KOMENTÁŘ: Írán se opět přiblížil svému cíli: „Vymazat Izrael z mapy“

KOMENTÁŘ: Írán se opět přiblížil svému cíli: „Vymazat Izrael z mapy“
Zástupce velitele Íránských islámských revolučních gard (IRGC) Hossein Salami (dnes již vrchní velitel – poznámka překladatele) nedávno v íránském televizním programu Channel 2 vyhrožoval Izraeli. / MEMRI (Zvětšit)

Íránské vojenské aktivity a jasné veřejné vyhrožování vyhlazením Izraele jsou čím dál tím častější a intenzivnější. Tyto kroky jednak vyvolávají strach, což je nepochybně jejich cílem, ale navíc také hrozí rozvrácením mezinárodního společenství. Při takových přímých vyhrůžkách konfliktem by se dalo očekávat, že mezinárodní zpravodajská média a politici celého světa budou mít k této situaci co říci. Místo toho je pokračující drzé chování Íránu buď shovívavě ignorováno, nebo, což je daleko horší, jde svět Íránu na ruku. Článek vyšel původně na Gatestone Institute.

Jedním ze základních pilířů a revolučních ideálů Íránské islámské republiky je zničení židovského státu. Jedním z náboženských proroctví zakladatele Íránské islámské republiky ajatolláha Rúholláha Chomejního a jeho nástupce, současného duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, je proroctví, že Izrael bude nakonec vymazán z povrchu země. Jelikož se íránský teokratický establishment domnívá, že duchovní vůdce je zástupce Alláha na zemi, jsou jakákoli slova či přání, které duchovní vůdce vysloví, považována za Alláhova přání, která musí být Alláhovými věrnými věřícími uvedena v život.

Zatímco směřují ke zničení Izraele, íránští vůdci nejen věří, že se blíží naplnění náboženského proroctví, ale také vidí, že získávají strategická a geopolitická vítězství - v Iráku, Sýrii, Jemenu, Libanonu a v Pásmu Gazy. Zástupce velitele Íránských islámských revolučních gard (IRGC; Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps) Hossein Salami (dnes již vrchní velitel – poznámka překladatele) nedávno v íránském televizním programu Channel 2 vyhrožoval, že Izrael je „zranitelný a pracuje na svém zániku.„

Salami nedávno důrazně a jasně vysvětlil strategii íránské vlády. Uvedl:

„Naší strategií je vymazat Izrael z globální politické mapy. A vypadá to, že vzhledem ke zlu, které Izrael páchá, se tomu Izrael blíží.“

Nedávno zaútočil na Twitteru na Izrael také duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Uvedl, že „sionistický režim v ne příliš vzdálené budoucnosti zanikne.“

Tato vlna sebedůvěry je mimo jiné posilována zvyšováním íránské vojenské přítomnosti v Sýrii a na jiných místech. Syrská občanská válka byla íránskými vůdci považována za ideální příležitost k tomu, aby postoupili vpřed a dosáhli svého konečného cíle zničit Izrael. Írán v Sýrii postavil nebo má rozestavěno více než 10 vojenských základen, z nichž některé jsou v blízkosti izraelské hranice. Teherán tuto strategickou pozici v Sýrii využil k odpálení raket na Izrael.

Zatímco zjevné záměry Íránu zničit Izrael mnozí světoví lídři přehlížejí, v kritice Izraele za to, že skutečně brání bezpečnost svých občanů, jsou velmi pohotoví. Poté, co mezinárodní společenství odmítlo řešit nevyprovokované íránské útoky na Izrael, stejně jako stavbu íránských vojenských základen v Sýrii, nezbyla Izraeli jiná možnost, než na íránské vojenské základny a infrastrukturu ohrožující Izrael zaútočit.

Některé zpravodajské služby a politici se bohužel pokoušejí vytvořit příběh, který by vedl lidi k přesvědčení, že vyhrůžky íránských vůdců jsou jen slova. Íránští lídři však nadále projevují své záměry nejen slovními vyhrůžkami, ale i vojenskými akcemi. Od roku 1979 Írán schvaluje odpalování raket a řízených střel na Izrael a také používá svých prodloužených rukou, jako jsou Hamás a Hizballáh, aby na Izrael útočily. Zdá se, že Írán má Izrael pevně zachycen v zaměřovači.

Ve snaze poskytnout Íránu kamufláž se někteří světoví lídři po léta snaží tvrdit veřejnosti, že existuje rozdíl mezi „umírněnými“ íránskými politiky a zastánci tvrdé linie. Toto rozlišování je bohužel velký klam. Současný íránský prezident Hasan Rúhání, stejně jako předchozí prezident Mahmúd Ahmadínežád, nazval Izrael „rakovinným nádorem“. Íránští politici napříč politickým spektrem (zastánci tvrdé linie i „umírnění“) se shodují na jedné věci: na zničení Izraele.

Na nečestnost s níž se Izrael setkává, již poukázal maďarský premiér Viktor Orbán:

„EU by měla ocenit úsilí Státu Izrael o stabilitu v regionu. Je to nejen v zájmu Izraele, ale i Evropy, protože nás chrání před dalšími a dalšími invazemi migrantů... Vztahy EU s Izraelem nejsou dostatečně racionální a musí být napraveny. Namísto kritiky Izraele, bychom měli Izraeli otevřít dveře ke spolupráci.“

Je ohromující, že někteří politici a vlády, včetně EU, kritizují Izrael za jeho politiku na Blízkém východě a pak zavírají oči před hromaděním vojenského materiálu a techniky v blízkosti izraelské hranice – Írán zatím ze Sýrie odpaluje na Izrael rakety a řízené střely, posílá balistické rakety izraelskému nepříteli Hizballáhu a vyhrožuje Izraeli, že jej v blízké budoucnosti zničí.

Kdy začne mezinárodní společenství brát slovní výhrůžky a fyzickou agresi íránské vlády vážně? Zdá se, že mezinárodní společenství vyznává orwellovskou inverzi „mírového procesu“ a pokoutně si přeje, aby Irán zničil Izrael.

Dr. Majid Rafizadeh - absolvent Harvardu, badatel, podnikatel, politolog, člen správní rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Mezinárodní americké rady pro Blízký východ). Je autorem několika knih o islámu a americké zahraniční politice. Můžete mu napsat na Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.

Překlad české verze: Zdeněk Denis Blažek

Nahlásit chybu v článku


Související články

Úvaha nad bojeschopností íránského letectva

V posledních dnech celý svět s napětím sleduje vývoj v Hormuzském průlivu. Írán hrozí, že na další ...

Spojené státy se rozhodly vsadit na íránskou opozici

Spojené státy hledají v Iránu spojence pro boj proti současnému režimu. Americká vláda proto ...

Hizballáh dostal z Íránu balistické rakety Fateh 110

Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 ...

Írán vyhlíží špičkové ruské protivzdušné systémy S-300

Írán s Ruskem vyjednává o dodávkách protileteckých a protiraketových systémů S-300. Dodávka takto ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tesil
  20:10 28.06.2019

  Jelikož se Gastone Institute věnuje tématům, jako jsou vojenské a diplomatické hrozby namířené proti USA a jejich spojencům, na Blízkém východě je obsah článku celkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jelikož se Gastone Institute věnuje tématům, jako jsou vojenské a diplomatické hrozby namířené proti USA a jejich spojencům, na Blízkém východě je obsah článku celkem pochopitelný.
  Zcela opomíjí izraelské hrozby týkající se zničení
  Íránské PVO,a pod.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  15:00 27.06.2019

  Nejhorší diskuze za poslední půlrok, Armata i F-35 hadr :(

  Nejhorší diskuze za poslední půlrok, Armata i F-35 hadr :(

 • danny
  11:31 27.06.2019
  • (11)

  Jo, jinak se ještě dost zapomíná na to, že Ajatoláhové po revoluci málem zlikvidovali armádu, protože žili v přesvědčení, že nic takového nepotřebují, bo oni chtějí žít v míru a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo, jinak se ještě dost zapomíná na to, že Ajatoláhové po revoluci málem zlikvidovali armádu, protože žili v přesvědčení, že nic takového nepotřebují, bo oni chtějí žít v míru a starat se o svoje. Jen proto, že se jim to málem povedlo, dovolil si Saddám za hlasité podpory celého demokratického i nedemokratického světa rozpoutat válku a Íránce z jejich poblouzněných pacifistických představ rychle vyléčit. Od té doby pracují na své asymetrické obraně. Z donucení.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:41 27.06.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   To není pravda. Nejen, že žádnou armádu nezlikvidovali, ale navíc založili, hned v roce 1979, Revoluční gardy, což je de facto další armáda, ovšem podléhající přímo allatojáhům. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To není pravda. Nejen, že žádnou armádu nezlikvidovali, ale navíc založili, hned v roce 1979, Revoluční gardy, což je de facto další armáda, ovšem podléhající přímo allatojáhům. Allatojáhové se rozhodně nechtěli starat "jen o svoje", snažili se vyvážet revoluci do ostatních islámských zemí - mimo jiné i do toho Iráku, což byl jeden z důvodů války.
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    15:23 27.06.2019

    GE: revoluční gady měly 10 tis. členů a zabývaly se jen ochranou revoluce a perzekucí místního obyvatelstva se sympatiemi k Šáhovi. Bojové zkušenosti začaly získávat až po začátku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    GE: revoluční gady měly 10 tis. členů a zabývaly se jen ochranou revoluce a perzekucí místního obyvatelstva se sympatiemi k Šáhovi. Bojové zkušenosti začaly získávat až po začátku války s Írákem a tím začal růst i jejich význam.
    Islámská revoluce nepočítala se šíření ohněm a mečem. Z příčinou války vidím právě rozpad armády, oslabení státu, ve kterém Saddám viděl příležitost získat vliv a oblasti bohaté na ropu na úkor regionálního soupeře.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:57 27.06.2019
     Oblíbený příspěvek

     Jistěže se Hussain pokusil využít situace, kdy Chomejní zdecimoval velitelský sbor a morálka armády byla na nule. Revoluční gardy mohly mít 10 000 členů v okamžiku zformování, ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jistěže se Hussain pokusil využít situace, kdy Chomejní zdecimoval velitelský sbor a morálka armády byla na nule. Revoluční gardy mohly mít 10 000 členů v okamžiku zformování, ale už prvnímu iráckému úroku, což bylo necelý rok po revoluci, čelilo 100 000 členů.
     Irán nepoužívá k šíření revoluce klasickou válku, ale napomáhá paramilitantním silám (viz hizballah) + vysílá "dobrovolníky" z řad revolučních gard.
     Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   11:56 27.06.2019
   • (6)

   ...lžeš... nevím jestli s nějakým úmyslem, nebo protože ti není zhora dáno, ale prostě lžeš.

   ...lžeš... nevím jestli s nějakým úmyslem, nebo protože ti není zhora dáno, ale prostě lžeš.

   • danny
    15:19 27.06.2019

    V čem lžu? Že Chomejní prakticky rozpustil armádu? Jak jinak nazvat snížení počtu vojenského personálu z půl milionu na 200 tis. a odstavení (nebo přímo likvidaci) většiny velitelů ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V čem lžu? Že Chomejní prakticky rozpustil armádu? Jak jinak nazvat snížení počtu vojenského personálu z půl milionu na 200 tis. a odstavení (nebo přímo likvidaci) většiny velitelů a všech struktur odkazujících na Šáhův režim?
    Že řadu jejich špiček nechal zavřít, prakticky všechny piloty? A některé dokonce popravit? Že byli propuštěni až po napadení Irákem a piloti rovnou z cely sedali do kokpitu?
    Že měla armáda více méně doplňovat strážce revoluce, kteří měli od začátku plnit roli něco mezi policií a národní gardou? Nebo v čem lžu?
    On sice Chomeiní chtěl vyvážet revoluci. Ale fakt ne pomocí vojenské invaze. Proto tvrdím, že pro něj smír s imperiální armádou měl význam čistě z pohledu hrozby, která by mohla chtít znovu nastolit šáhův režim.
    Informace o rozpuštění a redukci armády najdeš v níže přiložených odkazech:
    https://is.mendelu.cz/eknihovn...
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...
    http://www.parstimes.com/histo...
    http://www.parstimes.com/histo...
    Ještě pár zajímavých detailů z nedávno odtajněných dokumentů:
    https://www.bbc.com/news/world...
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:37 27.06.2019
     Oblíbený příspěvek

     Z tvých vlastních odkazů vyplývá, že to nebylo z půl milionu, nýbrž ze 400 000, nebylo to na 200 000, nýbrž na 300 000, a ne proto, že by "žili v přesvědčení, že nic takového ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Z tvých vlastních odkazů vyplývá, že to nebylo z půl milionu, nýbrž ze 400 000, nebylo to na 200 000, nýbrž na 300 000, a ne proto, že by "žili v přesvědčení, že nic takového nepotřebují, bo oni chtějí žít v míru a starat se o svoje" nýbrž proto, že ve velkém věznili a popravovali vojáky a důstojníky, kteří během revoluce zachovali věrnost šáhovi a nadto vytvořili Strážce revoluce, tedy Revoluční gardy, které mají 200 000 členů a tradiční armádu nahradily.

     Byly to klasické politické čistky, jako za Stalina. A výsledkem je poslušná islamistická armáda.

     To nesvědčí o mírovém a nenásilném Iránu, ale o krvavém režimu, který si vybudoval armádu fanatiků. A ty nyní posílá do Sýrie.
     Skrýt celý příspěvek

    • danny
     15:16 28.06.2019

     GE: šílené výdaje na růst armády byly jednou z klíčových příčin revoluce a pádu Šáhova režimu. Zatímco armáda byla budována jako v regionu jasně dominující síla se schopností ...
     Zobrazit celý příspěvek

     GE: šílené výdaje na růst armády byly jednou z klíčových příčin revoluce a pádu Šáhova režimu. Zatímco armáda byla budována jako v regionu jasně dominující síla se schopností projekce síly, Chomejní vyhověl vůli lidu a armádu značně omezil. Je zavádějící tvrdit, že snížení armády padá na vrub popravám a věznění. Popravených byly desítky, vězněných stovky (tím nijak nesnižuji hrůznost takového konání), ne desítky tisíc. Většina generálů a důstojníků byla penzionována, nižší kádry propuštěny. K tomu se uvádí cca 60% dezerce.
     Chomejní nebyl idiot, celou dobu před revolucí i po byl v kontaktu s americkými diplomaty, takže jasně věděl, že spor s USA znamená uzemnění letectva. Vědomě do toho šel, proto tvrdím, že nepočítal s použitím armády v jakékoli zahraniční intervenci.
     Co se týče počtů, je to vždy komplikované, co se do nich vše zahrne. Např. Wikipedie tvrdí, že IRG mají 125 000 mužů, což je podstatně méně, než tebou uvedených 200 tis., když jsme u těch čísel. Problém je, že mezi jejich hlavní činnosti spadá také činnost pohraniční stráže a boje proti pašování narkotik, například. A nic to nemění na tom, že se z nich velká organizovaná polovojenská síla stala až v průběhu války, ne dříve.
     Jinak pokles členů armády po revoluci na 200 tis. uvádí česká wiki. Hodně záleží, jak se počítá se záklaďáky, zálohami atd..., pak čísla snadno skáčou o desítky tisíc. A navíc vzhledem k masivnímu růstu kapacit skákaly čísla nahoru rok od roku. 500 tis. mi vyšlo při součtech personálu pro jednotlivé složky a zároveň z kontrolního propočtu - zbylo 200 tis po 60% dezerci.
     Tady dva detailnější zdroje k masivnímu růstu v posledních letech před revolucí:
     http://www.iranicaonline.org/a...
     https://www.offiziere.ch/?p=33...
     Co se týče strategických cílů, možná tě zaujme následující analýza: https://www.mei.edu/publicatio...
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:30 28.06.2019

      danny, revoluce byla v roce 1979, válka začala v roce 1980, tedy hned za rok.
      Chomejní nevěřil armádě, proto budoval vlastní, přesně to samé dělal i Hitler, který taky budoval SS a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      danny, revoluce byla v roce 1979, válka začala v roce 1980, tedy hned za rok.
      Chomejní nevěřil armádě, proto budoval vlastní, přesně to samé dělal i Hitler, který taky budoval SS a nevěřil řadové armádě. To nesvědčí o absenci agresivity, ale o nedůvěře v ideologicky nepodchycený ozbrojený sbor.

      Jinak výdaje na armádu jsou v Iránu dlouhodobě na úrovni 2,4% HDP. K prudkému nárůstu došlo v roce 1974 - to byla ropná krize po Yom Kippurské válce, Irán se nepřidal k embargu a využil peněz na vybudování silné armády a celkovou modernizaci.
      Skrýt celý příspěvek

  • Pilot
   14:36 27.06.2019

   Pokud by to opravdu chtěli, pak proto, aby si mohli vybudovat armádu svou vlastní, bezmezně oddanou. Ale spíš by se slušelo napsat, že jsi fakt tupec.

   Pokud by to opravdu chtěli, pak proto, aby si mohli vybudovat armádu svou vlastní, bezmezně oddanou. Ale spíš by se slušelo napsat, že jsi fakt tupec.

   • danny
    14:05 28.06.2019

    Pilot: vybudování nové, vlastní, a bezmezně oddané armády s jinými strategickými cíli provázela tak značná obměna kádrů a prakticky rozpuštění Šáhovi imperiální armády. Pokud ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pilot: vybudování nové, vlastní, a bezmezně oddané armády s jinými strategickými cíli provázela tak značná obměna kádrů a prakticky rozpuštění Šáhovi imperiální armády. Pokud nechápeš, co to znamená změna doktríny, nevíš nic o tom, jaká byla před revolucí a jaká těsně po ní, tedy do napadení Irákem, tak pomlč o tupcích.
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   17:07 27.06.2019

   danny - niečo podobné nedávno urobil aj Erdogan a rozhodne to nerobil z pacifizmu :-) . Proste sa takto iba potiera zdroj potencionálnej kontrarevolúcie, nič viac, nič menej.

   danny - niečo podobné nedávno urobil aj Erdogan a rozhodne to nerobil z pacifizmu :-) . Proste sa takto iba potiera zdroj potencionálnej kontrarevolúcie, nič viac, nič menej.

   • danny
    14:23 28.06.2019

    PavolR: samozřejmě, že šlo hlavně o prevenci kontrarevoluce. Ale zabalené to bylo do čtyř pilířů zahraniční politiky: odmítat všechny formy cizí nadvlády, zachování íránské ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: samozřejmě, že šlo hlavně o prevenci kontrarevoluce. Ale zabalené to bylo do čtyř pilířů zahraniční politiky: odmítat všechny formy cizí nadvlády, zachování íránské nezávislosti a územní celistvosti, třetí vyzýval k ochraně práv muslimů a čtvrtý pilíř požadoval udržování míru se všemi neválčícími státy. Plus Chomejního koncept ekonomické, politické a kulturní nezávislosti jak vůči Západu, tak Východu.
    Chomejní neplánoval zahraniční intervence. Vývoz revoluce měly probíhat pomocí aktivizace Šítských menšin (nebo většin), byť se stavěl do role ochránce všech muslimů.
    K výrazné militarizaci a zapojení do ozbrojených aktivit vedlo až napadení Irákem.
    Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:17 27.06.2019

  Článek je plný lží a dezinformací. Je v západních médiích takovým hezkým zvykem citovat až druhou půlku sdělení špiček Íránského režimu, tedy tu o zničení Izraele. Na tu první, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek je plný lží a dezinformací. Je v západních médiích takovým hezkým zvykem citovat až druhou půlku sdělení špiček Íránského režimu, tedy tu o zničení Izraele. Na tu první, která obvykle zní, jako "pokud budete nadále vraždit naše vědce, pokud zaútočíte na naši zemi atd..., tak vám to vrátíme, se nějak zapomíná.
  Oblíbeným trikem je také úprava výroku, který obvykle říká, že pokud sionistický režim bude pokračovat se svou hloupou nesnášenlivou politikou, je odsouzen k zániku.
  https://www.haaretz.com/middle...
  https://www.timesofisrael.com/...

  Ano, poslední dobou Írán získal raketové prostředky pro odpověď na případný Izraelský útok. Do nedávna nic takového neměl. Írán nemá letadla schopná doletět do Izraele, neposílá teroristy, aby vraždily izraelské vědce a nemá, na rozdíl od Izraele, jaderné zbraně. A už vůbec nepodniká pod různými záminkami preventivní útoky v libovolné okolní zemi pod záminkou preventivní ochrany před případným napadením z venčí. Vojensky je Írán natolik slabý, že se dá jakákoli úvaha o ničení Izraele považovat za neškodné plácání.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:44 27.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Jakou nesnášenlivou politiku Izraele máš na mysli?

   Byl to Izrael, kdo dal Palestincům autonomii, jejich arabští protektoři to nikdy neudělali.

   Izrael nemá žádný důvod s Iránem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jakou nesnášenlivou politiku Izraele máš na mysli?

   Byl to Izrael, kdo dal Palestincům autonomii, jejich arabští protektoři to nikdy neudělali.

   Izrael nemá žádný důvod s Iránem válčit nebo jej napadat. Absolutně žádný - pokud o nějakém víš, sem s ním.

   A že se všemožně snaží omezit schopnosti země, která neustále vyhrožuje jeho zničením, použít jaderné zbraně - inu, po tolika napadeních ze strany islámských států je to vcelku pochopitelné, ne?
   Skrýt celý příspěvek

   • truther
    13:00 27.06.2019

    Politika Israele je shodná s politikou amerických neokonzervativců - preventivní likvidace všech potenciálně fungujících států na blízkém východě. Israel neválčí sám, ale pomocí ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Politika Israele je shodná s politikou amerických neokonzervativců - preventivní likvidace všech potenciálně fungujících států na blízkém východě. Israel neválčí sám, ale pomocí proxy jako US Military, AČR, Islámský stát a Al-Nusra. Životy gójů mají menší cenu. Americkým generálům už dochází trpělivost

    JCS Chair Gen. Joseph Dunford wary of anti-Iran False Flag

    https://www.c-span.org/video/?...
    Skrýt celý příspěvek

   • danny
    13:20 27.06.2019

    GE: sorry, to je omyl. Já fakt o žádné nesnášenlivé politice Izraele nemluvím. Jsem naopak hodně proizraelský. Mám problém s narůstajícím vlivem ortodoxních židovských skupin a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    GE: sorry, to je omyl. Já fakt o žádné nesnášenlivé politice Izraele nemluvím. Jsem naopak hodně proizraelský. Mám problém s narůstajícím vlivem ortodoxních židovských skupin a radikálních uskupení (což je vzhledem k porodnosti pochopitelné) a postupnému ustupování sekulárních sil, ale to je jiný příběh. Mám dost pochopení pro preventivní doktrínu, politiku rozdělování přenášení napětí na území protivníka. Docela chápu přání Izraele omezit vliv regionálního konkurenta, který by snadno mohl přerůst přes hlavu.
    To, že Izrael opakovaně zaútočil na Íránskou infrastrukturu je prostě fakt. To, že Mosad průběžně likviduje významné vědce, kteří mohou přispívat k rozvoji vojenských kapacit, je taky fakt. Že to vyvolává rozhořčení a touhu po odplatě a snahu o prevenci to je snad taky pochopitelné.

    Co jsem kritizoval, je zveličování a záměrné zkreslování většiny výroků, které k dané problematice zaznívají. Je prostě rozdíl, jestli ti někdo řekne, že až tě uvidí, dostaneš přes držku, nebo že jestli uvidí, že mu lezeš do baráku a ničíš vybavení, dostaneš přes držku.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:42 27.06.2019

     danny, prostý pohled na mapu ukazuje, že Izrael nemá a a ni nemůže mít žádný důvod s Iránem válčit. Nemají vůči sobě územní nároky, vůbec spolu nesousedí, není tam nějaké sporné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     danny, prostý pohled na mapu ukazuje, že Izrael nemá a a ni nemůže mít žádný důvod s Iránem válčit. Nemají vůči sobě územní nároky, vůbec spolu nesousedí, není tam nějaké sporné ložisko v moři o které by se hádali, nic. Historicky byl Izrael Iránským spojencem. Jediným důvodem pro případný střet je ideologická nenávist islámské teokracie k židovskému státu.

     Irán o zničení "sionistického režimu" hovoří už léta, vůbec existenci Izraele neuznává, proč? Dobré vztahy s Izraelem ukončil Chomejní hned v únoru 1979, ihned po převzetí moci. Sice ještě pár let trvalo, než se Irán definitivně postavil proti Izraeli (potřeboval Izraelské dodávky zbraní do války s Irákem), ale od té doby hovoří jen o "anihilaci sionistického vředu". Je to Irán, kdo popírá holokaust a uspořádal výstavu karikatur o vraždění Židů, pořádá rituální pálení izraelské vlajky, vyzbrojuje Hamas a Hizballah.

     Izrael nemá v blízkosti Iránských hranic žádné své vojáky. Irán u Izraelských ano - v Sýrii.

     to nejsou zveličované výroky, to jsou konkrétní kroky a konkrétní vyjádření nejvyšších iránských politiků, co dělá z Iránu nebezpečný násilnický stát.
     Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  09:33 27.06.2019

  Irán je krásná země..mohli se stát hegemonem oblasti i ekonomicky a vyspelosti..zdroje na to mají..ani by nepotrebovali jádro..ani energeticky. Navíc jedna dve elektrárny jsou více ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Irán je krásná země..mohli se stát hegemonem oblasti i ekonomicky a vyspelosti..zdroje na to mají..ani by nepotrebovali jádro..ani energeticky. Navíc jedna dve elektrárny jsou více zranitelnejsi nez decentralizovana soustava vetrnych a solárních elektráren. Mohli přerust ostatní státy takto a pak uz by na ne někdo tezko utocil..navíc nelpet na jádru a zbavit se sankci..tak uz tam dávno mají letky raffale a pvo z ruska. Izrael némá zdroje ani zivotní prostor..armada je živena dotacemi z USA které nejsou věčné. Mám rád oba státy, ale Irán opravdu jadro nepotrebuje aby ostatní prerostl..snad si to casem uvedomí a zmeni režim.
  Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   09:40 27.06.2019

   jádro opustili koncem osumdesátek, ale to jim vůbec nepomolo....protože o to tu vůbec nejde
   ----------------------
   Nemusím ani diktátory, ani klerofašisty nebo jiné neliberální ...
   Zobrazit celý příspěvek

   jádro opustili koncem osumdesátek, ale to jim vůbec nepomolo....protože o to tu vůbec nejde
   ----------------------
   Nemusím ani diktátory, ani klerofašisty nebo jiné neliberální režimy, nicméně je pro mě hrdina každý, kdo vzdoruje západnímu eklfinančnímu systému - i když si tím dělá dost těžký život a takové počínání lze označovat nevýhodným pro obyvatele. Poroba holt bývá pohodlnější.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    09:44 27.06.2019

    Jen těžko si lze představit větší porobu, než teokracii, ale pro tebe je zřejmě i lidožravý satan kamarád, jen když nemá rád USA.

    Jen těžko si lze představit větší porobu, než teokracii, ale pro tebe je zřejmě i lidožravý satan kamarád, jen když nemá rád USA.

    • Luky
     09:57 27.06.2019

     Poroba má spoustu podob.

     A ano, i lidožravý satan bude mít můj respekt, když nepřijme diktát finančního klanu/mafiánského výpalného (akorát v reálu ty xichty žere parta kolem ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Poroba má spoustu podob.

     A ano, i lidožravý satan bude mít můj respekt, když nepřijme diktát finančního klanu/mafiánského výpalného (akorát v reálu ty xichty žere parta kolem Hillary a Podesty)....nazvat to můžeme i jinak, ale výsledek bude stejný - bude trpět a mít moje uznání, za které si nic nekoupí :)
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:50 27.06.2019

      To už je patologická nenávist k USA. Bez legrace, toto už chce pomoc psychologa nebo psychiatra.

      To už je patologická nenávist k USA. Bez legrace, toto už chce pomoc psychologa nebo psychiatra.

   • Pilot
    10:47 27.06.2019

    Ahoj a jaké dopady má tenhle mafiánskej klan dopady na tvůj život? Dík.

    Ahoj a jaké dopady má tenhle mafiánskej klan dopady na tvůj život? Dík.

    • Luky
     12:08 27.06.2019

     Tvá otázka je past, proto zůstane nezodpovězena. Věz jen, že má na můj život dopad naprosto zásadní, hluboký a osobní.

     Tvá otázka je past, proto zůstane nezodpovězena. Věz jen, že má na můj život dopad naprosto zásadní, hluboký a osobní.

     • GlobeElement
      12:23 27.06.2019

      OK, popiš dopady na životy jiných trpících nebožáků.

      OK, popiš dopady na životy jiných trpících nebožáků.

     • Pilot
      14:43 27.06.2019

      Ne, past to není, prostě mě to zajímalo. Pokud je vliv tak zásadní, nabízí se emigrace.
      Jinak je tvůj příspěvek o mafiánským klanu jenom plácnutím, ostatně jako u nemalého procenta ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne, past to není, prostě mě to zajímalo. Pokud je vliv tak zásadní, nabízí se emigrace.
      Jinak je tvůj příspěvek o mafiánským klanu jenom plácnutím, ostatně jako u nemalého procenta tvých příspěvků.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      15:20 27.06.2019

      Pokud tě to upřímně zajímá, tak vliv těchto struktur se propadá všemi vrstvami finančních, politických a mediálních pater jako guano (směs chcanek a hoven, kterou se živí ti o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud tě to upřímně zajímá, tak vliv těchto struktur se propadá všemi vrstvami finančních, politických a mediálních pater jako guano (směs chcanek a hoven, kterou se živí ti o patro níž) až na mou hlavu po vzoru mnohapatrového prasečáko-slepičáku. Já v tom musím žít a každodenně to sledovat, emigrace nepomůže....u nás je ještě alespoň nějaká svoboda slova, byť autocenzura a ostrakizace funguje mocně. Říká se tomu mediokracie.
      Vrcholná politická rozhodnutí se dělají na základě blamáže, nátlaku a cenzury. Sebereflexe nulová. To všechno se mě osobně dotýká, když už se zajímáš.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:39 27.06.2019

      To jsou fráze. Chce to konkrétní příklad.

      Tohle dělat nesmím, tohle dělat musím.

      To jsou fráze. Chce to konkrétní příklad.

      Tohle dělat nesmím, tohle dělat musím.

     • Luky
      15:52 27.06.2019

      Ale vždyť už se známe...proto říkám, že je to past. Mám lepší věci na práci.

      Nicméně např. posledních bezmála 20 let válek a intervencí, kterých se účastníme, je založeno na naší ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale vždyť už se známe...proto říkám, že je to past. Mám lepší věci na práci.

      Nicméně např. posledních bezmála 20 let válek a intervencí, kterých se účastníme, je založeno na naší důvěře v to, co nám řekne náš mocný zahraniční partner. Teď je to tu znova - "nemáme důvod nevěřit, indicie ukazují, dle informací amerických zpravodajců"... a pa z toho máš klidně vleklý konflikt, statisíce mrtvých...snad bys tam našel nějaké ty poptávané konkrétní dopady na životy trpících ubožáků (závažnější než má morální dilemata)
      Skrýt celý příspěvek

     • Englbert
      16:26 27.06.2019

      Zkuste emigrovat do iranu, kldr ci na kubu. Tam se svymi myslenkami udelate karieru. Tady u nas v euroatlantske spolecnosti je vas potencial nevyuzit.

      Zkuste emigrovat do iranu, kldr ci na kubu. Tam se svymi myslenkami udelate karieru. Tady u nas v euroatlantske spolecnosti je vas potencial nevyuzit.

  • GlobeElement
   09:42 27.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Domnívám se, že právě bohatství v nerostných surovinách je prokletím. Je to obrovské lákadlo pro ty, kdo si je chtějí buďto nechat pro sebe, nebo pomocí přerozdělování peněz ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Domnívám se, že právě bohatství v nerostných surovinách je prokletím. Je to obrovské lákadlo pro ty, kdo si je chtějí buďto nechat pro sebe, nebo pomocí přerozdělování peněz planoucích z prodeje si vytvořit a udržet moc.
   Nebýt ropy asi by odpor vůči králi nebyl živen sliby, že peníze z ropy zajití blahobyt pro všechny. Spousta represivních režimů žije jen díky těmto penězům. A další žijí proto, že ty peníze chce nějaká klika.
   Irán, SA, Venezuela, SAE, Rusko,...

   Není lepší laciné peníze z ropy nemít a bohatnout z práce a technologií? Jako Izrael, Švýcarsko, Švédsko, Německo, ČR?
   Skrýt celý příspěvek

   • Pilot
    10:50 27.06.2019
    Oblíbený příspěvek

    Zdá se to tak. Snad všechny země težící ropu ve velkém, tedy kromě Norska a USA, VB ji zas tolik netěží, mají nějaký více či méně diktátorský režim.

    Zdá se to tak. Snad všechny země težící ropu ve velkém, tedy kromě Norska a USA, VB ji zas tolik netěží, mají nějaký více či méně diktátorský režim.

  • danny
   11:27 27.06.2019
   • (11)

   juhelák: sorry, píšeš blbosti. Jsou země, které můžou dělat cokoli, a budou pořád za otloukánka. Srby nikdo do EU nevezme, ani kdyby se celý národ omotal do modré vlajky s ...
   Zobrazit celý příspěvek

   juhelák: sorry, píšeš blbosti. Jsou země, které můžou dělat cokoli, a budou pořád za otloukánka. Srby nikdo do EU nevezme, ani kdyby se celý národ omotal do modré vlajky s hvězdami. Venezuela si to taky polepila, když sáhla bohatým rodinám z USA na majetky, stejně jako Kuba, nebo Írán. To jsou věci, které se neodpouští. Ani kdyby Rouhání každé odpoledne po práci chodil koukat do centra Izraelsko-Íránského přátelství na nejnovější videoklipy a k tomu přikusoval double big tasty bacon a zapíjel milkšejkem, tak ho mít rádi nebudeme.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    11:47 27.06.2019
    Oblíbený příspěvek

    Venezuela si to polepila, když prožrala peníze z ropy, namísto aby je investovala do průzkumu a udržování ložisek. Rodiny z USA jsou v tom úplně nevinně. A Irán si to pokazil, když ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Venezuela si to polepila, když prožrala peníze z ropy, namísto aby je investovala do průzkumu a udržování ložisek. Rodiny z USA jsou v tom úplně nevinně. A Irán si to pokazil, když napadl ambasádu USA a držel její zaměstnance jako rukojmí.
    Rouhání nemusí jíst hamburgery, stačí když začne normální diplomatická jednání, namísto siláckých výkřiků a dupání nožičkama do země.
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
     13:57 27.06.2019

     GE: Venezuela si to polepila, když naštvala Američany, a ti od ní na příkaz vlády ropu přestali kupovat (90% venezuelské ropy se vozilo do USA, byli jedni z mála, kdo na ni mají ...
     Zobrazit celý příspěvek

     GE: Venezuela si to polepila, když naštvala Američany, a ti od ní na příkaz vlády ropu přestali kupovat (90% venezuelské ropy se vozilo do USA, byli jedni z mála, kdo na ni mají "naladěné" rafinerie.
     A taky mají zákaz dodávat do Venezuely additiva pro ředění její supertěžké ropy, která pak nejde ani vytěžit, natož zpracovat.
     Když tomu přidáš zabavování plateb díky clearingu dolarových plateb, těžko to přisoudit běžné neschopnosti poblbaných socialistů ve vládě.
     https://www.worldoil.com/news/...
     https://www.ft.com/content/804...
     https://www.worldoil.com/news/...

     Dovolím si připomenout fakta. Dne 4. listopadu 1979 několik set rozvášněných íránských studentů obsadilo velvyslanectví USA v Teheránu, kde zajali 66 amerických rukojmích. Za jejich propuštění žádali sebekritiku Spojených států, vydání šáha do Íránu a americký závazek o nevměšování do vnitřní politiky země.
     Oficiální místa se do situace vkládají až mnohem později, spíše ve věci vytěžení maximálního prospěchu a vyjednávání o propuštění (dodnes dost konspiracemi opředené neúspěšné akce Cartera a následně propuštění minutu po inauguraci Regana). Ale rozvášněný dav (byť s požehnáním nejvyššího vůdce) nemůžeš označit za oficiální akci státu.
     Silácké výkřiky? Sjeď si za posledních 14 dnů Trumpovy tweety a uvidíš, kolikrát tam Íránu vyhrožuje zničujícím hněvem, vyhlazením celých oblastí a totálním zničením. K tomu Perský záliv plný útočných, vyloďovacích plavidel a mezi tím probíhající kybernetické útoky. Peršani nemají ve zvyku připlazit se s prosíkem po zemi a škemrat. A nabídka 100% win 100% lose prostě nepatří do sféry diplomacie, to je totální porážka. USA v tuto chvíli nemají definovanou žádnou vyjednávací strategii. Smysluplné požadavky, nic.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:12 27.06.2019
      Oblíbený příspěvek

      Venezuela je v loji už od roku 2005, USA od ní přestaly kupovat ropu až letos. Podívej se, jak klesal objem těžené ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Venezuela je v loji už od roku 2005, USA od ní přestaly kupovat ropu až letos. Podívej se, jak klesal objem těžené ropy:
      https://www.forbes.com/sites/r...
      Od roku 2013 je to skoro kolmý pád. Sorry, ale JE to vina poblblých socialistů, kteří namísto otevírání nových ložisek a údržby těch stávajících všechny peníze rozfrcali. Mysleli si, že jim ropa poteče ze země sama. Tuhle pohádku o pečených holoubatech létajících do úst mají všichni komunisti a socialisti na světě nejradši.

      Tu ambasádu měly chránit iránské policejní jednotky. Ten rozvášněný dav mávakl podobiznami Chomejního. ta rukojmí držely v zajetí oficiální iránské bezpečností složky. Nechápu, proč se to snažíš nějak okecat.

      Trump není Izrael a kromě toho nevyhrožuje už dvacet let. Peršani nemusí nikde škemrat, Trump je vyzval k jednání bez jakýchkoliv podmínek. To oni odmítli.

      Z toho se nevykroutíš.
      Skrýt celý příspěvek

   • Pilot
    14:51 27.06.2019
    Oblíbený příspěvek

    Tak třeba Íránů by konkrétně stačilo:
    1. Místo, aby o osudu zeme rozhodoval jeden nekompetentní člověk, mohla by vládnout třeba vláda a parlament, příp. král opírající se o jakýsi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak třeba Íránů by konkrétně stačilo:
    1. Místo, aby o osudu zeme rozhodoval jeden nekompetentní člověk, mohla by vládnout třeba vláda a parlament, příp. král opírající se o jakýsi poradní sbor.
    2. Zanechat snah o protlačení tvrdého islámu mezi obyvatelstvo.
    3. Přestat budovat základny a montovny raket v Sírii nedaleko hranic Izraele.
    4. Pustit jednou pro vždy z hlavy tu psychopatickou ideu zničení sionismu a Izraele.
    5. A možná i pustit jednou pro vždy z hlavy tu psychopatickou ideu jaderné zbraně.
    6. Ušetřit peníze a přestat podporovat Hamaz a Hizballáh, což souvisí s body 4 a 5.
    Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  23:11 26.06.2019

  Izrael se Íránu nebojí pro nic za nic, i pod sankcemi dovedli vytvořit zajímavé prostředky, bez sankcí jak bylo slíbeno Obamou by si prostě hospodářsky podřídili okolí, tomu by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael se Íránu nebojí pro nic za nic, i pod sankcemi dovedli vytvořit zajímavé prostředky, bez sankcí jak bylo slíbeno Obamou by si prostě hospodářsky podřídili okolí, tomu by pouštní arabské státy vedené klany nemohly konkurovat.
  Osobně si myslím že náboženství je ve skutečnosti zástěrka a i dnešní perští islamisti prostě pracují na obnově slávy staré Persie, Arabové pro ně nejsou problém, dokonce ani Turci jako právě Izrael který jim může efektivně naděje na vybudování říše zhatit protože Izraelci mají svojí představu Velkého Izraele a pro dva kohouty na jednom smetišti není místo.
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   00:18 27.06.2019

   "Izraelci mají svojí představu Velkého Izraele"

   ...atojezaseco....

   "Izraelci mají svojí představu Velkého Izraele"

   ...atojezaseco....

   • Luky
    09:33 27.06.2019

    Stačí do Gůglu zadat "Greater Israel" a pak si třeba jen pustit vídeo bez nároků na četbu...

    Vzhledem k tomu, že tahle stránka tu má velký úspěch, přidám i link pro ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Stačí do Gůglu zadat "Greater Israel" a pak si třeba jen pustit vídeo bez nároků na četbu...

    Vzhledem k tomu, že tahle stránka tu má velký úspěch, přidám i link pro gramotné:
    https://www.globalresearch.ca/...
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     09:45 27.06.2019

     Chtělo by to nějaký odkaz na izraelskou politiku nebo něco podobného.
     Konspirace, zednáři, marťani a podobně tady nezabodují.

     Chtělo by to nějaký odkaz na izraelskou politiku nebo něco podobného.
     Konspirace, zednáři, marťani a podobně tady nezabodují.

     • Luky
      10:04 27.06.2019

      stejně bys to nečetl, chceš mě jenom zabavit....

      stejně bys to nečetl, chceš mě jenom zabavit....

     • GlobeElement
      10:31 27.06.2019

      Oficiální vyjádření bych si přečetl. Ale výplody chorých mozků fakt nepotřebuju.

      Oficiální vyjádření bych si přečetl. Ale výplody chorých mozků fakt nepotřebuju.

     • Luky
      14:07 27.06.2019

      Oficiálně Izrael ještě nepřiznal ani atomovky...

      Oficiálně Izrael ještě nepřiznal ani atomovky...

    • RiMr71
     11:59 27.06.2019

     ...a jak toto souvisí s oficiální izr. politikou? TO že si na Googlu najdu, že Miloš Zeman je četsný člověk a nelže, znamená, že to tak je?

     ...a jak toto souvisí s oficiální izr. politikou? TO že si na Googlu najdu, že Miloš Zeman je četsný člověk a nelže, znamená, že to tak je?

    • Magister_Peditum
     22:45 29.06.2019

     Idea obnovení všech "historických území" do Velkého "něčeho" je sice u jistých blouznivců oblíbená, ale daleko hlasitější zastánci tohoto směru, jsou Poláci a třeba Maďaři. V ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Idea obnovení všech "historických území" do Velkého "něčeho" je sice u jistých blouznivců oblíbená, ale daleko hlasitější zastánci tohoto směru, jsou Poláci a třeba Maďaři. V případě Izraele jsem si nevšiml, že by to nějak vážně probírali...
     Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:41 27.06.2019
   • (4)
   Oblíbený příspěvek

   Ten velký Izrael by mne zajímal - zejména jak souvisí s Iránem.

   Ten velký Izrael by mne zajímal - zejména jak souvisí s Iránem.

 • palo satko
  22:24 26.06.2019

  Staci sa pozriet na mapu, potom na prislusne ozbrojene sily a snad kazdemu bude jasne, ze Iran moze byt zniceny koaliciou ochotnych temer okamzite. Jedine co zostava je vyhrazat sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Staci sa pozriet na mapu, potom na prislusne ozbrojene sily a snad kazdemu bude jasne, ze Iran moze byt zniceny koaliciou ochotnych temer okamzite. Jedine co zostava je vyhrazat sa odvetou na najblizsieho kamosa USA, t.j. Izrael. Vyhrazat sa Madagaskaru, by velmi nefungovalo. Nakolko su hrozby ucinne mozeme polemizovat, ale zatial funguju.
  A ked uz niekto mudruje nad ajatollahmi, mal by pomudrovat aj nad Saudami, lebo to je rovnaka haved.
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   22:29 26.06.2019

   Saudi by sa chceli stať regionálnou mocnosťou a to bez eliminácie Iránu nepôjde. Preto utrácajú šialené sumy za americké a európske zbrane. Im je to jedno s kým pôjdu saudi na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Saudi by sa chceli stať regionálnou mocnosťou a to bez eliminácie Iránu nepôjde. Preto utrácajú šialené sumy za americké a európske zbrane. Im je to jedno s kým pôjdu saudi na Irán. Hoci aj s Izraelom keď bude treba.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:07 26.06.2019

   Kdo bude v koalici ochotných? Abychom se nedivili a Íránu nezačalo pomáhat například Turecko.

   Kdo bude v koalici ochotných? Abychom se nedivili a Íránu nezačalo pomáhat například Turecko.

   • palo satko
    09:13 27.06.2019

    Všetci ti čo maju americke zbrane ale hlavne su Sunniti no a tych je "iranskom podbrušku" ako by Churchill povedal dost. USA ich velmi neúpotrebuju na boj, ale na legitimizaciu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Všetci ti čo maju americke zbrane ale hlavne su Sunniti no a tych je "iranskom podbrušku" ako by Churchill povedal dost. USA ich velmi neúpotrebuju na boj, ale na legitimizaciu svojej vojny. Podobne ako sme poslužili my, Česko a Slovensko a ešte dalši tajtrlici pre invaziu do Iraku.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     09:46 27.06.2019

     Irán se serval nejvíc s Irákem a ten měl ruské a čínské zbraně.
     Takže tohle kritérium nefunguje.

     Irán se serval nejvíc s Irákem a ten měl ruské a čínské zbraně.
     Takže tohle kritérium nefunguje.

     • palo satko
      11:13 27.06.2019

      Ale to nebola vojna o štat Izrael, ale o udržanie vtedajšieho irackeho režimu. Saddám Husajn priešil vnutorny problem vonkajšou vojnou, nebol prvy a ani posledny.

      Ale to nebola vojna o štat Izrael, ale o udržanie vtedajšieho irackeho režimu. Saddám Husajn priešil vnutorny problem vonkajšou vojnou, nebol prvy a ani posledny.

     • GlobeElement
      11:53 27.06.2019

      Nicméně kritérium původu zbraní evidentně nefunguje.

      Pokud bude s Iránem někdo bojovat, budou to jeho arabští sousedi, zejména SA. Proto se Irán montuje do Jemenu, pokud by se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nicméně kritérium původu zbraní evidentně nefunguje.

      Pokud bude s Iránem někdo bojovat, budou to jeho arabští sousedi, zejména SA. Proto se Irán montuje do Jemenu, pokud by se Jemen stal nepřítelem SA, bylo by možné uzavřít jí námořní cesty nutné k přepravě ropy.
      Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  22:10 26.06.2019
  Oblíbený příspěvek

  Nič tak demoralizovanej spoločnosti a vláde nepomôže viac ako vnútorný či vonkajší nepriateľ bez ohľadu na to, či je skutočný alebo vymyslený. Táto taktika funguje vždy.

  Takí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nič tak demoralizovanej spoločnosti a vláde nepomôže viac ako vnútorný či vonkajší nepriateľ bez ohľadu na to, či je skutočný alebo vymyslený. Táto taktika funguje vždy.

  Takí Kimovci si na tom postavili rodinný biznis. Všetci nám chcú zle, nikto nás nemá rád lebo každý nám závidí. Bránte súdruhovia svoju vlasť a vodcu ktorý vás miluje. A súdruhovia plaču na námestiach za vodcom aj keď nemajú čo žrať. Tak nejak to funguje aj v Iráne. Židia ich majú v podstate na háku. Nemajú dôvod púšťať sa do vojny s pomerne silným Iránom. Ale na iránske masy to zjavne funguje
  Skrýt celý příspěvek

  • Jofo
   23:03 26.06.2019

   Tak Iran je ine kafe ako je Severna Korea. myslim ze tam ludia maju co zrat tam to taka bieda neni ako v SK aj arma je viac modernejsia ako v SK.
   Nemyslim si ze Izraelci to maju ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak Iran je ine kafe ako je Severna Korea. myslim ze tam ludia maju co zrat tam to taka bieda neni ako v SK aj arma je viac modernejsia ako v SK.
   Nemyslim si ze Izraelci to maju pase skor to je ciel one zastavit Iran (terajsiu vladu alebo co tam maju)za aku kolvek cenu.
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    12:17 27.06.2019

    Jofo - nie že by som chcel zastávať ossr,ale v čom je iránska armáda viac modernejšia ako ossr.??? a myslím kvalitu a nie kvantitu...mali ste na mysli napr. iránske f-5 a f-14,či ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jofo - nie že by som chcel zastávať ossr,ale v čom je iránska armáda viac modernejšia ako ossr.??? a myslím kvalitu a nie kvantitu...mali ste na mysli napr. iránske f-5 a f-14,či tú super modernú neviditeľnú stíhačku.....?.
    a aby ste neboli prekvapený,že aj tá severná kórea by možno viac "zabojovala" ako irán keby k tomu prišlo...
    Skrýt celý příspěvek

    • Charlie
     14:53 27.06.2019

     SK v tomhle případě neznamená Slovensko, ale Severní Koreu. Pisatelova chyba.

     Kua lidi používejte oficiální, všem srozumitelný zkratky názvů států. nechcete se vypisovat se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     SK v tomhle případě neznamená Slovensko, ale Severní Koreu. Pisatelova chyba.

     Kua lidi používejte oficiální, všem srozumitelný zkratky názvů států. nechcete se vypisovat se severní koreou, tak postačí KLDR, pod tím si každej představí jen je, a ne zkratku která je v našich krajích určená Slovensku...
     Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     14:56 27.06.2019

     Nevím nic o stealth F14, každopádně je to optoti letounům SK pořád supermoderní éro.

     Nevím nic o stealth F14, každopádně je to optoti letounům SK pořád supermoderní éro.

    • Pilot
     14:59 27.06.2019

     pardon, už vím, už vím, co ste myslel tou neviditelnou stíhačkou

     pardon, už vím, už vím, co ste myslel tou neviditelnou stíhačkou

 • RiMr71
  21:57 26.06.2019

  Muslimák nebo rusák, stejná "štěkání přes plot" bububu taktika. A stejně stažený ocas, když ten plot najednou končí...

  Muslimák nebo rusák, stejná "štěkání přes plot" bububu taktika. A stejně stažený ocas, když ten plot najednou končí...

 • flanker.jirka
  21:01 26.06.2019

  Je to jen hra pro jejich obecenstvo, používají stejné metody jako Rusko. Možná se dočkáme nového i nového konfliktu v Perském zálivu, USA hodně vyzbrojily ostatní místní státy, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to jen hra pro jejich obecenstvo, používají stejné metody jako Rusko. Možná se dočkáme nového i nového konfliktu v Perském zálivu, USA hodně vyzbrojily ostatní místní státy, dost zbraní tam na obě strany posílají i Rusové.
  A taková Saudská arábie vybavená čínskými balistickými střelami DF 21 může dobře posloužit proti Íránu, tak jako ve své době posloužil kamarád Husajn.
  Izrael ten to v pohodě přežije a nedivil bych se kdyby po obnovení diplomacie a jednáních se Saudskou arábií nepomohl.
  Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  20:23 26.06.2019

  Írán by si měl v první řadě uvědomit, že cokoliv co se mu do teď "povedlo" zlepšit(pozici) vůči Izraeli je jen proto, že mu to Izrael dovolil. A pokud překročí červenou lajnu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Írán by si měl v první řadě uvědomit, že cokoliv co se mu do teď "povedlo" zlepšit(pozici) vůči Izraeli je jen proto, že mu to Izrael dovolil. A pokud překročí červenou lajnu, Izrael se nebude nikoho ptát a cokoliv (nebo kohokoliv) co je bude z Íránu přímo ohrožovat zamáčkne jak mravence. Tím že to takto rétoricky hrotí navíc dávají Izraeli politickou munici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:42 26.06.2019

  Írán by mohl být turistickým rájem - hory, moře ze severu i jihu, bohátá historie a tudíž i památky. Navíc země s velkými zásobami ropy. Místo toho ho ovládli extrémní islamisté, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Írán by mohl být turistickým rájem - hory, moře ze severu i jihu, bohátá historie a tudíž i památky. Navíc země s velkými zásobami ropy. Místo toho ho ovládli extrémní islamisté, kteří tu zemi dostali na dno a jediné o co jim jde je zničení Izraele, US a vytvoření jaderné bomby. Smutné. Upřímně ty lidi tam až lituju, mohli žít v bohaté a svobodné zemi a místo toho žijí v diktatuře a nesvobodě. To samé se ostatně dá říct i o takové Venezuele, Kubě, Číně... krásné země s režimy za vyližprd*l.
  Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
   20:00 26.06.2019

   Obzvláště smutné, že se jedná o Írán, jednu z nejstarších civilizací a jeden z nejpokrokovějších muslimských států. To druhé samozřejmě jen do Islámské revoluce :-(

   Obzvláště smutné, že se jedná o Írán, jednu z nejstarších civilizací a jeden z nejpokrokovějších muslimských států. To druhé samozřejmě jen do Islámské revoluce :-(

   • Superme
    21:21 26.06.2019

    Naprostý souhlas. Doufejme, že se ten režim co nejdříve zhroutí.

    Naprostý souhlas. Doufejme, že se ten režim co nejdříve zhroutí.

  • flanker.jirka
   20:57 26.06.2019

   Země, která je ochotna prodávat ropu za jinou měnu než USD nebude hned tak rychle nějakým rájem.

   Země, která je ochotna prodávat ropu za jinou měnu než USD nebude hned tak rychle nějakým rájem.

   • RiMr71
    21:55 26.06.2019

    ...čemuž úplně nerozumím, když, hlavně díky sankcím, hnijící dolar chřadne a pevný medvědí rubl posiluje?

    ...čemuž úplně nerozumím, když, hlavně díky sankcím, hnijící dolar chřadne a pevný medvědí rubl posiluje?

    • Charlie
     14:56 27.06.2019

     Nejde o ruble, Irán by ropu klidně prodával třeba za Euro nebo Juany (což jsou všechno dostatečně "tvrdý" měny. Problém je, že "petrodolar" se stal svým způsobem standardem a USA z ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nejde o ruble, Irán by ropu klidně prodával třeba za Euro nebo Juany (což jsou všechno dostatečně "tvrdý" měny. Problém je, že "petrodolar" se stal svým způsobem standardem a USA z toho, že se ropa obchoduje jen v dolarech, nesmírně těží (kupříkladu si díky tomu mohou dovolit ho emitovat v poměrně velkých množstvích bez obavy z inflace).

     Každopádně dolar je měna, která nesmírně staví na staré slávě - všichni totiž tak nějak považují dolar dnes za ten samý, který byl v oběhu po pětačtyřicátém, jenže to byla uplně jiná měna (kupříkladu za ní bylo celkem dost zlata).
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:07 27.06.2019

      Ale čerta starého. Výjimečná pozice dolaru je dána úmluvou MMF, která měla za cíl zabránit inflaci. Podle ní se měl USD vázat na zlato a všechny ostatní měny měly mít rezervy ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale čerta starého. Výjimečná pozice dolaru je dána úmluvou MMF, která měla za cíl zabránit inflaci. Podle ní se měl USD vázat na zlato a všechny ostatní měny měly mít rezervy ve zlatě nebo USD. Tohle sice v roce 1972 (?) přestalo platit, protože USD opustil zlatý standard, nicméně rezervní měnou zůstal.
      Nikdo nikoho nenutí prodávat ropu za dolary. Klidně by se mohl prodávat třeba za Eura. Ovšem prodejci zůstávají u dolaru, jelikož mu pořád věří více, než jiným měnám.
      Skrýt celý příspěvek

 • truther
  18:42 26.06.2019

  satai:

  co je na tom článku antisemitského? Dick Cheney není žid. Antisemitské teorie tu šíříte tu šíříte Vy, když zaměňujete pacifismus za antisemitismus.

  satai:

  co je na tom článku antisemitského? Dick Cheney není žid. Antisemitské teorie tu šíříte tu šíříte Vy, když zaměňujete pacifismus za antisemitismus.

 • truther
  17:42 26.06.2019

  Gatestone Institute je proti-Iránský think tank. Předsedou byl do roku 2018 John Bolton.

  Gatestone Institute je proti-Iránský think tank. Předsedou byl do roku 2018 John Bolton.

 • gangut
  17:40 26.06.2019
  • (10)

  Tak toto je už vela aj na AN. Takáto kopa sračiek sa len tak nevidí.
  Tak ajatollah je zástupcom Alláha na zemi, evidentne autor nie je moslim. To hovoria krestania o pápežovi. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak toto je už vela aj na AN. Takáto kopa sračiek sa len tak nevidí.
  Tak ajatollah je zástupcom Alláha na zemi, evidentne autor nie je moslim. To hovoria krestania o pápežovi. Ostatné nemá zmysel komentovať
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:03 26.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Zato gangut by zjavne mohol o isláme prednášať aj na Univerzite al-Azrah v Káhire. ;-p

   Zato gangut by zjavne mohol o isláme prednášať aj na Univerzite al-Azrah v Káhire. ;-p

  • GlobeElement
   09:51 27.06.2019

   Autor má pravdu. Tohle je totiž základní rozdíl mezi šíity a sunnity. Zatímco sunnité svého nejvyššího duchovního i světského vůdce vybírají mezi normálními smrtelníky (proto mohou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Autor má pravdu. Tohle je totiž základní rozdíl mezi šíity a sunnity. Zatímco sunnité svého nejvyššího duchovního i světského vůdce vybírají mezi normálními smrtelníky (proto mohou mít krále a podobně), šíité uznávají dědičnou linii nástupců Mohammeda. A jelikož Mohammed byl zástupcem boha na zemi, jsou takovými zástupci i jeho dědicové.
   Skrýt celý příspěvek

 • Englbert
  16:48 26.06.2019
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Za Iran mluvi jasne ciny. Podporuji teroristicke organizace hamas a hizballah a vyvolavaji napeti v regionu. Proto je treba Izrael podporovat jak jen to jde. Orbana moc nemusim, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za Iran mluvi jasne ciny. Podporuji teroristicke organizace hamas a hizballah a vyvolavaji napeti v regionu. Proto je treba Izrael podporovat jak jen to jde. Orbana moc nemusim, ale v tomto ma pravdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  16:44 26.06.2019
  • (2)
  Oblíbený příspěvek

  truther:

  Dejte prosím link, kde je napsáno, že nějaký izr.politik mluví o jaderném napadení Íránu.
  Žiji v Jeruzalémě a ze zpráv bych o tom musel něco vědět. Ty by to nenechali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  truther:

  Dejte prosím link, kde je napsáno, že nějaký izr.politik mluví o jaderném napadení Íránu.
  Žiji v Jeruzalémě a ze zpráv bych o tom musel něco vědět. Ty by to nenechali jen tak bez povšimnutí.
  Tak sem s tím prosím.
  Skrýt celý příspěvek

  • truther
   17:07 26.06.2019
   • (17)

   Američtí sionisté, třeba Dick Cheney o tom mluví už minimálně 15 let.

   https://www.globalresearch.ca/...

   Američtí sionisté, třeba Dick Cheney o tom mluví už minimálně 15 let.

   https://www.globalresearch.ca/...

   • RiMr71
    21:53 26.06.2019

    ...změň medikaci...

    ...změň medikaci...

  • Poly
   19:51 26.06.2019

   Úplne mimo téma, jak se tam žije? Já jsem tam byl jen jako turista :-( Ale ne tan poutníkový nebo plážový tip :-) Totiž mě tam bylo moc příjemně. Jen mě srali důležití ortodoxní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Úplne mimo téma, jak se tam žije? Já jsem tam byl jen jako turista :-( Ale ne tan poutníkový nebo plážový tip :-) Totiž mě tam bylo moc příjemně. Jen mě srali důležití ortodoxní povaleči.
   Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    14:59 27.06.2019

    Kámoš tam byl na 14 dní se sborem a nemohl si to tam vynachválit. O palestincích se vyjádřil něco ve smyslu jistého kočovného národa, toho času vybydlujícího paneláky...

    Kámoš tam byl na 14 dní se sborem a nemohl si to tam vynachválit. O palestincích se vyjádřil něco ve smyslu jistého kočovného národa, toho času vybydlujícího paneláky...

 • truther
  16:17 26.06.2019
  • (12)

  Hossein Salami mluvil o odvetném úderu v případě napadení. Ve stejném rozhovoru mimo jiné řekl, že cílem Iránu není válka. To stejné Khamenei.

  Hossein Salami mluvil o odvetném úderu v případě napadení. Ve stejném rozhovoru mimo jiné řekl, že cílem Iránu není válka. To stejné Khamenei.

 • Nagato
  16:17 26.06.2019

  Takovéto bláboly tu byli, jsou a budou, ale žádný velký význam nemají. Pokud se o něco pokusí dostanou od Izraele přes hubu. Nebo hůře zaútočí na Izrael atomovkama a pak nepřežije ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takovéto bláboly tu byli, jsou a budou, ale žádný velký význam nemají. Pokud se o něco pokusí dostanou od Izraele přes hubu. Nebo hůře zaútočí na Izrael atomovkama a pak nepřežije nikdo.
  Skrýt celý příspěvek

  • truther
   16:25 26.06.2019
   • (14)

   Slova vytržená z kontextu. Rétorika je velice mírná oproti sionistům mluvícím o preventivním jaderném úderu na Irán.

   Slova vytržená z kontextu. Rétorika je velice mírná oproti sionistům mluvícím o preventivním jaderném úderu na Irán.

   • satai
    16:50 26.06.2019

    Zdroj?

    Zdroj?