V Evropě propukly závody ve zbrojení a Srbsko nezůstane stranou

-
21. 2. 2023
-
25 komentářů
-
Jan Grohmann
Srbský prezident Aleksandar Vučić na vojenském veletrhu IDEX 2023 v Abu Dhabí potvrdil jednání s firmou Dassault Aviation o možném nákupu víceúčelových stíhaček Rafale. Podle srbského vojenského portálu Tango Six se nyní řeší cena. Současně Vučić naléhavě komentoval současnou bezpečností situaci a oznámil další investice do srbských vojenských schopností.
„Pokud nemáme bojové letectvo, [jako stát] nepřežijeme,“ uvedl Vučić na dotaz Tango Six, zda si Srbsko může dovolit financovat tak nákladný zbrojní program. „Jednáme s Dassaultem, mluvil jsem s nimi, když jsem byl v Paříži, mluví s nimi i ministerstvo obrany. Co se týče financování toho nákupu, je to hrozné, vyjde na více než 3 miliardy eur, i s přihlédnutím k inflaci.“
Podle srbského prezidenta konkurenční chorvatské letectvo kupuje Rafale F3R a navíc výkonné střely vzduch-vzduch MICA (Missile d’Interception, de Combat et d’Autodéfense). MICA má volitelně radarové / infračervené navádění a dolet až 60 kilometrů. Vučić uvedl, že Chorvatsko „naštěstí“ zatím nekupuje výkonné střely vzduch-vzduch s náporovým motorem Meteor. Tyto střely mají dolet až 200 kilometrů a bezkonkurečně největší „no-escape zone“. Proti chorvatským Rafale a střelám MICA, případně Meteor, nemají srbské MiGy-29SM nejmenší šanci.
Chorvatsko koupilo 12 starších Rafale z výzbroje francouzského letectva „jen“ za zhruba miliardu dolarů. Přesný počet Srbskem poptávaných Rafale není znám, ale půjde minimálně o 12 nových stíhaček. Proto je cena, jak zdůraznil Vučić, pro Srby třikrát větší.
Vučić se během rozhovoru zeptal reportéra Tango Six, co by dělal, kdyby byl na jeho místě. „Určitě bych koupil Rafale,“ odpověděl srbský reportér. Vučić souhlasil: „Jak můžeme přežít, aniž bychom si je koupili?“
Srbský MiG-29
„Ale pak by to byla velká síla, mohli bychom působit preventivně a byli bychom mnohem silnější,“ obhajoval srbský prezident astronomické výdaje za nákup Rafale.
Srbské letectvo se nyní spoléhá na ruské MiGy-29SM, ale dovoz ruských náhradních dílů po ruské agresi proti Ukrajině se stal téměř nemožným. „Z Ruska teď nemůžete dovážet téměř nic, nebo téměř nic, co má vojenský účel,“ řekl Vučič. Dovoz ruského vojenského materiálu jednoduše není možný přes země NATO „fyzicky“ obklopující Srbsko.
Otázka tak je, jak dopadnou původní srbské plány na nákup ruských zbraní, jako jsou protitankové raketové komplety Kornet nebo systémy elektronického boje Krasucha-4 a Repellent-1. Tyto systémy není nyní možné do Srbska dopravit.
Srbský prezident měl k bezpečnostní situaci řadu dalších naléhavých komentářů.
„Naše armáda musí být mnohem, mnohem silnější. To souvisí s obranným průmyslem a musíme investovat hodně peněz do obranného průmyslu i armády,“ řekl Vučič srbským médiím. „Je to důležité pro přežití Srbska, potřebujeme silné odstrašující prostředky.“
Prototyp srbského kombinovaného raketometu M18 Oganj s raketnicí systému ALAS a s raketnicí pro neřízené / řízené střely Oganj ráže 128 mm (2020)
Podle srbského prezidenta ostatní evropské země zvětšují své vojenské rozpočty a „[evropské] vlády utrácejí za obranu jako opilí milionáři.“ Vučić zmínil Polsko a jeho plán vydávat až 5 % na obranu: „Když někdo přemýšlí o navýšení na pět procent celkového obranného rozpočtu, je vám jasné, že všechno šlo do háje. Bylo to 1,2, pak 1,3 a teď je to pět procent.“
„Všichni pochopili, že se děje něco velkého a připravují se na něco velkého, v nejbližších dnech očekáváme velká oznámení a vývoj konfliktu negativním směrem,“ řekl Vučić. „Jsme na dvou procentech, a půjdeme na tři. Kdo nemá seriózní armádu, bude napaden. Stát zvýší svou kapacitu.“
„Jak můžeme mít zemi [když neinvestujeme do armády], jsme sami, jediní, kdo nepatří do žádného bloku. Jak jinak můžeme přežít,“ zeptal se prezident Vučić. „Poptávka je vysoká, protože všechno mizí. Každý chce koupit naše granáty, miny, rakety, hlavice... všechno, co má výbušnou náplň. Každý to od nás chce v příštích 20 letech koupit, protože každý plánuje jít v příštích 20 letech do války. Každý se na něco připravuje, byli bychom hlupáci, abychom to neviděli,“ řekl Vučić.
Podle portálu Bloomberg Srbsko letos vydá dalších 748 milionů dolarů nad rámec běžného rozpočtu ministerstva obrany ve výši 1,5 miliardy dolarů. Peníze půjdou do armády a do rozvoje domácího obranného průmyslu.
Výběrové řízení k srbským speciálním jednotkám
Tyto prostředky v letech 2023 až 2024 mimo jiné pokryjí dodávky 200 domácích nových nebo modernizovaných bojových vozidel. Půjde mimo jiné o 29 modernizovaných tanků (zřejmě M-84 AS1/AS2), 39 kolových obrněných transportérů Lazar-3 8×8, 26 modernizovaných BRDM-2, 109 pozemních bojových bezpilotních platforem Miloš a 12 modernizovaných 122mm houfnic 2S1M Gvozdika s moderním systémem řízení palby.
Dále srbská armáda dostane 60 víceúčelových raketových systémů ALAS (Advanced Light Attack System) s dosahem 25 km, resp. 60 kilometrů v modernizované verzi. Jde v podstatě o těžké protitankové střely s bojovou hlavicí o hmotnosti deset kilogramů určené k ničení obrněné techniky, nízko letících vrtulníků, vojenských objektů i infrastruktury.
Mimochodem na IDEXu zákazníci z celého světa měli projevit obrovský zájem o srbské mobilní protiletadlové komplety PASARS a právě malé robotické systémy Miloš.
Podle Vučiće veřejný dluh Srbska zůstane pod 56 % HDP navzdory prudce rostoucím nákladům. Slíbil také plat 2200 dolarů měsíčně pro muže a ženy, kteří vstoupí do speciálních jednotek srbské armády. Průměrný čistý měsíční plat v Srbsku je přibližně 700 dolarů. Srbské ozbrojené síly mají sice velké množství bojové techniky a jednotek, ale trpí chronickou neschopností vyplnit tabulková místa.
Související články
CZECHOSLOVAK GROUP vstupuje do srbského podniku IMK 14. Oktobar
Skupina MSM GROUP, slovenská část holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), uspěla ve výběrovém řízení a ...
-
03.10.2017
-
3 komentářů
-
Tisková zpráva
Čínské systémy protivzdušné obrany FK-3 pro Srbsko
Srbsko pokračuje v nákupech moderní čínské výzbroje. Podle srbského portálu Balkanska bezbednosna ...
-
06.08.2020
-
63 komentářů
-
Jan Grohmann
Čínská armáda zabrání útoku na Srbsko
Čínský ministr obrany Wej Feng-che před týdnem navštívil Bělehrad. „Lidová osvobozenecká armáda ...
-
01.04.2021
-
149 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Srbsko vyjednává o nákupu francouzských stíhaček Rafale
Srbsko začíná přemýšlet o nástupci stíhačky MiG-29. Překvapivě, což otevřeně naznačují slova ...
-
31.12.2021
-
31 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Srbsko vytvára hybridný model síl rýchlej reakcie
https://www.balkansec.net/post...Srbsko vytvára hybridný model síl rýchlej reakcie
https://www.balkansec.net/post...Nejen Srbsko, ale i vlády dalších zemí se vážně zabývají otázkami obrany. Pouze u nás se stále bezúčelně debatuje o tom, kdy budeme schopni vydávat dvě procenta HDP na obranu. ...Zobrazit celý příspěvek
Nejen Srbsko, ale i vlády dalších zemí se vážně zabývají otázkami obrany. Pouze u nás se stále bezúčelně debatuje o tom, kdy budeme schopni vydávat dvě procenta HDP na obranu. Přitom agresor Putin již delší dobu klepe na dveře.Skrýt celý příspěvek
Celkem pragmatická úvaha srbského pana prezidenta: "Když někdo přemýšlí o navýšení na pět procent celkového obranného rozpočtu, je vám jasné, že všechno šlo do háje." :-D
Celkem pragmatická úvaha srbského pana prezidenta: "Když někdo přemýšlí o navýšení na pět procent celkového obranného rozpočtu, je vám jasné, že všechno šlo do háje." :-D
"Všichni pochopili, že se děje něco velkého a připravují se na něco velkého... Každý se na něco připravuje, byli bychom hlupáci, abychom to neviděli." Úplný súhlas. Používa veľmi ...Zobrazit celý příspěvek
"Všichni pochopili, že se děje něco velkého a připravují se na něco velkého... Každý se na něco připravuje, byli bychom hlupáci, abychom to neviděli." Úplný súhlas. Používa veľmi múdre slová.Skrýt celý příspěvek
Vyzbrojovanie Srbov modernou západnou technikou je podľa mňa veľká chyba. Ale tak Francúzom je to asi jedno, tí sú od potencionálneho konfliktu na Balkáne ďaleko.
Vyzbrojovanie Srbov modernou západnou technikou je podľa mňa veľká chyba. Ale tak Francúzom je to asi jedno, tí sú od potencionálneho konfliktu na Balkáne ďaleko.
Tak Francouzi obecně nemají a neměli problém dodávat svoje zbraně prakticky komukoliv.
Tak Francouzi obecně nemají a neměli problém dodávat svoje zbraně prakticky komukoliv.
Naopak, je to skvělá zpráva. Koho zbraňové systémy provozuješ, toho píseň zpíváš, protože jinak budeš bez obranyschopnosti. U drahých a díly a upgrady vyžadujících stíhaček ...Zobrazit celý příspěvek
Naopak, je to skvělá zpráva. Koho zbraňové systémy provozuješ, toho píseň zpíváš, protože jinak budeš bez obranyschopnosti. U drahých a díly a upgrady vyžadujících stíhaček především, proto jsou jejich nákupy někdy používány jako prohloubení diplomatických vztahů (typické u blízkovýchodních zemí, které pak provozují bambilion různých typů).
Některé země se kamarádí s Ruskem jen protože od nich potřebují být zbrojeni, aby přežili.Skrýt celý příspěvekPokud to nebude vysloveně proti zájmům Francie, tak se písnička zpívat nemusí. Egypt podporuje ivana a s jejich Rafale problém nemá.
Pokud to nebude vysloveně proti zájmům Francie, tak se písnička zpívat nemusí. Egypt podporuje ivana a s jejich Rafale problém nemá.
Egypt tak veľmi "podporuje Ivana", že súhlasil, aby boli preň vyrábané systémy Iris-T SLM prednostne dodané na Ukrajinu ... ;-)
Egypt tak veľmi "podporuje Ivana", že súhlasil, aby boli preň vyrábané systémy Iris-T SLM prednostne dodané na Ukrajinu ... ;-)
To nemá vůbec žádnou váhu. Z politického hlediska někdo požádal o zpoždění dodávky kvůli přednosti jiného zákazníka. Že si to právě rusistán vykládá jinak, za to prostě nemůžou. ...Zobrazit celý příspěvek
To nemá vůbec žádnou váhu. Z politického hlediska někdo požádal o zpoždění dodávky kvůli přednosti jiného zákazníka. Že si to právě rusistán vykládá jinak, za to prostě nemůžou. Egypt nemá prachy a jak píše markus223, klidně jim proplatili bolestné.
Kdyby to mělo nějakou váhu, tak by se ozval Ivan, že jim přestane servisovat Ka-52 a nebo vycouval z El Dabaa a nechal ho rozestavěný.Skrýt celý příspěvek
Než je vyrobí a dodají bude už v pokročilé fázi letoun 6. generace. Zrovna teď v tomhle problém nevidím.
Než je vyrobí a dodají bude už v pokročilé fázi letoun 6. generace. Zrovna teď v tomhle problém nevidím.
Oni tie Rafale asi ale nepoužijú proti USA alebo UK. Ale taka Bosna, alebo Kosovo môže mať problém.
Oni tie Rafale asi ale nepoužijú proti USA alebo UK. Ale taka Bosna, alebo Kosovo môže mať problém.
Já to pochopil v souvislosti s únikem technologií.
Geopoliticky to tak lze vnímat, ale pokud nechceme ruské Srbsko, musí mít alternativu.Já to pochopil v souvislosti s únikem technologií.
Geopoliticky to tak lze vnímat, ale pokud nechceme ruské Srbsko, musí mít alternativu.
Chybou by bylo ponechat Srbsko na pospas ruskému a čínskému vlivu bez pokusu více je přiblížit EU. Evropské podniky tam mají v civilní sféře investice, to se může dále ...Zobrazit celý příspěvek
Chybou by bylo ponechat Srbsko na pospas ruskému a čínskému vlivu bez pokusu více je přiblížit EU. Evropské podniky tam mají v civilní sféře investice, to se může dále rozvíjet.
Problémem jistě bude umělý pokus o vytvoření kukaččího hnízda islamistů v Evropě.Skrýt celý příspěvekNikto ich neobmedzuje, plynu tam normálne európske a americké investície ako kdekoľvek inde. Len by som im proste nedodával žiadnu modernu vojenskú techniku.
Nikto ich neobmedzuje, plynu tam normálne európske a americké investície ako kdekoľvek inde. Len by som im proste nedodával žiadnu modernu vojenskú techniku.
Neomezuje? Zapomínáme na to, že jim ukradli kus území a vytvořili na něm pseudostát, který neuznávají ani všichni členové EU. V současné době jsou investice západních firem v ...Zobrazit celý příspěvek
Neomezuje?
Zapomínáme na to, že jim ukradli kus území a vytvořili na něm pseudostát, který neuznávají ani všichni členové EU. V současné době jsou investice západních firem v Srbsku v ohrožení, EU zaviná tlačit na připojení se Srbska k sankční politice EU. S tím souvisí i cestovani za praci do zemí EU. To je pro Srbsko omezující a bude třeba jim nabidnout za oklon od Ruska nabídnout alternativy.Skrýt celý příspěvekIzrael je taky ukradená země podle tvého měřítka, ke žije specifická skupina lidí, kteří se žijou po svém a pokud po nich nikdo nestřílí tak se starají o sebe. Nezapomeň si vyměnit ...Zobrazit celý příspěvek
Izrael je taky ukradená země podle tvého měřítka, ke žije specifická skupina lidí, kteří se žijou po svém a pokud po nich nikdo nestřílí tak se starají o sebe. Nezapomeň si vyměnit značku až budeš projíždět z Kosova do Srbska.Skrýt celý příspěvek
Flanker, v prvom rade sa môžu poďakovať Miloševičovi a jeho zvrhlej mocibažnosti na pozadí ilúzie Veľkého Srbska... Tam vidím príčinu. Chceli panovať a všetko sa im rozsypalo pod ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker, v prvom rade sa môžu poďakovať Miloševičovi a jeho zvrhlej mocibažnosti na pozadí ilúzie Veľkého Srbska... Tam vidím príčinu. Chceli panovať a všetko sa im rozsypalo pod rukami. Nikto Srbom nekázal rozpútať svoj šovinizmus.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...