Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty

Foto: Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR
Bojové vozidlo pěchoty (BVP-2) slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR

Slovenský DennikN včera informoval o záměru slovenského ministerstva obrany modernizovat 18 bojových vozidel pěchoty BVP za 27 milionů euro. Kontrakt podepsal čtyři dny před svým odchodem z úřadu bývalý slovenský ministr obrany Martin Glváč.

Slovensko, podobně jako Česká republika nebo Polsko, dlouhodobě řeší náhradu nebo modernizaci svých letitých bojových vozidel pěchoty (BVP) sovětské konstrukce. Zatímco Česká republika a Polsko kupují nová pásová vozidla pěchoty, Slovensko naopak modernizuje minimálně část původních BVP.

Původně o modernizaci sovětských BVP uvažovalo také Ministerstvo obrany ČR. Na zájem českého i slovenského ministerstva reagovala česká firma Czechoslovak Grop (dříve Excalibour Group) a slovenské VOP Trenčín a EVPÚ.

Zmíněné firmy představily modernizaci sovětských BVP označovanou jako BVP Šakal (původně BVP-M2 SKCZ).

Technologický demonstrátor BVP Šakal má větší korbu (pro silnější protiminovou ochranu a větší prostor pro výsadek), novou pohonnou jednotku, kompletně nové vnitřní vybavení a zcela novou výzbroj. Technologický demonstrátor byl viděn se slovenskou věží TURRA-30 nebo izraelskou Samson Mk II.

Zásadní nevýhodou modernizace Šakal jsou omezení původní konstrukce, především v oblasti protiminové ochrany a celkové balistické ochrany.

Zvýšená korba umožnila instalaci přidávaného pancéřování, přesto odolnost podvozku vozidla BVP Šakal proti minám dosahuje pouze Level 1 (ruční granáty, dělostřelecká submunice a podobně silné výbušniny) podle NATO normy STANAG 4569 a Level 2a (6 kg TNT) při výbuchu pod pásy.

Například švédské bojové vozidlo pěchoty CV90, které zvažuje česká i polská armáda, dosahuje úrovně Level 4 podle STANAG 4569 - ochranu proti explozi 10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem nebo pojezdovými koly.

Navíc je zde i otázka původního podvozku, který je nastaven na určitou přípustnou hmotnost. Jak připomíná slovenský vojenský publicista Vladimír Bednár na svém blogu, během testování BVP Šakal například praskaly torzní tyče přetíženého podvozku. Hmotnostní omezení původního podvozku tak neumožňuje instalovat těžké pancéřování nebo další vybavení.

I přes nejlepší snahu není možné konstrukční omezení původních sovětských BVP obejít. Samozřejmě pro modernizace typu BVP Šakal hraje cena - modernizace (podle rozsahu) sovětských BVP vyjde 2x až 3x levněji než nákup nových vozidel.

Nemluvě o tom, že v případě modernizace vozidel domácím průmyslem roste šance na export do zahraničí a navíc část peněz se do rozpočtu vrací ve formě daní.


Modernizované vozidlo BVP Šakal se slovenskou věží TURRA 30. Lze před
pokládat, že slovenská modernizace, vzhledem k zapojeným firmám, se nebude příliš odlišovat. / Czechoslovak Group

Slovenská modernizace

Podle DennikuN Martin Glváč těsně před svým odchodem z funkce podepsal smlouvu na modernizaci 18 vozidel za 27 milionů euro. Jedná se o třetí největší zbrojní projekt slovenské armády, po nákupu vrtulníků Black Hawk (235 milionů euro) a dopravních letadel Spartan (100 milionů euro).

V současné době jsou BVP-1 a BVP-2 ve výzbroje všech pěti praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda má ve výzbroji modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1.

Vladimír Bednár na svém blogu píše, že jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty - 10 BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP.

Zmiňovaný počet modernizovaných vozidel tak nestačí na obměnu techniky ani jednoho praporu. Podle DennikuN mohou nová vozidla sloužit právě u průzkumných čet.

Pokud pomineme technickou a ekonomickou stránku věci, včetně podpory domácího průmyslu, nákup provázejí kontroverze.O modernizaci nevyšla nikde žádná tisková zpráva a DennikN získal informaci o smlouvě až tři měsíce po podpisu.

„Modernizácia bojových vozidiel zvýši operačné spôsobilosti našich jednotiek. Zmluva bola uzatvorená 1. marca 2016 v režime utajenia,“ odpověděla DennikuN Danka Capáková, tisková mluvčí slovenského ministerstva obrany.

„Požiadavka na uvedenú vojenskú techniku vychádzala priamo z ozbrojených síl a súvisí so splnením cieľov voči NATO,“ uvedl na dotaz bývalý ministr obrany Glváč. „Tento program bol jediným východiskom pre deklarovanie špecifických spôsobilostí v rámci cieľa pre mechanizovanú brigádu.“

Modernizace sovětských BVP má velký exportní potenciál. Ale jako ve všech jiných případech, podmínkou exportního úspěchu je zavedení produktu do vlastních ozbrojených sil.

Není ani jasné, v jakém rozsahu budou vozidla modernizována. „Zmluva podlieha zákonu o utajovaných skutočnostiach,“ uvedla tisková mluvčí Capáková.

Papírově vychází na jedno modernizované vozidlo 1,5 milionů euro - nové pásové bojové vozidlo pěchoty lze přitom koupit za cca 4 miliony euro. Otázkou však je, kolik peněz poputuje přímo do modernizace a kolik do vybudování nezbytného výcvikového, servisního a logistického zázemí, nebo do pořízení náhradních dílů a munice.

Cena za munici se přitom může značně vyšplhat, pokud v rámci modernizace dojde i k nakoupení protitankových řízených střel (PTŘS). Právě se schopností používat moderní PTŘS počítaly předchozí návrhy modernizace BVP.

Dlužno dodat, že slovenské ministerstvo obrany neuveřejnilo rozsah modernizace ani seznam zapojených firem. Podle DennikuN však modernizaci zastřeší slovenský státní podnik DMD Holding.

Opoziční poslanci Národní rady Lubomír Galko a Richard Vašečka již iniciovali zasedání Výboru Národní rady pro obranu a bezpečnost. Oba poslanci chtějí diskutovat o modernizaci BVP a chtějí pozvat současného ministra obrany Petra Gajdoša, aby vysvětlil pozadí zakázky.

Galko a Vašečka zároveň požádají Nejvyšší národní kontrolní úřad k prošetření zakázky Poslanci také zvažují podaní trestného oznámení pro podezření ze spáchaní trestného činu porušování práv při správě cizího majetku.

Dodejme, že modernizace slovenských BVP se připravuje již řadu let. Již v roce 2013 právě Glvač mluvil o nezbytnosti modernizovat BVP ve výzbroji slovenské armády.

Zdroj: DennikN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...

Lynx: Nové bojové vozilo pěchoty z Německa

Německá Rheinmetall na výstavě EUROSATORY představila nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nový ...

Mariňáci vyhlíží první obojživelná vozidla ACV

Americká námořní pěchota (US Marine Corps) v rámci programu nových obojživelných vozidel ACV ...

Boxer s 30mm kanónem pro litevskou armádu

Německo-nizozemská firma ARTEC předvedla litevské delegaci v Německu prototyp kolového bojového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • strikehawk
  16:43 02.07.2016

  Vzdy me na tomto diskusním portále fascinovali individua typu nick KOLT. Nikdy se nevyjadruji k podstatě diskuse nebo článku, neprispivaji názorem ani technickým nebo jiným pouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzdy me na tomto diskusním portále fascinovali individua typu nick KOLT. Nikdy se nevyjadruji k podstatě diskuse nebo článku, neprispivaji názorem ani technickým nebo jiným pouze nevybíravě napadají ostatní s jiným názorem který jim nesedí. Nejhorší na tom je to ze tito idioti mají ještě tu drzost svoje oponenty obviňovat s údajne placené práce pro nějakou mocnost což je samozřejmě úplně směšné kdyby to rada diskutujících zde, pod vlivem zhovadilych plku našich tajných služeb, plytvajici kapacity na manželské trojuhelniky - viz kauza Nečasová, nebrala
  smrtelne vázne. Vím ze pan Grohmann to má těžké, ale neškodilo by cas od času temto jedincům připomenout aby se věnovali vecne kritice nebo problému a nenapadali další diskutujici

  Hurvo je trochu mírnější slovenský odvarSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:26 02.07.2016

  pro hurvo: Světonázor je třeba dávat najevo co nejčastěji a nejhlasitěji, stokrát opakovaná lež se přeci také může stát pravdou...

  pro hurvo: Světonázor je třeba dávat najevo co nejčastěji a nejhlasitěji, stokrát opakovaná lež se přeci také může stát pravdou...

 • hurvo
  21:51 01.07.2016

  tak oni by mohli tento nastroj sovietskej imperialnej politiky urceny na zotrocenie slobodnych narodov mohli nahradit niecim normalnym napr. CV9035, aby sme boli schopni ubranit ...Zobrazit celý příspěvek

  tak oni by mohli tento nastroj sovietskej imperialnej politiky urceny na zotrocenie slobodnych narodov mohli nahradit niecim normalnym napr. CV9035, aby sme boli schopni ubranit seba a spojencov pred ruskou imperialnou politikou s cielom zotrocit kazdeho naokolo.
  Co strikehawk znie to takto lepsie? Alebo ta to rozculuje tak ako normalnych ludi tie tvoje poznamky smerom k NATO?Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  21:12 01.07.2016

  Pokud bude modernizace pojmuta rozumne bez zbytečných pokusů překonstruovat BVP na kočkopes podle západní filozofie, může to být nakonec vcelku rozumný krok. Rozumným myslím nové ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bude modernizace pojmuta rozumne bez zbytečných pokusů překonstruovat BVP na kočkopes podle západní filozofie, může to být nakonec vcelku rozumný krok. Rozumným myslím nové přístrojové vybavení vč termokamery a systému řízení palby, nové PTŘS, možná motor a automat. převodovka. Pokud se u modernizovaného BVP nepočítá s nasazením v koloniálních válkách pod patronací NATO ale ryze pro defenzivní a manévrový způsob boje na domácím území, může se směle vypustit protiminová ochrana apod....
  Myslím si ale že to bratia zvorají stejně jako my a nechají si vnutit něco co nepotřebují za astronomickou cenuSkrýt celý příspěvek

 • niko
  08:53 01.07.2016

  Mna by inak celkom zaujimalo ake BVP sa budu modernizovat. Ci "nove" BVP 2, alebo sa pristupi logickejsie k modernizacii BVP 1, ktorych ma Slovensko aj ako ulozeniek haba fuk. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mna by inak celkom zaujimalo ake BVP sa budu modernizovat. Ci "nove" BVP 2, alebo sa pristupi logickejsie k modernizacii BVP 1, ktorych ma Slovensko aj ako ulozeniek haba fuk.

  hurvo: Tak objektivne treba povedat, ze nejake utvary vznikli. Aj v zverejnenych poctoch vojakov cisla rastu. Netvrdim, ze nejako dramaticky, no po 10rocnom obdobi suchot, je to aspon nieco.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  08:14 01.07.2016

  Jura99: mne je v zásade uplne jedno kto tie tatry vyrobil/zmontoval a pod akou značkou keď majú takéto nedostatky. Niko: počet vojakov a útvarov rastie možno tak na papieri, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: mne je v zásade uplne jedno kto tie tatry vyrobil/zmontoval a pod akou značkou keď majú takéto nedostatky.
  Niko: počet vojakov a útvarov rastie možno tak na papieri, niečo ako ten ad-hoc prápor s putovnou výzbrojou a vystrojou, ktorý certifikuje vždy v inom meste.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  07:17 01.07.2016

  No uz ked sme pri tom Murphy, obrnene traktory v OS SR skutocne chybaju. Ale k podstate veci. 10 rokov sa nekupovalo nic. Ked tak clny bez motorov. Teraz sa rozbehlo par, ...Zobrazit celý příspěvek

  No uz ked sme pri tom Murphy, obrnene traktory v OS SR skutocne chybaju.

  Ale k podstate veci. 10 rokov sa nekupovalo nic. Ked tak clny bez motorov. Teraz sa rozbehlo par, skutocne len par projektov proti ktore su vynimajuc Brena a Sakala v podstate ok. Plus sa konecne za 13 rokov buduju nove jednotky a rastie pocet vojakov. Takze nie uplne chapem toto tu vyplakavanie.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  05:03 01.07.2016

  hurvo: Tatry T-815-7, do kterých jak píšeš prý teče, vyrobil (resp. smontoval) VOP Trenčín.

  hurvo: Tatry T-815-7, do kterých jak píšeš prý teče, vyrobil (resp. smontoval) VOP Trenčín.

 • Sgt Murphy
  00:42 01.07.2016

  No áno, je to smutné, ale aspoň nejaký klad to má. Tiež sme mohli stavať obrnené Zetory, že :D

  No áno, je to smutné, ale aspoň nejaký klad to má. Tiež sme mohli stavať obrnené Zetory, že :D

 • niko
  00:03 01.07.2016

  Chlapi co placete. Budte radi, ze sa aspon nieco kupuje. Aj ked s touto modernizaciou BVP prestrelili. V rokoch 2005 az 2012 nekupili absolutne nic. Chlapi si vAfgane maskace menit ...Zobrazit celý příspěvek

  Chlapi co placete. Budte radi, ze sa aspon nieco kupuje. Aj ked s touto modernizaciou BVP prestrelili. V rokoch 2005 az 2012 nekupili absolutne nic. Chlapi si vAfgane maskace menit museli.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  00:00 01.07.2016

  Hurvo podla mna pleties dve veci. FMS je zvyhodneny nakup, ako si spravne napisal. No m4 a dalsich x veci pre 5. psu islo ako dar. Ako sa ten program vola vygooglujem rano. Ale su ...Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo podla mna pleties dve veci. FMS je zvyhodneny nakup, ako si spravne napisal. No m4 a dalsich x veci pre 5. psu islo ako dar. Ako sa ten program vola vygooglujem rano. Ale su to dva od seba nezavysle programy..
  Pri poslednom nakupe cez FMS zaciatkom roka dostali OSSR takto 50 % "zlavu" resp. financovanie cez ten dotacny fond USA.Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  22:48 30.06.2016

  Je mi jasné že je tu tlak a lobing Strnada, Beljajeva, Výbocha a ďalších zbrojárskych žralokov... je evidentné, že odtiaľto fúka vietor pri modernizácii BVP-2...a majú to posvetené ...Zobrazit celý příspěvek

  Je mi jasné že je tu tlak a lobing Strnada, Beljajeva, Výbocha a ďalších zbrojárskych žralokov... je evidentné, že odtiaľto fúka vietor pri modernizácii BVP-2...a majú to posvetené potrebou OS SR...Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  22:29 30.06.2016

  Snáď si nemyslíš, že by takýto nezmyselný nákup požadovala armáda. Armáda požaduje obmenu na nové stroje. O nákupe rozhoduje vláda.

  Snáď si nemyslíš, že by takýto nezmyselný nákup požadovala armáda. Armáda požaduje obmenu na nové stroje. O nákupe rozhoduje vláda.

 • Sgt Murphy
  22:17 30.06.2016

  Armáda by mala ostať apolitická, to máš pravdu, škoda že to tak v reále nie je. Snáď nákupy podpisuje armáda a Glváč je generál? V 2014 sa spravila schôdza predstaviteľov NATO a ...Zobrazit celý příspěvek

  Armáda by mala ostať apolitická, to máš pravdu, škoda že to tak v reále nie je. Snáď nákupy podpisuje armáda a Glváč je generál? V 2014 sa spravila schôdza predstaviteľov NATO a vlády SR, potom sa hneď začalo písať o navýšení nášho rozpočtu. Pred Walesom Glváč navýšenie rozpočtu na podnet Kisku odmietol. A pozri sa v ktorom podniku sa modernizú tie BVP. Celé to smrdí politikou a úplatkami.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  22:16 30.06.2016

  karlos> ja fakt neviem co je lepsie ci vlada co sere na armadu, alebo vlada co nakupuje picoviny za absurdne ceny. Pri jednych vies ze si zebrak a budes zebrak. Pri druhych vies ...Zobrazit celý příspěvek

  karlos> ja fakt neviem co je lepsie ci vlada co sere na armadu, alebo vlada co nakupuje picoviny za absurdne ceny.
  Pri jednych vies ze si zebrak a budes zebrak.
  Pri druhych vies ze kriznik potemkin pluje dalej, a zle nakupy sa nezmenia lebo vsak peniaze uz boli vynalozene.Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  22:10 30.06.2016

  Sorry...QWERTY a anglická klávestnica... Často máš dobré argumenty, ale odosobni sa od politiky...armáda je apolitická a taká by mala aj ostať!

  Sorry...QWERTY a anglická klávestnica... Často máš dobré argumenty, ale odosobni sa od politiky...armáda je apolitická a taká by mala aj ostať!

 • Karlos73
  22:09 30.06.2016

  Sorry Sgt Murphy , ale velká časť štátov ani po Walese nenavýšila svoje rozpočty na obranu... Na Slovensku je dohoda relevantných politických strán, odbornej verejnosti, že treba ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorry Sgt Murphy , ale velká časť štátov ani po Walese nenavýšila svoje rozpočty na obranu... Na Slovensku je dohoda relevantných politických strán, odbornej verejnosti, že treba modernizovaťa tak sa aj deje , ale dejen sa tak až za vlády SMERu ( a to ich kritizujem). Pravica si zakaždým na úkor armády riešila svoje rozpočtové dogmy, na armadu kašlali, a to je žiaľ fakt! (ak neberiem korupciu a zbabrané pravicové modernizacie TOKOS a MOKYS, kde sa utopili miliardy SKK) +Casto m83 dobr0 argumenty, ale odosobni sa od politiky...armáda je apolitická a taká by mala aj ostať!Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  22:08 30.06.2016

  Pardon, v OS SR nie, v našej vláde.

  Pardon, v OS SR nie, v našej vláde.

 • Sgt Murphy
  22:07 30.06.2016

  Bolo nám pohrozené aj vystúpením z NATO pokiaľ s našou armádou niečo nespravíme. SMER len nevie čo rýchlo nakúpiť. Nepamätám si že by existovala nejaká koncepcia rozvoja našej ...Zobrazit celý příspěvek

  Bolo nám pohrozené aj vystúpením z NATO pokiaľ s našou armádou niečo nespravíme. SMER len nevie čo rýchlo nakúpiť. Nepamätám si že by existovala nejaká koncepcia rozvoja našej armády, kedy načo prebehne aké výberové konanie niekoľko rokov dopredu. Všetko sa len urýchlene zbastlí v utajení a vymyslí pekný príbeh, ako sa to pripravovalo už niekoľko vlád dozadu, zas pod rúškom utajenia.

  Hurvo to zhrnul presne tak, ako to v OS SR chodí.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  22:05 30.06.2016

  niko> FMS je udelene spojencom ktori nieco urobili pre spolocnu vec, 5psu- podporovalo realne US v afghanistane, zato dostali darom vybavu pre FACov a M4Sopmod. Slovensko ...Zobrazit celý příspěvek

  niko> FMS je udelene spojencom ktori nieco urobili pre spolocnu vec,
  5psu- podporovalo realne US v afghanistane, zato dostali darom vybavu pre FACov a M4Sopmod.
  Slovensko podporovalo US v afghanistane zato mozu nakupit blackhawky za cenu ako pre US army,Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7