Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Iljušin Il-20M (2009); větší foto / Kirill Naumenko, CC BY-SA 3.0

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ruský turbovrtulový průzkumný letoun Iljušin Il-20M. Ruské letadlo bylo sestřeleno nad Středozemním mořem a všech 15 členů posádky zahynulo.

Podle ruského ministerstva obrany byl Il-20 sestřelen kvůli letecké operaci Izraele, při které čtyři izraelské stíhačky F-16 včera 17. záři v 22:00 večer zaútočily na íránské cíle poblíž syrského města Latakia. „Průnik k cíli byl proveden v nízké výšce od Středozemního moře,“ uvedl generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.

Izrael varoval ruskou stranu pouze minutu před útokem a Il-20M se tak podle ruské strany neměl čas stáhnout do bezpečné zóny.

Izraelské stíhačky F-16 se navíc podle Rusů měly „skrýt za ruské letadlo“ a tím letoun vystavily palbě syrské PVO. „Il-20, který má efektivní odrazovou plochu řádově větší než F-16, byl sestřelen raketou komplexu S-200,“ uvedl Konašenkov. „Izraelští letci se schovávali za ruským letadlem a vystavili ho úderu syrských prostředků PVO.“

Spojení s posádku Iljušinu se ztratilo v 23:00 ve vzdálenosti 35 km od břehů Sýrie. Ruské ministerstvo obrany původně okamžitě obvinilo ze sestřelení Il-20 francouzskou fregatu Auvergne (třída FREMM), která se pohybovala v oblasti.

Ve stejné době radiolokační stanoviště kontroly vzdušného prostoru zaznamenalo start raket z prostoru působení francouzské fregaty Auvergne,“ citovala ruská tisková agetura TASS prohlášení ruského ministerstva obrany. Francouzská vláda ale účast na incidentu kategoricky odmítla a také Rusové již nyní uvádějí, že Il-20 sestřelila syrská PVO.

O incidentu telefonicky hovořil ruský ministr obrany Sergej Šojgu se svým izraelským kolegou Avigdorem Liebermanem. Dle Šojga vina za sestřelené ruské letadlo a smrt posádky leží čistě na izraelské straně a Rusko si vyhrazuje právo přijmout odvetné kroky. Kancelář izraelského ministra obrany rozhovor odmítla komentovat.  

Nicméně podle nejnovějšího stanoviska Vladimíra Putina Izrael nenese žádnou odpovědnost za sestřelení letadla. “Jde o výsledek celého řetězce nešťastných událostí,” uklidňoval celou věc Putin na tiskové konferenci s tím, že by dnešní situace neměla být srovnávana se sestřelením ruského stíhacího bombardéru Su-24 v roce 2015.

„Jedná se o jinou situaci, protože turecký stíhač záměrně sestřelil naše letadlo. Zde to vypadá jako řetězec tragických náhodných okolností, protože izraelské letadlo nesestřelilo naše letadlo,“ řekl Putin a dodal, že je třeba se na vše podívat do detailu. Putin ale také uvedl, že jeho postoje jsou koordinovány s ministerstvem obrany a jsou s jeho vyjádřením plně v souladu.

V současné době již ruské lodě objevily zónu dopadu sestřeleného Il-20. „Na paluby ruských lodí byly vyzvednuty části těl členů posádky, jejich osobní věci a také úlomky letadla,“ stojí v tiskovém prohlášení ruského ministerstva obrany.

Podle izraelského deníku The Israel Times izraelské letectvo přiznalo útok na cíle v Sýrii a vyjádřilo zármutek nad smrtí 15 ruských vojáků. Nicméně podle Izraelců leží plná odpovědnost na straně Sýrie.

„Izrael obviňuje režim Assad, jehož armáda sestřelila ruské letadlo, plně zodpovědný za tento incident. Izrael také považuje Írán a teroristickou organizaci Hizballáh za zodpovědné za tento nešťastný incident,“ napsala v prohlášení izraelská armáda. Izraelské letouny pravidelně útočí na íránské cíle v Sýrii, často na sklady zbraní, které Írán používá k zásobování teroristického hnutí Hizballáh v Libanonu.

Dle Izraelců syrská PVO střílela do oblasti, aniž by se obtěžovala zjistit, zda jsou v oblasti ruská letadla. Podle Izraelců navíc syrská PVO vypustila rakety až ve chvíli, kdy byly stíhačky F-16 v izraelském vzdušném prostoru.

Co se ve skutečnosti stalo je zatím nejasné. Klíčová otázka je, jak mohla syrská PVO zasáhnout ruské letadlo a jak se vlastně střela S-200 na ruský letoun navedla. Nabízí se možnost, že ruské špionážní letadlo Il-20 mělo vyplý radiomaják. Ostatně s vyplým radiomajákem létají ruské letouny také nad Pobaltím a Baltským mořem.

Tomu odpovídá i to, že Syřané nevěděli o ruském letadlu v oblasti. S vypnutým radiomajákem byl pro syrskou PVO ruský Il-20 pouze další podezřelý objekt a Syřané si ho mohli lehce splést s izraelským pilotovaným či nepilotovaným letadlem.

Letoun Il-20M je určen pro radioelektronický, radiolokační a optický průzkum. Hlavním úkolem letounu je získávání informací o komunikačních systémech, o poloze a počtu radiolokačních stanic a také pořizování špionážních snímků v průběhu letu. Letoun často podniká špionážní lety nad Baltským a Černým mořem.

Komplet S-200 je určen k likvidaci leteckých prostředků letících ve velkých a středních výškách v podmínkách aktivního a pasivního radioelektronického rušení. Tento systém pracuje za všech povětrnostních podmínek ve dne i v noci. Naváděcí radiolokátor 5N62 kompletu S-200 předává informace o cíli do řídícího počítače rakety a po startu je raketa naváděná samostatně vlastní radiolokační hlavicí. V Sýrii je pravděpodobně verze S-200V Vega-E s dálkovým dosahem 17 km až 240 km, výškovým 0,5 km až 40 km. 

V každém případě bližší informace se dozvíme během následujích dnů.

Zdroj: BMPD, RIA, The Times Of Israel

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje ...

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský ...

Sestřel Su-22: Syrský pohled na věc

Podle dostupných údajů, včetně těch potvrzených samotnými syrskými médii, sestřelila 24. července ...

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  19:05 23.09.2018

  givitz: jasně, takže čas 23:00 si vymyslela TASS. Proběhlo to všemi médii, nikdo to až do rána nedementoval - a vzniklo to tak, že někdo - kdo je zvyklý pravidelně reportovat ze ...Zobrazit celý příspěvek

  givitz: jasně, takže čas 23:00 si vymyslela TASS. Proběhlo to všemi médii, nikdo to až do rána nedementoval - a vzniklo to tak, že někdo - kdo je zvyklý pravidelně reportovat ze Sýrie (jako jestli si myslíš, že TASS také ze Sýrie nereportuje pravidelně, nebo jak???), tak najednou odečetl hodinu, kterou neměl. Aha. Velmi Pravděpodobné.

  A kdo si vymyslel průběh útoku 22:00-22:10 i s krásnejma obrázkama bomb
  https://cdni.rt.com/files/2018...
  Když teď Rusové tvrdí, že ty bomby byly házené o dvacet minut dřív?
  To hodíš na koho?

  A vysvětlíš jednu věc? Podle ruského stanoviska tam Izraelská letadla byla ne dále než 70km od pobřeží v podstatě hodinu. Dostřel S-200 je 200km+. Jak to, že S-200 žádné letadlo nesestřelila?
  To je PVO Ruské výroby tak neschopná?Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  18:14 23.09.2018

  Takže znova ruské MO RF oficiálně druhý den ráno uvádělo ztracení letadla z radaru 22:07 hod..... uváděl to druhý den živě ze Sýrie tamní vojenský zpravodaj Jevgenij Podubnyj na ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže znova ruské MO RF oficiálně druhý den ráno uvádělo ztracení letadla z radaru 22:07 hod..... uváděl to druhý den živě ze Sýrie tamní vojenský zpravodaj Jevgenij Podubnyj na kanálu Rossia 24 (který tam již nějaký čas působí, kdy u něj nehrozí, že si splete čas).... u toho TASS to klidně mohli poplést novináři, kdy se neuvědomili letní čas v Sýrii...

  Dnes poprvé MO RF upřesnilo, že letadlo bylo zasažené v 22:03, kdy z radaru se ztratilo 22:07 hod...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:04 23.09.2018

  flanker: jo, dík za upřesnění, to mi v tu chvíli, kdy jsem to psal nedošlo. V tom případě je poměr rozdílů tlaků cca trojnásobný. Což je více, ale pořád to není řádový rozdíl, ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker: jo, dík za upřesnění, to mi v tu chvíli, kdy jsem to psal nedošlo. V tom případě je poměr rozdílů tlaků cca trojnásobný. Což je více, ale pořád to není řádový rozdíl, který by vysvětlil to, že zásah 70kg hlavicí na větší letadlo dopadne podstatně hůře, než 200kg hlavicí na menší.

  (A furt tu zůstává okamžitě zničené Tučko, které letělo níže).Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:52 23.09.2018

  logik: jen drobnost k přetlakování kabin, mít nastavený tlak na úrovni moře by znamenalo mít těžší konstrukci letadla, proto se používá nastavení na úroveń, kdy je ještě ověřeno ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: jen drobnost k přetlakování kabin, mít nastavený tlak na úrovni moře by znamenalo mít těžší konstrukci letadla, proto se používá nastavení na úroveń, kdy je ještě ověřeno snadné dýchaní člověka jako takového, zde se uvádí výška cca 3352 metrů nad mořem, v tom IL 20 tomu nebylo jistě jinak
  https://www.czechairliners.net... Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:45 23.09.2018

  givitz: S časem 23:00 operovalo MO, jak dosvědčuje agentura TASS i další zdroje. Rusové prostě "každý den" tvrdí něco jiného. Odkazy na toto tvrzení zde byly, a jde to snadno ...Zobrazit celý příspěvek

  givitz:
  S časem 23:00 operovalo MO, jak dosvědčuje agentura TASS i další zdroje.
  Rusové prostě "každý den" tvrdí něco jiného.
  Odkazy na toto tvrzení zde byly, a jde to snadno najít googlem, pokud nevěříš. Chceš tvrdit že TASS lhala?

  btw. Izraelci jim evidentně ukázali, že mohou doložit, že Rusko varovali již 22:39. Takže ruské MO posunulo začátek útoku z původně udávaných 22:00 o dvacet minut dřív, aby mohli obhájit svoji lež o "minutě před útokem". Nebo máš pro to jiné vysvětlení?Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:24 23.09.2018

  StandaBlabol pozor ...upozorňuji, že s časem 23:00 tu operovali jiní odborníci ...:) já od začátku stále píši o 22:07 který byl uveden na oficiální mapě MO RF, která byla ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol pozor ...upozorňuji, že s časem 23:00 tu operovali jiní odborníci ...:) já od začátku stále píši o 22:07 který byl uveden na oficiální mapě MO RF, která byla zveřejněna hned druhý den...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:22 23.09.2018

  "Předpokládám, že i záznam komunikace pilotů z černých skříněk po zásahu bude zfalšován? Prostě tohle není argumentace, všechno je lež, jen já mám pravdu." Takže opravdu cokoli ...Zobrazit celý příspěvek

  "Předpokládám, že i záznam komunikace pilotů z černých skříněk po zásahu bude zfalšován? Prostě tohle není argumentace, všechno je lež, jen já mám pravdu."
  Takže opravdu cokoli Rusko řekne, tak je bez jakéhokoli důkazu pravda?
  Proč věříš Rusku a ne Izraelské verzi událostí?

  Jestli sis nevšiml, tak to, co dělám já, je, že poměřuji to, co říkají jednotlivé zdroje o události. A věřím tomu, co je potvrzeno zdroji z více stran, a nemá logické rozpory.

  Pokud Izraelci tvrdí, že letadlo bylo sestřeleno až v 23:00, a Rusové to původně tvrdili také, tak je prostě daleko pravděpodobnější, že to bylo tak, než Ruská varianta, se kterou přišli až den po útoku, a kterou pravidelně mění: nejprve obviňovali Francouze, pak Izraelce, dnes opět Izraelce, ale scénář se změnil (např. pozice Izraelských letadel).

  Navíc Izraelská verze dává smysl, zatímco Rusové tvrdí, že se Izraelská letadla vystavovala hodinu palbě S-200 a nic se jim nestalo.

  Pokud v případu jsou protichůdné zdroje, někdo lhát musí. Znovu - proč podle Tebe - když tedy mají podle Tebe Rusové pravdu, lžou Izraelci? Najdeš v jejich verzi událostí jediný rozpor? Nebo jedinou změnu stanoviska?Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  16:13 23.09.2018

  Givi, takze Izrael informoval o utoku 21:39 a zacal 21:40 (driv tvrdili 22:00-22:10) Sestrel 22:03 (momentalne, puvodne kolem 23:00 nebo 22:45, uvidime s cim prijdou zitra). Za 25 ...Zobrazit celý příspěvek

  Givi,
  takze Izrael informoval o utoku 21:39 a zacal 21:40 (driv tvrdili 22:00-22:10) Sestrel 22:03 (momentalne, puvodne kolem 23:00 nebo 22:45, uvidime s cim prijdou zitra). Za 25 minut nedokazali Rusove zjistit, kde utok probiha a Il-20 odklonit? Videl jsi tu mapku s letem Il-20? Ocividne letel po planovane trase, pekna osmicka, zadne klickovani. K cemu tam maji lode i tu slavnou S-400? Maji nejake radary a prehled o tom, co se nad Syrii deje? A z toho vini Izrael? Podle me uz ted ruska generalita maskuje jen vlastni neschopnost. Poslali ty chudaky primo do mista, odkud utok probehl, do rany nervozni syrske PVO. A snazi se to hodit na nekoho jineho.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:12 23.09.2018

  omacka: Díky. Tedy opravdu rusové teď nemají žádné info z vraku. Nic nového. Přesto najednou tvrdí, že letadlo bylo zasaženo čtyři minuty před pádem, že byl na palubě požár. Jak to ...Zobrazit celý příspěvek

  omacka: Díky. Tedy opravdu rusové teď nemají žádné info z vraku. Nic nového. Přesto najednou tvrdí, že letadlo bylo zasaženo čtyři minuty před pádem, že byl na palubě požár. Jak to najednou zjistily? Z křišťálové koule?

  Když z jejich předchozích vyjádření evidentně plynulo, že žádný kontakt s posádkou po zásahu neměli?Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  16:10 23.09.2018

  logik: Dnes nebo zítra se začne s pracemi na vytažení části vraku Il-20 na hladinu, tedy šance na získání černých skříněk jsou poměrně velké, pokud neutrpěli fatální poškození. ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: Dnes nebo zítra se začne s pracemi na vytažení části vraku Il-20 na hladinu, tedy šance na získání černých skříněk jsou poměrně velké, pokud neutrpěli fatální poškození. Předpokládám, že i záznam komunikace pilotů z černých skříněk po zásahu bude zfalšován? Prostě tohle není argumentace, všechno je lež, jen já mám pravdu.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:07 23.09.2018

  givicz: Ano, vycházíš z toho, že rusové nikdy nelžou, i když jejich verze událostí je každý den jiná a v rozporu s ostatními skutečnostmi i se zdravým rozumem. Např. to, že by ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz: Ano, vycházíš z toho, že rusové nikdy nelžou, i když jejich verze událostí je každý den jiná a v rozporu s ostatními skutečnostmi i se zdravým rozumem.

  Např. to, že by tam izraelské stíhačky hodinu lítali v dostřelu S-200 je prostě pitomost - ale o tom jsem psal....Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:05 23.09.2018

  gagnut: - v 5000 je "přetlaková síla" jen o třetinu menší, než v 10.000. Tí, rozdílný účinek na letadlo nevysvětlíš. I v 5000 dojde k dekompresi, když máš v kabině tlak na hladině ...Zobrazit celý příspěvek

  gagnut:
  - v 5000 je "přetlaková síla" jen o třetinu menší, než v 10.000. Tí, rozdílný účinek na letadlo nevysvětlíš. I v 5000 dojde k dekompresi, když máš v kabině tlak na hladině moře.
  - Tu-154 letěl v o více než 1000m nižší výšce, než Iljušin, a zkáza byla okamžitá také
  - Ale Rusové netvrdí, že letadlo začalo padat - alespoň podle toho, co říká givitz, papouškuje tak přesně, že . Říká, že POSÁDKA začala s letadlem sestupovat. To je podstatný rozdíl.

  - jak sestřelili to tučko? Jednoduše, s největší pravděpodobností, protože ho považovali za cíl a ozářili. Stejně jako teď toho iljišina.
  Jestli jsem dobře pochopil:
  http://simhq.com/forum/ubbthre...
  Tak jejich skutečný cíl byl vzdálený 32km. Na cíl v této vzdálenosti se střílí jinou trajektorií, která neumožňuje takový dolet rakety, který je třeba, aby sundala Tučko vzdálené cirka 300km.
  Jinak pokud Tě to opravdu zajímá, doporučuju přečíst, je tam toho o té události hodně.

  Např. informace, že i detonátor rakety je semiaktivní, a tedy cíl musí být ozařován do poslední chvíle.


  PS: Jinak jsem si teď uvědomil, že ozáření jiným radarem, což jsi se snažil nabídnout jako vysvětlení, není možné, raketa musí být s řídícím paprskem synchronizovaná (pochopitelně, jinak by při postřelování více cílů vedle sebe více bateriemi šlo všechno na jeden cíl).Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:44 23.09.2018

  vycházím z toho, že letadlo IL20 dostalo zásah S200 v 22:03 a ještě další 4 minuty trvalo, než zmizelo z radaru... tudíž po zásahu zcela jistě nebylo na prach ale konstrukce ...Zobrazit celý příspěvek

  vycházím z toho, že letadlo IL20 dostalo zásah S200 v 22:03 a ještě další 4 minuty trvalo, než zmizelo z radaru... tudíž po zásahu zcela jistě nebylo na prach ale konstrukce držela pohromadě...

  Jinak je zajímavé, že ten tel. hovor Izraelců v 21:39-21:42 hod. se vedl v ruském jazyce a z toho telefonátu byl proveden i zápis... po tomto hovoru dostal velitel IL 20 rozkaz opustit sever Sýrie... letět jižněji a měl se vrátit na základnu.. jenomže údery IDF byly provedeny v Latakii což je západní provincie Sýrie - západní pobřeží země... Syrská PVO začal vypouštět S 200 na odražení útoku v 21:51 hod.... po útoku Izraelské letadla zůstala 70 km od západního pobřeží Sýrie se zapnutým REB... v 21:59 hod, jedeno Izraelské letadlo začal manévr k pobřeží Sýrie, kdy se tak přiblížilo k IL20, který se chystal na přistání, Syrská PVO tento manévr měla za to, že se jedná o druhý útok... izraelský pilot nemohl nevědět, že efektivní odrazová plocha letadla IL 20 znatelně převyšuje odrazovou plochu F16.. Izraelci také vědí, že PVO Rusak a Sýrie má jiné systém rozpoznávání naši/vaši a Syrské radarové stanice mohou IL20 splést jako skupinový cíl izraelských letadel... v tento okamžik se IL 20 dostal do směru střelby Syrského PVO proti Izraelským letounům..Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  15:11 23.09.2018

  logik. Malajzijský boeing dostal zásah na pilotnú kabínu, tj posádka bola pravdepodobne okamžite mŕtva. Dalej dostal zásah vo výške cca 10km. to znamená okamžitú explozínu ...Zobrazit celý příspěvek

  logik.
  Malajzijský boeing dostal zásah na pilotnú kabínu, tj posádka bola pravdepodobne okamžite mŕtva. Dalej dostal zásah vo výške cca 10km. to znamená okamžitú explozínu dekompresiu. Na zem padal niekoľko minút takže vačšina pasažierov mala dosť času premýšlať, čo v živote nestihli.
  Skúste mi na základe vašich detailných znalostí vyžarovacích charakteristík systému S200 vysvetliť ako to teda tý ukrajinci zostrelili to ruské túčko?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:52 23.09.2018

  gagnut: Budeš se divit, ale kupodivu to, jak funguje klasická fragmentační střela, jakou má i S-200, vím. Jaká je šance na přežití zásahu jsem dával - u podstatně většího ...Zobrazit celý příspěvek

  gagnut: Budeš se divit, ale kupodivu to, jak funguje klasická fragmentační střela, jakou má i S-200, vím.

  Jaká je šance na přežití zásahu jsem dával - u podstatně většího boeingu stačila podstatně menší hlavice a stejně byl v kopru okamžitě. Samozřejmě, nejde vyloučit, že měl IL-20 štěstí. Ale je to velmi nepravděodobná možnost.

  ==

  Btw. další blbina je tvrzení, že "posádka začala rychle klesat a hasit požár". Protože "posádka začala rychle klesat" znamená, že to bylo kontrolované klesání. Jenže po zásahu raketou, kdy je strukturální pevnost letadla podstatně oslabena, nebude nikdo úmyslně prudce klesat, neboť to zvyšuje zátěž a pravděpodobnost, že se letadlo rozpadne.

  Další lež toho ruského generála je pak to, že si raketa vybrala "largest a closest target". To je prostě u SAHM blbina. Raketa si nic nevybírá, to vybírá operátor podle toho, co ozáří radarem. Podle Ruské grafiky ale letadla letěla opačným směrem. Tedy chvíle, kdy by byly v takovém zákrytu, aby operátor ozařoval obě letadla naráz (radar má přesnost 0,3°, tedy stíhačka musela být do 0,15° od letadla) je na tu vzdálenost něco málo přes jednu sekundu.
  Tedy rusové tvrdí, že tam F-16 byly v dostřelu S-200, producírovali se, a S-200 vystřelila zrovna v takovou sekundu, aby došlo k správnému zákrytu letadel v okamžiku zásahu. Jasně....

  Navíc, podle starších map uveřejněných Ruskem byla Izraelská letadla co se týče SŠ maximálně někde mezi Tarsem a Baniasem. Teď je najednou ruské MO situuje v animaci k Latakii (dle stínů dokonce severně od ní), aby jim vyšel ten zákryt s Iljušinem..
  Koláček na dortu pak je, že na radarových datech (4:31) konference jsou ta Izraelská letadla jinde, než na na té animaci. Takže rozpory mají i mezi jednotlivými materiály publikovanými dnes.

  Další nesmyslné tvrzení je, že Izraelské stíhačky prý patrolovali na místě nejméně do 22:40. Proč by to dělali??????? Navíc prý 70km od pobřeží, čili v dosahu S-200??? Hráli si na hrdiny - po tom co už jedno letadlo ztratili? A jaktože je syrská S-200 nesejmula, když toho předtím byla evidentně schopna????
  Lež.

  givitz:
  Kdyby to bylo dle údajů ze zapisovačů, tak by to řekli. Navíc, prudké nečekané klesání trvající 4 minuty je věc, kterou by ruská PVO zjistila online, na to nepotřebujou zapisovače. To, že přijdou s takovouto informací "týden" po události je prostě neudržitelné.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:56 23.09.2018

  další zajímavé časové údaje z oficiální tiskovky MO RT .. :) 17.09.2018 v čase 21:39-21:42 hod. telefonní hovor Izraelců , že bude nanesen úder ... řeč šla, že úder bude proveden ...Zobrazit celý příspěvek

  další zajímavé časové údaje z oficiální tiskovky MO RT .. :)
  17.09.2018 v čase 21:39-21:42 hod. telefonní hovor Izraelců , že bude nanesen úder ... řeč šla, že úder bude proveden na severu Sýrie.. počas jedné minuty čtyři Izraelské F16 v 21:40 hod. nanesly údery naváděnými raketami GBU 39 na objekty v provincii Latakia...


  Dovoluji si upozornit neruštináře :), že na místo dopadu bylo vysláno 8 ruských lodí + tam měli ( mají ) i speciální ponorku na záchranné práce ... vzhledem k tomu, že letadlo nalezli nějaký ten den zpátky předpokládám, že už mají i zapisovače (černé skřínky)
  jinak hašení si nepředstavuji jako, že tam někdo lítá s minimaxem.. :)Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  13:47 23.09.2018

  Logik A viete vy odborník na všetko ako taká AA strela vlastne funguje? A viete že je rozdiel, či prúd črepín z nej zasiahne krídlo, trup alebo kabínu pilotov? Práveže šanca, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  A viete vy odborník na všetko ako taká AA strela vlastne funguje? A viete že je rozdiel, či prúd črepín z nej zasiahne krídlo, trup alebo kabínu pilotov? Práveže šanca, že zásah takou strelou posádka prežije je relatívne vysoká. A ste schopný vypočítať za aký čas poškodené lietadlo dopadne na zem z výšky cca 5km? Kor keď sa ho posádka snaží udržať vo vzduchu?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:41 23.09.2018

  gagnut: Výrazem "letadlo zmizelo z radaru" bez udání dalšího se v letectví reportuje ztráta letadla, u které se neví ani pravděpodobná příčina. Teď rusové tvrdí, že příčinu ...Zobrazit celý příspěvek

  gagnut:
  Výrazem "letadlo zmizelo z radaru" bez udání dalšího se v letectví reportuje ztráta letadla, u které se neví ani pravděpodobná příčina. Teď rusové tvrdí, že příčinu věděli. Což je rozpor.
  Prostě původní ruské vyjádření defakto vylučuje kontakt s letadlem po zásahu.

  Koukni se na videa z PVO palby - rakety jsou krásně ve tmě vidět. IL-20 údajně přistával, tedy byl natočen směrem k pobřeží. Tedy varianta, že by piloti neviděli, jak na ně letí raketa, je dosti divná. A kdyby měli čas mluvit s věží, tak by to řekli - a tím by např. ihned padla varianta o Francouzské fregatě, protože ta by na ně musela pálit "zezadu".

  Takže těch informací, podávaných Rusy, z kterých vyplývá, že kontakt s věží letadlo nemělo, je více. Z čeho jiného by se ale Rusové dozvěděli, že je na palubě požár, než z kontaktu s věží?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:30 23.09.2018

  PS: Další nepřímý argument, proč je to vylhaný, je pak to, že hlavice buku váží 70kg. Hlavice S-200 váží 200 kg. MH17 je podstatně větší letadlo, než IL-20. Tu-154m na který pálila ...Zobrazit celý příspěvek

  PS: Další nepřímý argument, proč je to vylhaný, je pak to, že hlavice buku váží 70kg. Hlavice S-200 váží 200 kg. MH17 je podstatně větší letadlo, než IL-20. Tu-154m na který pálila S-200 jakbysmet. Obě letadla byla ztracena okamžitě.
  Jediný sestřel, kdy to alespoň někdo přežil byla ta F-16 - ale i ta byla ztracena okamžitě, a tam mohli dělat úhybné manévry, čímž se mohli dostat dál od epicentra a tak mít poškození menší.

  Tedy šance, že by S-200 poškodila letadlo tak, že by palubní topič a nástěnkář byli schopni ještě 4 minuty hasit požár, než jim letadlo shořelo :-), je tedy velice malá.
  Samozřejmě, vyloučit to nejde, ale je to hodně hodně hodně nepravděpodobné poškození od SAM rakety: že by jen vznikl požár a nevzniklo žádné fatálnější poškození struktury letadla....Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  13:26 23.09.2018

  logik Kde vidíte lež?. Vy ste za to platený? Vy ste videl komunikáciu medzi vežou a palubou? Videl ste záznam z voice recordéru? Myslíte, že keď lietadlo dostane zásah tak ...Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Kde vidíte lež?. Vy ste za to platený?
  Vy ste videl komunikáciu medzi vežou a palubou? Videl ste záznam z voice recordéru? Myslíte, že keď lietadlo dostane zásah tak posádka okamžite vie čo sa s lietadlom deje?
  Možete popísať čo je na tom scenári, ktoré prezentovalo ruské MO vylhané?
  Ste obyčajný demagóg.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 19