Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA

Tupolev Tu-160
Tupolev Tu-160 "Blackjack"; větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze Tu-160M2. Rozhodnutí o obnovení výroby odsouvá na druhou kolej vývoj a výrobu nového strategického bombardéru PAK DA.

Nový Tu-160M2

Před časem uveřejnil ruský prezident Vladimír Putin plán vyrobit 60 nových strategických bombardérů Tu-160M2. Podle Jurije Borisova, náměstka ministra obrany odpovědného za vyzbrojovací otázky, k zahájení výroby bombardérů Tu-160M2 dojde v roce 2023.

V závislosti na vývoji Tu-160M2 se však odsouvá začátek prací na novém bombardéru PAK DA. „Projekt PAK DA bude posunut mimo (za rok 2023 – pozn. redakce), jinak to nemá smysl," uvedl před pár dny Borisov.

Podle Borisova v současné době probíhají konstrukční práce na novém letadle Tu-160M2 a dojednávají se první smlouvy s průmyslem. První tři nová letadla Tu-160M2 ruské letectvo získá v roce 2023. Podle Borisova „jde prakticky o nová letadla". Letadla vydrží ve službě minimálně 40 let.

Tu-160M2 je hloubkově modernizovaným bombardérem Tu-160. Klíčovým prvkem modernizace budou nové úspornější motory NK-32 navrhnuté firmou JSC Kuzněcov.

„Plánujeme instalovat motory NK-32 série 2 na Tu-160M2. Motor byl vylepšen, jako celek je mnohem více cenově efektivní. Navíc má NK-32 série 2 vylepšené výkony a dosah letu (Tu-160M2 pozn. redakce) vzroste minimálně o 1000 km, oproti současným motorům," uvedl Borisov.

JSC Kuzněcov začne pracovat na motorech od roku 2017. Po zahájení sériové výroby bude firma schopná dodávat 20 až 22 motorů každý rok. Tímto tempem dokáže Rusko zavádět pět letadel Tu-160M2 (jedno letadlo pohání čtyři motory) do výzbroje ročně.

Letadla dostanou také nejnovější elektronickou výzbroj a avioniku. Novinkou je například navigační systémy ANS-2009, který určuje polohu a rychlost letadla podle polohy hvězd. Systém je nezávislý na satelitním navigačním systému, který může být zničen nebo rušen protivníkem. Pomocí hvězd (mimo jiné) se navádějí také nejnovější ruské mezikontinentální rakety.

Letouny získají, na základě vyjádření Jurije Borisova, i zcela novou raketou výzbroj. Rusko údajně vyvíjí hned několik řízených střel, jejich technická podoba však není veřejnosti známá. V současnosti hlavní výzbroj letadel Tu-160 tvoří střely vzduch-země Ch-55 s doletem až 3000 km. Na cíl Ch-55 útočí konvenční nebo nukleární hlavicí.

Kromě nových letadel se Rusko soustředí na dosažení vyšší míry provozuschopnosti strategických bombardérů. „Máme intenzivní plán na dosažení 80% provozuschopnosti všech letadel dálkového dosahu. Řešení všech potíží/problémů bylo stanoveno v souladu se Státním obranným příkazem – 2015," uvedl Borisov.

Výrobní a vývojové výzvy

Vývoj prakticky nového letadla Tu-160M2 je pro ruský průmysl velkou výzvou. Připomeňme, že kromě Tu-160M2 ruský vojenský průmysl pracuje na novém víceúčelovém stíhacím letadle Suchoj T-50, objednáno je 130 záchytných stíhaček MiG-31BM a požaduje se výroba dalších stíhaček MiG-35, Su-30, Su-34 a Su-35.

„Normální systematická práce na tomto projektu (Tu-160M2 – pozn. redakce) byla zahájená. Práce jsou velmi komplexní, protože kdysi celý Sovětský svaz pracoval na tomto letadle. V současné době je to především národní projekt," přiblížil Borisov složitost vývoje nového letadla.

„Lidé, kteří vydávají tyto příkazy stále věří, že žijeme v sovětských dobách," vyjadřuje se tvrději nejmenovaný moskevský analytik, kterého cituje vojenský magazín IHS Janes. „Tehdy jste udělali jednoduše rozhodnutí a celá konstelace konstrukčních kanceláří a výrobních závodů šla do toho po hlavě a a nikdo se neohlížel na náklady – nebo hůře – na výpočtu něco podobného jako jsou náklady obětované příležitosti (typ ekonomické teorie – pozn. redakce). "

Výzvou pro ruský průmysl je také nedostatečný počet kvalifikovaných pracovníků. V ruském vojenském průmyslu pracuje pouze 10 % lidí, oproti stavu v 80. letech v Sovětském svazu.

Zdroj: IHS Janes, Russia Insider

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil

Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service ...

Velmoci a multipolarita I

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit ...

Eurofighter Typhoon: Agilnější a smrtonosnější

Společnost Airbus Defence and Space dokončila testování nových aerodynamických vylepšení víceúčelové ...

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Shania
  15:34 27.07.2015

  Charlie: nemyslím si, že by se AIM 120 vyrovnala WVR raketám, ale kdysi jsme tu posunul článek, kde výkony v boji na blízko chválili, to není to stejné jako že je nejlepší.

 • Charlie
  15:19 27.07.2015

  Shania: problém s použitím AMRAAMu na krátkou vzdálenost je jeho hmotnost a tuším že ani nemá vektorování tahu, což rakety pro boj na krátkou vzdálenost hodně používají (vyjma Pythona, ten na to jde jinak).

  Jenže hlavní je prostě ta váha - ta raketa je plná paliva a je dlouhá, takže nemůže provádět tak ostré manévry, jak je při WVR potřeba.

 • Shania
  14:54 27.07.2015

  ikari: tady máš ukázku HOBS aim 9x, asraam a python budou nejspíš ještě lepší.

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Zaměřují se přes HMD (helmu), kam se podíváš, tam poletí.
  Problém ale je, že seeker rakety musí cíl vidět před odpalem (pokud se nepletu), takže v pumovnici nebo mimo mimo úhel seekeru by se nemělo dát střílet..

  Pokud ho nevidí, je třeba mít ještě technologii lock-on after launch, takže zbraň musí mít datalink nebo něco podobného.

  F35 zatím podobné rakety interně nést nemůže, ale Aim-120D má být velmi schopná i na krátké vzdálenosti, je loal, má oboustranný datalink a může se odpalovat přes rameno.

 • Shania
  14:39 27.07.2015

  petr.rok: můj odhad to není, to je projekce LM, to že tu budou mávat s nižší cenou a pak ji zákazníkovi napálí jim ty stroje asi neprodá. ˇAť už je to jak chce, LM je jediný relevantní zdroj (pro nás)j, stejně tak můžeme a nemusíme věřit, že Gripen NG bude stát 30 mil.

  Inflace u vojenské techniky 5-10%, máš zdroj? Každopádně pokud ano, tak to platí i pro konkurenci.

  Software nebude dokončený po celou dobu produkce stroje, stejně tak bude několik modernizací v průběhu životnosti a ano, USM určitě přijde na řadu věcí, které bude potřeba vychytat, ale to je stejné u každého stroje.

  JSF je taky jediný projekt vůbec, kde mají projekce nákladů po celý životní cyklus programu, ať je to přesné jak chce (nejspíš moc ne, projekce jsou na 40-50 let dopředu a celková částka je obrovská, myslím že 40% z ni je inflace).

 • ikari
  14:35 27.07.2015

  Torong: tak, to ze nevim, o cem mluvim, jsem proklamoval uz na zacatku a nekolikrat behem toho

  jinak, jak to ta raketa dela? popripade, jaky byvaji nejmensi polomery jejich zatacek?

 • Charlie
  14:31 27.07.2015

  Proč se vlastně pod článkem o chystané výrobě Tu-160 řeší cena F-35?

  Ale k věci - někteří lidé tu u článků opakovaně říkají, že Rusko v současné době neudrží mladé mozky doma (mj. protože je nezaplatí), že neufinancují tolik programů modernizace vojska atp.

  Jenže tohle mi přesně přijde jako projekt, který je pro "rozhýbání" výroby velkých letounů ideální - máme letoun, který už máme do sériové výroby vychytaný a tudíž už můžeme jen dolaďovat detaily, na které se přišlo při provozu strojů z původní výroby (čili nižší náklady na vývoj a další). Dále je postaven na zavedených technologiích, čili není takové riziko, že se během přípravy výroby "něco posere". Dále mladí pracovníci v továrně si na něm "naučí" výrobní procesy (protože vyrábět nákladní Tučko nebo supersonickej bombardér není úplně to samé), protože tam ještě budou "staří harcovníci" kteří výrobu pamatují a můžou pomoci.

  K tomu odlivu mladých vzdělaných - oni odchází nejen za lepším, ale i proto, že nemají práci (u nás po revoluci dělaly stovky Ukrajinců a dalších občanů bývalého SSSR jako montéři, kopáči a další, a přitom šlo mnohdy o špičkové inženýry) a pokud Rusko nezačne znovu vyvíjet v takových prestižních oborech, jako je kosmický a raketový program, letectví a další, tak opravdu utečou. Ale pokud se objeví zajímavé místo v podniku, který je v místě a nabízí zajímavou práci za zajímavé peníze (třebas ne tolik jako v USA, ale dost na ruské poměry), tak už to může znamenat, že ten perpektivní pracovník nezbalí kufry a neprchne, ale zůstane "doma".

 • pet.rok
  14:17 27.07.2015

  Shania: ja vas kludne necham verit tomu comu verite ale ekonomicka realita je neuprosna

  1. bezna inflacia u vojenskeho obstaravania nie je 3% pa ako v beznej ekonomike ale 5-10%
  2. praveze som videl cisla ako sa vyvijala cena v ramci LRIP a preto nie som taky optimista
  3. niektore dorabky boli mimo plan a museli byt financovane zo strany LM a tieto sa premietnu to dalsej ceny strojov
  4. teraz maju prve jednotky dosiahnut IOC a vyvoj este nebol kompletne ukonceny napr. u software a teda hovorit o konecnej cene je predcasne

  kludne si pockam a ak bude pravda na vasej strane (napr. polsko kupi F35 za 80mil/ks) s radostou pogratulujem k lepsiemu odhadu

 • Shania
  14:00 27.07.2015

  pet.rok: když nevěříš, tak si pár let počkej na zahájení sériové výroby a pak uvidíme, měj na paměti, že to má být v kurzu z roku 2012...

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Na wiki máš kolik letadla stáli v LRIP seriích, kdy se výrabí pouze pár kusů a stoje jsou ještě hodně předělávané. V 2014 lrip 8 bylo vyrobeno 29 A
  10 B a 4 C, po zahájení sériové výroby se má vyrábět jeden stroj každý den, vidíš ten rozdíl? Budou už i vychytaná technologie a postupy ve výrobě, které už do teď přinesli velké úspory a prostor pro další snížení nákladů tam pořád je.

  Máš nějaký předchozí příklad, kdy například nový zákaznici F16 platili přirážku za vývoj původního stroje před 10-20 lety? Maximálně platili vývoj nové verze /schopností co požadovali.

  To že někdo bude platit přirážku za 60 miliardový vývoj F35 někdy v budoucnu mě fakt nepřijde reálné (hlavně když ty objednávky budou v řadu stovek kusů od nových zákazníků), tahle musí být už rozpočítané v nákladech teď.

 • pet.rok
  13:40 27.07.2015

  Shania: jednak neverim ze F35 bude niekedy stat 80mil (tie cenove projekcie mi pridu mimo realitu alebo skor ako sucast PR) a potom ako som uz 2x spomenul tato cena bude pre us a partnerov. ostatni budu platit tuto cenu + prirazku za vyvoj (min 15-20mil).
  tym netvrdim ze nemoze byt financne vyhodnejsia ako u konkurencnych strojov

 • Torong
  13:03 27.07.2015

  Ikari: Teď jsi prozradil, že absolutně nemáš páru o čem mluvíš a všechny tvé příspěvky jsou motivované snahou udělat z F35 šrot za každou cenu. Střelba do zadní polosféry je vyřešena už minimálně 20 let. SU 27 v modernizovaných verzích tuto schopnost má. Nejprve to byly R73 zavěšované proti směru letu, v další verzi, už byla možnost takto odpalovat kteroukoli R73.

 • Shania
  12:56 27.07.2015

  ikari: proč by jako nemohla? Samozřejmě půjde o defenzivní výstřel, takže na relativně krátkou vzdálenost, ale raketa co má dost energie na to uletět 120 km ji bude mít dost na to zasáhnout něco za letadlem na mnohem kratší vzdálenost, obzvlášť pokud se cíl přibližuje.

  HOBS rakety s mnohem kratším doletem to zvládnou taky a jediný problém je v zaměření a sledování cíle v těchto úhlech.

  Je to navíc taktika jen pro nouzové případy, jinak není problém střílet z lepší pozice. pointa je, že F35 dokáže utočit na cíle kdekoliv a letadlo je samo sleduje a vyhodnocuje. Jak to uvedl jiný pilot v jiném rozhovoru: Pokud se nepřitřel dostane za nejlepší letadlo na světě, není to chyba letadla, ale pilota.

  Co se týká tvojí fixaci na stealth, tak i kdyby byli technologie, které ji výrazně degradují, pořád bude mít výhodu proti konvenčním letadlům. Pořád bude zjistitelní na menší vzdálenost, protivník bude muset vyvinout daleko větší prostředky pro její detekci a vůbec pro samotné sestřelení, než by musel proti 4gen.

  Pak si uvědom, že F35 bude nasazena ve velkých počtech, s velkou řadou podpůrných prostředků jako REB, návnady. Takže hodně štěstí pro PVO protivníka, který bude celou dobu v defenzivě a bez iniciativy, protože on vlastní letadla nedokáže poslat na uzení protivníka kvují jejich letectvu a IADs.

  Dál F35 díky nízkému RCS potřebuje velmi nízký výkon pro rušení a má vůbec nejlepší REB vybavení ze současných letadal.

  Stealth je navíc jen jedna malá část 5gen, není ani náhodou ta hlavní. Pak si vem, že to letadlo bude +/- stát stejně jako 4gen konkurence a i kdyby nakonec byla mírně dražší, Force multiplication této platformy bude několikanásobně lepší než u starších letadel.

  Pokud budeš chtít jit jinou cestou, mít velké množství levnějších stroju a obětuješ je v poměru 2-5 ku jedné jen proti F35 (vůbec pak nepočítám IADs) Tak se ti to moc nevyplatí + za provoz a výcvik takového množství strojů a pilotů dáš mnohem víc.

 • Shania
  12:38 27.07.2015

  pet.rok: cena která se běžně uvádí by měla být porovnatelná s jinými letadly, kde navíc musíš počítat s extra vybavením, které v ceně není. Budoucí zákazníci budou mít letoun nejspíš ještě levnější, protože cena půjde v průběhu masové výroby níž. US navíc nejspíš objedná celkově daleko víc strojů a je na to velký tlak. Takže pokud světová ekonomika nepujde do haje, tak očekávej zvýšení počtu kusů a ne naopak.

  Počáteční velké náklady na provoz a údržbu (už teď se snižují) půjdou rapidně dolů s tím jak bude technologie vyzrávat a vychytají se největší mouchy a větší bugy.

  Jaký transfer technologii? jak se to asi liší od jiných letadel. F35 je přímo vyvinuta pro export a tajné technologie jsou příslušným způsobem integrovány tak, aby nemohlo dojít k jejich ztrátě, což např u F22 nešlo.

  Servisní střediska budou jen v pár státech (např Italie) a určitě nebudou ve všech, to stejné platí u jakéhokoliv jiného letadla.

  Velmi silná loby od konkurence je všude, proč si myslíš, že je tolik špatného PR proti F35. Pěkný příklad je Kanada, ale s tím jak budou stárnout jejich stávající letadla, tak budou muset něco koupit a i když dnes muže být fajn koupit nějakou evropskou náhradu nebo superhornety, za 10 let by to už udělal jen totální blázen nebo Francouzi.

  Při ceně 80-90 mil usd F35A nebude mít žádnou konkurenci, maximalně se s něčím vytasí Čína.

  Rafale a EF budou už moc staré a Gripen NG ještě pořádně nezačal s vývojem a nemá šanci F35 konkurovat ve schopnostech a jediné co jim zůstane je jako nouzové řešení pro chudší státy.

 • ikari
  12:09 27.07.2015

  ha - tady neci clanek na dane tema - podle me to je presne to co jsem chtel prve slyset :)

  http://www.scienpress.com/Uplo...

  jinak Shania: "impresivnejsi" ? :DDD ... promin ... a jinak:

  "Všechny cíle jsou automatický zaměřený 360 stupňů )nejspíš myslí, že může utočit na cokoliv co vidí na senzorech, aesa takový rozsah nemá) okolo letadla pomocí AESA a jediné co pilot musí udělat je vybrat si cíl."

  chci vedet, jak bude strilet na neco za sebou - ta strela zacina s rychlosti letadla a nemuze si jen tak zabrzdit a otocit to, protoze by v tom okamziku spadla z oblohy - takze to musi vzit obloukem a poradnym, aby si udrzela rychlost , ale nez se otoci, tak i to pronasledujici letadlo je uz nekde jinde a to pronasledovane, uz muze byt klidne sestrelene

 • pet.rok
  11:30 27.07.2015

  shania: vyvoj nie je v cene (aspon tej ktora sa bezne uvadza). samozrejme zvysenie objednavok cene pomoze ale v sucastnosti to vobec nie je iste.
  existuje velmi silny lobbing proti programu a spoza oceanu bez znalosti miestnych realii tazko usudzovat kto bude mat navrch.

  ale kazdopadne novy zakaznik sa nedostane na cenu US alebo dalsich partnerov a takisto bude mat problem s transferom technologii napr. kvoli vlastnemu servisu.

 • Shania
  08:50 27.07.2015

  petr.rok: 2500ks ma jen US, celkove i s partnery se aktualne planuje 3100. nejspis pak budou vyssi, US cisla se prave prezkoumavaji a pudou nejspis nahoru.

  vyvoj uz je v cene, navic technologie nejsou pouzitelne jen pro F35 ale i pro jine ucely.

  i pres velmi drahy vyvoj, tak se to rozlozi do velke vyroby, ostatni stroje vyrabene v malych seriich to maji daleko horsi a to je taky duvod, proc se f35A dostane pod jejich cenu.

 • pet.rok
  00:05 27.07.2015

  cely problem s udavanou nakupnou cenou F35 je ze bude platit pre US a pripadne pre partnerov ktori sa ucastnili vyvoja (resp. participovali na nakladoch)
  novi potencionalni zakaznici budu velmi pravdepodobne platit inu cenu.
  aka to bude nie je teraz jasne.
  pri predpoklade 2500ks vychadzaju naklady na vyvoj doteraz na cca 20mil. na kus a teda to bude minimalna prirazka k nakupnej cene pre US.

 • Shania
  23:13 26.07.2015

  Ikari: Dal jsem si tu práci a volně přeložil (snad to bude čitelné, nejsem překladatel, za odporné termíny neručím... ) poznámky z rozhovoru s pilotem F35.

  Zdroj zde:
  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  Zkušenosti:
  Pilot má zkušenosti s F16, přechod na F35 byl velmi intuitivní. 5gen je úplně jiná třída proti F16 a senzory se nedají srovnat s ničím jiným.

  Obratnost:
  CLAW (nastavení řídícího počítače fly by wire)pro F35A je zatím hodně restriktivní myslím, že je limitováno na 4-5G. LM se soustředí na ladění USMC verze (F-35B) má přednost, protože vstupuje do služby první. Každých pár měsíců letadla dostávají update softwaru a je to pak jako letět v úplně jiném letadle.

  Nezaznamenal žádný problém s helmou a preferuje ji před tou z F16
  Nedávný test (F35 vs F16) byl test CLAW při extrémních uhlech náběhu proti referenčnímu protivníkovi, aby se zjistilo, jestli dojde ke ztrátě kontroly. Test proběhl úspěšně, letadlo zůstalo plně pod kontrolou a je prostor pro zlepšení.

  Jeho nejoblíbenější rozdíl mezi F16a F35 je, že F35 je vždy 9G letadlo.
  F16 vždy líta se zaměřovacím podem, což ho samo o sobě limituje na 7G, další bomby a nádrže pak na cca 5G. U F35 je plán, že i s plnými nádržemi a pumovnicemi má mít limit 9G!
  Podle něj to ale není realistické a očekává omezení na 7-8G s 2x 2000 lb bombami (což je stejně velmi dobré)

  F35 nejspíš nikdy neponese externí nádrže díky obrovským vnitřním nádržím.
  On osobně letěl mise trvající přes 3 hodiny a zůstalo mu víc jak dost paliva.

  Jediný negativní efekt B verze na A je dobrá reputace letadla
  Většina negativních problému připisovaná veřejností se vztahuje hlavně k B verzi.
  Jeho letadlo je momentálně softwarově limitováno(CLAW), ale je přesvědčený, že až restrikce budou uvolněny, vyrovná se ostatním letadlům v manévrovém boji ale senzory a avionika F35 jsou tak dobré, že dogfigt se stanou pro něj irelevantní, už dnes jsou díky HOBS raketám které každé letadlo nese, ale F35 tě nejenže sestřelí dřív než o ní budeš vědět, ale i když se dostaneš za ni, má tě zaměřeného a může po tobě střílet.

  A co více, v bojových podmínkách F35 nikdy nebude sama, lítají ve formací čtyř letounů a budou spolupracovat i s F22. Pokud nepřítel nějak projde přes F22, a najde F35 i přes jejich stealth a ty budou bez raket, jsou prý F35 velmi schopné i v boji na kanony. Tedy aspoň je tak navrženo, operační letadla mají ještě restrikce…

  Miluje avioniku F35, tvoří velmi impresivní balíček. Letadlo udělá vše za tebe/pro tebe a ak máš čas soustředit se na výběr cílů a zbraní a nepřemýšlet nad věcmi jako změna správné frekvence radia, udržovat rychlost, směřovat radar atd.

  Všechny cíle jsou automatický zaměřený 360 stupňů )nejspíš myslí, že může utočit na cokoliv co vidí na senzorech, aesa takový rozsah nemá) okolo letadla pomocí AESA a jediné co pilot musí udělat je vybrat si cíl.
  Dále F-35 může vytvořit několik SAR obrazů (mapování terénu), vytvořit 3D obraz a prezentovat ho pilotovi v 2D podobě. To už sice umí F15, ale rozdíl v kvalitě je jako srovnávat 240p na YT s IMAX.

  O mnoha věcech nemohl /nechtěl moc mluvit, autor si myslí, že ty impresivnější schopnosti F35 podléhají utajení.


  CAS:

  lepší senzory umožňují lépe identifikovat přátelé a nepřátelé na bojišti, takže F35 nestráví moc času čekáním, než se pěchota označí kouřem a podobně.

  Kanon A-10 nebude nikdy nahrazen, ale počet scénářu, které může splnit pouze A-10 je velmi malý.

  F35 také dokáže operovat za každého počasí a za snížené viditelnosti mnohem lépe, dostane se na místo mnohem rychleji a vydrží nad bojištěm stejně dlouho.
  Několikrát řekl, že motor F35 je velmi efektivní v operační výšce a mnohokrát při letové rychlosti letěli na iddle (minimální výkon)

  Dokáže také nést o 2000 liber nákladu víc jak A-10 (externě) a zaměřovací a REB pody mu nezabírají podvěsy.

  V prostoru kde není nepřátelské letectvo a PVO, za dne a kde cíle a přátelské jednotky budou jasně vidět, bude A-10 vždy lepší, ale F35 moc nezaostává a pořád má pár nábojů do kanonu, pokud je to jediná volba jak splnit úkol.

 • Shania
  20:33 26.07.2015

  ikari: F35 má sice vyšší váhu, ale k tomu odpovídající tah motoru a daleko větší dolet. F16 bez přídavných nádrží nikam nedoletí (u F35 se s bagy nepočíta), tak si spočítej, kolik další vyzbroje pak unese... F35A bude stejná cenová kategorie jako F16 za pár let. A rozhodně bude levnější než EF.

  Kolik stojí provoz EF nevím, provoz F35 vyjde zhruba stejně jako F16, kterou většina těch zemí provozuje a F35 je bude nahrazovat.

  Izrael pořád zvyšuje počty kusů, to by samo o sobě měl být dostatečný důkaz o kvalitě stroje. Jinak EU piloti už na F35 cvičí a je celá řada rozhovoru, schválně jestli najdeš nějaký negativní...

  EF je interceptor, jiná třída, letové výkony tomu taky odpovídají, ale dost bych se divil, kdyby dokázal překonat mach bez AB s vyzbrojí a nádržemi. Což F35 dokáže na 1.2M bez AB na asi půl hodiny (to je zhruba max rychlost v které v operačním nasazení letadla létají).

  Tady máš dobré porovnání US letadel, sice tam není EF, ale na porovnání s F16 to stačí:

  https://www.dropbox.com/s/dgrf...

  A tady máš diskuzi EF vs F35

  http://www.f-16.net/forum/view...

 • KOLT
  20:30 26.07.2015

  ikari: A mohu vědět, která ruská stíhačka umí startovat z pole? Ohledně ceny je to otázka. Nejnovější F-16 není žádná láce, Gripen E/F jakbysmet. Takže uvidíme, kam se povede stlačit produkční cenu F-35. Co se týče nákladnosti provozu, tak věřím, že Gipen bude i levnější. Jestli i F-16 je otázka, protože F-35 byla stavěna právě s tím, že by měla být provozně levnější. Až delší provoz ukáže, je-li to realita nebo jen zbožné přání.

 • KOLT
  20:23 26.07.2015

  Torong: Já bez nejmenších pochyb F-35. Jak mám Gripeny rád, tak se obávám, že i versi NG by Fko natrhlo zadek, ani by se moc nemuselo snažit. Pokud se skutečně podaří srazit cenu F-35 na 80+ M$, mají všechny ostatní jednomotoráky dost problém.

  Shania: Je to marný, je to marný, je to marný. Můžete stokrát vysvětlovat, že stealth na F-35 není nátěr, ale je v kompozitu, stejně se znovu a znovu dozvíte, že to éro bude strašně drahé na údržbu, protože se bude muset obnovovat stealth nátěr :-P Můžete linkovat testy z cvičení NATO, jak čtyři F-35 zatopily peruti EFek i pozemní PVO, zvládly hlavní úkol – vybombardovat podzemní továrnu – a cestou zpátky ještě stihly podpořit pěchotu likvidací nějakých tanků (ano, toto je hyperbola!). Stejně se pak dozvíte, že přeci nezvládne ani souboj s F-16, však o tom psal přímo pilot v té zprávě z testování. Je to prostě marný :-)))

 • ikari
  18:19 26.07.2015

  tak, kdyz se vezme ekonomicka stranka veci, tak typhoon je zhruba stejne drahy jako F-35 - ono tezko se v tom vyznat, tak rikam zhruba, ale uz jsem nekde vycetl, ze je typhoon ekonomictejsi (v zhledem k tomu, ze nemusi resit zadne stealth povrchove upravy a je technicky jednodussi, tak bych tomu i veril) - takze, jestli ma byt F-35 ciste jen nahrada F-16, tak by to letadlo nesmelo splhat do uplne jine cenove a vahove kategorie - pokud jde o letectva s mensim rozpoctem, tak ty sahnou po gripenech (jako my), ale jakmile uz maji na F-35, tak maji i na Typhoony ... a pokud bych chtel aby to umelo startovat z pole, tak sahnu po ruskym stroji, to da rozum, ne? :D

  jinak co se letovych vlastnosti tyce, tak okolo zvukove bariery zacina F-35 ponekud zaostavat - bez afterburnu se pres ni ani neprehoupne - kdezdo Typhoon muze jit mnohem dal is podvesy

  problem je v tom, ze jak tak koukam, pri vyberu letadla se asi hledi na tyto kriteria v tomto poradi: 1) cenovka 2) politicka specifika 3) schopnosti letadla a vlastne vubec skutecnost jestli se mi hodi nebo ne

  muzeme si pockat na to jak ty letadla budou anglicani, italove a vubec vsichni reagovat, az je dostanou (pokud je vubec dostanou)

  nicmene, to jestli to letadlo bude stat za ty prachy je asi uplne jedno, protoze tu superzbran, ktera porazi jakehokoliv nepritele, jsme uz vymysleli a vymyslet dalsi je trochu bezpredmetne - jinak tyhle akvizice vojenske techniky jsou do znacne miry jen politikou - pokud nas ceka nejaky vetsi konflikt, nez byl Irak a jemu podobne, tak to proste nedopadne dobre at uz bude kdokoliv pouzivat jakakoliv letadla

 • Shania
  17:08 26.07.2015

  Muž, co zírá na kozy: poškozuje lehce palubu, tzv po pár letech intenzivního používání by se snížila životnost paluby, tohle je už vyřešeno upraveným povrchem.
  Britové ani náhodou B verzi nezahranili, B verze je životně duležita pro USMC... taky je to první verze která bude IOC příští týden. Britové nemají CATOBAR protože nemají peníze...

  F35B může s lehkym nákladem startovat kolmo, ale to se nebude používat, není to třeba, letadlo potřebuje jen velmi krátkou vzletovou dráhu.

  Tak dobře, samozřejmě nemůže startovat odkudkoliv, potřebuje na to pár metrů zpevněné plochy.

  F35 má RAM integrovaný ve slitině tvořící trup a je v podstatě nezničitelný....

 • Muž, co zírá na kozy
  16:46 26.07.2015

  Shania: Naprostý opak je pravdou. Už při testech F-35B ze stávajících výsadkových plavidel se zjistilo, že horké výtokové plyny silně poškozují palubu, což byl jeden z hlavních argumentů pro zrušení verze B, protože nutné přestavby plavidel silně prodražují jejich operační nasazení. Asi před pěti lety to měla verze B velmi nahnuté, než si angličané zase rozmysleli stavbu letadlovek v konfiguraci STOBAR a celý program zachránili.
  To samé se zjistilo při pozemních testech, kde zdvihový ventilátor dělá takový bordel, že nečistoty nasává nejen motor ale zpětně i samotný ventilátor a poškozuje drahý a nezbytný povrch RAM. Takže nasazení je omezeno pouze na velmi čisté betonové plochy, nehledě na to, že F-35B není VTOL, ale STOVL a představa že může operovat odkudkoliv je velice naivní...

 • pet.rok
  13:44 26.07.2015

  charlie: problemom tych pasivnych systemov je dosah co pre rusko znamena ze realne dokazu pokryt dostatocne husto len vybrane uzemie strategickeho vyznamu (napr. moskovska oblast a pod.) a o nejakom celoplosnom pokryti nemoze byt ani reci
  ale pre staty rozlohy CR to moze byt trefa do cierneho

 • Shania
  12:05 26.07.2015

  f35 b je asi nejlepsi stroj pro mensi staty, kdeje velke riziko, ze prijdou o vsechny letiste,

  operovat pak muzou temer odkudkoliv a vykony nejsou zasadne horsi nez u jinych verzi, je to hlavne o mensi zasobe paliva.

 • Torong
  12:03 26.07.2015

  Kolt: Já bych si vsadil na Gripen NG

 • Shania
  12:02 26.07.2015

  ikari: vyhoda te tluste kravy je to, ze ma drag porad stejny, meni se jen vaha. typhoon bude muset nest vnejsi vyzbroj, pody a bagy, letove vlastnosti tim hodne utrpi.
  f35 diky sve tloustce ma vyborny vztlak a velkou zasobu paliva. kdyz se dostane do boje, bude mit polovinu nadrzi prazdnych, takze lepsi letove vlastnosti, nez 4gen, ktere teprve budou odhazovat externi nadrze.....

  f35 ma tedy vetsi odpor, ale ten se nemeni a tak letadlo muze dosahnout na papirove maximani vykony i s vyzbroji, coz 4 gen nemuze. atd atd. nize mas rozhovor s pilotem, co si o f35 mysli.

  sestrelit munici taky jde, ale obrana musi mit cas detekovat, rozpoznat a zautocit behem par sekund, a navic tohle lze vyresit zahlcenim obrany. ukaz mi system schopny sestrelit 32 sbd utocicich z ruznych smeru. tohle mnozstvi munice, ktere ponesou 4 f35 a muzou je shodit 100 km od cile.

 • KOLT
  11:48 26.07.2015

  Jo tááák, tak to je ještě zásadnější na posouzení schopností letadla. Zvlášť, když versi B budou kupovat snad jen Mariňáci, Britové, Italové a mooooožná Australani... (Mmchd, moc nechápu, proč jich asi 15 plánují i Italské vzdušné síly. Chápu je u Námořnictva, ale proč AF?).

  Další věc je, že F-35 je prostě víceúčelový stíhač, však je to nástupce F-16, takže vlastně ekvivalent Gripenů. Nikdo nepředpokládá, že by v dogfightu dokázal manévrovatelností konkurovat dvoumotorovým strojům určeným k vybojování vzdušné nadvlády. Bohaté státy si k němu (F-35) mají pořídit dvoumotorák (EF, Rafale, F-15, F-22). Chudší stejně mají jen na jednomotoráky, takže mají na výběr F-16, Gripen, F-35. No a hádej, která z nich asi bude nejsmrtonosnější ;-)

 • Torong
  10:11 26.07.2015

  Už ti někdo prozradil tu přísně utajovanou informaci, že F35 existuje ve třech verzích - A, B, C ty větráku?

 • ikari
  09:54 26.07.2015

  KOLT: myslel jsem ten vetrak pro kolmy starty a pristani

 • ikari
  09:51 26.07.2015

  jak rikam, nikdy zadnou stihacku kupovat nebudu, tak proc ne? a ze jsem se snazil to cele probadat z co nejvice stran - treba Anglie i Italie planuji provoz F-35 vedle Typhoonu - Italie dokonce prohlasila, ze F-35 kupuji, protoze jim chybi "ground attack aircraft" ale pro budovani vzdusne nadvlady, neni nad Typhoon (protoze F-22 si koupit proste nejde)

 • KOLT
  09:50 26.07.2015

  ikari: Jo, jo, řešit velikost motorů je zásadní pro posouzení schopností stíhacího letadla. Zvlášť, když EF v sobě musí nosit dvě jen o něco menší obludnosti k tomu, aby se dostal na stejný tah...

 • RiMr71
  09:42 26.07.2015

  ...tvoje sebevědomí při vyvozování tvých mírně řečeno laických závěrů je obdivuhodné...

 • ikari
  09:36 26.07.2015

  ne ze by nejak hrozilo, ze bych nekdy mel kupovat stihacky, takze si muzu myslet, co chci :D ale podivejte se na tohle:

  http://www.aviatia.net/wp-cont...

  jak ta tlusta krava muze byt lepsim letadlem? kdyz jeste musi v sobe tahat tuhle obludnost:

  https://upload.wikimedia.org/w...

 • ikari
  09:15 26.07.2015

  takze jsem z toho sveho maleho zkoumani dosel k nazoru, ze ten stealth neni zase takova vyhra - i kdyz nejde nasvitit, tak porad vlastnim radarem hlasi daleko dopredu, ze tu je a kdyz mam spoustu pozemnich dlouhovlnych radaru a vsemoznych cidel, tak se proste o jeho pritomnosti dozvim - takze ze strany 4gen letadel vyspeleho statu se da jakemukoliv stretu s protivnikem jednoduse vyhnout a je to jen o tom, jak se zvazi rizika - a pokud jde o ochranu pozemnich zarizeni pred nalety, tak i kdyby se nepodarilo ten stealth sestrelit, tak se porad da sestrelit ta raketa, kterou vypali - navic se v nasledujicich letech asi stealth o moc neposune, kdezto radarove systemy a schopnosti sestrelovat letadla a strely se pravdepodobne dost vylepsi - takze pokud jde o to jestli bych hypoteticky radsi koupil F-35 nebo Typhoona, tak Typhoon u me vede :)

 • Shania
  22:03 25.07.2015

  Charlie: velmi staré baterie jako SA-3, měli ve Vietnamu asi 3% úspěšnost

  Tady je jako bonus instruktážní video o REB v 60 letech.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Charlie
  20:13 25.07.2015

  Ten týpek byl hodně velkej optimista, ale v něčem měl pravdu - pokud bude chtít PVOS odolat úderu stíhačů 5. generace (nezáleží ani moc na tom, jestli bude mít ve svém stavu vlastní 5GEN stíhačky), bude muset být postavená trochu jinak než jsme zvyklí (síť hlavních radarů krmících daty velitelská střediska, které úkolují podřízené batgerie, to vše zahuštěné radary ze stavů PVO baterií).

  Do popředí více než kdy jindy vstupují pasivní prostředky detekce, a to jak detekce přímo signálů emitovaných cíli, tak systémy schopné zachytávat odražený šum (jakýkoliv signál odražený od letounu). Ty jsou pravděpodobně budoucnost, je ovšem otázkou, nakolik efektivní budou proti STEALTH konstrukcím s velmi malou RCS. Zajímavé je zejména to, že pro pasivní systémy je vysoce zarušené prostředí spíše výhodou - spousta vysílaných signálů (byť rušících) jim poskytuje dostatek informace o polohách cílů, protože i rušení se od letounů odráží. Nová generace Věr jde tímhle směrem a podobné sytémy vyvíjejí Němci a Rusové.

  Každopádně bude nutná perfektní prosíťovanost systémů mezi sebou, aby baterie PVO byla schopna odpálit a navést raketu na identifikovaný cíl i bez nutnosti zapnout svůj přehledový radar. Rakety budou muset být naváděny ideálně ne po parsku, ale pouze s přenosem koordinátů ze země (palebná baterie předává na raketu data získaná externím systémem) a v terminální fázi pak samonavedena kombinací radaru a IR čidla pro maximální odolnost, případně třeba LIDARem.

  Velmi staré baterie, schopné navedení v manuálním režimu mohou být za určitých podmínek paradoxně účinnější než modernější systémy s vysokým stupněm automatizace. Ideální jsou systémy, schopné práce v módu optického sledování cíle, které pak pouze předávají korekce na palubu rakety (nemusí vůbec aktivně ozařovat cíl). Systémy s poloaktivním navedením na cíl jsou naopak nevhodné, neboť musí cíl ozářit radarem, čímž ho varují (zejména něco s tak pokročilým REB systémem jako F-35) a zároveň prozradí svou polohu.

 • Shania
  17:00 25.07.2015

  Ikari, sorry ale ten člověk co ti napsal tu odpověď tam má takových chyb, že dost pochybuji o tom, že o F-35 vůbec něco ví.

  Myslím že se tu o chopenostech F-35 v BVR napsalo už dost, dokonce jsme tu předtím postnul přímo simulaci jak 4gen bojuje prosti F35. Není třeba to opakovat.

  Tady je nejnovější vlákno o diskuzi F35 proti moderní IADS

  http://www.f-16.net/forum/view...

 • ikari
  15:51 25.07.2015

  jinde mi na to napsali tohle:

  IKARI: No nepochopil jsi system. E-3 detekuje cile a posila na ne stihacky. Coz jsou F22.
  F35 neni stihacka pro vzdusnej boj (to je pro nej spis sebevrazda, zvlast pri michani s Typhoonama) ale utocny letadlo, co by se melo v predem zarusene a naplanovane trase plazit tak, aby se vyhnulo detekci z dalky a neupozornilo na sebe hned.

  Radarovou detekci z vetsi dalky muze ustat, protoze hlavice raket budou mit zrejme tezsi praci s jeji detekci a radar protivnika bude mit problem plynule ji sledovat. (teda nektery radary, je plno takovych, co stealthy normalne trackuji delsi vlnovou delkou, ale maji rozmerny anteny). Na mensi vzdalenost lze vetsinou soucasnych prostredku sledovat.

  Nepritel na ne ale velmi pravdepodobne navede i svoje letectvo. Pri vizualnim kontaktu jsou F35 mrtvoly, pokud zachyti nepritele trochu driv nez on je, maji sanci odpalit na nej Amraam a doufat, ze jejich dosah zajisti sestrel nez se nepritel priblizi.
  Jakmile zacne F35 nejak divoceji manevrovat, je veskerej stealth v prdeli, protoze pujde nahoru vykon motoru a letadlo bude menit polohu z idealni vodorovne, takze poskytne plno odrazu PVO i letadlum protivnika.

  Proti primitivnim raketam generace Neva, ktery proste operator navede na vhodny misto a tam rozprskne desitky kilo srotu do vzduchu nema obranu jinou nez casty zmeny kursu. Pokud by letel nekde primo, tak to schyta, kdyz neobjevi raketu vcas.

  Protiradarove strely jsou, nicmene dnes se uz moc nepouzivaji 100% aktivni radary jako ve vietnamu, nemluve o moznosti ten radar zabezpecit pomoci PVO. Pro Pantsiry neni valnej problem sundat priletajici strelu. To je uz lepsi ty radary protivnika zahltit utokem napr. tomahawku, kde aspon neni risk pilota a drahyho letadla, ale zase musis znat polohu, coz je u pasivu problem.

  Stealth obecne je dost preceneny. Pasivni radiolokatory dnes dokazou docela ucinne detekovat i velice slaby odrazy vcetne dlouhych vln. Vesele se u toho vyuziva aktivity vsech ostatnich vysilacu v prostoru a znasobeni poctu detektoru i jejich rozmisteni. Staci radiovej vysilac, televizni vysilac, mobilni site apod.. pripadne cilene umisteny pingery = primitivni rozmitace ktery maji jen zdroj energie a antenu palici vsesmerove zdroj pro odrazy, nebo klidne letadlo s vysilacem, ktery vsesmerove zahlcuje prostor.. Vsechno tohle se pak odrazi k radiolokatorum. Nemluve o vlastni komunikaci a radarovani toho hledanyho stroje.

  Stealth letadla maji nejvetsi utlum pro kratkovlnny UHF radary, protoze tech je nejvic mobilnich (velikost anten, zarici frekvence). Jak roste vlnova delka na VHF a delsi, upada drasticky utlum. B-2 je napr proti tomuto vybavena lip, pac vubec nema ocasni plochy, ma velice plynulej povrch a je podzvukova. Kdezto F22 a F35 jsou na tom podstatne hur s jejich krabicoidni konstrukci plnou ploch a kompromisu vzhledem k rychlosti a obratnosti navrch. Dnes se stavi VHF AESA radary schopny pruzne skenovat velkou cast prostoru i diky nataceni tech velkych anten. A nejen to, moderni protiletadlovy strely bezne umi krome UHF i nejaky pulmetrovy VHF..

  F35 ma utlum optimalizovanej na 8-18GHz.. megahertzovy radary a delsi uz tlumit moc neumi.

  Primarne se spolyha na co nejvetsi zaruseni bojovyho prostoru, kde by stealth mohly proklouznout, ale trochu se zapomina, ze i ony se pak budou potykat s pohybem v zahlcenym prostoru, kde velice tezko objevi nepratelsky letadla, nebo hnizda PVO.

  Veci typu 52E6MU Struna-1MU nebo Vostok E jsou pro F35 nocni mura :) Zvlast proto, ze uz jsou technologie, jak maximalizovat plochu anten a pritom je mit porad skladaci a mobilni. Vostok E detekuje F117 v zarusenym prostoru na 50km+, v klidnym prostoru na 300km+.

  A pak jsou jeste OTH radary s velmi dlouhou vlnovou delkou kolem 5-50MHz a velikym dosahem (800-3000km+). Maji sice maly rozliseni jako jednotlivci, ale pokud se jich sesituje nekolik, predstavuji velice ucinnou detekci schopnou chytat i B2 v priznivym rezimu letu.

  Dnes uz taky dostupny v premistitelnym provedeni. Samozrejme to nejde sbalit a rozbalit za hodinu, ale par dni problem nebude a uz to zhati planovani mise.

  No a posledni hrebik do rakve jsou infracerveny detektory, protoze F35 ma jaksi temer nejvykonnejsi turbinu mezi letadlama podobne velikosti.. takze migy, suchoje, gripeny, typhoony, rafale a dalsi stroje vybaveny IR okem je vidi pekne na desitky kilometru i s tou tepelnou stopou, co za sebou tahnou :)

 • sentinel601
  13:57 25.07.2015

  PAK DA moze sa dat k ladu zatial. Stacit bude na roky 2020-2030 STEALTH kridlo lietajuce nadzvukove nieco ako B-2 alias Tu-202 ... Tu-160 vylepsene verzie maju lepsie motory a ich nestihaju stihacky Anglicke. Tu-160 v pohode moze odpalovat Ruske Zirkon S hypersonicke rakety mach 9 a skalpel inteligentne navadzanie GLONASS alebo podla hviezd. Otec stealth technologie na konci Sovietsky obcan ...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Shania
  10:34 25.07.2015

  Tady je ještě jedno video ze ztráty kontroly u F18

  https://www.youtube.com/watch?...

  Je to ze cvičného boje proti MIG 29, který je na začátku vidět.

 • Shania
  10:30 25.07.2015

  Tady jsou poznámky z rozhovoru s pilotem F35

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  Je tam spousta zajímavých informací, včetně popisu nedávného v uvozovkách souboje s F16.

  Což byl ve skutečnosti test zda je řídící počítač správně nastavený a letadlo neztratí kontrolu při extrémních manévrech jako tady: https://www.youtube.com/watch?...

  Což se nestalo a ukázalo se že je prostor pro volnější nastavení.

 • Shania
  10:22 25.07.2015

  v těchto situacích budou mít letadla podpůrné prostředky, obě mají datalink, takže můžou teoreticky po určitou dobu dodržovat EMCON, ale 4 gen se prostě nemá jak schovat a téměř vždy bude vidět první.

  Pokud by F35 podpůrné prostředky neměla, vystačí si 4 F35 sami (standardní formace), F35 nemusí držet uzavřenou formaci, letadla můžou být desítky kilometrů od sebe a pořád se vzájemně podporovat, sdílet veškerá data atd. Takže podle toho bude vytvořena taktika jak tyto vlastnosti co nejlépe využít.

  Což může být, že jedna poletí v zadu, bude v aktivním režimu a hledat cíle. Ostatní cíl obejdou a zaútočí z různých stran. 4gen bude vědět jen o jednom cíli, buď po něm půjde a vleze do lečky, nebo se stáhne, ale celou dobu je v nevhodě, protěže tam někde muže být několik letadel, o kterých nemá ani tušení.

  Co se týká pasivního boje, tak Raptor údajně může pasivně navádět AIM-120, pokud je cíl aktivní. Dokáže to díky tomu, že v podstatě celý trup je pokrytý senzory a i když klasické RWR nedokáže určit přesně vzdálenost, tak propojení různých systému u F22 dokáže složit dohromady přesnější udaje o cíli, F35 dokáže to stejné + má celou řadu dalších senzorů a lepší propojení v síti.

 • Gloton
  00:13 25.07.2015

  Jak už jsem psal.....radary budou mít zapnuté obě strany. Nic jiného jim nezbývá. Jít do vzdušného souboje bez dat z aktivního radaru by dnes byla sebevražda.
  Vypnutý radar by mohli mít jen stroje, dostávající datalinkem informace od někoho jiného s aktivním radarem.
  Detekcí v pasivním režimu zjistí leda tak to, že tam s ním v prostoru někde někdo je......

 • pet.rok
  20:43 24.07.2015

  logik: pasivna detekcia nie je az tak jednoducha.
  pretoze prijimatel nepozna charakter vysielaneho signalu (na rozdiel od aktivneho pristupu kedy prijima vlastny signal odrazeny od ciela) tak aj ked dokaze odlisit signal od sumu tak ziska len priblizny smer odkial signal prichadza a bez informacie o vzdialenosti.
  lepsie je na tom pasivny staticky pozemny system ako napr. VERA kde sa da vysielac lokalizovat triangulacnou metodou (viacerymi prijimacmi rozmiestnenymi v urcitej vzdialenosti od seba)

 • logik
  15:56 24.07.2015

  pet.rok: to máš pravdu, ale detekovatelný to je. Jen musíš mít taky aesu, abys byl schopnej poslouchat najednou na více frekvencích.

  Ale jinak z principu souhlasím - obránce je tady ve značné nevýhodě, protože neví, co má hledat. Tadle nevýhoda je ovšem zase vyvážená tím, že zapnutý radar protivníka jsi schopen zaznamenat na více než dvojnásobnou vzdálenost oproti vlastnímu odraženému signálu (odražený signál letí tam a zpět a při odrazu dojde k nějakým ztrátám).

 • logik
  15:51 24.07.2015

  Gloton - tak jednoduchý to není: kdyby měli srovnatelný radary, tak ten, kdo vysílá je může bejt detekovanej o chlup dřív než ten, kdo je zticha. Protože od toho, co je potichu musej paprsky zas doletět zpět. To je nejjednodušší a "nejblbější pohled".

  Je si třeba uvědomit je to, že na to, abys někoho pasivně lokalizoval, tak musíš poslouchat přesně v danym směru (pokaď teda nemáš víc rozmístěných spolupracujících antén jako např. tamara). Takže buďto posloucháš všesměrově - pak ovšem ho nelokalizuješ, jen víš, že tam je... anebo posloucháš postupně ve směrech a pak můžeš to chvilkový ozáření cizím radarem minout. Takže se používaj kombinace - posloucháš v nějakých širších lalocích (když máš AESA, tak třeba zvládneš najednou pokrejt celej prostor) a pak to zpřesňuješ. Než to ale zpřesníš, tak už na Tě letí raketa.

  A to není to nejhorší. Nejhorší je, že mohou letět dvě letky F35 za sebou, přičemž "svítí" ta vzadu. Takže tu sice detekuješ, ale než se k ní dostaneš na dostřel, tak Tě sundá ta přední letka, o který nevíš, ale ona o tobě jo.

 • pet.rok
  15:48 24.07.2015

  ikari: F35 ma velmi pokrocily radar (AESA) ktory vyzaruje signal vo velmi uzkom zvazku a za velmi castej zmeny frekvencie, pomerne nizkeho vyzarovacieho vykonu a skenuje okolie v premennom rezime, co znizuje schopnost protivnikov takyto radar zamerat.
  pripadny detektor teda zachyti obcas (nepravidelne) signal ked ho "zasiahne" vysielany luc ale kedze je sa to deje nepravidelne na roznych frekvenciach tak nie je jednoduche odlisit to od bezneho sumu.

 • Gloton
  15:13 24.07.2015

  F-35 bude mít radat klidně zapnutý, protože Typhoony o něm sice budou vědět, ale ta F-35 je zaměří dříve a dříve může odpálit střely. Typhoonu nezbývá nic jiného, než mít radar také zapnutý, protože kdyby ho vypnul, bude tam jak terč na střelnici.

 • ikari
  14:30 24.07.2015

  mohl by mi to jako laikovi (ale laikovi, kteremu neni fyzika uplne cizi) vysvetlit jak je to s tim stealthem? dejme tomu, ze proti sobe postavim EF Typhoony a F-35 - obe skupiny letadel vyrazi ze svych letist s tim, ze chteji sestrelit vsechno co ma ve vzduchu nepritel, popripade strelit nejakou tu raketu na uzemi nepritele - u 4gen letadel se vsichni navzajem hledali pomoci radaru, pokud vim - o radaru vim to, ze kdyz aktivne nekoho najdu radarem, tak zjistim smer ve kterem je (podle toho odkud prijde odraz) a jak daleko je (podle toho, kdy ten odraz prijde) - jenze nepritel ma svoji antenu a je schopen muj pokus ho najit zachytit a vzhledem k tomu, ze ke me se ten odraz musi i vratit a odrazeny signal ma vzdycky mensi intenzitu nez signal, ktery ten cil "zasahne", tak on se o mem pokusu ho najit dozvi na mnohem delsi vzdalenosti, nez na kterou ja najdu jeho - na druhou stranu on se dozvi jenom zhruba smer, ale ne moji vzdalenost (protoze nevi, kdy jsem ten signal vyslal) - F-35 je stealth, takze by ho Typhoon nemel byt schopen najit - jenze jak F-35 najde toho Typhoona? kdyz F-35 zapne radar, tak vlastne krici do sveta, ze tu je - takze bych cekal, ze bude mit za letu aktivni radar vypnuty a bude jenom poslouchat - jenze pilot Typhoonu neni idiot a vi, ze proti nemu je F-35 a tak si aktivni radar taky vypne - sice kdyz nekdo pouzije radar, tak se sice neschova jako F-35, ale dostane o tom varovani pred tim, nez vubec nekdo muze vyslat nejakou raketu a i s informaci z jakeho smeru ten signal vysel - se spravnou taktikou myslim, ze by takovou situaci mely Typhoony docela dobre ustat - fajn, ted nikdo nevidi nikoho - zda se mi, ze jsme se ted dostali zpatky do obdobi prvni svetove, kdy se letadla navzajem hledala jen pomoci Mk1 Eyeball - a mam takovy pocit, ze to ponekud maze tu vyhodu toho stealthu a v takovemhle stretu bych si skoro vsadil na Typhoony - jak tu situaci muzou F-35 otocit? muzou mit nejaky veliky vzdusny nebo pozemni radar, ktery celou oblast scanuje z dalky a posila info F-35 - jenze takovy radar se myslim neschova a Typhoonum staci poslat nejakou protiradarovou raketu, ktera jenom sleduje odkud ten radar vysila a zene se jeho smerem - takove rakety uz dneska existuji nebo ne? a Typhoon muze ten radar objevit z vetsi vzdalenosti nez na jakou vlastne bude detekovan - takze je otazka jak daleko jsou ty dve letiste od sebe, ale tak jako tak, mi prijde ze ze soustavne pouzivani radaru se musi temer rovnat sebevrazde (ve valce dvou vyspelych a pocetne rovnocenych souperu), ale to i v pripade, ze by ty 4gen letadla pouzivaly obe strany - samozrejme ty F-35 muzou pouzit radar jen tu a tam a pak se vzdycky presunout, ale tim se dovi o poloze nepritele jen tu a tam, coz je na sestrel asi malo a navic Typhoon se take dozvida svoje - takze mi prijde ze stealth je mi ponekud k nicemu, pokud mi jde o to sestrelovat nepratelska letadla - muze to byt uzitecne v pripade, ze se chci jen nepozorovane proplizit na nepratelske uzemi, vystrelit par strel na pozemni cile, ktere se o moc nepresunuly od te doby, co na velitelstvi naposledy zjistili jeho polohu, coz stealthum neberu - ale tak nejak si ted uvedomuju ze vubec netusim, jak takovy letecky souboj dneska vypada (a nejde jen o ten stealth) - jak to tedy je?

Stránka 1 z 3