Polsko má zájem o turecké bojové drony Bayraktar TB2

Polsko má zájem o turecké bojové drony Bayraktar TB2
Bayraktar TB2 v polských barvách / Twitterový účet polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka (Zvětšit)

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak sdílel na Twitteru obrázek tureckého bojového dronu Bayraktar TB2 (Bayraktar Tactical Block 2) v polských barvách. K dispozici nejsou žádné další oficiální informace, ale podle polských médií je jasné, že polská armáda se stane dalším uživatelem těchto mediálně proslavených tureckých dronů.

Drony Bayraktar TB2 od turecké společnosti Baykar jsou pravděpodobně určeny pro polský armádní program Gryf. Drony programu Gryf zajistí průzkum a údery na pozemní cíle na úrovni divize.

Program Gryf se bezvýsledně „táhne“ od roku 2015. V březnu 2018 náměstek ministra obrany Wojciech Skurkiewicz oznámil nákup šesti komplexů Gryf, přičemž každý komplex se měl skládat z kontrolní stanice a čtyř dronů. S nákupem se počítalo v letech 2020 až 2022. Později se mělo pořídit dalších šest souprav.

Největší šance uspět měl polsko-britský tandem WB Group a British Thales s dronem Watchkeeper a polsko-izraelský tým PGZ a Elbit Systems s dronem Hermes 450. Podle polského portálu Menway se ale obě nabídky ukázaly jako finančně neakceptovatelné.

„Dobré zprávy již brzy… Zůstaňte s námi!“ vzkazuje polský ministr obrany na Twitteru

Dle spekulací portálu může Bayraktar TB2 uspět i v polském programu brigádního průzkumného dronu Orlik. Dříve se největší šance na úspěch přisuzovaly dronu PGZ-19R od polské PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa). Předností tureckého řešení jsou ale údajně velmi výhodné finanční podmínky.

Možná je ale v tomto případě ve hře nákup menších dronů Bayraktar VTOL UAV, které svými výkony lépe odpovídají dronu PGZ-19R – navíc turecký dron je schopen kolmého startu a přistání, takže nepotřebuje žádné vypouštěcí zařízení.

O potenciálním prodeji dronů Bayraktar TB2 do Polska informoval také turecký provládní deník Daily Sabah. Podle deníku již dříve turecký ministr pro průmysl a technologie Mustafa Varank oznámil blížící se prodej dronů do nejmenované evropské země.


Vývoj polského dronu PGZ-19R pro program Orlik údajně pokračoval dobře.

„Mezi evropskými zeměmi, včetně Albánie, Běloruska, Velké Británie, Bulharska, České republiky, Maďarska a Polska, s nimiž Turecko sdílí dobré obranné vztahy, byly údajně ty, které by si mohly dotyčné bojové drony obstarat,“ napsal Daily Sabah s tím, že Bayraktar TB2 používá prozatím Turecko, Katar, Ukrajina, Ázerbájdžán a brzy také Tunisko.

Podle ukrajinského portálu Defence Express Kyjev v roce 2019 objednal 12 tureckých dronů a zřejmě tři nebo čtyři řídící stanice. V roce 2020 pak Kyjev objednal dalších 36 dronů Bayraktar TB2. Ukrajina hodlá pro drony získat i tureckou přesnou munici.

Nákup tureckých dronů je vzhledem k současné situaci ve Středozemí mimořádně citlivou politickou otázkou. Ostatně současné vztahy mezi Francii a Řeckem na jedné straně a Tureckem na straně druhé, se dají označit bez nadsázky za nepřátelské. S Tureckem mají také zhoršené vztahy Spojené státy a Německo. Na druhou stranu Maďarsko ve velkém nakupuje tureckou bojovou techniku a nezdá se, že by došlo ke zhoršení vztahů se jmenovanými třemi západními velmocemi.


Bayraktar TB2

Portál Menway upozorňuje na blížící se setkání polského prezidenta Andrzeje Dudy s tureckým prezidentem Recep Erdoganem v Turecku a na podpis neupřesněné polsko-turecké smlouvy o spolupráci. Zdá se tedy, že Polsko chce skutečně v rámci naléhavé provozní potřeby, a vzhledem k táhnoucímu se programu Gryf, nakoupit turecké drony. Kvůli „naléhavé provozní potřebě“, jak dovoluje polský zákon, lze přitom zbraňové systémy kupovat přímo a ve zrychleném řízení.

Klíčovou otázkou je ale zapojení polského průmyslu. V Polsku drony vyrábí tři společnosti – PGZ, WB Group a MSP. Pokud polská armáda nakoupí drony pro program Orlik i Gryf přímo z Turecka, bude to pro zmíněné polské firmy znamenat vážný problém.

„Opravdu nevíme, co oznámil ministr Blaszczak – je známo, že se chystá podpis nějaké polsko-turecké dohody, která bude zahrnovat drony Bayraktar TB2. Nevíme nic o tom, zda budou tyto drony nakupovány z Turecka, nebo zda si Polsko koupí výrobní licenci. Nevíme nic o počtu nakupovaných dronů, vybavení ani o munici. Polský průmysl prozatím zachází s tímto oznámením jako s oznámením o ukončení polských programů výroby dronů, což se ale potvrdí až po podpisu smlouvy. Zajímavé mohou být i politické důsledky – Turecko je v konfliktu s Francií, Německem nebo USA, což jsou nejdůležitější polští partneři,“ komentoval nákup pro Armádní noviny Bartlomiej Kucharski, polský bezpečnostní expert.

Zdroj: Menway, Daily Sabah

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka

Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar ...

Ukrajina převzala první turecké bitevní drony Bayraktar TB2

Podle tiskové zprávy ukrajinského koncernu UkrOboronProm ukrajinská armáda převzala první turecké ...

Turecký dron Bayraktar TB2: Zabiják ruských systémů Pancir

Taktické a operační víceúčelové drony Bayraktar TB2 turecké společností Baykar Makina již překonaly ...

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  10:13 18.05.2024

  Dodávka dokončená:
  https://x.com/Defence_Turk/sta...

  Dodávka dokončená:
  https://x.com/Defence_Turk/sta...

 • PavolR
  19:40 28.10.2022

  Poľské Bayraktary sú už "doma":
  https://twitter.com/mblaszczak...

  Poľské Bayraktary sú už "doma":
  https://twitter.com/mblaszczak...

 • PavolR
  09:53 13.07.2021

  V Pobaltí majú tiež záujem: https://www.oryxspioenkop.com/...

  V Pobaltí majú tiež záujem: https://www.oryxspioenkop.com/...

 • Lukas
  22:01 24.05.2021

  Jest umowa 24 maszyny + pakiet ( pociski MAM-L i MAM-C, części, serwis i szkolenie) za ok. 270 mln ...Zobrazit celý příspěvek

  Jest umowa
  24 maszyny + pakiet ( pociski MAM-L i MAM-C, części, serwis i szkolenie) za ok. 270 mln USD

  https://www.defence24.pl/turec...

  https://twitter.com/MON_GOV_PL... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:53 24.05.2021

  Aliancia s Tureckom ako alternatíva USA a EU : https://www.defence24.pl/sojus...

  Aliancia s Tureckom ako alternatíva USA a EU : https://www.defence24.pl/sojus...

  • Lukas
   16:16 24.05.2021

   Eeee tam.
   Nadinterpretacja.... Tworzenie teorii pod 1 wydarzenie....
   A wyjaśnienie jest dużo prostsze - i bardziej "banalne"

   Eeee tam.
   Nadinterpretacja.... Tworzenie teorii pod 1 wydarzenie....
   A wyjaśnienie jest dużo prostsze - i bardziej "banalne"

   • Scotty
    16:24 24.05.2021

    Taky bych řekl. Polsko hledá partnery kteří ho podpoří proti Rusku. Takový partner Turecko nikdy nebude. Naopak si myslím že Rusko-turecká spolupráce se bude do budoucna spíš ...Zobrazit celý příspěvek

    Taky bych řekl. Polsko hledá partnery kteří ho podpoří proti Rusku. Takový partner Turecko nikdy nebude. Naopak si myslím že Rusko-turecká spolupráce se bude do budoucna spíš prohlubovat.
    Docela by mě zajímal cenový rozdíl mezi Bayraktarem a Hermesem.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     17:00 24.05.2021

     Nonsens Turcja zawsze będzie "przeciwnikiem" w oczach Rosjan - bo ma Bosfor (czyli to czego "pragną" Rosjanie od... kilkuset lat. Owszem oba państwa mogą prowadzić ...Zobrazit celý příspěvek

     Nonsens Turcja zawsze będzie "przeciwnikiem" w oczach Rosjan - bo ma Bosfor (czyli to czego "pragną" Rosjanie od... kilkuset lat.
     Owszem oba państwa mogą prowadzić "antyamerykańską" retorykę - ale jednocześnie jedno drugiemu nie wierzy.

     Prędzej zobaczysz strategiczny sojusz Izraela z Rosją... Szczególnie gdyby polityka USA przestała "obsługiwać interesy" Izraela.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:38 24.05.2021

      Většinou od někoho komu nedůvěřujete nekujete zbraně. Neříkám že mezi nimi nejsou třecí plochy (mocenskou expanzi Turecka rusové rozhodně nevidí rádi), ale rozhodně ne takové aby ...Zobrazit celý příspěvek

      Většinou od někoho komu nedůvěřujete nekujete zbraně. Neříkám že mezi nimi nejsou třecí plochy (mocenskou expanzi Turecka rusové rozhodně nevidí rádi), ale rozhodně ne takové aby se nakonec nějak nedomluvili. Nákup systému PVO je rozhodně vyjádření jisté důvěry a stavba jedené elektrárny také.
      Bylo by pro Polsko myslitelné aby nechalo stavět svojí kritickou infrastrukturu ruskou státní firmou? Určitě ne. Pro Turecko to zjevně není problém.

      Co by mě Izrael s nějakého většího spojení s Ruskem?
      Technologie? Stěží.
      Posílení vlivu v oblasti? Určitě ne.
      Peníze? Absurdní.
      Izraelci neváhají obchodovat s kdekým, ale je jim jasné že z Ruska nikdy přínosný spojenec nebude. Už jen proto že mají Rusové dost investováno do jejich nepřátel v Sýrii a Íránu.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      21:58 24.05.2021

      Pro Scotty - Chyba nie znasz historii Turcji (Imperium Osmańskiego ) W przeszłości Sułtanowie nie takie "taktyczne sojusze" zawierali... Zakup S-400 to akt "antyamerykańskie ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Scotty - Chyba nie znasz historii Turcji (Imperium Osmańskiego )
      W przeszłości Sułtanowie nie takie "taktyczne sojusze" zawierali...

      Zakup S-400 to akt "antyamerykańskie polityki" - Erdogan chciał pokazać "że urwał się z amerykańskiego łańcucha"

      Przy okazji S-400 z pewnością jest "nieszkodliwy" dla rosyjskich myśliwców...
      Ale może być groźny dla maszyn greckich.

      Polityka nie jest sprawą prosta "zero-jedynkową".
      Turcja to nie jedyny "potencjalny przeciwnik Moskwy" który kupił od niej broń (czy prowadzi współprace gospodarczą )

      "Przyjaciół trzymaj blisko - wrogów jeszcze bliżej"
      Znasz to?Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   16:21 24.05.2021

   Jeśli już piszemy o teoretycznych sojuszach.
   To Ukraina i Turcja mogą potencjalnie tworzyć sojusz.
   Co zresztą rozważalai niektórzy ukraińscy geopolitycy.

   Jeśli już piszemy o teoretycznych sojuszach.
   To Ukraina i Turcja mogą potencjalnie tworzyć sojusz.
   Co zresztą rozważalai niektórzy ukraińscy geopolitycy.

 • Lukas
  10:16 22.05.2021

  Jest potwierdzenie https://mobile.twitter.com/mon... 4 zestawy po 6 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jest potwierdzenie
  https://mobile.twitter.com/mon...
  4 zestawy po 6 maszyn (24x Bayraktar TB2)
  Uzbrojone - na 100% w tureckie pociski. Pierwsze maszyny już w przyszłym roku

  https://mobile.twitter.com/Hef... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:34 22.05.2021

   Závislost na turecké výzbroji rozhodně není dobrá zpráva, ale jinak 24 strojů je pěkné stádečko.

   Závislost na turecké výzbroji rozhodně není dobrá zpráva, ale jinak 24 strojů je pěkné stádečko.

   • flanker.jirka
    09:17 23.05.2021

    Scotty
    Chápu, že MO ČR má oči pouze pro izraelskou techniku, ale poměr cena a výkon je více než dobrý.
    Evropští výrobci toho moc v nabídce nemají a z USA je to násobně dražší.

    Scotty
    Chápu, že MO ČR má oči pouze pro izraelskou techniku, ale poměr cena a výkon je více než dobrý.
    Evropští výrobci toho moc v nabídce nemají a z USA je to násobně dražší.

    • Scotty
     11:23 23.05.2021

     Pokud je cena dobrá tak proč ne, ale závislost pouze na turecké výzbroji je jednoznačný mínus těchto strojů.

     Pokud je cena dobrá tak proč ne, ale závislost pouze na turecké výzbroji je jednoznačný mínus těchto strojů.

     • flanker.jirka
      12:52 23.05.2021

      Polsko je na tom dobře, ma slušný arzenál pro F 16, výzbroj pro vrtulníky, pozemní PTŘS také od více výrobců, delostrelectvo počínající i s raketomety dalekého dosahu. Celková ...Zobrazit celý příspěvek

      Polsko je na tom dobře, ma slušný arzenál pro F 16, výzbroj pro vrtulníky, pozemní PTŘS také od více výrobců, delostrelectvo počínající i s raketomety dalekého dosahu. Celková závislost na turecké výzbroji pro přímou podporu armady bude malá.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:54 23.05.2021

      pardon, mělo tam být "počítající"

      pardon, mělo tam být "počítající"

    • browe
     21:23 23.05.2021

     Izrael je západně orientovaná země. Turecko se od Západu dlouhodobě odklání, je možné, že z aliance NATO vystoupí nebo bude vystoupeno.

     Izrael je západně orientovaná země. Turecko se od Západu dlouhodobě odklání, je možné, že z aliance NATO vystoupí nebo bude vystoupeno.

     • dusan
      22:25 23.05.2021

      Erdogan nie je Turecko .... Vysoká politika nie je o momentálnych sympatiách, ale o dlhodobých strategických záujmoch. Stačí sa pozrieť na mapu .... pre Ukrajinu či Gruzínsko by ...Zobrazit celý příspěvek

      Erdogan nie je Turecko ....

      Vysoká politika nie je o momentálnych sympatiách, ale o dlhodobých strategických záujmoch. Stačí sa pozrieť na mapu .... pre Ukrajinu či Gruzínsko by bolo vystúpenie Turecka z NATO nočnou morou ....

      Turecko je dôležité a na rozdiel od Erdogana je "večné" .... Erdogan skončí skôr či neskôr politicky, alebo fyzicky .... nik to nepovie, ale v NATO sa už čaká na čas "po ňom"....

      A Izrael je síce "západne orientovaná krajina", ale spolupracuje s každým s kým sa to hodí .... ... s JAR, s Iránom, so SA, s Egyptom, S Ruskom ..... ale sú s tým spojené i riziká. U nás sa o tom veľa nediskutuje, ale v USA sú pragmatické hlasy pýtajúce sa či sa tá nekritická podpora Izraela vypláca. Nejde o "zatratenie" Izraela, ale o tú nekritickú podporu, hlavne ak Izrael čerpá miliady vojenskej pomoci z USA .....Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:05 24.05.2021

      browe
      To že dělají svou vlastní zahraniční politiku a jdou si "svou cestou" ještě neznamená, že by měli NATO opustit. Každý se prostě před "západem" neohne a nesedne si na prdel.

      browe
      To že dělají svou vlastní zahraniční politiku a jdou si "svou cestou" ještě neznamená, že by měli NATO opustit. Každý se prostě před "západem" neohne a nesedne si na prdel.

     • Jilex
      12:27 24.05.2021

      To spíš vystoupí z NATO Francie , zejména když zvítězí v prezidentských volbách Le Penová. Le Penová chce pryč z NATO. Obdivuje Putina.

      To spíš vystoupí z NATO Francie , zejména když zvítězí v prezidentských volbách Le Penová. Le Penová chce pryč z NATO. Obdivuje Putina.

     • Scotty
      16:32 24.05.2021

      Turecko bude v NATO přesně tak dlouho dokud se jim to bud hodit. Jako spojenci jsou dnes (krom strategické polohy) v podstatě k ničemu. Jejich rozchod a Evropou a Amerikou už ...Zobrazit celý příspěvek

      Turecko bude v NATO přesně tak dlouho dokud se jim to bud hodit. Jako spojenci jsou dnes (krom strategické polohy) v podstatě k ničemu. Jejich rozchod a Evropou a Amerikou už nějakou dobu probíhá a nemyslím že do nich lze očekávat cokoli pozitivního.Skrýt celý příspěvek

     • browe
      22:21 24.05.2021

      flanker.jirka
      Řeknu ti jedno malé tajemství, od roku 1989 jsme opět součástí západu (zaplať Pámbu), členové NATO. Spolu s USA jsme na seznamu nepřátel Ruska.

      flanker.jirka
      Řeknu ti jedno malé tajemství, od roku 1989 jsme opět součástí západu (zaplať Pámbu), členové NATO. Spolu s USA jsme na seznamu nepřátel Ruska.

  • JP--
   13:28 24.05.2021

   Ono by to bylo řešení i pro nás, rychlý a docela levný , 2 soupravy po 6 strojích + nějakých 300-400 raket/microbomb co na to věší a je na 10-20 let vystaráno alespoň o minimum. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono by to bylo řešení i pro nás, rychlý a docela levný , 2 soupravy po 6 strojích + nějakých 300-400 raket/microbomb co na to věší a je na 10-20 let vystaráno alespoň o minimum. Na vyzkoušení obsluh i pro operační zkušenosti by to bylo dobrý. Pokud to budou mít poláci i ukrajinci, tak náhradní díly asi nebudou problém, nebo se to dá řešit společně a cena + operační zkušenosti jsou asi taky Ok. Kdyby se šlo do nějakýho nasazení tak 1 souprava se dá nasadit a jedna zůstane doma na výcvik a jako záloha. Jenže mám obavu, že se nakonec nekoupí (do roku roku 25) zase nic a kluci budou jezdit někam ven se dívat jak se to dá taky dělat jinak.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:36 24.05.2021

    Nemyslím že by bylo Turecko zrovna dobrý stát na který se jakkoli vojensky vázat. Ona teoretická pokoutní dostupnost dílů není všechno. Zvlášť u bezpilotních prostředků...

    Nemyslím že by bylo Turecko zrovna dobrý stát na který se jakkoli vojensky vázat. Ona teoretická pokoutní dostupnost dílů není všechno. Zvlášť u bezpilotních prostředků...

    • JP--
     17:13 24.05.2021

     Umím si představit i spolehlivější dodavatele, jenže kde brát? Izrael je taky daleko a drahý, US - extrémně drahý, čína - pravděpodobně dost problematický a čínskou hračku nechceš ...Zobrazit celý příspěvek

     Umím si představit i spolehlivější dodavatele, jenže kde brát? Izrael je taky daleko a drahý, US - extrémně drahý, čína - pravděpodobně dost problematický a čínskou hračku nechceš ta bude nacpaná odposlechama až po vrtule. Rusko utopie a samo nic nemá. Evropa nikdo v kategorii ozbrojený dron nic nemá... Vyvíjet něco samostatně, to by trvalo a pro 12-24 kusů to fakt nemá cenu. Malý průzkumný si stavět sami, kde není cena v mil. dolarů to beru a asi se to dá zvládnout, ale tady v tý kategorii ne.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:38 24.05.2021

      Je pravda že monumentálně je nabídka kategorii která by pro nás připadla v úvahu dost omezená. Evropský Watchkeeper je zatím bohužel neozbrojený. Američani v kategorii do 1000 kg ...Zobrazit celý příspěvek

      Je pravda že monumentálně je nabídka kategorii která by pro nás připadla v úvahu dost omezená. Evropský Watchkeeper je zatím bohužel neozbrojený. Američani v kategorii do 1000 kg ani žádný vhodný prostředek nemají. Nakonec to dost možná skončí právě u souboje Izraelců a Turků. Tedy Bayraktar, Heron nebo Hermes. Je plánované utratit 1,5 miliardy tak uvidíme co se za to dá pořídit. S pochopitelný důvodů bych tedy rozhodně preferoval jako dodavatele Izrael.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  10:59 21.05.2021

  hm vedeli by poliaci pouzit/integrovat aj uz zavedenu municiu - povedzme strely Spike na Bayraktar? Alebo pri planovanych poctoch nad tym nema zmysel uvazovat a nakupia komplet ...Zobrazit celý příspěvek

  hm vedeli by poliaci pouzit/integrovat aj uz zavedenu municiu - povedzme strely Spike na Bayraktar? Alebo pri planovanych poctoch nad tym nema zmysel uvazovat a nakupia komplet balik vyzbroje od Roketsanu?
  rovnako nemaju obavy z toho, ze by mohli mat problemy s nahradnymi dielmi/dodavkami/riadiacimi systemami? ak sa dobre pamatam kvoli nasadeniu v Karabachu turkom zastavili dodavky a ukoncili spolupracu nejaky dodavatelia z UK, FR a DE.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  09:21 21.05.2021

  Pořád tvrdím, že je škoda že Primocco nemá vojenskou divizi

  Pořád tvrdím, že je škoda že Primocco nemá vojenskou divizi

  • Nesher
   11:02 21.05.2021

   To je omyl, Primoco vojenské systémy vyvíjí, nicméně pouze pro průzkum, tedy neozbrojené. Od léta loňského roku testuje militarizovanou verzi UV 150M, dokonce s malým AESA ...Zobrazit celý příspěvek

   To je omyl, Primoco vojenské systémy vyvíjí, nicméně pouze pro průzkum, tedy neozbrojené. Od léta loňského roku testuje militarizovanou verzi UV 150M, dokonce s malým AESA radarem.
   Evidentně by s ním rádi uspěli u AČR, která poptává/ bude poptávat dva typy strojů, menší pouze pro průzkum na úrovni praporu a větší pro úroveň BÚU, které má mít možnost nosit výzbroj.
   Problém té první varianty je v tom, že AČR požaduje, na základě zkušeností s ScanEagle vzlet a přistání bez VPD, což systém Primoco, který by jinak pasoval dokonale, nesplňuje.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:52 21.05.2021

  Turci se dobře chytili s výrobou dronů a je krásně vidět, jak úspěšné bojové nasazení katalyzuje další prodejní úspěch. Majitel Primoca vylučuje výrobu bojových dronů, takže na ...Zobrazit celý příspěvek

  Turci se dobře chytili s výrobou dronů a je krásně vidět, jak úspěšné bojové nasazení katalyzuje další prodejní úspěch. Majitel Primoca vylučuje výrobu bojových dronů, takže na domácí výrobek si asi počkáme dlouho, což je s podivem, jelikož v ČR je rozvinutý průmysl UL letadel i leteckých motorů.Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  19:34 20.05.2021

  Poláci nevědí co s penězi.

  Poláci nevědí co s penězi.

  • Krzysiek
   19:57 20.05.2021

   Polacy mają problem z zarządzaniem wielkimi projektami, zwłaszcza, gdy programy te dryfują na mieliznę. Dla mnie to jest główna przyczyna problemów z programami REGINA, ORLIK/GRYF ...Zobrazit celý příspěvek

   Polacy mają problem z zarządzaniem wielkimi projektami, zwłaszcza, gdy programy te dryfują na mieliznę. Dla mnie to jest główna przyczyna problemów z programami REGINA, ORLIK/GRYF czy KRYL.
   Brak w takich projektach prawdziwych liderów, autokratów, którzy w razie potrzeby potrafią "wziąć za pysk" całe to towarzystwo i zaprowadzić porządek :-(
   To, co teraz robi polski MON Mariusz Błaszczak to jedyne sensowne rozwiązanie, które wymaga odwagi cywilnej, ogólnie pisząc - ten gość ma jaja. I chwała mu za to.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    21:24 20.05.2021

    Zlituje się Krzysiek - z krylem nie ma problemu. Dopóki Krab jest w produkcji dopóty ani MON ani HSW nie chce "uruchamiać" Kryla. O Reginie już wspominałem - Waść doczytaj ...Zobrazit celý příspěvek

    Zlituje się Krzysiek - z krylem nie ma problemu. Dopóki Krab jest w produkcji dopóty ani MON ani HSW nie chce "uruchamiać" Kryla.

    O Reginie już wspominałem - Waść doczytaj literatury z okresu 1998-2002 a potem 2006-2010 to będziesz wiedział jak "śmiesznie" brzmią te tezy...

    Skoro mówisz o wielkich projektach to czemu nie wspomnisz o największym - czyli ówczesnym największym zakupie transporterów 8x8 w Europie - czyli Rosomaku? (Zamiast bredzić o Reginie i Krylu )Skrýt celý příspěvek

 • Krzysiek
  19:23 20.05.2021

  W kwestii progamów ORLIK i GRYF: 1. Polskie firmy "budują", "konstruują" i "debatują" od wielu, wielu lat. Oczywiście, nie za darmo. Płaci Państwo Polskie. A efektów ...Zobrazit celý příspěvek

  W kwestii progamów ORLIK i GRYF:

  1. Polskie firmy "budują", "konstruują" i "debatują" od wielu, wielu lat.
  Oczywiście, nie za darmo. Płaci Państwo Polskie. A efektów brak.

  2. Czas durnego "pierdzenia w stołki" mija. Potrzebne są efekty. Sytuacja w otoczeniu Polski robi się coraz trudniejsza. Właściwie czasu już nie ma :-(. Wyraźnie zbiera się na burzę.

  3. Jako żywo nasuwa się porównanie z programem REGINA (armatohaubica 155 mm na podwoziu gąsienicowym). Wiele, wiele lat zmarnowano, wiele milionów złotych polskich wydano na podwozie KALINA. Efekt - totalne nieporozumienie: wadliwy projekt, tragicznie złe wykonanie, fatalna jakość materiałów.
  Otrzymany produkt poszedł do kosza. Na szybko kupiono licencję na podwozie w Korei, produkcją zajęli się ludzie, którym "chciało się chcieć", w HSW Stalowa Wola. W efekcie uzyskano porządny produkt końcowy, AHS KRAB.

  4. To samo jest z programem ORLIK. Płatowiec PGZ-19R, efekt wielu lat i kosztujący nie spełnił oczekiwań. Polski MON, Błaszczak, nie pierniczy się i wyrzuca nietrafione projekty do kosza. Podoba mi się takie działąnie. Czasem potrzebne są chirurgiczne cięcia, wymagane jest zdecydowanie i stanowczość. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą państwowe pieniądze.

  Linki do materiałów o PGZ-19R:

  https://www.defence24.pl/bezza...

  https://radar.rp.pl/modernizac...

  https://www.money.pl/gospodark... Skrýt celý příspěvek

  • Krzysiek
   19:44 20.05.2021

   I jeszcze link do dzisiejszego materiału z D24:
   https://www.defence24.pl/turec...

   I jeszcze link do dzisiejszego materiału z D24:
   https://www.defence24.pl/turec...

  • Lukas
   20:42 20.05.2021

   Krzysiek - zlituj się... Jeśli nie wiesz to nie pisz. Bo to co napisałeś w pkt. 3 o Reginie to BZDURA, swiadcząca że po prostu nie znasz historii programu którego początek sięga... ...Zobrazit celý příspěvek

   Krzysiek - zlituj się...
   Jeśli nie wiesz to nie pisz. Bo to co napisałeś w pkt. 3 o Reginie to BZDURA, swiadcząca że po prostu nie znasz historii programu którego początek sięga... No właśnie -wiesz chociaż kiedy?


   MON kupuje TB-2 bo to zagrywa medialna - w sobotę PiS rozpoczął kampanie wyborczą...
   A w marszu po III kadencje potrzeba iść "od sukcesu do sukcesu"Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:14 20.05.2021

  Rychlé, levné a úplné řešení, jak pro průzkum tak útočné operace. Čím dříve je dostanou domů, tím větší náskok budou mít minimálně při plánování a pilování taktiky použití.

  Rychlé, levné a úplné řešení, jak pro průzkum tak útočné operace. Čím dříve je dostanou domů, tím větší náskok budou mít minimálně při plánování a pilování taktiky použití.

 • xstandis
  16:51 20.05.2021

  Je to rozumné. Koupí ověřený bojový dron. Domácí průmysl pak může navázat na základě provozních zkušeností. A ukrývá se v tom určitě menší fígl. Jestliže Ukrajina používá stejné ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to rozumné. Koupí ověřený bojový dron. Domácí průmysl pak může navázat na základě provozních zkušeností. A ukrývá se v tom určitě menší fígl. Jestliže Ukrajina používá stejné drony, pak může Polsko skrytě pomoci jejich nasazením v případě potřeby. Velmi těžko by se nějakým způsobem dokazovalo, že jsou polské...Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   17:15 20.05.2021

   A w dodatku minister (czyli polityk) może pochwalić się że kupił dla wojska "pogromce rosyjskich systemów przeciwlotniczych" O sukcesach tureckich UAV było głośno w mediach - to ...Zobrazit celý příspěvek

   A w dodatku minister (czyli polityk) może pochwalić się że kupił dla wojska "pogromce rosyjskich systemów przeciwlotniczych"
   O sukcesach tureckich UAV było głośno w mediach - to dla polityków jest zawsze "argumentem"Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  16:15 20.05.2021

  Teď nic ve zlém proti Bayraktaru, ale já se u něho bojím toho, že nebude mít dostatečnou obranu proti rušičkám apod. Ač své nesporné kvality dokázal mnohokrát, stále mám věští ...Zobrazit celý příspěvek

  Teď nic ve zlém proti Bayraktaru, ale já se u něho bojím toho, že nebude mít dostatečnou obranu proti rušičkám apod. Ač své nesporné kvality dokázal mnohokrát, stále mám věští důvěru v Izrael nebo USA... přece jen mají rozvinutější průmysl a tím pádem i technologie úplně jinde.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   13:02 21.05.2021

   ved v clanku sa opakovane spomina, ze hlavnou vyhodou tureckych dronov je cena, myslím ze rozdiel tam bude priepastny. Na zaciatok urcite dobre posluzia, je potreba vytvorit nove ...Zobrazit celý příspěvek

   ved v clanku sa opakovane spomina, ze hlavnou vyhodou tureckych dronov je cena, myslím ze rozdiel tam bude priepastny. Na zaciatok urcite dobre posluzia, je potreba vytvorit nove jednotky a naucit sa drony pouzivat.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    10:21 22.05.2021

    Přesně tak. Schopnosti a jednotky se mají budovat postupně a racionálně. Až tyto drony vyčerpají životnost nebo zmizí na Donbasu, mohou se funkční a zkušené jednotky vybavit něčím ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak. Schopnosti a jednotky se mají budovat postupně a racionálně. Až tyto drony vyčerpají životnost nebo zmizí na Donbasu, mohou se funkční a zkušené jednotky vybavit něčím lepším.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   22:27 23.05.2021

   V Karabachu turecké drony rozložili ruskú PVO vrátene protidronového systému Repellent-1 .... zničil ho dron ....

   V Karabachu turecké drony rozložili ruskú PVO vrátene protidronového systému Repellent-1 .... zničil ho dron ....

Načítám diskuzi...