Moskevská vojenská přehlídka na Den vítězství

Systémy protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu Pancir-S; větší foto / Kremlin.ru

Na Rudém náměstí v Moskvě se 9. května konala každoroční tradiční vojenská přehlídka ke Dni vítězství. Akce se letos zúčastnilo 10 000 vojáků a 114 kusů techniky.

Letos organizátorům nepřálo počasí, které zhatilo leteckou část přehlídky. Diváci tak letos přišli o přelet obřích dopravních vrtulníků Mi-26, víceúčelových Mi-8AMTš, bitevních Mi-35M, Mi-28N a Ka-52, jakož i o přelet strategických bombardérů Tu-22M3, Tu-95MS, Tu-160 nebo dopravních An-124 nebo Il-76MD.

Na obloze se očekávalo vystoupení bojových letadel Su-35, Su-30, Su-27, MiGů-29, MiGů-31, Su-34, Su-24 nebo Su-25. Celkově se počítalo s přeletem 72 vrtulníků a letadel. Přelet vyvíjených stíhaček páte generace T-50 nebyl plánován.

Za pozornost stojí, že oproti minulým rokům se přehlídky zúčastnilo méně vojáků i pozemní techniky - o 21 ks méně pozemní techniky než v roce 2016, o 45 ks méně než v roce 2015 a o 36 méně než v roce 2014.

Podobně jako v minulých letech přehlídku zahájil ministr obrany Sergej Šojgu. Podle tradice vjel na Rudé náměstí přes Spasskou věž, pomodlil se před ikonou Krista Spasitele Smolenského a tím odstartoval ceremoniál.

V otevřeném vozidle Zil Šojgu prohlédl přehlídku nastoupených vojáků a ceremoniálně se přivítal s vojáky. Poté vystoupil na tribunu a podal hlášení vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ruské federace, prezidentu Vladimíru Putinovi. Prezident Putin následně přednesl řeč, ve které připomněl zásadní zásluhy sovětských vojáků na porážce Třetí říše. Dále Putin mimo jiné uvedl, “že na světe neexistuje síla, která by dokázala zotročit ruský lid.”

Vozidla Kornet-D1 na podvozku GAZ-29975; větší foto / Kremlin.ru

Jak si všímá Maksymilian Dura, autor polského magazínu Defence 24, Putin zvolil letos smířlivější tón řeči a vysloveně nenapadl žádný ze západních států. Dlužno však podotknout, že na tribuně nebyl žádný z představitelů západních států.

“Pro účinný boj proti terorismu, extremismu, neonacismu a jiným rizikům je třeba dát dohromady celé mezinárodní společenství. Jsme otevřeni takové spolupráci. Rusko bude vždy na straně sil míru, s těmi, kteří se rozhodnou cestu rovnocenného partnerství, kteří popírají válku, jako něco, co je v rozporu se samotnou podstatu života a lidské povahy," zdůraznil ve své řeči Putin boj s terorismem.

Bojová vozidla pěchoty Kurganěc-25 a BMP-3; větší foto / Kremlin.ru

Na tomto místě je dobré připomenout článek Valerije Gerasimova, náčelníka generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, podle kterého je naopak válka přirozeným jmenovatelem vztahů mezi jednotlivými státy. Také připomeňme náš březnový článek NÁZOR: Rusko se chystá na totální válku kvůli Jaltě 2.0, ve kterém generálplukovník v záloze Leontij Ševcov, bývalý první náměstek ministerstva vnitra, upozorňuje na nutnost připravit se na "apokalyptickou" třetí světovou válku.

Nyní k samotné přehlídce. Nejprve náměstím prošli vojáci oblečení v historických uniformách z druhé světové války, dále zástupci všech složek Ozbrojených sil Ruské federace, ale také zástupci ministerstva pro nouzové situace, členové Federální bezpečnostní služby (FSB), zástupci raketových vojsk speciálního určení, atd. 

Ruská výsadková vojska s transportéry BTR-MDM a výsadkovými bojovými vozidly BMD-4M; větší foto / Kremlin.ru

V průvodu se také objevili studenti vojenských akademií z celého Ruska a dvě mládežnické polovojenské jednotky ze spolku Junarmia - ten byl založen v roce 2016 a sdružuje děti a mládež mezi 11 a 18 roky.

Přehlídku pozemní techniky započal legendární sovětský druhoválečný tank T-34-85, za kterým postupovalo 12 obrněných vozidel Tiger - čtyři GAZ-2975 „Tigr-M s robotickou stanicí s kulometem ráže 12,7 mm, GAZ-2975 „Tigr-M” s lafetovaným kulometem/granátometem a GAZ-29975 Kornet-D1 s osmi protitankovými řízenými střelami (PTŘS) Kornet-EM.

Samohybné houfnice Koalice-SV a MSTA-S; větší foto / Kremlin.ru

Za Tigry postupovalo dvanáct šestikolových vozidel třídy MRAP - šest Kamazů 63968 Tajfun-M a šest Uralů Tajfun-U. Následně náměstí patřilo bojovým vozidlům pěchoty a tankům.

Rudým náměstím projelo pět vyvíjených bojových vozidel pěchoty Kurganěc-25 (každý se čtveřicí PTŘS) a šest současných bojových vozidel pěchoty BMP-3. Za vozidly postupovalo pět tanků T-14 Armata a šest modernizovaných tanků T-72B3 - minulý rok místo T-72B3 byly na Rudém náměstí k vidění tanky T-90A.

Arktické jednotky s transportérem BTR-82A, následovaný systémy Tor-M2DT a nakonec s Pancir-SA; větší foto / Kremlin.ru

Následovalo dělostřelectvo - na Rudém náměstí se objevili čtyři samohybné pásové houfnice Koalicja-SV, čtyři samohybné houfnice MSTA-S, šest raketových systémů Iskander-M. Dále následovali systémy protivzdušné obrany (PVO) pozemních sil - komplety Buk-M2 a Tor-M2U.

Největší novinkou byla technika nově vytvářených arktických jednotek ruské armády. Na speciální pásové platformě DT-30PM (určené pro operace v extrémních zimních podmínkách) byly k vidění dva systémy “arktické” PVO - dvě sestavy Pancir-SA a dvě Tor-M2DT.

RS-24 Yars; větší foto / Kremlin.ru

Výsadková vojska předvedla pásové obrněné transportéry BTR-MDM a výsadková bojová vozidla BMD-4M.

Vzdušně-kosmické síly přivezli nejnovější systémy PVO - systémy krátkého/středního dosahu Pancir-S, šest odpalovacích vozidel systémů dlouhého dosahu S-400 Triumf. Ruská vojska strategického určení zase ukázala tři odpalovací vozidla s “jadernými” balistickými raketami RS-24 Yars. I jako v minulém roce průvod uzavřely tři prototypy vyvíjených kolových bojových vozidel pěchoty Bumerang.

Záznam celé přehlídky. Ukázka techniky v čase 2:33.

Po skončení defilé pozemní techniky stovky hudebníků a zpěváků začalo hrát a zpívat píseň “My, armáda národa”. To bylo pro diváky i novináře překvapení, protože píseň tradičně ukončuje přehlídku na Rudém náměstí, ale přitom ještě neproběhla letecká část přehlídky.

Všem zúčastněným však bylo rychle jasné, což potvrdily i následné oficiální informace, že letecká část byla odvolána kvůli nepříznivému počasí. 

Zdroj: Defence24Izvestija

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové ...

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Rusové zavádějí nový protivzdušný systém S-350 Viťaz

V letošním roce skončí státní zkoušky nového protiletadlového a protiraketového kompletu středního ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jakub2
  18:56 11.05.2017

  Kozlus: Poprosím Vás o link na nějaký můj post na téma "nadávání někomu do nacistů". Jen ať Vám to netrvá jak Ovčáčkovi hledání Peroutkova článku "vlevo dole"... A ještě jedna ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus:

  Poprosím Vás o link na nějaký můj post na téma "nadávání někomu do nacistů". Jen ať Vám to netrvá jak Ovčáčkovi hledání Peroutkova článku "vlevo dole"... A ještě jedna věc - pletete si svobodu projevu se západní demokracií. Byť druhé stojí na tom prvním, tak nejde o identické pojmy. Podejte si s Fenrim ruce, máte zhruba stejně podivné vnímání významů slov (viz níže).


  Fenri:

  Ad 1/ Vy se pohybujete mimo hranice významu termínů jak je chápu já. Házet na Tatary (krymské) vinu za činy jejich předků je diskusní faul, stereotyp s manipulativním pozadím (Karel Čapek - imago). Dovolil jsem si proti Vám použít stejného faulu (rozlišení na hodné Moskaly a zlé Tatary) a povedlo se mi Vás vybudit. Teď už si jen přečtěte, co jste napsal dopoledne...

  Můj názor je ten, že cokoliv se odehrálo v pozdním středověku nebo raném novověku nemá pro dnešní vnímání spravedlnosti/nespravedlnosti (nebo spíše práva/bezpráví) valný význam. Jiní lidé, jiná kultura, jiné hodnoty. Cokoliv provedli Tataři za časů Zlaté hordy NEMÁ ospravedlnění v jednání, kterého se dopustila sovětská moc při vystěhování kr. Tatarů z Krymu. Já nepochybuji, že Tataři bojovali v 1941 - 1944 proti Stalinově RA, jenže to dělali taky Ukrajinci, Kalmykové, kozáci, Gruzíni, ... jenže NIKOLIV kompletní populace daného etnika, ale jen část (obvykle velmi malá část - ženy, děti a staří nebojují). KOMPLETNÍ VYSÍDLENÍ CELÉ POPULACE DO KAZAŠSKÉ STEPI A/NEBO NA SIBIŘ, aby tam buď umřeli nebo budovali komunismus bez jídla a přístřeší, se ošklivě blíží slovu genocida. Stejně se dělo Polákům, Lotyšům, Litevcům a dalším národnostem za dob Koby... Podle mne je to nepřípustné a jakékoliv omlouvání Stalinských represí (sem patří i nucené přesidlování etnik uvnitř SSSR) je nechutnost.

  Zločin páchají konkrétní lidi na jiných konkrétních lidech, vina je nepřenosná. Takže nedělejme z krymských Tatarů viníky ("Málokdo toho má na triku jako oni." - Vaše slova). Ti, co to provedli, jsou dávno mrtví. Kolektivní vina je nechutná šaškárna, která v Evropě skončila v 1945 (holocaust je vlastně postaven na principu kolektivní viny - Židi byli vinni příslušností k podřadné rase).

  Já neuznávám kolektivní vinu, vždy budu v opozici proti někomu, kdo ji přímo nebo nepřímo prosazuje.

  Ad 2/ Vy máte tedy na mysli čtenářskou (funkční) gramotnost - to je ale něco jiného než negramotnost (bez přívlastků) - to je opravdu jen neschopnost číst a psát. Vy jste mne nazval "negramotným tvorem"... (zřejmě jste zkoušel infantilní urážku), já jsem si ten obrat vypůjčil jako důkaz o tom jak posunuté máte vnímání významů slov.

  Ad 3/ Na téma ruský nacionalismus bysme mohli vést debatu léta a ošoupat nejednu klábosnici, protože je ho hodně druhů. A některé z nich jsou zcela jistě postaveny na kulturní a etnické nadřazenosti a to jak dovnit tak i vně Ruska. Že je nejste schopen vnímat neznamená, že neexistují (Kavkazané jsou dnes v Moskvě občané druhé kategorie).

  P.S. Pokud někde na sebe věty logicky nenavazují nebo někde ve větě chybí slovo, potom se omlouvám, text jsem psal po částech a občas něco smazal nebo změnil.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:57 11.05.2017

  ...se mi líbí ty arktický "rolby". Celkově na mě militarizace polárních oblastí působí kosmicky (základny, technika). Onehdá se cvičili delfíni a tuleni pro nošení náloží a ...Zobrazit celý příspěvek

  ...se mi líbí ty arktický "rolby". Celkově na mě militarizace polárních oblastí působí kosmicky (základny, technika).
  Onehdá se cvičili delfíni a tuleni pro nošení náloží a sebevražedné útoky. Předpokládám, že lední medvídky z toho ale všechny strany vynechají.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:44 11.05.2017

  Jakub2: 1.) V tom co jsem napsal je něco: a.) fakticky špatně? b.) je tam to, co mi podsouváte, tj. že Rusové byli hodňoučcí a Tataři zlí? Kde? Kde je tam napsáno, že moskevská ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2:
  1.) V tom co jsem napsal je něco:
  a.) fakticky špatně?
  b.) je tam to, co mi podsouváte, tj. že Rusové byli hodňoučcí a Tataři zlí? Kde? Kde je tam napsáno, že moskevská knížata byli lidumilové?
  2.) Gramotnost je dnes chápána jako schopnost porozumět psanému textu a pochopit jeho význam. Tato schopnost u vás žalostně absentuje.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:26 11.05.2017

  Kremelská špína dorazila.

  A mekdo takovejhle bude nekomu nadavat do nacistu? :-D Ta slavna zapadni demokracie se ponekud zkurvila.

  Kremelská špína dorazila.

  A mekdo takovejhle bude nekomu nadavat do nacistu? :-D Ta slavna zapadni demokracie se ponekud zkurvila.

 • Jakub2
  17:08 11.05.2017

  Fenri: 1/ Když si nepamatujete co jste napsal... "Logik: no, Tataři na Krym (v 60.tých letech) imigrovali v podstatě ze své domoviny. Odtud na Krym kdysi přišli, vyvraždili ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri:

  1/ Když si nepamatujete co jste napsal...

  "Logik: no, Tataři na Krym (v 60.tých letech) imigrovali v podstatě ze své domoviny. Odtud na Krym kdysi přišli, vyvraždili Řeky a Židy (a pak si to radostně zopakovali po roce 1942) a pak se s chutí pustili do směsky, ze které časem vznikli Rusové, Poláci a později i Ukrajinci. Bylo to takové back to home....;-) Pasování Tatarů na nevinné oběti mi přijde hodně úchylné. Málokdo toho má na triku jako oni. "
  fenri, Datum: 11.05.2017, Čas: 11:38

  2/ Já a negramotný tvor - tvor, který neumí číst a psát? Jak my spolu komunikujeme než písemně? Vždyť Vy píšete naprosté pitomosti! Já mluvím o voze, a Vy o koze... to nemá smysl.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:55 11.05.2017

  Horny: Tento postoje je dnes.. Od kdy konkrétně? Od genocidy indiánů? Od okupace Havaje? Od Búrské války? Od okupace Kypru, od okupace Portotika? Od (faktickéú okupace ...Zobrazit celý příspěvek

  Horny:
  Tento postoje je dnes.. Od kdy konkrétně? Od genocidy indiánů? Od okupace Havaje? Od Búrské války? Od okupace Kypru, od okupace Portotika? Od (faktickéú okupace Dominikánské republiky.... mám pokračovat? KDY je to datum?
  Jinak samozřejmě války, vzhledem k moderní technice ani náhodou neimplikují konec civilizace. Naopak. Moderní války mají nižší ztráty na populaci, než dříve. Srovnejte třeba dopad Třicetileté války, nebo Husitsských válek na populaci.

  1.) Prostě to tak funguje. Většina Tatarů zabíjela Rusy, pak se karta obrátila a resentimenty prostě zapracovali. Je to normální, dělají to všichni. Říká vám něco odsun?
  2.) Hladomory a Gulagy způsobili Židé? Ano/Ne. Pokud ne, proč se tedy Tataři nadšeně vrhli na genocidu Židů, zapojili se do SS Sonderkommand atd.? I s těmi hladomory mi to přijde sranda - tak nějak se zapomíná, že podstatnou část obětí hladomorů tvořili etničntí Rusové a že tedy nešlo o akt Rusů proti Ukrajincům, Tatarům... atd. Šlo o nápad Gruzínce daný hlavně ekonomicky a odnesli to obyvatelé úrodného černozemního pásu od Pripjati po Kubáň, bez ohledu na národnost. Ale to se nenosí.
  Mimochodem, víte, na co zemřela třeba polovina Gorbačovovi rodiny?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:48 11.05.2017

  Jakub2: chjo, bavit se s negramotným tvorem je vždy záhul. Takže milý Jakube2: KDE píši, že Moskalové byli hodní a Tataři vždy zlí? Konkrétně? Nikde, že? Prostě si cintáte pentli ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2: chjo, bavit se s negramotným tvorem je vždy záhul. Takže milý Jakube2: KDE píši, že Moskalové byli hodní a Tataři vždy zlí? Konkrétně? Nikde, že? Prostě si cintáte pentli na svých fantaziích a ze svých výmyslů osočujete mne. Mimochodem oni se Moskalové Tatarům nebránili? Kdo přišel k Moskvě? Tataři Kubíku.
  Psal jsem někde, že tehdejší ruská knížata byli lidumilové? Nepsal, že? Tak proč ty kecy. Byli takový lidumilové, jako přemyslovci, Tudorovci aspol. prostě se to všechno vraždilo běžně. Takže KDE píši, že jedni byli hodní a druzí zlí? KDE jsem napsal, že Moskalové byi hodní? Buďto to najděte, nebo si kecy o infantilních žvástech stčte někam.
  Zlatá horda sice rozpadla, ale: pokud na vás několik set let někdo páchá v podstatě genocidu, útočí na vás, hospodářsky vysává a potom se díky vlastním rozporům a vašemu odboji složí, je důvod si padnout do náručí? Ještě na konci 19. století se civilizovaní Britové rozhodli vyvraždit Búry jen proto, že na jejich území se našly diamanty, uhlí apod. A to s nimi nebyli Búrové v interakci, nedejbože že by na Brity útočili. Ještě v 19. stoleti masakrovali Američané Indiány, kteří jim nic neudělali. Ale vy se můžete zbláznit, že Rusové vyhráli nad Tatary, kteří přišli z Asie a útočili na ně.
  Kazaňští Tataři byli vyvražděni? A jakéže republiky je hlavní město Kazaň? Tatarské a žijí tam Tataři. Mě spíš fascinuje, že když Tataři po staletí vraždili Rusy a Poláky, bylo to v pořádku, ale když pak začali prohrávat a začali zakoušet vlastní letody, je to najednou zlé.
  Kde žvaním o tom, že Tatři byli v Rusku původci všeho zlého?? Tak zase: konkrétně: kde. Napsal jsem, že je falešné mluvit o Tatareh jako o nevinných obětech zlých Rusů.
  K Krymskému chanátu: no jo, ono vlastně obsazení Německa v roce 45 byla od Spojenců zrůdná agrese, že jo? Oni už se jen bránili.
  K národnosti vůdců:
  1.) jsem s tím nezačal
  2.) jste naprosto nepochopil, co jsem psal (což mě nepřekvapuje). Psal jsem, že ruský naionalismus není nacionalismem etnickým, nebo kulturním, což mj. jiné odráží etnicita jejich vůdců či angažovanost neetnických Rusů při bojích za "Matičku Rus". Co píšete vy? Že jsem blbeček a vzápětí napíšete v podstatě totéž.Skrýt celý příspěvek

 • Horny
  16:09 11.05.2017

  fenri: je samozřejmě jasné, že dřív patřilo dané území tomu, kdo je dokázal dobýt a udržet. Tenhle postoj je ale dnes považován za překonaný, protože kdyby ho praktikovala většina ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: je samozřejmě jasné, že dřív patřilo dané území tomu, kdo je dokázal dobýt a udržet. Tenhle postoj je ale dnes považován za překonaný, protože kdyby ho praktikovala většina zemí/národů nakonec vyústí, vzhledem k soudobým možnostem, v konec civilizace či dokonce lidstva. To jen některé zaostalejší země se tváří že to nechápou a vychytrale spoléhají na to, že jim ostatní neoplatí stejnou mincí.

  A k těm tatarům: 1) takže uplatňuješ princip kolektivní viny za násilí předků (vaši prapra...pradědové vraždili, takže vaše vlastní genocida je zcela v pořádku)?

  2) Za německé okupace se proti nebohému tatíčku Stalinovi postavilo zcela nepochopitelně docela dost lidí, a přitom to s těmi hladomory a gulagy myslel vlastně docela dobře, že...Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  15:54 11.05.2017

  Wau, 2000 let historie jste pojal jako vyprávění pohádky na dobrou noc... Tataři vždy špatní kruťasi, Moskalové chudáčci, co se museli bránit (záměrně nepíši Rusové, protože Rusí ...Zobrazit celý příspěvek

  Wau, 2000 let historie jste pojal jako vyprávění pohádky na dobrou noc... Tataři vždy špatní kruťasi, Moskalové chudáčci, co se museli bránit (záměrně nepíši Rusové, protože Rusí byla v historii celá řada a zničilo je převážně moskevské knížectví, jehož duchovní odkaz dnes v Rusku převládá, což je velká škoda - kdejaký student rusistiky Vám vysvětlí rozdíly). Tehdejší ruská knížata (kterých byly desítky) - to nebyli žádní lidumilové, naopak převzali mnohé z tatarských ukrutností (stačí si přečíst staroruské báje - vraždami, podrazy a zradami se to tam jen hemží). Takže mluvit o tom, že jedni byli zlí a druzí hodní, je infantilní žvást.

  Dále přecházíte oslím můstkem ze 13. století do 18. století, ale fakt, že se Horda (Zlatá horda) na konci 15. století rozpadla jste nějak vynechal (a tedy zmizel onen protivník). Krymský chanát byl součástí Osmanské říše a nevedl výboje do Ruska od roku 1600 (posledních 150 let se jen a jen bránil). Kazaňský chanát dobyl Ivan Hrozný v 1552 a nechal Kazaňské Tatary vyvraždit nebo vyvézt do stepi. Astrachaňský chanát byl dobyt o 4 roky později. Sibiřský chanát zaniká v 1598, jiné chanáty se ve stejné době rozpadají (a jsou přičleněny k ruské říši) nebo se stávají vazaly Moskvy.

  Žvanit o Tatarech jako o původcích všeho špatného v Rusku je po roce 1783 naprosto nemístné. Žádný tatarský stát vykonávající agresivní zahraniční politiku na úkor svých sousedů není. Všechno vraždění se děje uvnitř Ruska, jenže to je třeba zakrýt. Tak se blbečkům předhodí, že za všechno mohou Tataři, Němci, Poláci, Francouzi .... nikdy ne Rusové - Rusové jsou vždy chudáci, kterým je křivděno (zajímavá historická paralela - Fr. Palacký používal stejné metody pro vyzvednutí výjimečnosti českého národa, odtud rčení "lže jako Palacký").

  Vy nejste s historií kamarád - vybíráte si selektivně fakta a nepřípustně zjednodušujete. Jako bych četl Henryka Sienkiewicze - černobílý svět ireálného romantismu... bez návaznost na historické reálie nebo v přímém protikladu k nim.

  A jak to všechno vím? No, na internetu jsem to nečetl...


  P.S. U vládců Ruska (SSSR) vůbec nejde o jejich národnost (etnicitu, místo narození), ale o skutečnost, že vedli centralizovaný multinárodní státní útvar a praktikovali ruskou (sovětskou) imperiální expanzivní politiku. Kateřina Veliká byla rodem Němka, ale vládla v zájmu Ruska, ne německého prťavého knížectví (Anhalt-Zerbst). Odkazovat na národnost ruských vládců je tak naprostá ahistorická pitomost.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:51 11.05.2017

  fenri Ruský režim má k náckom ako takým možno doma ďaleko ... v zahraničí (mimo Ukrajiny) však celkom blízko. Čo viem tak podporuje neonáckov v celej Európe ... v rátane ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Ruský režim má k náckom ako takým možno doma ďaleko ... v zahraničí (mimo Ukrajiny) však celkom blízko. Čo viem tak podporuje neonáckov v celej Európe ... v rátane Maďarska (Jobik) a Slovenska (kotlebovci).

  Nie náhodou všetci neonáckovia takmer jednohlasne
  podporujú napr. okupáciu Krymu.

  A čo sa týka napr. vrážd pravicových extrémistov ...tak v Rusku je ich najviac. Pre mňa je dosť absudné, že ruskí náckovia oslavujú Hitlera ... ale je to tak. Ale v krajine, kde obdivujú svojho vlastného vraha Stalina a kde ho v podstate oficiálne rehabilitovali ... tak sa ani nie je čo čudovať.

  Je dosť čudné, že v tomto napr. O.Stone hrá užitočného idiota a neustále propaguje "dobrého" Stalina a odsudzuje "zlý" západ v časoch 2.SV i po nej.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:53 11.05.2017

  Sice čím více se s finálním produktem trávení maže, tím více smrdí, Jakube, ale budiž: mohl mohl byste uvést, co KONKKRÉTNĚ je v mém textu nepravda, kromě toho, že se to nehodí do ...Zobrazit celý příspěvek

  Sice čím více se s finálním produktem trávení maže, tím více smrdí, Jakube, ale budiž: mohl mohl byste uvést, co KONKKRÉTNĚ je v mém textu nepravda, kromě toho, že se to nehodí do vašeho vidění světa konzumenta Novinek?

  -Na Krymu žili Řekové a početná Židovská diaspora.
  -Pak tam z Asie přitáhli Tataři a vyvraždili je.
  -Pak pokračovali s vražděním (zjednodušeně) Rusů a (zjednodušeně) Poláků. To trvalo několikset let, během nichž se pokoušeli vraždit a plenit tu u Moskvy, jindy u Brna či až u Frankfurtu n. O. (Legnice). Postupně rostla moc těch pleněných, až jim pod vedením Němky Kateřiny definitivně utnuli tipec a dali jim na držku.
  -Potom byl cca 260let celkem klid.
  -Potom přišli znovu Němci a Tataři. Tataři se přidali k Němcům, jako výraz své kultury se pustili opět do vraždění Židů. To vedení SSSR (kde ostatně sedělo i nemálo lidí s židovským původem) tak úplně nepotěšilo a tak je po válce poslali tam, odkud přišli. A pak je nechali vrátit se.
  S čím konkrétně máte problém?

  Co se týče vašich debilních keců ohledně národnosti vůdců SSSR - chcete všechny přesvědčit o tom, že jste intelektuálně na dně, nebo si fakt myslíte, že Stalin, Berija, Chruščev a další byli Rusové? Nebo v čem spočívá má drzost?Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:30 11.05.2017

  Kremelská špína dorazila. Tataři na Krymu nebyli, potom byli, nebyli a nebyli .... a vůbec tam byli jen Rusové. A Kateřina Veliká dobyla Krym z područí... Marťanů... ...Zobrazit celý příspěvek

  Kremelská špína dorazila. Tataři na Krymu nebyli, potom byli, nebyli a nebyli .... a vůbec tam byli jen Rusové. A Kateřina Veliká dobyla Krym z područí... Marťanů... Aboriginců?

  Stalin byl Ukrajinec, Lenin Gruzínec, Chruščov měl osetinského otce, Brežněv byl Číňan a Gorbi pocházel z Litvy... víc blábolů, víc lží, nastavit drzé čelo a vzhůru podél černých skal.

  To je to prokletí internetu...Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:30 11.05.2017

  Kremelská špína dorazila. Tataři na Krymu nebyli, potom byli, nebyli a nebyli .... a vůbec tam byli jen Rusové. A Kateřina Veliká dobyla Krym z područí... Marťanů... ...Zobrazit celý příspěvek

  Kremelská špína dorazila. Tataři na Krymu nebyli, potom byli, nebyli a nebyli .... a vůbec tam byli jen Rusové. A Kateřina Veliká dobyla Krym z područí... Marťanů... Aboriginců?

  Stalin byl Ukrajinec, Lenin Gruzínec, Chruščov měl osetinského otce, Brežněv byl Číňan a Gorbi pocházel z Litvy... víc blábolů, víc lží, nastavit drzé čelo a vzhůru podél černých skal.

  To je to prokletí internetu...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:38 11.05.2017

  Logik: no, Tataři na Krym (v 60.tých letech) imigrovali v podstatě ze své domoviny. Odtud na Krym kdysi přišli, vyvraždili Řeky a Židy (a pak si to radostně zopakovali po roce ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: no, Tataři na Krym (v 60.tých letech) imigrovali v podstatě ze své domoviny. Odtud na Krym kdysi přišli, vyvraždili Řeky a Židy (a pak si to radostně zopakovali po roce 1942) a pak se s chutí pustili do směsky, ze které časem vznikli Rusové, Poláci a později i Ukrajinci. Bylo to takové back to home....;-) Pasování Tatarů na nevinné oběti mi přijde hodně úchylné. Málokdo toho má na triku jako oni.

  Heinrich7 - ale no tak, tomu že sankce hospodářsky zruinují Rusko už nevěří ani Lubošek Palata a to je co říct. Spíš ty ceny ropy jim zatápějí.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:31 11.05.2017

  Pánové nechci vám šlapat po bábovičkách, ale ruský režim má k nacismu zatraceně daleko a vzhledem k tomu, že se těší podpoře obyvatel v jiných zemích nevídané, tak se dá říct, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové nechci vám šlapat po bábovičkách, ale ruský režim má k nacismu zatraceně daleko a vzhledem k tomu, že se těší podpoře obyvatel v jiných zemích nevídané, tak se dá říct, že ani u obyvatelstva asi nebude nacismus větší téma, než v jiných zemích.
  V Rusku panuje dřevní kapitalismus a tamní nacionalismus není ve smyslu kulturním a etnickém. Ostatne většina těch, kdo vládli v Rusku nebyli Rusové a zjevně neruské divize se za II. sv. válku rvali za "matičku Rus" s ajfrem nemenším, než ty ruské.

  Ať už vezmeme Rjurikovce (mimochodem pozoruhodně dlouho vládnoucí dynastie, obvzláště v kontextu pod jakým tlakem z jihovýchodu Rusko bylo) Vikingského původu, nebo "německé" cary pozdější. Ostatně jedna z autorek a symbolů "typického a vrozeného ruského rozpínání" byla Němka jak poleno. Ve 20. století Rusko vedli hlavně Gruzínci, Osetinci, Ukrajinci...a je zjevné, že ruský etnický původ nehraje roli, jakou hrál árijský původ v nacistickém Německu.
  To, že vládnoucí vrstvy byly "jiné", než domácí populace ale bylo běžné v celé Evropě. o anglické královské rodině lze hovořit jako o německé (tedy v kontextu toho, hovoříme-li o ruských vládnoucích rodech jako o vikingských a německých), ve Španělsku vládli dlouho Habsburkové a někteří Přemyslovci údajně i trochu rozuměli česky...Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  11:09 11.05.2017

  Neexistuje sila ktorá by dokázala zotricit ruský ľud to je pravda. Dokáže ho iba uzbrojit a vďaka tomu a sankciám ekonomicky zruinovať ,tak ako v 90tych rokoch.

  Neexistuje sila ktorá by dokázala zotricit ruský ľud to je pravda. Dokáže ho iba uzbrojit a vďaka tomu a sankciám ekonomicky zruinovať ,tak ako v 90tych rokoch.

 • logik
  10:34 11.05.2017

  semtam: myslíš třeba takovou imigraci, jako např. když v sedmdesátých letech "imigrovali" na Krym tataři ze Sibiřských stepí? Nebo ta strašná "imigrace" poláků a ukrajinců, ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: myslíš třeba takovou imigraci, jako např. když v sedmdesátých letech "imigrovali" na Krym tataři ze Sibiřských stepí?

  Nebo ta strašná "imigrace" poláků a ukrajinců, kterou musel svého času Stalin radikálně řešit masovými vraždami a deportacemi na Sibiř?

  Nebo hrozný útlak rusů v čečensku a ingušsku, kam najednou imigrovala spousta čečenců a ingušů?

  Nebo jaký problém s jinými národy vlastně myslíš???Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:16 11.05.2017

  Mindas: Nacizmus je iba národno-socialistickou podobou nacionalizmu. V zásade platí, že ruský režim prinajmenšom toleruje, ak nie rovno podporuje, dosť širokú plejádu ideí ...Zobrazit celý příspěvek

  Mindas:
  Nacizmus je iba národno-socialistickou podobou nacionalizmu.
  V zásade platí, že ruský režim prinajmenšom toleruje, ak nie rovno podporuje, dosť širokú plejádu ideí posilňujúcich delenie na "my a oni" ako aj rôzne konšpirovanie o ruskej nadradenosti a o snahách o podmanenie, či vyhubenie Rusov, pretože potom môže operovať s "my Vás pred nimi ochránime", čo je jeden z jeho pilierov. Je to vlastne podobné, s čím operuje severokórejský režim, len ruský to nemôže hučať natoľko otvorene, preto využíva kadejakých pomätencov na formulovanie a posilňovanie rôznych stereotypných predstáv a potom na ne iba nepriamo naráža -> ako napr. aj teraz použil Putin formuláciu "zotročiť ruský ľud" v kombinácii s prítomným časom.Skrýt celý příspěvek

 • Mindas
  08:00 11.05.2017

  To Rase: Samozrejme, ze jsou, jako asi vsude v Evrope. Ale shal urcite nemluvil o jednotlivcich, nybrz o systemu. Nebyl by prvni, kdo oznacil Putina za nacka. K nemu ma blizko asi ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase: Samozrejme, ze jsou, jako asi vsude v Evrope. Ale shal urcite nemluvil o jednotlivcich, nybrz o systemu. Nebyl by prvni, kdo oznacil Putina za nacka. K nemu ma blizko asi stejne, jako Milos ke konzervativnimu pravicakovi.Skrýt celý příspěvek

 • benter
  00:14 11.05.2017

  shal: hmm no nechcem sa zastávať putina, ale vzhľadom k prístupu západnych politikov k imigračnej kríze, kvótam alebo napríklad aj novým zbraňovým zákonom by som bol s tou službou ...Zobrazit celý příspěvek

  shal:
  hmm no nechcem sa zastávať putina, ale vzhľadom k prístupu západnych politikov k imigračnej kríze, kvótam alebo napríklad aj novým zbraňovým zákonom by som bol s tou službou pre občanou opatrný...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3