NÁZOR z Polska: Strategické zájmy České republiky a Pax Americana

NÁZOR z Polska: Strategické zájmy České republiky a Pax Americana
Noční Praha / Jorge Royan, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Když jsem před více než rokem napsal své krátké zamyšlení nad strategickými dilematy České republiky, nečekal jsem tak rychle ověření pravdivosti tezí, které jsem se v tomto článku odvážil prezentovat. V tomto článku jsem se rozhodl konfrontovat teze s realitou ‒ konečnou instancí ověřující každou „intelektuální konstrukci”.

Proč nikdo nevyslal vojenský kontingent na vojenskou podporu ukrajinského lidu, je zřejmé. Ukrajina nebyla členem vojenských paktů a těžko lze očekávat přímou vojenskou konfrontaci demokratických států s Moskvou bez jasného casus beli. Proto je v tomto případě obtížné uvažovat o legitimitě scénáře účasti polské armády, amerických ozbrojených sil USA nebo Armády ČR v bojích na Ukrajině.

Zajímavější otázkou je nicméně motivace Spojených států, jejichž jednoznačný postoj byl a stále je hlavním faktorem ovlivňující obraz ukrajinského konfliktu. Lze podrobně analyzovat nuance politiky USA v regionu střední a východní Evropy, lze poukázat na Budapešťské memorandum. Podle všeho je ale věc mnohem jednodušší a vychází ze základních principů: Moc USA je založena na systému spojenectví. V těchto spojenectvích jsou státy ochotny učinit Washingtonu více či méně explicitní ústupky. Na oplátku od USA očekávají zajištění své bezpečnosti a stability ekonomického systému – založeného na nadřazenosti dolaru a svobodě plavby na světovém oceánu.

USA jako velmoc, tvůrce současných pravidel mezinárodní politiky, a především ekonomické aktivity, si nemohly dovolit „Pax Americana” dále podkopávat. Ani ve verbální sféře – například slovy Emanuela Macrona „o mozkové smrti NATO” (jak hloupé při zpětném pohledu, že?) – ani faktickými kroky Ruska. Ostatně Rusko se pokusilo „Pax Americana” před 24. únorem 2022 již několikrát vážně nabourat (Ukrajina 2014, podpora diktatur, jako je Sýrie a Írán).

Lze proto vyslovit následující tézi: Moskva ignorováním nedávných varování, či dokonce ultimát – tak totiž vyznívají předúnorové tiskové zprávy, prohlášení politiků a vojenských vůdců o přípravách Ruska na ozbrojený zásah proti Ukrajině – postavila Spojené státy ke zdi.

Když ne teď, tak kdy? Vždyť již dříve začaly USA pociťovat odliv svého největšího kapitálu – „důvěry”. Příkladem jsou obtížné vztahy s některými blízkovýchodními monarchy, ale také problémy se státy v Asii. Například s Filipínami.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Rusko je v právu. Ale v našem zájmu musí prohrát; Část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz nedávno hovořili ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 1.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

PREMIUM Bartosiak: Německo a Rusko opět budují evropské impérium; část 2.

Dva přední polští bezpečnostní analytici a autoři Jacek Bartosiak a Piotr Zychowicz hovořili o ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.