Volby v Bělorusku ‒ silnější vyhraje

Volby v Bělorusku ‒ silnější vyhraje
Alexandr Lukašenko / kremlin.ru (Zvětšit)

Dne 9. srpna v Bělorusku proběhly již šesté prezidentské volby v postkomunistické historii země. Stejně jako v minulosti, i letos po šesté, vyhrál se ziskem 80 % hlasů dosavadní běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Druhá skončila opoziční kandidátka Světlana Cichanouská se ziskem 10 % hlasů.

Bělorusko není v snadné geopolitické situaci. Jedná se o nárazníkovou zemi mezi Západem a Ruskem. Bělorusko leží na tzv. baltsko-černomořském mostu, kde se historicky střetávají zájmy mořských západních národů a suchozemských pravoslavných slovansko-tatarských národů.

Zejména pro Polsko, ale také pro Pobaltí a Ukrajinu, je Bělorusko klíčovou nárazníkovou zemí. Bělorusko slouží jako prostor kontroly před existenciální hrozbou z Ruska. Stejně tak je ale Bělorusko důležité pro Rusko, které si skrze tento stát udržuje svůj vliv v Evropě a nehodlá o něj přijít. Je zde také pro Rusko těžko překonatelná psychologická a symbolická bariéra ‒ pokud Bělorusko zamíří na Západ, od hranic Běloruska k Moskvě to je jen 400 km. Bělorusko tedy nemůže být neutrální, nedovolí to ani Rusko, ani Polsko, ani kdokoliv jiný.

Ulrich Speck, německý geopolitik, ale uvádí, že demokratické tendence v Bělorusku jsou především hrozbou pro samotný režim v Rusku. Putin se obává, že lidé v Rusku mohou být suverénní a nezávislí (nebudou neustále vyhledávat ochranářskou ruku vůdce). Mohou si tedy vybírat své vůdce podle libosti, což ohrožuje samotnou podstatu ruského vládnoucího paradigmatu.

Evropská unie (EU) je imperiální projekt a jako každé impérium má rozpínavé tendence. Právě na baltsko-černomořském mostu se imperiální snahy EU střetávají s imperiálními zájmy Ruska. EU, zřejmě jako první impérium v historii, ale nespoléhá na své vojenské schopnosti, ale na kulturní, politickou a ekonomickou diplomacii / nátlak. Jinak řečeno, Brusel láká do svého lůna další země na „neodolatelnost evropského způsobu života“ a věří, že „pero je mocnější než meč“. 

Rusko sice lákavý způsob života nenabízí, ale má relativně silnou armádu a především rozhodnost ji použít. Rusko ostatně pomocí vojenské síly zabránilo začlenění Ukrajiny i Gruzie do EU a NATO. A bez nejmenších pochyb Ruskou použije armádu s cílem udržet Bělorusko ve své sféře vlivu. Rusko přitom naprosto jistě ví, že EU jako celek, a zejména Německo a Francie, neudělají proti tomuto vojenskému kroku vůbec nic.

Navíc Rusku hraje do karet, že ve věci Běloruska (ale také bohužel v jiných věcech) nic jako jednota a soudržnost Západu již neexistuje. Například vstřícnost Německa a Francie k Rusku jde proti přímým existenčním obavám Polska, Pobaltí, ale také České republiky a dalších středo-východních zemí Evropy. EU, jako každé imperium, má centrum (Brusel, Benelux) a podřízené periferie. Jakékoliv imperium v prvé řadě ochrání své vitální centrum, i za cenu obětování periferií.


Rusové obviňují Polsko ze snah o obnovení polsko-litevské unie. / YouTube

Otázkou je role a postoj Polska, které společně se Spojenými státy mají jako jediné země skutečný potenciál a rozhodnost k projekci síly (ekonomické, zpravodajské, politické, vojenské) východním směrem. Tyto dvě země (a možná ještě Pobaltí, Ukrajina a Velká Británie) jsou jedinými důvěryhodnými protivníky, s kterým Rusko v případném střetu západním směrem počítá. Ostatně celá modernizace ruské armády je podřízená potenciálnímu střetu s polskou armádou.

Jacek Bartosiak, nejznámější polský geopolitik a zakladatel think-tanku Strategy&Future, pro radio WNET však uvedl, že Polsko bohužel nemá žádnou východní politiku, není žádným významným hráčem a nemá žádné nástroje, ani materiální zásoby pro provádění aktivní východní politiky. Polský vliv na Bělorusko ale rozhodně není nulový. V Bělorusku například působí propolská satelitní televize Belsat. Na Belsat se dívá zhruba 13 % dospělé běloruské populace. V Bělorusku je také 7 % katolíků, především příslušníků polské menšiny. K polské menšině se hlásí 300 000 Bělorusů.

Polsko, i když Bělorusko a Ukrajina leží v tradiční sféře polského zájmu, se v posledních 30 letech dobrovolně vzdalo své vlastní aktivní východní politiky. Polsko přitom vždy historicky na tomto východním území mělo své uši, oči, kapitál i armádu schopnou projekce síly na toto území.

Polsko svou suverénní východní politiku opustilo kvůli jednotě se Západem, demokracii a lidským právům. Jak ale víme, historie neskončila a nikdy také neskončí. Čím dál je navíc jasnější, že Západ může mít vlastní agendu (jdoucí proti zájmům Polska), může být slabý a nerozhodný, a mít dokonce vlastní jednotlivé agendy s Ruskem. Už se nelze opřít o jednotu Západu, protože ta neexistuje. Navíc některé západní země (např. Francie) vystupují vysloveně prorusky, bez ohledu na zájmy střední a východní Evropy. Francouzský velvyslanec Gerárd Araud v USA (2014 - 2019) například dnes vyzval k dialogu s Ruskem. Jinak řečeno, Francie ani neskrývá, že Bělorusko je součástí sféry vlivu Ruska a Francie místo pomoci svému aliančnímu partnerovi Polsku, raději podporuje Rusko. Proti Lukašenkovi se ale dnes jasně postavila Velká Británie.

Nyní se tedy hraje o Bělorusko, nikoliv kvůli demokracii a lidským právům, ale kvůli geografii (podle Specka ale také kvůli demokracii v Rusku, viz výše). Bělorusko přirozeně vyplňuje prostor na balticko-černomořském mostu a přetíná Pobaltské země s Ukrajinou. Ideální stavem (pro země střední a východní Evropy) je vytvoření jednotného bloku spolupracujících zemí, zahrnující Pobaltí, Bělorusko, Ukrajinu a všechny vnitřní státy střední a východní Evropy. Taková iniciativa již existuje, jmenuje se Iniciativa Trojmoří. Ostatně do Trojmoří (zatím bez Běloruska a Ukrajiny) hodlají vojensky a ekonomicky investovat Spojené státy. Tento blok zemí zřejmě podle představ Washingtonu pomůže zabránit vytvoření užší rusko-německo-francouzské alianci. Resp. zajistí, aby taková snaha nebyla reálnou politickou agendou. Zajímavé je, že včera ruská televize Rossija 1 upozornila na riziko obnovení polsko-litevské unie z roku 1619 a uvedla, že Poláci sní o obnovení regionální nadvlády v této oblasti (Rusové tomu pochopitelně musí zabránit).

Co se týče Běloruska, je situace složitá. Nejdříve však musíme uvést, že běloruští demonstranti kromě slovní podpory nemohou očekávat žádnou jinou pomoc od klasických velmocí EU. Pokud se Bělorusko odvrátí od Ruska, Kreml pošle do Běloruska vojska a Západ (jako celek) neudělá vůbec nic. Rusko má navíc na Bělorusku několik vojenských základen, včetně velké protiraketové radiolokační stanice Ganceviči. Ostatně harašení zbraněmi již probíhá, jak uvedeme na konci článku.

Skutečný vojenský a především rozhodný potenciál k projekci síly (nejen kinetické) na Bělorusko mají jen Polsko a Spojené státy. Ostatně Dmitrij Trenin, známý ruský odborník na zahraniční vztahy, ve včerejším tweetu uvedl, že zatímco hlavní členové EU postupují k Bělorusku váhavě, Polsko se stává novou regionální silou a podporuje opozici s cílem změnit politické vedení v Bělorusku.

Trenin také načrtl pět možností (a možné následky), které Rusko ve vztahu k Bělorusku nyní má:

  • Vojenská intervence – katastrofální následky;
  • Nedělat nic – riziko chaosu (trvalého a obnovujícího);
  • Podpora Lukašenka – plýtvání penězi a sympatiemi Bělorusů; 
  • Najít společnou řeč se Západem – příště budou chtít kontrolovat volby v Rusku;
  • Zorganizovat změnu vlády;


V únoru letošního roku se americkému ministrovi zahraničí Mike Pompeu dostalo v Bělorusku vřelého přivítání. / U.S. Department of State

Je zajímavé, což ve svých textech naznačuje Strategy&Future, že pro Spojené státy je (nebo byl) partner přímo Alexandr Lukašenko. Z toho důvodu se například americký ministr zahraničí Mike Pompeo při návštěvě střední a východní Evropy vyjadřoval k demonstracím a Lukašenkovi velmi zdrženlivě. Rozhodně umírněněji než český premiér Andrej Babiš.

Evropští lídři sice slovně podporují demonstranty, ale nic jiného se nedá z tohoto směru očekávat. Žádná klasická velmoc EU nemá rozhodnost, vůli, vojenské a materiální kapacity, aby jakkoliv v Bělorusku zasáhla. A Rusové to moc dobře ví.

Lukašenko přitom v minulých týdnech provedl velmi agresivní krok vůči Rusku. V Bělorusku na konci července zatkli 33 ruských žoldáků z Wagnerovy skupiny. Wagnerovci jsou přímo podřízení ruskému Generálnímu štábu a na rozkaz ruského velení provádějí tajné bojové operace v zahraničí. Jinak řečeno, ruští žoldáci z Wagnerovy skupiny jsou oni slavní „zelení mužíci“. Lukašenko se k zadržení Rusů vyjádřil zdrženlivě a volal po vyšetření celého případu.

Bělorusko následně ruské občany obvinilo z přípravy teroristického činu a oznámilo, že v zemi může být na 200 zahraničních (ruských) bojovníků. Mezi zadrženými, podle státního tajemníka Rady bezpečnosti země Andreje Ravkova, mají být odstřelovači, odborníci na IT a odborníci na výbušniny.

Vladimir Putin svolal zasedání Ruské bezpečnostní rady k této otázce, po kterém následovalo poselství, že Moskva očekává okamžité propuštění zadržených. Ruský velvyslanec v Minsku, Dmitrij Mieziencev uvedl, že zadržení byli členové jedné z bezpečnostních agentur a cestovali přes Minsk do jiné země a zůstali v zemi, protože navazující letadla měla zpoždění. Běloruská média ale ruskou verzi vyvracejí například tím, že Rusové si objednali hotel v Minsku předem.

Rusko v reakci na zadržení svých občanů, jak uvedl další polský geopolitik Marek Budzisz, jednostranně zahájilo intenzivnější kontroly na hranicích s Běloruskem. Také ruská prokremelská média začala ofenzivu proti Bělorusku a prezidentu Lukašenkovi. Komsomolská pravda například napsala, že jde o ukrajinskou provokaci.


Vyjádření českého premiéra k situaci na Bělorusku

K totálním obratu došlo 8. srpna po telefonátu Lukašenka a Putina, o kterém široce referoval ruský tisk jako o nabídnutí přátelské ruky Ruska vůči Bělorusku. Po tomto telefonátu se tón v ruských médiích změnil. Začaly se zde čím dál častěji objevovat hlasy, že v celé věci má prsty Polsko.

Polsko se podle ruských médií údajně snaží o převrat a o výměnu vedení Běloruska za prozápadní vládu a v konečném důsledku k připojení Běloruska do Lublinského trojúhelníku (Lublin Triangle), ve kterém je Litva, Polsko a Ukrajina. Lublinský trojúhelník je podle ruského tisku polským pokusem o obnovení polsko-litevské unie, coby jádra varšavské Iniciativy Trojmoří. Ostatně do této hry byla vtažena Česká republika, když Lukašenko prohlásil, že demonstranti v Bělorusku jsou mimo jiné řízení z České republiky.

V kontrastu s proruskými pozicemi Francie tak největší podpora Běloruska zaznívá ze zemí střední a východní Evropy. S jasnou podporou Běloruska vůči imperiálním snahám Ruska včera vystoupil také český premiér Andrej Babiš.

V každém případě se ani tak nehraje o to, kdo ve volbách vyhrál, ale kdo má větší moc převzít kontrolu nad Běloruskem. Lukašenko již několik týdnů před volbami začal do Minska stahovat policisty a jednotky OMON, z obav z opakování ukrajinského scénaře. Protesty proti volbám přitom začaly bezprostředně po uzavření volebních místností v Bělorusku.

Lukašenkův režim okamžitě po volbách přerušil přístup na hlavní náměstí v největších městech země. Internet byl vypnut na celostátní úrovni. Nejméně pět stanic metra v Minsku bylo uzavřeno. Protesty a pacifikační akce běloruských bezpečnostních sil pokračovaly celý týden. V úterý se však stávky na pracovištích začaly opakovat stále častěji. Ve čtvrtek se k akci připojili zaměstnanci osmi z deseti největších státních podniků. Dnes protestuje i běloruská státní televize. V pátek zadržely úřady přes sedm tisíc lidí, téměř tisíc z nich bylo propuštěno ve čtvrtek.

Ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny, kteří byli minulý týden v Bělorusku zatčeni, byli propuštěni ‒ resp. transportováni do Moskvy. Mezitím byla Cichanouská převezena do Litvy. Krátce nato byla zveřejněna nahrávka (nejpravděpodobněji dříve nahraná v kanceláři běloruské Centrální volební komise), v níž vyděšená Cichanouská (její manžel byl mimo jiné zatčen) vyzvala protestující, aby dodržovali zákon. V dnešním videu ale Cichanouská uvedla, že je připravená stát se opozičním lídrem, i v případných nových volbách.


Stávka dělníků proti Lukašenkovi ve společnosti Naftan. Stávkují také dělníci v největším průmyslovém koncernu v zemi Belaruskalij. / charter97

Lukašenkovo ​​vítězství i protesty, které následovaly, nebyly překvapivé, ale jejich rozsah (stovky tisíc lidí v Minsku, ale také v průmyslových městech a vesnicích) nepochybně překvapil. Jak protesty sílily, Lukašenkův režim přestal „utahovat šrouby“ a dokonce signalizovala určitou připravenost k deeskalaci. Ve čtvrtek se například běloruský ministr vnitra Jurij Karajeu omluvil těm demonstrantům, kteří byli bezdůvodně napadeni policií.

K dalšímu vývoji, který ilustruje překotnost a turbulentnost situace na Bělorusku, došlo včera. Lukašenko nařídil 103. Samostatné výsadkové brigádě, aby se přesunula do Grodna, z důvodu údajně rostoucí vojenské aktivity NATO v Polsku a Litvě. Brigáda zahájí 17. srpna poblíž Litvy vojenské cvičení.

103. brigáda společně se 38. Samostatnou úderně-výsadkovou brigádou tvoří hlavní síly rychle reakce běloruské armády. Prapory obou brigád se ale organizačně a svou výzbrojí blíží spíše mechanizovaným praporům běloruské armády. 103. brigáda například přišla o výsadková vozidla BMD-1 a houfnice 2S9. Základní výzbroj brigády tvoří jen obrněné transportéry BTR-80 a tažené houfnice D-30.

Současně Lukašenko uvedl, že od Putina dostal příslib, že v případě potřeby Rusko přijde Bělorusku vojensky na pomoc. Ostatně značnou dynamiku v rozhodování Lukašenka má i prostý fakt ‒ Lukašenko ví jak dopadli jiní diktátoři a nehodlá se rozhodně nechat zlynčovat davem.

EU zatím nevydala (9:00, 17.8.) k Bělorusku žádné společné prohlášení. Německo totiž odmítlo schválit jiné prohlášení, které mělo žádat okamžité ukončení tureckých průzkumů ve východním Středomoří. Řecko tak v odvetě odmítlo schválit rezoluci k situaci v Bělorusku.

Zdroj: Strategy&Future

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení Rusko-Běloruského svazu Západ 2017

Rusko-běloruské cvičení Západ 2017 začíná 14. září – stále je ale poměrně tajemné. Existují dohady o ...

Su-30SM v ceně F-35 Lightning II? Běloruská média kritizují nákup ruských stíhaček

Běloruské letectvo získalo první čtyři ruské víceúčelové stíhačky Su-30SM. Některá běloruská média ...

Ozbrojené síly Běloruska a běloruské koketování se Západem

V posledních týdnech a měsících lze spatřit obrat v zahraničně-politické orientaci Běloruska. ...

Krize francouzského vojenského průmyslu a stíhačky Rafale pro Chorvatsko

Běžící pandemie koronaviru Covid-19 hluboce zasáhne hospodářství řady zemí. Ohrožen je mimo jiné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Christian
    16:22 18.08.2020

    O země bývalého Sovětského svazu se dlouhodobě zajímám. V minulosti jsem navštívil Moskvu, Petrohrad, Oděsu, Lvov, Užhorod a některá další města v někdejším SSSR. Protože umím ...Zobrazit celý příspěvek

    O země bývalého Sovětského svazu se dlouhodobě zajímám. V minulosti jsem navštívil Moskvu, Petrohrad, Oděsu, Lvov, Užhorod a některá další města v někdejším SSSR. Protože umím rusky, čtu pravidelně ruské servery. Musím konstatovat, že autor komentáře s názvem Volby v Bělorusku - silnější vyhraje, mne potěšil některými svými postřehy. Mám zejména na mysli to, když píše o historické roli Polska, které "na tomto východním území mělo své uši, oči, kapitál i armádu schopnou projekce síly na toto území." Přitom se Polsko, i když Bělorusko a Ukrajina leží v tradiční sféře polského zájmu, se v posledních 30 letech dobrovolně vzdalo své vlastní aktivní východní politiky. Autor dále připomíná, že Polsko svou suverénní východní politiku opustilo kvůli jednotě se Západem, demokracii a lidským právům. Jak ale víme, historie neskončila a nikdy také neskončí. Čím dál je navíc jasnější, že Západ může mít vlastní agendu (jdoucí proti zájmům Polska), může být slabý a nerozhodný, a mít dokonce vlastní jednotlivé agendy s Ruskem. Už se nelze opřít o jednotu Západu, protože ta neexistuje. Navíc některé západní země (např. Francie) vystupují vysloveně prorusky, bez ohledu na zájmy střední a východní Evropy. Francouzský velvyslanec Gerárd Araud v USA (2014 - 2019) například dnes vyzval k dialogu s Ruskem. Jinak řečeno, Francie ani neskrývá, že Bělorusko je součástí sféry vlivu Ruska a Francie místo pomoci svému aliančnímu partnerovi Polsku, raději podporuje Rusko.........Velmi výstižné.
    Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

  • semtam
    15:02 18.08.2020

    Krátce pro místní rádoby demokraty. Pokud třeba okres Jeseník bude chtít vyhlásit nezávislost a uspořádá místní referendum, jehož výsledky poté pošle do Prahy. Praha potažmo ...Zobrazit celý příspěvek

    Krátce pro místní rádoby demokraty.

    Pokud třeba okres Jeseník bude chtít vyhlásit nezávislost a uspořádá místní referendum, jehož výsledky poté pošle do Prahy. Praha potažmo Česká republika může toto referendum shodit ze stolu nebo začít s Jeseníkem jednat o nějaké větší samosprávě či dokonce autonomii, apod. to už je jedno.
    Pointa je v tom, že lidé v demokratické zemi by měli mít možnost vyjádřit svůj názor třeba i pomocí referenda ať už je právoplatné či nikoliv.
    Co demokratické rozhodně není je poslat Policii aby je zmlátila a referendum překazila.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      15:19 18.08.2020

      Kdyby v okrese Jeseník referendem schválili, že se odtamtud mají vystěhovat všichni Židé, byl by to taky projev demokracie? Demokracie není bezbřehá svoboda. I v demokratických ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyby v okrese Jeseník referendem schválili, že se odtamtud mají vystěhovat všichni Židé, byl by to taky projev demokracie?

      Demokracie není bezbřehá svoboda. I v demokratických společnostech jsou věci, které svobodu omezují. Stát brání svou existenci, i když to nějaké skupině v onom státě aktuálně nevyhovuje. Pokud uplatnění práva jedné skupiny obyvatel ohrozí jinou skupinu obyvatel, té první to právo nedá.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      15:23 18.08.2020

      Uvědomte si, že žijete v právním státě, kde i referendum má svůj právní rámec a musí podléhat a splňovat právní a zákonné ustanovení. Takže pokud bude dané referendum plně v režiji ...Zobrazit celý příspěvek

      Uvědomte si, že žijete v právním státě, kde i referendum má svůj právní rámec a musí podléhat a splňovat právní a zákonné ustanovení. Takže pokud bude dané referendum plně v režiji platných zákonů ČR o referendu, tak není problém. Pokud ovšem tyto platné zákony bude porušovat, tak je referendum nezákonné a nezákonné je už samotná účast na tomto referendu. Tak jak je nezákonné třeba účast na neschválené a neohlášené demonstraci atd. atd.

      A znovu. Policie v Katalánsku měla povolení od nejvyššího Katalánského soudu k uzavření hlasovacích místností. :-)Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        15:27 18.08.2020

        Ano a proto všechny zmlátíme protože jsme jim zakázali v zákonech o referendu hlasovat.
        To už ale není demokracie...

        Ano a proto všechny zmlátíme protože jsme jim zakázali v zákonech o referendu hlasovat.
        To už ale není demokracie...

        • GlobeElement
          16:13 18.08.2020

          Požadavek na odtržení Katalánska je španělskou vládou právem chápán jako čin poškozující samotnou existenci státu. Proto také byli iniciátoři referenda obžalováni ze ...Zobrazit celý příspěvek

          Požadavek na odtržení Katalánska je španělskou vládou právem chápán jako čin poškozující samotnou existenci státu. Proto také byli iniciátoři referenda obžalováni ze vzpoury.

          Demokracie neznamená, že musí být vyhověno jakémukoliv požadavku jakékoliv skupiny.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          16:31 18.08.2020

          Víte problém celého Katalánského referenda je v tom, že o něm měli rozhodovat pouze Katalánci. Ale takhle se referenda nedělají. Katalánci nejsou nějak zvlášť vyvolení a nadřazení ...Zobrazit celý příspěvek

          Víte problém celého Katalánského referenda je v tom, že o něm měli rozhodovat pouze Katalánci. Ale takhle se referenda nedělají. Katalánci nejsou nějak zvlášť vyvolení a nadřazení zbytku Španělska aby oni sami mohli rozhodovat o osudu celého Španělska. A v tom je ten základní nedemokratický princip Katalánského referenda. O osudu Španělska by měli rozhodovat všichni Španělé a ne jen Katalánci. Oni si tam to referendum vyhlásili, protože měli jistotu že jim výjde a v budoucnu budou moct ten výsledek využívat a vydírat jim Španělskou vládu.
          A přesně tohle už není demokracie...Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:09 19.08.2020

            Přesně tak. Demokracie není anarchie, jednotlivé subjekty nemají právo vyžadovat nějaké zvláštní zacházení, které poškodí zbytek státu. Stát chrání své území, což znamená, že ...Zobrazit celý příspěvek

            Přesně tak. Demokracie není anarchie, jednotlivé subjekty nemají právo vyžadovat nějaké zvláštní zacházení, které poškodí zbytek státu.

            Stát chrání své území, což znamená, že odtržení jakékoliv oblasti je zakázáno. Pokud si lidé žijící na nějakém území usmyslí, že již nadále nechtějí být součástí státu, musel by jim odtržení odsouhlasit celý stát, tedy všichni lidí v tom státě, ne jen ten separatistický region.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      20:50 18.08.2020

      Semtame, ten okres Jeyeník je výborný příklad. V Jeseníku, tedy spíš Freiwaldau... už totiž jedno takové referendum přesně podle tvých představ proběhlo. Na konci třicátých let. ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtame, ten okres Jeyeník je výborný příklad. V Jeseníku, tedy spíš Freiwaldau... už totiž jedno takové referendum přesně podle tvých představ proběhlo. Na konci třicátých let. Sudety se tehdy přesně podle přání většiny obyvatel rozhodlo odtrhnout od ČSR. Takže mám tomu rozumět tak, že odtržení Sudet schvaluješ a Mnichovskou dohodu bereš jako posvěcsní demokratického práva Sudetských Němců?Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        21:35 18.08.2020

        Samozřejmě jsi zase jinde. Takže znovu, jestli jakýkoliv okres či kraj nebo město bude mít potřebu uspořádat referendum o samostatnosti, tak mají na to právo a určitě nesouhlasím ...Zobrazit celý příspěvek

        Samozřejmě jsi zase jinde.

        Takže znovu, jestli jakýkoliv okres či kraj nebo město bude mít potřebu uspořádat referendum o samostatnosti, tak mají na to právo a určitě nesouhlasím s tím, aby byli policií zmláceni či jim byli násilně uzavírány volební místnosti.

        To jestli výsledky referenda budou právoplatné, záleží na zákonech té které země u nás a řady dalších zemí by pravděpodobně platné nebylo a mělo by de-facto petiční charakter. Samozřejmě máme tu výjimky jako Černá Hora nebo Skotsko, kde bylo referendum nastaveno tak, že výsledek plnohodnotně určil, zda země bude součástí stávajícího státu či se osamostatní.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          08:05 19.08.2020

          A co takhle uspořádat referendum v rámci celého státu, jestli se ten okres může odtrhnout? Už samotná příprava takového referenda je vlastizradou, je to akce ohrožující celý ...Zobrazit celý příspěvek

          A co takhle uspořádat referendum v rámci celého státu, jestli se ten okres může odtrhnout? Už samotná příprava takového referenda je vlastizradou, je to akce ohrožující celý stát.

          Použití násilí lze samozřejmě kritizovat. Ale to, že policie někoho ztříská obušky neznamená, že ten někdo byl automaticky v právu. když policista zastřelí zloděje udělá chybu a spáchá zločin, ale to neznamená, že ten zastřelený měl právo krást.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          08:38 19.08.2020

          semtam. Já stále nechápu čemu nerozumíte na to, že žijete v právní společnosti a že veškeré vaše kroky, či kroky politiků nebo měst, obcí, vesnic, krajů, okresů musí být podle ...Zobrazit celý příspěvek

          semtam.
          Já stále nechápu čemu nerozumíte na to, že žijete v právní společnosti a že veškeré vaše kroky, či kroky politiků nebo měst, obcí, vesnic, krajů, okresů musí být podle platných zákonů?
          Pokud si kraj, či okres usmyslí uspořádat referendum o samostatnosti, tak takové referendum musí být uspořádáno podle zákonů dané země a ne podle názoru nějaké skupiny lidí, která zákony ignoruje. Takhle to prostě chodí a takhle to prostě je. Tečka konec zvonec.
          A pokud se takové referendum koná v rozporu s platnými zákony, je tudíž nezákonné a ti co se ho zúčastní se dopouštějí buď to trestného činu nebo přestupku, a policie tudíž mám plné právo zasáhnout. Na tom není nic neobvyklého.
          Pokud chcete jít směrem petičního charakteru, vytvořte petici. Pokud chcete jít cestou názorového charakteru, vytvořte nějakou širší debatu. Ale nedělejte z referenda pavlačovou drbárnu. Takhle státní zřízení nefunguje.
          Navíc mezi zásahem policií v Katalánsku a v Bělorusku je setsakramenský rozdíl.
          Zatím co v Katalánsku protestovala skupina rozmazlených, nacionálně smýšlejících lidí, která měla pocit že pro ně zákony neplatí a můžou si porušovat zákon jak je jim libo, a oni ho porušili, dopustili se nejméně přestupku nebo možná dokonce trestného činu (nevím jak Španělské zákony hodnotí účast na nezákonném shromáždění)...
          Tak v Bělorusku tak nějak lidé protestují za správnou věc. Nechtějí tam nic jiného než spravedlnost a to aby jejich politici dodržovali zákon. Jak jste asi stihl zaregistrovat, Lukašenko je podezřelý z falšování voleb. To je tak trochu protizákonné a ukazuje to, že Lukašenko má nějaké obyčejné Bělorusy tak nějak u prdele a jejich názor ho vůbec nezajímá. A tohle se tak trochu obyčejným Bělorusům přestává líbit a mají plné zuby toho, že ten koho oni platí ze svých daní, s nimi pohrdavě vyjebává. A jediné co chtějí je spravedlnost a to aby se dodržovali Běloruské zákony a ústava. Nic víc nic míň.
          A proti takovým to lidem bylo zakročeno silou.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          08:53 19.08.2020

          ps.: Ještě dodám. Držení a nošení palné zbraně také u nás podléhá jistým zákonům tak jako použití palné zbraně. Také to považujete za nedemokratické, že někdo (stát) po mně chce ...Zobrazit celý příspěvek

          ps.: Ještě dodám.
          Držení a nošení palné zbraně také u nás podléhá jistým zákonům tak jako použití palné zbraně.
          Také to považujete za nedemokratické, že někdo (stát) po mně chce abych prokázal svou způsobilost pro držení palné zbraně podle státem stanovený zákonů, a že někdo (stát) po mně vyžaduje abych palnou zbraň používal pouze za jistých státem určených situacích (o tom zda jsem zbraň použil správně či ne ve vypjaté situaci rozhoduje nezávislý soud) a že teda jako fyzická osoba nemá plné právo nabít si palné zbraně dle libosti a že ji nemůžu používat dle své vlastní vůle, takže nemůžu kolemjdoucímu na ulici svévolně ustřelit palici jen proto že se na mně špatně podíval a mně se to nelíbilo?
          Považujete také za nedemokratické to, že mám zakázáno v rámci dopravního provozu jízdu v protisměru? Že nesmím svévolně řídit jakékoli vozidlo, jakékoli váhové kategorie bez platných průkazů či licencí?
          Víte problém vaší argumentace je v tom, že jí stavíte na arogantní projevech populistických politiků (SPD, Trikolóra a podobně) kteří vytvářejí dojem, že občan České republiky, či jiné země má pouze a jenom své práva a nikoli své povinnosti.
          Ale tak to prostě není. Občan jakéhokoli státu má své povinnosti a není jich málo a nemůže si svévolně rozhodovat o čem chce a jak chce a hlavně za jiné a mít názor jiných lidí v paži. :-)
          Navíc jak tak pozoruji ono dokonce si mnoho lidí neuvědomuje co to je pojem svoboda.
          Svoboda není o tom, že si napíši někde na netu svoje hovna a nikdo mně za to nebude buzerovat, není to o tom pobíhat s transparentem někde po náměstí a vyřvávat stupidní hesla. Ne ne ne.
          Svoboda je o tom příjmout za své činy zodpovědnost.
          Pokud se svobodně rozhodnete porušit zákon, neznalost zákonů neomlouvá, tak by jste taky měl být schopen za toto své rozhodnutí nést trest.
          Každopádně dodám, né každý zákon je správný, ale tohle už je na širší debatu.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    11:47 18.08.2020

    Prakticky nyní jde o Běloruskou nezávislost. Lukašenko doposud těžil ze sváru "západu" a Ruska a díky tomuto sváru alespoň na čas odvedl od své země pozornost kritiků a dokonce se ...Zobrazit celý příspěvek

    Prakticky nyní jde o Běloruskou nezávislost. Lukašenko doposud těžil ze sváru "západu" a Ruska a díky tomuto sváru alespoň na čas odvedl od své země pozornost kritiků a dokonce se stal jakýmsi prostředníkem mezi západem a východem.

    Velikost protestů není nějak zásadně velká, dokonce i u nás se nedávno konali daleko větší protestní shromáždění a na politickém spektru to prakticky nemá žádný vliv (podle agentur).

    Daleko větší demonstrace s brutálními zásahy policie jsme mohli nedávno vidět také ve Francii či Španělsku ovšem ty se setkávají s daleko menší pozornosti médií.

    Proto lze předpokládat, že pokud budou mít protesty v Bělorusku nadále stejný charakter jako nyní, tak Lukašenko by měl tuto situaci ustát s grácií, protože se prakticky jedná o nejmenší masové demonstrace v rámci Evropy.

    Fandím Bělorusku, protože je to jeden z posledních menších států, jež plně nespadá do sféry významného mocenského uskupení a šance, že se udrží tu stále jsou. Tohoto statusu si Bělorusko bude dopřávat do konce Lukašenkova mandátu či života, protože jeho nástupce s velkou pravděpodobností neustojí zahraniční tlak a zemi více nakloní Rusku či "západu".

    Krátce k Babišovi a jeho politickému umu, od té doby, co "podepisuje" určité vojenské zakázky a nyní vystupuje jako jestřáb vůči Bělorusku, tak si tím získává přízeň zahraničních mocenských struktur a zároveň bere vítr z plachet a asi i zdroje opozici a rádoby občanským iniciativám.

    P.S: pojem pravoslavné slovansko-tatarské národy je totální bullshit.
    Tatarské národy jako takové neexistují. Samotní Tataři jsou pouze národem, nikoliv větví. Tataři spadají do turkické rodiny. Obdobně jako Češi, Poláci, Rusové (pardon Rusáci), atd. spadáme do slovanské rodiny/větve.
    Turkické národy jsou zpravidla islámského vyznání, proto říct o Tatarech či potažmo turkických národech, že jsou pravoslavní je blbost i když menšina pravoslavná skutečně je.

    Dále, Rusko nemá žádnou faktickou rozhodující roli který stát bude členem NATO a který nikoliv.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      12:07 18.08.2020

      Snad nechceš srovnávat demonstrace v demokratických zemích s protivládními demonstracemi v diktatuře? Co se ti stane, když budeš demonstrovat u nás, v Itálii, ve Francii? Nic. Co ...Zobrazit celý příspěvek

      Snad nechceš srovnávat demonstrace v demokratických zemích s protivládními demonstracemi v diktatuře?
      Co se ti stane, když budeš demonstrovat u nás, v Itálii, ve Francii? Nic.
      Co se ti stane v diktatuře? Kde stát přímo vlastní 70% hospodářství?

      Jít veřejně protestovat proti vládě v totalitním státě, to chce hodně odvahy a hodně velký důvod. V někdejší ČSSR tak velké protesty nebyly.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        12:18 18.08.2020

        GlobeElement Popravdě, radši bych šel na demonstraci do Bělorusku než třeba do Španělska, protože v Bělorusku mám daleko menší šanci, že dostanu přes tlamu, než ve Španělsku, ale ...Zobrazit celý příspěvek

        GlobeElement

        Popravdě, radši bych šel na demonstraci do Bělorusku než třeba do Španělska, protože v Bělorusku mám daleko menší šanci, že dostanu přes tlamu, než ve Španělsku, ale nemám vám za zlé, že jste ani nepostřehl co se děje v Katalánsku, mimo toho, že za to může Putin. Naše média byla a jsou na nepokoje, demonstrace a policejní zásahy velmi strohá pokud se konají na západ od nás a na ta, co se dějí na východě tak nás informují a komentují a vlastně i démonizují víc než je zdrávo. To také +/- indikuje stav demokracie u nás...Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          14:47 18.08.2020

          Nejde o to, že dostaneš přes tlamu. jde o to, že stát tě následně bude šikanovat. Nevím, kolik ti je a jaké máš zkušenosti, nejspíš budu starší. My se za komančů nebáli, že ...Zobrazit celý příspěvek

          Nejde o to, že dostaneš přes tlamu. jde o to, že stát tě následně bude šikanovat. Nevím, kolik ti je a jaké máš zkušenosti, nejspíš budu starší.
          My se za komančů nebáli, že dostaneme přes tlamu. Báli jsme se, že rodiče vyhodí z práce, nás ze školy, že nedostaneme byt, nebudeme mít žádnou kariéru, budoucnost. naše děti skončí maximálně u lopaty.

          To, že tě polije kropící vůz nebo dostaneš obuškem, to je sranda. Ale že budeš mít zbytek života zničený, to už sranda není.

          Ty to vážně nechápeš?Skrýt celý příspěvek

          • Lukash
            15:06 18.08.2020

            Semtam nechape vela veci kedtak citam jeho reakcie... ale ono to tak byva u tychto zblbnutych oveciek, raz darmo diktatury a autokraticke rezimi stoja a padaju na podobnych ...Zobrazit celý příspěvek

            Semtam nechape vela veci kedtak citam jeho reakcie... ale ono to tak byva u tychto zblbnutych oveciek, raz darmo diktatury a autokraticke rezimi stoja a padaju na podobnych cloviecikoch. Preto tieto rezimi vsemozne likviduju a obmedzuju inteligenciu.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            15:07 18.08.2020

            GlobeElement

            Ale něco podobného funguje i v současné době hlavně na západ od našich hranic. Tam tě vyhodí i z práce, když napíšeš fyziologickou pravdu.

            GlobeElement

            Ale něco podobného funguje i v současné době hlavně na západ od našich hranic. Tam tě vyhodí i z práce, když napíšeš fyziologickou pravdu.

          • GlobeElement
            15:24 18.08.2020

            Ne, semtame, na západ od našich hranic nic takového nefunguje. A když tě vyhodí jeden zaměstnavatel, jedno z jakého důvodu, najdeš si práci u jiného. Ve státě, kde většinu podniků ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne, semtame, na západ od našich hranic nic takového nefunguje. A když tě vyhodí jeden zaměstnavatel, jedno z jakého důvodu, najdeš si práci u jiného. Ve státě, kde většinu podniků přímo ovládá vláda, si jinou práci nenajdeš, protože žádný jiný zaměstnavatel, než ta vláda, jednoduše není.

            V totalitním státě budeš mít zápis v kádrovém profilu a už si nikdy nikde neškrtneš. A teď mi řekni - víš ty, co je to takový kádrový profil? Vede na tebe stát nějaký?

            Ono je asi dobře, že jsme společnost natolik svobodná, že si mladší generace vůbec nedovede představit, co je to totalitní režim. Ale nad jejich naivitou by si jeden ukroutil krk.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    09:31 18.08.2020

    Na jednu stranu, člověk musí chca nechca obdivovat Lukašenka, že to tak dlouho udržel, na druhou bych Bělorusům přál víc blahobytu. O svobodách se bavit nebudu, protože vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

    Na jednu stranu, člověk musí chca nechca obdivovat Lukašenka, že to tak dlouho udržel, na druhou bych Bělorusům přál víc blahobytu. O svobodách se bavit nebudu, protože vůbec netuším, jak moc jsou nebo nejsou Bělorusové "svobodní", protože to může být dosti relativní veličina.

    Ovšem fakt mě zajímá, jak to nakonec dopadne. Základem bezproblémových vztahů byla výhodná ekonomická spolupráce pro všechny zůčastněné strany, kdy Bělorusko fungovalo jako prostředník mezi západem a Ruskem - licenci na infravize by do Ruska frantíci nikdy neprodali, ale bělorusům klidně a nikomu vůbec nevadilo, že prakticky celá jejich produke se vozí do Nižného Tagilu a tam montuje do všech těch T-72Bněco a dalších tanků, které tamní fabrikou procházely při modernizacích/výrobě. Stejně to nejspíš fungovalo i u dalších embargovaných produktů a jen záleželo, jak moc kšeftuchtivý byl západní výrobce a jeho stát (MAN takhle motory třeba nedodával, takže museli brát čínskej okopčenej šmejd). To je možná i důvod že státy evropy tak nějak zavíraly oči nad Lukašenkovým "soft" diktátorským režimem , protože jim prostě vyhovoval.

    Rusko navíc tvořilo tradičního a významnýho odběratele bývalého MAZu, dnes MZKT (jejich Astrolog doteď představuje významnou část autoparku nejen strategických sil a jeho náhrada domácí produkcí - KAMAZ 7850 - neprobíhá nijak závratnou rychlostí ).

    Jenže v poslední době asi nejdou kšefty tak jak by si zainteresovaný strany přály, Rusko-Běloruské vztahy v poslední době několikrát HODNĚ zaskřípaly a je otázkou, jak to vlastně půjde do budoucna.

    Je v zájmu všech, aby se v Bělorusku neodehrálo to co na Ukrajině a rozhodně bych nějakou občasnkou válku Bělorusům nepřál. Navíc je smutným faktem, že ekonomický odklon od Ruska nepřinesl UA nijaké benefity - bohatá Evropa jejich levné výrobky nechce, Rusko už také ne (i když by je třeba potřebovalo) a Ukrajinci by mu je stejně neprodali (i když i tady začíná převažovat pragmatický přístup a ekonomická nutnost a v poslední době se jedná o obnově dodávek motorů pro Berjevy Be-200, protože Progress ty zakázky a z nich plynoucí peníze prostě potřebuje, aby přežil). Proběhly zprávy o koupi Antonova Číňany, ale z toho naštěstí sešlo (vysát know how, až by zbyla jen prázdná skořápka, si bývalá OKB-153 nezaslouží).

    Čas ukáže, jestli zvítězí horký hlavy nebo se to nějak uklidní. Možná Lukašenko předvede nějakej politickej majstrštyk, díky kterýmu z toho vyjde on i Bělorusko se zdravou kůží (v jeho věku bych se začal poohlížet po nějaký pěkný chajdě u jezera, o horký křeslo v prezidentským paláci ať se zas stará někdo jinej)...Skrýt celý příspěvek

    • SofF
      09:58 18.08.2020

      víceméně souhlas, měl by jít cestou kazašského Nazarbajeva dokud má ještě čas a s grácií se stáhnout do pozadí. Ovšem stabilita velkých postsovětských republik závisí i na ...Zobrazit celý příspěvek

      víceméně souhlas, měl by jít cestou kazašského Nazarbajeva dokud má ještě čas a s grácií se stáhnout do pozadí.
      Ovšem stabilita velkých postsovětských republik závisí i na stabilitě samotného bývalého centra. Navíc tam pořád dobíhá stará garda která má ještě disciplínu vštípenou ze sovětských časů. Co bude až tito lidé spojeni nějak s bývalým systémem odejdou toť otázka. Obávám se že budou víc probublávat nacionální vášně a přezkoumávat se staré křivdy...
      Nejúspěšnějším přechodem maximálně pozvolným je právě Kazachstán kde proběhl převod moci poměrně hladce a je tam mnohem více svobod a demokracie než v despotických republikách typu Turkmenistán.
      V Lukašenkovi jsou cítit nenaplněné ambice, svého času aspiroval na prezidenta společného svazového státu a skončil jako "věčný" prezident malinké republiky na místě kde dávají lišky dobrou noc. Pokud sebere zbytek rozumu tak se bude snažit o kazašský scénář, opozici oslabí a pak protlačí preferované kandidáty na hlavní silové posty a něco dá opozici aby se neřeklo.
      Pochopitelně přechod na druhou stranu je nemyslitelný a už vůbec ne silově, to jednoduše Rusko nedovolí, navíc BL není etnicky mozaikovitá Ukr, takže nepůjde o násilné protesty jako svého času v Kyjevě. Lukašenko není hlupák a potom přešlapu co se prakticky vysmál demonstrantům rychle začal zjemňovat postoj, pořád ví kdy přestřelil.Skrýt celý příspěvek

    • Lukash
      09:15 18.08.2020

      Chmelara este niekto berie vazne? :)

      Chmelara este niekto berie vazne? :)

      • gangut
        10:54 18.08.2020

        A s čím z toho článku nesúhlasíte? Ja myslím že tú situáciu popísal korektne.

        A s čím z toho článku nesúhlasíte? Ja myslím že tú situáciu popísal korektne.

        • Lukash
          15:15 18.08.2020

          To ze tie zavery stoja na vode. Ale to sa od proruskeho komunistu pardon socialistu a neuspesneho kandidata kamkolvek sa voli Ega Chmelara viac menej ocakava.

          To ze tie zavery stoja na vode. Ale to sa od proruskeho komunistu pardon socialistu a neuspesneho kandidata kamkolvek sa voli Ega Chmelara viac menej ocakava.

  • pks_
    23:24 17.08.2020

    Bělorusko se vydalo Ukrajinskou cestou a zdá se, že už není návratu z mnoha let stagnace a emigrace. EU slibovalo Ukrajině přijetí (někdy ve vzdálené budoucnosti), Bělorusku nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

    Bělorusko se vydalo Ukrajinskou cestou a zdá se, že už není návratu z mnoha let stagnace a emigrace. EU slibovalo Ukrajině přijetí (někdy ve vzdálené budoucnosti), Bělorusku nikdo nesliboval nic a tak také nic nedostane, maximálně se západ s Čínou podělí o jeho trhy a pracovní sílu.

    Rusko by sice mohlo Bělorusko obsadit, a z vojenského hlediska by to snad i mělo smysl, ale z pohledu ztráty přátelství je takový čin chybný.
    Mnoho proruských Ukrajinců zanevřelo na Rusko kvůli napadení Donbasu.

    Bělorusko podle mě čeká několik let prozápadní vlády, která bude marně bušit na vrata EU, krachy velkých podniků - dnes fungujících a v dalších volbách vyhraje nějaký proruský politik, který podpoří vstup do Ruské federace.

    Na to, abyste snesli Putina, musíte zažít Jelcina.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      04:58 18.08.2020

      Je otázkou, proč by mělo Bělorusko vstupovat fo EU. Zatím nikdo takové přání nevyslovil.

      Je otázkou, proč by mělo Bělorusko vstupovat fo EU. Zatím nikdo takové přání nevyslovil.

      • satai
        06:54 18.08.2020

        Na druhou stranu... Je to jediný funkční útvar široko daleko.

        Na druhou stranu... Je to jediný funkční útvar široko daleko.

      • pks_
        09:14 18.08.2020

        Otázkou je, "o čem sní demonstranti na ulicích?". Domnívám se, že jako na Ukrajině, jsou přesvědčeni, že až se zbaví Lukašenka, tak nastane ráj na zemi, přijde skutečná demokracie ...Zobrazit celý příspěvek

        Otázkou je, "o čem sní demonstranti na ulicích?".
        Domnívám se, že jako na Ukrajině, jsou přesvědčeni, že až se zbaví Lukašenka, tak nastane ráj na zemi, přijde skutečná demokracie a ta je zbaví všech problémů.

        Neznám dostatečně stav ekonomiky v Bělorusku - ani tamní zákony, jen vím, že tam existují velké podniky zaměstnávající tisíce a desetitisíce lidí (v jedné firmě) a trochu se tam rozvíjí IT sektor ve formě outsourcování pro západ.

        Tato forma (velké firmy) u nás prošla transformací (krachem) a totéž pravděpodobně čeká i Bělorusko. Manažeři zvyklí pracovat "po staru" to neuřídí, noví budou jen hrabat tunely.

        Vybudování vazby na EU (volný trh, bezcelní zóna) znamená odstřižení od Ruska. Odstřižení od Ruska znamená problémy až krach všeho existujícího s nadějí, že snad vznikne něco nového, to nové ale bude okamžitě vystaveno tvrdé konkurenci z EU.

        Navíc po otevření západních hranic odejde mladá generace pracovat do zahraničí - což tu zemi uvrhne do stagnace.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      07:43 18.08.2020

      "Bělorusko se vydalo Ukrajinskou cestou a zdá se, že už není návratu z mnoha let stagnace a emigrace"
      To jako po těch 26ti letech růstu, blahobytu a prosperity?

      "Bělorusko se vydalo Ukrajinskou cestou a zdá se, že už není návratu z mnoha let stagnace a emigrace"
      To jako po těch 26ti letech růstu, blahobytu a prosperity?

    • GlobeElement
      08:32 18.08.2020

      Bělorusko má stále státem řízenou ekonomiku. To znamená, že sice má kvalifikované lidi, ale není připraveno na konkurenční prostředí. Pokud padne režim, čeká ho ekonomický otřes, ...Zobrazit celý příspěvek

      Bělorusko má stále státem řízenou ekonomiku. To znamená, že sice má kvalifikované lidi, ale není připraveno na konkurenční prostředí. Pokud padne režim, čeká ho ekonomický otřes, který může dopadnout dobře, jako u nás, nebo špatně, jako v Rusku.
      Jenomže běloruská ekonomika není založena na těžbě surovin, jako ruská, z čehož vyplývá, že vliv oligarchů a možnosti vysát peníze pro úzkou skupinu lidí není tak velký. Reforma může proběhnout rychle a pokud budou peníze na investice (v době pokoronavirové jich pravda moc není) může si Bělorusko rychle hospodářsky pomoci.

      Záleží samozřejmě na tom, jestli mu Rusko nezavře trh. Ale - proč by to dělalo? Protesty v Bělorusku nejsou proti Rusku, ale proti Lukašenkovi.Skrýt celý příspěvek

      • SofF
        10:02 18.08.2020

        no dobře, potom co se dělo u nás byla jediná výhoda - blízkost prosperujícího Německa, bez toho bysme na tom byli podobně jako Maďaři.

        no dobře, potom co se dělo u nás byla jediná výhoda - blízkost prosperujícího Německa, bez toho bysme na tom byli podobně jako Maďaři.

        • GlobeElement
          14:49 18.08.2020

          Maďaři jsou na Německo orientováni úplně stejně, jako my.
          Ale je to dobrý postřeh, Bělorusko už je od Německa daleko. Ale možná by se tam více angažovaly severské země.

          Maďaři jsou na Německo orientováni úplně stejně, jako my.
          Ale je to dobrý postřeh, Bělorusko už je od Německa daleko. Ale možná by se tam více angažovaly severské země.

  • Xander
    21:13 17.08.2020

    Len tak zo zvedavosti. Ako je na tom Bieloruská armáda? Napríklad v porovnaní z Ukrajinskou v čase majadanu?

    Len tak zo zvedavosti. Ako je na tom Bieloruská armáda? Napríklad v porovnaní z Ukrajinskou v čase majadanu?

  • flanker.jirka
    19:14 17.08.2020

    ...nelze než doufat, že se všechny strany poučily z ukrajinského problému. I když Lukašenkovi evidentně nepomohlo k rozumu ani to když asistoval při Minských rozhovorech. Ústavu ...Zobrazit celý příspěvek

    ...nelze než doufat, že se všechny strany poučily z ukrajinského problému. I když Lukašenkovi evidentně nepomohlo k rozumu ani to když asistoval při Minských rozhovorech. Ústavu měl dávno změnit. Ale je to jako všude, kapři si sami rybník nevypustí.Skrýt celý příspěvek

    • Zipoun
      19:50 17.08.2020

      No všude...v RF se měnila Ústava prostřednictvím referenda celkem nedávno...nevím, proč se ostatní státy včetně ČR tak strašně bojí referenda.

      No všude...v RF se měnila Ústava prostřednictvím referenda celkem nedávno...nevím, proč se ostatní státy včetně ČR tak strašně bojí referenda.

      • satai
        19:54 17.08.2020

        V RF nebylo referendum ale nezávazné všeruské hlasování.

        O legitimnosti vzhledem ke způsobu hlasování raději nemluvit...

        V RF nebylo referendum ale nezávazné všeruské hlasování.

        O legitimnosti vzhledem ke způsobu hlasování raději nemluvit...

      • flanker.jirka
        20:21 17.08.2020

        Zipoun je pravdou, že ne všechny změny mohou být k lepšímu. Uvidíme čeho se dočkáme. My měli v 89. velké štěstí, že konstelace moci byla taková, že na jedné straně se nám do toho ...Zobrazit celý příspěvek

        Zipoun
        je pravdou, že ne všechny změny mohou být k lepšímu. Uvidíme čeho se dočkáme.
        My měli v 89. velké štěstí, že konstelace moci byla taková, že na jedné straně se nám do toho Gorbačov nechtěl vměšovat a na druhé straně západ respektoval to, že stále tu byla železná opona a silné armády. Tak že jsme si vše zařídili po svém.
        Bělorusové jsou na tom, bude se jim v tom šťourat kde kdo, Moskva, Berlín, Paříž, Washington.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    18:53 17.08.2020

    Zdá se, že Rusové si z pěti možností vybrali - odstranit Lukašenka a nahradit ho jinou proruskou (možná ještě více proruskou) vládou. Všimli jste si, že v ulicích v Bělorusku ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdá se, že Rusové si z pěti možností vybrali - odstranit Lukašenka a nahradit ho jinou proruskou (možná ještě více proruskou) vládou.
    Všimli jste si, že v ulicích v Bělorusku žádné vlajky EU nevlaj? Nikdo vlastně neříká, že po řádných volbách se Bělorusko odkloní od Ruska.

    https://carnegie.ru/commentary... Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      18:57 17.08.2020

      Bude záležať od toho, čo bude obsahovať nová ústava ktorá je jedinou podmienkou Lukašenka pre nové voľby

      Bude záležať od toho, čo bude obsahovať nová ústava ktorá je jedinou podmienkou Lukašenka pre nové voľby

    • flanker.jirka
      19:18 17.08.2020

      Proč by tam měly vlát vlajky EU?

      Proč by tam měly vlát vlajky EU?

    • StandaBlabol
      20:44 17.08.2020

      Bělorusové nemají s Ruskem problém a řeší svého diktátora. Takže o EU se teď nehraje. Jenže dřív nebo později každému novému vládci dojde, že pokud chce zmodernizovat ekonomiku a ...Zobrazit celý příspěvek

      Bělorusové nemají s Ruskem problém a řeší svého diktátora. Takže o EU se teď nehraje. Jenže dřív nebo později každému novému vládci dojde, že pokud chce zmodernizovat ekonomiku a zvýšit životní úroveň, tak je půlmiliardová bohatá EU mnohem zajímavější trh než stomiliónové chudé Rusko.

      A zatímco politicky to můžou hrát na obě strany, tak ekonomicky to nejde. A dostanou se do stejného bodu jako Ukrajina. Otevřený trh do EU nebo do Euroasijské unie (Rusko a pár nezajímavých zemí). Nemohou být v obou. A v ten okamžik je racionální ekonomická volba jednoznačná.Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        00:16 18.08.2020

        Pokud by Janukovyč nepodlehl tlaku Putina a podepsal asociační dohodu s EU, měla by Ukrajina ekonomické vazby na Rusko i EU. Takže, teoreticky to jde ekonomicky na obě strany. ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud by Janukovyč nepodlehl tlaku Putina a podepsal asociační dohodu s EU, měla by Ukrajina ekonomické vazby na Rusko i EU.

        Takže, teoreticky to jde ekonomicky na obě strany. Otázka je, jestli takovou situaci přijme Rusko.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          05:03 18.08.2020

          Janukovyč selhal v komunikaci. Kdyby Ukrajincům otevřené a jasně vysvětlil, že je ta dohoda pro Ukrajinu nevýhodná, tak žádný převrat být nemusel.

          Janukovyč selhal v komunikaci. Kdyby Ukrajincům otevřené a jasně vysvětlil, že je ta dohoda pro Ukrajinu nevýhodná, tak žádný převrat být nemusel.

          • pks_
            14:14 18.08.2020

            Nelze vysvětlit někomu, kdo neposlouchá. Janukovyč řekl (po upozornění z Ruska), že to takto nepůjde, ale EU si dupla, že se nic měnit nebude. Následné otřesy vnímala EU jako ...Zobrazit celý příspěvek

            Nelze vysvětlit někomu, kdo neposlouchá.
            Janukovyč řekl (po upozornění z Ruska), že to takto nepůjde, ale EU si dupla, že se nic měnit nebude. Následné otřesy vnímala EU jako ukázku své moci.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            17:17 18.08.2020

            V čem byla asociační dohoda nevýhodná? Jediné nevýhoda této dohody pro Ukrajinu spočívala v nevybíravém puťkově tlaku na janukovyče hraničící s vydíráním, aby smlouvu ...Zobrazit celý příspěvek

            V čem byla asociační dohoda nevýhodná? Jediné nevýhoda této dohody pro Ukrajinu spočívala v nevybíravém puťkově tlaku na janukovyče hraničící s vydíráním, aby smlouvu nepodepisoval. Puťkovy vyhrůžky typu, když podepíšete smlouvu s EU, tak od vás přestaneme odebírat zboží, spadají přesně do této kategorie.Skrýt celý příspěvek

        • pks_
          14:11 18.08.2020

          Nelze být v bezcelní zóně s EU a současně v bezcelní zóně s Ruskem, pokud Rusko není v bezcelní zóně s EU. To by prostě byla díra do celního systému a tekly by tudy stovky ...Zobrazit celý příspěvek

          Nelze být v bezcelní zóně s EU a současně v bezcelní zóně s Ruskem, pokud Rusko není v bezcelní zóně s EU. To by prostě byla díra do celního systému a tekly by tudy stovky miliard.

          Stejně tak Británie, pokud si chce udržet společný trh s EU, nebude moci uzavírat separátní dohody s kde kým - bude se muset řídit nastavením cel EU.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            17:35 18.08.2020

            Blábol. Za prvé zóna volného obchodu není totéž co "bezcelní zóna". Za druhé v době vyjednávání mezi EU a Ukrajinou o asociační dohodě Ukrajina s Ruskem v žádné "bezcelní zóně" ...Zobrazit celý příspěvek

            Blábol. Za prvé zóna volného obchodu není totéž co "bezcelní zóna". Za druhé v době vyjednávání mezi EU a Ukrajinou o asociační dohodě Ukrajina s Ruskem v žádné "bezcelní zóně" nebyla. Puťka teprve plánoval tzv. Euroasijskou unii, která, přestože už formálně vznikla, dodnes není víc než cár papíru a politická deklarace bez praktických dopadů na cla a ekonomickou spolupráci.Skrýt celý příspěvek

    • Sidon
      00:11 18.08.2020

      Proc by mely vlat v Belorusku vlajky EU? To je dost naivni, az trochu hloupa poznamka. Copak v Belorusku se resi zahajeni pristupovych jednani? V Belorusku se resi bida a stagnace ...Zobrazit celý příspěvek

      Proc by mely vlat v Belorusku vlajky EU? To je dost naivni, az trochu hloupa poznamka. Copak v Belorusku se resi zahajeni pristupovych jednani? V Belorusku se resi bida a stagnace pod starnoucim diktatorem, maji daleko zasadnejsi problemy, nez strednedobe smerovani do EU. Nehlede na az prilis blizkou zkusenost Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

    • Danieeel
      02:14 18.08.2020

      A Lukasenko silno tusi, ze by to tak velmi dobre mohlo byt... Uz pred volbami sa mu tam schadzali "ruski turisti". Len uz asi maju nejake personalne suchoty - mu tam posielaju ...Zobrazit celý příspěvek

      A Lukasenko silno tusi, ze by to tak velmi dobre mohlo byt...

      Uz pred volbami sa mu tam schadzali "ruski turisti". Len uz asi maju nejake personalne suchoty - mu tam posielaju uplnych zelenacov. Mali sa tvarit ako "ruski turisti", a pritom neboli opiti! To doplo hadam aj upratovacke, ze to musia byt Putinovi agenti. :)

      https://www.aktuality.sk/clano...

      Je to cele fraska v priamom prenose.
      Mam strasnu chut sa kontretne uistit, ci niektori pani z tohto fora zaregistrovali, co pre Rusko znamena pojem "statna suverenita". Dejstvo neviem kolke: volby v Bielorusku.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      10:16 18.08.2020

      Pane Grohmanne, bohužel, naprostá většina českých komentátorů a politiků, kteří plní veřejný prostor, jede podle zajetého schématu. Kromě velmi omezené znalosti reálií se ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane Grohmanne, bohužel, naprostá většina českých komentátorů a politiků, kteří plní veřejný prostor, jede podle zajetého schématu.
      Kromě velmi omezené znalosti reálií se nedokážou zamyslet ani nad dostupnými fotografiemi, podívat se na barvu vlajek a nápisy na transparentech. Zrovna ráno jsem na ČR Plus poslouchal komentář Libora Dvořáka, včera projevy Miroslavy Němcové a pár dalších, u kterých stylizace událostí do nerealistických přání zamrzí.Skrýt celý příspěvek

  • theo
    17:15 17.08.2020

    Bielorusko , na jeho smolu má šancu prežiť bez trhov SNŠ rovnajúcu sa 0 . Dovoz lacnej ropy a následne predaj späť do RF . Reexport produktov z EU ako bieloruských . Báťuška ...Zobrazit celý příspěvek

    Bielorusko , na jeho smolu má šancu prežiť bez trhov SNŠ rovnajúcu sa 0 . Dovoz lacnej ropy a následne predaj späť do RF . Reexport
    produktov z EU ako bieloruských . Báťuška hral posledné roky
    z RF špinavú hru plnú vydierania . RF investovala každý rok miliardy do Bieloruska . A nezabudnime , že Bielorusko má podpísané obranné zmluvy s RF a SNŠ . Voľby dopadli tak ako sa dalo čakať . Opozícia hryzie viac ako predtým a doslala na to patrične viac prostriedkov ako v minulosti . Áno nie je tam demokracia , áno ľudia nie sú spokojný - otázne je len koľko percent to je . Ak si chudáci myslia , že si budú žiť ako v tom Švajčiarsku , tak ich to s bieloruskou ekonomikou a previazanosťou na RF rýchlo prejde a bude len ďalšou "slobodnou" chudobou . Jasné NGO zamestnanci si polepšia , ale zlepší sa život priemerného bielorusa ? Kríza bude krutá a len aby sme to ustáli my s našimi "idiotmi vo vedení" .Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      17:43 17.08.2020

      Pozri sa na tabuľky Svetovej banky o nominálnom HDP. Celkovom aj Per Capital. Rozhodne sa tam tí ľudia dobre nemajú. A čo je horšie, ekonomika nielen stagnuje ale zaznamenáva v ...Zobrazit celý příspěvek

      Pozri sa na tabuľky Svetovej banky o nominálnom HDP. Celkovom aj Per Capital. Rozhodne sa tam tí ľudia dobre nemajú. A čo je horšie, ekonomika nielen stagnuje ale zaznamenáva v posledných rokoch obrovské výkyvy aj s prudkými poklesmi. Myslíš, že to tí ľudia necítia?Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        19:21 17.08.2020

        Miro
        Na druhou stranu jsou na světě i chudší státy než Bělorusko a jsou tam happy. Protože tam nemaj Lukašenka.

        Miro
        Na druhou stranu jsou na světě i chudší státy než Bělorusko a jsou tam happy. Protože tam nemaj Lukašenka.

        • Zipoun
          19:45 17.08.2020

          Třeba na Ulrajině...nebo taky v USA, UK, FRA, SPA, IT vypadají velmi happy:-)

          Třeba na Ulrajině...nebo taky v USA, UK, FRA, SPA, IT vypadají velmi happy:-)

      • Zipoun
        19:43 17.08.2020

        Zdravim dle https://www.cia.gov/index.html... GDP - per capita (PPP): Ukrajina - $8,800 (2017 est.) Belorusko - $18,900 (2017 est.) Rusko - $27,900 (2017 est.) Polsko - ...Zobrazit celý příspěvek

        Zdravim
        dle
        https://www.cia.gov/index.html...
        GDP - per capita (PPP):
        Ukrajina - $8,800 (2017 est.)
        Belorusko - $18,900 (2017 est.)
        Rusko - $27,900 (2017 est.)
        Polsko - $29,600 (2017 est.)Skrýt celý příspěvek

        • padre
          19:57 17.08.2020

          Teď se teprve reálně ukáže,jak měl Lukašenkův statistický úřad ostrou tužku.

          Teď se teprve reálně ukáže,jak měl Lukašenkův statistický úřad ostrou tužku.

          • PetrTechnik
            06:50 18.08.2020

            HDP neukazuje životní úroveň obyvatel. Záleží na rozložení prostředků ve společnosti . V extrémním případě může jeden člověk vytvářet 99% HDP a zbývajících 9.999.999 to jedno ...Zobrazit celý příspěvek

            HDP neukazuje životní úroveň obyvatel. Záleží na rozložení prostředků ve společnosti . V extrémním případě může jeden člověk vytvářet 99% HDP a zbývajících 9.999.999 to jedno procento. HDP pak může být statisticky 50.000 na hlavu a přesto 99% může žít v chudobě.Skrýt celý příspěvek

          • satai
            08:48 18.08.2020

            GINI:

            Czech Republic 25.90 2015
            Ukraine 25.00 2016
            Belarus 25.40
            Russia 37.70 2015
            Poland 31.80 2015

            https://www.indexmundi.com/fac...

            GINI:

            Czech Republic 25.90 2015
            Ukraine 25.00 2016
            Belarus 25.40
            Russia 37.70 2015
            Poland 31.80 2015

            https://www.indexmundi.com/fac...

        • Miroslav
          21:04 17.08.2020

          Tých metód na meranie HDP je niekoľko a preto sa aj tie hodnoty jednotlivých vydavateľov dosť líšia. Ale pomery v tých rebríčkoch sa až tak nelíšia a Bielorus vyrobí za rok ...Zobrazit celý příspěvek

          Tých metód na meranie HDP je niekoľko a preto sa aj tie hodnoty jednotlivých vydavateľov dosť líšia. Ale pomery v tých rebríčkoch sa až tak nelíšia a Bielorus vyrobí za rok polovicu z toho čo Čech alebo Slovák. Či sú s tým spokojní obyvatelia, o tom dosť pochybujem.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    15:38 17.08.2020

    Zdá se že neoznačení (bělo)ruší gardisté jsou už na ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdá se že neoznačení (bělo)ruší gardisté jsou už na cestě.
    https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      15:44 17.08.2020

      Uvidíme, podle jiných zdrojů již několik týdnů probíhá série menších vojenských cvičení v ruském západním okruhu a ty konvoje nemusí nic (ale samozřejmě také mohou) směrem k ...Zobrazit celý příspěvek

      Uvidíme, podle jiných zdrojů již několik týdnů probíhá série menších vojenských cvičení v ruském západním okruhu a ty konvoje nemusí nic (ale samozřejmě také mohou) směrem k Bělorusku znamenat.

      https://twitter.com/MarekMenki... Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        16:10 17.08.2020

        Pokud je pravda že v těch neoznačených autech sedí stejně neoznačení gardisté, potom to na vojenské cvičení moc nevypadá. Navíc mluvčí Západního okruhu popřel že se jedná o jejich ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud je pravda že v těch neoznačených autech sedí stejně neoznačení gardisté, potom to na vojenské cvičení moc nevypadá. Navíc mluvčí Západního okruhu popřel že se jedná o jejich techniku.
        Poslat do Běloruska několik "čistících" komand složených z "běloruských vojáků" by bylo určitě jedno z možných řešení situace.Skrýt celý příspěvek

        • gangut
          16:23 17.08.2020

          Akože v bielorusku nemajú dosť síl na vysporiadanie sa s demonštráciami?

          Akože v bielorusku nemajú dosť síl na vysporiadanie sa s demonštráciami?

          • satai
            16:39 17.08.2020

            Otazka je, kolik z nich je jeste vernych ocividne nelegitimnimu prezidentovi.

            Otazka je, kolik z nich je jeste vernych ocividne nelegitimnimu prezidentovi.

          • Scotty
            16:47 17.08.2020

            Kdyby měl Lukašenko dost síly k rozehnání demonstrací tak už to dávno udělal. Ono ne každý má žaludek na to střílet do vlastních.

            Kdyby měl Lukašenko dost síly k rozehnání demonstrací tak už to dávno udělal. Ono ne každý má žaludek na to střílet do vlastních.

          • CerVus
            17:02 17.08.2020

            Nedivil bych se, kdyby v těch autech seděli ti samí, kteří už stříleli do demonstrantů na Majdanu.

            Nedivil bych se, kdyby v těch autech seděli ti samí, kteří už stříleli do demonstrantů na Majdanu.

          • Miroslav
            17:46 17.08.2020

            Bojí sa, teraz to ešte môže uhrať tak, že odíde. Keď však urobí nejakú blbosť ktorá skončí krviprelievaním, tak mu to môže pomôcť ale aj uškodiť. Ak ti nevyjde, je možné, že skončí ...Zobrazit celý příspěvek

            Bojí sa, teraz to ešte môže uhrať tak, že odíde. Keď však urobí nejakú blbosť ktorá skončí krviprelievaním, tak mu to môže pomôcť ale aj uškodiť. Ak ti nevyjde, je možné, že skončí na špagáte. Keby si bol istý, už to dávno urobíSkrýt celý příspěvek

          • padre
            19:29 17.08.2020

            Běloruská krize bude podle všeho jistě znamenat další ulehčení Ukrajině a pokračující tříštění sil Ruska.NATO je nyní ve zjevné výhodě,kdo se nyní musí rozhodovat mezi špatným a ...Zobrazit celý příspěvek

            Běloruská krize bude podle všeho jistě znamenat další ulehčení Ukrajině a pokračující tříštění sil Ruska.NATO je nyní ve zjevné výhodě,kdo se nyní musí rozhodovat mezi špatným a ještě horším je Putin.Už to začíná být na pováženou ,na kolika různých místech se Rusko angažuje a situace se začínà podobat polovině osmdesátých let.Tolik zahraničních angažmá si muže dovolit jen stát se silnou ekonomikou v zàdech a to není realita dnešního Ruska.Prezident Putin se teď muže začít poměrně intenzivně modlit ,aby nezačaly rebelovat a vyžadovat větší rozhodovací samostatnost i některé oblasti Sibiře a Dálného Východu.Skrýt celý příspěvek

      • SKmartinTO
        16:18 17.08.2020

        Zdravím Vás Bohužiaľ pán Grohman tie konvoje znamenajú presun značných vojenských síl do západného okruhu, podľa zvodiek NATO Rusi presúvajú na západ všetko, čo má nohy a nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

        Zdravím Vás
        Bohužiaľ pán Grohman tie konvoje znamenajú presun značných vojenských síl do západného okruhu, podľa zvodiek NATO Rusi presúvajú na západ všetko, čo má nohy a nemusí byť na Donbase, je to smutné k čomu sa schyľuje, tie analýzy sú hrôzostrašné, držím Bielorusom palce v tejto vopred " Prehranej Bitke "

        Dúfam a pevné verím, že udalosti ktoré budú nasledovať jasné ukážu aké dôležité je naše členstvo v NATO

        WeAreNATO

        Úspešný týždeň VšetkýmSkrýt celý příspěvek

        • danny
          17:25 17.08.2020

          Martine, obyvatelé Běloruska sice protestují proti Lukašenkovi (aspoň významná část), ale určitě nejsou protiruští. A už vůbec sympatizanti s NATO. Srovnání s Ukrajinou je klamné, ...Zobrazit celý příspěvek

          Martine, obyvatelé Běloruska sice protestují proti Lukašenkovi (aspoň významná část), ale určitě nejsou protiruští. A už vůbec sympatizanti s NATO. Srovnání s Ukrajinou je klamné, je to úplně jiná situace.
          Pokud to k něčemu přirovnávat, tak k převratu v Arménii, kde Rusko pozorně, ale pouze přihlíželo. A opoziční předák hned po usazení ve funkci letěl na návštěvu do Moskvy. Nálady ve společnosti jsou tam rozhodně bližší, než na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          18:37 17.08.2020

          Vítam ťa, akurát včera som si spomenul, že si tu dlhšie nebol a chcel som vedieť tvoj názor na situáciu v Bielorusku

          Vítam ťa, akurát včera som si spomenul, že si tu dlhšie nebol a chcel som vedieť tvoj názor na situáciu v Bielorusku

          • SKmartinTO
            19:13 17.08.2020

            Zdravím ťa Miroslav Pripravujeme presun 1. Taktickej Letky na záložné Letisko, rekonštrukčné práce na Sliači sa pomaly rozbiehajú a času je čoraz menej ,) Situácia v Bielorusku ...Zobrazit celý příspěvek

            Zdravím ťa Miroslav

            Pripravujeme presun 1. Taktickej Letky na záložné Letisko, rekonštrukčné práce na Sliači sa pomaly rozbiehajú a času je čoraz menej ,)

            Situácia v Bielorusku je tragická, videl som nepublikovatelne zábery zásahu špeciálnych jednotiek voči demonštrantom, šanca na ich úspech je minimálna a podľa prognóz analytikov sa schyľuje k obrovskému krviprelievaniu nakoľko si Ruský medveď nemôže dovoliť stratiť túto strategickú krajinu a názor obyvateľov Bieloruska je mu rovnako ukradnutý ako bol u nás v 68. Dúfam že zvíťazí zdravý rozum a prebehne aspoň nejaká Kremľu vyhovujúca výmena politického vedenia, inak budeme svedkami ďalšej bratovražednej občianskej vojny podobnej tej na UkrajineSkrýt celý příspěvek

  • danny
    14:10 17.08.2020

    Díky redakci za výborný článek. Osvěžující čtení o aktuálních událostech zasazených do reálného rámce.

    Díky redakci za výborný článek. Osvěžující čtení o aktuálních událostech zasazených do reálného rámce.

  • infi
    13:08 17.08.2020

    Vtip tydne: A.Babis, ktery sam prohlasil: schazejte se dal na koncertech, ja nikdy neodstoupim!... vyzyva Lukasenka aby odstoupil :-)

    Vtip tydne: A.Babis, ktery sam prohlasil: schazejte se dal na koncertech, ja nikdy neodstoupim!... vyzyva Lukasenka aby odstoupil :-)

    • Riiiederner
      14:32 17.08.2020

      Nevím jestli tohle jde úplně srovnávat. Babiše volilo a asi i bude volit stále dost lidí a o falšování voleb se mluvit nedá. Také opozice je rozdělená na více stran, jak už se tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevím jestli tohle jde úplně srovnávat. Babiše volilo a asi i bude volit stále dost lidí a o falšování voleb se mluvit nedá. Také opozice je rozdělená na více stran, jak už se tu psalo příklad se Zemanem je přesnější tam to bylo jen o procento a něco ,ale také... prezident tu nemá takový vliv a osobně mně nepřišel Drahoš zrovna lepší.Skrýt celý příspěvek

    • Jan.holovsky
      15:47 17.08.2020

      Tady se jako dlouholetý člen volební komise musím ohradit. U nás jsou volby svobodné, demokratické a samotný proces je ferovy a nestranný. Mluvit můžeme o obecném uplácení voličů ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady se jako dlouholetý člen volební komise musím ohradit. U nás jsou volby svobodné, demokratické a samotný proces je ferovy a nestranný. Mluvit můžeme o obecném uplácení voličů vládou na úkor státního rozpočtu, o tom že kdo má peníze je víc vidět a že řada médií tlačí ty svoje, ale samotný průběh voleb je prostě v pořádku. Do komise mi dokonce nominuji komunisty a stejně jsou všichni při pořádání voleb, včetně kontrol, neuvěřitelné striktní a nekompromisni. Takže porovnávat situaci u nás s nějakými autorirmrativnimi rezimy nebo přímo s dikraturami je naprostý nesmysl.Skrýt celý příspěvek

      • Sidon
        00:17 18.08.2020

        Dovolte, abych vam podekoval za vasi, de facto dobrovolnickou, praci pro demokracii v CR. To, co delate, je dulezite a ma vyznam vetsi, nez se na prvni pohled zda.

        Dovolte, abych vam podekoval za vasi, de facto dobrovolnickou, praci pro demokracii v CR. To, co delate, je dulezite a ma vyznam vetsi, nez se na prvni pohled zda.

  • Klimesov
    12:47 17.08.2020

    No tak ono hlavně proti Lukašenkovi tak nějak protestují jeho vlastní lidé. Eu, nebo spíše členské státy EU, protože EU není stát ale sdružení několika států, které primárně ...Zobrazit celý příspěvek

    No tak ono hlavně proti Lukašenkovi tak nějak protestují jeho vlastní lidé.
    Eu, nebo spíše členské státy EU, protože EU není stát ale sdružení několika států, které primárně spolupracují na ekonomické úrovni a částečně na bezpečnostní a jiné úrovni, to mají tak nějak v paži jestli tam Lukašenko bude nebo ne. Když tam bude nic se nezmění, když tam nebude tak...? Hmmm uvidí se co nová vláda. Je jasné, že třeba Polsko bude na situaci v Bělorusku nahlížet jinak než třeba Francie, ale to je zcela pochopitelné, protože EU není státní útvar s jednotnou zahraniční politikou.
    Není jediný důvod proč by měla Francie vojensky intervenovat v Bělorusku. Tak stejně i Polsko.
    Jediné z čeho asi tak můžou mít všechny členské země EU a NATO obavy je eskalace a vyhrocení situace v Bělorusku.
    Co se týče Ruska, tak pro nynější ruskou vládu je situace daleko horší než pro nějakou členskou zemi EU. Rusku jde o přímí vliv, který si nemusí, pokud by Lukašenko nebyl u moci, udržet.
    No uvidí se jak Rusové zareagují, a hlavně jak na jejich reakci zareagují samotní Běloruští občané.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      13:08 17.08.2020

      Jenomže Lukašenko není proruský. Po anexi Krymu se na Rusko dívá vysloveně podezřívavě. Jeho potenciální nástupce může mít k Rusku lepší postoj, než Lukašenko. Když Rusko provede ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže Lukašenko není proruský. Po anexi Krymu se na Rusko dívá vysloveně podezřívavě. Jeho potenciální nástupce může mít k Rusku lepší postoj, než Lukašenko.

      Když Rusko provede v Bělorusku nějakou intervenci, podpoří u moci člověka, který nadvládu Moskvy odmítá. A navíc se vůči Bělorusům ukáže jako okupant.

      Myslím si, že Rusko je v podobné situaci, jako třeba Izrael v otázce Asada. Když se udrží u moci - fjan. Žádné terno to není, ale víme, na čem jsme. Když ne - kdo ví,kdo přijde po něm?Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        13:25 17.08.2020

        No Lukašenko není proruský to je pravda, ale není ani protiruský. On to tak nějak hraje na obě strany. Byť k Rusku má blíže. Ale vypadá to, že Rusko je ochotno ho udržet u moci, to ...Zobrazit celý příspěvek

        No Lukašenko není proruský to je pravda, ale není ani protiruský. On to tak nějak hraje na obě strany. Byť k Rusku má blíže.
        Ale vypadá to, že Rusko je ochotno ho udržet u moci, to na západě nemá nikdy jisté. Takže za jistý příslib moci by se mohl Lukašenko stát proruským za této situace.
        Navíc pokud by tam vznikla jiná vláda, tak Rusko by nemuselo mít sílu a schopnosti cokoli té vládě nabídnout a ta by se podívala jinde (Čína, EU, USA a jiné) a Rusko by tak mohlo přijít i o ten vliv na Bělorusko, který má teď.
        Je to prostě svízelná situace, a navíc jak to podle všeho vypadá všichni teď jen čekají jak se Rusko, nebo spíše ruská vláda, zachová.
        Každopádně potenciálně nejvíce ztratit může Rusko. Takže je pochopitelné, že se bude nejvíce angažovat, jak se ale bude angažovat to se uvidí. :-)Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          13:35 17.08.2020

          Rusko má na Bělorusko jednu velkou páku a to jsou nízké ceny ropy a plynu. Je jedno, kdo bude v Bělorusku prezidentem, tohle je argument, který nemůže ignorovat. Navíc, Rusko po ...Zobrazit celý příspěvek

          Rusko má na Bělorusko jednu velkou páku a to jsou nízké ceny ropy a plynu. Je jedno, kdo bude v Bělorusku prezidentem, tohle je argument, který nemůže ignorovat.
          Navíc, Rusko po Bělorusku zas tolik nechce - jen aby nebylo součástí NATO a EU. Ani jedno z toho v geologicky dohledné době nehrozí.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            13:46 17.08.2020

            No jak píši. Uvidí se. Rusko taky nemusí zareagovat vůbec, což by mimochodem bylo úplně nejlepší, kdyby velcí světoví hráči zůstali doma a nechali vnitřní vývoj na Bělorusech a pak ...Zobrazit celý příspěvek

            No jak píši. Uvidí se. Rusko taky nemusí zareagovat vůbec, což by mimochodem bylo úplně nejlepší, kdyby velcí světoví hráči zůstali doma a nechali vnitřní vývoj na Bělorusech a pak až se z toho snažili vytěžit co možná nejvíc, ale to je si myslím utopie.
            Ono už ani ta ropa a plyn nemusí být tou nejdůležitější pákou. Časy se mění a bude docela dost zemí co rádi převezmou po Rusku dodavatelskou činnost. Jasně případné změny by nebyly pro Bělorusko nic jednoduchého a levného, ale stále mi vychází, že ze všech největších hráčů (Rusko, EU či jednotlivé členské země EU, USA a Čína) může sesazením Lukašenka nejvíce ztratit právě Rusko a proto právě Rusko se bude nejvíce angažovat oproti jiným světovým hráčům. Ale možná se mýlím je to jen můj odhad.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            13:50 17.08.2020

            GE: na to se dost zapomíná. Lukašenko asi není blbý, aby neviděl, jak dopadla Ukrajina. Export do Ruska (zemědělské a potravinářské produkty) a ropné produkty vyráběné z levného ...Zobrazit celý příspěvek

            GE: na to se dost zapomíná. Lukašenko asi není blbý, aby neviděl, jak dopadla Ukrajina. Export do Ruska (zemědělské a potravinářské produkty) a ropné produkty vyráběné z levného ruského dovozu a exportované naopak na Západ nenahradí. Cena za to, že by ho v Bruselu nebo ve Varšavě poplácali po zádech a napsali o něm něco hezkého, je celkem vysoká.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            16:33 17.08.2020

            GE. presne. Bielorusko má k Rusku taký vzťah ako Arménsko. Aj tam nedávno zvrhli "proruského" prezidenta a nestalo sa nič. Pašinian akokolvek prozápadný si uvedomuje že Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

            GE. presne. Bielorusko má k Rusku taký vzťah ako Arménsko. Aj tam nedávno zvrhli "proruského" prezidenta a nestalo sa nič. Pašinian akokolvek prozápadný si uvedomuje že Rusko potrebuje. Ukrajina bol iný prípad. Ukrajina je vnútorne rozdelená. Etnicky, hystoricky aj sociálne. Preto tam vznikli podmienky pre občiansku vojnu. Bielorusi si uvedomujú, že bez spolupráce s ruskom skončí ich ekonomika v troskách. Baťka toto neustojí ani s ruskou intervenciou.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      14:00 17.08.2020

      Tady už by EU měla jednat o tvrdých sankcích na vládní garniturou Běloruska a ještě tvrdších vůči Rusku pokud překročí hranice.

      Tady už by EU měla jednat o tvrdých sankcích na vládní garniturou Běloruska a ještě tvrdších vůči Rusku pokud překročí hranice.

  • stirling
    12:37 17.08.2020

    Děkuji za pěkný článek a z toho mě vychází, že rusko se prioritně pokusí dosadit jiného "svého" člověka. Bělorusko vůbec neznám, takže nevím kdo by to mohl být, ale někdo kdo rád ...Zobrazit celý příspěvek

    Děkuji za pěkný článek a z toho mě vychází, že rusko se prioritně pokusí dosadit jiného "svého" člověka. Bělorusko vůbec neznám, takže nevím kdo by to mohl být, ale někdo kdo rád rusko a má určitou popularitu a respekt v Bělorusku.
    Neschopnost a bezradnost současné evropy, kterou zase vidíme o pár let později po ukrajině je opravdu žalostná. Pro nás tam vidím pozitivum v tom, že se opravdu podpíšou ještě nějaké modernizační projekty pro AČR i když máme covid.
    A naše orientace musí ohledně obrany vedle schopné a moderní AČR opravdu směřovat na Polsko a USA vše ostatní je nečitelné a prodají tě za pár drobných.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    12:21 17.08.2020

    Mám pocit, že se Lukašenko na stará kolena zbláznil. Kdyby uspořádal normální férové volby za účasti zahraničních pozorovatelů, stejně by je s největší pravděpodobností vyhrál. ...Zobrazit celý příspěvek

    Mám pocit, že se Lukašenko na stará kolena zbláznil. Kdyby uspořádal normální férové volby za účasti zahraničních pozorovatelů, stejně by je s největší pravděpodobností vyhrál. Možná ne 80:10, ale na další prezidentské období by to stačilo. Takhle úplně zbytečně vyvolal konflikt a cesty zpět už není.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      12:28 17.08.2020

      Diktátor nie je nebezpečný pre svoju krajinu preto, že si môže robiť čo chce, ale hlavne preto, že po čase stráca kontakt s realitou a verí len v seba samého. To je aj Lukašenkov ...Zobrazit celý příspěvek

      Diktátor nie je nebezpečný pre svoju krajinu preto, že si môže robiť čo chce, ale hlavne preto, že po čase stráca kontakt s realitou a verí len v seba samého.

      To je aj Lukašenkov prípad. Proste uveril vo svoju neobmedzenú moc a nepripustil pochybnosti. Teraz precitol a bojí sa. Nevie čo bude. A strach je zlý radca. Urobí chybu...Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        12:40 17.08.2020

        Udělal už tři chyby - nechal zmlátit a pozavírat demonstranty, začal strašit vnějším nepřítelem a pozval zelené mužíčky z Ruska.

        Udělal už tři chyby - nechal zmlátit a pozavírat demonstranty, začal strašit vnějším nepřítelem a pozval zelené mužíčky z Ruska.

        • Miroslav
          12:42 17.08.2020

          Lenže my čakáme na tú najväčšiu - záverečnú

          Lenže my čakáme na tú najväčšiu - záverečnú

          • GlobeElement
            13:26 17.08.2020

            Může udělat dvě.

            1. povolá armádu. A ta ho neposlechne.

            2. Požádá Rusko o intervenci. A to ho taky nevyslyší.

            Na každý pád tohle už je něco, za co se věší.

            Může udělat dvě.

            1. povolá armádu. A ta ho neposlechne.

            2. Požádá Rusko o intervenci. A to ho taky nevyslyší.

            Na každý pád tohle už je něco, za co se věší.

    • stirling
      12:28 17.08.2020

      To není o tom, že se zbláznil prostě to je ta moc. To riziko, že o ni přijde je natolik odstrašující, že člověk začne dělat věci, které vypadají pro nezúčastněného naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

      To není o tom, že se zbláznil prostě to je ta moc. To riziko, že o ni přijde je natolik odstrašující, že člověk začne dělat věci, které vypadají pro nezúčastněného naprosto nelogické.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      12:28 17.08.2020

      Ono nezáleží jestli vyhrajete volby, ale jak je vyhrajete. V režimech jako je ten v Bělorusku, kde volený zastupitel se pasuje do role vůdce, je velice důležité právě to poměrové ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono nezáleží jestli vyhrajete volby, ale jak je vyhrajete. V režimech jako je ten v Bělorusku, kde volený zastupitel se pasuje do role vůdce, je velice důležité právě to poměrové číselko. Protože je to právě to poměrové číselko co dává takovému vůdci alibistickou odpověď do ruky "Mně si zvolil lid většinově, takže pouze a jenom mé kroky jsou ty správné a opozice koná v zájmu někoho jiného"
      Jinak máte v podstatě pravdu.Skrýt celý příspěvek

      • CerVus
        12:42 17.08.2020

        Miloš se tu také ohání procenty. Takže to není o zemích a režimech, ale lidech.

        Miloš se tu také ohání procenty. Takže to není o zemích a režimech, ale lidech.

        • Klimesov
          12:53 17.08.2020

          Jo, to jo, je to o lidech, ale tady mu to tak neprochází právě proto, že vyhrál o cca 1,5%. A ti co ho nevolili se tímhle populistickým žvástem zmást nenechaj a jsou ochotni proti ...Zobrazit celý příspěvek

          Jo, to jo, je to o lidech, ale tady mu to tak neprochází právě proto, že vyhrál o cca 1,5%.
          A ti co ho nevolili se tímhle populistickým žvástem zmást nenechaj a jsou ochotni proti jeho krokům veřejně vystoupit. A i opozice je u nás v trochu jiné situaci, cítí že za sebou má prostě dost lidí. Ale kdyby byl poměr 70:10 hned by to nejspíš vypadalo jinak. Mnoho nerozhodných lidí by takovému poměru prostě uvěřilo a ledacos by byly ochotni přehlídnout.
          Ale to už jsem odbočil od hlavní myšlenky.Skrýt celý příspěvek

    • satai
      12:36 17.08.2020

      O tom, zda by vážně vyhrál, bych si dovolil pochybovat.

      O tom, zda by vážně vyhrál, bych si dovolil pochybovat.

      • liberal shark
        12:38 17.08.2020

        Jak dnes napsal jeden starý moudrý bílý muž, Lukašenko má nespornou zásluhu o stabilizaci a ekonomické fungování Běloruska, a to se ...Zobrazit celý příspěvek

        Jak dnes napsal jeden starý moudrý bílý muž, Lukašenko má nespornou zásluhu o stabilizaci a ekonomické fungování Běloruska, a to se počítá.
        https://neviditelnypes.lidovky... Skrýt celý příspěvek

        • satai
          12:49 17.08.2020

          To bude nejaky omyl, ten clanek, co linkujes, psal Vlk.

          To bude nejaky omyl, ten clanek, co linkujes, psal Vlk.

          • Pavel1
            20:08 17.08.2020

            Vlk st. V tomto případě, se "starý moudrý bílý muž" dá přeložit jen a pouze jako starý magor. Jeho texty z posledních let z oblasti politiky se vážně brát nedaly ani náhodou. POkud ...Zobrazit celý příspěvek

            Vlk st. V tomto případě, se "starý moudrý bílý muž" dá přeložit jen a pouze jako starý magor. Jeho texty z posledních let z oblasti politiky se vážně brát nedaly ani náhodou. POkud se navíc pustil na ekonomické pole, bude ten článek prvotřídní srágora.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          13:27 17.08.2020

          Churchill vyhrál válku a stejně ve volbách prohrál.

          Lidé v Bělorusku nesrovnávají svou situaci s Ukrajinou, ale s Litvou nebo Polskem.

          Churchill vyhrál válku a stejně ve volbách prohrál.

          Lidé v Bělorusku nesrovnávají svou situaci s Ukrajinou, ale s Litvou nebo Polskem.

        • Scotty
          14:42 17.08.2020

          Očividně se to už počítat přestalo. Diktatura která se už nemůže spolehnout ani na represivní složky musí dřív nebo později padnout. Situace v Bělorusku je dlouhodobě neudržitelná ...Zobrazit celý příspěvek

          Očividně se to už počítat přestalo. Diktatura která se už nemůže spolehnout ani na represivní složky musí dřív nebo později padnout. Situace v Bělorusku je dlouhodobě neudržitelná a ví to všichni zúčastnění.Skrýt celý příspěvek

    • Vrata
      14:12 17.08.2020

      No nezavisle pruzkumy pry davaly Lukasenkovi 3%, dokonce se o tom v Belorusku vtipkovalo. Muzete verit, ze volby jsou jenom trochu poopravene a pak budete mit pravdu anebo ta 3% ...Zobrazit celý příspěvek

      No nezavisle pruzkumy pry davaly Lukasenkovi 3%, dokonce se o tom v Belorusku vtipkovalo. Muzete verit, ze volby jsou jenom trochu poopravene a pak budete mit pravdu anebo ta 3% jsou blizko realite a v Belorusku je tvrda diktatura.
      Mmchd, proc myslite, ze proti Lukasenkovi stavkuji i delnici v zavodech a policajti odmitaji poslouchat prikazy a odchazeji od policie? Pritom ti policiste riskuji kriminal. To si myslite, ze by to delali, kdyby lidi vedeli, ze L. dostal vetsinu?? Dalsi mimochodem - vsiml jste si, ze snad vsechny opozicnni kandidaty dal pred volbami zavrit? Pred volbami kandidatutu vzala manzelka jednoho takhle zavreneho s tim, ze ma v podstate jediny bod volebniho programu: usporadat nove, tentokrat svobodne volby.
      Vsiml jste si, ze co se tyce zahranicnich pozorovatelu, tak je odmitl - proc asi??Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    12:14 17.08.2020

    Dotazník

    1/ Kto je váš najobľúbenejší politik? ...............................
    2/ Prečo práve súdruh Stalin? ............................................

    Dotazník

    1/ Kto je váš najobľúbenejší politik? ...............................
    2/ Prečo práve súdruh Stalin? ............................................

  • lorgarius
    12:11 17.08.2020

    Ostatně značnou dynamiku v rozhodování Lukašenka má i prostý fakt ‒ Lukašenko ví jak dopadli jiní diktátoři a nehodlá se rozhodně nechat zlynčovat davem. Ehm v europe sa take ...Zobrazit celý příspěvek

    Ostatně značnou dynamiku v rozhodování Lukašenka má i prostý fakt ‒ Lukašenko ví jak dopadli jiní diktátoři a nehodlá se rozhodně nechat zlynčovat davem.

    Ehm v europe sa take kde stalo? ak neratame karpatskeho genia a matku naroda v Rumunsku aj tam ich nikto nelyncoval, narychlo sa zisiel sud, odsudil ich na smrt a vojaci ich odbachli.
    Ak protesty neutichnu, tak Lukasenko ponukne ustupky a mozno aj nove volby.
    A keby mu slo naozaj o krk tak sadne do vrtulnika a zdrhne do Ruska, kde dostane azyl a bude uzivat miliardy ulozne na Cypre ci vo Svajciarsku....Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      12:22 17.08.2020

      To vieš, takému egu ako má Lukašenko sa veľmi nemôže páčiť predstava, že bude na námestí visieť dole hlavou ako ryba na trhu. Ceausescu, Mussolini, Kaddáfi či Husajn by vedeli ...Zobrazit celý příspěvek

      To vieš, takému egu ako má Lukašenko sa veľmi nemôže páčiť predstava, že bude na námestí visieť dole hlavou ako ryba na trhu. Ceausescu, Mussolini, Kaddáfi či Husajn by vedeli hovoriť...Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      12:24 17.08.2020

      Rozumný diktátor by si včas uvědomil, že tu nebude věčně, a nebrzdil by společenský vývoj násilím. Mohl odejít do historie důstojným způsobem a dál se podílet na Běloruské ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozumný diktátor by si včas uvědomil, že tu nebude věčně, a nebrzdil by společenský vývoj násilím. Mohl odejít do historie důstojným způsobem a dál se podílet na Běloruské politice. Takhle odejde jako tyran a hlupák, který se sám znemožnil.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
    11:31 17.08.2020

    Niekto kto ma 80% podporu medzi obcanmi sa predsa nemoze bat vypisat nove volby aj kazdy tyzden :) ibazeby....

    Niekto kto ma 80% podporu medzi obcanmi sa predsa nemoze bat vypisat nove volby aj kazdy tyzden :) ibazeby....

    • Kikirík
      11:40 17.08.2020

      Pekný paradox. :D Dokonca sa vraj objavila nejaká nahrávka, ako to falšovali či čo, ale to som len započul. Nezaujímal som sa o to a ani som to neskúmal či je to pravé alebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Pekný paradox. :D
      Dokonca sa vraj objavila nejaká nahrávka, ako to falšovali či čo, ale to som len započul. Nezaujímal som sa o to a ani som to neskúmal či je to pravé alebo falošné.

      Ale Bielorusom osobne nezávidím a ja byť Bielorusom, tak radšej čuším doma ako protestovať. Sloboda a spravodlivé voľby sú síce pekné a potrebné, ale podľa mňa si tí ľudia vôbec neuvedomujú, že môžu prísť o veľa viac. Len aby nedopadli ako Ukrajinci a Krym. Prídu tam dovolenkári z Ruska a už sa ich nezbavia. A to už radšej Lukašenko ako Putin.Skrýt celý příspěvek

      • Clanek
        12:16 17.08.2020

        Ja zazil samet ve skolce, a o to vic dekuju vsem tem co v rozkroku nasli dve koule a nebali se jit rict si o svobodu na namesti, i s rizikem ze dostanou (a casto i dostali) obuskem ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja zazil samet ve skolce, a o to vic dekuju vsem tem co v rozkroku nasli dve koule a nebali se jit rict si o svobodu na namesti, i s rizikem ze dostanou (a casto i dostali) obuskem do zeber. Radit beznym belorusum, aby zustali doma, neb riskuji je nevazeni si svobody kterou nam vybojovali jini. Ja tem odvaznym belorusum fandim, i kdyz tusim ze s Putinem u kormidla to stejne dobre jako u nas (ve smyslu jako dopadl samet) nedopadne.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          12:26 17.08.2020

          JJ, až do 22. listopadu 1989 jsme se docela báli, že soudruhům na Vokovické Sorbonně rupne v kouli, a pošlou na nás milice a armádu. Pak se to nějak zlomilo.

          JJ, až do 22. listopadu 1989 jsme se docela báli, že soudruhům na Vokovické Sorbonně rupne v kouli, a pošlou na nás milice a armádu. Pak se to nějak zlomilo.

        • Kikirík
          13:14 17.08.2020

          Clanek:
          To je samozrejme pravda, ale porovnávaš dve odlišné situácie.
          Aj Ukrajinci nabrali odvahu a buchli po stole, ale za akú cenu. “Susedov” si nevyberáš.

          Clanek:
          To je samozrejme pravda, ale porovnávaš dve odlišné situácie.
          Aj Ukrajinci nabrali odvahu a buchli po stole, ale za akú cenu. “Susedov” si nevyberáš.

        • Vrata
          14:27 17.08.2020

          Pri tech demostracich neslo ani tak o to, jestli dostanete obuchem ale jestli vas vyhodi z (vetsinou vysoke) skoly a uz nikdy se na vejsku nedostanete. Take by jste mel cely zivot ...Zobrazit celý příspěvek

          Pri tech demostracich neslo ani tak o to, jestli dostanete obuchem ale jestli vas vyhodi z (vetsinou vysoke) skoly a uz nikdy se na vejsku nedostanete. Take by jste mel cely zivot kadrovy skraloup v kadrovych materialech s patricnymi dusledky - mozna i vase deti. Ono se totiz tehdy vubec nevedelo, jestli ten rezim skonci nebo ne.

          Vzpominam na jednoho sveho tehdy mladeho kolegu, ktery tehdy spolu s jeste nekolika dalsimi svazaky napsal nekam nejaky protestni dopis proti nasili pri potlaceni demonstrace 17 listopadu (svazaci byli prislusnici Socialistickeho svazu mladeze - SSM - tehdy tam bylo odhaduji pres 90% vysokoskolaku - jednoduse proto, aby si pojistili prijeti na vysokou skolu. Clovek ktery nebyl v SSM byl statu podezrely). Posleze byli naivni hosi velmi prekvapeni, kdyz si je pozvali do kancelare StB a vysvetlili jim, ze takhle dal ne, nebo konci ve skole pripadne v praci (pro zacatek).Skrýt celý příspěvek

          • Clanek
            14:59 17.08.2020

            Zvracena doba. O to smutnejsi ze i dnes se mezi nama najdou taci co si za timhle postesknou.

            Zvracena doba. O to smutnejsi ze i dnes se mezi nama najdou taci co si za timhle postesknou.

      • liberal shark
        12:24 17.08.2020

        Myslíte jak za bílého dne stěhovali urnu z volební místnosti oknem po žebříku ? :-)

        Myslíte jak za bílého dne stěhovali urnu z volební místnosti oknem po žebříku ? :-)

        • CerVus
          12:45 17.08.2020

          Nebo jak se volební komise domlouval jaká čísla pošlou.

          Nebo jak se volební komise domlouval jaká čísla pošlou.

  • satai
    11:15 17.08.2020

    A kolik divizi ma Vatikan?

    A kolik divizi ma Vatikan?

    • Miroslav
      12:15 17.08.2020

      Myslíš futbalových?

      Myslíš futbalových?

    • liberal shark
      12:27 17.08.2020

      Asi tak miliardu followerů :-).

      Asi tak miliardu followerů :-).

    • Mortles
      13:04 17.08.2020

      Tak ale kolik převratů Vatikán konkrétně organizuje? Já bych nebyl k síle EU všeobecně (ani k její "imperialitě") tak jednostranný jako autor článku, ale musím říct, že kdyby došlo ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ale kolik převratů Vatikán konkrétně organizuje? Já bych nebyl k síle EU všeobecně (ani k její "imperialitě") tak jednostranný jako autor článku, ale musím říct, že kdyby došlo na nejhorší ani EU ani Vatikán vám prostě nepomůže. EU proto, že to není centralizované impérium ale jenom jakási skupina pro sjednocování zájmů jednotlivých členů, Vatikán proto, že prostě ty prostředky nemá. Ale zkuste si šlapat přes prsty ekonomickým nebo společenským zájmům obou těchto entit a ony nějak zareagují a často i poměrně účině.

      Co se týče Běloruska, asi to řeknu takhle - Kolik voličů chce posílat svoje děti proti Putinovi a riskovat jadernou válku? Tady možná nějací ano, ale ve Španělsku? To už je mnohem složitější otázka. Případně USA: pod vedením Trumpa a jeho izolacionistickými náběhy je nějaké Bělorusko Američanům ukradené ještě výrazně více, než v minulosti. Jak by mohl Trump obhajovat další "vyvážení demokracie" před svým elektorátem (který je myslím v kruzích rodičů vojáků velmi silně zastoupen) těsně před volbami, kde jemu samotnému jde o kejhák? Tohle je prostě ta slabost demokracií, o které mluví současní vůdci číny ve svých knihách, které jsou normálně dostupné v angličtině. Diktátorské režimy jako Čína nebo Rusko se nemusí bát posílat lidi na smrt aby ochránili své imperiální zájmy, jelikož jejich moc je nezávislá od lidí, je závislá jenom na penězích (kapitalismu, chcete-li). Dokud budou mít peníze - kontrola informací, kontrola spotřeby, kontrola násilí - tak je nikdo nikdy neshodí jinak, než násilím, nebo mě osobně aspoň nenapadá, jak by mohlo "demonstrování" vést v současném světě ke změně režimu, viz Hong Kong.Skrýt celý příspěvek

      • Lukash
        13:21 17.08.2020

        Ja neviem preco sa stale ludia ohanaju jadrovou vojnou pokial by sa niekto postavil Putinovi. Napriek tomu ze sa mi mnohe Putinove kroky nepacia viem ze je pri zmysloch a vie ze si ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja neviem preco sa stale ludia ohanaju jadrovou vojnou pokial by sa niekto postavil Putinovi. Napriek tomu ze sa mi mnohe Putinove kroky nepacia viem ze je pri zmysloch a vie ze si ziadnu vojensku konfrontaciu s NATO ani Cinou dovolit nemoze. On je v prvom rade oligarcha a ako ludia v jeho okoli maju radi peniaze, luxus a pokoj, ich rodiny po vacsinu roku ziju ci studuju na prehnitom zapade, takze ziadna otvorena vojna vacsieho rozsahu sa im do tohoto zivotneho stylu nehodi.Skrýt celý příspěvek

        • Mortles
          13:48 17.08.2020

          Já jenom píšu ohledně nejhorších možných případů: ano, tu jadernou válku vlastně nikdo nechce, ale vždycky ta možnost existuje (hlavně po nedávném prohlášení RF o použití jaderné ...Zobrazit celý příspěvek

          Já jenom píšu ohledně nejhorších možných případů: ano, tu jadernou válku vlastně nikdo nechce, ale vždycky ta možnost existuje (hlavně po nedávném prohlášení RF o použití jaderné síly). Je ale otázka, proč by v našem světě jedni měli respektovat zájmy druhých? Tak buďto tady máme "soft power" (stane se z daného státu "ten zloun" což by mohlo poškodit jeho zájmy jiného druhu), ekonomickou sílu, vojenskou sílu. Pokud s těchto dílků nejsme schopní nějak sestavit nabídku, která tomu druhému vyhovuje (nabídkou myslím i "přestaň si vyskakovat nebo jednu dostaneš!"), tak se vyjednává jen velmi těžko. To je něco, co Fukujama silně podcenil.

          Intervence Ruska v Bělorusku by byla pro Rusy jistě velmi finančně i jinak riskantní a narušovala by naše geopolitické zájmy, ale kolik jsme ochotni riskovat na jejich ochranu? Já jsem toho názoru, že v podstatě velmi málo. To je celé.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...