30mm automatické kanony pro vozidla JLTV

-
23. 11. 2021
-
21 komentářů
-
Jan Grohmann
Taktická obrněná vozidla JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) lze osadit řadou výkonných zbraňových systémů, včetně 30mm automatických kanonů schopných ničit pozemní i vzdušné cíle.
První 30mm kanony na JLTV zavede americká námořní pěchota (USMC):
USMC pracuje na nové vojskové protivzdušné obraně (PVO) určené zejména k ničení dronů, vrtulníků a později také střel s plochou dráhou letu. Mariňáci program vojskové PVO označují jako MADIS (Marine Air Defense Integrated System). MADIS využívá jako hlavní platformu JLTV a jako hlavní efektor kompaktní automatický kanon XM914E1, což je nejnovější verze 30mm kanonu M230 z vrtulníků Apache. Zbraň střílí municí 30×113 mm.
Munice 30×113 mm má výrazně nižší rychlost, kratší dosah a menší účinek než klasická 30×173 mm, kterou najdeme například v kanonech bojových vozidel pěchoty. Výkonem a dosahem je srovnatelnější s municí ráže 12,7 milimetru. Výhodou XM914E1 je možnost používat explozivní nebo programovatelnou 30mm munici, což se hodí zejména proti plošným nebo vzdušným cílům.
Rodina bojových modulů norské firmy Kongsberg; větší foto / Foto: Kongsberg
XM914E1 střílí jednotlivými ranami nebo dávkami až 200 ran za minutu. Pro kanon je nyní k dispozici explozivní munice XM949 HEDP (High Explosive Dual Purpose) k ničení pozemních cílů a explozivní munice s autodestrukcí XM1198 HEDP-SD (High Explosive Dual Purpose Self Destruct) k ničení vzdušných cílů.
Existují dvě verze MADIS. První MADIS Mk1 využívá vozidlo JLTV a dálkově ovládaný bojový modul od norské firmy Kongsberg. Model vychází ze základního modelu RS6 (Remote Station 6). Jde o první modul pro 30mm kanon certifikovaný pro použití na JLTV. Modul kromě XM914E1 nese koaxiální kulomet M240 ráže 7,62 mm a montážní rozhraní pro střely země-vzduch Stinger. Součástí věže jsou elektro-optické senzory a prostředky elektronického boje.
Na modulu RS6 lze místo střel Stigner umístit protitankovou řízenou střelu Javelin a místo kanonu XM914E1 kulomet ráže 12,7 mm nebo 40mm granátomet.
Bojový modul Kongsberg (RS6) pro MADIS Mk1; větší foto / Foto: Kongsberg
MADIS Mk2 kombinuje AESA radary RPS-42 a kulomet M134 Minigun ráže 7,62 mm. Čtveřice radarových polí s 360°pokrytím má výškový dosah až 9000 metrů a dálkový 30 kilometrů. Vozidlo je určeno zejména k ničení dronů. MADIS Mk1 a Mk2 mají spolupracovat v tandemu. Celý systém doplňuje Light MADIS (LMADIS), což je bugina Polaris MRZR nesoucí radary RPS-42 a systémy elektronického boje.
Základním rysem kompletů MADIS je modulárnost – jak půjde technologický vývoj, vozidla a bojové moduly půjde doplňovat novými senzory, efektory nebo softwarem. Základní myšlenkou je nepřetržitá inovace bojových schopností vozidel MADIS.
Kolik vozidel vznikne, není známo. Na internetu se již objevily věže Mk1 a Mk2 lafetované na vozidlech Oshkosh M-ATV. Současně v minulém roce USMC objednala 300 kanonů XM914 se začátkem dodání v letošním roce. Letos zase USMC objednala u firmy Kongsber neznámý počet modulů (RS6) za 94 milionů dolarů.
MADIS Mk2 na vozidlech M-ATV; větší foto / Foto: Marine Corps Systems Command GBAD PEO
Podle stránek Missile Defense Advocacy Alliance letos vzniknou dvě čety vojskové PVO s vozidly MADIS Mk1 a Mk2 v rámci dvou USMC praporů vojskové PVO krátkého dosahu LAAD (Low Altitude Air Defense). USMC hodlá do roku 2025 kompletně přezbrojit a zbojeschopnit oba prapory LAAD.
V současné době prapory LAAD využívají pouze z ramene odpalované střely Stinger a radary na vozidlech Humvee.
USMC později v rámci programu MADIS zavede střely země-vzduch určené k ničení střel s plochou dráhou letu. USMC pro tento účel využije zmenšené odpalovací zařízení pro střely Tamir izraelského kompletu Iron Dome. Odpalovací zařízení má být umístěno na přívěs tažený JLTV.
K navádění střel Tamir poslouží mobilní radiolokátor AN/TPS-80 Ground/Air Task Oriented Radar (G/ATOR) umístěny na přívěsu a tažený JLTV. Ovládaní bude rovněž prováděno z JLTV.
Testování kompaktní věže firmy Kongsberg s 30mm kanonem XM914E1
USMC jednoduše hodlá maximum efektorů a senzorů přemístit právě na lehká a mobilní JLTV, včetně protitankových zbraní:
Podle generálporučíka Erica Smithe, zástupce velitele pro bojový vývoj a integraci, JLTV s „lehkými zbraněmi“ ničí obrněné cíle na 15 až 20× větší vzdálenost než M1 Abrams. Smith konkrétní zbraně nejmenoval, ale jde zřejmě o kamikaze drony nebo protitankové řízené střely velmi dlouhého dosahu, jako je Spike NLOS.
„Můžeme ničit obrněné formace na delší vzdálenosti pomocí jiných zdrojů, aniž bychom museli řešit 70tunovou výzvu ve snaze dostat ji na břeh nebo ji dostat ze Spojených států do boje,“ uvedl Smith pro USNI News. „Prostě na to nebude čas“.
Kromě úkolů PVO a boje s tanky JLTV poslouží také k nesení protilodních střel NSM (Naval Strike Missile).
Zdroj: Task&Puropse, EDR Online
Související články
Litva nakupuje taktická obrněná vozidla JLTV 4×4 pro brigády Železný vlk a Źmuď
Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila ...
-
30.08.2019
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Litva nakoupila 200 taktických obrněných vozidel JLTV
Litevské a americké ministerstvo obrany podepsaly mezivládní dohodu o dodávce 200 taktických ...
-
25.11.2019
-
39 komentářů
-
Jan Grohmann
Litva převzala první taktická vozidla JLTV
V litevské Rukle zástupci litevského ministerstva obrany slavnostně převzali první americká obrněná ...
-
20.08.2021
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Taktické vozidlo JLTV s protitankovými střelami Spike NLOS
Americká Oshkosh Defense a izraelská společnost Rafael společně propagují koncept obrněného vozidla ...
-
15.11.2021
-
27 komentářů
-
Jan Grohmann
Nexter na letošním IDEXu oznámil, že plánuje osadit kanón 40mm CTA na podvozek titusu. Zajímavý kousek pro ochranu před drony a raketami :-) Americká varianta IM-SHORAD kde ...Zobrazit celý příspěvek
Nexter na letošním IDEXu oznámil, že plánuje osadit kanón 40mm CTA na podvozek titusu.
Zajímavý kousek pro ochranu před drony a raketami :-)
Americká varianta IM-SHORAD kde kanón doplňují 2 druhy raket je výkonnostně někde jinde, ale chápu ,že Frantíkům to do Afriky stačí.Skrýt celý příspěvekProti dronům je to poměrně overkill. Navíc by mě zajímalo jak to chtějí provést když sém výrobce uvádí jako strop nosnosti kanón ráže 20 mm.
Proti dronům je to poměrně overkill. Navíc by mě zajímalo jak to chtějí provést když sém výrobce uvádí jako strop nosnosti kanón ráže 20 mm.
Nebude na strope kabíny, ale vo veži na nástavbe: https://2.bp.blogspot.com/-mbS...
Nebude na strope kabíny, ale vo veži na nástavbe: https://2.bp.blogspot.com/-mbS...
To nevypadá moc stabilně při střelbě. Jak zvládají moderní systémy řízení palby boční náklon vozidel po střelbě a následné rozhoupání? Jak to s vibracemi? No, to odhalí až ...Zobrazit celý příspěvek
To nevypadá moc stabilně při střelbě. Jak zvládají moderní systémy řízení palby boční náklon vozidel po střelbě a následné rozhoupání? Jak to s vibracemi? No, to odhalí až vojskové zkoušky. :)Skrýt celý příspěvek
KMW má dělostřelecký systém ráže 155 mm na vozidle Boxer, které nepotřebuje podpěry... tak tohle je oproti tomu brnkačka. Myslím že (tradičně) dost podceňujete schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek
KMW má dělostřelecký systém ráže 155 mm na vozidle Boxer, které nepotřebuje podpěry... tak tohle je oproti tomu brnkačka. Myslím že (tradičně) dost podceňujete schopnosti konsruktérů, ale samozřejmě vám nechci nic rozmlouvat a vy jste tady šéf že :-)))Skrýt celý příspěvek
Pořád je to uložené na stropě korby. Nejvíc co na něj zatím dali je ARX25 což je pořád proti 40mm celkem rozdíl. Navíc na IDEX nic jiného než ta pětadvacítka prezentované nebylo. U ...Zobrazit celý příspěvek
Pořád je to uložené na stropě korby. Nejvíc co na něj zatím dali je ARX25 což je pořád proti 40mm celkem rozdíl. Navíc na IDEX nic jiného než ta pětadvacítka prezentované nebylo. U věže RAPIDFire uváděli integraci na Titus jako možnost ne že to plánují nebo vůbec kdy zkoušeli.
https://forceindia.net/wp-cont... Skrýt celý příspěvekTak edit. Našel jsem jak si to ...Zobrazit celý příspěvek
Tak edit. Našel jsem jak si to představují.
https://www.forcesoperations.c...
Uznávám takhle by to fungovat mohlo. S tím že to bude jednoúčelový speciál na nesení čtyřicítkové věže. Nicméně je to pouze koncept nabízený zákazníkům. Zatím nic reálného nebo plánovaného.Skrýt celý příspěvekVice president of sales: Mluvi o "plans" ne o konceptu. A vzhledem k tomu, že to je státní firma , tak se demonstrátoru určitě ...Zobrazit celý příspěvek
Vice president of sales:
Mluvi o "plans" ne o konceptu. A vzhledem k tomu, že to je státní firma , tak se demonstrátoru určitě dočkáme.
https://m.youtube.com/watch?v=... Skrýt celý příspěvekAž na to že tam o čtyřicítce a Titusu nic neříká. Pokud na to nenajdou zákazníka (což není moc pravděpodobné) tak nic takového nevznikne.
Až na to že tam o čtyřicítce a Titusu nic neříká. Pokud na to nenajdou zákazníka (což není moc pravděpodobné) tak nic takového nevznikne.
Podobný koncept Věž RAPIDFire na nákladním vozidle už je otestován, ikdyž v tomto případě mají i stabilizační ...Zobrazit celý příspěvek
Podobný koncept Věž RAPIDFire na nákladním vozidle už je otestován, ikdyž v tomto případě mají i stabilizační podpěry.
Videa:
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
Obsáhlý článek ohledně 40 CTAS, který předpokládám už všichni máte dávno přečtený :)
https://www.thinkdefence.co.uk...
Přidat k té věži pár Mistralů by určitě pro Frantíky nebyl problém.
Modleme se aby se to dostalo do AČRSkrýt celý příspěvekDokud na to neseženou zákazníka (Saudy) tak nic nebude. Tím jsem si jist. Pro AČR která neplánuje zavádět 40 mm CTS je to potom naprosto k ničenu. Pro naši armády by dávalo smysl ...Zobrazit celý příspěvek
Dokud na to neseženou zákazníka (Saudy) tak nic nebude. Tím jsem si jist.
Pro AČR která neplánuje zavádět 40 mm CTS je to potom naprosto k ničenu. Pro naši armády by dávalo smysl pořídit 30 mm Oerlikon Skyranger. Který by ovšem mohl nést i Pandur.Skrýt celý příspěvek@Scotty
Jak jsem psal výše. Pro AČR mi přijde zajímavější cesta ala IM-SHORAD na Stryker-u; 30mm kanónem s raketami. (Samozřejmě na Panduru. )@Scotty
Jak jsem psal výše. Pro AČR mi přijde zajímavější cesta ala IM-SHORAD na Stryker-u; 30mm kanónem s raketami. (Samozřejmě na Panduru. )
Zaprvé, jde o VBMR Griffon, ale v podstatě se od klasické bojové věže liší jen osazením výkonným radarem. Koncept věže je jiný, než u T40 na ERBC Jaguar, který má rovněž PTŘS a ...Zobrazit celý příspěvek
Zaprvé, jde o VBMR Griffon, ale v podstatě se od klasické bojové věže liší jen osazením výkonným radarem. Koncept věže je jiný, než u T40 na ERBC Jaguar, který má rovněž PTŘS a celá věž je osádková. Pokud to někomu přijde divné, tak již příští rok má francouzské námořnictvo převzít první systémy RAPIDFire, což je námořní verze bezosádkové věže s teleskopickou čtyřicítkou. Zde by tedy šlo o obdobnou verzi jen pro pozemní síly. Z našeho pohledu je zásadní fakt, že co jde dát na Griffon jde i na náš Titus. Nemluvě o tom, že vozidlo s touto funkcí potřebuje AČR jako sůl.Skrýt celý příspěvek
Zdravím, nejsem odborníkem na střelecké věže. Přesto mi tato přijde nekrytá, otevřená něco jako u Pandur II. Ještě bych se vrátil ke článku o možném výběru KBVP Pandur II OS SR. ...Zobrazit celý příspěvek
Zdravím,
nejsem odborníkem na střelecké věže. Přesto mi tato přijde nekrytá, otevřená něco jako u Pandur II. Ještě bych se vrátil ke článku o možném výběru KBVP Pandur II OS SR. Co zadat vývoj střelecké věže pro modernizaci tohoto vozidla
našemu EVPÚ?Skrýt celý příspěvekTo je zřejmě daň za maximální flexibilitu a možnost snadnější údržby a doplňování munice.
Navíc je určitě snadnější trefit vozidlo než věž, takže zvolili tohle řešení.To je zřejmě daň za maximální flexibilitu a možnost snadnější údržby a doplňování munice.
Navíc je určitě snadnější trefit vozidlo než věž, takže zvolili tohle řešení.EVPÚ CZ sa pokiaľ viem vo vývoji zameriava na optické prístroje. Prečo ich tlačiť do vývoja s ktorým nemajú skúsenosti? Kto to zaplatí v prípade nezdaru?
EVPÚ CZ sa pokiaľ viem vo vývoji zameriava na optické prístroje. Prečo ich tlačiť do vývoja s ktorým nemajú skúsenosti? Kto to zaplatí v prípade nezdaru?
Na tomto projektu a na projektu MSHORAD je vidět jak odlišný přístup panuje v poslední době ke kategorii AD VSHORAD. Amíci naprosto ukázkově předvádí zpětnou vazbu získanou z ...Zobrazit celý příspěvek
Na tomto projektu a na projektu MSHORAD je vidět jak odlišný přístup panuje v poslední době ke kategorii AD VSHORAD.
Amíci naprosto ukázkově předvádí zpětnou vazbu získanou z konfliktů vedených v minulém desetiletí a začali již v roce 2015 s projekty nejen proti dronům ale i ŘSPDL.
Zbytek NATO zase pokulhává.Skrýt celý příspěvekZetor Gerlach je v poslednom čase vystavovaný s obdobnou vežičkou od Valhalla Turrets : https://valhalla-turrets.com/m... ... a je na nej malá kvadrokoptéra od ...Zobrazit celý příspěvek
Zetor Gerlach je v poslednom čase vystavovaný s obdobnou vežičkou od Valhalla Turrets : https://valhalla-turrets.com/m...
... a je na nej malá kvadrokoptéra od Rheinmetallu:
https://www.czdefence.com/imag... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...