Chramčichin: Klauni z NATO nás neohrozí, hrozba je Čína

Ruské jednotky na Dálném východě se stále spolehají na obstarožní systémy protivzdušné obrany ZSU-23-4 Šilka / Public Domain

Aleksandr Chramčichin, zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy, v článku „Přesuní kontingentů: Nikdo a nic nemůže ochránit Dálný východ“, zveřejněném ve vlivném ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr, kritizoval stav ruské armády na Dálném východě. Podle Chramčichina vybavení ruské armády v Centrálním a Východním vojenském okruhu připomíná spíše muzeum starožitností.

Být neustále ve střehu

Ruská armáda před deseti lety zahájila rozsáhle reformy zaměřené na restrukturalizaci, modernizaci a vybavení vojáků v souladu s požadavky 21. století. Reformy přinesly Rusku zcela odlišné, pro Rusko příznivé, geopolitické postavení. Správnost reforem potvrdilo zejména úspěšné nasazení ruských sil v Sýrii.

 

 

Chramčichin však upozorňuje, že není žádný důvod ke spokojenosti. „V dnešní době je každá sféra života a geopolitická soutěž ‚závodním kolem‘: pokud nebudete šlapat, okamžitě spadnete. To se týká nejvíce vojenské sféry. A v ozbrojených silách Ruské federace je třeba mnoho změn a zlepšení,“ píše Chramčichin.
 

Rusko se musí zejména vypořádat s pomalu upadajícím potenciálem strategických jaderných sil. Armáda zavádí nové mezikontinentální střely RS-24 Jars, ale ty nedokáží plně nahradit potenciál (ničivost) vyřazovaných raket Topol, UR-100N a R-36, zvláště pokud jde o počet jaderných hlavic.

 

Chramčichin navrhuje masivní investice do ruských jaderných sil (především těch mobilních), uzavření nové rusko-americké jaderné smlouvy START 3 (výhodné pro Rusko) a odstoupení od smlouvy o nešíření jaderných raket středního doletu (INF Treaty). Cílem je, aby protivníci na západě i na východě nevěděli, kde a kolik má Rusko raket.

 

Autor v článku však zejména upozorňuje, že vojenské jednotky v Centrálním a Východním vojenském okruhu jsou vybaveny muzeální vojenskou technikou. Jde o oblasti ležící od Moskvy až ke Kamčatskému poloostrovu, stejně jako prakticky celá délka jižních hranic Ruska. Tyto jednotky nejsou schopni čelit případném útoku čínské armády, nebo útoku Spojených států a Japonska na Dálném východě.

 

Mimo článek ruského autora musíme připomenout, že velmi dlouhé ruské hranice představovaly pro Moskvu vždy velký bezpečnostní problém. Z toho důvodu Rusko vybudovalo mohutné výsadkové jednotky, které se mohou rychle přepravit na obrovské vzdálenosti. Další zárukou ruské územní integrity (což stále platí) je neustále vyhrožování jadernými zbraněmi všem potenciálním protivníkům.

 

Samozřejmě upadání potenciálu ruských jaderných sil, společně s prudkým vojenským rozvojem u možných potenciálních protivníků vyvolává v Kremlu obavy, že některý z mocenských protivníků může zkusit „štěstí“. Platí to zejména pro Čínu, které se díky rostoucímu počtu obyvatel a změnám v životním prostředí neustále (a zřejmě nezadržitelně) zmenšuje životní prostor.

 

Hrozba je Čína

„Je třeba výrazně posílit a dokončit přezbrojení vojsk Centrálního a Východního vojenského okruhu. Pokud je obrana země západně od Uralu mimořádně uspokojivá, pak všechno na východ od ní má znaménko mínus,“ píše Chramčichin.
 

Například v Západním a Jižním vojenském okruhu ruské letectvo provozuje více než 500 taktických bojových letadel, v Centrálním okruhu však pouze 100 letadel. To platí také pro pozemní jednotky, i když sám Centrální okruh, a je to dáno i jeho obrovskou územní rozlohou, která tvoří přirozené nárazníkové pásmo obrany, není přímo vojensky ohrožen.
 

Problém podle Chramčichina je, že jednotky z Centrálního okruhu jsou postupně přesouvány více na západ (například k hranicím s Ukrajinou) a nové vybavení dostávají jako úplně poslední. Přesun k hranicím s Ukrajinou je podle autora správný, ale jednotky „střed“ musí získávat kompenzaci, aby mohli fungovat jako přirozená vojenská záloha pro další vojenské okruhy.
 

Situace ve Východním okruhu, co se týče moderní techniky, je rovněž neúnosná a navíc se zde nelze „vymlouvat“ na geografickou polohu. Například izolované jednotky na ostrovech Kurily, Sachalin a poloostrovu Kamčatka se nemají jak bránit proti případnému japonskému a americkému útoku.

 

Výzbroj jednotek ve Východním vojenském okruhu je například postavena na zastaralých bojových vozidlech pěchoty BVP-1 nebo na protiletadlových systémech krátkého dosahu ZSU-23-4 Šilka.  
 

Chramčichin však upozorňuje, že skutečná hrozba přichází z jihu: „Mnohem těžší bude bojovat na území (od Bajkalu po Vladivostok) proti radikálně obnovené vojenské síle Čínské lidové armády [...]. Určitě můžeme začít tím, že se zbavíme mizerné propagandistické komedie o ‚strategickém partnerství‘ s Čínou a toho, že Čína nás vůbec neohrožuje. Je to však ještě větší tabu, než nekonečné příběhy o smrtící hrozbě od impotentních [evropských - pozn. red.] klaunů z NATO.“

 

Ruský autor se ptá, zda opravdu potřebuje Rusko tak početné jednotky u evropských hranic a navrhuje, aby se přesunuly na jih proti skutečné hrozbě v podobě Číny. Na hranicích s Čínou pak autor doporučuje vytvoření nových jednotek s nejmodernější vojenskou technikou.

 

Kvantita je stejně důležitá jako kvalita

Dle Chramčichina je nutné pořizovat vojenskou techniku ve velkém množství. Války na Donbase a na Středním východě ukázaly, že klasická válka způsobuje katastrofálně velké ztráty na obrněné technice.

 

Za tuto ztracenou techniku neexistuje náhrada a tak jediným způsobem je posilování pasivní a aktivní ochrany vozidel, jako to nabízí nová platforma Armata. Chramčichin považuje zavedení tanků T-14 a bojových vozidel T-15 do výzbroje za „zásadní krok v ruské vojenské historii“. Platforma Armata vyniká především svou mimořádnou balistickou ochranou.

 

„Je nesmírně důležité poznamenat, jak ukazují zkušenosti z výše uvedených válek, kvantita je stejně důležitá jako kvalita. Vojenské techniky musí být hodně, jinak její nákup nemá žádný smysl, jak ve vojenském, tak hospodářském směru. Současná evropská praxe nákupu nové vojenské techniky v mikroskopických množstvích je hrubým a nesmyslným plýtváním peněz. Je třeba buď koupit hodně techniky, nebo nekupovat nic,“ myslí si Chramčichin.

 

Autor na jednu stranu navrhuje koupit tisíce tanků T-14 a bojových vozidel T-15, ale na druhou stranu zpochybňuje nákup bojových vozidel Kurganěts-25 a Bumerang.  „Možná jde o dobrá vozidla, ale jsou postaveny podle tradičních přístupů, které, jak již bylo uvedeno výše, vedou k obrovským ztrátám, a to jak samotných vozidel, tak i přepravovaného mužstva,“ varuje ruský autor.

 

Zbytečný Su-57

Ruské letectvo zase trápí nedostatek specializovaných (tankovací letouny, AWACS, letouny radioelektronického boje, průzkumné stroje) a dopravních letadel. Nedostatek těchto letounů snižuje účinnost bojové složky letectva. Jasně zaostává dopravní letectvo, což je podle ruského autora důsledkem zhroucení výroby civilních letadel v Rusku.

 

V Rusku je mnoho míst, kde se bez letadel nedá dostat. Problém nyní umocňuje často zmiňovaná náhrada obřích dopravních letadel An-124. Podle Chramčichina je ztráta schopností v podobě An-124 nepřijatelná, ale například podle Ruslana Puchova je vývoj nástupce An-124 v současných ruských podmínkách nemožný.
 

V případě bojového letectva autor navrhuje zásadně zvýšit počty. Například 134 objednaných stíhacích bombardérů Su-34 pro pokrytí obrovského ruského území nestačí, zvláště pokud budou vyřazeny strategické bombardéry Tu-22M3 bez náhrady. Další otázkou je bitevní Su-25, bez kterého nelze vést klasickou nebo protipovstaleckou válku (a bitevní vrtulník jej nenahradí). Ruská armáda proto potřebuje nové bitevní letadlo nebo dron.

 

V případě stíhačky páté generace Su-57 je podle autora klíčová otázka, kdy a v jakém množství začne sériová výroba, a zda je vůbec zavádění Su-57 nutné. „Není lepší místo toho koupit dalších dvě stě nebo tři sta Su-35S? Proč potřebujeme dvě modifikace Su-30, není snadnější udržovat jednu?“ ptá se autor.

 

Samostatným problémem je firma MiG, která ztrácí na vnitřní i vnější konkurenci. MiG-29 neumí konkurovat Su-27 a nejnovější MiG-35 je zase horší (kromě ceny) než Su-35S. Nákup 24 MiGů-35 ruským letectvem je tak pouze formální záležitost, aby se podpořil export těchto letadel. Dle Chramčichina jedinou možností pro firmu MiG je vyvinout velmi levný a jednoduchý stíhač kategorie MiG-21 nebo F-5.

 

„Ve věci námořnictva musíme najít sílu, abychom si uvědomili, že vytvoření vyvážené oceánské flotily je velmi přitažlivé z hlediska prestiže a vnějšího vlivu, ale zcela mimo ekonomickou sílu země. Nemáme alternativu k ponorkám, konstrukce nových ponorek by měla být absolutní prioritou,“ komentuje autor stav ruského námořnictva. Chramčichin navrhuje zcela opustit myšlenku stavby ruských letadlových lodí a torpédoborců, a soustředit se na stavbu lodí velikosti fregat a níže.

 

„Je třeba vyhnout se chybě, kterou Washington udělal změnou orientace americké armády na válku se slabším nepřítelem, který není schopen přiměřené reakce. A tato chyba může být plně dokončena, pokud nepřijmeme syrskou zkušenost,“ píše na závěr Chramčichin.

 

„Konečně je nutné jasně pochopit, že konstrukce výkonných moderních letadel je nemožná bez stejně pokročilé a silné vědy (obzvláště od vyčerpání sovětské vědecké základny). Musíme se okamžitě vrátit ke klasickému vzdělávání, přičemž je potřeba opustit všechny ‚Boloňské procesy‘ a ‚vzájemné uznávání diplomů‘. Domácí vzdělání musí školit odborníky pro Rusko, a ne pro Západ. Tato otázka samozřejmě není v odpovědnosti ministerstva obrany, ale armádní oddělení může ovlivnit nezbytná rozhodnutí,“ uzavírá svůj článek ruský autor.

 

Zdroj: VPK


 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko otestovalo protiraketový systém S-500 Prometej

Podle americké televizní stanice CNBC, která se odvolává na svůj nejmenovaný (!) zdroj z prostředí ...

KOMENTÁŘ: Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?

V dubnu letošního roku se uskutečnila dlouho očekávaná schůzka mezi Angelou Merkelovou a Donaldem ...

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruská modulární letecká munice vzduch-země Grom

Ruská korporace Taktické raketové zbraně (TRZ) pracuje na zajímavé letecké munici vzduch-země Grom. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • RiMr71
    12:07 11.07.2018

    Cernakusi - tvůj příspěvek je čistou esencí morálního a hodnotového úpadku této země...

    Cernakusi - tvůj příspěvek je čistou esencí morálního a hodnotového úpadku této země...

  • Rase
    08:03 10.07.2018

    cernakus:
    rozumím co tím myslíš, v reálu sem měl rád třeba takové profesory při přednáškách. Při psaném textu, což je i internet, by měla být nějaká úroveň. Dneska se ale slušné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    cernakus:
    rozumím co tím myslíš, v reálu sem měl rád třeba takové profesory při přednáškách. Při psaném textu, což je i internet, by měla být nějaká úroveň. Dneska se ale slušné chování nenosí a místo slušných lidí / "autorit" jako je Ladislav Špaček, Ondřej Havelka nebo Eben atd. jsou v oblibě hulváti (Trump, Zeman, Okamura a různí populisti). Tak to prostě je, jen se mi to nelíbí a tak na to upozorňuju - klidně to nazývej komplex. Taky si umím zanadávat, ale když píšu tak slušně - je to moje vizitka. Taky nemám instagram a nehážu do éteru co jsem jedl a podobně - přitom je to běžná praxe i u politiků (Trump, Šlechtová, Babiš atd.).

    Pokud jde o to jak píšu na Palbu, tak jsou to většinou překlady nebo technické texty (vše odzdrojované) a není to beletrie. O západní technice jsem začal psát v době, kdy byl internet plný Armaty, ruských superlodí, PAK-FA a podobně. Tak jsem chtěl ukázat, že i u nás vzniká moderní technika o níž drtivá většina lidí ani neví, přitom je kolikrát lepší než ta Ruská. Tím jsem naštval hodně rusofilů, kteří mi dodnes nemůžou přijít na jméno... a častují mě spoustou výrazů :-))
    Osobně mě baví nejvíc historické zajímavosti, což je moje srdcovka, ale to píšu na FB ve svých skupinách: viz "Kabinet Kuriozit" a "Zlatá Domácí Kniha"
    Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    02:25 10.07.2018

    Rase:

    Víš to je těžké. Já chápu, že máš komplexy z toho, že se považuješ za neužitečnou nulu a tak se k tzv. Slušné mluvě obracíš jako ke svatému gralu, který z tebe dělá více ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rase:

    Víš to je těžké. Já chápu, že máš komplexy z toho, že se považuješ za neužitečnou nulu a tak se k tzv. Slušné mluvě obracíš jako ke svatému gralu, který z tebe dělá více než jsi. Ale to je chybný přístup. Slušná mluva z blba inteligenta neudělá a dobře umístěné vulgarismy či ostrý slovník z inteligenta blbečka taky ne.

    Odborníci, zejména techničtí nemají na nějakou asertivitu či vytříbenou mluvu čas a trpělivost. Právem ji považují za pokrytectví (neb to pokrytectví je) a dávají důraz na obsah, nikoliv formu (tolik oblíbená gramarnácky, kteří jinak nemají čím přispět).

    A je fakt, že ruští pohlaváři jsou oproti západním pěstění profesionálové. například Lavrov nejde pro vulgarismus daleko, ale téměř všichni diplomaté a zkušení politici uznávají, že jako představitel zamini to je borec a třída.

    Putin je pak velmi zdrženlivý, ale i on umí udeřit, když je to vhodné nebo nutné.

    Zeman pak střílí bonmoty velmi přesně i v jeho pokročilém věku a stále platí, že by si tebe a celou pražskou kavárnu s přehledem povodil v odborné disputaci.

    Osobně jsem potkal na vejsce mnoho kantorů, kteří si pomáhali vulgarismy. Jenže prvně to byli na rozdíl od "slusnaku" opravdu odborníci a ne jen sběrači titulu (od docenta výše jsou tituly politika a ne vzdělanost), ale hlavně to nebyli podrazaci. K čemu mi je distingovane hovořící zákeřná svině? To raději rovného dlaždiče.

    A k těm tvým komplexům - nemáš k tomu důvod. Tvé články na palbě čtu s chutí. Ani ne tak pro jejich odbornost (jsou to obvykle přepisy z internetu), ale jako inspiraci témat pro hlubší samostudium. Jinými slovy, nejsi neužitečná nula a nemusíš se tedy schovávat za slusnactvi (ovšem tím te nenabadam začít mluvit sprostě, jen si prostě nehraj na profesora Higginse).

    Taktéž to, že nějaký politik mluví slušně před médií neznamená, že nemluví sprostě v nemedialni komunikaci. Naopak, bývá pravidlem, že pokrytci na západě tak mluví. Doby pěstěných gentlemanů z Oxfordu či harwardu jsou už dávno pryč.

    Opět říkám, je mi milejší upřímný dlaždič, nežli pokrytecký lingvista.

    V tomto příspěvku i přes slib rasemu nebyly korigovány vulgarismy z důvodu ztráty smyslu prispevku.

    PS: dany té trefně usvědčil ze zjevne lži. Příště si dej na xenofobní a rasistická prohlášení pozor.temer nikdy se totiž nezakládají na pravdě, ale pouze na přání.
    Skrýt celý příspěvek

  • danny
    00:44 10.07.2018

    Takeda: nikoho neomlouvam. Pouze jsem polemizoval s tvrzením, že na Západě se osobnosti na vlivových, citovaných analytických nebo přímo politických pozicích vyjadřují ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Takeda: nikoho neomlouvam. Pouze jsem polemizoval s tvrzením, že na Západě se osobnosti na vlivových, citovaných analytických nebo přímo politických pozicích vyjadřují kultivovaněji, než v Rusku. Na uvedených příkladech demonstruji, proč se s tímto tvrzením neztotožňuji.
    Pokud bývalý vysoký důstojník útvaru pro speciální operace z CIA, který patří mezi uznávané experty a často figuruje jako poradce pro otázky národní bezpečnosti publikuje, že by bylo fajn přitlačit na občany jiného státu tak, aby vyvolali revoluci, tak je to, dle mého mínění, za hranou. Pokud píše, že by něco vyřešila kulka nebo nenápadná dodávka protiletadlových zbraní nějakým teroristům, tak se nedivím určité paranoie a podobnému vyjadřování z dotčené strany.

    Rase: před pár lety bych se pod tvůj komentář podepsal. Bohužel, po tom, co předvádí současné americké elity - a to jak Trump tak proti Trumpovska klika - nebo britská reprezentace, tak s lítosti konstatuji, že už to tak nevnímám. Bohužel, u nás ty nejubožejší výroky začínají čím dál častěji padat z úst těch největších zastánců demokracie a slušnosti. Okamuru, komunisty a podobne individua beru jako okrajove spol.jevy, které vychytávají extrémy, takže se jimi nezabyvam.
    Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    20:30 09.07.2018

    Fuck the EU od Nullandove je opravdu z hodne vychodni zeme...

    Fuck the EU od Nullandove je opravdu z hodne vychodni zeme...

  • Rase
    19:47 09.07.2018

    danny:
    těmi citacemi akorát dokazujeme, že v tuzemsku (ČR) jsou stejní vidláci (mluvou) jako v Rusku. Stačí se podívat jak mluví náš prezident - zkrátka čím víc na východ, tím víc ...
    Zobrazit celý příspěvek

    danny:
    těmi citacemi akorát dokazujeme, že v tuzemsku (ČR) jsou stejní vidláci (mluvou) jako v Rusku. Stačí se podívat jak mluví náš prezident - zkrátka čím víc na východ, tím víc hulvátství a zrovna on se nás snaží dostat na Východ.
    Vrcholní představitelé evropské části nato mají jiný slovník - rozhodně jsem neslyšel nikoho podobně mluvit. S Trumpem slovník docela zhrubl i v USA, ale pořád to není tak hrozné (v ruských televizních pořadech je to dost hnus). Rozhodně ale nemíním nikoho omlouvat - ty řeči mi přijdou trapné ať už jsou z jedné nebo druhé strany.
    Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    19:13 09.07.2018

    Jiste, ze je to pitomost. Zhruba stejna jako vycitat rusum neco, co je od nas slyset taky.

    Jiste, ze je to pitomost. Zhruba stejna jako vycitat rusum neco, co je od nas slyset taky.

  • Takeda
    18:56 09.07.2018

    danny: Ach jo, je přece úplně fuk, co říká McCain. Tohle porovnávání nás a Ruska. Jako když je McCain sprostej, tak rus nás může taky urážet? To je přece pitomost, ne?

    danny: Ach jo, je přece úplně fuk, co říká McCain. Tohle porovnávání nás a Ruska. Jako když je McCain sprostej, tak rus nás může taky urážet? To je přece pitomost, ne?

  • danny
    18:39 09.07.2018

    PavolR: já ho nechci nějak pošpinit. Jen jsem chtěl naznačit, že se naše představa o korektním a diplomatickém vyjadřování západnich elit v porovnání k primitivnímu vyjadřování ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: já ho nechci nějak pošpinit. Jen jsem chtěl naznačit, že se naše představa o korektním a diplomatickém vyjadřování západnich elit v porovnání k primitivnímu vyjadřování ruských aparátčíků může zakládat spíš na zbožném přání. Ale máš pravdu, McCain umí byt podstatně peprnejsi :-)
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:38 09.07.2018

    danny:
    Očakával by som, že na McCaina vytiahnete nejaký podstatne nekorektnejší výrok :-) - akurát tomuto možno sotva čo vytknúť ...

    danny:
    Očakával by som, že na McCaina vytiahnete nejaký podstatne nekorektnejší výrok :-) - akurát tomuto možno sotva čo vytknúť ...

  • Czertik
    17:18 09.07.2018

    danny, ty tvoje citace me pripomeli slavna slova marka twaina :
    nikdy se nehadej s idioty, klesnes na jejich uroven a oni te umlati zkusenostmi.

    danny, ty tvoje citace me pripomeli slavna slova marka twaina :
    nikdy se nehadej s idioty, klesnes na jejich uroven a oni te umlati zkusenostmi.

  • danny
    14:51 09.07.2018

    Rase: "Pokud byse naše špičky chovaly jako Ruské, tak je nazýváme třeba "blátožrouty" nebo "ožralci" - tak se ale neděje a vulgární názvy jsou jen z druhé strany".
    Nedalo mi to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rase: "Pokud byse naše špičky chovaly jako Ruské, tak je nazýváme třeba "blátožrouty" nebo "ožralci" - tak se ale neděje a vulgární názvy jsou jen z druhé strany".
    Nedalo mi to moc práce a našel jsem ti pár výroků, které se, dle mého subjektivního hodnocení, "šaškům z NATO" celkem směle vyrovnávají:

    Alexander Tomský: "Co může takový lidský ubožák, lhář a gauner jako Putin „zařídit..."

    Jiří Zlatuška: "Klaus je bezpáteřní ubožák, oddaně líže řiť Putinovi"

    Teodor Marjanovič:" Putin našel svého užitečného idiota (D.Trumpa)"

    Jaromír Štětina: "Navíc on nebyl žádný James Bond, byl to prostý práskač KGB.."

    Kristofer Harrison (Foreign Policy): "Česko se stalo trapnou proruskou hlásnou troubou, která omlouvá čínské šaškárny v Jihočínském moři..."

    John McCain: " Ruský prezident Vladimír Putin je nebezpečnější, než IS"

    Herbert E. Meyer (American Thinker): "...it’s that thugs like Putin don’t stop because they’ve been punished or because they see the error of their ways. Thugs have a high tolerance for pain, and they are incapable of changing their behavior. They keep going until someone takes them out -- permanently -- with a knockout punch.
    That’s why the objective of our sanctions strategy should be to get the Russians who’ve been keeping Putin in power, or tolerating Putin in power, to throw that knockout punch...
    If Putin is too too stubborn to acknowledge that his career is over, and the only way to get him out of the Kremlin is feet-first, with a bullet hole in the back of his head -- that would also be okay with us.

    Nor would we object to a bit of poetic justice.... For instance, if the next time Putin’s flying back to Moscow from yet another visit with his good friends in Cuba, or Venezuela, or Iran, his airplane gets blasted out of the sky by some murky para-military group that somehow, inexplicably, got its hands on a surface-to-air missile.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    14:13 09.07.2018

    Ve skutečnosti pokud, by někdo udeřil na nás. Tak snadno můžeme čerpat od sousedů.
    Když proveden někdo podobný řetězový úder na provincie na dálném východe. Tak nad sebou nic, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ve skutečnosti pokud, by někdo udeřil na nás. Tak snadno můžeme čerpat od sousedů.
    Když proveden někdo podobný řetězový úder na provincie na dálném východe. Tak nad sebou nic, vedle sebe nic, nad sebou nic. Tedy nikdo odkud by mohly čerpat pomoc a Moskva daleko. Ruské letecké transportní kapacity slábnou, ale dálný východ je pořád daleko.
    Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    13:44 09.07.2018

    jan grohamm

    nesouhlasis s tim, ze rusko je moc velke na to aby slo porazit, ne v dnesni dobe. je pekne, ze si napsal ze by v ervope stacilo odstrelit par elektraren a sme v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jan grohamm

    nesouhlasis s tim, ze rusko je moc velke na to aby slo porazit, ne v dnesni dobe. je pekne, ze si napsal ze by v ervope stacilo odstrelit par elektraren a sme v pr*****.
    a proc si myslis ze rusko je na tom jinak ?
    jen diky jeho rozlestolti by to bylo treba 10 elektarren misto 2 jako v cesku, tot vse. nesmis zapominat ze v rusku naprosta vetsina zije v evrope, tj pred uralem, vse dal na vychod - no vyjma mest co ti lezi na transsibirske magistale jen vlci a sobi :).
    jo mas par mest i mimo magistralu, ale ty spocitas na prstech 1 ruky (ok, realne 2, ale myslim ze chapes moji pointu).
    a ano, rusove sou historicky daleko mene citliva na valecne obeti, jak vojaku tak i civilu, ale to je ti v momente kdy ti zacnou litat atomky, uplne k *****.
    protoze skutecne si nedokazu predstavit jedinou vladu v nato, co by dokazala prezit to, ze kdyby rus na ne hodil atomky, tak by neprovedla odvetny uder srovnatelneho rozsahu.
    A radsi si ani nepredstavovat takovy scenar, kdy by ty protesty skutecne zacaly a rusum by doslo, ze jedina vlada ktera z nich vyjde bude vuci rusum daleko tvrdsi a z toho co by se jim v jejich kebulich mohlo vylihnout.

    tesil
    proc neustale cteme ze rusko je realny nepritel a stasi se jim ? holt nekym se strasit musi vzdy a kdyz neni po ruce cert je jim rusko :).
    prptze kdyz se strasi vnejsim nepritelem, skvele se tim odvadeji pozornosti od jinych problemu, jejich reseni jen tak nejde. jako treba reseni migrantu a jejich cestovani do eu.
    ale fakt je ten, ze kdyby slo na mereni sil, tak rusko bude tahat vzdy za kratsi konec, i dkyby slo jen o eu vs rusko. holt ekonomicka, populacni a tehcnologicka nevyhoda na strane ruska je proste propastna.
    kazdy noralne uvazujici clovek to vi, ale jak sem spal, vyborne se tim strasi, protoze strach neni o rozumu ale o emocich.

    petr m
    co se tyka skopaku, tam je to krasne vysvetleno v clancich co si postl, ze je to zpusobeno podfinancovanim a protoze skopaci ted slibuji ze rozpocet navysisi, tak jde cekat ze bojeschopnost se zvysi a problemy s nahradnimi dily se stanou minulosti.
    navic pokud bude tlak na jeste vyssi rozpocet v nemecku neustale, tak je velmi mozne se brzo bude situace kdy bude mit samotne nemcko vetsi vojensky rozpocet nez rusko.

    a vis co je zajimave ? ze sem si nevsim zadneho podobneho clanku o tom, jak sou na tom s bojechopnosti a nahradnimi dily, treba takove jednotky na zapadnim okruhu ruska.
    to by byly myslim taky zajimave clanky.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    09:04 09.07.2018

    BarryGold: "Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet."

    Pro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    BarryGold: "Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet."

    Pro Russy není problém udržovat Imperium. Ale udržet vlastni ekonomiku nad hranicí krachu. SSSR věděl, že sám sebe zlikviduje už od 60.let. Bohužel ten systém jako každá totalita nešel reformovat.
    Jenže v totalitě se udělá to jediné co umí, špatné správy se zapřou a karavana jede dál. Co jinak říct o státě co nebyl schopen fungovat, bez obylí importovaného z toho zlého USA....
    Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    08:30 09.07.2018

    Tesil:
    Určitou finanční zátěž nesly hostitelské státy,potíže nastali tedy spíše po návratu do SSSR.
    Je-li Rusko v řiti proč pravidelně čteme/slyšíme jak se chystá někoho ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tesil:
    Určitou finanční zátěž nesly hostitelské státy,potíže nastali tedy spíše po návratu do SSSR.
    Je-li Rusko v řiti proč pravidelně čteme/slyšíme jak se chystá někoho napadnout?To nezní zrovna logicky.

    Argentina byla taky v riti kdyz se rozhodla napadnout Spojene Kralovstvi. Obecne spousta valek se vede kdyz je nekdo v riti, protoze (vyhrana) valka je jedna z cest jak to zvratit, anebo minimalne semknout narod v boji proti vnejsimu nepriteli, misto toho aby se narod semknul proti vedouci garniture. To u Rusu funguje od druhe svetovem, on je to recept co funguje vsude... a jen snilek si muze dovolit tohle podcenit.
    Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    08:26 09.07.2018

    Je zcela irelevantni jestli vedeni NATO je plne klaunu, sasku nebo kasparku... Jde o to komu je ono sdeleni urceno, jde o publikum. V Evropskem prostoru se vyzaduje vystupovani na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je zcela irelevantni jestli vedeni NATO je plne klaunu, sasku nebo kasparku... Jde o to komu je ono sdeleni urceno, jde o publikum. V Evropskem prostoru se vyzaduje vystupovani na urovni, diplomaticky jazyk prosty vulgarizmu, osocovani, zesmesnovani atd. Kdo se bude chovat "jako buran" bude odejit (na zapade) nebo alespon min tolerovan (u nas). To tak nejak patri k nasemu kulturnimu okruhu a k tomu co ocekavame od svych predstavitelu. V Rusku se ale od vedeni ocekava jiny pristup, jazyk, ktery Chramčichin pouzil, ukazat silu treba i tim ze se opru do protivnika, treba i vulgarizmem, hlavne kdyz znim silne... to je to co se od svych predstavitelu ocekava tam. Diplomaticky evropan i nediplomaticky rus tak jen odpovidaji na ruzne objednavky.

    Je proto chybou hodnotit Chramčichinovo vystup nasi optikou, stejne jako by byla chyba kdyby si Rus vylozil zapadni diplomatickou retoriku jako slabost.
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    23:23 08.07.2018

    I když to z ní z ruské strany jako frustrovanost, osočit někoho jako klauna, tak je to částečně i na místě.
    Na co se vlastně zmohou evropští členové NATO? Blamáž s municí a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    I když to z ní z ruské strany jako frustrovanost, osočit někoho jako klauna, tak je to částečně i na místě.
    Na co se vlastně zmohou evropští členové NATO? Blamáž s municí a únavou pilotů při náletech na Libyi? Nebo neschopnost uhlídat si hranice proti nezákonné migraci? Nebo symbolická účast na akcích v Syrii? Nebo komická situace, kdy se něměcké letectvo vymlouvá na to, že díky častějším cvičením mají techniku mimo provoz? Vždyť to znamená, že se technika opotřebovala jen díky "demosntraci síly" v pobaltí v moment, kdy rus ani nevystřelil a už je spousta techniky nebojeschopné.
    Od té doby co jsme rezignovali na armádu, která měla dostarek munice, zásob a rezervistů pro boj na vlastním území jsme opravdu klauni. Bez USA rozhodně ano.

    A nějaké útoky na Rusko? Možná jen jako vlhké sny generálů, potenicál na to NATO má, ale politici si nelíznou útok na zemi, která dokáže efektivně ohrozit je samotné ve svých palácech v Evropě, znamenalo by to přenést škody a ztráty i na naše území a kdo toto chce?
    Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    22:52 08.07.2018

    Vojska centrálního a východního vojenského okruhu používají starý šrot, západního a jižního vojenského okruhu používají modernizovaný starý šrot s trochou nové techniky...
    Rusko ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vojska centrálního a východního vojenského okruhu používají starý šrot, západního a jižního vojenského okruhu používají modernizovaný starý šrot s trochou nové techniky...
    Rusko rozhodně není schopné se ubránit útoku Číny bez použití jaderných zbraní a to je důvod, proč ke konfliktu nedojde.

    Ne Nato, ale hlavně EU je Rusům a ostatním státům celkem pro smích, když od počátku invaze migrantů není schopna zajistit, ochránit hranice šengenu, sluničkářští klauni z Bruselu s vládami západních států, nejsou schopni situaci 4 roky řešit.

    Profesionální zeštíhlené armády Evropy se zásobou munice na týden - měsíc bojů, s trochou techniky, bez vycvičených záloh, civilistů ochotných bojovat, nepředstavují pro Rusko výraznou hrozbu.
    Stačí se podívat na nejsilnější stát Evropy Německo.
    https://www.info.cz/svet/bunde...
    http://www.ceskenoviny.cz/zpra...
    http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

    Do budoucna lze spíš očekávat konflikt mezi Čínou a USA, než Evropou a Ruskem.
    Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    21:34 08.07.2018

    BarryGold
    Určitou finanční zátěž nesly hostitelské státy,potíže nastali tedy spíše po návratu do SSSR.
    Je-li Rusko v řiti proč pravidelně čteme/slyšíme jak se chystá někoho ...
    Zobrazit celý příspěvek

    BarryGold
    Určitou finanční zátěž nesly hostitelské státy,potíže nastali tedy spíše po návratu do SSSR.
    Je-li Rusko v řiti proč pravidelně čteme/slyšíme jak se chystá někoho napadnout?To nezní zrovna logicky.
    Ano, Ukrajina je pro Rusko více než ostatní bývalé státy SSSR,proto ten zájem o příklon k západu.
    Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    20:52 08.07.2018

    Tesil: Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet. Peníze za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tesil: Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet. Peníze za drahou ropu za 140 USD/barrel rozfofrovali a dnes jsou zase bez peněz. A navíc ztratili Ukrajinu. Navždy.
    Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    17:15 08.07.2018

    Před časem opustili Rusové východní Evropu,umožnili sjednocení Německa a teď se budou pracně vracet,
    Omezené jaderné údery má ve svém repertoáru i NATO či spíše USA jako vedoucí ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Před časem opustili Rusové východní Evropu,umožnili sjednocení Německa a teď se budou pracně vracet,
    Omezené jaderné údery má ve svém repertoáru i NATO či spíše USA jako vedoucí síla
    aliance.
    Evropa nedokáže čelit migrantům natož vojenskému zásahu,ale je vhodná na protiruské aktivity.Do kterých se nechá lehce vmanipulovat.
    Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    17:06 08.07.2018

    cernakus:
    Pokud sis nevšiml, tak ty nálepky typu agresor, zlo, nebezpečí - dávají i Rusové směrem k NATO. Proti tomu nic nemám, je to klasické soupeření - nějaký ten vzájemný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    cernakus:
    Pokud sis nevšiml, tak ty nálepky typu agresor, zlo, nebezpečí - dávají i Rusové směrem k NATO. Proti tomu nic nemám, je to klasické soupeření - nějaký ten vzájemný respekt by ale měl být i k nepříteli. přijde mi, že Rusové se tak nějak uchlácholili představou, že když už sami nemají na plnohodnotnou modernizaci armády, tak se vrátili k zesměšňování nepřítele, případně že Ruský člověk je schopnější než ti zhýčkaní na Západě. Obdobně byli o "morální" převaze vlastního národa, byli přesvědčeni Němci za WW1 (před Verdunem) nebo za WW2 - vzpomeň si jak si utahovali z Churchilla a Rusů... vždycky se ale ukázalo, že ty morální rozdíly nejsou dostatečně zásadní.

    Na Západě (v NATO) je možná reálné jisté tápání, ale populační a hlavně ekonomická převaha vůči Rusku je enormní. V rámci NATO je Rusko pořád bráno jako síla, se kterou je potřeba jednat a vést dialog. Pokud byse naše špičky chovaly jako Ruské, tak je nazýváme třeba "blátožrouty" nebo "ožralci" - tak se ale neděje a vulgární názvy jsou jen z druhé strany
    Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    16:42 08.07.2018

    Rase
    A pozreli ste sa, čo je to za ústav? Takých ústavov je u nás v každej vačšej dedine -
    roznych ústavov Severoatlantických štúdií, všeliakých Paneurópskych mediálnych ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    A pozreli ste sa, čo je to za ústav? Takých ústavov je u nás v každej vačšej dedine -
    roznych ústavov Severoatlantických štúdií, všeliakých Paneurópskych mediálnych univerzít a podobne.
    Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    16:42 08.07.2018

    Rase
    A pozreli ste sa, čo je to za ústav? Takých ústavov je u nás v každej vačšej dedine -
    roznych ústavov Severoatlantických štúdií, všeliakých Paneurópskych mediálnych ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    A pozreli ste sa, čo je to za ústav? Takých ústavov je u nás v každej vačšej dedine -
    roznych ústavov Severoatlantických štúdií, všeliakých Paneurópskych mediálnych univerzít a podobne.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    16:16 08.07.2018

    I z amerických zdrojů vyplývá, že si Rusové prostě myslí, že Západ "na to nemá koule", a že Rusko je připraveno přinášet větší oběti, pokud přijde na věc. Tomu se dá rozhodně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    I z amerických zdrojů vyplývá, že si Rusové prostě myslí, že Západ "na to nemá koule", a že Rusko je připraveno přinášet větší oběti, pokud přijde na věc. Tomu se dá rozhodně věřit.
     
    Ostatně stačí se podívat na robustnost zázemí a schopnost absorbovat údery. Během zimy zničíte v Evropě několik elektráren a jsme v prde... .Rusko je příliš velké na nějaký koordinovaný útok, který ho dokáže srazit na kolena.
     
    Na této úrovní se navíc nehraje jen o to, jaká akce je reálná nebo ne, ale co si protivník myslí. Cílem je, aby si protivník myslel jen takové věci, jaké ten druhý chce. Američané například mají za to, že Rusové zkoumají možnost, jak by Evropa reagovala při omezeném jaderném úderu, například na vojenské letiště.
     
    Podle Američanů si Rusové myslí, že Evropa by se okamžitě vzdala a Rusové by si mohli nadiktovat podmínky, jaké chtějí. Problém není to, jak reálná ta akce je, problém je, že Rusové o takovém scénáři uvažují, počítají s nim a vyhovuje jim, že ta druhá strana se tohoto scénáře obává. A cílem NATO je, aby Rusové s tímhle nepočítali.
     
    Takhle se ta hra hraje.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    14:16 08.07.2018

    Cermakusy
    Ve vyspělých zemích je obvyklé, že představitelé vrcholných funkci jsou zároveň nositeli jistého morálního kreditu a je tedy nepřípustné se takto vyjadřovat. Bohužel u ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Cermakusy
    Ve vyspělých zemích je obvyklé, že představitelé vrcholných funkci jsou zároveň nositeli jistého morálního kreditu a je tedy nepřípustné se takto vyjadřovat. Bohužel u nás a dále na východ tomu tak není, že to Rasemu vadí je ale správně a mělo by nás takových být mnohem více ( všichni ).
    Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    13:16 08.07.2018

    Rase:

    Jenže pohlaváři nato opravdu sasci (klauni) jsou. Jejich neprofesionalita, nejednoznačnost, nnevyzpytatelnost spodní si jiné přiléhavější označení ani nezaslouzi. Rusové ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Rase:

    Jenže pohlaváři nato opravdu sasci (klauni) jsou. Jejich neprofesionalita, nejednoznačnost, nnevyzpytatelnost spodní si jiné přiléhavější označení ani nezaslouzi. Rusové zase dostávají nálepky typu agresor, zlo, nebezpečí.

    Na druhou stranu se odborník dost mýlí. Nebezpečím pro Rusko jsou právě ti sasci z nato. Vztahy Číny a Ruska jsou i z historického hlediska spíše dobré. Expanzní zájmy Číny jsou navíc namířeny na jihovýchod. Ne na nehostinný sever.

    Z důvodu slibu rasemu bylo z příspěvků odstraněno vulgarit:1
    Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:40 08.07.2018

    ten termín "klauni" mě docela dost praštil do očí. Čekal bych, že když už se někdo považuje za odborníka, což zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy je, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ten termín "klauni" mě docela dost praštil do očí. Čekal bych, že když už se někdo považuje za odborníka, což zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy je, nebo by měl být, tak bude používat poněkud jiná slova. Chtěl bych vidět reakci, kdyby někdo z NATO, stejně nazval protějšky v Rusku...
    Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    12:11 08.07.2018

    Posledni dva prelozene clanky z ruskeho kontextu pekne ukazuji propast, kterou mame s Ruskem.

    Staci ten slovnik "klauni", "Ve většině státu východní Evropy došlo po převodu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Posledni dva prelozene clanky z ruskeho kontextu pekne ukazuji propast, kterou mame s Ruskem.

    Staci ten slovnik "klauni", "Ve většině státu východní Evropy došlo po převodu svrchovanosti pod Evropskou unii k deindustrializaci a hospodářské, kulturní a intelektuální archaizaci. " a pak se jeste nekdo divi.

    Pekny vhled.
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:28 08.07.2018

    Luky:
    Pozor na asymetriu osídlenia. V tých kľúčových dvoch okrskoch, ktoré by bolo treba nevyhnutne obsadiť na zabezpečenie prístupu k Jakutsku (Skovorodinsky a Tyndinsky rajón), ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    Pozor na asymetriu osídlenia. V tých kľúčových dvoch okrskoch, ktoré by bolo treba nevyhnutne obsadiť na zabezpečenie prístupu k Jakutsku (Skovorodinsky a Tyndinsky rajón), žije dovedna iba asi 45k obyvateľov a ich počet klesá (za ZSSR to bolo 78k) - pri takom počte je vcelku jedno, koľko z nich je Rusov, lebo dovolenkujúcich zelených mužíkov, potrebných na udržanie daného územia, by bolo takmer určite viac.
    Vlastne v celej severozápadnej polovici Amurskéj oblasti (v 4 veľkých okrskoch), hraničiacej s Jakutskom, žije iba asi 1/10 celkového obyvateľstva - zvyšok je sústredený na juhovýchode. Osídlenie priľahlých, sevorovýchodnych, okrskov Zabajkalského kraja je menšie.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    22:03 07.07.2018

    Se šikmookými mužíky to máš nadlouho - Amurská oblast - Rusové 94,3 %

    Obsazená magistrály kýmkoli Rusáci nedovolí.
    ----------

    U té kompatibilní podoby Ruska - jde o to pro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Se šikmookými mužíky to máš nadlouho - Amurská oblast - Rusové 94,3 %

    Obsazená magistrály kýmkoli Rusáci nedovolí.
    ----------

    U té kompatibilní podoby Ruska - jde o to pro koho, jestli pro Evropu nebo USA.
    Neboj se, kdyby Rusko přestalo být pod tlakem, tak se postupně se zvyšující životní úrovní obyvatel začne kompatibilnit. S diktátem USA kompatibilní nikdy nebude, protože si od nich nenechají poroučet.
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    21:27 07.07.2018

    Luky:
    Ako sa dostávajú do obrazu Mongolsko a Kazachstan? Veď Amurská oblasť je ešte aj od Mongolska mimo dosah. A mimo to by nešlo o klasickú inváziu (to je porušenie ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky:
    Ako sa dostávajú do obrazu Mongolsko a Kazachstan? Veď Amurská oblasť je ešte aj od Mongolska mimo dosah. A mimo to by nešlo o klasickú inváziu (to je porušenie medzinárodného práva), skôr vytváranie Ľudových republík zelenými mužíkmi.K žiadnej regulárnej vojne by nedošlo - už aj preto nie, že na ňu okrem Číny nemá v tom priestore nikto dostatok vojenských, alebo prinajmenšom hospodárskych síl (keby sa Rusko hospodársky zruinovalo vo vojne, prišlo by podstatne o viac).
    Prímorský kraj a Vladivostok nemusí Číňanov vôbec zaujímať, lebo ten "rybník", na breh ktorého by sa dostali, je obklopený ďalšími štátmi a teda blokovateľný.

    Rusi môžu blokovať iba trasu nad Ruskom, nie však cez kanadské vody, kým Číňania by mohli blokovať dopravu z oboch smerov tam i späť.

    Spolupráca Západu s Ruskom proti spoločnému súperovi naráža na podobný problém ako prípadná spolupráca s Treťou ríšou, alebo Japonským impériom - nebude to fungovať, kým nedôjde k úplnému rozvratu a prebudovaniu do kompatibilnej formy (po rozpade ZSSR k tomu, ako vidíme, nakoniec nedošlo).
    A pre Číňanov je Rusko rovnako problémovým partnerom (krymské dobrodružstvo a jeho dopady ich teda nenadchlo).
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:03 07.07.2018

    Ano, pak se zvedne pravděpodobnost dalším scénářům.

    Už jsem psal, že mi přijde přirozené spojenectví Evropy a Ruska a opozice takového spolku vůči Číně. Spoustě lidí, kteří čtou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, pak se zvedne pravděpodobnost dalším scénářům.

    Už jsem psal, že mi přijde přirozené spojenectví Evropy a Ruska a opozice takového spolku vůči Číně. Spoustě lidí, kteří čtou anglosasy a jsou infikovaní jejich paradigmatem to ale může připadat skandální - jediné Rusko je pro ně zatlačené na východ a za ostnatým drátem.
    Amíci si ale budou muset vybrat. Oni se takového spojenectví bojí a nechtějí ho připustit za žádnou cenu (jak ostatně veřejně deklarovali).
    Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    20:56 07.07.2018

    Luky - Nějak nemám moc čas s tebou vést nějakou sálodlouhou diskuzi, ale když si mě zde zmínil již 2x, pak tedy.

    1) Žádná obchodní válka nebude v případě, že Čína začne hrát ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky - Nějak nemám moc čas s tebou vést nějakou sálodlouhou diskuzi, ale když si mě zde zmínil již 2x, pak tedy.

    1) Žádná obchodní válka nebude v případě, že Čína začne hrát fér hru - přestane krást duševní vlastnictví, otevře svůj trh apod. Tohle neleze na nervy jen Američanům, ale i Evropě a samotným firmám. Rozdíl je v tom, že Trump se zatím jako jediný nebojí bránit. A to, že Rusové taky zavedli cla - joooo, chránili tím Číňany a stvrdili tím ono tuhé spojenectví :) Některé teorie jsou vážně skvělé.

    2) Jaké mají tyto země vlastně společné zájmy? Jediným společným zájmem, v současné době, je opozice vůči USA a jejich spojencům. Nojo, jenže co když se Rusové s Američany usmíří? Na netu byla jednu dobu informace, že Kissinger poradil Trumpovi, aby se s Rusem usmířil právě kvůli Číně.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    20:40 07.07.2018

    @Pavol
    Souhlasím s motivy kontroly námořních tras. Nelze je srovnávat s vojenskými invazemi do ostatních zemí.
    Není těžké si představit, jak nadšené z čínské invaze vnitrozemskou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    @Pavol
    Souhlasím s motivy kontroly námořních tras. Nelze je srovnávat s vojenskými invazemi do ostatních zemí.
    Není těžké si představit, jak nadšené z čínské invaze vnitrozemskou hraniční úžinou by byly Kazachstán (bývalá svazová rep.) a Mongolsko. V té nejvhodnější chvíli by pravděpodobně přeskříply invazní vojska, která by bylo težké zásobovat. Invaze na Sibiř znamená pravděpodobnou válku s těmito dvěma sousedy nebo jejich ovládnutí.
    Útok přes Primorsky kraj by byl masakr, dva miliony obyvatel není málo, to už na jádro vydá (v okolních krajích jsou také vysoké statisíce). Důležitý je ten vojenský komplex (kromě floty i přístup k nukleárním strategickým silám). Na to si nenechají šahnout.

    @invaze do Jakutska
    Ano Pavol, stačí JEN to málo, co jsi popsal :)
    Proč by to ale Rusko mělo dovolit? I kdyby Rusové takto násilně přišli o dálný východ, žádná loď by do Evropy nedoplula, pokud by to nechtěli.
    Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    20:34 07.07.2018

    Čínu zbytečně démonizujeme.Možná jim jde o prestiž a úctu a psychologickou dominanci.Občas uštědřit lekci -Indie,Vietnam.

    Luky
    Mao byl opravdu řízek,hlásal tezi o odolnější ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Čínu zbytečně démonizujeme.Možná jim jde o prestiž a úctu a psychologickou dominanci.Občas uštědřit lekci -Indie,Vietnam.

    Luky
    Mao byl opravdu řízek,hlásal tezi o odolnější kultuře Číňanů a v případě jaderného konfliktu je neměli zlomit ani stamilionové ztráty.Naopak dále by pokračovali v nastoleném revolučním kurzu.
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:01 07.07.2018

    Pavel1:
    Číne ide o ovládanie dopravných trás, po ktorých môže dovážať suroviny z celého sveta a naopak vyvážať svoje výrobky. preto sa momentálne angažuje v čínskom mori, lebo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pavel1:
    Číne ide o ovládanie dopravných trás, po ktorých môže dovážať suroviny z celého sveta a naopak vyvážať svoje výrobky. preto sa momentálne angažuje v čínskom mori, lebo tadiaľ vedia dôležitá dopravná tepna. Avšak ...

    Luky:
    ... akonáhle sa stabilne otvorí možnosť severnej námornej cesty do Európy, Čína ju bude chcieť mať pod kontrolou. Stačí obsadiť dobrovoľníkmi tú časť Amurskej oblasti, cez ktorú vedie cesta do Jakutska a v Jakutsku vyvolať chuť osamostatniť sa (Rusi tam tvoria už iba asi 1/3 obyvateľstva). Z Jakutska možno ovládnuť riedko osídlené pobrežia Ochotského mora, vrátane Magadanu, odkiaľ sa práve buduje cesta do Anadyru. Tým získajú kontrolu nad dopravou v Beringovej úžine a zároveň postavením mostu môžu mať pod kontrolou celú pozemnú dopravnú tepnu z Amerického kontinentu do Číny.

    semtam:
    Tak napríklad od rozpadu ZSSR klesol počet obyvateľov Magadanskej oblasti na 1/5, Čukotky na 1/3 a Kamčatky na asi 3/5, Chabarovského kraja na necelé 3/5 čo je blbé, lebo ak chcú udržiavať úroveň ťažby surovín, by dokonca ju navyšovať, potrebujú ľudí, čo to budú ťažiť a budova a starať sa o celú infraštruktúru spojenú s tranzitom a spracovaním surovín.
    Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    19:50 07.07.2018

    Je legrační, jak ti samí lidé, kteří tu vykřikují, že USA a NATO jsou pro Rusko hrozbou, protože usilují o jeho nerostné bohatství naráz na Číně vysvětlují, že je vlastně mnohem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je legrační, jak ti samí lidé, kteří tu vykřikují, že USA a NATO jsou pro Rusko hrozbou, protože usilují o jeho nerostné bohatství naráz na Číně vysvětlují, že je vlastně mnohem výhodnější si ty suroviny koupit.

    Evropa to dělá už desítky let. A kde je ekonomika a životní úroveň v západní Evropě a kde v Rusku. Ano, pokud je ekonomika založená na produkci zboží a služeb s vysokou přidanou hodnotou, tak si ty suroviny opravdu může nakupovat.

    Hrozbu Číny vidím spíš v tom, že Číňané postupně pronikají do příhraničních oblastí, kde jsou dobré podmínky pro zemědělství i další činnosti. A pokud jich tam bude časem většina, může jim připadat lepší patřit k Číně.

    A dva milióny obyvatel v Přímořském kraji jsou vážně k smíchu, když jsou na druhé straně hranice stamilióny. A Rusové to dobře vědí. Jak říká jeden jejich vtip "Číňané překročili hranici v malých skupinkách. Každá o sto tisíci lidech..."
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    19:28 07.07.2018

    ...jinak mě je tím ctihodný Mao celkem sympatický, protože v tom údajně hrála roli zločinná invaze do ČSSR, pecka. :-D

    ...jinak mě je tím ctihodný Mao celkem sympatický, protože v tom údajně hrála roli zločinná invaze do ČSSR, pecka. :-D

  • Luky
    19:22 07.07.2018

    Džobem analytiků a vojenských plánovačů, tedy i Chramči je malovat čerty na zeď, vytvářet fantazijní scénáře a upozorňovat na slabá místa vlastní armády i armád protivníků. To je v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Džobem analytiků a vojenských plánovačů, tedy i Chramči je malovat čerty na zeď, vytvářet fantazijní scénáře a upozorňovat na slabá místa vlastní armády i armád protivníků. To je v Ouklendu.
    Já si dokážu představit spoustu scénářů, dokonce i nějaké velice bizarní.
    Pousmál jsem se nad Supermeho "tak a tady to máte, žádný spojenectví není, protože Chramča"...a zrovna v den uvalení 25% cel a začátku obchodní války Čína-USA, kdy Rusko zareagovalo světe div se - clama na USA :)

    Ale jasně, podstatný pro Čínu je zaútočit na Sibiř, aby horko těžko dolovala, co ji Rusové za extrémně výhodných podmínek (nevýhodných pro ubohé, pokořené Rusáky) dodávají...protože Rusáci jim nevysejou žádný hříbky na jejich přelidněná města, jelikož je na ně nehodili ani když Mao chtěl zabrat ostrov plný kopřiv (pohraniční smlouva ostrovy na hraničních řekách neřešila). Dostali po čuni a rusáci jim ho později věnovali...tak podstatné to pro ně bylo.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    19:11 07.07.2018

    K Čínské smůle se ale zrovna jedná o Přímořský kraj, který je na dálném východě nejvíce osídlený, žijí tam dva miliony obyvatel (cca 93% Rusové, 0,2% Chanové :) a pro Rusy má ...
    Zobrazit celý příspěvek

    K Čínské smůle se ale zrovna jedná o Přímořský kraj, který je na dálném východě nejvíce osídlený, žijí tam dva miliony obyvatel (cca 93% Rusové, 0,2% Chanové :) a pro Rusy má obdobný strategický význam jako Krym (domovský přístav Tichomořské floty jestli se nepletu)....takže jádro.

    Buď se budete bavit o neosídlené Sibiři (stojí v cestě Mongolsko) nebo o Mandžusku a přístupu k moři (nejlidnatější a přesvědčivě Ruský, silně militarizovaný komplex)
    Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
    19:10 07.07.2018

    Luky: tak ještě nezapomeň napsat Chramčichinovi, že maluje čerta na zeď a míchá hrušky a jabka.

    Luky: tak ještě nezapomeň napsat Chramčichinovi, že maluje čerta na zeď a míchá hrušky a jabka.

  • Pavel1
    19:02 07.07.2018

    Miroslav: Kdybyste si přečetl můj komentář pořádně, tak byste se dozvěděl, že Čína si DĚLÁ nárok na Jihočínské moře, ne že ho MÁ.
    givicz: Už tady byl jednou řečeno, že Stalin i ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: Kdybyste si přečetl můj komentář pořádně, tak byste se dozvěděl, že Čína si DĚLÁ nárok na Jihočínské moře, ne že ho MÁ.
    givicz: Už tady byl jednou řečeno, že Stalin i Hitler byli také spojenci, také pořádali společná cvičení a ve velkém mezi sebou obchodovali, jak to dopadlo všichni vědí. Nechápete jednu podstatnou věc, a to , že co je teď, nemusí být pravda za rok nebo dokonce za dvacet let. Fakta jsem uvedl a jsou jasná: čínský nárok na Jihočínské moře je vyloženě hypotetický, přesto tam riskuje Čína konflikt. Nikdo nevidí Číňanům do hlavy, takže se klidně může za nějakou (blíže neurčenou) dobu stát, že Čína uplatní nárok na vnější Mandžusko.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    18:30 07.07.2018

    Semtam

    Lebo Rusko chce ovplyvňovať celosvetovú politiku a byť významným hráčom. A jeho protivníci na tomto poli ľudských zdrojov majú výrazne navrch. Ono to nie je len o počte ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam

    Lebo Rusko chce ovplyvňovať celosvetovú politiku a byť významným hráčom. A jeho protivníci na tomto poli ľudských zdrojov majú výrazne navrch. Ono to nie je len o počte brancov ale aj o ekonomických zdrojoch. I keď uvidíme čo s Cinou urobí ich experiment s politikou jedného dieťaťa. Tak to ešte bude sranda.

    A tých území ktoré môže nechať prírode má viac ako dosť. To nie je Európa s jej hustotou obyvateľstva.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:51 07.07.2018

    Slavoslav

    Proč by Rusko mělo mít potřebu zalidnit liduprázdné oblasti? Nech tý přírodě aspoň kousek země.

    Vynechám Rusko, protože tohle je globální problém. Lidé se stěhují ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Proč by Rusko mělo mít potřebu zalidnit liduprázdné oblasti? Nech tý přírodě aspoň kousek země.

    Vynechám Rusko, protože tohle je globální problém. Lidé se stěhují do měst a venkov se vysídluje.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    17:50 07.07.2018

    Semtam

    Všetky relevantné predpovede hovoria o tom, že po nástupe slabej generácie 90 tych rokov sa kríza v Rusku ešte prehĺbi. Tu argumentuješ ojedinelými príkladmi z minulosti ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam

    Všetky relevantné predpovede hovoria o tom, že po nástupe slabej generácie 90 tych rokov sa kríza v Rusku ešte prehĺbi. Tu argumentuješ ojedinelými príkladmi z minulosti a absolútne ignoruješ súčasné trendy.

    Keď sa ťa opýtam čo by malo byť tou zásadnou zmenou v postoji mladých Rusov k početnosti rodiny tak sa odpovede nedočkáme len niečoho. "Ale v minulosti"
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    17:45 07.07.2018

    Semtam

    K CR. Ja s tebou súhlasím, že ČR či ostatné štáty vyspelého sveta majú podobné problémy s pôrodnosťou. Nie, že nie.

    Len na rozdiel od Ruska nepotrebuje ČR zaludnit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam

    K CR. Ja s tebou súhlasím, že ČR či ostatné štáty vyspelého sveta majú podobné problémy s pôrodnosťou. Nie, že nie.

    Len na rozdiel od Ruska nepotrebuje ČR zaludnit rozsiahle, prakticky ludoprázdne oblasti na svojom území. Ba dá sa povedať, že na západe je tých ľudí aj priveľa a nejaký úbytok nebude vadiť. Teda čo sa týka zaludnenia. Ono to ekonomické problémy prinesie
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:42 07.07.2018

    Slavoslav

    Opět ohejbáš, psal jsem, že z 1 či 2 let nejde poznat trend. Trend je dlouhodobá záležitost a já jsem na rozdíl od tebe si nehrál na věštitele a jsem neříkal, jaká ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Opět ohejbáš, psal jsem, že z 1 či 2 let nejde poznat trend. Trend je dlouhodobá záležitost a já jsem na rozdíl od tebe si nehrál na věštitele a jsem neříkal, jaká bude porodnost v Rusku, jen jsem poznamenal, že za porodností stojí více vlivů než jen a pouze početní síla generace.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    17:27 07.07.2018

    Semtam

    Ale veď ja s tebou súhlasím, poslednými dva a pol rokmi si predsa nenecháme kaziť trendy :-D

    A o desať rokov uvidíme ako to bolo s tým trendom. Pretože odborníci ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam

    Ale veď ja s tebou súhlasím, poslednými dva a pol rokmi si predsa nenecháme kaziť trendy :-D

    A o desať rokov uvidíme ako to bolo s tým trendom. Pretože odborníci zatiaľ tvoj názor nezdieľajú.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:24 07.07.2018

    Slavoslav

    ČR má pro zajímavost nyní větší přirozený přírůstek i přes to, že počet dětí na hlavu má nižší.

    S porodností můžeš hýbat, ale s mortalitou nikoliv. Tedy přesněji ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    ČR má pro zajímavost nyní větší přirozený přírůstek i přes to, že počet dětí na hlavu má nižší.

    S porodností můžeš hýbat, ale s mortalitou nikoliv. Tedy přesněji jen ji oddálit.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:21 07.07.2018

    Slavoslav

    Kde píšu, že s porodností problémy nejsou? Psal jsem, že porodnost v Rusku má stoupající tendenci a jak to vypadá 90. léta kdy byla silná demografická krize jsou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Kde píšu, že s porodností problémy nejsou? Psal jsem, že porodnost v Rusku má stoupající tendenci a jak to vypadá 90. léta kdy byla silná demografická krize jsou zažehnaná.

    Chápu, že je lepší argumentovat tím, že druhému budeš podsouvat něco co nenapsal, ale to potom nemá žádný smysl.

    To že byl přirozený úbytek v době demografické krize drastický tady nikdo nevyvrací. Dokonce napíšu, že za to období je to srovnatelné s 2.WW.

    A ty tvoje regiony, stále nechápeš, že dle dat je ten úbytek dlouhodobě stále nižší. Nebudu ti ani připomínak, jak se projevu generační mortalita, protože to jsi očividně nepochopil, nebo chápat nechceš.

    ČR má porodnost cca 110 000 dětí za rok a to má 10,5 mil obyvatel. Rusko má porodnost cca 1700 000 - 2 000 000 dětí ročně a má 143 (146) mil. obyv. jednoduchá matika, nyní je Rusko s porodností na tom lépe než ČR, protože na obyvatele má v průměru vyšší porodnost než má ČR. Já ale poznamenám, že oba dva jsme na tom s porodností stále nic moc.
    To, že má Rusko větší mortalitu a hlavně v evropské části je dáno právě silnými ročníky po válce kdy byla v Rusku porodnost 3 000 000 lidí ročně.
    Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    16:29 07.07.2018

    K tomu expandování číny - je mnohem jednodušší jít na jih než na sever, pokud chtějí jen prostor. Pokud chtějí suroviny, je snazší je od Rusů koupit...

    K tomu expandování číny - je mnohem jednodušší jít na jih než na sever, pokud chtějí jen prostor. Pokud chtějí suroviny, je snazší je od Rusů koupit...

  • Charlie
    16:27 07.07.2018

    K těm dopravním letounům - osobně si myslím, že v tomhle spektru letecké výroby nemá vývoj nového typu ani na východě, ani na západě minimálně 30 let ekonomický smysl, pokud se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    K těm dopravním letounům - osobně si myslím, že v tomhle spektru letecké výroby nemá vývoj nového typu ani na východě, ani na západě minimálně 30 let ekonomický smysl, pokud se jedná o náhradu zavedeného typu (čili tím nemyslím vykrytí mezery ve výkonech). Stávající konstrukce zdaleka nemají vyčerpán vývojový potenciál a vyvinout něco radikálně lepšího stojí tak obrovské množství peněz (a současně přináší extrémně velká rizika), že ani případné úspory na ekonomice provozu to v těch počtech nemohou vyvrátit.

    Proto bych v případě Ruska dál vyráběl svoje Il-76 (pořád svělé éro), zvažoval bych znovu výrobu An-124 (koneckonců to nemusí vyrábět na Ukrajině), případně dokončení vývoje An-70 (skvělé éro, které zašlape do země veškerou konkurenci ve své třídě při pořád solidní pořizovací ceně). Jen je otázka, jak jsou na tom licenční práva v případě původně Antonovových konstrukcí (zas na druhou stranu An-70 částečně platilo Rusko a 124 je sovětská konstrukce a vyráběly se v Uljanovsku).

    Kam vede snaha o přílišnou dokonalost a "šetření" za každou cenu je vidět na A-400 - to éro je příliš složité a chtějí od něj příliš mnoho, což se odráží na ceně a problémech s některými schopnostmi (tankování, vysazování parašutistů). Dle mého by byla mnohem lepší cesta začít zavádět jednoduché "cargo only" verze a vývoj speciálních verzí (zejména tankovací) přenechat na pozdější období, až bude dostatek zkušeností s reálným provozem (tak, jak se to dělalo u starších ér). Razantně by to zlevnilo a urycvhlilo vývoj a uspíšilo zavádění do provozu (evropě chybí hlavně přepravní kapacita, s těmi pár tankery to vydrží), nesmyslné požadavky jako vysazování výsadkářů každou dírou v letadle klidně mohli smést ze stolu (kdo to vůbec požadoval?)... perfekcionismus holt stojí obrovské množství času a peněz (viz F-35)...
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    16:26 07.07.2018

    Dobře stratégové a analytici - společný obchod nic neznamená, podpora v OSN a na mezinárodním poli nic neznamená, společný nepřítel - hegemon nic neznamená, vyjádření USA vůči Číně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dobře stratégové a analytici - společný obchod nic neznamená, podpora v OSN a na mezinárodním poli nic neznamená, společný nepřítel - hegemon nic neznamená, vyjádření USA vůči Číně za poslední měsíce nic neznamená, společná cvičení nic neznamenají, to že jim Rusové napráskali při pohraniční půtce (najděte si příčiny sváru) nic neznamená, že jsou Rusáci obecně tvrdé sousto nic neznamená, nukleární odstrašení nic neznamená....jediné co je dle vás podstatné je potřeba Číny vojensky expandovat (byť je Čína dost mírná, už tam není Mao).

    Když se vám to hodí, mícháte Mandžusko a Sibiř, přirovnáváte Krym (kde měl Sojuz zainvestováno a Rusáci loďstvo a nikdy NEODEŠLI) k Vladivostoku (což byla Ruská kolonizace na zelený louce před 150ti lety a obyvatelstvo není protiruské), taháte moudra jak králíky z klobouku, ale hlavně, že vám to vše dává smysl a můžete si honit palce.
    Ono je totiž úplně jedno, jestli je to spojenectví způsobeno tím, že si ty země zbyly. Pragmaticky za stávající situace mnohem víc získají spoluprací než válkou (která by oba vyčerpala) a vo tom to je.
    Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    11:28 07.07.2018

    Givicz: Boli časy keď rusi cvičili a bratali sa s nemcami. Ako to skončilo, netreba hovoriť.

    Givicz: Boli časy keď rusi cvičili a bratali sa s nemcami. Ako to skončilo, netreba hovoriť.

  • Jirosi
    11:08 07.07.2018

    Givicz: "co se týče té porodnosti ... snaží se s tím také aktivně něco dělat .. víte například, že každá matka v Rusku dostane po narození dítěte v přepočtu 163000 Kč ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Givicz: "co se týče té porodnosti ... snaží se s tím také aktivně něco dělat .. víte například, že každá matka v Rusku dostane po narození dítěte v přepočtu 163000 Kč ???"

    Nebude to jen kumulovaný součet mateřské?

    "díky sankcím se zvyšuje podíl Čínsko - Ruské vzájemné obchodní výměny, dělají společná Rusko - Čínská vojenská cvičení ve Vladivostoku ale i jinde... "

    Když ani z jedním nikdo jiný cvičit nechce...
    Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    10:42 07.07.2018

    Pavel1 ... Rusko a Čína jsou strategičtí spojenci... přístup k bezedným Sibiřským surovinám mají i bez boje (staví se nový plynovod síla Sibiře, kupují podíl v Ruských těžebních ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pavel1 ... Rusko a Čína jsou strategičtí spojenci... přístup k bezedným Sibiřským surovinám mají i bez boje (staví se nový plynovod síla Sibiře, kupují podíl v Ruských těžebních společnostech).. díky sankcím se zvyšuje podíl Čínsko - Ruské vzájemné obchodní výměny, dělají společná Rusko - Čínská vojenská cvičení ve Vladivostoku ale i jinde...

    co se týče té porodnosti ... snaží se s tím také aktivně něco dělat .. víte například, že každá matka v Rusku dostane po narození dítěte v přepočtu 163000 Kč ???
    Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    10:37 07.07.2018

    Pavel: Čína má nárok na Čínske more asi tak, ako India na Indický oceán

    Pavel: Čína má nárok na Čínske more asi tak, ako India na Indický oceán

  • Pavel1
    09:49 07.07.2018

    Těm co tvrdí, že čínská invaze na Sibiř nehrozí, je třeba připomenout, že Čína klidně riskuje konflikt v oblasti, na kterou má vyloženě hypotetický nárok, tedy v Jihočínském moři ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Těm co tvrdí, že čínská invaze na Sibiř nehrozí, je třeba připomenout, že Čína klidně riskuje konflikt v oblasti, na kterou má vyloženě hypotetický nárok, tedy v Jihočínském moři (odvíjí se od vlivu, který tam Čína měla naposledy někdy v 16. století), přičemž Vnější Mandžusko (tedy obrovské území zahrnující města Vladivostok a Chabarovsk) patřilo Číně ještě v polovině 19. století.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    05:50 07.07.2018

    semtam

    aby sme danu temu uzavreli.

    Tvrdil, si, ze problemy s porodnostou v Rusku nie su, pripadne su uz vyriesene a dokladoval si to odkazom na wiki.

    Realita je taka, ze ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    aby sme danu temu uzavreli.

    Tvrdil, si, ze problemy s porodnostou v Rusku nie su, pripadne su uz vyriesene a dokladoval si to odkazom na wiki.

    Realita je taka, ze nejaky pozvolne stupajuci trend tam mozeme vidiet od 2006 teho a rok 2017 ich vratil na uroven spred roku 2008. Tohtorocne kvartalne porovnania naznacuju, ze tento rok bude rovnaky ako 2017 ak nie horsi.

    Samozrejme populacia Ruska neklesa, ale len vdaka imigracii co tvrdim od zaciatku. Ten prirodzeny ubytok cez 13 milionov ktory by Rusko zaznamenalo je len nejakych nepodstatnych cca 10% a od 91 eho mali len 3 plusove roky kedy im pribudlo spolu cca 88 tis ludi.

    Nie etnicita Ruska ma az tak netrapi, prvotne som reagoval na tvoj dokaz na porodnost, etnicita bola len doplnkova informacia. Kludne prijmem predpoklad, ze etnicke zlozenie sa za poslednych 30 rokov nezmenilo i ked do ruska prislo len za poslednych par rokov niekolko milionov neruskych imigrantov (tvoje tvrdenie i ked zdroje tvrdia nieco ine) + plusovu porodnost maju dlhodobo najma neruske regiony a ruske su okrem jedneho dvoch rokov v minuse. Len mi to nejak nevychadza, ale ked to tvrdis ...

    A prijmam aj fakt, ze v Rusku sa zasadne zmeni situacia s porodnostou a vsetky predikcie vratane tych ruskych statnych sa mylia a pocetne najslabsia generacia bude ako kraliky. Sice neviem co by sa takeho zasadneho malo zmenit, stat tam skusa motivovat k rodeniu deti dlhodobo a vysledky su slabe. Ale ved preco nie, naozaj sa to moze stat len ta pravdepodobnost ...
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    21:35 06.07.2018

    Jirosi

    Bohužel, je to tak, jak jsem říkal, i když ti člověk dá indicie, aby sis něco dostudoval, co tě zajímá. Stejně to zvořeš. Ptal si se mě, kdy má menší generace populace ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi

    Bohužel, je to tak, jak jsem říkal, i když ti člověk dá indicie, aby sis něco dostudoval, co tě zajímá. Stejně to zvořeš. Ptal si se mě, kdy má menší generace populace vyšší porodnost, než standart. Řekl jsem ti hledej po válce a také se podívej na Rumunsku, protože tam tento fenomén nebyl po válce. Prostě si se na to vykašlal, protože si línej si něco dohledat a nastudovat.

    Slavoslav

    Prosím, o jaké klesající populaci tady mluvíš? Ty si se zaseknul někde na přelomu tisíciletí? Ano, porodnost v Rusku byla v 90. letech a na začátku milénia dost nízká. Ale to všichni víme. Ano, Rusku dosti pomohla imigrace převážně etnických Rusů zpátky do Ruska, plus také přičlenění Krymu. Nyní má Rusko 146 mil lidí. Etnicita, co tě tak zajímá je stále cca 80% ruská.

    Ohledně porodnosti, pokud se přirozeně nezvedne, existují i různé nástroje státu. Není to nic nového a vlastně pokud je problém, patří to do úkolů státu. To ukáže čas, v Rumunsku dokázala početně slabší generace udělat generaci nejsilnější a zase politika jednoho dítěte v Číně zredukovala přelidnění. Lidé podléhají různým situacím, ekonomickým jevům, apod. Proto v tomto případě nejde jen tak od stolu říci předpovědi jak to asi bude, protože nevíme, kolik v té době bude v "módě" mít dětí. Naši předkové by se zhrozili, kdyby věděli, kolik málo máme dětí. Tam to ale mělo své praktické důvody.
    Pak je také otázka zdraví národa, tam se toho obávám v západní společnosti nejvíce, bohužel moderní medicína má více negativum na budoucí populace. Máte tucha o čem jsem teď psal?
    Skrýt celý příspěvek

  • Trener
    20:48 06.07.2018

    Geograficky se jeví zabrat ruské území k Ochotskému moři, je tam i dost nížiny a v oblasti severního Sachalinu ropa, pak také přístup k moři. Ale to je jen spekulace.

    Geograficky se jeví zabrat ruské území k Ochotskému moři, je tam i dost nížiny a v oblasti severního Sachalinu ropa, pak také přístup k moři. Ale to je jen spekulace.

  • skelet
    20:28 06.07.2018

    Každý expanduje tam, kde je to nejsnazší. Pak expanduje i tam, kde je to řekněme nesnadné.
    Vzájemný obchod o ničem nevypovídá. Příkladem budiž SSSR + Německo
    Čínská lidová ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Každý expanduje tam, kde je to nejsnazší. Pak expanduje i tam, kde je to řekněme nesnadné.
    Vzájemný obchod o ničem nevypovídá. Příkladem budiž SSSR + Německo
    Čínská lidová republika se již do konfliktu s jadernou mocností pustila
    Austrálie je lákavý cíl, ale vedou k ní (a z ní) dlouhé nechráněné cesty.
    Je tedy pravděpodobnější, že ČLR bude expandovat směrem na sever, než do Austrálie.
    Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    20:24 06.07.2018

    gagnut
    , ta situace jak na ukrajine je, tak pokud se zakonzervuje tak jediny kdo nejvic na to doplati budou jen a jen obyvatele novoruska.
    jedine mozne reseni je bud anexace ...
    Zobrazit celý příspěvek

    gagnut
    , ta situace jak na ukrajine je, tak pokud se zakonzervuje tak jediny kdo nejvic na to doplati budou jen a jen obyvatele novoruska.
    jedine mozne reseni je bud anexace ruskem nebo osvobozeni ukrajinou. nic mezi tim.
    uzasny priklad toho, jak to dopadne kdyz z toho bude konzerva je pripad moldavka a jeho nejvychodnejsi casti, ktera se taky "trhla" k rusku.
    a vysledek ? nikdo jeji nezavislost nikdy neuznal a lidi tam ziji v neuveritelne chudobe. a ze pred trhnutim se tam meli daleko lip nez dnes.
    Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    19:35 06.07.2018

    Ohledně Austrálie dobrý postřeh.Něco podobného plánovali Japonci.
    Získali by i nerostné suroviny i když asi ne v tom rozsahu jako mají Rusové.
    A právě dostatek nerostného ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně Austrálie dobrý postřeh.Něco podobného plánovali Japonci.
    Získali by i nerostné suroviny i když asi ne v tom rozsahu jako mají Rusové.
    A právě dostatek nerostného bohatství je trnem v oku.
    Zcela jasně to kdysi vyjádřila M.Albrightová.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    19:28 06.07.2018

    strikehawk:"To má navíc možnost se spojenecky jistit smlouvou s Japonskem, které vzhledem k bezpáteřnosti USA , může mít s Číny podobné obavy."

    Tady opět někdo zapíná na to, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    strikehawk:"To má navíc možnost se spojenecky jistit smlouvou s Japonskem, které vzhledem k bezpáteřnosti USA , může mít s Číny podobné obavy."

    Tady opět někdo zapíná na to, že by kluci z Ruska napřed museli vrátit Kurily. Do čeho se jim moc nechce.

    A nevím jak Čínské námořnictvo ovlivňuje to, že pozemní síly nemají do čeho píchnout. A zdrojů má Čína pro obě složky celkem dost.

    "Údajný čínský zájem o Sibiř není nijak doložen a zůstává pouze v přáních západních ideologů ( vesměs převážně US původu )"

    To si vážně nedokážeš najít na internetu války Ruska s Čínou od roku 1945?
    Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    19:07 06.07.2018

    Vojensko-technické zhodnocení stavu armády a jejich složek považuji za zajímavé, stejně jako doporučení racionální rezignace na budování velké oceánské flotily a letadlových ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vojensko-technické zhodnocení stavu armády a jejich složek považuji za zajímavé, stejně jako doporučení racionální rezignace na budování velké oceánské flotily a letadlových lodí...tedy alespoň pro nejbližších 5 let.

    Pokud jde o politologický komentář vztahu Rusko-Čína, zde je to snůška nepodložených faktů a vysoce nepravděpodobných až iracionálních scénářů.

    Co naopak zůstává nesporným faktem je, že Rusko má zaručen klid s Čínou na minimálně 10-15 let. Pravděpodobněji možná i na 20 a více. Důvodem je, že Čína se zcela racionálně zaměřila na budování suverenity v čínském moři a pobřežních vodách což je její prvořadý bezpečnostní zájem. To souvisí s budováním flotily letadlových lodí pro, v první fázi, dosažení parity s USA resp. se silami , které mohou USA reálně nasadit v Pacifiku a v druhé fázi, k dosažení převahy a dominanci v jižní části Pacifiku.

    Údajný čínský zájem o Sibiř není nijak doložen a zůstává pouze v přáních západních ideologů ( vesměs převážně US původu )….naopak teplomilný čínský živel vždy inklinoval k expanzi na jich a z toho pohledu bych viděl spíž ohrožení u Austrálie, která je sama o sobě podstatně snazším soustem než Rusko.
    To má navíc možnost se spojenecky jistit smlouvou s Japonskem, které vzhledem k bezpáteřnosti USA , může mít s Číny podobné obavy.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    19:02 06.07.2018

    Semtam: "Dám ti jen vodítka, poválečná období a třeba Rumunsko. A myslim, že je to stejně na nic, protože stejně si z toho nic nevezmeš."

    Takže z jakého důvodu by měla nastat v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam: "Dám ti jen vodítka, poválečná období a třeba Rumunsko. A myslim, že je to stejně na nic, protože stejně si z toho nic nevezmeš."

    Takže z jakého důvodu by měla nastat v Rusku tak výmečná situace jenž nastává po válce?

    Gangut: Lidé na Dombasu se sami vyloučily z normálního života na Ukrajině. To oni vedly vojenské operace a zabírali území Ukrajiny bez mandátu. Hold se nechali zlákat medovými sliby Rusů...

    Nikde sem nepsal o tom, že by je měli pozabíjet. Psal sem o tom, že ti co na Ukrajině nechtějí žít mají mít svobodnou volbu odejít. Stejně tak jako v jiných částech Ukrajiny, kde se nerozhodly vést odpor vojenskou cestou. Překvapivě nebyli povraždění, ani vyhnáni. Ale jo propaganda mele stále něco jiného...
    Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    18:55 06.07.2018

    Gangute,

    on někdo zabíjí nebo vyhání ruskou menšinu z ostatních částí Ukrajiny? Třeba v Charkově?

    Minské dohody obsahují třeba kontrolu státní hranice Ukrajiny ukrajinskou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Gangute,

    on někdo zabíjí nebo vyhání ruskou menšinu z ostatních částí Ukrajiny? Třeba v Charkově?

    Minské dohody obsahují třeba kontrolu státní hranice Ukrajiny ukrajinskou vládou. Obsahovaly taky klid zbraní a ruská armáda vzápětí zaútočila na Debalceve. Tolik k tomu, kdo co plní a kdo ne. Máslo na hlavě mají obě strany.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    18:54 06.07.2018

    semtam

    prvy odstavec ti nejak nerozporujem lenze prave dosledok prveho odstavcu je to co je problemom Ruska a to je klesajuca populacia co pri ich hustote na km stvorcovy je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    prvy odstavec ti nejak nerozporujem lenze prave dosledok prveho odstavcu je to co je problemom Ruska a to je klesajuca populacia co pri ich hustote na km stvorcovy je problem a o com hovorim. Rusko prirodzene vymiera a kompenzuje to imigraciou

    a ano trend bol doteraz stupajuci, ale stupal velmi pozvolne aj to len od roku 2006

    a s tym, ze pocetnost jednej generacie ti nepovie ake budu silne dalsie rocniky s tym by som nesuhlasil. Ano nie je to jediny vstupny parameter, ale je to zakladny parameter s ktoreho mozes vychadzat.

    Ak generacia kde bol rocny prirastok cca 2,3 mil "vyprodukovala" rocny prirastok cca 1,5-1,6 mil. co ta vedie k tomu, ze generacia kde bol priemer 1,4 mil udrzi rastuci trend?

    Zmeni sa nieco zasadne v Rusku? Ano vojna vyvolava bajby boom to je dobre znamy fakt, ale trend v Rusku ako aj ostatne v inych vyspelych spolocenstvach je jedno max dve deti na rodinu a odkladanie rodicovskych povinnosti do neskorsieho veku. Mnoho parov zacina zostavat bezdetnych dobrovolne.

    Ano na zaklade dvoch rokov nemozes robit dalekosiahle zavery, ale su tu aj ine faktory ktore sa daju zohladnit a to su trendy v rodicovstve a produkcny zaklad z ktorych mozes vychadzat. A ked pozeram rok 2018 vs 2017 po jednotlivych mesiacoch tak bude dalsi pokles v pocte porodov
    Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    18:30 06.07.2018

    Jirosi
    A co znamená prinutit se vzdát? To akože má ruská vláda prinútiť ruskú menšinu na Ukrajine nechať sa pozabíjať alebo vyhnať? To by asi veľmi rýchlo skončila.
    Viete čo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi
    A co znamená prinutit se vzdát? To akože má ruská vláda prinútiť ruskú menšinu na Ukrajine nechať sa pozabíjať alebo vyhnať? To by asi veľmi rýchlo skončila.
    Viete čo obsahujú Minské dohody? Poviem vám to. Podmienky pre návrat samozvaných republík pod ukrajinskú správu. Decentralizáciu cestou zmeny ústavy, amnestiu a voľby. Ukrajinci to podpísali a nič z toho nesplnili. Naopak ani presídlenci z Donbasu nemajú právo voliť, prijali zákon o deokupácii tj. ako budú nakladať s kolaborantami atď.
    Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    17:58 06.07.2018

    Jirosi, já si myslím, že by Ukrajina jako signatář Minských dohod měla jako první udělat:
    1) Má být provedena ústavní reforma, klíčovým prvkem je decentralizace a schválení ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi, já si myslím, že by Ukrajina jako signatář Minských dohod měla jako první udělat:
    1) Má být provedena ústavní reforma, klíčovým prvkem je decentralizace a schválení trvalých právních předpisů o zvláštním postavení okresů Doněck a Luhansk s místní samosprávou, dohodnutých se zástupci těchto okresů.
    2)Amnestii a zákaz pronásledování a trestání osob v souvislosti s událostmi v Doněcku a Luhansku.
    Pokud tyhle dva body udělají, seberou "munici" jak povstalcům, tak RF, ale mě připadá, že se to současnému vedení UK nehodí.

    Jak jste psal o pupeční šňůře, RF ji udržuje úplně ze stejného důvodu jako my (Západ) s těmi "správnými umírněnými rebely"....Prostě se jim to do krámu hodí.

    O Krym, Donbas a Luhansk připravil UK hlavně Jaceňuk, na co sáhl, to posr*l... V mnohonárodnostním státě, kde je polovina lidí ruské národnosti, byl jak slon v porcelánu. Umění vládnout, to mu chybělo po té, co získal moc....
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:46 06.07.2018

    Jirosi

    Data ti poskytovat nebudu, protože mě nebaví neustále lenochum poskytovat data, když oni samou jsou líný jak prasata se o problematice něco nastudovat sami za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi

    Data ti poskytovat nebudu, protože mě nebaví neustále lenochum poskytovat data, když oni samou jsou líný jak prasata se o problematice něco nastudovat sami za sebe.

    Dám ti jen vodítka, poválečná období a třeba Rumunsko. A myslim, že je to stejně na nic, protože stejně si z toho nic nevezmeš.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:24 06.07.2018

    Semtam: "Opět, početnost jedné generace ti u lidí neřekne, jaké budou silné ročníky. Pokud by tomu tak bylo, tak planeta je už dávno přemnožená lidmi. A ona jednou bude. "

    Mohl ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam: "Opět, početnost jedné generace ti u lidí neřekne, jaké budou silné ročníky. Pokud by tomu tak bylo, tak planeta je už dávno přemnožená lidmi. A ona jednou bude. "

    Mohl by si to doložit daty? Tedy kdy porodnost mezi ročníky prudce vzrostla, i přesto že byli méně početné?
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    17:20 06.07.2018

    gangut: "Stav, ktorý je momentálne na východe Rusku nijako nevyhovuje, vyhovuje hlavne ukrajinskej verchuške a jej západným sponzorom. Ekonomika v sračkách, zločinnosť ako nikdy, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    gangut: "Stav, ktorý je momentálne na východe Rusku nijako nevyhovuje, vyhovuje hlavne ukrajinskej verchuške a jej západným sponzorom. Ekonomika v sračkách, zločinnosť ako nikdy, najnovšie pogromy na cigánov a za dverami voľby. Jediné čím možu momentálne operovať je ruská hrozba. "

    Takže vlastně souhlasíš s tím, že by je mělo buď Rusko společně z mezinárodním společenstvím donutit se vzdát. Pokud nepřijmou, tak je vojensky obsadit Ukrajinou?

    Pak zůstává ještě otázka, proč je tedy Rusové podporují. Vojensky, ekonomicky atd. Když je to vlastně jediná jejich pupeční šňůra co je drží na živu.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:19 06.07.2018

    Slavoslav

    Nechápeš, znovu, pokud po válce byl baby boom a porodnost byla cca 3 mil. lidí za rok, a nějaká dlouhodobá porodnost je kolem 2 mil či lehce nad, tak pokud nebude zase ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Nechápeš, znovu, pokud po válce byl baby boom a porodnost byla cca 3 mil. lidí za rok, a nějaká dlouhodobá porodnost je kolem 2 mil či lehce nad, tak pokud nebude zase výrazný baby boom, tak v nejbližších letech bude toto číslo v mínuse.

    Za další jsem ti ukázal, že to číslo ze zvyšuje a přestav si, že některé regiony jsou i v plusu. rozdíl z roku 2009 a 2015 tam je a to musíš započítat v současné době už zvýšenou mortalitu z poválečných ročníků.

    Opět, početnost jedné generace ti u lidí neřekne, jaké budou silné ročníky. Pokud by tomu tak bylo, tak planeta je už dávno přemnožená lidmi. A ona jednou bude.

    Za další ze 2 let nemůžeš určovat trend, ten se určuje po delší době.
    Skrýt celý příspěvek

  • Xander
    17:15 06.07.2018

    Kto? Kedy? Ako? To sa tazko odhaduje. Ale podla mna za terajsej situacie ked je je prezident USA Trump, tak by sa asi najskor priklonil na stranu Ruska. Aspon podla toho ako ma ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kto? Kedy? Ako? To sa tazko odhaduje. Ale podla mna za terajsej situacie ked je je prezident USA Trump, tak by sa asi najskor priklonil na stranu Ruska. Aspon podla toho ako ma cinanov v zuboch. Pre neho by bola nocna mora Cina zo surovinamy ktore su na Sibiri.
    Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    17:13 06.07.2018

    Jirosi
    Co maji delat? Rešpektovať dohody, ktoré sami v Minsku podpísali. Ak ste si nevšimol, Rusko neuznáva samozvané republiky a považuje ich stále za súčasť Ukrajiny. Stav, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi
    Co maji delat? Rešpektovať dohody, ktoré sami v Minsku podpísali. Ak ste si nevšimol, Rusko neuznáva samozvané republiky a považuje ich stále za súčasť Ukrajiny. Stav, ktorý je momentálne na východe Rusku nijako nevyhovuje, vyhovuje hlavne ukrajinskej verchuške a jej západným sponzorom. Ekonomika v sračkách, zločinnosť ako nikdy, najnovšie pogromy na cigánov a za dverami voľby. Jediné čím možu momentálne operovať je ruská hrozba.
    Logicky, čo možu takýmto postupom získať? Vyludnené územie s rozvrátenou infraštruktúrovˇ. Nebolo by pre nich lepšie dohodnúť sa?
    Ad Budapeštské memorandum. To nezaručuje nič, je to len memorandum ešte k tomu neratifikované.Ukrajina odovzdala jadrové zbrane hlavne pod tlakom USA. Tie najviac stáli o to aby sa nedostali do rúk hocikomu. A jadrové zbrane na Ukrajine by snáď chcel vidieť len sebevrah.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    16:53 06.07.2018

    Možná by to chtělo míň záporů ve větě :).
    Pak je ale asi pro Rusko důležitější nedostat se do stádia vnitřního rozkladu, než měnit Šilky za Tory a Tungusky (což je ale taky fajn ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Možná by to chtělo míň záporů ve větě :).
    Pak je ale asi pro Rusko důležitější nedostat se do stádia vnitřního rozkladu, než měnit Šilky za Tory a Tungusky (což je ale taky fajn kratochvíle).
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    16:45 06.07.2018

    Luky

    je nehovorim, ze Cina na Rusko nezoautoci. Svoj nazor som ti napisal uz predtym. Pre Cinu je vyhodnejsie si to nateraz kupit a kolonizovat za peniaze. Najma ked jedna aj v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky

    je nehovorim, ze Cina na Rusko nezoautoci. Svoj nazor som ti napisal uz predtym. Pre Cinu je vyhodnejsie si to nateraz kupit a kolonizovat za peniaze. Najma ked jedna aj v obchode z pozicie moci. A co to znamena obchodovat s Cinanmi ked su oni v pozicii moci sa spytaj nejakeho obchodaka. AK dojde k nejakej zmene hranic tak len ak Rusko bude v stadiu vnutorneho rozpadu tak ako bolo zaciatkom 90tych.

    Jedine co hovorim, ze tvoj argument o vzajomnom obchode kde si ako vyhodu dal prave rozdielnu strukturu obchodu Cina vs Rusko v porovnani s Cina vs zvysok sveta je chybny.

    Nic viac za tym nehladaj.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    16:42 06.07.2018

    Semtam

    ja som nikde nenapisal, ze ten prepad je len a len dosledkom sily jendotlivych reprodukcnych rocnikov. Len som ti poukazal ako ten trend vypada v skutocnosti. Tabulka z ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam

    ja som nikde nenapisal, ze ten prepad je len a len dosledkom sily jendotlivych reprodukcnych rocnikov. Len som ti poukazal ako ten trend vypada v skutocnosti. Tabulka z 2015 co si sem dal je z najlepsieho roku za poslednych 28 rokov a aj tam su tie cisla vo vacsine husto obycanych oblasti v minuse.

    k sile populacnych rocnikov som hovoril o tom ako pravdepodobne ovplyvnia trend do buducna. A opravnene sa domnievam, ze ked budes mat zrazu najblizsich 10-15 rokov v reprodukcnom veku polovicne mnozstvo ludi oproti predchadzajucemu obdobiu, ze sa to na pocte novych porodov prejavi.

    Teda ak Rusi nahodou nebudu ako kralici a v rozpore s trendom vo vyspelom svete si nepovedia, ze velka rodina je cool a nezacnu preferovat mnohodetne rodiny s dvojnasobnym poctom deti ako mali posledne roky.

    a pre Rusko je dolezite aj tak to kolko ludi bude mat celkovo a tam je fakt jednoznacny. Od 92 heho stratilo Rusko v pomere narodeny/mrtvy 13 429 858 obyvatelov. To je pokles populacie keby sa do Ruska nikto nepristahoval ani z neho neodstahoval.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    16:34 06.07.2018

    * Oprava Čtvrtá?

    * Oprava Čtvrtá?

  • Jirosi
    16:32 06.07.2018

    gangut: "Ale možno to budú nútení urobiť. Ukrajinci neustále porušujú mierovú dohodu."

    A co mají dělat čumět na to jak jim Rusové ukradli část státu. Kde se vytvoří trvalá ...
    Zobrazit celý příspěvek

    gangut: "Ale možno to budú nútení urobiť. Ukrajinci neustále porušujú mierovú dohodu."

    A co mají dělat čumět na to jak jim Rusové ukradli část státu. Kde se vytvoří trvalá enkláva? Za sladké sliby Ruska... Nevšiml jsme si, že by jim někdo vracel jaderné zbraně. Protože dohoda o celistvosti hranic byla porušena. Celkem by mě pobavilo, kdyby jim těch 8000 kusů měli Rusové vrátit.

    Luky:" Čína, která se chová spíš politicky než vojensky agresivně, zaútočí na nukleární velmoc, aby mohla levněji těžit. Obětuje politickou i možnou vojenskou podporu Ruska"

    Stále ignorace historie? Proč po třech válkách na Sibiři mezi dvěma nukleárními velmocemi nemohla vzniknout třetí?
    Od přebraní moci svedla válku skoro ze všemi svými sousedy. To mi zrovna jako stát dělající spíše diplomacii před silou moc nepříjde.....
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    15:09 06.07.2018

    Slavoslav

    Počkej, ty si ty čísla upravuješ jak chceš, to, že v letech 2016 a 2017 je propad porodnosti, tak to nemá nic společného s ročníky. Porodnost neovlivňuje ani tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Počkej, ty si ty čísla upravuješ jak chceš, to, že v letech 2016 a 2017 je propad porodnosti, tak to nemá nic společného s ročníky. Porodnost neovlivňuje ani tak generační zastoupení jako společenské poměry. V 90. letech byla nízká porodnost, ne proto, že by byla početně slabá generace, ale kvůli společenským poměrům. Tak dávat rovnítko mezi porodností v početní síle generace, není u lidí přesný a dokonce může docházet i k opačným jevům. lidé nejsou králíci.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    15:06 06.07.2018

    @Slavoslav

    Pokud se bavíme o útoku na Sibiř za účelem životního prostoru a ovládnutí surovinové základny (tedy větší rozlohy země, ne například malý proužek pod Vladivostokem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    @Slavoslav

    Pokud se bavíme o útoku na Sibiř za účelem životního prostoru a ovládnutí surovinové základny (tedy větší rozlohy země, ne například malý proužek pod Vladivostokem kvůli přístupu k Japonskému moři z nějakého velmi důležitého důvodu - ale to by bylo lepší se dohodnout, ne?) - Čína, která se chová spíš politicky než vojensky agresivně, zaútočí na nukleární velmoc, aby mohla levněji těžit. Obětuje politickou i možnou vojenskou podporu Ruska proti USA a Japonsku (spory o Kurily) za rozbombardovaná těžební pole, zamořenou a težko kolonizovatelnou zemi s množstvím tvrdého, nepřátelského obyvatelstva a partyzánskými sklony...jak říkám, vlhké sny s tím, jak jsou karty nyní rozdány. A samozřejmě, že o tom mnoho lidí sní, protože by taková situace oslabila rusy na západě.
    To už by se opravdu mělo bát Mongolsko a Kazachstán.....pak až někdy Rusko.
    Jak už jsem psal, jiná situace by nastala při čínském spojenectví s USA a nějakým tím poňoukáním...ale to je pro vás přeci nepředstavitelné, protože vy hoši víte, kteří jsou hodní a modří a kteří zlí a rudí.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    15:00 06.07.2018

    semtam

    nepletiem, porodnost v Rusku prudko poklesla zaciatkom 90tych, potom pozvolna stupala az kulminovala s takmer 2 milionmi v 2015. V 2016 prisiel pokles a v 2017 pomerne ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    nepletiem, porodnost v Rusku prudko poklesla zaciatkom 90tych, potom pozvolna stupala az kulminovala s takmer 2 milionmi v 2015. V 2016 prisiel pokles a v 2017 pomerne prudky prepad na 1,7 miliona

    a to sa teraz do reproduktivneho veku dostavaju slabe rocniky z 90 tych rokov takze bude len horsie co znamena koniec trendu zvysovania porodnosti

    A pre Rusko je to obzvlast v kontexte clanku problem pretoze sa vyludnuje najma vychodna cast skade mlady i ked je tam vyssia porodnost odchadzaju na zapad kde tak kompenzuju negativnu porodnost
    Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    14:50 06.07.2018

    Jirosi
    Vidím, že máte tú správnu ideologickú prípravu.
    Takže svoju inváziu. Takže teoreticky, keby teraz poslali na Donbas regulérne jednotky, tak sa vlastne nič nemení. Mám ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi
    Vidím, že máte tú správnu ideologickú prípravu.
    Takže svoju inváziu. Takže teoreticky, keby teraz poslali na Donbas regulérne jednotky, tak sa vlastne nič nemení. Mám pravdu?
    Ale možno to budú nútení urobiť. Ukrajinci neustále porušujú mierovú dohodu. Skúste sledovať trebárs unian.ua . Každý deň sa tam chvália svojimi úspechmi. Koľko zabili separov, koľko zničili BVP a bunkrov, koľko oslobodili územia - naposledy obsadili dedinu Zolotoje 2. Proste brnkajú rusom po nose.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    14:46 06.07.2018

    Slavoslav

    V pohodě, ono v tolika mapkách už aby se prase vyznalo :), já taky jsem si to musel ještě jednou prolézt, už v tom mám taky bordel.

    Ano, v ne ruských regionech je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    V pohodě, ono v tolika mapkách už aby se prase vyznalo :), já taky jsem si to musel ještě jednou prolézt, už v tom mám taky bordel.

    Ano, v ne ruských regionech je růst obyvatelstva vyšší, ale ono je to dáno věkovou skladbou. Jenže a budu se opakovat, jsou to regiony s nízkým počtem obyvatel. Celková porodnost se ale všude zvýšila oproti minulosti a ten trend tam je.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    14:42 06.07.2018

    Slavoslav

    Pleteš si dva pojmy, přírůstek obyvatelstva s porodností. Když po válce porodnost v Rusku atakovala 3 mil. lidí a poté se postupně snižovala k cca 2 mil., aby klesla ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Pleteš si dva pojmy, přírůstek obyvatelstva s porodností. Když po válce porodnost v Rusku atakovala 3 mil. lidí a poté se postupně snižovala k cca 2 mil., aby klesla v 90 letech na 1 a čtvrt a nyní se blíží ke 2 mil. lidí, tak je snad jasné, že vyšší mortalita se musí projevit. Rok 2017 sice vymazal přirozený přírůstek, budu hnusnej, ale pro celek je to přínos, než ztráta. Proč asi...

    Určitě vidíš, že v tabulce je znát vyšší porodnost cca od roku 2005. To, že je i vyšší mortalita je přirozené, když po válce byl baby boom. Důležitý údaj je ta porodnost.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    14:31 06.07.2018

    semtam

    edit

    tak aj mapka etnicity je z 2010 a mapka porodnosti je z 2009 takze si mal pravdu

    ale ani ta z 2015 nieje dovodom na radost z pohladu Ruska a etnickych Rusov. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    edit

    tak aj mapka etnicity je z 2010 a mapka porodnosti je z 2009 takze si mal pravdu

    ale ani ta z 2015 nieje dovodom na radost z pohladu Ruska a etnickych Rusov. Stale rastu neruske regiony a vies ako to je s populacnym rastom. Najskor su tie prirastky male v celkovom pocte, ale neskor ...
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    14:25 06.07.2018

    Luky

    ten argument s obcohodm je skor v tvoj neprospech.

    Co ma z logickeho hladiska vacsi zmysel? Zautocit na stat kde aktivne vyvazam a zarabam na tom, alebo na stat s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky

    ten argument s obcohodm je skor v tvoj neprospech.

    Co ma z logickeho hladiska vacsi zmysel? Zautocit na stat kde aktivne vyvazam a zarabam na tom, alebo na stat s ktoreho dovazam suroviny za ktore musim platit a mal by som ich po uspesnej vojjne zadarmo?

    A ako som ti pisal Cina si dava set sakra pozor, aby na tych surovinach nebola zavisla takze hrozba znicenia produktovodov by ju nezastavila. Ostatne to, ze sa obbchoduje v juanoch (priznam sa, ze som to netusil) dokazuje kto hra v tom vztahu prve husle. Som si totiz pomerne isty, ze Rusko by viac uvitalo keby sa zvoje suroviny dostavalo "tvrdsiu" menu a nie juan
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    14:25 06.07.2018

    Gangut:"Udalosti na Ukrajine, národnostný útlak v pobaltí a súčasný ekonomický a politický tlak má len Rusko provokovať. A potom stačí málo . Neviem, či sledujete , čo sa deje ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Gangut:"Udalosti na Ukrajine, národnostný útlak v pobaltí a súčasný ekonomický a politický tlak má len Rusko provokovať. A potom stačí málo . Neviem, či sledujete , čo sa deje teraz na Donbase. Je len otázkou času, kedy bude Rusko nútené zareagovať."

    To je jak z Hitlerova projevu z 30.let.
    Jak by mělo Rusko reagovat na svoji vojenskou invazi do cizího státu?
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    14:22 06.07.2018

    semtam

    ehm, tabulka ktoru som dal je az do roku 2017. Jedine plusove roky boli 2013 az 2015. 2016 bol da sa povedat nula a 2017 spolahlivo negoval tie plusove roky a pridal ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    ehm, tabulka ktoru som dal je az do roku 2017. Jedine plusove roky boli 2013 az 2015. 2016 bol da sa povedat nula a 2017 spolahlivo negoval tie plusove roky a pridal dalsich par desiatok tisic do minusu.

    data ktore davam z 2010 su narodnostne zlozenie podla scitania obyvatelstva kedze to je rok kedy prebehlo naposledy. Ako je to tam s etnicitou som ti daval na priklade zo Slovenska

    mapka zastupenia porodnosti a etnicity sa mi zda ze je zas z roku 2015 a tam to vychadza, ze regiony kde maju Rusi majoritu su v minusovych cislach co sa porodnosti tyka
    Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    14:19 06.07.2018

    StandaBlabol
    Ano, vlhký sen o konflikte Hitlera so Stalinom, ktorému bolo obetované Československo a Poľsko a dopadlo to nemeckým útokom na západ. A keby Hitler vo svojom ...
    Zobrazit celý příspěvek

    StandaBlabol
    Ano, vlhký sen o konflikte Hitlera so Stalinom, ktorému bolo obetované Československo a Poľsko a dopadlo to nemeckým útokom na západ. A keby Hitler vo svojom stihomame nenapadol Sojuz, ktovie ako by to skončilo.
    Rusko je v sučastnosti viac ohrozované na západe. Rusko netúži expandovať na západ. Načo. Najvačšia krajina na svete s počtom obyvateľov ako Japonsko a s v podstate nevyčerpateĺnými zdrojmi surovín.A už to nieje sojuz, ktorý sa snažil šíriť ideológiu. Západ sa snaží Rusko destabilizovať a oslabiť to je fakt. Udalosti na Ukrajine, národnostný útlak v pobaltí a súčasný ekonomický a politický tlak má len Rusko provokovať. A potom stačí málo . Neviem, či sledujete , čo sa deje teraz na Donbase. Je len otázkou času, kedy bude Rusko nútené zareagovať.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    13:55 06.07.2018

    Slavoslav

    Demografie a přirozený přírůstek je dlouhodobá věc. Z mapky porodnosti či přirozeného přírůstku poznáš sice kde se rodí nejvíc dětí a kde je příbytek a úbytek lidí v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Demografie a přirozený přírůstek je dlouhodobá věc. Z mapky porodnosti či přirozeného přírůstku poznáš sice kde se rodí nejvíc dětí a kde je příbytek a úbytek lidí v průměru.

    Dáváš tabulku z roku 2009, dám jsem tabulku z roku 2015 a sám uvidíš, že čísla se zvyšují. Ohledně mortality se není čemu divit, protože poválečné ročníky začínají umírat, protože byli cca o 1/3 silnější než během dalších desetiletí.

    https://ru.wikipedia.org/wiki/...

    Proto, když třeba Čečensko má jednu z největších porodností, tak z celkového počtu 146 mil. lidí se jedná o marginální záležitost.

    Ach ano, největší přírůstek mají na svědomí přistěhovalci, ale to mají v každé evropské zemi. Navíc Rusko si přilepšilo o další 2 mil. lidí (Krym).
    Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    13:46 06.07.2018

    Gangute,

    To byla ironie? Vlhky sen o konfliktu China - Rusko, stejne jako byl sen o valce mezi Hitlerem a Stalinem? A vsichni vime, jak to dopadlo?

    No pokud ja vim, tak to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Gangute,

    To byla ironie? Vlhky sen o konfliktu China - Rusko, stejne jako byl sen o valce mezi Hitlerem a Stalinem? A vsichni vime, jak to dopadlo?

    No pokud ja vim, tak to skoncilo valkou mezi temito dvema diktatory. A byla vubec nejkrvavejsi v lidskych dejinach.

    A nevim, proc tu vsichni predhazuje nejake vlhke sny. Proste jen debatujeme o tom, ze ohrozeni pro Rusko muze byt mnohem vice na Vychode nez na Zapade. Nevim o nikom, kdo tu napsal, ze to Rusku preje nebo tu valku chce.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    13:45 06.07.2018

    Luky: To by fungoval jen v případě, že by ty suroviny neleželi na území které hodlám dobít, nebo měli jinou alternativu kam dodávat. Což jasně dokazuje to, že museli přistoupit na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky: To by fungoval jen v případě, že by ty suroviny neleželi na území které hodlám dobít, nebo měli jinou alternativu kam dodávat. Což jasně dokazuje to, že museli přistoupit na obchody v Juanech...
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:42 06.07.2018

    Jirosi, vytváříš hloupé analogie, nečteš druhé.
    Moje argumentace se opravdu netočí pouze na obchodě...navíc ten obchod, o kterém píšete vy je spíš čínský vývoz, který je silný do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi, vytváříš hloupé analogie, nečteš druhé.
    Moje argumentace se opravdu netočí pouze na obchodě...navíc ten obchod, o kterém píšete vy je spíš čínský vývoz, který je silný do všech zemí světa. Ani USA ani Japonsko nedodávají do Číny v zásadním množství startegické suroviny.
    Prohlédněte si někdy mapu, alespoň jednou.
    -------
    Jediná Ruská propaganda, kterou sleduji, je ta, kterou mi servírujete tady.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    13:39 06.07.2018

    Jo a pro info. tu jadernou bombu jim pomohli vyvinout kluci ze SSSR...

    Gangut: "Rusko aj Čína sú kapitalistické štáty, nemajú potrebu šíriť svoju ideológiu ale zlepšovať ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jo a pro info. tu jadernou bombu jim pomohli vyvinout kluci ze SSSR...

    Gangut: "Rusko aj Čína sú kapitalistické štáty, nemajú potrebu šíriť svoju ideológiu ale zlepšovať ekonomiku a zisky"

    To je problém té definice, oba dva státy jsou předně totalitní. Proto právě šíří svojí silou... Krym, Ostrovy v Jihočínském moří, atd..
    Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    13:35 06.07.2018

    Konflikt medzi Ruskom a Čínou je vlhkým snom jastrabov na západe tak ako bol svojho času konflikt Hitlera so Stalinom. Ako to dopadlo vieme. Čína so svojim potenciálom určite bude ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Konflikt medzi Ruskom a Čínou je vlhkým snom jastrabov na západe tak ako bol svojho času konflikt Hitlera so Stalinom. Ako to dopadlo vieme. Čína so svojim potenciálom určite bude riskovať konflikt s jadrovou veľmocou, svojim prirodzeným spojencom voči americkému neoimperializmu. Rusko aj Čína sú kapitalistické štáty, nemajú potrebu šíriť svoju ideológiu ale zlepšovať ekonomiku a zisky. A to sa dá dosiahnuť elegantnejšie dohodami ako vojnami. A ak by mal byť dovodom čínskej expanzie populačný rast zopakujte si mapu sveta. Nemalo by byť viac ohrozené trebárs Mongolsko alebo Kazachstan?
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    13:34 06.07.2018

    Luky: Nemusíš být hlupák, jen se nezajímáš o historii. Řešíš společný obchod, ale vůbec nevíš jaké obchody spolu měli státy co měli územní spory... Jaký obchod měla Ukrajina s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky: Nemusíš být hlupák, jen se nezajímáš o historii. Řešíš společný obchod, ale vůbec nevíš jaké obchody spolu měli státy co měli územní spory... Jaký obchod měla Ukrajina s Ruskem? A zastavilo to Rusko ji napadnout...

    V druhé polovině minulého století spolu vedly 3. války a ani jedna strana s tím i přesto, že obě vlastnily jaderný arzenál problém neměla.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:33 06.07.2018

    No nevím, jestli za STÁVAJÍCÍ situace, kdy Čína v oblasti soupeří s USA a Japonskem (v jiných oblastech možná i s Indií, Vietnamem, Austrálií a ostrovními státy), je úplně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No nevím, jestli za STÁVAJÍCÍ situace, kdy Čína v oblasti soupeří s USA a Japonskem (v jiných oblastech možná i s Indií, Vietnamem, Austrálií a ostrovními státy), je úplně praktické napadnout Rusko.
    Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    13:32 06.07.2018

    Luky,

    tak znova. Minimálně z pohledu Číny se o žádnou silnou obchodní výměnu nejedná. Je desetinová ve srovnání s USA a mnohem menší než s dalšími sousedy Číny - Japonskem, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky,

    tak znova. Minimálně z pohledu Číny se o žádnou silnou obchodní výměnu nejedná. Je desetinová ve srovnání s USA a mnohem menší než s dalšími sousedy Číny - Japonskem, Taiwanem, Vietnamem i Indií.

    Občas je prostě potřeba dát si prohlášení ruské propagandy do souvislostí a porovnat čísla.
    Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    13:27 06.07.2018

    Luky,

    proč by Číňani nemohli nárokovat třeba Vnější Mandžusko? Nebo máš pocit, že o něj přišli už někdy ve středověku?

    Luky,

    proč by Číňani nemohli nárokovat třeba Vnější Mandžusko? Nebo máš pocit, že o něj přišli už někdy ve středověku?

  • Luky
    13:24 06.07.2018

    @Blábol
    Víš co, tak si to celý přečti ještě jednou, jen na tocích peněz to nestojí. Navíc já tu binárně neprorokuju budoucnost.
    Chlapci, momentálně máme rok 2018, na rusko se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    @Blábol
    Víš co, tak si to celý přečti ještě jednou, jen na tocích peněz to nestojí. Navíc já tu binárně neprorokuju budoucnost.
    Chlapci, momentálně máme rok 2018, na rusko se stále uvalují sankce, USA se prý přesouvá do Pacifiku za účelem soupeření s Číňany. Rusové kromě silné obchodní výměny s Čínou pořádají společná vojenská cvičení.

    Vám z toho ale vychází, že Čína napadne Rusko a já jsem hlupák, který nadhazuje moudra, ale nikdy nic nedokáže.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    13:20 06.07.2018

    Luky

    Podľa mňa chybne všetko determinujes podľa toho čo spravia USA. Lenže Čína má svoje vlastné záujmy a na Rusko nebude brať ohľad. Nikdy neboli prirodzeným spojencom a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky

    Podľa mňa chybne všetko determinujes podľa toho čo spravia USA. Lenže Čína má svoje vlastné záujmy a na Rusko nebude brať ohľad. Nikdy neboli prirodzeným spojencom a súperili aj za čias komunizmu. Mali priamy pohraničný konflikt prípadne proxy vojnu Vietnam - Kambodža.

    Keby si bol moskovským analytikom a dostal by si úlohu vypracovať podobnú analýzu čo by si bral ako pravdepodobnejsiu hrozbu? Štáty NATO ktoré do 2015 udržiavali v podstate hračkárske armády snáď okrem GB a Francúzska, alebo výrazne posilujucu Čínu ktorá neskrývane expanduje do svojho okolia čo robí dosť agresívne voči svojim susedom.
    Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    13:19 06.07.2018

    Luky,

    jasně, že nemusíš dokazovat nic. Obvykle se toho taky držíš. Prohodíš rádoby moudro typu "Vždycky sleduj tok peněz" a z další diskuze radši utečeš. Protože vysvětlit, jak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky,

    jasně, že nemusíš dokazovat nic. Obvykle se toho taky držíš. Prohodíš rádoby moudro typu "Vždycky sleduj tok peněz" a z další diskuze radši utečeš. Protože vysvětlit, jak to souvisí s pravděpodobností konfliktu na Sibiři a Dálném Východě, by bylo nad tvé síly.

    Jinak k těm tokům peněz. Rusko nepatří mezi největší obchodní partnery Číny. Je až ve druhé desítce, někde na úrovni Thajska nebo Malajsie. Daleko za státy jako třeba Nizozemí nebo Vietnam.

    A to slovo "nedolary" je taky hezké. Obvykle neříkám v čem neobchoduju, ale v čem obchoduju. A když nemůžu říct "rubl", tak aspoň řeknu "nedolar". Pak to nevypadá jako že o rubly nikdo nestojí.:)
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:16 06.07.2018

    oprava: v blízké minulosti

    oprava: v blízké minulosti

  • Luky
    13:15 06.07.2018

    Ruské (spíš Sovětské) impérium se hodně zmenšilo a pak po cca pětadvaceti letech připojilo Krym zpátky (to ještě z dost specifických důvodů 1000x probraných). Číňané v blízké ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ruské (spíš Sovětské) impérium se hodně zmenšilo a pak po cca pětadvaceti letech připojilo Krym zpátky (to ještě z dost specifických důvodů 1000x probraných). Číňané v blízké budoucnosti nepřišli o nic na ruském území.

    To by nejdřív museli připojit Mongolsko...když to budeš brát jako návrat k období největší expanze (někdy ve středověku).
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    13:07 06.07.2018

    Luky: Akorát trošku pomíjíš to, že Čína se na rozdíl od zemí EU ve svém okolí snaží expandovat. A její nárok na dálný východ bráno "východní" terminologii je stejný jak Ruský nárok ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky: Akorát trošku pomíjíš to, že Čína se na rozdíl od zemí EU ve svém okolí snaží expandovat. A její nárok na dálný východ bráno "východní" terminologii je stejný jak Ruský nárok na Krym.

    Pokud tu někdo změnu obchodování Ruska s Čínou v jiné měně jako Dolaru bere jako vítězství, tak reálně to znamená jediné a to podlehnutí Ruska Číně. Tedy Juanu.

    Číňané nepotřebují obsadit celou Sibiř, to ostatně neudělaly ani Rusové. Stačí jim jen ten jižní pás co zajišťuje logistické fungování severních oblastí. A ohledně nechutě Číňanů žít v extrémních podmínkách... podívejte se na Tibet, kde s tím problém nemají.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:51 06.07.2018

    Pokud budou USA přesouvat svoje tlaky do Pacifiku a pouštět se do Číňanů a zároveň budou oddělovat Rusko od Evropy, pak budou Rusko-Čínské vztahy posilovat (fakt není důvod se v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud budou USA přesouvat svoje tlaky do Pacifiku a pouštět se do Číňanů a zároveň budou oddělovat Rusko od Evropy, pak budou Rusko-Čínské vztahy posilovat (fakt není důvod se v takové situaci škorpit).

    Pokud by Evropa posilovala vztahy s Rusy a například Američané s Číňany - riziko konfliktu na východě poroste.
    Jako možné je cokoli.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    12:43 06.07.2018

    Luky

    to s tym obchodom mas iste pravdu. Cina dovaza z Ruska nerastne suroviny v coraz vacsej miere, len s jednym velkym ALE. Dava si pozor, aby si na Rusku nevybudovala ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky

    to s tym obchodom mas iste pravdu. Cina dovaza z Ruska nerastne suroviny v coraz vacsej miere, len s jednym velkym ALE. Dava si pozor, aby si na Rusku nevybudovala zavislost a diverzifikuje zdroje. Myslis, si, ze Cinania si nevsimli Ruske natlakove akcie s plynom svojho casu a ze dobrovolne dostanu aj seba do podobnej pasce?

    Dalej rast samotneho obchodu nic nevypoveda o vztahoch do buducna a Rusko nie je a dlho nebude trh ktory by bol pre Cinu klucovym. Na to ma Rusko prilis malu kupyschopnost obyvatelstva.

    A z dlhodobeho hladiska ma Chramcichin podla mna pravdu. Skor Rusku hrozi vojensky konflikt s Cinou kvoli uzemiu ako podobny konflikt s NATO. Tym nechcem povedat, ze tam v dohladnej dobe bude vojna. Ved pre Cinu je vyhodnejsie si Sibir a jej suroviny kupovat a kolonizovat prostrednictvom investicii ako riskovat odvety jadrovymi zbranami. A casom uvidi, staci, ze po Putinovi pride slaby vodca co je nevyhoda diktatur a Rusko upadne na dlhe roky pocas ktorych bude zabetonovany v pozicii do vnutorneho chaosu. Potom si mozno nejaky ten kusok uzdibne, ale skor nie.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:40 06.07.2018

    Já nic dokazovat nemusím Blábole.

    Vlhké sny o čínské invazi na Sibiř nejsou v místních diskuzích nic nového.
    Možná by ale bylo víc k věci rozebrat obchodní taškařice s USA.

    Já nic dokazovat nemusím Blábole.

    Vlhké sny o čínské invazi na Sibiř nejsou v místních diskuzích nic nového.
    Možná by ale bylo víc k věci rozebrat obchodní taškařice s USA.

  • StandaBlabol
    12:27 06.07.2018

    Luky,

    a co to dokazuje? Stejně tak roste obchod Čína - USA. Čína - Německo. Atd., atd. Čína roste, potřebuje suroviny a vývozní trhy pro výrobky. Úspěšně obchoduje s kdekým. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky,

    a co to dokazuje? Stejně tak roste obchod Čína - USA. Čína - Německo. Atd., atd. Čína roste, potřebuje suroviny a vývozní trhy pro výrobky. Úspěšně obchoduje s kdekým.

    Obchodu SSSR - Německo se na jaře 1941 taky dařilo výborně, Hitler potřeboval spoustu surovin pro válku s Velkou Británií. Ukrajina byla před invazí na Krym jedním z největších tří nebo čtyř obchodních partnerů Ruska. Ani v jednom případě to agresi nezastavilo.
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:04 06.07.2018

    Já vím, ale on si na Čínské hrozbě dělá kariéru - evidentně je to pro něj evergreen a šance odlišit se od ostatních....
    Možná se teď bude lámat chleba a spojenectví se budou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já vím, ale on si na Čínské hrozbě dělá kariéru - evidentně je to pro něj evergreen a šance odlišit se od ostatních....
    Možná se teď bude lámat chleba a spojenectví se budou přeskupovat, možná jde o přechodné turbolence - opravdu není jisté, kde vazby budou posilovat a kde uvadat.
    Já bych proti spojenectví s Ruskem v opozici k Číně nebyl. Vždycky jsem to považoval za přirozenější stav, než si kolem Evropy dobrovolně budovat nárazníkový koridor.

    Momentální realita ale je, že Rusko-Čínský obchod roste a v nedolarech, jak psal Givi. Vždycky sleduj tok peněz.
    Proto mi připadá Supremeho poznámka dětinská.
    Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    12:01 06.07.2018

    Alexander Chramčichin ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Alexander Chramčichin https://ru.wikipedia.org/wiki/... Čiže odborník asi ako Votápko.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    11:57 06.07.2018

    Luky

    to s tym jednym vybranym analytikom zo stoviek mas iste pravdu. Len toto je zhodou okolnosti analytik ktory pracuje ako zastupca riaditela Moskovskeho Ustavu politickej a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky

    to s tym jednym vybranym analytikom zo stoviek mas iste pravdu. Len toto je zhodou okolnosti analytik ktory pracuje ako zastupca riaditela Moskovskeho Ustavu politickej a vojenskej analyzy.

    To nie je ako u nas Edko Chmelar ci nejaky iny samozvany analytik ktoreho nazor zavazi ako prd vo vetre
    Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:46 06.07.2018

    Superme
    těžká rána pro Giviho, protože jeden vybraný analytik ze stovek něco řekne?
    Z miliard lidí si mohu vždycky najít někoho, kdo řekne něco, o co se mohu opřít. Důležité jsou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Superme
    těžká rána pro Giviho, protože jeden vybraný analytik ze stovek něco řekne?
    Z miliard lidí si mohu vždycky najít někoho, kdo řekne něco, o co se mohu opřít. Důležité jsou ale činy, události, realita.
    Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:02 06.07.2018

    Musím připomenout velmi dobrý příspěvek petrise. Na Sibiři žije málo lidí proto, že se tam žije sakra blbě. Stejně, jako se nemusí masivní invaze obávat země, jejichž podstatnou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Musím připomenout velmi dobrý příspěvek petrise. Na Sibiři žije málo lidí proto, že se tam žije sakra blbě. Stejně, jako se nemusí masivní invaze obávat země, jejichž podstatnou část tvoří Sahara, přestože mají obvykle mizerné armády, a kolem jsou země, odkud proudí migranti.
    Navíc Čína se paradoxně sama potýká s demografickými výzvami. Politika jednoho dítěte přinesla plody, nikdo ale nečekal, že zafunguje tak moc. Takže čínská společnost brutálně stárne a mladí se do kolonizování ani vlastního venkova nehrnou.

    Jinak nerozumím narážkám na slovník. Klauni z NATO celkem adekvátně koresponduje s výroky běžně používanými v produktech Votápka, Jandy, Marjanovice, o Fendrychovi a spol ani nemluvím. Běžné výrazivo, necítil bych se tím nijak pobouřen.
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    10:55 06.07.2018

    Takeda: ten slovník lze přisuzovat spíše frustrovanosti nad tím jak jsou "světovou" velmocí, ale na hliněných nohou závislých pouze na ceně nerostných surovin. Pokud se neproberou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Takeda: ten slovník lze přisuzovat spíše frustrovanosti nad tím jak jsou "světovou" velmocí, ale na hliněných nohou závislých pouze na ceně nerostných surovin. Pokud se neproberou a nezačnou více makat než chlastat a hulit, tak se jim nic nepodaří změnit.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    06:28 06.07.2018

    semtam

    :)

    takze a sa vratime k prvotnej otazke ku ktorej si tu daval podklady

    A nie, Rusko problem s porodnostou nevyriesilo a rok 2017 spolahlivo vymazal vsetok ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    :)

    takze a sa vratime k prvotnej otazke ku ktorej si tu daval podklady

    A nie, Rusko problem s porodnostou nevyriesilo a rok 2017 spolahlivo vymazal vsetok prirodzeny prirastok z troch plusovych rokov v poslednej dekade. Ak jeho populacia rastie tak vdaka pristahovalectvu.

    Co sa tyka porodnosti regionov mapky su tu, kazdy si ich moze pozriet a urobit obraz sam
    Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    23:45 05.07.2018

    A má pravdu - nakonec sám Putin si toho je zcela jistě moc dobře vědom, že nebezpečí pro Rusko je úplně jinde, než na Západ.

    givicz - To teď byla těžká rána, co? Že nějaké ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A má pravdu - nakonec sám Putin si toho je zcela jistě moc dobře vědom, že nebezpečí pro Rusko je úplně jinde, než na Západ.

    givicz - To teď byla těžká rána, co? Že nějaké spojenectví Čína-Rusko neexistuje :)
    Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    22:16 05.07.2018

    Tak podívám se na článek z roku 2013, kde se píše :
    "Analytik Alexandr Chramčichin nedávno zveřejnil "scénář", jak by mnohem početnější čínská vojska mohla během pár dnů obsadit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak podívám se na článek z roku 2013, kde se píše :
    "Analytik Alexandr Chramčichin nedávno zveřejnil "scénář", jak by mnohem početnější čínská vojska mohla během pár dnů obsadit vylidňující se Sibiř, aby tak vyřešila čínský problém s přelidněním."
    Zdroj: https://www.lidovky.cz/putin-p...

    Potom se podívám na reálnou situaci z poslední doby, kdy Rusko - Čínský vzájemný obchod raketově roste, zvyšuje se objem obchodu v národních měnách, pořádají se společná Rusko - Čínská vojenská cvičení namátkou z poslední doby:

    https://www.youtube.com/watch?...
    https://www.youtube.com/watch?...
    Skrýt celý příspěvek

  • astor
    21:45 05.07.2018

    Ano, jak mi, vyznavači evropských hodnot říkáme - Divid et impera.

    Ano, jak mi, vyznavači evropských hodnot říkáme - Divid et impera.

  • semtam
    21:16 05.07.2018

    Slavoslav

    Né prosím, už dost té mizérie.

    Příliv Rusů do Ruska z nástupnických zemí SSSR byl hlavně v 90. letech. Ten alespoň částečně vykompenzoval emigraci, plus úmrtí. Po ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Né prosím, už dost té mizérie.

    Příliv Rusů do Ruska z nástupnických zemí SSSR byl hlavně v 90. letech. Ten alespoň částečně vykompenzoval emigraci, plus úmrtí. Po roce 2000 spíše do Ruska šli lidé neruského původu, než rusové jako takový.

    Přílivem v 90. letech asi těžko prokážeš stále se neměnící % zastoupení na celkové populaci. Když dle dat jen do jisté míry vykompenzoval odchod z Ruska. Navíc nakládáme s daty po roce 2000. Kdy tento fenomén vystřídal fenomén migrace do Ruska z zemí býv. SSSR (neruského původu).

    Mimochodem, tohle se to již řešilo.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    20:29 05.07.2018

    semtam

    mimochodom, keby si si z toho clanku na HN zobral aj nieco ine tak najdes dalsi dovod preco zostava etnicke zlozenie +- rovnake

    i ked Rusko ako take vymiera, i ked ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    mimochodom, keby si si z toho clanku na HN zobral aj nieco ine tak najdes dalsi dovod preco zostava etnicke zlozenie +- rovnake

    i ked Rusko ako take vymiera, i ked porodnost ako taku tahaju "neruske" regiony tak dochadza k zvysovaniu celkovej populacie Ruska co je sposobene pristahovalectvom kde sa do Ruska vracaju najma etnicky Rusi z byvalych sovietskych republik a vyrovnavaju schodok v porodnosti

    vies to je ta praca s daty
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    20:06 05.07.2018

    semtam

    ako citam tak citam pisal si o porodnosti v Rusku a ta je v minusovych hodnotach co jasne hovori odkaz na anglicky wiki a na to som reagoval prvym odkazom. Zvysovanie ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam

    ako citam tak citam pisal si o porodnosti v Rusku a ta je v minusovych hodnotach co jasne hovori odkaz na anglicky wiki a na to som reagoval prvym odkazom. Zvysovanie populacie taha pristahovalectvo posledne roky aj v Rusku, nie je to specialita len u nas

    Nejaku etnicitu si otvoril po otazke od Adanedhel a tam som reagoval mapkami ohladom zastupenia tej porodnosti v Rusku a ktore regiony ju tahaju.

    A ano mas pravdu, ze podla vysledkov scitania ludu je zastupenie rusov +- to iste uz dlhe roky. Lenze scitanie funguje na zaklade toho co tam vyplnis. Ja som napr po poslednom scitani zistil ze u nas v dedine zije len jeden cigan zvysok su to vsetko etnicky slovaci. Teda podla toho co zaskrtli.

    co sa tyka HNonline tvoj nazor ti neberiem. Ten som dal len na dolozenie ktora tabulka z wiki bude asi spravna. A ano naozaj je najdolezitejsia informacia ktoru si si z toho clanku vzal okrajova zmienka o Europe na uvod. Alebo aj nie
    Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    19:57 05.07.2018

    Myslím, že je to velmi pěkný a pravdivý článek. A na něj navazuje velmi kultivovaná a dobrá diskuze. Díky za to pane Grohmane/Chramčichine, díky za to chlapi.

    Myslím, že je to velmi pěkný a pravdivý článek. A na něj navazuje velmi kultivovaná a dobrá diskuze. Díky za to pane Grohmane/Chramčichine, díky za to chlapi.

  • semtam
    18:59 05.07.2018

    Slavoslav

    Teď jsem si přečetl ten váš odkaz na hnonline.sk, no jako pěkné cancy se u vás píšou. Slovensko a Európa má nárost obyvatelstva i přes trolení oponentů. Tady si autor ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Teď jsem si přečetl ten váš odkaz na hnonline.sk, no jako pěkné cancy se u vás píšou. Slovensko a Európa má nárost obyvatelstva i přes trolení oponentů. Tady si autor článku nějak nepochopil, že za nárůst obyvatel Evropy nemůže porodnost tamějších obyvatel, jako migrace a porodnost obyvatel mimo Evropu a také ji ovlivnila migrace z Ruska a bývalých zemí SSSR.

    Jinak "svádět" současnou vyšší porodnost (od roku cca 2010) za silné ročníky 1970-1990 je trochu mimo, protože ty silné ročníky až tak silné oproti ostatním nebyli, o nějakém rozdílu se pomalu ani nedá mluvit.

    Jinak česká a slovenská porodnost je +/- nyní kolem 0 narozených/zemřelých.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    18:33 05.07.2018

    Slavoslav

    Myslím, že práce s údaji není vaše silná stránka.

    Odkaz na Wiki, který jste mi poskytl jasně hovoří o tom, o čem jsem psal a tím je etnické zastoupení, mohl jste ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Myslím, že práce s údaji není vaše silná stránka.

    Odkaz na Wiki, který jste mi poskytl jasně hovoří o tom, o čem jsem psal a tím je etnické zastoupení, mohl jste si i všimnout, že podíl Rusů od roku 2002 do roku 2010 se nepatrně zvýšil, jinak etnické složení obyvatelstva je +/- stejné.

    Dám jsem další zajímavé údaje ohledně demografie. A ještě pro úplnost, nejvyšší míra porodnosti v RF je v krajích s nejmenším podílem obyvatelstva, to vysvětluje proč se celková etnicita nadále nemění a má nepravidelnou tendenci kolísání.

    https://ru.wikipedia.org/wiki/...

    https://ru.wikipedia.org/wiki/...
    Skrýt celý příspěvek

  • petris
    18:11 05.07.2018

    Žiadne milióny Číňanov na Sibír nesmerujú. Sibír je extrémne ťažko obývateľný, preto tam väčšina ľudí žije v pár väčších mestách. Za posledné dva roky z Číny do Ruska prišlo 16264 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Žiadne milióny Číňanov na Sibír nesmerujú. Sibír je extrémne ťažko obývateľný, preto tam väčšina ľudí žije v pár väčších mestách. Za posledné dva roky z Číny do Ruska prišlo 16264 Číňanov, ale v rovnakom období zase odišlo 16437 Číňanov, čiže bilancia za dva roky je -173 Číňanov. Mimo aglomerácie miest tam dokážu fungovať len lesné a stepné etniká na Altaji a v Zabajkalsku. Väčšinu z nich tvoria Burjati, Kalmici a Mongoli a nikto z nich nemá k Číne práve nejak vrelý vzťah (už historicky väčšina z týchto národov boli buď nájazdníci a nepriatelia Čínskeho cisárstva, alebo boli Čínou porazení a vyhnaní práve na Sibír). Inak, Rusi na Ďaleký východ nezabúdajú a snažia sa motivovať Rusov k vnútornej kolonizácii rôznymi príspevkami pri presťahovaní či bezplatným pridelením hektáru pôdy a pod.
    Vojensky ho dobývať je tiež ťažké sci fi, ani tá najlepšia armáda na svete by tam dlhodobo nedokázala viesť boj, proste tie podmienky tam sú vhodné možno tak pre partizánov, ale s tým by si ruská armáda s veľkou pravdepodobnosťou poradila. Pre Čínu je oveľa jednoduchšie a racionálnejšie si pôdu prenajať, tak ako to robia napr. v Chabarovskom kraji.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    18:07 05.07.2018

    semtam ono ta ceska verzia wikipedie nema posledne roky poriadne vyplnene a je tam rozpor napr voci anglickej ktora sa zhoduje aj s tym co som cital inde ...
    Zobrazit celý příspěvek

    semtam ono ta ceska verzia wikipedie nema posledne roky poriadne vyplnene a je tam rozpor napr voci anglickej ktora sa zhoduje aj s tym co som cital inde https://en.wikipedia.org/wiki/... zdroj ktory potvrdzuje anglicku verziu https://komentare.hnonline.sk/... par rokov boli v pluse, skok vdaka pribratiu Krymu a stale sa potacaju okolo nuly co sa tyka etnicity deti dve mapky z ceskej wiki percentualne zastupenie etnickych rusov v regionoch https://cs.wikipedia.org/wiki/... rast populacie v regionoch https://cs.wikipedia.org/wiki/... Regiony kde su etnicky Rusi vymieraju, rastu najma tie kde maju mensie zastupenie
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:41 05.07.2018

    Adanedhel

    Tak ona porodnost se týká Ruska jako takového, nějaké etnická data nově narozených dětí ti těžko dodám, protože snad ani takové statistiky se nedělají. Bylo by to i ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Adanedhel

    Tak ona porodnost se týká Ruska jako takového, nějaké etnická data nově narozených dětí ti těžko dodám, protože snad ani takové statistiky se nedělají. Bylo by to i vtipné, kdyby se uvádělo v rodném listě 3/4 Rus a z 1/4 Tatar.

    Pokles porodnosti a i její nárůst prakticky postihl všechny národy RF, vycházím z celkové etnického složení RF. Protože kdyby se jedni množili jako králíci a druzí jen umírali, tak na složení obyvatelstva to musí být znát.

    S ekonomikou se poměrně hejblo, kdyby se nehejblo, tak Rusko skutečně krachne.
    Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
    17:31 05.07.2018

    Semtam bavme se o etnických rusech nebo jak se tomu po Orwellovsku teď říká. A co se týče ekonomické reality tam, tak to se taky moc nepovedlo. Ale je to určitě lepší. Inu. Ale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Semtam bavme se o etnických rusech nebo jak se tomu po Orwellovsku teď říká. A co se týče ekonomické reality tam, tak to se taky moc nepovedlo. Ale je to určitě lepší. Inu. Ale když bych si měl vsadit na střet ruské nebo libovolné evropské divize, tak si jednoznačně vsadím na Rusy. Je to mnoho, ale není to všechno.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:19 05.07.2018

    StandaBlabol

    No, ono je to složitější, už někdy kolem roku 2005 se uvádělo, že miliony Číňanů míří na Sibiř.
    V současné době ty miliony Číňanů tam moc vidět teda nejsou, ale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    StandaBlabol

    No, ono je to složitější, už někdy kolem roku 2005 se uvádělo, že miliony Číňanů míří na Sibiř.
    V současné době ty miliony Číňanů tam moc vidět teda nejsou, ale tím samozřejmě neříkám, že jejich zastoupení tam neroste.

    Je tu ale otázka, nakolik jsou loajální své vládě či nikoliv, spíše nikoliv, jediné v čem mají vazby je národní cítění a jsou poměrně nacionalističtí.

    Pak je také otázka, nakolik jim RF bude otevírat hranice, protože jak víme RF není EU.

    A pro zajímavost v Číně existují nově postavená města pro miliony lidí, ale prakticky v nich nikdo nebydlí.
    Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    16:59 05.07.2018

    Sibiř a Dálný Východ jsou pro Rusko neudržitelné, protože je nedokáží zalidnit. Naopak, obyvatel ruského původu tam ubývá. A rok od roku přibývá Číňanů. Až jich bude většina, tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Sibiř a Dálný Východ jsou pro Rusko neudržitelné, protože je nedokáží zalidnit. Naopak, obyvatel ruského původu tam ubývá. A rok od roku přibývá Číňanů. Až jich bude většina, tak jen stačí, aby se na pokyn z Číny (nebo i bez něj) začali dožadovat větší autonomie a oheň je na střeše. A může do skončit jako v Čečensku. S tím rozdílem, že Čečenci za sebou neměli nejlidnatější zemi světa s jaderným arzenálem a armádou, která několikanásobně převyšuje tu Ruskou. Jaderné zbraně budou k ničemu, těžko je Rusko může použít na svém vlastním území proti zalidněným oblastem, kde jsou smíchání Rusové a Číňani. A proti Číně je nepoužijí taky, protože:
    1) Čínská odveta
    2) Čína bude tvrdit, že je jí to vůbec netýká. Že je to spor místních obyvatel s Moskvou (viz. scénář na Donbasu). Všechny zbraně místní zabavili Rusům a všichni mrtví čínští vojáci byli na dovolené (případně i s technikou).

    Konfucius "Na zem bez národa vždy přijde národ bez země.“
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    16:48 05.07.2018

    Adanedhel

    Tak zrovna tohle bych netvrdil

    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    Adanedhel

    Tak zrovna tohle bych netvrdil

    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  • semtam
    16:38 05.07.2018

    KOLT

    Díky za otázku, to je poměrně důležité. Pokud někdo na někoho zaútočil, tak měl vždycky pro to svojí záminku. I nazi Německo zaútočilo na Polsko pod záminkou, že Polsko ...
    Zobrazit celý příspěvek

    KOLT

    Díky za otázku, to je poměrně důležité. Pokud někdo na někoho zaútočil, tak měl vždycky pro to svojí záminku. I nazi Německo zaútočilo na Polsko pod záminkou, že Polsko provedlo útok na něj.

    Skutečnost a praxe byla ovšem naprosto jiná. Záminka či prvotní útok je často zfalšován, jen proto, aby se obhájila agrese.
    Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:32 05.07.2018

    semtam, fakt by mě zajímalo, jak by mohl být uplatněn článek 5 při útoku na kohokoliv...

    semtam, fakt by mě zajímalo, jak by mohl být uplatněn článek 5 při útoku na kohokoliv...

  • Slavoslav
    16:23 05.07.2018

    SofF

    ehm, mozno by stalo opytat sa Rusov, Korejcov ci Cinanov kedy slo Japonsko do vojny. Ale myslim, ze budu mat trochu iny nazor o chuti predvojnoveho Japonska ...
    Zobrazit celý příspěvek

    SofF

    ehm, mozno by stalo opytat sa Rusov, Korejcov ci Cinanov kedy slo Japonsko do vojny. Ale myslim, ze budu mat trochu iny nazor o chuti predvojnoveho Japonska bojovat.

    Tiez sa Cina hasila s Vietnamom, s Indiou, Vietnam s Kambodzou, Koreje medzi sebou atd. tych konfliktov tam bolo dost
    Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    16:14 05.07.2018

    Nejhorší je ten slovník. Klauni z NATO, impotenti. Ti rusáci jsou v hrozným zajetí vlastní propagandy. Už nejsou schopný ve veřejném prostoru normální debaty. I tady se bez toho ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nejhorší je ten slovník. Klauni z NATO, impotenti. Ti rusáci jsou v hrozným zajetí vlastní propagandy. Už nejsou schopný ve veřejném prostoru normální debaty. I tady se bez toho autor neobejde.
    Skrýt celý příspěvek

  • SofF
    16:08 05.07.2018

    flanker: jenže moc na vybranou neměli, je to hra se sirkama v tmavém skladu paliv - světlo je třeba, ale riziko veliké. Dobře věděli o co se číňani budou pokoušet, jenže když by ...
    Zobrazit celý příspěvek

    flanker: jenže moc na vybranou neměli, je to hra se sirkama v tmavém skladu paliv - světlo je třeba, ale riziko veliké. Dobře věděli o co se číňani budou pokoušet, jenže když by nedali nic tak by Čína nemohla krýt záda a zaměstnávat Státy. Čínani a obecně Asiati se nehrnou do válčení pokud si mohou vše potřebné pohodlně koupit. Japonsko šlo do války až když bylo jasné že v zásobování hrozí zaškrcení a kontrola tras Brity a Američany, tam už to bylo jen buď a nebo. A Rus není jako přihlouplí kovbojové, ti mají vůli se slušně dohodnout aby to bylo výhodné pro obě strany, stejně jako Čínani, proto si padli do noty když je přestali dělit jemné ideologické nuance. Navíc je tu snaha o větší spolupráci s Japonci aby se vyvažoval čínský živel a byli pro ně zdatnou konkurencí. Navíc se slibně rozvíjí projekty s Korejemi kdy ta severní se už delší dobu odklání od Číny k Rusku které toho pochopitelně využívá. Taky Mongolsko nevidí rádo čínskou expanzi, dynamika regionu je velká takže o jednostranné dominanci ČLR nemůže být řeč. Čistě teoreticky by se čínská vojska mohla pokusit obsadit Sibiř ale nic by nebylo jisté jen kolosální ztráty na čínské straně a použítí jaderných zbraní. Tohle by riskl jen zcela šílený nebo zoufalý vůdce kdy by neměl už co ztratit. Spíš mi to přijde opět článek pro ruskou vnitřní potřebu za účelem ovlivnění větších výdajů do armády na úkor jiných sektorů.
    Chápu autora že poukazuje na špatný stav, jenže by měl dodat že ruské vedení stálo s malými zdroji ze kterých se dal pořádně financovat jen jeden strategický směr, tudíž padlo logické rozhodnutí na jihozápad a sekundárně sever (Arktida), tam kde je hrozba nejaktutnější a zároveň nejdůležitější vojensky pokrýt důležitá ekonomická aktiva. Východní hranice byla oprávněně vedena za minimálně rizikovou, takže pěkně jedno po druhém dle stupně důležitosti.
    Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    16:06 05.07.2018

    Technicky vzato, NATO je 3-4x silnější než Rusko.

    Na AN jsme měli tu čest číst prozatím dva komentáře vlivných lidí RF a jejich pohled na armádu RF. Oba dva neřeší nějaké ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Technicky vzato, NATO je 3-4x silnější než Rusko.

    Na AN jsme měli tu čest číst prozatím dva komentáře vlivných lidí RF a jejich pohled na armádu RF. Oba dva neřeší nějaké válečné tažení směr západ, jih či východ, ale poukazují na obranu RF a její dostatky či nedostatky.
    V čem se liší je názor na hlavní hrozbu pro RF. První mluvil o útoku NATO, druhý mluví o útoku Číny.
    Z našeho pohledu je zajímavější útok NATO. Sice jsme již x let masírovaní ruskou hrozbou a jak na nás Rusko zaútočí, ale po technické stránce se agrese Ruska vůči NATO jeví dost bizardně, když i Rusko řeší více svojí obranu, než nějaké tažení napříč Evropou.

    Stav evropských armád NATO je sice mizerný, ale USA by jistě nestála stranou, ba naopak by hráli klíčovou roli. A nepovinný článek 5 by se s velkou jistotou uplatnil mezi drtivou vetšinou členů NATO a asi i velkoryse.

    A naopak, kdyby NATO zaútočilo na Rusko, tak by článek 5 sice byl myslím také dodržen, ale už vlažněji a spíše s donucení. Navíc agresor, který by napadl Rusko ze západu, tak by moc toho nezískal, špíše jen a pouze problémy, protože největší bohatství Ruska leží blíže k Číně, která by určitě nelenila a sama by nechtěla mít třeba USA na sever od hranic.
    Je tu ovšem jeden klíčový prvek a tím jsou JZ, které když si sečteme arzenál USA, RF a Číny by dokázali planetu zničit na několikrát, tak je lepší, když každého jeho dobyvačné ambice na tak velká sousta zajdou.

    A ohledně výzbroje RF, jak ji vidí Chramčichin. Vcelku reálně poznamenává, že některé druhy techniky jsou víc ke škodě než k užitku. MIG-35 je z ruského pohledu stále drahý stroj i když v porovnání se zahraniční konkurencí patří mezi ty nejlevnější, tak Chramčichin myslel jednomotorový stroj snadný na údržbu a provoz. Hlavní tíhu mají nadále mít těžká letadla jako SU-35. SU-35 dává přednost před SU-57, protože nevěří v jeho dostatečné zastoupení.

    Ohledně pozemních sil a do toho započítám i VDV by vytvořil těžké mechanizované brigády vyzbrojené BVP T-15 a lehčí vozidla by přenechal VDV. Což jistě má svou logiku, ale z mého pohledu by brigády s T-15 byli stále kvůli logistice pomalejší a náročnější na přepravu než běžná BVP jako BMP-2/3 či Kurganěc-25.
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    15:33 05.07.2018

    Je dobré vidět, že i v Rusku existuje i nějaká sebekritika.
    Měli by se tam zamyslet nad tím co si budují defacto z poloviny sami exportem zbraní do Číny, uvidí samé klony svých ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je dobré vidět, že i v Rusku existuje i nějaká sebekritika.
    Měli by se tam zamyslet nad tím co si budují defacto z poloviny sami exportem zbraní do Číny, uvidí samé klony svých PVO prostředků, letadel a tanků.
    Čína už brzy bude potřebovat pitnou vodu z Bajkalu a zplundrovat lesy sibiře, ekonomický růst je třeba a co si budeme povídat, spotřební zboží západu pochází právě z číny, kvůli nenasytnému západu si dali práci i v jižní americe, kde zlikvidovali deštné pralesy na rozloze podobné Francii a to jen protože, je zájem o komodity jako je soja, která se vozí do "vyspělých" zemí jako krmivo.
    Skrýt celý příspěvek

  • Trener
    15:32 05.07.2018

    No, jo vlastně ta jednomoto koncepce, ale i tak to bude asi těžký. A Švédové by se měli snažit o velkosériovku, jestli chtějí prodávat za dobrou cenu.

    No, jo vlastně ta jednomoto koncepce, ale i tak to bude asi těžký. A Švédové by se měli snažit o velkosériovku, jestli chtějí prodávat za dobrou cenu.

  • Trener
    15:13 05.07.2018

    Lacinější a jednodušší stroje jako např. F16 a Gripen? MiG-35 už tím je, nebo ne? Tak to už spíš skoro něčím ala F-35. Tak jestli Mig už dnes nekonkuruje, dokáže vůbec vyvinout ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Lacinější a jednodušší stroje jako např. F16 a Gripen? MiG-35 už tím je, nebo ne? Tak to už spíš skoro něčím ala F-35. Tak jestli Mig už dnes nekonkuruje, dokáže vůbec vyvinout nějaký účinný lehký stíhací letadlo? Jestli by se MIG neměl zaměřit spíš se státní podporou na vývoj následovníka Migu-31 a nějakých bojových dronů, případně jiných boj. prostředků.
    Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    15:08 05.07.2018

    @Slavoslav
    Tu jednoduchost bych ja nedaval ani do tech uvozovek, jde proste velikosti / hmotnosti / vykonama / moznostma o stroj, ktery bude stat niz, ale nemusi resp. nesmi byt ...
    Zobrazit celý příspěvek

    @Slavoslav
    Tu jednoduchost bych ja nedaval ani do tech uvozovek, jde proste velikosti / hmotnosti / vykonama / moznostma o stroj, ktery bude stat niz, ale nemusi resp. nesmi byt niz i kvalitou. Na prikladu F22 a F35 je to hezky videt, kde F35 je to modernejsi, ale taky levnejsi (neplest s levnym) reseni. Takze jedine kam by nova jednadvacitka mela mirit niz je cena, na porizeni i na provoz, ale jinak bych ocekaval jednomotorovou obdobu Su-57 (F-22) schopnou snest ve vlastnostech srovnani s F-35, Gripenem E/F atd. jen je potreba oba podstrelit cenou.
    Prostor na trhu na takovy stroj vidim pomerne velky. Ne kazdy chce americky stroj, gripen je spis maloseriovka, v E/F navic nebude levny... pokud si tenhle trh necha Rusko vyfouknout Cinou, tak to bude v kratkodobem az strednedobem horizontu znamenat konec MiGu a v horizontu dlouhodobem nelehkou pozici i pro Suchoj.
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    14:38 05.07.2018

    Chip

    nepochopil si autorovu myslienku. Pointov nie je nasekat tisice jednoduchych strojov a tym akceptovat vysoke straty.

    Autor len poukazuje na fakt, ze je z bojoveho ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Chip

    nepochopil si autorovu myslienku. Pointov nie je nasekat tisice jednoduchych strojov a tym akceptovat vysoke straty.

    Autor len poukazuje na fakt, ze je z bojoveho hladiska uplne jedno (pre stat ako Rusko) ci mas vo vyzbroji 50 stihaciek ako je napr Su57, alebo ju nemas ani jednu. Na tak velkom uzemi ich bud velmi rozptylis, alebo budu chranit len jedno miesto.

    Nedokazu preto zabezpecit obranu statu a vyhodnejsie je mat 150 o nieco horsich strojov ako napr Su35

    A co sa tyka MiGu ma pravdu. Ten uz nema kapacity aby vyvinul stihac ktory bude konkurovat lietadlam ako je Su35 ci Su57 a preto je jeho jedinou sancou presadit sa "jednoduchsim" a lacnejsim strojom ako je na zapade napr F16 ci Gripen. Ta jednoduchost sa berie v uvodzovkach
    Skrýt celý příspěvek

  • Chip
    14:27 05.07.2018

    Nezlobte se, ale to je podle mě blbost, nehodná jakéhokoliv moderního státu. Samotná myšlenka, je levnějsí vyrobit dvacet Migů 21, či jejich ekvivalentů, než jedno F 35. Logika ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nezlobte se, ale to je podle mě blbost, nehodná jakéhokoliv moderního státu. Samotná myšlenka, je levnějsí vyrobit dvacet Migů 21, či jejich ekvivalentů, než jedno F 35. Logika typu, pokud dojde k boji, F 35 jich deset jich sestrelí a mě jich zbyde dalších dalsích deset aby ho sestrelili, mi nahání hrůzu. Za každým tím sestřelenym letadlem, je mrtvý nebo zajatý pilot a který stát si může něco takového dovolit? Dneska není rok 194, aby si někdo, včetně Ruska, mohl dovolit masové ztraty. Nehledě na to, že vycvik stíhacích pilotů je neuvěritelně drahý, tak i politicky je to neprůchozí. Stejným způsobem dopadla idea L 159. Myšlenka nasazovat např. na protizemní útoky je sice lákavá, ale neprůchozí. Pokud se tedy nepočítá s protipovstaleckým bojem, kde není žádná PVO. Jinak je to nepřípustné riskovaní životů pilotů a potencionální politická katastrofa. Vy by jste posadil do Migu 21 svého synaa poslal ho do vzdusneho boje?
    Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    13:47 05.07.2018

    Jj, a není to jen otázka vztahu Ruska aČíny. Když jsem tady onehdá psal, že by MiG měl vyvinout moderní obdobu MiG-21 (a nebyl jsem sám, kdo si to myslel), ruská věrchuška se do mě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jj, a není to jen otázka vztahu Ruska aČíny. Když jsem tady onehdá psal, že by MiG měl vyvinout moderní obdobu MiG-21 (a nebyl jsem sám, kdo si to myslel), ruská věrchuška se do mě hned pustila, jak je MiG-29/35 skvělé letadlo a že bude mít brzy určitě velké exportní úspěchy a kdesi, cosi. A ejhle, tady to mají od "svého" :-)
    Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    13:41 05.07.2018

    problemom Ruska je, ze sice pre nich Cina predstavuje z vojenskeho hladiska vacsiu hrozbu ako staty NATO ktore maju zaujem utocit nan len vo vlhkych predstavach kremlofilov, ale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    problemom Ruska je, ze sice pre nich Cina predstavuje z vojenskeho hladiska vacsiu hrozbu ako staty NATO ktore maju zaujem utocit nan len vo vlhkych predstavach kremlofilov, ale sucasne je pre nich zapad vacsu hrozbou.

    A to z ideovych dovodov. Rusko uz nedokaze izolovat svoje obyvatelstvo tak ako to robilo ZSSR a to postupne zistuje, ze zit sa da aj inak co by znamenalo koniec sucasneho systemu tak ako ho v Rusku pozname co verchuska nedopusti. Sucasne zapad ak sa s nim chce Rusko bratat vyzaduje urcite pravne standardy a to tiez verchuska nepripusti lebo jej sucasny marazmus v Rusku vyhovuje.

    Preto zapad vykresluje ako svojho uhlavneho nepriatela a napriek tomu podla prieskumu robeneho statnou agenturov by tretina mladych ludi do veku 25 rokov emigrovala na zapad keby mohla.
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:39 05.07.2018

    "Chramčichin, politicky, myslete politicky Chramčichin!" :-)
    Rusko nesústeďuje gro síl na západe iba pre oblbovanie svojho obyvateľstva, ale aj ako signál pre svoje európske sféry ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Chramčichin, politicky, myslete politicky Chramčichin!" :-)
    Rusko nesústeďuje gro síl na západe iba pre oblbovanie svojho obyvateľstva, ale aj ako signál pre svoje európske sféry vplyvu a piate kolóny. Keby začalo pozornosť obracať viac na východ, posledné zvyšky jeho európskej sféry vplyvu by začali naberať odvahu k prebiehaniu na Západ.

    Niekto by mal upozorniť súdruha Chramčichina, že mešec ani kapacity nie sú nekonečné a tie tisícky sovietskej techniky nie je možné už zo samotnej fyzickej podstaty rozdielu medzi starou a modernou technikou v horizonte nasledujúcich 10, ba možno ani 20 rokov obmeniť (a s týmto problémom zápasí každý, kto chce obmeniť masy starej techniky, napr. aj Izrael).

    Inak, byť p*sr*ný ešte aj z pacifistického Japonska je teda fakt divné, obzvlášť v kontexte toho, že nás, čo sme vo všeobecnosti podstatne agresívnejší, nazýva klaunmi. :-D
    Skrýt celý příspěvek

  • Trener
    13:33 05.07.2018

    No, a vidíte Pobaltí může být Číňanům vděčný :-D.

    No, a vidíte Pobaltí může být Číňanům vděčný :-D.

  • Trener
    13:24 05.07.2018

    Pro Rusko by byli vhodní vojensko-ekonomitští spojenci v oblasti. Např. Indie, Vietnam a Mongolsko. S tou Indií už to bude slabší, když ruským zbraním konkurují ty americké a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pro Rusko by byli vhodní vojensko-ekonomitští spojenci v oblasti. Např. Indie, Vietnam a Mongolsko. S tou Indií už to bude slabší, když ruským zbraním konkurují ty americké a evropské. Možná by se hodila S. Korea. Jinak Mongolsko je slušná nárazníková zóna. Oblast Vladivostoku je zase moc zranitelná.
    Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    13:16 05.07.2018

    A proc by to Evropa svemu nejvetsimu partnerovi mela delat?

    Jinak diky za zajimavy clanek, ikdyz je plny pomluv, polopravd a lzi, jak nam sem driv nebo pozdeji prijde nekdo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A proc by to Evropa svemu nejvetsimu partnerovi mela delat?

    Jinak diky za zajimavy clanek, ikdyz je plny pomluv, polopravd a lzi, jak nam sem driv nebo pozdeji prijde nekdo jiste vysvetlit... Cina a Rusko (a dalsi zeme BRICS) jsou prece nejvetsi a nejlepsejsi kamosi.
    Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    13:15 05.07.2018

    "Proč potřebujeme dvě modifikace Su-30 [ Su-35S a Su-57 - pozn. red.], není snadnější spravovat jednu?“ ptá se autor."


    V poznámke redakcie má byť: (Su-30SM a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Proč potřebujeme dvě modifikace Su-30 [ Su-35S a Su-57 - pozn. red.], není snadnější spravovat jednu?“ ptá se autor."


    V poznámke redakcie má byť: (Su-30SM a Su-30M2).    Je naozaj dosť úsmevné, že sami ruskí odborníci vyvracajú naivné prestavy o "nebezpečnom" NATO a "prieteľskej" Číne, ktoré sa neustále šíria z ruských médií a radi ich preberajú "sputnikovci"...
    Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    13:08 05.07.2018

    EU by sa malo spojiť s Ruskom proti Číne, vystúpiť z NATO a vytvoriť vlastnú EU armádu a nechať USA nech sa odizoluje od zvyšku sveta a uvalí sankcie na všetko neamerické. Môj ...
    Zobrazit celý příspěvek

    EU by sa malo spojiť s Ruskom proti Číne, vystúpiť z NATO a vytvoriť vlastnú EU armádu a nechať USA nech sa odizoluje od zvyšku sveta a uvalí sankcie na všetko neamerické. Môj názor...
    Skrýt celý příspěvek

  • Chip
    13:05 05.07.2018

    Nemyslím si, že pojem "klauni" je spojen jen s počty nakupované techniky. Venkoncem v EU je přes 550 milionů obyvatel, což je téměř třikrat více než Rusů. Ona bojeschopnost ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím si, že pojem "klauni" je spojen jen s počty nakupované techniky. Venkoncem v EU je přes 550 milionů obyvatel, což je téměř třikrat více než Rusů. Ona bojeschopnost nezjistíme jen pouhym sčítaním nosů, obrněnych prostředků či letadel. Důležitá je především ochota obyvatel a vlád jít do ozbrojeneho konfliktu. A tady je podle mě Evropa skutečně spolkem klaunů. (Otázka je, zda je to dobře nebo špatně) Nevěřím že by Evropa nebo Nato skutečně šlo do války kvůli Ukrajině nebo Litvě, Lotyšsku, Estonsku, i když ti jsou členové Nato. Spíš by se zmohli na nějaké bezzubé protesty a sankce. Pochybuji i dokonce o skutečně ochotě Nato riskovat raketojaderný konflikt kvuli ČR, Slovensku a dalsím vychodoevropskym zemím , KDYBY se Rusové rozhodli obnovit svoje imperium vychodoevropské imperium. Proto pojem klauni...
    Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    12:28 05.07.2018

    velmi zajimavy clanek, ale autor se dopousti nejakych (vetsinou propagandistich) chyb.

    prvni je ono kritizovani "mokronakupu" v verope - ano, nakupuji se relativne male pocty, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    velmi zajimavy clanek, ale autor se dopousti nejakych (vetsinou propagandistich) chyb.

    prvni je ono kritizovani "mokronakupu" v verope - ano, nakupuji se relativne male pocty, ale kdyz se podivame kolik toho nakupuje rusko, tak ty cisla nejsou nijak vetsi.
    to same o impotentnich evropskych klaunech - protoze kdyz se podivame na techniku natgo v erope samotne a porovname s celym ruskem )nejen zapadnim okruhem) tak zjistime , ze technika nato je nejen mladsi, ale az na par vyjimek nekolikanasobe prekracuje pocty ruske techniky.
    ale je to logicky, kdyz se celkovy vykon ruske ekonomiky blizi te italske, tak holt nemuzou logicky souperit s evropskou casti nato (klidne i bez turecka).
    Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    12:28 05.07.2018

    velmi zajimavy clanek, ale autor se dopousti nejakych (vetsinou propagandistich) chyb.

    prvni je ono kritizovani "mokronakupu" v verope - ano, nakupuji se relativne male pocty, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    velmi zajimavy clanek, ale autor se dopousti nejakych (vetsinou propagandistich) chyb.

    prvni je ono kritizovani "mokronakupu" v verope - ano, nakupuji se relativne male pocty, ale kdyz se podivame kolik toho nakupuje rusko, tak ty cisla nejsou nijak vetsi.
    to same o impotentnich evropskych klaunech - protoze kdyz se podivame na techniku natgo v erope samotne a porovname s celym ruskem )nejen zapadnim okruhem) tak zjistime , ze technika nato je nejen mladsi, ale az na par vyjimek nekolikanasobe prekracuje pocty ruske techniky.
    ale je to logicky, kdyz se celkovy vykon ruske ekonomiky blizi te italske, tak holt nemuzou logicky souperit s evropskou casti nato (klidne i bez turecka).
    Skrýt celý příspěvek

  • AndrewFoxtrot
    12:19 05.07.2018

    Zdánlivé spojenectví Ruska s ČLR je skutečně jen vděčným titulkem pro domácí (ruské) obyvatelstvo. Jen vzpomeňme na rok 1969, kdy se odehrál z hlediska počtu obětí sice malý, avšak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zdánlivé spojenectví Ruska s ČLR je skutečně jen vděčným titulkem pro domácí (ruské) obyvatelstvo. Jen vzpomeňme na rok 1969, kdy se odehrál z hlediska počtu obětí sice malý, avšak ze strategického pohledu děsivý hraniční konflikt těchto dvou velmocí. Rusko hlavně během poslední dekády, kdy ČLR pochopitelně zažívá masivní ekonom. boom, pociťuje na Dálném východě stálě mohutnější čínský ekonom. i polit. vliv, je jen otázkou času, kdy tento vliv začne Moskvu vážněji ohrožovat. Pro Rusko by mohlo být poměrně příhodné, kdyby došlo ke zhoršení přeshraničních vztahů v oblastech Číny, které jsou co možná nejdále od jejich vlastních hranic, tedy v příhraničí Indie a Vietnamu. Zajímavé také bude sledovat, jak se bude vyvíjet vztah jak Ruska tak ČLR k Japonsku, jehož vojenská moc v oblasti dost razantně nárůstá.
    Skrýt celý příspěvek