Naše stopy v NATO zabodovaly na jihu Čech. Vzdělávací projekt o armádě si škola pozvala už podruhé

Naše stopy v NATO zabodovaly na jihu Čech. Vzdělávací projekt o armádě si škola pozvala už podruhé
Pyrotechnici předvedli mnohé ze svého vybavení / Armáda ČR (Zvětšit)

Obléknout si protichemický ochranný oblek, vyzkoušet srdeční masáž nebo si prohlédnout pyrotechnický materiál. To vše bylo náplní projektu Ministerstva obrany „Den s armádou – Naše stopy v NATO“, který tentokrát zavítal na jih republiky. Více o branné povinnosti, Armádě ČR a 15. ženijním pluku se dozvěděli žáci dvou škol: píseckého gymnázia a ZŠ v Českém Krumlově.

Z úrovně Ministerstva obrany se program zaměřil především na výročí 25 let vstupu České republiky do nejsilnější obranné aliance na světě, NATO. Žáci na píseckém gymnáziu se navíc mohli dozvědět víc o důležitosti zahraniční bezpečnostní politiky v rámci Evropské Unie a NATO přímo z úst profesionála, českého diplomata Viktora Dvořáka, pracovníka Ministerstva zahraničních věcí.

V průběhu dvou dní děti na jihočeských školách získaly základní informace o obraně státu, o úloze ozbrojených sil při řešení krizových situací nebo o výhodách členství v dalších mezinárodních organizacích jako je OSN, EU či OECD. „Rozhodně je to spojení teorie s praxí. V momentě, kdy přijde člověk ve vojenské uniformě, který vypráví o Armádě České republiky nebo o branné povinnosti nás občanů k našemu státu, to zní úplně jinak, než když o tom vypráví učitel matematiky nebo dějepisu,“ vyzdvihla pozitiva projektu zástupkyně ředitele Irena Petráňová ze ZŠ Český Krumlov, kde se podobná akce konala už podruhé. „Asi před šesti lety jsme zde měli vojáky poprvé, a protože se vzdělávací akce všem moc líbila, hned jsem zažádala Ministerstvo obrany o další termín,“ dodala.

Jak vypadá život u jednotek, měli za úkol představit vojáci 15. ženijního pluku. Děti se seznámily s pojmem ženista. V rámci zdravotní přípravy si mohly vyzkoušet kardiovaskulární resuscitaci, obléknout si protichemický oblek nebo ochrannou masku u chemiků. Jak vypadá nástražný výbušný systém nebo robot, vysvětlili pyrotechnici, specialisté EOD. „Ukazujeme žákům základní prostředky pro práci pyrotechnika, což jsou roboti DR 20; batoh, ve kterém je souprava odstupné manipulace, takže různá lana, karabiny, háčky a podobně, rozstřelovač, pyrotechnický oblek, detektor chemických látek, sestavu dálkového roznětu a spoustu dalších věcí,“ upřesnil vedoucí praporčík roty EOD 15. ženijního pluku nadrotmistr Karel Václavík.

Nechyběla ani ukázka vozidel 15. ženijního pluku. Děti si tak mohly zahoukat sirénou u vojenské sanity, sednout si za volant nového chemického vozidla Iveco S-LOV-CBRN, a v neposlední řadě si prohlédnout i obrněné vozidlo určené pro pyrotechniky. „Ohlasy žáků byly velmi pozitivní. Názorné ukázky při povídání o zdravovědě a chemické přípravě, i zajímavosti od pyrotechniků – vše bylo velkým přínosem nejen pro žáky. Jsme moc rádi, že se Den s armádou v naší škole uskutečnil, i proto, že u nás pravidelně organizujeme branný den,“ vyzdvihl význam akce pro školská zařízení učitel Radek Šlechta z píseckého gymnázia.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč letadla chrání dravci i jak poskytnout první pomoc. Vrtulníkáři s projektem POKOS zaletěli na Vysočinu

Jak poskytnout první pomoc, co si zabalit do evakuačního zavazadla či jak se stát vojenským pilotem. ...

V jednotě je síla. Projekt POKOS pokračuje na Olomoucku.

Ve dnech 11. a 12. října zavítali zástupci Odboru komunikace Ministerstva obrany s projektem ...

Výuka v režii logistů. Školáci z Pardubicka si díky projektu POKOS vyzkoušeli základní vojenské dovednosti.

O tom, jak důležitá je v rámci armády úloha logistů, se mohly přesvědčit děti ze základních škol v ...

Armáda představila projekt POKOS na Valašsku

Poslední listopadový týden patřil na Valašsku tématu POKOS (Příprava občanů k obraně státu). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...