Ukrajinská korveta Hejtman Ivan Mazepa spuštěna na vodu

Ukrajinská korveta Hejtman Ivan Mazepa spuštěna na vodu
První ukrajinská korveta Hejtman Ivan Mazepa (F-211) / Twitter Olena Zelenska (Zvětšit)

Před několika dny v tureckých loděnicích RMK Marine došlo ke slavnostnímu spuštění první ukrajinské korvety Hejtman Ivan Mazepa (F-211) na vodu. Ceremoniálu se zúčastnil velitel ukrajinského námořnictva viceadmirál Oleksij Nejižpapa a první dáma Ukrajiny Olena Zelenská.

Korveta Hejtman Ivan Mazepa, patřící do turecké třídy Ada (MILGEM), měří na délku 99 metrů, má výtlak 2400 tun, posádku až 106 mužů a schopnost samostatně působit na moři deset dnů (s logistickou podporou 21 dnů). Třída Ada byla vyvinuta za pomoci ukrajinského Státního výzkumného a konstrukčního centra pro stavbu lodí v ukrajinském Mykolajivu. Centrum například vyvinulo bojové čluny Gjurza-M.

Objednávka ukrajinské korvety F-211 proběhla v prosinci 2020 a kýl byl položen začátkem záři 2021. Tovární zkoušky korvety skončí do konce příštího roku a ukrajinské námořnictvo hodlá plavidlo zavést do výzbroje během roku 2024.

Stavba první korvety Ukrajinu přijde na osm miliard hřiven (265 milionů eur podle kurzu z prosince 2020). Částka ale nezahrnuje instalaci zbraňových systémů.


Slavnostní spuštění korvety Hejtman Ivan Mazepa (F-211) na vodu.

„Dnešní mimořádně důležitá událost pro Ukrajinu a její námořní síly znovu dokazuje, že máme skvělého přítele – Tureckou republiku – v podmínkách rozhodující války za naši nezávislost a územní celistvost, s vůli mnohonárodnostního ukrajinského lidu, za svobodu a důstojnost... Jsem hrdý na vysokou motivaci ukrajinských důstojníků a námořníků, kteří budou sloužit na této lodi. Dostanete moderní a výkonnou korvetu,“ uvedl velitel ukrajinského námořnictva Oleksij Nejižpapa.

Hejtman Ivan Mazepa dnes opouští suchý dok a přeji ji hodně štěstí, i mé zemi a národu,“ řekla Zelenska. „Svěží vítr, klidné moře a jen vítězství! Vždy pamatujte na svou tureckou vlast a přineste slávu Ukrajině!“

Ceremoniálu se zúčastnil i turecký ministr obrany Husi Askar a šéf tureckého ministerstva obranného průmyslu Ismail Demir. Souběžně se spuštěním korvety F-211 proběhl v loděnicích RMK Marine i slavnostní akt (tzv. „řezání oceli“) stavby druhé ukrajinské korvety.


F-211 získá bojový modul Aselsan Gokdeniz ráže 35 mm.

Stavba dalších dvou až tří plánovaných ukrajinských korvet však byla odložena – stavba měla proběhnout na základě licence v ukrajinské továrně Okean v Mykolajivu. To pochopitelně kvůli válce není možné.

Zajímavé je pojmenování korvety – kozácky hejtman Ivan Mazepa (1639 - 1709) byl velký hrdina Ukrajiny. V Rusku je nenáviděn jako zrádce Ruska a pravoslaví. Naopak v tehdejší Polsko-litevské unii Mazepa dostal Řád bílé orlice, nejstarší a nejvyšší polské státní vyznamenání udělované od roku 1705.

V současné době korvetu F-211 čeká montáž bojových systémů a zbraní. Montáž měla proběhnout v Mykolajivu, kvůli válce však instalaci zajistí Turecko.


VL MICA-M ničí i střely s plochou dráhou letu i naváděné pumy.

Pro boj s námořními nebo pozemními cíli korveta F-211 získá námořní kanon OTO Melara Super ráže 76 mm, osm střel Harpoon Block 2 (připravených ke střelbě) a dva torpédomety pro torpéda MU90 ráže 324 mm (lze použít proti lodím i ponorkám).

Ukrajinci hodlali své korvety vybavit protilodními střelami R-360 Neptun. To ale není možné a je třeba najít náhradu – pokud nepůjde použít americké Harpoony, Turecko je připraveno nainstalovat vlastní protilodní střely ATMACA s doletem až 280 kilometrů.

Protileteckou a protiraketovou obranu zajistí 16 střel krátkého dosahu VL MICA-M (existuje verze s infračerveným i radiolokačním naváděním) s dostřelem 20 kilometrů. Blízkou ochranu zajistí bojový modul Aselsan Gokdeniz s dvoj-kanonem Oerlikon ráže 35 mm – modul dokáže vystřelit až 1100 programovatelných střel za minutu na efektivní vzdálenost 4000 metrů.


Korvety třídy Ada pro Pákistán

Blízkou protivzdušnou a protilodní obranu doplňují dva věžové komplety Aselsan STAMP s kulomety ráže 12,7 mm (lze použít kulomet M2HB nebo rotační GAU-19/A). Korveta dále pojme jeden námořní vrtulník s protiponorkovým vybavením. F-211 získá radary Thales nebo Aselsan a systém řízení boje Havelsan Advent – ten řídí činnost protiponorkových, protilodních i protivzdušných systémů plavidla.

Čtyři korvety třídy Ada provozuje od roku 2011 turecké námořnictvo (mluví se o zavedení až 12 korvet). Turecko rovněž staví čtyři korvety pro Pákistán na základě dohody podepsané v roce 2018, přičemž dodání první korvety Ada je plánováno na rok 2023.

Za čtyři korvety, včetně zbraňových systémů, Islámábád zaplatí dvě miliardy dolarů. Podle dohody se první dvě korvety pro Pákistán staví v Istanbulu a další dvě s tureckou pomocí v pákistánské státní loděnici v Karači (KSEW) s dodáním v letech 2024 až 2025.

Zdroj: BMPD, Konfliky

Nahlásit chybu v článku


Související články

Odyssea končí: Polská „korveta“ Slazak konečně na moři

Po 17 letech od položení kýlu poprvé vyplula do Gdaňského zálivu nejmodernější bojová loď polského ...

Nové finské korvety Pohjanmaa a historie střetu s Ruskem

Helsinky plánují nákup čtveřice nových korvet. Válečná plavidla postaví domácí loděnice. Jejich ...

PREMIUM Turecká geopolitická expanze: Ukrajina získá čtyři korvety třídy Ada z Turecka

Na podzim minulého roku byla podepsána řada vojenských smluv mezi Tureckem a Ukrajinou. Obě země na ...

PREMIUM Sa'ar 6: Izraelské protiraketové korvety

Německé loděnice TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) koncem července izraelskému námořnictvu předaly ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • liberal shark
  14:19 07.10.2022

  Pojmenovat loď po Ivanu Mazepovi je obrovská facka rusům. Ti ho považují za prototyp vlastizrádce a ruská pravoslavná církev ho dodneška pravidelně proklíná. Ve skutečnosti to byli ...Zobrazit celý příspěvek

  Pojmenovat loď po Ivanu Mazepovi je obrovská facka rusům. Ti ho považují za prototyp vlastizrádce a ruská pravoslavná církev ho dodneška pravidelně proklíná. Ve skutečnosti to byli rusové, kdo zradil kozáky, pošlapal dohodu z Pěrejaslavi a udělal si z nich nevolníky.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • danny
  17:13 05.10.2022

  Pěkná lodička. Velký pokrok proti všemu, co Ukrajina dosud v Černém moři měla. A ten záběr tureckého obranného průmysl je impozantní.

  Pěkná lodička. Velký pokrok proti všemu, co Ukrajina dosud v Černém moři měla. A ten záběr tureckého obranného průmysl je impozantní.

 • zdeno
  15:35 05.10.2022

  slušná loď, a ukrajinci ji budou potřebovat i po válce, trápí mne však v kontextu posledních informací (anexe,přesuny neurčitých jaderných prostředků) jiná věc - na "zamražení" ...Zobrazit celý příspěvek

  slušná loď, a ukrajinci ji budou potřebovat i po válce, trápí mne však v kontextu posledních informací (anexe,přesuny neurčitých jaderných prostředků) jiná věc - na "zamražení" fronty budou rusové mít až v lednu, do té doby budou ukrajinci postupovat, nechystají náhodou rusové umístění jaderných min ?, je na to západ připravený nějak reagovat?
  (pro ty mladší - je to z vrcholu studené války a moc k legraci to není)Skrýt celý příspěvek

  • Wakantanka
   16:59 05.10.2022

   Tie nukleárne míny ale mali za studenej vojny američania resp. NATO v Nemecku a mali aspoň na čas zastaviť, spomaliť obrnené jednotky Varšavská zmluvy. Že by niečo podobné mali aj ...Zobrazit celý příspěvek

   Tie nukleárne míny ale mali za studenej vojny američania resp. NATO v Nemecku a mali aspoň na čas zastaviť, spomaliť obrnené jednotky Varšavská zmluvy. Že by niečo podobné mali aj sovieti, tak to počujem prvý krát.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   19:05 05.10.2022

   Jen upřesním, nejhorší "dopravní" situace na frontě v této oblasti by měla být v měsících Listopad/Prosinec, až už to bláto zamrzne tak se zase celkem dá... a je to přecejen ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen upřesním, nejhorší "dopravní" situace na frontě v této oblasti by měla být v měsících Listopad/Prosinec, až už to bláto zamrzne tak se zase celkem dá... a je to přecejen relativně jižněji, tam bych až tak třeskuté mrazy nečekal (kór dneska při oteplování)... ne jak za winterhilfe.Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  15:03 05.10.2022

  Ruská armáda uteká z Ukrajiny s takou rýchlosťou, že po dovybavení môže plávať rovno do Mariupoľu na prehliadku víťazstva nad kolosom na hlinených nohách, Ruská armáda je ešte ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruská armáda uteká z Ukrajiny s takou rýchlosťou, že po dovybavení môže plávať rovno do Mariupoľu na prehliadku víťazstva nad kolosom na hlinených nohách, Ruská armáda je ešte väčšia blamáž a hanba ako Potemkinove vesniceSkrýt celý příspěvek

 • ggtt
  11:51 05.10.2022

  Vo vzduchu citim pomstu za Moskvu.

  Vo vzduchu citim pomstu za Moskvu.

  • RiMr71
   12:31 05.10.2022

   ...rusáci jsou schopní jako pomstu za Moskvu potopit dvě lodě... sobě...

   ...rusáci jsou schopní jako pomstu za Moskvu potopit dvě lodě... sobě...

   • SYN_
    18:57 05.10.2022

    To by bylo podlé... :)

    To by bylo podlé... :)

  • Poly
   13:43 05.10.2022

   Zahltit PVO bude snadné a 16 x VL MICA není právě mnoho. Pokud to budou chtít potopit, tak ji potopí. Snad to mají nějak vymyšlené.

   Zahltit PVO bude snadné a 16 x VL MICA není právě mnoho. Pokud to budou chtít potopit, tak ji potopí. Snad to mají nějak vymyšlené.

   • jj284b
    14:33 05.10.2022

    76mm OTO Melara Super je multifunkcne delo schopne postrelovat aj vzdusne ciele.. kadencia 100 ran za minutu...

    76mm OTO Melara Super je multifunkcne delo schopne postrelovat aj vzdusne ciele.. kadencia 100 ran za minutu...

    • SYN_
     19:01 05.10.2022

     njn ale to je spíš na letadla/vrtulníky, s touhle rof to holt není moc ciws...

     njn ale to je spíš na letadla/vrtulníky, s touhle rof to holt není moc ciws...

     • jj284b
      19:28 05.10.2022

      prave ze je... tie projektily maju podobnu funkciu ako AHEAD municia.. akurat ze 75mm projektil vytvori ovela vacsi mrak crepin... a kadenciou je dost blizsko 40mm ...Zobrazit celý příspěvek

      prave ze je... tie projektily maju podobnu funkciu ako AHEAD municia.. akurat ze 75mm projektil vytvori ovela vacsi mrak crepin... a kadenciou je dost blizsko 40mm auto-kanonom...

      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      21:40 05.10.2022

      No většinou se to nazývá ABM (air burst munition). Tu ovšem má to 35mm dvojče také, a jeho rof (kombinovaná) je desetkrát vyšší...

      No většinou se to nazývá ABM (air burst munition). Tu ovšem má to 35mm dvojče také, a jeho rof (kombinovaná) je desetkrát vyšší...

     • jj284b
      22:32 06.10.2022

      v testoch ta 76mm dokazala zostrelit sama o sebe 4 protilodne strely vystrelene naraz.. ono ten 76mm projektil ma ovela vacsi efektivny dostrel ako 35mm.. takze ma aj viac casu na ...Zobrazit celý příspěvek

      v testoch ta 76mm dokazala zostrelit sama o sebe 4 protilodne strely vystrelene naraz.. ono ten 76mm projektil ma ovela vacsi efektivny dostrel ako 35mm.. takze ma aj viac casu na postrelovanie cielov...Skrýt celý příspěvek

   • J4KU8
    14:35 05.10.2022

    Pochybuji, že v době dodání budou mít rusové ještě tolik přesných raket, aby je mohli použít proti takto malému cíli. Já si prostě myslím, že ruský průmysl bez zahraničních ...Zobrazit celý příspěvek

    Pochybuji, že v době dodání budou mít rusové ještě tolik přesných raket, aby je mohli použít proti takto malému cíli. Já si prostě myslím, že ruský průmysl bez zahraničních součástek nemá jak vyrábět přesné zbraně. Ale i tak doufám, že v době dodání bude už po válce.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    19:00 05.10.2022

    Na loď této velikosti holt těžko nacpat víc... Ještě je tam to dvojče 35mm v roli CIWSu... a možná zkusí v této roli používat i kulomety... Ale těžko očekávat že v této fázi bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Na loď této velikosti holt těžko nacpat víc...
    Ještě je tam to dvojče 35mm v roli CIWSu... a možná zkusí v této roli používat i kulomety...
    Ale těžko očekávat že v této fázi bude někde uprostřed Černého moře sama jediná hrdinsky útočit. Na to přecejen nemá.Skrýt celý příspěvek

    • jj284b
     19:30 05.10.2022

     to dvojca 35mm je len doplnok toho 76mm OTO Melara...

     to dvojca 35mm je len doplnok toho 76mm OTO Melara...

   • Misonek 76
    03:28 09.10.2022

    Je to korveta ne protiletadlovej kriznik. Proste na to clovek asi vic nenacpe. A ta ruska ponorka Moskva toho mela a co ji to bylo platny.

    Je to korveta ne protiletadlovej kriznik. Proste na to clovek asi vic nenacpe. A ta ruska ponorka Moskva toho mela a co ji to bylo platny.

  • starej
   13:51 05.10.2022

   Dokud nebude bojeschopna , tak bude v tureckych vodach. Tam si rusak ani necuchne. Az bude v plne parade urcite jim poradi nebo primo pomuzou se ubranit. A kdyz vidim vykony ruske ...Zobrazit celý příspěvek

   Dokud nebude bojeschopna , tak bude v tureckych vodach. Tam si rusak ani necuchne.
   Az bude v plne parade urcite jim poradi nebo primo pomuzou se ubranit.
   A kdyz vidim vykony ruske floty tak bych spis tipoval ze by se meli bat rusaci.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...