Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Ruští kontraktoři Vagněrovy skupiny v Sýrii; ilustrační foto / ChVK Vagner: Russian mercs in Syria, SOFREP 

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly osudnými jen stovkám syrských vojáků, ale také desítkám ruských kontraktorů. Útok na ropnou rafinerii údajně drženou kurdskými Syrskými demokratickými silami (SDS) skončil neúspěchem poté, co americké speciální síly podporující místní jednotky SDS přivolaly dělostřeleckou a leteckou posilu.

Cílem útoku spojených sil syrských vojáků a ruských kontraktorů byla rafinerie poblíž ropného pole Conoco, které ještě nedávno představovalo jeden z hlavních zdrojů příjmů Islámského státu (IS). Rafinerie, držená bojovníky ze SDS podporovaných Američany, se nachází za dekonfliktní linií, domluvené mezi americkým a ruským velením a rozdělující prorežimní síly a SDS.

 

 

Prorežimní síly o velikosti praporu překročily Eufrat (defacto hranice dekonfliktní linie) a s podporou tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva zaútočily na postavení opozičních sil. S místními bojovníky SDS však operovali i příslušníci amerických speciálních sil a ti v reakci na útok přivolali leteckou a dělostřeleckou podporu, která útočící síly zdecimovala.

 

K jejich odražení bylo podle amerického letectva užito dělostřelecké palby, stíhacích bombardérů F-15E, bezpilotních letounů MQ-9, bombardéru B-52, letounu palebné podpory AC-130 a vrtulníků AH-64 Apache.

 

Počet Rusů, kteří při útoku padli, je předmětem živých spekulací. Ruské ministerstvo zahraničí nejprve hovořilo  nanejvýš o pěti mrtvých Rusech, ale později přiznalo, že mrtvých a zraněných mohou být desítky. Igor Girkin, známý spíše jako Igor Strelkov, v odkazu na své spolehlivé zdroje uvádí až sto mrtvých Rusů. O více než 200 mrtvých Rusech hovoří Leonid Beršidskij z Moscow Times.
 

Kreml však důrazně popírá, že by šlo o příslušníky pravidelných ruských sil a upozorňuje, že prorežimní jednotky na americké pozice zaútočily bez vědomí ruského velení. Moskva však také zároveň kritizovala americké síly, které prý místo vyhledávání zbytků opor IS zabírají cenné ekonomické zdroje.

 

 Ropné pole Conoco

 

Americká léčka?

I když není jasné, zda o chystaném útoku ruské velení skutečně vědělo, nebo ne, je velmi pravděpodobné, že Američané s ním počítali. Podle generála amerického letectva Jeffreyho Harrigana útok nebyl ničím zcela překvapivým a již týden předem bylo možné na druhém břehu Eufratu zaznamenat rostoucí koncentraci sil.

 

To naznačuje i zřícení 210 metrů dlouhého mostu přes Eufrat pár hodin poté, co ho prorežimní síly překročily. Rusko z kolapsu mostu obvinilo SDS a americké síly, které prý měly otevřít hráze nedaleké vodní elektrárny a způsobit tak náhlou povodeň. Zničení mostu útočícím silám odřízlo ústupovou cestu. 
 

Podle výzkumného institutu Jamestown Foundation je poslední indicií bombardér B-52 zapojený do letecké podpory. Zatímco ostatní prostředky lze povolat relativně rychle, B-52 musel být již ve vzduchu s dostatkem paliva a munice, jelikož stroj podle institutu pravděpodobně startoval ze základny na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu.

 

Pokud jsou předchozí tvrzení skutečně pravdivá, vyplývá z toho logický závěr, že americké síly vědomě naplánovaly a připravily léčku ruským kontraktorům, sloužícím jako nástroj ruské vlády v Sýrii, a Moskva nad tím přivřela oči...

 

Rusové zapojení do útoku na pozice SDS byli zaměstnanci  Vagněrovy skupiny (Častnaja vojennaja kompanija Vagněra), ruské soukromé vojenské společnosti. Od roku 2014 její kontraktoři bojovali na Ukrajině, Sýrii a spekuluje se o jejich přítomností v Súdánu, Libyi a Středoafrické republice.

 

Důvodem útoku bylo obsazení rafinerie a přilehlých ropných a plynových polí Conoco, která režim potřebuje pro rekonstrukci země a pro splácení svých četných půjček. Útok měl být iniciován místním kmenovým vůdcem a ruští kontraktoři s těžkou technikou měli vést útok. Podle Jamestown Foundation je motivační pohnutka kontraktorů k obsazování ropných polí velká, jelikož další ruské firmy napojené na společnost Vagněr získají od syrské vlády pětadvacetiprocentní podíl z produkce dobytých ropných polí.

 

Údajná skupina kontraktorů Vagněrovy skupiny bojující v Sýrii.

 

Vědělo ruské velení o útoku?

Poněkud jiný pohled nabízí ruský deník Novaja Gazeta, podle kterého ruské velení o neobvyklém pohybu amerických letadel muselo bezpodmínečně vědět. Ruský deník v této souvislosti zpovídal nejmenovaného ruského důstojníka, který sloužil v jednotkách radioelektronického průzkumu, jež dohlížely na vzdušný prostor Středního východu.

 

Zmiňovaný důstojník uvedl, že o letu amerických letadel byla Moskva nepochybně informována a o případném zásahu by také musela rozhodnout. Týkalo se to především strategického bombardéru B-52, který může nést jaderné zbraně. Ruský důstojník dále sdělil, že o nasazení B-52 rozhodl přinejmenším Pentagon a o nasazení B-52 byl informován americký prezident. Dle informací listu Novaja Gazeta ale B-52 startoval z katarské letecké základny Al Udeid.

 

Pokud by Rusové použili dokonce své systémy radioelektronického boje nebo zvedli do vzduchu pár stíhacích letadel, Američané by útok jistě odvolali. Stejně tak ruský důstojník i předpokádal, že pokud by Američané věděli o ruských občanech na místě bojů, k útoku by také nedošlo.

 

Zůstává tedy otázka, zda ruské velení vědělo o nasazení kontraktorů Vagněrovy skupiny v oblasti, nebo ne. B-52 Stratofortress přistává na katarské základně Al Udeid.

 

Mrtví bez důsledků

Přes vysoký počet zabitých Rusů se zdá, že incident nebude mít v blízké době významnější důsledky. Slovy Vitalije Naumka, ruského poradce ruské vlády pro Sýrii: „Nikdo nechce začít světovou válku kvůli dobrovolníkovi nebo žoldákovi, který ani nebyl vyslán státem a byl zabit Američany.“

 

Hlavní výhodou působení ruských kontraktorů a dobrovolníků či „dovolenkářů“ pracujících pro třetí stranu je pro Kreml to, že může věrohodně popřít jakékoli jejich napojení na oficiální struktury Ruské federace.

 

Prezident Putin navíc nestojí o negativní pozornost měsíc před prezidentskými volbami. Ruská intervence v Sýrii (ostatně v tom se inspirovali od americké anabáze v Iráku a Afghánistánu) měla být „televizní válkou“ plnou působivých záběrů leteckého bombardování bez „rušivého“ elementu mrtvých ruských vojáků.

 

To se děje i nyní, ale množství obětí a tlak pozůstalých nutí vládu zaujmout nějaké stanovisko. Přesto se v ruských médiích informace objevují jen poskrovnu a hlavní informační platformou jsou diskuzní fóra a sociální sítě.

Zdroj: Jamestown, BloombergNovaja Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Talvi
  22:48 15.08.2019

  Zajímavý pohled na osudy a jména příslušníků Vagnerovy skupiny- i další aktivity zelených mužíčků a ruských ozbrojených sil z ukrajinského pohledu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý pohled na osudy a jména příslušníků Vagnerovy skupiny- i další aktivity zelených mužíčků a ruských ozbrojených sil z ukrajinského pohledu. https://informnapalm.org/cz/zj... Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:49 04.03.2018

  logik, díky, používám povětšinou Šaškári ;-) Možná by to šlo i u něj, ale tak nějak jsem byl líný to řešit. A většinou si nezapomenu příspěvek předem pro jistotu zkopírovat do ...Zobrazit celý příspěvek

  logik, díky, používám povětšinou Šaškári ;-) Možná by to šlo i u něj, ale tak nějak jsem byl líný to řešit. A většinou si nezapomenu příspěvek předem pro jistotu zkopírovat do schránky. Nicméně asi vyzkouším, nápad je to dobrý.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:45 04.03.2018

  Kolte: Když se Ti to stane, a všimneš si toho hned (když to okno kde se to stalo používáš dál, tak to možná půjde také, jen bude potřeba dát patřičné "zpět", nezkoušel jsem), ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolte: Když se Ti to stane, a všimneš si toho hned (když to okno kde se to stalo používáš dál, tak to možná půjde také, jen bude potřeba dát patřičné "zpět", nezkoušel jsem), tak

  1) otevři si nové okno prohlížeče.
  2) přihlaš se
  3) reloaduj (F5, aspoň ve firefoxu) to okno, kde se Ti to odhlásilo. Pokud se Tě to zeptá, jestli data znovu odeslat, tak je vyhráno, řekni že jo a příspěvek se pošle znovu. (anebo Ti to promaže harddisk, u počítačů nikdo neví :-)).

  Nemám to ozkoušeno ve všech prohlížečích, ale ve firefoxu to funguje. Ale jinak souhlas, je to vopruz...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:34 04.03.2018

  Takovej hezkej příspěvek jsem měl napsaný a odeslaný... jenže mě to mezitím odhlásilo, takže je v loji (kdyby se tohle dalo pořešit, pane administrátor, byl bych fakt vděčný...). ...Zobrazit celý příspěvek

  Takovej hezkej příspěvek jsem měl napsaný a odeslaný... jenže mě to mezitím odhlásilo, takže je v loji (kdyby se tohle dalo pořešit, pane administrátor, byl bych fakt vděčný...). Psát to znovu nebudu, jen ve zkratce:
  a) raziel, argumentujete fakt blbě, debata s vámi je z mého hlediska úplně naprd, víceméně souhlasím s tím, co napsali logik a PavolR (ačkoliv co se týče názorů s nimi zhusta nesouhlasím).
  b) O té události víme zatím málo, rozcházejí se i zdroje z jednoho tábora mezi sebou. Jisté je, že Rusové přiznali desítky mrtvých a zraněných na "své" straně. Demonstrace se nekonají...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:13 04.03.2018

  raziel: 1) Diskuse je od toho, že se střetnou dva subjektivní názory a hledá se, který je blíže k objektivitě. Ty jsi tady během pár dní předvedl několik evidentně nepravdivých ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel:
  1) Diskuse je od toho, že se střetnou dva subjektivní názory a hledá se, který je blíže k objektivitě. Ty jsi tady během pár dní předvedl několik evidentně nepravdivých a/či zavádějících tvrzení (falešnou citaci Bismarka, na kterou Tě nachytali ruské propagandistické weby, tvrzení o tom, že jsem pejorativně vyjadřoval o Wágnerovcích, údajných 600 mrtvých v Zoiru). Nadávám Ti za to do individuí?

  Je úplně normální, že když mají dva zcela rozdílný názor v otázce, ve které hraje nemalou roli interpretace něčeho, co podléhá "propagandě", že názor, s kterým nesouhlasíš, se ti zdá tou propagandou zblblý (nemysli si, že na mne nepůsobíš podobně, jako já na Tebe :-)).

  Pokud budeš k mým názorům takto přistupovat: a už tento Tvůj samotný dojem, že jde o "názory blba zblblého propagandou" Ti bude stačit k jejich apriori zamítnutí, je jakákoli diskuse zbytečná. Naopak Tě to evidentně vede k nekorektní argumentaci, kdy mé stanovisko překrucuješ (600 mrtvých), či si dokonce vymýšlíš (to že 'přitom ty samé vojáky na volné noze na straně Ruska vždy označuji jako "žoldáky" či "nekalé, kriminální živly"' je evidentně nepravda) - což důvěryhodnosti Tvého pohledu na věc nepřidá.

  Zkus prosím věcně a bez předsudků "že jsem blb, který je zaslepen propagandou" poukázat na konkrétní omyly v mé argumentaci. Pak to může vést k tomu, že vznikne plodná diskuse, a dokonce i k tomu, že třeba změním názor...

  Diskuse je možná pouze za situace, kdy názor toho druhého, byť s ním nesouhlasím, beru vážně.

  2) Ano, dle Ruského vyjádření bylo několik tuctů. Several je více než dva, tedy to rozmezí bude 40-60 mrtvých a zraněných, vzhledem k tomu, že se to Rusko snažilo bagatelizovat, tak jich určitě nebude méně než Rusové tvrdí a (pokud jich nebude ještě více), tak se dá čekat ten počet spíše u horní hranice. Ale i kdyby to bylo u dolní hranice, i třicet jsou řádově desítky.

  Ty jsi přitom psal: "Desítky mrtvých (či v lepším případě zraněných) Rusů by vyvolalo tak nezkutečné zemětřesení na diplomatické čáře"
  Přitom to evidentně byly desítky - možná více - a žádné zemětřesení se nekonalo.

  3) Další tvoje obvinění z rusofobie jsem si od Tebe vysloužil za to, že jsem s Fenrim nesouhlasil v tom, že je jednoduché spočítat a navrhnout nové vstupy vzduchu do motoru tak, aby měli navíc VLO vlastnost. To, že to není jednoduché jsem doložil několika odbornými pracemi na toto téma a citovaným časem výpočtu jednoho aerodynamického rázu ve vstupu motoru. Na otázku, co Ti na tom přišlo rusofobní jsi mi neodpověděl. Mohu se prosím zeptat znovu?
  Nebo to, že jsi nereagoval znamená, že bereš svoji výtku zpět?Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:27 04.03.2018

  takže jsme zase na začátku..... 2 logik to se mýlíš, tvé příspěvky čtu dostatečně dlouho na to, abych mohl s klidem v srdci říct, že zdravě objektivní a nestrannej pohled u ...Zobrazit celý příspěvek

  takže jsme zase na začátku.....

  2 logik

  to se mýlíš, tvé příspěvky čtu dostatečně dlouho na to, abych mohl s klidem v srdci říct, že zdravě objektivní a nestrannej pohled u tebe člověk očekávat moc nemůže. To není vyfabulovaná chiméra.

  V tvém odkazu se mluví o několika tuctech mrtvých a zraněných (24-60), v žádném případě se nepíše o stovkách, to by ve vyjádření použili jiný termín než obligátní "several", který se překrývá s "few" a označuje 2-5.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:11 04.03.2018

  raziel87 19:01: No ale v prvých správach sa zjavne zlievali počty útočiacich celkovo a strát. Ďalej by som upozornil, že nevieme, koľko môže byť po tej bitke nezvestných, ktorých ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87 19:01:
  No ale v prvých správach sa zjavne zlievali počty útočiacich celkovo a strát.
  Ďalej by som upozornil, že nevieme, koľko môže byť po tej bitke nezvestných, ktorých nemožno prehlásiť za mŕtvych, ale nie sú ani medzi ranenými...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:09 04.03.2018

  PS: A původní zprávy zpravidla mluvily o 100-200 mrtvých rusů. 600 mrtvých se objevovalo pouze zřídka. Používáš klasickou demagogickou taktiku, kdy proti svému názoru postavíš ...Zobrazit celý příspěvek

  PS: A původní zprávy zpravidla mluvily o 100-200 mrtvých rusů. 600 mrtvých se objevovalo pouze zřídka.

  Používáš klasickou demagogickou taktiku, kdy proti svému názoru postavíš do opozice alternativu dovedenou do takového extrému, že je z ni nesmysl - a tím se snažíš dokázat, že Tvoje varianta je jediná možná.
  Přitom ignoruješ, že mezi Tvým extrémem a Tebou "vysmývaným" extrémem je ještě celá plejáda pravděpodobnějších i méně pravděpodobných, ale furt možných, variant.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:07 04.03.2018

  2 KOLT v čem jsem zaslepenej? snad mě neoznačíš za rusofila, já je totiž nemám dvakrát v lásce a už jsem to tu několikrát psal. Dost mě ale vytáčí věčné papouškování prozápadně ...Zobrazit celý příspěvek

  2 KOLT

  v čem jsem zaslepenej? snad mě neoznačíš za rusofila, já je totiž nemám dvakrát v lásce a už jsem to tu několikrát psal. Dost mě ale vytáčí věčné papouškování prozápadně orientovaných médií, které má stejnou úlohu jako sputnik na druhé straně barikády - zblbnout veřejnostSkrýt celý příspěvek

 • logik
  19:03 04.03.2018

  raiel: 1) Takže tvrdíš, že tady ruské MO lhalo? https://www.theguardian.com/wo... 2) Kdo říká, že ...Zobrazit celý příspěvek

  raiel:
  1) Takže tvrdíš, že tady ruské MO lhalo?
  https://www.theguardian.com/wo...

  2) Kdo říká, že by se v takové situaci ty "vdovy" (ono do wagnerovců asi nechoděj moc ženatý usedlí manželové, že) se vůbec museli dozvědět, že jsou mrtví.... Člen wagnerovců asi nebudou zrovna rodiný typy, který každej tejden volají domů mamince. A jelikož to je narozdíl od armády čistě jejich dobrovolný rozhodnutí, sloužit v takové organizaci a narozdíl od armády počítají s tím, že budou "používaný", tak ani nechápu, proč by proti tomu měli být takové protesty...

  3) Kdy jsem v této diskusi označil wágnerovce např. za cituji "nekalé, kriminální živly", nebo pro ně použil použil podobně pejorativní slovo? (A co vím, o amerických "nevojácích" zapojených do konfliktu jsem se také přinejmenším pěknou dobu - jestli vůbec - nevyjadřoval).
  Obávám se, že si do mne projektuješ svoji představu o "fusofobech" a nediskutuješ se mnou, ale s nějakou svoji vyfabulovanou chimérou. Zkus prosím číst, co ostatní píší, a ne si to vymýšlet na základě svých předsudků.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:03 04.03.2018

  dodatok: Keby aj týchto nezabili zrovna Američania, ani pes by neštekol, tak ako v prípade doterajších úmrtí Wagnerovcov v Sýrii (napr. tých z druhej bitky o Palmyru).

  dodatok: Keby aj týchto nezabili zrovna Američania, ani pes by neštekol, tak ako v prípade doterajších úmrtí Wagnerovcov v Sýrii (napr. tých z druhej bitky o Palmyru).

 • raziel87
  19:01 04.03.2018

  PavoIR tohle platí v případě, že v boji sejmou Vasila, Olega, Dimitrije a Vladimíra......nevim, jak chcete "posichrovat" vymazání praporu - původní zprávy přece mluvili o 600 ...Zobrazit celý příspěvek

  PavoIR

  tohle platí v případě, že v boji sejmou Vasila, Olega, Dimitrije a Vladimíra......nevim, jak chcete "posichrovat" vymazání praporu - původní zprávy přece mluvili o 600 zraněných a zabitých rusech.....ututláte smrt jednotlivců, možná pár desítek - ale asi neututláte smrt a těžké zranění u několika stovek lidí, kteří mají rodiny a přístup k internetuSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:00 04.03.2018

  raziel a Luky, že zrovna vy dva někomu nadáváte do zaslepenců.... sorryjako (a to s logikem zhusta nesouhlasím).

  raziel a Luky, že zrovna vy dva někomu nadáváte do zaslepenců.... sorryjako (a to s logikem zhusta nesouhlasím).

 • PavolR
  18:38 04.03.2018

  raziel87: S tými demonštráciami a "zemetrasením" ste to trocha prepálili. :-) Posledných pár rokov nás naučilo, že životy "neoznačených" Rusov nemajú absolútne žiadnu cenu. Práve ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  S tými demonštráciami a "zemetrasením" ste to trocha prepálili. :-) Posledných pár rokov nás naučilo, že životy "neoznačených" Rusov nemajú absolútne žiadnu cenu. Práve preto sú neoznačení. :-) Dokonca aj hodnota životov legálnych vojakov je prinajmenšom sporná po tom, ako kriminalizovali šírenie správ o ich úmrtiach. Majú to proste do značnej miery pozichrované.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:32 04.03.2018

  Ono se stačilo podívat, v jakým stavu byla těžební zařízení, která se podařila obsadit syrským vojákům (a to je šetřili před bombardováním)...stejně byla zdemolovaná. Co si ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono se stačilo podívat, v jakým stavu byla těžební zařízení, která se podařila obsadit syrským vojákům (a to je šetřili před bombardováním)...stejně byla zdemolovaná. Co si přebírali kurdoamíci bylo dost v pohodě (nějaká ta nafilmovaná ohořelá kabeláž aby se neřeklo)....když se to srovná s těžce bombardovanými městy z náletů koalice, je velmi dobře vidět rozdíl mezi tím "těžkým bombardováním" (což byl "logikův" nej argument pro rychlé obsazení). To žeISáci soustředili veškeré síly proti vládním, zatímco pár kilometrů (či stovky metrů ) v týlu ztráceli cenné pozice ve prospěch kurdoamíků je prostě fakt.

  Ano Razieli, s tím grafomanem se nemá cenu bavit, ten bude na vše odpovídat takovým balastem, že to po deseti zaplácaných stranách nemůže číst ani největší masochista. Proto nereaguju.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  18:03 04.03.2018

  2 logik předem pardon, ale já s tebou víceméně odmítám diskutovat. Individum, co americké vojáky "na volné noze" ve válkách v rozvojových zemích označuje jako "kontraktory" či ...Zobrazit celý příspěvek

  2 logik

  předem pardon, ale já s tebou víceméně odmítám diskutovat. Individum, co americké vojáky "na volné noze" ve válkách v rozvojových zemích označuje jako "kontraktory" či "specializované vojenské poradce", přitom ty samé vojáky na volné noze na straně Ruska vždy označuje jako "žoldáky" či "nekalé, kriminální živly"......neznám moc lidí, kteří by byli tak nezdravě zaslepeni čistě prozápadní propagandou, jako ty Logiku.

  To co tvrdíš je jeden z dalších nesmyslů. Pokud by to totiž bylo tak jak tvrdíš, tak by to mělo úplně jiný průběh a dopady. Desítky mrtvých (či v lepším případě zraněných) Rusů by vyvolalo tak nezkutečné zemětřesení na diplomatické čáře, že by to postřehli i lidi bez rádia, televize a internetu někde v Krušnejch horách. A je úplně jedno, že to byli Wagnerovci,

  Desítky mrtvých (i když ty se Standou pořád tajně doufáte, že to byli stovky a v nejlepšim případě tisíce) by zapřičinily v lepším případě demonstrace, které by se nedaly ututlat. Stovky vdov a matek doma v Rusku......jak bys jim chtěl zalepit hubu? a prosim tě nepostuj mi sem to video DVOU plačících vdov.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:32 04.03.2018

  raziel: Klasika - když je to zpráva, která se Ti hodí, tak ji věříš, když je zpráva, která se Ti nehodí, je to propaganda..... Proč této zprávě věříš více, než zprávě z reuters, ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel: Klasika - když je to zpráva, která se Ti hodí, tak ji věříš, když je zpráva, která se Ti nehodí, je to propaganda..... Proč této zprávě věříš více, než zprávě z reuters, která také mluvila se svědky a ošetřujícími lékaři a tvrdí, že ruských obětí bylo více.
  Rusko koneckonců potvrdilo tucty mrtvých a zraněných rusů - takže to je zcela jistě "dolní odhad". Rozhodně není vyloučeno, že tentokrát Rusko i mluvilo pravdu - je to jedna z poměrně věrohodných variant - jen by mne zajímalo, na základě čeho tvrdíš, že ty ostatní zprávy jsou jistě propaganda a že to bylo určitě takto.


  semtam: Jenže todle je zpráva o tom, že se jim vzdali bojovníci v Racce - za to, že dostali volné ruce na ovládnutí ropných polí v okolí Rakky (pravděpodobně Deiro Field). Nikoli o těch největších u Deir-er-Zoiru, které byly dobyty později, viz např.
  https://www.aljazeera.com/news...
  Takže ano, je možné, že výměnou za nepoškození některých polí nechali Kurdové volný odchod bojovníkům (koneckonců v Allepu i jinde totéž nechával i Asad), ale to zaprve neznamená, že to bylo zadarmo, bylo to vítězství vybojované v Racce a o ni rozhodně tuhé boje sváděny byly. Zadruhé to nehovoří o hlavních ropných polích u Deir-Er-Zoiru (více na jihovýchodě), které SDF na IS vybojovala.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:53 04.03.2018

  Tak na globalisticky/wahabistické NWO mapě "liveuamap.com" ty události stále prezentují, občas v mixu s novým bombardováním syrských pozic v místě. Je to takový zvláštní (někdy i ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak na globalisticky/wahabistické NWO mapě "liveuamap.com" ty události stále prezentují, občas v mixu s novým bombardováním syrských pozic v místě. Je to takový zvláštní (někdy i tři ikony s měsíc starou pseudozprávou).
  Skoro to vypadá, že prezentují modrou činnost, když Kurdi dostávají sodu od Turků a Ghouta se scvrkává a scvrkává. Jednoho napadne, jestli si zas nevykouzlí nějakou tu chemii...Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  18:50 03.03.2018

  2 KOLT o tom už se psát nebude. Poplašná zpráva účel splnila, 90% čtenářů už zpětně nic hledat nebude, vystačí si prvotní informací......a takhle je to s většinou ...Zobrazit celý příspěvek

  2 KOLT

  o tom už se psát nebude. Poplašná zpráva účel splnila, 90% čtenářů už zpětně nic hledat nebude, vystačí si prvotní informací......a takhle je to s většinou vybombardovanejch školek, nemocnic nebo v poslední době rozstřlenym letištěm a ztrátou poloviny letecké techniky VKSSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:45 02.03.2018

  Takže podle Spiegelu to byla akce "místních", Vagnerovci s tím neměli nic společného, jen jich prostě několik bylo v nesprávný čas na nesprávném místě, když Amíci spustili palbu i ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže podle Spiegelu to byla akce "místních", Vagnerovci s tím neměli nic společného, jen jich prostě několik bylo v nesprávný čas na nesprávném místě, když Amíci spustili palbu i na pozice u řeky (protože podle dohody tam vojáci směli být, jen pokud se budou chovat slušně, což nedodrželi). A Rusko to tutlalo kvůli tomu, že je před volbami. Mno, vcelku to i dává smysl. Uvidíme, jestli se to potvrdí z více zdrojů.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 8