Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Náčrt Víceúčelového oceánského systému Status-6; větší foto / Defense News 

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review), která ustavuje americkou jadernou strategii pro následující roky, potvrdila existenci unikátního ruského jaderného torpéda Status-6. Díky jadernému pohonu a jaderné bojové hlavici je Status-6 v podstatě podmořská mezikontinentální jaderná střela.

Celá kauza začala dne 11. listopadu 2015, když se v ruské televizi objevila reportáž ze setkání Vladimira Putina s ruskými generály. Tehdy se na obrazovkách objevily list s náčrtem nového ruského jaderného torpéda Status-6.

 

 

Následující den prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov přiznal, že opravdu šlo o nechtěné veřejné odvysílání utajených informací. Do té doby ale nebylo jasné, zda šlo o záměrnou mystifikaci (v duchu “Hvězdných válek”) nebo o skutečně vyvíjenou zbraň.

 

Zpráva NPR poprvé ukazuje, že americká strana uznává jaderné torpédo Status-6 jako reálný zbraňový systém, resp. jako novou ruskou schopnost k provádění jaderných úderů.

 

"Kromě modernizace starších sovětských jaderných systémů Rusko vyvíjí a nasazuje nové jaderné hlavice a odpalovací zařízení," uvedl odtajněný výtah ze zprávy NPR, který poprvé zveřejnil deník Huffington Post .
 

"Toto úsilí zahrnuje vícero vylepšení pro každou část ruské jaderné triády strategických bombardérů, námořních a pozemních střel. Rusko vyvíjí nejméně dva nové mezikontinentální systémy, hypersonické návratové těleso (s jadernou hlavicí - pozn. red.) a nové mezikontinentální podmořské autonomní torpédo s jadernou hlavicí," stojí dále ve výňatku zprávy.
 

Torpédo Status-6, kterému americká strana přiřadila označení Kanyon, mělo být podle NPR testováno minimálně jednou. Zmíněný test zachytila americká zpravodajská služba 27. listopadu 2016 poté, co bylo torpédo Status-6 vypuštěno z diesel-elektrické útočné ponorky třídy Sarov. Podle Washington Free Beacon ponorky této třídy slouží k testování a certifikaci nových technologií.

 

The Washington Free Beacon uvádí, že Status-6 má dosah 6200 námořních mil (10 000 km), potopí se do hloubky 3280 m a dokáže plout rychlostí až 56 uzlů (103) km/h. Torpédo s průměrem cca 1,6 m (což je trojnásobek ráže běžných torpéd), podle ruských zpráv údajně dokáže doručit jadernou nálož o síle až 100 Mt.

 

Vývoj torpéda zajišťuje petrohradská konstrukční kancelář Rubin, hlavní ruská konstrukční kancelář jaderných ponorek. Status-6 lze vypouštět nejméně ze dvou různých tříd ponorek – kromě ponorek třídy Sarov (výtlak 3950 t) i z raketonosných jaderných ponorek třídy Oscar (výtlak 17 000 t), které mohou přepravovat až čtyři torpéda Status-6.
 

NPR nepotvrdila, že Spojené státy vyvíjí obdobné podvodní jaderné torpédo. Pokud se ale podíváme na rozložení obyvatel i důležitých civilních/průmyslových/vojenských center v Rusku a USA, není se čemu divit. Ruská ponorka může bezpečně od Kamčatského poloostrova zasáhnout americké západní pobřeží, kde žije 50 milionů lidí, případně z Barentsová moře východní pobřeží USA se 112 miliony obyvatel. Stejně tak existují obrovská populační/průmyslová centra na pobřeží Evropy. Naopak na ruském pobřeží není příliš důležitých center.
 

Zpráva dále potvrzuje, že Rusko zvyšuje počet “duálních” platforem schopných nést konvenční nebo jadernou nálož, což Rusku umožňuje posilovat svůj jaderný arzenál aniž by porušovalo smlouvu o jaderném odzbrojení New START. Rusko mimo jiné má několik tříd jaderných ponorek, pracuje na střelách s plochou dráhou letu vypouštěných ze země, vzduchu a na několika nových mezikontinentálních balistických raketách (ICBM).

 

NPR konstatuje, že Spojené státy jsou znepokojeny "stále rozmanitější a rozšiřující se jadernou kapacitou" Ruska. Podle zprávy NPR je nebezpečné, že Rusko může hrozbu použití jaderných zbraní využít k “de-eskalaci” konfliktu za podmínek příznivých pro Rusko. "Toto mylné vnímání zvyšuje šanci na nebezpečnou chybu a eskalaci," uvádí se v NPR.

 

Názor Armádních novin
Vývoj nových jaderných zbraní není pro Rusko nijak neobvyklé. Rusko má obrovské území, slabou ekonomiku a relativně málo obyvatel. V konvenční “opotřebovací” válce by Rusko nebylo schopno se ubránit, jak NATO, tak Číně.

Rusko proto vnímá jaderné zbraně a neustále přiživovanou hrozbu jejich použití, jako svou hlavní bezpečnostní pojistku. S klesajícím ruským vojenským rozpočtem pak důležitost ruských jaderných zbraní poroste ještě více.

 

Zdroj:The Washington Free Beacon, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské letadlové lodě: Vojenská nutnost nebo drahý rozmar?

Státní výzkumné středisko Alexeje Nikolajeviče Krylova na veletrhu Armija 2015 představilo model ...

Směr technologického vývoje ruského námořnictva

Rusko aktivně využívá své námořnictvo v ozbrojených konfliktech. Během rusko-gruzínské války jeho ...

Dodávky bojových letadel do ruského letectva v roce 2017

V roce 2017 ruský průmysl pokračoval v dodávkách bojových a cvičných letounů do ozbrojených sil ...

FFG(X): Americké námořnictvo se vrací k fregatám

Americké námořnictvo (US Navy), za podpory úřadu Donalda Trumpa, plánuje provozovat minimálně 355 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • pet.rok
    15:19 16.01.2018

    Rado-32: s cim sa da suhlasit je ze rusko nemozno podcenovat a ze v historii preukazalo mimoriadnu huzevnatost a odolnost aj v situaciach, ktore pohladom z inej strany (najma ...Zobrazit celý příspěvek

    Rado-32: s cim sa da suhlasit je ze rusko nemozno podcenovat a ze v historii preukazalo mimoriadnu huzevnatost a odolnost aj v situaciach, ktore pohladom z inej strany (najma zapadnej) vyzerali naprosto beznadejne. Okrem spominanych dvoch konfliktov (napoleonske vojny a WWII) by som navyse este zmienil obciansku vojnu, kde bola v urcitom obdobi situacia cervenych (bolsevickych) vojsk prakticky beznadejna a nakoniec dokazali zvratit situaciu vo svoj prospech.

    S cim ale nemozno suhlasit je hodnotenie Červenej armady pred vpadom nemeckych vojsk v juni 1941 ako aj hospodarskej situacie ako katastrofalne. Naopak armada napriek reorganizacii (ktora mimochodom prebiehala aj vo Werhmacht-e) dostavala moderne zbrane a bola rozhodne bojaschopnejsia ako sa uvadza. Mnozstvo z tychto mytov bolo uvedene do "obehu" po vojne (a neskor este aj za Chruscova) aby ospravedlnili pociatocne neuspechy na fronte (pripadne aby ich vyuzili vo vnutropolitickom boji). Historicke fakty vychadzajuce z archivov tieto myty nielen ze nepodporuju ale naopak vyvracaju, len im je bohuzial venovana mala medialna pozornost.
    Co ČA naozaj v tom case chybalo boli realne skusenosti v manevrovacom boji velkych uskupeni, na rozdiel od Wehrmachtu, ktory ich nadobudol v ramci polskeho, francuzskeho a nakoniec aj balkanskeho tazenia.
    A v uvodnych hodinach vpadu 22.6.41 sa velenie nedokazalo zhodnut na spravnom postupe a vojska postupovali v boji podla smernic, ktore vznikli pred vojnou a nie na zaklade hodnotenia realnej situacie, co viedlo k zruteniu fronty a katastrofalnym stratam.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    15:17 16.01.2018

    Schopnost jaderného odstrašení Ruska je naprosto jasná komukoliv, žádná obrana proti desítkám a stovkám raket s jadernou náloží odpalovaných z ponorek, z letadel a nebo z obrovské ...Zobrazit celý příspěvek

    Schopnost jaderného odstrašení Ruska je naprosto jasná komukoliv, žádná obrana proti desítkám a stovkám raket s jadernou náloží odpalovaných z ponorek, z letadel a nebo z obrovské ruské země není a nebude. Čili moc nechápu tu snahu vrážet další ohromné prostředky do dalšího druhu jaderných zbraní.
    Rusko má totiž jiný obrovský problém - špatně se v něm lidem žije. Stát nedokáže to obrovské nerostné bohatství využít k blahobytu obyvatel, nedokáže v zemi vybudovat přívětivé podnikatelské prostředí umožňující vznik inovativních firem. Dokáže jen exportovat suroviny a zbraně.
    Schopní lidé utíkají na Západ, porodnost opět klesá. Za rok 2017 zemřelo o 135 000 lidí více než se jich narodilo a ten děsivý trend se bude prohlubovat, protože do reprodukčního věku nastupují nejslabší ročníky po pádu SSSR. Nedostatek pracovních sil nahrazuje imigrace ze středoasijských republik, většinou muslimů. Tam se děje vůbec nevídaná věc - dvě století ruské kolonizace střední Asie se rozplynulo během 25 let. Nejen že ty státy na Rusku získali nezávislost, ale každým rokem tam i ubývají ruské menšiny a tím i budoucí vliv Ruska na tyto státy.
    Tragické fungování Ruského státu je vidět třeba na epidemii HIV. Za rok se tam nově nakazí kolem 100 000 lidí, celkově jich je již hodně přes milion. Proboha jak je to dnes možné, vždyť o tom víme dnes mnohem více než třeba v 80. letech kdy se šířil na Západě a vždyť Rusové nejsou žádní negramoti ze subsaharské Afriky. Proč stát nespustí osvětovou kampaň jako u nás v 90. letech, to si zasluhuje prvořadou důležitost a všechny nasaditelné prostředky.
    Asi to není dostatečně ruské a hodné jejich pozornosti. Bohužel. Je mi Rusů opravdu líto, směřuje to tam ke špatnému konci.Skrýt celý příspěvek

  • JanBahr
    15:16 16.01.2018

    Horny: Ale kdyby to torpedo melo silnou konvencni hlavici, tak by znicenim letadlove lode, tezko vyvovalo jaderny konlikt. Nemohlo by tohle torpedo nahradit protilodni strely?

    Horny: Ale kdyby to torpedo melo silnou konvencni hlavici, tak by znicenim letadlove lode, tezko vyvovalo jaderny konlikt. Nemohlo by tohle torpedo nahradit protilodni strely?

  • PavolR
    15:16 16.01.2018

    Marthy: To s tým princípom tsunami by bol dosť problém, lebo tá energia sa šíri úplne všetkými smermi. Čiže v rôznej miere by boli zasiahnuté aj iné štáty. Na základe testov s ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy:
    To s tým princípom tsunami by bol dosť problém, lebo tá energia sa šíri úplne všetkými smermi. Čiže v rôznej miere by boli zasiahnuté aj iné štáty.

    Na základe testov s podmorskými výbuchmi trocha pochybujem, či by toto torpédo bolo schopné vytvoriť relevantné tsunami, lebo som o niečom takom nikde nenašiel zmienku. Bezprostredne bude asi podstatne ničivejšia para, šíriaca sa okolím výbuchu ako sopečný pyroklastický prúd: ps://www.youtube.com/watch?v=8pkivj... Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:14 16.01.2018

    Je to nezmysel .... Nik na svete nezastaví ani pár medzikontentálnych rakiet s viacnásobnými manévrujúcimi raketami a klamnými cieľmi .... ani USA .. ani Rusko ... Ak by ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to nezmysel ....

    Nik na svete nezastaví ani pár medzikontentálnych rakiet s viacnásobnými manévrujúcimi raketami a klamnými cieľmi .... ani USA .. ani Rusko ...

    Ak by Rusi zaútočili ako prvý tým "úžasným" torpédom ... tak výsledok je rovnaký .... skončíme všetci tak či tak lebo každý má dosť rakiet na zemi či ponorkách, povedal by som až "prebytok" ...

    To isté platí o LL ... nedokáže zastaviť útok podobného rozsahu.

    Tým netvrdím, že sa tento "ponorkový robot" nedá dobre využiť ... ale robiť z toho atómovú bombu je hlúposť ....

    PS ...K útoku Nemcov na Sojuz v roku 1941 .... Sojuz mal kolosálnu prevahu a dosť priestoru na ústup .... nie je zvláštne, že Rusi Nemcov zastavili .... ale to, že sa slabučkí Nemci dostali až tak ďaleko ...Skrýt celý příspěvek

  • drohh
    15:12 16.01.2018

    Rase-možná má to torpédo dobrý poměr cena/výkon. Přece jenom ICBM jsou o dost extrémnější takže i vývoj a stavba bude o dost dražší. Jaderné torpédo sice překonává jakékoliv jiné, ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase-možná má to torpédo dobrý poměr cena/výkon. Přece jenom ICBM jsou o dost extrémnější takže i vývoj a stavba bude o dost dražší. Jaderné torpédo sice překonává jakékoliv jiné, nicméně rychlost kolem sto kilometrů po technické stránce nic těžké není, jaderný pohon bude pravděpodobně derivát některého již vyvinutého a hlavice také. Takže vývojové i výrobní prostředku budou velice nízké v porovnání s hodnotou takové zbraně.Skrýt celý příspěvek

  • Horny
    15:05 16.01.2018

    JanBahr - pouziti proti svazu CVN jen za předpokladu, že chceš vyvolat třetí světovou válku. Amíci by se určitě nespokojili s vysvětlením, že to byla "pražská kavárna" a v odvetě ...Zobrazit celý příspěvek

    JanBahr - pouziti proti svazu CVN jen za předpokladu, že chceš vyvolat třetí světovou válku. Amíci by se určitě nespokojili s vysvětlením, že to byla "pražská kavárna" a v odvetě by minimálně potopili všechno ruské na moři. Krom toho, svaz je v pohybu, a navést na něj takovouto zbraň nebude nic snadného.

    Rase - význam této zbramě bude strategický, jednak zvýší odstrašení a hlavně donutí USA (a Čínu?) k investicím do protiopatření. Mimochodem nevíte jak je na tom ten SOSUS? Proti LL mi to připadá přehnané.Skrýt celý příspěvek

  • JanBahr
    15:03 16.01.2018

    Rase: Balisticka strela se da sestrelit, ale jak by se letadlova lod branila proti tomuhle torpedu?

    Rase: Balisticka strela se da sestrelit, ale jak by se letadlova lod branila proti tomuhle torpedu?

  • Rase
    14:49 16.01.2018

    Osobně mi přijde jaderné torpédo jako zbytečný luxus (spíš proti svazům LL). Nestačily by jaderné balistické střely odpalované z ponorky - pro adekvátní odstrašení ? Nedávno rusové ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně mi přijde jaderné torpédo jako zbytečný luxus (spíš proti svazům LL). Nestačily by jaderné balistické střely odpalované z ponorky - pro adekvátní odstrašení ? Nedávno rusové zrušili i ten slavný projekt jaderného vlaku. Ekonomicky smysluplnější mi přijde spíš vývoj onoho návratového nosiče - jelikož je mnohem multifunkčnější - než jen torpédo.

    Rado-32: bez materiální a finanční pomoci z USA a Británie by SSSR muselo vyrábět i jiné věci než zbraně (náklaďáky, lokomotivy, boty, jídlo). Pak by střet s němci uhráli možná tak na plichtu. Rozhodně by nedošli až do Berlína. I s onou pomocí byli na konci války hodně vyčerpaní (materiálně i lidsky).Skrýt celý příspěvek

  • Horny
    14:48 16.01.2018

    Miroslav - chemické zbraně nikdo za WWll nepoužil, protože si je všichni pamatovali z té první, coby prostředek smrtící, nicméně neschopný zkrátit válku jako takovou. JZ mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav - chemické zbraně nikdo za WWll nepoužil, protože si je všichni pamatovali z té první, coby prostředek smrtící, nicméně neschopný zkrátit válku jako takovou. JZ mají naopak aureolu zbraně, která srazila na kolena Japonsko (ponechme stranou, nakolik oprávněnou)

    Ultramarinus - kdysi přece existoval SOSUS, nebo ne? Je jen otázkou, v jakém je dnes stavu, a zda dokáže slyšet i stroje v tisícimetrových hloubkách.

    Rado-32 - to ale dnes nic neznamená. Dnes se v těchto věcech hraje čistě na výkon a efektivitu ekonomiky, v čemž rusové tahají za výrazně kratší konec provazu. Schopnost obyvatelstva trpět, je vedlejší.
    Mimochodem - nebýt západní pomoci, tak se SSSR v prvních dvou letech operace Barbarossa nejspíš položil.

    lukus - a už je to tu zas. Rusové neumí rozlišit strach od respektu a neví co je měkká síla, znají jen tu hrubou a pak se diví, že všechny země okolo které alespoň trochu můžou, vstupují do NATO a vůbec se chovají nepřátelsky. Ale vždycky je to samozřejmě chyba těch druhých...Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    14:45 16.01.2018

    Než dohady coby kdyby mě spíš zajímá jak tato zbraň funguje,a taky jakou má reálnou hlavici. Vybouchne v blízkosti přístavního města pod vodou a zalije je vlnou vody,podobně jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Než dohady coby kdyby mě spíš zajímá jak tato zbraň funguje,a taky jakou má reálnou hlavici.
    Vybouchne v blízkosti přístavního města pod vodou a zalije je vlnou vody,podobně jako tsunami?Nebo se vynoří na hladinu a bouchne tam?Či je dokonce schopné nakrátko vyletět z vody?Skrýt celý příspěvek

  • misanex
    14:40 16.01.2018

    No v posledni dobe jsou JZ pro Rusko zarukou, ze se mu nikdo nebude plest do pripojovani Krymu a akci na vychode Ukrajiny nez vlastni bezpecnosti... Zaroven tvrdit, ze SSSR ...Zobrazit celý příspěvek

    No v posledni dobe jsou JZ pro Rusko zarukou, ze se mu nikdo nebude plest do pripojovani Krymu a akci na vychode Ukrajiny nez vlastni bezpecnosti...

    Zaroven tvrdit, ze SSSR vyhral opotrebovavaci valku, je pomerne odvazne, protoze bez matialni pomoci USA a GB by to mozna dopadlo uplne jinak...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:40 16.01.2018

    Miroslav: u Moskvy Wehrmacht nedojel na nedostatek munice či hlad. Prostě to nedali fyzicky. Dtto Stalingrad. Dokud nebyli obklíčení, tak se nedá říct, že by Paulusova armáda ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: u Moskvy Wehrmacht nedojel na nedostatek munice či hlad. Prostě to nedali fyzicky. Dtto Stalingrad. Dokud nebyli obklíčení, tak se nedá říct, že by Paulusova armáda trpěla hlady, absencí střeliva apod. Dtto Kursk. Ano, ty dlouhé trasy byl extrémní problém, ale nebyl zdaleka hlavní příčinou porážky. A upřimně - on by to byl problém i dnes. Pochybuji, že by Rusové ustupovali a nechávali za sebou fungující infrastrukturu, promazané výhybky, mosty po revizi a vstřícně naladěné obyvatelstvo.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    14:38 16.01.2018

    Ultranarinus: KĽDR je špeciálny prípad ktorý by som s USA alebo Ruskom neporovnaval. Jednak oproti ním nemajú takú kapacitu JZ aby s ňou dokázali ohroziť civilizáciu a hlavne, KĽDR ...Zobrazit celý příspěvek

    Ultranarinus: KĽDR je špeciálny prípad ktorý by som s USA alebo Ruskom neporovnaval. Jednak oproti ním nemajú takú kapacitu JZ aby s ňou dokázali ohroziť civilizáciu a hlavne, KĽDR je relikt minulosti, čudné panoptikum ktoré vedie pohrobok obdivovateľa najväčšieho masového vraha v histórii - Stalina. Napriek tomu si myslím, že Kim tieto zbrane nepoužije. Veľmi dobre vie, že KĽDR by tým bola vymazaná z mapy a on sám by skončil zavesený dolu hlavou ako ryba. Na to sa má príliš rád.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    14:38 16.01.2018

    Rado-32: Zamlčali ste 1. svetovú a Studenú vojnu. Tú prvú prehralo dokonca napriek tomu, že malo západných spojencov. Totálne zlyhalo tiež v lokálnych opotrebovacích vojnách, ako ...Zobrazit celý příspěvek

    Rado-32:
    Zamlčali ste 1. svetovú a Studenú vojnu. Tú prvú prehralo dokonca napriek tomu, že malo západných spojencov. Totálne zlyhalo tiež v lokálnych opotrebovacích vojnách, ako Krymská, Rusko-Japonská a Afganistan (a tam už vlastnilo aj atomovky).
    Na hospodárskej kondícii krajiny záleží, lebo každá armáda môže byť iba taká silná, aké silné je jej zázemie (vlastné alebo spojenecké).Skrýt celý příspěvek

  • JanBahr
    14:38 16.01.2018

    Prosim, nereste tu tyhle blbosti a diskutujte radeji o tomto torpedu, ktere me velmi zaujalo. Jaderne torpedo s dosahem 10 000 km, plavici se v hloubce 3 kilometry, mohla by to byt ...Zobrazit celý příspěvek

    Prosim, nereste tu tyhle blbosti a diskutujte radeji o tomto torpedu, ktere me velmi zaujalo. Jaderne torpedo s dosahem 10 000 km, plavici se v hloubce 3 kilometry, mohla by to byt skvela zbran proti letadlovym lodim?Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    14:31 16.01.2018

    Rado-32: Bejvávalo. Chlast dělá s bojeschopností a demografií populace státu hrozné věci a Rusů v porovnání s Číňany zas tak moc není. Francouzů je (a vždycky bylo) mnohem méně ...Zobrazit celý příspěvek

    Rado-32:

    Bejvávalo. Chlast dělá s bojeschopností a demografií populace státu hrozné věci a Rusů v porovnání s Číňany zas tak moc není. Francouzů je (a vždycky bylo) mnohem méně než rusů. Stejně tak Němců, kterých je jen 8x víc než NÁS. A je třeba nezapomínat, že za druhé světové je řeč o "sovětském svazu", kde se dost "dobrovolníků" pro bojový plán "lidský štít" našlo vždycky dost.

    Navíc čím víc "technická" je špičková technika, tím hůř se ničí prostou vahou těl která na ni vrhneš.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    14:31 16.01.2018

    Rado: porovnávaš neporovnateľne. Prípad Napoleona alebo Wehrmachtu bol založený na obrovskej rozlohe ZSSR a neschopnosť udržať dlhé zásobovacie trasy ako aj nedostatkom informácií. ...Zobrazit celý příspěvek

    Rado: porovnávaš neporovnateľne. Prípad Napoleona alebo Wehrmachtu bol založený na obrovskej rozlohe ZSSR a neschopnosť udržať dlhé zásobovacie trasy ako aj nedostatkom informácií. Dnes je trocha iná doba. Celý svet je pokrytý GPS, družicami, lietadlá ktoré za 24 hodín dokážu byť kdekoľvek na svete atď.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    14:29 16.01.2018

    Rádo - 32 Moc dobry koment a souhlas ze kratkozrake soudy na základě ničeho v tomto případě ekonomiky už tady několikrát v minulosti byli a ukázali se jako k ničemu, naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

    Rádo - 32
    Moc dobry koment a souhlas ze kratkozrake soudy na základě ničeho v tomto případě ekonomiky už tady několikrát v minulosti byli a ukázali se jako k ničemu, naprosto zbytečné a nic nevypovidajici....
    No a smysl zbraní hn jste také vystihl zda se mi a jedno jestli v Rusku Americe Francii každý je má naprosto ze stejného důvodu.Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    14:26 16.01.2018

    Jak by reagovali USA, kdyby Rusové stavěli základny po celém Karibiku včetně Mexika u hranic s USA, pronajali si ostrůvek na Bahamách a zřídili zde základnu,...? to by bylo, jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak by reagovali USA, kdyby Rusové stavěli základny po celém Karibiku včetně Mexika u hranic s USA, pronajali si ostrůvek na Bahamách a zřídili zde základnu,...? to by bylo, jak vyprovokovávají konflikt, následné vyhrožování (kdo nevěří, viz.Karibská krize)...

    Ruku na srdce, Rusové mají právo se cítit v ohrožení, když ,,na dohled" od Petrohradu jsou jednotky NATO na dohled, Gruze v Nato,jedná se o kvalitní PVO u Rumunu. Už chybí jen zapůjčit JZ Polsku....

    Netvrdím, že jsou Rusové svatí a mírumilovní, ale pokud budou za otloukánka, zaháněni do kouta, párat se s tím nebudou... a o těch pár hektarů na sibiři tu v 1969 už šlo a nedali je...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 6