XM30: Nové americké BVP postaví firmy General Dynamics a Rheinmetall

XM30: Nové americké BVP postaví firmy  General Dynamics a Rheinmetall
Vizualizace XM30 od firmy GDLS / GDLS (Zvětšit)

Program nového amerického pásového bojového vozidla pěchoty (BVP) OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle) dostala nové označení – nově nese vojenský alfanumerický kód XM30 a zkratku MICV (Mechanized Infantry Combat Vehicle). Současně americká armáda (US Army) zadala firmám GDLS (General Dynamics Land Systems) a Rheinmetall kontrakt na stavbu série konkurenčních prototypů.

Stávající americké BVP M2 Bradley vstoupilo do výzbroje US Army již v roce 1981, pouze jeden rok za sovětským BMP-2. Současné nejnovější verze M2A4 Bradley jsou velmi moderní vozidla, ale situace je jasná – 40 let stará konstrukce Bradley má své modernizační limity.

Zásadním problémem je, že nosnost podvozku, plus vnější a vnitřní prostorové uspořádání nedovoluje instalaci nových systémů. Podvozek Bradley trpí pod přídavným pancéřováním (torzní tyče často praskají). Z těchto důvodů nelze použít aktivní systémy ochrany nebo dálkově ovládané zbraňové stanice. Nemluvě o omezeném vnitřním prostoru, kde je problém umístit nové ovládací panely, obrazovky, kabeláž atd. Vozidlo trápí nedostatečný zdroj elektrické energie a omezená možnost chlazení všech moderních elektrických a elektrooptických systémů (přehřívání moderní elektroniky v bojových vozidlech je velký problém).

US Army hledá náhradu za Bradley již 20 let – počátky lze vysledovat do nesmírně ambiciózního vše-zastřešujícího programu FCS (Future Combat Systems). Ten v roce 2009 skončil neúspěchem. Na jeho troskách vyrostl program nového BVP GCV (Ground Combat Vehicle). Opět šlo o ambiciózní vozidlo nabyté high-tech technologiemi. Obrovská hmotnost, složitost a cena však GCV odsoudily k neúspěchu. Poté v roce 2018 začal navazující, mnohem reálnější projekt NGCV (Next-Generation Combat Vehicle). Ten již vyprodukoval dvě vozidla – nový obrněný transportér AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) a bojové vozidlo M10 Booker. Součástí NGCV je také OMFV, resp. nyní XM30 MICV.


Rodina vozidel zrušeného programu FCS (2009); větší foto / US Army

Program NGCV byl reálným výsledkem „kopernikovského obratu“ v US Army. Američané byli do té doby doslova fascinování novými vojenskými technologiemi a při zavádění nových zbraňových systémů vyžadovali jen ty nejnovější a nejdokonalejší technologie. Takové technologie bylo za velké peníze možné skutečně vyvinout a následně postavit prototypy (viz. samohybná houfnice XM1203).

Ale ukázalo se, že výroba takto nesmírně komplexních zbraňových systémů, a jejich provozní podpora, je mimo (zejména finanční) kapacity i nejbohatšího a nejmocnějšího státu světa.

Jednoduše – vyrobit prototyp dokonalého zbraňového systému je jedna věc. Reprodukovat ho a provozovat v počtu stovek nebo dokonce tisíce kusů, je o několik řádů složitější problém. Rusové se svou Armatou nebo Su-57 mohou vyprávět.


Původní požadavky na nástupce Bradley v programu FCS; větší foto / US Army

Nejnověji US Army, ale vůbec celý Pentagon, hodlá zavádět především vyzrálé, pro výrobu připravené technologie. Tuto filozofii již ctí vozidla AMPV a M10. Platí to také pro XM30 (resp. finální sériové M30; označení „X“ u sériového provedení zmizí).

Firmy GDLS a Rheinmetall dostaly dohromady 1,6 miliardy dolarů na vývoj a stavbu série prototypů – každá společnost postaví sedm testovacích prototypů (opce je na další čtyři) a dvě korby / bojové moduly pro balistické zkoušky.

Podle oficiální tiskové zprávy XM30, resp. M30, nahradí jak M2 Bradley, tak průzkumnou variantu M3.

„XM30 nahradí bojové vozidlo Bradley a přinese do boje nové transformační schopnosti, zahrnující zlepšení ničivosti, schopnosti přežití vojáků a vozidla a lepší modernizační potenciál, které přesáhnou fyzické a ekonomické limity Bradley,“ řekl Douglas Bush, náměstek ministra armády pro akvizice, logistiku a technologie. „Modulární otevřená systémová architektura XM30 umožní přidávat k vozidlu nové stavebnicové technologie, jakmile tyto technologie dozrají, což zajistí drtivou výhodu v případné konkurenci s protivníky.“


Vize XM30 od firmy Rheinmetall

US Army hodlá nahradit přes 4000 Bradley. Celkové náklady programu se tak odhadují na 45 miliard dolarů, tedy bezmála bilion českých korun.

„Myslím, že tentokrát máme mnohem pevnější půdu pod nohama z hlediska dosažitelných realistických požadavků,“ uvedl Bush. „Je to náš nejméně třetí, možná čtvrtý pokus nahradit Bradley a tento bude úspěšný.“

Na začátku roku 2025 obě firmy zahájí stavbu prototypů. Armáda vybere vítěze v roce 2027. Vyzbrojení první jednotky novými XM30 (resp. již M30) se očekává v roce 2029 a zahájení plné sériové výroby na začátku roku 2031.

Rheinmetall při návrhu bude vycházet ze svého bojového vozidla KF41 Lynx a GDLS ze svého demonstrátoru Griffin. Ostatně stejnou platformu (s motorem vepředu) GDLS použila pro bojové vozidlo M10 Booker. GDLS tak může pro M10 a XM30 nabídnout podobné pásové platformy s velkým počtem shodných komponentů a technologických řešení. To samozřejmě potěší logistiky americké armády.


Silueta korby bojového vozidla M10 nám zřejmě napovídá podobu korby XM30 od firmy GDLS; větší foto / US Army

Podle požadavků US Army XM30 musí obsluhovala dvojčlenná posádka (to je možné díky velkému podílu automatizace), výsadkový prostor pojmout šest vojáků a bezosádkový bojový modul nést 50mm automatický kanon XM913 a protitankový raketový komplet (PTRK). Počítá se s aktivními systémy ochrany a také s potlačením tepelné, elektronické nebo akustické stopy. Vozidlo získá hydropneumatické odpružení. To je sice složitější, ale komfortnější – oddaluje únavu posádky a šetří různé složité systémy vozidla (včetně převážených střel PTRK).

Pro XM30 je připraven hybridní diesel-elektrický pohon, nepochybně paralelního zapojení. Základem bude nový dvoutaktní motor Cummins ACE (Advanced Combat Engine). Paralelně zapojený elektromotor pomáhá spalovacímu motoru zejména při akceleraci. Nezbytné výkonné baterie také umožní tichý chod (volnoběh) a nebo tiché hlídkování.

A co je klíčové, vozidlo bude navrženo tak, aby jej bylo možno exportovat americkým spojencům.

Zdroj: Army.mil, Defense One

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley

BAE System na výstavě americké armády AUSA 2016 (Association of the United States Army 2016) ...

Bojové vozidlo pěchoty Lynx 41 vypadlo z amerického programu OMFV

Americká armáda (US Army), resp. Velitelství pro smluvní dodávky americké armádě ACC (Army ...

Řecko zdarma získá 350 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley

Americká armáda zdarma poskytne řecké armádě 350 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Navíc ...

OMFV: Bojové vozidlo pěchoty pro americkou armádu

Americká armáda (US Army) se opět pokouší nahradit pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) M2 Bradley a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • SYN_
    04:40 29.06.2023

    U toho označení OMFV mi pořád připadá poněkud divné že se hodlají (pokusit) nasadit bozosádkově vozidlo v jehož určujících podmínkách v zadání bylo aby to byl "autobus" pro ...Zobrazit celý příspěvek

    U toho označení OMFV mi pořád připadá poněkud divné že se hodlají (pokusit) nasadit bozosádkově vozidlo v jehož určujících podmínkách v zadání bylo aby to byl "autobus" pro plusmínus deset lidí? Připadalo by mi logičtější mít na bezosádkový stroj víc přizpůsobenou konstrukci (nižší, neklimatizovaný, nemusící brát ohled na pohodlí/omezení posádky)... nebo když už tak zkoušet dálkově ovládaný tank...
    Nejspíš je to kvůli logistice, holt když už to mají "sekat jak baťa cvičky" tak evidentně zkusí odvodit od "toho" co nejvíc variant, ale pořád ta kombinace "neobazený transportér" (eventuelně neobsazené bojové vozidlo pěchoty bez pěchoty) je dost protimluv.Skrýt celý příspěvek

  • juko
    01:36 29.06.2023

    Vyzera to tak, ze XM30 bude nakoniec tak ci tak generacny skok oproti sucasnym vozidlam a implementuje obrovske mnozstvo novych technologii. Moc sa im teda v tomto pripade to ...Zobrazit celý příspěvek

    Vyzera to tak, ze XM30 bude nakoniec tak ci tak generacny skok oproti sucasnym vozidlam a implementuje obrovske mnozstvo novych technologii. Moc sa im teda v tomto pripade to pouzitie overenych technologii nepodari. Ale inu otazku mam, myslite si, ze 30/35mm kanon do nasich cv90 je dobra volba? Nebol by lepsi 40mm ked uz aj americania prechadzaju na 50mm?Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      04:26 29.06.2023

      No, POKUD američané začnou masově nasazovat 50mm, tak proč bychom potom my měli přejít na 40mm? Aby to nááááhodou nebylo stejné? Podle mně je hlavní důvod proč ještě zůstat u ...Zobrazit celý příspěvek

      No, POKUD američané začnou masově nasazovat 50mm, tak proč bychom potom my měli přejít na 40mm? Aby to nááááhodou nebylo stejné?
      Podle mně je hlavní důvod proč ještě zůstat u třicítky právě to že není jasné který větší kalibr se masově prosadí. Takže je vhodné konstrukci provést tak aby upguning byl později co nejjednodušší, ale zatím do toho nejít...Skrýt celý příspěvek

      • juko
        09:55 29.06.2023

        Ano mas pravdu

        Ano mas pravdu

  • Cenzor
    13:33 28.06.2023

    Takže US Army půjde také cestou 30x173 a ne 50x228 jak se určitou dobu uvažovalo?

    Takže US Army půjde také cestou 30x173 a ne 50x228 jak se určitou dobu uvažovalo?

    • markus223
      13:48 28.06.2023

      Vždyť v článku je napsáno, že XM30 ponese kanon ráže 50 mm.

      Vždyť v článku je napsáno, že XM30 ponese kanon ráže 50 mm.

  • Milan7
    12:46 28.06.2023

    Tolik let ještě do sériové výroby.... To opravdu nejde rychleji?

    Tolik let ještě do sériové výroby.... To opravdu nejde rychleji?

    • Jirosi
      13:53 28.06.2023

      Dnes objednaly prototypy...
      Pak testy, upravy, nove testy..
      Vyherce, zapracovani konecnych uprav, testy..
      Kusova vyroba, seriova vyroba.

      Ono se to nezda.

      Dnes objednaly prototypy...
      Pak testy, upravy, nove testy..
      Vyherce, zapracovani konecnych uprav, testy..
      Kusova vyroba, seriova vyroba.

      Ono se to nezda.

    • markus223
      13:59 28.06.2023

      Mně to teda vcelku rychlé přijde. Stačí to porovnat s jinými podobnými projekty. Navíc je ten program teprve na začátku.

      Mně to teda vcelku rychlé přijde. Stačí to porovnat s jinými podobnými projekty. Navíc je ten program teprve na začátku.

    • Riiiederner
      14:28 28.06.2023

      Mi budeme dostávat bvp od roku 25 (pokud to ta prohrávající firma nezatrhne jak jsem včera četl) a je to více méně již vyvinutý stroj tj 2 roky začátek výroby. Čtyři roky navíc na ...Zobrazit celý příspěvek

      Mi budeme dostávat bvp od roku 25 (pokud to ta prohrávající firma nezatrhne jak jsem včera četl) a je to více méně již vyvinutý stroj tj 2 roky začátek výroby. Čtyři roky navíc na to aby vyvinuli skoro komplet nový stroj a začali ho vyrábět mi přijde celkem "rychlé".Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
    10:12 28.06.2023

    Tiez na obr. vidíte Borsuk???

    Tiez na obr. vidíte Borsuk???

    • Scotty
      11:00 28.06.2023

      Ne.

      Ne.

Načítám diskuzi...