Sériová výroba tanků T-14 Armata v nedohlednu

Sériová výroba tanků T-14 Armata v nedohlednu
T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Podle ruského vojenského portálu Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) ruská armáda do konce letošního roku převezme jen 16 vozidel na platformě Armata. Opatrnost dodávek údajně souvisí s potřebou dalšího testování tanku T-14 Armata a s opatrností ruského ministerstva obrany při hodnocení jeho schopností.

Na vojenské výstavě Armija 2018 tehdejší ruský náměstek ministra obrany Jurij Borisov uvedl, že ruská armáda do konce roku 2021 získá dva prapory tanků T-14 Armata (2×41 tanků) a jeden prapor těžkých bojových vozidel pěchoty (BVP) T-15 Armata. Dodávky měly začít v roce 2018.

V průběhu letošního roku se ale objevovaly zprávy, že vývoj tanku Armata není stále dokončen. Podle posledních novinek portálu VPK „T-14 vyžaduje další testování a zkušební provoz v jednotkách“ s tím, že oproti prvním prototypům došlo ke změnám na pohonné jednotce, transmisi a pozorovacích systémech.

Je údajně nutné také vyvinout novou řadu munice, včetně programovatelné (ve vzduchu explodující). Kanon 2A82-1M tanku T-14 Armata může používat zavedené střelivo ráže 125 mm a zejména vyvíjené střelivo rodiny Vakuum.

Pro Rusy je problém, že stávající ruská tanková podkaliberní munice spolehlivě nepenetruje nejsilnější části čelního pancíře západních tanků. Probít čelní pancíř západních tanků dokáže (zřejmě) až vyvíjené podkaliberní protipancéřové střelivo 3BM69 „Vakuum-1“ (penetrátor z uranové slitiny), 3BM70 „Vakuum-2“ (penetrátor z wolframové slitiny) s délkou projektilu 900 mm a se zvýšenou prachovou náplní. Vývoj této munice ale zřejmě nebyl ještě dokončen (viz poznámka o nutnosti vyvinout novou munici).

Připomeňme, že všechny tanky T-72, T-80 a T-90 (včetně modernizovaných) mohou střílet jen starší podkaliberní municí 3VBM59 „Svinec-1“ a 3VBM60 „Svinec-2“.

Kromě toho podle VPK existují pochybnosti o úrovni situačního povědomí posádky Armaty, která se nachází v obrněné kapsli v přední části korby. Bojová věž tanku T-14 je bezosádková, velitel a střelec se tedy nemohou otáčet s věží a spoléhají se pouze na monitory a elektro-optické pozorovací přístroje, které ale mohou v bitvě selhat. O problémech bezosádkových modulů jsme podrobně psali v souvislosti s nákupem nových BVP pro Armádu ČR.

Podle uzavřené smlouvy z roku 2015 měl výrobce platformy Armata, společnost Uralvagonzavod (UVZ), dodávat od roku 2016 zhruba 44 vozidel Armata ročně, konkrétně tanky T-14 Armata, BVP T-15 Armata a vyprošťovací vozidla T-16 BREM.

Společnost UVZ ale vozidla nestačila dodat a proto v roce 2018 na výstavě Armija 2018 došlo k prodloužení kontraktu o další tři roky. Kontrakt pokrývá dodávku 132 experimentálních vozidel ‒ experimentální v tom smyslu, že se od prvních prototypů konstrukčně liší a je nutné je podrobit zevrubnému vojenskému testování.

Vozidla ověří (a vypracuje taktiku nasazení) 2. gardová motostřelecká tamanská divize. Teprve po zevrubných vojenských testech se rozhodne o zahájení sériové výroby. 

Avšak již 30. července loňského roku místopředseda vlády Jurij Borisov uvedl, že ruské ozbrojené síly nebudou masivně nakupovat tanky T-14 kvůli vysokým finančním nákladům. Podle Borisova to není třeba, protože tanky T-72 jsou ve smyslu ceny, efektivity a kvality lepší než západní tanky.

Do konce roku 2019 tedy společnost UVZ dodá jen 12 tanků T-14 Armata a čtyři vyprošťovací vozidla T-16 BREN. Pokud UVZ dodávky splní, bude o 26 vozidel za původním plánem.

Ruský portál Vojennoje obozrenije jde ještě dál. Podle portálu platformu Armata, a především tank T-14, zachránil před zrušením a cestou do muzea pouze mediální humbuk. Bez něj by byl nákladný projekt již dávno ukončen.

Vojennoje obozrenije uvádí, že tank T-14 může „opakovat osud svých předchůdců a proměnit se v pomník velkého nápadu.“ „Koneckonců, stovka nebo dvěstovky vozidel mohou opravdu stačit k plnění provozních úkolů, předváděcí jízdy v tankovém biatlonu, výlety na výstavy zbraní a fóra. Zbytek zvládnou vylepšené verze T-72,“ napsal začátkem roku portál Vojennoje obozrenije.

Zavedení tanků Armata do ruské armády, byť v malých počtech, je také předpokladem k případnému exportu tanků Armata do třetích zemí. V této věci se zmiňuje především Indie, ale jak je pro Indii typické, jde o běh na velmi, velmi dlouhou trať.

„Zdá se, že se tank Armata stal rukojmím mnoha nových technologií a systémů. Zpočátku to vypadalo více než novotárský a vyvolalo značný zájem. Ale vozidlo bylo neúměrně drahé. Výsledkem bylo, že ruské ministerstvo obrany dospělo k závěru, že nemůže zvlášť spěchat s velkými dodávkami Armaty,“ píše portál VPK.

„Důraz by se měl klást na tanky T-72, T-80, T-90, skýtající ještě od dob Sovětského svazu obrovský modernizační potenciál. Odůvodněné a oprávněné rozhodnutí. Po obdržení moderních laserových dálkoměrů a zaměřovacích systémů, systémů řízení palby, termovize, ochrany proti protitankovým střelám [Arena, Štora] se tyto stroje staly ještě hrozivějšími zbraněmi, v bojové síle ne horší než Abramsy, Leopardy a další,“ dočteme se dále v článku na VPK.

Jak dodává VPK, při poslední návštěvě si ministr obrany Sergej Šojgu v UVZ vůbec neprohlédl výrobní linku s tanky Armata, ale věnoval se pouze modernizaci tanků T-72 a robotickému tanku na bází T-72.

Nejistý osud platformy Armata potvrzuje i masivní modernizace stávající obrněné techniky ruské armády.

Do konce letošního roku vstoupí do jednotek ruské armády více než 400 různých nových a modernizovaných tanků T-72B3M, T-90M Proryv-3, T-80BVM nebo modernizována BVP BMP-1AM. Ruská armáda počítá také s modernizací 230 vozidel BMP-2.

Komentář Armádních novin
Kritika Armaty na VPK je zajímavá, protože pro portál píšou autoři přímo napojení na ruské ministerstvo obrany. Zdá se tedy, že Kreml se mediálně připravuje na situaci, kdy bude oznámeno výrazné snížení počtu nakupovaných tanků Armata. Místo 2300 tanků Armata do roku 2020, jak bylo původně plánováno, reálně „hrozí“, že ruská armáda zůstane u zmíněných dvou praporů tanků Armata, ostatně jak spekuluje web Vojennoje obozrenije.

Zdroj: Lenta.ru, VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany ...

Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na ...

Ruská armáda tanky Armata nechce. Zde jsou důvody:

Na ruských serverech stále rezonuje silné rozčarování nad rozhodnutím vicepremiéra pro ...

Ruský 125mm kanon 2A82-1M pro tank Т-14 Armata

Ruský blog Gur Khan útočí! zveřejnil zajímavé informace o novém ruském 125mm tankovém kanónu 2A82, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fotr
  11:02 28.08.2019

  GlobeElement, liberal shark Ano pánové, je to tak jak říkáte ale podstatné je to že se to ,,mladší,, Rusko už pomalu probouzí, mladí a vzdělaní lidé už nejsou zatíženi tou ...Zobrazit celý příspěvek

  GlobeElement,
  liberal shark

  Ano pánové, je to tak jak říkáte ale podstatné je to že se to ,,mladší,, Rusko už pomalu probouzí, mladí a vzdělaní lidé už nejsou zatíženi tou pochmurnou minulostí a mají obecně větší přístup k informacím a větší rozhled. K tomu aby se tam něco rapidně změnilo je ale ještě dlouhá cesta, dokud bude moci režim beztrestně odstranit každého kdo se mu nelíbí, nemůžou velké změny proběhnout. Ještě minimálně jednu generaci si budou muset počkat než odejde to ,,tvrdé,, jádro které dnes vše diriguje a pak se to zřejmě začne pomalu měnit.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:10 28.08.2019

   Připadá mi (možná optický klam) že tak tvrdé, otevřené represe proti opozici se v Rusku nevyskytly už dlouhá léta.
   Režim se asi začíná skutečně bát.

   Připadá mi (možná optický klam) že tak tvrdé, otevřené represe proti opozici se v Rusku nevyskytly už dlouhá léta.
   Režim se asi začíná skutečně bát.

   • fotr
    16:43 28.08.2019

    Jednoduchý vzorec, roste opozice = rostou represe. Myslím že se skutečně režim začíná bát a nějak si neuvědomuje že represe ještě nikdy nic nadlouho nevyřešily. A ano ...Zobrazit celý příspěvek

    Jednoduchý vzorec, roste opozice = rostou represe.
    Myslím že se skutečně režim začíná bát a nějak si neuvědomuje že represe ještě nikdy nic nadlouho nevyřešily.
    A ano Standoblabole, režimu určitě vyhovuje když někteří lidé odejdou, stejně jako to bylo u nás. Spousta lidí byla k emigraci přímo donucena ale režim si neuvědomoval že venku pro něj budou ještě nebezpečnější než doma pod kontrolou. To samozřejmě platí i pro Rusko.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:56 28.08.2019

     Fotr: Rusko nehraje na masovou likvidaci opozice, ono ji prostě ignoruje, a sem tam někdo má nehodu, případně se odsoudí za "ekonomický" delikt a jede se dál.

     Fotr: Rusko nehraje na masovou likvidaci opozice, ono ji prostě ignoruje, a sem tam někdo má nehodu, případně se odsoudí za "ekonomický" delikt a jede se dál.

  • StandaBlabol
   16:26 28.08.2019

   Tak hlavně by tam ti mladí a vzdělaní museli zůstávat. Ale většina lidí, co se stěhují do Evropy je právě z této skupiny. Což je pro Rusko škoda, ale režimu to možná vyhovuje...

   Tak hlavně by tam ti mladí a vzdělaní museli zůstávat. Ale většina lidí, co se stěhují do Evropy je právě z této skupiny. Což je pro Rusko škoda, ale režimu to možná vyhovuje...

  • Jan Padesátýpátý
   17:34 28.08.2019

   docela mě to baví sledovat příspěvek tu leží 6 a půl hodiny, a pomalu dostává palce nahoru v tomto okamžiku, je stav palců 6-0 jsem zvědavý, kdy dorazí ruská úderka, a nasype ...Zobrazit celý příspěvek

   docela mě to baví sledovat

   příspěvek tu leží 6 a půl hodiny, a pomalu dostává palce nahoru
   v tomto okamžiku, je stav palců 6-0
   jsem zvědavý, kdy dorazí ruská úderka, a nasype hromadu minusůSkrýt celý příspěvek

   • fotr
    18:10 28.08.2019

    Vážený Jane, nás přeci nějaká úderka nerozhází a hlavně tu nejsme myslím primárně pro nějaké plusy a mínusy ale abychom si pokecali a dozvěděli se něco nového. Je tu spousta lidí ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážený Jane, nás přeci nějaká úderka nerozhází a hlavně tu nejsme myslím primárně pro nějaké plusy a mínusy ale abychom si pokecali a dozvěděli se něco nového.
    Je tu spousta lidí jejichž znalosti obdivuji a jsem rád že se tu o ně dělí. Dobrý příspěvek žádné mínusy nepoškodí a mě osobně jsou....no však víš kde. Pěkný den.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     22:44 28.08.2019

     Vážený fotře, já jsem nechtěl vyvolat dojem, že by palcování mělo někoho rozházet. Ale je zpestřením sledovat, jakým způsobem palce přibývají.

     Vážený fotře, já jsem nechtěl vyvolat dojem, že by palcování mělo někoho rozházet. Ale je zpestřením sledovat, jakým způsobem palce přibývají.

 • fotr
  20:03 27.08.2019

  PetrTechnik Částečně souhlasím ale Rusko je natolik složité a rozmanité že ho popsat několika slovy prostě nelze, jsou tam obrovské rozdíly, záleží na generaci, oblasti, ...Zobrazit celý příspěvek

  PetrTechnik

  Částečně souhlasím ale Rusko je natolik složité a rozmanité že ho popsat několika slovy prostě nelze, jsou tam obrovské rozdíly, záleží na generaci, oblasti, vzdělání a mnoha dalších faktorech.
  Jako každý (mnoho) národ žijící na velikém území má i Rusko svoje extrémy které se u nás obtížně chápou. Pokud tam dnes budete hovořit s mladší generací, bude to obrovský rozdíl než se starou, dnešní mladí, obzvláště ti vzdělaní mají už zcela jiné názory, lépe chápou dnešní dobu, její problémy a roli Ruska v Evropě i ve světě a také vědí co Rusko nedělá dobře. Já se přiznám že bych si s vrstevníky své generace (až na vyjímky) někam na skleničku dnes už nesedl, i když se jedná o jinak docela rozumné lidi, jak se napijí tak jim začnou v hlavě znít bubny a trubky, narostou jim křídla ,,národní hrdosti,, a posezení se mění v přednášku jak je Rusko veliké, mocné, co všechno už zachránilo a nás nakonec nejen osvobodilo od nacistů ale i od těch zlých kapitalistů v roce 68. Dozvíte se jak jsme národ co potřebuje jejich vedení, vzory a podobně. To já už nedokážu poslouchat, s mladší generací je to už ale naštěstí úplně jinak.
  No vidíte kolik slov jsem napsal a stejně jsem nedokázal vyjádřit ani setinu toho jaké Rusko je. To by bylo na týdny a týdny vyprávění..........a stejně by to byl jen pohled a zážitky jednoho jediného člověka.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:11 28.08.2019

   V každém státě jsou regionální rozdíly, generační rozdíly a mnoho dalších dělení podle toho, co je to za člověka. Rusko je veliké. Fakt veliké. Žije tam mnoho národů v mnoha hodně ...Zobrazit celý příspěvek

   V každém státě jsou regionální rozdíly, generační rozdíly a mnoho dalších dělení podle toho, co je to za člověka.
   Rusko je veliké. Fakt veliké. Žije tam mnoho národů v mnoha hodně odlišných regionech, kulturně, ekonomicky, klimaticky. Proto na různých místech Ruska mají různé zvyky a různé názory.
   Mimochodem, úplně to samé platí pro USA. Jiné převládající názory najde člověk v Pensylvánii, jiné v Texasu, jiné v Arizoně a jiné v Kalifornii.
   Něco jako uniformní Američan neexistuje - a podobě to platí o Rusku. Ale i o ČR.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:23 28.08.2019

   Souhlas, to odpovídá i mým zkušenostem. Potkal jsem v životě Rusy, kteří byli naprosto normální, kultivovaní a dokonce si uměli dělat srandu sami ze sebe. Na druhé straně Rusáky, ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlas, to odpovídá i mým zkušenostem. Potkal jsem v životě Rusy, kteří byli naprosto normální, kultivovaní a dokonce si uměli dělat srandu sami ze sebe. Na druhé straně Rusáky, kteří nás seřvali za to, že jsme si dovolili po roce 1989 přejmenovat ČSSR bez povolení z Moskvy.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  17:01 27.08.2019

  strikehawk Znáš někoho osobně kdo pracuje v UVZ že víš jaké jsou tam platy a pracovní podmínky? Já ano a to co píšeš prostě není pravda...je to LEŽ, nesmysl, falešná domněnka a ...Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk
  Znáš někoho osobně kdo pracuje v UVZ že víš jaké jsou tam platy a pracovní podmínky? Já ano a to co píšeš prostě není pravda...je to LEŽ, nesmysl, falešná domněnka a nic na tom nemění ani stádo co ti dává palce nahoru.....

  Důvod jsem popsal níže....
  O UVZ mám celkem slušné informace od svého zdroje takže mohu dobře srovnávat s realitou v ČR a RF.

  ,,,,,
  Mám mnoho známých v Rusku a nejen z UVZ, spoustu let (desítky) jsem se s Rusy pracovně stýkal a pohyboval se na úrovni o které se leckomu ani nezdá (nijak se tím nechlubím, jen konstatuji) a proto mám dostatek relativně hodnotných informací o tom co se v Rusku děje. A nejen tam, spousta těch Rusů dnes žije (nebo i pracuje) u nás takže o informace není nouze. Pokud se ale domníváte že tu někoho hodím na sklo tak jste se asi zbláznil, to že nemluvím do větru by jste ale mohl poznat z toho jak často se moje ,,předpovědi,, vyplňují a jelikož nemám kříšťálovou kouli, musí moje informace tedy pocházet z nějakých reálných zdrojů, ne? Navíc já se tady z nikým nehádám a nikoho se nesnažím přesvědčit čí názor je správný nebo čí zdroj má ,,větší,, pravdu nebo zda vůbec existuje, nikdy by mě totiž ani nenapadlo chtít po někom takový zdroj zveřejnit (pokud se nejedná o veřejný zdroj), o tom může mluvit jen nějaký absolutní amatér a naivka.

  a ještě bych jen krátce podotkl k příspěvku Miroslava
  Rusko má opravdu (papírově) největší obrněné vojsko, druhou věcí ale je kolik kusů by pak bylo reálně nasaditelných protože pohádkám o tisících funkčních tanků ve skladech se už smějí i Rusové, technika v těchto skladech je totiž většinou v zoufalém stavu, neudržovaná, rozkradená, případně kanibalizovaná. Spousta jsou také staré modely jejichž hodnota by byla i tak sporná. Bohužel, dozvědět se reálné počty použitelné techniky je nemožné ale podle klasického (ruského) vzorce lze uvažovat tak asi o třetině toho co Rusko deklaruje.
  Pěkný den všem.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   18:36 27.08.2019

   Můžu Vám dát zcela zapravdu. Sám do Ruska jezdím pracovně také a už mnoho let. Zdejší propaganda líčí i obyčejného Rusa jako opilého mužika, co přijde domů ,sedne k televizi a jásá ...Zobrazit celý příspěvek

   Můžu Vám dát zcela zapravdu. Sám do Ruska jezdím pracovně také a už mnoho let. Zdejší propaganda líčí i obyčejného Rusa jako opilého mužika, co přijde domů ,sedne k televizi a jásá co dneska baťuška Putin zase obsadil za území nebo představil novou zbraň. Ke zklamání zdejší internetových hrdinných generálů, tam obyčejní lidé mají úplně stejné starosti i radosti , jako my tady. Pravda mají nižší životní úroveň, ale rozhodně to nejsou zoufalci. Jediné v čem se liší ,že většina z nich má rádo svoji vlast a nesnaží se jí permanentně shazovat , jako my tady. Putina mají rádi proto, že po mnoha desetiletích komunistického útlaku a rozvratu , mají alespoň trochu jistoty a pořádku. Pravda švýcarská demokracie to není a nikdy nebude. Rusko je minimálně evropská velmoc a jako taková má svoje zájmy, ale to má třeba i Německo a vždy je lepší být pro malé státy toto neztrácet ze zřetele.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    15:30 28.08.2019

    Německo má své zájmy, a Rusko má své zájmy. Tady ale analogie končí. Liší se jak způsob prosazování zájmů (představa, jak Německo anektuje kus Lotrinska nebo kus Dánska je ...Zobrazit celý příspěvek

    Německo má své zájmy, a Rusko má své zájmy. Tady ale analogie končí.

    Liší se jak způsob prosazování zájmů (představa, jak Německo anektuje kus Lotrinska nebo kus Dánska je absurdní),
    tak národní mentalita: zatímco Rusové své vedení za každý výboj za hranicemi Ruska oslavují, v Německu je něco takového nepředstavitelnéSkrýt celý příspěvek

  • Poly
   20:36 27.08.2019

   Já jsem do Ruska jezdil pracovně, dokud jsem nevyměnil práci. To bylo před 4 lety a předpokládám, že od té doby se nic nezměnilo. Mým úkolem byla technologická pomoc při zavádění ...Zobrazit celý příspěvek

   Já jsem do Ruska jezdil pracovně, dokud jsem nevyměnil práci. To bylo před 4 lety a předpokládám, že od té doby se nic nezměnilo. Mým úkolem byla technologická pomoc při zavádění technologií v potravinářských provozech. Jednalo se o zcela zbrusu nové haly s novými stroji a evidentně se na tom nešetřilo.
   Jenže pak přišla tvrdá realita. Šílená kvalita samotné stavby, zcela nesmyslné zadání už pro výrobu dodávky, takže nastávaly problémy při realizaci, dělníci byli fakt vypatlaní a někteří skoro neuměli rusky!!! Provozní nás uvítal vodkou a to ještě několikrát denně pokračovalo. A bylo jedno, zda to byla Moskva, Omsk a nebo Nižnij Novgorod. Víceméně to bylo stejné. To, co jsem zažil v Rusku jsem nezažil nikde jinde na světě a to v dobrém i špatném. Nedokážu si představit, že by tam stála obří fabrika na mikročipy apod. Musí se na ně tvrdě a systémově. Možná důvod, proč šel AvtoVAZ do sraček a rozjel se až pod taktovkou Renaultu, protože zavedli systém, kázeň a komplet vyhodili ruské vedení a dosadili francouzsko - rumunské.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:32 27.08.2019

  ...nááááhodou, mě to sedí.... "ruská armáda do konce letošního roku převezme jen 16 vozidel na platformě Armata" ...to je v řadě za sebou tak přes Rudé náměstí ne? Úrááá!!!! ...Zobrazit celý příspěvek

  ...nááááhodou, mě to sedí....

  "ruská armáda do konce letošního roku převezme jen 16 vozidel na platformě Armata"

  ...to je v řadě za sebou tak přes Rudé náměstí ne?
  Úrááá!!!! Uráááá!!! Uráááá!Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  14:16 27.08.2019

  Aj tak mi tu chýba giviho nestranný a objektívny odborný názor... pardon copy-paste kremelskej noty prehnany google translátorom..

  Aj tak mi tu chýba giviho nestranný a objektívny odborný názor... pardon copy-paste kremelskej noty prehnany google translátorom..

  • fido
   15:38 27.08.2019

   ... začíná působit už trochu nudně - až komicky, to povýšenecké a rádoby vtipné plivání na diskutéry jiného názoru a jiného založení. Ano, chápu - pro mnohé je onanie nad plusovými ...Zobrazit celý příspěvek

   ... začíná působit už trochu nudně - až komicky, to povýšenecké a rádoby vtipné plivání na diskutéry jiného názoru a jiného založení. Ano, chápu - pro mnohé je onanie nad plusovými palci hlavním denním potěšením, a rusofobie (jakkoli plytká) je stále spolehlivějším magnetem na ně... diskutér givicz - narozdíl od drtivé většiny zdejších primitivních onanistů, jako jste Vy - přináší do debaty alespoň z části přínosné a faktické odkazy, poznatky, úvahy ... NAVÍC - DISKUTUJE POVĚTŠINOU NESROVNATELNĚ SLUŠNĚJI, A VĚCNĚJI NEŽ VĚTŠINA VÁM PODOBNÝCH ... a jeho "hendikep" spočívá především v jiném úhlu pohledu a světonázoru! ... Poserte se, ale je jeho i Vaším právem, nebýt nestranný, ale nedává vám to automatické právo k těmto debatním faulům! ... ;-)Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    15:47 27.08.2019

    To možno nie, ale baví ma to :) A je našou povinnosťou s ludmi jemu podobnými diskusie viesť, pretože šíria v 80% bludy. Obmedzenejší ludia tomu uveria a výsledok vidíš vo volbách ...Zobrazit celý příspěvek

    To možno nie, ale baví ma to :) A je našou povinnosťou s ludmi jemu podobnými diskusie viesť, pretože šíria v 80% bludy. Obmedzenejší ludia tomu uveria a výsledok vidíš vo volbách u nás aj u vás.Skrýt celý příspěvek

    • fido
     15:59 27.08.2019

     ... no jisté je, že tvůj způsob vedení "diskusie" - pripomíná spíš onániu (jak de fakto přiznáváš) a je přesně tou nejspolehlivější cestou k vytváření uzavřených názorových (možná ...Zobrazit celý příspěvek

     ... no jisté je, že tvůj způsob vedení "diskusie" - pripomíná spíš onániu (jak de fakto přiznáváš) a je přesně tou nejspolehlivější cestou k vytváření uzavřených názorových (možná též sociálních) bublin ... tedy přesnému opaku toho smyslu, kterým se obhajuješ ... a výsledek potom vidíš vo volbách u nás aj u vás. ;-)Skrýt celý příspěvek

    • faraonamumu
     16:04 27.08.2019

     Lukash, hlavně že vy poznáte kdo je omezený člověk, sice ne se vším s givim souhlasím, ale aspoň má nějaký názor a Vám podobní trollové mě opravdu unavují, pod každým článkem z RF ...Zobrazit celý příspěvek

     Lukash, hlavně že vy poznáte kdo je omezený člověk, sice ne se vším s givim souhlasím, ale aspoň má nějaký názor a Vám podobní trollové mě opravdu unavují, pod každým článkem z RF jen trapné nadávky a narážky.. zkuste se bavit věčně. Takové ,, demokraty" jako jste vy mám nejraději: jenom Váš názor je ten správný, všude jste byl a od všeho máte klíč.... Teď nemyslím jen Vás, ale určitě se mi tady palcem dolů přihlásí i další ,,experti"Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      16:17 27.08.2019

      Nepokladam moj nazor za jediny spravny. Je to moj uhol pohladu na zaklade skusenosti a vedomosti ktore mam. A v oblasti armady a medzinarodnych vztahov sa pohybujem roky a vyrazne ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepokladam moj nazor za jediny spravny. Je to moj uhol pohladu na zaklade skusenosti a vedomosti ktore mam. A v oblasti armady a medzinarodnych vztahov sa pohybujem roky a vyrazne vnimam tlaky rozlicnych skupin "diskuterov" z krajin mimo eu a nato. Nemate predstavu v akom rozsahu sa vyskytuju. A skutocne je ulohou kriticky zmyslajucich ludi tieto diskusie viest a narusat pretoze jedine to funguje. ked to pokladate za onaniu nech sa paci ale ako jedna z mala veci na tento ucel zabera. Postovanie ucelovych veci, ktore su urcene na ucel cudzej propagandy je pri mentalnej vybave jedincov ktorym je urcena skodlive a neziaduce.Skrýt celý příspěvek

     • fido
      16:37 27.08.2019

      Lukash ... jo, svůj názor za jediný správný nepokládáš, a proto je dobré zahájit "debatu" plivnutím na diskutéra, který má zjevně ten názor odlišný ... kde probůh berou lidé, jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukash ... jo, svůj názor za jediný správný nepokládáš, a proto je dobré zahájit "debatu" plivnutím na diskutéra, který má zjevně ten názor odlišný ... kde probůh berou lidé, jako ty, tu jistotu, o "neznalosti" oponentů, to bych opravdu rád věděl ... :-/Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      16:52 27.08.2019

      ...ale tak buďme zase realisti... jsou diskutéři s odlišným názorem a jsou neschopní tapetáři kteří neumí ani přeložit článek a když je třikrát po sobě upozorníte na chyby, tak je ...Zobrazit celý příspěvek

      ...ale tak buďme zase realisti... jsou diskutéři s odlišným názorem a jsou neschopní tapetáři kteří neumí ani přeložit článek a když je třikrát po sobě upozorníte na chyby, tak je stejně nenajde a ještě přidá dvě nové...Skrýt celý příspěvek

     • fido
      16:56 27.08.2019

      RiMr71 ... a sám sebe byste zařadil do které z těch skupin, smím-li vědět?? :D

      RiMr71 ... a sám sebe byste zařadil do které z těch skupin, smím-li vědět?? :D

   • GlobeElement
    08:38 28.08.2019

    Tady ale nebyla řeč o diskutérovi odlišného názoru, ale o tapetáři pastujícím špatně přeložené texty (jelikož ruština nemá H a nahrazuje jej G, je ruský google translator je ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady ale nebyla řeč o diskutérovi odlišného názoru, ale o tapetáři pastujícím špatně přeložené texty (jelikož ruština nemá H a nahrazuje jej G, je ruský google translator je skutečnosti huhle translator) pocházející z ruských propagandistických zdrojů.

    Je od vás šlechetné, že bráníte givicze jako Don Quiote svou Dulcineu, ale stejně jako Dulcinea nebyla princezna, ani givicz není tím, za koho byste jej chtěl pokládat.Skrýt celý příspěvek

    • fido
     10:01 29.08.2019

     …tomu říkám argument jak noha! - když tu budou pravidelně články k výzbroji třeba Saudské Arábie, pravděpodobně se tu časem objeví někdo, kdo vám občas přidá posty přeložené z ...Zobrazit celý příspěvek

     …tomu říkám argument jak noha!

     - když tu budou pravidelně články k výzbroji třeba Saudské Arábie, pravděpodobně se tu časem objeví někdo, kdo vám občas přidá posty přeložené z arabštiny … a budu za to vděčen
     - pod článkem týkající se třeba polské armády, objeví se tu lépe nebo hůře (nebo vůbec) přeložené články z polštiny - příp. odkazy na weby tamních zbrojních firem, web MO apod. … a budu za to vděčen
     - no a kupodivu, pod články vztažené k Rusku, potažmo ruské výzbroji-ruské armádě atd. (a že jich tu je!) jsou postovány, či kopírovány články v azbuce, odkazy
     na weby tamních firem, odkazy na web tamních vládních webů... případně výňatky tamních článků prohnané translátorem …

     Já na tom prostě nevidím nic, co by bylo k nepochopení. A nevidím tam oprávnění k osobním urážkám..
     Obávám se, že rusofobní paranoia se u nás postupně stala všeobecně vyžadovanou
     normou, a jakékoli odbočení z této normy holt láká k osobním útokům.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:08 29.08.2019

      Zkoušel si někdy ty jeho odkazy i otevřít? On sem dává, jen ty odkazy z vládních zdrojů. A ještě jen ty co to popisují situaci kladně. Když si dáš RSS na Tass dozvíš se toho víc, ...Zobrazit celý příspěvek

      Zkoušel si někdy ty jeho odkazy i otevřít?
      On sem dává, jen ty odkazy z vládních zdrojů. A ještě jen ty co to popisují situaci kladně.
      Když si dáš RSS na Tass dozvíš se toho víc, než ti kdy muže on dodat!
      Tu máš i překladač, kvalitnější než co používá on... https://translate.google.cz/... Skrýt celý příspěvek

     • fido
      14:30 29.08.2019

      Zkoušel a vím, že meleš kraviny. … že dává hlavně ty kladně vyznívající ? - no tak pochopitelně v té záplavě negace - je to často naopak přínos pro debatu … byť to občas narušuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Zkoušel a vím, že meleš kraviny.
      … že dává hlavně ty kladně vyznívající ? - no tak pochopitelně v té záplavě negace - je to často naopak přínos pro debatu … byť to občas narušuje takovou tu kolektivní masturbaci, zde …
      … že ti to ppodává "špatně" přeložené? … třeba jeden diskutér zde postuje rovnou v polštině - je to tedy podle tebe polský troll??
      Díky ;)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:56 29.08.2019

      fido: to už radši originál, než nesmyslnej překlad.

      fido: to už radši originál, než nesmyslnej překlad.

     • Jirosi
      10:17 01.09.2019

      Fido: Takže, Ruské lži jsou přínosem pro debatu?
      A jakým?

      Fido: Takže, Ruské lži jsou přínosem pro debatu?
      A jakým?

 • Miroslav
  11:25 27.08.2019

  Vzhľadom k tomu, že Rusko má asi suverénne najväčšie obrnené vojsko na svete je zavedenie ďalšieho typu tanku len plytvanie zdrojmi. Aby bola výroba Armaty zmysluplná a ekonomicky ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhľadom k tomu, že Rusko má asi suverénne najväčšie obrnené vojsko na svete je zavedenie ďalšieho typu tanku len plytvanie zdrojmi. Aby bola výroba Armaty zmysluplná a ekonomicky efektívna, museli by sa nimi nahrádzať minimálne T-72 čo nie je technicky ani finančne zvládnuteľné. Šlo by o tisíce kusov v službe a ďalšie tisíce v skladoch. T-90 má pred sebou ešte kusisko života a T-72 sa vzhľadom na početnosť nahradiť nedajú. To si Rusko proste nemôže dovoliť. Armata je síce pekný projekt ale v nevhodnom čase.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:11 27.08.2019

   Jednou je budou muset redukovat nebo nahradit, jiná cesta není¨!
   Oddalovaní této obměny si jen sami zhoršují svoji pozici.

   Jednou je budou muset redukovat nebo nahradit, jiná cesta není¨!
   Oddalovaní této obměny si jen sami zhoršují svoji pozici.

   • Miroslav
    14:40 27.08.2019

    To iste áno. Otázne je ktorou cestou sa vybrať. Rusko zdedilo po ZSSR problém ktorý nakoniec ekonomicky ZSSR zabil. Na výber je viacero možných, ani jedna nie ideálna: 1/ udržať ...Zobrazit celý příspěvek

    To iste áno. Otázne je ktorou cestou sa vybrať. Rusko zdedilo po ZSSR problém ktorý nakoniec ekonomicky ZSSR zabil. Na výber je viacero možných, ani jedna nie ideálna:

    1/ udržať 90 + 80 + 72 a Armatu uspať. Ergo udržať dnešný stav. Ekonomicky najpriaznivejší variant, strategicky najhorší pre Rusko

    2/ udržať 90 + 80 + 72 a Armatu zaviesť v malých počtoch ako vývojový prototyp na dlhodobé testovanie a výcvik. O niečo nákladnejšie ako 1/ ale stále udržateľný variant

    3/ udržať 90 + 80 + 72 a Armatu zaviesť vo veľkých počtoch = ekonomická a logistická samovražda.

    4/ udržať 90 + 80 a nárazovo vyradiť T-72 úplne, čím by sa vytvoril priestor pre Armatu. Nevýhodou sú vysoké náklady a komplikovaná konverzia nakoľko T-72 tvoria kostru ruských obrnencov čo sa počtov týka. Rusko je schopné nahradiť aktívne T-72, rozhodne však nie tisíce skladových. Tých môže byť aj viac ako 10 tisíc.

    5/ udržať 90 a postupne vyradzovať 72 a 80 ktoré budú nahradzované Armatou v pomere kus za kus. Asi najhoršia možnosť ktorá by znamenala roky držať 4 typy MBT vedľa sebaSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:10 27.08.2019

     Přemýšlíš zcela špatně! Oni musí začít T-72 vyřazovat, masově zavádět T-90 a u elitních jednotek nahradit T-80, T-14. Potom, na základě zkušeností z provozem T-14 vyrobit něco co ...Zobrazit celý příspěvek

     Přemýšlíš zcela špatně!
     Oni musí začít T-72 vyřazovat, masově zavádět T-90 a u elitních jednotek nahradit T-80, T-14.
     Potom, na základě zkušeností z provozem T-14 vyrobit něco co ustojí jejich ekonomika a budou to moci i vyrábět.
     Další možnost, je zrušit T-14 a opět začít od "0", případně v Ruském provedení ho držet na hranici klinické smrti "50-100ks".Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:17 27.08.2019

      Problém je, že i kdyby dnes začali vyrábět ty T-90 bude jim to trvat 10-20.let :)

      Problém je, že i kdyby dnes začali vyrábět ty T-90 bude jim to trvat 10-20.let :)

     • Miroslav
      15:24 27.08.2019

      V tomto prípade je jedno či T-72 nahradí Armata alebo t-90. Ani jedno ani druhé nedokážu vyrábať za také peniaze a tak masovo aby dokázali nahradiť T-72 v plnom rozsahu. A to je ...Zobrazit celý příspěvek

      V tomto prípade je jedno či T-72 nahradí Armata alebo t-90. Ani jedno ani druhé nedokážu vyrábať za také peniaze a tak masovo aby dokázali nahradiť T-72 v plnom rozsahu. A to je kameň úrazu. Ani samotná Armata ako T-72. Preto som písal o tom nechcenom dedičstve ZSSR. Tisíce a tisíce tankov ktoré nemajú náhraduSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:50 28.08.2019

      No, a tím se dostáváme k jádru. Tedy nutnosti zmenšit tankové vojsko na úroveň co dokáží uživit. Ale opět je potřeba kupovat i ty T-72B3, protože to je projekt na 10-20.let.

      No, a tím se dostáváme k jádru. Tedy nutnosti zmenšit tankové vojsko na úroveň co dokáží uživit. Ale opět je potřeba kupovat i ty T-72B3, protože to je projekt na 10-20.let.

 • Clanek
  10:41 27.08.2019

  Cteme mezi radky: - Armata nebude (ne brzo, mozna ne vubec, a i kdyby, tak ne v dostatecnych poctech) - Protoze Armata nebude, nebude ani Leo3. Tady si nalejme cisteho vina, ...Zobrazit celý příspěvek

  Cteme mezi radky:
  - Armata nebude (ne brzo, mozna ne vubec, a i kdyby, tak ne v dostatecnych poctech)
  - Protoze Armata nebude, nebude ani Leo3. Tady si nalejme cisteho vina, jedine co mohlo dokopat evropu k vyvoji noveho tanku byla hrozba z Ruska. Chvili to tak i vypadalo, ale ted kdyz se ukazuje, ze hrozba z Ruska je technologicky tam kde byla poslednich 10 let (ne-li vic), tedy tam kde Leo2A7 staci, nikdo se do vyvoje Leo3 nepohrne. Jeden eurotank je pak utopie uplne.

  Co si z toho odnese nasinec? Ze Leo2 zjevne furt neni prekonany. Ze Leo2 neni neco co je jiz dnes chybou kupovat. Ze se nemusi vyplatit dekadu cekat, protoze pak bude Leopatnacttisic (protoze ten taky muze byt az za 3 dekady). Ze investici do infrastruktury se tedy stejne nevyhneme....

  Nakonec bude SR a CR za tu pul dekadu vybirat stejne jako Madari dnes.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   11:25 27.08.2019

   Póki co na 1 leoparda Rosjanie mogą wystawić 3 T-72B3/T-90 Może i gorsze ale w minute leopard wystrzeli 6-8 pocisków A pluton T-72 - 18-21 Life is brutal . I Herkules dupa kiedy ...Zobrazit celý příspěvek

   Póki co na 1 leoparda Rosjanie mogą wystawić 3 T-72B3/T-90

   Może i gorsze ale w minute leopard wystrzeli 6-8 pocisków
   A pluton T-72 - 18-21

   Life is brutal .
   I Herkules dupa kiedy wrogów kupaSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:27 27.08.2019

   Ano, v tomhle dojde na moje slova :) Prostě si místo v roce 2020, koupíme v roce 2030 zase ten samí L2... jen jiný verze "a".

   Ano, v tomhle dojde na moje slova :) Prostě si místo v roce 2020, koupíme v roce 2030 zase ten samí L2... jen jiný verze "a".

  • Rase
   13:18 27.08.2019

   myslíš snad, že Němcům ty ohoblované Leopardy, byť pravidelně modernizované, vydrží ještě dlouho? Samotný Bundeswehr potřebuje nový tank a nově vyrábět Leopard 2 už nemá smysl - ne ...Zobrazit celý příspěvek

   myslíš snad, že Němcům ty ohoblované Leopardy, byť pravidelně modernizované, vydrží ještě dlouho? Samotný Bundeswehr potřebuje nový tank a nově vyrábět Leopard 2 už nemá smysl - ne pro Němce (Maďarům, Řekům i Španělům budou dobře sloužit ještě dlouho).
   Francouzi zase chtějí lehký tank se silnou výzbrojí (tedy koncept jako Leclerc) už kvůli exportu. Tedy nejspíš nevznikne jeden eurotank, ale dva (+ uvidíme co Britové).Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:46 27.08.2019

    UK napřed bude muset sehnat peníze na Breexit. U exportu je to hlavně otázka smlouvy jakou mají z Němci, bude to jediný nový tank na trhu. Jeho exportní potenciál nebude stát na ...Zobrazit celý příspěvek

    UK napřed bude muset sehnat peníze na Breexit.

    U exportu je to hlavně otázka smlouvy jakou mají z Němci, bude to jediný nový tank na trhu.
    Jeho exportní potenciál nebude stát na zvoleném řešení, ale na jeho ceně.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     20:52 27.08.2019

     Pokud se projekt rozpadne, tak osobně věřím víc ve francouzské řešení, které má mít nižší hmotnost, byť rovněž masivnější výzbroj - mluví se o 140 mm. Další věcí je, že Francouzi ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud se projekt rozpadne, tak osobně věřím víc ve francouzské řešení, které má mít nižší hmotnost, byť rovněž masivnější výzbroj - mluví se o 140 mm. Další věcí je, že Francouzi prodají komukoliv cokoliv - Němci dost jedou na politiku a neprodávají zbraně jen tak.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:53 28.08.2019

      Větší ráže ten tank spíše zabije z pohledu logistiky než tuny hmotnosti. Tech 120-125-130 je poměrně limitní, prostě na 99% práce co dělá Tank na bojišti stačí. Popravdě, spíše ...Zobrazit celý příspěvek

      Větší ráže ten tank spíše zabije z pohledu logistiky než tuny hmotnosti.
      Tech 120-125-130 je poměrně limitní, prostě na 99% práce co dělá Tank na bojišti stačí.

      Popravdě, spíše věřím v to, že Němci dotáhnout L3, než Francouzi. Mají skoro o 20.let starší tanky, a jejich exportní potenciál je daleko před FRA.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      18:33 28.08.2019

      Jirosi: máš recht, německá technika má pořád skvělé jméno ve světě a místo si vždycky najde. S tou hmotností se ještě uvidí, moderní technologie a lehké materiály by hodně srazili ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi:
      máš recht, německá technika má pořád skvělé jméno ve světě a místo si vždycky najde. S tou hmotností se ještě uvidí, moderní technologie a lehké materiály by hodně srazili váhu i konstrukce jako je Leopard 2, tak snad jeho nástupce nebude těžší - při vyšší balistické ochraně. Víc jak 60 tun mi přijde zkrátka moc, ale uvidíme s čím přijdou.
      Přeci jen pořád beru, že v 90. letech měl Neue Gepanzerte Plattform (NGP) vážit někde mezi 55 až 77 tun (tank). 77 tun by bylo dnes opravdu až příliš ale řekl bych, že nemají potřebu nějak snižovat hmotnost pod 60 tun, když i v současností má Leo 63 tun nebo kolik přesně.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:03 28.08.2019

      On i Leclerc nám v poslední modifikaci hezky tloustne. Prostě 50 tun je málo, 60 tun je blíže realitě. Ale popravdě, jestli 50-60 už je malí rozdíl. Zato velikost zásobníku pro ...Zobrazit celý příspěvek

      On i Leclerc nám v poslední modifikaci hezky tloustne.
      Prostě 50 tun je málo, 60 tun je blíže realitě. Ale popravdě, jestli 50-60 už je malí rozdíl.
      Zato velikost zásobníku pro 120 nebo 140 mm je sakra velký rozdíl, na to přímo navazuje počet vezené munice. Pokud chtějí více = větší tank = těžší tank.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    13:46 27.08.2019

    Ano, imho je pravdepodobnejsi dalsi generalka nemeckych Leo2 nez dokonceni a zavedeni Leo3 (bud v ciste nemecke rezii nebo ve spolupraci s nekym dalsim) behem pristich 2-3 dekad. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, imho je pravdepodobnejsi dalsi generalka nemeckych Leo2 nez dokonceni a zavedeni Leo3 (bud v ciste nemecke rezii nebo ve spolupraci s nekym dalsim) behem pristich 2-3 dekad. Zvlaste ted na prahu dalsi recese, zvlaste ted kdyz se v uz tak pacifistickem nemecku derou k moci jeste vice "utraceni za ozbrojene sily zdrzenlive" strany.

    Takze nemcum bude (tradicne) chybet vule penize utratit.
    Francouzum budou chybet tradicne penize (Pro Nemecko je recese nic, JednounohoupermanentnevestavceFrancie ji ale pociti).
    Spolecnost v UK v pobrexitovych letech nejspis taky nebude prehnanemu utraceni na ozbrojene slozky naklonena...

    PS: Budu moc rad jestli se pletu.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     20:56 27.08.2019

     Němci se přezbrojili na Pumu i přes finanční krizi, ekonomické škrty v armádě a neochotu utrácet. Osobně si tak myslím, že jsou schopni ukuchtit nový tank hodně rychle. Jde jen o ...Zobrazit celý příspěvek

     Němci se přezbrojili na Pumu i přes finanční krizi, ekonomické škrty v armádě a neochotu utrácet. Osobně si tak myslím, že jsou schopni ukuchtit nový tank hodně rychle. Jde jen o to, jak moc budou chtít být revoluční / konvenční. Pokud vezme projekt pod svá křídla Rheinmetall (+ KMW), půjde to rychle. Aktuálně má program spíš problém v samotné domluvě s Francouzi - zkrátka oba státy mají jiné plány.Skrýt celý příspěvek

 • Shakal
  10:16 27.08.2019

  a kde je givicz? ten vam to vsetkym vysvetli!
  ci zatial mu este neprisli podklady :(

  a kde je givicz? ten vam to vsetkym vysvetli!
  ci zatial mu este neprisli podklady :(

  • GlobeElement
   10:30 27.08.2019

   V Moskvě je půl deváté ráno, vydrž.

   V Moskvě je půl deváté ráno, vydrž.

   • GlobeElement
    10:30 27.08.2019

    Vlastně blbost, naopak, je tam poledne.

    Vlastně blbost, naopak, je tam poledne.

  • Rase
   10:30 27.08.2019

   každý ví, že T-72B3 se bez problému vyrovná T-90 a beztak i T-14, navíc je mnohem levnější, tak není potřeba draho kupovat nový tank. Západní konkurence nemá šanci a T-72B3 beztak ...Zobrazit celý příspěvek

   každý ví, že T-72B3 se bez problému vyrovná T-90 a beztak i T-14, navíc je mnohem levnější, tak není potřeba draho kupovat nový tank. Západní konkurence nemá šanci a T-72B3 beztak dokáže i stejně dobře jako T-14 jezdit po Měsíci :-DSkrýt celý příspěvek

  • Bender
   11:19 27.08.2019

   Pánové, nesmějme se givitzovi! Spíš si ho považujme!! Uvažte, rusové posílají troly na debaty a fóra různých webů ve velkých počtech aby si vzájemně vypomáhali. Ale givitz je zde ...Zobrazit celý příspěvek

   Pánové, nesmějme se givitzovi! Spíš si ho považujme!! Uvažte, rusové posílají troly na debaty a fóra různých webů ve velkých počtech aby si vzájemně vypomáhali. Ale givitz je zde téměř sám!! Je to nerovný boj!! Zcela jistě už jeho poličku zdobí několik řádů "hrdina sovětského svazu". :DSkrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    12:10 27.08.2019

    Poslední dobou je tu Givicz sám, nebo s malou podporou. Jsou ale časy, kdy jsou síly Rusko - nerusko vyrovnané (podle palcování). Je to zajímavé, jsou ruští trollové nasazováni ...Zobrazit celý příspěvek

    Poslední dobou je tu Givicz sám, nebo s malou podporou. Jsou ale časy, kdy jsou síly Rusko - nerusko vyrovnané (podle palcování).

    Je to zajímavé, jsou ruští trollové nasazováni podle potřeby? Je jich málo, takže tu nemohou být pořád?Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:25 27.08.2019

     Máte pravdu, ale pak se propadl Rubl o 30%, a lidé asi přehodnotili svoje kontrakty.

     Máte pravdu, ale pak se propadl Rubl o 30%, a lidé asi přehodnotili svoje kontrakty.

    • GlobeElement
     13:04 27.08.2019

     Pucovali Koněvovu sochu v Dejvicích.

     Ale už mají hotovo, posvačí, dají stakan na dobré zažití a nastoupí odpolední šichtu.

     Pucovali Koněvovu sochu v Dejvicích.

     Ale už mají hotovo, posvačí, dají stakan na dobré zažití a nastoupí odpolední šichtu.

    • marius
     12:15 28.08.2019

     To spíš už většinu (včetně mě) přestalo bavit reagovat na vás novodobé Pavky Korčaginy.

     To spíš už většinu (včetně mě) přestalo bavit reagovat na vás novodobé Pavky Korčaginy.

  • Jirosi
   12:24 27.08.2019

   Asi vysvětluje nákup vrtulníku v na koberečku v Moskvě.

   Asi vysvětluje nákup vrtulníku v na koberečku v Moskvě.

 • Lukas
  08:21 27.08.2019

  Nie ma to jak tworzyć "ideologie" do prostych faktów. A faktem jest że w 2015 pokazano Armatę ze względów propagandowych 70 lat po "zwycięstwie" w wielkiej wojnie ojczyźnianej, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie ma to jak tworzyć "ideologie" do prostych faktów.

  A faktem jest że w 2015 pokazano Armatę ze względów propagandowych
  70 lat po "zwycięstwie" w wielkiej wojnie ojczyźnianej, niecały rok po powrocie Krymu do Macierzy - Kreml musiał "pokazać światu" że "ma moc"

  Więc pokazanie nowej wersji T-90A, która to jest zmaterializowaniem projektu modernizacji T-72B z końca lat 80tych, a ten T-72B wychodzi z T-72A a ten z T-64 z połowy lat 60tych
  Rozumiecie - "była potrzeba pokazać coś NOWEGO"

  A że napęd nie gotowy (nie wiem dlaczego kraj który produkuje interkontynentalne rakiety i silniki lotnicze nie potrafi zbudować diesla ) że

  T-14 jest zupełnie nowym projektem i wymaga budowy zupełnie nowych więzi produkcyjnych. Tego Rosjanie nie robili od... Właśnie od T-64...
  Stąd gigantyczne koszty i problemy

  Mając na uwadze że Europa specjalnie się nie zbroi.
  Ani na innych odcinkach FR nie potrzebuje lepszych wozów (zmodernizowane T-80E-1 i BWM oraz T-72B1 i B3 i tak górują nad chińskimi czołgami ) to Rosjaną nie zostaje nic innego niż "szumem medialnym" (podawaniem sprzecznych informacji) maskować de-facto wycofanie się z szybkiego wdrażania konstrukcji

  To samo tyczy się programu bumerang i KurganiecSkrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  08:10 27.08.2019

  Rusko už dlouho namísto konvenční armády, která by byla schopna čelit v případné válce NATO vyvíjí a vyrábí nové jaderné zbraně. Co to jaderné torpédo, které už nejde zastavit, ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko už dlouho namísto konvenční armády, která by byla schopna čelit v případné válce NATO vyvíjí a vyrábí nové jaderné zbraně. Co to jaderné torpédo, které už nejde zastavit, raketa na jaderný pohon, která zamořila pobřeží severního moře, a to ani neexplodovala nálož, Iskander, nové letecké střely?
  To nejsou zbraně pro válku, to jsou odstrašující zbraně, aby válka nebyla, jako před rokem 1990. Je možné, že si Rusko uvědomuje nemožnost čelit v konvenční válce všem případným nepřátelům, v tuto chvíli zejména Číně, a tak chce cenit zuby a drápy, aby potenciálního útočníka odstrašilo předem.
  Zároveň to ovšem znamená rezignaci na pozici supervelmoci. Což je pro nás zatím dobře, ale kdo ví, jak bude svět vypadat za 20-30 let.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:48 27.08.2019

   Téza o odstrašovaní v záujme vyhnutiu sa vojne stojí na slabých nohách a je ľahko spochybniteľná. Rozsiahle územia možno získať bez vojny a navzdory ľubovoľne veľkému nukleárnemu ...Zobrazit celý příspěvek

   Téza o odstrašovaní v záujme vyhnutiu sa vojne stojí na slabých nohách a je ľahko spochybniteľná. Rozsiahle územia možno získať bez vojny a navzdory ľubovoľne veľkému nukleárnemu arzenálu prostým využitím hospodárskej slabosti krajiny a spochybnením vnútornej legitimity jej vedenia. takto padol navzdory svojmu obrovskému nukleárnemu arzenálu a bezkonkurenčným konvenčným silám Sovietsky zväz a toto čaká aj na Rusko. Nukleárne zbrojenie neslúži na odstrašenie (reálne sa sotvakto bojí), ale na posilnenie vnútornej legitimity, avšak na úkor hospodárstva, čím vlastne vzniká bludný kruh.
   RF zápasí o vlastné prežitie, takže prípadná rezignácia na pozíciu superveľmoci pre nás nie je nijakým prínosom. Konflikt medzi nami a Ruskom preto v nezmiernenej intenzite potrvá až dovtedy, kým RF svoj boj o prežitie neprehrá.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:55 27.08.2019

    Osobně si pád Ruska nepřeji. Sice mám vůči Rusku mnoho výhrad, ale pořád je to civilizovaná země. Která se chová jako buran, ale jako vcelku racionálně uvažující buran. Většinou je ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně si pád Ruska nepřeji. Sice mám vůči Rusku mnoho výhrad, ale pořád je to civilizovaná země. Která se chová jako buran, ale jako vcelku racionálně uvažující buran. Většinou je možné se s ním dohodnout a dokud jsme dost silní na to, aby si netrouflo přímo na nás útočit, dá se s ním žít.
    Máme s Ruskem mnoho sporných bodů, ale těch, kde máme společné zájmy je taky dost.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     09:39 27.08.2019

     Nezlobte se, ale co bylo racionálního na agresi proti Gruzii, Moldávii a Ukrajině ? Vždyť jim to přineslo akorát problémy a čistou ztrátu.

     Nezlobte se, ale co bylo racionálního na agresi proti Gruzii, Moldávii a Ukrajině ? Vždyť jim to přineslo akorát problémy a čistou ztrátu.

     • GlobeElement
      10:01 27.08.2019

      Pro Rusko jsou to strategické body. Gruzie je bránou přes Kavkaz, Ukrajina nárazníkem mezi NATO a Ruskem, Moldávie je holt relikt SSSR. Já ruské agrese neobhajuji, ale rozumím jim. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Rusko jsou to strategické body. Gruzie je bránou přes Kavkaz, Ukrajina nárazníkem mezi NATO a Ruskem, Moldávie je holt relikt SSSR.
      Já ruské agrese neobhajuji, ale rozumím jim. Došlo k nim přesně ve chvíli, kdy byla napadaná země oproti Rusku příliš slabá. To je to, o čem píšu. Nesmíme být slabí, a pak se dá s Ruskem žít.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      10:04 27.08.2019

      to Globe element Ještě bych dokázal pochopit Gruzii a Krym z pohledu zájmu Gazpromu (plynovody), který je většinově Putinovým osobním majetkem a určuje ruské státní zájmy. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      to Globe element
      Ještě bych dokázal pochopit Gruzii a Krym z pohledu zájmu Gazpromu (plynovody), který je většinově Putinovým osobním majetkem a určuje ruské státní zájmy. Ale opravdu nepochopím Donbas a Podněstří.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      10:43 27.08.2019

      Ruští voliči jsou tak nějak spokojenější, když vidí, že za hranicemi se lidem žije hůř než jim. Ono to vydržování loutkových státečků v podobě Podněstří, Jižní Osetie, Abcházie, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ruští voliči jsou tak nějak spokojenější, když vidí, že za hranicemi se lidem žije hůř než jim. Ono to vydržování loutkových státečků v podobě Podněstří, Jižní Osetie, Abcházie, LLR a DLR má pozitivní vliv akorát na to, že Rusové se můžou radovat že jejich stát je zase o něco větší. Podobně jako když R-U anektovalo Bosnu...Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     11:34 27.08.2019

     Jsi příliš optimistický Podobně (jako o civilizovaném, racionálně uvažujícím buranovi) uvažovala Evropa o hitlerovském Německu do roku 1939. Hitler se dokonce choval racionálněji ...Zobrazit celý příspěvek

     Jsi příliš optimistický

     Podobně (jako o civilizovaném, racionálně uvažujícím buranovi) uvažovala Evropa o hitlerovském Německu do roku 1939. Hitler se dokonce choval racionálněji než Putin: nová území (Rakousko,Sudety) anektoval tak, aniž by si proti sobě popudil zbytek Evropy a aniž by proti Německu byly vyhlášeny sankce.

     Přesto nakonec Hitler spustil velkou válku, a totéž se může stát i v případě Putina.

     Rusko bude nebezpečné tak dlouho, dokud budou Rusové tleskat výbojům svých armád za hranice a rozšiřování ruského území. To je mentalita, která nikde jinde v Evropě neexistuje - představte si, jak v roce 1993 Česko zaútočí na Slovensko a anektuje kus jeho území, a lidé tomu tleskají. Ta představa je absurdní.
     Jenomže v Rusku to absurdní není.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:23 27.08.2019

      "Rusko bude nebezpečné tak dlouho, dokud budou Rusové tleskat výbojům svých armád za hranice a rozšiřování ruského území. To je mentalita, která nikde jinde v Evropě ...Zobrazit celý příspěvek

      "Rusko bude nebezpečné tak dlouho, dokud budou Rusové tleskat výbojům svých armád za hranice a rozšiřování ruského území. To je mentalita, která nikde jinde v Evropě neexistuje"

      Tady někdo zapomněl na Ruského balkánského kamaráda "Srbsko"´.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:12 28.08.2019

      Proto jako důležitou podmínku dávám, že nesmíme být slabí.

      Proto jako důležitou podmínku dávám, že nesmíme být slabí.

    • Jirosi
     12:20 27.08.2019

     "Většinou je možné se s ním dohodnout a dokud jsme dost silní na to, aby si netrouflo přímo na nás útočit, dá se s ním žít." Jediný kdo se s Ruskem dohodl je Lukašenko, stačí když ...Zobrazit celý příspěvek

     "Většinou je možné se s ním dohodnout a dokud jsme dost silní na to, aby si netrouflo přímo na nás útočit, dá se s ním žít."

     Jediný kdo se s Ruskem dohodl je Lukašenko, stačí když dělá podle not z Moskvy.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     13:38 27.08.2019

     Nuž, s Ruskom to máte ako s Vezuvom - vybuchne, či si to niekto praje, alebo nie...

     Nuž, s Ruskom to máte ako s Vezuvom - vybuchne, či si to niekto praje, alebo nie...

     • GlobeElement
      13:50 27.08.2019

      Vesuv nevybuchne. Případným výbuchem by znemožnil splnění závazku EU omezit produkci skleníkových plynů a to si nemůžeme dovolit.

      Vesuv nevybuchne. Případným výbuchem by znemožnil splnění závazku EU omezit produkci skleníkových plynů a to si nemůžeme dovolit.

     • PavolR
      16:32 28.08.2019

      Vezuv to má aspoň tak na háku, ako Stromboli: https://svet.sme.sk/c/22200201...

      Vezuv to má aspoň tak na háku, ako Stromboli: https://svet.sme.sk/c/22200201...

   • Jirosi
    12:19 27.08.2019

    "Rozsiahle územia možno získať bez vojny a navzdory ľubovoľne veľkému nukleárnemu arzenálu prostým využitím hospodárskej slabosti krajiny a spochybnením vnútornej legitimity jej ...Zobrazit celý příspěvek

    "Rozsiahle územia možno získať bez vojny a navzdory ľubovoľne veľkému nukleárnemu arzenálu prostým využitím hospodárskej slabosti krajiny a spochybnením vnútornej legitimity jej vedenia. takto padol navzdory svojmu obrovskému nukleárnemu arzenálu a bezkonkurenčným konvenčným silám Sovietsky zväz a toto čaká aj na Rusko. "

    V SSSR si západ nemusel nic vymýšlet, dokonce i ten stav co věděl by míle daleko od toho jak na tom doopravdy špatně byli!Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     16:08 27.08.2019

     Realne čo padlo? Carske imperium na konci Prvej svetovej. A v roku 1991 sa rozpadol komunisticky projekt založeny na centralizovanej vlade aparatčnikov. Vznikli viac alebo menej ...Zobrazit celý příspěvek

     Realne čo padlo? Carske imperium na konci Prvej svetovej. A v roku 1991 sa rozpadol komunisticky projekt založeny na centralizovanej vlade aparatčnikov. Vznikli viac alebo menej demokraticke štaty a niektore su združene do SNŠ, kde hraju Rusi ekonomicky, vojensky a politicky prim. Rovnako ako USA v tom kurniku kde žijeme.
     O čo prišli Rusi? O vladu nad Kazachmi, Uzbekmi, Lotyšmi a pod. Ale načo by im v dnešnom svete bola! Britania prišla o polovicu Afriky a Indiu, Francia o Indočinu a kus Afriky a nikoho nenapadne tu blabolit o ich zaniku.
     Už temer 30 rokov čitam o tom, že zajtra Rusko prestane existovat. Neprestane. Rusi sa poučili. Staraju sa o seba a o svoje zaujmi. Kto chce byt s nimi, tomu pomôžu, ale na stratovy komunisticky internacionalizmu zvysoka kašlu. Dombas, Krym, Osetia a Abchazia a aj Podnestersko chceli a chcu byt s Rusmi, tak pre to robia čo treba. Rusi su ini, lebo maju inu dejinnu skusenost. Preto rozmyšlaju kolko vyrobia Armat a my sa trapime, kde zohnat tri tanky do paradenmaršu k SNP.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:45 28.08.2019

      Takže pokud Slovenští Maďaři chtějí být s Maďary, bude OK, až ji Maďarsko pomůže a obsadí jižní Slovensko? Na co by Rusku byli Lotyši? No aby se dostalo k teplému moři, to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže pokud Slovenští Maďaři chtějí být s Maďary, bude OK, až ji Maďarsko pomůže a obsadí jižní Slovensko?

      Na co by Rusku byli Lotyši? No aby se dostalo k teplému moři, to je strategická ruská politika už od 16. století. K čemu by jim Kazachstán? Mluvíme o tom samém Kazachstánu, který plave na ropě a plynu a je v něm ruský kosmodrom?

      Britské impérium zaniklo a Británie je dnes izolovaným státem. Rusko je ještě stále soustátím mnoha odlišných národů s odlišnou kulturou a je proto dalším rozpadem ohroženo více, než Británie - a jak víme, ani ta to dneska nemá jednoduché.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      10:18 28.08.2019

      Panebože nesnivaj o "teplom mori" ked Rusi obchoduju cez potrubie. Lotyško ake je teraz je pre niektorych Rusov požehnaním. Ved v hlavnom meste Riga žije viac Rusov ako Lotyšov. ...Zobrazit celý příspěvek

      Panebože nesnivaj o "teplom mori" ked Rusi obchoduju cez potrubie. Lotyško ake je teraz je pre niektorych Rusov požehnaním. Ved v hlavnom meste Riga žije viac Rusov ako Lotyšov. Prepieraju cez tamojšie banky čierne peniaze, ktore ruski mafiani nakradli v Matičke Rusi. Inač všetky tie baltske štatiky vymieraju. Presnejšie vymieraju Lotyši, Estonci a Litevci.
      To naozaj je Balt v Lotyšsko teply a v Petersburgu studeny?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:15 28.08.2019

      palo, proč neustále popíráš realitu? Ano, St. Peterburg je mnohem chladnější, než Riga a navíc je uzavřen ve Finském zálivu. A nadto do něj neteče žádná velká ruská řeka. Stačí ...Zobrazit celý příspěvek

      palo, proč neustále popíráš realitu?

      Ano, St. Peterburg je mnohem chladnější, než Riga a navíc je uzavřen ve Finském zálivu. A nadto do něj neteče žádná velká ruská řeka. Stačí letmý pohled na mapu a je jasné, že Pobaltí je pro Rusko bránou na západ.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      08:32 29.08.2019

      Globe, Rusi vždy mysleli pod "teplym" morom naozaj fyzicky teple more, proste dostat sa do Stredneho mora. Obsadit Bospor chcela už katarina velka. Lenže v tom im zabranili Anglani ...Zobrazit celý příspěvek

      Globe, Rusi vždy mysleli pod "teplym" morom naozaj fyzicky teple more, proste dostat sa do Stredneho mora. Obsadit Bospor chcela už katarina velka. Lenže v tom im zabranili Anglani a Frantici vojnou na Kryme.
      Poznaš rusku hymnu no v tej sa doslova spieva:
      От южных морей до полярного края
      Раскинулись наши леса и поля.
      Od jižních moří až do polárních krajin
      Táhnou se naše lesy a pole

      To su pre Rusov teple moria. Je faktom, že Rusi použivali pristavy na Balte, ved ich tam postavil ZSSR. Dalo sa cez dobre nakladat tovar a aj užasne pašovat, ale postavili si vlastne a baltske využivaju už menej.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:07 29.08.2019

      Ne, palo, mysleli tím moře, které nezamrzá. Už Ivan Hrozný se vyjádřil, že je nespravedlivé, aby ústí ruských řek ovládaly cizí země (= pobaltí). Přístavy v pobaltí nestavěl SSSR, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne, palo, mysleli tím moře, které nezamrzá. Už Ivan Hrozný se vyjádřil, že je nespravedlivé, aby ústí ruských řek ovládaly cizí země (= pobaltí).
      Přístavy v pobaltí nestavěl SSSR, ale už německé řády. Ten v Rize byl postaven už na počátku 12. století.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    15:42 27.08.2019

    Pavol Vrele ti doporučuje si ist pozriet osobne to Rusko čo bojuje o prežitie.

    Pavol Vrele ti doporučuje si ist pozriet osobne to Rusko čo bojuje o prežitie.

    • triplane
     17:20 27.08.2019

     Zil jsem tam 3 roky, jako zamestnanec nemecke energeticke firmy. Co jsem tam mel videt? Skladku bordelu za kazdou vesnici? Totalni ignoraci jakehokoliv. i zakladniho, ...Zobrazit celý příspěvek

     Zil jsem tam 3 roky, jako zamestnanec nemecke energeticke firmy.
     Co jsem tam mel videt?

     Skladku bordelu za kazdou vesnici? Totalni ignoraci jakehokoliv. i zakladniho, ekologickeho chovani? Jo to jsem videl. Casto. Vlastne neustale.
     Naprosto priserny stav zdravotnictvi, kdy jsme pomerne bezne leky pro kolegu museli do nemocnice nechat vozit letecky z Evropy? To ze v Jekaterinburg je nefunkcni letecka zachranna sluzba, ale moc radi ti daji cislo na soukromnika co ma "nahodou" cas? Jo to jsem taky videl.
     Totalni absenci jakekoliv technicke kvalifikovane pracovni sily? To jsem taky videl, najimal jsem tam mistni lidi na projekty. Byla to hruza.
     Ze bez uplatku neni nic? Tak to taky, to jsem taky videl.
     Ze za dolary koupis lepsi zbozi nez za rubl? To jsem taky zazil.
     Rusko funguje mozna v Moskve a pro turisty. Ja byl v mistech okolo Astrachan, Jekaterinburg, Kazan, Tobolsk a dalsich mensich mestech. Tam je misty stredovek.
     A Ruska mentalita? Hruza. Nikde na svete co jsem byl jsem nemusel zamestnance tak moc kontrolovat a nikde mi nikdo nelhal vic nez v Rusku. Ani v Polsku, a to je co rict.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      18:30 27.08.2019

      A to su skusenosti z ktorych rokov? Za Jelcina?

      A to su skusenosti z ktorych rokov? Za Jelcina?

     • triplane
      20:05 27.08.2019

      2014 - 2016
      Potom se firma z Ruskeho trhu stahla kvuli problemum s dodrzovanim smluv Ruskou stranou a obrovskym problemum s placenim.
      Moc se tam toho nezmenilo.

      2014 - 2016
      Potom se firma z Ruskeho trhu stahla kvuli problemum s dodrzovanim smluv Ruskou stranou a obrovskym problemum s placenim.
      Moc se tam toho nezmenilo.

     • palo satko
      06:16 28.08.2019

      Po obsadeni Krymu? V case sankcii a osierania vsetkeho ruskeho? A nebola pricina skor v tom, ze niekto blbo investoval a zaroven nebol dobry manazer?

      Po obsadeni Krymu? V case sankcii a osierania vsetkeho ruskeho? A nebola pricina skor v tom, ze niekto blbo investoval a zaroven nebol dobry manazer?

     • triplane
      09:41 28.08.2019

      No tak firma tam samozřejmě působila už dávno před anexí Krymu, já tam byl v letech co jsem uvedl. Sankce nejsou zdaleka tak přísné jak se snaží Rusko tvrdit. Nějaký ten servis se ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak firma tam samozřejmě působila už dávno před anexí Krymu, já tam byl v letech co jsem uvedl. Sankce nejsou zdaleka tak přísné jak se snaží Rusko tvrdit. Nějaký ten servis se tam řeší dodnes, ale dodávky nového zařízení jsou zastaveny, důvod je ten co jsem psal - nesolidní jednání a problémy s placením. U Rusů klasika. A veskrze se jednalo o firmy napojené na stát, jak už to u energetiky chodí.
      Ze strany mého zaměstnavatele žádné problémy nebyly, ani s dodržováním smluv, ani s termíny. Holt Němci.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      11:01 28.08.2019

      Triplane ja som podnikal. Aj v divokych rokoch mečiarizmu. Nikto ani Nemci nemohli čakat, že v Rusku najdu kapitalizmus ako v Nemecku. Odkial by sa tam zobral, ked mu bolševici ...Zobrazit celý příspěvek

      Triplane ja som podnikal. Aj v divokych rokoch mečiarizmu. Nikto ani Nemci nemohli čakat, že v Rusku najdu kapitalizmus ako v Nemecku. Odkial by sa tam zobral, ked mu bolševici vykrutili krk.
      My sme boli na Ukrajine. Užasne sluby, neskutočne možnosti. Na Družbu od rana do večera. Pytali sme sa na platenie .... Vratili sme domov a nikdy viac sme o Ukrajine nechceli ani len počut.
      Lenže to bol a občas je aj slovensky a aj česky podnikatelsky folklor. Lenže tu sa zaoberame ruskou vojenskou produkciou a schopnostami ruskeho priemyslu pre vybavenie armady. Iste že maju problemy. Došli o velmi dodavatelov z byvaleho ZSSR.
      Raz si niekto dal tu pracu a podla kluča kolko je Rusov a kolko je Čechov zratal ake velke by mali byt česke ozbrojene sily podla jednotlivych ozbrojenych zložiek a zbranovych systemov a kolko by mali byt Česi schopni si vyrobit zbrani, keby boli len taki neporiadni a ozrali "lempli" ako Rusi. Zabavne porovnanie.
      Ako sa vravi lepšie raz vidiet ako 100x počut. Bol som v Rusku ako turista - individualista. Všetko vratane hotela, vstupeniek, cestovnych listkov som si kupil z domu cez net. Všetko bezchybne fungovalo, obchody plne tovaru, ludia v pohode. Nejake rozpadavajuce sa imperium som nevidel ako tu niektori snivaju.
      Dokonca som si zabudol na hotely v Moskve listky do Ermitaži v Petrohrade a ta babuška pri pokladni mi pekne anglicky povedala aby som vyhlaskoval priezvisko. našla tam uhradu spred mesiaca a vytlačila mi listky nove. Uplne bez problemov, ani som nemusel podpisat prehlasenie že suhlasim s anexiou Krymu.Skrýt celý příspěvek

     • triplane
      12:12 28.08.2019

      Jasně. Vždyť píšu že Moskva a možná i Petrohrad je jiný svět. Jinak je to tam hnus. Já reagoval na to jak si psal ať se tam jede podívat. Napsal jsem co jsem viděl já. A to jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně. Vždyť píšu že Moskva a možná i Petrohrad je jiný svět.
      Jinak je to tam hnus.
      Já reagoval na to jak si psal ať se tam jede podívat. Napsal jsem co jsem viděl já. A to jsem toho ještě spoustu vynechal, třeba kvalitu potravin a ceny. Tobě se to nelíbí, ale to není můj problem. Moc dobře totiž vím že to tak je, viděl jsem to. Já často nebydlel na hotelu a v místech kde jsem musel někdy bydlet byl kolikrát problém i splachovací záchod, o teplé sprše nemluvě. Asi tak.
      Moskva je pro turisty.
      Jinak byl si v Moninu? Libilo se ti jaký tam kolem mají bordel? Jak se starají o ty unikátní exponáty?Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      08:36 29.08.2019

      Triplane, naozaj mi chceš povedat že bordel v Monimu je dôkazom, že Rusko zajtra zbankrotuje? mame rozdielne skusenosti lebo ja som bol turista v metropolach a ty manager na ...Zobrazit celý příspěvek

      Triplane, naozaj mi chceš povedat že bordel v Monimu je dôkazom, že Rusko zajtra zbankrotuje? mame rozdielne skusenosti lebo ja som bol turista v metropolach a ty manager na "vidieku", ale z toho čo si napisal, mi tiež nevyplyva "že Rusko bojuje oprežitie" ako napisal PavolR.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:59 29.08.2019

      Říká ti něco pojem "Potěmkinova vesnice".
      Vidět jen to co režim chce, aby si viděl. Na základě toho si dělat názor, což přesně odpovídá tvému vidění světa.

      Říká ti něco pojem "Potěmkinova vesnice".
      Vidět jen to co režim chce, aby si viděl. Na základě toho si dělat názor, což přesně odpovídá tvému vidění světa.

     • triplane
      11:26 31.08.2019

      Ja jsem nepsal ze Rusko krachuje nebo tak neco. Jen jak to tam je uzasne. To ty mas ve zvyku vkladat lidem do ust slova co nezaznela, vsiml jsem si toho tady uz drive. Rusko je v ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja jsem nepsal ze Rusko krachuje nebo tak neco. Jen jak to tam je uzasne. To ty mas ve zvyku vkladat lidem do ust slova co nezaznela, vsiml jsem si toho tady uz drive.
      Rusko je v soucasnosti zaostala zeme kde je zivot daleko pod urovni Evropskeho standardu, a to ve vsem. Starym to nevadi, naopak, ale mladi to vidi. Cestuji a spouste z nich, tedy tem chytrejsim, se nechce v Rusku zit.
      Rusko by melo na to neco s tim delat, jenze to by potom nebylo ani na provoz tech T72, natoz Armata. Dluh ktery v tomto Rusko ma je obrovsky. A soucasne Rusko ho nikdy splacet nezacne.
      Az pojedes treba do Indie, nekam na jih, do turistickeho resortu, muzes pak napsat esej jak skvele se tam maji, ze jsou daleko pred Ceskem protoze prece maji take vesmirne lety, nove stihacky a jezdi tam spousta novych aut. Vsak uvidis.Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  23:38 26.08.2019

  ono to bude jedno s druhým, Rusové nakonec avizovali že nechtějí rozpoutávat zbrojní závody a masivní nasazování supermoderních T-14 by k tomu mohlo evropské země přimět. Tudíž si ...Zobrazit celý příspěvek

  ono to bude jedno s druhým, Rusové nakonec avizovali že nechtějí rozpoutávat zbrojní závody a masivní nasazování supermoderních T-14 by k tomu mohlo evropské země přimět. Tudíž si vyzkouší technologii ale masivní zavádění kvůli stabilitě nebude.
  Důležité je že starší modernizovaná technika s novou municí bude schopná vzdorovat současným evropským i americkým strojům aniž by příliš strašila jejich veřejnost i politiky.
  Je to výhra i pro evropany protože se bude těžko hledat ospravedlnění pro vrhání stamiliard do výstavby úplně nové třídy tanků. Navíc to deklaruje víceméně mírové záměry RF že nestojí o ostrou konfrontaci. Ostatně obě strany na velkou válku nemají zdroje, hlavně munici. Nejvíc se příprava na válku projeví právě v muničních továrnách a každý rozvědčík ví co znamená zvýšená výroba střeliva.Skrýt celý příspěvek

  • Jecchus
   07:16 27.08.2019

   Gratuluji. Jste na prvním místě průběžného pořadí soutěže v dělání z nouze ctnost. Vaše veďení je nyní schopen ohrozit asi už jen někdo, kdo bude tvrdit, že v roce 1941 SSSR ...Zobrazit celý příspěvek

   Gratuluji. Jste na prvním místě průběžného pořadí soutěže v dělání z nouze ctnost. Vaše veďení je nyní schopen ohrozit asi už jen někdo, kdo bude tvrdit, že v roce 1941 SSSR ustoupil až k Moskvě kvůli tomu, aby si od Uralu zkrátil zásobovací trasy...Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    12:52 27.08.2019

    jak vidím tady to žije pomalu předválečným "hype"... Překrucování je některým vlastní takže RF může udělat cokoliv a stejně to bude špatně, buď příliš ofenzivní, nebo zase ...Zobrazit celý příspěvek

    jak vidím tady to žije pomalu předválečným "hype"...
    Překrucování je některým vlastní takže RF může udělat cokoliv a stejně to bude špatně, buď příliš ofenzivní, nebo zase ustrašené.
    Ale popsaný efekt to má, když v EU zjistili že s Armata to není nijak horké tak také nijak nepopohání vývoj nového eurotanku, v zásadě se zachovává status quo.
    A co se týče financí, na to jak jim "Západ" zatápí, tak se drží dobře a ještě nakupují zlato.
    Co se týče dalšího kanónu možná tam tu munici dají, možná ne, ještě mohou být další zlepšováky na zvýšení šance přežití tanku. Navíc těch T-72 i 80 mají hodně, dávat do šrotu by byla hloupost a stovky tanků dnes nikdo nekupuje, takže konverze na modernější je čistě racionální. Než doslouží tak uplyne ještě hodně vody a zatím už bude k výrobě připravená Armata 2. Abrams je také dlouhá léta modernizovaný a nikdo se neušklíbá že jde o vykopávku z roku xy. Jde tu hlavní o rozdíl tankových škol kde americká se blíží té německé a klade důraz na sílu a mohutnost, náhrada námořních ničitelů. Rusko/Svaz s tím také experimentoval ale dali nakonec přednost taktice stepních válečníků kteří sice nejsou moc obrněni, ale je jich mnoho, nejsou hned vidět a útočí v houfech.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     16:46 27.08.2019

     "zatím už bude k výrobě připravená Armata 2" ...já se picnu, tak to je maso... NIkdo nerozporuje to, že Rusku na ochranu jejich hranic (které jsou tradičně tam kde Rusko zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

     "zatím už bude k výrobě připravená Armata 2"

     ...já se picnu, tak to je maso...
     NIkdo nerozporuje to, že Rusku na ochranu jejich hranic (které jsou tradičně tam kde Rusko zrovna potřebuje, pokud je to bezpečné, na NATO si netroufne) stačí ty haldy starých "téček". My se jen pobaveně ušklíbáme nad těmi rozpory v ruských vyjádřeních a v příspěvcích proruských diskutérů, kteří si myslí, že všichni mají pětiminutovou paměť jako oni...Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      20:48 27.08.2019

      nj. s letouny je to stejné. Ještě nemají pořádně zavedený letoun 5. generace, ale už kuchtí generaci 6. a i 7. (!!!) takže tak :-D

      nj. s letouny je to stejné. Ještě nemají pořádně zavedený letoun 5. generace, ale už kuchtí generaci 6. a i 7. (!!!) takže tak :-D

     • SofF
      22:13 27.08.2019

      co je maso, naznačení že T72B3+ tu mohou být dalších dvacet let?? Rozpory? Jako třeba že na jedné straně jde o starý ruský šrot ale když američani vyhrabou nějaký už vyřazený stroj ...Zobrazit celý příspěvek

      co je maso, naznačení že T72B3+ tu mohou být dalších dvacet let??
      Rozpory? Jako třeba že na jedné straně jde o starý ruský šrot ale když američani vyhrabou nějaký už vyřazený stroj a zmodernizují je tak se nad tim nikdo neošklíbá, je to normální racionální praxe. Stejně jako oživení T-80, jsou to výtečné kousky které s novější výbavou udělají ještě hodně práce. Kdyby ty ruské stroje byly takový šrot jak se proameričtí diskuteří snaží naznačit tak by se američani nehonili aby alespoň nějaký podřadnější exportní kousek neulovili, viz poslední zpráva o T-90S a testování korejského T-80.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   07:22 27.08.2019

   to SoftF "starší modernizovaná technika s novou municí bude schopná vzdorovat současným evropským i americkým strojům " I tady na webu se už několikrát psalo, že nová (delší) ...Zobrazit celý příspěvek

   to SoftF

   "starší modernizovaná technika s novou municí bude schopná vzdorovat současným evropským i americkým strojům "

   I tady na webu se už několikrát psalo, že nová (delší) munice se nevejde do nabíjecího automatu a věže T-72/T-80/T-90 a nejspíš nakonec ani do nejnovějších T-90M. Je vyvíjena pouze pro Armatu. Takže ruské tanky budou proti těm západním při čelním středu dál v nevýhodě.

   "obě strany na velkou válku nemají zdroje, hlavně munici. "

   Tohle nedokazuje vůbec nic. Ve spoustě velkých konfliktů měly bojující strany zpočátku velké problémy s municí. Ale velmi rychle si to vyřešily.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   08:18 27.08.2019

   Čili masivní investice do vývoje sériového provedení a výroby několika kusů je jako dobrá taktika? "Rusové nakonec avizovali že nechtějí rozpoutávat zbrojní závody" Ne, pouze na ...Zobrazit celý příspěvek

   Čili masivní investice do vývoje sériového provedení a výroby několika kusů je jako dobrá taktika?

   "Rusové nakonec avizovali že nechtějí rozpoutávat zbrojní závody"
   Ne, pouze na to nemají, jako na jiné projekty a nejen ty armádní. Ono voličům snižování životní úrovně obyvatel moc nevoní. Někteří by se rádi dožili důchodu, ti co berou minimálku by rádi měli alespoň v přepočtu 4000 Kč, atd atd.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:26 27.08.2019

   Pokud má Moskva mírové záměry, stačí vyklidit okupovaná území a může přestat zbrojit.

   Pokud má Moskva mírové záměry, stačí vyklidit okupovaná území a může přestat zbrojit.

   • GlobeElement
    08:56 27.08.2019

    Už mnohokrát tady bylo vysvětleno, že Rusko nikdy nic neokupuje, vždy jen osvobozuje. A už zase se tady objeví takový lživý a imperialisticky agresivní příspěvek.

    Už mnohokrát tady bylo vysvětleno, že Rusko nikdy nic neokupuje, vždy jen osvobozuje. A už zase se tady objeví takový lživý a imperialisticky agresivní příspěvek.

    • liberal shark
     09:40 27.08.2019

     Však já bych také nechtěl staroslavné české královské město Královec okupovat, ale osvobodit :-)).

     Však já bych také nechtěl staroslavné české královské město Královec okupovat, ale osvobodit :-)).

 • fotr
  22:20 26.08.2019

  Už je nějaký pátek kdy se na Armatu pěly ódy a Rusko vyprávělo pohádku o masovém nasazení nejlepšího tanku světa a já zde psal že v dohledné době masově vyrábět nebude. Tehdy jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Už je nějaký pátek kdy se na Armatu pěly ódy a Rusko vyprávělo pohádku o masovém nasazení nejlepšího tanku světa a já zde psal že v dohledné době masově vyrábět nebude. Tehdy jsem byl dost kritizován ale čas ukázal že jsem měl pravdu a informace které jsem měl byly pravdivé. Je velký rozdíl v tom když skupina vědců a konstruktérů něco navrhne a s pomocí vývojového týmu pak postaví prototyp a když to pak mají řadoví dělníci vyrobit ve velkém počtu. Rusko prostě dnes nemá dost kvalifikovaných sil aby pokrylo všechny své programy a navíc UVZ je známo tím že špatně platí a má dost špatné pracovní podmínky. Společně s korupcí a vším dalším s čím Rusko obecně zápasí tak nevznikají podmínky které by někoho kvalitního lákaly jít tam pracovat. Když je někdo špička ve svém oboru, nepůjde v Rusku dělat do státního sektoru ale vypadne do zahraničí nebo pracuje pro západní firmu nebo soukromou společnost která platí úplně jiné peníze.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   08:46 27.08.2019

   Znáš někoho osobně kdo pracuje v UVZ že víš jaké jsou tam platy a pracovní podmínky? Já ano a to co píšeš prostě není pravda...je to LEŽ, nesmysl, falešná domněnka a nic na tom ...Zobrazit celý příspěvek

   Znáš někoho osobně kdo pracuje v UVZ že víš jaké jsou tam platy a pracovní podmínky? Já ano a to co píšeš prostě není pravda...je to LEŽ, nesmysl, falešná domněnka a nic na tom nemění ani stádo co ti dává palce nahoru.....

   Důvod jsem popsal níže....
   O UVZ mám celkem slušné informace od svého zdroje takže mohu dobře srovnávat s realitou v ČR a RF.Skrýt celý příspěvek

   • madrabbit
    09:12 27.08.2019

    Super, hoď sem tyto informace a uveď zdroj. Jinak je to zase úžasný výkřik. Já mám data, ale neukážu je.

    Super, hoď sem tyto informace a uveď zdroj. Jinak je to zase úžasný výkřik. Já mám data, ale neukážu je.

    • strikehawk
     09:40 27.08.2019

     A kde je fotr který tady psal nesmysly, kde má zdroj z kterého čerpal? Aha zdrojovat musí jenom jedna strana ta druhá může plácat nesmysly. Já znám konkrétního člověka který ...Zobrazit celý příspěvek

     A kde je fotr který tady psal nesmysly, kde má zdroj z kterého čerpal? Aha zdrojovat musí jenom jedna strana ta druhá může plácat nesmysly. Já znám konkrétního člověka který pracuje v UVZ a mám informace o průměru v UVZ prac. podmínkách a pod.

     Doufám, že nečekáš že ti uvedu jméno a adresu s telefonem....Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      09:43 27.08.2019

      Stačí uvést ty informace. Nikdo tu nechce, aby váš zdroj skončil v Gulagu, pardo, v nápravně-výchovném zařízení :-).

      Stačí uvést ty informace. Nikdo tu nechce, aby váš zdroj skončil v Gulagu, pardo, v nápravně-výchovném zařízení :-).

     • Jirosi
      12:59 27.08.2019

      Pokud si nedopisujete z 1 000-10 000 rusy je celkem jasné o kom mluvíte, a kdo bude mít problém.

      Pokud si nedopisujete z 1 000-10 000 rusy je celkem jasné o kom mluvíte, a kdo bude mít problém.

     • GlobeElement
      13:51 27.08.2019

      Již zítra se dozvíme, že takový člověk v UVZ nikdy nepracoval a navíc byl již dávno poslán na zdravotní dovolenou, odkud se doposud nevrátil.

      Již zítra se dozvíme, že takový člověk v UVZ nikdy nepracoval a navíc byl již dávno poslán na zdravotní dovolenou, odkud se doposud nevrátil.

     • madrabbit
      08:06 28.08.2019

      Jasně, výmluva na to, že ostatní nic uvést nemusí. A stále nic - žádné informace. Kromě toho, že víte vše. Argumentační faul. Nemáte noty?

      Jasně, výmluva na to, že ostatní nic uvést nemusí. A stále nic - žádné informace. Kromě toho, že víte vše. Argumentační faul. Nemáte noty?

   • liberal shark
    09:42 27.08.2019

    Hihihi, to mi připomíná bláboly z TVELu. " U nás agrómnyj ópyt". Charašó, pakažítě pažálsta. "Něvazmóžna". :-)).

    Hihihi, to mi připomíná bláboly z TVELu. " U nás agrómnyj ópyt". Charašó, pakažítě pažálsta. "Něvazmóžna". :-)).

 • strikehawk
  21:31 26.08.2019

  Několikrát jsem zde psal ze Armata nebude zavedena a velkoseriova výroba zahájena předtim než bude aslepon ideové představen západní ekvivalent nazveme ho třeba zatím neoficiálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Několikrát jsem zde psal ze Armata nebude zavedena a velkoseriova výroba zahájena předtim než bude aslepon ideové představen západní ekvivalent nazveme ho třeba zatím neoficiálně Leo 3. Rusko má vyloženě defenzivní taktiku a čeká s čím přijde západ jako odpověď. Podle toho se rozhodne a upraví respekt. přizpůsobí Armata.
  A ono se to potvrzuje!!!!

  Je to promyšlený plán jak účelné využít omezené prostředky. Nemá cenu zahajovat výrobu Armaty nyní , vyrobit 2000 ks a pak cumet jak tele że prototyp Leo 3 představeny v roce 2025 má kanon 140 mm a ne mediálně avizovany a záměrně vypuštěna bublina 130 mm, má systém laserových kanonu namísto klasiky 12, 7 mm kulomet proti dronům a další vychytávky kvůli kterým by se nové Armaty museli mimořádně nákladné přezbrojovat na 152 mm který je v záloze apod...
  Lepší je počkat, vyrobit 60 ks pro ověřovací zkoušky, testovat a být připravenSkrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:37 26.08.2019

   Myslím že vyloženě defenzivní taktika Ruska byla dobře prezentována na Ukrajině. Jinak ale úvaha dobrá - jediný tank který vám nezestárne je takový který nevyrobíte. :)

   Myslím že vyloženě defenzivní taktika Ruska byla dobře prezentována na Ukrajině. Jinak ale úvaha dobrá - jediný tank který vám nezestárne je takový který nevyrobíte. :)

  • Packal
   07:20 27.08.2019

   Nerozumím řeči tvého kmene :(

   Nerozumím řeči tvého kmene :(

  • StandaBlabol
   07:30 27.08.2019

   Ano, i takhle se dá okecat to, že se vývoj nepovedl nebo že nejsou peníze na výrobu:) Dva prapory tanků jsou vážně málo a budou mít podobné problémy jako české T-72CZ4. Výrobcům ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, i takhle se dá okecat to, že se vývoj nepovedl nebo že nejsou peníze na výrobu:)

   Dva prapory tanků jsou vážně málo a budou mít podobné problémy jako české T-72CZ4. Výrobcům se nebude vyplácet držet výrobní linky na náhradní díly. Bez většího zavedení do výzbroje taky nebudou mít šanci uspět s exportem.

   Armata je prostě velmi ambiciózní projekt - první alespoň "malosériově" vyráběný tank s bezosádkovou věží. A zásadní inovace vždy zvyšují riziko neúspěchu. Rusové šli prostě do rizika, že budou prošlapávat slepou uličku a dost možná se tak stalo.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:30 27.08.2019

   Nebolo by jednoduchšie prehlásiť, že Rusko plánuje zatiaľ vyrobiť iba toľko Armat, koľko bude stačiť na obranu lunárnej základne? ;-)

   Nebolo by jednoduchšie prehlásiť, že Rusko plánuje zatiaľ vyrobiť iba toľko Armat, koľko bude stačiť na obranu lunárnej základne? ;-)

  • madrabbit
   09:15 27.08.2019

   Aha, nyní mají problém (dle článku) s cenou, technologiemi, údržbou a lidskými zdroji. Až se dozví, že Leo3 bude mít výše uvedené věci, tak udělají co přesně? Ještě lepší a dražší ...Zobrazit celý příspěvek

   Aha, nyní mají problém (dle článku) s cenou, technologiemi, údržbou a lidskými zdroji. Až se dozví, že Leo3 bude mít výše uvedené věci, tak udělají co přesně? Ještě lepší a dražší stroj? JAK?Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:44 27.08.2019

    Oni nemají problém z cenou, ale z tím že dané komponenty nestačí na požadované řešení!
    Ani po modernizaci!

    Oni nemají problém z cenou, ale z tím že dané komponenty nestačí na požadované řešení!
    Ani po modernizaci!

  • RiMr71
   16:29 27.08.2019

   ...to je prča... :D zkrátka zvolili stejný postup jako u Raptorného... a u letadlové lodi... a u dronů... a u strategických bombardérů.... ...jestli je měřítkem síly schopnost ...Zobrazit celý příspěvek

   ...to je prča... :D
   zkrátka zvolili stejný postup jako u Raptorného... a u letadlové lodi... a u dronů... a u strategických bombardérů....
   ...jestli je měřítkem síly schopnost vyčekat protivníka a nevyvíjet a nevyrábět moderní zbraně, tak je tedy největší Macho Madagaskar...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:43 26.08.2019

  Už len T-90M jasne dokazuje, že s Armatou ruská armáda nepočíta - určite nie v najbližších rokoch. Keby bola nejaká nádej, tak si určite armáda počká a len čiastočne modernizuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Už len T-90M jasne dokazuje, že s Armatou ruská armáda nepočíta - určite nie v najbližších rokoch. Keby bola nejaká nádej, tak si určite armáda počká a len čiastočne modernizuje staršie kusy aby preklenula potrebu modernejších tankov do príchodu "revolučného" tanku.

  Ako som tu už spomenul, celé je to gól do vlastnej bránky. Svet sa Armatou "naštartoval" do vývoja novej generácie tankov a Rusom reálne hrozí, že ostanú s Armatou na štarte úplne sami a opustení ....Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   19:53 26.08.2019

   Třeba se s T-14 a Armatou dokáží prosadit v Indii, kde hledají nový tank v rámci programu Future Ready Combat Vehicle (FRCV). Osobně tomu sice nevěřím, jelikož Indové sami pořádně ...Zobrazit celý příspěvek

   Třeba se s T-14 a Armatou dokáží prosadit v Indii, kde hledají nový tank v rámci programu Future Ready Combat Vehicle (FRCV). Osobně tomu sice nevěřím, jelikož Indové sami pořádně nevědí co chtějí, ale proč to nenabídnout že. Bude ale problém konkurovat Korejcům, kteří jsou dost aktivní a v Indii už Rusy porazili (když Biho vyhrálo nad Tunguskou) a již vyvíjejí nový tank (K-3 nebo jak to bylo).
   Dál je zde program FICV (Future Infantry Combat Vehicles) v němž hodlá indická armáda získat nové BVP. FRCV nahrazuje tanky T-72M1 Ajeya. Tady by mohl mít zas šanci korejský AS-21 Redback nabízený i Austrálii. Třeba s něčím přijdou i Turci a Ukrajinci. Nemluvě o šancích ze Západu.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    20:27 26.08.2019

    Ono je to začarovaný kruh .... Ak nie je T-14 "zrelý" na sériovú výrobu, resp. pokým neprebieha, tak sa o nej s Rusmi nebude baviť. A na dokončenie vývoja potrebuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono je to začarovaný kruh ....

    Ak nie je T-14 "zrelý" na sériovú výrobu, resp. pokým neprebieha, tak sa o nej s Rusmi nebude baviť. A na dokončenie vývoja potrebuje poloskrachovaný výrobca kopu peňazí ....ináč nie je šanca na dokončenie vývoja. A ruská armáda má evidentne tiež "psychický" problém s nalievaním peˇňazí do projektu a uprednostňuje "vrabca v hrsti" v podobe T-90M a modernizáciách T-72 a T-80.

    PS. off - Len nedávno som zachytil info, že Suchoj Superjet 100 chce vyradiť i posledný komerčný zahraničný vlastník - mexický Interjet. Čiže v praxi to znamená, že celý celkom nádejný projekt sa mení na krach a stroje odoberá takmer výlučne len ruský štátny sektor (Aeroflot, armáda, podniky). Príčina - problémy zo servisom. A to som si myslel, že sa Rusom podaril prvý nesmelý krôčik do vyspelého sveta priemyslu ....Skrýt celý příspěvek

 • Filda
  19:32 26.08.2019

  V Rusku umí leccos postavit, to nezpochybňuji, ale potom to vyrobit v počtech, aby tím nahradili to železářství z dob SSSR.. To je jedna věc. Další je fakt, že po rozpadu Svazu ...Zobrazit celý příspěvek

  V Rusku umí leccos postavit, to nezpochybňuji, ale potom to vyrobit v počtech, aby tím nahradili to železářství z dob SSSR.. To je jedna věc. Další je fakt, že po rozpadu Svazu rusům ujel vlak s elektronikou a pokročilými systémy tak o dvacet let. Jakýkoliv projekt pro armádu stojí na ekonomice..Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   09:16 27.08.2019

   Ono místo tisíců tanků desítek verzí zavést T-14, profesionalizovat armádu a na míň lidí a techniky mít stejné peníze by bylo lepší. Ale to by přestali být první v počtech. A to ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono místo tisíců tanků desítek verzí zavést T-14, profesionalizovat armádu a na míň lidí a techniky mít stejné peníze by bylo lepší. Ale to by přestali být první v počtech. A to mediálně Rusko nesnese.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:45 27.08.2019

    Taková racionální transformace je drahá a museli by svou armádu radikálně reformovat. A to se soudruhům maršálům a ředitelům vojensko-průmyslového komplexu nechce, protože by ...Zobrazit celý příspěvek

    Taková racionální transformace je drahá a museli by svou armádu radikálně reformovat. A to se soudruhům maršálům a ředitelům vojensko-průmyslového komplexu nechce, protože by přišli o moc a peníze.Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
     08:07 28.08.2019

     Jasně, netvrdím, že to bude levné a snadné. Ale je to IMHO jediná rozumná cesta.

     Jasně, netvrdím, že to bude levné a snadné. Ale je to IMHO jediná rozumná cesta.

 • Sgt Murphy
  19:03 26.08.2019

  Myslím že práve kvôli situačnému povedomiu posádky a zraniteľnosti kamier, ktoré sú jediné "oči" strelca a veliteľa je tento tank slepá ulička. Pokiaľ chceli posádku posadiť mimo ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že práve kvôli situačnému povedomiu posádky a zraniteľnosti kamier, ktoré sú jediné "oči" strelca a veliteľa je tento tank slepá ulička. Pokiaľ chceli posádku posadiť mimo muníciu a udržať nízku váhu tanku, mali ísť cestou Leclerc alebo K2 Black Panther, teda strelec a veliteľ vo veži, munícia za pancierovou prepážkou, nabíjač vymenený automatom. Pričom Francúzi s Rusmi vo vývoji vojenskej techniky pred rokom 2014 pomerne dosť spolupracovali, čudujem sa prečo nešli týmto smerom.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:17 26.08.2019

   Povedal by som, že pri množstve rozpracovaných projektov, čo zdedili po ZSSR, nemali pocit, že by potrebovali technické skúsenosti kohokoľvek iného (ako napr. pri ťažkom 8x8 v ...Zobrazit celý příspěvek

   Povedal by som, že pri množstve rozpracovaných projektov, čo zdedili po ZSSR, nemali pocit, že by potrebovali technické skúsenosti kohokoľvek iného (ako napr. pri ťažkom 8x8 v podobe ATOM).Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    19:30 26.08.2019

    A tak to aj dopadlo :D

    A tak to aj dopadlo :D

  • Rase
   20:09 26.08.2019

   Pokud by použili na Armatu věž z tanku T-2000 Black Eagle (Černý orel), tak by dneska byli v pohodě. Jo nebyla by to taková revoluce a podobně, ale myslím že s tou kapslí a ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud by použili na Armatu věž z tanku T-2000 Black Eagle (Černý orel), tak by dneska byli v pohodě. Jo nebyla by to taková revoluce a podobně, ale myslím že s tou kapslí a bezosádkovou věží si zadřeli třísku až moc hluboko. Reálně měl ten tank umět to samé co T-14 - myšleno i nést kanóny vyšší ráže. Zmiňován byl 135 mm nebo 140 mm a někdy uváděn i 152 mm (ten je konkrétně zmiňován i na T-14).Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   21:45 26.08.2019

   Optika a elektronika je a bude zranitelnou a Achilovou patou vždy . Z testu a reálných bojových zkušenosti vyplývá ze jen menší procento tanku je schopno pokračovat v boji po ...Zobrazit celý příspěvek

   Optika a elektronika je a bude zranitelnou a Achilovou patou vždy . Z testu a reálných bojových zkušenosti vyplývá ze jen menší procento tanku je schopno pokračovat v boji po zásahu i když projektil neprobil pancíř. Škody sice nejsou nijak dramatické ale otřes a silná razova vlna optiku minimálně rozhodí pokud ji přímo nepoškodí. Z tohoto důvodu si myslím ze toto není a nebude hlavní důvod zpoždění nebo váhání se zavedením Armaty. Navíc Armata by měla mít nouzový systém
   Zato zvýšení pravděpodobnosti přežití osádky poskytuje mimořádně

   Armata jde dobrým směremSkrýt celý příspěvek

   • madrabbit
    09:18 27.08.2019

    Jaký nouzový systém? Pokud se mi rozhodí optika a posádka je v kapsli, jak nouzově budou zaměřovat výzbroj ve věži?

    Jaký nouzový systém? Pokud se mi rozhodí optika a posádka je v kapsli, jak nouzově budou zaměřovat výzbroj ve věži?

   • satai
    09:38 27.08.2019

    On je také rozdíl mezi "dobrým směrem" pro státy, co zvládají high-tech a pro státy, jako je Rusko.

    On je také rozdíl mezi "dobrým směrem" pro státy, co zvládají high-tech a pro státy, jako je Rusko.

   • achi67
    10:25 27.08.2019

    Tím dobrým směrem myslíte Kubinku, hned vedle Porscheho Mause?

    Tím dobrým směrem myslíte Kubinku, hned vedle Porscheho Mause?

   • RiMr71
    16:24 27.08.2019

    "Armata jde dobrým směrem"

    ... pro nás rozhodně...

    "Armata jde dobrým směrem"

    ... pro nás rozhodně...

 • Rase
  18:57 26.08.2019

  Koncem loňského roku Rusové prezentovali několik vizualizací různých specializovaných vozidel na bází T-72 (myslím že starých podvozků) určená především pro boj ve městech. Byl tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Koncem loňského roku Rusové prezentovali několik vizualizací různých specializovaných vozidel na bází T-72 (myslím že starých podvozků) určená především pro boj ve městech. Byl tam těžký obrněný transportér, vozidlo palebné podpory s dvojicí 30mm rychlopalných kanónů a dvanácti menšími protitankovými řízenými střelami, tank s kanónem se zkrácenou hlavní a zmenšeným palebným průměrem na 22 nábojů.

  Osobně tohle vidím jako nejpravděpodobnější cestu vývoje ruských tankových sil. T-80+T-90 budou ještě dlouho sloužit ve stávajících počtech a místo nákupu nových tanků se Rusové spokojí s T-72B3 a jeho různými deriváty. T-14 byl pěkný projekt, ale ukázal se být slepou uličkou, na to není nic špatného. Prostě se to tak někdy stane. Ono kdyby před lety pořídili třeba pluk T-95 tak dojdou ke stejnému zjištění a zůstane jen u pár desítek kusů. Osobně si myslím že projektu T-14 zlomila vaz potřeba pokročilých optických systémů - tedy to co tak prodražuje Pumu a očividně prodražuje i Armatu. Rusové zkrátka nejsou zvyklí pořizovat techniku za cenu blízkou té Západní.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:32 27.08.2019

   To by byla rozumná cesta pro Rusy (i pro nás :-) jak zvýšit odolnost a bojeschopnost tankových a mechanizovaných útvarů - vybavit je ve větší míře specializovanými podpůrnými a ...Zobrazit celý příspěvek

   To by byla rozumná cesta pro Rusy (i pro nás :-) jak zvýšit odolnost a bojeschopnost tankových a mechanizovaných útvarů - vybavit je ve větší míře specializovanými podpůrnými a zabezpečovacími vozidly.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    10:51 27.08.2019

    tak Rusové mají cca 10 tisíc T-72, z toho jen cca čtrnáctset modernizováno na T-72B3. Pokud by tedy měli zájem, těch těžkých transportérů (něco jako Achzarit) si můžou postavit ...Zobrazit celý příspěvek

    tak Rusové mají cca 10 tisíc T-72, z toho jen cca čtrnáctset modernizováno na T-72B3. Pokud by tedy měli zájem, těch těžkých transportérů (něco jako Achzarit) si můžou postavit kupu, to samé těch dalších speciálů. My máme na skladě akorát cca 86 T-72M1, to je dobré akorát tak k darování polákům :-DSkrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     14:44 27.08.2019

     Myslím, že těch nezmodernizovaných T-72 máme o dost víc. Na mostní, ženijní a vyprošťovací tanky by to bohatě stačilo.

     Myslím, že těch nezmodernizovaných T-72 máme o dost víc. Na mostní, ženijní a vyprošťovací tanky by to bohatě stačilo.

     • Rase
      20:44 27.08.2019

      k tomuto účelu by se jistě daly smysluplně použít.

      k tomuto účelu by se jistě daly smysluplně použít.

    • madrabbit
     08:24 28.08.2019

     Otázkou je, jak dobře by šly T-72 přestavět. Přeci jenom na transportér mají dost nízký trup.

     Otázkou je, jak dobře by šly T-72 přestavět. Přeci jenom na transportér mají dost nízký trup.

Načítám diskuzi...