Slovensko kupuje další dva vrtulníky UH-60M Black Hawk pro speciální síly

Slovensko kupuje další dva vrtulníky UH-60M Black Hawk pro speciální síly
Slovenský UH-60M Black Hawk / Mossback, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Slovenská armáda rozšíří flotilu devíti vrtulníků UH-60M Black Hawk o další dva stroje. Současně čtyři vrtulníky (včetně dvou nových) získají výstroj a výzbroj pro operace speciálních sil. Slovensko pro nákup využije americký dar 50 milionů dolarů z programu ERIP (European Recapitalization Incentive Program).

Slovenská armáda již rok provozuje všech devět objednaných víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk. Vrtulníky slouží u Vrtulníkového křídla generálplukovníka Jána Ambruše v Prešově.

Ministerstvo obrany SR (MO SR) vrtulníky zamluvilo v roce 2015 prostřednictvím amerického programu zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sales). Akviziční částka 261 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč; 215 milionů euro) zahrnuje devět vrtulníků, výcvik leteckého a technického personálu, přepravu vrtulníků na Slovensko a logistickou a technickou podporu na dva roky.

Slovensko, podobě jako Česká republika, také počítá s nákupem lehčích, a tedy provozně výrazně levnějších vrtulníků. Ostatně koncept rozvoje slovenského vrtulníkového letectva již roky počítá s provozem devíti lehčích a devíti „těžkých“ vrtulníků.

Také současný slovenský ministr obrany Jaroslav Naď hovoří o nutnosti získat lehčí vrtulníky. Dříve se spekulovalo o nákupu vrtulníků UH-72 Lakota nebo militarizovaných Bell 429. Vrtulník UH-72 Lakota je v podsadě v Americe vyráběný model Airbus H145M, který slouží v maďarské armádě. Americká Lakota ale nenese žádné zbraně a slouží především pro výcvikové, logistické a podpůrné mise v rámci území Spojených států, včetně řešení přírodních katastrof, národní bezpečnosti a lékařské evakuace.


Slovenská armáda hledá piloty Black Hawků

„Za vyčleněný balík peněz můžeme nakoupit šest až sedm vrtulníků lehčího typu,“ uváděl v létě minulého roku Naď. Pro některé úkoly jsou těžší vrtulníky jednoduše naddimenzované, jako je třeba hlídkování, pátraní a záchrana SAR (Search and Rescue) nebo civilní přeprava osob a materiálu (např. v rámci řešení pandemie Covid-19, viz dále).

Vladimír Bednár pro DennikN uvedl, že letová hodina vrtulníku Black Hawk (včetně servisu) stojí 3500 dolarů (91 000 Kč). Není ale úplně jasné, zda cena odpovídá provozu ve slovenských podmínkách, kde je například výrazně levnější pracovní síla a služby.

Podobnou částku ale pro zahraniční uživatele (FMS) uvádí dokument úřadu podtajemníka amerického ministra obrany pro finanční kontrolu USD (C) (Under Secretary of Defense (Comptroller)) pro fiskální rok (FY) 2021. Stejný dokument pak uvádí pro Armádou ČR nakupované útočné vrtulníky AH-1Z Viper cenu 4744 dolarů za hodinu a pro UH-1Y Venom 8556 dolarů za hodinu. Vzpomínány UH-72A pak létá za 2583 dolarů za hodinu a dvourotorový CH-47F Chinook 6415 dolarů za hodinu.

Jak ceny odpovídají skutečným nákladům v českých / slovenských podmínkách není jasné, ale je poněkud překvapující, že provoz UH-1Y stojí více než provoz UH-60M. Je však pravda, že UH-1Y má v základu elektro-optický senzor a také zbraňové systémy, včetně řízených střel. Americké Venomy / Vipery také povětšinou operují z výsadkových lodí, což dále může ovlivnit provozní náklady.

Dále náklady zveřejněné USD(C) se v průběhu let dosti zásadně mění a provozní částky jsou tak pro daný rok (2018, 2019, 2020) unikátní. Dokument například pro FY2020 uvádí cenu za letovou hodinu pro UH-60M 3148 dolarů, ale pro rok 2019 dokonce 4346 dolarů. Je tedy jasné, že cenu ovlivňuje aktuální technický stav flotily a unikátní roční servisní náklady. Provozní náklady Venomu jsou ale vždy podstatně vyšší.


Hodinové náklady pro americké vojenské vrtulníky (FY 2021); větší fotocomptroller.defense.gov

Je také si dobré uvědomit, že lehčí vrtulníky šetří letové hodiny těžších vrtulníků a odkládají nutné a náročné technické prohlídky, nákup drahých náhradních dílů či generální opravy. To vše je přitom u lehčích vrtulníků výrazně levnější. Na druhou stranu v případě jednoho typu odpadá nutnost udržovat dva výcvikové programy, dva servisní týmy a dvě provozní zázemí.

V každém případě před Vánocemi Naď upřednostnil nákup dalších dvou vrtulníků Black Hawk, místo nákupu lehčích strojů. Oba vrtulníky mají získat plnou výbavu, výstroj a výzbroj a podporovat operace slovenských speciálních sil. Na stejnou úroveň pak mají být modernizovány dva již sloužící slovenské Black Hawky.

Důvod amerického výběru je prostý – Američané skrze program ERIP darovali Slovensku 50 milionů euro na nákup amerických zbraní. Slovensko musí v kontraktu doplatit polovinu. Takže Bratislava na nákup vrtulníků může vynaložit 100 milionů dolarů (2,145 miliardy Kč; 82 milionů euro), přičemž Washington zaplatí polovinu.


HH-60G Pave Hawk speciálních sil amerického letectva; větší foto / USAF

Slovenská armáda nakupuje Black Hawky pro budovanou těžkou 1. mechanizovanou brigádu Topoľčany. Slovensko, jako další středoevropské země, se pro potřeby NATO zavázalo vybudovat, vyzbrojit a vybavit jednu těžkou brigádu.

„Naše závazky zahrnují i víceúčelové vrtulníky potřebné pro vzdušnou podporu pozemních sil včetně nasazení vrtulníků speciálních sil,“ uvádí tiskové oddělení MO SR. „Při zachování podpory jedné vrtulníkové platformy odpadá i potřeba zakázek specifického podpůrného vybavení, jako je kontrolní a měřící technika, nářadí, přípravky a prostředky pozemního zabezpečení. Výhodou je také optimalizace výcviku létajícího a technického personálu.“

Současně MO SR zdůrazňuje pozdější nákup zřejmě devíti lehčích vrtulníků pro zabezpečení letecké záchranné služby na území Slovenska. Nyní tento úkol nonstop zajišťují vrtulníky Mi-17. Nejčastěji se skloňují zmíněné UH-72A nebo militarizovaný Bell 429.

Ale také výkonné Black Hawky se zapojují do řešení civilních krizových situací v rámci Slovenska. Zúčastnily se například hašení požárů nebo zajistily transport plicních ventilátorů či zdravotnických pomůcek.


Slovak Training Academy

V každém případě budou dva nové slovenské Black Hawky a dva již provozované vybaveny systémy pro operace speciálních sil. Není ale jasné, jaké senzory, vybavení a zbraně slovenské Black Hawky získají. Klíčové bude, zda se v nabídce objeví především přední elektro-optický senzor s termovizní kamerou.

Obecně se dá odhadnout jednotková cena holého UH-60M na 15 milionů dolarů. Slovensko tak může až 70 milionů dolarů využít na nákup senzorů, elektroniky, avioniky, vybavení vrtulníků a pilotů, výstroje a výzbroje. Částka zřejmě dovolí i nákup bočních závěsníků pro nesení přídavných nádrží či raketové výzbroje. Ale jde čistě o spekulace – MO SR žádná specifika vylepšených UH-60M zatím oficiálně nezveřejnilo. Není také jasné, zda MO SR využije celou částku pro nákup vrtulníků a vybavení.

Smlouva na nákup dvou plně vybavených Black Hawků a modernizace dvou stávajících může být podepsána letos. Bratislava již poslala Washingtonu akviziční poptávku a americká strana na jaře pošle cenovou nabídku. Poté bude jasnější, jak Bratislava „vyšperkuje“ své Black Hawky.

V této věci za pozornost nepochybně stojí činnost soukromého výcvikového střediska Slovak Training Academy v Košicích. Centrum provozuje čtyři vrtulníky UH-60A Black Hawk a je jediným soukromým provozovatelem vrtulníků Black Hawk v Evropě. V Košicích se mimo jiné připravují a cvičí piloti a mechanici slovenské armády. Slovensko tak má vybudovanou kvalitní infrastrukturu a zázemí pro výcvik pilotů a provoz Black Hawků.

Zdroj: DennikN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výzbroj pre slovenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk

Slovensko obstaralo v roku 2015 deväť vrtuľníkov UH-60M, ktoré sú dodávané bez výzbroje. Nikdy ...

Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Armáda ČR porovnává dvě americké nabídky na nové vojenské vrtulníky. V úvahu připadá UH-60M Black ...

UH-60M Black Hawk vs UH-1Y Venom / AH-1Z Viper: Jakou cestou se vydá Armáda ČR?

České ministerstvo obrany (MO ČR) posuzuje akvizici vrtulníků UH-60M Black Hawk nebo dua vrtulníků ...

Nové motory pro vrtulníky AH-64E Guardian a UH-60M Black Hawk

Americká společnosti Boeing začne s integraci zcela nových turbohřídelových motorů General Electric ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • anmima
  11:08 16.11.2022

  V Prešove majú postaviť hangár pre šesť vrtuľníkov Black Hawk za 4,9 milióna eur. Začatie obstarávania stavby v stredu odsúhlasila vláda, samotný hangár by mali začať stavať budúci ...Zobrazit celý příspěvek

  V Prešove majú postaviť hangár pre šesť vrtuľníkov Black Hawk za 4,9 milióna eur. Začatie obstarávania stavby v stredu odsúhlasila vláda, samotný hangár by mali začať stavať budúci rok.

  „Kapacita existujúcich hangárov v areáli 51. krídla Prešov je v súčasnosti nepostačujúca. Dôvodom realizácie investičnej akcie je potreba zabezpečenia krytého uskladnenia a údržby leteckej techniky,“ zdôvodnilo zámer ministerstvo obrany.

  Predpokladaný termín začatia výstavby je v priebehu roku 2023. Spresnenie predpokladaných nákladov na stavebné práce, ako aj ukončenie realizácie stavby bude závisieť od procesu verejného obstarávania.

  Za projektovú dokumentáciu už zaplatil rezort zhotoviteľovi 36 860 eur. Finančné prostriedky vo výške 1940 eur za výkon odborného autorského dohľadu sa majú uhradiť až po ukončení realizačných stavebných prác. (tasr)Skrýt celý příspěvek

  • Miro
   09:15 17.11.2022

   Už som to tu dával koncom septembra :)

   Už som to tu dával koncom septembra :)

 • Miro
  20:15 29.09.2022

  V areáli 51. krídla Prešov Ozbrojených síl SR plánuje rezort obrany postaviť nový hangár na garážovanie, údržbu a prevádzku šiestich kusov vrtuľníkov UH-60 Black Hawk. ...Zobrazit celý příspěvek

  V areáli 51. krídla Prešov Ozbrojených síl SR plánuje rezort obrany postaviť nový hangár na garážovanie, údržbu a prevádzku šiestich kusov vrtuľníkov UH-60 Black Hawk. Predpokladané realizačné náklady vyčíslili na 4,9 milióna eur.

  Konečne, štvalo ma ako ich mali vonku postavené. Určite vydržia dlhšie v hangároch.Skrýt celý příspěvek

 • pole pole
  18:03 28.09.2022

  tak môžeme kúpiť ďalšie UH60. Do plánovaných 18 nám chýba ...Zobrazit celý příspěvek

  tak môžeme kúpiť ďalšie UH60. Do plánovaných 18 nám chýba 7.
  https://www.mosr.sk/52014-sk/k... Skrýt celý příspěvek

  • Praclik
   23:34 28.09.2022

   No Nad spomenul pre Nko hlavne 4x4, drony a potencionalne PVO. Ale maju si to na MOSR este zvazit. Helikoptery asi nebudu uplnou prioritou. Za 200 mil Eur by sa kludne dali nakupit ...Zobrazit celý příspěvek

   No Nad spomenul pre Nko hlavne 4x4, drony a potencionalne PVO. Ale maju si to na MOSR este zvazit. Helikoptery asi nebudu uplnou prioritou. Za 200 mil Eur by sa kludne dali nakupit slusne pocty JLTV a k tomu aj drony ako napr. Raven a Puma.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    07:45 29.09.2022

    Presne ako píšeš: PVO, drony a JLTV. Kombinácia z týchto troch vecí, podľa výberu vojakov, ceny a termínov dodania.

    Presne ako píšeš: PVO, drony a JLTV. Kombinácia z týchto troch vecí, podľa výberu vojakov, ceny a termínov dodania.

    • Nesher
     10:51 29.09.2022

     Takže Gerlach je mrtvý?

     Takže Gerlach je mrtvý?

    • pjaro77
     18:37 29.09.2022

     Na kieho by nám teraz boli JLTV alebo iné 4x4 ? Na čo by slúžili ?

     Na kieho by nám teraz boli JLTV alebo iné 4x4 ? Na čo by slúžili ?

     • PavolR
      20:59 29.09.2022

      Tu je rozpísané, kam všade by boli ešte potrebné 4x4 (a to tam nie je spomenuté všetko):
      https://blog.sme.sk/vladimirbe...

      Tu je rozpísané, kam všade by boli ešte potrebné 4x4 (a to tam nie je spomenuté všetko):
      https://blog.sme.sk/vladimirbe...

     • Hevonen
      11:12 30.09.2022

      52.vpr potrebuje svoju mobilitu a aj ťažká a stredná mechanizovaná či VP. Pôvodné požiadavky boli: Druh techniky - 1.číslo verzia - BOV 4 x 4 (Gu, Gr) - 2. číslo verzia VTV 4 x ...Zobrazit celý příspěvek

      52.vpr potrebuje svoju mobilitu a aj ťažká a stredná mechanizovaná či VP.

      Pôvodné požiadavky boli:

      Druh techniky - 1.číslo verzia - BOV 4 x 4 (Gu, Gr) - 2. číslo verzia VTV 4 x 4 (VPS, PTRS, Ps, DPs, EB, HPs, RCHBO, PVO, PSYOPS)
      11. mechanizovaný prápor - 19
      12. mechanizovaný prápor - 19
      13. mechanizovaný prápor - 19
      21. mechanizovaný prápor 1 26
      22. mechanizovaný prápor 1 26
      23. motorizovaný prápor 55 34
      Prápor ISTAR - 70
      plrb NITRA - 32
      Jednotka CIMIC a PSYOPS - 3
      Ženijný prápor - 12
      Raketometný oddiel - 6
      Samohybný delostrelecký oddiel - 6
      Prápor podpory velenia - 1
      Prápor RCHBO - 26
      Prápor výcviku 2 1
      5. pluk špeciálneho určenia 13 1
      Vojenská polícia 2 4
      Centrálne zásoby 3 22Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    08:19 29.09.2022

    Hmm, napr. JLTV v kombinácii s MADIS?
    https://missiledefenseadvocacy...
    Len koľko by tak ostalo na prieskumné drony?

    Hmm, napr. JLTV v kombinácii s MADIS?
    https://missiledefenseadvocacy...
    Len koľko by tak ostalo na prieskumné drony?

   • Raven98
    09:19 29.09.2022

    Som zvedavý na aké PVO z US výzbroje by sme mali, ale možno NASAMS ? Ak sa tie amraamy dajú zdieľať s F-16.

    Som zvedavý na aké PVO z US výzbroje by sme mali, ale možno NASAMS ? Ak sa tie amraamy dajú zdieľať s F-16.

    • PavolR
     15:17 29.09.2022

     Na PVO stredného dosahu tých peňazí asi nie je dosť, mimo to nech teraz radšej vyrábajú NASAMS pre Ukrajinu a my by sme sa poobzerali v Kórei alebo Izraeli, ktoré UA nedodávajú.

     Na PVO stredného dosahu tých peňazí asi nie je dosť, mimo to nech teraz radšej vyrábajú NASAMS pre Ukrajinu a my by sme sa poobzerali v Kórei alebo Izraeli, ktoré UA nedodávajú.

  • ggtt
   12:35 29.09.2022

   Mne pride najpraktickejsie PVO. Pri rychlom dodani sa mozu nase systemy posunut na UA. Ale moznosti je vela - vid strana 13 ...Zobrazit celý příspěvek

   Mne pride najpraktickejsie PVO. Pri rychlom dodani sa mozu nase systemy posunut na UA.

   Ale moznosti je vela - vid strana 13 v:
   https://www.mosr.sk/data/files... Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  19:16 21.05.2021

  450 mil. $ - 9 ks UH-60M bez výbavy, 2015-2020 111 mil. $ - 2 ks UH-60M s výbavou, 2021-2025 Tak to zhrniem. Vzdušné sily ČR dostanú 4 ks plne vyzbrojených bojových helikoptér ...Zobrazit celý příspěvek

  450 mil. $ - 9 ks UH-60M bez výbavy, 2015-2020
  111 mil. $ - 2 ks UH-60M s výbavou, 2021-2025

  Tak to zhrniem. Vzdušné sily ČR dostanú 4 ks plne vyzbrojených bojových helikoptér AH-1Z plus 8 ks plne vyzbrojených viacúčelových helikoptér UH-1Y za 698 mil. $. V cene je okrem drahej munície pre oba typy vrtuľníkov aj špičková elektronika - pozorovacie a zameriavacie prístroje, základné aj pokročilé ochranné systémy. Pôvodne DSCA schválila 12 ks vrtuľníkov UH-1Y v cene $ 575 mil. $ aj s guľometmi a raketovou výzbrojou, teda špičkovo vybavené a vyzbrojené vrtuľníky s raketovou aj hlavňovou výzbrojou za 49,1 $ za kus (!) .

  My sme prvotne dostali 9 ks helikoptér UH-60M za 50 € za kus, ale bez výzbroje, bez munície, bez ochranných systémov... bez ničoho, čo by z tohto stroja robilo bojovú helikoptéru pre ozbrojené sily. Nákup sa podpísal pred 6 rokmi.

  Predmetom aktuálnej zmluvy o hodnote 111 mil. $ je dovybavenie 9 ks pôvodných helikoptér plus kúpa 2 ks helikoptér vo verzii SOF/LZPS. Tu je háčik, pretože ani nové helikoptéry nebudú mať vybavenie na misie SOF poprípade SAR/CSAR a nedostanú opäť ani potrebné ochranné systémy lietať do bojových zón.

  Takže ani po 10 rokov od podpísania kontraktu nebudeme mať plnohodnotné bojové stroje, ktoré sa môžu zúčastniť bojových misií NATO za 561 mil. $. Zatiaľ čo sme mohli mať za tú istú cenu plne vyzbrojené a vybavené helikoptéry UH-1Y alebo kombináciu UH-1Y a AH-1Z.

  Jasne, UH-1Y je iná kategória ako UH-60M, ale načo je pre potreby ťažkej brigády alebo 5. pšu 11 helikoptér, ktoré nemôžu letieť do bojovej zóny? Tak je to helikoptéra pre potreby armády či nie? To že nemôžu letieť tam kde sa strieľa sa rovná že armáda má k dispozícii presne 0 helikoptér pre bojové použitie.

  Gratulácie posielam na naše MO za skvelé hospodárenie s peniazmi daňových poplatníkov a maximálne diletanstvo, ktoré toto ministerstvo predvádza už viac než 27 rokov svojej existencie.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   23:39 21.05.2021

   450mil USD (400mil E) byla maximalni cena zakazky, ne nakonec zaplacena cena, ta byla 261mil USD, tedy v prepoctu ne 50mil za holej stroj, ale 29mil USD. Zrovnatak SR ted nejde ...Zobrazit celý příspěvek

   450mil USD (400mil E) byla maximalni cena zakazky, ne nakonec zaplacena cena, ta byla 261mil USD, tedy v prepoctu ne 50mil za holej stroj, ale 29mil USD. Zrovnatak SR ted nejde platit 110mil USD za 2 vrtulniky a vybaveni, jde platit polovinu teto castky a druhou popovinu dostane darem. Sedi tedy to co pisete v jakem stavu / vybaveni nebo resp. nevybaveni ty stroje jsou a budou, ale v nakladech vam to lita skoro o polovinu.
   Celkova zaplacena castka nebude 561mil ale 316mil USD, coz je zase vice nez 2x mene nez co zaplati za sve vrtulniky CR.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    00:33 22.05.2021

    Hovoríš že Slovensko platilo za 9 ks UH-60M nie 450 mil. $ ale 261 mil. $ Nezdá sa ti tá cena divná keď Litva kupuje 4 ks za 213 mil. $ a to ešte 31 mil. $ im doplácajú USA? :) ...Zobrazit celý příspěvek

    Hovoríš že Slovensko platilo za 9 ks UH-60M nie 450 mil. $ ale 261 mil. $ Nezdá sa ti tá cena divná keď Litva kupuje 4 ks za 213 mil. $ a to ešte 31 mil. $ im doplácajú USA? :) Proste v kongrese v USA si povedali že my Slováci sme veľmi chudobný národ možno tak nám dajú zľavu? :D

    Máš pravdu, ten americký dar som omylom neodpočítal. Slovenského daňového poplatníka aspoň môže potešiť 50 mil. $ dar od USA na tie dva vrtuľníky, aby mu tak netŕpol úsmev že čo za blbosti na tom ministerstve vymýšľajú.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     02:01 22.05.2021

     nevies o com tocis, ale ze vobec.

     https://www.cas.sk/clanok/3156...

     nevies o com tocis, ale ze vobec.

     https://www.cas.sk/clanok/3156...

     • Sgt Murphy
      02:27 22.05.2021

      Americká strana nám odklepla nákup vrtuľníkov za cenu 450 mil. $. Čo povedal Glváč Novému Času mi je ukradnuté.

      Americká strana nám odklepla nákup vrtuľníkov za cenu 450 mil. $. Čo povedal Glváč Novému Času mi je ukradnuté.

     • Double
      12:50 22.05.2021

      Americania obklepli plne vybavene vrtulniky + vela veci do zazemia. Nasi si z toho vybrali co chceli. Ty tu vytahujes cenu plne vybavenych vrtulnikov a priradujes ju k nasim ...Zobrazit celý příspěvek

      Americania obklepli plne vybavene vrtulniky + vela veci do zazemia. Nasi si z toho vybrali co chceli. Ty tu vytahujes cenu plne vybavenych vrtulnikov a priradujes ju k nasim vrtulnikom ktore stali o polovicu menej a potom places, ako sa to cenovo neoplatilo. Fakt niekedy pouzi aj to co mas medzi usami...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:01 22.05.2021

      Američania nám neodklepli plne vybavené vrtuľníky ani plno vecí do zázemia... videl si to vôbec? ...Zobrazit celý příspěvek

      Američania nám neodklepli plne vybavené vrtuľníky ani plno vecí do zázemia... videl si to vôbec?

      https://www.dsca.mil/press-med... Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      09:14 23.05.2021

      Už sa to riešilo X-krát. Prvotná ponuka mala stanovenú MAXIMÁLNU MOŽNÚ cenu 450M. Konečná vyjednaná cena bola tých 26+M. Ale všetko čo bolo v tej prvej ponuke sme za tých 260 aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Už sa to riešilo X-krát. Prvotná ponuka mala stanovenú MAXIMÁLNU MOŽNÚ cenu 450M. Konečná vyjednaná cena bola tých 26+M. Ale všetko čo bolo v tej prvej ponuke sme za tých 260 aj dostali. Stačí si ju pozrieť.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:56 23.05.2021

      Ok, takže to rozoberiem do podrobnejšia. Cena nákupu 2 ks nových vrtuľníkov a vyzbrojenia starších strojov je 111 391 478 USD (naschvál nepočítam dar 50 mil. USD z roku 2018, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ok, takže to rozoberiem do podrobnejšia.

      Cena nákupu 2 ks nových vrtuľníkov a vyzbrojenia starších strojov je 111 391 478 USD (naschvál nepočítam dar 50 mil. USD z roku 2018, ktorý sa na tento nákup využije pretože teraz je irelevantné ho tu započítavať).

      Staršie stoje budú dodatočne vyzbrojené 2ks guľometom M240H x 9 strojov plus munícia a vyškolený personál. To je za cenu stoviek tisíc dolárov. Aby sme neboli lakomí, minieme na to 1 391 478 USD.

      Takže ostalo nám približne 110 000 000 USD na 2 ks nové stroje.

      K novým strojom sa bude kupovať oproti predošlým:
      - 5x guľomet M134
      - 2x systémy vlastnej ochrany
      - 2x systémy FLIR
      - 2x systém na rýchle zlaňovanie FAST ROPE
      - 2x palubný žeriav
      - 2x predpríprava pre prídavnú palivovú nádrž

      ... Cenový rozdiel 1 ks činí 29 mil. USD za starý stroj a 55 mil. USD za nový stroj.

      Ani za BOHA ma nepresvedčíš, že táto základná výbava, ktor´ú dostanú nové stoje je v cene 26 mil. USD.

      Takže buď je OBROVSKÁ búda nový nákup strojov alebo jednoduchými počtami STARÉ stoje nemohli stáť len 261 mil. USD!Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:03 23.05.2021

      Ale verte si chlapi akýmkoľvek hovadinám ktoré vám niekto podsunie akým len chcete, nikto vám to nezakazuje, je to len pre vašu škodu. Skúste ale používať trochu sedliackeho ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale verte si chlapi akýmkoľvek hovadinám ktoré vám niekto podsunie akým len chcete, nikto vám to nezakazuje, je to len pre vašu škodu. Skúste ale používať trochu sedliackeho rozumu.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     08:02 22.05.2021

     Vy vazne nevite o cem mluvite. Rozdily v tom co odklepne kongres a jaka je vysledna cena jsou prece naprosto bezne. Rozdil byl i u F16, kde max cena zakazky byla 2,7mld usd a ...Zobrazit celý příspěvek

     Vy vazne nevite o cem mluvite. Rozdily v tom co odklepne kongres a jaka je vysledna cena jsou prece naprosto bezne. Rozdil byl i u F16, kde max cena zakazky byla 2,7mld usd a realizovana pak 2mld usd pri stejnem poctu 14 letadel (ale slabsi vyzbroj, slabsi servis, slabsi vycvik?). Tohle neni zadna vysada Slovenska, tohle je bezna prax. A ano, cenu 261mil USD tehda komunikovalo XY zahranicnich medii, ze vy si chcete verit kongresove cene za kterou nikdo nekupuje je druha vec. Cena je za stroj a je prizniva, neb jde o hole stroje. Koupilo se v pomeru cena vykon hodne zeleza, ale do bojove zony to neni a chce to dovybavit a prave cena vybavy a vyzrboje je to co vam vrtulnik zdrazi klidne 2x. Takze s Litvou srovnavat nelze, ti zjevne nekupuji svoje BH ve vybave holubice miru. Navic je kupuji o 5let pozdeji.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:36 22.05.2021

      "prave cena vybavy a vyzbroje je to co vam vrtulnik zdrazi klidne 2x" Samozrejme, na vrtuľník stoja dva guľomety a FLIR pozorovací a zameriavací prístroj ako 3 nové tanky, že mi ...Zobrazit celý příspěvek

      "prave cena vybavy a vyzbroje je to co vam vrtulnik zdrazi klidne 2x"

      Samozrejme, na vrtuľník stoja dva guľomety a FLIR pozorovací a zameriavací prístroj ako 3 nové tanky, že mi to nedošlo prečo tie Litovské UH-60M sú také drahé...Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  10:13 21.05.2021

  Podrobnosti ohľadne akvizície nových UH-60M SOF pre VzS OSSR, rozpísané prehľadne v prílohe "Vlastný ...Zobrazit celý příspěvek

  Podrobnosti ohľadne akvizície nových UH-60M SOF pre VzS OSSR, rozpísané prehľadne v prílohe "Vlastný materiál".

  https://www.slov-lex.sk/legisl... Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   15:15 21.05.2021

   Ani jedna helikoptéra nebude vybavená ako "záchranársky" vrtuľník (modul casevac/medevac) na evakuáciu zraneného. Ani jedna helikoptéra nebude mať PLS (Personal locator system) na ...Zobrazit celý příspěvek

   Ani jedna helikoptéra nebude vybavená ako "záchranársky" vrtuľník (modul casevac/medevac) na evakuáciu zraneného.

   Ani jedna helikoptéra nebude mať PLS (Personal locator system) na SAR/CSAR misie.

   Len 2 ks helikoptér budú plne vybavené a reálne použiteľné v bojovej zóne so systémami vlastnej ochrany voči zostreleniu riadenou strelou.

   Misia splnená. Gratulujem. Tak aspoň na SIAFe budú tieto helikoptéry vyzerať "cool".Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    16:11 21.05.2021

    Tiež by som pripomenul, že helikoptéry pre špeciálne operácie bývajú okrem FLIR vybavené tiež meteo radarom na let v zhoršených poveternostných podmienkach / alebo aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Tiež by som pripomenul, že helikoptéry pre špeciálne operácie bývajú okrem FLIR vybavené tiež meteo radarom na let v zhoršených poveternostných podmienkach / alebo aj terrain-following/terrain-avoidance radarom. Ktoré naše vrtuľníky nedostanú, takže sa nejedná o plnohodnotné vrtuľníky pre SOF.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     17:07 21.05.2021

     Ďalšia pripomienka - všetky americké helikoptéry sa okrem Common Missile Warning System (CMWS) vybavujú tiež ochrannými systémami Common Infrared Countermeasure (CIRCM) a AN/APR-39 ...Zobrazit celý příspěvek

     Ďalšia pripomienka - všetky americké helikoptéry sa okrem Common Missile Warning System (CMWS) vybavujú tiež ochrannými systémami Common Infrared Countermeasure (CIRCM) a AN/APR-39 Radar Warning Receiver. Prečo tieto systémy nedostanú aj tie naše 2 helikoptéry, ktoré nám majú prísť z USA, mi je záhadou.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:08 21.05.2021

      Mám pocit, že jedny diletanti z ministerstva obrany odišli a nahradili ich ďalší diletanti.

      Mám pocit, že jedny diletanti z ministerstva obrany odišli a nahradili ich ďalší diletanti.

     • Ján Paliga
      23:39 21.05.2021

      @ Sgt Murphy

      A odišli vôbec? ;-

      @ Sgt Murphy

      A odišli vôbec? ;-

 • Jura99
  18:02 05.02.2021

  Ta nevraživost vůči H-1 a na oplátku pak vůči UH-60M je zbytečná. AČR hledala užitkový stroj pro podporu výsadkového pluku a do toho se podařilo vpašovat bitevní stroj, který by ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta nevraživost vůči H-1 a na oplátku pak vůči UH-60M je zbytečná. AČR hledala užitkový stroj pro podporu výsadkového pluku a do toho se podařilo vpašovat bitevní stroj, který by samostatně jinak neprošel. Cena sice poměrně vysoká, ale je tu čistokrevný bitevní vrtulník a robustní, bojem osvědčený víceúčelový/užitkový vrtulník. OSSR hledali náhradu užitkových, bitevní už mají zrušené. Vybrali UH-60M a asi kvůli názorům veřejnosti chtěli neozbrojené verze pro pomoc při povodních a požárech. Nyní se naskytl finanční dar, za který konečně koupí ozbrojenou verzi v dosud neupřesněné konfiguraci. Každý stát tedy řešil nějaký jiný účel a nedává smysl poměřovat výkony, ceny atd.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   18:36 05.02.2021

   Jistě. Oba vrtulníky jsou aktuální špička mezi srovnatelnými vrtulníky. Jen je škoda, že Slováci své vrtulníky koupili bez výbavy.

   Jistě. Oba vrtulníky jsou aktuální špička mezi srovnatelnými vrtulníky. Jen je škoda, že Slováci své vrtulníky koupili bez výbavy.

   • HEKTOR
    19:05 05.02.2021

    Torong - síce súhlasím že je škoda že sú bez výbavy,ale zase fakt je,že si osobne nemyslím že naše dve krajiny sa niekedy aj "naozaj" zapoja do bojovej činnosti v zahraničí...

    Torong - síce súhlasím že je škoda že sú bez výbavy,ale zase fakt je,že si osobne nemyslím že naše dve krajiny sa niekedy aj "naozaj" zapoja do bojovej činnosti v zahraničí...

    • Sgt Murphy
     21:51 05.02.2021

     To je len o politickej vôli. Doteraz vládli verní súdruhovia, takže sa ani nečudujem že SR často hralo na politickom poli mŕtveho chrobáka. Armáda nie je to len o operáciách, ale ...Zobrazit celý příspěvek

     To je len o politickej vôli. Doteraz vládli verní súdruhovia, takže sa ani nečudujem že SR často hralo na politickom poli mŕtveho chrobáka. Armáda nie je to len o operáciách, ale aj o odstrašení protivníka v rámci NATO a to čím prispievame je na smiech.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:30 05.02.2021

     HEKTOR
     Naše vrtulníky Mi-171 se do řekněme bojové činnosti v zahraničí už zapojili.

     HEKTOR
     Naše vrtulníky Mi-171 se do řekněme bojové činnosti v zahraničí už zapojili.

     • HEKTOR
      21:39 06.02.2021

      Scotty - no nie je bojová činnosť ako bojová činnosť...v afgáne lieta napr. veľa civilných vrtuľníkov kontraktorských firiem...takže technický operujú v bojovej zóne,ale nie je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty - no nie je bojová činnosť ako bojová činnosť...v afgáne lieta napr. veľa civilných vrtuľníkov kontraktorských firiem...takže technický operujú v bojovej zóne,ale nie je to priamo boj...
      ale pokiaľ české 171tky operovali v kontakte,tak beriem späť a nič som nevravel ...Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     00:03 06.02.2021

     ... hlavne aby sme sa bránili sami, na to potrebujeme vyzbrojiť vrtuľníky....

     ... hlavne aby sme sa bránili sami, na to potrebujeme vyzbrojiť vrtuľníky....

    • TF_HU
     11:25 17.02.2021

     HEKTOR
     ještěže neplníme úkoly podle toho jak vy si !osobně nemyslíte" :-)

     HEKTOR
     ještěže neplníme úkoly podle toho jak vy si !osobně nemyslíte" :-)

   • Jura99
    19:10 05.02.2021

    ano i ne, jelikoz v podstate obnovuji vrtulnikovou techniku, lze to chapat tak, ze zacali proste od tech konfiguraci, kde vyzbroj nepotrebuji. Ani ACR nema zdaleka vsechny ...Zobrazit celý příspěvek

    ano i ne, jelikoz v podstate obnovuji vrtulnikovou techniku, lze to chapat tak, ze zacali proste od tech konfiguraci, kde vyzbroj nepotrebuji. Ani ACR nema zdaleka vsechny vrtulniky vyzbrojene.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     11:27 17.02.2021

     Jura99
     Ano máte recht...například stroje SAR a MEDEVAC výzbroj nemají. Stejně tak salónní verze je beze zbraní. Ostatní vrtulníky mají možnost určitou výzbroj nést.

     Jura99
     Ano máte recht...například stroje SAR a MEDEVAC výzbroj nemají. Stejně tak salónní verze je beze zbraní. Ostatní vrtulníky mají možnost určitou výzbroj nést.

    • mudry.udrzbar
     12:40 18.02.2021

     od zaciatku sa pocitalo s dovybavenim UH 60 po zalietani

     od zaciatku sa pocitalo s dovybavenim UH 60 po zalietani

     • Ján Paliga
      23:35 18.02.2021

      A boli všetky stroje s prípravou na dovyzbrojenie od výroby? Lebo mne sa zdá, že nie...

      A boli všetky stroje s prípravou na dovyzbrojenie od výroby? Lebo mne sa zdá, že nie...

     • mikojan29
      10:25 19.02.2021

      Záleží, čo sa tým dovyzbrojením myslí, či len guľomety a sebaochrana alebo riadené a neriadené rakety, kanóny, k tomu optoelektronika? Na prvé by mali byť pripravené všetky. Na ...Zobrazit celý příspěvek

      Záleží, čo sa tým dovyzbrojením myslí, či len guľomety a sebaochrana alebo riadené a neriadené rakety, kanóny, k tomu optoelektronika?
      Na prvé by mali byť pripravené všetky. Na druhé by asi musela byť doplnená kabeláž, niekde o tom bolo písané, ale už si nespomínam kde.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      20:32 19.02.2021

      ... myslené káblové vývody, prispôsobenie na uchycovanie doplnkových štruktúr a podobne...

      ... myslené káblové vývody, prispôsobenie na uchycovanie doplnkových štruktúr a podobne...

     • mikojan29
      21:06 19.02.2021

      Tak je to upresnené. Na dvoch čo už máme to doplnia, na nových dvoch to dajú už z výroby a ostatné - tam nebol zámer ťažko ich vyzbrojiť, len boční strelci a sebaochrana. Škoda, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak je to upresnené. Na dvoch čo už máme to doplnia, na nových dvoch to dajú už z výroby a ostatné - tam nebol zámer ťažko ich vyzbrojiť, len boční strelci a sebaochrana.
      Škoda, že nebol SIAF, na takéto veci by sa dalo popýtať ľudí, čo pri tom robia.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   19:02 05.02.2021

   Jura99 - som rád že som sa od vás dočkal objektívneho príspevku v ktorom ste sa dokázali odosobniť...
   som si normálne musel 3x skontrolovať či to je váš nick :)

   Jura99 - som rád že som sa od vás dočkal objektívneho príspevku v ktorom ste sa dokázali odosobniť...
   som si normálne musel 3x skontrolovať či to je váš nick :)

   • Jura99
    19:13 05.02.2021

    totiz je docela vtipne, kdyz se dva trpaslici hadaji, kdo je vetsi :).

    totiz je docela vtipne, kdyz se dva trpaslici hadaji, kdo je vetsi :).

    • Hajo
     19:29 05.02.2021

     Jura99 - aj ja som príjemne prekvapený

     Jura99 - aj ja som príjemne prekvapený

    • HEKTOR
     19:45 05.02.2021

     Jura99 - ako vtipné to možno je,ale osobne ma nebaví čítať x hlúpych príspevkov ktoré to tu zahlcujú keď hľadám príspevky ktoré ma informačne obohatia...

     Jura99 - ako vtipné to možno je,ale osobne ma nebaví čítať x hlúpych príspevkov ktoré to tu zahlcujú keď hľadám príspevky ktoré ma informačne obohatia...

  • Matesaax
   23:14 05.02.2021

   Nemyslím si,že vrtulníky Bell se pořizovali kvůli výsadkovému pluku,jak tady každý pořád opakuje do omrzení.Hlavně těch 8 Venomů ten pluk opravdu nepodpoří.Jo kdyby se kupovalo ...Zobrazit celý příspěvek

   Nemyslím si,že vrtulníky Bell se pořizovali kvůli výsadkovému pluku,jak tady každý pořád opakuje do omrzení.Hlavně těch 8 Venomů ten pluk opravdu nepodpoří.Jo kdyby se kupovalo třeba 6 Chinooků,nebo 2 Herculesy,tak bych to chápal,jako podporu výsadkářů,ale tohle fakt ne.Ohledně Slovenska myslím,že na jejich menší letectvo je letka 11 UH-60 moc pěkný počin.Ještě pořídit letku menších vrrtulníků v podobném počtu a mají vrtulníky pořešené na 30 let.Skrýt celý příspěvek

  • SKmartinTO
   06:56 14.02.2021

   ☆ Dúfam že si OK. Máš môj prvý Palce Zelený ,) Rozumné Zhodnotenie

   ☆ Dúfam že si OK. Máš môj prvý Palce Zelený ,) Rozumné Zhodnotenie

   • SKmartinTO
    06:58 14.02.2021

    sorr. Samozrejme PAĽČEK,)

    sorr. Samozrejme PAĽČEK,)

  • TF_HU
   11:23 17.02.2021

   Jura99
   Ne, nehledala. Tak jak to podáváte to rozhodně nebyl důvod pořizování.

   Jura99
   Ne, nehledala. Tak jak to podáváte to rozhodně nebyl důvod pořizování.

 • Arthur
  14:29 05.02.2021

  Ministerstvo obrany dostalo pokutu 550 milionů Kč za to, že nevypořádalo námitky společnosti Leonardo zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany dostalo pokutu 550 milionů Kč za to, že nevypořádalo námitky společnosti Leonardo
  zdroj: https://www.czdefence.cz/clane... Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   14:40 05.02.2021

   Prava kapsa, leva kapsa. Podobne pokuty zacnou mit smysl az bude zakonem dano, ze se vybrana castka musi pouzit na neco konkretniho, treba nejaky fond, dobrocinny ucel nebo tak. Do ...Zobrazit celý příspěvek

   Prava kapsa, leva kapsa. Podobne pokuty zacnou mit smysl az bude zakonem dano, ze se vybrana castka musi pouzit na neco konkretniho, treba nejaky fond, dobrocinny ucel nebo tak. Do te doby byly, jsou i budou pokuty ukladane statem statu jen pro forma.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    16:42 05.02.2021

    jenže o tu částku zchudne obranný rozpočet a pochybuji, že ministr půjde na vládu se žádostí o navýšení rozpočtu o 550mil.

    jenže o tu částku zchudne obranný rozpočet a pochybuji, že ministr půjde na vládu se žádostí o navýšení rozpočtu o 550mil.

  • Scotty
   15:12 05.02.2021

   Další příklad nefunkčního zákona o zadávání veřejných zakázek.... Bylo by dobré připomenout že na začátku byla neodůvodněná obstrukce ze strany Leonarda.

   Další příklad nefunkčního zákona o zadávání veřejných zakázek.... Bylo by dobré připomenout že na začátku byla neodůvodněná obstrukce ze strany Leonarda.

 • korbendalas
  13:19 04.02.2021

  zase koupí variantu social edition?? sice je to UH-60 ale nemá polovinu vybavení co běžně používaný vrtulníky v misích, stačí se kouknout na kokpit a na čumák, všude záslepky jak ...Zobrazit celý příspěvek

  zase koupí variantu social edition?? sice je to UH-60 ale nemá polovinu vybavení co běžně používaný vrtulníky v misích, stačí se kouknout na kokpit a na čumák, všude záslepky jak nejsou instalované bloky, jak chybí infračervený detektory odpalu střel a systemu protiopatření atd atd.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   14:27 04.02.2021

   Niekedy je social edition lepší ako last edition.

   Niekedy je social edition lepší ako last edition.

   • korbendalas
    14:38 04.02.2021

    No leda jako autobus pro lety na slovensku a v ramci bezpečný evropy.

    No leda jako autobus pro lety na slovensku a v ramci bezpečný evropy.

   • Torong
    15:29 04.02.2021

    No pokud ten "last edition" obsahuje to nejlepší conjde v současné době sehnat, tak ani ne. Navíc vzhledem k tomu, že jak USMC tak US Army bude s velkou pravděpodobností nahrazovat ...Zobrazit celý příspěvek

    No pokud ten "last edition" obsahuje to nejlepší conjde v současné době sehnat, tak ani ne. Navíc vzhledem k tomu, že jak USMC tak US Army bude s velkou pravděpodobností nahrazovat vrtulníky stroji, které vyjdou ze stejné soutěže, kupujeme "last edition" my i vy. Ale zatímco my bude mít "plnou palbu na hlínách", vy máte "socku" Což je docela škoda. UH60M je dobrý stroj a přál bych vám ho ve stejné výbavě jakou používá US Army...Skrýt celý příspěvek

    • Double
     17:19 04.02.2021

     Ako je zrejme z clanku pod ktorym si napisal tento komentar, vybavenie sa da velmi lahko dokupit. Vo svete lietaju tisicky modernych Blackhawkov, je velmi nepravdepodobne, ze ...Zobrazit celý příspěvek

     Ako je zrejme z clanku pod ktorym si napisal tento komentar, vybavenie sa da velmi lahko dokupit. Vo svete lietaju tisicky modernych Blackhawkov, je velmi nepravdepodobne, ze UH-60M je posledna verzia tohto vrtulnika.

     To sa o UH-1 povedat neda, koncepcia stara 70 rokov ma svoje limity a okrem ACR ich bude prevadzkovat akurat tak Americke namornictvo.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:51 04.02.2021

      /Vo svete lietaju tisicky modernych Blackhawkov, je velmi nepravdepodobne, ze UH-60M je posledna verzia tohto vrtulnika./ Že je UH-60M poslední vyráběnou verzí tohoto vrtulníku od ...Zobrazit celý příspěvek

      /Vo svete lietaju tisicky modernych Blackhawkov, je velmi nepravdepodobne, ze UH-60M je posledna verzia tohto vrtulnika./
      Že je UH-60M poslední vyráběnou verzí tohoto vrtulníku od LM se dá říct celkem jistě. Jestli poběží v rámci US Army vývoj dílčích upgradů se vyloučit nedá, ovšem to ani u USMC a vrtulníků H-1.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:43 04.02.2021

      Ale no tak... Pořád dokolečka. USA hledá nástupce vrtulníků pro všechny složky. Do té doby budou sloužit současné stroje tedy UH60M a AH64 pro US Army a UH1Y a AH1Z pro USMC. ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak... Pořád dokolečka. USA hledá nástupce vrtulníků pro všechny složky. Do té doby budou sloužit současné stroje tedy UH60M a AH64 pro US Army a UH1Y a AH1Z pro USMC. Rozdíl mezi vyřazením jednolivých typů a jejich náhradou novou generací se bude počítat na jednorky let ne víc. Ne, fakt jste si nekoupili nic modernějšího. H1 je kompletně přestavěný. Proto je drtivá většina strojů pro USMC z novovýroby - z modernizované helikoptéry zbylo tak málo původních dílů, že ro nemělo smysl. H1 je na stejné úrovni jako UH60M/AH64D.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:44 04.02.2021

      Ještě mi napiš, jaké limity ten vrtulník má...

      Ještě mi napiš, jaké limity ten vrtulník má...

     • Double
      19:44 04.02.2021

      Nove UH-60 sa predavaju jedna radost. Za to o UH-1 nie je ziadny zaujem, teda az na ACR. USA hlada nastupcu, ale najskor sa budu vyradzovat stare vrtulniky, najskor Acka, potom ...Zobrazit celý příspěvek

      Nove UH-60 sa predavaju jedna radost. Za to o UH-1 nie je ziadny zaujem, teda az na ACR. USA hlada nastupcu, ale najskor sa budu vyradzovat stare vrtulniky, najskor Acka, potom Lka, neskor Vecka a nakoniec mozno aj tie Mka. Tisicky UH-60tky budu (nie len) v Amerike lietat este desatrocia.

      Za to obmena tych par desiatok UH-1 im dlho trvat nebude.

      A ake ma limity? Ten vrtulnik vyzera ako taky zlepenec, aj ked co cakat od dizajnu ktoremu taha na sedemdesiat. Technicky ma asi vela much kedze ho nikto nechce, zatial co konkurencia ma jeden uspech za druhym.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:01 04.02.2021

      "Že je UH-60M poslední vyráběnou verzí tohoto vrtulníku od LM se dá říct celkem jistě." Je to isté ako tvrdiť, že vývoj F-16 sa zastavil s príchodom F-35... a napriek tomu sa tak ...Zobrazit celý příspěvek

      "Že je UH-60M poslední vyráběnou verzí tohoto vrtulníku od LM se dá říct celkem jistě."

      Je to isté ako tvrdiť, že vývoj F-16 sa zastavil s príchodom F-35... a napriek tomu sa tak nestalo, výrobné linky na F-16 stále bežia súbežne s ich výrobou ich nástupcu a dokonca DOD uvažuje ešte aj o nákupe nových. K vrtuľníkom. DOD objednalo ešte v 2017 od Sikorsky 257 ks nových helikoptér H-60 za 5,2 miliardy dolárov, ktoré len tak skoro do šrotu nepôjdu, minulý rok ďalších 38 ks za pol miliardy. Minimálne sa k UH-60M pripravuje plošná výmena motorov v rámci programu Improved Turbine Engine Program. A dodám, že len u US Army a National Guard lieta viac než 1000 ks vrtuľníkov UH-60 v rôznych verziách a ich náhrada bude trvať veľmi dlhé roky, možno niekoľko desaťročí (pretože na národnej garde sa šetrí...) a dá sa tiež predpokladať že sa budú súbežne modernizovať novými technológiami z programu ich nástupcu. Čo o UH/AH-1 pochybujem, pretože tých nelieta ani 1/10 z počtu vrtuľníkov rodiny H-60.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:58 05.02.2021

      Double: H1 má Bahrajn a nakoupil je i Pákistán, nebyly mu dodány z politických důvodů. Zájem má Rumunsko a Polsko. "USA hlada nastupcu, ale najskor sa budu vyradzovat stare ...Zobrazit celý příspěvek

      Double:
      H1 má Bahrajn a nakoupil je i Pákistán, nebyly mu dodány z politických důvodů. Zájem má Rumunsko a Polsko.
      "USA hlada nastupcu, ale najskor sa budu vyradzovat stare vrtulniky, najskor Acka, potom Lka, neskor Vecka a nakoniec mozno aj tie Mka."
      Ne. Verze A a později L budou nahrazeny právě verzí M a následně budou nahrazeny novým typem.
      "Za to obmena tych par desiatok UH-1 im dlho trvat nebude"
      A? O podpoře vrtulníku to dokládá přesně co? Jestliže teď Bell garantuje podporu do 50-tých let, tak v té době budou mít naše vrtulníky 30 let...
      "A ake ma limity? Ten vrtulnik vyzera ako taky zlepenec, aj ked co cakat od dizajnu ktoremu taha na sedemdesiat."
      Já se ptal na to jaké má limity, ne na tvůj subjektivní názor na vzhled vrtulníku. Kdybys měl aspoň minimální pojem o H1, věděl bys, že vnější vzhled je to jediné co na tom vrtulníku zůstalo stejné. Zbytek je kompletně nově vyvinutý včetně nosné konstrukce.
      "Technicky ma asi vela much kedze ho nikto nechce, zatial co konkurencia ma jeden uspech za druhym."
      Děkuji za potvrzení, že nemáš ani páru o čem mluvíš a argumentuješ jen svými domněnkami. Ve skutečnosti je H1 technicky na stejné úrovni jako AH64E/UH60M. Například motory a rotorová skupina jsou stejné. Atd. Mimochodem, my jsme nákupem H1 získali výkonný útočný vrtulník. Kdy na Slovensko dorazí AH64?
      To poslední bylo rýpnutí. Kdybys četl pořádně, tak já narozdíl od zdejších Slovenských netýkavek netvrdím, že jste koupili špatný vrtulník. Technicky je stejný jako UH1Y. Jen jsem napsal, že jste je nakoupili v nesmyslné konfiguraci bez vybavení a že bych vám přál ty vrtulníky plně vybavené.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      10:09 05.02.2021

      Torong Jediným uživatelem systému H1 jsou USA a jediným doposud získaným zahr. zákazníkem je ČR. AH-1Z se automaticky nerovná systém H1. K tomu potřebuješ ještě UH-1Y aby jsi to ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Jediným uživatelem systému H1 jsou USA a jediným doposud získaným zahr. zákazníkem je ČR. AH-1Z se automaticky nerovná systém H1. K tomu potřebuješ ještě UH-1Y aby jsi to mohl nazvat systémem H1. AH-1Z a UH-1Y získali zákazníky samostatně, nikoliv jako systém H1.
      Žádný útočný vrtulník neexistuje, AH-1Z je bitevní vrtulník. Česká terminologie rozlišuje vrtulníky, které jsou osazeny výzbrojí na bitevní a bojové.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:47 05.02.2021

      Sgt Murphy Jak popsat x řádků o ničem. Tvrdím že UH-60M bude poslední nově vyráběná verze. Podobně jako F-16 Block 70/72 bude poslední nově vyráběná F-16. Že budou během sloužby ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy
      Jak popsat x řádků o ničem. Tvrdím že UH-60M bude poslední nově vyráběná verze. Podobně jako F-16 Block 70/72 bude poslední nově vyráběná F-16. Že budou během sloužby procházet upgrady je klidně možné, ale na věci to nic nemění.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:51 05.02.2021

      A nějaký faktický argument bys neměl? Ale slovíčkaření by ti šlo. To zas jo... Systém H1 se to nazývá proto, že oba vrtulníky mají shodné ovládání (pilot může bez přeškolování ...Zobrazit celý příspěvek

      A nějaký faktický argument bys neměl? Ale slovíčkaření by ti šlo. To zas jo...
      Systém H1 se to nazývá proto, že oba vrtulníky mají shodné ovládání (pilot může bez přeškolování létat oběma stroji) a 85% shodných dílů. To že si někdo vyhodnotí, že potřebuje pouze bitevní vrtulník nebo pouze víceúčelový na tom, že nejsme jediní kdo nakoupil tyto vrtulníky nic nemění. Ani to nic neříká o jejich kvalitě.
      Ad bitevní/útočný vrtulník. Ano máš pravdu, správný je termín bitevní vrtulník. Když ti to dělá dobře, poplácej se po rameni jak jsi mi to natřel. Zalezu s brekem do kouta... Mění to něco na významu toho co jsem psal?Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      12:06 05.02.2021

      H1 se označuje kombinace strojů UH-1Y a AH-1Z. Pokud někdo koupí pouze AH-1Z či UH-1Z, tak označení tohoto nákupu jako systém H1 je chybné. Co je systém H1, když si to neumíš ...Zobrazit celý příspěvek

      H1 se označuje kombinace strojů UH-1Y a AH-1Z.
      Pokud někdo koupí pouze AH-1Z či UH-1Z, tak označení tohoto nákupu jako systém H1 je chybné.

      Co je systém H1, když si to neumíš jednoduše zjistit, tak poslouží wiki:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      A zde je příklad uvedené terminologie v praxi:
      https://www.mocr.army.cz/infor... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:25 05.02.2021

      "H1 se označuje kombinace strojů UH-1Y a AH-1Z. Pokud někdo koupí pouze AH-1Z či UH-1Z, tak označení tohoto nákupu jako systém H1 je chybné." Ano máš pravdu. A mění to něco na tom, ...Zobrazit celý příspěvek

      "H1 se označuje kombinace strojů UH-1Y a AH-1Z.
      Pokud někdo koupí pouze AH-1Z či UH-1Z, tak označení tohoto nákupu jako systém H1 je chybné."
      Ano máš pravdu. A mění to něco na tom, že vrtulníky systému H1 (aby měla tvoje dušička pokoj) nakoupily i jiné státy než ČR? Ještě jsem zapomněl, že o AH1Z má zájem Austrálie, která jimi chce nahradit své vrtulníky Tiger.
      Znovu se ptám, krom~ slovíčkaření, máš i nějaký faktický argument?Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      12:34 05.02.2021

      Torong Nejedná se o slovíčkaření, ale říct, že Bahrajn má H1 a Pákistánu byl zamítnut je mylné. Protože v obou případech se jedná jen o AH-1Z Austrálie nemá zájem o AH-1Z. ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong

      Nejedná se o slovíčkaření, ale říct, že Bahrajn má H1 a Pákistánu byl zamítnut je mylné. Protože v obou případech se jedná jen o AH-1Z

      Austrálie nemá zájem o AH-1Z. Nedávno vybrala jako náhradu za Eucopter Tiger AH-64E
      https://www.flightglobal.com/h... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:47 05.02.2021

      Razem: Ale no tak... To o co se snažíš, je vsugerovat, že vrtulníky AH1Z/UH1Y jsou špatné, protože ČR je jediný zahraniční uživatel. To ale není pravda. Je jedno, zda uživatel ...Zobrazit celý příspěvek

      Razem:
      Ale no tak... To o co se snažíš, je vsugerovat, že vrtulníky AH1Z/UH1Y jsou špatné, protože ČR je jediný zahraniční uživatel. To ale není pravda. Je jedno, zda uživatel nakoupí UH nebo AH verzi. Ovládání, údržba, logistika jsou až na drobnosti stejné. To proč AČR nakoupila obě verze už tady bylo řečeno dost. Slováci nahrazovali Mi 17,proto koupili UH60. AČR nahrazuje Mi2 a Mi24 a částečně Sokol. Proto systém H1. Ale jak jsem psal, klidně se poplácej po rameni jak jsi mě rozcupoval. Mi to nevadí a tobě to evidentně pomůže.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:50 05.02.2021

      Jo a k Austrálii... Nákup skutečně zvažovala. To, že nakonec vybrali AH64E je dáno většími finančními možnostmi Australské armády. Ano, AH64E by se mi líbil ještě víc, ale to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo a k Austrálii... Nákup skutečně zvažovala. To, že nakonec vybrali AH64E je dáno většími finančními možnostmi Australské armády. Ano, AH64E by se mi líbil ještě víc, ale to je mimo finanční možnosti AČR.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      12:52 05.02.2021

      Já v tomto vlákně jen upozoňuju na chyby a nepřesnosti. Vše ostatní je jen vaše fantazie.

      Já v tomto vlákně jen upozoňuju na chyby a nepřesnosti. Vše ostatní je jen vaše fantazie.

     • Razem
      12:57 05.02.2021

      Nový víceúčelový vrtulník rozhodně nenahrazuje MI-2. MI-2 sloužil u CLV Pardubice, tam byl nahrazen typem Enstrom 480

      Nový víceúčelový vrtulník rozhodně nenahrazuje MI-2. MI-2 sloužil u CLV Pardubice, tam byl nahrazen typem Enstrom 480

     • Sgt Murphy
      13:26 05.02.2021

      Torong, z kade máš info že UH-1Y/AH-1Z vychádza z najmodernejších UH-60M a AH-64E, keďže tieto verzie vznikli až roky po tom, čo začala produkcia pre USMC, dokonca nemáte na ne ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong, z kade máš info že UH-1Y/AH-1Z vychádza z najmodernejších UH-60M a AH-64E, keďže tieto verzie vznikli až roky po tom, čo začala produkcia pre USMC, dokonca nemáte na ne objednané ani najnovšie motory z rodiny T-700 verzie D, ale staršie C?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:53 05.02.2021

      Scotty: UH-60M nie je poslednou ani najnovšou verziou tohto vrtuľníku. Tými sú HH-60W, ktoré majú oproti UH-60M napr. novú zosilnenú konštrukciu trupu, zväčšený vnútorný priestor, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: UH-60M nie je poslednou ani najnovšou verziou tohto vrtuľníku. Tými sú HH-60W, ktoré majú oproti UH-60M napr. novú zosilnenú konštrukciu trupu, zväčšený vnútorný priestor, zväčšené palivové nádrže, nové rotory.

      U UH-60M sa čaká minimálne s upgrade novými motormi programu ITEP a do budúcnosti sa dá čakať aj nová elektronika z programu Future Vertical Lift.

      Keďže nové helikoptéry z programu FVT majú začať nahrádzať UH-60 až niekedy po 2030, je kľudne možné, že ešte vznikne novo vyrobená verzia založená z HH-60W a novými motormi ITEP.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:23 05.02.2021

      Sgt Murphy V tom případě není poslední verzí UH-1 verze Y, ale X. Tedy vývoj této platformy stále úspěšně pokračuje a mnoho let ještě bude. Takže je vidět že platforma UH-1 má ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy
      V tom případě není poslední verzí UH-1 verze Y, ale X. Tedy vývoj této platformy stále úspěšně pokračuje a mnoho let ještě bude. Takže je vidět že platforma UH-1 má dlouhou budoucnost.
      Myslel jsem že se bavíme o běžné americké utility verzi vrtulníků, ale pokud chcete vytahovat různé obskurní varianty žádný problém.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:40 05.02.2021

      Scotty: Nejaké bližšie info k tej verzii UH-1 "X" alebo je to len vtip.

      Scotty: Nejaké bližšie info k tej verzii UH-1 "X" alebo je to len vtip.

     • Scotty
      16:09 05.02.2021

      Je to japonská armádní verze. Pro výrobu už je označovaná jako XUH-2.
      https://imgproc.airliners.net/...

      Je to japonská armádní verze. Pro výrobu už je označovaná jako XUH-2.
      https://imgproc.airliners.net/...

     • Sgt Murphy
      16:17 05.02.2021

      Len mi prosím ťa netvrď, že upgrade UH-1Y sa nazýva UH-1X, lebo to sa maximálne strápniš, už len kvôli logickému abecednému poradiu, kedy verzie H-1Y/Z značia posledné modely tejto ...Zobrazit celý příspěvek

      Len mi prosím ťa netvrď, že upgrade UH-1Y sa nazýva UH-1X, lebo to sa maximálne strápniš, už len kvôli logickému abecednému poradiu, kedy verzie H-1Y/Z značia posledné modely tejto rady u USMC a žiadny ich ďalší významný upgrade sa nechystá.

      Japonský program UH-X ako náhrada staručkých UH-1J nemá nič spoločné s vojenskou verziou UH-1Y, ani z nej nevychádza, ani so žiadnou inou vojenskou verziou. Je to civilný Bell-412 EPI z roku 2013, čo je upgrade digitálnym kokpitom a novou riadiacou jednotkou motora pre typ Bell 412 EP z roku 1994 (Enhanced Performance), vyrábaný pod licenciou spoločnosťou Subaru v Japonsku.

      Vidím že ty vieš o týchto helikoptérach zhola nič, nevieš si dohľadať základné info a tvoje príspevky sú doslova hlody.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:19 05.02.2021

      Sgt Murphy Nepsal jsem že UH1Y vychází z UH60M, ale že jsou na stejné úrovni. Motory T700 verze D nejsou novější než C. Jsou pouze nalad~ny na jiný výkon. UH60M je o skoro 4 tuny ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy
      Nepsal jsem že UH1Y vychází z UH60M, ale že jsou na stejné úrovni.
      Motory T700 verze D nejsou novější než C. Jsou pouze nalad~ny na jiný výkon. UH60M je o skoro 4 tuny těžší než UH1Y, takže potřebuje vyšší výkon motorů...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:34 05.02.2021

      Ok, budem ťa citovať keďže nevieš čo píšeš: "Ve skutečnosti je H1 technicky na stejné úrovni jako AH64E/UH60M. Například motory a rotorová skupina jsou stejné." Z kadiaľ si prosím ...Zobrazit celý příspěvek

      Ok, budem ťa citovať keďže nevieš čo píšeš: "Ve skutečnosti je H1 technicky na stejné úrovni jako AH64E/UH60M. Například motory a rotorová skupina jsou stejné." Z kadiaľ si prosím ťa prišiel na toto?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:42 05.02.2021

      Sgt. Murphy A co je na tom špatně? Všechny vrtulníky mají stejné motory, jen je má každý naladěný na jiný výkon, podle požadavků na daný vrtulník. Samotný motor, elektronika atd. ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt. Murphy
      A co je na tom špatně? Všechny vrtulníky mají stejné motory, jen je má každý naladěný na jiný výkon, podle požadavků na daný vrtulník. Samotný motor, elektronika atd. jsou stejné. Co je tak těžkého na tom pochopit? Proč by UH1 měl mít stejný výkon motoru, když je o tři tuny lehčí?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:47 05.02.2021

      Ok nechcem tu zas nejako slovičkáriť, ale keď napíšeš že majú všetko to isté, tak predpokladám, že tým myslíš zhodné komponenty, ako napr. medzi AH-1Z a UH-1Y na 84%, pretože tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ok nechcem tu zas nejako slovičkáriť, ale keď napíšeš že majú všetko to isté, tak predpokladám, že tým myslíš zhodné komponenty, ako napr. medzi AH-1Z a UH-1Y na 84%, pretože tak to nie je, rozumieme si. Tiež AH-1Z nemá ešte napríklad integrovaný link 16 a nedokáže ani komunikovať s drónmi ako AH-64E. Tieto systémy sa majú integrovať u USMC FY22/23. Samozrejme potom aby to nedopadlo u AČR s tým datalinkom ako pri Gripenoch. Každopádne OS SR nebude mať bojové vrtuľníky žiadne, takže pre AČR plus, budete znovu o krok dopredu.

      Prečo silnejšie motory? Napr. pre operácie v prostredí "hot and high", kde potrebuješ čo najviac prebytku výkonu. Takže UH-1Y má motory GE T700 o výkone 1,363 kW ale do UH-60M chcú nové GE T901 o 2200 kW, ktoré túto helikoptéru posunú trochu na iný level. Samozrejme otázka, či ich v budúcnosti bude chcieť meniť aj OS SR alebo ostaneme pri starých motoroch.

      Nechcem aby sa to tu zvrtlo na porovnávanie "pindikov", myslím že AČR pre svoje požiadavky kúpili dobre, tak isto v danej situácii aj OS SR. Sú to rozdielne helikoptéry na iné použitie. Vy "cargo" Mi-17 dopĺňate, tieto stroje máte na špičkovej úrovni, aj keď ich schopnosti znižuje politika s Ruskom. My sme ich potrebovali niečím nahradiť. Len aby sme ešte u UH-60M Black hawk dokázali využiť ich plný potenciál a naozaj nemali ich len ako "mierové holubice" (už len z toho pomenovania po udatnom indiánskom bojovníkovi... na mierové využitie tu sú iné typy), takže osobne dúfam že vyzbrojené budú postupne všetky.

      V priamom porovnaní oba typy sú "výbehové" modely, ale to že H-1 poputuje "do šrotu" skôr a UH-60M má ešte ako taký potenciál na rozvoj a bude ťažiť z Future Vertical Lift ešte minimálne 20 rokov, za tým si stojím.

      Osobne som zvedavý ako do budúcnosti sa vyvinie výmena Mi-17 u Vzdušných síl ČR a či bude mať ambície OS SR doplniť niečím väčším UH-60M.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:28 05.02.2021

      Sgt Murphy /Prečo silnejšie motory? Napr. pre operácie v prostredí "hot and high", kde potrebuješ čo najviac prebytku výkonu. Takže UH-1Y má motory GE T700 o výkone 1,363 kW ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy
      /Prečo silnejšie motory? Napr. pre operácie v prostredí "hot and high", kde potrebuješ čo najviac prebytku výkonu. Takže UH-1Y má motory GE T700 o výkone 1,363 kW ale do UH-60M chcú nové GE T901 o 2200 kW, ktoré túto helikoptéru posunú trochu na iný level. Samozrejme otázka, či ich v budúcnosti bude chcieť meniť aj OS SR alebo ostaneme pri starých motoroch./
      Vy pořád nechcete pochopit že H-1 nutně nepotřebuje silnější motory protože přebytkem výkonu disponuje už nyní. Navíc pokud by byla taková potřeba tak se po technické stránce do H-1 dají zastavět motory i GE T901.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:33 06.02.2021

      Scotty: - T700-GE-401C je motor z vrtuľníku SH-60B, ktorý vstúpil do služby v roku 1984, - T-700-GE-701D je motor z roku 2004 pre vrtuľníky UH-60M ... Máš pravdu, nie je o cca. 5% ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      - T700-GE-401C je motor z vrtuľníku SH-60B, ktorý vstúpil do služby v roku 1984, - T-700-GE-701D je motor z roku 2004 pre vrtuľníky UH-60M
      ... Máš pravdu, nie je o cca. 5% rozdiele vo výkone, ten novší má zvýšenú životnosť niektorých komponentov a podľa výrobcu až dvojnásobne menšiu poruchovosť. Ten prvý, starší má naopak zvýšenú odolnosť voči korózii v slanom morskom prostredí, ale AČR z lietadlových lodí myslím lietať nebude.

      Rozumieš, že vymeniť motory u UH-1Y na GE T901 by bola v budúcnosti čisto záležitosť v rámci AČR, keďže USMC tento krok neplánuje... a pokiaľ to zjednodušene prirovnám k automobilu, vymeniť dva motory o výkone 2700 kw za 4400 kw asi bude také isté ako chcieť namontovať do Octavie motor V8 z Fordu Mustang, takže to nebude jednoduchá záležitosť že odmontuješ osem skrutiek.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      11:50 17.02.2021

      Razem a Torong nechci se míchat do vašich citových projevů, ale sytém H1 zahrnuje oba stroje jak píše Razem, je to i koncept boje se kterým jsou oba spojeni. BTW...Mi2 jsou u CLV ...Zobrazit celý příspěvek

      Razem a Torong

      nechci se míchat do vašich citových projevů, ale sytém H1 zahrnuje oba stroje jak píše Razem, je to i koncept boje se kterým jsou oba spojeni.

      BTW...Mi2 jsou u CLV což je mimo AČR a tedy VzS. Právě na zrušený vrtulník této kategorie byla akvizice reakcí. Dlouho trvalo než to někdo posvětil.Skrýt celý příspěvek

    • Double
     14:38 05.02.2021

     "H1 má Bahrajn a nakoupil je i Pákistán, nebyly mu dodány z politických důvodů. Zájem má Rumunsko a Polsko." Nepoznas rozdiel medzi UH-1 a AH-1? UH-1 nikto nekupuje, pretoze je ...Zobrazit celý příspěvek

     "H1 má Bahrajn a nakoupil je i Pákistán, nebyly mu dodány z politických důvodů. Zájem má Rumunsko a Polsko."
     Nepoznas rozdiel medzi UH-1 a AH-1? UH-1 nikto nekupuje, pretoze je prakticky vo vsetkom horsi nez konkurencia.

     "Ne. Verze A a později L budou nahrazeny právě verzí M a následně budou nahrazeny novým typem."
     A ked bude verzia A nahradena, tak sa len tak vypari do stratena? Nevyradi sa? Nauc sa citat s porozumenim.

     "A? O podpoře vrtulníku to dokládá přesně co? Jestliže teď Bell garantuje podporu do 50-tých let, tak v té době budou mít naše vrtulníky 30 let..."
     To moze, ale negarantuje cenu tejto podpory. Okrem toho v dnesnej dobe 40 rocne Blackhawky stale lietaju a dlho aj budu. Cize celkom divne ze si v poho s tym, ze za 30 rokov budu pravdepodobne tie stare UH-1 na odpis.

     "Já se ptal na to jaké má limity, ne na tvůj subjektivní názor na vzhled vrtulníku. Kdybys měl aspoň minimální pojem o H1, věděl bys, že vnější vzhled je to jediné co na tom vrtulníku zůstalo stejné. Zbytek je kompletně nově vyvinutý včetně nosné konstrukce."
     Ma stare motory, co bol hlavny dovod, preco ho vyradili z americkeho tendra na nahradu UH-1N( https://www.flightglobal.com/h... ). Okrem toho ze je pomaly tak ma aj velmi malu nosnost, v podvese unesie len 2 tony zatial co UH-60 az 4. Odnesie menej pesiakov atd.

     Jedna z najvacsich konstrukcnych chyb je potreba mat otvorene bocne dvere k tomu aby mohol strelec strielat, vdaka comu je cely vysadok uplne nekryty voci akejkolvek prichadzajucej palbe.

     Mohol by som pokracovat, jednoducho crep z 20 storocia. Fakt nechapem preco si ho ACR vybrala. AH-1 sa mohli kupit aj bez toho strelenia sa do nohy vo forme UH-1Y.

     "Děkuji za potvrzení, že nemáš ani páru o čem mluvíš "

     "Ve skutečnosti je H1 technicky na stejné úrovni jako AH64E/UH60M. Například motory a rotorová skupina jsou stejné."

     HAHAHA. UH-60M ma T700-GE-401D, zatial co UH-1Y ma T700-GE-401C. Verzia ktora je v Blackhawku ma o cca 100 koni viac. Ale hlavne, ze ja nemam paru o com mluvim :D

     "Mimochodem, my jsme nákupem H1 získali výkonný útočný vrtulník"
     Ale no, nebud skromny, dostali ste ich az 4 :D Na letecke dni fajn, na vsetko ostatne na dve veci.

     "Technicky je stejný jako UH1Y. "

     :DDD Děkuji za potvrzení, že nemáš ani páru o čem mluvíš a argumentuješ jen svými domněnkami.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:00 05.02.2021

      /Nepoznas rozdiel medzi UH-1 a AH-1? UH-1 nikto nekupuje, pretoze je prakticky vo vsetkom horsi nez konkurencia./ Rumunsko deklarovalo zájem o obě varianty. /Ma stare motory, co ...Zobrazit celý příspěvek

      /Nepoznas rozdiel medzi UH-1 a AH-1? UH-1 nikto nekupuje, pretoze je prakticky vo vsetkom horsi nez konkurencia./
      Rumunsko deklarovalo zájem o obě varianty.

      /Ma stare motory, co bol hlavny dovod, preco ho vyradili z americkeho tendra na nahradu UH-1N/
      Měl stejný problém jako UH-60 tedy byl pomalejší než bylo požadováno. Věk nebo verze motorů s tím přímo nesouvisely. (UH-60 neuspěli ani s motory 701D)

      /Okrem toho ze je pomaly tak ma aj velmi malu nosnost, v podvese unesie len 2 tony zatial co UH-60 az 4. Odnesie menej pesiakov atd./
      Ta pomalost se projevuje tím že má maximálku vyšší o 10 km nebo tím že má trvalou rychlost vyšší o 13 km než UH-60M? Případně tím že má rychlost stoupání 12.8 m/s oproti 6.68 m/s u UH-60M?
      To že unese méně bude pravděpodobně tím že je to menší vrtulník, nemyslíš.

      /Jedna z najvacsich konstrukcnych chyb je potreba mat otvorene bocne dvere k tomu aby mohol strelec strielat, vdaka comu je cely vysadok uplne nekryty voci akejkolvek prichadzajucej palbe./
      Nesmysl. Ty dveře neposkytují žádnou balistickou ochranu ani u UH-60.

      /Mohol by som pokracovat, jednoducho crep z 20 storocia. Fakt nechapem preco si ho ACR vybrala. AH-1 sa mohli kupit aj bez toho strelenia sa do nohy vo forme UH-1Y./
      Upřímně je vidět že toho nevíte hodně....

      /HAHAHA. UH-60M ma T700-GE-401D, zatial co UH-1Y ma T700-GE-401C. Verzia ktora je v Blackhawku ma o cca 100 koni viac. Ale hlavne, ze ja nemam paru o com mluvim :D/
      Jak jsem psal výše, je to menší vrtulník a jeho současné motory mu poskytují výkony nad UH-60M. Navíc H-1 má kompozitní rotory které mají odolat projektilům až do ráže 20 mm. O tom si Black Hawk mlže nechat zdát.
      Ne, opravdu nevíš....

      Na závěr posílám fotky pilotního prostou obou strojů aby byl vidět rozdíl mezi supermoderním UH-60M a crepem z 20 storocia.
      https://cdn.jetphotos.com/full...
      https://www.anvilofwar.com/avi... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:11 05.02.2021

      Ah bože, to vaše netýkavé Slovenské ego... "Nepoznas rozdiel medzi UH-1 a AH-1?" Viz debata s Razem výše "UH-1 nikto nekupuje, pretoze je prakticky vo vsetkom horsi nez ...Zobrazit celý příspěvek

      Ah bože, to vaše netýkavé Slovenské ego...
      "Nepoznas rozdiel medzi UH-1 a AH-1?"
      Viz debata s Razem výše
      "UH-1 nikto nekupuje, pretoze je prakticky vo vsetkom horsi nez konkurencia."
      Dolož to
      "Ma stare motory, co bol hlavny dovod, preco ho vyradili z americkeho tendra na nahradu UH-1N"
      "HAHAHA. UH-60M ma T700-GE-401D, zatial co UH-1Y ma T700-GE-401C. Verzia ktora je v Blackhawku ma o cca 100 koni viac."
      Není ti blbé si takhle protiřečit? Má stejné motory, to jsi sám potvrdil. Ano jsou naladěny na jiný výkon, protože má o 3 tuny větší max. startovní hmotnost. Stejně tak pro AH64. Naopak vrtulníky SH 60 pro námořnictvo a z něj odvozené varianty používají T700-GE-401C tedy stejné jako UH1Y, znamená to tedy, že tyhle verze UH60 jsou špatné vrtulníky? Víš, když už něco na té wiki najdeš, tak si to dej do souvislostí...
      "Okrem toho ze je pomaly tak ma aj velmi malu nosnost, v podvese unesie len 2 tony zatial co UH-60 az 4. Odnesie menej pesiakov atd."
      Pomalý? Cestovní rychlost:
      UH1Y - 271 km/h
      UH60M - 279 km/h
      Tak to je skutečně zásadní rozdíl... A co se týká menší nosnosti, pak to právě jeden z důvodů, proč byl vybrán H1 a ne UH60. Požadovali jsme menší vrtulník, protože ekvivalent UH60 máme - Mi171Š. Zatímco vy nahrazujete právě Mi17.
      "Jedna z najvacsich konstrukcnych chyb je potreba mat otvorene bocne dvere k tomu aby mohol strelec strielat, vdaka comu je cely vysadok uplne nekryty voci akejkolvek prichadzajucej palbe."
      Skutečně? A ty dveře té palbě zabrání přesně jak? To za prvé. Za druhé, má to i své výhody jako to, že střelec má podstatně lepší přehled o situaci. Každopádně mariňákům to nijak nevadí a ani AČR to nevyhodnotila jako problém.
      "Mohol by som pokracovat,"
      Ale nepokračuješ protože už nemáš co bys vymyslel.
      "AH-1 sa mohli kupit aj bez toho strelenia sa do nohy vo forme UH-1Y."
      A zdvojnásobit logistickou zátěž? Když můžeme mít víceúčelový i čistě bitevní vrtulník za jedny logistické náklady?
      ""Mimochodem, my jsme nákupem H1 získali výkonný útočný vrtulník"
      Ale no, nebud skromny, dostali ste ich az 4 :D Na letecke dni fajn, na vsetko ostatne na dve veci."
      Ano, čistokrevné bitevníky máme dva. 8 vrtulníků pak nemá palubní kanón a neumí odoalovat PTŘS. Umí ale nosit neřízené střely i jejich laserem naváděné varianty a kanonová/kulometná pouzdra. Dokážou létat za každého počasí ve dne i v noci. Co dokážou vaše UH 60? A kolik jich máte? Celých 9? A kolik bitevních?
      "
      :DDD Děkuji za potvrzení, že nemáš ani páru o čem mluvíš a argumentuješ jen svými domněnkami."
      Škoda, že neumíš být ani originální.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      16:32 05.02.2021

      Torong
      Prosím nepřisuzujte mi autorství něčeho co jsem nepsal. Děkuji

      Torong
      Prosím nepřisuzujte mi autorství něčeho co jsem nepsal. Děkuji

     • Double
      17:12 05.02.2021

      "Rumunsko deklarovalo zájem o obě varianty." Kupovat je v cestine totozne s "deklarovat zajem"? Dobre no :D "Měl stejný problém jako UH-60 tedy byl pomalejší než bylo požadováno. ...Zobrazit celý příspěvek

      "Rumunsko deklarovalo zájem o obě varianty."
      Kupovat je v cestine totozne s "deklarovat zajem"? Dobre no :D

      "Měl stejný problém jako UH-60 tedy byl pomalejší než bylo požadováno. Věk nebo verze motorů s tím přímo nesouvisely. (UH-60 neuspěli ani s motory 701D)"
      Dalsi nezmysel, UH-60-tky sa samotneho tendra sa zucastnili. UH-1Y nesplinila ani minimalne parametre.

      "Nesmysl. Ty dveře neposkytují žádnou balistickou ochranu ani u UH-60."
      Existuju kity ktore im davaju balisticku ochranu.

      "Jak jsem psal výše, je to menší vrtulník a jeho současné motory mu poskytují výkony nad UH-60M. Navíc H-1 má kompozitní rotory které mají odolat projektilům až do ráže 20 mm. O tom si Black Hawk mlže nechat zdát.
      Ne, opravdu nevíš...."
      Hej no, az na to, ze rotory UH-60M odolaju 23mm. Sprav si laskavost a prestan sa strapnovat. Ako nevedomost este ospravedlnujem, ale aby si po takej somarine napisal "ne, opravdu nevis" :D Ved by som sa prepadol od hamby :D Trocha sebareflexie by ti nezaskodilo

      "Na závěr posílám fotky pilotního prostou "
      Ak vam ku stastiu staci par displejov, tak ste si rovno mohli kupit nove cessny. Vyhladovo daleko perspektivnejsie a este by ste usetrili. /vtip

      Torong, tomu co zazivas sa hovori "coping". Tie tvoje nezmysly uz nebudem dalej komentovat, kazdemu je aj tak jasne, ze nevies o com tocis.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:55 05.02.2021

      /Dalsi nezmysel, UH-60-tky sa samotneho tendra sa zucastnili. UH-1Y nesplinila ani minimalne parametre./ A neuspěli. S motory to nemělo co do činění. Bell se do programu ...Zobrazit celý příspěvek

      /Dalsi nezmysel, UH-60-tky sa samotneho tendra sa zucastnili. UH-1Y nesplinila ani minimalne parametre./
      A neuspěli. S motory to nemělo co do činění. Bell se do programu nepřihlásil.

      /Existuju kity ktore im davaju balisticku ochranu./
      Ovšem u standardní UH-60M neposkytují nic.

      Splést se o tři milimetry je opravdu zásadní. To si do smrti neodpustím.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:54 05.02.2021

      "Torong, tomu co zazivas sa hovori "coping". Tie tvoje nezmysly uz nebudem dalej komentovat, kazdemu je aj tak jasne, ze nevies o com tocis." Děkuji za potvrzení toho co jsem psal. ...Zobrazit celý příspěvek

      "Torong, tomu co zazivas sa hovori "coping". Tie tvoje nezmysly uz nebudem dalej komentovat, kazdemu je aj tak jasne, ze nevies o com tocis."
      Děkuji za potvrzení toho co jsem psal. Nenapsal jsi tady jediný faktický argument, který by byl pravdivý. A když už sis našel něco na wiki, tak sis to neuměl dát do kontextu. Bohužel za tebe mluví zraněné ego. Za každou cenu to musí být tak, že Slováci nakoupili dobře a Češi špatně. Zkus vychladnout a oprostit se tohohle poměřování pindíků. Oba státy nakoupily dobré vrtulníky podle svých požadavků. Oba vrtulníky jsou na špičce ve své kategorii. Jediný kaz na Slovenském nákupu je chybějící výbava. Ale snad se vám podaří ji dokoupit a nebude vás to stát balík. Přeju vám to. Když už máte kvalitní stroj, měli by jste z něj vytěžit maximum.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   15:18 04.02.2021

   Predstavte si ze mate novy stroj, na kterem je nove ale absolutne vsechno. Vazne jej potrebujete mit vybaveny plne hned ze startu? A proc, kdyz prvni dva roky se budete zaletavat a ...Zobrazit celý příspěvek

   Predstavte si ze mate novy stroj, na kterem je nove ale absolutne vsechno. Vazne jej potrebujete mit vybaveny plne hned ze startu? A proc, kdyz prvni dva roky se budete zaletavat a cvicit v tech beznych aktivitach? POKUD je cena nasledneho dovybaveni podobna, jako vybaveni jiz z vyrobni linky (a jestli je tahle podminka splnena nemam ani zdani, muze byt podobna, muze byt vyssi, muze byt ale i nizsi) pak je koupeni holobytu a az nasledne dovybaveni naopak rozumne a vyhodne. Vrtulnik nestarne jen jako celek, ale ruzne dilci casti maji svoji zivotnost, servisni intervaly, generalky atd. A timhle krokem si tu zivotnost zbytecne nezkracujete, kdyz s vrtulnikem stejne jen litate.
   To nahore vypsane je za me realne, ale je tam hodne kdyby. Samozrejme je mozne i to ze OSSR sve vrtulniky nikdy poradne nedovybavi a bude to bida i do budoucna. Nebo se OSSR poradne prohnou kdyz budou chtit vybavu dodelat atd. Taky realne moznosti. Dokud ale clovek do tech cisel nevidi pak tezko soudit jestli je vyhodnejsi koupit vybavu hned nebo az pozdeji. Asi jedine co si troufnu takhle od stolu shrnout je to co jiste vyhodne neni, a sice vybavu nekoupit nikdy.

   Jinak abych pro ten prvni scenar pouzil nejakou analogii. Pak ACR taky nepotrebovala zamerovaci kontejnery hned s porizenim Gripenu. Proc jej kupovat hned, integrovat hned, nechat jej lezet nekde ve skladu, nebo jeste hur litat s tim jen tak, kdyz prvni roky pujde o to se rozlitat, cvicit AA postupy atd.? Zbytecne opotrebovavani, kteremu se dalo vyhnout.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    15:35 04.02.2021

    Tak to by musel být hodně zvláštní obchod. Následné dovybavení je dražší prakticky vždy. A je jedno zda jde o auto, byt nebo bojový vrtulník. Samozřejmě, pokud se bavíme o ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to by musel být hodně zvláštní obchod. Následné dovybavení je dražší prakticky vždy. A je jedno zda jde o auto, byt nebo bojový vrtulník. Samozřejmě, pokud se bavíme o "továrních dílech". I nás ty kontejnery vyšly dráž než kdyby byly součástí leasingu.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     16:20 04.02.2021

     Tu levnejsi variantu tam zminuju jen proto, ze kdyz se neco dodelava je kolikrat vic moznosti, nez co nabidne prodejce (s partnery) pri prodeji. BH lita vsude spousta, kity na to ...Zobrazit celý příspěvek

     Tu levnejsi variantu tam zminuju jen proto, ze kdyz se neco dodelava je kolikrat vic moznosti, nez co nabidne prodejce (s partnery) pri prodeji. BH lita vsude spousta, kity na to dela kdekdo, tak aby to dovybaveni treba od izraele nakonec nevyslo dodelat levneji nez co puvodne nabizelo USA.
     To je v kazdem pripade extrem, podstata byla ze ty rozdily mohou byt mensi nez by si jeden mohl myslet a v jistem bode se pozdejsi zavedeni zkratka vyplati i ekonomicky. Jestli to k tomu bodu dospeje nebo ne nevi nikdo z nas.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:00 04.02.2021

      Jelikož je bude pro Slováky dovybavovat v podstatě výrobce je naprosto jedno za kolik by pořídily jinde. To že k vrtulníkům nepořídili ani kulometnou výzbroj (o dalším radši ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Jelikož je bude pro Slováky dovybavovat v podstatě výrobce je naprosto jedno za kolik by pořídily jinde. To že k vrtulníkům nepořídili ani kulometnou výzbroj (o dalším radši ani nemluvím) je prostě nesmysl ať už se to okecává jakkoli.Skrýt celý příspěvek

     • Miro
      19:03 04.02.2021

      Scotty mám info od človeka z oboru, že už dlhšiu dobu disponujeme guľometmi na BH a cvičia sa palubný strelci. Bližšie info neviem.

      Scotty mám info od človeka z oboru, že už dlhšiu dobu disponujeme guľometmi na BH a cvičia sa palubný strelci. Bližšie info neviem.

     • Scotty
      19:26 04.02.2021

      Miro
      Tak to by byla super utajená akce. Tomu že by se OSSR nepochlubili se ani nechce věřit......

      Miro
      Tak to by byla super utajená akce. Tomu že by se OSSR nepochlubili se ani nechce věřit......

     • Miro
      19:42 04.02.2021

      Nj aj ja som sa divil, že s tým nevyšli von. A nevravel mi či cvičia s nejakými starými guľometmi alebo majú niečo nové len, že sa cvičia palubný strelci. A že keď bude vhodná doba ...Zobrazit celý příspěvek

      Nj aj ja som sa divil, že s tým nevyšli von. A nevravel mi či cvičia s nejakými starými guľometmi alebo majú niečo nové len, že sa cvičia palubný strelci. A že keď bude vhodná doba tak sa s tým pochvália....uvidíme časom.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:34 04.02.2021

      "Scotty mám info od človeka z oboru, že už dlhšiu dobu disponujeme guľometmi na BH ..." Svojho času vzdušáci vybrakovali PKMBčka zo súprav vyradených kompletov Strela-10M.... ...Zobrazit celý příspěvek

      "Scotty mám info od človeka z oboru, že už dlhšiu dobu disponujeme guľometmi na BH ..."

      Svojho času vzdušáci vybrakovali PKMBčka zo súprav vyradených kompletov Strela-10M.... Dokonca svojho času PKMBčkami nahradili v Afganistane i UGL-59....Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:54 05.02.2021

      Miro: to je zajímavá povídačka. Ono totiž nestačí mít kulomet (mimochodem jaký typ?), pro střelbu z vrtulníku potřebuje lafetaci, střelci výstroj atp. Ale je možné, že střelbu z ...Zobrazit celý příspěvek

      Miro: to je zajímavá povídačka. Ono totiž nestačí mít kulomet (mimochodem jaký typ?), pro střelbu z vrtulníku potřebuje lafetaci, střelci výstroj atp. Ale je možné, že střelbu z UK-59 na zemi do terče trénujete, vlastně je to dost pravděpodobné.Skrýt celý příspěvek

     • Miro
      09:39 05.02.2021

      Známy učí na Leteckej fakulte v Košiciach, pár x do roka chodí aj na základňu do Prešova, robia exkurzie aj v STA. Nepýtal som sa ho na žiadne detaily. Napísal som len to čo mi ...Zobrazit celý příspěvek

      Známy učí na Leteckej fakulte v Košiciach, pár x do roka chodí aj na základňu do Prešova, robia exkurzie aj v STA. Nepýtal som sa ho na žiadne detaily. Napísal som len to čo mi povedal. Takže netuším či kúpili 1, 2 ks nových guľometov a na nich cvičia alebo tam šupli staré nejakým spôsobom, len že sa už cvičia palubný strelci. Môžem mu skúsiť napísať či k tomu bude vedieť viac.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      15:16 15.02.2021

      Info od NGŠ k výzbroji vrtuľníkov (a je tam toho viac): "Tiež bol podpísaný dôležitý kontrakt na dovybavenie zbraňovými systémami vrtuľníkov, ktoré už máme." Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      Info od NGŠ k výzbroji vrtuľníkov (a je tam toho viac):

      "Tiež bol podpísaný dôležitý kontrakt na dovybavenie zbraňovými systémami vrtuľníkov, ktoré už máme."

      Zdroj: https://www.mosr.sk/obrana-220... Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     20:52 04.02.2021

     Torog Príklad tohto obchodu to, ale potvrdzuje.. Američania dosť často svojim spojencom, ktorý buď od nich nakupujú zbrane - Slovensko už kúpilo dva zbraňové systémy alebo ...Zobrazit celý příspěvek

     Torog

     Príklad tohto obchodu to, ale potvrdzuje..

     Američania dosť často svojim spojencom, ktorý buď od nich nakupujú zbrane - Slovensko už kúpilo dva zbraňové systémy alebo krajinám, ktoré sú dostatočne geopolitický zaujímavé - viď Bulharsko..
     ..niečo darujú..

     Slovensku darovali 50 mil..
     Keďže cena 1 vrtule v "holobyte" je cca 25 mil. podľa poslednej objednávky, tak dostaneme výzbroj zadarmo na 4 vrtuľníky.. teda na viac ako tretinu z nich..

     Kontajnery by Vás vyšli rovnako, keďže ich gripen nevyrába, možno by sa ušetrilo pár desať tisíc za montáž a demontáž, v prípade ak by kvôli nejakým opravám muselo ísť s krytka aj tak dolu dokonca za rovnako..Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    11:54 17.02.2021

    To co popisujete je vždy dražší princip. Proč cvičit jednou, když mohu dvakrát, že? Problém s dovybavováním je v tom, že nemáte dost prostředků abyste si to mohl dovolit ze startu. Zobrazit celý příspěvek

    To co popisujete je vždy dražší princip. Proč cvičit jednou, když mohu dvakrát, že? Problém s dovybavováním je v tom, že nemáte dost prostředků abyste si to mohl dovolit ze startu.Skrýt celý příspěvek

  • Latysimus
   17:48 04.02.2021

   Pockame si na tie vase vipre a venomy ktore budete mat v neskutocnych mnozstvach

   Pockame si na tie vase vipre a venomy ktore budete mat v neskutocnych mnozstvach

   • Torong
    18:45 04.02.2021

    Kolikže vy máte Blackhawků a v jaké konfiguraci?

    Kolikže vy máte Blackhawků a v jaké konfiguraci?

    • Jura99
     08:04 05.02.2021

     Mají celých 9ks na celé OSSR, k tomu několik jednotlivých Mi-17 v různém stadiu rozkladu. Ale jen o kousek vedle v Košicích je soukromá STA, která má 20 vrtulníků, z toho 4 BH a ...Zobrazit celý příspěvek

     Mají celých 9ks na celé OSSR, k tomu několik jednotlivých Mi-17 v různém stadiu rozkladu. Ale jen o kousek vedle v Košicích je soukromá STA, která má 20 vrtulníků, z toho 4 BH a příští rok další 2 BH, samozřejmě také bez výzbroje jako ty v OSSR.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:35 05.02.2021

   Naprosto nesmyslný příspěvek. OSSR tak jako AČR nakupují v rámci svých finančních možností, které jim jsou jejich vlády ochotné poskytnout a podle svých představ a nějakého ...Zobrazit celý příspěvek

   Naprosto nesmyslný příspěvek.
   OSSR tak jako AČR nakupují v rámci svých finančních možností, které jim jsou jejich vlády ochotné poskytnout a podle svých představ a nějakého plánu.
   To, že OSSR nakupilo prvně UH-60 v základní výbavě je naprosto bezpředmětné. To jsou věci se kterými se prostě nakonec dá vždy něco udělat v rámci modernizace a podobně. Krásným příkladem budiž tento článek.
   To, že OSSR prostě postupuje jinak než AČR je jejich věc. Do jejich financování nikdo nevidí, tak jak do toho pod jakým tlakem je GŠ ze strany politiků či jiných firem.

   A k oné diskuzi, která následně proběhla.
   Jak systém H-1 tak UH-60 mají před sebou ještě cca 20 let života v ozbrojených složkách USA možná více. Takže jak v jednom tak i v druhém případu je minimálně na 20 let podpora jistá. A takové to, že tohle je poslední model a tohle slouží u více armád.
   Naprosto bezpředmětné. Protože ve velkém ej to právě USA, která financuje budoucí modernizace a rozvíjení potenciálu obou strojů. A toto bude postupem času u obou strojů upadat, protože jak US Army tak USMC se chystají oba stroje nahradit něčím novým. Takže v budoucnu si bude muset většina států nakonec případné modernizace financovat ze svého. Ale ani tady bych nevěšel hlavu. Oba výrobci budou ty modernizační balíky nabízet a budou vycházet z posledních vývojových zkušeností. Jen hold tu integraci si už zaplatí někdo jiný než USA. Což v podstatě nevadí, protože i cena za integraci technologie se promítá v dnešních nákupech.Skrýt celý příspěvek

 • koteky
  10:23 02.02.2021

  Na MIL 171SH alebo MIL17-V-5 sa aj tak UH60M nechytá čo sa týka použitia v krízovom manažmente....žiaľ politika nás odstrihla od týchto prevádzkovo užitočnejších strojov....

  Na MIL 171SH alebo MIL17-V-5 sa aj tak UH60M nechytá čo sa týka použitia v krízovom manažmente....žiaľ politika nás odstrihla od týchto prevádzkovo užitočnejších strojov....

  • niko
   12:14 02.02.2021

   Hlavne sa na tie stroje Black Hawk nechyta, co do ceny servisu a generalok. Za generalku MI-17/171 sme platili od 2,5 do 3 mil. € kazdych 1000 hodin. Sialene peniaze.

   Hlavne sa na tie stroje Black Hawk nechyta, co do ceny servisu a generalok. Za generalku MI-17/171 sme platili od 2,5 do 3 mil. € kazdych 1000 hodin. Sialene peniaze.

   • flanker.jirka
    22:32 02.02.2021

    niko
    možná ještě šílenější ti co takový kontrakt uzavřeli. AČR generálky Mi 8, 17, 171, 24/35. Prováděla za cca 1 mil Euro za stroj.

    niko
    možná ještě šílenější ti co takový kontrakt uzavřeli. AČR generálky Mi 8, 17, 171, 24/35. Prováděla za cca 1 mil Euro za stroj.

    • logik
     22:43 02.02.2021

     A co měli dělat? Ty vrtuléty vyhodit? Nebo, jak tu někdo navrhoval, jít shánět díly do banánistánů?

     A co měli dělat? Ty vrtuléty vyhodit? Nebo, jak tu někdo navrhoval, jít shánět díly do banánistánů?

     • Jura99
      08:21 03.02.2021

      zjevně nevíte o slovenském prostředí nic. Čím vyšší cena, tím pro určité lidi lepší a pokud se oprava neudělá vůbec a peníze stejně odejdou, tak ještě lépe. (to naznačoval v ...Zobrazit celý příspěvek

      zjevně nevíte o slovenském prostředí nic. Čím vyšší cena, tím pro určité lidi lepší a pokud se oprava neudělá vůbec a peníze stejně odejdou, tak ještě lépe. (to naznačoval v minulosti ministr obrany Galko, že opravy vrtulníků mohly být fiktivní). UH-60 jsou zatím nové, ale jsem zvědavý, kdo si za čas nastaví staré dobré praktiky i u těchto strojů.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      10:17 03.02.2021

      Ááá, ozval sa odborník...

      Ááá, ozval sa odborník...

     • Draculos
      10:37 03.02.2021

      Ako iste vedomosti mu nechýbajú, dalo by sa povedať ze SK reálie z histórie pozná dobre, na bežného Čecha až pozoruhodne. Síce si vytrhava z kontextu čriepky ako potrebuje, ale asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Ako iste vedomosti mu nechýbajú, dalo by sa povedať ze SK reálie z histórie pozná dobre, na bežného Čecha až pozoruhodne. Síce si vytrhava z kontextu čriepky ako potrebuje, ale asi ma na to zadanie...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:24 03.02.2021

      Draculos: "má na to zadanie"... :-). Ano to je další takový zajímavý rys mentality, pokud se mi výrok nelíbí, třeba i pravdivý, tak to dotyčný určitě nemá ze své hlavy, jedná na ...Zobrazit celý příspěvek

      Draculos: "má na to zadanie"... :-). Ano to je další takový zajímavý rys mentality, pokud se mi výrok nelíbí, třeba i pravdivý, tak to dotyčný určitě nemá ze své hlavy, jedná na něčí objednávku a je potřeba jej odsoudit, potrestat (zde umínusovat).Skrýt celý příspěvek

     • niko
      11:30 03.02.2021

      To, zeby sa robili fiktivne opravy v LOT Trencin je blbost. Co boli najväcie kauzy boli tieto: 8008micka urobila a Rusi na to nechceli dat stempel. Tak tam roky stala a stala. ...Zobrazit celý příspěvek

      To, zeby sa robili fiktivne opravy v LOT Trencin je blbost. Co boli najväcie kauzy boli tieto: 8008micka urobila a Rusi na to nechceli dat stempel. Tak tam roky stala a stala. Nakoniec sa to politicky vyriesilo a od 2019 lieta ako Mi 17 LPZS II. To, ze sa tym GO predrazila nerozporujem. Hold politika. Najväcsou kauzou vsak bola kauza ministra Galka, ktoreho Jura cituje. Ten najprv zrusil uz dohodnutu modernizaciu Mi-17 bojovymi modulmi z Izraela a nasledne pravdepodobne aby sa vyhol pokutam nakupil, fuu uz si nepamätam asi 13 (?) modernizacnych sad pre vrtulniky SAR. Slovensko by malo teda 17 SAR vrtulnikov a potrebuje 3, len pre ilustraciu. Dalsi minister Glvac cely proces samozrejme zrusil a bola z toho riadna kauza.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:42 03.02.2021

      niko: tvrdím snad, že by ty údajně fiktivní opravy probíhaly pod hlavičkou LOTN ? ...Zobrazit celý příspěvek

      niko: tvrdím snad, že by ty údajně fiktivní opravy probíhaly pod hlavičkou LOTN ?
      https://dennikn.sk/1041421/min...
      8008 byl ten případ, když šel vrtulník do opravy a teprve po letech jej "našli" rozebraný na díly ?Skrýt celý příspěvek

     • niko
      11:55 03.02.2021

      Jura99: Aha, kauza, kedy sme platili Rusom za vykonane opravy agregatov na Mi-17, ktore boli poslane do Ruska a oni nas klamali a nerobili ziadne opravy, len vystavovali nove ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Aha, kauza, kedy sme platili Rusom za vykonane opravy agregatov na Mi-17, ktore boli poslane do Ruska a oni nas klamali a nerobili ziadne opravy, len vystavovali nove papiere? Jasne a co s tym ma Slovensko ? Ved mi sme boli v celej veci ako poskodeny. Co ma toto s tym slovenskym prostredim, ktore si spominal ?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:06 03.02.2021

      Ne, niko, to jsi jen špatně pochopil článek, přečti si jej znovu. Rusové sami údajně tvrdili, že opravy, které měly být prováděny před jejich GO, nevypadají jako provedené. Dále se ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, niko, to jsi jen špatně pochopil článek, přečti si jej znovu. Rusové sami údajně tvrdili, že opravy, které měly být prováděny před jejich GO, nevypadají jako provedené. Dále se tam píše, že do procesu oprav "dlhodobo vstupujú rôzne súkromné firmy, ktoré robia sprostredkovateľov jednotlivých prác". Ty mínusy si naklikej na deniku n, pokud se ti informace nelíbí.Skrýt celý příspěvek

     • niko
      13:05 03.02.2021

      Jura: Skor si pozri celu kauzu. nakoniec sa ukazalo, ze vojaci mali chybu v evidencii, ale tiez ze Rusi a Ukrajinci servisovali slovenske agregaty neautorizovanymi nahradnymi ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Skor si pozri celu kauzu. nakoniec sa ukazalo, ze vojaci mali chybu v evidencii, ale tiez ze Rusi a Ukrajinci servisovali slovenske agregaty neautorizovanymi nahradnymi dielmi, ktore vykazovali ako nove. Cize fakt nechapem, co tu robis za flame na Slovakov, ked Slovaci boli v tejto kauze poskodeni. Chlape tebe ked za toto neplatia, ale robis tieto hejty zadarmo, tak mas fakt vazny problem.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:28 03.02.2021

      Tak z toho, co jsem napsal, bych předpokládal že je patrné, že jediným poškozeným by mohla být SR (resp. MO), pokud by se informace z článku potvrdily. Příště to napíšu víc ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak z toho, co jsem napsal, bych předpokládal že je patrné, že jediným poškozeným by mohla být SR (resp. MO), pokud by se informace z článku potvrdily. Příště to napíšu víc polopaticky, aby sis ani ty nemyslel, že snad tvrdím něco jiného. Je jinak velice dobrá zpráva, že se to vysvětlilo, že vojáci měli chybu v evidenci a Galko, DeníkN a Jura99 se spletli. Nebo na tom tedy něco skutečně bylo, když píšeš, že vás podvedli Rusové a Ukrajinci ? I tak je dobrá zpráva, že nikdo z těch zprostředkovatelských firem v tom nejede, asi už to rozhodl soud a máš rozsudek, když víš, kdo byl vinen.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      20:14 03.02.2021

      Ono je celkom zaujimave ze tieto problemy nema nikto okrem LOT. LOM Praha dokonca ako jediny ny svete robia GO reduktorov - pokial dobre viem, nerobi ho ani jeho vyrobca. Ci ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono je celkom zaujimave ze tieto problemy nema nikto okrem LOT. LOM Praha dokonca ako jediny ny svete robia GO reduktorov - pokial dobre viem, nerobi ho ani jeho vyrobca.
      Ci nebude ten pes zakopany aj niekde pri nasej búde...
      Ono ked sa v v muzeu skladali rozstykovane L29/L39 (L29 priamo po GO z LOT) podla ucastnikov nebola nudza o najdenie rozneho naradia pripadne desiatej (svaciny)...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:45 03.02.2021

      Sergej7490: I LOM má problémy s dodávkami ruských dílů - nedávno nám taky drtivá většina vrtulníků stála, a dodávky náhradních dílů pravidelně váznou, viz ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej7490:
      I LOM má problémy s dodávkami ruských dílů - nedávno nám taky drtivá většina vrtulníků stála, a dodávky náhradních dílů pravidelně váznou, viz např.:
      https://www.idnes.cz/jihlava/z...

      Navíc ČR má hodně proruského prezidenta, takže se ty problémy v ČR možná projevují méně, než v SR, která poslední dobou moc proruská není.Skrýt celý příspěvek

     • niko
      09:59 04.02.2021

      LOM hlavne robi GO s pozehnanim Rusov a plne platnymi papierami od vyrobcu. LOT Trencin to robilo dlhy cas bez. Vid. kauza nedokoncenej 8008. V kazdom pripade sa v poslednom case ...Zobrazit celý příspěvek

      LOM hlavne robi GO s pozehnanim Rusov a plne platnymi papierami od vyrobcu. LOT Trencin to robilo dlhy cas bez. Vid. kauza nedokoncenej 8008. V kazdom pripade sa v poslednom case dost zmenilo. Slovensko podpisalo dohodu s Russian Helicopters o dodavke nahradnych dielov, Rusi nam posvätili 8008. Predpokladam, ze k nutnej dohode s Rusmi doslo preto, ze Slovensko chce aj nadalej generalkovat afganske Mi-17. Ked sme to robili bez ich posvätenia, tak nas roznasali po mediach, ze nedokazu garantovat bezpecnost takych GO atd. Co skodilo aj nasmu obchodu. Tak to teraz hadam bude lepsie.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      10:46 04.02.2021

      Příspěvek logika je lživý. Vrtulníky MI byli v roce 2019 neprovozuschopné z důvodů provádění oprav v podniku LOM. Nikoliv z důvodů absence náhradních dílů. Byli de-facto v ...Zobrazit celý příspěvek

      Příspěvek logika je lživý. Vrtulníky MI byli v roce 2019 neprovozuschopné z důvodů provádění oprav v podniku LOM. Nikoliv z důvodů absence náhradních dílů. Byli de-facto v reklamaci.
      Dále si logik dopomáhá toxickým chováním a to, že uráží prezidenta ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:42 04.02.2021

      Říkání pravdy o prezidentovi, je urážka a toxické chování? Odkdy. To, jestli tentokrát byly na vině nedodané náhradní díly nedokážu posoudit. Ale vzhledem k tomu, že u Rusů je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Říkání pravdy o prezidentovi, je urážka a toxické chování? Odkdy. To, jestli tentokrát byly na vině nedodané náhradní díly nedokážu posoudit. Ale vzhledem k tomu, že u Rusů je to běžná praxe, viz. zkušenosti Slováků a i naše s dodáním olétaných rotorových listů místo objednaných nových nemám důvod tomu nevěřit.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      16:01 04.02.2021

      Zcela jistě to urážlivé označení je. To, že je to výmysl ultralevice neznamená, že je to pravda. Většinou je to naopak. A hlavně proč tyto a podobné slinty píše do této diskuze. ...Zobrazit celý příspěvek

      Zcela jistě to urážlivé označení je. To, že je to výmysl ultralevice neznamená, že je to pravda. Většinou je to naopak. A hlavně proč tyto a podobné slinty píše do této diskuze.
      Dál se o tom nebudu bavit.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      17:56 04.02.2021

      Razem: 1) Děkuju, že se mnou souhlasíš, že slušný člověk by dnes Rusko rozhodně nepodporoval. To evidentně tvrdíš, když považuješ označení "proruský prezident" za urážku. Aspoň na ...Zobrazit celý příspěvek

      Razem:
      1) Děkuju, že se mnou souhlasíš, že slušný člověk by dnes Rusko rozhodně nepodporoval. To evidentně tvrdíš, když považuješ označení "proruský prezident" za urážku. Aspoň na něčem se shodneme. Jen nevím, jestli jsi to měl v úmyslu to takto na rovinu přiznat....

      2) Ovšem urážka to není. Pravdou totiž nelze urazit. A důkazů toho, že Zeman je proruský prezident, je mraky, viz např.

      - Zeman opakovaně vyzývá ke zrušení protiruských sankcí
      https://www.zscr.cz/clanek/zem...
      - Lhal o tom, že se v ČR vyráběl Novičok, čímž poškozoval zájmy ČR a naopak nahrával zájmům Ruska, které se obviněním ČR z výroby Novičoku snažilo vyvinit ze Skripalovy vraždy
      https://www.echo24.cz/a/SkTEL/...
      - Narozdíl od drtivé většiny demokratických politiků považuje Krym za Ruský, tedy zastává podstatně proruštější postoj, než drtivá většina ostatních Evropských politiků
      https://www.irozhlas.cz/zpravy...
      - Vystupuje proti ekonomické pomoci Ukrajině, která je nyní fakticky ve válce s Ruskem
      https://www.irozhlas.cz/zpravy...
      atd.

      Tvoje tvrzení, že Zeman není proruský, je hodně nehorázná lež. A úplně stejně "přibarvuješ" realitu i v ostatních svých tvrzeních.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      20:35 04.02.2021

      Jo proč ne, když to sype, tak budeme kohokoliv pomlouvat v diskuzi. Když to admin dovolí...

      Jo proč ne, když to sype, tak budeme kohokoliv pomlouvat v diskuzi. Když to admin dovolí...

     • logik
      21:29 04.02.2021

      Razem: Díky, že ses přiznal.

      Razem: Díky, že ses přiznal.

     • Jura99
      09:40 05.02.2021

      niko: já jen abych se opět vyznal v tvé informaci, kdo udělal chybu a kdo byl v právu, protože to trochu vyznívá, že Rusové udělali nějaký rozruch na chudáka LOTN. Takže LOTN ...Zobrazit celý příspěvek

      niko: já jen abych se opět vyznal v tvé informaci, kdo udělal chybu a kdo byl v právu, protože to trochu vyznívá, že Rusové udělali nějaký rozruch na chudáka LOTN. Takže LOTN nabídl v tendru generálku afghánských Mi-17 a neměl příslušnou certifikaci od ruského výrobce ? Ruský výrobce se měl nebo neměl právo ozvat, třeba i v médiích ? Ostatní účastníci tendru, kteří certifikaci měli, a jistě nebyla zadarmo, nebyli náhodou poškozeni, pokud LOTN nabízel defacto práci na černo a tendr vyhrál ?Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
   12:21 02.02.2021

   Súhlasím aj nesúhlasím pretože to zaleží na cene za letovú hodinu. Aká je letová hodina UH-60M a Mi-17 a s tým súvisiaca užitočnosť v čase krízového manažmentu? Koľko krát je Mi-17 ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhlasím aj nesúhlasím pretože to zaleží na cene za letovú hodinu. Aká je letová hodina UH-60M a Mi-17 a s tým súvisiaca užitočnosť v čase krízového manažmentu? Koľko krát je Mi-17 so svojou prepravnou kapacitou v porovnaní s kapacitou UH-60 ročne využitý? Maximálne 1x. Takže je otázne či z hľadiska hospodárnosti prevádzkovať "Kamión Mi-17" alebo "Aviuˇ UH-60"Skrýt celý příspěvek

   • niko
    12:33 02.02.2021

    Asi takto. Flotila Black Hawkov lieta na Slovensku 2000 hodin rocne. Jeden UH-60 M lieta teda v priemere 222 hodin rocne. Mi-17 lietaju tak asi po 50 h. To hovori za vsetko. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi takto. Flotila Black Hawkov lieta na Slovensku 2000 hodin rocne. Jeden UH-60 M lieta teda v priemere 222 hodin rocne. Mi-17 lietaju tak asi po 50 h. To hovori za vsetko. A letova hodina Mi-17 ? K rezijnym nakladom, ktore su vyssie ako u BH (vyssia spotreba paliva, viac clovekohodin na predletovu pripravu atd.) si este ako bonus si pripocitaj 3000 €/h len za generalku (3 mil/1000 hodin). No a uzitocnost v case krizovaho manazmentu ? Na tych povedzme 10 letov rocne ? Urcite je lacnejsie tam poslat pre evakuantov, alebo koho 3 BH 10 krat rocne namiesto dvoch Mi-17, ako cely rok lietat s poloprazdnou Mi-17.Skrýt celý příspěvek

    • alexa123
     13:43 02.02.2021

     ... Mi-17 lietaju tak asi po 50 h... Nechce sa mi veriť pretože ak je to tak, tak potom má jedna posádka ročný nálet tiež iba 50 hod a to by bola samovražda. A keďže na jeden ...Zobrazit celý příspěvek

     ... Mi-17 lietaju tak asi po 50 h...

     Nechce sa mi veriť pretože ak je to tak, tak potom má jedna posádka ročný nálet tiež iba 50 hod a to by bola samovražda. A keďže na jeden vrtuľník (lietadlo) pripadá cca 1,5 posádky, tak potom má podľa teba jedna posádka Mi-17 v praxi nálet cca 25 hodín. Absolútna samovražda.Skrýt celý příspěvek

     • niko
      15:56 02.02.2021

      No v prvom rade Slovensko nema ziadne 1,5 posadky na Mi-17. Velka cast strojov je tiez neletuschopna. V sluzbe je dnes tusim uz len 5 strojov. Ak vobec.

      No v prvom rade Slovensko nema ziadne 1,5 posadky na Mi-17. Velka cast strojov je tiez neletuschopna. V sluzbe je dnes tusim uz len 5 strojov. Ak vobec.

     • TF_HU
      12:02 17.02.2021

      Roční nálet je na pilota. Já dělal statistiku v roce 2014...to byste koukal co odhalila :-)

      Roční nálet je na pilota. Já dělal statistiku v roce 2014...to byste koukal co odhalila :-)

 • wadulko
  08:05 02.02.2021

  Tie styri vrtulniky pre specialov budu prerobene na standart HH 60 Pawehawk?

  Tie styri vrtulniky pre specialov budu prerobene na standart HH 60 Pawehawk?

  • niko
   09:59 02.02.2021

   V tom clanku je jasne napisane, ze stupen vybavy sa bude specifikovat po zaslani americkej cenovej ponuky.

   V tom clanku je jasne napisane, ze stupen vybavy sa bude specifikovat po zaslani americkej cenovej ponuky.

  • mikojan29
   14:40 02.02.2021

   Skôr by to mohlo byť niečo takéto: https://www.helis.com/database... https://www.helis.com/database... "Variant UH-60M pre špeciálne operácie ...Zobrazit celý příspěvek

   Skôr by to mohlo byť niečo takéto:
   https://www.helis.com/database...
   https://www.helis.com/database...

   "Variant UH-60M pre špeciálne operácie americkej armády používaný iba 160. leteckým plukom pre špeciálne operácie ( 160 SOAR ).

   Okrem štandardných funkcií modelu S-70M vyvinutých pre medzinárodný trh je model MH-60M vybavený:

   - nadstavcom na doplňovanie paliva zo vzduchu
   - štandardným systém externých závesníkov (ESSS) bol nahradený konštrukciou ľahkej výzbroje (LASS) alebo nová Multi-Station Lightweight Armament Support Structure ( MLASS ). Oba boli vyvinuté spoločnosťou Unitech Composites a schopné niesť mnoho konfigurácií zbraní vrátane 30-mm kanónu M230, raketometu M261 a raketometu M299 alebo externých palivových nádrží.
   - americká armáda CAASkokpit
   - Raytheon AN / ZQS-2 Special Ops Electro-Optical Sensor

   Ale uvidí sa, až pošlú ponuku.Skrýt celý příspěvek

 • Latysimus
  19:26 01.02.2021

  Aby bolo jasne preco nasa armada chce viac BH a dalsi lahsi typ vrtulniku je ten ze letka ministerstva vnutra by v dohladnej dobe mala byt zrusena, resp. prejde pod ministerstvo ...Zobrazit celý příspěvek

  Aby bolo jasne preco nasa armada chce viac BH a dalsi lahsi typ vrtulniku je ten ze letka ministerstva vnutra by v dohladnej dobe mala byt zrusena, resp. prejde pod ministerstvo obrany. Tie BH a Bell 429 by nadalej vyuzivala okrem armady aj policia, hasici a dalsi ktori spadaju aj pod min. vnutra.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas123
   20:47 01.02.2021

   Podobné myšlienky som zachytil, ale nemalo sa jednať najmä o lietadlá(a319, fokker100)? To by mi prišlo trochu mimo dávať policajné vrtuľníky pod armádu. Veď nech má polícia svoje ...Zobrazit celý příspěvek

   Podobné myšlienky som zachytil, ale nemalo sa jednať najmä o lietadlá(a319, fokker100)? To by mi prišlo trochu mimo dávať policajné vrtuľníky pod armádu. Veď nech má polícia svoje a armáda svoje, viem ze principiálne to môže byť jedno ale vo väčšine krajín to tak funguje, viď. ČR kde majú VIP lietadlá pod palcom Vzdušné sily a polícia má vlastné vrtuľníky.Skrýt celý příspěvek

  • Draculos
   21:13 01.02.2021

   Prechod celej letky MVSR pod OSSR bez náhrady je nezmysel, ale rozumiem tomu ako uzurpovaniu kompetencií min Naďa a MO SR. Zo zákona počas mierového stavu armáda nemá nahrádzať ...Zobrazit celý příspěvek

   Prechod celej letky MVSR pod OSSR bez náhrady je nezmysel, ale rozumiem tomu ako uzurpovaniu kompetencií min Naďa a MO SR. Zo zákona počas mierového stavu armáda nemá nahrádzať políciu. Samozrejme je naivne a iluzorne očakávať súčinnosť vojenských vrtuľníkov a polície. Alebo keď budu kukláči v Bratislave potrebovať vrtuľník, tak budú volať do Prešova, to je nezmysel. Samozrejme policajné Mi171 je treba previesť pod MO SR, ale aj policajti potrebujú LUH pre plnenie svojich úloh. Nejde predsa len o kukláčov...Skrýt celý příspěvek

   • Lukas123
    21:37 01.02.2021

    Podľa mňa je zbytočné dávať Mi171 pod OS SR to skorej vyradiť ho, a dokúpiť viacej vrtuľníkov pre MV teda políciu/hasičov/horskú službu, a osobne by som viac preferoval AW139.

    Podľa mňa je zbytočné dávať Mi171 pod OS SR to skorej vyradiť ho, a dokúpiť viacej vrtuľníkov pre MV teda políciu/hasičov/horskú službu, a osobne by som viac preferoval AW139.

    • Draculos
     22:04 01.02.2021

     Neverím žeby sa odpredajom mi171 získali akékoľvek rozumne peniaze, rozhodne nie toľko, koľko práce ešte dokáže spraviť. Zvlášť keď je to verzia s rampou.

     Neverím žeby sa odpredajom mi171 získali akékoľvek rozumne peniaze, rozhodne nie toľko, koľko práce ešte dokáže spraviť. Zvlášť keď je to verzia s rampou.

  • Jura99
   07:53 02.02.2021

   Víc BH je alespoň pokud jde o tento aktuální nákup motivováno především tím darem 50mil. USD, který bylo nutné utratit. Nebýt daru, s velkou pravděpodobností by se další 2ks BH ...Zobrazit celý příspěvek

   Víc BH je alespoň pokud jde o tento aktuální nákup motivováno především tím darem 50mil. USD, který bylo nutné utratit. Nebýt daru, s velkou pravděpodobností by se další 2ks BH nyní nekupovaly. Trochu paradoxně to odčerpá z rozpočtu dalších 50mil. USD, což sice nejsou velké peníze, ale když se už nějakých 5let přešlapuje s nákupem BOV 8x8, které neskutečně chybí, znamená těch 50mil zhruba 12ks BOV 8x8.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    13:12 02.02.2021

    Odpoveď prečo vrtuľníky a nie niečo iné je v tejto brožúrke: https://www.friendsofeurope.or... Bola to ...Zobrazit celý příspěvek

    Odpoveď prečo vrtuľníky a nie niečo iné je v tejto brožúrke:
    https://www.friendsofeurope.or...
    Bola to jednorazová pomoc, prečo ju nevyužiť, že áno.Skrýt celý příspěvek

    • niko
     16:05 02.02.2021

     Jednorazova asi nebude. Ako som uz pisal inde. Pravdepodobne bude Slovensko aj v dalsom kole ERIP. Ved ruskej techniky na vymenu mame az, az.

     Jednorazova asi nebude. Ako som uz pisal inde. Pravdepodobne bude Slovensko aj v dalsom kole ERIP. Ved ruskej techniky na vymenu mame az, az.

     • mikojan29
      19:30 02.02.2021

      Jednorazovka v tom zmysle, že ponuka na tento typ výzbroje je teraz, nemusí byť neskôr. O tom, že má byť aj pokračovanie som už čítal. Ale to je do inej debaty.

      Jednorazovka v tom zmysle, že ponuka na tento typ výzbroje je teraz, nemusí byť neskôr. O tom, že má byť aj pokračovanie som už čítal. Ale to je do inej debaty.

 • Lukas
  17:28 01.02.2021

  Logiczne jest, że przy wyborze UH-60M rozważany jest "battlehawk" jako maszyna bojowa.... Choć w zasadzie UH-60M dla wojsk specjalny może być dostatecznie "bojowy" (pakiet ...Zobrazit celý příspěvek

  Logiczne jest, że przy wyborze UH-60M rozważany jest "battlehawk" jako maszyna bojowa....

  Choć w zasadzie UH-60M dla wojsk specjalny może być dostatecznie "bojowy" (pakiet opancerzenia + ATGM + kto wie może jakieś innowacje - na przykład zdolność do współpracy UAV ;-) )

  Czy jest to dobry zakup - realizujący najważniejsze potrzeby OSSR - nie wiem.
  Wiem jedno - gdy się powiedziało "A" trzeba powiedzieć "B"
  Kilka lat temu Bratysława zdecydowała się na wymianę floty śmigłowców - więc nie ma co się dziwić...Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   08:37 04.02.2021

   Trošičku pochybuju že by pro speciály kupovali ATGM ale tak možné to samozřejmě je...

   Trošičku pochybuju že by pro speciály kupovali ATGM ale tak možné to samozřejmě je...

 • Arthur
  16:40 01.02.2021

  Mám nato dva pohľady: V tom prvom sa prikláňam k názoru Vladimíra Bednára, že sme americkú ponuku v hodnote 100 miliónov $ (min. 50 miliónov $ na spolufinancovanie zo SR) mohli ...Zobrazit celý příspěvek

  Mám nato dva pohľady:

  V tom prvom sa prikláňam k názoru Vladimíra Bednára, že sme americkú ponuku v hodnote 100 miliónov $ (min. 50 miliónov $ na spolufinancovanie zo SR) mohli prípadne využiť na nákup modernej pozemnej techniky, ktorej máme nedostatok.

  Asi každý pozná v Pozemných silách technicky a morálne zastaralé UAZy nehovoriac, že OT-90 a BVP-1 mali byť nahradené BOV/VTV 4x4, atď., pričom ciele spôsobilostí NATO 2017 pre SR požadujú predovšetkým vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády (vojenská jednotka, ktorá disponuje ťažkou vojenskou technikou, akou sú bojové vozidlá s vysokou balistickou ochranou, tanky), avšak opäť po mega-investíciach ako boli 14ks stíhačiek F-16 a predtým 9ks vrtuľníkov UH-60M sa investovalo opäť do vrtuľníkov Vzdušných síl.

  Takým príkladom využitia tých 100 miliónov $ pre Pozemné sily by mohli byť napr. ľahké taktické vozidlá Oshkosh JLTV, ktoré v poslednej dobe akvizovali Slovinci, Litva, Begičania či Čierna hora a netreba byť matematikom typu Richarda Kollára alebo borcov z Dát bez pátosu koľko vozidiel by sa dalo z dostupných zdrojov akvizovať...


  V tom druhom pohľade ak zrátam obe sumy tak je to cca 257 mil EUR (cca 6,68 miliardy CZK) za 11ks UH-60M Black Hawk (z toho 4ks kompletne vybavené) tak to je cca 39,29% ceny za to čo kupujú susedia "cena uvedené zakázky činí 17 miliard korun"* za 12ks amerických vrtuľníkov (8ks UH-1Y Venom a 4ks AH-1Z Viper).

  * Nákup amerických vrtulníků: Za porušení zákona může hrozit obří pokuta
  zdroj: https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:51 01.02.2021

   je to otázka do pranice, jestli mít +2ks UH-60M (byť v plné palbě) nebo nějakých 200-300ks JLTV.

   je to otázka do pranice, jestli mít +2ks UH-60M (byť v plné palbě) nebo nějakých 200-300ks JLTV.

   • Sgt Murphy
    17:04 01.02.2021

    Otázka podľa mňa neznie, či by sa u pozemných síl nové vozidlá JLTV uživili, otázka je o aktuálnej koncepcii výstavby ozbrojených síl, teda kde a v akej úlohe by tieto vozidlá ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka podľa mňa neznie, či by sa u pozemných síl nové vozidlá JLTV uživili, otázka je o aktuálnej koncepcii výstavby ozbrojených síl, teda kde a v akej úlohe by tieto vozidlá slúžili. Preto možno aj aktuálne ťažko vravieť o nejakých väčších nákupoch pre pozemné sily. Pokiaľ bude existovať nejaký rozumný náčrt transformácie našich pozemných síl na modernú, efektívnu bojovú silu vychádzajúcu z najnovších poznatkov nedávnych bojových konfliktov, až potom sa môžme baviť o komplexnom prezbrojení. Nie len "látanie dier". Dovtedy by sme však mohli začať aspoň osobnou výzbrojou a výstrojov vojaka.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:21 01.02.2021

     jenže OSSR (a i AČR) už zažily řadu "bílých knih", "koncepcí výstavby" atd., že pokud se bude na nějaký náčrt transformace neustále čekat, bylo by dobré si už nyní zamluvit ...Zobrazit celý příspěvek

     jenže OSSR (a i AČR) už zažily řadu "bílých knih", "koncepcí výstavby" atd., že pokud se bude na nějaký náčrt transformace neustále čekat, bylo by dobré si už nyní zamluvit nástupce JLTV, který teprve v budoucnu přijde. Možná to vidím příliš primitivně, ale techniku pro lehkou brigádu a pak i pro těžkou brigádu by zdejší diskutující sestavili cekem rozumně asi tak za odpoledne. Jelikož se poslední dobou nakupuje systémem vláda-vláda, ani by se nemuselo nabalovat příliš byrokracie to realizovat. Docela mi přijde, že takto efektivně nakupovali Maďaři a fakt tam není na první pohled vidět nějaká bota.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      13:07 02.02.2021

      neefektivnost by som tomuto nakupu rozhodne nevycital aj v porovnani s nakupom vrtulnikov pre AČR. Naopak si myslim, ze to je konecne vydareny nakup OSSR

      neefektivnost by som tomuto nakupu rozhodne nevycital aj v porovnani s nakupom vrtulnikov pre AČR. Naopak si myslim, ze to je konecne vydareny nakup OSSR

     • Arthur
      16:30 02.02.2021

      mudry.udrzbar: Na každú zákazku sa treba pozerať nielen z hľadiska efektívnosti a hospodárnosti, ale aj z hľadiska účelnosti a účinnosti vo vzťahu k investíciam do obrany ako takým ...Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar: Na každú zákazku sa treba pozerať nielen z hľadiska efektívnosti a hospodárnosti, ale aj z hľadiska účelnosti a účinnosti vo vzťahu k investíciam do obrany ako takým (viď. ciele spôsobilostí NATO 2017).

      Uvidíme čo na tú zákazku ešte UHP, ale zrejme bude tá zákazka už „fait accompli“ veď vidíme čo robia iné rezorty s analýzami UHP resp. ich odporúčaniami... (ale nechajme sa prekvapiť).

      Ako som uviedol vo svojom príspevku vyššie tzv. druhom pohľade ak zrátame obe sumy tak je to cca 257 mil EUR (cca 6,68 miliardy CZK) za 11ks UH-60M Black Hawk (z toho 4ks kompletne vybavené) tak to je cca 39,29% ceny za to čo kupujú susedia "cena uvedené zakázky činí 17 miliard korun"* za 12ks amerických vrtuľníkov (8ks UH-1Y Venom a 4ks AH-1Z Viper).

      * Nákup amerických vrtulníků: Za porušení zákona může hrozit obří pokuta
      zdroj: https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:17 02.02.2021

      Arthur Ovšem my kupujme všech 12 kusů kompletně vybavených. Zatím co vy budete pořád mít 7 kusů drahých vojenských strojů ve výbavě mírové holubice. Mám pocit že u těch sedmi ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Ovšem my kupujme všech 12 kusů kompletně vybavených. Zatím co vy budete pořád mít 7 kusů drahých vojenských strojů ve výbavě mírové holubice. Mám pocit že u těch sedmi Blackhawků nebude efektivnost ani hospodárnost zrovna vysoká.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:15 03.02.2021

      Arthur. Nechci vám brát iluze, ale to co porovnáváte je s prominutím nesmysl. 1) Přesná konfigurace těch cca 4 Slovenských Uh-60 není známa, takže o nějaké plné vybavenosti nyní ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur.
      Nechci vám brát iluze, ale to co porovnáváte je s prominutím nesmysl.
      1) Přesná konfigurace těch cca 4 Slovenských Uh-60 není známa, takže o nějaké plné vybavenosti nyní nemůže být řeč.
      2) Sčítáte jablka a hrušky.
      Opět se jedná o naprosto odlišné nákupy s odlišnými požadavky a finálním výsledkem. Takže vaše sčítání a porovnávání je nesmyslné.
      V první řadě AČR kupuje kompletní balíček a do té ceny 14,6 miliardy korun, nikoli 17, je zahrnuto vše. To znamená cena za 8 UH-1, které jsou v plnohodnotné výbavě, výzbroji a výstroji pro osádku, která se nebude moc lišit od těch vašich cca 4 UH-60, dále pak za výcvik, servis a následnou munici a střely.
      Plus je to cena za 4 AH-1, kdy se jedná o čistokrevné bitevníky, jeho výkonům se ozbrojená UH-60 nepřibližuje. Opět je zde započítaný celý balíček včetně vybavení, výzbroje, výstroje, výcviku a servisu.
      Plus výcvikové simulátory a další věci.

      V případě OSSR se jednalo v první řadě o nákup 9 UH-60 v čisté konfiguraci bez výzbroje výstroje a dalšího speciálního vybavení, popřípadě jen toho základního vybavení. A to ve své době za cca 6,4 miliardy korun, podle tehdejšího kurzu. V ceně jste měli nejspíš výcvik a servis a nějaké to základní vybavení.

      Nyní OSSR teprve vybírá konfiguraci pro 2 ks nových UH-60 a 2 ks starších UH-60. Konfigurace stále není známa a tak se neví co všechno se za daných cca 100 miliónů dolarů reálně nakoupí. Zdalipak bude v této ceně obsažen nákup potřebné elektroniky, zbraní, munice, výcviku, servisu, vybavení pro piloty atd. atd. Popřípadě pokud se v tuto chvíli půjde pouze cestou nákupu zbraní a elektroniky a zbytek se bude řešit později.
      Osobně si myslím, že OSSR půjde tou první cestou nákupem kompletního balíčku, protože je to výhodnější, každopádně pokud OSSR půjde touto cestou, tak je nepravděpodobné že pořídí plnohodnotné UH-60 tak jak píšete vy. Protože těch cca 100 miliónů bude prostě málo. Velkou část totiž sežere servis, výcvik, munice a podobně.
      Takže konfigurace těch cca 4 UH-60 se bude pohybovat někde kolem (potřebného elektronického vybavení pro stroj a osádku, nákup primárně potřebné hlavňové výzbroji + munice)

      Takže nákup AČR je ve své podstatě daleko více obsáhlejší, a tudíž je daleko více finančně náročnější.
      To znamená, nelze porovnávat. Protože výkonnost systému H-1 pro AČR a jeho operační schopnosti jsou daleko vyšší než schopnosti 4 vyzbrojených UH-60 a 7 UH-60 v základní variantě :-)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:17 03.02.2021

      ps.: Každopádně i tento nákup je pro OSSR dobrá zpráva. Získají 4 plnohodnotné stroje a to se počítá.

      ps.: Každopádně i tento nákup je pro OSSR dobrá zpráva. Získají 4 plnohodnotné stroje a to se počítá.

     • Kichot
      10:54 03.02.2021

      Klimesov to máte marný. Některým lidem prostě nevysvětlíte že Fabia R5 Evo je dražší a schopnější než Octavia RS. Dokonce ani nechápou, že Fabia combi v plné palbě stojí víc než ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov to máte marný. Některým lidem prostě nevysvětlíte že Fabia R5 Evo je dražší a schopnější než Octavia RS. Dokonce ani nechápou, že Fabia combi v plné palbě stojí víc než Octavia combi v základu a proč si to někdo může proboha koupit.... Nemluvě o tom, že stará dobrá Š130 to byl panečku zavoďák a stačilo by pár vylepšení a natrhané všem těm moderním WRC pr..lSkrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     17:32 01.02.2021

     Dám príklad v koncepcii, píšeš že vozidlá OT-90 a BVP-1 by mali byť nahradené obrnenými vozidlami 4x4. Kto toto vymyslel musel byť neskutočný blbec na n-tú. Ako sorry. Tu je veľký ...Zobrazit celý příspěvek

     Dám príklad v koncepcii, píšeš že vozidlá OT-90 a BVP-1 by mali byť nahradené obrnenými vozidlami 4x4. Kto toto vymyslel musel byť neskutočný blbec na n-tú. Ako sorry. Tu je veľký nepomer v tom, koľko vojakov, aký náklad tieto vozidlá uvezú, v akom teréne, s akou výzbrojou. Osobne by som za priamu náhradu predstavoval napr. Patria 6x6, BVS 10, u jednoty typu ISTAR vozidlá ako Jackal so špeciálnym vybavením viz. https://supacat.com/newsevents... a pod.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      18:39 01.02.2021

      Ďakujem za tie mínuská, poprosím argumenty. Netvrdím že vozidlo typu JLTV nepotrebujeme, ale nepotrebujeme ho tam, kde treba iné špecializované verzie na iných podvozkoch, niekde ...Zobrazit celý příspěvek

      Ďakujem za tie mínuská, poprosím argumenty. Netvrdím že vozidlo typu JLTV nepotrebujeme, ale nepotrebujeme ho tam, kde treba iné špecializované verzie na iných podvozkoch, niekde ľahších, niekde ťažších s väčšou nosnosťou, niekde s vyššou úrovňou pancierovania, niekde s vyššou priestupnosťou terénom akú ponúkajú len pásy. Nie tak, ako to bolo v čase, keď nákup chcelo robiť vedenie SNS.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:43 01.02.2021

      Pravda. To by bolo zase len minutie zdrojov tak, len aby sa minuli.

      Pravda. To by bolo zase len minutie zdrojov tak, len aby sa minuli.

     • Jura99
      18:57 01.02.2021

      JLTV je pro lehkou pěchotu a je to víceúčelový podvozek pro různé aplikace, nemá prostor pro roj jako OT90/BVP ale také tím směrem nemíří. Nepoměr v uvezeném počtu vojáků je, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      JLTV je pro lehkou pěchotu a je to víceúčelový podvozek pro různé aplikace, nemá prostor pro roj jako OT90/BVP ale také tím směrem nemíří. Nepoměr v uvezeném počtu vojáků je, ale nikoliv cenový. Cena za "sedadlo" vyjde v JLTV lépe než té Patrii 6x6, samozřejmě není účelem, aby každý pěšák měl svoje auto. Pro Istar by to ale vyhovělo, Jackal je pro SF. (mínus nemáš ode mě :-))Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:07 01.02.2021

      Presne tak ako píšeš Miro, len aby sa niekto nabalil, spravil sa biznis pre kamaráta, a tak ďalej. Živo si viem predstaviť takéto vozidlo napr. v "protilietadlovej" úlohe po ...Zobrazit celý příspěvek

      Presne tak ako píšeš Miro, len aby sa niekto nabalil, spravil sa biznis pre kamaráta, a tak ďalej. Živo si viem predstaviť takéto vozidlo napr. v "protilietadlovej" úlohe po "slovensky" - z poklopu vozidla, vyzbrojeného jedným UK vz. 59, s blembákom obmotaného nejakou burinou na hlave vylezie vojak s raketou Igla v ruke. V čase, keď je by naša armáda mala zavádzať niečo typu napr. RBS 98 ako Švédi, USA sú už len krok od zavádzania laserových a mikrovlnných zbraní a panuje hrozba, že celú našu nekompletnú armádu v konflikte s "rovnocenným" protivníkom komplet zničí pár drónov z neba.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:20 01.02.2021

      Na Slovensku je zlodejstvo akousi národnou tradíciou. Budem rád ak sa nákup VTV 4x4 skončí nakoniec tak, že sa kúpia Aligátory za aspoň priemernú cenu aby tá korupcia aspoň mala ...Zobrazit celý příspěvek

      Na Slovensku je zlodejstvo akousi národnou tradíciou. Budem rád ak sa nákup VTV 4x4 skončí nakoniec tak, že sa kúpia Aligátory za aspoň priemernú cenu aby tá korupcia aspoň mala aký taký zmyselSkrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:34 01.02.2021

      Jura99, do Patrie 6x6 sa zmestí 10 vojakov, do JLTV 4 vojaci. Užitočné zaťaženie Patrie 6x6 je niekoľkonásobne vyššie, než u JLTV. Pancierovanie Patria 6x6 v základe podľa STANAG ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99, do Patrie 6x6 sa zmestí 10 vojakov, do JLTV 4 vojaci. Užitočné zaťaženie Patrie 6x6 je niekoľkonásobne vyššie, než u JLTV. Pancierovanie Patria 6x6 v základe podľa STANAG level 2, s prídavným pancierom level 4. JLTV pancierovanie je síce utajované, z požiadaviek programu vyplýva že v základe by malo poskytovať ochranu voči IED level 3 podvozok, základ korba level 1, prídavný pancier level 3. Priechodnosť terénom podvozku 6x6 bude lepšia. Cena dvojnásobná vozidlám typu JLTV, samotná Patria uvádza že vozidlo je cenovo veľmi prijateľné. Z tohto porovnania mi Patria 6x6 vychádza ako víťaz. Ešte by som pouvažoval nad vozidlom EAGLE V na podvozku 6x6, ktoré by mohlo zastávať nosiča rôznych nadstavieb prípadne ako APC. Ten Jackal pre prieskumákov som dal ako príklad, mimo to aj vaši prieskumáci využívajú vozidlá Land Rover Defender v podobe veľmi blízkej tej, ktorú používajú výsadkári a špeciálne sily ČR.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:48 01.02.2021

      Škoda toho, že sa tu nedá opravovať text, tak ešte raz, Patria 6x6 nesie 2 obsluha + 10 výsadok alebo 2 obsluha + strelec + 8 výsadok. JLTV 1 vodič + 1 strelec + 2 výsadok. Ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Škoda toho, že sa tu nedá opravovať text, tak ešte raz, Patria 6x6 nesie 2 obsluha + 10 výsadok alebo 2 obsluha + strelec + 8 výsadok. JLTV 1 vodič + 1 strelec + 2 výsadok. Ako nosič nadstavieb JLTV vysoké ťažisko, nízka priechodnosť terénom, limitujúce zaťaženie podvozku, rozmery veľkosti nadstavby takže ešte rôzne prívesy ďalej limitujúce jazdné vlastnosti, viz. u vás vozidlo LMV atď. Takže nie, nedá sa všetko hodiť na 4x4 ako si to jednoducho niekto predstavuje.Skrýt celý příspěvek

     • Double
      20:52 01.02.2021

      patria 6x6 je super, urcite by sme sa mali brat radsej tou cestou nez bov 4x4

      patria 6x6 je super, urcite by sme sa mali brat radsej tou cestou nez bov 4x4

     • Sgt Murphy
      21:55 01.02.2021

      Double samozrejme že ľahké obrnené vozidlo 4x4 potrebné je, ale ten koncept nie je samospasiteľný, že ich kúpime niekoľko stoviek (plánovalo sa 404 ks plus 20 ks pre ministerstvo ...Zobrazit celý příspěvek

      Double samozrejme že ľahké obrnené vozidlo 4x4 potrebné je, ale ten koncept nie je samospasiteľný, že ich kúpime niekoľko stoviek (plánovalo sa 404 ks plus 20 ks pre ministerstvo vnútra, pričom ministerstvo vnútra má na vozidlá úplne odlišné požiadavky, tam treba niečo ako T-KAT, Bearcat a špecializované vybavenie pre zásahové jednotky... proste ďalšia hovadina z produkcie minulej vlády) a našúpeme na to všetko a pre všetkých, ako sa to malo udiať podľa predstáv minulého vedenia, pretože obrnené 4x4 má svoje limity. Preto píšem, že tam nie je žiadna koncepcia rozvoja, alebo je tá koncepcia úplne na riť s prepáčením a treba to celé prekopať.Skrýt celý příspěvek

     • Double
      22:38 01.02.2021

      Ale uz za minulej vlady sa hovorilo, ze Slovensko malo zaujem aj o Patriu 6x6 takze mozno sa dockame. Viem si predstavit, ze by nimi boli vybavene roty bojovej podpory, lahka cata ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale uz za minulej vlady sa hovorilo, ze Slovensko malo zaujem aj o Patriu 6x6 takze mozno sa dockame. Viem si predstavit, ze by nimi boli vybavene roty bojovej podpory, lahka cata prieskumnikov a motorizovany prapor.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:49 02.02.2021

      Sgt Murphy: zavádět Patria 6x6 by byla zase ne zrovna typická cesta. Zaveďte normální 8x8 (Piranha, Patria, atp.) a k tomu JLTV pro lehké účely.

      Sgt Murphy: zavádět Patria 6x6 by byla zase ne zrovna typická cesta. Zaveďte normální 8x8 (Piranha, Patria, atp.) a k tomu JLTV pro lehké účely.

     • Sabuk
      08:14 02.02.2021

      Na tomto videu o Patrii 6x6 z roku 2019 je uvedena přibližná cena 500tis. EUR

      https://m.youtube.com/watch?v=...

      Na tomto videu o Patrii 6x6 z roku 2019 je uvedena přibližná cena 500tis. EUR

      https://m.youtube.com/watch?v=...

     • Sgt Murphy
      10:44 02.02.2021

      Jura99 čo je prosím ťa na tom atypické? Nemecko má 6x6 Fuchs, Rakúsko má 6x6 Pandur. Estónsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko majú 6x6 Pasi, ktorým je Patria AMV 6x6 nástupca. Sabuk: ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 čo je prosím ťa na tom atypické? Nemecko má 6x6 Fuchs, Rakúsko má 6x6 Pandur. Estónsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko majú 6x6 Pasi, ktorým je Patria AMV 6x6 nástupca.

      Sabuk: Ako píšem, cca. dvojnásobok JLTV. Samozrejme cena sa u oboch vozidiel odvíja od stupňa výbavy.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:24 03.02.2021

      Sgt Murphy: myslel jsem to tak, že čím méně platforem pro malou armádu, tím lépe. Pokud jednou zavedete 8x8, tak bude pěchotu čím vozit. Pak je otázka, jestli bude 6x6 v ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: myslel jsem to tak, že čím méně platforem pro malou armádu, tím lépe. Pokud jednou zavedete 8x8, tak bude pěchotu čím vozit. Pak je otázka, jestli bude 6x6 v konfiguraci pro přepravu roje k něčemu dobré. V AČR sice 6x6 (titus) objednaný je, ale jako nosič technologie.Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      11:41 03.02.2021

      Murphy: další velký uživatel vozidel 6x6 je Francie s typem VAB 6x6. Ten má už 3. generaci dokonce s rcws 30mm. Ale je nahrazován Griffonem. Tedy obdobným vozidlem s vyšší ochranou ...Zobrazit celý příspěvek

      Murphy: další velký uživatel vozidel 6x6 je Francie s typem VAB 6x6. Ten má už 3. generaci dokonce s rcws 30mm. Ale je nahrazován Griffonem. Tedy obdobným vozidlem s vyšší ochranou proti minám.
      Přijde mi ,že v současné době je ve světě odklon od tohoto typu vozidel. Podpůrná vozidla řechazí na kategorii MRAP.
      Na KBVP/APC se více hodí něco bez čelního skla..Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:47 03.02.2021

      Jura99 aha, takže buď 10 t ľahké 4x4, alebo 30 t ťažké obrnené 8x8. Nič medzi tým neexistuje. No... to dáva logiku. Sabuk.. ty asi nemáš prehľad, ktoré vozidlá mali tie 4x4 ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 aha, takže buď 10 t ľahké 4x4, alebo 30 t ťažké obrnené 8x8. Nič medzi tým neexistuje. No... to dáva logiku.

      Sabuk.. ty asi nemáš prehľad, ktoré vozidlá mali tie 4x4 nahrádzať, keď navrhneš ťažký MRAP. Tiež, Francúzi nemajú VAB 6x6, ale 4x4 v mnohých rôznych verziách. Od ľahkého transportéra, protitankové, sanitné, prieskumné.. atď. Tie budú nahradené až troma druhmi vozidiel (Griffon, Seval, Jaguar).Skrýt celý příspěvek

     • Sabuk
      17:54 03.02.2021

      A)Obecně všechny vozidla jsou těžší. B) obě vozidla uvezou 8 členné družstvo C) šlo mi o to že pro převoz pěchoty, minometu, atd..nevybrali 3.generaci VAB ale MRAP. Nehodnotim co ...Zobrazit celý příspěvek

      A)Obecně všechny vozidla jsou těžší.
      B) obě vozidla uvezou 8 členné družstvo
      C) šlo mi o to že pro převoz pěchoty, minometu, atd..nevybrali 3.generaci VAB ale MRAP. Nehodnotim co je lepší pro Francii/SK. Jen konstatujiSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   17:29 01.02.2021

   Celý ten problém tkvie v tom, že za tie peniaze od USA môžeš nakúpiť len zbrane od USA. Nepredpokladám, že 4x4 budeme kupovať od USA keď len doma máme dvoch výrobcov takých 4x4 BOV ...Zobrazit celý příspěvek

   Celý ten problém tkvie v tom, že za tie peniaze od USA môžeš nakúpiť len zbrane od USA. Nepredpokladám, že 4x4 budeme kupovať od USA keď len doma máme dvoch výrobcov takých 4x4 BOV (Aligator a Gerlach). Kupovať pár desiatok JLTV je nekoncepčné riešenie keď sa plánuje kúpiť 400 vozidiel. Iste, môžeme polemizovať o kvalite domácej produkcie ale toto asi nie je cestaSkrýt celý příspěvek

 • Draculos
  16:34 01.02.2021

  V mierovom stave ma na starosti stráženie hraníc PZ SR - policajti. Ľahké vrtulniky treba kupovať primárne pre zložky policie/hasičov a vojenské stroje pre potreby OSSR. Zatiaľ je ...Zobrazit celý příspěvek

  V mierovom stave ma na starosti stráženie hraníc PZ SR - policajti. Ľahké vrtulniky treba kupovať primárne pre zložky policie/hasičov a vojenské stroje pre potreby OSSR. Zatiaľ je mix Uh60+mi17 celkom prijateľný (aj v intenciách opravarenskych kapacít), ale do budúcna bude určite požiadavka aj na stroj, ktorý nahradí kapacity mi17, resp ich pozdvihne na vyššiu úroveň. Pri zachovaní orientácie letectva na techniku USA je jediný jasný adept Chinook v počte 4-6ks. Ako tu už bolo spomenuté, bojové úlohy pre potreby OSSR bez problémov zabezpečia vyzbrojené uh60.Skrýt celý příspěvek

  • Latysimus
   19:28 01.02.2021

   Letka ministerstva vnutra by mala prejst pod min. obrany.

   Letka ministerstva vnutra by mala prejst pod min. obrany.

   • Jura99
    07:56 02.02.2021

    To by byl docela nesmysl, tedy letka dopravních letadel, pokud je pod vnitrem, klidně pod obranu jít může, ale pokud se zde bavíme o vrtulnících, tak ty policejní musí zůstat pod ...Zobrazit celý příspěvek

    To by byl docela nesmysl, tedy letka dopravních letadel, pokud je pod vnitrem, klidně pod obranu jít může, ale pokud se zde bavíme o vrtulnících, tak ty policejní musí zůstat pod vnitrem.Skrýt celý příspěvek

 • ativok
  16:10 01.02.2021

  -Slovakia arm oneself -they may want to acquire territories from Hungary or the Czech Republic just kidding :D I just wanted to show the double standard ,if Hungarians buy ...Zobrazit celý příspěvek

  -Slovakia arm oneself
  -they may want to acquire territories from Hungary or the Czech Republic
  just kidding :D
  I just wanted to show the double standard ,if Hungarians buy something or other countries buy something.
  -Congratulations on getting them and they even save money.Skrýt celý příspěvek

  • Draculos
   16:39 01.02.2021

   In Slovakia is no present politics of revinionism, reunion of entire hungarian nation and other relicts of 19.century. Only other areas, where slovaks live in sugnificant numbers ...Zobrazit celý příspěvek

   In Slovakia is no present politics of revinionism, reunion of entire hungarian nation and other relicts of 19.century. Only other areas, where slovaks live in sugnificant numbers are Serbia and czech republic, however, relations between those countries are good, with no problems and negatívne sentiments.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:00 02.02.2021

    You don't remeber one Slovak politician, who spoke about geting in slovak tanks and attack Budapest ?

    You don't remeber one Slovak politician, who spoke about geting in slovak tanks and attack Budapest ?

    • Kfir
     08:34 02.02.2021

     You're talking about a fool and an alcoholic. His party has always had only marginal public support. He has never held an executive position as a minister or prime minister. When ...Zobrazit celý příspěvek

     You're talking about a fool and an alcoholic. His party has always had only marginal public support. He has never held an executive position as a minister or prime minister. When his party was part of the government and nominated the minister of defense, they never promoted a strong army. This is a significant difference from the situation on the Hungarian political scene, where people like Slota are still not the past, but are shaping the future. At the moment, there is no party or politician in Slovakia that would reserve itself against Hungary or against Hungarians living in Slovakia. At the time of his greatest popularity, he had the support of 5-8% and most Slovaks were laughing at his performances.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   16:53 01.02.2021

   Be honest to yourself. Only prime minister Orbán openly talks about the Treaty of Trianon as a betrayl of western countries or some kind of injustice. Only Hungarians view this ...Zobrazit celý příspěvek

   Be honest to yourself. Only prime minister Orbán openly talks about the Treaty of Trianon as a betrayl of western countries or some kind of injustice. Only Hungarians view this treaty as some kind of tramuma to them. According to a study as many as two thirds of Hungarians agreed that some parts of neighbouring countries should belong to Hungary. So yes, to be honest, as a Slovak citizen I can consider these words as an open threat to my country. Maybe every bigger opurchase of new army hardware by your government can be taken into account as a tool to fulfill these dangerous words of your prime minister. There is no "double standard". Just pay attention and be aware of what your politicians say.Skrýt celý příspěvek

  • Kfir
   14:03 02.02.2021

   Ativok We have experiences with you Hungarians that force us to be careful. A thousand years of which, in particular, the last century of our coexistence have been painful and full ...Zobrazit celý příspěvek

   Ativok
   We have experiences with you Hungarians that force us to be careful. A thousand years of which, in particular, the last century of our coexistence have been painful and full of oppression. You Hungarians learn at school that the life of Slovaks in Hungary was like a walk in paradise, but believe me it was not like that. :)Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    19:11 02.02.2021

    Please don't panic. Hungary is just puchasing basic weapon quantity, according to their NATO heavy brigade obligation.

    Please don't panic. Hungary is just puchasing basic weapon quantity, according to their NATO heavy brigade obligation.

 • Sgt Murphy
  15:28 01.02.2021

  Ministrovi obrany palec hore, táto správa ma potešila. K cene letovej hodiny vrtuľníku... od čoho sa cena presne odvíja by bolo fakt zaujímavé vedieť. Že UH-6OM v základe bez ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministrovi obrany palec hore, táto správa ma potešila.

  K cene letovej hodiny vrtuľníku... od čoho sa cena presne odvíja by bolo fakt zaujímavé vedieť. Že UH-6OM v základe bez integrovaných optoelektronických, zbraňových, ochranných, komunikačných systémov bude mať náklady na prevádzku nižšie je pochopiteľné, ale tie rozdiely medzi špecializovanými verziami u US Army, Navy a Air Force mi fakt do hlavy nejdú.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   18:38 01.02.2021

   Co se týče US Navy, tak tam jistě bude hrát roli prostředí. Mořské prostředí je přece jen více agresivní, navíc ono tahat náhradní díly na různé lodě taky nebude levná záležitost ...Zobrazit celý příspěvek

   Co se týče US Navy, tak tam jistě bude hrát roli prostředí. Mořské prostředí je přece jen více agresivní, navíc ono tahat náhradní díly na různé lodě taky nebude levná záležitost :-)
   Další věcí může být co všechno do toho provozu jednotlivé složky započítávají atd.
   Mně přijde zajímavý ten skoro dvojnásobný rozdíl mezi AH-1 a UH-1 když si vemu, že to jsou skoro identické stroje, jen s jistým rozdílem.Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    19:58 01.02.2021

    USN v podstate v roli aj pre transport operátorov a leteckú podporu špeciálnych operácií (Navy SEAL) s MH-60S - 5852 $, armádna letka pre podporu špeciálnych operácií s MH-60M - ...Zobrazit celý příspěvek

    USN v podstate v roli aj pre transport operátorov a leteckú podporu špeciálnych operácií (Navy SEAL) s MH-60S - 5852 $, armádna letka pre podporu špeciálnych operácií s MH-60M - 5688 $, ktorá lieta viac menej v prostredí vnútrozemia... takže agresívne prostredie morského prostredia asi až takú veľkú rolu nehrá.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:07 01.02.2021

  Predstavy pána ministra o budúcnosti vrtuľníkov v OS SR

  https://slovaksecurity.org/wp-...

  Predstavy pána ministra o budúcnosti vrtuľníkov v OS SR

  https://slovaksecurity.org/wp-...

 • TC82
  15:05 01.02.2021

  Zajímavé že Venom je výrazně dražší nez Viper. Nemá k tomu někdo něco bližšího? Jinak gratulace našim sousedům. Osobně, bych i u nás z dlouhodobé perpektivy raději viděl UH-60, ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé že Venom je výrazně dražší nez Viper. Nemá k tomu někdo něco bližšího?

  Jinak gratulace našim sousedům. Osobně, bych i u nás z dlouhodobé perpektivy raději viděl UH-60, než H-1.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   15:19 01.02.2021

   UH 60 je jiná kategorie. A na UH60/AH 64 nejsou peníze. H1 je pro nás naprosto perfektní

   UH 60 je jiná kategorie. A na UH60/AH 64 nejsou peníze. H1 je pro nás naprosto perfektní

   • Razem
    15:34 01.02.2021

    Zkuste si srovnat TTD obou typů příteli.

    Zkuste si srovnat TTD obou typů příteli.

   • flanker.jirka
    20:35 01.02.2021

    Torong
    Nejsou pro nás perfektní, je to znouzetnost. Výhled na 20 let provozu je super u strojů, které se budou ještě vyrábět jak dlouho???

    Torong
    Nejsou pro nás perfektní, je to znouzetnost. Výhled na 20 let provozu je super u strojů, které se budou ještě vyrábět jak dlouho???

    • Scotty
     21:06 01.02.2021

     Výrobce údajně garantuje servisní podporu až do roku 2057.

     Výrobce údajně garantuje servisní podporu až do roku 2057.

    • Torong
     11:11 02.02.2021

     Chápu, že se ti ten vrtulník nelíbí, ale tenhle tvůj kolovrátek je už směšný. Jak přesně souvisí doba výroby strojů s jejich servisní podporou? Jak dlouho se vyráběl Gripen poté co ...Zobrazit celý příspěvek

     Chápu, že se ti ten vrtulník nelíbí, ale tenhle tvůj kolovrátek je už směšný. Jak přesně souvisí doba výroby strojů s jejich servisní podporou? Jak dlouho se vyráběl Gripen poté co jsme dostali svoje stroje?Skrýt celý příspěvek

     • Ilawar
      22:03 03.02.2021

      Bylo to tu již mnohokrát napsáno, přesto to zopakuji: Za ty peníze co byl agent Bureš ochotný dát na vrtulníky, je H1 nejlepší možná volba, která zachovává v AČR schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Bylo to tu již mnohokrát napsáno, přesto to zopakuji:
      Za ty peníze co byl agent Bureš ochotný dát na vrtulníky, je H1 nejlepší možná volba, která zachovává v AČR schopnosti používat útočné vrtulníky.

      Jako nenapravitelný optimista doufám, že se dožiju i dalšího nákupu: 4x UH-1Y + 8x AH-1Z :-)

      A pokud by H1 byl tak hrozně neperspektivní, jak tu někteří pořád píší, neinvestovalo by americké MO do jeho dalšího rozvoje:
      https://defence-blog.com/news/... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:25 04.02.2021

      Ilawar Tady tě musím opravit než sem vlítne nějaký fanoušek H-1. V tomhle případě se nejedná o investici do rozvoje, ale Bell (americké MO) začíná nakupovat subsystémy pro naše a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ilawar
      Tady tě musím opravit než sem vlítne nějaký fanoušek H-1.
      V tomhle případě se nejedná o investici do rozvoje, ale Bell (americké MO) začíná nakupovat subsystémy pro naše a bahrajnské stroje.
      Zajímavé na tom článku je to že údajně k nám má jít pět zaměřovacích přístrojů. Takže se počítá s jedním rezervním.Skrýt celý příspěvek

     • kazd
      09:18 04.02.2021

      bez urážky, kdybyste chtěl vidět jak vypadají investice do vývoje tak se koukněte na airbus - v Donauworth už se prohání H145 M se spikama - V USA je těsně v certifikaci Lakota v B ...Zobrazit celý příspěvek

      bez urážky, kdybyste chtěl vidět jak vypadají investice do vývoje tak se koukněte na airbus
      - v Donauworth už se prohání H145 M se spikama
      - V USA je těsně v certifikaci Lakota v B verzi
      - V USA, Kanadě i EU schválený nový 5 listý rotor včetně varianty upgradu již dodaných H145M se 4 listým

      BTW: v Maďarsku do března dodatečně vytuní 5x H145 na H force - vše včetně 70 mm laserem naváděných raket. Předpokládám, že spiky namotuji následně a v případě potřeby přehodí vše na H225. Takže aktuálně má Maďarsko až do okamžiku než plně zavedem H1 bitevní schopnost vrtulníků o několik řádů nad ČR, o zkušenostech personálu, které jsou taktéž jinde nemluvě.Skrýt celý příspěvek

     • Ilawar
      19:30 04.02.2021

      @Scotty
      Díky za upozornění. Příště si to musím přečíst pořádně.

      @Scotty
      Díky za upozornění. Příště si to musím přečíst pořádně.

  • Jura99
   15:26 01.02.2021

   Dlouhodobá perspektiva moc dlouhodobá být nemusí, vždyť USA vybírají k 2022 nástupce UH-60M s dodávkami 2030. Samozřejmě je potřeba připočíst možné zdržení a také než se nová ...Zobrazit celý příspěvek

   Dlouhodobá perspektiva moc dlouhodobá být nemusí, vždyť USA vybírají k 2022 nástupce UH-60M s dodávkami 2030. Samozřejmě je potřeba připočíst možné zdržení a také než se nová hračka uvolní spojencům a také astronomickou cenu toho nového stroje, takže je to otázka 20let.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    16:10 01.02.2021

    UH-60 sa ešte bude vyrábať minimálne 10 rokov ... a servisovať minimálne 30 rokov ....

    Vzhľadom na jeho rozšírenie v americkej armáde je to na "nekonečno" .....

    UH-60 sa ešte bude vyrábať minimálne 10 rokov ... a servisovať minimálne 30 rokov ....

    Vzhľadom na jeho rozšírenie v americkej armáde je to na "nekonečno" .....

    • SYN_
     09:13 04.02.2021

     No, rozhodně to vypadá "aspoň tak o 10 let dýl než H1" ale nic není navždycky samo...

     No, rozhodně to vypadá "aspoň tak o 10 let dýl než H1" ale nic není navždycky samo...

     • Torong
      15:43 04.02.2021

      Z čeho soudíš těch deset let?

      Z čeho soudíš těch deset let?

  • Scotty
   15:36 01.02.2021

   TC82
   Je dost dobře možné že víceúčelový UH-1Y toho prostě nalétá víc než čistě bitevní vrtulník.

   TC82
   Je dost dobře možné že víceúčelový UH-1Y toho prostě nalétá víc než čistě bitevní vrtulník.

   • TC82
    16:07 01.02.2021

    Vyšší nálet stroje se na hodinových nákladech projeví spíše pozitivně, než negativně. Leda že by v tom byla i munice a posádky venomů byli častěji na střelbách.

    Vyšší nálet stroje se na hodinových nákladech projeví spíše pozitivně, než negativně. Leda že by v tom byla i munice a posádky venomů byli častěji na střelbách.

    • Scotty
     16:13 01.02.2021

     Víc nelétaných hodin = častější údržba, větší spotřeba náhradních dílů, větší pravděpodobnost potřeby rozsáhlejších oprav.
     Venom má také o dva členy posádky navíc.

     Víc nelétaných hodin = častější údržba, větší spotřeba náhradních dílů, větší pravděpodobnost potřeby rozsáhlejších oprav.
     Venom má také o dva členy posádky navíc.

     • Flader
      16:18 01.02.2021

      "častější údržba, větší spotřeba náhradních dílů, větší pravděpodobnost potřeby rozsáhlejších oprav" sa ale zase rozdelí do väčšieho počtu hodín.

      "častější údržba, větší spotřeba náhradních dílů, větší pravděpodobnost potřeby rozsáhlejších oprav" sa ale zase rozdelí do väčšieho počtu hodín.

     • flanker.jirka
      18:16 01.02.2021

      Scotty
      Snad ty mašiny nekupujeme proto, abychom se na ně nedívali v hangárech?

      Scotty
      Snad ty mašiny nekupujeme proto, abychom se na ně nedívali v hangárech?

     • Scotty
      18:24 01.02.2021

      Říkám snad něco takového? Otázka zněla proč má větší náklady Venom než Viper. Já se domnívám že transportní vrtulník nalétá víc než bitevní. Toť vše.

      Říkám snad něco takového? Otázka zněla proč má větší náklady Venom než Viper. Já se domnívám že transportní vrtulník nalétá víc než bitevní. Toť vše.

     • flanker.jirka
      20:38 01.02.2021

      Scotty
      Pak to chápu, je to logické, UH 1 toho zastane hodně, prakticky vše mimo PTŘS. Tak že se nejspíše už dostali do vyšších úrovní údržby.

      Scotty
      Pak to chápu, je to logické, UH 1 toho zastane hodně, prakticky vše mimo PTŘS. Tak že se nejspíše už dostali do vyšších úrovní údržby.

     • TC82
      22:20 01.02.2021

      Jak jsem již psal velká utilizace stroje se na ceně za letovou hodinu negativně nepromítne. To že tedy Venom létá více není validní vysvětlení. Posádka Venomu je 262$ za FH vs ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak jsem již psal velká utilizace stroje se na ceně za letovou hodinu negativně nepromítne. To že tedy Venom létá více není validní vysvětlení.
      Posádka Venomu je 262$ za FH vs 174$ na Viperu, což je vcelku zanedbatelné.

      Je možné že nerozpočítávají GO do celé životnosti stroje a po těch 12 letech by první mohly něčím takovým procházet.Skrýt celý příspěvek

  • petres
   18:06 01.02.2021

   Protože mne v době jednání o pořízení H-1 zajímalo srovnání ceny letové hodiny proti UH-60M, kdy nebyl tak výrazný rozdíl jako je v FY2021, dost mne ta výše v FY2021 nepříjemně ...Zobrazit celý příspěvek

   Protože mne v době jednání o pořízení H-1 zajímalo srovnání ceny letové hodiny proti UH-60M, kdy nebyl tak výrazný rozdíl jako je v FY2021, dost mne ta výše v FY2021 nepříjemně překvapila. Nedalo mi to a sestavil jsem si tenhle přehled za poslední tři FY:

   Cena v US pro FMS 2019 2020 2021
   AH-1Z 4 292 4 979 4 744
   UH-1Y 5 803 6 342 8 556
   Máte někdo tušení proč u UH-1Y došlo k tak prudkému nárůstu ceny, a u AH-1Z, který má 85% shodných dílů (ale poloviční osádku 2 vs 4) ne?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:18 01.02.2021

    možná mají jiný servisní cyklus a dosáhly náletu na hlubší údržbu, u USMC bych předpokládal, že UH 1 toho nalétá mnohem více než AH 1Z.

    možná mají jiný servisní cyklus a dosáhly náletu na hlubší údržbu, u USMC bych předpokládal, že UH 1 toho nalétá mnohem více než AH 1Z.

 • Jura99
  15:03 01.02.2021

  Nevím jestli se těch 50mil USD muselo utratit jen za letectvo, ale přikoupení a dovyzbrojení je logický krok.

  Nevím jestli se těch 50mil USD muselo utratit jen za letectvo, ale přikoupení a dovyzbrojení je logický krok.

  • Miroslav
   15:11 01.02.2021

   Nie, mohli si vybrať. Ale vzhľadom na to, že rozvoj vrtuľníkového letectva výrazne zaostáva za pôvodnými plánmi, je to asi logický krok. Pôvodne sa totiž plánovalo, že sa kúpi až ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie, mohli si vybrať. Ale vzhľadom na to, že rozvoj vrtuľníkového letectva výrazne zaostáva za pôvodnými plánmi, je to asi logický krok. Pôvodne sa totiž plánovalo, že sa kúpi až 18 viacúčelových vrtuľníkov strednej kategórie (kúpila sa polovica) a 6-8 útočných vrtuľníkov.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:22 01.02.2021

    Jenže letectvo má alespoň část moderní techniky, pozemní síly nemají skoro nic. Jestli šlo těch 50 použít třeba na JLTV ? To by jich bylo 200ks (tedy v reálu méně kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže letectvo má alespoň část moderní techniky, pozemní síly nemají skoro nic. Jestli šlo těch 50 použít třeba na JLTV ? To by jich bylo 200ks (tedy v reálu méně kvůli příslušenství, ale OSSR by musely dát dalších 50 takže by jich bylo víc). Nicméně toto byla cesta nejmenšího odporu, přikoupit dva stroje UH-60 a zle se neudělalo.Skrýt celý příspěvek

    • Kfir
     15:55 01.02.2021

     Jura, vy asi naozaj dostávate mínusy automaticky. :) Dobrý koment a hneď je tam prvý mínus. Ako v škôlke...

     Jura, vy asi naozaj dostávate mínusy automaticky. :) Dobrý koment a hneď je tam prvý mínus. Ako v škôlke...

     • Miroslav
      16:00 01.02.2021

      Ja som to nebol :D

      Ja som to nebol :D

     • Kfir
      16:07 01.02.2021

      Miroslav :D

      Ja na Jurovi mínuskami nezvyknem šetriť, ale len ak si ich zaslúži. Veľa ľudí ich mu však dáva len preto, že Jura...

      Miroslav :D

      Ja na Jurovi mínuskami nezvyknem šetriť, ale len ak si ich zaslúži. Veľa ľudí ich mu však dáva len preto, že Jura...

     • Jura99
      16:52 01.02.2021

      Kfir: ať si děti hrajou.

      Kfir: ať si děti hrajou.

    • mudry.udrzbar
     13:26 02.02.2021

     pozemna techniku je treba riesit komplexne, tato 50 mil podpora bola idealna na doplnenie a dovyzbrojenie UH 60.

     pozemna techniku je treba riesit komplexne, tato 50 mil podpora bola idealna na doplnenie a dovyzbrojenie UH 60.

 • Rosik
  14:47 01.02.2021

  Spousta státu, už dostalo hezké dárky od USA, tak by i ten náš ministr mohl nějaký vyjednat. V době kdy tady byl Pompeo. Tak byl článek, že americké námořnictvo snižuje stavy a ...Zobrazit celý příspěvek

  Spousta státu, už dostalo hezké dárky od USA, tak by i ten náš ministr mohl nějaký vyjednat. V době kdy tady byl Pompeo. Tak byl článek, že americké námořnictvo snižuje stavy a bude vyřazovat jak Uh-1Y tak i Uh-1Z, které jsou provozuschopné. Třeba něco jako k jednomu novému jeden oletany zdarma. I kdyby na náhradní díly. No,ale asi takhle se u nás na ministerstvu nepřemýšlí.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:42 01.02.2021

   Koho zapojí do tohoto programu je čistě věcí Američanů. Je ovšem dost dobře možné že nějakou podobnou nabídku dostaneme. Ovšem šance by pochopitelně výrazně vzrostla pokud by jsme ...Zobrazit celý příspěvek

   Koho zapojí do tohoto programu je čistě věcí Američanů. Je ovšem dost dobře možné že nějakou podobnou nabídku dostaneme. Ovšem šance by pochopitelně výrazně vzrostla pokud by jsme po vzoru Slováků nakoupili americké stíhačky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2