Slovenská armáda převzala modernizovaná bojová vozidla pěchoty

BVP-M má samostatný elektro-optický pozorovací senzor velitele; / MOSR

Na konci května slovenská armáda slavnostně převzala prvních 21 modernizovaných bojových vozidel pěchoty (BVP). Konkrétně šlo o 11 průzkumných vozidel ve verzi BPsVI (Bojove Prieskumne Vozidlo ISTAR) a deset vozidel BVP-M (Bojové Vozidlo Pechoty - Modernizované).

BVP-1 a BVP- 2 se nacházejí ve výzbroji všech pěti mechanizovaných praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda provozuje modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1. Podle londýnského think-tanku IISS (International Institute for Strategic Studies (IISS) slovenská armáda má papírově ve výzbroji 148 BVP-1 a 91 BVP-2. Počet aktivních (bojeschopných) vozidel není znám.

 

Celkově slovenské ministerstvo obrany (MOSR) v letech 2016 až 2017 objednalo modernizaci 35 vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a BVP-1 za 44,5 milionu euro ‒ konkrétně jde o modernizaci 18 (z 58 BPzV Svatava ve výzbroji slovenské armády) vozidel na verzi BPsVI a 17 vozidel na verzi BVP-M. Podle tiskové zprávy MOSR již část modernizovaných BVP slouží k výcviku slovenských vojáků.

 

Vozidlo BPzV Svatava (průzkumná verze BVP-1) se vyrábělo na Slovensku v letech 1988 až 1990. Svatava se vizuálně podobá BVP-1, ale je vybaveno průzkumnými systémy československé výroby. Celkově vzniklo 200 BPzV Svatava, z toho 16 vozidel bylo dodáno do Polska.

 

Modernizovaná vozidla BPsVI získá průzkumný prapor ISTAR 2. prešovské mechanizované brigády, BVP-M pak 21. mechanizovaný prapor stejné brigády.
 

Vozidla BPzVI v praporu ISTAR zůstanou do příchodu moderních průzkumných vozidel 4×4 a poté budou přesunuty k mechanizovaným jednotkám. Podle článku Vladimíra Bednáre na Armádních novinách jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty ‒ deset BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP. Počet vozidel BPsVI a BVP-M tak stačí na přezbrojení jednoho mechanizovaného praporu.
 

Podle ruského blogu BMPD, který se odvolává na slovenské zdroje, po příchodu vozidel 4×4 sady průzkumných systémů BPsVI se přesunou na nová kolová obrněná vozidla AMV 8×8 a BPsVI se přemění na klasická BMP-M.

 

„Od samého začátku deklarujeme potřebu modernizace našich ozbrojených sil a toto je jeden z kroků, kterým tento náš závazek reálně plníme. Životnost bojových vozidel pěchoty jsme jejich modernizací prodloužili minimálně o dalších 20 roků, přičemž nová vozidla tohoto typu by nás stála několikanásobně více, než řešení, které jsme zvolil,“ uvedl ministr obrany Peter Gajdoš.

 

Slavnostní převzetí BVP-M a BPsVI

 

Podle Gajdoše jedno vozidlo BPsVI stojí přibližně 1,1 milionu euro a BVP-M přibližně 1,5 milionu euro. Nové západní BVP přitom stojí okolo pět milionů euro, navíc zhruba polovina z celkové akviziční sumy jde na vybudování provozního, logistického, servisního a výcvikového zázemí. Za nákup 35 nových západních BVP by tak MOSR minimálně zaplatit 350 milionů euro.

 

Vozidla BPsVI a BVP-M jsou výsledkem vývojem firem EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav), Konštrukta Defence (součást DMD Group) a MSM Group. Samotná přestavba proběhla v podniku ZTS Martin patřící pod MSM Group.

 

Středobodem modernizace obou verzí je instalace slovenského bezosádkového bojového modulu TURRA 30. Věž je standardně osazena automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Pro kanón 30 mm je k dispozici 330 nábojů, pro kulomet ráže 7,62 mm 600 kusů nábojů.

 

BPsVI  / MOSR

 

V případě přání zákazníka je možné do bojového modulu TURRA 30 instalovat americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

 

Stejný bojový modul obdrží i 81 nových kolových bojových vozidel pěchoty AMV 8×8, které slovenská armáda postupně obdrží v letech 2018 až 2024.

 

Původní pohonná jednotka UTD-20 (220 kW) byla v případě BPsVI/BVP-M zachována, ale vozidlo prošlo kompletní vnitřní ergonomickou přestavbou ‒ modernizován a „zlidštěn“ byl pracovní prostor posádky i výsadku.

 

Průzkumné verze BPsVI získala mimo jiné pozemní radiolokátor FLIR Ranger R20S s dosahem 30 km, který na tuto vzdálenost dokáže odhalit (samozřejmě v podmínkách přímé viditelnosti) jedoucí vozidlo nebo na vzdálenost 12 km pohybujícího se člověka. Krome dalších systémů, jako detektoru laserového ozáření nebo detekce min, posádka BPsVI může vypouštět mini drony Micro Falcon s výdrží ve vzduchu až tři hodiny.

 

BPsVI  / MOSR

 

BVP-M neni sice vybaveno radiolokátorem, má ale kruhové elektro-optické pozorovací a zaměřovací pouzdro velitele. Výrobce ani typ čidla není znám, ale jde pravděpodobně o výrobek izraelské firmy Elbit Systems. Obě vozidla rovněž získala komunikační systémy značky Harris nebo meteostanici a navigační zařízení Kestrel-5500.

 

Bojová hmotnost  BPsVI a BVP-M se zvýšila na zhruba 15,3 t (původní BPzV mělo hmotnost 13,8 t), takže pro zachování plavbyschopnosti jsou stroje vybaveny přídavnými bočními nafukovacími plováky.

 

Další osud vozidel BVP-1 a BV-2 slovenské armády není znám. Jisté však je, že slovenská armáda nové BVP kupovat nebude, takže je velmi pravděpodobná další modernizace BVP-1 a BVP-2 za použití bezosádkových věží TURRA 30.  

Zdroj: BMPDMOSR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kritika nákupu slovenských bojových vozidel AMV roste

Česko-Slovenské deja vu – podobně jako v případě nákupu kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) ...

KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách

Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  07:30 22.06.2018

  K videu odchodu kontingentu do Lotyšska dve poznámky: 1.- To heslo nad tribúnou im zostalo ešte zo socíka? Mimo dizajnu je aj v takom stave. 2.- Autori videa preukázali skvelý ...Zobrazit celý příspěvek

  K videu odchodu kontingentu do Lotyšska dve poznámky:
  1.- To heslo nad tribúnou im zostalo ešte zo socíka? Mimo dizajnu je aj v takom stave.
  2.- Autori videa preukázali skvelý zmysel pre humor (realitu), keď na záver dali trefne ako hudobný podmaz toto: zdroj: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  23:03 21.06.2018

  to Zvedavec: 1. z týmto bodom už nič nespravíme lebo Gajdoš, Zmeko, Hoľko a spol. rozhodli... 2. tým, že sú plaváky odnímateľné aj prídavné pancierovanie môže byť otional ...Zobrazit celý příspěvek

  to Zvedavec:

  1. z týmto bodom už nič nespravíme lebo Gajdoš, Zmeko, Hoľko a spol. rozhodli...

  2. tým, že sú plaváky odnímateľné aj prídavné pancierovanie môže byť otional niečo na spôsob *MGC-1 kit tj. prídavný pasívny blok (ochrana proti priebojným projektilom a střepinám podľa úrovne 4 STANAG 4569) z ľahkého kompozitného pancierovania na boky, čelo a záď s aktívnym ochranným balistickým systémom zadnej časti vozidla (ochrana proti RPG a PŤRS) a doplnkovej pancierovej ochrany SLAT (ochrana proti RPG). Zvýšená odolnosť spodnej časti (dna) proti účinkom mín a IED s tým, že posádka a roj sedí na protiminových sedačkách BOG-AMS-V (ochrana dle úrovne 2 STANAG 4569) to už viac nedokážu zvýšiť. Tu ale stojí opäť formálna otázka kde všade požaujú IV. stupeň ochrany dle STANAG 4569 na BVP či boky, čelo a záď korby alebo aj v kombináciou s dnom a pásmi.
  * link: https://forum.valka.cz/attachm...

  3. zrejme kombinácia Patria BOV 8x8 SK + urobia generálne opravy T-72M1 (a nevieme čo pod GO myslia) môže to byť aj ľahká modernizácia (maximálne navešaju pancier na spôsob T-72M2 Moderna).

  ONI sa tam vždy vynájdu ako formálne niečo splniť...

  _________

  Do Lotyšska odchádza plniť úlohy 150 vojakov: je tam video kde je za vojakmi aj BVP - M, ktoré s nimi v počte 2ks + 10ks BVP-2 idú do Lotyšska
  zdroj: https://www.mod.gov.sk/42170-s... Skrýt celý příspěvek

 • technik
  22:58 21.06.2018

  To zvědavec Dík za prispevek, tohle je jeden z aspektů které běžní lidé nevidí. Nic méně závazky porušují všichni ať už vydají na obranu nebo tebou zmíněnými standarty nato. ...Zobrazit celý příspěvek

  To zvědavec

  Dík za prispevek, tohle je jeden z aspektů které běžní lidé nevidí. Nic méně závazky porušují všichni ať už vydají na obranu nebo tebou zmíněnými standarty nato. Tyto věci mají několik rovin pohledu, jeden z nich je že nato chce vymýtit z východních postkomunistických zemi sovětskou techniku, samozřejmě nejlépe nákupem techniky od vrchních představitelů nato jako usa, říše nebo frantici.Jsou v tom obrovské finance a závazky.
  Další pohled vojenský aspekt sjednocení techniky v rámci mezinárodních uskupení a podobně což dala logicky smysl, taktéz řešena munice a ráže. Je to vše fajn ale stat se dostává pod diktát a ztrácí suverenitu ve volbě prostředků na obranu svého území.

  Viz příklad USA preferovala cca 30 let 5.56 munici a díky novým bojovým zkušenostem chce přecházet na 7.62. Psalo se o tom nevím do jaké míry to bude realizovány ale berme to je jako příklad. Budeme přecházet na 7.62 také protože se změní standart nebo kdo v nato určí co je standart a není?Skrýt celý příspěvek

 • Double
  22:26 21.06.2018

  stoji za zmienku, ze nove veze, ktore su momentalne na modernizovanych bvp sa v buducnosti budu dat vyuzit v inych vozidlach (nove bvp,bpzv atd.)..

  stoji za zmienku, ze nove veze, ktore su momentalne na modernizovanych bvp sa v buducnosti budu dat vyuzit v inych vozidlach (nove bvp,bpzv atd.)..

 • Zvedavec
  22:23 21.06.2018

  Přispěji svou troškou do mlýna ohledně ne/smysluplnosti modernizace BVP trochu z nadhledu: 1. Slovensko, stejně jako ČR, je v NATO. A proto se, i ve svém zájmu, musí chovat dle ...Zobrazit celý příspěvek

  Přispěji svou troškou do mlýna ohledně ne/smysluplnosti modernizace BVP trochu z nadhledu:

  1. Slovensko, stejně jako ČR, je v NATO. A proto se, i ve svém zájmu, musí chovat dle jeho pravidel. Nejen, že i modernizované BVP není ráží kompatibilní, což při nasazení znamená, že Slovensko na sebe přebírá i III. a IV. úroveň logistického zabezpečení (k čemuž mu gratuluji), ale celkově parametry z pohledu standardů NATO zůstaly prakticky beze změn.

  2. Státy NATO se zavazují k různým Capability Targets. Například ČR v roce 2025 musí mít těžkou brigádu - 7. mb. A PROTO je v ČR jakákoliv modernizace BVP úplně mimo. I sebelépe modernizovaná BVP-1/2 nikdy nesplní IV. stupeň ochrany dle STANAG 4569 - nutná podmínka, aby byl prapor považován za "těžký mechanizovaný". I na "střední mechanizovaný" je nutný alespoň III. stupeň. Jinými slovy, z národního pohledu možná půjde o "mechanizovaný prapor", z pohledu NATO však o "light infantry battalion". Se všemi implikacemi.

  3. Mimochodem proto od roku 2025 bude 4. brn v kategorii "light brigade", protože už nám v NATO těsné neplnění STANAG 4569 u KBVP Pandur odmítají tolerovat.

  Dost by mě zajímalo, zda se nad tímto na Slovensku někdo zamyslel...Skrýt celý příspěvek

 • technik
  22:01 21.06.2018

  Doprdele tady je ale odborníků,konstruktérů, odborníků na pohonné a převodové jednotky,palebné systémy, metalurgii, elektrotechniku. Se divím že si vás nenajmou konstrukční ...Zobrazit celý příspěvek

  Doprdele tady je ale odborníků,konstruktérů, odborníků na pohonné a převodové jednotky,palebné systémy, metalurgii, elektrotechniku. Se divím že si vás nenajmou konstrukční kanceláře protože vaše jasně závěry o tom co má smysl modernizovat či ne je vskutku obdivuhodná.
  Zkuste se seznámit s výsledky ruských komisi studující vraky a zásahy tanků sloužící v Sýrii a na Ukrajině, možná pak na to budete pohlížet jinak.
  Ono delat závěry z pár videí na YouTube kdy lítají věže z téček, bevek je trošku zavádějící, málokdo se pochlubi útokem na nepřátele bez znicujiciho efektu takže ty mašiny prezily i několik přímých zásahu bez vyřazení z boje.

  Jinak náhrada starých R123 nebo 124, TKN3B, A4,A1,A3, PPZ,TVN, novějšími systémy rozhodně nezvýší hmotnost a příkon, právě naopak díky pokročilým materiálům a elektronice se na těchto systémech dá váha a příkon ušetřit.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  21:58 21.06.2018

  Když jsem si přečetl o plánovaném lehkém tanku M8 AGS, tak mi o moc lepší než staré bevko nepřijde. Taky prý půjde ten tančík prostřelit kulometem... Pásový obrněný transportér ...Zobrazit celý příspěvek

  Když jsem si přečetl o plánovaném lehkém tanku M8 AGS, tak mi o moc lepší než staré bevko nepřijde. Taky prý půjde ten tančík prostřelit kulometem...

  Pásový obrněný transportér s odolností a palebnou silou M1A2, váze do 14tun a výbavou Jumperu ze SGA je prostě nereálná. Jak tu někdo psal o ručníkářích s kulometem na Toyotě, pokud se něco takového v našich končinách ukáže, tak naše vlast zřejmě již nebude existovat....Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  21:58 21.06.2018

  ad modernizacia: ochrana vozidla je nezmenena, t.z. vozidlo je jednoducho prestrelitelne (nie znicitelne) cimkolvek nad 12.7mm, to sa asi zhodneme vsetci. V tomto smere hodnotim ...Zobrazit celý příspěvek

  ad modernizacia: ochrana vozidla je nezmenena, t.z. vozidlo je jednoducho prestrelitelne (nie znicitelne) cimkolvek nad 12.7mm, to sa asi zhodneme vsetci. V tomto smere hodnotim pozitevne novu vezu, ktora je bezosadkova a posadka je sustredena v trupe, ktory sice nie je lepsie chraneny, ale aspon je mensi ciel pre nepriatelskeho strelca. Potom je tu otazka vyzbroje - na aku vzdialenost je nepriatelske BVP schopne mierenej palby? Je tato vzdialenost vyrazne vyssia ako mierena strelba BVP-M? Dokaze kanon 2A42 prebit pancier protivnika na akcpeptovatelnu dialku? Aj tak vidim nasadenie tychto strojov ako - zamaskovane cihanie niekde v ukryte pod maskovacou sietou (fotografie BVP-M + siet su super) a samostatnu cinnost vysadeneho teamu.
  Ad Jara: na novej vezi nevidim ziaden energeticky narocny spotrebic - ziaden, ktory by 220kW motor neutiahol.

  Sam som zvedavy, ako pojde vyvoj v CR. Lebo mudrlantov je tu na internete vela, to je taka ceska vlastnost, uz som sa s nou naucil zit, ale stale ma prekvapuje. Tak podme pocitat: je rok 2018 - cerven. Este nie je zostavena vlada. Kym zostavite vladu a odsuhlasi ju parlament - bude najskor zari. Kym sa novy minister rozhybe, zada sutaz, sutaz prebehne a vyhodnoti bude... unor/brezen 2019. Nasledne sa neuspesni uchadzaci odvolaju - alebo budu ine prietahy - zari 2019. Podpise sa zmluva o vyrobe - listopad/prosinec 2019. Dodavky od polky roka 2020, skor zaciatok 2021. Medzitym vlada padne a zmluva sa zrusi....Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:21 21.06.2018

  Semtam Takže to vezmeme takhle, než se rozhodnu pro modernizaci čehokoli musíte sinejdrive rozmyslet co a za kolik se vám to vyplatí .... U BVP konkrétně si položit základní ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam
  Takže to vezmeme takhle, než se rozhodnu pro modernizaci čehokoli musíte sinejdrive rozmyslet co a za kolik se vám to vyplatí ....
  U BVP konkrétně si položit základní otázky ty mohou znít - jaká balistická ochrana je dnes vzhledem k hrozbám nutná, pak tu máme konstrukci podvozku jestli je možné zvýšit jeho nosnost s min dopadem na životnost a v neposlední radě je tu prostor pro výbavu posádku a výsadek a konkrétně ta výbava a mohutná elektroinstalace nových zbraňových, komunikačních atd. systémů muže být velice náročná na prostor o potřebě mamutího příkonu v porovnání s originálem a v neposlední řadě se vším roste hmotnost.. a tím se dostaneme k pohonu motor převodovka zvýšit výkon u orig pohone jednotky je asi těžko možné ..... a zástavba silnějšího motoru ponese nároky na zastavbove rozměry to samé bude platit o prevodech......

  Ale nevím jestli tak nějak rozumíte o čem píší jestli ano tak těžko můžete tvrdit že se bvp normálně modernizují.....Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:03 21.06.2018

  Jara, takže vlastne tie BVP-1 (ktoré ako to vyzerá budú jazdiť ešte dobrých 10 rokov, alebo do rozpadnutia) v poľskej armáde sú vlastne podľa teba lepšia cesta.

  Jara, takže vlastne tie BVP-1 (ktoré ako to vyzerá budú jazdiť ešte dobrých 10 rokov, alebo do rozpadnutia) v poľskej armáde sú vlastne podľa teba lepšia cesta.

 • semtam
  21:02 21.06.2018

  Jara A co by mělo BVP-2 unést? Věž tam můžeš dát téměř ledajakou a přídavné pancéřování také (jen tě omezuje plavbyschopnost). Na Pandur toho taky moc těžkýho nedáš a pokud ano ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara

  A co by mělo BVP-2 unést? Věž tam můžeš dát téměř ledajakou a přídavné pancéřování také (jen tě omezuje plavbyschopnost). Na Pandur toho taky moc těžkýho nedáš a pokud ano tak musíš dát nízkoprofilové gumy, ať to má ten správný efekt.
  Tank v bevka neuděláš.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:39 21.06.2018

  Výrazně měnit el systémy? A co zdroj energie to mimochodem také souvisí s pohonem......

  Výrazně měnit el systémy? A co zdroj energie to mimochodem také souvisí s pohonem......

 • Jara
  20:37 21.06.2018

  Reaktivniho.....oprava

  Reaktivniho.....oprava

 • Jara
  20:36 21.06.2018

  Semtam To myslíte vážně ??? Takže ano modernizace nemodernizace přesně jak to dopadlo u OSSR akorát že za tu změnu rádia a komunikace zaplatily nesmysl kvality turry není třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam
  To myslíte vážně ???
  Takže ano modernizace nemodernizace přesně jak to dopadlo u OSSR akorát že za tu změnu rádia a komunikace zaplatily nesmysl kvality turry není třeba rozebírat žádné nejsou ..... mimochodem to že vyměnit rádio, komunikaci a sledovací systémy by smysl mělo nerozporuji.

  Celou dobu tady píšu že platforma BVP se modernizovat nedá protože podvozek nic navíc neunese viz šakal ten se rozpadl ještě než se rozjel.... tedy nezvíšite balistickou odolnost.

  No dobre tři možná čtyři destičky relativního pancíře na to asi dáte abych byl fér....Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  20:31 21.06.2018

  Řekl bych že nezavedení ráže nato je úlet. Vzhledem k tomu , že je to na 30-40 let [včetně patrie] Okolní státy pomalu tuto ráži zavádějí a pokud třeba za 20let budeme čelit útoku ...Zobrazit celý příspěvek

  Řekl bych že nezavedení ráže nato je úlet. Vzhledem k tomu , že je to na 30-40 let [včetně patrie] Okolní státy pomalu tuto ráži zavádějí a pokud třeba za 20let budeme čelit útoku spojených arabských sil. Bude to logistický problem. Jedině snad kdyby se na svk zase chystali změnit stranu ;-) Možná, že počet generálů na Gš OSSR, kteří dělali zkoušky ještě v Moskvě je větší než u nás :-) Ale nic proti Slovákům, jsem rád ,že mi [nám] umožnili v 93 maturovat na VSŠL Prešov. Je mi tak bližší letectvo. A to jejich má rozhodně racionálnější nákupy než my. Jestřábi, Spartan a jestli vyjdou F16V ;-)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:26 21.06.2018

  Jara Myslím, že už tě chápu. Ty si představuješ, že modernizací BVP-2 ho dostaneš na úroveň nových BVP. To tě zklamu, to tu nikdo netvrdí. Sice by to po technické stránce šlo, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara

  Myslím, že už tě chápu. Ty si představuješ, že modernizací BVP-2 ho dostaneš na úroveň nových BVP. To tě zklamu, to tu nikdo netvrdí. Sice by to po technické stránce šlo, ale tak razantní zásah by vytvořil vozidlo nové a je fuč cena/výkon.

  Přídavné pancéřování na něj dáš a dokonce si vozidlo může zachovat plavbyschopnost. Samozřejmě záleží na druhu pancíře. Elektronické systémy lze přidat dle libosti. Motor není u BVP-2 problém, navíc ve skladech by měli být motory s nulovým nájezdem. Dávat do BVP-2 nový motor není nutné a navíc neekonomické.

  Modernizovaný BVP-2 je +/- na úrovni KBVP jako je třeba Pandur. Pandur má výhodu většího prostoru pro osádku a BVP zase průchodnost v terénu.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:09 21.06.2018

  Alpacino36
  Co se vám nelíbí ? Jen se klidně zapojte

  Alpacino36
  Co se vám nelíbí ? Jen se klidně zapojte

 • Jara
  20:08 21.06.2018

  PavolIR Ano, ale proč se to nechalo dojít do tohoto stavu... to je na jinou debatu Já jen říkám že ted mají politici plnou pusu modernizace, ale zas jen koukají na tu malou ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR
  Ano, ale proč se to nechalo dojít do tohoto stavu... to je na jinou debatu
  Já jen říkám že ted mají politici plnou pusu modernizace, ale zas jen koukají na tu malou domu.... a vlivné “průmyslové” skupiny se toho zdárně chytají. Proč tedy investovat do vývoje a nabízet konkurence schopnou techniku,když to jde takhle že;)Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:04 21.06.2018

  Semtam Ale no tak ..... na bvp vyměnit tak rádio Takže únosnost podvozku..... není možné výrazně navýšit viz šakal Vykonová rezerva..... žádná a nelze tam dat ani větší motor ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam
  Ale no tak ..... na bvp vyměnit tak rádio
  Takže únosnost podvozku..... není možné výrazně navýšit viz šakal
  Vykonová rezerva..... žádná a nelze tam dat ani větší motor to zas narazíte na rozměry a ty nezvětšíte kvůli podvozku.....
  Takže výrazně/fakticky nezvednete ani ochranu...
  Modernizační potenciál 0Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:03 21.06.2018

  PavolR

  Tak ono je to těžké, na Bevka se nešáhlo a ty odstavené sloužili cigáňom jako přivýdělek na šroťáku :)

  PavolR

  Tak ono je to těžké, na Bevka se nešáhlo a ty odstavené sloužili cigáňom jako přivýdělek na šroťáku :)

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 11