvek

    • Cpt. Morgan
     03:06 29.04.2019

     zatial sa dostali na max. 1800 kN tahu a plny test ma byt az v r. 2021, pricom ruske motory uz nejaku tu dekadu lietaju, tak tu nemaluj, aki su amici borci. Na skutocne cisla si ...
     Zobrazit celý příspěvek

     zatial sa dostali na max. 1800 kN tahu a plny test ma byt az v r. 2021, pricom ruske motory uz nejaku tu dekadu lietaju, tak tu nemaluj, aki su amici borci. Na skutocne cisla si pockame, ked to bude naozaj schopne letiet a dosahovat plny vykon - aj ked domaci ladici zigulakov na sibiri urobia vylepseny karburator, este to neznamena, ze ta lada nezhori na starte a chvastanie v garazi je trt platne, pokial ladici pustaju motor na 73 percent, aby sa nerozpadol...
     Je to prvy US pokus postavit oxidant rich motor po desatrociach pouzivania ruskych motorov a ziskani kompletnej dokumentacie. Pokial nemali NK-33 a RD 180, tvrdili, ze motory s takymi vysokymi teplotami, tlakmi a ucinnostou sa zostrojit nedaju. Teraz sa konecne k tomu snad zacinaju priblizovat. Tak z nich nerob hrdinov, ked su v najpodstatnejsej a najnarocnejsej technologii dekady pozadu. Alebo ved mozes, ked je to nutne..
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:06 29.04.2019

      "viděl sem jeden dokument"

      "viděl sem jeden dokument"

     • Cpt. Morgan
      20:38 29.04.2019

      jirosi, kludne sem daj dokument, ktory bude schopny uviest, ze fakty nie su tak, ako ich popisujem v prispevku. Neviem aky zdroj by som mohol podla teba pouzit, ale tie skutocnosti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jirosi, kludne sem daj dokument, ktory bude schopny uviest, ze fakty nie su tak, ako ich popisujem v prispevku. Neviem aky zdroj by som mohol podla teba pouzit, ale tie skutocnosti su vsade uvadzane rovnako, ci uz na kosmonautix, wiki, alebo aj na hociktorych us weboch. Jedina alternativa je, ze sa uvadzaniu tych faktov vyhybaju, ale nikto ich neuvadza tak, ze americania tu technologiu vyvinuli ako prvi a ze ju uspesne desatrocia prevadzkuju a predavaju rusom, ktori ju nezvladaju.
      Skrýt celý příspěvek

     • Marw
      10:53 01.05.2019

      Morgan - ak s BE-4 dosiahli 80 % nominalneho tahu tak to znamena ze uz dnes maju motor s rovnakym tahom ako RD-191 a cenou o 30 % nizsou. Aj keby hned nedosiahli planovany tah 2.4 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Morgan - ak s BE-4 dosiahli 80 % nominalneho tahu tak to znamena ze uz dnes maju motor s rovnakym tahom ako RD-191 a cenou o 30 % nizsou. Aj keby hned nedosiahli planovany tah 2.4 MN, uz teraz su na tom v pomere cena/vykon lepsie ako s derivatmi RD-170.

      "Je to prvy US pokus postavit oxidant rich motor po desatrociach pouzivania ruskych motorov a ziskani kompletnej dokumentacie." - nie je pravda. V ramci programu SLI boli vo vyvoji aj ORSC keroloxy, minimalne co ja viem TR107 a RS-84. Ked sa projekt zrusil (preto ze sa politicky presadil nakup RD-180) tak pre TR107 uz bol vyvinuty a otestovany preburner a spalovacia komora s injektorom. Niekedy v tom obdoby boli v USA vyvinute aj prve zliatiny na baze inconelu ktore nepotrebovali dodatocne ochranne pokrytie a zvladali prezit v prostredi za orsc preburnerom.

      "Pokial nemali NK-33 a RD 180, tvrdili, ze motory s takymi vysokymi teplotami, tlakmi a ucinnostou sa zostrojit nedaju." ale houby. Minimalne od druhej polovice osemdesiatich rokov samozrejme museli vediet, ze sa take motory zostrojit daju, prvy let Zenitu s RD-171 bol niekedy okolo roku 1985. To mi chces s vaznou tvarou tvrdit, ze dalsich 15 rokov USA neverili ze ten motor funguje a ma take parametre ako ma?

      "Tak z nich nerob hrdinov, ked su v najpodstatnejsej a najnarocnejsej technologii dekady pozadu." Tie dekady pozadu sa prejavuju tak, ze dokazali postavit tu najkomplikovanejsiu architekturu raketovych motorov (FFSC na Raptore), zvladli vyrobit zliatiny odolne superhorucemu kysliku bez nutnosti dalsieho ochranneho pokrytia a pri vyrobe vyuzivaju masivne moderne technologie ako 3D tlac, ale su za Ruskom dekady pozadu? Pan je celkom humorista.
      Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    14:46 29.04.2019

    ...srovnávat úroveň současné kosmonautiky USA a Ruska opravdu nechceš, soudruhu...

    ...srovnávat úroveň současné kosmonautiky USA a Ruska opravdu nechceš, soudruhu...

    • crusader
     18:44 29.04.2019

     Vám se to oslovení nějak zavrtalo pod kůži, že se ho nemůžete zbavit ani po skoro 30ti letech. Musel jste být velmi perspektivní svazák. Nebo že byste stihl i kandidaturu?

     Vám se to oslovení nějak zavrtalo pod kůži, že se ho nemůžete zbavit ani po skoro 30ti letech. Musel jste být velmi perspektivní svazák. Nebo že byste stihl i kandidaturu?

 • damik
  01:01 27.04.2019

  Flanker Jirka - Na druhou stranu se podívejte na to co v ČR nebo SR dnes vůbec dokážeme finalizovat sami? ...s bídou motyku s dřevěnou násadou a to ještě musí vyrobit pracovní síla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker Jirka - Na druhou stranu se podívejte na to co v ČR nebo SR dnes vůbec dokážeme finalizovat sami? ...s bídou motyku s dřevěnou násadou a to ještě musí vyrobit pracovní síla ze zahraničí. Vše ostatní má v sobě importované komponenty. Rusové si jedou své, vynaložené peníze tak kompletně zůstávají u nich doma.

  No vzhledem k tomu ze CR ma 2x vyssi HDP na hlavu, 2x vyssi prumernou mzdy a muzi se v CR doziji o 10 let vice tak si ten tvuj ruskej zazrak strc laskave do ....
  Skrýt celý příspěvek

  • damik
   01:34 27.04.2019

   Hele ty kolaborante, nevim proc porad urazis Cechy a Slovaky; kdyz se ti tu nelibi, tak se odstehuj. My te tu nedrzime ... ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Hele ty kolaborante, nevim proc porad urazis Cechy a Slovaky; kdyz se ti tu nelibi, tak se odstehuj. My te tu nedrzime ...

   https://atlas.media.mit.edu/en...

   The Czech Republic ... is the 9th most complex economy according to the Economic Complexity Index (ECI).
   Skrýt celý příspěvek

   • Pauli
    01:54 27.04.2019

    Jo ta naše ekonomika závislá na trhu s auty a Německu už se stejně řadí k rozvojovým ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jo ta naše ekonomika závislá na trhu s auty a Německu už se stejně řadí k rozvojovým https://www.e15.cz/domaci/cesk...
    Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    06:58 27.04.2019

    Já se těm zdejším rudomrdům ani nedivím. Většina jsou pamětníci. Život v pr..li ,před sebou jen pochmurné vyhlídky. No tak aspoň vzpomínají a prudí. Čas je k paměti milosrdný, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já se těm zdejším rudomrdům ani nedivím. Většina jsou pamětníci. Život v pr..li ,před sebou jen pochmurné vyhlídky. No tak aspoň vzpomínají a prudí. Čas je k paměti milosrdný, navíc ty různé alzh. atd. Chápu je ,taky začínám se slzou v oku vzpomínat na zlaté devadesátky. Tu svobodu, to mládí , holky, sice bez peněz, ale bez povinností...Bylo by zajímavé vidět u každého diskutujícího skutečný věk ;-)
    Skrýt celý příspěvek

    • astor
     07:10 27.04.2019

     Já to vám mladým natomrdům taky nezávidím. Až vám táta s mámou natáhne brka, tak si sami ani neukrojíte krajíc. Mám teď čerstvý zážitek z porady. Mladá inženýrka se ptala vedoucího ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já to vám mladým natomrdům taky nezávidím. Až vám táta s mámou natáhne brka, tak si sami ani neukrojíte krajíc. Mám teď čerstvý zážitek z porady. Mladá inženýrka se ptala vedoucího provozu, zda by obsluhy CNC mohly obsluhovat stroje tři. Deset minut jí vysvětloval, že už teď jsou na hranici přetížení. Pak se zeptala ještě jednou: "A čtyři by mohly...? Vaši budoucnost vám nezávidím s takovou elitou.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:10 27.04.2019

      Každý měl dostat 4. ruční, a plán splnit na 120%!

      Každý měl dostat 4. ruční, a plán splnit na 120%!

     • damik
      10:23 27.04.2019

      No dnesni mladi Cesti a Slovensti inzenyri si v globalni konkerenci vydelaji v Praze v pohode pres 100Kc mesicne; takze tak neschopni a hloupi jak tady prezentujes asi nebudou. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No dnesni mladi Cesti a Slovensti inzenyri si v globalni konkerenci vydelaji v Praze v pohode pres 100Kc mesicne; takze tak neschopni a hloupi jak tady prezentujes asi nebudou.

      Za RVHP by si vydeli tak leda prd a stali pred vylohou Tuzexu, protoze ty zastarale vyrobky nikdo dobrovolne nekupoval.
      Skrýt celý příspěvek

     • petris
      12:02 27.04.2019

      astor
      Si mi pripomenul moje mladé letá, teda vlastne len jedno v 2015, keď som pracoval pre takého kapitalistu karpatského typu, na CNC sústruhoch. Ťahalo sa na dve dvanásť ...
      Zobrazit celý příspěvek

      astor
      Si mi pripomenul moje mladé letá, teda vlastne len jedno v 2015, keď som pracoval pre takého kapitalistu karpatského typu, na CNC sústruhoch. Ťahalo sa na dve dvanásť hodinové smeny. Dennú mal každý chlap 2 mašiny, nočnú 3. Samozrejme, boli to rozbité, 20x havarované stroje, vyradené niekde v Južnej Kóreji. Na nočnú som dostal 1 náhradný plátok na mašinu s tým že mi to musí vydržať do 6:00. Samozrejme, pri vyosenosti tých cncčiek to vydržalo bačov k****, obzvlášť keď sme rúbali liatinu. Takže nočná smena vyzerala tak že som doslova behal medzi tromi sústruhmi a meracou stanicou, pretože na každý obrobok bola časová norma na opracovanie v sekundách. Počas tej doby som akože mal upnúť obrobok, nechať prebehnúť cyklus, vybrať ho, korektne zmerať obvykle aspoň 2 rozmery, neutralizovať alebo naolejovať a uložiť ho. Po 12tich hodinách som vyzeral ako vygrcaný rezanec, pretože to proste nebolo v ľudských silách stíhať na troch strojoch, obzvlášť keď po každých pár kusoch bolo treba premeriavať na meracej stanici alebo 3Dčku a upravovať program pretože stroje išli nanič, ničili rezné plátky a tým lietali rozmery... Proste paráda, ale samozrejme každý vadný kus sa strhával zo mzdy. Našťastie som odtiaľ po 2 mesiacoch odišiel.
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      12:23 27.04.2019

      Chválabohu, Petrisi, alespoň někdo, kdo ví, o čem je řeč. Vysvětli to českým inženýrům Damikovi a Jirosovi, kteří už dnes v globální konkurenci vydělají
      v Praze a širším okolí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Chválabohu, Petrisi, alespoň někdo, kdo ví, o čem je řeč. Vysvětli to českým inženýrům Damikovi a Jirosovi, kteří už dnes v globální konkurenci vydělají
      v Praze a širším okolí přes 100Kč měsíčně. Jaký výkon, taková mzda. :-))
      Skrýt celý příspěvek

     • petris
      13:00 27.04.2019

      astor
      Všetko sa dá vysvetliť, ale nie všetkým. Ak sa niekto nedokáže poučiť z histórie, no tak si ju zopakuje, s tým ja ani ty bohužiaľ nič nespravíme.

      astor
      Všetko sa dá vysvetliť, ale nie všetkým. Ak sa niekto nedokáže poučiť z histórie, no tak si ju zopakuje, s tým ja ani ty bohužiaľ nič nespravíme.

     • astor
      13:59 27.04.2019

      Petris
      Ano, život nás naučil, že proti větru se čůrat nedá. Ale svazákovi občas jednu plácnout můžu, abych si spravil to hořko na patře!

      Petris
      Ano, život nás naučil, že proti větru se čůrat nedá. Ale svazákovi občas jednu plácnout můžu, abych si spravil to hořko na patře!

     • Pavel1
      22:16 27.04.2019

      Takže fackuješ sám sebe. S tím by jsi měl zajít k doktorovi.

      Takže fackuješ sám sebe. S tím by jsi měl zajít k doktorovi.

   • flanker.jirka
    07:12 27.04.2019

    1. O zázraku nemůže být řeč, nejde o nic převratného, pouze jedou evoluci staršího modulu.
    2. Rusko tu nehodlám v žádném případě adorovat, oni mají svůj specifický způsob řešení ...
    Zobrazit celý příspěvek

    1. O zázraku nemůže být řeč, nejde o nic převratného, pouze jedou evoluci staršího modulu.
    2. Rusko tu nehodlám v žádném případě adorovat, oni mají svůj specifický způsob řešení nebo neřešení problémů, a to nejen technických. Ale schopnosti postavit si věci sám mají strategický rozměr. S každou další věcí, kterou si nedokážeme postavit sami se stáváme závislejšími a potencionálně vydíratelnější, i když se tomu občas říká pouze "napjatější mezinárodní vztahy." Ani u nás vyvinutou L 159 jsme nesměli a nesmíme prodat bez souhlasu USA! Což tomu letadlu výrazně "pomohlo."
    3. Historie československého průmyslu a technických schopností se nezačala psát vstupem do NATO a EU, nežili jsme tu na stromech.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:16 27.04.2019

     Kolik tu je najednou odborníků schopných dělat moderní avioniku, varovné systémy.
     Kde jste byli zalezlí, když Aero tu alku dělalo...
     Jen nezapomeňte, že bez nich by mohla kroužit ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kolik tu je najednou odborníků schopných dělat moderní avioniku, varovné systémy.
     Kde jste byli zalezlí, když Aero tu alku dělalo...
     Jen nezapomeňte, že bez nich by mohla kroužit maximálně nad letištěm.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:40 27.04.2019

      Alca měla smůlu v tehdejším vlastnictví podniku a orientaci pouze na USA. V době vzniku jsme nebyli v NATO a byli jsme pro ně zemí možná až třetí kategorie, tak že pro tento ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Alca měla smůlu v tehdejším vlastnictví podniku a orientaci pouze na USA. V době vzniku jsme nebyli v NATO a byli jsme pro ně zemí možná až třetí kategorie, tak že pro tento projekt nabízeli pouze RWR v tak očesané verzi, kterou sami používali u letadel používaných mimo bojovou zónu. Aero mělo samozřejmě představy jiné. Avioniku také nabízeli evropští výrobci, což bylo ignorováno.
      Skrýt celý příspěvek

  • balm
   07:35 27.04.2019

   Napriklad spickove opticke site, prevodniky a vodice, ktere nevyrobi nikdo dalsi na svete a pouzivaji napr. : pro armadni site, tanky Type10, SAM Type03...

   CR neni Jen montovna.

   Napriklad spickove opticke site, prevodniky a vodice, ktere nevyrobi nikdo dalsi na svete a pouzivaji napr. : pro armadni site, tanky Type10, SAM Type03...

   CR neni Jen montovna.

   • flanker.jirka
    10:36 27.04.2019

    Tak to rád vidím, že se něco děje :-D

    Tak to rád vidím, že se něco děje :-D

 • StandaBlabol
  23:17 26.04.2019

  "Během vývoje (od roku 2004) AL-41F-1 vzniklo 38 motorů, z toho 30 přímo pro letové zkoušky Su-57."

  Tahle věta v plné nahotě ukazuje současný ruský problém. Obrovské vývojové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Během vývoje (od roku 2004) AL-41F-1 vzniklo 38 motorů, z toho 30 přímo pro letové zkoušky Su-57."

  Tahle věta v plné nahotě ukazuje současný ruský problém. Obrovské vývojové náklady se jim následně nedaří rozpouštět ve velkých výrobních sériích. Těch 38 zkušebních motorů vzniklo kvůli ... dvěma až čtrnácti "sériovým" Su-57 před tím, než přejdou na Izdělije 30. Pokud rozpustí vývojové náklady motoru do jeho výrobní ceny a následně do ceny stíhačky, bude jim Su-57 vycházet mnohem dráž než F-35 nebo F-22.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:49 26.04.2019

  Pokud někomu vadí, že jsou pomalejší v technologiích a jejich využití, tak mám dobrou zprávu, nemusíme to od nich kupovat a ani nechceme.
  Na druhou stranu se podívejte na to co v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud někomu vadí, že jsou pomalejší v technologiích a jejich využití, tak mám dobrou zprávu, nemusíme to od nich kupovat a ani nechceme.
  Na druhou stranu se podívejte na to co v ČR nebo SR dnes vůbec dokážeme finalizovat sami? ...s bídou motyku s dřevěnou násadou a to ještě musí vyrobit pracovní síla ze zahraničí. Vše ostatní má v sobě importované komponenty. Rusové si jedou své, vynaložené peníze tak kompletně zůstávají u nich doma.
  Pokrok v účinnosti a tím i spotřebě paliva lze vidět na první pohled na záběrech na videích, starší generace ruských stíhaček hodně kouřily, což není nic jiného, než známka špatně využitého paliva.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   23:33 26.04.2019

   Starší generace všech proudových motorů spíše rozprašovaly palivo.

   Starší generace všech proudových motorů spíše rozprašovaly palivo.

 • damik
  20:49 26.04.2019

  Astor - Všem vysmívačům pokládám otázku, kolik asi tak proudových motorů vyprodukuje náš letecký průmysl, a nakolik je i to elektronické řízení motoru Oktávie české

  vzhledem k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astor - Všem vysmívačům pokládám otázku, kolik asi tak proudových motorů vyprodukuje náš letecký průmysl, a nakolik je i to elektronické řízení motoru Oktávie české

  vzhledem k tomu ze jsme v EU a v NATO tak celkem dost
  Skrýt celý příspěvek

  • astor
   21:00 26.04.2019

   V rámci RVHP jsme takto byli velmocí a to jsme ještě vyváželi finální výrobky. To licenční výroba Škodovek nemůže vyvážit. Nikdy by mě nenapadlo, že někdo dokáže potlačit svou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V rámci RVHP jsme takto byli velmocí a to jsme ještě vyváželi finální výrobky. To licenční výroba Škodovek nemůže vyvážit. Nikdy by mě nenapadlo, že někdo dokáže potlačit svou národní identitu a chlubit se cizím peřím. To ani bolševici se svým pompézním internacionalismem nenadřazovali tak jako dnešní hlupáci.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:07 26.04.2019

    Vyváželi jsme převážně do zemí co byli nuceny kupovat východní zboží.
    Být jednookým mezi slepými opravdu neznamená že dobře vidíš.

    Vyváželi jsme převážně do zemí co byli nuceny kupovat východní zboží.
    Být jednookým mezi slepými opravdu neznamená že dobře vidíš.

    • astor
     21:31 26.04.2019

     Velmi trefný, neotřelý argument. Teď jsme nuceni kupovat západní zboží horší, druhé kvality a tak jsme se dostali na úroveň těch, co jsme naším zbožím zásobovali. Tomu se říká ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Velmi trefný, neotřelý argument. Teď jsme nuceni kupovat západní zboží horší, druhé kvality a tak jsme se dostali na úroveň těch, co jsme naším zbožím zásobovali. Tomu se říká pokrok. A taky určitě nežijeme na dluh (srovnej zadlužení v r.1989- 1.7mldr. $- dnes?)
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:44 26.04.2019

      Kým a jaké zboží si nucen kupovat?

      Kým a jaké zboží si nucen kupovat?

     • Safi
      23:40 26.04.2019

      Neoperujte vysi dluhu za sociku. To cislo nema vypovidaci hodnotu. Vnitrni dluh byl astronomicky...

      Neoperujte vysi dluhu za sociku. To cislo nema vypovidaci hodnotu. Vnitrni dluh byl astronomicky...

     • damik
      01:09 27.04.2019

      >> Velmi trefný, neotřelý argument. Teď jsme nuceni kupovat západní zboží horší, druhé kvality a tak jsme se dostali na úroveň těch, co jsme naším zbožím zásobovali.

      Kdo ti brani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      >> Velmi trefný, neotřelý argument. Teď jsme nuceni kupovat západní zboží horší, druhé kvality a tak jsme se dostali na úroveň těch, co jsme naším zbožím zásobovali.

      Kdo ti brani kupovat si vyrobky z Ruska, Beloruska a Kazachstanu ???

      >>> V rámci RVHP jsme takto byli velmocí a to jsme ještě vyváželi finální výrobky.

      Jo, jako ze by nekdo radeji koupil Favorita misto Golfa v dieslu, s klimou, na hlinach, s turbem a stresnim stahovacim oknem.

      Tak to jo ty Brouku Pytliku ...
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      07:50 27.04.2019

      Damik
      Teď jsi mě dostal. Seberu se a půjdu si koupit maso z Kazachstánu a překlad nové ruské prózy do knihkupectví. Jediné dvě potraviny z východu, co jsem v poslední době viděl, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Damik
      Teď jsi mě dostal. Seberu se a půjdu si koupit maso z Kazachstánu a překlad nové ruské prózy do knihkupectví. Jediné dvě potraviny z východu, co jsem v poslední době viděl, byl moskevský Žigulevský ležák, byl výborný... To druhé byly čokoládové bonbóny z Porošenkových čokoládoven, z něčeho Ukrajina musí platit své nacigardy(později budou jistě i natistické!) a trestné oddíly. To jsem odmítl koupit, maje v ústech tuto krvavou čokoládu, připadal bych si jak kanibal.
      Skrýt celý příspěvek

     • vojta
      10:11 27.04.2019

      Zapomněl jsi tam přidat Banderovce.

      Zapomněl jsi tam přidat Banderovce.

   • Snownomad
    23:07 26.04.2019

    damik se ani cizím peřím nechlubí, je to novoevropan, kterého zplodili Pospíšil s Moravcem a jejich pejsci.

    Prostě vymytý mozek. Vzhledem k tomu, že si pamatuju jiskry, pionýra, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    damik se ani cizím peřím nechlubí, je to novoevropan, kterého zplodili Pospíšil s Moravcem a jejich pejsci.

    Prostě vymytý mozek. Vzhledem k tomu, že si pamatuju jiskry, pionýra, SSM tak říkám, že komunistické vymývání mozku bylo nic proti tomu co je dnes, lidi jako damik nejsou schopni kritického samostatného myšlení.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:37 27.04.2019

     Vzhledem k tomu, že si to pamatuješ, a evidentně to stále ještě funguje. Tak to zase tak špatný nebylo.

     Vzhledem k tomu, že si to pamatuješ, a evidentně to stále ještě funguje. Tak to zase tak špatný nebylo.

     • Snownomad
      11:56 27.04.2019

      samozřejmě, že si to pamatuju, ty si nepamatuješ svůj život? to je mi tě docela líto

      samozřejmě, že si to pamatuju, ty si nepamatuješ svůj život? to je mi tě docela líto

     • Snownomad
      12:02 27.04.2019

      Fungovalo by to, kdybych si to nepamatoval a neuvědomoval.
      Na to tvůj krátký rozum ale nestačí.

      Fungovalo by to, kdybych si to nepamatoval a neuvědomoval.
      Na to tvůj krátký rozum ale nestačí.

     • Jirosi
      13:23 27.04.2019

      Když to sám bez další indoktrinace šíříš i po 30+ letech.
      Fungovalo to na 1.

      Když to sám bez další indoktrinace šíříš i po 30+ letech.
      Fungovalo to na 1.

    • Pavel1
     10:39 27.04.2019

     Já si taky pamatuju jiskry a pionýra a tvrdím, že žvaníš z cesty. Zůstal jsi v tom pionýru, tedy pokud ne rovnou v jiskrách, vymytý mozku.

     Já si taky pamatuju jiskry a pionýra a tvrdím, že žvaníš z cesty. Zůstal jsi v tom pionýru, tedy pokud ne rovnou v jiskrách, vymytý mozku.

     • Snownomad
      12:00 27.04.2019

      s lidmi jako ty jdeme akorát tak vzhůru do euroislámské prdele
      ať žije EU, s ESSR na věčné časy

      v roce 2050 budou původní dánové menšinou ve své vlastní zemi, to v souvislosti s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      s lidmi jako ty jdeme akorát tak vzhůru do euroislámské prdele
      ať žije EU, s ESSR na věčné časy

      v roce 2050 budou původní dánové menšinou ve své vlastní zemi, to v souvislosti s islamizací znamená, že už v roce 2030 budou faktickými otroky muslimů
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:15 27.04.2019

      Čímž chceš říct, sněžný magore, že ty bys raději tu rusoislámskou prdeI, kde jsou mnohem dál. Na rychlost vymírání bílé ruské populace a na 16 % uctívačů pedofila v populaci nemá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Čímž chceš říct, sněžný magore, že ty bys raději tu rusoislámskou prdeI, kde jsou mnohem dál. Na rychlost vymírání bílé ruské populace a na 16 % uctívačů pedofila v populaci nemá žádný stát EU a to včetně Dánska, nemluvě o spolupráci vrchního oligarchy puťky s teroristy z hamasu, lezení do prdeIe iránským ajatolláhům a kamarádíčkování se s islamistickými bandity s kavkazu a zavírání očí před jejich masovým banditismem a vraždění nepohodlných civilistů).
      Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     13:53 27.04.2019

     Máš to trochu popletené. Propagandu a vymývání mozku toho nejhrubšího zrna jsem zažil právě v pionýru. Horší to bylo snad jen v SSM a v ROH. Z dobových dokumentů a rohovorů s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Máš to trochu popletené. Propagandu a vymývání mozku toho nejhrubšího zrna jsem zažil právě v pionýru. Horší to bylo snad jen v SSM a v ROH. Z dobových dokumentů a rohovorů s pamětníky se domnívám, že zhusta docházelo k autocenzuře a nezřídka se objevovali i prvky doublethinku, tedy jestli znáte Orwella. Tedy že lidé (si) vědomě lhali, ale při samotném aktu lhaní potlačovali sebereflexi, tzn. že vlastně nelhali (si). A ještě k tomu Dánsku. Ano pokud se na určitém správním území dostatečně zvýší počet obyvatel určitého vyznání či politikého smýšlení, dojde pochopitelně k promítnutí jejich vůle do tamního zřízení. Nemusí se nám to líbit, ale je to jednoduchý princip fungující napříč historií.
     Skrýt celý příspěvek

   • Pavel1
    11:04 27.04.2019

    Vyváželi jsem zboží, za které jsme buď nedostali zaplaceno vůbec (viz export do Libye či Iráku) nebo byl export ztrátový, i když jsme zaplaceno dostali (sssr), přičemž ve finále, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vyváželi jsem zboží, za které jsme buď nedostali zaplaceno vůbec (viz export do Libye či Iráku) nebo byl export ztrátový, i když jsme zaplaceno dostali (sssr), přičemž ve finále, když už východní blok ryl držkou v zemi, tak už nedošlo ani na to zaplacení, to za prvé.
    Za druhé, centrální plánování a orientace na komunistické zkrachovance vedla k tomu, že náš kdysi vyspělý průmysl se stal zastaralým molochem jehož výrobky byly uplatnitelné právě jen u těch nesolventních komunistických zkrachovanců a na vyspělých trzích byly neuplatnitelné pomalu ani zadarmo.
    Za třetí, žvaníš tady cosi o licencích, přičemž jaksi se ti vykouřilo z palice, že většina čs zbrojního průmyslu přešla po komunistickém puči v roce 1948 na výrobu podle sovětských licencí takže vlastního vývoje skončila, skončily i nezávislé obchodní kontakty, což byla hlavní příčina problémů jaké měl zbrojní průmysl po té co se východní blok zkrachoval.
    Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:30 26.04.2019

  0:10 video, mluví tam o spotřebě paliva za s, přeloží mi to prosím někdo, díky.

  0:10 video, mluví tam o spotřebě paliva za s, přeloží mi to prosím někdo, díky.

  • givicz
   20:42 26.04.2019

   já tam rozumím desítky litrů kerosinu za sekundu...

   já tam rozumím desítky litrů kerosinu za sekundu...

  • Sunet
   20:45 26.04.2019

   Překlad od cca 9 sec. do 15. sec. : "...forsáž na maximální otáčky, tisíc stupňů ve spalovací komoře, spotřeba desítky litrů kerosinu za sekundu..."

   Asi neřeknou přesnou spotřebu, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Překlad od cca 9 sec. do 15. sec. : "...forsáž na maximální otáčky, tisíc stupňů ve spalovací komoře, spotřeba desítky litrů kerosinu za sekundu..."

   Asi neřeknou přesnou spotřebu, ale rámcově by to mohlo stačit.
   Skrýt celý příspěvek

  • koteky
   21:16 26.04.2019

   Ale prdy...prúdové motory majú asi takúto forsážovú spotrebu...RD33-4,9KG/sec..F110-6,9KG/sec..AL31-7,1KG/sec ..RM12-4,04KG/sec........... takže AL41F može mať podla ťahu spotrebu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ale prdy...prúdové motory majú asi takúto forsážovú spotrebu...RD33-4,9KG/sec..F110-6,9KG/sec..AL31-7,1KG/sec ..RM12-4,04KG/sec........... takže AL41F može mať podla ťahu spotrebu niečo medzi 8-10KG/sec... chlapci už by sme sa to mohli naučiť počítať :D
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   07:30 27.04.2019

   Je to ruský, to nebude úsporný :-) ...možná pouze na jejich poměry

   Je to ruský, to nebude úsporný :-) ...možná pouze na jejich poměry

 • astor
  19:25 26.04.2019

  Vždy platilo, že Rusové vývojem nových technologií - a to především vojenských - odpovídají na hrozby potenciálních agresorů. Všem vysmívačům pokládám otázku, kolik asi tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vždy platilo, že Rusové vývojem nových technologií - a to především vojenských - odpovídají na hrozby potenciálních agresorů. Všem vysmívačům pokládám otázku, kolik asi tak proudových motorů vyprodukuje náš letecký průmysl, a nakolik je i to elektronické řízení motoru Oktávie české... Nepochybuji, že přes dlouhý vývoj to bude úspěšný motor, jen se těším, až jednou nad Kubání budou padat F-35 agresorů z nebe jako hrušky.
  Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   19:42 26.04.2019

   Neviem, že by se Česko pasovalo za "veľmoc" : )

   Neviem, že by se Česko pasovalo za "veľmoc" : )

   • astor
    19:54 26.04.2019

    Z pohledu některých místních komentářů rozhodně ano, z mých samozřejmě ne.

    Z pohledu některých místních komentářů rozhodně ano, z mých samozřejmě ne.

   • KoJaKCZE
    20:38 26.04.2019

    Na to, že nás bylo 16M a je 10M jsme byli schopni postavit velmi slušná letadla i motory. Na více nebyly finance a hlavně se změnil režim, který to otočil vše na západ "za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Na to, že nás bylo 16M a je 10M jsme byli schopni postavit velmi slušná letadla i motory. Na více nebyly finance a hlavně se změnil režim, který to otočil vše na západ "za levnějším" ...
    Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     14:00 27.04.2019

     Nevím, jak letadla, ale ty motorky jen zhruba do konce . let, kdy Jawa těžila z vývoje 30. a 40. a možná 50. let. Dále už prakticky žádny vývoj neprobíhal, a i proto se o od konce ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nevím, jak letadla, ale ty motorky jen zhruba do konce . let, kdy Jawa těžila z vývoje 30. a 40. a možná 50. let. Dále už prakticky žádny vývoj neprobíhal, a i proto se o od konce 60. let nedalo hovořit o Jawě jako o špičkovém světovém výrobci motocyklů. To platilo i jak pro Škodu Mladá Boleslav, tak pro Škodu Plzeň. A stejně tak pro Aero, Liaz, Tatru, atd.
     Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     14:01 27.04.2019

     pardon, přečetl jsem "motorky", nicméně to je podbný příběh.

     pardon, přečetl jsem "motorky", nicméně to je podbný příběh.

  • Jirosi
   19:42 26.04.2019

   Sice turbovrtulových ale dost. Stejně tak, tu má výrobu společnost Honeywell.

   Sice turbovrtulových ale dost. Stejně tak, tu má výrobu společnost Honeywell.

   • Jirosi
    19:47 26.04.2019

    A je otázkou jak moc je potřeba v CR vyrábět špičkové proudové motory když neprodukujeme, špičkové proudové stíhačky.

    Na světě se vyrobí asi 100,25x kusů stíhaček 5. generace, z ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A je otázkou jak moc je potřeba v CR vyrábět špičkové proudové motory když neprodukujeme, špičkové proudové stíhačky.

    Na světě se vyrobí asi 100,25x kusů stíhaček 5. generace, z toho:
    100 USA a jejich spojenci
    0,25 Rusko
    Skrýt celý příspěvek

    • astor
     19:58 26.04.2019

     Pamatuji si vyjádření jednoho dnes už zapomenutého ministra zemědělství za OF, který prohlásil, že proč si pěstovat pšenici, když si ji můžem dovézt. Tady je to podobné. Jednou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pamatuji si vyjádření jednoho dnes už zapomenutého ministra zemědělství za OF, který prohlásil, že proč si pěstovat pšenici, když si ji můžem dovézt. Tady je to podobné. Jednou zapomeneme pěstovat pšenici a až nebude co prodat, pojdeme hlady.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:03 26.04.2019

      Astor:"Z pohledu některých místních komentářů rozhodně ano, z mých samozřejmě ne."

      Buď jsme velmoc a pak musíme vyrábět motory a letadla 5.gen, tedy všech 14x kusů.
      Nebo nejsme. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Astor:"Z pohledu některých místních komentářů rozhodně ano, z mých samozřejmě ne."

      Buď jsme velmoc a pak musíme vyrábět motory a letadla 5.gen, tedy všech 14x kusů.
      Nebo nejsme. Obě varianty možné nejsou.
      K čemu by byl v Evropě 3. výrobce proudových motorů 5.gen mi taky není jasné.
      Ve skutečnosti se tu budeme hádat, že je pro nás i F-35 v tisícové sérii drahá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:23 26.04.2019

      1) vědět jak se pěstuje pšenice
      2) mít čím osít pole
      3) zvládnout to bez pomoci naftou poháněných strojů....
      4) dosáhnout hektarového výnosu, aby tě uživil

      Bez jediné věci, si v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1) vědět jak se pěstuje pšenice
      2) mít čím osít pole
      3) zvládnout to bez pomoci naftou poháněných strojů....
      4) dosáhnout hektarového výnosu, aby tě uživil

      Bez jediné věci, si v pytli. A zbytek je ti k prdu!
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      20:36 26.04.2019

      Jirosi
      Nejde o motory bůhví kolikáté generace. Jde o schopnost vývoje a produkce špičkových technologií. Tedy cesta, kterou nám slibovali noví lídři v devadesátých. Z pohledu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Nejde o motory bůhví kolikáté generace. Jde o schopnost vývoje a produkce špičkových technologií. Tedy cesta, kterou nám slibovali noví lídři v devadesátých. Z pohledu dnešních montoven a subdodavatelských firem pro nadnárodní koncerny se táži po právu kritizovat dlouhý vývoj technologie, které nesaháme ani po paty. Sám v jedné z těch nadnárodních firem pracuji, tak vím, o čem mluvím.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:50 26.04.2019

      Pleteš si pojem přestat omezovat, ze slovy "udělá za nás". Ne, opravdu to za nás nikdo dělat nebude.
      Takže pokud si stěžuješ, že tu nejsou špičkové technologické firmy. Tak si ji ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pleteš si pojem přestat omezovat, ze slovy "udělá za nás". Ne, opravdu to za nás nikdo dělat nebude.
      Takže pokud si stěžuješ, že tu nejsou špičkové technologické firmy. Tak si ji založ!
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      21:02 26.04.2019

      Jirosi
      Rozhodně se nebudu potit pro bruselského byrokrata. Proč házet perly sviním?

      Jirosi
      Rozhodně se nebudu potit pro bruselského byrokrata. Proč házet perly sviním?

     • Pilot
      14:04 27.04.2019

      Astor astor.... Obnovit schopnost pěstovat pšenici je poměrně jednoduché. Schopnost vyrábět 5.gen stíhačky či motory..... No prostě to vůbec nelze srovnávat.

      Astor astor.... Obnovit schopnost pěstovat pšenici je poměrně jednoduché. Schopnost vyrábět 5.gen stíhačky či motory..... No prostě to vůbec nelze srovnávat.

     • Pilot
      14:09 27.04.2019

      a pozooor,... máme tu geniálního vývojáře a podnikatele Astora. Ale on raději podnikat ani vyvíjet nebude, aby to náhodou "nepotil pro bruselského byrokrata". Co takhle začít ...
      Zobrazit celý příspěvek

      a pozooor,... máme tu geniálního vývojáře a podnikatele Astora. Ale on raději podnikat ani vyvíjet nebude, aby to náhodou "nepotil pro bruselského byrokrata". Co takhle začít automobilkou na Seychelách... Tam ten byrokrat nedosáhne. Můžete ji nazvat třeba Astor Martin.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      18:50 27.04.2019

      Ale u nás jsou špičkové technologie. V nanotechnologiích jsou v Liberci v absolutní špičce, vyvíjejí a vyrábějí se u nás baterie, paměti, spousta elektroniky. V každém mobilu jsou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale u nás jsou špičkové technologie. V nanotechnologiích jsou v Liberci v absolutní špičce, vyvíjejí a vyrábějí se u nás baterie, paměti, spousta elektroniky. V každém mobilu jsou díly vyrobené v ČR.
      Když to někdo neví - je to jeho chyba, ne chyba ČR nebo EU.
      Skrýt celý příspěvek

  • Barlow
   21:29 26.04.2019

   A proč by někdo inteligentní lezl do Ruské federace? Tam z historického hlediska vleze jenom omylem nebo z blbosti. Viz. Adolf a Bonaparte. :) Ale jinak je moc milé jak se rusové ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A proč by někdo inteligentní lezl do Ruské federace? Tam z historického hlediska vleze jenom omylem nebo z blbosti. Viz. Adolf a Bonaparte. :) Ale jinak je moc milé jak se rusové snaží...u Pratt & Whitney se teď chytají za nos a stydí se... :)
   Skrýt celý příspěvek

  • SKmartinTO
   01:52 27.04.2019

   Si naozaj hlupak alebo len dement? Prepac.) ale F35 budu padat ako hrusky? Ked tu PAKFU dokoncia " 2050 mozno ? Ha ha tak F35 bude davno v muzeu nahradena 6 generaciou a ten tvoj ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Si naozaj hlupak alebo len dement? Prepac.) ale F35 budu padat ako hrusky? Ked tu PAKFU dokoncia " 2050 mozno ? Ha ha tak F35 bude davno v muzeu nahradena 6 generaciou a ten tvoj mokry sen o vojne a padajucich F35 nad Kubani utopeny v litroch vodky.)

   https://m.youtube.com/watch?v=...
   Skrýt celý příspěvek

  • moky
   15:34 27.04.2019

   Je potřeba vás,vy proruský zmrdi,posílat makat do dolů,jak ste to dělali odpůrcům vy v 50tych letech.Vašim spratkům nedat možnost vystudovat atd.atd..
   A ne že budeš sedět na netu a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je potřeba vás,vy proruský zmrdi,posílat makat do dolů,jak ste to dělali odpůrcům vy v 50tych letech.Vašim spratkům nedat možnost vystudovat atd.atd..
   A ne že budeš sedět na netu a mlet svoje rudý debilní sračky.
   Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    14:06 29.04.2019

    ...jak říkal Jiří Suchý - "Problém není, že to jsou spratci, ale že to jsou synové a vnuci spratků"...

    ...jak říkal Jiří Suchý - "Problém není, že to jsou spratci, ale že to jsou synové a vnuci spratků"...

 • omacka
  19:19 26.04.2019

  "Vývoj motoru Izdělije 30 podle současných plánů potrvá do roku 2025 ‒ první zástavba motoru a zkušební let je ale plánován již na začátek listopadu letošního roku."

  Což ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Vývoj motoru Izdělije 30 podle současných plánů potrvá do roku 2025 ‒ první zástavba motoru a zkušební let je ale plánován již na začátek listopadu letošního roku."

  Což evidentně je nesmysl, když poprvé letěl v prosinci 2017..
  Skrýt celý příspěvek

  • KoJaKCZE
   20:39 26.04.2019

   To že letěl neznamená, že je vývoj u konce. Ono na stolici, v laboratorních podmínkách je to jedna věc, ale chování v reálných podmínkách v zastavěném stroji dynamicky zatíženém je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To že letěl neznamená, že je vývoj u konce. Ono na stolici, v laboratorních podmínkách je to jedna věc, ale chování v reálných podmínkách v zastavěném stroji dynamicky zatíženém je věc druhá ...
   Skrýt celý příspěvek

   • omacka
    09:32 27.04.2019

    Toto samozřejmě chápu, že vývoj není u konce. Jen informace o tom, že "první zástavba motoru a zkušební let je ale plánován již na začátek listopadu letošního roku." je evidentně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Toto samozřejmě chápu, že vývoj není u konce. Jen informace o tom, že "první zástavba motoru a zkušební let je ale plánován již na začátek listopadu letošního roku." je evidentně nepravdivá, když toto proběhlo už v prosinci 2017, je zde o tom na AN dokonce článek. Z dostupných informací níže se dá odhadovat, že reálně se přechází už na testování obou prototypů motorů izd.30 na T-50-2 o čem svědčí vymontování pravého AL-41FA1 před pěti měsíci z letové laboratoře.
    Skrýt celý příspěvek

    • omacka
     09:49 27.04.2019

     Ta fotka s údajnou tryskou motoru Tryska motoru AL-41F-1 se zdrojem noname Twitter účtu Hammer Head https://twitter.com/kitadicaco... je také mystifikace, na fotce je tryska motoru ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ta fotka s údajnou tryskou motoru Tryska motoru AL-41F-1 se zdrojem noname Twitter účtu Hammer Head https://twitter.com/kitadicaco... je také mystifikace, na fotce je tryska motoru izd. 30, píšou to dokonce i na webu Integral Russia http://integral-russia.ru/2019... , na který se odvolává tento článek a dá se to dohledat i v hodnověrnějších zdrojích než je Hammer Head.

     Takže by to chtělo trochu zapracovat na nešíření dezinformací. ;)
     Skrýt celý příspěvek

     • omacka
      09:58 27.04.2019

      Ten článek o izd. 30 na webu Integral Russia z 29.3.2019 je zajímavý, uvádí se tam i přibližný počet dosud vyrobených motorů "Slibný motor "Izd. 30" zůstává zatím ve fázi letových ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ten článek o izd. 30 na webu Integral Russia z 29.3.2019 je zajímavý, uvádí se tam i přibližný počet dosud vyrobených motorů "Slibný motor "Izd. 30" zůstává zatím ve fázi letových zkoušek a je testován na prototypech letounu T-50 / Su-57. K dnešnímu dni bylo vyrobeno asi dvacet prototypů motorů (izd. 30) určených pro testování na zemi i ve vzduchu. Letové zkoušky motorů pokračují více než rok a vyžadují více času. Začátkem loňského roku bylo oznámeno, že celý letový testovací cyklus může trvat tři roky."
      Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  19:13 26.04.2019

  Co je to zas za hloupost, jak si ty informace ověřujete? "Ruský web upozorňuje, že při přetrvávajících problémech hrozí odsunutí zástavby motoru Izdělije 30 do Su-57 a odsunutí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co je to zas za hloupost, jak si ty informace ověřujete? "Ruský web upozorňuje, že při přetrvávajících problémech hrozí odsunutí zástavby motoru Izdělije 30 do Su-57 a odsunutí listopadového testu."

  Jeden Izd. 30 létá a testuje se na prototypu T-50-2 už od prosince 2017.
  Oficiální video UAC Russia s titulkem "První let letové laboratoře T-50 s motorem 2. etapy"
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   19:26 26.04.2019

   Nechci to tady spamovat, ale, koho to zajímá, tak zde máte fotky T-50-2 z května 2018 a pokračování letového testování motoru Izd.30.
   https://bmpd.livejournal.com/3...

   Nechci to tady spamovat, ale, koho to zajímá, tak zde máte fotky T-50-2 z května 2018 a pokračování letového testování motoru Izd.30.
   https://bmpd.livejournal.com/3...

   • omacka
    19:41 26.04.2019

    Našel jsem ještě pořad o Su-57 z listopadu 2018 a je zajímavé, že letová laboratoř izd. 30 na T-50-2 má vymontovaný pravý motor Al-41F1A a izd. 30 vlevo pořád tam má, což může ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Našel jsem ještě pořad o Su-57 z listopadu 2018 a je zajímavé, že letová laboratoř izd. 30 na T-50-2 má vymontovaný pravý motor Al-41F1A a izd. 30 vlevo pořád tam má, což může znamenat, že chystají zástvabu druhého izd. 30 a už mohou chystat testy s dvěma motory izd. 30 na T-50-2, ale žádné potvrzení od spotterů jsem nikde nenašel.
    https://www.youtube.com/watch?...
    Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    23:41 26.04.2019

    a co ma tiez znamenat, ze v rubrike suvisiace clanky pod hlavnym textom tohto clanku je ako prvy uvedeny odkaz na clanok s nazvom "Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory ...
    Zobrazit celý příspěvek

    a co ma tiez znamenat, ze v rubrike suvisiace clanky pod hlavnym textom tohto clanku je ako prvy uvedeny odkaz na clanok s nazvom "Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory Izdělije 30" z 15.12.2017, kde sa pise o prvom letovom teste motora izdelie 30.
    https://www.armadninoviny.cz/r...

    cele divne..
    Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  17:32 26.04.2019

  Dobrý deň. Vie niekto,či rusáci už zvládli výrobu monokryštalických lopatiek turbíny ? Lebo bez toho sa nikdy ďalej neposunú a CADovské obrázky im budú na nič,keď to nedokážu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý deň. Vie niekto,či rusáci už zvládli výrobu monokryštalických lopatiek turbíny ? Lebo bez toho sa nikdy ďalej neposunú a CADovské obrázky im budú na nič,keď to nedokážu vyrobiť.
  Tiež by ma zaujímalo,či je nejaká fyzikálna hranica maximálnej rýchlosti bez prídavného spaľovania. Uvažujem totiž o tom,že s dnešnými materiálmi by bolo možné vyrobiť pre Concorde motor,s ktorým by ani nepotreboval prídavné spaľovanie a tým by sa jeho ekonomické parametry zlepšili.
  Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
   18:05 26.04.2019

   ... uvažujem totiž o tom,že s dnešnými materiálmi by bolo možné vyrobiť pre Concorde motor,s ktorým by ani nepotreboval prídavné spaľovanie a tým by sa jeho ekonomické parametry ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ... uvažujem totiž o tom,že s dnešnými materiálmi by bolo možné vyrobiť pre Concorde motor,s ktorým by ani nepotreboval prídavné spaľovanie a tým by sa jeho ekonomické parametry zlepšili.

   Zaujímavý názor a súhlasím s ním. Ale asi by mu to veľmi nepomohlo z hľadiska supersonického tresku. Každopádne tak či tak, dnes by bol Concorde vyradený z prevádzky kvôli svojmu veku.
   Skrýt celý příspěvek

  • kisam
   18:12 26.04.2019

   Concorde práveže mal cestovnú rýchlosť mach2 ako supercruise, prídavné spaľovanie používal len na akceleráciu.

   Concorde práveže mal cestovnú rýchlosť mach2 ako supercruise, prídavné spaľovanie používal len na akceleráciu.

  • Jirosi
   18:17 26.04.2019

   Startup co se snaží vyrobit nový letoun pro nadzvukové cestování je víc než dost.

   Startup co se snaží vyrobit nový letoun pro nadzvukové cestování je víc než dost.

   • alexa123
    18:36 26.04.2019

    ... startup co se snaží vyrobit nový letoun pro nadzvukové cestování je víc než dost...

    Presne tak. Výsledkom sú pekné vizualizácie ale reály výstup je "skutek-utek". Ja osobne by ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ... startup co se snaží vyrobit nový letoun pro nadzvukové cestování je víc než dost...

    Presne tak. Výsledkom sú pekné vizualizácie ale reály výstup je "skutek-utek". Ja osobne by som do týchto Startupov neinvesoval ani €uro. Možno tak o 5 rokov ale reálne o 10 rokov. Nadzvuková doprava je jednoducho problém.
    Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   18:54 27.04.2019

   Co jsem četl tak je to komplexnější problém. Při vysokých rychlostech trpí nejen motor, ale i drak letadla. Ohřívá se natolik, že ztrácí pevnost. Aby se tolik nepřehřál musí se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Co jsem četl tak je to komplexnější problém. Při vysokých rychlostech trpí nejen motor, ale i drak letadla. Ohřívá se natolik, že ztrácí pevnost. Aby se tolik nepřehřál musí se letět vysoko, v řídkém vzduchu, ale tam přestávají ty klasické motory fungovat, protože jich chybí kyslík. Proto laškují s náporovými motory. Ale jak to udělat, aby letadlo mohlo létat v hustém vzduchu i v řídkém vzduchu a rychle i pomalu, to nevím.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:59 27.04.2019

    To nevadí, že to nevíš. Stačí se podívat na SR-71 a jeho předchůdce, tam už vidět funkční řešení. A to už v roce 1957!
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    To nevadí, že to nevíš. Stačí se podívat na SR-71 a jeho předchůdce, tam už vidět funkční řešení. A to už v roce 1957!
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    • GlobeElement
     08:07 29.04.2019

     Právě že ne. SR-71 dosáhl na limit a dál to nešlo. Žádné letadlo s proudovým motorem neletělo rychleji, než 3M+něco. A to Mig-31 při takové rychlosti nesměl prudce manévrovat, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Právě že ne. SR-71 dosáhl na limit a dál to nešlo. Žádné letadlo s proudovým motorem neletělo rychleji, než 3M+něco. A to Mig-31 při takové rychlosti nesměl prudce manévrovat, protože by se ohnul. A i ten SR-71 letěl maximální rychlostí ve výšce 20 km a teplota povrchu lezla na 300 stupňů.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     23:11 29.04.2019

     Chtěl si letoun co létá rychleji jak Su-57. Oba létaly skoro o 1000km/h rychleji...
     A celý let letěli pomocí svých motorů jak v husté atmosféře, tak při maximální rychlosti ve ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Chtěl si letoun co létá rychleji jak Su-57. Oba létaly skoro o 1000km/h rychleji...
     A celý let letěli pomocí svých motorů jak v husté atmosféře, tak při maximální rychlosti ve stratosféře. Viz:
     https://www.youtube.com/watch?...

     Problém co si nastínil je prostě vyřešen.
     Ani to Su57, ani F-22 při maximální rychlosti prudce nemanévrují.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:20 30.04.2019

      O SU-57 jsem vůbec nepsal. Byla to debata na téma, jestli má proudový motor nějaký rychlostní limit (UnionPacific, 17:32 26.04.2019). A já na to reagoval, že ten limit nemá jen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      O SU-57 jsem vůbec nepsal. Byla to debata na téma, jestli má proudový motor nějaký rychlostní limit (UnionPacific, 17:32 26.04.2019). A já na to reagoval, že ten limit nemá jen motor, ale i drak letadla. Toť vše.
      Skrýt celý příspěvek

  • Cpt. Morgan
   03:13 30.04.2019

   tu sa pise, ze monokrystalicke lopatky mali ruske NK86A v 80. rokoch. Al 31 F je dizajn s monokrystal. lopatkami a MiG 25 ich mal mat tiez, aj ked nie vo vsetkych verziach.
   Tu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   tu sa pise, ze monokrystalicke lopatky mali ruske NK86A v 80. rokoch. Al 31 F je dizajn s monokrystal. lopatkami a MiG 25 ich mal mat tiez, aj ked nie vo vsetkych verziach.
   Tu su zabery odbrusenej lopatky AL 31 F z monokrystalickej liatiny: https://imgur.com/a/mCSGB...
   Link na motoraren: https://gelio.livejournal.com/...
   Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:25 26.04.2019

  Když si vezmu, jak často se rádi někteří navážejí do "zaostalé Evropy", je celkem hezké, že tři ze čtyř států, které jsou schopni takto našlapané motory produkovat, jsou v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když si vezmu, jak často se rádi někteří navážejí do "zaostalé Evropy", je celkem hezké, že tři ze čtyř států, které jsou schopni takto našlapané motory produkovat, jsou v Evropě.

  Mimo náš kontinent jsou jen USA. To se navzájem hezky s Rusákama posouváme. :)
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   19:32 26.04.2019

   3 z 5, prinejlepsim ( IHI XF5-1 , XF9...)

   3 z 5, prinejlepsim ( IHI XF5-1 , XF9...)

 • alexa123
  17:16 26.04.2019

  ... hlavní předností verze AL-41F-1 je vůbec první použití digitální řídící jednotky (ruské výroby) u ruského vojenského proudového motoru...

  Skoro som skolaboval keď som to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... hlavní předností verze AL-41F-1 je vůbec první použití digitální řídící jednotky (ruské výroby) u ruského vojenského proudového motoru...

  Skoro som skolaboval keď som to prečítal. Takže ruské vojenské ale aj civilné motory do dnešného dňa nemajú digitálnu riadiacu jednotku t.j. akú riadiacu jednotku majú ich super Sučka 4++++++++ generácie? Toto budem ešte dlho predychavať.
  Skrýt celý příspěvek

  • KoJaKCZE
   20:44 26.04.2019

   Funguje to nebo ne? Já myslím, že o schopnostech SU-30 a 35 nikdo moc nepochybuje ... více digitalizace = více možných problémů. A jde to hezky vidět na US předigitalizované ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Funguje to nebo ne? Já myslím, že o schopnostech SU-30 a 35 nikdo moc nepochybuje ... více digitalizace = více možných problémů. A jde to hezky vidět na US předigitalizované technice ... která když nastanou problémy, je nehybná, k ničemu ... to je realita. Vše je OK, než se něco pokazí ... třeba blbá pamět, CPU apod... pak už jsi jen pasažer.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    21:49 26.04.2019

    Kdyby to fungovalo, tak by i v zemi "kde je všechno lepší" nezačali používat digitální řízení.

    Kdyby to fungovalo, tak by i v zemi "kde je všechno lepší" nezačali používat digitální řízení.

 • GlobeElement
  16:10 26.04.2019

  Uvědomujete si, že ještě stále žijí lidé, kteří se narodili v době, kdy byl vyroben úplně první proudový motor?
  Ten vývoj je úžasný.

  Uvědomujete si, že ještě stále žijí lidé, kteří se narodili v době, kdy byl vyroben úplně první proudový motor?
  Ten vývoj je úžasný.

  • DanCZer
   16:44 26.04.2019

   Můj děda se narodil v roce 1916. Za jeho života jsme se posunuli od chatrných dvouplošníků k cestám na Měsíc. To mi připadá ještě fantastičtější...

   Můj děda se narodil v roce 1916. Za jeho života jsme se posunuli od chatrných dvouplošníků k cestám na Měsíc. To mi připadá ještě fantastičtější...

   • Jirosi
    20:16 26.04.2019

    Příběhy lidí co dokonce i sloužily jako mladí v WW1, a umírali kolem roku 2000 jsou ještě více fascinující.

    Příběhy lidí co dokonce i sloužily jako mladí v WW1, a umírali kolem roku 2000 jsou ještě více fascinující.

   • kisam
    20:19 26.04.2019

    Raz som videl fotku veterána z americkej občianskej vojny ako stojí pred prúdovým lietadlom. Z toho mi len spadla sánka:)

    Raz som videl fotku veterána z americkej občianskej vojny ako stojí pred prúdovým lietadlom. Z toho mi len spadla sánka:)

 • Gibon
  16:10 26.04.2019

  Je piatok, clanok o Rusku musi byt :-D
  Inak by ANka cez vikend umreli ;-)
  Dobra strategia...

  Je piatok, clanok o Rusku musi byt :-D
  Inak by ANka cez vikend umreli ;-)
  Dobra strategia...

 • damik
  15:00 26.04.2019

  Hlavní předností verze AL-41F-1 je vůbec první použití digitální řídící jednotky - tak to uz umi nase Octavky poslednich 20 let ...

  Hlavní předností verze AL-41F-1 je vůbec první použití digitální řídící jednotky - tak to uz umi nase Octavky poslednich 20 let ...

  • HonzaH
   15:38 26.04.2019

   Výhoda hlavně je, že je vyvinutá a vyráběná v Rusku. Výhoda pro Rusy, samozřejmě.

   Výhoda hlavně je, že je vyvinutá a vyráběná v Rusku. Výhoda pro Rusy, samozřejmě.

  • Luky
   15:51 26.04.2019

   Když si přečteš něco o historii motoru, tak on se s delšími přestávkami vyvíjí od 80tých let (létalo to počátkem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Když si přečteš něco o historii motoru, tak on se s delšími přestávkami vyvíjí od 80tých let (létalo to počátkem devadesátek):
   http://www.leteckemotory.cz/mo...

   To video pro tebe musel být šok....že si je nekreslí na prkně, ale mají k tomu PC.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    16:12 26.04.2019

    Horší je, že chlapci, co kreslí na tom PC, by to na prkně už nejspíš neuměli.

    Horší je, že chlapci, co kreslí na tom PC, by to na prkně už nejspíš neuměli.

    • HonzaH
     16:32 26.04.2019

     Hm, to je opravdu hrozné. Tomu se říká technický rozvoj.

     Hm, to je opravdu hrozné. Tomu se říká technický rozvoj.

     • GlobeElement
      08:10 29.04.2019

      Technický rozvoj spočívající ve ztrátě schopností? Počítače dělají z lidí hlupáky. Už si nepamatují telefonní čísla, mají je v mobilu. Už neumí číst v mapách, mají navígaci. Už ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Technický rozvoj spočívající ve ztrátě schopností? Počítače dělají z lidí hlupáky. Už si nepamatují telefonní čísla, mají je v mobilu. Už neumí číst v mapách, mají navígaci. Už neumí spočítat ani trojčlenku, mají kalkulačku. A neumí vzít do ruky tužku a nakreslit technické řešení, protože mají CAD.
      Nejsem staromilec, abych po lidech chtěl, aby se vzdali moderních technologií, ale měli by se bez nich v případě potřeby umět obejít.
      Skrýt celý příspěvek

     • HonzaH
      07:38 30.04.2019

      GlobeElement: Bohužel, ale vidíte situaci velmi nešťastně. Nejedná se o ztrátu schopností, ale o osvojení si jiných, potřebných schopností. Schopnost přizpůsobení se nové situaci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: Bohužel, ale vidíte situaci velmi nešťastně. Nejedná se o ztrátu schopností, ale o osvojení si jiných, potřebných schopností. Schopnost přizpůsobení se nové situaci je právě to, co činí lidský druh tak úspěšným.
      Máte štěstí, že jste narazil na už vcelku pamětníka, tak Vám to vysvětlím.
      Dříve si lidé telefonní čísla také nepamatovali, měli na to takové malé notýsky, kam si je psali. Nehledě na to, že zapamatovat si pěti až šesti ciferné číslo je značně jednodušší, než dnešní devíti ciferné. Dnešní lidé si sice telefonní čísla nepamatují, protože je mají v mobilech, ale pamatují si zase velké množství uživatelských jmen, hesel, mailů apod.
      Mladí neumí číst v mapách, staří zase neumí pořádně nastavit navigaci, aktualizovat si mapy atd. Tak kdo je tedy hlupák?
      Trojčlenku na kalkulačce spočítat nedokážete, pokud nechápete jak trojčlenka funguje a jak tedy sestavit správně rovnici. Kalkulačka je již jen nástroj, který usnadní samotný výpočet. Rovnici musíte sestavit sám.
      Stejně tak CAD - Computer AIDED design. Opět se jedná o pomocný nástroj, samotný návrh konstrukce vychází z hlavy konstruktéra. Zeptejte se např. zde přítomného Balma, k čemu by mu byla tužka a papír, když má počítat "vztlakovou mechanizaci", tady pokud si dobře pamatuji název jeho práce.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:30 30.04.2019

      HonzaH - obávám se, že se mýlíte.

      Já jsem taky generace přelomová, takže umím hledat v mapě, vím, co je to azimut, ale v běžném životě používám navigaci. Ovšem když se vybije ...
      Zobrazit celý příspěvek

      HonzaH - obávám se, že se mýlíte.

      Já jsem taky generace přelomová, takže umím hledat v mapě, vím, co je to azimut, ale v běžném životě používám navigaci. Ovšem když se vybije baterie, vezmu mapu a jdu podle ní. Dnešní děti to neumí.
      Co hůř, zjistil jsem, že některé ani nepoznají kolik je hodin, pokud to ukazuje klasický ručičkový ciferník. Ve škole je to nejspíš učí, ale ony to nepotřebují a proto nepoužívají - a neumí.
      Takových technologií je spousta, které se nepoužívají a děti (a nejen děti) je proto nedokáží použít ani když je potřeba. Začíná to obyčejnou sekerou, kosou, lopatou a končí počítáním bez kalkulačky nebo psaním bez chyb i bez autokorekce v textovém editoru.

      Nové technologie jsou super, hrozně usnadňují práci - ale jen tehdy, když fungují. Pokud se něco pokazí, dopadneme jako v románu Mír na Zemi.

      Dobře nám tak.
      Skrýt celý příspěvek

     • HonzaH
      10:40 30.04.2019

      Jenže Vy se sám osobně pasujete jako představitel té starší generace a tu mladší zase zobecňujete na základě pravděpodobně osobních zkušeností s několika jedinci. Věřte, že i v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jenže Vy se sám osobně pasujete jako představitel té starší generace a tu mladší zase zobecňujete na základě pravděpodobně osobních zkušeností s několika jedinci. Věřte, že i v naší generaci se najde spousta lidí, kteří by podle mapy nenašli ani záchod, nakonec by se vydělali doprostřed trávníku a mapu by použili víte na co. A naopak, např. moje děti si s mapou vcelku rozumí, dcera (necelých pět let) nedávno sama od sebe nakreslila překvapivě přesný plán našeho bytu, až jsem čuměl. Osmiletý syn zvládá buzolu vcelku obstojně. Jenže já jim každé prázdniny kreslím mapu a hledáme pirátský poklad.
      Pokud chceme nadávat na děti, že něco neumí, musíme nadávat hlavně nám dospělým, že jsme je to nenaučili.
      A tím bych raději ukončil tuhle sice zajímavou, ale naprosto off topic konverzaci, ať to tady neplevelíme.¨ To se raději sejdeme někde na pivku a pokecáme.
      Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    16:56 26.04.2019

    ...předpokládám krmené procesory Elbrus...

    ...předpokládám krmené procesory Elbrus...

    • Luky
     17:16 26.04.2019

     Myslel jsem na Elbrusa, když jsem to psal. Ale popravdě netuším ani CAD, na kterém to konstruují. Zahlédl jsem něco jako "AR?SYS" v pravém horním rohu 3D okna.

     Nemůžeš ale po ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Myslel jsem na Elbrusa, když jsem to psal. Ale popravdě netuším ani CAD, na kterém to konstruují. Zahlédl jsem něco jako "AR?SYS" v pravém horním rohu 3D okna.

     Nemůžeš ale po každém chtít, aby byl ve všem "soběstačný jak Severní Korea". Takový pak nemá nikdo rád.
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:38 26.04.2019

      Možno si mal na mysli Ansys. To ale nie je CAD v pravom zmysle slova. Ide o software na analýzu pevnostných charakteristík. Môj statik to má.

      Možno si mal na mysli Ansys. To ale nie je CAD v pravom zmysle slova. Ide o software na analýzu pevnostných charakteristík. Môj statik to má.

     • balm
      12:28 27.04.2019

      @Miroslav
      Doufám, že k tomu dostal i odpovídající výkonné a neunavitelné diskové pole.

      @Miroslav
      Doufám, že k tomu dostal i odpovídající výkonné a neunavitelné diskové pole.

     • Miroslav
      13:50 27.04.2019

      Balm: My sa špecializujeme na ťažké oceľové konštrukcie a technické linky. Bohužiaľ na takú úroveň som zatiaľ svoju kanceláriu nedostal aby sme projektovali prúdové motory novej ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Balm: My sa špecializujeme na ťažké oceľové konštrukcie a technické linky. Bohužiaľ na takú úroveň som zatiaľ svoju kanceláriu nedostal aby sme projektovali prúdové motory novej generácie. Tomu odpovedá aj HW a SW vybavenie
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:52 27.04.2019

      Oprava: Technologické linky

      Oprava: Technologické linky

   • Starlight
    19:43 27.04.2019

    @Luky

    Bohužel stránka, na kterou odkazuješ, není aktualizovaná od roku 2008. Za tu dobu se toho ví přeci jenom o trochu více.

    1)
    V první řadě motor AL-41F-1 (Izdělije 117) ...
    Zobrazit celý příspěvek

    @Luky

    Bohužel stránka, na kterou odkazuješ, není aktualizovaná od roku 2008. Za tu dobu se toho ví přeci jenom o trochu více.

    1)
    V první řadě motor AL-41F-1 (Izdělije 117) rozhodně není vývojovou verzí motoru AL-41F (Izdělije 20). To zase jen Rusové kouzlili s označováním motorů. Motor AL-41F-1 (izd. 117), respektive sériová podoba AL-41-F1S (izd. 117S) pro Su-35S, je „jen“ velkou modernizací motoru AL-31FP z letounu Su-30MKI a nikoliv dalším vývojem motoru AL-41F (izd. 20) z demonstrátoru letounu MiG 1.44.

    Vývoj motoru Izdělije 117 původně inicioval program ruského letectva z roku 1996 na „Istrbitěl-2000“ se specifikacemi na lehký frontový letoun (LFS), což měla být ruská reakce na americký program JSF (F-35). Specifikace požadovaly jednomotorový letoun s motorem o tahu motor s tahem 137-157 k N s přídavným spalováním. AL-31FP byl slabý a AL-41F (Izdělije 20) zase moc silný, velký a těžký.

    Motor AL-41F-1 (izd. 117) tak vzniknul na základě motoru AL-31FP, ale některé části upravili – vstupní průměr motoru zvětšili o cca 3 cm, aby nasával více vzduchu. Příslušně zvětšili i lopatky dmychadla, které ale zůstalo principiálně stejné jako na motoru AL-31FP. Jádro motoru s vysokotlakým kompresorem je stejné. Nízkotlaká turbína je z nových materiálů a má nové chlazení. Odolává teplotě vyšším o 90 °C. Tato část byla odvozena právě od motoru AL-41F (Izdělije 20). Prototypy motoru dostaly ruský FADEC typu SDU-U. Výsledkem byl motor s cca 16% navýšením tahu. Tah motoru Al-41F-1 (izd 117) bez/s přídavným spalováním by měl být 86,3 / 147 kN. Pro srovnání - původní AL-31F (Izd. 99), z kterého je Al-31FP odvozen, má tah 76,2 / 122,4 kN.

    Podle údajů výrobce, má sériový motor AI-41F-1S (izd. 117S) oproti motoru AL-31FP (izd. 96) 25-30% jiných částí a je možné starší motory na tento standard upgradovat. Úpravy pak ale potřebují i motorové gondoly na letounech Su-27/30.

    2)
    Časově byl tedy vývoj AL-41F1 (izd. 117) zahájen někdy okolo roku 2000. V roce 2004 byl motor verze AL-41F1A (izd. 117A) poprvé zalétán na letounu T10M-10, posledním provozovaném prototypu letounu Su-27M, který v roli motorové letové zkušebny dolétal v roce 2008.

    Další změna nastala v roce 2005, kdy padlo rozhodnutí vyvinout a vyrábět sériové Su-35S (Su-35BM, T-10BM). Vývoj sériové verze motoru AL-41F-1S (izd. 117S) začal v roce 2006, první vzlet prototypu Su-35S s prototypy motoru izd. 117S se uskutečnil v roce 2008 a první sériový stroj měl pak zálet v roce 2011.

    Zkoušky motoru na pozemním stendu trvaly až do roku 2014, kdy byla prokázána požadovaná životnost s spolehlivost. Sériový motor AL-41F-1S (izd. 117S) má mírně nižší tah - podle údajů výrobce suchý tah 86,3 kN / tah s přídavným spalováním 137,3 kN (v mimořádném režimu kvůli životnosti minimum až 143 kN). Ruské letectvo odmítlo FADEC, který nahradili koncepčně starším hydromechanickým systém řízení (s elektronickou jednotkou).

    Sériový motor AL-41F-1S (izd. 117S) pro Su-35S má na ruské poměry obrovsky prodlouženou životnost – celková je 4 000 motorových hodin, první generální oprava je předepsaná po 1 500 hodinách a každá další po 1 000 hodinách. Výchozí Al-31FP má celkovou životnost 1 500 až 2 000 (podle zdroje) motorových hodin a generální opravu má předepsanou po 1 000 hodinách.

    3)
    Motory AL-41F-1 (izd. 117) pro Su-57 mají oproti motorům AL-41F-1S (izd. 117S) podle současných ruských oslavných prohlášení zase plně elektronické řízení motoru FADEC. Zda je maximální tah s přídavným spalováním zvýšený na 147 kN a zda je to na úkor životnosti, nebo už to vyřešili, nejde z dostupných zdrojů s jistotou říci.

    Ale vzhledem k tomu, že AL-41F-1 (izd. 117) je motor jen dočasný pro cca tucet letounů a má ho nahradit vyvíjený nový motor Izdělije 30, který má mít podle článku tahy 107/176 kN při stejných/podobných rozměrech, tak je možné, že ne všechno musí u těchto dočasných motorů dořešit.
    Skrýt celý příspěvek

  • Snownomad
   22:58 26.04.2019

   to myslíš ty volkswageny?

   myslím, že tu masku sis nasadil pozdě, očividně tě něco zasáhlo

   to myslíš ty volkswageny?

   myslím, že tu masku sis nasadil pozdě, očividně tě něco zasáhlo