Írán vyhlíží špičkové ruské protivzdušné systémy S-300

Foto: Odpalovací vozidlo kompletu S-300 bulharské armády; ilustrační foto / KGG1951; CC BY-SA 3.0
Foto: Odpalovací vozidlo kompletu S-300 bulharské armády; ilustrační foto / KGG1951; CC BY-SA 3.0 

Írán s Ruskem vyjednává o dodávkách protileteckých a protiraketových systémů S-300. Dodávka takto výkonných zbraní však způsobuje nervozitu v zemích Středního východu, které nemají s Íránem ideální vztahy.

Írán již v roce 2007 uzavřel s Ruskou federací kontrakt na dodávku pěti praporů protivzdušného systému S-300 PMU-1 za 800 milionů dolarů. Vývoz však v roce 2010 zakázal tehdejší prezident Dmitrij Medveděv.

Írán přitom již do Ruska poslal zálohu 166,8 milionu dolarů. Po odstoupení od smlouvy Rusko poslalo peníze zpět Íránu.

Írán následně podal žalobu vůči Rusku k mezinárodnímu rozhodčímu soudu ve švýcarské Ženevě. Podle Íránu Rusko nedodrželo platné smlouvy a mělo Íránu zaplatit 4 miliardy dolarů.

Na začátku letošního roku se pozitivním směrem pohnulo vyjednávání o íránském jaderném programu. Rusko v návaznosti na výsledky jednání oznámilo zájem dodržet původní dohodu z roku 2007. Podle ruského ministerstva obrany mohou být systémy S-300 dodány Íránu "bezprostředně".

„V dané etapě nezbytnost takového embarga, a to dobrovolného ruského embarga, úplně odpadla," prohlásil na jaře ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Dodávka S-300 Íránu nebyla nikdy zakázaná - ani Radou bezpečnosti OSN, ani jednostrannými sankcemi Američanů či Evropanů. Pozastavení smlouvy Ruskem bylo ve skutečnosti reakcí na žádost našich západních partnerů, podle kterých půjde o prospěšný krok, protože Írán příjme konstruktivnější postoj při jednáních (o jaderném programu - pozn. red.).

Podle Lavrova posun ohledně íránského jaderného programu umožnil pokračovat v rozhovorech o dodávkách S-300 do Íránu. Lavrov zdůraznil, že S-300 neohrožuje okolní státy, "samozřejmě, pokud nechtějí zaútočit na Írán."

"Absolutně nesouhlasím s těmi, kteří říkají, že dodávky S-300 Íránu je politická chyba," zdůraznil Lavrov. Ministr zahraničí naopak prohlásil, v souvislosti s bombardováním Jemenu arabskými státy, že obranné systémy jako S-300 naopak zvyšují bezpečnost v regionu.

Vyjednávání pokračují do dnešních dní a vícero zdrojů očekávalo podpis smlouvy na přelomu srpna a záři. Hlavní překážkou vyjednávání je pravě žaloba u ženevského rozhodčího soudu. Rusko požaduje stažení žaloby nyní, Írán až po první dodávce S-300.

"Rozhovory pokračují. Konečné dohody dosud nebylo dosaženo. Írán chce zrušit žalobu u první smlouvy, až dostane první várku pod novou smlouvou, Rusko naopak trvá na tom, že žaloba musí být odvolána dříve, než bude provedena jakákoliv akce v rámci nově uzavřené dohody," citovala před několika dny ruská tisková agentury TASS zdroj z ruské vlády.

Vjačeslav Davidenko, mluvčí společnosti Rosoboronexport, odmítl informace agentury TASS komentovat. Rosoboronexport je ruská státní společnost, která zprostředkovává vývoz a dovoz ruských zbraňových a obranných systémů, produktů, technologií a služeb.

V současné době rozhovory pokračují, ale oproti původním zprávám nejsou žádné informace o stavu jednání. "Nemáme žádné nové informace, rozhovory s íránskými kolegy pokračují," odpověděl před několiak dny Anatolij Isaikin, generální ředitel společnosti Rosoboronexport, na dotaz agentury TASS, zda došlo k pokroku v jednáních.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Zničí Izrael ruské systémy S-300 v Sýrii?

  Podle libanonského listu al-Akhbar, který se odvolává na vyjádření Bašára Asada, jsou už protiletadlové systémy S-300 v Sýrii. Již dříve izraelský premiér Benjamin Netanjahu sdělil ministrům zahraničí států Evropské unie, že zprovozněním systému S-300 v Sýrii vznikne nad Izraelem "bezletová zóna". Netanjahu rovněž oznámil, že Izrael nebude takové situaci nečinně přihlížet…

Rusko nabídne Íránu protiletadlové systémy S-300

Írán se možná dočká svého vysněného zbraňového systému. Podle ruského deníku Kommersant Rusové chtějí nabídnout Íráncům systém protivzdušné obrany Antej-2500 (S-300VM). Rusové se tak snaží odvrátit miliardovou arbitráž, kterou proti nim Íránci vedou u mezinárodního soudu v Ženevě.

Sýrie systémy S-300 nedostane

Rusko nedodá Sýrii protiletadlové a protiraketové systémy S-300. Pro ruskou tiskovou agenturu Interfax-AVN to řekl náměstek Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Konstantin Birjulin.

Slovensko modernizuje protivzdušný systém S-300 PMU

Premiér Robert Fico na návštěvě Moskvy potvrdil zájem Slovenska modernizovat protiletecký a protiraketový systém S-300 PMU. Slovensko a Rusko rovněž dojednávají modernizaci slovenských vrtulníků Mi-17.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • J.Vraja
  21:38 02.09.2015

  Pokud Irán dostane systémy S-300,tak jsem jen zvědavý,za jakou dobu získá Izrael od někoho kódy k naproramování raket? Věřím,že Izrael udělá vše,aby svou zem ubránil.

 • JirkaM
  13:40 02.09.2015

  Shania: nádhera, díky!!!

 • Shania
  21:39 01.09.2015

  Gums na F16 net postunul komix z jejich bojových zkušeností s A-7 ve Vietnamu, určitě stojí za kouknutí.

  http://sluf.org/media/docs/supersluf_small.pdf

  A-7 bylo v té době jedno z nejlepších letadel a jak Gums říká, mělo star wars avioniku:)

 • mastodont
  21:05 01.09.2015

  Deortc veď sa už neobťažuj toľko mnou, len nemožem pochopiť že sám veríš tomu čo si napísal.

  Tvoja citácia:
  "addámova armáda byla spíš lépe vycvičena než armáda sovětská/ruská. :)
  ad. moje reakce - ano, stydím se, za to, že ztrácím čas reakcí na cosi jako jsi ty. To je skutečně moje ostuda."

  Otázka na teba : odkial poznáš tieto teórie ? odkial vieš ako bola vycvicena saddámova armáda ?

  Pokiaľ viem z mojich zdrojov tak za ako takú bojovku stála len Republikánsa garda ale ako sa ukázalo za ich odvahou stál len pervitín a podobné sračky. trošku si to preštuduj.
  O výcviku aký mali/majú pravidelné Ruské jednotky nemali ani páru.

 • Charlie
  20:15 01.09.2015

  Čečensko je naopak zářný příklad toho, jak i dobrá technika (T-80) s mizernými posádkami (mobilizovaní nedovycvičení záložáci, kteří v tom předtím neseděli) dostane na prdel, pokud se setká s kvalitním nepřítelem sice s horší výzbrojí, ale lepší taktikou a znalostí terénu (čečenci měli mezi sebou bývalé příslušníky RA, tkeří dobře znali silné i slabé stránky tanků, mnozí z nich prošli Afghánem...).

  Pokud jde o kvalitu sovětské techniky PVO - dobře jí ukázaly arabsko - izraelské války, zejména Jom kippur, kdy egyptská PVO solidně zatápěla IAF a pomohly až speciální jednotky a pozemní síly, které udělaly do PVO deštníku díry tím, že ničily baterie pozemními útoky. Stejně tak severovietnamská PVO, tvořená navíc ještě množstvím hlavňových prostředků (v té době již zastaralých) dokázala USAF působit značné ztráty (na druhou stranu ale umožnila Američanům položit solidní základy jejich SEAD taktiky).

 • flanker.jirka
  20:08 01.09.2015

  pokud tu chce někdo porovnávat kvalitu materiálu z dob počátku 90. let, tak zrovna systém S 300 by mohl posloužit jako příklad dobrého materiálu ze strany tehdejšího SSSR, v té době měli na západě k dispozici sice Patrioty, ale po seznámení se s S 300 hodně rychle udělali amíci změny na systému řídícího radaru a měnili řídící systémy svých střel.
  Němci si zase hodně pochvalovali možnosti raket R 73 oproti k tehdy dostupným verzím AIM 9 Sidewinder.
  Ostatně jen pár věcí převzalo Německo po NDR - Mig 29 a Tamara.

 • Wenet01
  19:22 01.09.2015

  Kvalita Iráckého materiálu je myslím dostatečně validně posouditelná na výkonech jejich armády po několikaletém vycvíku ze strany USA a jejich výkonech proti IS a to na západní technice a se západní technikou. Fakt, že USA prohráli válku ve Vietnamu neznamená, že je americká technika horší než ta co měli vietnamci, nebo že je dokonce k ničemu. Afghanistán je rovněž zajímavý příklad, po deseti letech drtivých vítězství se odtamtud západní státy stahují stejně rádi jako SSSR, kteří se tam rovněž uvítězili k smrti.
  S-300 v modernizaci je starší než F-22 a kvůli němu ho také nemají, předpokládaným protivníkem je izraelské letectvo

 • pet.rok
  18:46 01.09.2015

  Deortc: "Ad. věk obou těch vojenských prostředků - F-22 je ve službě už téměř 20 let. S-300 Rusové neustále modernizují, pokud vím, tak poslední modely byly navržené někdy před deseti lety."

  Keby si aspon faktograficky nebol uplne mimo:
  F-22 vzlietol v 1997 prvy prototyp a lietadlo sa dostalo do sluzby v roku 2005.
  S-300 je v sluzbe od roku 1978.
  S-300 PMU1 modernizacia je zo zaciatku a PMU2 z konca 90 rokov.
  To mi nepripada ako sudobe systemy :).

 • marius
  18:33 01.09.2015

  Tak jistě, ale ukaž mi šílence, který by napadl zemi, kterâ má ve výzbroji 1500 jaderných střel. Ledaže by počítal s tím, že se to všechno odehraje v Evropě. Podle mne je mnohem lepší nechat Rusy na pokoji, kupovat od nich ropu a plyn a být v pohodě. Bohužel ale někoho evidentně štve, že si na Ruském nerostném bohatství nenamastí kapsu.

 • Deortc
  17:24 01.09.2015

  to Luky:
  Nepochybně, podobných scénářů je možné vymyslet nekonečně mnoho, nicméně faktem je, že zatím se v reálu uskutečnil pouze ten scénář ve kterém ruská/sovětská technika dostávala těžký výklep od Amíků, tečka. Až se jednou uskuteční scénář v opačném gardu, pak bude mít smysl o tom polemizovat, ale do té doby ... :D
  Co se týče kvality sovětské/ruské armády - první čečenská válka, to byla regulérní prohra, jeliš to pravda? :D Válka proti Gruzii, to bylo sice vítězství ale co ty obrovské ztráty bojové techniky zasazené od mnohem menšího a slabšího protivníka, což? Nebo z dávnější minulosti - zmíněné napadení Afghanistánu v roce 1979, válka probíhala až do roku 1989 a mimochodem prý byla jednou z hlavních příčin rozpadu a zániku SSSR a vlastně celého východního bloku, protože tato válka prý Sovětský svaz materiálně a celkově ekonomicky totálně vyčerpala. Docela pěkný film dotýkající se tohoto tématu byl v Sovětském svazu natočen v roce 1990, to bylo ještě v letech, kdy Sověti/Rusi byli svou situací natolik otřeseni, že dokonce byli ochotní sami na sebe pohlížet i kritickým světlem.... Film se jmenuje "Afgánský zlom" a myslím, že opravdu stojí za shlédnutí.

Stránka 1 z 4