Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs. UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Armáda ČR: UH-60M Black Hawk vs.  UH-1Y Venom / AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / USMC (Zvětšit)

Armáda ČR porovnává dvě americké nabídky na nové vojenské vrtulníky. V úvahu připadá UH-60M Black Hawk (včetně ozbrojené verze) nebo kombinace víceúčelového vrtulníku UH-1Y Venom a bitevního AH-1Z Viper. Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), již schválila potenciální prodej všech třech typů.

UH-1Y Venom / AH-1Z Viper

Podle Ministerstva obrany České republiky (MO ČR), což potvrdil i český premiér Andrej Babiš, čeští vojáci získají americké vrtulníky. Jak bylo uvedeno výše, proti sobě stojí UH-60M Black Hawk a tandem UH-1Y Venom / AH-1Z Viper.

DSCA schválila prodej Venomů již v listopadu 2017. Za 12 Venomů, samozřejmě včetně provozního / podpůrného zázemí, Američané požadují 575 milionů dolarů, tj. 13,2 miliardy Kč podle současného kurzu. Součástí ceny jsou palné zbraně. Chybí však raketová výzbroj.

Nyní Američané rozšířili nabídku o čtyři bitevní vrtulníky Viper za 205 milionů dolarů, tedy 4,7 miliardy Kč. MO ČR tedy na nákup 12 víceúčelových Venomů a čtyř bitevních Viperů vyčlení maximálně 17,9 miliardy Kč, i když výsledná cena bude nepochybně nižší.

Samozřejmě z počátku lze zvolit nákup jen Venomů a Vipery dokoupit později. V každém případě, při zvolení této kombinace je nákup bitevních Viperů nutností, protože Venomy nejsou certifikovány pro používání protitankových řízených střel (PTŘS) vzduch-země, jak požaduje Armáda ČR. Případnou složitou a časově náročnou certifikaci by muselo zaplatit MO ČR.


UH-1Y Venom

Zájem o Vipery je překvapivý, protože ač česká armáda nákup bitevních vrtulníků nevyloučila, k rozhodnutí o nákupu mělo dojít až po roce 2024. V každém případě nabízený počet čtyř Viperů je pouze začátkem případného přezbrojení. V současné době 221. vrtulníková letka v Náměšti nad Oslavou papírově provozuje 16 bitevních vrtulníků Mi-24 Hindy a u deseti z nich počítá s generální opravou, která umožní provozovat Hindy do let 2025 až 2027.

Zdá se tedy, že Armáda ČR si pohrává s myšlenkou počátečního nákupu Viperů, který umožní posádkám a pozemnímu personálu začít s přeškolováním na nový typ vrtulníku. Později ale bude nutné dokoupit další Vipery jako náhradu za dosluhující Hindy. Nákup dalších Viperů, včetně dostatečného počtu řízených střel Hellfire (viz níže), si v dalších letech vyžádá další miliardy korun.

Nejnovější nabídka kromě čtveřice Viperů s celkově osmi motory T700-GE-701D, zahrnuje mimo jiné osm navigačních souprav Embedded GPS/INS od společnosti Honeywell nebo 14 střel AGM-114 Hellfire. Součástí ceny je i komunikační, navigační a elektronická výzbroj, rotační 20mm kanóny M197, podpůrná zařízení, kontejnery s náhradními díly pro vrtulníky a motory, nářadí, testovací přístroje, výcvikové pomůcky a technická / logistická podpora.

Velkou výhodou výše uvedené kombinace je zjednodušená logistika. Viper a Venom mají totiž 85 % stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí. Díky velmi podobné avionice mohou posádky UH-1Y i AH-1Z využívat i stejný letový simulátor.


AH-1Z Viper

UH-60M Black Hawk

Proti této nabídce stojí víceúčelový vrtulník UH-60M Black Hawk, který je certifikován k používání PTŘS ‒ Armáda ČR při zvolení Black Hawků tak nutně nemusí kupovat čistokrevné bitevní vrtulníky.

DSCA nabízí 12 vrtulníků Black Hawk, 28 motorů T700-GE-701D (čtyři náhradní) a 29 navigačních souprav Embedded GPS/INS (čtyři náhradní). Mezi klíčové položky patří také 15 protiraketových výstražných přijímačů AN/AAR-57(V)3, stejný počet přijímačů laserového AN/APR-39C(V)l/4 a radiolokačního ozáření AN/APR-39C(V)l/4. Pro boj s protiletadlovými raketami lze nasadit prostředky elektronického boje, 400 flér M206 a 300 koutových odražečů M839.

Pro posádky je k dispozici 60 brýlí pro noční vidění AN/AVS-6 a 12 náhlavních průhledových displejů AN/AVS-7. Samozřejmostí jsou robustní komunikační (každý vrtulník má několik rádií) a navigační systémy (včetně náhradních přístrojů). 

Bohatá je nabídka výzbroje, konkrétně jde o 24 kulometů M240H (7,62 mm), 24 rotačních kulometů M134D (7,62 mm), 12 rotačních kulometů GAU-19B (12,7 mm), včetně montážních prvků, energetických napájecích systémů (pro rotační zbraně) a náhradních hlavní. Kulometná výzbroj je početně předimenzovaná, takže jde spíše o výčet možností, co si může MO ČR zamluvit.

Ke kulometné výzbroji DSCA nabízí tisíce kusů cvičné munice, 600 000 kusů munice ráže 7,62 mm a 30 000 kusů munice ráže 12,7 mm, včetně protipancéřové.

Co se týče raketové výzbroje, součástí nabídky nejsou PTŘS Hellfire, ale „jen“ 114 laserem naváděných střel APKWS ráže 70 mm a 12 odpalovacích kontejnerů M261 Rocket Launchers (každý pro 19 raket ráže 70 mm). Ke střelám patří několik stovek bojových hlavic a raketových motorů. K průzkumu a k navedení palných a raketových zbraní poslouží 13 senzorových pouzder MX-10D EO/IR (jedno náhradní).

Samozřejmě cena zahrnuje komplexní provozní, servisní a výcvikové příslušenství. Prodejní cena za výše uvedený kompletní seznam dosahuje 800 milionů dolarů, ale po určení toho, které systémy (a jaký počet) Armáda ČR potřebuje, výsledná prodejní částka výrazně poklesne.


Aeromobilní výcvik za pomocí vrtulníků UH-60M Black Hawk

Začátek dlouhé cesty

Armáda ČR tedy zvažuje dvě cesty:

  1. Nakoupit 12 víceúčelových Black Hawků a pravděpodobně rezignovat na bitevní vrtulníky. Armáda ČR požaduje také nákup PTŘS, takže v budoucnu budou nutné další investice do posílení výzbroje.
  2. Nakoupit až 12 menších Venomů a první čtyři bitevní Vipery. V budoucnu musí nepochybně dojít k nákupu dalších Viperů a výzbroje, což si vyžádá další miliardové náklady.

Nesmíme přitom zapomenout, že původním smyslem nákupu 12 víceúčelových vrtulníků bylo za přijatelnou cenu zachovat (po vyřazení Mi-24) schopnost českých vrtulníků provádět údery na pozemní cíle.

V budoucnu však odejdou z aktivní služby vrtulníky Mi-17/171š a W-3A Sokol. Tyto stroje je nutné nahradit novým typem. Výše uvedený nákup je proto teprve začátkem přezbrojení celého českého vrtulníkového letectva.

Zdroj: DSCA, DSCA

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nákup UH-60 Black Hawk pre Vzdušné sily OS SR

19. februára 2015 bola na stánkách americkej Agentúry pre obrannú a bezpečnostnú spoluprácu (Defence ...

ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR

Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...

Ozbrojený vrtulník Black Hawk. Volba pro Armádu ČR?

Na vojenském cvičení Anakonda 2016 si v Polsku odbyla světovou premiéru ozbrojená verze vrtulníku ...

Armáda ČR míří k nákupu vrtulníků UH-1Y Venom

Podle deníku Právo a zdrojů Armádních novin komise odborníků Armády ČR a Ministerstva obrany ČR (MO ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • lemkin
    10:46 01.07.2019

    Chceme víceúčelové vrtulníky a dostaneme nabídku na 4ks bitevních, protože ty víceúčelové vlastně víceúčolové zase tak moc nejsou :D No přátelé, stává se nám z toho kočkopes, ...Zobrazit celý příspěvek

    Chceme víceúčelové vrtulníky a dostaneme nabídku na 4ks bitevních, protože ty víceúčelové vlastně víceúčolové zase tak moc nejsou :D


    No přátelé, stává se nám z toho kočkopes, dle mého zralý na zrušení tendru.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
      11:26 01.07.2019

      Asi ta byvala ministerka mala pravdu. Armada chce vrtulnik, ktory neexistuje. :D

      Asi ta byvala ministerka mala pravdu. Armada chce vrtulnik, ktory neexistuje. :D

      • Rase
        11:56 01.07.2019

        Tak Sikorsky se svým UH-60 zadání splňuje a je i levnější.
        je ale fakt, že by bylo tragikomické, kdyby MO vybralo jako "univerzální vrtulník" nabídku od Bellu :-D

        Tak Sikorsky se svým UH-60 zadání splňuje a je i levnější.
        je ale fakt, že by bylo tragikomické, kdyby MO vybralo jako "univerzální vrtulník" nabídku od Bellu :-D

        • liberal shark
          18:22 15.07.2019

          UH-60 není LUH :-)

          UH-60 není LUH :-)

      • CerVus
        12:22 01.07.2019

        Ono to zas zavání typickou fraškou jako všechny poslední nákupy v AČR. ¨ - Nejdříve požadují univerzální lehčí vrtulník schopný odpalovat protitankové střely jako doplněk k Mi-8 s ...Zobrazit celý příspěvek

        Ono to zas zavání typickou fraškou jako všechny poslední nákupy v AČR. ¨
        - Nejdříve požadují univerzální lehčí vrtulník schopný odpalovat protitankové střely jako doplněk k Mi-8 s cenou do 8 miliard.
        - Evropští výrobci pošlou nabídky, které odpovídají podmínkám.
        - Amíci pošlou nabídku na mnohem těžší Uh-1, která je o 4 miliardy dražší, nedokáže odpalovat PT střely a ve schválené nabídce jsou pouze palubní zbraně pro ochranu vrtulníku. A i tak se rázem stávají favority.
        - Airbusu se to nelíbí, tak by chtěl upravit nabídku a nabídnout těžší stroj - ignorováno.
        - Nabídka Leonardo splňuje vše, stroj je mnohem levnější jak na pořízení, tak na servis a i tak to pro ně vypadá bledě.
        - Amíci cítí, že by se prodej nikým nechtěných uh-1 mohl zadrhnout, tak hned za zvýšenou cenu přihodí ah-1 nebo UH-60 se stejně osekanou výzbrojí a výbavou jako předtím uh-1, které stejně neumí odpalovat PT střely, nedá se s nimi kvůli váze zajístit letecká záchranka a jejich servis je mnohem dražší než u Italů. Alespoň ty uh-60 ale mají kolový podvozek a má je ve výzbroji i někdo jiný krom jedné specifické podsložky Americké armády.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          15:52 01.07.2019

          To je zase blábol. - Požadavky armády se časem měnily podle toho jak rostl rozpočet MO a bylo jasné že si můžou dovolit koupit plnohodnotný vojenský vrtulník. -Jediná nabídka od ...Zobrazit celý příspěvek

          To je zase blábol.
          - Požadavky armády se časem měnily podle toho jak rostl rozpočet MO a bylo jasné že si můžou dovolit koupit plnohodnotný vojenský vrtulník.
          -Jediná nabídka od evropského výrobce která splňovala podmínky byla na AW-139M.
          -Viz. armády chce plnohodnotný vojenský vrtulník. Mimochodem ozbrojenou verzi AW-139M zatím neprovozuje žádná armáda. AČR by se pět dostala do pozice zkušebního polygonu výrobce.
          -Airbus žádný jiný vrtulník nenahlídnul.
          -Nabídku na AW-139M nikdo neviděl. Nevím tady na jakém základě usuzujete že je mnohem levnější? Podle PR prohlášení výrobce? No a i kdyby to byla pravda pořád je to jen upravený civilní vrtulník který ostatní armády provozují jen pro SAR mise.
          -Rozhodnutí jednat výhradně s americkou stranou přišlo po setkání Babiše s Trumpem, pokud s tím máte problém směřujte stížnosti na Úřad vlády.
          UH-60M odpalovat PTŘS umí.
          Jak jste přišel na to že servis amerických vrtulníku je mnohem dražší než těch italských?
          Armáda tyhle vrtulníky nekupuje pro LZS, ostatně jí do budoucna zůstane provozování letecké záchranky jen v jednom kraji.
          Jak jste přišel nato že co má kolečka je lepší vrtulníček?
          USMC není podsložka americké armády.Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            08:25 02.07.2019

            Vrtuľník s kolesami si moze dovolit rychlejsie a aj tvrdsie pristatie. Kedze poskytuju lepsie odpruzenie. Co je urcite vyhoda. Rovnako ako pohyb po zemi je jednoduchsi. Logicky. Si ...Zobrazit celý příspěvek

            Vrtuľník s kolesami si moze dovolit rychlejsie a aj tvrdsie pristatie. Kedze poskytuju lepsie odpruzenie. Co je urcite vyhoda.
            Rovnako ako pohyb po zemi je jednoduchsi. Logicky. Si predstav taky presun vrtulniku v polnych podmienkach do improvizovaneho hangaru na opravu. Alebo ho len jednoducho potrebujes rychlo skryt do, zodolneneho hangaru na letisku.

            Lyze maju vyhodu, ze šetria vahu.Skrýt celý příspěvek

          • Marcus
            10:34 02.07.2019

            Gibon Na pojíždění s oběma podvozky potřebuješ techniku. pokud si myslíš že vrtulník s koly si jen tak budeš ručně strkat po letišti, tak jsi velký fanda ( maximálně s ruskou ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon

            Na pojíždění s oběma podvozky potřebuješ techniku. pokud si myslíš že vrtulník s koly si jen tak budeš ručně strkat po letišti, tak jsi velký fanda ( maximálně s ruskou strategií nas mnogo :D ).
            Ale pokud by jsi vrtulník s koly chtěl ručně strkat v "polních podmínkách" někde po poli nebo po louce, tak na to bych si koupil lístky do první řady.
            P.S. Víš že ten evropský nabízený H145M taky nemá kolečka ale lyžiny? ;)
            Jinak naprosto přesně Scotty!Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            12:46 02.07.2019

            Marcus: Vrtulnik s kolesami si do hangaru potiahnes (ci uz ludskou silou alebo pomocou niecoho s motorom) Vrtulnik s lyzinou musi pristat na platforme alebo pripojit na lyze ...Zobrazit celý příspěvek

            Marcus:

            Vrtulnik s kolesami si do hangaru potiahnes (ci uz ludskou silou alebo pomocou niecoho s motorom)
            Vrtulnik s lyzinou musi pristat na platforme alebo pripojit na lyze kolesa.
            Samozrejmostou je aj rolovanie. https://youtu.be/kEWIRXdUTLw...

            A poprosim Vas, napiste nam do Presova ako tlacenie UH60 ludskou silou do hangaru je nemozne. :) urcite sa dobre zabavia.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            14:57 02.07.2019

            Gibon Na lyžiny UH/AH-1 se dá během chvíle přidělat manipulační podvozek a potom se s ním dá bez problémů manipulovat. Pro manipulaci má UH/AH-1 jednu velkou výhodu, dá se jim ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon
            Na lyžiny UH/AH-1 se dá během chvíle přidělat manipulační podvozek a potom se s ním dá bez problémů manipulovat. Pro manipulaci má UH/AH-1 jednu velkou výhodu, dá se jim automaticky složit rotor. Tím pádem dokážete vrtulník dostat i do opravdu malých prostorů např. do úkrytů původně určených pro stíhačky.
            Jak vypadá manipulace s UH/AH-1 je dobře vidět na tomto videu.
            https://www.youtube.com/watch?...
            Jak tvrdá přistání vrtulník zvládne je závislé na tom jakou energii je schopen podvozek absorbovat. Nenapadá mě důvod proč by měli být v tomhle lyžiny horší než kola.Skrýt celý příspěvek

          • Marcus
            15:05 02.07.2019

            Gibon Rolování je samozřejmě výhodou, ale to jsem nikde nerozporoval. Nikde jsem nepsal, že lidskou silou není možné na letišti posouvat s vrtulníkem! Psal jsem že musíte být ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon

            Rolování je samozřejmě výhodou, ale to jsem nikde nerozporoval.
            Nikde jsem nepsal, že lidskou silou není možné na letišti posouvat s vrtulníkem! Psal jsem že musíte být fanda a musí vás být hodně. Ale takhle odtlačíte i vrtulník na lyžinách po připojení pojezdů ;)
            Já psal že pokud by jsi vrtulník s koly chtěl ručně strkat v "polních podmínkách" někde po poli nebo po louce, tak na to bych si koupil lístky do první řady! Nebo to jste v Prešově už dělali???Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            17:03 02.07.2019

            Scoty: Ja predsa netvrdim, ze to nie je riesitelne. Reagoval som na tebou napisane vety a popisal vyhody kolesoveho podvozku. To je vsetko. Kazde z troch rieseni (lyze, kolesa a ...Zobrazit celý příspěvek

            Scoty:
            Ja predsa netvrdim, ze to nie je riesitelne.
            Reagoval som na tebou napisane vety a popisal vyhody kolesoveho podvozku. To je vsetko.
            Kazde z troch rieseni (lyze, kolesa a zatahovacie kolesa) maju svoje plusy a minusy.

            Marcus: tvrdil som ze sa to robi bezne? Nie. Moze taka situacia nastať? Moze. A vtedy maju kolesa vyhodu. Mas tam o manipulaciu menej.
            Ma to byt porovnavany parameter pri vybere vrtulniku? To ani nahodou. Aj ked ak hladate vrtulnik pre vysadkove operacie, rychlost dosadu je celkom dolezita. Tu H1 na UH60 straca. Ale pri vzlete - stupani zas straca UH60.

            Co sa listov rotorov tyka a hydraulickeho zlozenia, pre potreby AČR uplne zbytocna zalezitost. Az by som to nazval kurvitkom. Pouzivat to nebude potrebne, draho udrziavat ano.
            Ale to je dan za vyber riesenia. Vzdy su ako plusy tak aj minusy.Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            17:09 02.07.2019

            Scoty: sorry zabudol som. Jedna sa o odpruzenie. Kolesa dokazu utlmit naraz, kedze su tam tlmice. Lyze ich nemaju. Videl som to aj na nejakom vrtulniku, ktory je vyrobca schopny ...Zobrazit celý příspěvek

            Scoty: sorry zabudol som.
            Jedna sa o odpruzenie.
            Kolesa dokazu utlmit naraz, kedze su tam tlmice. Lyze ich nemaju.

            Videl som to aj na nejakom vrtulniku, ktory je vyrobca schopny dodat s kolesami aj bez, tuším nejaky Bell. Rychlost klesania pri pristavani bola v pripade kolies vyssia o 100 %. Ale ako som uz napísal, H1 to (povedzme) dozenie rychlostou stupania pri opustani priestoru vysadku.
            Je to trochu komplikovanejšie, ale povedzme ze z hruba to plati.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:52 02.07.2019

            Gibon Výhodu skládacího rotoru pro ukrytí vrtulníku do úlu kerných je v Náměšti spousta jsem už psal. Ty lyžiny nejsou připevněny k tělu vrtulníku natvrdo tlumení je tam také. ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon
            Výhodu skládacího rotoru pro ukrytí vrtulníku do úlu kerných je v Náměšti spousta jsem už psal.
            Ty lyžiny nejsou připevněny k tělu vrtulníku natvrdo tlumení je tam také. Všimněte si "vybrání" nad místem kde jsou lyžiny připevněny k tělu vrtulníku. Tam se mají lyžiny "zarazit" a absorbovat energii dopadu. Schopnost absorbovat tvrdší přistání je u námořního vrtulníku celkem podstatná vlastnost.
            Podívejte se jak lyžiny absorbují velmi tvrdé přistání a to je jen původní verze UH-1 Iroquois.
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            19:10 02.07.2019

            Scoty: A teraz su tie hangare prazdne? :) Predpokladam, ze su este od komancov a tak ich parametre su take, aby sa tam zmestil Mi24/17 aj s rotormi. Alebo Mig23 s rozpatim kridel ...Zobrazit celý příspěvek

            Scoty:
            A teraz su tie hangare prazdne? :)
            Predpokladam, ze su este od komancov a tak ich parametre su take, aby sa tam zmestil Mi24/17 aj s rotormi. Alebo Mig23 s rozpatim kridel 14m. Ci?
            LZ nie je vysadkova lod. Ma viac miesta ;)
            Podla mna by ste spravili najlepsie, ak by to slo, objednat H1 bez tohto systemu. Usetrite na nakupe aj prevadzke.

            Co sa lyzi tyka, predpokladam ze dany vysek tam je z dovodu, ze ak pri tvrdom pristani lyze prdnu, neposkodia drak. A ze su dokonca tak navrhnute a funguju ako deformacna zona. Vymenit lyze bude lacne v porovnani s opravou draku.
            A samotne konstrukcne riesenie uchytenia lyzi, pol obluk je pruzny. Cize tlmi.
            No logicky kvapalinovy tlmic toho ztlmi viac ako kus kovu alebo kompozitu.

            Ale to len znamena, ze technika pilotaze sa trochu zmeni. To je vsetko.Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            19:22 02.07.2019

            Scoty:
            Porovnaj svoje video s tymto, ako to nuzdove pristatie tie tlmice odpruzili. V druhej casti to je super vidiet.

            https://youtu.be/JTqF6vH8Nk0...

            Scoty:
            Porovnaj svoje video s tymto, ako to nuzdove pristatie tie tlmice odpruzili. V druhej casti to je super vidiet.

            https://youtu.be/JTqF6vH8Nk0...

          • Scotty
            19:45 02.07.2019

            Gibon Ano dnes jsou ty úkryty letadel prázdné, v Náměšti je jen vrtulníková základna. To že by se do nich vešel Mi-17 s namontovanými listy rotoru je vzhledem k jejich velikosti ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon
            Ano dnes jsou ty úkryty letadel prázdné, v Náměšti je jen vrtulníková základna. To že by se do nich vešel Mi-17 s namontovanými listy rotoru je vzhledem k jejich velikosti nemožné. Bavíme se o něčem zhruba takovém: https://www.valka.cz/attachmen...
            Škoda že nevíme jaká je na obou videích dopadová rychlost, potom by se dalo porovnávat.Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            22:22 02.07.2019

            Aha, tak to je celkom nepouzitelne aj na H1. To su hangare pre 21tky. Som nevedel, ze to stale pouzivate? Je drahe mat pre kazdy jeden vrtuľník svoju diagnosticku ...Zobrazit celý příspěvek

            Aha, tak to je celkom nepouzitelne aj na H1.
            To su hangare pre 21tky.
            Som nevedel, ze to stale pouzivate?
            Je drahe mat pre kazdy jeden vrtuľník svoju diagnosticku jednotku.
            Spolocny hangar bude lepsi.

            Este pripojim jedno video. Ak rozumies po anglicky:
            https://m.youtube.com/watch?v=...
            Toto by sa vrtulniku s kolesami nestalo. Aj ked sa jedna o celkom vzacnu zalezitost, moze sa to stat aj uplne novemu vrtulniku.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:49 02.07.2019

            Gibon
            Nemyslel jsem že tam budou umísťeny standardně, ovšem v případě potřeby se tam dají ukrýt.
            Předpokládám že UH1 mají větší strukturální pevnost než nějaký civilní papírák.

            Gibon
            Nemyslel jsem že tam budou umísťeny standardně, ovšem v případě potřeby se tam dají ukrýt.
            Předpokládám že UH1 mají větší strukturální pevnost než nějaký civilní papírák.

          • Ludra
            13:49 03.07.2019

            Gibon "seberozložení" za pomoci ground resonance nezávisí na variantě podvozku, je to záležitost rotoru (u pevného, tedy např. Bo105, se to nestane). Zde test na ...Zobrazit celý příspěvek

            Gibon
            "seberozložení" za pomoci ground resonance nezávisí na variantě podvozku, je to záležitost rotoru (u pevného, tedy např. Bo105, se to nestane).
            Zde test na Chinooku:
            https://www.youtube.com/watch?...
            a vysvětlení pojmu ground resonance :
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    17:28 24.06.2019

    Dnes se MO očividně daří, smlouva na Titusy podepsána a vláda USA oficiálně předložila finální nabídku na vrtulníky: - 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk v celkové hodnotě ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes se MO očividně daří, smlouva na Titusy podepsána a vláda USA oficiálně předložila finální nabídku na vrtulníky:

    - 12 kusů vrtulníků UH-60M Black Hawk v celkové hodnotě 589,9 milionu dolarů, tedy zhruba 13,2 miliardy korun.
    nebo
    - osm kusů vrtulníků UH-1Y Venom a k tomu čtyři kusy bitevních AH-1Z Viper celkově za 645,9 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 14,5 miliardy korun.

    Nabídky neobsahují jen dodávku samotných vrtulníků, ale zahrnují celý systém, tedy vybavení zbraňovými systémy, munici, údržbu, zaškolení a výcvik,“ upřesnil Filip Říha, náměstek ministra pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic.
    https://www.idnes.cz/zpravy/na... ... r_nato_incSkrýt celý příspěvek

    • Jura99
      18:22 24.06.2019

      docela by mě zajímalo, jestli jde o slevu nebo o proškrtání položek nabídky. Co do užitku má každá varianta výhody i nevýhody, spíš to tipuju na UH-60M, ale o něco víc (kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

      docela by mě zajímalo, jestli jde o slevu nebo o proškrtání položek nabídky. Co do užitku má každá varianta výhody i nevýhody, spíš to tipuju na UH-60M, ale o něco víc (kvůli AH-1Z) fandím nabídce druhé.Skrýt celý příspěvek

      • stirling
        12:18 25.06.2019

        Za mě doufám Black Hawk, nevymejšlet blbosti. 4 ks jsou k ničemu a na nákup dalších nebudou peníze nebo už bude zavřená linka. Místo bitevních vrtulníků investovat do L159, ale ...Zobrazit celý příspěvek

        Za mě doufám Black Hawk, nevymejšlet blbosti. 4 ks jsou k ničemu a na nákup dalších nebudou peníze nebo už bude zavřená linka. Místo bitevních vrtulníků investovat do L159, ale také třeba do raketometů atd. Opravdu si myslím, že bitevní vrtulník je jedna z věcí které si můžeme odpustit až doslouží (snad do té doby nepopadají) mi24.Skrýt celý příspěvek

        • Pavel88
          12:54 25.06.2019

          souhlasím s UH-60M, což je i logické AČR poptává "víceúčelové vrtulníky" nikoli bitevní chápu, že piloti by rádi přešli z bitevního do bitevního, ale důležitější jsou nyní určitě ...Zobrazit celý příspěvek

          souhlasím s UH-60M, což je i logické AČR poptává "víceúčelové vrtulníky" nikoli bitevní
          chápu, že piloti by rádi přešli z bitevního do bitevního, ale důležitější jsou nyní určitě transportní kapacitySkrýt celý příspěvek

        • Scotty
          17:04 25.06.2019

          Na druhou stranu to že jsou transportní vrtulníky doprovázeny vrtulníky bitevními je v bojových zónách běžná taktika. Pokud AČR bitevní vrtulník zcela opustí ztratí možnost ...Zobrazit celý příspěvek

          Na druhou stranu to že jsou transportní vrtulníky doprovázeny vrtulníky bitevními je v bojových zónách běžná taktika. Pokud AČR bitevní vrtulník zcela opustí ztratí možnost ozbrojené eskorty svých vrtulníků. Proto ty čtyři AH-1Z je třeba chápat pouze jako stroje pro ochranu UH-1Y.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          18:46 25.06.2019

          Jako nic proti BH, ale kapacitou se blíží Mi-17, které ještě poslouží >10let a proti UH-1Y mají násobně menší stoupavost, pokud je chtějí používat v bitevních rolích, může to ...Zobrazit celý příspěvek

          Jako nic proti BH, ale kapacitou se blíží Mi-17, které ještě poslouží >10let a proti UH-1Y mají násobně menší stoupavost, pokud je chtějí používat v bitevních rolích, může to vadit. Proto spíš hlasuju pro Venomy+AH, ale je mi spíš prakticky jedno, co se z nabídek vybere.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          11:39 26.06.2019

          Pokud si něco můžeme dovolit opustit, jsou to právě ty L-159.

          Pokud si něco můžeme dovolit opustit, jsou to právě ty L-159.

          • Scotty
            15:21 26.06.2019

            Souhlasím, to nejrozumnější co by armáda mohla udělat je zbavit se jednomístných L-159 a pořídit místo nich buď vetší počet nadzvukových letadel nebo bitevních vrtulníků.

            Souhlasím, to nejrozumnější co by armáda mohla udělat je zbavit se jednomístných L-159 a pořídit místo nich buď vetší počet nadzvukových letadel nebo bitevních vrtulníků.

          • logik
            10:45 27.06.2019

            A proč radši rušit L-159 a ne bitevní vrtulníky? Když L-159 si vyrobíme doma a vrtulníky ne? Nota bene, když bitevníky jsou stroje, které se konečně zavádí, takže je vidět, že ...Zobrazit celý příspěvek

            A proč radši rušit L-159 a ne bitevní vrtulníky? Když L-159 si vyrobíme doma a vrtulníky ne? Nota bene, když bitevníky jsou stroje, které se konečně zavádí, takže je vidět, že jsou užitečné, a narozdíl od dřív i je šance, že se budou další zákazníci podílet na vývoji?Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:18 27.06.2019

            logik Pokud nakoupíme bitevní vrtulník dostaneme dokončený produkt který má integrovanou veškerou výzbroj a systémy vlastní ochrany. Nějak mi unikají výhody L-159 například proti ...Zobrazit celý příspěvek

            logik
            Pokud nakoupíme bitevní vrtulník dostaneme dokončený produkt který má integrovanou veškerou výzbroj a systémy vlastní ochrany. Nějak mi unikají výhody L-159 například proti AH-64 Longbow nebo i zvažované AH-1Z.
            Za mě L-159 tak jak vznikla byla jen skrytá dotace pro AERO která stejně nic nevyřešila. Výrobce od té doby to letadlo nikam neposunul a stále se potácí na hraně přežití s velmi nejistou budoucností.Skrýt celý příspěvek

      • Gibon
        17:36 25.06.2019

        Jura99:FMS zlavy nedostavas. Len skrtas polozky.

        Jura99:FMS zlavy nedostavas. Len skrtas polozky.

        • Jura99
          18:41 25.06.2019

          také si to myslím, proto bych nerad v tisku četl, že se to prezentuje jako sleva, pokud to není pravda (já si to jen myslím, ale nevím jistě)

          také si to myslím, proto bych nerad v tisku četl, že se to prezentuje jako sleva, pokud to není pravda (já si to jen myslím, ale nevím jistě)

          • Gibon
            22:31 26.06.2019

            Americka vlada ti nepreda vojensky material lacnejsie ako ho sama nakupuje. FMS je program, kde nakupujes za sumy ako americka vlada. Loicky z toho vychadza, ze zlava nie je mozna. Zobrazit celý příspěvek

            Americka vlada ti nepreda vojensky material lacnejsie ako ho sama nakupuje.
            FMS je program, kde nakupujes za sumy ako americka vlada.
            Loicky z toho vychadza, ze zlava nie je mozna.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    11:08 23.06.2019

    Na początek trzeba jeszcze raz zastanowić się czy ACR musi już dziś wymienić Mi-17 i W3 na nowe maszyny. Czy nie ma innych bardziej priorytetowych potrzeb - na przykład obrona ...Zobrazit celý příspěvek

    Na początek trzeba jeszcze raz zastanowić się czy ACR musi już dziś wymienić Mi-17 i W3 na nowe maszyny.
    Czy nie ma innych bardziej priorytetowych potrzeb - na przykład obrona przeciwlotnicza, artyleria, a może inne.

    Po drugie jakie są wnioski z eksploatacji obecnych maszyn - czy ACR może zrezygnować maszyn średniej wielkości (Jak Mi 17), jak kształtuje się zapotrzebowanie na transport śmigłowcami.

    Moim zdaniem nie ma sensu kupować 6-8 wyspecjalizowanych śmigłowców szturmowych - nawet jakby to był AH-64E to nie jest efektywne...
    Utrzymanie sprawności maszyn to duży problem dla dużych użytkowników - 70% sprawności to w lotnictwie dobry wynik...
    Mając 6-8 maszyn w praktyce nigdy do lotu nie będzie gotowych więcej jak 4-5 maszyn.

    Czy warto? Te maszyny i tak w praktyce nie zostaną użyte inaczej niż do eskorty

    Czy nie lepiej jednak kupić jedna platformę w tym w wariancie "bojowym" i liczyć, że przynajmniej przy mniejszych kosztach uda się uzyskać wyższa gotowość floty śmigłowców...Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
      16:57 23.06.2019

      Lukas Obávám se, že ti uniká (celkem logicky, na českých fórech v tom mají zmatek i místní a k tomu ještě jazyková bariéra) co VS AČR a proč chtějí. Na rozdíl od Polska, my ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Obávám se, že ti uniká (celkem logicky, na českých fórech v tom mají zmatek i místní a k tomu ještě jazyková bariéra) co VS AČR a proč chtějí.
      Na rozdíl od Polska, my originálních MI 17 máme jen pár. Ty doslouží a kolem roku 2025 se mají nahradit 4 kusy velkých vrtulníků pro základnu Dopravního letectva v Praze Kbelích (tam ostatně slouží i všechny Mi 17, Mi 8S i W 3A).
      Ty aktuálně poptávané vrtulníky mají doplnit kapacity u základny Vrtulníkového letectva (to jsou primárně bojové jednotky) v Náměšti nad Oslavou. Tam VS AČR potřebují doplnit kapacity menším taktickým strojem k aktuálně používaným Mi 171š, z nichž část (ta nejlépe vybavená) slouží především pro podporu speciálních sil v rámci roje SOATU. S těmito relativně novými stroji se počítá za horizont roku 2030 (pokud Rusům nerupne v hlavě), proto také zatím nemodernizovaná část projde od příštího roku modernizací, Bohužel těch 171 máme jen 15. A občas je problém s dodávkou ND z Ruska. Navíc armáda začíná budovat výsadkový pluk, který bude potřebovat další navýšení přepravních kapacit. Takže AČR potřebuje doplnit kapacity bojově nasaditelným vrtulníkem, západní provenience, který bude schopný i palebné podpory a vzhledem k velikosti bude doplňovat Mi 171 tak kde jsou zbytečně velké. Jediný kdo na Západě takové stroje vyrábí je USA a samozřejmě, politika v tom hraje též svou roli.
      Ohledně W3A, armáda je s nimi spokojena, ale obávám se, že v současné době dokončované generální opravy jsou už poslední a do 8-10 let budou všechny vyřazeny. A to hlavně vzhledem k ceně, kterou si za GO účtuje polská pobočka Leonardo, přes 100 mil. Kč za jeden stroj je opravdu hodně. Nový vrtulník podobného typu (pro SAR mise a leteckou záchranku nepotřebujeme žádný extra výkonný stroj) by nestál o mnoho více.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    09:48 18.06.2019

    Bolševici (KSČM) zkouší vydírat vládu ohledně nákupu amerických vrtulníků, zrušením tohoto kontraktu podmiňují další podporu vlády. Dokonce jdou ve svých požadavcích tak daleko, ...Zobrazit celý příspěvek

    Bolševici (KSČM) zkouší vydírat vládu ohledně nákupu amerických vrtulníků, zrušením tohoto kontraktu podmiňují další podporu vlády.
    Dokonce jdou ve svých požadavcích tak daleko, že kromě zrušení nákupu chtějí alokované prostředky v rozpočtu MO přesunout jinam (mimo MO).
    Teď se uvidí jak nám Bureš zamaká, zda jim vyhoví, nebo to vykšeftuje za něco jiného (např. nějaká výnosná místa ve státních firmách pro bolševiky) a nebo se konečně projeví jako odpovědný politik (což nepředpokládám) a pošle je do háje.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      11:47 18.06.2019

      Tohle je snaha Falmera získat lacino politické body, ale to že by komouši potopili vládu je hodně nepravděpodobné. Babiš už tenhle obchod dohodl s Trumpem a pokud by teď couvnul ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle je snaha Falmera získat lacino politické body, ale to že by komouši potopili vládu je hodně nepravděpodobné. Babiš už tenhle obchod dohodl s Trumpem a pokud by teď couvnul vypadal by jako idiot i v Americe.Skrýt celý příspěvek

      • Nesher
        13:41 18.06.2019

        Osobně čekám variantu B, tedy nějaký handl ve smyslu, přestaňte dělat problémy a za odměnu vám něco dám (prebendy pro vaše voliče, místa ve statní správě.......)

        Osobně čekám variantu B, tedy nějaký handl ve smyslu, přestaňte dělat problémy a za odměnu vám něco dám (prebendy pro vaše voliče, místa ve statní správě.......)

    • PavolR
      18:16 18.06.2019

      Tiež som názoru, že zo kšeftu s Trumpov vycúvať nemôže, resp. nebude chcieť. Môže však ešte predhodiť Komančom tender na BVP. Ak sa to zmení na modernizáciu stávajúcich, vystanú ...Zobrazit celý příspěvek

      Tiež som názoru, že zo kšeftu s Trumpov vycúvať nemôže, resp. nebude chcieť. Môže však ešte predhodiť Komančom tender na BVP. Ak sa to zmení na modernizáciu stávajúcich, vystanú peniaze, ktoré možno presunúť kam si Komančovia povedia. Bureš si zachráni tvár v USA a Komančovia sa môžu chváliť, ako úspešne získali peniaze na ... - ktoré by inak boli vyhodené na "zbrojenie proti Matičke Rusi".Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        08:31 19.06.2019

        Nefantazíruj, modernizace starých BVP je nesmysl a nikdo o ní ani neuvažuje.

        Nefantazíruj, modernizace starých BVP je nesmysl a nikdo o ní ani neuvažuje.

    • faraonamumu
      15:54 22.06.2019

      Asi KSČM došlo, že jde o velký tunel a že tyhle vrtulníky jsou pro AČR naprosto nevyhovující a lidé co to vybírají už čekají tučnou provizi

      Asi KSČM došlo, že jde o velký tunel a že tyhle vrtulníky jsou pro AČR naprosto nevyhovující a lidé co to vybírají už čekají tučnou provizi

      • Scotty
        18:30 22.06.2019

        Naprosto nevyhovující? Jistě nám tu můžete napsat v jakém ohledu, protože komunistům vadí jen a pouze to že jsou vyrobeny v Americe.

        Naprosto nevyhovující? Jistě nám tu můžete napsat v jakém ohledu, protože komunistům vadí jen a pouze to že jsou vyrobeny v Americe.

        • faraonamumu
          15:51 23.06.2019

          Např. nemá odmrazovací systém rotoru, který ale má současný mi a italský AW139M, používá ližiny, které jsou sice vhodné k přistávání na palubách lodí, ale k manipulaci na zemi jsou ...Zobrazit celý příspěvek

          Např. nemá odmrazovací systém rotoru, který ale má současný mi a italský AW139M, používá ližiny, které jsou sice vhodné k přistávání na palubách lodí, ale k manipulaci na zemi jsou nevhodné, AW má kolový podvozek atd... navíc je dražší a to ještě nepočítám údržbu, která bude v porovnání s italským na jiné úrovni.... prostě evropská cesta by byla lepšíSkrýt celý příspěvek

          • Nesher
            16:32 23.06.2019

            Což evidentně, myslím absence odmrazovacího systému, USMC v ničem nevadí, přičemž zrovna tato složka US ozbrojených sil operuje prakticky ve všech klimatických pásmech, od Arktidy ...Zobrazit celý příspěvek

            Což evidentně, myslím absence odmrazovacího systému, USMC v ničem nevadí, přičemž zrovna tato složka US ozbrojených sil operuje prakticky ve všech klimatických pásmech, od Arktidy po jižní Atlantik a Pacifik.
            Lyžiny má spousta vrtulníků, ne jen námořní verze. Slyšel si někdy nářky třeba od LS PČR? AW 139M je civil přetřený na zeleno, který drtivá většina uživatelů používá v nebojových misí, většinou pro úkoly typu SAR. To by bylo smutné, aby nebyl levnější. Kvalita holt vždy bude drahá.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:13 23.06.2019

            Nesher to nepsal přesně.Poku sichceš přečíst detailní porovnání UH-1Y s AW139M doporučuji přečíst příspěvek od Starlight » 13/4/2017, 01:36 ...Zobrazit celý příspěvek

            Nesher to nepsal přesně.Poku sichceš přečíst detailní porovnání UH-1Y s AW139M doporučuji přečíst příspěvek od Starlight » 13/4/2017, 01:36
            http://www.palba.cz/viewtopic....

            Pro manipulaci s AH/UH1 po letištích existuje přídavný "podvozek".
            https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • petr.martykan
    17:21 02.06.2019

    Pořád mi jako nejlepší pro AČR vychází Belly (Venom + Viper) a poté v případě větších vrtáků Black Hawky. Mohl by Venom být i případně jako náhrada Sokola?

    Pořád mi jako nejlepší pro AČR vychází Belly (Venom + Viper) a poté v případě větších vrtáků Black Hawky. Mohl by Venom být i případně jako náhrada Sokola?

  • Argonaut.CZ
    07:57 02.06.2019

    Prošel jsem si kousek plamenné diskuze níže. Je svým způsobem zcela zbytečná. Nákup vrtulníků v USA je čistě politické rozhodnutí. Bez ohledu na cenu, nebo vhodnost pro českou ...Zobrazit celý příspěvek

    Prošel jsem si kousek plamenné diskuze níže. Je svým způsobem zcela zbytečná. Nákup vrtulníků v USA je čistě politické rozhodnutí. Bez ohledu na cenu, nebo vhodnost pro českou armádu, potažmo stát. Je to projev loyality, nic více, nic méně. Desátek za členství v Alianci, kterou USA z velké části hradí a táhnou. Pár lidí se cestou napakuje, ale to pokaždé.

    Jenom by bylo fér to říci naplacato a nehrát si na (fake) výběrové řízení a nebo dokonce hodnocení poměru cena/výkon, či takovou absuditu, jako je TCO.

    Přimknutí k nějaké mocnosti může být pragmatické, ale dělat si u toho ostudu s cinknutým jako výběrovým řízením je zcela zbytečné a ponižující.

    Platí staré rčení : "Koho chleba jíš, toho chleba zpívej". Před tím se kupovalo na východě (SSSR), pak nebyla vůle a teď se začne nakupovat na západě. Akorát někteří zjevné fakty balí do ideologického hávu, snad aby je nepálilo svědomí.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    14:06 14.05.2019

    Koukám, že nákup Viperů se bere jako hotová věc, když už i wiki uvádí, že jsme si je objednali:

    http://prntscr.com/nodxxz...

    Koukám, že nákup Viperů se bere jako hotová věc, když už i wiki uvádí, že jsme si je objednali:

    http://prntscr.com/nodxxz...

    • Pavel88
      10:34 15.05.2019

      možná další z kroků PR/lobistické kampaně Bellu:-)
      co jsem viděl, slyšel, četl, tak Bell Venomy a Vipery hustě do ČR tlačí....

      možná další z kroků PR/lobistické kampaně Bellu:-)
      co jsem viděl, slyšel, četl, tak Bell Venomy a Vipery hustě do ČR tlačí....

  • tryskac
    11:37 14.05.2019

    TF-HU: Vy ste zato celkom odvazny clovek kdyz se chlubite, kde vsade na akych rokovaniach a predvadzaniach ste boli a koho vsetko poznate. Predpokladam, ze az tak vela ludi tam ...Zobrazit celý příspěvek

    TF-HU: Vy ste zato celkom odvazny clovek kdyz se chlubite, kde vsade na akych rokovaniach a predvadzaniach ste boli a koho vsetko poznate. Predpokladam, ze az tak vela ludi tam nebolo, tak staci jednoducha vylucovacia metoda. Casto krat ide o viac ci menej doverne informacie a ak to myslite so svojou karierou vazne... Alebo ste len kecal :) vyberte si, co Vam viac vyhovuje.Skrýt celý příspěvek

    • Karolam
      09:50 15.05.2019

      Pro tryskáče a jeho názoru na TF-HU, pokud za to nemá všimné, tak že by kariéra v ohrožení? to mně ani nenapadlo. Pan generál Šedivý má jistě něco od Belu,ale jo aspoň jsme se něco ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro tryskáče a jeho názoru na TF-HU, pokud za to nemá všimné, tak že by kariéra v ohrožení? to mně ani nenapadlo. Pan generál Šedivý má jistě něco od Belu,ale jo aspoň jsme se něco dozvěděli.Pokud by šel z kola ven,tak pak za to může vděčit naší demokratické armádě.Reakce na TF-HU / Hm, na rozdíl od vás nečtu informace pouze z médií, ale čerpám z praxe. „Věda je velitel a praxe vojáci.“ Fridrich II. Veliký pak řekl: „Kdyby mí vojáci začali přemýšlet, nezůstal by u vojska ani jediný.“ Možná ani pan TF-HU není voják v pravém slova smyslu, ale papírový čert,ale to je vcelku fuk,důležité je kdo nahoře nakonec rozhodne, co je údajně nejlepší. Jedná se o komplexní problém na kterém jsou servisní pracovníci zainteresováni a to je dobře, tak to má být.Těžko lze však souhlasit s tím, že o armádních zakázkách budou rozhodovat politici, kteří tomu odborně moc nerozumí. Jako by nestačilo, že závažná pochybení vznikají už na úrovni samotného zadání,s tím jak docházelo v průběhu času ke změnám požadavků se nemůžu ubránit jistému podezření.Skrýt celý příspěvek

      • TF_HU
        18:29 15.05.2019

        Uz jsem si zvykl, ze na mou karieru civilove plivou. Rozumim tomu, pro civila je tezke to pochopit. Maji jakousi predstavu, ze vojaci v kancelarich, na stabech se tam vyskutuji ...Zobrazit celý příspěvek

        Uz jsem si zvykl, ze na mou karieru civilove plivou. Rozumim tomu, pro civila je tezke to pochopit. Maji jakousi predstavu, ze vojaci v kancelarich, na stabech se tam vyskutuji nekde z vakua Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      18:26 15.05.2019

      Tryskac

      ...nemejte obavy. Vim co mohu a co ne. Nerikam nic, co by nebylo oficialne zverejneno a sve zkusenosti, nazory mohu prezentovat svobodne.

      Tryskac

      ...nemejte obavy. Vim co mohu a co ne. Nerikam nic, co by nebylo oficialne zverejneno a sve zkusenosti, nazory mohu prezentovat svobodne.

  • Pavel88
    12:13 13.05.2019

    Dobrý den, Pokud je na výběr díky politice z těchto 2 typů, tak jednoznačně preferuji UH-60. Není vhodné mít "exotickou" výzbroj vyvinutou pro jediného uživatele (USMC) s ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den,
    Pokud je na výběr díky politice z těchto 2 typů, tak jednoznačně preferuji UH-60.
    Není vhodné mít "exotickou" výzbroj vyvinutou pro jediného uživatele (USMC) s primárně bojově výsadkovým zaměřením.

    UH-60 je univerzálnější, více rozšířený (všude kde budeme po boku US Army budou v příštích 20ti letech nějaké UH-60 a tedy přípravky, díly,tankování,....). S USMC se asi nepotkáme.

    Navíc vidím i lepší civilní/mírové využití, které u malé země jako ČR je nutné brát na zřetel.

    Pavel

    P.S. osobně bych radší utratil 10+ Mld za PVO nebo PTŘS, naše letectvo je v lepší kondici (stroje rok 2000+) než jiné části armádySkrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      21:39 13.05.2019

      ...muhehe, ale my chceme primárně bojově výsadkovou mašinu :-) ...UH60 je poměrně větší stroj než VzS AČR hledaly...hledají. Civilní, mírové využití stroje je až sekundární ...Zobrazit celý příspěvek

      ...muhehe, ale my chceme primárně bojově výsadkovou mašinu :-)

      ...UH60 je poměrně větší stroj než VzS AČR hledaly...hledají. Civilní, mírové využití stroje je až sekundární hledisko, je úplně stejné jak u UH1Y a UH60.

      ...PVO se řeší, PTŘS též...u letectva se neřeší až tak rok výroby, ale počet letových hodin do generálky. Každý drak, typ letounu, vrtulníku, má stanovenou životnost vyjádřenou v hodinách. Když jich dosáhnete, konec...Skrýt celý příspěvek

      • tryskac
        11:39 14.05.2019

        Ked dosiahne planovany pocet hodin, drak moze ist na defektiskopiu a tie hodiny mozu byt navysene, samozrejme s predpisanou inspekciou a pod.

        Ked dosiahne planovany pocet hodin, drak moze ist na defektiskopiu a tie hodiny mozu byt navysene, samozrejme s predpisanou inspekciou a pod.

        • TF_HU
          18:29 15.05.2019

          To jo...a kolikrat to udelate?

          To jo...a kolikrat to udelate?

      • Pavel88
        11:53 14.05.2019

        "...muhehe, ale my chceme primárně bojově výsadkovou mašinu :-)" - však to splňují oba USA stroje a mě přijde UH-60 flexibilnější, rozšířenější, větší se také hodí "PVO se řeší, ...Zobrazit celý příspěvek

        "...muhehe, ale my chceme primárně bojově výsadkovou mašinu :-)"
        - však to splňují oba USA stroje a mě přijde UH-60 flexibilnější, rozšířenější, větší se také hodí

        "PVO se řeší, PTŘS též."-
        tak o nákupu SHORAD PVO nebo PTŘS jsem v posledních 2 letech nic neslyšel- předpokládám, že to "spí" jako spoustu dalších projektů na MO
        přitom zde na AN se o kandidátech mluvilo již v roce 2016 a smlouvě 2017
        ostatně podobně jako u vrtulníků:-)Skrýt celý příspěvek

    • Karolam
      09:56 15.05.2019

      Pavel 88 je to fakt dilema, když to takto položíš :) Pochybení už vzniklo, když začala být požadována vlastnost, kterou má jen určitý produkt, jen aby se předem vyhovělo ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavel 88 je to fakt dilema, když to takto položíš :) Pochybení už vzniklo, když začala být požadována vlastnost, kterou má jen určitý produkt, jen aby se předem vyhovělo politickému tlaku, jednoduše se řekne - ostatní to nemají certifikované. A pak koukáme, že integrace PTŘS u AW139 by stála nějaký miliardy v korunách navíc, možná jo, ale ve finále by vyšel provoz /i pořízení stejně mnohem levněji než provoz émerických vrtulí UH či AH z dlouhodobého pohledu. APKWS nést může, pro SAR vhodný je, ale jako bitevní vrtulník nebyl ani zamýšlen, určité bojové úkoly s výsadkem vojáků však plnit může.

      UH-60 je ale na plnění bitevních úkolů s PTŘS velká a neohrabaná kráva!!Skrýt celý příspěvek

      • TF_HU
        18:33 15.05.2019

        Sam jste chyba...ten pozadavek nevznika jen tak. On je opravneny, jen to reseni je trapne...protoze nejsme ochotni utracet za plnohodnotnou nahradu bitevniku. Provoz by vysel ...Zobrazit celý příspěvek

        Sam jste chyba...ten pozadavek nevznika jen tak. On je opravneny, jen to reseni je trapne...protoze nejsme ochotni utracet za plnohodnotnou nahradu bitevniku.

        Provoz by vysel levneji? Hm...a statistiku mate?Skrýt celý příspěvek

        • Karolam
          16:25 16.05.2019

          Je škoda,že si takové materiály nevyžádáte od američanů. Poté by měl na základě podkladů, provést výpočty náš tým pro naše specifikace. Jenže to neé, to se bude radši zkuhrat, že ...Zobrazit celý příspěvek

          Je škoda,že si takové materiály nevyžádáte od američanů. Poté by měl na základě podkladů, provést výpočty náš tým pro naše specifikace. Jenže to neé, to se bude radši zkuhrat, že nejsou peníze :) Pak by jste zjistil, že to je ekonomická sebevražda, neb dlouhodobé udržení provozuschopnosti má být alespoň 25 let, počítá se aj 30. No a pak taky jde o náklady na celou servisní a logistickou základnu. Určitou šancí jak se z toho nezbláznit je,že nebudou vrtule moc lítat, že si je budeme šetřit na skutečný boj a patroly?

          Dříve se uvažovalo, že nás čekají spíše teroristické hrozby,a vševojsková armáda není třeba. Nyní zase máme mít top věci.
          Máme mít jednu nebo dvě vrtulníkové základny? Mít jen jednu je v případě boje riskantní. Mít jich méně zase znamená finanční úspory. Co se základnou Přerov? Chcete pokrýt celou republiku?

          amíci mají jistě zpočítané ledacos, sice v jejich cenách, náklady na mzdy tam mají jiné než u nás (tyto položky lze vydělit), ale náhradní díly a další chujoviny budeme platit v plné pálce. Psal jsem něco i níže do komentářů, už je to zde nepřehledné, začneme u
          https://www.armadninoviny.cz/e...
          AW-139 je navíc oproti HH-60U menší a lehčí, což dále snižuje náklady. MH-139 /us verze Agusty bude stát o více než miliardu dolarů méně (v pořizovacích a provozních nákladech) než nabídka konkurence (BlackHawk) v průběhu 30-letého životního cyklu.

          Dále byla provedena studie pro Afghánistán a porovnání s ruským Mi-17v5, neboť jim je amíci financovali. Vzniklo kolem toho totiž politické hallo a lobbing, proč se nekoupili americký vrtule?

          Závěr je, že italská AW139 má srovnatelnou efektivnost nákladů s Mi-17v5 v normálních podmínkách. Určité rozdíly vznikají z hlediska klimatických podmínek a vzdálenosti doletu. Záleží tedy na tzv. typu mise. Jsou v tom pak započítány takové aspekty jako odletové základny a přistávací zóny, v tom pak na delší mise vycházejí émerické vrtule tragicky.

          Kdo se tomu diví, tak uvádím že údržba vrtulníků je složitý proces, stejně jako zajištění kvalitního servisního a logistického zázemí, může být obtížné započítat vše. Výrobci neradi uvádí nějaká čísla, další věcí je marketing, není vhodný zákazníky plašit, jinak nekoupí nic. Skutečné reálné náklady jsou tak obrovské.
          Ze začátku když jsou stroje nové to je docela ještě v klidu, mění se olej, atd. Taky záleží jak často a kam s tím chcete létat?

          Po určitém času a počtu hodin se mění i celé celky,pak přijde generální oprava, měl by jste o tom něco vědět, tak vás nechci poučovat, ale servis bude trošku odlišný od hindů.
          V podstatě lze předpokládat, že generální oprava bude stát asi 30% pořizovací ceny nového stroje.
          S generální opravou lze počítat po 3000 hodinách provozu? Minimálně tohle jsou orientační vodítka pro hrubý výpočet. Náhradní díly se navíc budou dovážet až s émeriky, takže zde hrají roli také přepravní náklady, dále pojištění stroje, palivo atd.

          Někdy se také uvádějí náklady na jednu letovou hodinu, která je UH-60 Blackhawk 2800 dolarů, dále je třeba zohlednit inflaci v průběhu let,ceny jdou nahoru.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            09:17 17.05.2019

            Je škoda, že vůbec netušíte jak to probíhá. Projektový tým má všechny informace, které potřebuje. Vy si asi myslíte, že v Armádě jsou jen samí ko*oti, že? Zbytek balastu snad ani ...Zobrazit celý příspěvek

            Je škoda, že vůbec netušíte jak to probíhá. Projektový tým má všechny informace, které potřebuje. Vy si asi myslíte, že v Armádě jsou jen samí ko*oti, že?

            Zbytek balastu snad ani nebudu komentovat.
            Jen bych se zeptal, zda byste mohl vložit odkaz té studie pro Afghanistán a závěr toho srovnání nákladů AW139M s Mi171, abychom se mohli odrazit od nějakých čísel. Děkuji.

            Podpora výrobcem, tedy ND a spol se vždy domlouvá na celou dobu životnosti stroje. Jak u Mi24 tak u UH1Y, tak i u AW139M.

            Jednu spekulaci bych vyvrátil. Tu vaši pohádku o marketingu a plašení zákazníků dodavatelem o reálných cenách. Vy jste asi žádnou smlouvu nikdy neuzavíral, že? Takže speciálně pro vás...když ČR do smlouvy dá, že chce vrtulník, s municí, výcvikem, servisní podporou různé úrovně, dodávkami náhradních dílů, přenesení nějaké výroby do ČR atd...ve smlouvě se objeví celková cena, která je vyjednána. Pokud by dodavatel něco schválně z toho nenacenil, nebo schválně ponížil cenu tak jak vy píšete, uvedl by akorát sám sebe do problému. Protože by musel dodat službu dle smlouvy, za kterou si ZAPOMNĚL nechat zaplatit.

            V kanclu se s kolegy některým teoriím smějeme...Skrýt celý příspěvek

          • petres
            10:16 17.05.2019

            to TF_HU Karolam zřejmě myslel tuto studii od RAND: https://www.rand.org/content/d... Docela by mne zajímal Váš názor (jako ...Zobrazit celý příspěvek

            to TF_HU
            Karolam zřejmě myslel tuto studii od RAND:
            https://www.rand.org/content/d...
            Docela by mne zajímal Váš názor (jako člověka s praxí) na výsledky (Studie je v podstatě nákladová analýza/porovnání typů západní Aliance sloužící v Afganistánu proti Mi-17v5).Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:14 17.05.2019

            TF_HU Asi sedíte v té správné kanceláři :-) to co zmiňuje karolam je pravda. Kolik armád má Blackhawk ve výbavě s PTŘS, kolik armád provozuje Venomy a Vipery? Je to předražené a ...Zobrazit celý příspěvek

            TF_HU
            Asi sedíte v té správné kanceláři :-) to co zmiňuje karolam je pravda. Kolik armád má Blackhawk ve výbavě s PTŘS, kolik armád provozuje Venomy a Vipery? Je to předražené a jako náhrada Mi 24 nevhodné. Ale to asi nikdo politikům nedokáže vysvětlit, protože buď má jen na vyplnění hlášení, lepení modylku letadel a hraní si na piloty nebo nemá ani na to a jen se v kanceláři směje.
            .... vojáci asi nemají ani na to, prosadit si alespoň testy a zkoušky více typů v našich podmínkáchSkrýt celý příspěvek

          • Karolam
            01:54 18.05.2019

            TF_HU - přenesení nějaké výroby do ČR atd...ve smlouvě se objeví celková cena, která je vyjednána. Pokud by dodavatel něco schválně z toho nenacenil, nebo schválně ponížil cenu tak ...Zobrazit celý příspěvek

            TF_HU - přenesení nějaké výroby do ČR atd...ve smlouvě se objeví celková cena, která je vyjednána. Pokud by dodavatel něco schválně z toho nenacenil, nebo schválně ponížil cenu tak jak vy píšete, uvedl by akorát sám sebe do problému.

            Nevím, kde jste přišel, že já něco takového myslím ? Z tohoto ... Kdo se tomu diví, tak uvádím že údržba vrtulníků je složitý proces, stejně jako zajištění kvalitního servisního a logistického zázemí, může být obtížné započítat vše. Výrobci neradi uvádí nějaká čísla, další věcí je marketing, není vhodný zákazníky plašit, jinak nekoupí nic.

            Byla to reakce TF_HU: Provoz by vysel levneji? Hm...a statistiku mate?

            Vy si jste schopní propočítat celkové náklady .... mě to přijde trošku jako alibismus, jako myslím dopředu. Ne až když je na stole smlouva a ta se podškrábne :)
            Nevím, proč jste se mě na to tedy ptal, když to bude podle Vás stejně ve smlouvě. Pak se možná budu smát já, kolik těch smluv bude, a co všechno tam bude, a hlavně kolik to bude všechno stát. Linka už je daná ...Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            08:12 18.05.2019

            petres Já si to myslel, ale vidím to trochu jinak. Studie byla určená k tomu, aby pomohla zhodnotit zda pro "rozvoj" vrtulníkových schopností je lepší pokračovat na typu, který je ...Zobrazit celý příspěvek

            petres

            Já si to myslel, ale vidím to trochu jinak. Studie byla určená k tomu, aby pomohla zhodnotit zda pro "rozvoj" vrtulníkových schopností je lepší pokračovat na typu, který je zaveden, nebo přejít na jiný. Zda se takový přechod vyplatí finančně atd. Jako referenční typ byl vybrán Mi17v5, protože jeho rozšíření v regionu je pozůstatkem minulosti, a s jeho výkonem se srovnávaly ostatní stroje, jak vojenské, tak civilní.

            Since DoD provides significant resources to support these aircraft, an assessment is required to determine if transitioning to different aircraft is more cost-effective than continuing to maintain an aging fleet. This document reports the findings of a cost-effectiveness analysis of helicopter platform options for partner nations.

            Rozčilování amerických firem, lobby, bylo jen obchodní...snaha o podporu prodeje vlastních strojů, myslím, že se zmiňovaly i sankce atd. Jak jsem řekl, v Afghánistánu nakonec stejně přezbrojují na UH60.

            K vašemu komentáři. Srovnávaly se stroje, nešlo o to čí. Můj názor? Hm, stačí si přečíst závěry.

            Our analysis indicates that among utility platforms, the Boeing CH-47D, Sikorksy
            S-61T, Eurocopter AS-332L1 Super Puma, and the AgustaWestland AW139 are consistently more cost-effective than the Mi-17v5.

            Jinak tento závěr potvrzuje i mou praxi z ISAF...

            Chtěl bych podotknout, že zpráva hovoří o AW139, tedy o cvivilní verzi stroje.
            Jak říkám, armáda chtěla původně malý stroj, armáda nehledala a nehledá náhradu za Mi171...a tady se potvrzuje, že AW139 je srovnatelným vrtulníkem a proto jsem se divil, proč do našeho výběru na LUH jsou nabízeny stroje daleko větší.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            08:27 18.05.2019

            flanker.jirka vaše řeči o kancelářích ignoruji, chápu, že pro vás je to nedosažitelné. Co konkrétně je pravda? Ve výběru se posuzují vlastnosti stroje, ne počet států, který je ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka

            vaše řeči o kancelářích ignoruji, chápu, že pro vás je to nedosažitelné.

            Co konkrétně je pravda?
            Ve výběru se posuzují vlastnosti stroje, ne počet států, který je používá.

            Vojáci se s leteckou technikou seznamují během TIGER MEETů, leteckých cvičení, partnerských cvičení, zahraničních operací atd. My ty stroje známe, na každém cvičení, na každé operaci mám o strojích, jejich TTD a operační schopnosti kompletní přehled. Jo, mohli bychom udělat průmyslové dny, ale k tomu slouží ty prezentace strojů výrobci, které už proběhly... Co víc ještě chcete dělat? Co vás asi štve, že jste si o tom nepřečetl? Neviděl jste to? Nebo vám o tom někdo nesdělil nějaké drby?

            Opakuji po několikáté. My v Armádě a u letectva zvláště víme, že se nejedná o náhradu za bitevník. Prosím vás, to je tak nějak zkreslená informace, kterou dokola opakují média a laici. Tedy v pravém slova smyslu, náhradou za bitevník může být jen bitevník.

            Už se nechci opakovat s tím jak jsme do dnešního stavu došli, ale spojily se dvě potřeby, jedna dlouhodobá s jednou akutní. Končí bitevník...a abychom si udrželi klíčovou schopnost, hledá se stroj s PTŘS...jinak to bude víceúčelový vrtulní, který se původně hledal. V tomto duchu se jedná jen o "náhradu stroje" na kterém budou létat ti piloti, kterým seberou Mi24. Přejdou na jiný typ. Snad vnímáte ten rozdíl.

            BTW, rád bych poukázal na výsledek zmíněné analýzy RAND, kde AH1Z vyšla z bitevníků nejlépe.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            08:39 18.05.2019

            Karolam Vy si nepamatujete co píšete? Tak co jste tím chtěl tedy říci? Neradi uvádějí nějaká čísla...nechtějí zákazníka plašit. Tak nevím jak u vás, v tomto procesu máme všechny ...Zobrazit celý příspěvek

            Karolam

            Vy si nepamatujete co píšete?
            Tak co jste tím chtěl tedy říci? Neradi uvádějí nějaká čísla...nechtějí zákazníka plašit. Tak nevím jak u vás, v tomto procesu máme všechny informace. Tam, kde chybí, nebo se narazí na to, že něco nevíme, padne dotaz a musí jej odpovědět, je to v jejich zájmu. Při srovnání by taková informace mohla chybět, když ji konkurence dodá...atd.

            Smlouvy nové se uzavírají většinou na požadavky, které ve smlouvě nebyly, nebo byly jen předjednány. jestli na ně někdo zapomněl, nebo si je vyžaduje nějaká nová situace, to už je na posouzení.

            Celkové náklady posuzují a počítají jinde. Na co já narážím u vás, je to, že se oháníte fakty, která dost často můžete ztěžka doložit. Takže relevance takových informací v diskuzi je sporná, ne li nulová.

            Vrátím se ještě k jednomu faktu. Zmiňoval jste servis a analýzu RAND. Všiml jste si co se tam píše o servisu vrtulníků, že ano? Zajímalo by mě, zda byste mohl tu všeobecnou informaci, že servis bude odlišný, více rozvést...tedy v čem to bude nákladnější? V čem bude nákladnější dovoz ND z USA než dovoz ND z Ruska? To jako dnes jsme pojištění a jiné nemuseli počítat? Jasně, že se to nějakým způsobem pohne, ale přínos bude stát za to. Ten "pohyb" bude na více frontách.Skrýt celý příspěvek

          • petres
            08:41 18.05.2019

            TF_HU díky za odpověď. Podstatné na této analýze je, jak i vy píšete je to, že referenčním typem je zvolen Mi-17v5, čili de facto porovnává s ním ostatní typy ve spektru úkolů, ...Zobrazit celý příspěvek

            TF_HU
            díky za odpověď. Podstatné na této analýze je, jak i vy píšete je to, že referenčním typem je zvolen Mi-17v5, čili de facto porovnává s ním ostatní typy ve spektru úkolů, které on plní (a v AČR Mi-171) a jak úspěšně ho nahradí. Naše armáda nyní nehledá nástupce typu Mi-171, ale lehčí vrtulník pro plnění úkolů pro Mi-171 nevhodných. A v této kategorii je tam uveden AW-139 v civilní verzi, který v čistě transportní misi bude určitě efektivnější (a zde může působit i Mi-171), ale těžko splní misi, se kterou např. UH-1Y díky svému vybavení a výzbroji nebude mít problém. Je to jako bychom, chtěli místo nových pásových BVP nakoupit Titusy, protože jsou efektivnější.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            09:31 18.05.2019

            Petres Dívejte, objektivně vám říkám, že já už nemám aktuální informace o běhu toho projektu. V době, kdy jsem k informacím měl přístup, se jednalo...a já si stále myslím, že se ...Zobrazit celý příspěvek

            Petres

            Dívejte, objektivně vám říkám, že já už nemám aktuální informace o běhu toho projektu. V době, kdy jsem k informacím měl přístup, se jednalo...a já si stále myslím, že se jedná o nákup menšího víceúčelového stroje.

            Proto jsem byl překvapen, když nabízené byly UH60, UH1Y (ten je na hraně), AW139...a vlastně téměř krom úvodních pokusů chyběli menší stroje jako H145M a MD500 (AH a OH6).

            Když to řeknu jinak, z těch vrtulníků co jsou tam zmíněné, hledáme spíše ten, který nedokáže konkurovat Mi171. Tedy v porovnání s ním je menší a lehčí.

            Dnes už je to takový guláš, že je asi úplně jedno co vybereme...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            12:10 18.05.2019

            TF_HU .... z autobusové zastávky Vám nepíšu Pokud chcete posuzovat vlastnosti stroje, tak komplexně. Nazíráte na to pouze z jedné strany. To kolik si které zboží ve svobodném ...Zobrazit celý příspěvek

            TF_HU
            .... z autobusové zastávky Vám nepíšu

            Pokud chcete posuzovat vlastnosti stroje, tak komplexně. Nazíráte na to pouze z jedné strany.
            To kolik si které zboží ve svobodném světě získá odběratelů nelze ignorovat, je větší pravděpodobnost, že tyto státy nemají filozofy co by nákupčí vojenské techniky. Koštoval toho má na triku dost.
            Hezký výčet možností setkat se s ostatní technikou a teď mi vyjmenujte na kterých cvičeních nebo tiger meetech můžete v Evropě vidět Venom a Viper?


            "Co víc ještě chcete dělat? Co vás asi štve, že jste si o tom nepřečetl? " ...tak to je za sto bodů, pokud vážně nevíte co dělat, tak jdětě sázet stromky v lese.

            Žádné krátkodobé vyzkoušení si stroje při jednom, dvěma cvičením nebo prezentace výrobcem (výrobce vám nikdy neuvede záporné stránky a detaily, které dokážete najít až při testování) nedokáže nahradit komplexní testy, kdy si vyzkouší techniku více lidí přímo v našich podmínkách. Kolik hodin a kolik pilotu v jakých akcích si vyzkoušelo za kniplem Venom. Viper, UH 60? ...bude jich více než prstů jedné ruky? A nalítaly s tím alespoň 25 hodin, vyzkoušeli si s tím práci v mraku, v nocích, visení, nakládky, ... Jako příklad lze uvést, Švýcarsko, které dobrým způsobem vybíralo mezi stíhacími letouny, měli tam tři typy (rafale, gripen, eft), které podrobily testům spolu se svými F 18. Z takto formovaných testů budou vypovídající výsledky, než, z toho, že někomu na hodinu půjčili knipl a ono se mu to líbilo. Jde o to, že naprostá většina parametrů při výběru se dá totiž vyjádřit i matematicky s různou mírou validity a dá se připravit komplexní srovnání všeho co armáda požaduje, ale to by se počítače musely používat jinak než jako psací stroje.

            ...jestli se vojáci spokojí s tím, že se někomu na cvičení vrtulník líbil a výrobce měl graficky pěknou prezentaci, tak se pak nemůžeme divit, že to v resortu MO vypadá, tak jak to vypadá.

            Když si půjdete koupit auto, také se spokojíte s tím, že vám to někdo půjčí na pár zatáček a nebo se spokojíte pouze s dobře připravenou prezentací vozu? I na autech je k porovnávání čím dál více věcí a co teprve u vrtulníku, který má nejen funkci autobusu, ale má zmáknout i to co bitevník.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            00:18 19.05.2019

            flanker.jirka v kolika zemích je zaveden, je někdy zavádějící údaj. Některé vojenské technologie se třeba nenabízejí každému, ne každý potřebuje zrovna to atd...na vlastnosti ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka

            v kolika zemích je zaveden, je někdy zavádějící údaj. Některé vojenské technologie se třeba nenabízejí každému, ne každý potřebuje zrovna to atd...na vlastnosti stroje to nemá vliv. Prostě buď to ten stroj umí, nebo neumí, tečka.

            No...UH1 a AH1 jen v USA, kde byli naši lidé na "průmyslových dnech" u USMC. Jinak zrovna tento stroj byl nedávno zaveden. Pokud narážíte na UH1Y, stejné lze aplikovat na AW139M...která existuje jen v SAR verzi. Takže mě prosím vás nechytejte za slova, já vám jen všeobecně řekl, jak se může pilot seznámit s technikou jiných armád. Piloti třeba studují...létají...i jinde ve světě. Slova o ppt prezentacích si schovejte pro někoho jiného.

            Kecy o autech si strčte do kapsy, věřte mi, že proces výběru vrtulníku je daleko komplexnější, než váš nákup vozu. Nemohu za to, že do toho nevidíte, máte pocit, že jste expert a všechno považujete za špatné...Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            00:56 19.05.2019

            petres ještě bych se rád vrátil k té analýze RAND, co tu zmiňoval ten pohádkář Karolam...je třeba si uvědomit, že ta analýza byla stavěna na operační prost tam. Na trasy tam atd. ...Zobrazit celý příspěvek

            petres

            ještě bych se rád vrátil k té analýze RAND, co tu zmiňoval ten pohádkář Karolam...je třeba si uvědomit, že ta analýza byla stavěna na operační prost tam. Na trasy tam atd. Vypracování té analýzy zde, by hodilo trochu jiné výsledky.

            Při opakovaném čtení RAND analýzy jsem si vzpomněl na jednotlivé analýzy SIGAR...dnes bych řekl, že RAND byla teorie a SIGAR je obrázek do praxe.

            Už jsem to sem psal, zaujalo mě, že AH64 ne, ale AH1 v té zprávě RAND dokázal být nejlepší z bitevníků a Mi17v5 by doprovodil na všech úkolech.Skrýt celý příspěvek

          • petres
            09:21 19.05.2019

            Ta původní otázka byla myšlena tak, jak jste na ní nyní odpověděl :-). Tak určitě se v analýze odráží specifický profil Afganistanu (ale součástí byl i Irák). Při hodnocení pro náš ...Zobrazit celý příspěvek

            Ta původní otázka byla myšlena tak, jak jste na ní nyní odpověděl :-).
            Tak určitě se v analýze odráží specifický profil Afganistanu (ale součástí byl i Irák). Při hodnocení pro náš operační prostor by asi vypadly mise typu High-(Long/Short). Máte pravdu s tím, že větší efektivita AH-1Z proti AH-64 je zajímavá, nevím čím je to způsobené, při nasazení v našem prostoru a konfliktu odlišného charakteru, než je ten v Afganistanu, by hodnocení mohlo být odlišné.
            Nicméně pro mne základní zdělení této analýzy při hodnocení vhodnosti pro nás je, že combo AH/UH-1 je vhodná kombinace s vysokými výkony, jedinečná svou provázanosti (sdílení stejných dílů z 84%). Nejsem nekritickým příznivcem UH-1Y, ale právě kombinace s AH-1Z dává smysl. A pokud se vláda rozhodne zachovat počet 12 ks za cca 12,5 mld. Kč, tak je myslím nákup 8 ks Venomů + 4 ks Viperu jako první krok nejlepší řešení. Doufám, že by za pár let následoval krok 2, dokup 4 ks Venomů a 8 ks Viperů. Jeví se mi to jako lepší varianta než UH-60, které jsou již velikostí moc blízko provozovaným Mi-171.
            Čistě hypoteticky a nemá smysl to moc pitvat, protože nebyl ani poptáván, ani nabídnut, je AW159 v pozemní verzi s pylony M299. Nesplňuje sice požadovanou přepravní kapacitu (pouze 5 osob včetně dveřního střelce), ale co se týká výzbroje může nést jak 8 ks Hellfire, tak APKWS II nebo jejich kombinaci. Když si přečtu úkoly, které by měl nový typ plnit, vychází mi to na tento typ až na tu přepravní kapacitu. I proto si myslím že UH-1Y a obzvlášť s kombinaci s Viperem je pro nás lepší řešení než vetší a méně obratný BH. Navíc jsou všechny zmiňované typy skutečně bojové vrtulníky s vyšší odolností než zde probíraný AW-139.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:50 19.05.2019

            TF_HU V našem případě se zdá být schůdný nákup dobrých technologií i z USA, ale o tom co bude v reálném poměru lepší v poměru výkonnost/cena/cena životního cyklu nikdy nezjistíme. ...Zobrazit celý příspěvek

            TF_HU
            V našem případě se zdá být schůdný nákup dobrých technologií i z USA, ale o tom co bude v reálném poměru lepší v poměru výkonnost/cena/cena životního cyklu nikdy nezjistíme. Průmyslový den u USMC je to samé jako přikrášlená prezentace výrobcem. Pořád zastávám názor, že je potřeba si věci smět odzkoušet v našich podmínkách. (opačným protipólem toho jak se dá testovat vojenská technika je případ Austrálie, kde si vybraný typ kolového OT testovali rok než řekli ano).
            Pochybuji, že byly k vidění mašiny přímo v konfiguraci jakou by ráda AČR získala. Piloti se někde povozí, vyzkouší jak ten stroj táhne, ale co to další, logistika, náročnost údržby, to vše se musí také někde ověřit. A pokud opravdu má jít o stroj vybavený i průzkumnými a střelckými čidly, tak bez srovnání s ničím jiným nezjistíme co za tu "cenu" opravdu stojí.

            Bohužel, o ideálním způsobu se můžeme pouze bavit tady v diskusi, protože politici tu řídí kokrhání a chovají se jako v případě Casa vs. Spartan, tak že veškeré šance reálně poměřit kvalitu strojů v našich podmínkách padly
            Vám by se nelíbila možnost mít tu mašiny třeba na čtyři týdny a vyzkoušet si je všechny u nás? Na testování je toho hodně a možná to kupujeme na dalších 35 let.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    10:01 13.05.2019

    Tohle vypadá sakra dobře ... docela by mě zajímala jako daňového poplatníka cena tohoto vrtulníku... Do provozu přichází čínský vrtulník ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle vypadá sakra dobře ... docela by mě zajímala jako daňového poplatníka cena tohoto vrtulníku...
    Do provozu přichází čínský vrtulník Z-20
    https://bmpd.livejournal.com/3...
    Podle fotografií publikovaných v čínském segmentu internetu dne 9. května 2019 byl do série uveden nový čínský víceúčelový vrtulník Z-20, který začal vstupovat do služby s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou. Fotografie, které se objevily, ukazují Z-20 helikoptéry nesoucí postranní čísla LH953201 a LH953205, což naznačuje, že tyto stroje patří k 161. vzdušné útočné brigádě v centrální zóně Command Command Command.

    Z-20 vrtulník má vzletovou hmotnost třídy asi 10 tun a vypadá jako kompletní klon amerického vrtulníku Sikorsky UH-60 Black Hawk, vizuálně se liší hlavně v mírně odlišném podpůrném systému (mající zejména pětiletý hlavní rotor). Připomeňme, že v osmdesátých letech bylo v osmdesátých letech do ČLR dodáno 24 vrtulníků Sikorsky S-70C-2, „komercializovaná“ verze vrtulníku UH-60

    Prototypy byly pravděpodobně vybaveny dvěma čínskými turbodmychadlovými motory WZ-9 vyvinutými a vyrobenými společností China National South Aviation Industry Company (CNSAIC, Zhuzhou, Hunan), které jsou používány v čínském bojovém vrtulníku WZ-10. Nicméně, to bylo hlásil, že to bylo plánováno k použití pokročilé WZ-11 motory vyvinuté CNSAIC (zvažoval být unlicensed Pratt a Whitney Kanada PT6B-67 klon) nebo WZ-16 (vlastně upravený licencovaný původ Turbomeca Ardiden motoru, původně určený pro \ t Čínsko-evropský vrtulník Z-15Skrýt celý příspěvek

    • Takeda
      10:09 13.05.2019

      No vy ste stejně nejspíš daňový poplatník ruské federace, takže si klidně kupujte vrtulníky třeba od číňanů, ale nám tu do toho nekecejte.

      No vy ste stejně nejspíš daňový poplatník ruské federace, takže si klidně kupujte vrtulníky třeba od číňanů, ale nám tu do toho nekecejte.

      • givicz
        10:25 13.05.2019

        Takeda máš smůlu odvádím daně v ČR tak to toho kecat budu..., takže chci transparentní výběrové řízení do kterého budou zařazení výrobci z celého světa, kde bude rozhodovat ...Zobrazit celý příspěvek

        Takeda máš smůlu odvádím daně v ČR tak to toho kecat budu..., takže chci transparentní výběrové řízení do kterého budou zařazení výrobci z celého světa, kde bude rozhodovat parametry, cena, kvalita a ne cesta Babiše do USA... :)Skrýt celý příspěvek

        • Takeda
          11:07 13.05.2019

          No armádní nákupy se takhle nedělají. Kromě ceny záleží ještě na zahraniční politice. Takovými nákupy se tvoří vztahy. Takže já jako daňový poplatník jsem ochoten překousnout vyšší ...Zobrazit celý příspěvek

          No armádní nákupy se takhle nedělají. Kromě ceny záleží ještě na zahraniční politice. Takovými nákupy se tvoří vztahy. Takže já jako daňový poplatník jsem ochoten překousnout vyšší cenu, pokud to bude znamenat dobré vztahy se spojencem. Ty vaše výlevy mají jen jedno pozitivum. Přidávají kliky panu Grohmannovi a AN můžou fungovat, za to je Vám a ostatním trollům třeba poděkovat.Skrýt celý příspěvek

          • givicz
            11:24 13.05.2019

            Takeda ... :) :) :) Ekonomický deník přinesl šokující důkazy o manipulaci nákupu víceúčelových bojových ...Zobrazit celý příspěvek

            Takeda ... :) :) :)
            Ekonomický deník přinesl šokující důkazy o manipulaci nákupu víceúčelových bojových helikoptér
            https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

          • Luky
            13:19 13.05.2019

            A my snad máme špatné vztahy se spojencem? My snad nevymetáme zahraniční mise na jeho podporu? Nepapouškujeme nesmyslná osočování ostatních států (které jsou nám mnohem blíž), ...Zobrazit celý příspěvek

            A my snad máme špatné vztahy se spojencem?
            My snad nevymetáme zahraniční mise na jeho podporu? Nepapouškujeme nesmyslná osočování ostatních států (které jsou nám mnohem blíž), abychom se zavděčili? Naše zpravodajské služby si dlouhodobě nevymýšlejí pohádky (pak se řekne, že se pletly), aby měly USA lepší mezinárodní pozici pro svá dobrodružství?
            Odkud se bere tohle přizdisráčství a lokajství, že některým nepřijde blbý "kupovat si přízeň"?
            Armádní nákupy musí být racionální jako kterékoli jiné. Je možné ze zahraničně-politických důvodů někoho vyřadit, ale čirý nesmysl někoho nevýhodně upřednostňovat.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:19 17.05.2019

            Tvorbu vztahu dělá vyjednávání a případné kompromisy. Ne to, že s ochotou posloužíme jako anální nářadí. Naši politici mají hájit naší kapsu a bezpečnost a ne ekonomické zájmy jiné ...Zobrazit celý příspěvek

            Tvorbu vztahu dělá vyjednávání a případné kompromisy. Ne to, že s ochotou posloužíme jako anální nářadí. Naši politici mají hájit naší kapsu a bezpečnost a ne ekonomické zájmy jiné země. V opačném případě budeme stále chápáni stále jako úslužná kolonie.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      10:41 13.05.2019

      Upřímně, no mně jako daňového poplatníka to třeba vůbec nezajímá. Proč by mně měla zajímat nějaká čínská kopie UH-60 od země vůči které my nemáme žádné vojenské závazky a ona k ...Zobrazit celý příspěvek

      Upřímně, no mně jako daňového poplatníka to třeba vůbec nezajímá.

      Proč by mně měla zajímat nějaká čínská kopie UH-60 od země vůči které my nemáme žádné vojenské závazky a ona k nám taky žádné závazky nemá, což znamená že vůči nám nemá žádné povinnosti a tím pádem na naší straně nejsou žádné smluvní záruky, že v případě krize bude i nadále pokračovat v dodávkách důležitých součástek pro chod vrtulníku.
      Zvláště když je nám nabízen originál, byť nejspíše za vyšší cenu, ale to nevíme, a je nám nabízen od země se kterou máme alespoň nějaké smluvní závazky a tudíž i alespoň minimální jistotu, že nám bude dodávat v době krize potřebné komponenty pro chod vrtulníku :-)Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:50 13.05.2019

      cena by měla zajímat především ruského daňového poplatníka, neb doba, kdy budou čínské vrtulníky jít tvrdě po krku ruským "Mi" se blíží

      cena by měla zajímat především ruského daňového poplatníka, neb doba, kdy budou čínské vrtulníky jít tvrdě po krku ruským "Mi" se blíží

    • Scotty
      15:44 13.05.2019

      giviru Navrhujete utužit spojenectví se Spojenými státy tím že nakoupíme špatnou čínskou kopii jejich Black Hawku. Geniální, to jen tak nevymyslíš. Jen čekám kdy se s tím vytasí ...Zobrazit celý příspěvek

      giviru
      Navrhujete utužit spojenectví se Spojenými státy tím že nakoupíme špatnou čínskou kopii jejich Black Hawku. Geniální, to jen tak nevymyslíš.
      Jen čekám kdy se s tím vytasí slunce naše jasné a na Barandově to rozebere v Týdnu s prezidentem:)Skrýt celý příspěvek

  • JP--
    09:11 13.05.2019

    Ani jedna varianta není úplně špatná, AH-1Z by byl plnokrevný bitevník, takže jeho schopnosti podpory pozemního vojska jsou jinde. Na druhou stranu 8+4 je podle mě málo a jak to ...Zobrazit celý příspěvek

    Ani jedna varianta není úplně špatná, AH-1Z by byl plnokrevný bitevník, takže jeho schopnosti podpory pozemního vojska jsou jinde. Na druhou stranu 8+4 je podle mě málo a jak to bude s výrobní linkou na další se moc neví.

    V takovém počtu 12, bych asi bral Blackhawk, dobrá mašina výhledově může nahradit většinu provozovaných Mi-171/8/17, vyrábět se bude ještě léta a lítají jich tisíce, ozbrojená varianta asi umí mnohem víc než naše Mi-24 bez upgrade. Provozně to asi nebude zas tak špatný, když ani Slováci (který mají armádní rozpočet vykuchanej víc než u nás) nepláčou ohledně provozních nákladů. Takže za mě UH-60M s APKWS a klidně Hellfire + sjednotit modernizaci Mi-171 což se snad děje a na nějakej čas to stačí.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    22:06 12.05.2019

    Vy si tady lžete sami sobě a někteří jedinci ducha mdlého tomu ještě věří a tleskají. Ruské vrtulníky jsou takové křápy, že je koupili i ...Zobrazit celý příspěvek

    Vy si tady lžete sami sobě a někteří jedinci ducha mdlého tomu ještě věří a tleskají.
    Ruské vrtulníky jsou takové křápy, že je koupili i amíci
    https://www.militaryaerospace....
    Alespoň, kdyby.... jste používali internet a mozek.

    A jedno sladké tajemství, jeden z mnoha důvodů proč.
    Když se zvedne vítr a létá jemný písek, dostává se do reduktorů spojeneckých strojů, které se potom v otáčkách zadírají.
    Ruská smazka sice není příliš ekologická, CIATIM je vyráběn i z velrybího tuku a jejich upatlané reduktory a další pohyblivé části spolehlivě ochrání. Takže po menším průvanu se létá na rozdíl od mechaniků spojeneckých strojů, které provádějí téměř střední opravy a čištění na místě.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      23:12 12.05.2019

      Vy jste úsměvný...ano kupovali je pro Afghánské vzdušné síly...protože jim se hodí. BTW...později Afgh VzS přezbrojují na UH60. Ony jsou i pak trochu jinak vybaveny, než originály. Zobrazit celý příspěvek

      Vy jste úsměvný...ano kupovali je pro Afghánské vzdušné síly...protože jim se hodí. BTW...později Afgh VzS přezbrojují na UH60. Ony jsou i pak trochu jinak vybaveny, než originály.Skrýt celý příspěvek

      • Larry
        08:04 13.05.2019

        Ne, vy jste vtipný... podle vašich "znalostí" by jste mohl vědět, případně si i zjistit kolik vrtulníků Mi-17 z výzbroje VzS AČR bylo v LOMu opraveno a předáno Afghánům. ( ze zemí ...Zobrazit celý příspěvek

        Ne, vy jste vtipný... podle vašich "znalostí" by jste mohl vědět, případně si i zjistit kolik vrtulníků Mi-17 z výzbroje VzS AČR bylo v LOMu opraveno a předáno Afghánům.
        ( ze zemí ex východního boku jich bylo více)
        Na špinavou práci potřebovali ruské stroje. (některé už jsou jenom na fotografiích )
        Vy víte jak jsou vybaveny originály pro Ruskou armádu a pro export?? Tyhle věci na internetu nikde nenajdete. Jenom obecné kecy, ale náhlednout vás do nich nikdo nenechá a dokumentaci také nenáte k dispozici. Ani mít nebudete. To by jste nesměl sedět v ČR.
        Amíci věděli proč právě vrtulníky z Ruska. Klimatické podmínky, poměrně jednoduchý servis. A měli dobré důvody nechat takový kšeft Rusům. Kšeftu by se jen tak nevzdali.
        A navíc mají sami vrtulníků přebytek. Z dob studené války zakopané v Mohawské a Arizonské poušti. Ze "stejných zdrojů" dostalo Polsko "výhodně" F-16ky.Skrýt celý příspěvek

        • Takeda
          09:08 13.05.2019

          Vy jste dobrej... TF_HU dělal (dělá nevim?) v armádě s vrtulníkama, takže asi i s těma od Milu a vy ho budete osočovat z neznalostí... Internet je fakt svobodný místo. A pojďte ...Zobrazit celý příspěvek

          Vy jste dobrej... TF_HU dělal (dělá nevim?) v armádě s vrtulníkama, takže asi i s těma od Milu a vy ho budete osočovat z neznalostí... Internet je fakt svobodný místo.

          A pojďte všichni, ať dáme 500 komentářů!:-DSkrýt celý příspěvek

        • Gibon
          16:45 13.05.2019

          Polske F-16 boli prebytky z puste. :-D co sa tu clovek nedozvie.

          Polske F-16 boli prebytky z puste. :-D co sa tu clovek nedozvie.

          • Larry
            00:56 15.05.2019

            A odkud si myslíte že to bylo??? Tady v ČR se tomu říkalo NZ (nedotknutelné zásoby) Nebo si myslíte že na nových letadlech se před předáním zákazníkovi provádějí generální opravy a ...Zobrazit celý příspěvek

            A odkud si myslíte že to bylo??? Tady v ČR se tomu říkalo NZ (nedotknutelné zásoby) Nebo si myslíte že na nových letadlech se před předáním zákazníkovi provádějí generální opravy a resursy??
            Věřte třeba teoriím, že je měli amíci uskladněné na Manhattanu :-))Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          21:52 13.05.2019

          Komiku...píšou to přímo v tom odkazu co jste sám sdílel. Hm, na rozdíl od vás nečtu informace pouze z médií, ale čerpám z praxe. Takže ano, není to má osobní zkušenost, ale ...Zobrazit celý příspěvek

          Komiku...píšou to přímo v tom odkazu co jste sám sdílel. Hm, na rozdíl od vás nečtu informace pouze z médií, ale čerpám z praxe. Takže ano, není to má osobní zkušenost, ale informace mám od našich pilotů co byli v Rusku mašiny přebírat, též od technického personálu, který spolupracoval s Rusy na našich modernizacích atd. Taky s našimi borci, kteří cvičili piloty afghánistánu...tak se obávám, že na rozdíl od vás, mám informací více.

          Dívejte, ano Američané kupovali ruské vrtulníky, museli to v kongresu hodně vysvětlovat. Kupovali je primárně pro vzdušné síly Afghánistánu, k tomu si můžete dost přečíst na netu atd. Naše darované Mily už tam dolétaly...tedy nejsem si jist sedmnáctkami, ale Hindy, které jsme darovali dolétaly v roce 2015.

          Tím nijak nesnižuji kvalitu ruských strojů, nebo nepopírám, že by je někde nevyužívala CIA :-) Ale US Army je fakt nevyužívá...Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            11:13 14.05.2019

            ne vy jste fakt komik..... prý " mám informace" není nic jiného než drby levelu JPP. Kolik to je let co byli pánové na přeškolení na Mi-35/171 a přebírali stroje?? Lidské ...Zobrazit celý příspěvek

            ne vy jste fakt komik..... prý " mám informace" není nic jiného než drby levelu JPP. Kolik to je let co byli pánové na přeškolení na Mi-35/171 a přebírali stroje?? Lidské myšlení zapomíná, řada jich už ani není v armádě. A navíc, víte kdy je informace považovaná za ověřenou?? Když ji máte alespoň ze 3 důvěryhodných zdrojů. Tak nás to učili a tak to je. Hospodské drby, kdy si to "pánové přibarvují" podle svých potřeb... no comment. A nějaké vlastní poznatky máte ??
            A kde jsem psal, že je ruské MiLy používá a létá US. army?? To, že nákup finacovala americká strana je něco jiného.
            Víte kdy mě označili za lháře a komika??
            Když jsem promluvil o dělení republiky a předávání výzbroje a službě na Slovensku v r.93.
            Když jsem promluvil o tom čeho jsem byl svědkem v misích v Jugoslávii,
            protože to samozřejmě nezapadá do procesu glorifikace "hrdinů"
            ono co je hrdinského na opilství sa rvačkách, míření s nabitou zbraní na nadřízeného a následných repatriacích zpět, na kontroly když nám jezdli důstojníci GŠ s celými rodinami, což pojali kako rodinnou rekreaci, na sl. cestách bydleli v autech a nechali si proplácet hotelové ubytování....
            Klečící voják českého kontingentu před chorvatským na kolenou a prosícím o milost. Dokonce v tamním plátku vyšla fotografie s článkem. To si fakt vychutnali.
            Voják repatriován a měl být souzen v ČR za zbabělost před nepřítelem. Prezidentem Havlem v tichosti udělena milost a vyhozen z armády.
            Vyjádření vrchního velitele na adresu vojáků z povolání (1990) "zelené mozky které zahodili rudé knížky..."
            To víte, léta běží a "detaily" se zapomínají. Hodně lidí ve velení AČR je za tu lidskou zapomnětlivost rádo.
            Vlastní zkušenost z praxe. Nikdo mě nemusel nic vyprávět.

            Víte kdy jsem ztratil iluze?? Když jsem přijel do Čáslavi LKCV a tam na nově postavený VS (Wing Operational Centre) měli problém, s tím že nefungují dieselgenerátory od firmy Caterpilar. Z druhé strany byl na cestě servisní technik. Na místě jsem zjistil, že není ani kapka nafty v nádrži.
            Když jsem řekl, že tohle není na záruku, že zaplatí fakturu s cestovními náklady, ještě se pan důstojník cítil dotčen. Důsledek "profesionalizace" . Když technika dělá vyučený pokrývač nebo co to je, výsledek lepší být nemůže. A zrovna jsem si vzpomněl na kecy o tom "jak si armáda nakoupív civilu odborníky" dodnes nic nenakoupili. Stačí se podívat jak personalistika hledá v civilní sféře piloty vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

          • Marcus
            18:26 14.05.2019

            Larry: Vy rozhodně nejste komik...ale spíše tragikomik! :( Nikdo Vám vaše zážitky nebere a asi jste toho zažil hodně, ale co to sem taháte? Vaše zážitky z let komunismu a let ...Zobrazit celý příspěvek

            Larry:
            Vy rozhodně nejste komik...ale spíše tragikomik! :(
            Nikdo Vám vaše zážitky nebere a asi jste toho zažil hodně, ale co to sem taháte? Vaše zážitky z let komunismu a let 90tých jsou trošku mimo téma a řeknu Vám tajemství: "ARMÁDA SE OD 90TÝCH LET TROŠKU ZMĚNILA" Tak si jděte svoje zlomené srdíčko zahojit někam jinam. Řeknu Vám ještě jedno tajemství:
            VĚTŠINA LIDÍ JSEM CHODÍ ČÍST PŘÍSPĚVKY LIDÍ JAKO JE TF_HU A NÉ TY Larry" Tak se zkus nad tím zamyslet a psát k věci.
            A kde ty jsi psal že ruské MiLy používá a létá US. army? Ty jsi tu doslova psal: "Ruské vrtulníky jsou takové křápy, že je koupili i amíci" O tom že je Amící jen zaplatili že to bylo jen pro Afgán jsi nepsal nikde, to ti na to napsal až TF_HU, tak nevím co tu fňukáš???Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            01:07 15.05.2019

            to Marcus: V armádě jsem skončil v r. 2011. A věřte tomu, že se mnoho nezměnilo. Internet a šikovné PR snese kde-co. Nejhorší je, že tam je řada nabubřelých namachrovaných lidí, ...Zobrazit celý příspěvek

            to Marcus:
            V armádě jsem skončil v r. 2011. A věřte tomu, že se mnoho nezměnilo. Internet a šikovné PR snese kde-co.
            Nejhorší je, že tam je řada nabubřelých namachrovaných lidí, kteří místo pokory a snahy se učit jsou "mistři světa s bezbřehým sebevědomím"
            když už jsem byl u toho nákupu odborníků, měl jsem co do činění s
            techniky systémů elektro, kteří ještě před pár lety neuměli ani sečíst 3 vektory fázově posunuté o 120st každý jeden. Zato šlapat po buzeráku a leštit kliky jim šlo opravdu dobře. A nemyslím si, že se to změnilo.
            To už má do vrtulníků fakt daleko.Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            01:43 15.05.2019

            To Marcus vy máte vážný problém s chápáním psaného textu. přečtěte si několikrát, co jsem napsal: zopakuji: "Ruské vrtulníky jsou takové křápy, že je koupili i amíci" Jedna věc je ...Zobrazit celý příspěvek

            To Marcus
            vy máte vážný problém s chápáním psaného textu.
            přečtěte si několikrát, co jsem napsal:
            zopakuji:
            "Ruské vrtulníky jsou takové křápy, že je koupili i amíci"
            Jedna věc je koupit a druhá věc je létat a používat. (operačně nasadit)
            Tedy jinak:
            Víte, jsem nabízel otci, že mu koupím nové auto. Koupil jsem mu nové auto, které vlastní, ale lékař mu po 70tce "sebral papíry" takže si v podstatě koupil auto, vlastní ho (v TP je zapsán jako majitel) ale nejezdí. Můžu s vozem jezdit já, nebo moje matka.
            A naprosto stejné je to s těmi vrtulníky. Amíci zacálovali ruské vrtulníky, afgoši je létají. Co je na tom k nepochopení??
            Tak mě nepodsouvejte TF-HU.Skrýt celý příspěvek

          • Bernis
            13:08 15.05.2019

            :Larry
            "...Zato ... a leštit kliky jim šlo opravdu dobře. A nemyslím si, že se to změnilo..."
            A vy si vážně myslíte, že v civilním sektoru je to jiné? Naivko ...

            :Larry
            "...Zato ... a leštit kliky jim šlo opravdu dobře. A nemyslím si, že se to změnilo..."
            A vy si vážně myslíte, že v civilním sektoru je to jiné? Naivko ...

          • Snownomad
            13:28 15.05.2019

            Marcus: to, že ty sem chodíš lízat koule téefhuovi ještě neznamená, že to dělá většina, svazáku...

            Marcus: to, že ty sem chodíš lízat koule téefhuovi ještě neznamená, že to dělá většina, svazáku...

          • TF_HU
            18:44 15.05.2019

            Larry... Vezmu to postupne. Oba piloti co v Rusku masiny prebirali a testovali dodnes slouzi. Z jednim z nich jsem stale v kontaktu. Ja jsem vam ty tri zdroje popsal. Co vic ...Zobrazit celý příspěvek

            Larry...

            Vezmu to postupne. Oba piloti co v Rusku masiny prebirali a testovali dodnes slouzi. Z jednim z nich jsem stale v kontaktu.

            Ja jsem vam ty tri zdroje popsal. Co vic jeste chcete?

            Ja vam jenom rekl, ze vim jak byly masiny vybaveny pro nas, jak pro Rusa a jak pro Afgance. Nemohu za to, ze neunesete situaci, kdy nekdo vi vice nez vy.

            Zbytek je balast na ktery nebudu ani reagovat. Nema to nic spolecneho s vrtulniky a ani mymi zdroji informaci.

            ...a k pilotum z civilu. Bezna vec, hleda se cesta jak urychlit vycvik. Clovek s licenci se stane vojenskym pilotem druve jak student UO od nuly.Skrýt celý příspěvek

          • Larry
            16:43 16.05.2019

            To bernis: civilní sektor znám důvěrně :-))) , je to stejné, ale tam ještě musíte navíc něco sakra umět, aby vás firma zaplatila. tedy pokud chcete brát plat a ne almužnu :-) To ...Zobrazit celý příspěvek

            To bernis:
            civilní sektor znám důvěrně :-))) , je to stejné, ale tam ještě musíte navíc něco sakra umět, aby vás firma zaplatila. tedy pokud chcete brát plat a ne almužnu :-)
            To TF-HU
            Rusové vojákům státu který se chová nepřátelsky, určitě ukázali vše, čím disponují vrtulníky ve výzbroji VKS / VVS, předvedli jejich schopnosti a možnosti. Dělejte si srandu z někoho jiného.
            Protože známe realitu jistě je před služební cestou "poučili" a po návratu "vytěžili" příslušníci VZ/VOZ. Takových příležitostí mnoho není a každý den.
            Ani MO Pickovi nic neukázali když navštívil pracovně velení VKS/VVS. Briefing s prezentací, malé pohoštění a to bylo vše.
            Třeba si to přečtete kdesi na FB :-)) nebo AN.
            Zato u nás lze zjistit řadu zajímavých věcí třeba ze zadání veřejných zakázek a výběrových řízení.
            Personální pionýring soudružky generálky (absolventka politické akademie K. Gottwalda v Bratislavě) je fakt úsměvná průkopnická práce.
            Požadavkem je, aby měl pilot vrtulníku, kterého náborují platnou licenci CPL čemuž předchází licence PPL. To jest investovat cca 1,3-1,5milonů korun ze svých prostředků do výcviku. K tomu samozřejmě pilot očekává adekvátní plat, ne, že kde-jaký jouda v kanclu bude mít více. Víte, ten pilot si na ten výcvik musí mnohdy půjčit v bance a také splácet. Civilní sféře absolutně nekonkurenceschopné. Tam takové věci dávno vědí.
            Na tohle by už snad celá personalistika mohla přijít sama.Skrýt celý příspěvek

          • Starlight
            00:45 17.05.2019

            @ Larry Když už máš jako nepilot a laik potřebu fušovat do pilotních oborů, tak si ten inzerát nejdříve přečti a neopisuj tupě od novinářů. Třeba zjistíš, že se v inzerátu psalo: ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Larry

            Když už máš jako nepilot a laik potřebu fušovat do pilotních oborů, tak si ten inzerát nejdříve přečti a neopisuj tupě od novinářů. Třeba zjistíš, že se v inzerátu psalo: „Požadujeme: bakalářské vzdělání, absolovent ČVUT nebo VÚT – obor pilot, teoretický kurz min. v rozsahu CPL; zdravotní klasifikace LA2; letová zkušenost na vrtulníku (letounu) výhodou; vstupní znalost AJ min. na úrovni B1“.

            Pokud tomu skutečně rozumíš, tak sám poznáš, co jsi opsal za nesmysly.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            09:30 17.05.2019

            Larry, Larry... naši piloti přebírali mašiny u výrobce, ne u armády. Já jsem nikde netvrdil, že viděli nějakou utajovanou technologii ruské armády. Tvrdím vám, že vím, jak ...Zobrazit celý příspěvek

            Larry, Larry...

            naši piloti přebírali mašiny u výrobce, ne u armády. Já jsem nikde netvrdil, že viděli nějakou utajovanou technologii ruské armády. Tvrdím vám, že vím, jak vypadala ruská mašina, jak byla vybavená pro nás a jak ji američané nakoupili pro Afghánksé piloty. Toť vše. Co na tom nechápete?

            Pointa byla v nákupu vrtulníků pro Afghánské VzS...které stejně poté přezbrojí na UH60. Kupovali je, protože v tom prostředí se osvědčily a protože jsou SIMPLE pro někoho, kdo už v minulosti ruskou techniku měl. Jakmile je vycvičí, přejdou na více SOFISTIKOVANÉ stroje typu UH60. Což se už děje.

            K tomu náboru...nejsem odborník na všechno, ale jak píše Starlight, asi jste jen nepochopil inzerát. Taky možná ignorujete stav, že někde existuje člověk, pro koho je létání koníčkem, posláním, jeho motivace létat je silnější jak motivace peněz...a nakonec, nikde není napsáno, že jeho náklady do studia nemohou být nějak kompenzovány. (náborový příspěvek například atd). Chyba by to byla, kdyby se armáda soustředila jen na tento nábor, ne když rozšiřuje možné způsoby...Skrýt celý příspěvek

  • Nagato
    17:28 12.05.2019

    Tak nákup AH-1Z již byl potvrzen Pentagone, zatím 4 kusy, do budoucna dalších 12 možných, a o UH-60 se vedou jednání, za mě dobré řešení, ale spíše bych bral Uh-1Y, hlavně díky ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak nákup AH-1Z již byl potvrzen Pentagone, zatím 4 kusy, do budoucna dalších 12 možných, a o UH-60 se vedou jednání, za mě dobré řešení, ale spíše bych bral Uh-1Y, hlavně díky tomu, že spolu s AH-1Z mají společné díly. Avšak spíše mě zaráží, že se armáda rozhodla nekoupit něco těžšího, co by nahradilo kapacitu starých Mi-17, třeba CH-53 nebo AW101. Pokud jde o politickou stránku věci, jsem rád, že jsme se obrátili na Spojené státy, jelikož s Evropou to růžově moc nevypadá. A Rusko už vůbec nepřipadá v úvahu, jednak mají problémy s dodávkami dílů, a jednak jejich stroje jsou ve valné většině křápy.Skrýt celý příspěvek

    • Jara
      17:57 12.05.2019

      Kombinace Viperu a BH se nechystá, 1. BH a BatleHawk 2. Venom a Viper Všechny typy schváleny kongresem USA, Mě osobně je bližší kombinace Viperu a Venomu nic nenahradí bitevnik a ...Zobrazit celý příspěvek

      Kombinace Viperu a BH se nechystá,
      1. BH a BatleHawk
      2. Venom a Viper
      Všechny typy schváleny kongresem USA,
      Mě osobně je bližší kombinace Viperu a Venomu nic nenahradí bitevnik a Bell je pro nás cesta jak ho mít, navíc další bonus vidim v tom že nebudeme muset dělat radost “zámořským” v tendru na BVPSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    14:12 12.05.2019

    Armadni zakázky jdou vždy hlavně politika..TEČKA Když jsem tady kdysi dávno psal že Koštoval je protekční nula bez špetky profesních zkušeností a bez vhodného vzdělání , pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Armadni zakázky jdou vždy hlavně politika..TEČKA
    Když jsem tady kdysi dávno psal že Koštoval je protekční nula bez špetky profesních zkušeností a bez vhodného vzdělání , pro funkci kterou vykonává, někteří se do mě obouvali hle výsledky této zakázky a odhalené skutečnosti mi dávají za pravdu.... ne nebavý mě mít vždy pravdu, nicméně dokážu velice přesně odhadnout lidi na základě jejich CV, protože sám vím jak je těžké se vypracovat, tyhle kariérní rychlokvašky jako pan Koštoval jsou vždy podezřelé v politice a na vysokých úřednických funkcích je takových lidí nejvýšší přetlakSkrýt celý příspěvek

  • Tecka
    09:54 12.05.2019

    Ciśnienie rośnie.. https://www.edrmagazine.eu/rhe...

    Ciśnienie rośnie.. https://www.edrmagazine.eu/rhe...

    • Tecka
      10:53 12.05.2019

      ..i jeszcze ta bajeczka, że lynx to pojazd nowej generacji... a na naszym podwórku też się dziwne rzeczy dzieją , „kryzys” przy projekcie 2pl ,to nie jest przypadek . A to jak ...Zobrazit celý příspěvek

      ..i jeszcze ta bajeczka, że lynx to pojazd nowej generacji... a na naszym podwórku też się dziwne rzeczy dzieją , „kryzys” przy projekcie 2pl ,to nie jest przypadek . A to jak Niemców boli tylna cześć ciała z powodu Borsuka , to nawet nie zdajecie sobie sprawy, co ciekawe ...wszystko jest jeszcze możliwe. Zawsze można znaleść polityka,który podpisze odpowiedni papier.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    22:39 10.05.2019

    Mimochodem. Vyčíslil někdo úsporu pramenící ze stejných dílů? Podle mne je to příliš přeceňovaný parametr. Ušetříte tak maximálně nářadí a diagnostiku. Jinak budete mít stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem. Vyčíslil někdo úsporu pramenící ze stejných dílů?

    Podle mne je to příliš přeceňovaný parametr. Ušetříte tak maximálně nářadí a diagnostiku. Jinak budete mít stále stejně velké skladové zásoby jen s menším množstvím položek v počítači.Skrýt celý příspěvek

    • Karolam
      05:57 11.05.2019

      Pro Cejkise nerozumím jak to myslíte ouspora Venom/ Viper?? Něco co je už předražené tak ušetříte? to nemá logiku. Původní požadavky na levné vrtule jsou pasé. Ušetří se v tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Cejkise nerozumím jak to myslíte ouspora Venom/ Viper?? Něco co je už předražené tak ušetříte? to nemá logiku. Původní požadavky na levné vrtule jsou pasé. Ušetří se v tom smyslu že tato kombinace asi bude „levnější“ než kdyby jste k tomu musel pořizovat nějaký další typ třeba UH-60M. Slováci středisko u sebe na Blackhawky zatím nemají, v případě vážných oprav musí poslat do Polska. Některý bohatý země si můžou dovolit americký zbraně a plné výzbroje, my moc ne, ale což nějak to už dopadne. Kdyby pak Huyeho koupili i ostatní země okolo?!

      Argumenty vysokých provozních a servisních nákladů jsou tady několikrát,někdo to má za balast, jiný za podstatnou věc. Omlouvání, že celková cena je vyšší i kvůli servisu, náhradním dílům atd.Jasně protože se zde musí vytvořit na začátku nějaké zázemí,Bell to rozhodně platit nebude,to si exkluzivně zaplatíme špeciálně jen my, nebo to stejně naúčtuje dříve či později, v tom je logika jasná. Až se bude lámat chleba, tak se může nabídka jakoby o něco osekat, aby jsme se třeba vešli do nějakýho finančního limitu, pak se to stejně vrátí jak bumerang, něco lze ušetřit ale i na výzbroji.

      Američané se u nás snaží vytvořit pouze logistickou základnu, nákup jejich vrtulníků znamená další investice v podobě skladování dílů, servisu, školení lidí atd. Nejen že je cena přemrštěná, padlá na hlavu, ale jen za údržbu jednoho vrtulníku v hodnotě jedné miliardy, zaplatíme další 4 miliardy v průběhu 15 let.

      Je to jakoby jsi koupil émerický auto, nějakýho exota a chtěl ho u nás opravovat, a musel jsi vybudovat tady vše kompletně, nebo koupíš Škodovku a servisy už tady jsou i pro ostatní.
      Bell má v Praze sice servis pro své vrtulníky, ale pro civilní, a lze předpokládat, že vojenské by musely mít nějakou svojí halu, v ní diagnostiku a další chujoviny. Synergické efekty z toho nebudou až tak velké. Tak leda lakovna může bejt společná. Když by opravoval něco náhodou náš LOM, tak stejně by musel náhradní díly kupovat za nemalé částky, drdové tam dostanou mzdu, možná bude opravovat se začátku, když se to nebude ještě tolik srát, ale pak si ten byznys bude dělat asi Bell.

      Dokud budou vrtulníky nové, tak se tam zase tolik věcí kazit nebude, ale čím budou mít nalétáno více hodin a budou starší, tím bude více problémů a oprav. Je to podobné jako s novým autem.
      Na Aktuálně a jinde je pak vidět marketingová masírka Bellu, že tady mají servisní středisko, atd. Dobře nemusíme stroje posílat až za oceán, ale náhradní díly se odtamtud vozit stejně budou.

      A i blbej šroub do vrtule bude stát desetitisíce. Z toho všeho plyne, že koupě je drahá, a provoz v dlouhodobém horizontu taky drahý. AW139 by byla mnohem levnější ve všech směrech. Nebudu ted hodnotit vojenskou stránku věci, na to je tu mnoho odborníků. Nehledě na cenu tak jdu taky klidně do UH-1y a Z, nebo do Apache :)Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        09:44 11.05.2019

        /Američané se u nás snaží vytvořit pouze logistickou základnu, nákup jejich vrtulníků znamená další investice v podobě skladování dílů, servisu, školení lidí atd./ Proč by se u nás ...Zobrazit celý příspěvek

        /Američané se u nás snaží vytvořit pouze logistickou základnu, nákup jejich vrtulníků znamená další investice v podobě skladování dílů, servisu, školení lidí atd./
        Proč by se u nás Američani snažili vybudovat logistickou základnu. Pro provoz svých vrtulníků v Evropě nás naprosto nepotřebují. Nákup vrtulníků od kohokoli znamená další investice to je nevyhnutelné. Ovšem představa že by Američani potřebovali Čechy na zajištění servisu pro své vrtulníky je směšná.

        /Bell má v Praze sice servis pro své vrtulníky, ale pro civilní, a lze předpokládat, že vojenské by musely mít nějakou svojí halu, v ní diagnostiku a další chujoviny./
        Bell má uzavřenou dohodu s LOM v případě pořízení jejich vrtulníku je vysoce pravděpodobné že právě oni budou provádět opravy.
        http://www.letistecr.cz/aktual...

        /Když by opravoval něco náhodou náš LOM, tak stejně by musel náhradní díly kupovat za nemalé částky/
        Myslím že LOM musí i dnes kupovat díly pro armádní vrtulníky. Nebo myslíte že je Rusové dodávají zadarmo?

        /Dobře nemusíme stroje posílat až za oceán, ale náhradní díly se odtamtud vozit stejně budou. /
        teď se k nám vozí díly z Ruska, je v to opravdu takový rozdíl? Ani bych se nedivil že by tu byl díl z USA dřív než díl z Ruska.

        Mimochodem to že UH-60M bude mít velké provozní náklady a že si jejich provoz nebudou moc dovolit strašili i na Slovensku a nedávno vyšel článek z kterého vyplývá že jejich 4 kusy mají roční nálet 826 hodin což je skvělé číslo. Navíc Bell se chlubí že UH1-Y je schopen dlouhodobého provozu z předsunutých základen kde je k dispozici jen základní servis.
        Zkazky o tom jak každý šroubek na Americké stroje stojí desetitisíce kdežto ostatní vrtulníky létají zadarmo můžete jistě nějak doložit.Skrýt celý příspěvek

        • Gibon
          16:31 11.05.2019

          A to 2 z tych 4 vrtulnikov prisli v polovici roka. V priemere to na tie dva vrtulniky, co sa pouzivali cely rok vychadza nejakych 275 hodin. O tom sa nam na Mi17 ani nesnivalo.... Zobrazit celý příspěvek

          A to 2 z tych 4 vrtulnikov prisli v polovici roka.
          V priemere to na tie dva vrtulniky, co sa pouzivali cely rok vychadza nejakych 275 hodin.
          O tom sa nam na Mi17 ani nesnivalo....Skrýt celý příspěvek

        • Karolam
          16:54 11.05.2019

          Pane Scotty nikde jsem nepsal, že ostatní vrtulníky by létaly zadarmo, nevnucujete mi něco, co jsem vůbec nenapsal. Celá pointa je v tom, že u jiných výrobců a dodavatelů by to ...Zobrazit celý příspěvek

          Pane Scotty nikde jsem nepsal, že ostatní vrtulníky by létaly zadarmo, nevnucujete mi něco, co jsem vůbec nenapsal. Celá pointa je v tom, že u jiných výrobců a dodavatelů by to vyšlo levněji.
          Ano, pokud jsou vrtulníky nové, tak jako když máte nové auto, tak u nich měníte jen olej. V rámci záručního servisu, to je v pohodě. Čím ale mašina stárne, tak už je to horší,tu se rozbije převodovka, spojka,nebo přestane fungovat elektronika. A to už servisní náklady naskakují. Hodnotit po roce že jsou provozní náklady nízké je podle mně ještě předčasné. Já jsem to hodnotil z dlouhodobého pohledu. Vrtule by měly sloužit aspoň 20 let.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:09 11.05.2019

            Karolam /Celá pointa je v tom, že u jiných výrobců a dodavatelů by to vyšlo levněji./ Předpokládám že to máte nějak podložené, nebo je to jen váš dojem? Ceny servisu a náhradních ...Zobrazit celý příspěvek

            Karolam
            /Celá pointa je v tom, že u jiných výrobců a dodavatelů by to vyšlo levněji./
            Předpokládám že to máte nějak podložené, nebo je to jen váš dojem? Ceny servisu a náhradních dílů nejsou běžně dostupné informace.Skrýt celý příspěvek

          • Karolam
            10:07 15.05.2019

            Scotty - Amíci se do spolupráce s Leonardem pustili, mají svoje požadavky, hlavně cenu,tak předpokládám, že ví o čem mluví. Budu citovat oficiální zdroj: Helikoptéra přezdívaná ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty - Amíci se do spolupráce s Leonardem pustili, mají svoje požadavky, hlavně cenu,tak předpokládám, že ví o čem mluví.
            Budu citovat oficiální zdroj: Helikoptéra přezdívaná MH-139 bude muset zahrnout řadu úprav, aby byla v souladu s požadavky na životaschopnost služby. Projektový tým však doufá, že díky využití podpory s výrobní linkou AgustaWestland AW139 v společnosti Leonardo bude mít za následek nejnižší cenu. "Nižší provozní náklady, zvýšená spolehlivost, a zlepšená udržovatelnost se promítnou do úspor pro letectvo," řekl Rick Lemaster, ředitel společnosti Tetrotor pro rozvoj obchodu v Boeingu. Boeing a Leonardo odhadují, že MH-139 bude stát o více než miliardu dolarů méně než nabídka konkurence v průběhu 30-letého životního cyklu !!
            "Věci, které jsou více vojensky jedinečné, které nejsou přítomny v civilním nebo polovojenském vrtulníku, musíme vyvinout dle certifikačního plánu," řekl Lemaster, který odmítl podrobně popsat, jaké úpravy jsou potřebné. "Máme cestu vpřed v tom, že s Leonardem a našimi vlastními inženýry Boeingu budeme schopni vytvořit artefakty, které umožní leteckým silám provést jejich certifikaci.“ Letectvo plánuje koupit nejméně 84 vrtulníků, které nahradí jeho flotilu UH-1N Hueys, a jejich služba bude stát co nejméně peněz.Skrýt celý příspěvek

        • Karolam
          18:38 11.05.2019

          Vy mi dáváte :) Nějak hlouběji jsem to nezkoumal. Z médií, ale vím,že Italové poskytli na vrtule záruční sevis 2 roky, a že ho zřejmě měli už v ceně včetně řízených a neřízených ...Zobrazit celý příspěvek

          Vy mi dáváte :) Nějak hlouběji jsem to nezkoumal. Z médií, ale vím,že Italové poskytli na vrtule záruční sevis 2 roky, a že ho zřejmě měli už v ceně včetně řízených a neřízených raket, a ta byla něco kolem 9 miliard za 12 vrtulníku, čistě jen za vrtulníky asi 6 miliard.

          Je škoda že při deklarované transparentnosti řízení, se u Bellu veřejnost nedozví detaily. Jak to přesně bude zatím nevíme, jestli je v ceně záruční servis? Ale ten bude provádět LOM. Bell, resp. GE měl však podle původní nabídky dodat i 24 motorů, nevím proč, za jak dlouho se motory mění, měly by vydržet, provádí se u nich vůbec generálka, nebo se vymění rovnou celej motor? Jak technologicky servis u těchto amerických mašin probíhá, zřejmě se špatný motor pošle na generálku do Ameriky, nebo se ho opravovat vůbec nevyplatí.

          Kongres pak schválil nabídku i s výzbrojí a rozličnými elektronickými systémy,s tím že si asi vybereme co přesně chceme. Psalo se, že na 12 amerických vrtulníků je vyčleněno 12,6 miliard korun. Jasné však je, že kdybychom chtěli celej komplet, tak se do ceny určitě nevejdeme. Takže se v tom případě bude osekávat vybavení a servis.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            20:01 11.05.2019

            "GE měl však podle původní nabídky dodat i 24 motorů, nevím proč, za jak dlouho se motory mění, měly by vydržet, provádí se u nich vůbec generálka, nebo se vymění rovnou celej ...Zobrazit celý příspěvek

            "GE měl však podle původní nabídky dodat i 24 motorů, nevím proč, za jak dlouho se motory mění, měly by vydržet, provádí se u nich vůbec generálka, nebo se vymění rovnou celej motor?"

            K F-16 Slovensko koupil 14x motorů. Tedy 12 vrtulníku = 24x motorů, bez nich to nepoletí...Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:05 11.05.2019

            Karolam V nabídce na UH-1Y je 25 motorů tady 12x2=24 a jeden náhradní. V nabídce se započítávají motory zvlášť. Je to možná trochu nelogické, ale je to tak. Pokud by jsme brali ...Zobrazit celý příspěvek

            Karolam
            V nabídce na UH-1Y je 25 motorů tady 12x2=24 a jeden náhradní. V nabídce se započítávají motory zvlášť. Je to možná trochu nelogické, ale je to tak.
            Pokud by jsme brali původní nabídku čistě na UH-1Y do vyčleněné částky by jsme se měli vejít bez problémů.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            23:08 12.05.2019

            Karolam Vy budete takovej pohádkář, že? Italové poskytli cenu včetně řízených a neřízených střel? To jste četl a slyšel kde? O jaké střely se má jednat? Já byl u toho když nám ...Zobrazit celý příspěvek

            Karolam

            Vy budete takovej pohádkář, že? Italové poskytli cenu včetně řízených a neřízených střel? To jste četl a slyšel kde? O jaké střely se má jednat? Já byl u toho když nám Italové sami tvrdili, že munici k tomu nemají žádnou, ale dokáží ji integrovat...když jako zákazníci budeme chtít :-)Skrýt celý příspěvek

          • Karolam
            02:24 13.05.2019

            Pohádkář ? Hmm, můžu Vám to odzdrojovat. A radši to sem i zkopíruji. Podle dobře informovaného zdroje Práva Italové nabídli výrazně nižší cenu pohybující se okolo sedmi miliard ...Zobrazit celý příspěvek

            Pohádkář ? Hmm, můžu Vám to odzdrojovat. A radši to sem i zkopíruji.
            Podle dobře informovaného zdroje Práva Italové nabídli výrazně nižší cenu pohybující se okolo sedmi miliard korun. Navíc nabízejí kulomety ráže 7,62 a 12,6 mm a také řízené i neřízené střely.
            Součástí americké nabídky je pouze kulomet M240 ráže 7,62 mm, ostatní výzbroj by si musela armáda dokoupit.
            https://www.novinky.cz/domaci/...

            / Já byl u toho když nám Italové sami tvrdili, že munici k tomu nemají žádnou, ale dokáží ji integrovat...když jako zákazníci budeme chtít :-)

            Úplně Vás nechápu, a co jako?v čem vidíte ten vtip.Jestli jako myslíte, že to je otázka ceny? Však sám píšete, že to dokáží ! No a o kolik se může navýšit ? No nějaká miliarda navíc by to asi byla. Nebo vo co vám jde, … úplně vám nerozumím.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            11:51 13.05.2019

            byly nabízeny, ale nebyly certifikovány. V reálu toho uměly v oné době méně, než UH-1Y

            byly nabízeny, ale nebyly certifikovány. V reálu toho uměly v oné době méně, než UH-1Y

          • TF_HU
            22:13 13.05.2019

            No, tak jste mi odzdrojoval článek na Novinky. Po odborné stránce nic moc. V roce 2014 jsem mluvil se zástupcem firmy, který u nás vrtulník prezentoval. (jinak vrtulník je to ...Zobrazit celý příspěvek

            No, tak jste mi odzdrojoval článek na Novinky. Po odborné stránce nic moc. V roce 2014 jsem mluvil se zástupcem firmy, který u nás vrtulník prezentoval. (jinak vrtulník je to pěkný, já bych jej možní i preferoval nad UH1Y) Dle jeho jasného vyjádření, AW139M byla zavedena ve dvou státech (možná už je také i u USAF), vždy ve verzi SAR...a dle těch jejich slov, jsou schopni jej DOVYBAVIT zbraněmi, ale zbraně je třeba integrovat, tedy čím více zbraní chcete provozovat, tím více integrace zaplatíte. Tedy v nabídce žádná konkrétní zbraň nebyla, nebyla tam ani cena za takovou integraci. To se vám taky může stát, že za integraci a dodání vystřelíte třeba 3 mld...(možná třeba méně, ale tomu nevěřím). Naše Armáda už zkušenost s italskými integracemi má :-) Proto jsme nechtěli být zase první u koho se to bude zkoušet :-)

            Obávám se, že od roku 2015 do roku 2017 co jste zdrojoval ten článek se moc nezměnilo. Nikdo M s výzbrojí nezavedl, nikdo zbraně nepoužívá. Zvláště ne PTŘS...ale možná se pletu já a vy máte pravdu. Tak mi jistě ukážete nějaké odborné info...

            Na stránkách výrobce, můžete najít toto: https://www.leonardocompany.co...

            Kde se o zbraních píše to samé co na Novinkách. Z toho usuzuji, že platí...ano, jsou ochotni zbraně integrovat, když si to budeme přát a zaplatíme to. Proč bychom to dělali, když vedle můžeme mít hotový a odzkoušený stroj. Kde nebudeme platit vývoj...nečeho extra. (teoreticky)

            Dokoupit je úplně něco jiného jako dokoupit a "integrovat"...to snad chápete, ne?Skrýt celý příspěvek

          • Karolam
            07:56 14.05.2019

            Tak dobře teď už tomu rozumím o něco víc.Pokusím se Vám věřit, přeci jen se zdá, že o tom něco víte z praxe, čtu také jiné vaše příspěvky.Řízené střely asi umí, ale ne PTŘS, to ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak dobře teď už tomu rozumím o něco víc.Pokusím se Vám věřit, přeci jen se zdá, že o tom něco víte z praxe, čtu také jiné vaše příspěvky.Řízené střely asi umí, ale ne PTŘS, to certifikované nebude. Požadavek na nesení protitankových střel u tohoto typu vrtulníku je totiž opravdu docela specifická záležitost. Myslím že to neumí ani Venom, ale Viper ano.

            Ale domníval jsem se že vše ostatní AW139 umí, když se to nazývá vojenský vrtulník verze M. Jako FLIR, vystřelování klamných cílů, atd.Jestli se to na AN někde už probíralo dejte odkaz. Taliánské řešení :) taky jim ne vždy věřím,italské auto kromě Ferari bych asi nekoupil nadsázka, ale historicky tam dělali angláni Westland, ty vrtulníky jsou prověřené a mají je kupovat američané.Je však možné, že elektronické systémy si integrují po svém. V roce 2020 je možné vzít jejich řešení od Boeingu, ale to je jen úvaha. PTŘS to asi stejně umět nebude.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        20:11 11.05.2019

        "AW139 by byla mnohem levnější ve všech směrech. Nebudu ted hodnotit vojenskou stránku věci"

        Když ti nejde o vojenskou stránku, tak civilní stroj by proti tomu byl zadarmo!

        "AW139 by byla mnohem levnější ve všech směrech. Nebudu ted hodnotit vojenskou stránku věci"

        Když ti nejde o vojenskou stránku, tak civilní stroj by proti tomu byl zadarmo!

        • Karolam
          20:27 11.05.2019

          S těmi motory pokud píšete, já myslel, že jsou jako navíc :) A oni to mají jako samostatnou položku, dobrý v tom případě to chápu. Asi lze dodat vrtulníky i bez motorů, plus možná ...Zobrazit celý příspěvek

          S těmi motory pokud píšete, já myslel, že jsou jako navíc :) A oni to mají jako samostatnou položku, dobrý v tom případě to chápu. Asi lze dodat vrtulníky i bez motorů, plus možná jeden motor navíc aby se neřeklo :) Podobně to tedy bude i s těmi ostatními položkami. Kongres uvádí, že schválené částky jsou maximálním stropem a ty je možno snížit. Jak to je myšleno?Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            21:10 11.05.2019

            Karolam: OSSR k 9 BH kupili 20 motorov, cize 2 navyse.
            Bezna prax. Ak robis vacsiu udrzbu na motoroch, tak nemusis mat odstaveny cely vrtulnik.
            To isté pri stihackach.

            Karolam: OSSR k 9 BH kupili 20 motorov, cize 2 navyse.
            Bezna prax. Ak robis vacsiu udrzbu na motoroch, tak nemusis mat odstaveny cely vrtulnik.
            To isté pri stihackach.

        • Karolam
          20:45 11.05.2019

          Bílá kniha 2011píše o tom, že by vrtulníky měly sloužit nejen k vojenským účelům, ale i pro integrovaný záchranný systém. Do této koncepce pak nějaká vojenská verze civilní voňavky ...Zobrazit celý příspěvek

          Bílá kniha 2011píše o tom, že by vrtulníky měly sloužit nejen k vojenským účelům, ale i pro integrovaný záchranný systém. Do této koncepce pak nějaká vojenská verze civilní voňavky zapadá :) Sám Babiš ještě jako ministr financí v roce 2017 chtěl aby provoz Letecké záchrané služby zajišťovala armáda a policie. Armáda však podle Stropnického k tomu nemá dost vrtulníků. Z toho vyplývá, že by museli nějaké koupit. Jak napsal jakýsi expert Mi-35 prošly stejně generální opravou, jejich potenciál by v případě nákupy émeriky přišel vniveč v tom smyslu, že je nevyždímeme do roku 2026. Až v roce 2026 mohla armáda uvažovat o nákupu bitevních vrtulníků, dokonce má napsáno i dronů. Teď je to sice sci-fi, ale za 7 let, už nemusí.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:17 11.05.2019

            Karolam LZS budou i nadále zajišťovat soukromí provozovatelé. Je rozhodnuto že bude vyhlášena soutěž na provoz do roku 2029. Takže to armádu nemusí vůbec zajímat. Teď se nakupují ...Zobrazit celý příspěvek

            Karolam
            LZS budou i nadále zajišťovat soukromí provozovatelé. Je rozhodnuto že bude vyhlášena soutěž na provoz do roku 2029. Takže to armádu nemusí vůbec zajímat.
            Teď se nakupují univerzální vrtulníky a je dost možné že než přijdou první kusy z Ameriky budou to mít i zgenerálkované Mi-24 za pár.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            09:06 13.05.2019

            Ano, prošly generálkou. První na ní šel už v roce 2015!
            Stroje musíte vybrat, nakoupit dříve než vám na starých dojdou letové hodiny.

            Ano, prošly generálkou. První na ní šel už v roce 2015!
            Stroje musíte vybrat, nakoupit dříve než vám na starých dojdou letové hodiny.

      • cejkis
        23:58 11.05.2019

        Často se uvádí shodnost dílů viper/venom jako argument pro levnější provoz. Pozastavuji se nad tím.

        Často se uvádí shodnost dílů viper/venom jako argument pro levnější provoz. Pozastavuji se nad tím.

    • flanker.jirka
      12:53 11.05.2019

      Možnost nějakých úspor je mimo hru. To by se někdo musel v Praze zamyslet i nad airbusem nebo augustou. Ale, politicky je to asi stejně neprůchozí, jako Rusko :-D Jak UH 1, tak AH ...Zobrazit celý příspěvek

      Možnost nějakých úspor je mimo hru. To by se někdo musel v Praze zamyslet i nad airbusem nebo augustou. Ale, politicky je to asi stejně neprůchozí, jako Rusko :-D
      Jak UH 1, tak AH 1 jsou drahé a rozhodně tak nebudou mít levný provoz a náhradní díly. Jaký je reálný rozdíl mezi evropskými vrtulníky, to je už pouze věc názoru, k reálnému porovnání u nás nedojde.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      23:05 12.05.2019

      Vyčíslit...to nevím. Jen příklad. Máme Mi171 a Mi24 na každý z nich musíte držet nějakou zásobu ND, tedy dvě zásoby ND dle typua počtu vrtulníků. Máte specializované techniky na ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyčíslit...to nevím. Jen příklad. Máme Mi171 a Mi24 na každý z nich musíte držet nějakou zásobu ND, tedy dvě zásoby ND dle typua počtu vrtulníků. Máte specializované techniky na typ...atd.

      Najednou máte mašiny téměř s identickými ND. Takže držíte jedny ND pro dva typy strojů. ND se drží v nějakých soupravách danými normami. Z toho laicky vychází, že budete držet méně souprav. Nejsem úplně zběhlej v těchto technických věcech, ale podobně to bude. Techniky školíte na téměř stejné druhy oprav...rozdílu bude méně.Skrýt celý příspěvek

      • Gibon
        16:49 13.05.2019

        Ale no, ten pocet ND sa drzi aj podla poctu vrtulnikov. Jedine co sa zjednodusi bude logistika a skladove hospodarstvo. Ale pocet ND v skladoch bude rovnaky ako pre jeden typ 12Ks ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale no, ten pocet ND sa drzi aj podla poctu vrtulnikov.
        Jedine co sa zjednodusi bude logistika a skladove hospodarstvo. Ale pocet ND v skladoch bude rovnaky ako pre jeden typ 12Ks vrtulnikov, tak pre 12ks vrtupnikov o dvoch typoch.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    22:31 10.05.2019

    @Scotty Na otázku, co se mi zdá zastaralé na Venomu odpovídám zde. Venom není zastaralý. Je to stroj vycházející z původního konceptu doplněný o stejnou řadu motorů, typu ...Zobrazit celý příspěvek

    @Scotty

    Na otázku, co se mi zdá zastaralé na Venomu odpovídám zde.

    Venom není zastaralý. Je to stroj vycházející z původního konceptu doplněný o stejnou řadu motorů, typu avioniky a zbraní. Problém je v konceptu. Blackhawk má dvojnásobný operační dolet. Jeho kolový podvozek s tlumiči snese prudká přistání. Pak už jen tuna zatížení navíc místo 3, 4 tuny. BH je nástupce této koncepce, vycházející z vietnamských zkušeností.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      00:10 11.05.2019

      OK, ovšem pro Venom hovoří to že je že je proti UH-60 lehčí o dvě tuny přitom mají stejně výkoné motory. Proto je taky stoupavost Venomu 12,8 m/s proti 4,5 m/s u UH-60. Neřekl bych ...Zobrazit celý příspěvek

      OK, ovšem pro Venom hovoří to že je že je proti UH-60 lehčí o dvě tuny přitom mají stejně výkoné motory. Proto je taky stoupavost Venomu 12,8 m/s proti 4,5 m/s u UH-60.
      Neřekl bych že ližinový podvozek u Uh-1Y snese méně než podvozek kolový. Při tlumení nouzového přistání se zhroutí oba podvozky a uberou pádovou energii.Skrýt celý příspěvek

      • Jara
        09:11 11.05.2019

        Silné motory s přebytkem výkonu jsou silnou stránkou UH/AH 1.... Velice podceňovaný parametr přesto velice podstatný, své o tom vědí angláni jejichž Lynxy v Afghánistánu mohli ...Zobrazit celý příspěvek

        Silné motory s přebytkem výkonu jsou silnou stránkou UH/AH 1....
        Velice podceňovaný parametr přesto velice podstatný, své o tom vědí angláni jejichž Lynxy v Afghánistánu mohli kvůli málo výkoným motorům v určitých výše položených oblastech létat pouze v noci po tom co zhoustl vzduchSkrýt celý příspěvek

      • Gibon
        14:39 11.05.2019

        Stupavost M-ka je 8m/s.
        UH1Y je tak stale o viac ako poloviicu lepsi.

        Na strane BH je vsak cena za palivo. Na liter paliva spravi Venom 0,12km a Blackhawk 0,32km.

        Stupavost M-ka je 8m/s.
        UH1Y je tak stale o viac ako poloviicu lepsi.

        Na strane BH je vsak cena za palivo. Na liter paliva spravi Venom 0,12km a Blackhawk 0,32km.

        • flanker.jirka
          15:18 11.05.2019

          Mám to chápat tak, že těžší a větší BH má menší měrnou spotřebu na kilometr, když na litr paliva ulétně větší vzdálenost? ... a ještě docela o dost, nebude to jinak?

          Mám to chápat tak, že těžší a větší BH má menší měrnou spotřebu na kilometr, když na litr paliva ulétně větší vzdálenost? ... a ještě docela o dost, nebude to jinak?

          • ruleta
            15:37 11.05.2019

            Ta cisla jsou obecne kraviny, nemame zatez, nadmorskou vysku atp. Ale obecne: BH - 0,32 km Viper - 0,59 km Apache - 1,38 km Ka-52 - 0,37 km Venom - 0,12 km Mi-35 - 0,21 ...Zobrazit celý příspěvek

            Ta cisla jsou obecne kraviny, nemame zatez, nadmorskou vysku atp. Ale obecne:

            BH - 0,32 km
            Viper - 0,59 km
            Apache - 1,38 km
            Ka-52 - 0,37 km
            Venom - 0,12 km
            Mi-35 - 0,21 km

            https://www.aircraftcompare.co... Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            16:07 11.05.2019

            Flanker: ja si tie cisla nevymyslam :) vsetko najdes v SAR reportoch, ci military strankach. Do spotreby samozrejme nevstupuje iba hmotnost. Sameho ma ten rozdiel v spotrebe ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker: ja si tie cisla nevymyslam :) vsetko najdes v SAR reportoch, ci military strankach.
            Do spotreby samozrejme nevstupuje iba hmotnost.
            Sameho ma ten rozdiel v spotrebe prekvapil, aj ked samozrejme ide o priemerne cisla.Skrýt celý příspěvek

          • petres
            17:29 11.05.2019

            ta čísla na aircraftcompare.com jsou silně zavádějící. A nebo jste skutečně schopný věřit: Viper - 0,59 km Venom - 0,12 km tj. téměř 5 násobnému! rozdílu v měrné spotřebě těchto ...Zobrazit celý příspěvek

            ta čísla na aircraftcompare.com jsou silně zavádějící. A nebo jste skutečně schopný věřit:
            Viper - 0,59 km
            Venom - 0,12 km
            tj. téměř 5 násobnému! rozdílu v měrné spotřebě těchto dvou strojů sice s rozdílným trupem, ale stejnou váhou a totožným pohonným ústrojím??Skrýt celý příspěvek

          • Gibon
            18:18 11.05.2019

            Petres: tak aerodynamika a celkova vaha je celkom podstatny parameter pri spotrebe paliva. Ale mas pravdu, cisla budu zrejme zle. AH1Z ma kapacitu paliva 1561l a dolet 685km. Co ...Zobrazit celý příspěvek

            Petres: tak aerodynamika a celkova vaha je celkom podstatny parameter pri spotrebe paliva.

            Ale mas pravdu, cisla budu zrejme zle.
            AH1Z ma kapacitu paliva 1561l a dolet 685km. Co teda nie je 0,59l na km ale 0,44l na km. Ak je chyba v tomto udaji, moze byt aj vo vsetkych ostatnych.

            https://sk.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        00:05 12.05.2019

        Huey byl menší po všech stránkách. Na základě zkušeností chtěli větší stroj s delším doletem a větší odolností draku. Venom dostal stejné motory a tak se změnila jeho ...Zobrazit celý příspěvek

        Huey byl menší po všech stránkách. Na základě zkušeností chtěli větší stroj s delším doletem a větší odolností draku.

        Venom dostal stejné motory a tak se změnila jeho charakteristika. Pořád je menší a s menším doletem. Nelze napsat, že je to špatný stroj. Spíše říkám překonaný.Skrýt celý příspěvek

  • Jecchus
    13:10 10.05.2019

    Tak jsem si to pročetl a skoro bych zaplakal nad "racionalitou", "logikou" a vůbec schopností uvažovat u některých jedinců. Asi by bylo možné už ukončit diskusi s Jirosim, zda-li ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jsem si to pročetl a skoro bych zaplakal nad "racionalitou", "logikou" a vůbec schopností uvažovat u některých jedinců. Asi by bylo možné už ukončit diskusi s Jirosim, zda-li je Mi-24/35 bitevní nebo univerzální vrtulník. Plácá nesmysly a reakcí na to bylo dost.


    1. Argumentuje se tu tím, že armáda chce univerzální vrtulník se schopností PTŘS, a proto Venom nelze. OK, to bych chápal, ale jen do doby, než se na stole objevila možnost přikoupit k nim Viper. Od toho okamžiku je tato kombinace pro AČR relevantní a přitom nelze úplně tvrdit, že se jedná o 2 typy, spíš o 1,3 typu... :)
    Není jasné, zda-li se má jednat o variantu 12+4 nebo 8+4. V diskuzi se jaksi opakovaně uvádí, že je to 8+4, ale to není z ničeho patrné. Nabídka je na 12+4 a jen na nás, kolik se toho koupí.
    Hlavní nevýhodou tohoto řešení je aktuální počet uživatelů těch strojů a obava, jak to bude s jejich výrobou, servisem a modernizacemi do budoucna. Kombinace je to ale lákavá pro vícero států a je dost dobře možné, že tento potenciální problém v budoucnu nakonec odpadne. V případě volby této kombinace bychom v budoucnu určitě museli zavést nějaký větší transportní stroj jako náhrada za Mi-17 a později a Mi-171.
    Výsledná podoba by tedy směřovala k UH-1 + AH-1 + větší stroj jako náhrada za Mi-17/171 (možno v menších počtech než Mi, část funkcí a úkolů lze řešit pomocí UH-1).


    2. Další možností je UH-60 Blackhawk. Zde by zcela odpadla bitevní varianta ve stylu Viperu, kdy by AČR definitivně vyřadila bitevníky a jejich roli by zastoupili Blackhawky v "bojové" variantě. Neexistuje tu problém shora zmíněný u varianty ad. 1., ale z hledisk těch bojových schopností stroje jsem trochu jinde, než u Viperu. Zároveň je to stroj trochu větší, než by možná AČR ideálně z hlediska aktuálního nákupu potřebovala a otevírá se otázka, co pak po čase s Mi-17 a po další době s Mi-171. Je dost dobře možné, že by je také nahradili Blackhawky, ale zase je to transportní kompormis, bez rampy, menší, než Mi-17/171 atd., takže na stole zůstává i varianta s dokoupením menšího počtu větších transportních strojů.
    Ve výsledku tedy UH-60 (+ možná větší transport po Mi-17/171).


    3. Evropské řešení je v tuto dobu patrně pasé. Ne, že by to technicky nešlo, ale už to asi nejde mezinárodně-politicky. Je faktem, že NATO je postaveno naprosto zásadně na USA a je potřeba na to nějak reagovat nákupem jejich techniky, navíc to už ČR USA patrně slíbila. Ta nutnost tu není kvůli nějakému "americkému diktátu" a podobným nesmyslům, ale je to prostě v našem zájmu, aby se nám pod rukama nerozpadla koncepce bezpečnosti ČR zajišťovaná NATO (rozuměj USA). Skutečně bych to nerad dopracoval k tomu, aby tu naší bezpečnost v tom "salámu" mezi Ruskem a Německem garantovaly vykleštěné a hipísácké západní "velmoci". Navíc tu máme Brexit...
    Nutnost kupovat US vrtulníky by tu nebyla, pokud bychom do nich v minulosti něco relevantního odebrali. Ale co z USA máme ve výzbroji a co by eventuelně přicházelo do úvahy v budoucích plánovaných nákupech? Abramsy, F-35?


    4. Evropsko-americké řešení:

    a) Teď evropský stroj, pak US stroj. To je politicky blbost (viz ad. 3 popis problému) a USA se akorát naštve. Z hlediska budoucích nákupů jsme nedůvěryhodní a nespolehlivý, nějakým slibem do budoucna se to nenapraví. Nehledě na to, co by to pak mělo být za US vrtulník - AH-64 (sci-fi, zbytečně drahé, není tam synergie AH/UH-1), AH-1 (bez UH-1 vlastně to samé jako u AH-64), nebo nějaký prcek, či naopak něco jako Chinook? nebo co by to mělo být, aby nám to zapadlo do koncepce nastartované tím evropským vrtulníkem pořízeným nyní?

    b) Teď US stroj pak evropský - tím se vlastně dostáváme do varianty ad. 1 nebo 2. z hlediska pozdějšího nákupu většího transportního vrtulníku.


    5. Počkat na Valory, Defiant, drony atd. - všechno sci-fi blbosti, drahé, za dlouho. Není se o čem bavit.


    6. W-3A, LZS - dolétal bych to a pak ať to provozují soukromé firmy (eventuelně PCŘ) s relativně malými civilními stroji, jak je tomu na většině území ČR už nyní. Pro MEDEVAC a (C)SAR bychom měli UH-60/UH-1.


    Pokud to tedy shrnu, reálně lze vybírat jen z varianty ad. 1 nebo ad. 2. (resp. 4./b)).

    Pokud ad. 1, tak pak ale ať se dodatečně po prvotním nákupu 4 AH-1 nakoupí nějaký další počet, ať opravdu máme ve výzbroji bitevníky. Na nějaké "zachovávání schopností s tím, že v budoucnu už se konečně rozhodneme co chceme a pak se zavede co chceme a potřebujeme a v relevantích počtech" si tu hrajeme už dost dlouho a to definitivní "budoucno" furt nějak ne a ne přijít a jenom tady blbneme s teoretickou schopností, která ale není schopností reálnou, použitelnou v boji. Ad. 1 bude ve výsledku za víc peněz víc muziky s rizikem (ale ne nutně naplněným) aktuálního počtu uživatelů, ale s ohledem na synergii AH/UH-1 to má větší efekt z hlediska cena/výkon a nutný dokup větších trasnportních vrtulníků pak zase zajistí lepší schopnosti v tomto duchu, ale zase za nějaký prachy navíc (k tomu by u UH-60 nemuselo dojít, pokud by se ty větší stroje už nepořídili a řešilo by se to skrze další nákup UH-60).

    Pokud ad. 2, tak to vyjde v porovnání s plnohodnotnou (tj. bitevní) variantou ad. 1 asi laciněji, za cenu ztráty bitevních schopností, ale bez rizika počtu uživatelů, které je u UH/AH-1. Otázka je, jestli to bude opravdu levnější a případně o kolik. Velký vliv bude patrně mít i budoucí rozhodnutí u náhrady za Mi-17/171...


    Tak a teď babo raď... :DSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      13:38 10.05.2019

      Vybíráme skoro 10.let, za celou dobu se požadavky v podstatě nezměnily. Jen se začalo uvažovat o těžších strojích. Jen diskutéři stále koukají do katalogu bitevních vrtulníků. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Vybíráme skoro 10.let, za celou dobu se požadavky v podstatě nezměnily. Jen se začalo uvažovat o těžších strojích. Jen diskutéři stále koukají do katalogu bitevních vrtulníků. Ale armáda se tam nikdy nedívala.

      Ona i ta realita, máme 16 vrtulníků. Ve skutečnosti létá 10x. Ve výběru jsou 4x. Jestli 8+4, nebo 12,+4 je celkem jedno. Fakticky to je nepoužitelný počet.Skrýt celý příspěvek

      • Jecchus
        13:53 10.05.2019

        Tak nejenom diskutéři koukají do katalogu bitevníků. Jak přistoupit k bitevníkům je jeden z parametrů výběru. Armáda by myslím do toho katalogu také ráda nahlédla, ale finance jsou ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak nejenom diskutéři koukají do katalogu bitevníků. Jak přistoupit k bitevníkům je jeden z parametrů výběru. Armáda by myslím do toho katalogu také ráda nahlédla, ale finance jsou omezené. Jediná možnost jak zachovat bitevníky je UH/AH-1, jinak bych se na ně úplně vykašlal...

        Jestli se za těch 10 let požadavky nezměnily je pak vlastně k diskuzi, jelikož ten provotní požadavek byl asi mimo realitu, navíc jsme se od té doby posunuli a teď vybíráme v Americe. Na začátku byly na stole i evropské stroje, když se hledala patrně vůbec neexistující LUH se schopností PTŘS a za 6 mld... :D

        Je třeba k tomu přistoupit koncepčně a mít představu, jaké chceme vrtulníkové letectvo na konci úplného přezbrojení. Bohužel v naších podmínkách je asi nereálné udělat takovovuto velkou a dlouhodobou zakázku na cca. 3 typy a za mraky peněz. To by se "poplatníci" posrali a kde kdo by si na tom posrání honil politické body.Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
      14:02 10.05.2019

      8+4 je patrne z vyjadrenia generala Opaty, ze AČR ma zaujem o 12 vrtulnikov za max 12,5mld CZK. Ak by AČR mala zaujem o 12+4 vrtulniky, tak aj ponuka na UH-60M by bola na 16ks a ...Zobrazit celý příspěvek

      8+4 je patrne z vyjadrenia generala Opaty, ze AČR ma zaujem o 12 vrtulnikov za max 12,5mld CZK.
      Ak by AČR mala zaujem o 12+4 vrtulniky, tak aj ponuka na UH-60M by bola na 16ks a nie 12.Skrýt celý příspěvek

      • Jecchus
        14:12 10.05.2019

        Dík za objasnění těch počtů. Chce to tam ale pak narvat budoucí opce, protože 12 nebo 8+4 je z dlouhodobého hlediska nejspíš málo. Bohužel ministerstvo, vláda a Sněmovna dostala ...Zobrazit celý příspěvek

        Dík za objasnění těch počtů. Chce to tam ale pak narvat budoucí opce, protože 12 nebo 8+4 je z dlouhodobého hlediska nejspíš málo. Bohužel ministerstvo, vláda a Sněmovna dostala AČR do naprosto šíleného stavu, kdy v příštích letech bude nutné dát na nákupy desítky miliard korun. Mám velkou obavu, že se tak nestane a bude z toho zase nefunkční celek, resp. "zachování schopnosti mít armádu" s tím, že v budoucnu se to už určitě nějak vyřeší...Skrýt celý příspěvek

      • otecko
        09:03 13.05.2019

        Čísla jsou nanic, důležitější jsou peníze limitní peníze. 12 neozbrojených UH1 snad stojí méně, než 12 polobojových-vyzbrojených Blackhawků.

        Čísla jsou nanic, důležitější jsou peníze limitní peníze. 12 neozbrojených UH1 snad stojí méně, než 12 polobojových-vyzbrojených Blackhawků.

        • Scotty
          19:43 13.05.2019

          Jak jste přišel ta to že jsou UH-1Y nevyzbrojené?

          Jak jste přišel ta to že jsou UH-1Y nevyzbrojené?

    • skelet
      14:56 10.05.2019

      naprostý souhlas
      a ty počty máš správně
      máme uvolněno
      12x UH-1Y
      12x UH-60M
      4x AH-1M

      záleží jen na nás kolik chceme utratit a za co.

      naprostý souhlas
      a ty počty máš správně
      máme uvolněno
      12x UH-1Y
      12x UH-60M
      4x AH-1M

      záleží jen na nás kolik chceme utratit a za co.

    • Kichot
      15:59 10.05.2019

      Hezký souhrn. K tomu bych jen dodal, že v případě výběru UH 60 můžou naše unikátní L 159 dostat vetší roli. A konečně je zmodernizují a dozbrojí...

      Hezký souhrn. K tomu bych jen dodal, že v případě výběru UH 60 můžou naše unikátní L 159 dostat vetší roli. A konečně je zmodernizují a dozbrojí...

      • Jecchus
        21:35 10.05.2019

        Nedokážu asi úplně komplexně zhodnotit vhodnost případné modernizace L-159, určení co přesně bude muset být doplněno a co modernizováno, její schopnost přežití v boji ad. Ale řekl ...Zobrazit celý příspěvek

        Nedokážu asi úplně komplexně zhodnotit vhodnost případné modernizace L-159, určení co přesně bude muset být doplněno a co modernizováno, její schopnost přežití v boji ad.
        Ale řekl bych, že jsme se překotně zbavili velkého množství L-159 prakticky zadarmo a přitom náklady na jejich udržení v zakonzervovaném stavu nebyly nijak neakceptovatelné. A mít x těchto letounů nebo 3x je celkem rozdíl... Tím spíše při pohledu na zbytek našich "útočných" schopností...Skrýt celý příspěvek

        • Gibon
          14:45 11.05.2019

          Na koho chcete utocit? ;-) 3x taka by bola aj cena za modernizaciu. A uz je nacase s L159 nieco robit. Prve dodane stroje budu mat coskoro 20 rokov, a to bez nejakej ...Zobrazit celý příspěvek

          Na koho chcete utocit? ;-)

          3x taka by bola aj cena za modernizaciu. A uz je nacase s L159 nieco robit. Prve dodane stroje budu mat coskoro 20 rokov, a to bez nejakej modernizacie.
          Je asi dobra otazka co potrebuje AČR viac. Modernizaciu L159 alebo nakup bojových vrtulnikov.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      16:14 10.05.2019

      Jecchus
      bod 5 bych nezavrhoval, s tím jak dlouho již vrutlníky vybírá AČR, se může stát realitou, že budou mít už výrobní linky pouze na výsledek FVL a FARA

      Jecchus
      bod 5 bych nezavrhoval, s tím jak dlouho již vrutlníky vybírá AČR, se může stát realitou, že budou mít už výrobní linky pouze na výsledek FVL a FARA

      • Jecchus
        21:13 10.05.2019

        Já si to nemyslím. Má to dvě roviny - čas a peníze. Ani v jedné to pro nás není reálné dříve, než budeme nahrazovat tu generaci, kterou teprve plánujeme pořídit... ;) Pro armádu ...Zobrazit celý příspěvek

        Já si to nemyslím.
        Má to dvě roviny - čas a peníze. Ani v jedné to pro nás není reálné dříve, než budeme nahrazovat tu generaci, kterou teprve plánujeme pořídit... ;)
        Pro armádu našeho typu nejsou takové a podobné koncepční novinky vhodné.

        Navíc neexistuje jen vrtulníkové letectvo. Potřebujeme toho mraky od BVP (to zas čekám masakr, trojí zrušení tendru, křeče a nakonec zcela nefunkční kompromis v omezených počtech a variantách), dělostřelectvo, tanky, PVO, radary, nadzvukové letouny a mnoho dalšího.Skrýt celý příspěvek

    • alexa123
      16:21 10.05.2019

      1/ Toto je asi najfundovatejší príspevok zo všetkých v tejto chvíli 446 príspevkov. Pretože cca 90% príspevkov je o ničom, je to obyčajný balast. Takže prosím prispievateľov týchto ...Zobrazit celý příspěvek

      1/ Toto je asi najfundovatejší príspevok zo všetkých v tejto chvíli 446 príspevkov. Pretože cca 90% príspevkov je o ničom, je to obyčajný balast. Takže prosím prispievateľov týchto balastov - preboha živého s tým už prestaňte. Odbavujte sa na svojich priateľkách, milenkách a v poslednom rade na svojich manželkách :)Skrýt celý příspěvek

      • Jecchus
        21:21 10.05.2019

        To jste si naběhl. Hodně lidí si bude myslet, že nejfundovanější příspěvek je ten jejich, takže vám to náležitě červeně opalcují :D Já to tak teda nemám a navíc jsem k tomu neviděl ...Zobrazit celý příspěvek

        To jste si naběhl. Hodně lidí si bude myslet, že nejfundovanější příspěvek je ten jejich, takže vám to náležitě červeně opalcují :D Já to tak teda nemám a navíc jsem k tomu neviděl ani žádná spolehlivá data, jen to předpokládám.

        S tím 90% balastem máte bohužel pravdu, ale s tím se asi nedá nic moc efektivně dělat.
        A děkuji.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:27 10.05.2019

    Drobný příspěvek do diskuse: ...Zobrazit celý příspěvek

    Drobný příspěvek do diskuse: https://ekonomicky-denik.cz/sk...

    Tak nějak mi z toho stále vychází, že diskuse o výběru, kde je předem daný výsledek, je celkem zbytečná.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5