AS21 Redback nový bojovým vozidlem pěchoty australské armády

AS21 Redback nový bojovým vozidlem pěchoty australské armády
AS21 Redback / Hanwha Defense (Zvětšit)

Canberra v rámci programu Land 400 Phase 3 nakoupí 129 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) AS21 Redback od korejské firmy Hanwha Defense. K podpisu smlouvy dojde v nejbližších dnech. Jihokorejci v soutěži porazili německou firmu Rheinmetall s modelem Lynx KF41.

Nákup BVP Redback je součástí rozsáhlé transformace australských pozemních sil. Konkrétně program LAND 400 řeší náhradu zhruba 250 kolových bojových vozidel ASLAV (Australian Light Armoured Vehicle) a 400 pásových M113AS4.

LAND 400 pokrývá akvizici bojového průzkumného vozidla CRV (Combat Reconnaissance Vehicle), bojového vozidla pěchoty IFV (Infantry Fighting Vehicle), vozidla pro podporu manévru MSV (Manoeuvre Support Vehicle) a integrovaný výcvikový systém ITS (Integrated Training System).

Projekt LAND 400 má čtyři fáze. LAND 400 Phase 1 definovala požadavky na role a úkoly nových vozidel. Druhá fáze (LAND 400 Phase 2) zahrnovala nákup CRV – v roce 2018 Canberra u Rheinmetallu objednala 211 kolových bojových vozidel Boxer. Konkrétně 133 Boxerů ve variantě CRV. Zbytek tvoří obrněné transportéry (bez věže s automatickým kanonem) a specializované verze.

V rámci aktuální třetí fáze (LAND 400 Phase 3) se kupují IFV a MSV, tedy zmíněná jihokorejská vozidla Redback. Poslední čtvrtá fáze (LAND 400 Phase 4) zahrnuje pořízení ITS.

Původně Canberra poptávala až 450 pásových bojových vozidel – 312 BVP, 26 velitelských, 16 dělostřeleckých pozorovatelen, 11 pro technický průzkum, 14 pro technickou pomoc, 18 opravárenských, 39 ženijních a 14 zdravotnických.


AS21 pro Austrálii (v náhledovém obrázku je chybně zobrazen KF41 Lynx)

Rozsáhlé škrty odrážejí závěry v únoru vydaných strategických dokumentů (National Defence: Defence Strategic Review 2023). V těchto dokumentech byla Čínská lidová republika označena jako hlavní bezpečnostní výzvu pro Austrálii.

Nárazníkovou zónu mezi Austrálii a Čínou, od nejzápadnějšího cípu Indonésie až po nejvýchodnější část Polynésie, tvoří pás tisíce ostrovů a miliony kilometrů čtverečních vodní plochy. V tomto prostoru se samozřejmě nejvíce uplatní letecké a námořní síly. Také australské pozemní síly mají bojovat především na pobřeží (ostrovech) a podílet se také na ničení námořních cílů.

„Splnění nejnáročnějších úkolů pozemního boje vyžaduje nová bojová vozidla pěchoty. Podle našeho hodnocení musí v LAND 400 Phase 3 – Land Combat Vehicle System (Infantry Fighting Vehicle) dojít ke snížení ze 450 na 129 vozidel. Tím bude zajištěn jeden mechanizovaný prapor, zejména pro pobřežní manévry, včetně výcviku, oprav a bojové rezervy,“ píše se v Defence Strategic Review 2023.


Australská armáda oba dva kandidáty programu LAND 400 Phase 2 – AS21 Redback a KF-41 Lnyx – podrobila dlouhému a náročnému testování.

„Výslovně doporučujeme, že pouze při současném poskytování těchto schopností – plavidla pro manévrový boj u pobřeží [Independent Littoral Manoeuvre Vessel], údery na dlouhou vzdálenost (údery ze země proti námořním cílům) a bojová vozidla pěchoty – bude armáda schopna dosáhnout strategických a operačních účinků, které jsou od ADF [australských ozbrojených sil] vyžadovány pro Národní obranu a strategii popření [strategy of denial],“ stojí dále v dokumentu.

Kromě IFV australské pozemní síly získají 17 ženijních vozidel MSV na podvozky AS21. Ty poslouží k „překonávání překážek vybudované nepřítelem a pomáhat při výstavbě obranných opevnění.“

Celková hodnota programu se pohybuje v rozmezí 3,4 až 4,7 miliardy amerických dolarů.

Vítězství AS21 je ale lehce pikantní – Jihokorejci nabízeli AS21 také polské armádě. Naši severní sousedé testovali jeden prototyp. Testování ale nedopadlo dobře. Prototyp se ukázal jako poruchový s projektovými nedostatky. Polsko proto AS21 odmítlo koupit. V Austrálii si tři (zřejmě jiné) prototypy AS21 vedly očividně mnohem lépe.


AS21 Redback a KF41 Lynx; větší foto / Defence Australia

Výhra jihokorejského vozidla má samozřejmě i politické opodstatnění, protože Austrálie posiluje vztahy s regionálními partnery, kteří mají obavy z rostoucí síly Číny. Patří tam pochopitelně i Jižní Korea.

To dokládá i australský zpravodajský web Defence Connect, který 26. července uvedl: „Redback si podle všeho vedl nepatrně lépe než jeho německý konkurent KF-41 Lynx, přičemž [australské ministerstvo obrany] nakonec rozhodnutí odložilo na vládu, protože obě vozidla byla považována za ‚vhodná‘ pro požadavky ministerstva obrany.“

Není to jediný korejský úspěch v Austrálii. V roce 2021 Canberra v rámci programu Project LAND 8116 Phase 1 od korejské firmy Hanwha Defense nakoupila 30 samohybných houfnic K9 (australské označení AS9 Huntsman) a 15 muničních vozidel K10. Kontrakt má hodnotu 636 milionů amerických dolarů. Druhá fáze programu proběhne na konci tohoto desetiletí a pokryje nákup stejného počtu houfnic a muničních vozidel. Třetí fáze zahrnuje plánovanou modernizaci houfnic a muničních vozidel v polovině 30. let.


Testování AS21 v Polsku

Schopnost vedení palby na dlouhou vzdálenost australské armády, jak je popsána ve strategických dokumentech, posílí v lednu objednaných 20 raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems). Cena zakázky je 385 milionů amerických dolarů. Nejnovější a vyvíjená munice do raketometů HIMARS může zasahovat také námořní cíle.

Další pikantností je, že před dvěma týdny Německo koupilo od Australanů stovku „vlastních“ kolových obrněných transportérů Boxer HWC (Heavy Weapon Carrier). Tato německá vozidla se totiž vyrábí v australském státě státě Queensland, a to na základě výše uvedené smlouvy o dodávce Boxerů australské armádě.

Premiér Anthony Albanese, který byl v Berlíně svědkem podpisu smlouvy, uvedl, že se jedná o „jeden z největších prodejů v oblasti obrany v historii Austrálie, který má pro australskou ekonomiku hodnotu více než 1 miliardy dolarů.“

Dohoda o vývozu německé vojenské techniky zpět do Německa přichází v době, kdy válka na Ukrajině donutila evropské země doplnit své vojenské vybavení. A evropské zbrojovky nestíhají vyrábět. Státy starého kontinentu tak musí kupovat zbraně, a především munici, z celého světa.

Zdroj: Financial Review

Nahlásit chybu v článku


Související články

BVP pro Austrálii: KF41 Lynx vs AS21 Redback

Australské ministerstvo obrany v rámci programu LAND 400 Phase 3 vybralo dva finalisty na nové ...

Australané dokončili obnovu fregaty Anzac

Královské australské námořnictvo postupně modernizuje osm fregat třídy Anzac, které nakoupilo na ...

Bojové vozidlo pěchoty Redback pro australskou armádu

Hanwha Defence Australia, australská divize jihokorejského průmyslového koncernu Hanwha, představila ...

PREMIUM Korejská bojová vozidla pěchoty AS21 RedBack pro Polsko

Polská 18. mechanizovaná divize 18 DZ (18. Dywizja Zmechanizowana) testuje jihokorejské pásové ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • flanker.jirka
  17:31 28.07.2023

  Australský způsob testování techniky se sluší dát za vzor. Minimalizují tak pravděpodobnost výskytu takových překvapení jaké mají britové při provozu AJAXů.

  Australský způsob testování techniky se sluší dát za vzor. Minimalizují tak pravděpodobnost výskytu takových překvapení jaké mají britové při provozu AJAXů.

  • Jirosi
   10:06 29.07.2023

   Na hodnoceni bych si pockal.

   Na hodnoceni bych si pockal.

   • flanker.jirka
    21:30 30.07.2023

    Jde o výsledek dlouhých testů. https://www.armadninoviny.cz/b...

    Jde o výsledek dlouhých testů. https://www.armadninoviny.cz/b...

    • Jirosi
     13:28 31.07.2023

     Serezali ty vozidla o cca 70%. Pritom si vybrali vozidla co jsou pomalu ve fazi prototypu. Jak testovaly, uvidi az casem. Zatim je jasne, ze vybrali politicky. Podobne nakoupily ...Zobrazit celý příspěvek

     Serezali ty vozidla o cca 70%.
     Pritom si vybrali vozidla co jsou pomalu ve fazi prototypu.

     Jak testovaly, uvidi az casem. Zatim je jasne, ze vybrali politicky.
     Podobne nakoupily Norove opet L2.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:35 31.07.2023

      Ty "prototypy" prošly až do finále soutěže a tam byly rok testovány. Jak dlouhé testy by jste si představoval, aby jste v tom neviděl pouze politiku? Pokud by vybírali politicky, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty "prototypy" prošly až do finále soutěže a tam byly rok testovány. Jak dlouhé testy by jste si představoval, aby jste v tom neviděl pouze politiku?
      Pokud by vybírali politicky, tak si nákup trojice vozidel od každého z výrobců a jejich roční testy mohli odpustit, bylo by to pro ně zbytečně drahé, když už "měli vybráno."Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      11:53 01.08.2023

      POKUD budou sériové modely skutečně totožné s tím co testovali, pak by žádná "překvapení" být neměla (leda ta co se projeví až po dlouhém používání, ale s tím se moc dělat nedá, na ...Zobrazit celý příspěvek

      POKUD budou sériové modely skutečně totožné s tím co testovali, pak by žádná "překvapení" být neměla (leda ta co se projeví až po dlouhém používání, ale s tím se moc dělat nedá, na test to dát "uměle stárnout" je složité a nejisté). Pokud tam ale budou mít ještě nějaké specifické národní úpravy tak se pořád ještě šotek vloudit může...
      Plus teda to jestli se v konečném výběru hledělo jen na to co nejlíp vycházelo v testech nebo jestli přišlo i na to "politické" hledisko. Ono to do jisté míry není špatně, opravdu je dobré se zamyslet nad tím kdo to bude dodávat, jaké má dlouhodobé možnosti, jestli hrozí že se někdy do budoucna můžou "rozkmotřit" a tak... přecejen, dodávky zbraní JSOU politikum. Vždycky to tak do nějaké míry bylo...Skrýt celý příspěvek

 • Thorn
  11:17 28.07.2023

  Zda se, že Australie chce převzít taktiku Japonska s ww2 a chce vést potencionální obranu-útok na ostrovech a prozatím nepočíta s nasazením bvp na vlastním uzemí

  Zda se, že Australie chce převzít taktiku Japonska s ww2 a chce vést potencionální obranu-útok na ostrovech a prozatím nepočíta s nasazením bvp na vlastním uzemí

  • SYN_
   14:00 28.07.2023

   Mně se spíš zdá že jim změnou strategického myšlení směrem k jaderným ponorkám začalo zbývat mnohem míň peněz na "ten zbytek" tak mnohé své programy citelně ořezali... například ...Zobrazit celý příspěvek

   Mně se spíš zdá že jim změnou strategického myšlení směrem k jaderným ponorkám začalo zbývat mnohem míň peněz na "ten zbytek" tak mnohé své programy citelně ořezali... například samohybných houfnic prý koupí jen poloviční počet, zde pásových BVP jen třetinu, o kolových taky produkují "šum" o problémech (nejspíš si jen taky připravují argumenty proč to skrouhnout)... zato přisypou na ty atomové ponorky, letadla, strategické rakety i pobřežní raketové systémy dlouhého dosahu...

   Samozřejmě druhá věc může být i o tom že při "předsunuté obraně" (ponorky, letadla) tolik pozemní techniky nemusí být nutné, možná.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:25 28.07.2023

   Chcete-li mít v bezpečí vlastní pobřeží, musíte mít vliv nebo moc nad tím protějším. Chápe to většina silných hráčů, USA si také nechtějí hrát ve vlastních výsostných vodách, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Chcete-li mít v bezpečí vlastní pobřeží, musíte mít vliv nebo moc nad tím protějším. Chápe to většina silných hráčů, USA si také nechtějí hrát ve vlastních výsostných vodách, ale působí všude jinde po světě, Čína se snaží svoji moc také rozšířit, Austrálie logicky také. Jenom EU nechápe, že před Afrikou a Asií ji zachrání aktivní působení u protějších břehů.Skrýt celý příspěvek

   • Thorn
    22:33 28.07.2023

    Spíš jsem chtěl poukázat na to že Australie nespolehá/nepočíta s bojem na vlastním uzemí ty 2-3 prapory jsou schopni po moři transportovat

    Spíš jsem chtěl poukázat na to že Australie nespolehá/nepočíta s bojem na vlastním uzemí ty 2-3 prapory jsou schopni po moři transportovat

    • Jirosi
     10:04 29.07.2023

     Ale uz je nemaji cim doplnit pri ztratach .

     Ale uz je nemaji cim doplnit pri ztratach .

     • darkstyle
      16:09 29.07.2023

      Majú kompletné výrobné linky na svojom území..

      Aj Nemci budú nakupovať Boxerky od nich..

      Vyrobia postupne..

      Mylsím

      Majú kompletné výrobné linky na svojom území..

      Aj Nemci budú nakupovať Boxerky od nich..

      Vyrobia postupne..

      Mylsím

     • Jirosi
      08:11 30.07.2023

      Stejne budou cekat 2-3 roku na nahradu. To nepritel urcite pochopi, a zdrzi se dalsich ofenzivnich cinnosti.

      Stejne budou cekat 2-3 roku na nahradu. To nepritel urcite pochopi, a zdrzi se dalsich ofenzivnich cinnosti.

   • Misonek 76
    10:33 29.07.2023

    No nevim. Evropu zatim ohrozuje a asi bude dal ohrozovat jen evropa sama.

    No nevim. Evropu zatim ohrozuje a asi bude dal ohrozovat jen evropa sama.

 • Arthur
  09:19 28.07.2023

  Tu treba pripomenúť (pamať G2G "obstarávaní") kedy "politickým rozhodnutím" nebolo napr. Južnej Kórei umožnené nakoľko nebola oslovená na podanie ponúk zúčastniť sa vyššie ...Zobrazit celý příspěvek

  Tu treba pripomenúť (pamať G2G "obstarávaní") kedy "politickým rozhodnutím" nebolo napr. Južnej Kórei umožnené nakoľko nebola oslovená na podanie ponúk zúčastniť sa vyššie uvedených G2G "obstaravaní". Čerešnička na torte je aj tá skutočnosť, že rovnakým polickým rozhodnutím nebolo oslovené na podanie ponúk Turecko co by člen NATO.

  Inými slovami nevyužili to pomyslelné konkurenčné kladivo na účastníkov G2G "obstarávaní", aby predložili čo najlepšiu ponuku.

  Do miliardového tendra na transportéry nepustili Kórejčanov. Podľa Naďa je to „politické rozhodnutie“
  zdroj: https://e.dennikn.sk/2588122/d...

  Samozrejme za zmienku stojí, že člen NATO a EÚ Poľsko si od Južnej Kórei objednalo tanky K2PL Black Panther, samohybné húfnice K9 Thubnder, raketomety Chunmoo či bojové lietadlá KAI FA-50PL Fighting Eagle. Húfnice K9 Thunder z členských štátov NATO a EÚ akvizovalo aj Fínsko, Nórsko a Estónsko.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:41 28.07.2023

   Boli však oslovené USA, kde majú Kórejci joint-venture s Oshkoshom pre program OMFV. Neoslovili US vládu, aby predložila ich ponuku, takže...
   S výberom CV90 som nadmieru spokojný.

   Boli však oslovené USA, kde majú Kórejci joint-venture s Oshkoshom pre program OMFV. Neoslovili US vládu, aby predložila ich ponuku, takže...
   S výberom CV90 som nadmieru spokojný.

  • Wirbelwind
   10:32 28.07.2023

   Takze namiesto Zuzany 2, sme mali objendat K9? Alebo IFV komplet vyrabane v JK? Zaujimave, ze minule si sa zavdusnoval, ze obrnene 4x4 kupuje zo zahranicia a nevyrabame u nas...

   Takze namiesto Zuzany 2, sme mali objendat K9? Alebo IFV komplet vyrabane v JK? Zaujimave, ze minule si sa zavdusnoval, ze obrnene 4x4 kupuje zo zahranicia a nevyrabame u nas...

   • Arthur
    10:40 28.07.2023

    Hrabe Vám? Ale je vysoko pravdepodobné, že ak by sme v roku 2018 neobjednali 25ks 155 mm 52 kal. ShKH ZUZANA 2 tak títo hujeri by dokázali akvizovať v súčasnosti zahraničné ...Zobrazit celý příspěvek

    Hrabe Vám?
    Ale je vysoko pravdepodobné, že ak by sme v roku 2018 neobjednali 25ks 155 mm 52 kal. ShKH ZUZANA 2 tak títo hujeri by dokázali akvizovať v súčasnosti zahraničné húfnice, viď. 160ks amerických obrnených vozidiel 4x4...Skrýt celý příspěvek

    • Wirbelwind
     11:15 28.07.2023

     Tak preco sme mali teraz kupovat nieco z JK?

     Tak preco sme mali teraz kupovat nieco z JK?

     • Arthur
      12:15 28.07.2023

      Teraz? Je psou povinnosťou zabezpečiť čo najväčšou konkurenciu pri transparentnom vyberovom konaní a nerobiť "politické rozhodnutia", že Južná Kórea nie lebo to je pre SR "ďaleko" ...Zobrazit celý příspěvek

      Teraz?
      Je psou povinnosťou zabezpečiť čo najväčšou konkurenciu pri transparentnom vyberovom konaní a nerobiť "politické rozhodnutia", že Južná Kórea nie lebo to je pre SR "ďaleko" (pre iné EU/NATO štaty zrejme nie...) alebo že člen NATO Turecko je "bakaný" a pod.Skrýt celý příspěvek

     • Wirbelwind
      15:55 28.07.2023

      Tak preco neoslovit rovno aj Srbsko? A rovno aj Rusko, vsak cena je dolezita. A skusil by som aj Iran!

      Tak preco neoslovit rovno aj Srbsko? A rovno aj Rusko, vsak cena je dolezita. A skusil by som aj Iran!

     • Arthur
      16:16 28.07.2023

      S tým Ruskom už naozaj trapošíte... resp. je to absolútne nemiestne... USA - Armáda Spojených států poptává kolové samohybné houfnice; tendru se účastní srbská Nora B-52, ...Zobrazit celý příspěvek

      S tým Ruskom už naozaj trapošíte... resp. je to absolútne nemiestne...

      USA - Armáda Spojených států poptává kolové samohybné houfnice; tendru se účastní srbská Nora B-52, francouzský CAESAR a švédský Archer.
      (Zuzana 2 žiaľ nikde...)

      zdroj: https://cs.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

     • Wirbelwind
      17:02 28.07.2023

      A preco sme kupovali predrazenu Zuzanu 2? Preco sme neporovnali ponuku s K9, Nora, CAESAR, Archer, ATMOS, RCH155, PZh 2000? Ved "je psou povinnosťou zabezpečiť čo najväčšou ...Zobrazit celý příspěvek

      A preco sme kupovali predrazenu Zuzanu 2? Preco sme neporovnali ponuku s K9, Nora, CAESAR, Archer, ATMOS, RCH155, PZh 2000?

      Ved "je psou povinnosťou zabezpečiť čo najväčšou konkurenciu pri transparentnom vyberovom konaní a nerobiť "politické rozhodnutia"".

      Tak ako?Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      17:30 28.07.2023

      Prečo naši susedia kupuju vlastne nákladné automobily, krátke ručne strelné zbrane, samopaly, útočné pušky, pasívne radary atď. alebo iní susedia vlastné BVP, útočné pušky atď., ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo naši susedia kupuju vlastne nákladné automobily, krátke ručne strelné zbrane, samopaly, útočné pušky, pasívne radary atď. alebo iní susedia vlastné BVP, útočné pušky atď., alebo Svedi stihacky, BVP atď., Fini obrnené vozidlá 8x8, 6x6, 4x4 atď., útočné pušky atď. Francúzi stíhačky atd atď.

      TIK-TAK, TIK-TAK ... dúfajme, že sa žiarovka konečne rozsvieti...Skrýt celý příspěvek

     • Wirbelwind
      17:44 28.07.2023

      Tak xty krat sa ta pytam, preco sme teda mali kupovat IFV kompletne vyrobene v JK v kontexte nakupu predrazenej "slovenskej" Z2? Inak co je vlasne co je na Z2 slovenske? Podvozok ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak xty krat sa ta pytam, preco sme teda mali kupovat IFV kompletne vyrobene v JK v kontexte nakupu predrazenej "slovenskej" Z2?

      Inak co je vlasne co je na Z2 slovenske? Podvozok a motor nie, vykovky na hlaven tiez nie. Preco je to vlastne postavene na Tatre a nie na MANe alebo Renaulte? Daewoo by urcite vedeli dodat lacnejsie podvozky...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      17:56 28.07.2023

      A kto Vám tvrdil, že sme mali kupovať IFV kompletne vyrobené v JK (alebo Turecku a pod.)? Apropo v jednom súhlasím, a teraz bratia čitajte pozorne cit. "„Podiel slovenského ...Zobrazit celý příspěvek

      A kto Vám tvrdil, že sme mali kupovať IFV kompletne vyrobené v JK (alebo Turecku a pod.)?

      Apropo v jednom súhlasím, a teraz bratia čitajte pozorne cit. "„Podiel slovenského priemyslu na húfnici Dita je vyšší ako na húfnici Zuzana 2,“ odpovedali Denníku N manažéri ZTS Špeciál."
      zdroj: https://e.dennikn.sk/3484394/s... Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      16:24 29.07.2023

      Arthur Prečo sme sa nezúčastnili USA kontraktu? Pretože tam bolo potrebné na vlastné náklady poslať tú húfnicu a načas.. To stojí nemalé peniaze.. Plus v USA môže Kongres ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur

      Prečo sme sa nezúčastnili USA kontraktu?

      Pretože tam bolo potrebné na vlastné náklady poslať tú húfnicu a načas..

      To stojí nemalé peniaze..

      Plus v USA môže Kongres zatrhnúť kedykoľvek nákup..

      Slovensko má momentálne vyťaženú linku kvôli objednávkam z Ukrajiny..

      Takže nakoniec sa ukázalo toto ako dobré rozhodnutie..Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   11:05 28.07.2023

   Hujer. :-)))))))
   Zase trolí.

   Hujer. :-)))))))
   Zase trolí.

  • SYN_
   14:04 28.07.2023

   Inu, ty politické rozhodnutí nejsou jednoznačně špatná věc, třeba to že nebylo osloveno Rusko je v pořádku. Někdy to holt je takové ne úplně jednoznačné aby úplně všichni ...Zobrazit celý příspěvek

   Inu, ty politické rozhodnutí nejsou jednoznačně špatná věc, třeba to že nebylo osloveno Rusko je v pořádku. Někdy to holt je takové ne úplně jednoznačné aby úplně všichni souhlasili. To ale nemusí, nikdy se nedá zavděčit všem...Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    14:21 28.07.2023

    Nebo napr. Severní Kórea.
    Ešte nejaký Mordor Vás nenapadá?

    Nebo napr. Severní Kórea.
    Ešte nejaký Mordor Vás nenapadá?

  • Danik
   14:19 28.07.2023

   Já věděl že se ukážeš

   Já věděl že se ukážeš

   • Arthur
    15:01 28.07.2023

    Služobniček. Nadstavujem zrkadlo pánom trsnsparentným v demokraciách karpatského typu...

    Služobniček. Nadstavujem zrkadlo pánom trsnsparentným v demokraciách karpatského typu...

    • Wirbelwind
     15:59 28.07.2023

     VIes o com je politicka funkcia? Ze robis politicke rozhodnutia za ktory mas byt zodpovedny.

     VIes o com je politicka funkcia? Ze robis politicke rozhodnutia za ktory mas byt zodpovedny.

     • Arthur
      16:10 28.07.2023

      Však 30.09.2023 im ju voliči spočítajú alebo nespočítajú pričom zatiaľ to vypadá, že spočítajú.

      Však 30.09.2023 im ju voliči spočítajú alebo nespočítajú pričom zatiaľ to vypadá, že spočítajú.

    • Danik
     17:25 28.07.2023

     Nastavujete zrcadlo tím, že už tu nevím jak dlouho protlačujete nesmyslné modernizace BVP a T-72 a kritizujete MO když nedělá co by se Vám líbilo? To není nastavení zrcadla, to je ...Zobrazit celý příspěvek

     Nastavujete zrcadlo tím, že už tu nevím jak dlouho protlačujete nesmyslné modernizace BVP a T-72 a kritizujete MO když nedělá co by se Vám líbilo? To není nastavení zrcadla, to je snaha naše armády v tom karpatském typu držet...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      18:16 28.07.2023

      Konzistentne, hrdo a zdravo sebavedomo sa k podpore obranného priemyslu SR (ale i ČR) na rozdiel od mnohých neprajníkov hlásim. Ak s tým máte problém je to Váš problem. BOV 8x8 ...Zobrazit celý příspěvek

      Konzistentne, hrdo a zdravo sebavedomo sa k podpore obranného priemyslu SR (ale i ČR) na rozdiel od mnohých neprajníkov hlásim.
      Ak s tým máte problém je to Váš problem.

      BOV 8x8 som sa nikdy nebránil len aby bolo jasno a to dokonca, že sme boli spôsobili na nich postaviť aj ŤMB.

      A armáde karpatského typu s budovaním robustného zázemia sa nikterak nebránim ba práve naopak.
      link: https://www.armadninoviny.cz/b... Skrýt celý příspěvek

     • Wirbelwind
      18:47 28.07.2023

      A ako teda nakup Tureckej alebo JK techniky zapada do podpory obranneho priemyslu SR?

      A ako teda nakup Tureckej alebo JK techniky zapada do podpory obranneho priemyslu SR?

     • Arthur
      18:50 28.07.2023

      Presne tak ako všetkých ďalších oslovených uchádzačov, ktorí museli splniť súťažné kritériá, ktorých jedna časť bola percentuálne zapojenie nášho bezpečnostného a obranného ...Zobrazit celý příspěvek

      Presne tak ako všetkých ďalších oslovených uchádzačov, ktorí museli splniť súťažné kritériá, ktorých jedna časť bola percentuálne zapojenie nášho bezpečnostného a obranného priemyslu.

      Viac zahraničnej konkurencie (ne)využili to pomyslelné konkurenčné kladivo na účastníkov G2G "obstarávaní", aby predložili čo najlepšiu ponuku. Ale to sa už opakujeme však že...

      P.S. otázka však by mala znieť prečo padlo to "politické rozhodnutie" a la lebo "ďaleko" keď iné štáty EÚ/NATO s JK zbraňami a zbranovymi systémami nemali a nemajú problém a la "lebo ďaleko" ?!?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      03:08 29.07.2023

      @Arthur. Takže hezky popořadě. Z vašich příspěvků je patrné že nechápete co znamená G2G nákup.... Výběr slovenského PBVP (BOV) nebyl typem výběru G2G. To bylo standardní otevřené ...Zobrazit celý příspěvek

      @Arthur.

      Takže hezky popořadě. Z vašich příspěvků je patrné že nechápete co znamená G2G nákup.... Výběr slovenského PBVP (BOV) nebyl typem výběru G2G. To bylo standardní otevřené výběrko. Dobrým příkladem G2G tady je třeba český nákup PBVP, nebo F-35 jestli to klapne.

      Teď dál. Zlobíte se, že nebyli připuštěni Korejci a Turci. Pojďme to tedy rozebrat. Turci mají teprve nově prototyp PBVP který ještě ani není zaveden do tureckých ozbrojených sil... Vážně chcete aby se tohle dalo do výběru, navíc výrobek od Turecka, které není zrovna nejspolehlivější partner!? Tady zcela správně nebyla ani žádost o přistoupení do tendru.

      Ad Korea. Jediný nyní více užívaný systém v Evropě z Koreji je K9. Které má třeba Norsko a Finsko. Jenže díval jste se na jejich podíl domácí výroby? 0...

      Teď se pojďme podívat na AS21 Redback. Je otázka jestli by Korejci nabídli lepší spolupráci než BAE se zavedeným systémem průmyslové spolupráce. Ovšem celé tohle má jeden velký problém. SK by bylo první zemi v Evropě co by zavedlo tento nový typ PBVP a v té chvíli vůbec první země na světě... Vážně má smysl tohle riskovat a tahat na SK částečnou výrobu přes půl světa a to jen kvůli 152 kusům? Tohle je další level rizika sám o sobě. Takže logicky (logisticky). Co je lepší, CV-90 které má kromě SK 7 dalších evropských uživatelů (možná za chvíli 8), nebo tahat přes půl světa nevyzkoušené vozidlo které budete užívat jako první a v Evropě jediní? Proto tu opět správně bylo rozhodnuto, že Korea jde z kola ven.

      Abych to zakončil. Ano jste konzistentní v názoru podporovat maximálně domácí průmysl. Já jen doplním že aby to mělo smysl, je třeba ho podporovat pouze tam kde to smysl skutečně má, nikoliv univerzálně...

      Jen mezi námi. Větší boost pro průmysl je např. když se CZ obranný průmysl bude ze 40% účastnit na zakázce CV-90, kde pochyti nové postupy a technologie a získá nové schopnosti, než když bude ze 100% bouchat ERU na T-72...

      Protože na modernizaci sovětského šrotu úspěšný průmysl nevybudujete....Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      14:21 29.07.2023

      Opäť zdravo sebavedomo sa pochválim, že v žiadnom G2G "obstarávaní" 3D RL, BOV 8x8 aj BVP nenastalo žiadne prekvapenie vo výbere z tých, ktorí boli oslovení na podanie ponúk a ...Zobrazit celý příspěvek

      Opäť zdravo sebavedomo sa pochválim, že v žiadnom G2G "obstarávaní" 3D RL, BOV 8x8 aj BVP nenastalo žiadne prekvapenie vo výbere z tých, ktorí boli oslovení na podanie ponúk a ponuku aj reálne podali (len malá poznámka, podanie ponuky je právo a nie povinnosť).

      Ale aby som bol úplne úprimný tak jedno prekvapenie sa udialo a to kaliber 35x228mm a kanon pre BVP kde som predpokladal príčetnosť standardizacie s BOV 8x8 s 30x173mm a dokonca aj slovenským 30mm kanónom GTS-30/N (toľko k prototypom)"
      zdroj:
      https://www.press.sk/2023/atm-...
      Čo sa týka "tureckého prototypu a pod." je zaujimavé, že Vám resp. zadávateľovi neprekážalo osloviť severného suseda s jeho prototypom BVP. Hmm.
      Alebo zaujímavé, že zadávateľ pri BOV 8x8 akceptoval "prototyp" kanónu GTS-30/N.
      Tak sa rozhodnite raz tak inokedy inak?

      Stále ste nepochopili resp. alebo len nechcete pochopiť resp. sa tvárite, že nie čo je pointa:

      Ak by JK, TUR, a ktokoľvek po G2G oslovení na podanie ponuky ju nepodal je to jeho právo a nie povinnosť. Už však samotné verejné proklamované oslovenie na podanie ponuky vytvára v konkurenčnom prostredí tlak medzi osloveními vo forme pomyslelného konkurenčného kladiva na účastníkov G2G "obstarávaní", aby predložili čo najlepšiu ponuku a to vo všetkých aspektoch súťažných kritérií, s ktorými sa vysporiadáva výberová komisia pričom samotné konečné rozhodnutie troch najúspešnejších uchádzačov je na Vláde.Skrýt celý příspěvek

     • Wirbelwind
      11:19 30.07.2023

      Ty zijes v uplne niekde inde ako v realite. Teorie, ktore s realtiou nemaju nic spolocne. Uz ssa konece zobud a skus sa zamysliet ak mas cim. Pracoval si vobec niekde vo svojom ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty zijes v uplne niekde inde ako v realite. Teorie, ktore s realtiou nemaju nic spolocne. Uz ssa konece zobud a skus sa zamysliet ak mas cim. Pracoval si vobec niekde vo svojom zivote? Kazdy seriozny a relevantny obchodnik/dodavatel vie aka je na trhu situacia a mozes podat aj 241434235453465645 G2G ziadosti, ti relevanti dobre vedia, ktore su relevantne...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      11:41 31.07.2023

      @Arthur Tak koukám, že už jsme přešli rovnou do roviny polokonspiračních teorií. No nevadí Jestli Vám vadí, že se vybraly ty nejlepší možnosti které byly pro OSSR, tak už je to ...Zobrazit celý příspěvek

      @Arthur

      Tak koukám, že už jsme přešli rovnou do roviny polokonspiračních teorií. No nevadí

      Jestli Vám vadí, že se vybraly ty nejlepší možnosti které byly pro OSSR, tak už je to skoro patologie. Jako rozumím, že když někdo věří, že T-72M1 a BVP-1/2 má obrovský modernizační potenciál a stačí tam fláknout ERU a je to super, tak ho pak nákupy skutečně moderní techniky vyvádí z míry, naštěstí blázni na MO SR nesedí.

      MO SR přizvalo do tendru polský Borsuk (který je blíže zavedení než Tulpar nebo Kaplan, ale nevadí). Dopadlo to tak, že Poláci ani nedodali dokumentaci a Borsuk nesplňoval téměř nic. Další věc je, Turecko je politicky nestabilní země, která je poněkud problémová. Tulpar ani Kaplan ještě nejsou zavedeny v tureckých ozbrojených silách, není ready výroba nic... Přizvání je do výběru by byla pouhá ztráta času a financí...

      "Stále ste nepochopili resp. alebo len nechcete pochopiť resp. sa tvárite, že nie čo je pointa:"

      Vy stále naprosto nechápete co je G2G, co je modernizační potenciál, průmyslová spolupráce, nebo reálné schopnosti průmyslu, nebo politické reálie... Pod každým jedním článkem melete dokola to samé, jak zaseknutý kolovrátek o tom, jak by SK průmysl mohl a měl dělat tohle a tohle, i když v tom odvětví nemá co nabídnout, nebo nabízí suboptimální a riziková řešení...

      Turecko bylo ze hry pro jak politické, tak přímo praktické průmyslové důvody, kdy reálně zatím nemá co nabídnout... Konkurenční prostředí tu bylo vytvořeno dostatečné, jelikož CV-90, Lynx, ASCOD a nyní Borsuk, jsou PBVP, které se nyní/v blízké budoucnosti budou v Evropě užívat či se již užívají. Stále absolutně nechápete co znamená G2G, ale třískáte to všude. Přestaňte s tím...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   06:12 29.07.2023

   Myslite to PL co chce nakoupit kolove houfnice na nahradu DANA? I v clanku je naznaceno, ze vyber probehl poliuicky. Tedy jako podpora partnera pred nepritelem, pred nakupem pres ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslite to PL co chce nakoupit kolove houfnice na nahradu DANA?

   I v clanku je naznaceno, ze vyber probehl poliuicky. Tedy jako podpora partnera pred nepritelem, pred nakupem pres pul sveta.

   K9, Pz2000, atd.1 jsou pasove houfnice.
   Kupovali by ty sraty co maji K9 pri produkci vlastnich del, ne!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...