Sekta Boko Haram stále hromadně vraždí v Nigérii

Boko Haram
Foto: Členové Boko Haram. / worldpolicy.org

Jen v posledních dvou týdnech si útoky islamistické sekty Boko Haram působící v Nigérii vyžádaly nejméně 150 mrtvých. Tedy podle oficiálních záznamů, obětí může být mnohem více. Ani po téměř pěti letech sektářského konfliktu se nedokáže vláda s povstalci vypořádat.

 

Cílem prvního útoku se stala vesnice Kala Balge, ležící u hranice s Kamerunem na severu země. Ozbrojenci se na obyvatelstvo vrhli z několika směrů a došlo k masakru, při kterém bylo povražděno šedesát lidí.

 

Militanti bez milosti stříleli všechny, kteří se snažili z vesnice utéct. „Pokouším se evakuovat svoje rodiče z obce,“ popsal strach o rodiče agentuře Reuters pětatřicetiletý Ibrahim Bukar. Patří k těm šťastnějším, kterým se podařilo z vesnice během útoku uprchnout.

 

Při druhém incidentu zavraždili islamisté osm lidí ve škole pro budoucí učitele ve vesnici Dikwa. „Přišli v noci. Zabili mého bratra Madu. Ozbrojenci ho zastřelili před jeho ženou a dvěma syny. Pak je zastřelili také,“ pláče do telefonu Yakubu Saleh, když předává otřesné svědectví reportérovi z Reuters.

 

Aby nebylo dost zabíjení v této nejlidnatější africké zemi, 14. dubna se z autobusového nádraží v hlavním městě Abudža ozval výbuch. Když se prach usadil, pohledům svědků se naskytl obraz zkázy.

 

Video: Útok na autobusy. 71 mrtvých. / YouTube

 

Sedmdesát jedna lidí bylo mrtvých a desítky dalších raněných. Automobil s výbušninou pachatelé zaparkovali kousek od čekajících autobusů. Jde o největší teroristický útok v Nigérii od roku 2009.Islamisté převážně neútočí na křesťany, přestože jsou občas vypalovány i kostely, jejich cílem však bývají hlavně muslimové. Vzbouřenci předpokládají, že je udávají úřadům a tak se jednotlivým vesnicím mstí.

 

Zabíjejí též ty, kteří věří ve „špatnou“ verzi islámu. Před dvěma týdny několik ozbrojenců vtrhlo do vesnice Buni Gari a za křiku „Bůh je veliký“ začali vraždit, nevynechali ani lidi modlící se v mešitě. Po jejich řádění zůstalo v obci sedmnáct těl a mnoho zraněných.

 

ObÄ›ti Boko Haram Foto: Oběti Boko Haram. / sheikyermami.com

 

Podle posledních informací se bojovníci Boko Haram podíleli na únosu více než stovky dívek ze střední školy v nigerijském státě Borno. Během přestřelky si několika studentkám podařilo utéct, ostatní byly naloženy na náklaďák a odvezeny neznámo kam.

 

Nigérie je další z africký států, jenž je rozdělena po etnické lince, tedy sever je převážně muslimský a jih zase křesťanský. Islamisté z Boko Haram chtějí v zemi vytvořit islamistický stát založený na přísných pravidlech, které jsou odvozeny z Koránu i tradičního místního práva.

 

Během mnoha masakrů bylo zabito již několik tisíc lidí. Podle březnové zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International je jenom v roce 2014 už kolem 1500 mrtvých. Informace OSN zase ukazují na témě půl milionu lidí, kteří kvůli bojům museli opustit své domovy.Tento problém, jak se zdá, trhá zemi na části,“ řekl člen nigerijského parlamentu Herman Hembe. „Lidé jsou uprchlíky v jejich vlasti a nemají šanci se o sebe postarat. Ztratili členy svých rodin. Ztratili svůj zdroj obživy a prostě to vypadá, že není cesty ven,“ zakončuje Hembe.

 

Zdroj: Reuters, Reuters, The Christian Science Monitor, Český rozhlas

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka s islamisty se šíří africkým kontinentem

Boje proti islamistům zachvacují další stát. Nigerijský prezident Goodluck Jonathan schválil další ...

Spolupráce s místními vojáky je bezproblémová, říkají Češi v Mali

Většina občanů České republiky o Mali dosud příliš neslyšela, ještě menší procento tam někdy bylo. ...

Islamistická odysea v Africe: Z Mali přes Niger do Libye

Zahraniční zpravodajové nám přinášejí informace ze Sýrie a z Arabského poloostrova vůbec. Avšak ...

Anarchie stále bují ve Středoafrické republice

Afričtí i evropští vojáci opouštějící Středoafrickou republiku (SAR) poukazují na stále trvající ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Adanedhel
    12:44 17.04.2014

    Jakápak sekta, tohle je prostě další Al Kajda pod jiným názvem.

    Jakápak sekta, tohle je prostě další Al Kajda pod jiným názvem.

Načítám diskuzi...