Kubánské revoluční námořnictvo

Rio Damunji
Foto: Rio Damuji, vlajková loď kubánského námořnictva / Wikipedia

V následující sérii článků bych chtěl všem zájemcům o danou tematiku přiblížit méně známé námořní síly světa. Na úvod jsem zvolil námořnictvo ostrovního státu Kubánské republiky (República de Cuba), jehož název v originálu zní Marina de Guerra Revolucionaria (zkráceně MGR). Stejně jako zbytek kubánských ozbrojených složek je i námořnictvo známé svými improvizacemi.

 

Podle informací z roku 2007 čítá kubánské námořnictvo 3000 mužů, a to včetně 550 mužů námořní pěchoty. K jeho největším jednotkám údajně patří šest torpédových člunů sovětské třídy OSA II (Project 205 Moskit) a jedna korveta sovětské třídy Pauk (Project 1241.2 Molniya-2). Tyto údaje nevypadají příliš reálně vzhledem k celkovému nízkému rozpočtu ozbrojených sil, neboť například většina hlídkových člunů je mimo provoz kvůli nedostatku paliva a náhradních dílů.

 

Z nouze ctnost

Téměř všechny velké lodě kubánského námořnictva byly vyřazeny z provozu: tak třeba tři fregaty třídy Koni posloužily jako cvičné cíle, anebo byly záměrně potopeny s úmyslem vytvořit nové útesy. Kvůli alespoň částečné obraně před nepřátelskými vyloďovacími plavidly demontovali Kubánci ze svých vyřazených lodí odpalovací zařízení s raketami P-15 Termit, jež rozmístili v blízkosti pláží, kde předpokládají případné vylodění nepřátelských sil. V současné době provozuje kubánské námořnictvo také vlastní raketové systémy Bandera (kopie sovětských raket Styx) a protilodní raketové systémy Remulgadas.

 

 Kubánské námoÅ™nictvo

Foto: Kubánské námořnictvo vlastní i dvojmístné rychlé čluny s torpédometem /  worldaffairsboard.com

 

Do sestavy kubánského námořnictva patří kromě jiného již zmiňovaný prapor námořní pěchoty nazvaný Desembarco de Granma. Kdysi čítal 550 mužů, avšak nynější stav mužstva není znám.

 

V 80. letech vyřadili Kubánci z provozu staré ponorky a poté se obrátili s žádostí o pomoc na Severní Koreu, která vyráběla vlastní miniponorky. Podle svědectví severokorejských uprchlíků bylo na podzim roku 1990 spatřeno několik Kubánců v tajné ponorkové základně.

 

Po několika letech se na veřejnosti objevila fotografie malé černé ponorky v havanském přístavu. Plavidlo se prý nazývá Delfín a je údajně vyzbrojeno dvěma torpédy. Další analýzy potvrdily, že je kubánská ponorka odvozena od severokorejské ponorkové třídy Yugo a Kubánci vlastní až šest jednotek této třídy (dvě jednotky se využívají k civilním meteorologickým studiím).

 

Kubánské námořnictvo

 Foto: Severokorejská miniponorka třídy P-4, jež se patrně stala základem pro kubánské miniponorky. / subsim.com

 

Nová výzbroj

Za stávající vlády Raúla Castra započala kubánská vláda s intenzivnějším budováním kubánského válečného námořnictva. Výsledkem je nová vlajková loď Rio Damuji (č. 390) s výtlakem přibližně 2500 tun.

 

Loď vznikla přestavbou z exšpanělského rybářského trawleru a je vyzbrojena věží z tanku T-54/55 a raketami Styx na palubě. Bojová efektivita lodi je ovšem zpochybňována, neboť loď údajně obsahuje pouze civilní radary, které zmiňované protilodní rakety nedokážou navádět.

 

Loď má trup větší než lodi třídy Koni a využívá se jako velká hlídková loď s palubou pro vrtulník. Druhá jednotka pojmenovaná Cienfuegos (č.392) je doposud údajně ve výstavbě a v brzké době se očekává její připojení k sesterské lodi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína údajně vyvíjí novou třídu torpédoborce určenou k ničení vzdušných cílů

Číňané mají podle některých zpráv vyvíjet novou třídu torpédoborce určeného zejména k nesení ...

Ruské vrtulníky pro francouzské lodě Mistral

Ruské námořnictvo hodlá ke každé ze svých čtyř budoucích lodí třídy Mistral přidělit až 30 vrtulníků ...

Americké námořnictvo bude vyrábět palivo z mořské vody

Inženýři amerického námořnictva US Navy oznámili, že jsou blízko převratného objevu, který umožní ...

USS America – nová výsadková loď americké námořní pěchoty

20. října byla slavnostně pokřtěna nová obojživelná útočná loď USS America americké námořní pěchoty. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Profesor
  15:15 18.06.2020

  Rio Damuji nese věž z PL tanku ZSU-57-2, tedy dva kanóny ráže 57 mm.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Rio Damuji nese věž z PL tanku ZSU-57-2, tedy dva kanóny ráže 57 mm.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

 • maros1126
  14:38 27.09.2015

  Ďakujem autorovi za tieto články. Mohlo by sa pokračovať novými štátmi.

  Ďakujem autorovi za tieto články. Mohlo by sa pokračovať novými štátmi.

 • Jakub Mareš
  10:39 15.09.2013

  Ještě bych doplňil že plavidlo Rio Damuji nese ruský PL čtyřkanón.

  Ještě bych doplňil že plavidlo Rio Damuji nese ruský PL čtyřkanón.

  • dexnom
   00:48 11.06.2020

   nese dvoukanón.
   má věž ZSU-57-2
   Prosím autora o opravu uvedené výzbroje v článku. Věž tanku T-54/55 tato loď nikdy nenesla.

   nese dvoukanón.
   má věž ZSU-57-2
   Prosím autora o opravu uvedené výzbroje v článku. Věž tanku T-54/55 tato loď nikdy nenesla.

   • dexnom
    00:51 11.06.2020

    A jako pane Mareši. Nejdřív do článku napíšete jednu kravinu (T-55) a pak v komentářích doplníte o druhou špatnou informaci? Kolik dalších věcí je špatně když něco takto očividného ...Zobrazit celý příspěvek

    A jako pane Mareši. Nejdřív do článku napíšete jednu kravinu (T-55) a pak v komentářích doplníte o druhou špatnou informaci? Kolik dalších věcí je špatně když něco takto očividného nedáte na dvakrát? :OSkrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  09:26 15.05.2013

  Ty miniponorky vypadají celkem užitečně. Navíc Kubánci mají ke Kolumbii a ostatním jihoamerickým "drogovým" zemím takové vztahy, že bych se nedivil, kdyby si nějaký "admirál" ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty miniponorky vypadají celkem užitečně. Navíc Kubánci mají ke Kolumbii a ostatním jihoamerickým "drogovým" zemím takové vztahy, že bych se nedivil, kdyby si nějaký "admirál" nechtěl přivydělat odprodejem "přebytečných" a "zastarávajících" miniponorek na kurýrní služby kartelovým bossům.

  A pokud by takovej admirál nebyl nenasytnej a k lizu přizval i někoho důležitého z civilu (nebo alespoň od rozvědky), kdo by nad ním držel ruku, nejen, že by si poměrně bezpečně namastil kapsu ve státě kde vydělávat moc nejde, ale ještě by poškodil zájmy hegemona oblasti a otevřel další příležitosti pro vlastní špiony a případně slušný zdroj průběžných vedlejších příjmů. O příležitosti pro zdokonalování vlastních konstrukcí miniponorek nemluvě...Skrýt celý příspěvek

 • Radek
  18:03 13.05.2013

  z tohohle článku jsem si odnesl,že kubánský námořnictvo je v žalostným stavu..ale článek mě zaujal :D

  z tohohle článku jsem si odnesl,že kubánský námořnictvo je v žalostným stavu..ale článek mě zaujal :D

 • David Khol
  14:44 13.05.2013

  Tak ona Rio Damuji je sice největší lodí kubánského námořnictva, ale podle mne se hodí je pro parádu. Přijde mi jako výsledek jen improvizace a nikoliv promyšlené strategie, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ona Rio Damuji je sice největší lodí kubánského námořnictva, ale podle mne se hodí je pro parádu. Přijde mi jako výsledek jen improvizace a nikoliv promyšlené strategie, kdy proti hypotetickému protivníkovi by se hodily spíše menší jednotky - raketové čluny, korvety apod.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...