Chramčichin: Klauni z NATO nás neohrozí, hrozba je Čína

Ruské jednotky na Dálném východě se stále spolehají na obstarožní systémy protivzdušné obrany ZSU-23-4 Šilka / Public Domain

Aleksandr Chramčichin, zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy, v článku „Přesuní kontingentů: Nikdo a nic nemůže ochránit Dálný východ“, zveřejněném ve vlivném ruském vojenském magazínu Vojensko-průmyslový kurýr, kritizoval stav ruské armády na Dálném východě. Podle Chramčichina vybavení ruské armády v Centrálním a Východním vojenském okruhu připomíná spíše muzeum starožitností.

Být neustále ve střehu

Ruská armáda před deseti lety zahájila rozsáhle reformy zaměřené na restrukturalizaci, modernizaci a vybavení vojáků v souladu s požadavky 21. století. Reformy přinesly Rusku zcela odlišné, pro Rusko příznivé, geopolitické postavení. Správnost reforem potvrdilo zejména úspěšné nasazení ruských sil v Sýrii.

 

 

Chramčichin však upozorňuje, že není žádný důvod ke spokojenosti. „V dnešní době je každá sféra života a geopolitická soutěž ‚závodním kolem‘: pokud nebudete šlapat, okamžitě spadnete. To se týká nejvíce vojenské sféry. A v ozbrojených silách Ruské federace je třeba mnoho změn a zlepšení,“ píše Chramčichin.
 

Rusko se musí zejména vypořádat s pomalu upadajícím potenciálem strategických jaderných sil. Armáda zavádí nové mezikontinentální střely RS-24 Jars, ale ty nedokáží plně nahradit potenciál (ničivost) vyřazovaných raket Topol, UR-100N a R-36, zvláště pokud jde o počet jaderných hlavic.

 

Chramčichin navrhuje masivní investice do ruských jaderných sil (především těch mobilních), uzavření nové rusko-americké jaderné smlouvy START 3 (výhodné pro Rusko) a odstoupení od smlouvy o nešíření jaderných raket středního doletu (INF Treaty). Cílem je, aby protivníci na západě i na východě nevěděli, kde a kolik má Rusko raket.

 

Autor v článku však zejména upozorňuje, že vojenské jednotky v Centrálním a Východním vojenském okruhu jsou vybaveny muzeální vojenskou technikou. Jde o oblasti ležící od Moskvy až ke Kamčatskému poloostrovu, stejně jako prakticky celá délka jižních hranic Ruska. Tyto jednotky nejsou schopni čelit případném útoku čínské armády, nebo útoku Spojených států a Japonska na Dálném východě.

 

Mimo článek ruského autora musíme připomenout, že velmi dlouhé ruské hranice představovaly pro Moskvu vždy velký bezpečnostní problém. Z toho důvodu Rusko vybudovalo mohutné výsadkové jednotky, které se mohou rychle přepravit na obrovské vzdálenosti. Další zárukou ruské územní integrity (což stále platí) je neustále vyhrožování jadernými zbraněmi všem potenciálním protivníkům.

 

Samozřejmě upadání potenciálu ruských jaderných sil, společně s prudkým vojenským rozvojem u možných potenciálních protivníků vyvolává v Kremlu obavy, že některý z mocenských protivníků může zkusit „štěstí“. Platí to zejména pro Čínu, které se díky rostoucímu počtu obyvatel a změnám v životním prostředí neustále (a zřejmě nezadržitelně) zmenšuje životní prostor.

 

Hrozba je Čína

„Je třeba výrazně posílit a dokončit přezbrojení vojsk Centrálního a Východního vojenského okruhu. Pokud je obrana země západně od Uralu mimořádně uspokojivá, pak všechno na východ od ní má znaménko mínus,“ píše Chramčichin.
 

Například v Západním a Jižním vojenském okruhu ruské letectvo provozuje více než 500 taktických bojových letadel, v Centrálním okruhu však pouze 100 letadel. To platí také pro pozemní jednotky, i když sám Centrální okruh, a je to dáno i jeho obrovskou územní rozlohou, která tvoří přirozené nárazníkové pásmo obrany, není přímo vojensky ohrožen.
 

Problém podle Chramčichina je, že jednotky z Centrálního okruhu jsou postupně přesouvány více na západ (například k hranicím s Ukrajinou) a nové vybavení dostávají jako úplně poslední. Přesun k hranicím s Ukrajinou je podle autora správný, ale jednotky „střed“ musí získávat kompenzaci, aby mohli fungovat jako přirozená vojenská záloha pro další vojenské okruhy.
 

Situace ve Východním okruhu, co se týče moderní techniky, je rovněž neúnosná a navíc se zde nelze „vymlouvat“ na geografickou polohu. Například izolované jednotky na ostrovech Kurily, Sachalin a poloostrovu Kamčatka se nemají jak bránit proti případnému japonskému a americkému útoku.

 

Výzbroj jednotek ve Východním vojenském okruhu je například postavena na zastaralých bojových vozidlech pěchoty BVP-1 nebo na protiletadlových systémech krátkého dosahu ZSU-23-4 Šilka.  
 

Chramčichin však upozorňuje, že skutečná hrozba přichází z jihu: „Mnohem těžší bude bojovat na území (od Bajkalu po Vladivostok) proti radikálně obnovené vojenské síle Čínské lidové armády [...]. Určitě můžeme začít tím, že se zbavíme mizerné propagandistické komedie o ‚strategickém partnerství‘ s Čínou a toho, že Čína nás vůbec neohrožuje. Je to však ještě větší tabu, než nekonečné příběhy o smrtící hrozbě od impotentních [evropských - pozn. red.] klaunů z NATO.“

 

Ruský autor se ptá, zda opravdu potřebuje Rusko tak početné jednotky u evropských hranic a navrhuje, aby se přesunuly na jih proti skutečné hrozbě v podobě Číny. Na hranicích s Čínou pak autor doporučuje vytvoření nových jednotek s nejmodernější vojenskou technikou.

 

Kvantita je stejně důležitá jako kvalita

Dle Chramčichina je nutné pořizovat vojenskou techniku ve velkém množství. Války na Donbase a na Středním východě ukázaly, že klasická válka způsobuje katastrofálně velké ztráty na obrněné technice.

 

Za tuto ztracenou techniku neexistuje náhrada a tak jediným způsobem je posilování pasivní a aktivní ochrany vozidel, jako to nabízí nová platforma Armata. Chramčichin považuje zavedení tanků T-14 a bojových vozidel T-15 do výzbroje za „zásadní krok v ruské vojenské historii“. Platforma Armata vyniká především svou mimořádnou balistickou ochranou.

 

„Je nesmírně důležité poznamenat, jak ukazují zkušenosti z výše uvedených válek, kvantita je stejně důležitá jako kvalita. Vojenské techniky musí být hodně, jinak její nákup nemá žádný smysl, jak ve vojenském, tak hospodářském směru. Současná evropská praxe nákupu nové vojenské techniky v mikroskopických množstvích je hrubým a nesmyslným plýtváním peněz. Je třeba buď koupit hodně techniky, nebo nekupovat nic,“ myslí si Chramčichin.

 

Autor na jednu stranu navrhuje koupit tisíce tanků T-14 a bojových vozidel T-15, ale na druhou stranu zpochybňuje nákup bojových vozidel Kurganěts-25 a Bumerang.  „Možná jde o dobrá vozidla, ale jsou postaveny podle tradičních přístupů, které, jak již bylo uvedeno výše, vedou k obrovským ztrátám, a to jak samotných vozidel, tak i přepravovaného mužstva,“ varuje ruský autor.

 

Zbytečný Su-57

Ruské letectvo zase trápí nedostatek specializovaných (tankovací letouny, AWACS, letouny radioelektronického boje, průzkumné stroje) a dopravních letadel. Nedostatek těchto letounů snižuje účinnost bojové složky letectva. Jasně zaostává dopravní letectvo, což je podle ruského autora důsledkem zhroucení výroby civilních letadel v Rusku.

 

V Rusku je mnoho míst, kde se bez letadel nedá dostat. Problém nyní umocňuje často zmiňovaná náhrada obřích dopravních letadel An-124. Podle Chramčichina je ztráta schopností v podobě An-124 nepřijatelná, ale například podle Ruslana Puchova je vývoj nástupce An-124 v současných ruských podmínkách nemožný.
 

V případě bojového letectva autor navrhuje zásadně zvýšit počty. Například 134 objednaných stíhacích bombardérů Su-34 pro pokrytí obrovského ruského území nestačí, zvláště pokud budou vyřazeny strategické bombardéry Tu-22M3 bez náhrady. Další otázkou je bitevní Su-25, bez kterého nelze vést klasickou nebo protipovstaleckou válku (a bitevní vrtulník jej nenahradí). Ruská armáda proto potřebuje nové bitevní letadlo nebo dron.

 

V případě stíhačky páté generace Su-57 je podle autora klíčová otázka, kdy a v jakém množství začne sériová výroba, a zda je vůbec zavádění Su-57 nutné. „Není lepší místo toho koupit dalších dvě stě nebo tři sta Su-35S? Proč potřebujeme dvě modifikace Su-30, není snadnější udržovat jednu?“ ptá se autor.

 

Samostatným problémem je firma MiG, která ztrácí na vnitřní i vnější konkurenci. MiG-29 neumí konkurovat Su-27 a nejnovější MiG-35 je zase horší (kromě ceny) než Su-35S. Nákup 24 MiGů-35 ruským letectvem je tak pouze formální záležitost, aby se podpořil export těchto letadel. Dle Chramčichina jedinou možností pro firmu MiG je vyvinout velmi levný a jednoduchý stíhač kategorie MiG-21 nebo F-5.

 

„Ve věci námořnictva musíme najít sílu, abychom si uvědomili, že vytvoření vyvážené oceánské flotily je velmi přitažlivé z hlediska prestiže a vnějšího vlivu, ale zcela mimo ekonomickou sílu země. Nemáme alternativu k ponorkám, konstrukce nových ponorek by měla být absolutní prioritou,“ komentuje autor stav ruského námořnictva. Chramčichin navrhuje zcela opustit myšlenku stavby ruských letadlových lodí a torpédoborců, a soustředit se na stavbu lodí velikosti fregat a níže.

 

„Je třeba vyhnout se chybě, kterou Washington udělal změnou orientace americké armády na válku se slabším nepřítelem, který není schopen přiměřené reakce. A tato chyba může být plně dokončena, pokud nepřijmeme syrskou zkušenost,“ píše na závěr Chramčichin.

 

„Konečně je nutné jasně pochopit, že konstrukce výkonných moderních letadel je nemožná bez stejně pokročilé a silné vědy (obzvláště od vyčerpání sovětské vědecké základny). Musíme se okamžitě vrátit ke klasickému vzdělávání, přičemž je potřeba opustit všechny ‚Boloňské procesy‘ a ‚vzájemné uznávání diplomů‘. Domácí vzdělání musí školit odborníky pro Rusko, a ne pro Západ. Tato otázka samozřejmě není v odpovědnosti ministerstva obrany, ale armádní oddělení může ovlivnit nezbytná rozhodnutí,“ uzavírá svůj článek ruský autor.

 

Zdroj: VPK


 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko otestovalo protiraketový systém S-500 Prometej

Podle americké televizní stanice CNBC, která se odvolává na svůj nejmenovaný (!) zdroj z prostředí ...

KOMENTÁŘ: Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?

V dubnu letošního roku se uskutečnila dlouho očekávaná schůzka mezi Angelou Merkelovou a Donaldem ...

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruská modulární letecká munice vzduch-země Grom

Ruská korporace Taktické raketové zbraně (TRZ) pracuje na zajímavé letecké munici vzduch-země Grom. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • RiMr71
  12:07 11.07.2018

  Cernakusi - tvůj příspěvek je čistou esencí morálního a hodnotového úpadku této země...

 • Rase
  08:03 10.07.2018

  cernakus:
  rozumím co tím myslíš, v reálu sem měl rád třeba takové profesory při přednáškách. Při psaném textu, což je i internet, by měla být nějaká úroveň. Dneska se ale slušné chování nenosí a místo slušných lidí / "autorit" jako je Ladislav Špaček, Ondřej Havelka nebo Eben atd. jsou v oblibě hulváti (Trump, Zeman, Okamura a různí populisti). Tak to prostě je, jen se mi to nelíbí a tak na to upozorňuju - klidně to nazývej komplex. Taky si umím zanadávat, ale když píšu tak slušně - je to moje vizitka. Taky nemám instagram a nehážu do éteru co jsem jedl a podobně - přitom je to běžná praxe i u politiků (Trump, Šlechtová, Babiš atd.).

  Pokud jde o to jak píšu na Palbu, tak jsou to většinou překlady nebo technické texty (vše odzdrojované) a není to beletrie. O západní technice jsem začal psát v době, kdy byl internet plný Armaty, ruských superlodí, PAK-FA a podobně. Tak jsem chtěl ukázat, že i u nás vzniká moderní technika o níž drtivá většina lidí ani neví, přitom je kolikrát lepší než ta Ruská. Tím jsem naštval hodně rusofilů, kteří mi dodnes nemůžou přijít na jméno... a častují mě spoustou výrazů :-))
  Osobně mě baví nejvíc historické zajímavosti, což je moje srdcovka, ale to píšu na FB ve svých skupinách: viz "Kabinet Kuriozit" a "Zlatá Domácí Kniha"

 • cernakus
  02:25 10.07.2018

  Rase:

  Víš to je těžké. Já chápu, že máš komplexy z toho, že se považuješ za neužitečnou nulu a tak se k tzv. Slušné mluvě obracíš jako ke svatému gralu, který z tebe dělá více než jsi. Ale to je chybný přístup. Slušná mluva z blba inteligenta neudělá a dobře umístěné vulgarismy či ostrý slovník z inteligenta blbečka taky ne.

  Odborníci, zejména techničtí nemají na nějakou asertivitu či vytříbenou mluvu čas a trpělivost. Právem ji považují za pokrytectví (neb to pokrytectví je) a dávají důraz na obsah, nikoliv formu (tolik oblíbená gramarnácky, kteří jinak nemají čím přispět).

  A je fakt, že ruští pohlaváři jsou oproti západním pěstění profesionálové. například Lavrov nejde pro vulgarismus daleko, ale téměř všichni diplomaté a zkušení politici uznávají, že jako představitel zamini to je borec a třída.

  Putin je pak velmi zdrženlivý, ale i on umí udeřit, když je to vhodné nebo nutné.

  Zeman pak střílí bonmoty velmi přesně i v jeho pokročilém věku a stále platí, že by si tebe a celou pražskou kavárnu s přehledem povodil v odborné disputaci.

  Osobně jsem potkal na vejsce mnoho kantorů, kteří si pomáhali vulgarismy. Jenže prvně to byli na rozdíl od "slusnaku" opravdu odborníci a ne jen sběrači titulu (od docenta výše jsou tituly politika a ne vzdělanost), ale hlavně to nebyli podrazaci. K čemu mi je distingovane hovořící zákeřná svině? To raději rovného dlaždiče.

  A k těm tvým komplexům - nemáš k tomu důvod. Tvé články na palbě čtu s chutí. Ani ne tak pro jejich odbornost (jsou to obvykle přepisy z internetu), ale jako inspiraci témat pro hlubší samostudium. Jinými slovy, nejsi neužitečná nula a nemusíš se tedy schovávat za slusnactvi (ovšem tím te nenabadam začít mluvit sprostě, jen si prostě nehraj na profesora Higginse).

  Taktéž to, že nějaký politik mluví slušně před médií neznamená, že nemluví sprostě v nemedialni komunikaci. Naopak, bývá pravidlem, že pokrytci na západě tak mluví. Doby pěstěných gentlemanů z Oxfordu či harwardu jsou už dávno pryč.

  Opět říkám, je mi milejší upřímný dlaždič, nežli pokrytecký lingvista.

  V tomto příspěvku i přes slib rasemu nebyly korigovány vulgarismy z důvodu ztráty smyslu prispevku.

  PS: dany té trefně usvědčil ze zjevne lži. Příště si dej na xenofobní a rasistická prohlášení pozor.temer nikdy se totiž nezakládají na pravdě, ale pouze na přání.

 • danny
  00:44 10.07.2018

  Takeda: nikoho neomlouvam. Pouze jsem polemizoval s tvrzením, že na Západě se osobnosti na vlivových, citovaných analytických nebo přímo politických pozicích vyjadřují kultivovaněji, než v Rusku. Na uvedených příkladech demonstruji, proč se s tímto tvrzením neztotožňuji.
  Pokud bývalý vysoký důstojník útvaru pro speciální operace z CIA, který patří mezi uznávané experty a často figuruje jako poradce pro otázky národní bezpečnosti publikuje, že by bylo fajn přitlačit na občany jiného státu tak, aby vyvolali revoluci, tak je to, dle mého mínění, za hranou. Pokud píše, že by něco vyřešila kulka nebo nenápadná dodávka protiletadlových zbraní nějakým teroristům, tak se nedivím určité paranoie a podobnému vyjadřování z dotčené strany.

  Rase: před pár lety bych se pod tvůj komentář podepsal. Bohužel, po tom, co předvádí současné americké elity - a to jak Trump tak proti Trumpovska klika - nebo britská reprezentace, tak s lítosti konstatuji, že už to tak nevnímám. Bohužel, u nás ty nejubožejší výroky začínají čím dál častěji padat z úst těch největších zastánců demokracie a slušnosti. Okamuru, komunisty a podobne individua beru jako okrajove spol.jevy, které vychytávají extrémy, takže se jimi nezabyvam.

 • Kozlus
  20:30 09.07.2018

  Fuck the EU od Nullandove je opravdu z hodne vychodni zeme...

 • Rase
  19:47 09.07.2018

  danny:
  těmi citacemi akorát dokazujeme, že v tuzemsku (ČR) jsou stejní vidláci (mluvou) jako v Rusku. Stačí se podívat jak mluví náš prezident - zkrátka čím víc na východ, tím víc hulvátství a zrovna on se nás snaží dostat na Východ.
  Vrcholní představitelé evropské části nato mají jiný slovník - rozhodně jsem neslyšel nikoho podobně mluvit. S Trumpem slovník docela zhrubl i v USA, ale pořád to není tak hrozné (v ruských televizních pořadech je to dost hnus). Rozhodně ale nemíním nikoho omlouvat - ty řeči mi přijdou trapné ať už jsou z jedné nebo druhé strany.

 • Kozlus
  19:13 09.07.2018

  Jiste, ze je to pitomost. Zhruba stejna jako vycitat rusum neco, co je od nas slyset taky.

 • Takeda
  18:56 09.07.2018

  danny: Ach jo, je přece úplně fuk, co říká McCain. Tohle porovnávání nás a Ruska. Jako když je McCain sprostej, tak rus nás může taky urážet? To je přece pitomost, ne?

 • danny
  18:39 09.07.2018

  PavolR: já ho nechci nějak pošpinit. Jen jsem chtěl naznačit, že se naše představa o korektním a diplomatickém vyjadřování západnich elit v porovnání k primitivnímu vyjadřování ruských aparátčíků může zakládat spíš na zbožném přání. Ale máš pravdu, McCain umí byt podstatně peprnejsi :-)

 • PavolR
  17:38 09.07.2018

  danny:
  Očakával by som, že na McCaina vytiahnete nejaký podstatne nekorektnejší výrok :-) - akurát tomuto možno sotva čo vytknúť ...

 • Czertik
  17:18 09.07.2018

  danny, ty tvoje citace me pripomeli slavna slova marka twaina :
  nikdy se nehadej s idioty, klesnes na jejich uroven a oni te umlati zkusenostmi.

 • danny
  14:51 09.07.2018

  Rase: "Pokud byse naše špičky chovaly jako Ruské, tak je nazýváme třeba "blátožrouty" nebo "ožralci" - tak se ale neděje a vulgární názvy jsou jen z druhé strany".
  Nedalo mi to moc práce a našel jsem ti pár výroků, které se, dle mého subjektivního hodnocení, "šaškům z NATO" celkem směle vyrovnávají:

  Alexander Tomský: "Co může takový lidský ubožák, lhář a gauner jako Putin „zařídit..."

  Jiří Zlatuška: "Klaus je bezpáteřní ubožák, oddaně líže řiť Putinovi"

  Teodor Marjanovič:" Putin našel svého užitečného idiota (D.Trumpa)"

  Jaromír Štětina: "Navíc on nebyl žádný James Bond, byl to prostý práskač KGB.."

  Kristofer Harrison (Foreign Policy): "Česko se stalo trapnou proruskou hlásnou troubou, která omlouvá čínské šaškárny v Jihočínském moři..."

  John McCain: " Ruský prezident Vladimír Putin je nebezpečnější, než IS"

  Herbert E. Meyer (American Thinker): "...it’s that thugs like Putin don’t stop because they’ve been punished or because they see the error of their ways. Thugs have a high tolerance for pain, and they are incapable of changing their behavior. They keep going until someone takes them out -- permanently -- with a knockout punch.
  That’s why the objective of our sanctions strategy should be to get the Russians who’ve been keeping Putin in power, or tolerating Putin in power, to throw that knockout punch...
  If Putin is too too stubborn to acknowledge that his career is over, and the only way to get him out of the Kremlin is feet-first, with a bullet hole in the back of his head -- that would also be okay with us.

  Nor would we object to a bit of poetic justice.... For instance, if the next time Putin’s flying back to Moscow from yet another visit with his good friends in Cuba, or Venezuela, or Iran, his airplane gets blasted out of the sky by some murky para-military group that somehow, inexplicably, got its hands on a surface-to-air missile.

 • Jirosi
  14:13 09.07.2018

  Ve skutečnosti pokud, by někdo udeřil na nás. Tak snadno můžeme čerpat od sousedů.
  Když proveden někdo podobný řetězový úder na provincie na dálném východe. Tak nad sebou nic, vedle sebe nic, nad sebou nic. Tedy nikdo odkud by mohly čerpat pomoc a Moskva daleko. Ruské letecké transportní kapacity slábnou, ale dálný východ je pořád daleko.

 • Czertik
  13:44 09.07.2018

  jan grohamm

  nesouhlasis s tim, ze rusko je moc velke na to aby slo porazit, ne v dnesni dobe. je pekne, ze si napsal ze by v ervope stacilo odstrelit par elektraren a sme v pr*****.
  a proc si myslis ze rusko je na tom jinak ?
  jen diky jeho rozlestolti by to bylo treba 10 elektarren misto 2 jako v cesku, tot vse. nesmis zapominat ze v rusku naprosta vetsina zije v evrope, tj pred uralem, vse dal na vychod - no vyjma mest co ti lezi na transsibirske magistale jen vlci a sobi :).
  jo mas par mest i mimo magistralu, ale ty spocitas na prstech 1 ruky (ok, realne 2, ale myslim ze chapes moji pointu).
  a ano, rusove sou historicky daleko mene citliva na valecne obeti, jak vojaku tak i civilu, ale to je ti v momente kdy ti zacnou litat atomky, uplne k *****.
  protoze skutecne si nedokazu predstavit jedinou vladu v nato, co by dokazala prezit to, ze kdyby rus na ne hodil atomky, tak by neprovedla odvetny uder srovnatelneho rozsahu.
  A radsi si ani nepredstavovat takovy scenar, kdy by ty protesty skutecne zacaly a rusum by doslo, ze jedina vlada ktera z nich vyjde bude vuci rusum daleko tvrdsi a z toho co by se jim v jejich kebulich mohlo vylihnout.

  tesil
  proc neustale cteme ze rusko je realny nepritel a stasi se jim ? holt nekym se strasit musi vzdy a kdyz neni po ruce cert je jim rusko :).
  prptze kdyz se strasi vnejsim nepritelem, skvele se tim odvadeji pozornosti od jinych problemu, jejich reseni jen tak nejde. jako treba reseni migrantu a jejich cestovani do eu.
  ale fakt je ten, ze kdyby slo na mereni sil, tak rusko bude tahat vzdy za kratsi konec, i dkyby slo jen o eu vs rusko. holt ekonomicka, populacni a tehcnologicka nevyhoda na strane ruska je proste propastna.
  kazdy noralne uvazujici clovek to vi, ale jak sem spal, vyborne se tim strasi, protoze strach neni o rozumu ale o emocich.

  petr m
  co se tyka skopaku, tam je to krasne vysvetleno v clancich co si postl, ze je to zpusobeno podfinancovanim a protoze skopaci ted slibuji ze rozpocet navysisi, tak jde cekat ze bojeschopnost se zvysi a problemy s nahradnimi dily se stanou minulosti.
  navic pokud bude tlak na jeste vyssi rozpocet v nemecku neustale, tak je velmi mozne se brzo bude situace kdy bude mit samotne nemcko vetsi vojensky rozpocet nez rusko.

  a vis co je zajimave ? ze sem si nevsim zadneho podobneho clanku o tom, jak sou na tom s bojechopnosti a nahradnimi dily, treba takove jednotky na zapadnim okruhu ruska.
  to by byly myslim taky zajimave clanky.

 • Jirosi
  09:04 09.07.2018

  BarryGold: "Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet."

  Pro Russy není problém udržovat Imperium. Ale udržet vlastni ekonomiku nad hranicí krachu. SSSR věděl, že sám sebe zlikviduje už od 60.let. Bohužel ten systém jako každá totalita nešel reformovat.
  Jenže v totalitě se udělá to jediné co umí, špatné správy se zapřou a karavana jede dál. Co jinak říct o státě co nebyl schopen fungovat, bez obylí importovaného z toho zlého USA....

 • Clanek
  08:30 09.07.2018

  Tesil:
  Určitou finanční zátěž nesly hostitelské státy,potíže nastali tedy spíše po návratu do SSSR.
  Je-li Rusko v řiti proč pravidelně čteme/slyšíme jak se chystá někoho napadnout?To nezní zrovna logicky.

  Argentina byla taky v riti kdyz se rozhodla napadnout Spojene Kralovstvi. Obecne spousta valek se vede kdyz je nekdo v riti, protoze (vyhrana) valka je jedna z cest jak to zvratit, anebo minimalne semknout narod v boji proti vnejsimu nepriteli, misto toho aby se narod semknul proti vedouci garniture. To u Rusu funguje od druhe svetovem, on je to recept co funguje vsude... a jen snilek si muze dovolit tohle podcenit.

 • Clanek
  08:26 09.07.2018

  Je zcela irelevantni jestli vedeni NATO je plne klaunu, sasku nebo kasparku... Jde o to komu je ono sdeleni urceno, jde o publikum. V Evropskem prostoru se vyzaduje vystupovani na urovni, diplomaticky jazyk prosty vulgarizmu, osocovani, zesmesnovani atd. Kdo se bude chovat "jako buran" bude odejit (na zapade) nebo alespon min tolerovan (u nas). To tak nejak patri k nasemu kulturnimu okruhu a k tomu co ocekavame od svych predstavitelu. V Rusku se ale od vedeni ocekava jiny pristup, jazyk, ktery Chramčichin pouzil, ukazat silu treba i tim ze se opru do protivnika, treba i vulgarizmem, hlavne kdyz znim silne... to je to co se od svych predstavitelu ocekava tam. Diplomaticky evropan i nediplomaticky rus tak jen odpovidaji na ruzne objednavky.

  Je proto chybou hodnotit Chramčichinovo vystup nasi optikou, stejne jako by byla chyba kdyby si Rus vylozil zapadni diplomatickou retoriku jako slabost.

 • flanker.jirka
  23:23 08.07.2018

  I když to z ní z ruské strany jako frustrovanost, osočit někoho jako klauna, tak je to částečně i na místě.
  Na co se vlastně zmohou evropští členové NATO? Blamáž s municí a únavou pilotů při náletech na Libyi? Nebo neschopnost uhlídat si hranice proti nezákonné migraci? Nebo symbolická účast na akcích v Syrii? Nebo komická situace, kdy se něměcké letectvo vymlouvá na to, že díky častějším cvičením mají techniku mimo provoz? Vždyť to znamená, že se technika opotřebovala jen díky "demosntraci síly" v pobaltí v moment, kdy rus ani nevystřelil a už je spousta techniky nebojeschopné.
  Od té doby co jsme rezignovali na armádu, která měla dostarek munice, zásob a rezervistů pro boj na vlastním území jsme opravdu klauni. Bez USA rozhodně ano.

  A nějaké útoky na Rusko? Možná jen jako vlhké sny generálů, potenicál na to NATO má, ale politici si nelíznou útok na zemi, která dokáže efektivně ohrozit je samotné ve svých palácech v Evropě, znamenalo by to přenést škody a ztráty i na naše území a kdo toto chce?

 • Petr M
  22:52 08.07.2018

  Vojska centrálního a východního vojenského okruhu používají starý šrot, západního a jižního vojenského okruhu používají modernizovaný starý šrot s trochou nové techniky...
  Rusko rozhodně není schopné se ubránit útoku Číny bez použití jaderných zbraní a to je důvod, proč ke konfliktu nedojde.

  Ne Nato, ale hlavně EU je Rusům a ostatním státům celkem pro smích, když od počátku invaze migrantů není schopna zajistit, ochránit hranice šengenu, sluničkářští klauni z Bruselu s vládami západních států, nejsou schopni situaci 4 roky řešit.

  Profesionální zeštíhlené armády Evropy se zásobou munice na týden - měsíc bojů, s trochou techniky, bez vycvičených záloh, civilistů ochotných bojovat, nepředstavují pro Rusko výraznou hrozbu.
  Stačí se podívat na nejsilnější stát Evropy Německo.
  https://www.info.cz/svet/bunde...
  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...
  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  Do budoucna lze spíš očekávat konflikt mezi Čínou a USA, než Evropou a Ruskem.

 • Tesil
  21:34 08.07.2018

  BarryGold
  Určitou finanční zátěž nesly hostitelské státy,potíže nastali tedy spíše po návratu do SSSR.
  Je-li Rusko v řiti proč pravidelně čteme/slyšíme jak se chystá někoho napadnout?To nezní zrovna logicky.
  Ano, Ukrajina je pro Rusko více než ostatní bývalé státy SSSR,proto ten zájem o příklon k západu.

 • BarryGold
  20:52 08.07.2018
  Oblíbený příspěvek

  Tesil: Rusové neopustili východní Evropu dobrovolně ale protože byli insolventní. Udržovat impérium je drahé. A to je i nyní důvod, proč se nebudou jen tak vracet. Peníze za drahou ropu za 140 USD/barrel rozfofrovali a dnes jsou zase bez peněz. A navíc ztratili Ukrajinu. Navždy.

 • Tesil
  17:15 08.07.2018

  Před časem opustili Rusové východní Evropu,umožnili sjednocení Německa a teď se budou pracně vracet,
  Omezené jaderné údery má ve svém repertoáru i NATO či spíše USA jako vedoucí síla
  aliance.
  Evropa nedokáže čelit migrantům natož vojenskému zásahu,ale je vhodná na protiruské aktivity.Do kterých se nechá lehce vmanipulovat.

 • Rase
  17:06 08.07.2018
  Oblíbený příspěvek

  cernakus:
  Pokud sis nevšiml, tak ty nálepky typu agresor, zlo, nebezpečí - dávají i Rusové směrem k NATO. Proti tomu nic nemám, je to klasické soupeření - nějaký ten vzájemný respekt by ale měl být i k nepříteli. přijde mi, že Rusové se tak nějak uchlácholili představou, že když už sami nemají na plnohodnotnou modernizaci armády, tak se vrátili k zesměšňování nepřítele, případně že Ruský člověk je schopnější než ti zhýčkaní na Západě. Obdobně byli o "morální" převaze vlastního národa, byli přesvědčeni Němci za WW1 (před Verdunem) nebo za WW2 - vzpomeň si jak si utahovali z Churchilla a Rusů... vždycky se ale ukázalo, že ty morální rozdíly nejsou dostatečně zásadní.

  Na Západě (v NATO) je možná reálné jisté tápání, ale populační a hlavně ekonomická převaha vůči Rusku je enormní. V rámci NATO je Rusko pořád bráno jako síla, se kterou je potřeba jednat a vést dialog. Pokud byse naše špičky chovaly jako Ruské, tak je nazýváme třeba "blátožrouty" nebo "ožralci" - tak se ale neděje a vulgární názvy jsou jen z druhé strany

 • gangut
  16:42 08.07.2018

  Rase
  A pozreli ste sa, čo je to za ústav? Takých ústavov je u nás v každej vačšej dedine -
  roznych ústavov Severoatlantických štúdií, všeliakých Paneurópskych mediálnych univerzít a podobne.

 • gangut
  16:42 08.07.2018

  Rase
  A pozreli ste sa, čo je to za ústav? Takých ústavov je u nás v každej vačšej dedine -
  roznych ústavov Severoatlantických štúdií, všeliakých Paneurópskych mediálnych univerzít a podobne.

 • Jan Grohmann
  16:16 08.07.2018

  I z amerických zdrojů vyplývá, že si Rusové prostě myslí, že Západ "na to nemá koule", a že Rusko je připraveno přinášet větší oběti, pokud přijde na věc. Tomu se dá rozhodně věřit.
   
  Ostatně stačí se podívat na robustnost zázemí a schopnost absorbovat údery. Během zimy zničíte v Evropě několik elektráren a jsme v prde... .Rusko je příliš velké na nějaký koordinovaný útok, který ho dokáže srazit na kolena.
   
  Na této úrovní se navíc nehraje jen o to, jaká akce je reálná nebo ne, ale co si protivník myslí. Cílem je, aby si protivník myslel jen takové věci, jaké ten druhý chce. Američané například mají za to, že Rusové zkoumají možnost, jak by Evropa reagovala při omezeném jaderném úderu, například na vojenské letiště.
   
  Podle Američanů si Rusové myslí, že Evropa by se okamžitě vzdala a Rusové by si mohli nadiktovat podmínky, jaké chtějí. Problém není to, jak reálná ta akce je, problém je, že Rusové o takovém scénáři uvažují, počítají s nim a vyhovuje jim, že ta druhá strana se tohoto scénáře obává. A cílem NATO je, aby Rusové s tímhle nepočítali.
   
  Takhle se ta hra hraje.

 • Jara
  14:16 08.07.2018

  Cermakusy
  Ve vyspělých zemích je obvyklé, že představitelé vrcholných funkci jsou zároveň nositeli jistého morálního kreditu a je tedy nepřípustné se takto vyjadřovat. Bohužel u nás a dále na východ tomu tak není, že to Rasemu vadí je ale správně a mělo by nás takových být mnohem více ( všichni ).

 • cernakus
  13:16 08.07.2018

  Rase:

  Jenže pohlaváři nato opravdu sasci (klauni) jsou. Jejich neprofesionalita, nejednoznačnost, nnevyzpytatelnost spodní si jiné přiléhavější označení ani nezaslouzi. Rusové zase dostávají nálepky typu agresor, zlo, nebezpečí.

  Na druhou stranu se odborník dost mýlí. Nebezpečím pro Rusko jsou právě ti sasci z nato. Vztahy Číny a Ruska jsou i z historického hlediska spíše dobré. Expanzní zájmy Číny jsou navíc namířeny na jihovýchod. Ne na nehostinný sever.

  Z důvodu slibu rasemu bylo z příspěvků odstraněno vulgarit:1

 • Rase
  12:40 08.07.2018

  ten termín "klauni" mě docela dost praštil do očí. Čekal bych, že když už se někdo považuje za odborníka, což zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy je, nebo by měl být, tak bude používat poněkud jiná slova. Chtěl bych vidět reakci, kdyby někdo z NATO, stejně nazval protějšky v Rusku...

 • ruleta
  12:11 08.07.2018

  Posledni dva prelozene clanky z ruskeho kontextu pekne ukazuji propast, kterou mame s Ruskem.

  Staci ten slovnik "klauni", "Ve většině státu východní Evropy došlo po převodu svrchovanosti pod Evropskou unii k deindustrializaci a hospodářské, kulturní a intelektuální archaizaci. " a pak se jeste nekdo divi.

  Pekny vhled.

 • PavolR
  08:28 08.07.2018

  Luky:
  Pozor na asymetriu osídlenia. V tých kľúčových dvoch okrskoch, ktoré by bolo treba nevyhnutne obsadiť na zabezpečenie prístupu k Jakutsku (Skovorodinsky a Tyndinsky rajón), žije dovedna iba asi 45k obyvateľov a ich počet klesá (za ZSSR to bolo 78k) - pri takom počte je vcelku jedno, koľko z nich je Rusov, lebo dovolenkujúcich zelených mužíkov, potrebných na udržanie daného územia, by bolo takmer určite viac.
  Vlastne v celej severozápadnej polovici Amurskéj oblasti (v 4 veľkých okrskoch), hraničiacej s Jakutskom, žije iba asi 1/10 celkového obyvateľstva - zvyšok je sústredený na juhovýchode. Osídlenie priľahlých, sevorovýchodnych, okrskov Zabajkalského kraja je menšie.

 • Luky
  22:03 07.07.2018

  Se šikmookými mužíky to máš nadlouho - Amurská oblast - Rusové 94,3 %

  Obsazená magistrály kýmkoli Rusáci nedovolí.
  ----------

  U té kompatibilní podoby Ruska - jde o to pro koho, jestli pro Evropu nebo USA.
  Neboj se, kdyby Rusko přestalo být pod tlakem, tak se postupně se zvyšující životní úrovní obyvatel začne kompatibilnit. S diktátem USA kompatibilní nikdy nebude, protože si od nich nenechají poroučet.

 • PavolR
  21:27 07.07.2018

  Luky:
  Ako sa dostávajú do obrazu Mongolsko a Kazachstan? Veď Amurská oblasť je ešte aj od Mongolska mimo dosah. A mimo to by nešlo o klasickú inváziu (to je porušenie medzinárodného práva), skôr vytváranie Ľudových republík zelenými mužíkmi.K žiadnej regulárnej vojne by nedošlo - už aj preto nie, že na ňu okrem Číny nemá v tom priestore nikto dostatok vojenských, alebo prinajmenšom hospodárskych síl (keby sa Rusko hospodársky zruinovalo vo vojne, prišlo by podstatne o viac).
  Prímorský kraj a Vladivostok nemusí Číňanov vôbec zaujímať, lebo ten "rybník", na breh ktorého by sa dostali, je obklopený ďalšími štátmi a teda blokovateľný.

  Rusi môžu blokovať iba trasu nad Ruskom, nie však cez kanadské vody, kým Číňania by mohli blokovať dopravu z oboch smerov tam i späť.

  Spolupráca Západu s Ruskom proti spoločnému súperovi naráža na podobný problém ako prípadná spolupráca s Treťou ríšou, alebo Japonským impériom - nebude to fungovať, kým nedôjde k úplnému rozvratu a prebudovaniu do kompatibilnej formy (po rozpade ZSSR k tomu, ako vidíme, nakoniec nedošlo).
  A pre Číňanov je Rusko rovnako problémovým partnerom (krymské dobrodružstvo a jeho dopady ich teda nenadchlo).

 • Luky
  21:03 07.07.2018

  Ano, pak se zvedne pravděpodobnost dalším scénářům.

  Už jsem psal, že mi přijde přirozené spojenectví Evropy a Ruska a opozice takového spolku vůči Číně. Spoustě lidí, kteří čtou anglosasy a jsou infikovaní jejich paradigmatem to ale může připadat skandální - jediné Rusko je pro ně zatlačené na východ a za ostnatým drátem.
  Amíci si ale budou muset vybrat. Oni se takového spojenectví bojí a nechtějí ho připustit za žádnou cenu (jak ostatně veřejně deklarovali).

 • Superme
  20:56 07.07.2018

  Luky - Nějak nemám moc čas s tebou vést nějakou sálodlouhou diskuzi, ale když si mě zde zmínil již 2x, pak tedy.

  1) Žádná obchodní válka nebude v případě, že Čína začne hrát fér hru - přestane krást duševní vlastnictví, otevře svůj trh apod. Tohle neleze na nervy jen Američanům, ale i Evropě a samotným firmám. Rozdíl je v tom, že Trump se zatím jako jediný nebojí bránit. A to, že Rusové taky zavedli cla - joooo, chránili tím Číňany a stvrdili tím ono tuhé spojenectví :) Některé teorie jsou vážně skvělé.

  2) Jaké mají tyto země vlastně společné zájmy? Jediným společným zájmem, v současné době, je opozice vůči USA a jejich spojencům. Nojo, jenže co když se Rusové s Američany usmíří? Na netu byla jednu dobu informace, že Kissinger poradil Trumpovi, aby se s Rusem usmířil právě kvůli Číně.

 • Luky
  20:40 07.07.2018

  @Pavol
  Souhlasím s motivy kontroly námořních tras. Nelze je srovnávat s vojenskými invazemi do ostatních zemí.
  Není těžké si představit, jak nadšené z čínské invaze vnitrozemskou hraniční úžinou by byly Kazachstán (bývalá svazová rep.) a Mongolsko. V té nejvhodnější chvíli by pravděpodobně přeskříply invazní vojska, která by bylo težké zásobovat. Invaze na Sibiř znamená pravděpodobnou válku s těmito dvěma sousedy nebo jejich ovládnutí.
  Útok přes Primorsky kraj by byl masakr, dva miliony obyvatel není málo, to už na jádro vydá (v okolních krajích jsou také vysoké statisíce). Důležitý je ten vojenský komplex (kromě floty i přístup k nukleárním strategickým silám). Na to si nenechají šahnout.

  @invaze do Jakutska
  Ano Pavol, stačí JEN to málo, co jsi popsal :)
  Proč by to ale Rusko mělo dovolit? I kdyby Rusové takto násilně přišli o dálný východ, žádná loď by do Evropy nedoplula, pokud by to nechtěli.

 • Tesil
  20:34 07.07.2018

  Čínu zbytečně démonizujeme.Možná jim jde o prestiž a úctu a psychologickou dominanci.Občas uštědřit lekci -Indie,Vietnam.

  Luky
  Mao byl opravdu řízek,hlásal tezi o odolnější kultuře Číňanů a v případě jaderného konfliktu je neměli zlomit ani stamilionové ztráty.Naopak dále by pokračovali v nastoleném revolučním kurzu.

 • PavolR
  20:01 07.07.2018

  Pavel1:
  Číne ide o ovládanie dopravných trás, po ktorých môže dovážať suroviny z celého sveta a naopak vyvážať svoje výrobky. preto sa momentálne angažuje v čínskom mori, lebo tadiaľ vedia dôležitá dopravná tepna. Avšak ...

  Luky:
  ... akonáhle sa stabilne otvorí možnosť severnej námornej cesty do Európy, Čína ju bude chcieť mať pod kontrolou. Stačí obsadiť dobrovoľníkmi tú časť Amurskej oblasti, cez ktorú vedie cesta do Jakutska a v Jakutsku vyvolať chuť osamostatniť sa (Rusi tam tvoria už iba asi 1/3 obyvateľstva). Z Jakutska možno ovládnuť riedko osídlené pobrežia Ochotského mora, vrátane Magadanu, odkiaľ sa práve buduje cesta do Anadyru. Tým získajú kontrolu nad dopravou v Beringovej úžine a zároveň postavením mostu môžu mať pod kontrolou celú pozemnú dopravnú tepnu z Amerického kontinentu do Číny.

  semtam:
  Tak napríklad od rozpadu ZSSR klesol počet obyvateľov Magadanskej oblasti na 1/5, Čukotky na 1/3 a Kamčatky na asi 3/5, Chabarovského kraja na necelé 3/5 čo je blbé, lebo ak chcú udržiavať úroveň ťažby surovín, by dokonca ju navyšovať, potrebujú ľudí, čo to budú ťažiť a budova a starať sa o celú infraštruktúru spojenú s tranzitom a spracovaním surovín.

 • StandaBlabol
  19:50 07.07.2018

  Je legrační, jak ti samí lidé, kteří tu vykřikují, že USA a NATO jsou pro Rusko hrozbou, protože usilují o jeho nerostné bohatství naráz na Číně vysvětlují, že je vlastně mnohem výhodnější si ty suroviny koupit.

  Evropa to dělá už desítky let. A kde je ekonomika a životní úroveň v západní Evropě a kde v Rusku. Ano, pokud je ekonomika založená na produkci zboží a služeb s vysokou přidanou hodnotou, tak si ty suroviny opravdu může nakupovat.

  Hrozbu Číny vidím spíš v tom, že Číňané postupně pronikají do příhraničních oblastí, kde jsou dobré podmínky pro zemědělství i další činnosti. A pokud jich tam bude časem většina, může jim připadat lepší patřit k Číně.

  A dva milióny obyvatel v Přímořském kraji jsou vážně k smíchu, když jsou na druhé straně hranice stamilióny. A Rusové to dobře vědí. Jak říká jeden jejich vtip "Číňané překročili hranici v malých skupinkách. Každá o sto tisíci lidech..."

 • Luky
  19:28 07.07.2018

  ...jinak mě je tím ctihodný Mao celkem sympatický, protože v tom údajně hrála roli zločinná invaze do ČSSR, pecka. :-D

 • Luky
  19:22 07.07.2018

  Džobem analytiků a vojenských plánovačů, tedy i Chramči je malovat čerty na zeď, vytvářet fantazijní scénáře a upozorňovat na slabá místa vlastní armády i armád protivníků. To je v Ouklendu.
  Já si dokážu představit spoustu scénářů, dokonce i nějaké velice bizarní.
  Pousmál jsem se nad Supermeho "tak a tady to máte, žádný spojenectví není, protože Chramča"...a zrovna v den uvalení 25% cel a začátku obchodní války Čína-USA, kdy Rusko zareagovalo světe div se - clama na USA :)

  Ale jasně, podstatný pro Čínu je zaútočit na Sibiř, aby horko těžko dolovala, co ji Rusové za extrémně výhodných podmínek (nevýhodných pro ubohé, pokořené Rusáky) dodávají...protože Rusáci jim nevysejou žádný hříbky na jejich přelidněná města, jelikož je na ně nehodili ani když Mao chtěl zabrat ostrov plný kopřiv (pohraniční smlouva ostrovy na hraničních řekách neřešila). Dostali po čuni a rusáci jim ho později věnovali...tak podstatné to pro ně bylo.

 • Luky
  19:11 07.07.2018

  K Čínské smůle se ale zrovna jedná o Přímořský kraj, který je na dálném východě nejvíce osídlený, žijí tam dva miliony obyvatel (cca 93% Rusové, 0,2% Chanové :) a pro Rusy má obdobný strategický význam jako Krym (domovský přístav Tichomořské floty jestli se nepletu)....takže jádro.

  Buď se budete bavit o neosídlené Sibiři (stojí v cestě Mongolsko) nebo o Mandžusku a přístupu k moři (nejlidnatější a přesvědčivě Ruský, silně militarizovaný komplex)

 • Pavel1
  19:10 07.07.2018

  Luky: tak ještě nezapomeň napsat Chramčichinovi, že maluje čerta na zeď a míchá hrušky a jabka.

 • Pavel1
  19:02 07.07.2018

  Miroslav: Kdybyste si přečetl můj komentář pořádně, tak byste se dozvěděl, že Čína si DĚLÁ nárok na Jihočínské moře, ne že ho MÁ.
  givicz: Už tady byl jednou řečeno, že Stalin i Hitler byli také spojenci, také pořádali společná cvičení a ve velkém mezi sebou obchodovali, jak to dopadlo všichni vědí. Nechápete jednu podstatnou věc, a to , že co je teď, nemusí být pravda za rok nebo dokonce za dvacet let. Fakta jsem uvedl a jsou jasná: čínský nárok na Jihočínské moře je vyloženě hypotetický, přesto tam riskuje Čína konflikt. Nikdo nevidí Číňanům do hlavy, takže se klidně může za nějakou (blíže neurčenou) dobu stát, že Čína uplatní nárok na vnější Mandžusko.

 • Slavoslav
  18:30 07.07.2018

  Semtam

  Lebo Rusko chce ovplyvňovať celosvetovú politiku a byť významným hráčom. A jeho protivníci na tomto poli ľudských zdrojov majú výrazne navrch. Ono to nie je len o počte brancov ale aj o ekonomických zdrojoch. I keď uvidíme čo s Cinou urobí ich experiment s politikou jedného dieťaťa. Tak to ešte bude sranda.

  A tých území ktoré môže nechať prírode má viac ako dosť. To nie je Európa s jej hustotou obyvateľstva.

 • semtam
  17:51 07.07.2018

  Slavoslav

  Proč by Rusko mělo mít potřebu zalidnit liduprázdné oblasti? Nech tý přírodě aspoň kousek země.

  Vynechám Rusko, protože tohle je globální problém. Lidé se stěhují do měst a venkov se vysídluje.

 • Slavoslav
  17:50 07.07.2018

  Semtam

  Všetky relevantné predpovede hovoria o tom, že po nástupe slabej generácie 90 tych rokov sa kríza v Rusku ešte prehĺbi. Tu argumentuješ ojedinelými príkladmi z minulosti a absolútne ignoruješ súčasné trendy.

  Keď sa ťa opýtam čo by malo byť tou zásadnou zmenou v postoji mladých Rusov k početnosti rodiny tak sa odpovede nedočkáme len niečoho. "Ale v minulosti"

 • Slavoslav
  17:45 07.07.2018

  Semtam

  K CR. Ja s tebou súhlasím, že ČR či ostatné štáty vyspelého sveta majú podobné problémy s pôrodnosťou. Nie, že nie.

  Len na rozdiel od Ruska nepotrebuje ČR zaludnit rozsiahle, prakticky ludoprázdne oblasti na svojom území. Ba dá sa povedať, že na západe je tých ľudí aj priveľa a nejaký úbytok nebude vadiť. Teda čo sa týka zaludnenia. Ono to ekonomické problémy prinesie

 • semtam
  17:42 07.07.2018

  Slavoslav

  Opět ohejbáš, psal jsem, že z 1 či 2 let nejde poznat trend. Trend je dlouhodobá záležitost a já jsem na rozdíl od tebe si nehrál na věštitele a jsem neříkal, jaká bude porodnost v Rusku, jen jsem poznamenal, že za porodností stojí více vlivů než jen a pouze početní síla generace.

 • Slavoslav
  17:27 07.07.2018

  Semtam

  Ale veď ja s tebou súhlasím, poslednými dva a pol rokmi si predsa nenecháme kaziť trendy :-D

  A o desať rokov uvidíme ako to bolo s tým trendom. Pretože odborníci zatiaľ tvoj názor nezdieľajú.

Stránka 1 z 4