Izraelský tank Merkava Mk 4 Barak s umělou inteligencí

Dosud nejmodernější verzí zavedenou do výzbroje byl typ Merkava Mk.4 Windbreaker s aktivním systémem ochrany Trophy a modulárním pancířem; větší foto / IDF

Izraelský průmysl vyvinul nejnovější verzi tanku Merkava Mk 4 označovanou jako „Barak“. Hlavní změnou je použití prvků umělé inteligence a rozšířené reality. Merkava Mk 4 Barak nepochybně ukazuje směr rozvoje obrněných vozidel po celém světě.

První zmínky o modernizaci Barak se objevily v roce 2017 a se zavedením tanků do výzbroje se počítá v roce 2020. Verze Barak získá dvě klíčové technologie výrazně rozšiřující situační povědomí posádky.

 

 

Základním předpokladem pro úspěch v boji, ať už mluvíme o jednotlivých vojácích, bojových vozidlech nebo letadlech, je právě perfektní situační povědomí o bojišti. Základem je znát vlastní pozici, umístění a stav spřátelených jednotek, umístění a stav nepřátel, vývoj situace na bojišti a samozřejmě své úkoly.

 

Lapidárně řečeno, každý voják, každá posádka vozidla nebo pilot musí znát odpověď na základní otázky: Kde jsem? Kam jdu? Kde je můj tým? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol?

 

Za účelem zlepšení situačního povědomí posádky tank Merkava Mk 4 Barak získá prvky umělé inteligence, která zajistí fúzi dat z vlastních i externích senzorů (jiné tanky, drony, atd).

 

Dnešní senzory chrlí obrovské množství dat. Aby je posádka tanku dokázala využít, je nutné je za pomocí speciálních algoritmů (využívajících prvků umělé inteligence) analyzovat, třídit a na základě jejich urgentnosti a důležitosti předložit posádce v graficky přívětivé a rychle srozumitelné podobě.

 

Chytrý software z obrazových informací (podpořených např. prostředky radioelektronického boje nebo radiolokátory) automaticky rozpozná a určí pozici cíle – např. voják, terenní vozidlo, tank nebo bitevní vrtulník. Tento chytrý software může řídit i vlastní pasivní a aktivní systémy ochrany, případně zajistit automatické natočení a zacílení zbraní, včetně volby příslušné munice. 

 

Kromě zlepšení situačního povědomí posádky prvky umělé inteligence umožní výrazně snížit bojovou zátěž (bojový stres) posádky. Podle tiskové zprávy izraelských obranných sil (IDF) posádky tanků Barak zvládnou o 30 % delší mise.

 

Druhým klíčovým vylepšením je zavedení systému Iron Vision od Elbit Systems. Základem Iron Vision je helma s pohybovými senzory a s průhledovým displejem, která je odvozena od přilby pilotů stíhaček F-35. Iron Vision pomocí 360° kamer a senzorů umístěných kolem vozidla snímá a v reálném čase přenáší barevný obraz okolí do průhledového displeje střelce a/nebo velitele. Posádka tak pozoruje okolí „skrz“ vozidlo, ale samozřejmě kontury vnitřního prostoru vozidla jsou zachovány.

 

Posádka pomocí Iron Vision odhalí cíle na vzdálenost až 300 m pro odhalení cílů na delší vzdálenosti poslouží klasická termovizní kamera v hlavním otočném elektro-optickém pozorovacím pouzdru.

 

V každém případě velitel s Iron Vision dokáže provádět operační činnost bez nutnosti sledovat okolí skrze otevřené příklopy nebo používat průzory či LCD displeje. Iron Vison najde uplatnění především v bojích v městské zástavbě, kdy má posádka tanku minimální přehled o okolí a zároveň je silně ohrožena plabou protivníka. Iron Vision lze používat i při výcviku, kdy se do přilby promítá počítačem vytvořený obraz bojiště.

 

Iron Vision lze využít jak v boji, tak při výcviku.

 

„Chápu kontroverze a problémy s tímto konceptem [Iron Vision - pozn. red.]. Je to součástí našeho etosu bojovat s hlavami vystrčenými z poklopů. Ale problém je, když bojujete v zastavěných a městských oblastech s hlavou venku, bude zasažen sniperem. Je to prosté,“ uvedl v roce 2017 Boaz Cohen, viceprezident divize Elbit Systems pro pozemní systémy.


Cohen také v roce 2017 uvedl, že modernizovaný tank Merkava Mk.4 Barak získá aktivní systém ochrany druhé generace Trophy, přesně naváděnou munici (protitankové řízené střely LAHAT odpalované z kanónu) nebo vylepšený systém Velení, komunikace, řízení, počítače a zpravodajství (C4I). Instalovaný C4I umožní propojit digitální systémy obrněných vozidel, pěchoty, dělostřelectva a jiných prvků pozemních jednotek do společného a digitálně sdíleného taktického obrázku bojiště.

 

Nový tank Barak bude samozřejmě plně schopen vést klasické frontové bojové operace, ale zároveň rozšíří své schopnosti bojovat proti nestátním teroristickým skupinám, které využívají civilní obyvatelstvo (především za využití znalosti psychologie davu) jako zbraň. „Nepřítel nemusí být státy a armády, ale spíše nepřítel, který využívá lidi [jako zbraň - pozn. red.],“ vysvětluje brigádní generál Guy Hasson, šéf izraelských obrněných sil. Podle tiskové zprávy IDF jen obrněné jednotky v roce 2018 zasáhly na 30 „teroristických pozic“ v pásmu Gazy.

 

„Budeme mít možnost pracovat v plně integrované pozemní síti: předávat informace, přijímat informace a být mnohem rychlejší a lepší, než jsme dnes, prostřednictvím této vylepšené sítě, která nás činí efektivnějšími v komplikovaných scénářích v mnohem širších [geografických] oblastech než dnes,“ vysvětluje přednosti C4I sítě brigádní generál Hasson.
 

Izrael má v současné době v aktivní službě 460 tanků Merkava Mk 4 (160 v rezervě) a 730 tanků Merkava Mk 3 (570 v rezervě). Současně Izrael začal pomalu vyřazovat starší tanky Merkava Mk 2 (cca 700 kusů) z výzbroje. Část vyřazených tanků Mk 2 bude přestavěno na logistická, evakuační a velitelská vozidla.

 

Zdroj: IDF

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský dron zničil systém protivzdušné obrany Pancir-S1

Izrael ve čtvrtek provedl odvetný letecký úder na íránské cíle v Sýrii a podle tiskové zprávy ...

Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“

Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...

Izrael proměnil dělostřeleckou raketu v leteckou zbraň

Izraelské společnosti IMI Systems (Israeli Military Industries Systems) a IAI (Israel Aerospace ...

US Army nakupuje izraelské systémy Trophy pro tanky Abrams

Americká armáda (US Army) udělila první smlouvu ve výši 193 milionů dolarů americké firmě Leonardo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  14:55 25.07.2018

  Rase: No tak nič, no ... Eitan určite nahradí stovky M113, ale nie tisíce M113. Aj keby prostriedky neboli problém, tak vyrobiť stovky vozidiel nejaký čas trvá. tak napríklad ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  No tak nič, no ...

  Eitan určite nahradí stovky M113, ale nie tisíce M113. Aj keby prostriedky neboli problém, tak vyrobiť stovky vozidiel nejaký čas trvá. tak napríklad Francúzi vyrábajú VBCI rýchlosťou asi sto vozidiel ročne.Skrýt celý příspěvek

 • tektzby
  13:54 25.07.2018

  Jenom si říkám, aby netrpěla AI na špatné vyhodnocování.
  Ještě jistě máme v živé paměti autonomní automobil srážející cyklistu.

  Jenom si říkám, aby netrpěla AI na špatné vyhodnocování.
  Ještě jistě máme v živé paměti autonomní automobil srážející cyklistu.

 • Rase
  13:35 25.07.2018

  PavolR: jako náhradu za M113 budou mít kolová vozidla Eitan. Je to možná zvláštní, ale je to tak. Ty Mk.II nepřestavují všechny a tak patrně dost zbyde na skladě. Problém je v ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  jako náhradu za M113 budou mít kolová vozidla Eitan. Je to možná zvláštní, ale je to tak. Ty Mk.II nepřestavují všechny a tak patrně dost zbyde na skladě. Problém je v tom, že věž z Mk.II je těžká, docela dost krabicová (po odstrojení), očividně zvládá jen 105 mm a nevleze se tam nabíjecí automat. Taky je stará a celkově nemá smysl s tím cokoliv dělat, jelikož by to byla v podstatě novovýroba.

  Na nové BVP se mi docela dost líbí věž z Centauro II. Sice se do automatu dává munice jen po šesti kusech, ale je to plnohodnotný tankový kanón (z Ariete, byť odlehčený), uveze ho podvozek lehký jako budoucí BVP (není nutné MBT) atd. Hlavně má integrovanou moderní elektroniku a podobně.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  22:31 24.07.2018

  K článku: obě "záležitosti" popisované v článku slouží ke zvýšení situačního povědomí osádky tanku. První k vytvoření komplexního přehledu o taktické situaci v širším kontextu, ...Zobrazit celý příspěvek

  K článku:
  obě "záležitosti" popisované v článku slouží ke zvýšení situačního povědomí osádky tanku. První k vytvoření komplexního přehledu o taktické situaci v širším kontextu, druhá k vytvoření přehledu o bezprostředním okolí tanku pomocí rozšířené reality (AR). Ani na jednu z těchto funkcí není nutná umělá inteligence (AI). Vyhodnocování taktické situace a fúze dat z různých senzorů se dělá na úrovni zpravodajského důstojníka (nebo spíš skupiny) a následně je distribuována na podřízené taktické stupně (obráceně by to byl totální nesmysl). Ale jinak souhlas - terminály BMS spolu se SW BMS a prostředky taktické komunikace zabezpečí situační povědomí osádky tanku. Je možné, že prostředky počítačové podpory pak mohou pomáhat veliteli tanku v jeho vlastním rozhodování - viz článek AN o CV90MkIV (tam už o určité základní prvky AI jde)
  IronVision je určitě krok správným směrem, ale ne ojedinělý, je však jako první reálný systém AR zaveden do výzbroje armády - ostatní v tomto oboru spíš jen bádají a pak se přemýšlí, zda takovou bezesporu dobrou věc reálně zavést, nebo ne a spíš se hledají důvody proč je lepší klasický periskop, než systém AR.

  To KOLT:
  Já bych to viděl jinak: "Merkavy III koupit a hned máme moře problémů" - počínaje problematickou dostupností náhradních dílů a servisu vůbec (viz problémy s RCWS Samson-1 na Pandurech), přes problémy s hmotností (65 tun v základu), která se projeví v nutnosti pořízení nových vyprošťovacích tanků, dílenských prostředků, ženijních mostů, nákup nových podvalníků a tahačů k nim + nákup nových železničních vagónů se zvýšenou únosností + vybudování zesílené infrastruktury v armádě a v celé ČR, + evidentní nekompatibilita v NATO (další typ v počtu 40+ ks).

  To cejkis:
  oficiálně ČR žádné tanky nikde nepoptávala a to ani v Izraeli, ani nikde jinde, na nižší (ale oficiální průmyslové) úrovni však jisté dotazy byly, jak zde již napsal Rase - místo dotazovaných Merkav IV nám byl nabídnut tank Sabra II s tím, že si myslí, že je pro nás vhodnější, než Merkava, Ten však AČR nevyhovuje vůbec.

  To PavolR:
  když jsem si přečetl druhý odstavec vašeho příspěvku, napadlo mne, jestli jste to dnes trochu nepřehnal na sluníčku (s odpuštěním...).Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:35 24.07.2018

  Rase: Izraelci potrebujú podvozky svojich vyradených Merkav prerobiť na OT, lebo inak nemajú šancu v rozumnom čase nahradiť tisícky svojich M113. Avšak ... akú váhu má veža z ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Izraelci potrebujú podvozky svojich vyradených Merkav prerobiť na OT, lebo inak nemajú šancu v rozumnom čase nahradiť tisícky svojich M113.

  Avšak ... akú váhu má veža z Merkavy II? Lebo ak by nebola príliš ťažká, čo takto osadiť ju 120mm kanónom (povedzme XM360) a dať na podvozok Leclercu - ako bezposádkovú -, ktorého veža by bola použitá na ten hybridný francúzsko-nemecký eurotank? Teda akonáhle ten eurotank niekto kúpi. :-)Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:44 24.07.2018

  jj284b No veď ja to na komplet ani prebiť nechcem. Hovorím o zablokovaní veže a na to stačia aj úlomky. Kinetická energia tam je. Btw Izrael vraj dal dnes dole sýrske ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b

  No veď ja to na komplet ani prebiť nechcem. Hovorím o zablokovaní veže a na to stačia aj úlomky. Kinetická energia tam je.

  Btw Izrael vraj dal dnes dole sýrske lietadloSkrýt celý příspěvek

 • cejkis
  14:34 24.07.2018

  Otázkou je, zda se MO potažmo MZ dotazovalo, zda by byl kontrakt na MkIV možný. Všichni politici na obou stranách mají plno prohlášení o spojenectví, jenže položili jste si otázku ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázkou je, zda se MO potažmo MZ dotazovalo, zda by byl kontrakt na MkIV možný. Všichni politici na obou stranách mají plno prohlášení o spojenectví, jenže položili jste si otázku "Jaký zájem má ČR v Izraeli" ? Odpověď, žádný není. Přátelství pramení z historie převálcované Sovětskou orientací. Dnes je to přátelství na úrovni lidí či celých firem. ČR žádný zájem v Izreali nemá.

  Bylo by na čase tento zájem zformulovat. A měl by se dle mého soudu dotýkat nejen PVO, ale i tanků. Ostatně umím si představit licenční výrobu ve státním VOP s tím, že lze v případě potřeby vyrábět techniku i pro Izrael pokud tamní logistika bude ochromena.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:23 24.07.2018

  Protože nám je ani nenabídli. Izraelci nám nabízejí jen modernizované tanky M60, byť do nich chtějí nacpat všechno možné (co mají Merkavy). Navíc proč kupovat Mk.III a modernizovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Protože nám je ani nenabídli. Izraelci nám nabízejí jen modernizované tanky M60, byť do nich chtějí nacpat všechno možné (co mají Merkavy). Navíc proč kupovat Mk.III a modernizovat je, nebylo by lepší rovnou nové Mk.IV ve verzi "Barak" ?
  ps. možná by nám stačily i Merkavy Mk.II byť mají jen kanón 105 mm, patrně by byly dost levné, když je izraelci vyřazujíSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:33 24.07.2018

  Merkavy Mk. 3 koupit, modernizovat a máme po problému ;-)

  Merkavy Mk. 3 koupit, modernizovat a máme po problému ;-)

 • jj284b
  19:06 23.07.2018

  Slavoslav: nezvedies.. ak sa nieco odrazi, rozbije sa to na kusky ktore nebudu mat dostatocnu silu nieco prebit... musel by si to trafit totalne presne do tej medzery.. a to je ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: nezvedies.. ak sa nieco odrazi, rozbije sa to na kusky ktore nebudu mat dostatocnu silu nieco prebit... musel by si to trafit totalne presne do tej medzery.. a to je extremne mala sanca... toto nie je WW2... APFSDS projektily sa neodrazaju... tie musia ist sipkou presne proti pancieru.. ked ich vychylis, dopadnu na pancier neefektivne a nic nespravia..Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  18:15 23.07.2018

  jj284b problemom tohoto riesenia je, ze "zvedies" projektil priamo na prstenec veze ktora tym moze zostat zablokovana. Ale, zrejme to maju Izraelci spocitane a toto riziko ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b

  problemom tohoto riesenia je, ze "zvedies" projektil priamo na prstenec veze ktora tym moze zostat zablokovana.

  Ale, zrejme to maju Izraelci spocitane a toto riziko podstupili i takSkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:39 23.07.2018

  nie len F35... ale vsetky drony v okoli, ostatne tanky a obrnene vozidla, prieskumnici, lietadla....

  nie len F35... ale vsetky drony v okoli, ostatne tanky a obrnene vozidla, prieskumnici, lietadla....

 • RiMr71
  13:37 23.07.2018

  ...takže někde nahoře bude "pověšená" F-35 a bude dealovat data Merkavám dole a naopak... a vovovotom to je...

  ...takže někde nahoře bude "pověšená" F-35 a bude dealovat data Merkavám dole a naopak... a vovovotom to je...

 • jj284b
  13:31 23.07.2018

  madrabbit: moderne projektily sa pri odrazeni lamu... tym padom dopadaju na pancier neefektivne a nedokazu ho prebit.. predny pancier je navyze na Mk4 dostatocne silny takze ani ...Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit: moderne projektily sa pri odrazeni lamu... tym padom dopadaju na pancier neefektivne a nedokazu ho prebit.. predny pancier je navyze na Mk4 dostatocne silny takze ani HEAT strely ktore by tu oblast zasiahli by nepresli.. (plus, Trophy by ich aj tak zachytila)Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  13:28 23.07.2018

  Přijde mi zajímavá "past" na projektily mezi věží a trupem. U nižších verzí to zezadu "odladili" za pomoci řetězů se závažími, ale zepředu nic. Nezná někdo důvod? U tanků se tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi zajímavá "past" na projektily mezi věží a trupem. U nižších verzí to zezadu "odladili" za pomoci řetězů se závažími, ale zepředu nic. Nezná někdo důvod? U tanků se tomu vždy snaží konstruktéři vyhnout, a tady 4. verze s nádhernou pastí:-)Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  12:42 23.07.2018

  Ví se už cokoliv bližšího o rozdílech mezi Trophy gen1 a gen2? Zejména mě zajímá, jestli se jim podařilo snížit hmotnost a zmenšit rozměry...

  Ví se už cokoliv bližšího o rozdílech mezi Trophy gen1 a gen2? Zejména mě zajímá, jestli se jim podařilo snížit hmotnost a zmenšit rozměry...

Načítám diskuzi...