Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Ruští kontraktoři Vagněrovy skupiny v Sýrii; ilustrační foto / ChVK Vagner: Russian mercs in Syria, SOFREP 

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly osudnými jen stovkám syrských vojáků, ale také desítkám ruských kontraktorů. Útok na ropnou rafinerii údajně drženou kurdskými Syrskými demokratickými silami (SDS) skončil neúspěchem poté, co americké speciální síly podporující místní jednotky SDS přivolaly dělostřeleckou a leteckou posilu.

Cílem útoku spojených sil syrských vojáků a ruských kontraktorů byla rafinerie poblíž ropného pole Conoco, které ještě nedávno představovalo jeden z hlavních zdrojů příjmů Islámského státu (IS). Rafinerie, držená bojovníky ze SDS podporovaných Američany, se nachází za dekonfliktní linií, domluvené mezi americkým a ruským velením a rozdělující prorežimní síly a SDS.

 

 

Prorežimní síly o velikosti praporu překročily Eufrat (defacto hranice dekonfliktní linie) a s podporou tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva zaútočily na postavení opozičních sil. S místními bojovníky SDS však operovali i příslušníci amerických speciálních sil a ti v reakci na útok přivolali leteckou a dělostřeleckou podporu, která útočící síly zdecimovala.

 

K jejich odražení bylo podle amerického letectva užito dělostřelecké palby, stíhacích bombardérů F-15E, bezpilotních letounů MQ-9, bombardéru B-52, letounu palebné podpory AC-130 a vrtulníků AH-64 Apache.

 

Počet Rusů, kteří při útoku padli, je předmětem živých spekulací. Ruské ministerstvo zahraničí nejprve hovořilo  nanejvýš o pěti mrtvých Rusech, ale později přiznalo, že mrtvých a zraněných mohou být desítky. Igor Girkin, známý spíše jako Igor Strelkov, v odkazu na své spolehlivé zdroje uvádí až sto mrtvých Rusů. O více než 200 mrtvých Rusech hovoří Leonid Beršidskij z Moscow Times.
 

Kreml však důrazně popírá, že by šlo o příslušníky pravidelných ruských sil a upozorňuje, že prorežimní jednotky na americké pozice zaútočily bez vědomí ruského velení. Moskva však také zároveň kritizovala americké síly, které prý místo vyhledávání zbytků opor IS zabírají cenné ekonomické zdroje.

 

 Ropné pole Conoco

 

Americká léčka?

I když není jasné, zda o chystaném útoku ruské velení skutečně vědělo, nebo ne, je velmi pravděpodobné, že Američané s ním počítali. Podle generála amerického letectva Jeffreyho Harrigana útok nebyl ničím zcela překvapivým a již týden předem bylo možné na druhém břehu Eufratu zaznamenat rostoucí koncentraci sil.

 

To naznačuje i zřícení 210 metrů dlouhého mostu přes Eufrat pár hodin poté, co ho prorežimní síly překročily. Rusko z kolapsu mostu obvinilo SDS a americké síly, které prý měly otevřít hráze nedaleké vodní elektrárny a způsobit tak náhlou povodeň. Zničení mostu útočícím silám odřízlo ústupovou cestu. 
 

Podle výzkumného institutu Jamestown Foundation je poslední indicií bombardér B-52 zapojený do letecké podpory. Zatímco ostatní prostředky lze povolat relativně rychle, B-52 musel být již ve vzduchu s dostatkem paliva a munice, jelikož stroj podle institutu pravděpodobně startoval ze základny na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu.

 

Pokud jsou předchozí tvrzení skutečně pravdivá, vyplývá z toho logický závěr, že americké síly vědomě naplánovaly a připravily léčku ruským kontraktorům, sloužícím jako nástroj ruské vlády v Sýrii, a Moskva nad tím přivřela oči...

 

Rusové zapojení do útoku na pozice SDS byli zaměstnanci  Vagněrovy skupiny (Častnaja vojennaja kompanija Vagněra), ruské soukromé vojenské společnosti. Od roku 2014 její kontraktoři bojovali na Ukrajině, Sýrii a spekuluje se o jejich přítomností v Súdánu, Libyi a Středoafrické republice.

 

Důvodem útoku bylo obsazení rafinerie a přilehlých ropných a plynových polí Conoco, která režim potřebuje pro rekonstrukci země a pro splácení svých četných půjček. Útok měl být iniciován místním kmenovým vůdcem a ruští kontraktoři s těžkou technikou měli vést útok. Podle Jamestown Foundation je motivační pohnutka kontraktorů k obsazování ropných polí velká, jelikož další ruské firmy napojené na společnost Vagněr získají od syrské vlády pětadvacetiprocentní podíl z produkce dobytých ropných polí.

 

Údajná skupina kontraktorů Vagněrovy skupiny bojující v Sýrii.

 

Vědělo ruské velení o útoku?

Poněkud jiný pohled nabízí ruský deník Novaja Gazeta, podle kterého ruské velení o neobvyklém pohybu amerických letadel muselo bezpodmínečně vědět. Ruský deník v této souvislosti zpovídal nejmenovaného ruského důstojníka, který sloužil v jednotkách radioelektronického průzkumu, jež dohlížely na vzdušný prostor Středního východu.

 

Zmiňovaný důstojník uvedl, že o letu amerických letadel byla Moskva nepochybně informována a o případném zásahu by také musela rozhodnout. Týkalo se to především strategického bombardéru B-52, který může nést jaderné zbraně. Ruský důstojník dále sdělil, že o nasazení B-52 rozhodl přinejmenším Pentagon a o nasazení B-52 byl informován americký prezident. Dle informací listu Novaja Gazeta ale B-52 startoval z katarské letecké základny Al Udeid.

 

Pokud by Rusové použili dokonce své systémy radioelektronického boje nebo zvedli do vzduchu pár stíhacích letadel, Američané by útok jistě odvolali. Stejně tak ruský důstojník i předpokádal, že pokud by Američané věděli o ruských občanech na místě bojů, k útoku by také nedošlo.

 

Zůstává tedy otázka, zda ruské velení vědělo o nasazení kontraktorů Vagněrovy skupiny v oblasti, nebo ne. B-52 Stratofortress přistává na katarské základně Al Udeid.

 

Mrtví bez důsledků

Přes vysoký počet zabitých Rusů se zdá, že incident nebude mít v blízké době významnější důsledky. Slovy Vitalije Naumka, ruského poradce ruské vlády pro Sýrii: „Nikdo nechce začít světovou válku kvůli dobrovolníkovi nebo žoldákovi, který ani nebyl vyslán státem a byl zabit Američany.“

 

Hlavní výhodou působení ruských kontraktorů a dobrovolníků či „dovolenkářů“ pracujících pro třetí stranu je pro Kreml to, že může věrohodně popřít jakékoli jejich napojení na oficiální struktury Ruské federace.

 

Prezident Putin navíc nestojí o negativní pozornost měsíc před prezidentskými volbami. Ruská intervence v Sýrii (ostatně v tom se inspirovali od americké anabáze v Iráku a Afghánistánu) měla být „televizní válkou“ plnou působivých záběrů leteckého bombardování bez „rušivého“ elementu mrtvých ruských vojáků.

 

To se děje i nyní, ale množství obětí a tlak pozůstalých nutí vládu zaujmout nějaké stanovisko. Přesto se v ruských médiích informace objevují jen poskrovnu a hlavní informační platformou jsou diskuzní fóra a sociální sítě.

Zdroj: Jamestown, BloombergNovaja Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Talvi
  22:48 15.08.2019

  Zajímavý pohled na osudy a jména příslušníků Vagnerovy skupiny- i další aktivity zelených mužíčků a ruských ozbrojených sil z ukrajinského pohledu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý pohled na osudy a jména příslušníků Vagnerovy skupiny- i další aktivity zelených mužíčků a ruských ozbrojených sil z ukrajinského pohledu. https://informnapalm.org/cz/zj...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:49 04.03.2018

  logik, díky, používám povětšinou Šaškári ;-) Možná by to šlo i u něj, ale tak nějak jsem byl líný to řešit. A většinou si nezapomenu příspěvek předem pro jistotu zkopírovat do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik, díky, používám povětšinou Šaškári ;-) Možná by to šlo i u něj, ale tak nějak jsem byl líný to řešit. A většinou si nezapomenu příspěvek předem pro jistotu zkopírovat do schránky. Nicméně asi vyzkouším, nápad je to dobrý.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:45 04.03.2018

  Kolte: Když se Ti to stane, a všimneš si toho hned (když to okno kde se to stalo používáš dál, tak to možná půjde také, jen bude potřeba dát patřičné "zpět", nezkoušel jsem), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolte: Když se Ti to stane, a všimneš si toho hned (když to okno kde se to stalo používáš dál, tak to možná půjde také, jen bude potřeba dát patřičné "zpět", nezkoušel jsem), tak

  1) otevři si nové okno prohlížeče.
  2) přihlaš se
  3) reloaduj (F5, aspoň ve firefoxu) to okno, kde se Ti to odhlásilo. Pokud se Tě to zeptá, jestli data znovu odeslat, tak je vyhráno, řekni že jo a příspěvek se pošle znovu. (anebo Ti to promaže harddisk, u počítačů nikdo neví :-)).

  Nemám to ozkoušeno ve všech prohlížečích, ale ve firefoxu to funguje. Ale jinak souhlas, je to vopruz...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:34 04.03.2018

  Takovej hezkej příspěvek jsem měl napsaný a odeslaný... jenže mě to mezitím odhlásilo, takže je v loji (kdyby se tohle dalo pořešit, pane administrátor, byl bych fakt vděčný...). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takovej hezkej příspěvek jsem měl napsaný a odeslaný... jenže mě to mezitím odhlásilo, takže je v loji (kdyby se tohle dalo pořešit, pane administrátor, byl bych fakt vděčný...). Psát to znovu nebudu, jen ve zkratce:
  a) raziel, argumentujete fakt blbě, debata s vámi je z mého hlediska úplně naprd, víceméně souhlasím s tím, co napsali logik a PavolR (ačkoliv co se týče názorů s nimi zhusta nesouhlasím).
  b) O té události víme zatím málo, rozcházejí se i zdroje z jednoho tábora mezi sebou. Jisté je, že Rusové přiznali desítky mrtvých a zraněných na "své" straně. Demonstrace se nekonají...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:13 04.03.2018

  raziel:
  1) Diskuse je od toho, že se střetnou dva subjektivní názory a hledá se, který je blíže k objektivitě. Ty jsi tady během pár dní předvedl několik evidentně nepravdivých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel:
  1) Diskuse je od toho, že se střetnou dva subjektivní názory a hledá se, který je blíže k objektivitě. Ty jsi tady během pár dní předvedl několik evidentně nepravdivých a/či zavádějících tvrzení (falešnou citaci Bismarka, na kterou Tě nachytali ruské propagandistické weby, tvrzení o tom, že jsem pejorativně vyjadřoval o Wágnerovcích, údajných 600 mrtvých v Zoiru). Nadávám Ti za to do individuí?

  Je úplně normální, že když mají dva zcela rozdílný názor v otázce, ve které hraje nemalou roli interpretace něčeho, co podléhá "propagandě", že názor, s kterým nesouhlasíš, se ti zdá tou propagandou zblblý (nemysli si, že na mne nepůsobíš podobně, jako já na Tebe :-)).

  Pokud budeš k mým názorům takto přistupovat: a už tento Tvůj samotný dojem, že jde o "názory blba zblblého propagandou" Ti bude stačit k jejich apriori zamítnutí, je jakákoli diskuse zbytečná. Naopak Tě to evidentně vede k nekorektní argumentaci, kdy mé stanovisko překrucuješ (600 mrtvých), či si dokonce vymýšlíš (to že 'přitom ty samé vojáky na volné noze na straně Ruska vždy označuji jako "žoldáky" či "nekalé, kriminální živly"' je evidentně nepravda) - což důvěryhodnosti Tvého pohledu na věc nepřidá.

  Zkus prosím věcně a bez předsudků "že jsem blb, který je zaslepen propagandou" poukázat na konkrétní omyly v mé argumentaci. Pak to může vést k tomu, že vznikne plodná diskuse, a dokonce i k tomu, že třeba změním názor...

  Diskuse je možná pouze za situace, kdy názor toho druhého, byť s ním nesouhlasím, beru vážně.

  2) Ano, dle Ruského vyjádření bylo několik tuctů. Several je více než dva, tedy to rozmezí bude 40-60 mrtvých a zraněných, vzhledem k tomu, že se to Rusko snažilo bagatelizovat, tak jich určitě nebude méně než Rusové tvrdí a (pokud jich nebude ještě více), tak se dá čekat ten počet spíše u horní hranice. Ale i kdyby to bylo u dolní hranice, i třicet jsou řádově desítky.

  Ty jsi přitom psal: "Desítky mrtvých (či v lepším případě zraněných) Rusů by vyvolalo tak nezkutečné zemětřesení na diplomatické čáře"
  Přitom to evidentně byly desítky - možná více - a žádné zemětřesení se nekonalo.

  3) Další tvoje obvinění z rusofobie jsem si od Tebe vysloužil za to, že jsem s Fenrim nesouhlasil v tom, že je jednoduché spočítat a navrhnout nové vstupy vzduchu do motoru tak, aby měli navíc VLO vlastnost. To, že to není jednoduché jsem doložil několika odbornými pracemi na toto téma a citovaným časem výpočtu jednoho aerodynamického rázu ve vstupu motoru. Na otázku, co Ti na tom přišlo rusofobní jsi mi neodpověděl. Mohu se prosím zeptat znovu?
  Nebo to, že jsi nereagoval znamená, že bereš svoji výtku zpět?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:27 04.03.2018

  takže jsme zase na začátku.....

  2 logik

  to se mýlíš, tvé příspěvky čtu dostatečně dlouho na to, abych mohl s klidem v srdci říct, že zdravě objektivní a nestrannej pohled u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takže jsme zase na začátku.....

  2 logik

  to se mýlíš, tvé příspěvky čtu dostatečně dlouho na to, abych mohl s klidem v srdci říct, že zdravě objektivní a nestrannej pohled u tebe člověk očekávat moc nemůže. To není vyfabulovaná chiméra.

  V tvém odkazu se mluví o několika tuctech mrtvých a zraněných (24-60), v žádném případě se nepíše o stovkách, to by ve vyjádření použili jiný termín než obligátní "several", který se překrývá s "few" a označuje 2-5.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:11 04.03.2018

  raziel87 19:01:
  No ale v prvých správach sa zjavne zlievali počty útočiacich celkovo a strát.
  Ďalej by som upozornil, že nevieme, koľko môže byť po tej bitke nezvestných, ktorých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87 19:01:
  No ale v prvých správach sa zjavne zlievali počty útočiacich celkovo a strát.
  Ďalej by som upozornil, že nevieme, koľko môže byť po tej bitke nezvestných, ktorých nemožno prehlásiť za mŕtvych, ale nie sú ani medzi ranenými...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:09 04.03.2018

  PS: A původní zprávy zpravidla mluvily o 100-200 mrtvých rusů. 600 mrtvých se objevovalo pouze zřídka.

  Používáš klasickou demagogickou taktiku, kdy proti svému názoru postavíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PS: A původní zprávy zpravidla mluvily o 100-200 mrtvých rusů. 600 mrtvých se objevovalo pouze zřídka.

  Používáš klasickou demagogickou taktiku, kdy proti svému názoru postavíš do opozice alternativu dovedenou do takového extrému, že je z ni nesmysl - a tím se snažíš dokázat, že Tvoje varianta je jediná možná.
  Přitom ignoruješ, že mezi Tvým extrémem a Tebou "vysmývaným" extrémem je ještě celá plejáda pravděpodobnějších i méně pravděpodobných, ale furt možných, variant.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:07 04.03.2018

  2 KOLT

  v čem jsem zaslepenej? snad mě neoznačíš za rusofila, já je totiž nemám dvakrát v lásce a už jsem to tu několikrát psal. Dost mě ale vytáčí věčné papouškování prozápadně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 KOLT

  v čem jsem zaslepenej? snad mě neoznačíš za rusofila, já je totiž nemám dvakrát v lásce a už jsem to tu několikrát psal. Dost mě ale vytáčí věčné papouškování prozápadně orientovaných médií, které má stejnou úlohu jako sputnik na druhé straně barikády - zblbnout veřejnost
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:03 04.03.2018

  raiel:
  1) Takže tvrdíš, že tady ruské MO lhalo?
  https://www.theguardian.com/wo...

  2) Kdo říká, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raiel:
  1) Takže tvrdíš, že tady ruské MO lhalo?
  https://www.theguardian.com/wo...

  2) Kdo říká, že by se v takové situaci ty "vdovy" (ono do wagnerovců asi nechoděj moc ženatý usedlí manželové, že) se vůbec museli dozvědět, že jsou mrtví.... Člen wagnerovců asi nebudou zrovna rodiný typy, který každej tejden volají domů mamince. A jelikož to je narozdíl od armády čistě jejich dobrovolný rozhodnutí, sloužit v takové organizaci a narozdíl od armády počítají s tím, že budou "používaný", tak ani nechápu, proč by proti tomu měli být takové protesty...

  3) Kdy jsem v této diskusi označil wágnerovce např. za cituji "nekalé, kriminální živly", nebo pro ně použil použil podobně pejorativní slovo? (A co vím, o amerických "nevojácích" zapojených do konfliktu jsem se také přinejmenším pěknou dobu - jestli vůbec - nevyjadřoval).
  Obávám se, že si do mne projektuješ svoji představu o "fusofobech" a nediskutuješ se mnou, ale s nějakou svoji vyfabulovanou chimérou. Zkus prosím číst, co ostatní píší, a ne si to vymýšlet na základě svých předsudků.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:03 04.03.2018

  dodatok: Keby aj týchto nezabili zrovna Američania, ani pes by neštekol, tak ako v prípade doterajších úmrtí Wagnerovcov v Sýrii (napr. tých z druhej bitky o Palmyru).

  dodatok: Keby aj týchto nezabili zrovna Američania, ani pes by neštekol, tak ako v prípade doterajších úmrtí Wagnerovcov v Sýrii (napr. tých z druhej bitky o Palmyru).

 • raziel87
  19:01 04.03.2018

  PavoIR

  tohle platí v případě, že v boji sejmou Vasila, Olega, Dimitrije a Vladimíra......nevim, jak chcete "posichrovat" vymazání praporu - původní zprávy přece mluvili o 600 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavoIR

  tohle platí v případě, že v boji sejmou Vasila, Olega, Dimitrije a Vladimíra......nevim, jak chcete "posichrovat" vymazání praporu - původní zprávy přece mluvili o 600 zraněných a zabitých rusech.....ututláte smrt jednotlivců, možná pár desítek - ale asi neututláte smrt a těžké zranění u několika stovek lidí, kteří mají rodiny a přístup k internetu
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:00 04.03.2018

  raziel a Luky, že zrovna vy dva někomu nadáváte do zaslepenců.... sorryjako (a to s logikem zhusta nesouhlasím).

  raziel a Luky, že zrovna vy dva někomu nadáváte do zaslepenců.... sorryjako (a to s logikem zhusta nesouhlasím).

 • PavolR
  18:38 04.03.2018

  raziel87:
  S tými demonštráciami a "zemetrasením" ste to trocha prepálili. :-) Posledných pár rokov nás naučilo, že životy "neoznačených" Rusov nemajú absolútne žiadnu cenu. Práve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  S tými demonštráciami a "zemetrasením" ste to trocha prepálili. :-) Posledných pár rokov nás naučilo, že životy "neoznačených" Rusov nemajú absolútne žiadnu cenu. Práve preto sú neoznačení. :-) Dokonca aj hodnota životov legálnych vojakov je prinajmenšom sporná po tom, ako kriminalizovali šírenie správ o ich úmrtiach. Majú to proste do značnej miery pozichrované.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:32 04.03.2018

  Ono se stačilo podívat, v jakým stavu byla těžební zařízení, která se podařila obsadit syrským vojákům (a to je šetřili před bombardováním)...stejně byla zdemolovaná. Co si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono se stačilo podívat, v jakým stavu byla těžební zařízení, která se podařila obsadit syrským vojákům (a to je šetřili před bombardováním)...stejně byla zdemolovaná. Co si přebírali kurdoamíci bylo dost v pohodě (nějaká ta nafilmovaná ohořelá kabeláž aby se neřeklo)....když se to srovná s těžce bombardovanými městy z náletů koalice, je velmi dobře vidět rozdíl mezi tím "těžkým bombardováním" (což byl "logikův" nej argument pro rychlé obsazení). To žeISáci soustředili veškeré síly proti vládním, zatímco pár kilometrů (či stovky metrů ) v týlu ztráceli cenné pozice ve prospěch kurdoamíků je prostě fakt.

  Ano Razieli, s tím grafomanem se nemá cenu bavit, ten bude na vše odpovídat takovým balastem, že to po deseti zaplácaných stranách nemůže číst ani největší masochista. Proto nereaguju.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  18:03 04.03.2018

  2 logik

  předem pardon, ale já s tebou víceméně odmítám diskutovat. Individum, co americké vojáky "na volné noze" ve válkách v rozvojových zemích označuje jako "kontraktory" či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 logik

  předem pardon, ale já s tebou víceméně odmítám diskutovat. Individum, co americké vojáky "na volné noze" ve válkách v rozvojových zemích označuje jako "kontraktory" či "specializované vojenské poradce", přitom ty samé vojáky na volné noze na straně Ruska vždy označuje jako "žoldáky" či "nekalé, kriminální živly"......neznám moc lidí, kteří by byli tak nezdravě zaslepeni čistě prozápadní propagandou, jako ty Logiku.

  To co tvrdíš je jeden z dalších nesmyslů. Pokud by to totiž bylo tak jak tvrdíš, tak by to mělo úplně jiný průběh a dopady. Desítky mrtvých (či v lepším případě zraněných) Rusů by vyvolalo tak nezkutečné zemětřesení na diplomatické čáře, že by to postřehli i lidi bez rádia, televize a internetu někde v Krušnejch horách. A je úplně jedno, že to byli Wagnerovci,

  Desítky mrtvých (i když ty se Standou pořád tajně doufáte, že to byli stovky a v nejlepšim případě tisíce) by zapřičinily v lepším případě demonstrace, které by se nedaly ututlat. Stovky vdov a matek doma v Rusku......jak bys jim chtěl zalepit hubu? a prosim tě nepostuj mi sem to video DVOU plačících vdov.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:32 04.03.2018

  raziel: Klasika - když je to zpráva, která se Ti hodí, tak ji věříš, když je zpráva, která se Ti nehodí, je to propaganda..... Proč této zprávě věříš více, než zprávě z reuters, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: Klasika - když je to zpráva, která se Ti hodí, tak ji věříš, když je zpráva, která se Ti nehodí, je to propaganda..... Proč této zprávě věříš více, než zprávě z reuters, která také mluvila se svědky a ošetřujícími lékaři a tvrdí, že ruských obětí bylo více.
  Rusko koneckonců potvrdilo tucty mrtvých a zraněných rusů - takže to je zcela jistě "dolní odhad". Rozhodně není vyloučeno, že tentokrát Rusko i mluvilo pravdu - je to jedna z poměrně věrohodných variant - jen by mne zajímalo, na základě čeho tvrdíš, že ty ostatní zprávy jsou jistě propaganda a že to bylo určitě takto.


  semtam: Jenže todle je zpráva o tom, že se jim vzdali bojovníci v Racce - za to, že dostali volné ruce na ovládnutí ropných polí v okolí Rakky (pravděpodobně Deiro Field). Nikoli o těch největších u Deir-er-Zoiru, které byly dobyty později, viz např.
  https://www.aljazeera.com/news...
  Takže ano, je možné, že výměnou za nepoškození některých polí nechali Kurdové volný odchod bojovníkům (koneckonců v Allepu i jinde totéž nechával i Asad), ale to zaprve neznamená, že to bylo zadarmo, bylo to vítězství vybojované v Racce a o ni rozhodně tuhé boje sváděny byly. Zadruhé to nehovoří o hlavních ropných polích u Deir-Er-Zoiru (více na jihovýchodě), které SDF na IS vybojovala.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:53 04.03.2018

  Tak na globalisticky/wahabistické NWO mapě "liveuamap.com" ty události stále prezentují, občas v mixu s novým bombardováním syrských pozic v místě. Je to takový zvláštní (někdy i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak na globalisticky/wahabistické NWO mapě "liveuamap.com" ty události stále prezentují, občas v mixu s novým bombardováním syrských pozic v místě. Je to takový zvláštní (někdy i tři ikony s měsíc starou pseudozprávou).
  Skoro to vypadá, že prezentují modrou činnost, když Kurdi dostávají sodu od Turků a Ghouta se scvrkává a scvrkává. Jednoho napadne, jestli si zas nevykouzlí nějakou tu chemii...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  18:50 03.03.2018

  2 KOLT

  o tom už se psát nebude. Poplašná zpráva účel splnila, 90% čtenářů už zpětně nic hledat nebude, vystačí si prvotní informací......a takhle je to s většinou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 KOLT

  o tom už se psát nebude. Poplašná zpráva účel splnila, 90% čtenářů už zpětně nic hledat nebude, vystačí si prvotní informací......a takhle je to s většinou vybombardovanejch školek, nemocnic nebo v poslední době rozstřlenym letištěm a ztrátou poloviny letecké techniky VKS
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:45 02.03.2018

  Takže podle Spiegelu to byla akce "místních", Vagnerovci s tím neměli nic společného, jen jich prostě několik bylo v nesprávný čas na nesprávném místě, když Amíci spustili palbu i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže podle Spiegelu to byla akce "místních", Vagnerovci s tím neměli nic společného, jen jich prostě několik bylo v nesprávný čas na nesprávném místě, když Amíci spustili palbu i na pozice u řeky (protože podle dohody tam vojáci směli být, jen pokud se budou chovat slušně, což nedodrželi). A Rusko to tutlalo kvůli tomu, že je před volbami. Mno, vcelku to i dává smysl. Uvidíme, jestli se to potvrdí z více zdrojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:43 25.02.2018

  Luky, můžu Tě poprosit o zdroj toho "zatímco amíkokurdům to pustili hladce"? Máš prosím zjištěnou sílu Kurdských jednotek dobývajících zjištěné území + sílu a intenzitu vzdušné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, můžu Tě poprosit o zdroj toho "zatímco amíkokurdům to pustili hladce"? Máš prosím zjištěnou sílu Kurdských jednotek dobývajících zjištěné území + sílu a intenzitu vzdušné pomoci USA těmto jednotkám a srovnání se silami, které tam nasadila Asadovo-Ruská koalice? A/nebo intenzitu bojů?
  Pokud ano, dal by si sem prosím zdroj, z kterého vycházíš?

  Protože já jsem několikrát zachytil zprávy o těžkých střetech SDF s IS právě kolem Deir er Zoiru - např.
  http://en.hawarnews.com/strong...
  a koaliční podpora tam také nebyla malá, např.
  14. 9. 9 koaličních úderů
  https://syria.liveuamap.com/pi...

  Je poměrně pravděpodobné, že se Zoiru IS soustředil především na udržení obklíčení kolem letiště, ale že by to Kurdům tehdy IS pustil hladce se podle mne říci dosti dobře nedá. Spíše tam hrál ten faktor, že SDF tam bojovala především v poušti, kde byla letecká podpora podstatně efektivnější, než při snaze přejít a plně ovládnout údolí Eufratu. SDF tehdy měli výrazně výhodnější podmínky pro dobýtí toho ropného pole, než Asad.

  Jinak s tím Eufratem máš pravdu, Asad tam má obsazený kus území už od září...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:41 25.02.2018

  Proč se vlastně všude píše o průniku na druhý břeh Eufratu, když oni jsou na druhém(levém) břehu Eufratu od doby, co tuhle příměstskou část osvobodili od IS.
  Moc dobře si ty dny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč se vlastně všude píše o průniku na druhý břeh Eufratu, když oni jsou na druhém(levém) břehu Eufratu od doby, co tuhle příměstskou část osvobodili od IS.
  Moc dobře si ty dny pamatuju, snažili se tenkrát proniknout až k "Jafra oil field central facility", ale byl tam tuhý odpor, kdežto Americko-Kurdským silám to Isáci pustili celkem hladce.
  Čili na tom břehu mají vládní jednotky území celou dobu, drží ho(cca 8 obcí a okolí) a myslím, že jim tam Rusové budovali nějaký ponton. Ten podle informací z článku spláchli Kurdoamíci přívalem, ale pozice tam vládní od počátku drží a bez územních ztrát.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:26 24.02.2018

  raziel: prosím, mohu se zeptat, co je rusofobního na tom, když se ohradím proti tomu, když Fenri označí odhady vydané poměrně známým odborníkem v oblasti letectví a odhady založené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: prosím, mohu se zeptat, co je rusofobního na tom, když se ohradím proti tomu, když Fenri označí odhady vydané poměrně známým odborníkem v oblasti letectví a odhady založené na vyjádřeních a dokumentech vydaných Suchojem, za "odhady fandů podle fotek"?
  A když se ohradím proti tomu, že kritizuje odhady, které si ani nebyl schopen dohledat a tedy zjistit, na čem přesně se zakládají a tedy je ani nemohl objektivně posoudit?

  A co je rusofobního na tom, když tvrdím, že počítat transsonickou aerodynamiku a vznikající rázy v motoru je vše jen ne triviální věc, a že návrh vstupů do motoru není věc, která by šla jen tak "sfouknout"? Obzvlášť když to doložím konkrétními odbornými články na toto téma?

  Opravdu prosím o odpověď, protože Tvoji reakci fakt nechápu, i když se na to snažím koukat co nejvíce z Tvého úhlu pohledu.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:42 24.02.2018

  Fenri,

  jen to tu zapleveluješ otázkami, které v té diskuzi už byly odpovězeny. Například ta první přímo v článku:

  “Každopádně proveditelné je to celkem v pohodě oběma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  jen to tu zapleveluješ otázkami, které v té diskuzi už byly odpovězeny. Například ta první přímo v článku:

  “Každopádně proveditelné je to celkem v pohodě oběma způsoby, pro nepřímou palbu se souřadnice stojánky, kde jsou zaparkována letadla, jsou v pohodě zjistitelná z Google Maps. Zkoušel jsem to a výpočet prvků je dostačující,” vysvětluje příslušník minometných jednotek AČR.

  Pokud to nevíš (?), tak minomety a dělostřelectvo obecně jsou schopné tzv. nepřímé palby - palby bez přímé viditelnosti cíle.

  Je prostě úmorné diskutovat s někým, kdo odmítá číst a vnímat cokoliv, co se mu nelíbí a pořád dokolečka opakuje svoje výmysli.

  Co ty fotky, pořád nic? Je přece tak snadné tu základnu fotit, proto se jich na internetu musí válet spousta. A v googlování čehokoliv - třeba základů fyziky, práva, atd. - jsi dobrý, ukázal jsi to tu už mnohokrát.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:00 24.02.2018

  Mimochodem Stando: co kdybyste mi zkusil vymyslet nějakou vtipnou nadávku? Něco co tu ještě nebylo....co třeba něco jako archetyp hloupé ženské...?

  Mimochodem Stando: co kdybyste mi zkusil vymyslet nějakou vtipnou nadávku? Něco co tu ještě nebylo....co třeba něco jako archetyp hloupé ženské...?

 • fenri
  21:59 24.02.2018

  Stando, já rozhodně netvrdím, že jste rusofob. Já myslím, že jste prostě jen hlópé ogar. I rusofob může být vcelku inteligentní a vzdělaný.
  Debata nebyla o tom, že nejde vidět na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stando, já rozhodně netvrdím, že jste rusofob. Já myslím, že jste prostě jen hlópé ogar. I rusofob může být vcelku inteligentní a vzdělaný.
  Debata nebyla o tom, že nejde vidět na stojánky Hjemimu. Debata byla o tom, že je vidět na kouř stoupající z Hjemimu.
  Nicméně položím vám tři otázky:

  1.) Pokud není Hjemimu vidět, jak zaměřili ty minomenty, že během bleskového přepau rozsekali sedm letadel? GPS naváděné miny snad neměli?
  2.) Jaktože těch 7 zničených letadel a muničák nebylo vidět ani ze satelitu?
  3.) Jaktože jsou vidět letadla přistávající na Hjemimu, ale kouř z Hjemimu by vidět nebyl?

  K předchozímu:
  1.) S těmi pár lidmi co tam mají a vzhledem k reliéfu a osídlení okolí prostě nemůžete 100% zajistit, aby se tam nevyskytovala věc cca 100x50x20 mm.
  2.) Myslím že Putin, Babiš, Juncker i Trump by obětovali i mnohem víc, než pár žoldáků, kteří zrovna nehrají podle jejich notiček.
  Ale pokud věříte na hodné politiky, mohu vám poslat jen málo použitý výtisk Pohádek Boženy Němcové.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:46 24.02.2018

  Fenri,

  máš jedinečnou příležitost ukázat, jak moc se pletu. Stačí sem ty fotky, kterých je podle tebe plný internet, hodit. Prosím, ne satelitní, všichni asi tušíme, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,

  máš jedinečnou příležitost ukázat, jak moc se pletu. Stačí sem ty fotky, kterých je podle tebe plný internet, hodit. Prosím, ne satelitní, všichni asi tušíme, že satelitem ta základna sledovat jde. Ne ruské propagační, ano ty opravdu existují. Ne něco ve vzduchu. Prostě fotku základny a toho co se na ní děje z jejího okolí. Jako důkaz, že to jde. Já tvrdím, že to nejde a takové fotky k nalezení nejsou.

  Jinak zase lžeš. Nikdy jsem nevěřil na zničený muničák. A nikdy jsem se nebil za to, že bylo 7 zničeným letadel. Jen jsem tvrdil (a tvrdím), že co přesně se stalo na vojenské letecké základně, dokáží Rusové před veřejností utajit.

  Naproti tomu ty jsi tu prohlašoval, že celý humbuk kolem Dajr az-Zaur skončí dvěma mrtvými Wagnerovci. A i potom, co jich vláda potvrdili desítky mrtvých azraněných Rusů jsi mlžil, že o Rusy vlastně nejde.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:46 24.02.2018

  Je roztomilé, že tu jsem za rusofoba, protože tvrdím:

  1) Že Rusové nejsou tak neschopní, aby nedokázali ochránit vlastní vojenskou základu v Sýrii přes nežádoucími šmejdili z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je roztomilé, že tu jsem za rusofoba, protože tvrdím:

  1) Že Rusové nejsou tak neschopní, aby nedokázali ochránit vlastní vojenskou základu v Sýrii přes nežádoucími šmejdili z okolí.

  2) Že Putin není takový lump, aby nechal desítky veteránů ruské armády zmasakrovat Američany jen proto, aby Wangerovce postavil do latě.

  Kdybych tvrdil opak, tak jsem rusofil? To jako fakt?:)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:46 24.02.2018

  Theo, nějak jsem ze správ nepoznal, jestli ty Su-35 byly rotace, nebo navýšení. Takže rotace?
  Su-57 jsou pochopitelně dřevěné modely 1:4 postavené kolem Kukuruznika (což bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Theo, nějak jsem ze správ nepoznal, jestli ty Su-35 byly rotace, nebo navýšení. Takže rotace?
  Su-57 jsou pochopitelně dřevěné modely 1:4 postavené kolem Kukuruznika (což bylo poslední letadlo vyvinuté v Rusku, od té doby jsou to jen makety).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:43 24.02.2018

  KOLT - to je jendoduché. Standa Blábol kdysi udělal veliký vtip, že jsem blondýnka a poté, co si vyměnil trenky, tak z toho měl takovou radost, že to používá pořád dokola. Pokaždé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT - to je jendoduché. Standa Blábol kdysi udělal veliký vtip, že jsem blondýnka a poté, co si vyměnil trenky, tak z toho měl takovou radost, že to používá pořád dokola. Pokaždé zapomene, že už to napsal 20x a objeví to pokaždé znovu a má z toho znovu radost. Je to roztomilé a jsem na to pyšný. No a ten druhý je stejná intelektuální liga, no. Mimochodem - vsaďte se, nikdy nejsem první, kdo je neurvalý. A urážka v oslovení v každém textu prostě k úctě k oponentovi nevede, obvzláště, když intelektuální kvality soupeře jsou prostě k uzoufání. Dcery morče je bystřejší a to je po mrtvičce.

  Slavo: mě je divné, že neexistuje JEDNA fotka ze soustřeďování vojáků před útokem, jedna fotka z celé akce a žádná fotka mrtvých, zničené techniky (i kdybyste měl 3000 Panů Wolfů, tak to neuklidíte do rána), žádný letecký, satelitní snímek, nefotili místní obyvatelé (bylo ta ploše řekněme X kilometrů čtverečních), jedinou fotku neudělali Krudové (vždyť tam "vyhráli"), jedinou fotku neudělali zaměstnanci...
  Takhle svět nefunguje, je mit o divné.

  Blábol. V linku fotky byly. To za A.) za další B.) když se objeví Su-57 na Hjemimu, obratem jsou na netu fotky ze satelitu i videa z přistání. C.) jen Standa stále věří, ne dvě zničená Su-37 a pět dalších letadel. už je v tom sám světe, ale věří, sakra věří. Připomíná mi Hitlera v bunkru pod Reichstagem, co na mapišce šíboval koncem dubna 45 armádními sbory. D.) debata byla o tom, že by se objevily fotky či videa kouře nad základnou, výbuchů atd, teré jsou vidět dost daleko (měl tam být zničen muničák, což obvykle nějaký ohňostroj obsahuje, psalo se o munici na letištní ploše, natankovaných letadlech na stojánkách...to není jako když se na parkáči v tescku netrefíte do mezery, tohle většinou bývá show. A hlavně debata byla o tom, že nebylo zničeno sedm letadel, z toho dvě Su-35.
  Na co potřebujete fotku stojánky? O tom debata nebyla. A i ty fotky ze stojánky byly. Fencery. Ale je to už dlouho, to jste neudržel...
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  19:36 24.02.2018

  No v pondelok 2 a v piatok 2

  No v pondelok 2 a v piatok 2

 • theo
  19:21 24.02.2018

  Tak pokial to nemate z timesov tak Su 57 nie je v Sirii.
  Od pondelka 4 x SU 35 4X SU 57 4XSU 25 A-50U . Ruske
  a izraelske zdroje.
  Oni ti muzici ich maju viac ako 2 . To sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokial to nemate z timesov tak Su 57 nie je v Sirii.
  Od pondelka 4 x SU 35 4X SU 57 4XSU 25 A-50U . Ruske
  a izraelske zdroje.
  Oni ti muzici ich maju viac ako 2 . To sa logik picne.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  18:25 24.02.2018

  Fenri,

  nebo máš fotku Su-57 na stojánce focenou z okolí základy? Protože o tom celá ta debata byla. Co nějaký link? Díky.

  Fenri,

  nebo máš fotku Su-57 na stojánce focenou z okolí základy? Protože o tom celá ta debata byla. Co nějaký link? Díky.

 • StandaBlabol
  18:23 24.02.2018

  KOLTe,

  ten dotaz byl na mě. Uznávám, že debata, kde k ní přišel, už je zahraná, nechám toho.

  Jinak příklad proč. Ty fotky z Hjemímu. Celou dobu jsme se bavili o tom, jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLTe,

  ten dotaz byl na mě. Uznávám, že debata, kde k ní přišel, už je zahraná, nechám toho.

  Jinak příklad proč. Ty fotky z Hjemímu. Celou dobu jsme se bavili o tom, jestli jde nebo nejde fotit vojenskou základnu z jejího okolí. Já tvrdil, že si to Rusové dokážou pohlídat. Fenri se kasal, že takových fotek je fůra a pak poslal link, kde nic nebylo. A teď to zase vytahuje, přitom fotky Su-57 jsou satelitní snímky, fotky Sůček za letu, nebo z bezprostřední blízkosti (ty ani nevím, jestli jsou z Hjemímu, zase tak moc to nesleduju). Zase pohled na základnu z venku jsem nenašel. Ale stejně "Blábol a bodobní titáni "dokazovali", že na kilometry daleko se k němu nelze za boha přiblížit mobilem". Je to prostě únavné a otravné, dokolečka vyvracet jeho nesmysly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:44 24.02.2018

  fenri

  ono to vypada tak, ze Kurdi a Americania nechali druhu stranu nech si svojich mrtvych a zranenych odpracu. Minimalne Sidorenko potom nasledujuci tyzden uverejnoval jednu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  ono to vypada tak, ze Kurdi a Americania nechali druhu stranu nech si svojich mrtvych a zranenych odpracu. Minimalne Sidorenko potom nasledujuci tyzden uverejnoval jednu fotku z pohrebu clena ISIS HUNTER za druhou s tagom na tu bitku.

  a ze Americka armada nema zaujem uverejnovat videa a foto (tie chybajuce satelitne zabery a tak) a rozputavat vasne ja napr chapem kedze ide o dost citlivu vec s Ruskom
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:21 24.02.2018

  Proč vlastně někteří oslovujete fenriho "Blondýnko"? Já jen, že mu je tu vyčítáno nadávání (mnohdy pohříchu oprávněně, sry), ale ti samí uživatelé ho rovnou oslovením v prvním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč vlastně někteří oslovujete fenriho "Blondýnko"? Já jen, že mu je tu vyčítáno nadávání (mnohdy pohříchu oprávněně, sry), ale ti samí uživatelé ho rovnou oslovením v prvním příspěvku dehonestují... divné, ne? Ale nechci si hrát na spravedlivého, než dostanu sodu od jednoho amerikanofóba ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:53 24.02.2018

  TF-HU - ehm z té akce u Conoca není "moc záběrů". oni nejsou žádné. Proč by to někdo fotil? A proč se X-krát fotí každý jeden výbuch, výstřel... ? Jeden den přistávají Su-57 na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF-HU - ehm z té akce u Conoca není "moc záběrů". oni nejsou žádné. Proč by to někdo fotil? A proč se X-krát fotí každý jeden výbuch, výstřel... ? Jeden den přistávají Su-57 na Hjemimu a týž den jsou z toho venku vide a fotky. Druhý den už i fotky ze satelitu (ano, z toho Hjemimu, kde Logik, Blábol a bodobní titáni "dokazovali", že na kilometry daleko se k němu nelze za boha přiblížit mobilem. A najednou nebude fotka desítek, či spíš stovek rozsekaných aut a techniky? Stovky mrvol se atomizovaly do úsvitu? Prostě to divné.
  Ještě jednou - nezpochybňuji to, ale fakt, že takové mega akce, která trvala několik dní není zatím N.I.C. je divný.
  Flader - nemám vysoké mínění o morálce žádného velení. O tom válka není.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:25 24.02.2018

  Já bych se na ně Fenri vykašlal. Tím, že s nima diskutuješ, tím ve finále přistupuješ na jejich hru. Chlapci by strašně rádi do USA, jen zapomněli, že se narodily ve Střední Evropě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych se na ně Fenri vykašlal. Tím, že s nima diskutuješ, tím ve finále přistupuješ na jejich hru. Chlapci by strašně rádi do USA, jen zapomněli, že se narodily ve Střední Evropě a nechtějí vidět, jak k nám, jako k východní Evropě, zbytek světa přistupuje.

  Cejchu se nezbavíme, geografie a demografie je daná.

  To Vám nestačí, že 8.5 vlezete do svýho Willise, navlečete se do starejch maskáčů a hrajete si chvíli na vojáčky, co osvobozujou Plzeň?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:17 24.02.2018

  Stačí když si pár vocasů najde ženskou a pak nebudou mít potřebu neustále do všeho tahat mezi řádky politiku a pro jistotu mít pod každým článkem "diskuzní battle", protože nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stačí když si pár vocasů najde ženskou a pak nebudou mít potřebu neustále do všeho tahat mezi řádky politiku a pro jistotu mít pod každým článkem "diskuzní battle", protože nejsou schopni svoje rusofóbství/filství udržet na uzdě. Dlouhodobě je mi z AN na nic. Zlatá Palba.cz, tam se diskutuje k tématům a návštěvníci fóra nemají (většinou) potřebu všem dokazovat, jak "vidí světovým mocnostem do karet".....především Rusku.

  Nemám na mysli Fenriho - docela se divim, že má sílu ty populistický kydy pár opuštěnejch pacientů, kteří nemají nic na práci, tak píšou romány do diskuzních fór, pořád rozporovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • MacGyver
  11:31 24.02.2018

  Stálice co tady tak vášnivě a emocionálně diskutujete pod každým článkem. Co kdyby jste přestali každý den čekat na nový článek, respektive pasivní kolbiště názorů a pomohli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stálice co tady tak vášnivě a emocionálně diskutujete pod každým článkem. Co kdyby jste přestali každý den čekat na nový článek, respektive pasivní kolbiště názorů a pomohli Grohmanovi tvořit autorský obsah. Kvalitní články by tomuto prostředí jedině prospěly.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:06 23.02.2018

  Luky: sorry, ale tady má prostě Blábol pravdu. Přečetl sis pořádně tu wiki?

  Je tu prostě přepis rozhovoru, který jde vykládat různě. Přitom tady máme dvě interpretace. Jednu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: sorry, ale tady má prostě Blábol pravdu. Přečetl sis pořádně tu wiki?

  Je tu prostě přepis rozhovoru, který jde vykládat různě. Přitom tady máme dvě interpretace. Jednu uveřejněnou na obskurním webu, který chválí Kim Čong Ula, založenou na kusu vytrženého rozhovoru Sadáma s Velvyslankyní.
  Druhý je založen na kompletnějším přepisu, a není uveřejněn na tak obskurním webu. (Další dva články, kterými to dokládáš jsou články z roku 90, od které doby se zjistili - viz wiki - další podstatná fakta).

  Je nějaký jiný důvod, než předsudky vůči USA, proč by měl někdo věřit té interpretaci z globalresearch??

  Nedochází Ti, že na tzn. "fake news" je nebezpečné právě to, že to nejsou "totální lži", ale většinou nějaké pravdivé jádro, ovšem překroucené a přetočené tak, že dělá z černé bílou? Tedy že dělají dojem "doložené pravdy" - a navíc jejich čtenáři tím získávají pocit, jak na ně ta "zlá mainstreamová média" jsou krátká.... a přitom se nechávají vodit za nos daleko hůře?

  ===

  Nevím, jestli si měl někdy něco do činění s Araby, nebo s diplomacií. Já sice také nikoli, ale osobně znám lidi, kteří ano, a parkrát jsem je slyšel vyprávět, jak a co arabům šlo a nešlo říct.
  To, co si představuješ, že by měla podle Tebe velvyslankyně říci Sadámovi, to by se defakto rovnalo okamžitému vyhlášení války. Takhle se prostě v diplomacii nejedná a už vůbec ne s Arabama. Ta reakce té velvyslankyně byla poměrně standardní v situaci, kdy netušila, že Husajn již je rozhodnut zaútočit a zároveň si s ním chtěla zachovat rozumné vztahy.
  Kdyby jen řekla, že "Kuwajt je v právu" - v reakci na situaci, kdy měli spolu Kuwajt s Irákem jednat, tak to by se rovnalo hození vidlí do vztahu mezi USA a Irákem - a hlavně v diplomatické řeči by to znamenalo - my chceme vztahy mezi Irákem a USA vyostřit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:05 23.02.2018

  Rád bych měl i originál rozhovoru, který se týká přejezdu přes Eufrat a následného "masakru". Mohli bychom se pak dohadovat o "interpretacích".

  Dám ti čas si všechny možné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych měl i originál rozhovoru, který se týká přejezdu přes Eufrat a následného "masakru". Mohli bychom se pak dohadovat o "interpretacích".

  Dám ti čas si všechny možné interpretace vyjádření Ejpril Glaspie (aka Dubna Skleňenokoláčové) sesumarizovat. Možná ti jako programátorovi a logikovi vyjde, že to znamenalo "máme na tebe připraveny vydrilované jednotky z Evropy a námořnictvo a následně vycvičíme dceru kuwaitského velvyslance k sjůpr hereckým výkonům o novorozencích vyhozených z inkubátorů a vybombíme tě do doby kamenný ".
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:55 23.02.2018

  Milý Luky,

  jenže třeba ta wiki uvádí několik verzí rozhovoru mezi Glaspie a Saddámem a více jejich interpretací. A celý ten článek pak končí větou "Kritici Glaspie jí dluží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milý Luky,

  jenže třeba ta wiki uvádí několik verzí rozhovoru mezi Glaspie a Saddámem a více jejich interpretací. A celý ten článek pak končí větou "Kritici Glaspie jí dluží omluvu."

  To je úplný opak toho, co říká ten tvůj www.globalreserch.ca... .

  Tak asi tak...
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:40 23.02.2018

  A jako zdroj toho tvého objevného článku uvádějí "The original source of this article is Global Research". Přeložím: "Vycucali jsme si to z prstu".

  A jako zdroj toho tvého objevného článku uvádějí "The original source of this article is Global Research". Přeložím: "Vycucali jsme si to z prstu".

 • StandaBlabol
  21:37 23.02.2018

  Luky,

  to myslíš vážně, globalresearch.ca jako zdroj informací? Během pěti minut jsem tam našel tři články, které líčí sociální, ekonomické a věděcké úspěchy lidu Severní Koreje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky,

  to myslíš vážně, globalresearch.ca jako zdroj informací? Během pěti minut jsem tam našel tři články, které líčí sociální, ekonomické a věděcké úspěchy lidu Severní Koreje po vedením božského vůdce Kim Čong Una. A jak na ně celý svět uvaluje ze závisti zločinné sankce. To vážně nemáš ani špetku kritického myšlení?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:22 23.02.2018

  abyste mi pak nenandávali do konspirátorů Occamové:
  http://www.globalresearch.ca/g...

  abyste mi pak nenandávali do konspirátorů Occamové:
  http://www.globalresearch.ca/g...

 • Luky
  21:12 23.02.2018

  to by se to nesmělo stát před OH vy břitvy....

  Oni určitě neměli (ať už jich bylo jakékoli množství) kapacity na to čehokoli dosáhnout proti USA, čili do toho mícháte OH úplně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to by se to nesmělo stát před OH vy břitvy....

  Oni určitě neměli (ať už jich bylo jakékoli množství) kapacity na to čehokoli dosáhnout proti USA, čili do toho mícháte OH úplně nesmyslně a samoúčelně, jen proto abyste to "obrátili", což je hrozně infantilní.

  Trochu mi to připomíná údajné Saddámovi konzultace se svými bývalými spojenci - zda může vlítnout do Kuwaitu....no a když tam vlítnul, už byly připraveny skazky o inkubátorech a dostal sodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:00 23.02.2018

  A jsme opět u emitorů plazmy... a to se někdo dovolává odbornosti? NTVL.

  logik, nemusel je platit ani Írán, ani Rusko, nýbrž nějaký oligarcha (nebo, chcete-li, warlord). A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A jsme opět u emitorů plazmy... a to se někdo dovolává odbornosti? NTVL.

  logik, nemusel je platit ani Írán, ani Rusko, nýbrž nějaký oligarcha (nebo, chcete-li, warlord). A Rusové je v tom nechali prostě proto, aby chlapcům ukázali, že bez jejich posvěcení se jim nedostane ani jejich podpory. A bez podpory RA je kdokoliv se schopným letectvem smázne jak drobky ze stolu. A ani ta olympiáda nemusí být náhoda – prostě si chlapci mysleli, že Amíci budou nalepení u televizí a nestačí reagovat, připadně se do velké akce nebudou chtít pustit (třeba proto, aby je někdo nepodezíral z "olympijského" syndromu, jako někteří konspirátoři...). Těch možností je prostě spousta, a to i když s využitím occamovy břitvy necháme jen ty se slušnou pravděpodobností...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:45 23.02.2018

  theo:
  a) Jenže tady neútočil jen Asad, ale ruští kontraktoři. A ty poměrně jistě ASAD neplatí, anžto na ně nemá. To bys leda musel tvrdit, že je tady platil Írán.

  b) Tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  theo:
  a) Jenže tady neútočil jen Asad, ale ruští kontraktoři. A ty poměrně jistě ASAD neplatí, anžto na ně nemá. To bys leda musel tvrdit, že je tady platil Írán.

  b) Tím osvědčeným a spolehlivým řešením myslíš ty údajné emitory plasmy ve vstupech motorů???? Můžeš prosím doložit alespoň jeden ODBORNÝ odkaz na toto "jednoduché a osvědčené řešení", když tak voláš po odbornosti?
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  18:19 23.02.2018

  Nedá mi nenapísať. Nezmysly typu Rusko neumožnilo medzinárodnú správu
  Sírie. To máte ako na mysli medzinárodným ISILom. Keď si dáte klapky s očí dole
  prídete na to , že v Sirii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedá mi nenapísať. Nezmysly typu Rusko neumožnilo medzinárodnú správu
  Sírie. To máte ako na mysli medzinárodným ISILom. Keď si dáte klapky s očí dole
  prídete na to , že v Sirii Asad s Iránom niekoľkokrát navzdory ruskému varovaniu
  zaútočili kde nemali a snažili sa zatiahnuť Rusko do konfrontácie , kde ju Rusko
  nechce. A keď zrazu bez krytia RF dostali na búdku a ihneď sa umravnili a utekali
  s prosíkom aby to riešilo diplomaticky Rusko. Nenapadlo to tu nikoho, že sa niktoré
  sily Iran, Hizbalah atd snažili zatiahnuť Rusko do konfrontácie , kde sa im to momentálne pred voľbami nehodí. Wagnerovci - nie su otrokmi kremeľskej ideológie , ale ponúknutých peňazí . Kto z vás tu má krištáľovú guľu a vie s istotou
  koľko ľudí pri útoku cez Eufrad umrelo.
  A k Su 57 - je vás tu múdrych veľa , ale nezachytil som ani jedného , ktorý by
  pri debate o RCS spomenul mriežky pri nasávacích otvoroch , co by mali
  byt emitory plazmy . Stále tu čítam len odkryte lopatky , na ........ RCS .
  Naozaj si myslíte , že rusky mužik pri návrhu nepoužíva hlavu .
  Nikdy by som netvrdil, že SU 57 je prešpikované elektronikou ako F35 ,
  ale rozhodne nebude na zahodenie , lebo niekedy aj osvedčené a spoľahlivé riešenia sú viac , ako nedotiahnutý zázrak.
  Predtým ako ma upálite , tak sa zamyslite nad neutralitou.
  Vždy som si myslel , že toto je odborný server a nie server , kde chodia
  rusofóbovia onanovať spolu s rusofilmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:23 23.02.2018

  Luky: Nechápu námitku. Chceš tvrdit, že ten útok kontraktorů byl blbost a neměl žádné vojenské/mocenské cíle? Pokud ano, proč by na něj věnovali tolik síly a pěnez?

  Pokud to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Nechápu námitku. Chceš tvrdit, že ten útok kontraktorů byl blbost a neměl žádné vojenské/mocenské cíle? Pokud ano, proč by na něj věnovali tolik síly a pěnez?

  Pokud to nechceš popřít, tak co je divného na tom, že těch cílů zkusily dosáhnout v pro ně nejpříznivějším čase?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:19 23.02.2018

  Jo "logiku", ten prapor kontraktorů měl za cíl ovládnout území za Eufratem a vyhnat Američany ze Sýrie. Chtěli to k Turecký hranici stihnout do uzavíracího ceremoniálu.

  Jo "logiku", ten prapor kontraktorů měl za cíl ovládnout území za Eufratem a vyhnat Američany ze Sýrie. Chtěli to k Turecký hranici stihnout do uzavíracího ceremoniálu.

 • logik
  15:03 23.02.2018

  Klimešov: +1

  Luky: Jenomže ten, kdo tam "rozesírá" v současné době jaksi nejsou Američané (imho to nebyly ani v minulosti, ale o tom bychom se zas hádali do aleluja - ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klimešov: +1

  Luky: Jenomže ten, kdo tam "rozesírá" v současné době jaksi nejsou Američané (imho to nebyly ani v minulosti, ale o tom bychom se zas hádali do aleluja - ale Američané to nebyly, kdo vetoval rezoluci RB, která by umožnila mezinárodní správu Sýrie, která by zabránila tomu, aby se ze Sýrie stalo bojiště teroristů z celého světa a místo, kde se po hlavě mlátěj šiité se Sunitama). Ale k přítomnosti: Ghouta je dle "mírových" dohod deeskalační zóna. Útočí na ni Američané a jejich spojenci?

  Fenri:
  A kdy byl ten první významný údaer přes Eufrat? V době olympiády (tedy kdy si Rusové mohli myslet, že se západ nebude chtít pouštět do větších akcí), v době, kdy byli Kurdové zaměstnáni Tureckem. Jakou lepší dobu by sis pro úder mohl vybrat?

  S tím, že ho povedou kontraktoři, takže když se nepovede, vlastně se nic neděje, my za nic nemůžeme... Je to IMHO jedna z naprsto věrohodných hypotéz.

  ===

  Ohledně citace. To, že tam ten text neumíš najít, fakt není muj problém. Ten text v tom článku byl včera, je tam i dnes. Tady máš screenshot: https://screenshots.firefox.co...

  V tom textu jsou čtyři odhady. U jednoho není jasné, z čeho byl dělán, dva byly dělány podle dokumentů a vyjádření suchoje - TEDY NE DLE FOTEK, jeden podle modelu, který sice pravděpodobně za zdrojová data měl fotky, ale zdaleka není vyloučené, že nepoužil i další údaje (např. ony dokumenty od Suchoje).
  Oba uveřejněné odhady, které mohou mít zdroj i ve fotkách, nepublikoval "fanda", ale odborník v oboru.
  Tedy Tvoje vyjádření, že jde o odhady fandů dle fotek je prostě Tvůj výmysl a nepravda založenej na předsudcích, nebo hodně velké překroucení reality.

  To, že ten odhad má své limity je jasné. Koneckonců to jsem psal i sám. Proti tomu jsem se ovšem neohrazoval.
  Ohrazoval jsem se proti tomu, že aniž bys sis přečetl zdroje toho, co sem postoval, a aniž by sis evidentně uměl správně přeložit to, co jsem postoval - protože tam se explicitně píše o jiných zdrojích odhadu, než fotkách, i se tam explicitně zmiňuje u jednoho odhadu autora - tak sis o tom vymyslel báchorku, že je to odhad od "fandy podle fotek". A eště místo toho, že bys uznal, žes prostě udělal chybu, tak se z toho snažíš poněkud hloupě a přitom agresivně vykroutit.

  A když už jsme u toho - jaké lepší odhady by sis přál? Založené na čem? Oficiálním vyjádření Ruského MO? To asi dostaneme těžko. Nebo jaký lepší odhad RCS by sis představoval než ty, které jsem postoval? IMHO pokud popíráš smysluplnost takovýchto odhadů, pak defakto říkáš, že vůbec nemá smysl hodnotit RCS jednotlivých letadel. Zpravidla takovou věc dělá člověk, který "svému koni nevěří....".

  ===

  Ohledně motorů: To, že o vstupu o motoru hovoříš jen jako o trubce právě ukazuje, že to furt řešíš z pohledu středoškolské fyziky a s odpuštěním toho příliš netušíš o transsonické aerodynamice. To, že to je všechno, jen ne triviální, je krásně vidět např. na tom, jak dlouho už se mluví o motorech s proměnným cyklem, tedy o motorech s variabilním obtokovým poměrem. Jde defakto jen o to, že se u dvouproudového motoru mění průměr vnější trubky. Přesto za přinejmenším skoro třicet let, co se o něco takového inženýři snaží, se žádný takový motor do produkce nedostal... A přitom, podle Tebe, jen stačí navrhnout správnou trubku.

  To, že vstup vzduchu do motoru není jen "tak nějaká trubka" je vidět např tady:
  https://eprints.soton.ac.uk/46...
  kde shrnujou vývoj některých řešených problémů kolem vstupu motoru a problémy, které se tam řeší.
  Budu tady citovat ze závěru (článek z roku 2007):
  "Although there has been major progress in the numerical simulation of these
  phenomena, further increases in computing power will be needed...."
  Což jednoznačně ukazuje, že "tu jenom trubku" defakto dodnes nikdo pořádně spočítat neumí (za těch deset let se výpočetní možnosti zas tak nepohnuly). To, jak je to těžký spočítat krásně ilustruje např.: "Although simulating 0.05 s of shock wave propagation time on a 3-D forebody and inlet model still took Ytterstrom and Axelson 74 days of computing time in 1999". Tu "jen trubku" počítali 74 dní, aby získali simulaci děje trvajícího 0.05sekundy.

  Desing vstupů motorů je mix zkušenosti, intuice, výpočtů a aerodynamických experimentů - a tedy věc, která se rozhodně nedá dobře udělat během měsíců. A to ještě v citovaném článku vůbec neřeší jeho RCS, což do problému vnáší další omezení a komplexitu....

  To, že se taková věc nedá řešit výpočtama od stolu, ale je ji třeba měřit i v reálu, dokazuje např. i tento výzkum:
  http://citeseerx.ist.psu.edu/v...
  Tento papper zároveň ukazuje, že to není jen trubka, že tu trubku musíš řešit v kontextu celé aerodynamiky letadla, tedy ale naopak že ona ovliňuje aerodynamiku letadla, tedy změna vstupu vzduchu pro motor znamená kompletně znova otestovat letadlo a nastavit jeho flight control systém, popř. to i může vést k nutnosti redesignu řídících ploch atd. atd....

  Dál pak to není jen trubka - Su-57 má aktivní řízení vstupů, tak aby vyhovovala i subsonickým, i vysokým supersonickým rychlostem, tedy předělat to znamená kompletně znovu napočítat, namodelovat a následně vyzkoušet v reálu celý systém řízení inletu. Nehledě k tomu, že jiný vstup znamená i zásah do struktury křídla atd.... atd....

  Ohledně času, za který se to dá udělat: na F14 se design vstupů podařilo doladit během více než dvou let a inženýři a bylo to považováno za hodně dobře zvládnutou práci. A to byly na Tomcat o dost menší nároky, než má Su-57 (jak co se týče letových režimů, tak potřebného množství vzduchu pro motory, tak i RCS) - a to měli ještě designéři "štěstí", že se jim to povedlo skoro "napoprve": v reálu se to v určitých ohledech chovalo jinak, než modely ve windtunelu, ale naštěstí buďto v pozitivním slova smyslu, nebo se dal desing vstupu snadno opravit.
  https://proceedings.asmedigita...
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  14:53 23.02.2018

  Blondýnko,

  já se jen zeptal, jestli víš o nějakých náznacích sporů mezi vedením Wagnerovců a ruskou armádou. O něčem, co by podpořilo tu tvou teorii o tom, že Putin nechal zabít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blondýnko,

  já se jen zeptal, jestli víš o nějakých náznacích sporů mezi vedením Wagnerovců a ruskou armádou. O něčem, co by podpořilo tu tvou teorii o tom, že Putin nechal zabít desítky svých občanů, jen aby je postavil do latě. Pokud máš potřebu to svoje NE zabalit do dvou odstavců urážek, je to tvoje věc. Ale jen tím zapleveluješ diskuzi.

  Jinak pokud ti anonymita internetu umožňuje beztrestně urážet lidi a díky tomu se cítit jako rotvailer, tak ti to samozřejmě přeju:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:17 23.02.2018

  Ale Stando, já si o tom už dva týdny myslím to samý a sklízím za to vytrvale antipalce.
  Shrnuto v příspěvku "Datum: 23.02.2018 Čas: 11:21".
  Tak šup šup a palečky rychle dolů.

  Ale Stando, já si o tom už dva týdny myslím to samý a sklízím za to vytrvale antipalce.
  Shrnuto v příspěvku "Datum: 23.02.2018 Čas: 11:21".
  Tak šup šup a palečky rychle dolů.

 • StandaBlabol
  13:39 23.02.2018

  Luky,

  No pokud tvrdis, ze ta akce, jeji nacasovani a provedeni je vrteni psem, tak jsem myslel, ze ukazujes na Rusy. Protoze dost lidi tu tvrdi, ze o tom museli vedet nechali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky,

  No pokud tvrdis, ze ta akce, jeji nacasovani a provedeni je vrteni psem, tak jsem myslel, ze ukazujes na Rusy. Protoze dost lidi tu tvrdi, ze o tom museli vedet nechali to probehnout. A mimochom dnesni clanky - jeden je tu postovany - to jen potvrzuji.

  Jinak s tebou souhlasim, ze ve vyctu toho, co Americani nasadili uz chybi jen ponorky. Hlavne ty B-52 vypadaji na brutalni demonstraci sily. Pritom asi stacilo proletet se kolem te kolony v Apacich nebo znicit par vozidel a zbytek by to asi otocil. Z nejakeho duvodu se rozhodli ty utocniky uplne znicit. Jak pise Blondynka, byl to prvni pokus o poruseni te linie na Eufratu. Tak mozna, aby kohokoliv presla chut to zkouset znova.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:22 23.02.2018

  ....jinak se divím, že Amíci do odražení útoku nezapojili i ponorky.

  ....jinak se divím, že Amíci do odražení útoku nezapojili i ponorky.

 • Luky
  13:19 23.02.2018

  Blábol může.

  Mimochodem vůbec nechápu, co o mě píše StandaBlábol v příspěvku v 09:16.
  Já jsem nikde nepsal, že něco bylo se souhlasem Rusů ani jsem to nenaznačoval.
  Fenriho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blábol může.

  Mimochodem vůbec nechápu, co o mě píše StandaBlábol v příspěvku v 09:16.
  Já jsem nikde nepsal, že něco bylo se souhlasem Rusů ani jsem to nenaznačoval.
  Fenriho příspěvky v tomto konkrétním vlákně jsem přelétl očima asi dva až tři a v duchu s nimi nesouhlasil. Nemám bohužel tolik času, to je celé.

  Spekulace "co tím sledují Rusové" nerozvíjím, protože to netuším.
  Troufnu si ale napsat, že už znám myšlení druhé strany. Překvapit ale taky můžou.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  13:13 23.02.2018

  S tou podvesenou vyzbroji je to muj omyl, uznavam. Na supercruise s puvodnimi motory trvam, mozna da za idealnich podminek 1,1M, ale prakticky ji dokaze pouzivat az s novymi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S tou podvesenou vyzbroji je to muj omyl, uznavam. Na supercruise s puvodnimi motory trvam, mozna da za idealnich podminek 1,1M, ale prakticky ji dokaze pouzivat az s novymi motory. At ten muj prispevek admin klidne smazne, Su-57 je tu off topic.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  12:06 23.02.2018

  Až bude po ruských volbách skončí problém v Luhansku, Donbasu a bude se řešit poválečné uspořádání Sýrie.

  Do této doby považujete informace o padlých Rusech, ať už zveličování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až bude po ruských volbách skončí problém v Luhansku, Donbasu a bude se řešit poválečné uspořádání Sýrie.

  Do této doby považujete informace o padlých Rusech, ať už zveličování či naopak zlehčování, za součást ruských voleb.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  11:30 23.02.2018

  https://edition.cnn.com/2018/0...

  Trochu novinek do flamewar.

  https://edition.cnn.com/2018/0...

  Trochu novinek do flamewar.

 • Luky
  11:21 23.02.2018

  Nejjednodušší varianta je, že spousta Amíků a jejich fandů může týct blahem nad představou Spookyho pálícího z houfnice a rychlopalných kanonů do Rusáků s odříznutou únikovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejjednodušší varianta je, že spousta Amíků a jejich fandů může týct blahem nad představou Spookyho pálícího z houfnice a rychlopalných kanonů do Rusáků s odříznutou únikovou cestou, za doprovodného vrnění Apačů a štěkání jejich třicítek, kobercové kulisy B-52 a sofistikovaného dohledu Reapera. Připadají si mocní a asertivní, když už v této válce selhali na plné čáře a nemají ani žádnou opravdu životaschopnou a dlouhodobou vizi co s tím dál (rozesírat a slibovat můžou donekonečna).
  Navíc měli historku, na které by mohla jejich všehoschopná média vystavět obří příběh, pokud by se Izraelský nálet vymknul. A to si pište, že by si Amíci hned přisolili a jejich letadla měla plnou pohotovost.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  11:07 23.02.2018

  Hele, vy chytrolíni :-) A vi víte kam vedou ty telefony? Víte jaký tam mají přehled o soukromých armádách? Máte pocit, že situace kdy borec na sluchátku na ruské straně má přehled ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hele, vy chytrolíni :-) A vi víte kam vedou ty telefony? Víte jaký tam mají přehled o soukromých armádách? Máte pocit, že situace kdy borec na sluchátku na ruské straně má přehled jen o oficiální armádě a ne o žoldácích, nemohl nastat?

  Je taky dobré si uvědomit, že:

  ...po telefonu nikdo nikoho nevaroval, ani nežádal o svolení. Řešila se jen dekonflikce.

  ...kdo ví, že se jednalo o opakované dotazování, má slova jsou jen mým názorem, vycházející z vlastní zkušenosti. ne ze znalosti věci na místě.

  ...že z toho není moc záběrů? No a kdo by ty záběry měl dělat? Nebo, proč by je měli zveřejňovat?

  Já se vždy držím té nejjednodušší varianty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:03 23.02.2018

  fenri, ty teda nemáš vysokú mienku o morálke ruského velenia ...

  Napadlo ťa niekedy, že to "varovanie" od američanov jednoducho podcenili? Že nečakali tak masívny útok? Ktovie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, ty teda nemáš vysokú mienku o morálke ruského velenia ...

  Napadlo ťa niekedy, že to "varovanie" od američanov jednoducho podcenili? Že nečakali tak masívny útok? Ktovie koľko krát už sa podobne dotazovali a predsa nezasiahli...
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:51 23.02.2018

  fenri: Jo klidně. Takhle nějak to prostě mohlo být. Pokud jsou Rusové s USA opravdu nějak domluveni a Eufrat tvoří defakto demarkační linii, což vypadá že nejspíše jsou, tak se mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Jo klidně. Takhle nějak to prostě mohlo být. Pokud jsou Rusové s USA opravdu nějak domluveni a Eufrat tvoří defakto demarkační linii, což vypadá že nejspíše jsou, tak se mi nechce věřit, že by takhle USA provokovali, kvůli jedné jediné rafinérce, zvlášť když tu bylo riziko, že by jí nemuseli udržet v případném protiútoku.

  Spíš mi to připadá na dílo někoho místního, který si chtěl na situaci přihřát svojí polívčičku a získat zase o kus větší příjmy do budoucna. A Wagnerovci i když mají těsné vztahy s Ruskou vládou, tak pořád jsou to žoldáci co bojují za peníze.

  No a někoho prostě mohlo napadnout, že když USA mlčí u Afrinu (fakt nevím jak se to píše) no tak tady by taky nemusela zasáhnout.

  Ale konspiračních teorií jde vymyslet opravdu spousta. Jelikož se o tom incidentu skoro nic neví a na samém začátku by prakticky smeten pod stůl, tak vymýšlet si opravdu můžeme jak chceme :-)

  A co se týče těch hlasů příbuzných padlích či raněných. Tak tenhle incident považuji spíše za takovou tu pomyslnou poslední kapku pro pozůstalé. Co vím tak v Rusku už se vedou roky, snad od událostí na Ukrajině možná dřív, že by vláda měla přestat takhle jednat a začít se k těmto lidem hlásit a projevovat jim tu stejnou úctu jako jakémukoli jinému padlému vojáku za Ruské zájmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:23 23.02.2018

  Klimešov - to by byla pravda (a část pravdy na tom je), kdyby:
  1.) Nešlo o první významný úder přes Eufrat
  2.) Kdyby nebyli Rusové předem varováni, že to tam USA rozsekají a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klimešov - to by byla pravda (a část pravdy na tom je), kdyby:
  1.) Nešlo o první významný úder přes Eufrat
  2.) Kdyby nebyli Rusové předem varováni, že to tam USA rozsekají a přesto je nechali v blahé nevědomosti.

  Možné vysvětlení (neodporující vašim úvahám) by bylo v tom, že Rusům bylo jedno, že tam nějací Wagnerovci jsou a kolik jich tam je a holt si řekli "eto vaše dělo" a nestarali se o ně, nezajímá je to. Po tom, co se začaly ozývat rodiny raněných a mrtvých byli nuceni se k tomu nějak vyjádřit, což zjevně nečekali, proto ty zjevně zmatené informace, mlčení, mlžení. To by ovšem ukazovalo na daleko volnější vazbu Wagnerovci a RA, než jak je prezentována.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:18 23.02.2018

  Flader, hezké. Až na to, že nikoho ani nenapadlo předpokládat, že tam Wagnerovci spadli z Marsu, nebo že je platí Nový Zéland. A nikdo s nimi neměl problém ve smyslu nějakých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader, hezké. Až na to, že nikoho ani nenapadlo předpokládat, že tam Wagnerovci spadli z Marsu, nebo že je platí Nový Zéland. A nikdo s nimi neměl problém ve smyslu nějakých moralistických řečí, protože Wagnerovci nejsou zdaleka první soukromou armádou, kterou si stát platí.
  A i kdyby - proč by v tom případě dalo Rusko Wagnerovcům zelenou, aby se nechali zmasakrovat? Asi by jim ten útok zatrhli, resp. je varovali. Útok by se zrušil, nebo by se Wagnerovci zdekovali během útoku a nechali by tam jen arabské žoldáky.

  Víme jen tyto informace:
  -USA se opakovaně (nejméně 2x) ptali Rusů, zda tam jsou.
  -Rusko opakovaně řeklo, že ne.
  -Wagnerovci nevěděli, co se na ně chystá (pud sebezáchovy funguje víc, než příkaz bratra Utkina).
  -Chybí jakákoliv dokumentace z "místa činu". A již před akcí, z akce, nebo po akci.
  -Ani USA ani Rusko nezpochybňuje že k něčemu došlo.


  Minimálně z bodů 2 a 3 vyplývá, že Wagnerovci byli obětováni. Pokud tam v nějakém významném počtu byli (což není jisté, ale je pravděpodobné z pozdějších reakcí). A racionálnější důvod, než že "zlobili" nebo podporovali moc někoho, kdo není součástí moskevské party "kluků, co spolu mluví" mně v tuto chvíli nenapadá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:12 23.02.2018

  Pánové uvědomujete si, že to co se děje v Sýrii je válka a ne žádná televizní šou?
  Že opravdu vytváříte až šílené konspirační teorie a hledáte v tom něco co tam není.
  Prostě a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové uvědomujete si, že to co se děje v Sýrii je válka a ne žádná televizní šou?
  Že opravdu vytváříte až šílené konspirační teorie a hledáte v tom něco co tam není.
  Prostě a jednoduše došlo před 14 dny k bitvě, kterých je v Sýrii v tuhle chvíli spousta.
  Vypadá to, že nějaký místní šaman si jednoduše zaplatil grupu žoldáků aby pro něho obsadili rafinérku nebo co to bylo, aby on měl z toho v budoucnu zase větší příjmy.
  Žoldáci zaútočili a koaliční letectvo je rozprášilo. Prakticky prví týden po incidentu se nic neřešilo. A proč taky. Koaličnímu letectvu bylo jedno co rozstříleli. A Kurdové, ti mají dost svých problémů momentálně u Afrinu (nebo jak se to píše) a bojem s Tureckem. Je opravdu nějaká lokální operace asi moc zajímat nebude. Reálně se začal incident rozebírat až po týdnu, kdy Ruské MO (tuším) přiznalo, že během této operace tam padli dva ruští občané. Což rozšířilo další vlnu otázek a touhu po odpovědích, proč se ruská vláda k těmto lidem nehlásí a nedopřeje jim stejné pocty jako pravidelným vojákům, když prostě tito žoldáci tam bojují za zájmy Ruské vlády.
  Jako první se tento incident začal medializovat v samotném Rusku a až potom to přebrali ostatní sdělovací prostředky.

  A aby se odpovědělo na otázky.
  a) Oni se k nim oficiálně přihlásit nemůžou. Ruská vláda by tím ztratila páku a možnost jak do některých oblastí vysílat vojenskou sílu, která tam bude bojovat za jejich zájmy a zároveň tvrdit, že oni s tím nemají nic společného vždyť jde jen o nějaké žoldáky. Viz příklad Ukrajiny.

  b) V prvních dnech po incidentu opravdu bylo všem jedno kdo a nebo co zaútočil a byl rozprášen. Viz výše. YPG má v tuto chvíli jiné starosti, Koaličnímu letectvu je to takřka jedno, a rusové by byli nejradši kdyby se o tom nemluvilo vůbec, a to hlavně u nich doma.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:54 23.02.2018

  proč Rusové tvrdili Američanům, že tam svoje lidi nemají (neb je tam měli)

  Lebo ak by sa k nim priznali, tak by tím potvrdili, že žoldinieri sú ich ľudia. Potom už by sa nemohli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  proč Rusové tvrdili Američanům, že tam svoje lidi nemají (neb je tam měli)

  Lebo ak by sa k nim priznali, tak by tím potvrdili, že žoldinieri sú ich ľudia. Potom už by sa nemohli nikdy dištancovať od ich činou. Tím by prišli o výhodu použitia kotraktorov.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:52 23.02.2018

  Blábole: prosím, vraťte se do ZŠ a naučte se číst. Já nikde nepíši, že vy píšete, že Rusové dali Američanům zelenou. Ono je totiž úplně jedno, co píše obecní Pepek Vyskoč jako vy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blábole: prosím, vraťte se do ZŠ a naučte se číst. Já nikde nepíši, že vy píšete, že Rusové dali Američanům zelenou. Ono je totiž úplně jedno, co píše obecní Pepek Vyskoč jako vy. Důležité je, že to řekli Američané. Dokonce opakovaně a dokonce se ptali 2x Rusů. Chápeme? Je to moc komplikované?
  I ta druhá část vašeho textu o Deiru, resp. Conocu je kravina. "I kdyby věřili, že se ke Conocu dostanou dřív..."
  1.) možná jsou/byli Wagnerovci seběvědomí a možná i schopní vojáci, ale určitě si nemysleli, že jsou rychlejší než letadla
  2.) I kdyby se dostali k ropnému poli dřív, než US letadla, tak co jako? Oni chtěli obsadit území, držet ho a být tam. Takže i kdyby letadla přiletěla za týden, vypráskala by je tam stejně. To nebyla krádež májky v sousední vesnici - "vletíme tam a za pět minut mažeme zpět".
  K urážkám: v každém příspěvku mně pravidelně urážíte a zároveň doufáte, že nebudu reagovat na to, když píšete faktické hovadiny? Ale na tak. Sice to od vás beru jako frustrované okopávání kotníků, či ratličí ňafání, ale že bych cítil potřebu být nějak zvlášť outlocitný, to snad čekat nebudete. Kdyžtak si poplačte a vraťte se zpět na Betynku nebo k Mateřídoučce, když vás to tak trápí. Ale on holt občas ten rotvajler na otravnýho ratlíka zavrčí, to se stává. .

  Kompromisem je každé letadlo, jediné, co nebylo kompromisem byl možná F--17, protože tam se obětovalo vše, ve prospěch nízké RCS. Porto mizerně lítal a byl brzy vyřazen. Kompromisem je B-2, F-22, J-20...
  Mimochodem znalče, jak jste přišel na to, že že Su-57 nemá interně nesenou výzbroj? Z fotky?

  TF_HU: opakovaným potvrzení "nejsou tam naši" Rusové jasně dali zelenou k úderu (nebudeme vymýšlet teorie, že si Rusové mysleli, že USA ptají, jestli tam mají z PSYOPS letadla pouštět Yankee Doodle nebo Kalinku). Můžeme jen spekulovat proč řekli, že tam nejsou. Možná to bude průsečík více důvodů.

  S tím, že Wagnerovci plní zájmy Ruska se Putin nijak netají. Problém asi nastal ve chvíli, kdy Wagner začal příliš plnit zájmy energetických společností (mj. zrovinka v tomto konkrétním případě), z nichž se často rekrutuje relevantní opozice vůči Kremlu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:37 23.02.2018

  Otázky zní: a) proč Rusové tvrdili Američanům, že tam svoje lidi nemají (neb je tam měli); b) proč je z toho tak málo, spíš skoro žádné, fotek (protože minimálně vyfotit tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázky zní: a) proč Rusové tvrdili Američanům, že tam svoje lidi nemají (neb je tam měli); b) proč je z toho tak málo, spíš skoro žádné, fotek (protože minimálně vyfotit tu rozstřílenou techniku není problém)–?
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  09:23 23.02.2018

  Já bych to tak nekomplikoval...

  Putinovi se mrtví v tom boji nehodí rétoricky ani do mezinárodní situace a ani do politické situace doma. Na venek nechce přiznat, že Wagner tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych to tak nekomplikoval...

  Putinovi se mrtví v tom boji nehodí rétoricky ani do mezinárodní situace a ani do politické situace doma. Na venek nechce přiznat, že Wagner tam plní zájmy Ruska...samozřejmě neoficiálně...a doma se mu to moc nehodí, vzhledem k národní hrdosti atd. Simple as that.

  Během rozhovoru na "horké lince" rusové žádný "approval" američanům, koalici rozhodně nedávali. Otázka jen zněla? Jsou tam vaši? Odpověď byla, ne nejsou. Otázka číslo dvě, potvrďte, že tam nejsou vaši. Odpově´d číslo dvě, ano potvrzujeme. Pak to američané, koalice pověsila a zavolala podporu.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:16 23.02.2018

  Blondýnko,

  spousta urážek, žádný argument?

  Já někde říkám, že Rusové dali Američanům zelenou, protože chtěli Wagnerovce chránit? Kde? Třeba jen špatně odhadli situaci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blondýnko,

  spousta urážek, žádný argument?

  Já někde říkám, že Rusové dali Američanům zelenou, protože chtěli Wagnerovce chránit? Kde? Třeba jen špatně odhadli situaci, věřili, že Američané nezaútočí, nebo prostě, že se stihnou dostat k té rafinérii dřív, než Kurdové zajistí podporu ze vzduchu. Možností je mnoho. Spousta porážek v historii má základ ve špatném odhadu síly a odhodlání druhé strany. Ale že by nechali úmyslně masakrovat vlastní lidi - veterány ruské armády - mi přijde ta nejméně pravděpodobná varianta. Očividně mám o ruské vládě lepší mínění než ty nebo Luky.

  Já někde říkám, že spočítám RCS od oka? Kde přesně? Jen jsem napsal, že Su-57 je kompromisem, pokud jde o stealth vlastnosti. Protože mu chybí některé důležité prvky, jako interně nesená výzbroj a odstíněné vstupy motorů. To není pravda? Neopravuji chyby konstruktérů, jen říkám, že ten design není plnohodnotný stealth.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:47 23.02.2018

  No mě spíš tahle akce včetně načasování a provedení připadá jako vrtění psem.
  Bylo jim jasný, že to vzbudí emoce a dá se tím zaplnit internet na měsíc.

  No mě spíš tahle akce včetně načasování a provedení připadá jako vrtění psem.
  Bylo jim jasný, že to vzbudí emoce a dá se tím zaplnit internet na měsíc.

 • fenri
  08:45 23.02.2018

  Blabole-pokud bys uměl číst, tak byste všiml, že razím víc teorií. Ale chápu, že je-li s vámi komunikováno jinak, než holými větami, máte problém se v tom vyznat. Ano, Rusové dali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blabole-pokud bys uměl číst, tak byste všiml, že razím víc teorií. Ale chápu, že je-li s vámi komunikováno jinak, než holými větami, máte problém se v tom vyznat. Ano, Rusové dali Američanům OPAKOVANĚ zelenou k úderu na vojáky útočící na Conoco, protože chtěli svoje Wagnerovce chránit. To zní skutečně logicky. Hotový Sherlock.
  Ne, indicie pro své teorie nemám. Zatím nemáme ani důkaz o tom, že tam někdo padl. Nikdo ho neviděl :-)
  Poslední letadlo, co jasně vypadalo jako stealth byl F--117. Od té doby ta letadla vypadají víceméně stejně, jako Raptor, LightningII, J-20, Su-57...
  Ale gratuluji, specielně u vás jsem čekal, že se zařadíte do seznamu hospodských Brouků Pytlíků, co, ač s gramotností na štíru, od oka poznají RCS letadla. A když si k těm pivkům dají i pár zelených, tak na pivním tácku upraví konstruktérům i chyby, na které oni nepřišli a když to zazdí rumem, tak je budou umět i pilotovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:31 23.02.2018

  Jinak Su-57 v Sýrii vypadá jako klasické vrtění psem. Moc se mluví o našich mrtvých, tak tam na otočku pošleme prototyp nového letadla, ať se pozornost rychle obrátí k něčemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Su-57 v Sýrii vypadá jako klasické vrtění psem. Moc se mluví o našich mrtvých, tak tam na otočku pošleme prototyp nového letadla, ať se pozornost rychle obrátí k něčemu jinému. Nic jiného bych za tím nehledall.

  Do fyzikální debaty se nezapojím, přijde mi zbytečná. To, že Rusové rezignovali na opravdový "stealth" je vidět už z koncepce letadla. Nechráněné vstupy motorů a pouze externě nesená výzbroj. Proto taky Rusové dál nakupují Su-35 - ve stávající podobě jim Su-57 nenabízí nic moc navíc.

  Výkon současných motorů je nedostatečný minimálně z toho pohledu, že neumožnují vyzbrojenému letadlu super cruise - na rozdíl od F-22 nebo Typhoonu.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:31 23.02.2018

  Jinak Su-57 v Sýrii vypadá jako klasické vrtění psem. Moc se mluví o našich mrtvých, tak tam na otočku pošleme prototyp nového letadla, ať se pozornost rychle obrátí k něčemu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Su-57 v Sýrii vypadá jako klasické vrtění psem. Moc se mluví o našich mrtvých, tak tam na otočku pošleme prototyp nového letadla, ať se pozornost rychle obrátí k něčemu jinému. Nic jiného bych za tím nehledall.

  Do fyzikální debaty se nezapojím, přijde mi zbytečná. To, že Rusové rezignovali na opravdový "stealth" je vidět už z koncepce letadla. Nechráněné vstupy motorů a pouze externě nesená výzbroj. Proto taky Rusové dál nakupují Su-35 - ve stávající podobě jim Su-57 nenabízí nic moc navíc.

  Výkon současných motorů je nedostatečný minimálně z toho pohledu, že neumožnují vyzbrojenému letadlu super cruise - na rozdíl od F-22 nebo Typhoonu.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:23 23.02.2018

  Blondýnko,

  razíš teorii, že Wagnerovci zlobili a proto "tato akce byla určena k dostání Wagnerovců a dalších kontraktorských skupin pod pevnou kontrolu Kremlu". Máš pro to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blondýnko,

  razíš teorii, že Wagnerovci zlobili a proto "tato akce byla určena k dostání Wagnerovců a dalších kontraktorských skupin pod pevnou kontrolu Kremlu". Máš pro to nějaké indicie? Třeba články, které by naznačovaly rozpory mezi armádou/vládou a vedením Wágnerovců? Já jen, že všechny, které jsem viděl já mluvily o opaku - Wagnerovci úzce spolupracují s vládou a ruskou armádou.

  Ono to totiž moc nedává smysl. Wagnerovci jsou cvičení v prostorech ruské armády, logistiku jim zajišťuje ruská armáda a zbraně dostávají od ruských (státních) zbrojovek. To, že je platí, sice Rusko nepřiznává, ale je to zřejmé. V Sýrii je možná ještě může platit Asad. Ale na Ukrajině to musí být Rusko, místní ekonomika by je rozhodně neuživila. Kdyby je chtěl Putin postavit do latě, může to udělat prostě tím, že jim omezí podporu a finance. Nekrvavých způsobů je spousta. A nemusel by pak složitě lidem doma vysvětlovat desítky mrtvých Rusů - mimochodem veteránů ruské armády.

  A mimochodem, je legrační, jak se pořád snažíš ty ruské ztráty bagatelizovat. Od "nakonec to skončí u dvou mrtvých Wagnerovců" až po "několik desítek mrtvých a raněných kontraktorů ze všech koutů světa, pod hlavičkou ruské "firmy". Pokud umíš číst, Ruská vláda oficiálně přiznala desítky mrtvých a raněných občanů Ruska. Ne mrtvých zaměstnanců ruské firmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:21 23.02.2018

  Host: ano, dá se diskutovat, nakolik to byla či nebyla vůle občanů. Za mě osobně je NATO OK. Nesnaží se uzurpovat si moc národních států, jako se to o to snaží EU, zatím se jeví ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Host: ano, dá se diskutovat, nakolik to byla či nebyla vůle občanů. Za mě osobně je NATO OK. Nesnaží se uzurpovat si moc národních států, jako se to o to snaží EU, zatím se jeví jako poměrně odolné vůči různým neomarxistickým tendencím (asi to bude tím, že je tvořeno převážně vojáky a být vojákem je i dřiva, pot, občas krev a bláto a to všechno jsou věci, kterých neolevicoví mamánci pudově štítí). Z mého pohledu je NATO funkční, odolný a víceméně seriozní spolek. Ano má své temnější momenty (Kosovo), ale když uvážíme, jak dlouho trvá, kolik je tam lidí a jak obrovskou silou disponuje, tak přes pár excesů se domnívám, že je to relativně gentlemanský spolek a je dobře, že v něm jsme.
  Proto citlivě a s nevolí vnímám i různé snahy o evropské bezpečnostní síly. Z mého pohledu je to v lepším případě jen dublování a tříštění sil NATO lidmi, kteří jsou méně schopní a méně spolehliví, než vedení NATO, v horším spíš tvorba takových Lidových milicí 2.0. Zdůrazňuji že jde o můj subjektivní osobní názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  08:06 23.02.2018

  fenri , Vstup do NATOa bol pre nase krajiny ale skor ekonomicka nutnost ako vola obcanov po vstupu do "obranneho" spolku. Stud z ucasti v NATO je rovnako legitimny ako spokojnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri , Vstup do NATOa bol pre nase krajiny ale skor ekonomicka nutnost ako vola obcanov po vstupu do "obranneho" spolku. Stud z ucasti v NATO je rovnako legitimny ako spokojnost s nou.
  Áno svet tak proste funguje a funguje na svete holt i dvojity meter. A co jako? ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:40 23.02.2018

  Dunnk: nepouštějte se do konspiračních teorií:-))
  Čejkis a Host: pánové pochopitelně že USA jsou tam na základě práva silnějšího a ničeho jiného, A CO JAKO?
  Takhle prostě svět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dunnk: nepouštějte se do konspiračních teorií:-))
  Čejkis a Host: pánové pochopitelně že USA jsou tam na základě práva silnějšího a ničeho jiného, A CO JAKO?
  Takhle prostě svět funguje a je dobře , že jsme v NATO.

  Jako se odmítám pohoršovat nad Tureckou okupací Kypru, Izraelskou Golan, anexí Krymu, okupací Havaje či akcí Ruska na Donbase (které se asi nejvíc principem podobají americkému angažmá v Syrii a jinde), tak se odmítám pohoršovat nad děním v Syrii. Tak to prostě je. Nic víc a dělají to všichni.

  Směšné ovšem je, pokud někdo na jedné straně adoruje akce Rusů a drbe za totéž Američany, nebo hřímá nad Ukrajinou a dojímá se hodnými G.I.Joe někde v Syrii. Obou táborů je u nás dost.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:33 23.02.2018

  Logik:
  dal jsem si práci a váš odkaz jsem si otevřel na 3 počítačích (2x Linux 1x Apple), iOS zařízení a Android telefonu. Ani v jednom z nich ten text co postujete není. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  dal jsem si práci a váš odkaz jsem si otevřel na 3 počítačích (2x Linux 1x Apple), iOS zařízení a Android telefonu. Ani v jednom z nich ten text co postujete není. Samozřejmě jsem debil, slepec a neumím anglicky, nicméně soudil bych, že různé ekvivalenty CTRL+F by ten textový řetězec našly. Nic.
  Dále - je hezké, že obhajujete cosi, že nejde o fotky apod. ALE:
  píšete o tvarové analýze - smím se zeptat, z ČEHO že ta tvarová analýza vychází?
  -dovolím si odpovědět za vás: z FOTEK. Skutečně pochybuji, že jim Suchoj poskytl vzorky potahu a kompozitů, z níchž je tvořen povrch Su-57. Takže hoši tak maximálně HÁDAJÍ. Hádají z fotek. Nemají k dispozici letadlo, nemají k dispozici materiál, ze kterého je povrch. Spekulujte jak chcete, tohle je prostě limita.
  K údajům Suchoje: od kdy výrobce zveřejní detailní data výrobku? Utajení, marketing, matení nepřítele...nic?

  K prodění: hele, držte se raději Púa a Prasátka za packu a nepouštějte se do něčeho, čemu nerozumíte.
  Všechny změny, jevy, procesy...které v nasávacím otvoru, resp kanálu popisujete jsou objektivně pravda a objektivně je to zlomek jevů, dějů a měn jak prostředí, tak média, k nimž dochází v samotném motoru. Znovu, ten tunel je jen zakroucená trubka. Nevstřikuji do ní palivo, neprobíhají tam chemické reakce, nemění se řádově energetická bilance (sic!), nemění se tam v čase geometrie toho prostoru. Středoškolskou fyziku jsem vytáhl nikoli proto, že bych tvrdil, že se s ní dají počítat motory, či že by to byla moje limita, ale prostě a jen proto, že její elementární znalost vás dovede k tomu, že mezi oběma systémy )trubka vs. motor) je zatraceně rozdíl.

  Nicméně popíšu vám to tak, aby to pochopil u medvěd s malým rozoumkem:
  otázka nasávacích otvorů a kanálů pro supersonické, transonické a supersonické rychlosti je uspokojivě a rutině řešena v konstrukci letadel již desítky let. Nasávací otvory a kanály starého Fishbedu či Tigersharku v principu neřeší o nic složitější úlohu (dokonce mají i ty kompresory schované) než řeší Su-57. Už desítky let to je pořešené. Oproti tomu motory se nám stále vyvíjejí a jsou "trochu" jinde, než před těmi 50-60 lety. Takže zatímco úlohy, řešení, provedení...nasávacího kanálu Mig-27 či Tu-22M (nebo desítkek jiných letadel, ať nerozpoutáte svůj únavný flame o tom, že tohle letadlo má přisávací otvory a tohle vířiče a tomhle tamto a tohle ono) se nijak neliší od Su-57, motory jsou někde úplně jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  06:46 23.02.2018

  cejkis na základe práva najsilnejsieho.. inak suhlas, ucast v NATO je z moralneho hladiska najvatsim zlyhanim ponovembroveho vyvoja.. offtopic ok. admin mazaj :)

  cejkis na základe práva najsilnejsieho.. inak suhlas, ucast v NATO je z moralneho hladiska najvatsim zlyhanim ponovembroveho vyvoja.. offtopic ok. admin mazaj :)

 • cejkis
  02:01 23.02.2018

  Už chybí jen položit tradiční otázku. Na základě jakého práva mají Američané základny v Sýrii a bráni syrské armádě v přechodu přes Eufrat v jejich vlastní zemi.

  Tohle je přesně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už chybí jen položit tradiční otázku. Na základě jakého práva mají Američané základny v Sýrii a bráni syrské armádě v přechodu přes Eufrat v jejich vlastní zemi.

  Tohle je přesně důvod, proč podporuji vystoupení z NATO....
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  00:03 23.02.2018

  "According to the Russian Defense Ministry, the US-led coalition struck a local militia conducting a military operation against ISIS cells in the area of al-Isba. 25 militiamen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "According to the Russian Defense Ministry, the US-led coalition struck a local militia conducting a military operation against ISIS cells in the area of al-Isba. 25 militiamen were killed in the incident."

  "Later, on February 11, the ISIS Hunters of the 5th Assault Corps of the Syrian Arab Army said that on February 7th they had repelled a joint attack from ISIS and the SDF on Khasham and this had caused the US attack. The unit added that they had lost 20 fighters in the strikes. The ISIS Hunters are known for their links to Russian PMCs."


  Typicke primitivne klamstva apartnikov. Napr. Sidorenko pred utokom milicii na Conoco pisal ze sa chysta velka vec a ze mame sa modlit aby to vyslo. Potom znova retweetol info o tom, ze to bol utok na Conoco...
  Skrýt celý příspěvek

 • Dunnk
  23:42 22.02.2018

  Podle informací a videa publikovaných zde: https://southfront.org/u-s-str... ze 14.2. a posloupnosti zveřejněných informací to celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle informací a videa publikovaných zde: https://southfront.org/u-s-str... ze 14.2. a posloupnosti zveřejněných informací to celé vypadá spíše jako mediální akce Trumpa a Putina.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:08 22.02.2018

  Jinak - to, že neumíš dočíst článek do konce, nebo neumíš anglicky, s tím fakt nic neudělám. Anebo máš jinej internet.

  - Jinak, jestli Ti přijde snadné počítat rázové vlny, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak - to, že neumíš dočíst článek do konce, nebo neumíš anglicky, s tím fakt nic neudělám. Anebo máš jinej internet.

  - Jinak, jestli Ti přijde snadné počítat rázové vlny, pomocí kterých se supersonický proud vzduchu zpomaluje na subsonickej, tak nevím.
  - Další s čím sis naběhl je Tvoje snaha o urážku ohledně základů středoškolské fyziky. Jak supersonické proudění, tak termodynamické jevy v jádru proudového motoru, jsou věci naprosto se středoškolské fyzice vymykající. Pokud tedy argumentuješ středoškolskou fyzikou a chceš z ní něco vyvozovat, jsi mimo.
  Dokládá to např. Tvoje tvrzení: "pominu-li brutálně vyšší tlaky, teploty a rychlosti plynů" - právě, že nejtěžší je počítání nikoli co nejrychlejších plynů, ale plynů pohybujících se transsonickou rychlostí. neboť tam se musí počítat rázové vlny a vzniklé skokové změny hodnot. A právě k takovému proudění nutně dochází ve vstupu motoru, neboť tam je třeba vhodně zpomalit proud vzduchu do podzvukové rychlosti.

  A to, že kdyby chtěli, tak ty vstupy s nízkým RCS udělají. No, připomnělo mi to citát z medvídka Pů.

  "Cestou vyprávěl Tygr Klokánkovi (chtěl to vědět), co všechno Tygři dovedou.
  „Dovedou lítat?“ zeptal se Klokánek.
  „Ano ..... ,“ řekl Tygr, „moc dobře lítají, to ano. Ohromně lítají.“
  „Jé!“ řekl Klokánek. „Tak dobře jako Sova?“
  „Ano,“ řekl Tygr. „Jenže se jim nechce.“ "

  Omlouvám se, ale diskuse zas sklouzává do osobní roviny, tak v ní radši nebudu pokračovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:54 22.02.2018

  Fenri, kde je v textu níže cokoli o tom, že jde cituji "o odhady fandů z fotek."?

  Naopak je tam explicitně řečeno, že:
  - jeden z odhadů se zakládá na vyjádření Suchoje,
  - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri, kde je v textu níže cokoli o tom, že jde cituji "o odhady fandů z fotek."?

  Naopak je tam explicitně řečeno, že:
  - jeden z odhadů se zakládá na vyjádření Suchoje,
  - další je založený na dokumentech vydaných samotným Suchojem
  - další je citace z knihy od autora, který už vydal nemálo monografií věnovaných ruským letadlům. Rozhodně tedy nelze pejorativně označit za "fandu". Ty jsi Tu knihu četl, že víš, na základě čeho dělá odhad RCS?
  - poslední je citace z Ausiapower.net, kde je odhad založený nikoli na "odhadu fandy z fotek", ale modelování radarového odrazu:
  http://www.ausairpower.net/APA...

  Takže zhruba tolik k Tvému "mrzuté" a Tvým výmyslům a předsudkům.

  "Regarding the T-50’s stealth levels, Sukhoi released patent documents detailing its design features. Figures associated with the documents indicate a range of 1m^2 to 0.1m^2 and Piotr Bukowski (Russia'Warplane's Vol. 1) reports 0.3m^2 for the frontal RCS. [5]

  Others like Air Power Australia[6] have projected the frontal RCS of .01m^2, the overall RCS of a bird. Based on current analysis and from Suhkoi’s published average overall RCS signature of the T-50 of being 1/40th of the SU-35S’s. This makes .01m^2 seem reasonable.[7]"
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:29 22.02.2018

  Logik:
  "fenri: Tak nevím, jestli tam ten text nevidíš, tak máš asi jinej internet, než já....
  A už vůbec nechápu, jak jseš schopnej tvrdit, že jde "o odhady fandů z fotek", když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  "fenri: Tak nevím, jestli tam ten text nevidíš, tak máš asi jinej internet, než já....
  A už vůbec nechápu, jak jseš schopnej tvrdit, že jde "o odhady fandů z fotek", když tam žádný odhady RCS a odkazy na ně nevidíš? To jako nevíš, co je v tom článku, ale předem víš, co to bude? Právě jsi prozradil, že z tebe mluví předsudky: co se Ti nehodí do krámu, tak je předem špatně."
  - to je prosté milý Watsone. V odkazech to není, ale jaksi jste to sem napsal, vzpomínáte chlapče?:
  Logik v 21:25.
  Mrzuté, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:26 22.02.2018

  Logik: dokážu si to v pohodě představit, protože podobných videií jsou na netu terabajty. proč by si z bezpečného odstupu někdo nefotil, jak v poušti masakrují letadla vojáky? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: dokážu si to v pohodě představit, protože podobných videií jsou na netu terabajty. proč by si z bezpečného odstupu někdo nefotil, jak v poušti masakrují letadla vojáky? Riziko nula, zajímavost maximální, prodejní cena videí vysoká. Naopak mi přijde naprosto nereálné, aby NIKDO z možná až tisíců lidí v okruhu několika km nic nevyfotil. To je prostě absurdní.
  V Ghoutě to teď práská furt a máme x kanálů z obklíčených míst, kde můžete čučet na FullHD videa v bezprosřední blízkosti výbuchů.
  Jak by Kurdové mohli zakázat na ploše X km^2 udělat místňákům snímek? A hlavně PROČ? Je to jejich vítězství. Máte nesmyslné argumenty.

  RCS v tom článku NENÍ. Buď jste dal blbý link, nebo kecáte. Projel jsem to několikrát a soudím, že fce #F mi na vámi postovaném webu funguje stejně, jako na jiných.
  Znovu: to RCS co postujete je prostě plácnutí z diskuze. Má to stejnou hodnotu, jako když já napíši, že Su-5 má 1000x menší nebo větší RCS než Raptor. Hoši Su-57 ozařovali? Znají texturu jeho povrchu, znají složení nátěrů? Fakt? Z fotky poznáte kulový a vsadím se, že víc než fotky nemají.

  Snažím se vám vysvětlit, že to, že nepoužili zakřivený tunel OD ZAČÁTKU asi má nějaký důvod a tím jistě není ani náročnost technologie, ani neschopnost to spočítat. To prostě (ve srovnání s dalšími věcmi, co se na tom letadle musí spočítat a namodelovat) je sranda.
  Su-57 má problémy s nedostatečným výkonem motorů? Jejda a to jste vzal kde? Su-57 má výkon zhruba na úrovni F-22 už s i41.

  Ne, spočítat proudění v motoru není v podobné rovině obtížnosti, jako spočítat proudění v tunelu. Je to o několik řádů obtážnějčí a pokud máte alespo%n základy středoškolské fyziky, tak už se dál nezkoušejte ztrapňovat.
  Pominu-li brutálně vyšší tlaky, teploty a rychlosti plynů v motoru, tak na rozdíl od vzduchu v tunelu se mi v motoru mění geometrie (točí se tam a reguluje dost věcí), mění se chemické složení plynu v motoru (spaluji palivo se vzduchem, v tunelu je složení konstantní), mění se rychlosti nejen změnou geometrie zařízení, ale objemovou změnou ze spalování. Mění se energetická bilance soustavy. Mám zde nehomogenní povrchy... je to prostě úplně jiný vesmír náročnosti, vy srovnatelnej...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:17 22.02.2018

  kolt: "jakékoliv posuzování RCS podle fotek je o ničem. Jasně, dá se odhadnout alespoň přibližně, v jakém řádu se to bude pohybovat."
  Ale přesně to v těch odkazech je - přibližný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kolt: "jakékoliv posuzování RCS podle fotek je o ničem. Jasně, dá se odhadnout alespoň přibližně, v jakém řádu se to bude pohybovat."
  Ale přesně to v těch odkazech je - přibližný odhad řádů. A ono to poměrně stačí k zhruba odhadnutí vlastností, protože radarová rovnice.

  Navíc některý ohady tam uveřejněný vyplývají i z vyjádření samotného Suchoje o tom, jak dobré RCS T-50 má,

  Je velkej rozdíl mezi odhadem takový B2 nebo F22, kde jde o drobný detaily a sumu drobnejch odrazů - tam bude kvalifikovanej odhad hodně obtížnej - a u odhadu designu typu Su-57, kde jsou konstrukční prvky, které budou tvořit majoritní část RCS a tak budou RCS podstatně limitovat a tím Ti daj "spodní limit RCS".

  fenri: Tak nevím, jestli tam ten text nevidíš, tak máš asi jinej internet, než já....
  A už vůbec nechápu, jak jseš schopnej tvrdit, že jde "o odhady fandů z fotek", když tam žádný odhady RCS a odkazy na ně nevidíš? To jako nevíš, co je v tom článku, ale předem víš, co to bude? Právě jsi prozradil, že z tebe mluví předsudky: co se Ti nehodí do krámu, tak je předem špatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:02 22.02.2018

  fenri: fakt chceš tvrdit, že v době, kdy na kurdskou základnu lítali dělostřelecvké projektily, tak tam stali zaměstnanci Conoca a fotili? To snad ne.

  Jediná smysluplná námitka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: fakt chceš tvrdit, že v době, kdy na kurdskou základnu lítali dělostřelecvké projektily, tak tam stali zaměstnanci Conoca a fotili? To snad ne.

  Jediná smysluplná námitka je, jestli nejsou nějaké fotky z místa bitvy po bitvě. A tam si třeba dokážu představit i to, že to klidně mohli zakázat Kurdové, protože věděli, že by z toho mohl být průšvih. Ono to je trochu něco jiného se chlubit tím, že jsem sundal tank Asadovi (kterej po mně stejně de), a trochu něco jiného je se chlubit, že jsem zabil stovku Rusů, a poštvat si je tím na sebe...

  RCS Su-57 alias T-50 tam uvedeno prostě je, viz citace. A pokud tvrdíš, že je v tom článku něco špatně, tak řekni KONKRÉTNĚ co A PROČ. Jinak Tvá kritika nemá význam, protože není založena na argumentech, ale na dojmologii

  Spočítat zakřivenej tunel sranda je. Změnit na existujícím draku rovnej tunel na zakřivenej, aniž by se změnilo aerodynamický vlastnosti a zatížení draku, a zároveň zůstalo zachované proudění do motoru, to už je všechno, jen ne sranda. Obzvlášť pokud nemám moc výkonové rezervy u motoru - což nemají, neboť předchozí motor byl výkonově nedostatečný - protože taková úprava zpravidla výkon motoru sníží.

  Jo, máš pravdu v tom, že spočítat proudění uvnitř motoru je asi v podobné rovině obtížnosti.
  Takže když budou mít dalších deset let, co trval vývoj toho motoru - tak je reálné, aby ten vstup vzduchu upravili. Asi je to reálné i za kratší dobu. Ale ne za tu dobu, co mají motor k dispozici.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  21:55 22.02.2018

  Fenri já pouze reagoval na tvrzení že v Syrii byly nasazeny SU 57 s tím co jsem si přečetl v ruském a zahraničním tisku.Máte právo se mnou nesouhlasit a to je vše.Všechno má své ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri já pouze reagoval na tvrzení že v Syrii byly nasazeny SU 57 s tím co jsem si přečetl v ruském a zahraničním tisku.Máte právo se mnou nesouhlasit a to je vše.Všechno má své meze, kromě hlouposti, závisti a nenávisti.“
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  21:54 22.02.2018

  No.... sundat najnovsie sucko myslim by nemalo ist obycajnou gumypuskou, a to i za predpokladu ze to je extremne nepodareny projekt. Tudiz stane li sa tak, je zrejme ze "zapad" si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No.... sundat najnovsie sucko myslim by nemalo ist obycajnou gumypuskou, a to i za predpokladu ze to je extremne nepodareny projekt. Tudiz stane li sa tak, je zrejme ze "zapad" si je natolko isty prevahou, ze riskne kludne vacsi konflikt.
  Inak myslim ze ten "masaker" rusov je jasny odkaz ktory Rusi jasne pochopili
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:46 22.02.2018

  logik, jakékoliv posuzování RCS podle fotek je o ničem. Jasně, dá se odhadnout alespoň přibližně, v jakém řádu se to bude pohybovat, ale cokoliv dalšího je o ničem.

  logik, jakékoliv posuzování RCS podle fotek je o ničem. Jasně, dá se odhadnout alespoň přibližně, v jakém řádu se to bude pohybovat, ale cokoliv dalšího je o ničem.

 • KOLT
  21:42 22.02.2018

  Flader, ani mi nepřijde, fenri jen popisuje, co všechno za tím může být. Ani jedna z těch hypotéz mi nepřijde nějak zásadně přitažená za vlasy. Každopádně prakticky absence ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader, ani mi nepřijde, fenri jen popisuje, co všechno za tím může být. Ani jedna z těch hypotéz mi nepřijde nějak zásadně přitažená za vlasy. Každopádně prakticky absence fotografií mi také přijde podezřelá. Sice věřím, že by se Amíci s Rusy mohli domluvit, že potlačí presentace, co to půjde. Dokonce si myslím, že k tomu došlo, protože Rusové mlžili, co to šlo, a Amíci se s informacemi zrovna nepředali – zvláště to druhé je divné. Jenže uvěřit, že se jim podařilo všechny své "chráněnce" i "náhodné přihlížející" do té míry přesvědčit, aby nic nepouštěli do světa, mi činí drobet potíže...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:38 22.02.2018

  A tu fotku se zastavěnými I30 jsem také nějak nenašel, natož s informací, že jde o finální provedení.

  A tu fotku se zastavěnými I30 jsem také nějak nenašel, natož s informací, že jde o finální provedení.

 • fenri
  21:35 22.02.2018

  Asi jste mi, logiku, poslal špatný link. Text, který citujete ve vašem odkaze prostě není. Nemohu si pomoci. Vzal jsem i dva řetězce vašeho tetxu a dal je vyhledat pro případ, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi jste mi, logiku, poslal špatný link. Text, který citujete ve vašem odkaze prostě není. Nemohu si pomoci. Vzal jsem i dva řetězce vašeho tetxu a dal je vyhledat pro případ, že už jsem slepý, ale asi je slepý i můj počítač.
  A mimochodem ta RCS jsou zase jen odhady fandů z fotek. Při vší úctě, to je o ničem. To je jako prohlašovat, jakou to má manévrovatelnost, letové vlstnosti a spolehlivost z fotek.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:28 22.02.2018

  Logik:
  -jenže my se nebavíme o kolotoči, který vznikl zničeho nic, kde se vojáci zjevili z vakua, beze svědků byli rozsekáni a pak přiběhlo párset "panů Wolfů" a "Viktorů čističů" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  -jenže my se nebavíme o kolotoči, který vznikl zničeho nic, kde se vojáci zjevili z vakua, beze svědků byli rozsekáni a pak přiběhlo párset "panů Wolfů" a "Viktorů čističů" a ráno bylo políčko netknuté.
  Bavíme se o stávkách až tisících lidí, kteří s eněkolik dnů předem soustředili a dopravovali do výchozích pozic. Pak zaútočili na pozice Kurdů a jejich spojenců To vše za přítomnosti spousty nezůčastněných (domorodci, obsluhy Conoca). Nikdo z nich si to nefotil? A když bylo po všem, hořce, přehořce zaplakali Kurdové, místní i zaměstnanci Conoca a pietně pohřbili padlé a z úcty foťák nevytáhli? Fakt tomu mám věřit?

  K motorům: myslíte, že ty výpočty jsou obecně náročnější, než výpočty a bilance plynů uvnitř motorů? Tam se pracuje s řádově vyššími tlaky a teplotami (navíc s prudkými změnami) a zároveň v prostředí s měnící se geometrií. Spočítat zakřivený tunel je vedle toho prostě trivální sranda.
  A ten článek je za:
  a.) fakt slabý a obecný, v podstatě wiki
  b.) NENÍ tm uvedeno RCS Su-57. A o tom byla debata.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:25 22.02.2018

  A k:
  "se žádný údaj o RCS Su-57 ani žádná jeh analýza nenachází, bohužel. "

  Tak prosím čti příště věci, které kritizuješ, pořádně a bez předsudků. Údajů je tam uvedeno několik, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A k:
  "se žádný údaj o RCS Su-57 ani žádná jeh analýza nenachází, bohužel. "

  Tak prosím čti příště věci, které kritizuješ, pořádně a bez předsudků. Údajů je tam uvedeno několik, všechny ozdrojovány:

  "Regarding the T-50’s stealth levels, Sukhoi released patent documents detailing its design features. Figures associated with the documents indicate a range of 1m^2 to 0.1m^2 and Piotr Bukowski (Russia'Warplane's Vol. 1) reports 0.3m^2 for the frontal RCS. [5]

  Others like Air Power Australia[6] have projected the frontal RCS of .01m^2, the overall RCS of a bird. Based on current analysis and from Suhkoi’s published average overall RCS signature of the T-50 of being 1/40th of the SU-35S’s. This makes .01m^2 seem reasonable.[7]"
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:22 22.02.2018

  Ještě Pavol: pochybuji, že tam Su-57 bude lítat s bombama. Kvůli tomu tam rozhodně nejsou. ale je fakt, že na manpadisty to bude magnet a myslím, že kdo se nabídne, že zkusí zničit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě Pavol: pochybuji, že tam Su-57 bude lítat s bombama. Kvůli tomu tam rozhodně nejsou. ale je fakt, že na manpadisty to bude magnet a myslím, že kdo se nabídne, že zkusí zničit Su-57 sponzora najde.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:21 22.02.2018

  fenri:
  - Právě, že z přestřelek či "útoku ze zálohy na tank" se dělají fotky daleko lépe, než z kolotoče, kde střílí na obou stranách artilerie a ze vzduchu dští sýru letectvo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  - Právě, že z přestřelek či "útoku ze zálohy na tank" se dělají fotky daleko lépe, než z kolotoče, kde střílí na obou stranách artilerie a ze vzduchu dští sýru letectvo. Tam má každej jinej problém, než fotit.

  - V tom rozboru se mluví o analýzách RCS. Vzhledem k tomu, že faktické věci, které umím ověřit, tak se mi zdaj v tom dokumentu správně, tak nemám důvod nevěřit, že by si ty analýzy vymyslel. Samozřejmě je otázka přesnosti či správnosti těch analýz, ale pokud je známý tvar, tak není takovej problém udělat model a RCS spočítat. Samozřejmě nejsou známé absorbční vlastnosti použitého materiálu, ale ty se daj vcelku dobře odhadnout.

  - "Nejsou schopni mu zahnout nasávací otvory" - vzhledem k tomu, že tvar vstupu do motorů má přímý vztah k rychlosti a tlaku vzduchu vstupujícího na komresor, tak to fakt je všechno jen ne triviální věc. Namodelovat vstup vzduchu do motoru tak, aby ve všech letových režimech šel vzduch na kompresor v akceptovatelné rychlosti, a aby se tam nevytvářely rázové vlny, které by ničili kompresor či dělaly další zátež na drak, je hodně netriviální věc.
  Vzhledem k tomu, že ani výstupní trysky u nových prototypů Su-57 nejsou nějak extra optimalizované, přičemž tam jde pokud mohu soudit o jednodušší problém
  (rychlost výstupních plynů se nemusí zpomalovat na subsonickou rychlost), tak není důvod se domnívat, že by za tak relativně krátkou dobu zvládli něco udělat se vstupem vzduchu..

  - Fotky Sučka s novým motorem jsem pak viděl, ale neuložil si je, když pohledáš na netu, určitě najdeš.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:20 22.02.2018

  PavolR: jestli vám to s fladerem nedošlo, tak pouze předestírám varianty, protože mi to přijde zajímavé. Jestli tam byly sfouknuté desítky Rusů nebo ne nevíme a je mi to v pojetí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: jestli vám to s fladerem nedošlo, tak pouze předestírám varianty, protože mi to přijde zajímavé. Jestli tam byly sfouknuté desítky Rusů nebo ne nevíme a je mi to v pojetí, jak mi to vnucujete vy, v podstatě jedno. Zajímá mě co a proč. A k tomu týdnu není to týden, je to 14 dní) - právě po tak dlouhé době je mi divné, že se stále neobjevil žádný důkaz. Ze Syrie máme fotky a videa kdejakého prdu (doslova) a z jedné z největších akcí není NIC. Ale jasně, dočkáme se vysvětlení, že tak jako není možnost vyfotit Hjemim (to byl dobrý vtip a jak jste se o to hádali), tak není možné fotit na poušti.
  hele, já rozhodně netvrdím, že se to nestalo, nemám problém s tím, že to mohlo být i větší, než se tvrdí. Jen je mi divné, že z tisíců aktérů nikdo nic necvakl. takhle svět dnes nefunguje. A k tomu, co je mi divné, se snažím najít logické vysvětlení.
  A za logické vysvětlení nepovažuji to, že se někdo bojí vytáhnout mobil, aby na něj nezaútočil B-52, Spectre, nebo Apache. To je vše.
  BTW: chcete nějaká videa z Hjemimu? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:41 22.02.2018

  fenri:
  Mali ste prinajmenšom týždeň na to, aby ste sa duševne pripravili na to, že tam boli sfúknuté (zabité/zranené) desiatky a desiatky Rusov. A zdalo sa, že ste sa s tým už aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Mali ste prinajmenšom týždeň na to, aby ste sa duševne pripravili na to, že tam boli sfúknuté (zabité/zranené) desiatky a desiatky Rusov. A zdalo sa, že ste sa s tým už aj ako tak vyrovnali. A teraz tu prídete s tézou o nafukovaní strát akurát ruskom a akurát teraz pred voľbami? Ale no tak!

  ----------
  Su-57 - nejaké lopatky a stealt nemá zmysel v tomto konkrétnom prípade rozoberať. Skôr ma napadlo, že každá skupina, čo si o sebe niečo myslí, musí teraz horúčkovito premýšľať, ako prepašovať do blízkosti letiska skupinu s prenosnou PVO a dať dole niektorú Su-57 vzlietajúcu obťažkanú bombami. To by bola pre nich úplne bombová reklama.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:40 22.02.2018

  Flader: konkrétně? Vysvětlení, že mohlo jít o akci žoldáků ve službách warlordů vám přijde jako těžká konsporace? Mně to spíš zavání Occamovou břitvou.

  Flader: konkrétně? Vysvětlení, že mohlo jít o akci žoldáků ve službách warlordů vám přijde jako těžká konsporace? Mně to spíš zavání Occamovou břitvou.

 • fenri
  20:39 22.02.2018

  Logik:
  máte fotku s těmi novými motory? Víte, mě přijde divné, že vyvinou nové letadlo se spoustou objektivně obtížných technologií a nejsou schopní mu zahnout nasávací otvory. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  máte fotku s těmi novými motory? Víte, mě přijde divné, že vyvinou nové letadlo se spoustou objektivně obtížných technologií a nejsou schopní mu zahnout nasávací otvory. Prostě míra náročnosti je v nepoměru s ostatním.
  Ve vašem linku (mimochodem nic moc, z J-20 tam dělají docela zázrak - už jen tt řeči s motory...) se žádný údaj o RCS Su-57 ani žádná jeh analýza nenachází, bohužel. Je tam jen obecné povídání z wiki, jedna fotka Su-57 a komentované fotky J-20.

  K fotkám: ano, fotil. Fotí se vždy. Z každé přestřelky máte x fotek a videí. A najednou kolotoč jak prase a nikdo nic? Ani předtím (během soustředění), ani potom. Jsou tam místní apod. A letadlo si mobil se zbraní nesplete, to zase nehroťte. Trochu mi to připomíná vaše "důkazy" toho, že Hjemim není možné vyfotit, natož tam točit. A co od té doby je videií a celkem zblízka, že...
  Prostě mi to přijde divné.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:16 22.02.2018

  Zvláštní, že je v módě rozebírání zoldáctvi až nyní, kontraktori pracující pro USA v Iráku a Afghánistánu poněkud opominate, po snižování stavů armády začali najímat bývalé vojáky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zvláštní, že je v módě rozebírání zoldáctvi až nyní, kontraktori pracující pro USA v Iráku a Afghánistánu poněkud opominate, po snižování stavů armády začali najímat bývalé vojáky i jako piloty vrtulníků, včetně Apačů.
  A už vůbec tu nevidím horlivce, kteří odsuzovali ruské dovolenkare na Ukrajině a opominaji jednotky USA v Sýrii, mezinárodní právo je snad jen jedno.

  Celá akce může být i pouhým kseftem, protože to je to největší riziko, totiž to, že žoldáci si budou dělat co chtějí, podle toho kdo aktuálně zaplatí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:03 22.02.2018

  fenri, do tých "konšpirácii" sa už fakt zamotávaš ...

  fenri, do tých "konšpirácii" sa už fakt zamotávaš ...

 • fenri
  19:51 22.02.2018

  Popravdě řečeno mě spíš zaráží neinformovanost Wagnerovců. Čekal bych, že pan Utkin bude mít své zdroje na vyšších místech. Možné vysvětlení je i v tom, že tam Wagnerovců fakt moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Popravdě řečeno mě spíš zaráží neinformovanost Wagnerovců. Čekal bych, že pan Utkin bude mít své zdroje na vyšších místech. Možné vysvětlení je i v tom, že tam Wagnerovců fakt moc nebylo (a proto stále absentují fotky a videa). Potom by prohlášení Moskvy o mrtvých a raněných byl spíš signál před jednáním o zákonu o kontraktorech a prostě snaha omezit Utkina - prostě účelově nafouknuté ztráty Wagnerovců. těžko říct, S jistou víme jen tam, že se tam lítalo, že se to dlouho chystalo a že se Rusové s Američany na útoku USAF opakovaně dohodli.

  Ono je možné, že vidíme senzaci tam, kde není a hledáme složitá geopolitická vysvětlení něčeho, co bylo bagatelní. Prostě místní warlordi se se svými žoldáky servali o ropné pole, Američani je na chvíli zrychtovali a Rusko to využívá v procesu krocení Wagnerovců. Rusko to nafouklo, protože chtějí Wagnera na řetězu. USA to nafoukli, protože velkolepé bombardování bad guys působí dobře a všichni jsou spokojení. Těžko říct.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:46 22.02.2018

  fenri:
  Fotka Su-57 s novejma motorama už byla co vím venku a lopakty byly vidět úplně stejně, jako u starších motorů. Ono je ani pořádně skrejt nejde, i kdyby byl motor o něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Fotka Su-57 s novejma motorama už byla co vím venku a lopakty byly vidět úplně stejně, jako u starších motorů. Ono je ani pořádně skrejt nejde, i kdyby byl motor o něco kratší - znamenalo by to kompletní novej design vstupů, kterej se dle fotek jednak evidentně nekoná, jednak to udělat tak, aby ty lopatky vidět nebyly, není žádná stranda a nejde to udělat během měsíce.

  Odhady RCS pro Su-57 jsou např. tady:
  https://www.quora.com/Accordin...

  Ohledně "fotek" z toho kolotoče - no, nevím, ale ty bys to fotil? Když máš poměrně nemalou pravděpodobnost, že si někdo z těch letadel splete Tvuj foťák se zbraní?
  Já teda ne....

  ==

  Jinak pro zájemce něco o ruských kontraktorech:
  http://www.bbc.com/news/world-...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:44 22.02.2018

  nasiel som link

  https://www.defense.gov/News/A...

  sustredenie sil pozorovali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nasiel som link

  https://www.defense.gov/News/A...

  sustredenie sil pozorovali tyzden takze sa pripravili
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:29 22.02.2018

  dejf

  pred casom som cital tlacovu spravu americkej armady ohladom utoku (bohuzial neviem najst odkaz) kde to popisuju zo zvojej strany a oni to rozhodne na prekvapenie nechcu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dejf

  pred casom som cital tlacovu spravu americkej armady ohladom utoku (bohuzial neviem najst odkaz) kde to popisuju zo zvojej strany a oni to rozhodne na prekvapenie nechcu hrat.

  Podla spravy zaznamenali sustredenie sil a uz dopredu sa pytali Rusov ci sa nieco chysta na co obdrzali negativnu odpoved. Pre istotu sustredili prostriedky a ked zacal utok opytali sa Rusov este raz a po obdrzani dalsej negativnej odpovede to tam pustili
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:27 22.02.2018

  @Jilex
  obdobnou míru "empatie" obvykle projevují týnejžři v chlapeckým kolektivu.

  @Jilex
  obdobnou míru "empatie" obvykle projevují týnejžři v chlapeckým kolektivu.

 • fenri
  19:13 22.02.2018

  jj284b - můžete mi objasnit fyzikální princip toho, že lopatky kompresoru jsou "vidět" bez ohledu na velikost nasávacího otvoru? A můžete sem uvést RCS F-18E/F a Su-57, když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b - můžete mi objasnit fyzikální princip toho, že lopatky kompresoru jsou "vidět" bez ohledu na velikost nasávacího otvoru? A můžete sem uvést RCS F-18E/F a Su-57, když "víte", že Su-57 má větší RCS? Podle mě totiž víte ledaprt.

  Dušan: no, popravdě řečeno mi nedává smysl, jak je možné, že z prostoru X kilometrů čtverečních, kde se motalo až několik tisíc lidí z MNOHA STRAN a celá show trvala několik hodin neexistuje NIC. Kurdové nefotili, jejich arabští přátelé nefotili, domorodci nefotili, syrští žoldáci nefotili, Wagnerovci nefotili (OK, tomu bych věřil, ale zase 00% úspěšnost), USA vojáci nefotili (platí co u Wagnerovců...) prostě jedno velké NIC. To mi přijde divné.

  J. Vraja - nespletl jste si forum? Tyhle kecy zaberou tak na Novinkách, tady je většina uživatelů trochu dál...

  dejf:
  - tak amíci v tomhle za užitečné idioty nejsou zcela jistě. Sice asi pomohli trochu Kremlu, ale jejich bilance je těžce v plusu. Navíc pokud se malá faktický výpomoc dá překrýt velkým mediálním rightpunchem, tak není o čem. Tady je to jen o komplikovaných vazbách.
  -Wagnerovci za pitomce jsou zcela jistě, zvláště pokud RA věděla, co se na ně chystá, což podle všeho i podle logiky věděla. Kdyby to nebyli žoldáci zapletení do warlordích sporů o ropu, chtělo by se říct, že jsou smutnými hrdiny. Ale takhle je to prostě jen riziko povolání a pracovní úraz. Vybrali si sami, odvedeni nebyli.
  -pitomce ovšem mají hrát (resp. jim je to asi primárně určeno) Turci a Irán.

  TF_HU: tak určitě soudruhu....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  19:01 22.02.2018

  Ruští kontraktoři v Syrii dopadli asi podobně (ukázka z jedné noční antiteroristické operace vrtulníků Apache v Afghánistánu) :

  https://www.youtube.com/watch?...

  Ruští kontraktoři v Syrii dopadli asi podobně (ukázka z jedné noční antiteroristické operace vrtulníků Apache v Afghánistánu) :

  https://www.youtube.com/watch?...

 • TF_HU
  18:57 22.02.2018

  Rusky satelit precte tak leda velke kulove...proto si rusti muzici pomahaji snimkama z PC her

  Rusky satelit precte tak leda velke kulove...proto si rusti muzici pomahaji snimkama z PC her

 • dejf
  18:47 22.02.2018

  teda bejt ruskym kontraktorem, co se chystá na takovou akci, do zóny kam jim už amíci řekli, že je nepustěj a na shromaždišti nevidim žádnou PVO, tak radši někam zalezu. škoda toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  teda bejt ruskym kontraktorem, co se chystá na takovou akci, do zóny kam jim už amíci řekli, že je nepustěj a na shromaždišti nevidim žádnou PVO, tak radši někam zalezu. škoda toho použití B-52, bez něj by to fakt mohlo vypadat, jako rychlá reakce na nenadálou situaci. na druhou stranu chápu, že náklad tam jako asi jedinej dovez v pořádnym množství. třeba měli štěstí a pokud byli očekáváni, tak trefili na střídání stráží... asi bylo úmyslem je smáznout dřív, než o tom stačej něco kváknout do světa. neni člověk, neni problém...

  jenom mi tady přijde na mysl jedna otázka: kdo tady v tomhle dějství nakonec skončí jako ten slavnej užitečnej idiot?

  wagnerovci, na jejichž příkladě bylo ukázáno, kam se lézt nemá?
  amíci, který za jejich peníze trochu zredukovali a zastrašili přecejenom relevantní vojenskou sílu, která rusku nebyla úplně po chuti?
  třetí možnost je asi jasná...
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  18:28 22.02.2018

  Nejnovější ruská „neviditelná“ stíhačka Su-57 podle zpráv v médiích teprve nedávno podnikla první zkušební lety s výzbrojí, koncem minulého měsíce jeden z 11 prototypů Su-57 poprvé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejnovější ruská „neviditelná“ stíhačka Su-57 podle zpráv v médiích teprve nedávno podnikla první zkušební lety s výzbrojí, koncem minulého měsíce jeden z 11 prototypů Su-57 poprvé letěl s novým, výkonnějším motorem. Letoun však dosud nezavršil program státních zkoušek, ani není jasné, kdy a v jakém počtu bude zařazen do výzbroje. Výrobce sice loni na jaře ohlašoval, že první tucet sériových letounů by mělo letectvo dostat v roce 2018, ale program již několikrát nabral zpoždění. Náměstek ministra obrany Jurij Borisov tento měsíc upřesnil, že zmiňovaný tucet letounů Su-57 převezme ruské letectvo příští rok.
  To bude zřejmě podobný zázrak jako Armata. Před třemi lety se projelo pár kousků na přehlídce a tím to na deset let zhasne.)
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:10 22.02.2018

  Larry

  Nesledujete internet ?

  Rusi OFICIÁLNE pripustili smrť svojich občanov a sýrska strana potvrdila desiatky obetí pri útoku. Je známy záber zničenia tanku T-72 a húfnice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry

  Nesledujete internet ?

  Rusi OFICIÁLNE pripustili smrť svojich občanov a sýrska strana potvrdila desiatky obetí pri útoku. Je známy záber zničenia tanku T-72 a húfnice M30 z americkej strany.

  Čiže je to OFICIÁLNE potvrdená udalosť .... žiadny "fake". Už sa len diskutuje o príčinách, následkoch a počtoch ... nik už nediskutuje, že sa to stalo ..... takže otvárať diskusiu na túto tému si mi zdá dosť zbytočné ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  18:00 22.02.2018

  Že by takýto GRU kontraktori končili v mobilných krematóriach ako údajne na Donbase.

  Že by takýto GRU kontraktori končili v mobilných krematóriach ako údajne na Donbase.

 • Larry
  17:41 22.02.2018

  Tak mne pomozte... kde najdu link na snímky rozstřílené techniky a mrtvých Rusů z té akce?? prosím žádny fake a ukázky mistrovství práce ve Photoshopu.
  Díky.

  Tak mne pomozte... kde najdu link na snímky rozstřílené techniky a mrtvých Rusů z té akce?? prosím žádny fake a ukázky mistrovství práce ve Photoshopu.
  Díky.

 • dusan
  17:28 22.02.2018

  Amíci samozrejme vedeli, že sú tam Rusi .... a oficiálne sa opýtali na to ruskú stranu.

  Tá sa zatvárila, že ona s tým nemá nič .... a tým vlastne "odsúhlasila" zásah.

  Ak to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Amíci samozrejme vedeli, že sú tam Rusi .... a oficiálne sa opýtali na to ruskú stranu.

  Tá sa zatvárila, že ona s tým nemá nič .... a tým vlastne "odsúhlasila" zásah.

  Ak to bola provokácia ... tak skôr z ruskej strany.

  Čo som sledoval, tak ruskí žoldáci boli z toho, že ich nechali "vlastní" napospas osudu dosť naštvaní a rozčarovaní .... ale na to im treba povedať len "Dobré ráno stará mama" .... presne o tom sú žoldáci .... ich rodáci sa vždy oficiálne môžu zatváriť, že s nimi nič nemajú.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:11 22.02.2018

  Otázka je, do jaké míry budou Amíci ochotni "oňuchávat" Su-57 zrovinka z radarů F-22, když by tím na sebe prozradili zbytečné informace. To spíš pomocí AWACSů. Nicméně to ze strany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otázka je, do jaké míry budou Amíci ochotni "oňuchávat" Su-57 zrovinka z radarů F-22, když by tím na sebe prozradili zbytečné informace. To spíš pomocí AWACSů. Nicméně to ze strany Ruska znamená, že si docela věří, co se týče schopností toho letadla. Kdyby ho neměli alespoň slušně odladěné, včetně vojenské avioniky, těžko by ho tam poslali. Možná jsou s jeho vývojem dál, než by si mnozí analytici přáli ;-)

  Stran B-52 – nikoho z konspirátorů zjevně netrklo, že a) Amíci věděli o shromažďování techniky na druhém břehu minimálně několik dní předem; b) B-52 vydrží ve vzduchu docela dlouho, s dotankováním za letu ještě déle. Sečtěte a s b a vyjde vám c: nějaká B-52 tam mohla kroužit téměř nepřetržitě už několik dní (samo ne stále stejná). Jenže to vyžaduje myšlení špatným politickým směrem, že...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:56 22.02.2018

  fenri: nekryte lopatky sposobuju vysoky odraz bez ohladu na velkost nasavacich otvorov.. s nekrytymi tryskami bude mat Su-57 vacsi odraz ako F/A-18E/F bez podvesenej vyzbroji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: nekryte lopatky sposobuju vysoky odraz bez ohladu na velkost nasavacich otvorov.. s nekrytymi tryskami bude mat Su-57 vacsi odraz ako F/A-18E/F bez podvesenej vyzbroji (SuperHornet ich ma kryte)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:53 22.02.2018

  RiMr71 - tak soudit, že američtí analytici budou zklamaní z lopatek Su-57 je také trochu slabé...
  Za prvé o nich ví.
  Za druhé úhly, ze kterých je bude radar "vidět" jsou velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 - tak soudit, že američtí analytici budou zklamaní z lopatek Su-57 je také trochu slabé...
  Za prvé o nich ví.
  Za druhé úhly, ze kterých je bude radar "vidět" jsou velmi malé.

  Mimochodem Izdělje 30 je údajně o dost kratší, než stávající motor, takže je možné, že se lopatky ocitnou za rohem.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:29 22.02.2018

  Ake je celkove skore v Syrii odkedy tam Rusi prišli? Kde všade už nie "umierneni" džihadisti? Kolko US-odchovancov to ma definitívne za sebou? Syria vyzera uplne inač ako USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ake je celkove skore v Syrii odkedy tam Rusi prišli? Kde všade už nie "umierneni" džihadisti? Kolko US-odchovancov to ma definitívne za sebou? Syria vyzera uplne inač ako USA naplanovali. No a aj Rusom sa "chybička občas vloudi, ...."
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:13 22.02.2018

  Larry, pořád a opakovaně zde ukazujete nová dna lidské hlouposti a ubohosti, občas vaše příspěvky ukazuju kolegům, moc se tady bavíme :)
  _________________

  Pokud se nad Sýrií ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry, pořád a opakovaně zde ukazujete nová dna lidské hlouposti a ubohosti, občas vaše příspěvky ukazuju kolegům, moc se tady bavíme :)
  _________________

  Pokud se nad Sýrií budou společně potkávat F-22 a Raptornyj, bezpochyby dojde k oňuchávání signatur, jen se obávám, aby nebyli piloti F-22 a analytici zklamaní z toho co zjistí, přece jen odkrytá lopatková kola kompresorů atd asi nebudou velkou výzvou...

  Každopádně by Rusové byli hloupí kdyby to nezkusili, takový polygon je škoda nevyužít, to bezesporu. Ještě Armatu by to chtělo...
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  14:13 22.02.2018

  Informace o Su-57 v Syrii zacinaji vypadat opravdu verohodne. Precejenom byt i blbe pristani/vzlet v tak horke zone neni o tom, ze staci aby to "umelo letat"...Rusove si museji byt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Informace o Su-57 v Syrii zacinaji vypadat opravdu verohodne. Precejenom byt i blbe pristani/vzlet v tak horke zone neni o tom, ze staci aby to "umelo letat"...Rusove si museji byt jisti, ze nedojde k zadne blbe nehode.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  14:03 22.02.2018

  To RiMr71:

  1/ trenýrky nosím jenom na sport a Číňan by zjistil jen že nejsou značkou čínské textilky. :-) koupené kdesi na ebay. To by ho asi příliš neuspokojilo.
  2/ Vaše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To RiMr71:

  1/ trenýrky nosím jenom na sport a Číňan by zjistil jen že nejsou značkou čínské textilky. :-) koupené kdesi na ebay. To by ho asi příliš neuspokojilo.
  2/ Vaše trenýrky s "brzdnou dráhou do hněda" by ho fakt asi "vykolejili" při takovém zjištění. .-))))

  A mimochodem, zkuste se krom AJ došprtat trochu RJ a občas shlédnout tiskové konfery "Minoborony RF" konkretně gen. Konašenkov tam snímky z ruských satelitů prezentoval.
  Čínské schopnosti a možnosti nebudou diametrálně odlišné.

  Letové plány USAF pro B-52. si vyžádejte emailem. Rádi Vám je jako pdf. přílohu pošlou z Oválné pracovny Bílého domu.
  Ještě jedno "tajemství "Vám prozradím. :-))) Plánování a předletová příprava B-52 není otázkou 5ti minut od rozhodnutí velení. Ale psst!!! To je tajné a jste voják!
  To jste tak hloupý nebo naivní?? Berte to jako fakt, informace budou z archivu po odtajnění operace za 30let.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:16 22.02.2018

  "Ruské satelity přečtou na RZ i z rámečku prodejce vozidel Toyota"

  ...a čínské satelity vám přečtou cedulku na trenkách... to víte?

  K hodnocení (aspoń poučeně laickému) celé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Ruské satelity přečtou na RZ i z rámečku prodejce vozidel Toyota"

  ...a čínské satelity vám přečtou cedulku na trenkách... to víte?

  K hodnocení (aspoń poučeně laickému) celé akce, účasti složek (B-52) atd chybí aspoň zevrubná časová osa. Takhle si tam každý najde to svoje. Jak konspirátor, tak ten, co tvrdí, že k tomu prostě došlo bez nějakých vedlejších záměrů a cílů...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:12 22.02.2018

  Nebýt turecké invaze, tak ta válka mohla být do pár let ukončena. Místo toho zde máme několik hráčů, kteří mají úplně jiné zájmy. Američané podporují Kurdy, Rusové s Íránci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebýt turecké invaze, tak ta válka mohla být do pár let ukončena. Místo toho zde máme několik hráčů, kteří mají úplně jiné zájmy. Američané podporují Kurdy, Rusové s Íránci Assada, Turek zase poslední zbytky FSA. Jak se chtějí domluvit? Assad bude muset chtě nechtě těm Kurdům tu autonomii dát a myslím, že s tím všechny strany i počítali - až na Turka. A tak se s tím Erdogan nedokázal smířit a rozhodl se, že tu kurdskou otázku vyřeší sám. Více méně tím musel nasrat jak Rusa, tak i Američana. Snad jenom štěstí, že státy Perského zálivu mají starosti v Jemenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  13:09 22.02.2018

  Zase jenom dohady a domněnky od diskutérů, novinářů a laiků kdesi v na hony vzdálené Evropě. Co se reálně v Syrii děje nevíme.
  Takže velkou roli hraje propaganda. Nehledal jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zase jenom dohady a domněnky od diskutérů, novinářů a laiků kdesi v na hony vzdálené Evropě. Co se reálně v Syrii děje nevíme.
  Takže velkou roli hraje propaganda. Nehledal jsem snímky, tolik času nemám, ale snímky mrtvých ruských žoldnéřů a kontraktniků, zničené techniky by se dali dobře mediálně využít. Proč nejsou ??? Neexistují??
  Ale jistě by něco existovat muselo! Když paní Šlechtová ohlásila na army.cz vznik SATCENu v ČR a rovnou si řekněme ze snímky IMINTu mají k dispozici specialisté v Dobrušce už dávno.US zpravodajci mají jistě snímky včas a s plným rozlišením. Nějak mě to "nesedí"
  Kecy o tom, že rozpoznají předměty o rozměrech 500 x 500mm jsou fuck úsměvné.
  Už na přelomu 70/80let minulého století běžně satelity NATO dokázali "přečíst" SPZ (RZ) vozidla. Ruské satelity přečtou na RZ i z rámečku prodejce vozidel Toyota. (vozidla prodala a IS dodala firma z Rijádu)

  Kontraktniky či contractors mají všichni. Rusové, Američané, Češi....
  S Jamesem jsem býval občas v kontaktu. Také už není.
  http://sanfrancisco.cbslocal.c...

  Čestí kontraktoři, bývalí vojáci jsou na východě, na Donbasu, v Ukrajinské armádě, v Africe.... jejich stopy lze najít ve všech větších konfliktech světa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  12:53 22.02.2018

  Udajne prisiel pri utoku o dvoch synov...

  Udajne prisiel pri utoku o dvoch synov...

 • Wirbelwind
  12:51 22.02.2018

  Sice viac na sever a zapad ako Conoco, ale zaujimave citanie (aj ked dlhsie) o tom ako ta kazdodenna pragmaticka realita vyzera - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sice viac na sever a zapad ako Conoco, ale zaujimave citanie (aj ked dlhsie) o tom ako ta kazdodenna pragmaticka realita vyzera - https://tcf.org/content/report...

  Co sa tyka utoku na Conoco....dopredu to este ohlasovali.. https://twitter.com/ivansidore...

  Ucastl regulernej SAA tam zrejme bol dost maly. Zda sa ze velky podiel mal lokalny kmenovy kanonenfutter toho "sejka" Nawaf al-Basheer - vodca kmenu Bakara - ktory pocas vojny niekolkokrat zmenil stranu. Momentalne je zas na strane rezimu a novoformovane milicie plati Iran... a status Conoca je taky, ze "prevadzkovatelovi" idu nejake percenta, takze preco to neskusit....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:41 22.02.2018

  Logik to Luky: no Turecko nejprve bylo jasně na straně "zápaďácko-sunnitské" (prosím nepřehlédněte uvozovky) koalice. A pak částečně otočilo. Dtto USA stály na straně sil, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik to Luky: no Turecko nejprve bylo jasně na straně "zápaďácko-sunnitské" (prosím nepřehlédněte uvozovky) koalice. A pak částečně otočilo. Dtto USA stály na straně sil, které zezadu krmily státy Zálivu. takže ono není tak mimo, jen je to nepřesné a hlavně v čase proměnlivé. A hlavně všichni hrají v lepším případě na dvě strany najednou.
  Vemte si tu schízu třeba jen Deir X Afrín. V jedné lokalitě po sobě střílejí, o kousek dál jdou spolu proti Turkům.

  Osobně si myslím, že situace je nyní ve stavu váhání velmocí ve směru náklady/výnosy.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:41 22.02.2018

  Logik to Luky: no Turecko nejprve bylo jasně na straně "zápaďácko-sunnitské" (prosím nepřehlédněte uvozovky) koalice. A pak částečně otočilo. Dtto USA stály na straně sil, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik to Luky: no Turecko nejprve bylo jasně na straně "zápaďácko-sunnitské" (prosím nepřehlédněte uvozovky) koalice. A pak částečně otočilo. Dtto USA stály na straně sil, které zezadu krmily státy Zálivu. takže ono není tak mimo, jen je to nepřesné a hlavně v čase proměnlivé. A hlavně všichni hrají v lepším případě na dvě strany najednou.
  Vemte si tu schízu třeba jen Deir X Afrín. V jedné lokalitě po sobě střílejí, o kousek dál jdou spolu proti Turkům.

  Osobně si myslím, že situace je nyní ve stavu váhání velmocí ve směru náklady/výnosy.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:38 22.02.2018

  Logik:
  1.) K údržbářovi: viděl bych paralelu přepadu Hjemimu s touto akcí. Jedna limita: tvrzení povstalců na začátku rozsekaných a zničených 7 letadel, vč. dvou Su-35 Druhý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  1.) K údržbářovi: viděl bych paralelu přepadu Hjemimu s touto akcí. Jedna limita: tvrzení povstalců na začátku rozsekaných a zničených 7 letadel, vč. dvou Su-35 Druhý extrém: drobný přepad, snad nějací zranění. Pravděpodobná realita: dva mrtví, dva lehce poškozené Fencery. Tady bych to viděl podobně. Nejprve z jedné strany až 600 mrtvých ruských vojáků. Z druhé strany žádní, či dva kontraktoři. Realita asi opět někde uprostřed: několik desítek mrtvých a raněných kontraktorů ze všech koutů světa, pod hlavičkou ruské "firmy". Oboje je podobné i absencí videií a fotek. Jenže jednou šlo o vojenskou základnu, kde se info embargo dá pochopit a teoreticky realizovat (ovšem videí letadel přistávajících na Hjemimu je dost, včetně těch Su-57 - jen tak na okraj a jako štulec k minulé debatě) a nyní se bavíme o bojích na velké ploše mezi Kurdy, Araby, Rusy, Srby, Ukrajinci.... a zase nic.

  2.) Že léčka na Utkinovce byla schválena hodně vysoko bych považoval za jisté. Přecijenom propagandisticky se to využít proti Rusku dá a využívá fest. Takže to si na starost nějaký brigádní generál v Syrii nevezme.
  Chyba v komunikaci - no, to bych nevylučoval, ale přijde mi to nereálné. Ono na straně komunikace RA-RA, USArmy-USArmy a RA-USArmy těch chyb bude pomálu, resp. o žádných nevíme. Tohle mají ošéfované obě strany a opět - bavíme se o dost velkých silách a s přípravou v řádech dnů předem. Kdyby to byla malá, blesková akce tak možná.
  Pro MO je to nepříjemné z vícekrát uvedených důvodů. Spíš bych spekuloval o tom, že profackují Utkinovce (resp. nechají je profackovat) a celé to ututlají. Jenže zapomněli na to, že Utkinovci sice navenek nekomunikují (zákazy smartfonů apod.), ale jednak tam nebyli sami a druhak řada z nich má rodiny. A určitý prvek improvizace či nepřipravenosti v reakci MO byl patrný, to máte pravdu. Řekl bych, že PR odbor nedostal instrukce, co má povídat a sám byl překvapený. Což by nasvědčovalo variantě, že to měl být nenápadný masakříček hluboko v noční poušti, který zůstane jen mezi kluky, co spolu mluví. A ono se to (zase) vykecalo. A znovu - opět postrádám jakékoliv materiály, fotky, videa z té oblasti. To je divné.
  -té ropy tam není málo a je důležitá z hlediska pozdějšího uspořádání Syrie. A konflikt USA neriskovaly. Bylo to domluvené s Rusy. Tohle si obě strany zatím (a doufejme, že u toho zůstane) hlídají. Ale pochopitelně - větší význam bych než té ropě přikládal ve vzkazu Erdoganovi, Iránu a částečně i Assadovi. Myslím, že tentokrát to pro USA byla pohodička a kávička k tomu, Rusko asi spokojené, ale mediálně žádná hitparáda a tentokrát bez kávičky :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  11:33 22.02.2018

  At je background jakykoli, tak se tam minimalne xx "slovanu" nechalo rozstrilet amiky uprostred pouste jako nekde na cvicisti, bez moznosti obrany, coz si nemyslim, ze je neco z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  At je background jakykoli, tak se tam minimalne xx "slovanu" nechalo rozstrilet amiky uprostred pouste jako nekde na cvicisti, bez moznosti obrany, coz si nemyslim, ze je neco z ceho by mel mit zapad, nebo vychod radost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:21 22.02.2018

  To si myslíš ty logiku, protože vždy koukáš tam, kam ukážou prstem.
  Koukni se někdy ke hvězdám nebo pod nohy....nebo zavři oči a vylez z krabice.

  To si myslíš ty logiku, protože vždy koukáš tam, kam ukážou prstem.
  Koukni se někdy ke hvězdám nebo pod nohy....nebo zavři oči a vylez z krabice.

 • logik
  11:18 22.02.2018

  luky: " Plány zápaďácko-sunnitsko-izraelské koalice v Sýrii nevyšly."
  O jaké koalici mluvíš? Turecko - jedna z nejsilnějších sunitských "sil" v oblasti už pěknou dobu spolupracuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: " Plány zápaďácko-sunnitsko-izraelské koalice v Sýrii nevyšly."
  O jaké koalici mluvíš? Turecko - jedna z nejsilnějších sunitských "sil" v oblasti už pěknou dobu spolupracuje blíže s Ruskem, než s USA.

  Další (dříve) velká sunitská síla - IS - sice byla na svém písečku, ale poměrně slušnou dobu měla paradoxně lepší vztahy s Asadem, než s Kurdama podporovanýma amíkama.

  Takže nějak tam tu spolupráci sunitů se západem fakt nevidím. USA se v oblasti nejvíce opírá o Kurdy, což rozhodně nejsou typičtí sunité....
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  11:15 22.02.2018

  No přiznám, že varianta, že by je Asad nebo Rusové obětovali, mě nenapadla. Nicméně možné je už asi všechno.

  No přiznám, že varianta, že by je Asad nebo Rusové obětovali, mě nenapadla. Nicméně možné je už asi všechno.

 • logik
  11:14 22.02.2018

  mudry.udrzbar: Ta paralela je nesmyslná. O údajném sestřelu F35 existuje jen jeden jediný zdroj, který by to tvrdil - Syrská armáda. Jak je zkušenost z mnoha konfliktů, PVO má vždy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mudry.udrzbar: Ta paralela je nesmyslná. O údajném sestřelu F35 existuje jen jeden jediný zdroj, který by to tvrdil - Syrská armáda. Jak je zkušenost z mnoha konfliktů, PVO má vždy velké oči a počet a význam ztrát velmi nadsazuje, i když lhát nechce. A opět, jak zní zkušenosti (viz např. bombardování Srbska) - velmi často lhát chce...
  Zprávy to popírající jsou pak mimojiné poměrně věrohodné důkazy, jako např. to, že F35 neměla v tu dobu ani IOC.

  Údaje o počtu mrtvých rusů jsou z několika nezávislých zdrojů (lidé blízcí Wágnerovcům, moskevští doktoři, ruská opozice.... Zprávy to popírající jsou v podstatě z jediného zdroje - ruského MO, které pravdomluvností příliš neoplývá (viz kauza MH17, údajné USA nálety na Allepo atd. atd.) a lhalo už i ohledně tohoto případu (nejprve pouze pár mrtvých, teď už větší čísla), takže je to zdroj nevěrohodný.

  Takže s údajným sestřelem F35 to má společné jediné: je to zatím nepotvrzená zpráva. Ale u sestřelu F35 nikdy nebyly informace, které by člověka rozumně pracujícího s informacemi vedli k tomu, že je nějaká pravděpodobnost,že to tak bylo.

  U této události od začátku existují informace, které hypotézu o větším počtu mrtvých podporují, a přitom v souhrnu již nejsou z kategorie "brak". Nedá se samozřejmě ani zdaleka tvrdit, že jsou prokázané, ale již jen ten fakt, že ruské MO radši dobrovolně "opravilo" své předchozí lži o této kauze ukazuje, že pravda bude pravděpodobněji blíže k této hypotéze, než k původnímu tvrzení ruského MO.

  ===

  fenri: vcelku bych s těmi vývody souhlasil, až na
  - to, že to byl vzkaz Utkinovi bych zatím bral jako jednu z hypotéz, byť vypadá dosti pravděpodobně. Rusové o tom dění sice museli vědět, ale zas nejsou žádné indicie, že by o něm věděli hodně dopředu - takovou léčku by přitom musel schválit pravděpodobně sám Putin. Takže by muselo jít o poměrně rychlou improvizaci. Samozřejmě, je také možné, že to měli předschválené a čekali na vhodnou příležitost.
  V každém případě existují i další možné scénáře, jako např. úplně banální příčina - že šlo o chybu v komunikaci. V Syrském "chaosu" je toto dosti dobře možné.
  Proti léčce trochu mluví ne zcela šťastné vyjadřování ruského MO, které bylo pod tlakem faktů přinuceno měnit postoje. Pokud by to byla úmyslná léčka, čekal bych lépe připravené PR, než co rusové předvedli. Na druhou stranu, to PR je především pro domácí publikum - a pro něj to funguje dosti jinak - navíc i tady je možné vysvětlení diletanství/chyba v komunikaci, takže tím nechci tvrdit, že to tak nebylo. Jen že spektrum možností je bohatší....

  - tam zas není tolik ropy, aby se to USA primárně vyplatilo kvůli ní riskovat mezinárodní konflikt. To ovšem neznamená, že tam roli určitě nehrála. Podle mne, jestli hrála nějakou roli v USA rozhodování, tak IMHO daleko spíše jako forma podpory Kurdů: heleďte, pomohli jsme Vám uchovat příjmy z ropy....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:13 22.02.2018

  JG - myslím, že Su-57 tam budou kroužit, ale z jiných, než propagandistických důvodů. Tomu nasvědčuje i druhý A-50 (jsou tam dva, a ne jeden, jak je chybně v článku).

  Su-57 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JG - myslím, že Su-57 tam budou kroužit, ale z jiných, než propagandistických důvodů. Tomu nasvědčuje i druhý A-50 (jsou tam dva, a ne jeden, jak je chybně v článku).

  Su-57 přitáhne pozornost IAF, Turků a USAF. V éteru nad Syrií teď začne být mimořádně rušno. Bude se cvičně zaměřovat, sbírat signatury (na obou stranách atd.), zkoušet protiopatření REB. Divil bych, pokud tam už není "čmuchací" Tu-204.

  Su-57 je tam kvůli "válce neviditelných tykadel". Ne kvůli shození pár bomb na dětskou nemocnici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:06 22.02.2018

  KóĎA - Tak Su-57 umějí lítat. Takže je Rusové mohou poslat do Sýrie, tam přistanou, budou je dva dny kontrolovat, zda doletěly v pořádku, pak ve velké výšce provedou okružní let ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA - Tak Su-57 umějí lítat. Takže je Rusové mohou poslat do Sýrie, tam přistanou, budou je dva dny kontrolovat, zda doletěly v pořádku, pak ve velké výšce provedou okružní let nad Sýrii a poletí domů. Případně pokud budou fakt frajeři, tak natočí, jak shodí pár bomb, a pak poletí domů. Ale samozřejmě takhle se propaganda hraje a není na tom nic špatného. Ale nehledejme za tím nic jiného, než čisté PR, které ale bude mít na širokou veřejnost a mainstreamové novináře samozřejmě patřičný efekt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:00 22.02.2018

  Případ nemám nastudovaný, ale řeknu vám, co mě napadlo, když se o tom začalo hodně mluvit.
  Nalákali pár Rusáků do vražedný akce a napsali o tom rychle článek do WP. Každý si to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Případ nemám nastudovaný, ale řeknu vám, co mě napadlo, když se o tom začalo hodně mluvit.
  Nalákali pár Rusáků do vražedný akce a napsali o tom rychle článek do WP. Každý si to přečte, rozmázne se to po netu a lidi si řeknou:"ti Rusáci ale musí být naštvaní".
  Měli už dávno připravenou akci k zahájení OH. Plány zápaďácko-sunnitsko-izraelské koalice v Sýrii nevyšly. Izrael to potřeboval trochu rozjet a kdyby se to vymklo, bude historka o tom, že se Rusáci potřebovali pomstít.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:54 22.02.2018

  PavolR - proč ne. Snad jen s tím, že se nemyslím, že šlo o vzkaz Rusům, vzhledem k tomu, že to Rusové de facto odkývali a schválili. Podle vyjádření obou stran. Tam bych spíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - proč ne. Snad jen s tím, že se nemyslím, že šlo o vzkaz Rusům, vzhledem k tomu, že to Rusové de facto odkývali a schválili. Podle vyjádření obou stran. Tam bych spíš opravdu hledal "krocení zlobivého Utkina". I když při "správném" mediálním podání to v titulcích může vypadat pro Rusy nepříznivě ("Rusové dostali na prdel od Američanů"), tak jim to za to asi stálo, nehledě na fakt, že takhle to může chápat jen idiot, co nevidí ani 1% detailů a informací. Tedy zhruba 80% populace. Na druhou stranu tu svojí si už Kreml zmanažuje a situaci vysvětlí (a tentokrát nebude muset ani nijak zvlášť lhát) a na zbytku jim nesejde. Ale ta varianta tohoto podání jim za to asi stála. Kdoví, kolik pozornosti, času a sil (by) stálo krocení stále zlobivějšího Uktina. takhle se to vyřešilo "samo". A myslím, že zákon o kontraktorech projde (navzdory mocným spojencům Utkina) celkem hladce.
  Za další vaše úvaha o Assadovo plánech je také logická a dává smysl, jen se mi nezdá, že by až tak obětoval vojáky, bo jich má málo. Ale je možné, ba pravděpodobné, že opět nešlo o žádné SAA vojáky, ale jen nějaké místní žoldnéře, kteří ostatně ještě předevčírem mohli uřezávat hlavy v Racce a včera bojovat proti SAA.
  Skrýt celý příspěvek

 • PetrO
  10:50 22.02.2018

  Děkuji pane Grohman za drobnou opravu. Pokud rozporujete zdroj MO RF, to je možné chápat. Nabízím tedy satelitní snímky zříceného mostu ze západních zdrojů s datem pořízení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji pane Grohman za drobnou opravu. Pokud rozporujete zdroj MO RF, to je možné chápat. Nabízím tedy satelitní snímky zříceného mostu ze západních zdrojů s datem pořízení 21.1.2018 https://www.terraserver.com/vi...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:27 22.02.2018

  fenri:
  Vzhľadom na "blbú dobu", kedy k tomu došlo - mesiac pred voľbami v Rusku - by som minimalizoval záujem Rusov na celom a naopak zdôraznil potrebu Američanov vyslať varovanie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Vzhľadom na "blbú dobu", kedy k tomu došlo - mesiac pred voľbami v Rusku - by som minimalizoval záujem Rusov na celom a naopak zdôraznil potrebu Američanov vyslať varovanie pred prípadným tureckým útokom na Manbij. Že ak treba zotnú aj Rusov.
  Na dôvažok treba mať na zreteli ešte jeden faktor, a to snahu sýrskej vlády brániť akýmkoľvek ďalším územným ziskom Turecka, lebo zo skúsenosti vedia, že z tých území už neodídu. Čiže je aj v záujme assadovcov odradiť Turkov od útoku na Manbij.
  Mohli sa dohodnúť s Kurdmi a "predať" im cudzích žoldnierov na rozstrieľanie výmenou za kšeft s ropou (podobný, ako keď mal rafinériu pod palcom ISIS.).
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  10:23 22.02.2018

  sice OT, ale zajímavý (teda, pokud je to pravda)

  https://southfront.org/russia-...

  sice OT, ale zajímavý (teda, pokud je to pravda)

  https://southfront.org/russia-...

 • Slavoslav
  10:13 22.02.2018

  mudry.udrzbar

  Desiatky obetí či zranených potvrdilo Rusko prostredníctvom TASSu cca 2 dní dozadu

  mudry.udrzbar

  Desiatky obetí či zranených potvrdilo Rusko prostredníctvom TASSu cca 2 dní dozadu

 • Jan Grohmann
  10:11 22.02.2018

  PetrO - ve Vašem odkazu píšou, že 6. ledna se zvedla voda v řece a most se zřítil druhý den. Jen pro jistotu, píše to to deník Krasna Zvezda, oficiální médium ruského ministerstva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PetrO - ve Vašem odkazu píšou, že 6. ledna se zvedla voda v řece a most se zřítil druhý den. Jen pro jistotu, píše to to deník Krasna Zvezda, oficiální médium ruského ministerstva obrany.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:51 22.02.2018

  Téměr s jistotou bych vyloučil, že by Rusko a USA předem nevěděly, co se chystá. Pochybuji, že:
  -pokud Wagnerovci nepracují pro RA, tak o nich RA nemá alespoň povědomí, kde jsou. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Téměr s jistotou bych vyloučil, že by Rusko a USA předem nevěděly, co se chystá. Pochybuji, že:
  -pokud Wagnerovci nepracují pro RA, tak o nich RA nemá alespoň povědomí, kde jsou.
  -že by zrovna u Deiru uniklo pozornosti RA i USA soustřeďování těžké techniky
  -že by americký dotaz na přítomnost ruských vojáků v kritickém prostoru před útokem nevzbudil u Rusů zájem o to, co se tam děje a proč se USA ptají (za předpokladu, že neplatily první dvě teze)

  ->Wagnerovci dostali za uši zcela plánovaně a s jasným záměrem.
  Toto by neplatilo pouze za předpokladu, že by tam těch Wagnerovců bylo jen velmi málo a "dostání" za uši bylo spíše cíleno na SAA, potažmo Irán či Hizballáh a Wagnerovci tam byly jen neplánovaně obětovaní pěšáci. Nepovažuji to za příliš pravděpodobné.

  V Rusku se má chystat zákon o kontraktorech. Jisté je, že Utkin (aka Wagner) má kontakty jak na některé poslance, tak na mocné energetické firmy )ostatně se o tom píše v článku). Zároveň je zřejmé, že moc a "volnost jednání" Utkina v poslední době významně stoupala. IMHO tato akce byla určena k dostání Wagnerovců a dalších kontraktorských skupin pod pevnou kontrolu Kremlu, resp. RA. A proč na tom (de facto ve prospěch Kremlu) participovali Američané? Z několika důvodů:

  -měli jistotu, že si zabombardují bezpečně, že tam ruská letadla a PVO nebudou (domluveno předem, viz to dotazování). Prostě show v "boji proti terorismu" bez rizika
  -udělají si čárku u Kurdů, které je vhodné udržovat v oscilující naději
  -pěkný vzkaz Erdoganovi, že v Syrii za Eufrat nemůže
  -pěkný vzkaz Assadovi, že za Eufrat nemůže, resp. nebude moci bez nějakých ústupků
  -muselo být celkem frustrující pozorovat pokroky SAA a kolaps vlastních předchozích bojůvek. Zabombardovat si SAA a jako bonus nějaké ruské, či "ruské" (Wagnerovci jsou mnohonárodnostní - UA, Kavkaz, Srbové, Bosňáci, Kazaši....) určitě není nic, co by USAF působilo masivní výčitky svědomí a lítost.
  -ropa
  Takže z jejich pohledu spojení příjemného s užitečným.
  Skrýt celý příspěvek

 • PetrO
  09:45 22.02.2018

  Krásný den pane Myklín, máte v článku podstatnou chybu. Ke zřícení ruského mostu přes Eufrat došlo 6.ledna http://www.interfax.ru/world/5...

  Krásný den pane Myklín, máte v článku podstatnou chybu. Ke zřícení ruského mostu přes Eufrat došlo 6.ledna http://www.interfax.ru/world/5...

 • mudry.udrzbar
  09:42 22.02.2018

  Informacia o stovkach (a podla mna aj desiatkach) mrtvych Rusov su bludy na urovni zarucenych informacii o zostrele Izrealskej F-35.... Bez jedinej fotky, bez jedineho priameho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Informacia o stovkach (a podla mna aj desiatkach) mrtvych Rusov su bludy na urovni zarucenych informacii o zostrele Izrealskej F-35.... Bez jedinej fotky, bez jedineho priameho svedectva.

  Tazko si predstavit, ze Rusi nevedia o tom kde sa pohybuju stovky ich kontraktorov, ktori vlastne plnia ulohy SF.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  09:24 22.02.2018

  Vzhledem k tomu, že "hra" na této úrovni je většinou reciproční, mají se američtí konraktoři po světě na co těšit.

  Vzhledem k tomu, že "hra" na této úrovni je většinou reciproční, mají se američtí konraktoři po světě na co těšit.