Hypersonické zbraně: Budoucnost válčení v 21. století

HSSW
Foto: Hypersonické zbraně HSSW (High Speed Strike Weapon). / Lockheed Martin

Rusko a Spojené státy intenzivně pracují na hypersonických zbraních. Americké letectvo US Air Force a výzkumná agentura DARPA nyní uzavřeli nové partnerství, jenž má za úkol dovést hypesonické zbraně do výzbroje amerických ozbrojených sil.

Nové partnerství ideově naváže na ukončený program hypersonické střely X-51 Waverider od firmy Boeing. X-51 na počátku května letošního roku vykonal let rychlostí Mach 5,1 dlouhý 240 sekund, čímž dokázal vyzrálost technologie hypersonických motorů typu scramjet (náporový motor s nadzvukovým spalováním).

Program X-51 Waverider běžel v americkém letectvu od roku 2004 a přišel americké daňové poplatníky na 300 miliónů dolarů. Z celkově čtyř testů byl úspěšný první a poslední let. Při posledním pokusu X-51 Waverider vytvořil rekord v nejdelším hypersonickém letu za použití náporového motoru.

Označení vysokých rychlostí

Subsonický

M <0,8

Transonický

M 0,8-1,2

Supersonický

M 1,2-5,0

Hypersonický

M 5,0-10,0

Vysoko-hypersonický

M 10,0-25,0

Znovuvstupní rychlost

M >25,0

Nová americká "hypersonická iniciativa" má navázat na ukončený program X-51 Waverider a urychlit výzkum hypersonických pohonů. Americké letectvo má s motory typu scramjet velké plány. Kromě vývoje ultra rychlých střel uvažuje také o vývoji hypersonického bombardéru. Nově vyvíjený bombardér LRS-B je předurčen jako nadzvukový, ale budoucí verze mají získat hypersonické motory typu scramjet.

“Měli jsme velmi úspěšný let s X-51, který ukázal schopnost hyperosnického letu. Společně s agenturou DARPA jsme uzavřeli memorandum o porozumění a jsme rozhodnuti pokračovat v programu,” říká Dr. Mica Endsley, hlavní vědecká pracovnice amerického letectva. Podle Endsley má společné úsilí US Air Force/DARPA vyústit v konstrukci operačně nasaditelných hypersonických zbraní.

Jednou z takových je i koncept hypersonické zbraně HSSW (High Speed Strike Weapon) na které pracuje Lockheeed Martin. HSSW je střelou vzduch-země s plochou drahou letu. Díky své hypersonické rychlostí (5× rychejší než zvuk) a stealth charkeristikou má překonat tu nejtěžší protiletadlovou a protiraketovou obranu. Hypersonická HSSW má dorazit do výzbroje amerického letectva již v roce 2020.

Stejně intenzivně pracují na vývoji hypersonických zbraní Rusové, alespoň podle prohlášení předních představitelů Ruské federace. Reálné testy a výstupy na ruské straně zatím chybí.

“Společně s Američany provádíme výzkum hypersonických technologií, či rychlostí šestkrát větší než rychlost zvuku. Tohle není tajemství, ale všechno ostatní ano. Mohu vám říct, že jdeme bok po boku s Američany, pokud jde u tuto technologii,” řekl vícepremier Dimitrij Rogozin v rozhovoru pro televizi Rossija 1.



Minulý rok Rogozin však zněl méně optimisticky, když poukázal na zaostávání Rusů v této oblasti. Podle prohlášení Rogozina z minulého roku, mohou Američané zavést hypersonické zbraně již mezi roky 2015 - 2018. Rusové podle něj přitom výzkum hypersonických pohonných systémů obnovili až v roce 2009.

Zdroj: DoD BUZZ, Aviation week

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový ruský bombardér nakonec nebude hypersonický

Rusové popírají, že vyvíjený dálkový strategický bombardér PAK-DA má být hypersonický, tedy mít ...

Úspěšný let hypersonického letounu X-51A Waverider

Firma Boeing má důvod k velké oslavě. Čtvrtá letová zkouška hypersonického stroje X-51A Waverider ...

Hypersonické zbraně již v roce 2025

Před týdnem jsme vás informovali o úspěšném testu hypersonického letounu X-51A Waverider. Zdá se, že ...

PAK-DA vs. LRS-B: Souboj bombardérů 21. století

Vypadá to, že se mezi Ruskem a Spojenými státy schyluje k zajímavému zbrojnímu závodu. Poté, co ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Refael
    14:47 12.10.2013

    Nemají už Rusové operačně- taktické rakety SS-26 Iskander s hypersonickým pohonem-7M?

    Nemají už Rusové operačně- taktické rakety SS-26 Iskander s hypersonickým pohonem-7M?

Načítám diskuzi...