Lukáš Visingr: Izraelci neodpouštějí a nezapomínají. Nikdy.

Lukáš Visingr: Izraelci neodpouštějí a nezapomínají. Nikdy.
Lukáš Visingr / archív autora (Zvětšit)

„Mentalita celého Středního východu je o tom, že se tam respektuje jedině síla. Izrael se říjnovým brutálním útokem Hamásu nezhroutil, naopak se dokonale sjednotil a s drtivou odvetou nepřestane, dokud ji kompletně nedokončí. Mnoha Izraelcům se v hlavě sepnul spínač, který se nesepnul od holokaustu. Nikdy od holokaustu totiž nezemřelo tolik Židů za jediný den jako 7. října 2023. Toto bude mít velké následky a tyto následky ve finále ponese i íránské vedení, protože to je kořen toho všeho zla. Írán dlouhodobě podporuje síly, které stojí proti Izraeli, a to včetně Hamásu. Izraelci neodpouštějí a nezapomínají. Nikdy“, říká v exkluzivním rozhovoru pro Armádní noviny vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Jak velký šok pro Vás osobně bylo zjištění, že teroristé z Hamásu v sobotu 7. října 2023 velmi brutálně a bohužel úspěšně zaútočili na Izrael, který byl vůči tomuto jejich útoku zcela nepřipraven?
Úplně na začátku v prvních hodinách, kdy se zdálo, že se jedná o něco srovnatelné s tím, co se již odehrávalo dříve, tak jsem to trochu zlehčoval, a vnímal to tak, že to bude opět velmi malá omezená akce. Že Izraelci to Hamásu vrátí a „pojede se dál“. Postupně ale začalo vycházet najevo, že tohle je něco daleko většího a rozsáhlejšího, a ve finále se ukázalo, že i co do počtu obětí, je tento útok mnohem horší než jakýkoli předchozí. Osobně mne pak velmi zasáhlo, když začaly vycházet najevo extrémně brutální násilné činy, kterých se teroristé z Hamásu dopustili, neboť to je něco skutečně bezprecedentního. Že se islámští teroristé chovají hrozně, to jsme měli možnost vidět již v podání Islámského státu, ale to, čeho se v říjnu dopustili během dvou dnů teroristé z Hamásu, tak to v brutalitě překonalo i Islámský stát. Následně začalo být patrné, jak se změnil diskurs izraelských médií i sociálních sítí. Zjednodušeně lze říci, že tam vždy existovaly dva proudy – jeden volal po nějaké umírněnosti, jednáních, kompromisech, lze ho označit jako levici, a na druhé straně byl ten spíše pravicový přístup, ten silový, tvrdý. A ten první kompromisní proud po tom útoku téměř zmizel. Izrael byl vždy politicky turbulentní a polarizovaný, nicméně Hamás ho dokázal svojí brutalitou a bestialitou dokonale sjednotit.

Izraelská zpravodajská služba Mosad a kontrarozvědná bezpečnostní služba Šin Bet mají v celosvětové bezpečnostní komunitě výrazné renomé – jak se proto podle Vás mohlo stát, že se Hamásu podařilo tak rozsáhlý koordinovaný útok před těmito službami utajit? Nebo snad nepodařilo, ale izraelští politici své zpravodajce neposlouchali?
Zřejmě to byla kombinace obojího. Objevilo se několik tezí a předpokládám, že žádná z nich nebude úplně nesmyslná nebo vylhaná a že na všem bude asi něco pravdy.

První teze je, že vedení Hamásu přípravu útoku velmi pečlivě utajovalo, nepoužívali elektronickou komunikaci a vše řešili osobně nebo přes kurýry. Trochu podobné tomu, jak komunikoval Usáma bin Ládin, když byl schovaný v Abbottábádu. Takže Izraelci neměli co odposlouchávat.

Druhá teze je o tom, že Izraelci do značné míry asi omezili lidské zpravodajství, ten humint, protože se domnívali, že Hamás už není tak nebezpečný. Možná kdyby měli lidi na těch volných místech, tak by dokázali něco zaregistrovat, ale nepovedlo se jim to.

Třetí teze, že Izraelci něco zřejmě zaznamenali, podle některých zpráv pár hodin předtím měli k dispozici nějaké indicie, že něco velkého začíná, a stihli do míst útoků přesměrovat i nějaké pohotovostní jednotky, ale tyto jednotky byly příliš slabé na to, aby mohly celkový nápor Hamásu zastavit.

A teze číslo čtyři, že selhali politici. Je dost možné, že zpravodajské služby nějaké informace měly, předložily je politikům, a buď informace působily vágně a nejednoznačně, nebo politici těmto informacím nevěnovali adekvátní pozornost, a to i z důvodu, že politický život v Izraeli byl do tohoto útoku dost polarizovaný.

Mohlo tedy dojít jak k tomu, že selhali zpravodajci, tak i politici. Nicméně to se časem dozvíme, základní teze vždy vyjdou najevo. A nepochybně to bude mít v Izraeli nějaké velké personální důsledky. Stejně tak jako po jomkippurské válce. To byla doba, která ukončila dominanci izraelské levice a přivedla k moci izraelskou pravici. Po jomkippurské válce vyšlo také najevo, v čem kdo selhal, kdo udělal chyby a kdo ne. Velmi často je tradovaný mýtus, že Izraelci tehdy vůbec neměli žádné informace a že to pro ně bylo absolutní překvapení. Ale to není tak úplně pravda. Izraelci ty informace získali, ale pouze několik hodin před útokem. Arabové zaútočili 6. října 1973 a večer 5. října izraelské zpravodajské služby měly informace, kdy s jistotou věděly, že útok přijde. Vojáci proto žádali tehdejší premiérku Goldu Meirovou, aby jim povolila preventivní úder, kterým začátku války dokážou předejít a dokážou útočníky zlikvidovat, ale Meirová řekla, že druhý preventivní úder za šest let by svět Izraeli neodpustil, že v roce 1967 to sice prošlo, ale podruhé už by to projít nemuselo. Rozhodla proto, že se musí první úder vydržet, Izraelci musejí zatnout zuby a poté je Američané zachrání. A to se také stalo. Američané spustili velký letecký most a dodávali Izraeli první poslední. A tehdejší americký prezident Richard Nixon, ať se mu může vytýkat ledasco, tak měl tehdy naprosto rozhodný postoj, který zásadně přispěl k izraelskému vítezství. Ale po ukončení jomkippurské války všichni museli odejít – vedení zpravodajských služeb, armády a nakonec i Meirová, která za to vše nesla politickou odpovědnost.

Nicméně i když hodně odborníků tvrdí, že tohle bude konec Benjamina Netanjahua, tak já bych ho úplně nepodceňoval, je to přeci jen velmi zkušený politik a politické hry ovládá velmi dobře. Nicméně, že k nějakým následkům jak v politické sféře, tak i v silových složkách dojde, stejně jako před padesáti lety, je nepochybné. Průzkumy zároveň hovoří i o tom, že Izraelci si přejí, aby se po skončení války konaly volby.

V jednom z rozhovorů orientalista Petr Pelikán uvedl, že Írán nepředstavuje pro Izrael hrozbu jaderného holokaustu, ale že mnohem větší hrozbou je, že Írán může pomocí svých četných spojenců ze sousedství Izraele, i uvnitř něj, eskalovat ozbrojené akce, což v dlouhodobé perspektivě může vést až ke zničení Izraele. Aktuálně Izrael čelí nejen útokům Hamásu, ale i odstřelování ze strany Hizballáhu nebo šíitských jemenských Hútíů. Jakou Írán z pohledu vojenské analytiky sehrál úlohu v útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023? A jakou pozici může či bude Írán v následném vývoji tohoto konfliktu zastávat?
Já jsem velmi důrazně přesvědčen, že Izrael nikdy nedovolí, aby Írán získal jadernou zbraň. A to i za předpokladu, že by to mělo znamenat plnohodnotnou konvenční válku Izraele s Íránem. Izraelci to prostě nedovolí.

Druhá věc je, že Írán vybudoval takzvanou „Osu odporu“, kam patří různí státní i nestátní aktéři, kteří jsou navázáni na Teherán a pracují v jeho prospěch proti Izraeli. Což je Asadova Sýrie, pak různé šíitské skupiny v Iráku, libanonský Hizballáh, Hamás, Palestinský islámský džihád, jemenští Hútíové a další. Například co se týká těch Hútíů, tak tito provedli několik útoků proti Izraeli po různých trasách, vypustili nějaké rakety, nějaké střely s plochou dráhou letu, nějaké balistické rakety, ale žádná z nich Izrael nezasáhla. Něco sestřelili Američané nad Rudým mořem, něco údajně sestřelili Saúdové nad svým územím a minimálně dvě rakety sundal izraelský systém Arrow 3, což byl mimochodem první příklad, kdy byla v boji sestřelena balistická raketa s takovýmto dosahem a první příklad úspěšného zásahu čehokoli ve vesmíru. A jsem přesvědčen, že žádný z těchto útoků nezůstane bez odvety.

Co se týká Íránu, tak Írán se dlouhodobě snaží různé výše uvedené aktéry využívat proti Izraeli. To, jak Hamás 7. října postupoval, to byl v podstatě postup podle návodu, který v loňském roce zveřejnil íránský generál, který řekl, že pokud Hamás bude pouze odpalovat rakety na Izrael, tak tím jej nezničí. Ale pokud zaútočí i na zemi, způsobí ztráty, krveprolití a vyvolá chaos, tak se sionistický režim zhroutí. Tohle ovšem ukazuje na to, že oni naprosto nechápou mentalitu izraelské společnosti. Že když se začne střílet, tak Izraelci při sobě drží jako nikdo jiný. Izrael sice zakolísal v té rozhodné chvíli, ale hned další den už se rozjela mobilizace, kdy dokázali velmi rychle mobilizovat přes 300 000 vojáků, a toto byl zase ten starý dobrý Izrael, který známe. Tedy je bezpochyby, že v tom Írán má prsty. Pomáhali naplánovat útočné akce, cvičí Hamás, financují Hamás, vyzbrojují Hamás, jsou v tom prostě namočeni opravdu hodně. A není ani tak podstatné, jestli se podíleli na plánování tohoto konkrétního útoku, ale prostě dlouhodobě Írán podporuje síly, které stojí proti Izraeli, a to všemi možnými způsoby. A teď se ukázalo, že dokud bude v Íránu vládnout stávající režim, tak Izrael nebude mít klid. Tohle již překročilo veškeré tolerovatelné hranice, a proto dojde k tomu, že Izraelci začnou postupně likvidovat „Osu odporu“. Izraelci íránský režim buď zlikvidují nakonec, nebo se rozhodnou, že jej vyřídí hned, protože bez Teheránu se ten zbytek osy zhroutí.

Otázka je, jak to bude přesně probíhat, ale spoustě Izraelců se v hlavě sepnul spínač, který se nesepnul od holokaustu. Nikdy od holokaustu nezemřelo tolik Židů za jeden den jako 7. října 2023. Takže to bude muset mít nějaké velké následky a tyto následky ve finále ponese íránské vedení, protože to je kořen toho všeho zla. Íránci jako takoví jsou vysoce kulturní vyspělý národ, se kterým máme mnoho společného, protože Slovani původně přišli i ze severního Íránu, ale ten režim, který tam aktuálně vládne, tak ten bude muset být eliminován. Protože dokud tam bude vládnout současný režim, tak nebude mít ani Izrael, ani svět klid.  A domnívám se, že íránskému vedení už možná začíná postupně docházet, že Izrael se nezhroutil a že nepřestane, dokud nedokončí kompletní odvetu. Tedy že Izraelci po íránských představitelích půjdou tak, jako šli po nacistech, které přestali pronásledovat až někdy v 80. letech, když bylo zřejmé, že hodně z nich již zemřelo přirozenou smrtí. A stejně tak šli po teroristech ze zářijového masakru v Mnichově v roce 1972. Izraelci neodpouštějí a nezapomínají. Nikdy.

Na jaké úrovni jsou aktuálně vzájemné vztahy Izraele a Ruska, potažmo Izraele a Ukrajiny?  Rusko, donedávna bráno jako spojenec Izraele, totiž čím dál častěji vypouští směrem k Izraeli naprosto absurdní tvrzení o aktuálně vedené válce Izraele vůči Hamásu a dokonce přijímá zástupce této teroristické organizace na oficiální diplomatické úrovni. Ukrajina naopak Izrael v jeho obranné válce vůči teroristům plně podporuje, byť Izrael jí nikdy takto otevřenou podporu nevyjádřil.
Útoky Hamásu ze 7. října změnily hodně. A vztahy Izraele a Ruska jsou jedna z věcí, která se tím také změnila. Já se přikláním k tomu, že možná dokonce prošly nevratnou změnou. Někdejší historické strategické partnerství Izraele a Ruska se rozpadá. Je zřejmé, že mezi Vladimírem Putinem a Benjaminem Netanjahuem existovalo něco jako osobní chemie. Bylo poznat, když se tito dva osobně potkali, že si na osobní rovině sedli, že se prostě měli „rádi“. Putin má k Izraeli intuitivně pozitivní vztah, protože Putin respektuje sílu a Izrael si pozici, kterou má, vybudoval díky síle. Tedy i z tohoto důvodu před lety došlo k navázání vztahů mezi Izraelem a Ruskem – vztahů, které dávaly smysl.

Ale teď se Rusko zapletlo do války na Ukrajině, v čemž mu Izrael nikterak nepomůže, a Rusko se čím dál více přiklání na stranu nepřátel Izraele. A je dost možné, že pokud budou Rusové v protiizraelské rétorice pokračovat, tak to může mít i za následek to, že Izrael změní svůj postoj vůči válce na Ukrajině. A buď začne Ukrajině dodávat zbraně přímo, nebo dovolí, aby jiné země dodávaly Ukrajině zbraně izraelské. Což by mohlo být zajímavé, protože mnoho zemí Evropy vlastní izraelské protitankové střely Spike, které by Ukrajinci nepochybně mohli využít. A pokud by Izrael kývl na to, že by Ukrajině dodával systém Iron Dome, tak to by byl pro Ukrajinu velký přínos. Těch možností je celá řada. A pokud by Izrael začal vykonávat odvetu vůči Íránu, že by například zasáhl tamější továrnu na výrobu sebevražedných dronů, tak by to Ukrajině také velmi pomohlo. Samozřejmě záleží, jaká bude v Izraeli další politická sestava. Až bude Hamás eliminován a proběhnou nové volby, tak může jiná politická garnitura vůči Ukrajině zaujímat přátelštější postoj než ta stávající. A vůči Rusům to naopak může začít být postoj nepřátelský. Nicméně postoj izraelské veřejnosti je naprosto jasný již nyní – izraelská veřejnost podporuje Ukrajinu.

Před cca třemi týdny jste v jednom ze svých rozhovorů zmínil, že Američané zřejmě posílají do oblasti svoje speciální jednotky, aby Izraelcům pomohly při osvobozování rukojmí. Nyní se mediálně spekuluje o tom, že v Izraeli již speciální jednotky Delta Force a Navy SEALs opravdu jsou. Jaká je, i s ohledem na tyto skutečnosti, šance na osvobození Hamásem zadržovaných izraelských rukojmí?
Šance na záchranu některých rukojmí určitě je. Některé se již zachránit podařilo. Izraelci společně s Američany v tomto smyslu vyvíjejí obrovské snahy, jak ty viditelné, tak ty neviditelné, snaží se jak metodami jednání, tak i ozbrojenými zásahy. Prosákly již informace, že probíhala a nadále probíhají nějaká jednání, která zprostředkovává Katar.

Zde nutno vzít v potaz, že Hamás není absolutní mocenský monolit, existují v něm různé proudy a frakce. Jsou tam lidé, které je možno zkorumpovat, jsou tam lidé, na které je možné nějakým způsobem zatlačit, a Izraelci udělají „první poslední“, aby rukojmí zachránili.

Například v 80. letech Hizballáh unesl poprvé, a nutno dodat, že také naposledy, sovětského diplomata. Únosci však měli smůlu v tom, že v sousední Sýrii byla zrovna na cvičení speciální jednotka KGB Alfa. Tato se obratem přemístila do Bejrútu, odchytla jednoho z členů Hizballáhu a po použití „nekonvenčních metod“ jeho tělo vrátila Hizballáhu zpět se vzkazem, že má 24 hodin na propuštění jejich diplomata, a to živého a zdravého. Za několik hodin byl sovětský diplomat ze zajetí propuštěn. Na Středním východě se prostě respektuje větší síla. 

V Gaze vyrůstají děti, které již od útlého věku chodí s rodiči veřejně podporovat Hamás, část z nich se pak v generačních cyklech přímo „rekrutuje“ na teroristy. A že obyvatelé Gazy s Hamásem velmi výrazně sympatizují, je vidět na různých záběrech, ať již televizních nebo těch, které sami pořizují a umísťují na sociální sítě. Oslavují brutalitu, se kterou Hamásníci vraždí, mučí nebo znásilňují nevinné izraelské ženy a děti. A Západ přesto do Gazy posílá nemalou finanční podporu a humanitární pomoc. Evropská unie dokonce nedávno pomoc pro Pásmo Gazy navýšila. A k tomu se OSN či některé západní lidskoprávní organizace obyvatel Gazy opětovně hlasitě zastávají a aktuálně z nich dělají oběti „zlého“ Izraele. Vůbec přitom ale nereflektují, že to byl Hamás, který neuvěřitelnou brutalitou proti neozbrojeným civilistům rozpoutal tuto válku (a nejen tuto), a že obyvatelé Pásma Gazy tuto brutalitu oslavovali v ulicích. Není proto takovýto západní přístup ke Gaze mírně řečeno „západní natvrdlostí“?
Souhlasím. V tomto bych se já osobně přidržel jedné z hlavních zásad při analýze informací, která zní „Nikdy, nikdy, nikdy nehledejte zlý úmysl za něčím, co se dá vysvětlit obyčejnou lidskou blbostí.“ Hamás kdysi vyhrál v Gaze volby i proto, že měl pověst, že on je ten „čistý a nezkorumpovatelný“, zatímco Fatah vládnoucí na Západním břehu je zkorumpovaný velmi výrazným způsobem. Nicméně za ty roky, co Hamás vládne, tak už je zkorumpovaný úplně stejně jako Fatah. A to, jakým způsobem se v Gaze odklánějí peníze určené pro humanitární projekty a že se z nich následně buduje vojenský potenciál Hamásu, je naprosto zřejmé. Evropská unie tam měla přestat posílat finance už dávno.

Kde se vzala brutalita a bezcitnost, kterou aktuálně předvedli Hamásníci vůči nevinným a neozbrojeným izraelským civilistům? A jak by se mělo dle názoru vojenského a bezpečnostního analytika postupovat vůči přistěhovalcům oslavujícím v centrech západních demokratických měst zrůdnou brutalitu, aby to pro ně byl jasný signál, že takovéto chování jim Západ tolerovat nebude? V poslední době mám totiž pocit, že Západ je svými nepřáteli vnímám nikoli jako silný a rozhodný soupeř, ale spíše jako dekadentní zbabělec.
Mentalita celého Středního východu je o tom, že se tam respektuje jedině síla, jednotlivý lidský život tam nemá hodnotu. A to platí jak pro životy nepřátel, tak i pro životy vlastní lidí. Je potřeba si uvědomit jednu věc. To jakou hodnotu na Západě přikládáme jednotlivému lidskému životu, který má pro nás obrovskou cenu, to je pouze západní specifikum, toto nikde jinde není. Dokonce ani v Rusku, které si občas snaží hrát na evropskou zemi, je zřejmé, že se hodnota lidského života nebere tak vážně jako u nás. My bychom si měli uvědomit, že my jsme v tomto výjimka. Že ve většině světa, ve většině kultur, nemá život jednotlivce zdaleka takovou cenu, kterou mu přikládáme na Západě, což vychází z  antického, židovského a křesťanského hodnotového ukotvení. To je také důvod, proč Hamás v podstatě vítá každého vlastního zabitého civilistu, protože ho může využít v propagandistické válce. To je něco, co je západnímu myšlení zvrácené, ale z pohledu například Hamásu je to normální.

Co se týká těch oslav násilí v západních městech, tak já bych začal s masovými deportacemi těchto imigrantů. Není jiná možnost. Domnívám se, že množství imigrantů a jejich potomků v řadě západních zemí už překročilo 10 procent populace – v Německu, ve Francii, v Belgii, ve Velké Británii, ve Švédsku atd., takže tento problém už nenásilné řešení nemá. Dle mého názoru to skončí nějakým válečným střetnutím, něčím jako občanskou válkou, a dost možná to začne na jihu Francie. Byly už prognózy, kdy takovýto scénář egyptská rozvědka predikovala na rok 2022 či 2023. Předpokládám, že kdyby nevypukla válka na Ukrajině, tak možná řešíme občanskou válku ve Francii. Ale ta stále ještě může klidně začít, není to vyloučeno.

Nenásilné vyústění této situace podle mne není prostě možné. Pořád má platit, že stát má výsostné právo rozhodnout o tom, kdo na jeho území přijde. Pokud na jeho území přijde někdo nelegálně, tak má být deportován, pokud tedy samozřejmě nemá nějaký specifický důvod, jako politický azyl a podobně. A dále pokud se někdo nechová v souladu s hodnotami státu, ve kterém se nachází, tak by se mu mělo odebrat občanství a deportovat jej. Kde je vůle, je i cesta. Až bude politická vůle, tak se jistě najde metoda, jak toto provést. Nicméně již je vidět, že se diskurs vůči imigrantům začíná v řadě západních zemí otáčet, například v Německu nebo ve Švédsku. Švédsko bylo jednou z nejpohodovějších zemí v Evropě a teď tam v ulicích běžně probíhají války gangů složených z imigrantů.

V České republice mělo v říjnu proběhnout plánované jednání českých a izraelských vládních představitelů, které bylo s ohledem na válečný stav v Izraeli zrušeno. Může České republice v souvislosti s její významnou dlouhodobou podporou Izraeli, a například i s ohledem na plánovanou výstavbu vývojového, výrobního a výcvikového centra ze strany izraelského dronového koncernu ELBIT Systems na českém území, hrozit nějaké výrazné nebezpečí ze strany nepřátel Izraele?
Česká republika je na cestě znovu se vrátit mezi zbrojní velmoci. Naprosto jednoznačně je to vidět, máme velké výrobní a servisní kapacity, které velmi rychle rozšiřujeme, máme mnoho schopných odborníků. Ukazuje se, že v řadě ohledů jsme schopni se vyrovnat mnohem větším a bohatším státům. Naprosto bezprecedentně podporujeme Ukrajinu, což je něco, co má obrovský ekonomický impakt. Český zbrojní průmysl za rok 2022 zdvojnásobil obrat a jsme na cestě jej zněkolikanásobit, takže je zřejmé, že tohle bude opravdu velké. Dalo nám to obrovskou prestiž a image. A spíše nyní narážíme na strop, že nejsme schopni ty kapacity rozšiřovat dost rychle, abychom mohli uspokojit všechnu poptávku. Také je již veřejně známo, že s trochou štěstí se v České republice za pár let vybuduje výrobní linka na tanky Leopard 2. Němci u nás vybudují druhou výrobní linku a my budeme vyrábět Leopardy 2 nejen pro naši armádu, ale i pro další uživatele. Jedná se o tom již od jara letošního roku, sice to ještě chvíli potrvá, ale zájem zapojit český průmysl do výroby tanků Leopard 2 tady je. Dále se v České republice plánuje vybudovat jednak středisko toho ELBITU, ale také výcvikové středisko pro výcvik pilotů letadel F-35, což je další významná věc.

Tedy Česká republika je na cestě vrátit se mezi zbrojní velmoci, což ovšem zároveň znamená, že na našem území bude spousta lákavých cílů pro nepřátele těch, kterým budeme zbraně dodávat. Už dnes jsme cílem pro Rusko a kauza Vrbětice dokazuje, že nejen potenciálním, ale i reálným. Tedy je nutno počítat s tím, že takové objekty se mohou stát terčem pokusů o útok, což logicky znamená, že se bude muset zároveň investovat do jejich celkové ochrany. Postavení zbrojní velmoci sebou nese i takováto rizika, kterým budeme muset čelit. Přičemž mezi lidmi z oblasti bezpečnosti kolují zvěsti, že v minulosti již byly identifikovány, a dokonce i zmařeny, plány teroristických útoků na židovské cíle v České republice, a to právě kvůli podpoře Izraele.

Děkuji Vám za rozhovor.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pro a proti amerických finančních sankcí proti Hizballáhu

Libanonské hnutí Hizballáh je mnohými označováno za teroristické. Tento pohled však neplatí ...

Kdo je kdo: Svět reaguje na vojenský útok Hamásu proti Izraeli

Palestinská skupina Hamás v sobotu zahájila za poslední roky největší vojenský útok proti Izraeli. ...

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...

Městské bojiště Gaza: Hamás se na izraelský útok připravoval deset let

Izrael, toho času ve válečném stavu, právě provádí to, co umí jen málokterá země na světě. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • ZDKO
  12:04 17.11.2023

  V Pásmu Gazy jsme našli íránské rakety, hlásí izraelská armáda. "Podle webu The Times of Israel tam našla rakety íránské výroby Badr-3, drony a další zbraně. Badr-3 má podle ...Zobrazit celý příspěvek

  V Pásmu Gazy jsme našli íránské rakety, hlásí izraelská armáda.

  "Podle webu The Times of Israel tam našla rakety íránské výroby Badr-3, drony a další zbraně. Badr-3 má podle webu dolet 160 kilometrů a výbušnou hlavici o váze 250 kilogramů."

  Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

 • Thorn
  22:13 13.11.2023

  Zdá se že za pár let už nebude Západ brán jako příklad pro ostatní národy co se bezpečnosti a stability týče Jestli ony státy nezačnou aktivně řešit problémy s agresivními ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se že za pár let už nebude Západ brán jako příklad pro ostatní národy co se bezpečnosti a stability týče
  Jestli ony státy nezačnou aktivně řešit problémy s agresivními migranty je dost možné že se s něj stane "malý střední východ"Skrýt celý příspěvek

 • ZDKO
  17:42 13.11.2023

  Téma tohoto rozhovoru ve velmi aktuální. Níže odkaz na podobný text na dané téma. *Evropa je pod útokem lidí, kteří ji chtějí zničit, a nezmůže se na víc než na vyděšené ...Zobrazit celý příspěvek

  Téma tohoto rozhovoru ve velmi aktuální. Níže odkaz na podobný text na dané téma.

  *Evropa je pod útokem lidí, kteří ji chtějí zničit, a nezmůže se na víc než na vyděšené kvokání*

  "Namísto jasného a tvrdého odsouzení jsme jen svědky vyděšeného pobíhání a kvokání, ve snaze nikoho nedej bože neurazit. Asi ani příliš nepřekvapí, že šaškovskou čepici, jako jeden z prvních, neváhal zdvihnout mistr světa v telefonování s diktátory – francouzský prezident Emanuel Macron. Ten namísto řešení toho, že velká část „dětí republiky“, jak v minulosti často označoval řádící výrostky z řad přistěhovalců, ve skutečnosti chce zničit rovnost, volnost, bratrství ve své zemi, protože jim tato slova vůbec nic neříkají. A ve svém vystoupení opět mistroval Izrael a poučoval ho, jak má vést bojové operace."

  Více k tématu na:

  https://www.novinky.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   20:25 13.11.2023

   Ale to je zajímavé, ještě nedávno každý kdo se postavil proti přivandrovalcům byl dehonestován. Ať politik či prostý občan dostal nálepku tu xenofoba či rasisty nebo dokonce ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale to je zajímavé, ještě nedávno každý kdo se postavil proti přivandrovalcům byl dehonestován.
   Ať politik či prostý občan dostal nálepku tu xenofoba či rasisty nebo dokonce nácka.
   Výsledky se dostavily.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    12:46 14.11.2023

    Před měsícem tohle hlásal "nácek" Okamura a řešilo se, jak ho eliminovat z veřejného prostoru. Je to fakt sranda, jak najednou ti samí, co to odsuzovali, hlásají mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

    Před měsícem tohle hlásal "nácek" Okamura a řešilo se, jak ho eliminovat z veřejného prostoru. Je to fakt sranda, jak najednou ti samí, co to odsuzovali, hlásají mnohem radikálnější myšlenky.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   13:50 14.11.2023

   Pravda je krutá: Islám je součást Francie a Macron musí brát ohledy na politické názory Muslimů ve své zemi, aby nedošlo k občanské válce. Tak prosté to je.

   Pravda je krutá: Islám je součást Francie a Macron musí brát ohledy na politické názory Muslimů ve své zemi, aby nedošlo k občanské válce. Tak prosté to je.

   • danny
    14:18 14.11.2023

    Poslední, co Francie a potažmo EU potřebuje je, aby tam vypukla občanská válka. Myslím že Česká republika je zářným příkladem toho, kam silácké plácání pro ukojení domácích elit ...Zobrazit celý příspěvek

    Poslední, co Francie a potažmo EU potřebuje je, aby tam vypukla občanská válka. Myslím že Česká republika je zářným příkladem toho, kam silácké plácání pro ukojení domácích elit vede. Když pak některá hrdinská vyjádření, co nasbírají hodně lajku na Twitteru dorazí k uším zahraničních diplomatů a pak najednou Pojar musí jezdit žehlit vztahy do Číny, kdo bude vytírat rozlité mléko v arabském světě a v severní Africe se ještě neví. Ale např. tu ropu asi od někoho budeme muset brát, pokud nechceme potupně prosit Rusko.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     10:28 15.11.2023

     Jj, někdy je lepší myslet si svoje a žádná teatralni gesta nedělat.

     Jj, někdy je lepší myslet si svoje a žádná teatralni gesta nedělat.

   • Kalessin
    15:18 14.11.2023

    Řekl bych, že kromě vnitropolitických faktorů hraje značnou roli i možný prodej Rafalů Saudům a možná i dalším státům v ...Zobrazit celý příspěvek

    Řekl bych, že kromě vnitropolitických faktorů hraje značnou roli i možný prodej Rafalů Saudům a možná i dalším státům v regionu.

    https://www.reuters.com/busine... Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:36 13.11.2023

  Texty Lukáše Visingra čtu dlouho a rád. Nicméně musím říct, že se poslední dva roky ze střízlivého tónu posunuly mírně do nekritického fandění správné straně. Na jaře tohoto roku ...Zobrazit celý příspěvek

  Texty Lukáše Visingra čtu dlouho a rád. Nicméně musím říct, že se poslední dva roky ze střízlivého tónu posunuly mírně do nekritického fandění správné straně. Na jaře tohoto roku viděl hroutící se ruskou armádu, Ukrajinu vybavenou vším, co potřebuje dobývající Krym.

  Podobně mi určitá umírněnost chybí v tomto rozhovoru. Z čistě vojenského pohledu není o nadřazenosti IDF nad Hamásem, případně Hizballáhem, Syrskou armádou, Íránskými milicemi, revolučními gardami atd... pochyb. Na druhou stranu není pochyb o tom, že i jen současná operace v Gaze bude pro IDF znamenat ztráty. Bolestivé ztráty. IDF spotřebovává nemalé množství munice (o omezených zásobách střel pro PVO asi mluvit nemusím) a rozhoření konfliktu s každým dalším hráčem zvyšuje riziko, že něco dojde. Prostě, jak se říká, hodně psů, zajícova smrt. Ostatně nepříjemný by pro Izrael byl už jenom konflikt na dvou frontách.
  O dopadech na ekonomiku ani nemluvím, už dnes dostává Izraelské zemědělství, průmysl, cestovní ruch atd... tak zabrat, že se z toho bude vzpamatovávat roky. Např. se dá těžko počítat s rychlým návratem desetitisíců zahraničních dělníků.

  Takže pokud to vezmeme z pohledu fanouška bojové techniky, nemůže skončit operace v Gaze jinak, než spektakulárním vítězstvím se spoustou dechberoucích videí vítězné IDF. Jak ztráty, propad ekonomiky, zhoršenou bezpečností a diplomatickou situaci absorbuje izraelská společnost, která si začne klást otázky, proč se vše muselo takto vyhrotit, je víc než nejisté. A to se nebavíme o průšvihu, který na ruinách Gazy vyroste zcela nevyhnutelně. Přes milion lidí nemá kde bydlet, co pít a co žrát. Tam asi sklony k radikalizaci nezmizí. Plus vztahy s Jordánskem, Saúdy a Egyptem budou jen vzkvétat...

  Píšu to trochu bez ladu a skladu, ale nějak v jakémkoli výsledku vidím pro Izrael víc negativ, než pozitiv a zatím jsem od žádného z politiků neslyšel ani náznak nějakých úvah o demage control, zatím spíš přiostřují.

  Takže když pak tady čtu prohlášení, že se Izrael úplně v klidu pustí do konvenční války s Íránem, tak to ve mně vyvolává určité pochybnosti. Jako fakt tam vlítnout a svrhnout režim? Jak by to prakticky Izrael realizoval? (Íránců je 80 milionů, mají obrovskou zemi, která je dost daleko). No a pak mě dostala představa, že Íránci nerozumí mentalitě Izraelské společnosti. Ale no tak...

  Ještě bych poněkud zpochybnil význam případné podpory Izraele Ukrajině. Fakt v situaci, kdy jí hrozí raketové útoky Hizballáhu a milic ze Sýrie někomu pošle Iron Dome? Dost pochybuju. Předpokládám, že nálada v nejbližším roce nebude příliš nakloněna nějakému dělení se o omezené zdroje. I kdyby vše skončilo jen vyčištěním Gazy, bude chvíli trvat, než armáda doplní sklady, nahradí zničenou nebo opotřebenou techniku.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   13:21 13.11.2023

   Ohledně nekriticky psaných článků máte pravdu,ale zase není jediný kdo píše stylem"přání otcem myšlenky". Samozřejmě veškerá izraelská technologická nadřazenost plyne s dlouhodobé ...Zobrazit celý příspěvek

   Ohledně nekriticky psaných článků máte pravdu,ale zase není jediný kdo píše stylem"přání otcem myšlenky".
   Samozřejmě veškerá izraelská technologická nadřazenost plyne s dlouhodobé podpory ze strany Spojených států a finanční podpora přichází i mimo oficiální sféru.Skrýt celý příspěvek

   • Kalessin
    17:27 13.11.2023

    Vaše schopnost stát na špatné straně je obdivuhodná. Když si vzpomenu na vaše působení v diskuzi o Ukrajině a projdu si vaše příspěvky v diskuzi o Izraeli říkám si, že od ...Zobrazit celý příspěvek

    Vaše schopnost stát na špatné straně je obdivuhodná. Když si vzpomenu na vaše působení v diskuzi o Ukrajině a projdu si vaše příspěvky v diskuzi o Izraeli říkám si, že od superpadoucha vás dělí jen jedna malá nehoda v laboratoři.

    Na tu technologickou podporu USA se také nedá svádět úplně všechno. Na severu Izraele je řada velmi úspěšných technologických firem a výzkumných ústavů, které se nezabývají jen novými recepty na falafel a i v počtu start-upů se jedná o velmi nadprůměrnou zemi.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     13:17 14.11.2023

     Šmankote, to se musím omluvit, že nesdílím tvůj jednoduchý,ale určitě správný světonázor.

     Šmankote, to se musím omluvit, že nesdílím tvůj jednoduchý,ale určitě správný světonázor.

  • flanker.jirka
   16:02 13.11.2023

   U českých představitelů ohánějících se svobodou a demokracií se dost často setkáváme s nekritickým náhledem na problémy středního východu, kdy hájí Izrael a naprosto okatě přehlíží ...Zobrazit celý příspěvek

   U českých představitelů ohánějících se svobodou a demokracií se dost často setkáváme s nekritickým náhledem na problémy středního východu, kdy hájí Izrael a naprosto okatě přehlíží to, že ten spor není černobílý. Má-li se Izrael považovat za demokratickou zemi ctící mezinárodní právo, chartu OSN, tak se musí chovat jinak než nyní v gaze. Hrají evropské poháry ve fotbale, ale zbytek řeší jako asiati. Bohužel, jediný, kdo je může "usměrnit" v jejich přístupu jsou USA a těm se do toho moc nechce.
   Ale zkuste si představit hypotetický příklad, když by arabské jaro dopadlo podle představ Evropanů a státy středního východu by měly mezinárodně uznané vlády vzešlé z opravdu demokratických voleb. Kdo by donutil Izrael opustit všechna jím okupovaná území? A to se zde hraje stále, byli ochotni vrátit sinaj Egyptu za mírovou smlouvu, to vošem neudělají v případě golan, protože nejde o poušť, ale o zdroj vody. Tak že se tam budou pořád mlít a udržovat stav takový, aby zbrojaři nebyli bez práce a izrael bez zdrojů.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   17:15 13.11.2023

   No predstava, že Izrael "nedovolí jadrovú zbraň Iránu" je dosť naivná ... Irán je "ťažká váha" v regióne a prípadný konflikt s Iránom by bol náročný i pre veľmoc rádu USA. Irán ...Zobrazit celý příspěvek

   No predstava, že Izrael "nedovolí jadrovú zbraň Iránu" je dosť naivná ...

   Irán je "ťažká váha" v regióne a prípadný konflikt s Iránom by bol náročný i pre veľmoc rádu USA.

   Irán ju môže získať i napr. s technologickou pomocu Ruska ... a Izrael s tým nič nespraví. Jednoducho je to tak ... ak budú chcieť duchovní jadrovú zbraň a dajú tomu prioritu tak ju budú mať a Izrael im to tak môže akurát skomplikovať, ako sa už v minulosti pár krát stalo.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    18:56 13.11.2023

    Izrael už jednou vytáhl své atomovky ze sklepa. Může to udělat i podruhé a přeměnit íránská jaderná zařízení na pokusné střelnice. To je ten pravý důvod, proč USA proti Izraeli ...Zobrazit celý příspěvek

    Izrael už jednou vytáhl své atomovky ze sklepa. Může to udělat i podruhé a přeměnit íránská jaderná zařízení na pokusné střelnice. To je ten pravý důvod, proč USA proti Izraeli nikdy nevystoupí. Pandorina skříňka by se mohla otevřít.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     12:49 14.11.2023

     Jasně, z aktivace jádra budou v Bílém domě úplně nadšeni. Lukáš V. však v rozhovoru mluví o plnohodnotné konvenční válce. A já se proto celkem normálně ptám Jak? Ano, víme, že je ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasně, z aktivace jádra budou v Bílém domě úplně nadšeni. Lukáš V. však v rozhovoru mluví o plnohodnotné konvenční válce. A já se proto celkem normálně ptám Jak? Ano, víme, že je schopen zorganizovat kovbojský útok na nějaké zařízení, event. teroristický útok na jaderné vědce nebo hacknout nějakou elektrárnu. Ale jako fakt konvenční válku?Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:33 14.11.2023

     tak spotřebuje své hlavice a otevře pandořinu skříňku, kterou se bojí použít i putin xi nebo kim. Jak asi dopadne potom jeho podpora na mezinárodním poli? Budou stále naříkat na ...Zobrazit celý příspěvek

     tak spotřebuje své hlavice a otevře pandořinu skříňku, kterou se bojí použít i putin xi nebo kim. Jak asi dopadne potom jeho podpora na mezinárodním poli? Budou stále naříkat na to, že je chtěli němci vymazat a hrát si na jediné oběti druhé světové války? Co na to řekne muslimský Pakistán?Skrýt celý příspěvek

     • danny
      21:12 14.11.2023

      Jako mě to vždycky fascinuje, jak někdo s lehkým srdcem vypouští tyhle úvahy... Jsme prostě mladá, nezralá země s podobně nedospělou populací, takže asi nějak nemáme v krvi vědomí, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako mě to vždycky fascinuje, jak někdo s lehkým srdcem vypouští tyhle úvahy... Jsme prostě mladá, nezralá země s podobně nedospělou populací, takže asi nějak nemáme v krvi vědomí, že překročení některých hranic přináší nechtěné konsekvence. Jinak si to neumím vysvětlit.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:30 15.11.2023

      Co je pro Izrael větší riziko? Ztráta mezinárodní podpory, nebo JZ v rukou íránského režimu?

      Co je pro Izrael větší riziko? Ztráta mezinárodní podpory, nebo JZ v rukou íránského režimu?

     • danny
      17:04 16.11.2023

      liberal shark: jednoznačně ztráta mezinárodní podpory. Bez té může Izrael zaniknout aniž by na něj Írán přímo vystřelil jedinou kulku.

      liberal shark: jednoznačně ztráta mezinárodní podpory. Bez té může Izrael zaniknout aniž by na něj Írán přímo vystřelil jedinou kulku.

 • liberal shark
  22:43 12.11.2023

  Neprekvapilo by mně, kdyby se Izrael krvavě pomstil všem, kdo s tím útokem měl cokoliv společného. Včetně vrcholového vedení Íránu a Kataru. Těm už pojišťovna životní pojištění ...Zobrazit celý příspěvek

  Neprekvapilo by mně, kdyby se Izrael krvavě pomstil všem, kdo s tím útokem měl cokoliv společného. Včetně vrcholového vedení Íránu a Kataru. Těm už pojišťovna životní pojištění nepodepíše.Skrýt celý příspěvek

  • Marek1944
   07:43 13.11.2023

   Nedělat z nich prosím nadlidi. Co jim kdo dovolí, to udělají. Katar je navíc spojencem USA.

   Nedělat z nich prosím nadlidi. Co jim kdo dovolí, to udělají. Katar je navíc spojencem USA.

   • liberal shark
    08:12 13.11.2023

    To je sice pravda, ale to sídlo vedení Hammasu v Kataru spojencem USA není. A sultán se jistě dokáže pružné přizpůsobit situaci.

    To je sice pravda, ale to sídlo vedení Hammasu v Kataru spojencem USA není. A sultán se jistě dokáže pružné přizpůsobit situaci.

    • Marek1944
     12:56 13.11.2023

     Presně tak. Poslouchat se musí.

     Presně tak. Poslouchat se musí.

  • Tesil
   13:27 13.11.2023

   Myslím, že Izrael má nepřátel dost i tak.

   Myslím, že Izrael má nepřátel dost i tak.

   • liberal shark
    14:14 13.11.2023

    Takže když jich pár zlikviduje, situace se nikterak nezhorší.

    Takže když jich pár zlikviduje, situace se nikterak nezhorší.

    • Tesil
     12:41 14.11.2023

     Třeba jako ten zmiňovaný Katar.
     Tak to potom ju.

     Třeba jako ten zmiňovaný Katar.
     Tak to potom ju.

     • liberal shark
      13:41 14.11.2023

      Nepodcenovat bych morální pružnost arabských vládců a jejich schopnost nevidět věci, když se jim to nehodí. Timto charakterovym rysem jsou proslulí. To jen my si tu hrajeme na ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepodcenovat bych morální pružnost arabských vládců a jejich schopnost nevidět věci, když se jim to nehodí. Timto charakterovym rysem jsou proslulí. To jen my si tu hrajeme na nějaké principy a zásady.Skrýt celý příspěvek

   • Kalessin
    17:01 13.11.2023

    Právě jste objevil úplně nový světadíl. Myslím, že se jedná o Ameriku.

    Právě jste objevil úplně nový světadíl. Myslím, že se jedná o Ameriku.

  • flanker.jirka
   16:04 13.11.2023

   Msty jim jdou, včetně bezprecedentních vražd civilistů v zahraničí. U toho už tolik nebrečí jako v případě teroristického útoku 7. října na ně.

   Msty jim jdou, včetně bezprecedentních vražd civilistů v zahraničí. U toho už tolik nebrečí jako v případě teroristického útoku 7. října na ně.

   • liberal shark
    17:05 13.11.2023

    Nedělejme si iluze, tajné služby všech i "demokratických" států vraždí cizí i vlastní občany v jednom kuse. Jen to dělají šikovně potichu a policie to "vyšetřuje" podle pokynů ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedělejme si iluze, tajné služby všech i "demokratických" států vraždí cizí i vlastní občany v jednom kuse. Jen to dělají šikovně potichu a policie to "vyšetřuje" podle pokynů shora, aby se ovčané moc nevylekali.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     19:47 13.11.2023

     Tak to se omlouvám za to, že jsem naivní. Ale nevěřím tomu, že by si ČR něco takového dovolila.

     Tak to se omlouvám za to, že jsem naivní. Ale nevěřím tomu, že by si ČR něco takového dovolila.

     • Jaroslav Dolejška
      20:51 13.11.2023

      Pokud ne, tak je to chyba.

      Pokud ne, tak je to chyba.

 • dusan1
  22:21 12.11.2023

  Dá sa s tým súhlasiť, len pohľad na migráciu je dosť ...Zobrazit celý příspěvek

  Dá sa s tým súhlasiť, len pohľad na migráciu je dosť skreslený:

  https://commission.europa.eu/s...

  Migrácia je pre demografický vývoj v západnej Európe v podstate nevyhnutná a nie je to problém, ale riešenie ... platí to i pre USA, kde síce neustále bojujú s nelegálnou migráciu, ale tá je zároveň bežnou súčasťou ekonomiky pohraničných štátov z Mexikom a riešením demografie USA, kde USA nemajú na rozdiel od nás problém s hrozbou demografického poklesu populácie.

  Problém je integrácia niektorých skupín migrantov - a nebavíme sa len o tých z Blízkeho východu. I mnohí Rusi sú dokonca i bohatí a nepotrebujú sociálne dávky, ale stále sú sypatizantmi Putina a sú bezpečonostným rizikom. Musíme pripraviť, že nebudeme môcť prijímať nelegálnych migrantov ani keď budú mať objektívne príčiny na migráciu ... prenasledovanie, vojna a pod.

  Jednoducho takých ľudí môžu byť desiatky miliónov a to jednoducho nedokážeme absorbovať .... ani ustrážiť.

  Čo s nimi je otázka ktorá má len jednoduché populistické riešenia, v praxi to bude veľký problém, lebo zas ich asi nemôžeme hádzať späť do mora ....

  Francúzko je špecifický prípad, lebo tam bolo Alžírsko v minulosti integrálnou časťou francúzkej republiky a preto to bolo v podstate do samostatnosti Alžírska len sťahovanie v rámci jedného štátu. A samozrejme, že ak bolo komunita vo Francúzka, tak migrácia pokračovali rôznou formou i po ochode Alžírska.

  A čo sa týka "hodnotového ukotvenia", tak to je často definované miestnou kultúrou bez ohľadu na náboženstvo a často sú "barbarské zvyky" (napr. ženská obriezka) praktikované v danom regióne bez rozdielu náboženskej príslušnosti.

  A čo sa týka "občianskej vojny" ... tak to mi pripadá až úsmevné, lebo na to si Francúzi vystačia i so žltými vestami a myslím, že ak bude vo Francúzku problém, tak skôr s neudržateľným sociálnym štátom ako s migráciou i keď sa určite tieto dva problémy prekrývajú.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:30 12.11.2023

  Paměť a nenávist slouží na středním východě všem. Pořád platí, že není kouře bez ohně a problémy se jen nabalují místo, aby se řešily. Stále se přehlíží okupace území, které jim ...Zobrazit celý příspěvek

  Paměť a nenávist slouží na středním východě všem. Pořád platí, že není kouře bez ohně a problémy se jen nabalují místo, aby se řešily. Stále se přehlíží okupace území, které jim nepatří. Muslimové mají problém i s tím jak se k nim zachovala bývalá koloniální správa.

  Rozhovor s takovým odborníkem na armádních novinách je dobrá věc, jen nechápu proč se autorka snaží pomalu odpověď nadiktovat v položených dotazech. V jednom případě je samotné konstatování a dotaz delší než odpověď.Skrýt celý příspěvek

  • Západňan
   21:48 12.11.2023

   Problémy se začnou řešit, až si Palestinci uvědomí, že Izrael nezničí a že terorismus jim nic pozitivního nepřinese. Ti, kteří demonstrují "za Palestince" a vyzývají "k příměří", ...Zobrazit celý příspěvek

   Problémy se začnou řešit, až si Palestinci uvědomí, že Izrael nezničí a že terorismus jim nic pozitivního nepřinese. Ti, kteří demonstrují "za Palestince" a vyzývají "k příměří", ve skutečnosti řešení problému odkládají, protože v Palestincích vyvolávají dojem, že pomocí násilí mohou zvítězit.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:53 13.11.2023

    A myslíte, že si to, muslimové obecně, uvědomí?

    A myslíte, že si to, muslimové obecně, uvědomí?

    • liberal shark
     17:07 13.11.2023

     Asi ne. A proto je jejich budoucnost poněkud sporná a nejistá.

     Asi ne. A proto je jejich budoucnost poněkud sporná a nejistá.

     • flanker.jirka
      19:50 13.11.2023

      S jejich demografckou křivkou podobné nepřizpůsobivým etnikům budoucnost mají, možná ne v Palestině, ale jinde ano.

      S jejich demografckou křivkou podobné nepřizpůsobivým etnikům budoucnost mají, možná ne v Palestině, ale jinde ano.

     • liberal shark
      10:49 14.11.2023

      To f. J. Ano, budoucnost prelidnenych slumu plných bídy, neštěstí, nakažlivých chorob a zuřivé nenávisti ke zbytku světa. Děkuji pěkně za takovou budoucnost. A mohou si za to ...Zobrazit celý příspěvek

      To f. J.
      Ano, budoucnost prelidnenych slumu plných bídy, neštěstí, nakažlivých chorob a zuřivé nenávisti ke zbytku světa. Děkuji pěkně za takovou budoucnost. A mohou si za to jedině sami.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:38 14.11.2023

      liberal shark Podívejte se na půlku Afriky a Asie, zatím na ně nezabral ani činský covid. Tou chorobou, která se šíří k nám jsou právě oni sami. Děkovat nemusíte, tak je to postě ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Podívejte se na půlku Afriky a Asie, zatím na ně nezabral ani činský covid. Tou chorobou, která se šíří k nám jsou právě oni sami.
      Děkovat nemusíte, tak je to postě postavené, demografii neošidíte a neohnete jako statistiky EU. To nás prostě jednou dožene.
      Musel by jste je oplotit, ale vidíte sám, že se jim naše elity jezdí rády klanět, protože stále mají zdroje, které nyní z Ruska nechceme.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     10:37 15.11.2023

     To F. J. Ano, to je dnešní realita. Máme jen dvě možnosti. Buď si zachovame svou civilizaci pomocí plotu a kulometu, nebo se necháme přeměnit v Mogadišo. Každopádně si už nemůžeme ...Zobrazit celý příspěvek

     To F. J.
     Ano, to je dnešní realita. Máme jen dvě možnosti. Buď si zachovame svou civilizaci pomocí plotu a kulometu, nebo se necháme přeměnit v Mogadišo. Každopádně si už nemůžeme hrát na spasitele světa a humanitární giganty.Skrýt celý příspěvek

  • ZDKO
   22:53 12.11.2023

   Autorka odpověď nediktuje, ale pokládá dotazy tak, aby v nich zaznělo vše, co k věci považuje za podstatné. Jednovětné dotazy nejsou její doménou. A že není "kouře bez ohně"? Tak ...Zobrazit celý příspěvek

   Autorka odpověď nediktuje, ale pokládá dotazy tak, aby v nich zaznělo vše, co k věci považuje za podstatné. Jednovětné dotazy nejsou její doménou.

   A že není "kouře bez ohně"? Tak pokud tohle myslíte jako ospravedlnění brutalit ze 7. října, tak ... Vám netřeba věnovat již žádnou další odpověď.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    13:12 13.11.2023

    Přesněji řečeno aby zaznělo to, co chtějí všichni slyšet.

    Přesněji řečeno aby zaznělo to, co chtějí všichni slyšet.

 • petres
  19:48 12.11.2023

  Dobrý rozhovor. A informace o možnosti druhé výrobní linky na Leopard 2 je potěšitelná. Snad to vyjde.

  Dobrý rozhovor. A informace o možnosti druhé výrobní linky na Leopard 2 je potěšitelná. Snad to vyjde.

Načítám diskuzi...