První letové fotografie bombardéru B-21 Raider

První letové fotografie bombardéru B-21 Raider
B-21 Raider / USAF (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) a firma Northop Grumman zveřejnili čtyři nové snímky strategického bombardéru B-21 Raider. Snímky potvrzují rodovou spřízněnost B-21 Raider s B-2 Spirit.

Snímky poskytují vzácný pohledem na vysoce utajovaný bombardér B-21. Mimo jeho oficiální představení v prosinci 2022 světlo světa spatřilo jen pár fotografií B-21. Většinu veřejně publikovaných fotografií a videozáznamů pořídili nezávislí pozorovatelé a fotografové.

Podle oficiální mediální služby amerických ozbrojených sil DVIDS (Defense Visual Information Distribution Service) pochází snímek startujícího B-21 z ledna, letícího a v hangáru zaparkovaného B-21 z počátku dubna. Kromě toho jeden snímek B-21 zveřejnila v rámci tiskové zprávy Northop Grumman.

Největší diskuze vyvolalo exoticky řešené prosklení pilotní kabiny – to očividně pilotům nenabízí příliš dobrý výhled. Má to ale své důvody. Zejména čím menší okna, tím lepší stealth. Současně absence nebo redukce velikosti oken zlepšuje pevnost konstrukce, snižuje riziko dekomprese, vylepšuje aerodynamiku, odolnost proti nárazům atd. Menší okna také usnadňují optickou a radiační ochranu posádky před následky jaderného výbuchu…

Ideální letadlo je tedy letadlo bez oken. Ostatně dnes výhled z letadla piloti nutně nepotřebují – vzpomeňme na v lednu představený demonstrátor X-59 QueSST (Quiet SuperSonic Technology). Pilot X-59 QueSST se při startu a přistání orientuje výhradně pomocí kamer – resp. pilot jen kontroluje práci velmi pokročilého autopilota. Také úkolem osádky B-21 není ani tak pilotáž, ale spíše dohled a řešení „taktických situací“, o vše ostatní se stará automatika. Nezapomeňme také, že B-21 je od počátku plánován jako volitelně osádkový.

B-21 Raider vs. B-2 Spirit. Oba stroje jsou si velmi podobné (pozor, B-21 je menší!), ale některé rozdíly jsou dobře patrné: Jiná příď, splývavější záď, sací otvory motorů nebo jinak řešené aerodynamické ovládací plochy (elevony). B-21 má také hladší povrch (testovacích sond si nevšímejme) bez různých přechodů a nerovností, které zhoršují radiolokační stealth; větší foto / USAF, @thenewarea51

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Šestý operační imperativ: Strategický bombardér B-21 Raider

První let nového amerického strategického bombardéru B-21 Raider proběhne v letošním roce. Je o tom ...

PREMIUM Strategický bombardér B-21 Raider: Ochránce východní Evropy a východní Asie

V pátek poprvé vzlétl americký strategický stealth bombardér šesté generace B-21 Raider. Stroj ...

Rozbíhá se výroba strategického bombardéru B-21 Raider

Northrop Grumman od amerického letectva (USAF) získala kontrakt na výrobu neznámého počtu bombardérů ...

Americké letectvo koupí 100 bombardérů B-21 Raider

Americké letectvo (USAF) hodlá pořídit „pouze“ 100 strategických bombardérů B-21 Raider. To je podle ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.