IDET 2019: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR

IDET 2019: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR
IDET 2019 / BVV (Zvětšit)

Dnes v Brně skončil tradiční Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019 (International Defence and Security Technologies). Ústředním bodem výstavy se stal nákup 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) pro Armádu České republiky.

Dostat se na IDET 2019 ve čtvrtek nebylo nic jednoduchého, protože doprava na dálnici D1 kolabovala kvůli přesunu amerických vojáků na cvičení Saber Guardian 2019 v Rumunsku.

Kolaps na dálnici D1 symbolicky ukazuje, jak složité jsou strategické přesuny vojenské techniky přes naše území, ať už po silnici, nebo železnici. Kromě nákupu nejmodernější techniky je proto dobré se zamyslet, jak se vůbec budeme s touto technikou přes území ČR přesouvat a především, jak zajistíme v případě krize přesun celých aliančních brigád či dokonce divizí.

Ostatně kvůli schopnosti „zajištění manévru“ Armáda ČR plánuje nakoupit nová ženijní mostní vozidla, ať už jde o vozidla s pevným mostem nebo pontonové soupravy s plovoucím mostem.

Na IDETu byli přítomni všichni čtyři účastníci tendru:

 • německá společnost PSM (Projekt System Management; joint venture KMW a Rheinmetall) přivezla BVP Puma;
 • španělská GDELS (General Dynamics European Land Systems), evropská pobočka americké General Dynamics, BVP ASCOD 42;
 • německý Rheinmetall BVP Lynx;
 • britská BAE Systems, resp. švédská pobočka BAE Systems Hägglunds, BVP CV90

Situace s BVP je díky „mediálním fluktuacím“ poněkud nepřehledná, avšak ne kvůli Ministerstvu obrany ČR. Všichni čtyři výrobci získali, což se dá ověřit z otevřených zdrojů, konečné technické požadavky na BVP v březnu 2019 a tzv. „no-go“ požadavky (např. osádková věž, osmičlenný výsadek) v polovině roku 2018. Výrobci pak měli své konečné nabídky, včetně finančních, předložit do 30. dubna. Učinili tak všichni čtyři výrobci.

„Ve stanoveném termínu [do 30. dubna 14:00] podali žádost o účast v tendru na pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty všichni čtyři oslovení výrobci,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Není proto příliš jasné, proč Oliver H. Mittlelsdorf, viceprezident německé zbrojovky Rheinmetall, pro Ekonomický deník 29.5. uvedl: „Vozidlo pro českou armádu neexistuje. Nemůže existovat. Takže kdyby někdo tady tvrdil, že tohle je to vozidlo, tak nemluví pravdu.“

Ekonomický deník dále ve svém článku z 29.5. píše: „Tím, že stále nejsou známy přesné požadavky Armády České republiky a Ministerstva obrany ČR podle něj [Mittlelsdorfa] všichni uchazeči o tuto rekordní zakázku na veletrhu IDET tak trochu prodávají vodu.“

V každém případě je pravda, i když všichni výrobci znají minimálně dva měsíce konečné požadavky Armády ČR, že nikdo z nich nepřivezl na IDET vozidlo v konfiguraci, které požadují čeští vojáci.

Není to ale překvapivé, protože výrobci mají jistě dost práce s přípravou ukázkového BVP pro fyzické doložení technické a finanční nabídky, kterou poslali MO ČR v dubnu.

„Následující postup bude tento. V prvním kole vyzveme firmy k účasti na výběrovém řízení. V druhém kole obdržíme předběžné nabídky a poté vyhodnocení finálních nabídek. Každá ze společností bude povinna poskytnout zadavateli vzorek, tedy v tomto případě jednotlivý typ, se kterým se hlásí do tendru. Odborný tým poté posoudí, zda splňují všechny zadané parametry,“ vysvětlil 27.3. časovou kostru výběrového řízení náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha. Připomeňme, že podle současných plánů má dojít k uzavření smlouvy s vítěznou firmou na podzim letošního roku.


BVP Lynx; větší foto / DP

Paradoxně firma Rheinmetall, která slovy svého viceprezidenta tvrdí, že nezná přesné nabídky a „vozidlo pro českou armádu neexistuje„ přivezla vozidlo, které se nejvíce blíží požadavkům české armády, alespoň ve dvou základních „no-go“ požadavcích ‒ osádková věž a osmičlenný výsadek.

Proč Armáda ČR požaduje osádkovou věž a osmičlenný výsadek jsme ozřejmili v článcích:

Podobnou argumentaci používá také Armáda České republiky ve svém FaceBookovém seriálu, který najdete pod hastagem #VímeCoChceme

Je tedy otázkou, zda si nějak blíže představovat vystavená BVP. Tedy jen krátce ‒ proklamovanou výhodou Lynxe je modulárnost platformy. Během zhruba tří hodin lze pomocí výměny nástavbových modulů (podobně je řešeno bojové vozidlo Boxer) změnit čistokrevné BVP na obrněný transportér, evakuační vozidlo, ale například i vozidlo přímé palebné podpory s tankovým kanónem atd. Takovou proměnu si mohli prohlédnout návštěvníci na Eurosatory 2018.

Naopak nevýhodou Lynxu je novost ‒ MO ČR požaduje provozem ověřené vozidlo bez „dětských nemocí“. Při zavedení zcela nové konstrukce jednoduše hrozí, že tyto dětské nemoci (pokud to nebude ošetřeno smlouvou) bude muset složitě a finančně náročně řešit Armáda ČR. 


Vnitřní prostor BVP ASCOD s bezosádkovou věží; větší foto / DP


BVP ASCOD s bezosádkovou věží UT-30 Mk2, v popředí osádková věž MT-30 Mk2 ; větší foto / DP

GDELS přivezl BVP ASCOD 42 s bezosádkovou izraelskou věží UT-30 Mk2 a se speciálním adaptérem mezi korbou a věží ‒ tento adaptér je vybaven průzory a jde tedy o jakýsi kompromis, který spojuje výhody lepšího situačního povědomí osádkové věže a výhody bezosádkové věže.

Adaptér však není problém odstranit a použít sesterskou osádkovou věž MT-30 Mk2, která byla mimo jiné umístěná na výstavišti vedle vozidla. ASCOD 42 s osádkovou i bezosádkovou věží pojme osmičlenný výsadek.

Ostatně to, že vystavené vozidlo ASCOD není určeno pro český tendr, podle polského magazínu MilMag uvedli přímo zástupci GDELS. Důvodem vystavení ASCODu s věž UT-30 Mk2 mají být „dobré zkušenosti se spolupráci s izraelským výrobcem [Elbit Systems].“ Nicméně podle informací Armádních novin se ASCOD s MT-30 Mk2 (zřejmě již ve verzi podle požadavků AČR) testuje.


CV90 Mjölner; větší foto / DP


Obrněné vyprošťovací vozidlo CV90; větší foto / DP

Firma BAE Systems přivezla dvě vozidla CV90, ale kupodivu ani jedno v konfiguraci BVP. Na IDETu 2019 jsme mohli vidět švédskou armádou používané obrněné vyprošťovací vozidlo CV90 a samohybný minomet CV90 Mjölner s dvojicí minometů ráže 120 mm. V každém případě BVP CV90 má nativně osádkovou věž a podle výrobce není problém ani osmičlenný výsadek. 

CV90 je také nejrozšířenější a nejvíce bojem ověřené (především v Afghánistánu) vozidlo ze všech čtyř kandidátů. Podle Mikaela Segermana, regionálního ředitele BAE Systems Hägglunds (výrobce CV90), existuje na 15 bojem ověřených verzí CV90.


BVP Puma; větší foto / DP

Čtvrtý z kandidátů, firma PSM, přivezla BVP Puma, které však nesplňuje „no-go“ požadavky českých vojáků vůbec. Puma má nativně bezosádkovou věž a místo pouze pro šestičlenný výsadek. Není jisté, zda bude PSM chtít změnit celou konstrukci Pumy podle požadavků českých vojáků.

Zdroj: MilMag, Ekonomický deník, natoaktual.cz, army.cz

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

IDET 2017: Zetor Engineering představí BVP Wolfdog

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering cílí na vojenský průmysl. Při vývoji ...

IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR

Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...

IDET 2017: Taktická vozidla pro Armádu ČR

Armáda České republiky plánuje vyměnit flotilu terénních automobilů UAZ a Land Rover. Na výstavě ...

IDET představí na rekordní ploše prestižní vystavovatele a špičkové exponáty

Od 29. května se na výstavišti v Brně otevřou brány bezpečnostních veletrhů, tedy 15. mezinárodního ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • juhelak
  10:37 10.06.2019

  V članku sem to nezahlédl..Jaké jsou další důležité termíny pro tendr? do kdy dodají vozidla na kdy jsou planovane vojenske zkoušky?

  V članku sem to nezahlédl..Jaké jsou další důležité termíny pro tendr? do kdy dodají vozidla na kdy jsou planovane vojenske zkoušky?

  • Jirosi
   22:39 10.06.2019

   Do posledního dubna měli možnost podat nabídky. V září už bude podpis z výhercem. Vojenské zkoušky pak podstoupí vozidlo co vyhraje, cca do 2020.
   Výběr bude jen na základě toho co ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Do posledního dubna měli možnost podat nabídky. V září už bude podpis z výhercem. Vojenské zkoušky pak podstoupí vozidlo co vyhraje, cca do 2020.
   Výběr bude jen na základě toho co napíšou do smlouvy + předvedení dovedností na "prototypu".
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    19:34 11.06.2019

    Nie je to poradie trocha na hlavu? Je to síce hypotetická možnosť, no predsa len ... čo ak vozidlo neprejde skúškami a zmluva už bude podpísaná. :-D

    Nie je to poradie trocha na hlavu? Je to síce hypotetická možnosť, no predsa len ... čo ak vozidlo neprejde skúškami a zmluva už bude podpísaná. :-D

    • Nesher
     20:28 11.06.2019

     To už se několikrát stalo, pokud to "neprojití" není zcela fatální, tak se dá výrobci čas na nápravu a zkoušky se opakují. Nedávno se tak dělo u vyprošťovacích vozidel pro Pandury, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To už se několikrát stalo, pokud to "neprojití" není zcela fatální, tak se dá výrobci čas na nápravu a zkoušky se opakují. Nedávno se tak dělo u vyprošťovacích vozidel pro Pandury, polský subdodavatel musel svůj systém upravit dokonce několikrát než byla komise spokojena. Dnes se to řeší třeba u přileb, tam se zkoušky opakovaly už několikrát a stále to není vyřešené. Pokud by vady byly natolik zásadní, že by byly neodstranitelné, tak se smlouva zruší (vojskové zkoušky jsou podmínkou pro zahájení plnění ze smlouvy a MO má právo v případě jejich neabsolvování odstoupit od smlouvy) a musí se celý tender zopakovat.
     Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:47 07.06.2019

  Techniku
  Je to složité, drahé a potřebné.... co tedy navrhujete zůstat u BVP2 a mít místo armády muzeum?
  Já říkám ne. Jako daňový poplatník, pravda s pauzou kdy jsem platil daně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Techniku
  Je to složité, drahé a potřebné.... co tedy navrhujete zůstat u BVP2 a mít místo armády muzeum?
  Já říkám ne. Jako daňový poplatník, pravda s pauzou kdy jsem platil daně v UK, vyžadují vidět za své peníze výsledky, když to vztáhnu k pozemní armádě tak chci vidět dvě perfektně vyzbrojené s vystrojené brigády plné špičkově vycvyčených profesionálů a ne současné panoptikum, ovšem jen pod podmínkou opravdu smysluplné organizace/plánu která bude široce diskutována s odborníky a opravdovým vojáky, na budování armády podle politiky sesmolených canců typu Bílá kniha se Vám můžu vysrat.
  Co tím chci říci? Je mi úplně šumák jestli mi zvednou daně o procento a bude to někde vidět, jen odmítám aby se utráceli miliardy v “nezvládnutých” tendrech a naše brigády měly bojovou hodnotu srovnatelnou s cvičným cílem
  Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   17:53 07.06.2019

   Jsem zastánce vyších investic, které budou vidět než aby se prosralo míň a udržoval se současný trapný stav.
   V prvním případě se totiž opravdu jedná o investici, máme výsledek, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jsem zastánce vyších investic, které budou vidět než aby se prosralo míň a udržoval se současný trapný stav.
   V prvním případě se totiž opravdu jedná o investici, máme výsledek, naopak v druhém se jedná pouze o vyhazování peněz bez výsledku
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    18:25 07.06.2019

    Vidíte a na tom se shodneme. Sice máme trošku jiné představy o tom co je a co není smysluplná technika(L159). Ale to už jen detail.

    Vidíte a na tom se shodneme. Sice máme trošku jiné představy o tom co je a co není smysluplná technika(L159). Ale to už jen detail.

    • Jara
     18:36 07.06.2019

     No Jirosi víte ALČA měla potenciál, ale jak je u nás dobrým zvykem všechno dobré si pomluvíme odsoudíme a pohřbíme, stejný potenciál měla svého času (teď už ne)i naše T72M4CZ byla ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No Jirosi víte ALČA měla potenciál, ale jak je u nás dobrým zvykem všechno dobré si pomluvíme odsoudíme a pohřbíme, stejný potenciál měla svého času (teď už ne)i naše T72M4CZ byla daleko pokročilejší než nějaký polský Twardy , ale věc má ohledně zbrojního a u nás stále vyspělého leteckého průmyslu i druhou stránku věci a to je podpora dalšího odvětví na který je nabalený výzkum/vzdělanost( produkce špičkových odborníků) a tedy ekonomika postavená na know how a nižší závislost na automotive, který je sice taky fajn ale daleko více náchylný na “kolísání” to musí být cesta ČR k čemu nám jsou montovny plné cvičených opiček to žádné opravdové peníze nevyprodukuje nehledě na to že v tomhle konkurovat tozvojovým zemím nemůžeme jestli teda nechceme rezignovat na vzdělání našich dětí a makat za misku rýže
     Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      18:37 07.06.2019

      Takže investicemi do špičkového vybavení naší armády a letectva můžeme cíleně pracovat jak na své bezpečnosti tak i své budoucnosti

      Takže investicemi do špičkového vybavení naší armády a letectva můžeme cíleně pracovat jak na své bezpečnosti tak i své budoucnosti

     • Jara
      18:41 07.06.2019

      Základem je ale odpolitizovat resorty jako MO tedy na funkcích jako je náměstek pro akvizice a vyzbrojování musí sedět špičkový odborník v prvé řadě někdo s vysokým technickým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Základem je ale odpolitizovat resorty jako MO tedy na funkcích jako je náměstek pro akvizice a vyzbrojování musí sedět špičkový odborník v prvé řadě někdo s vysokým technickým vzděláním a nejlépe také bývalý voják a ne zasraný filozof, nula co dělá politickou kariéru skrze lízání zadků jako svého času pan Koštoval
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:51 07.06.2019

      Letecký průmysl v ČR lze rozdělit na dvě části, ten co dodává značnou část MO, a ten co jede pro zahraničí.
      Vy tu řešíte jen tu část závislou na MO. Jako by jiný v CR ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Letecký průmysl v ČR lze rozdělit na dvě části, ten co dodává značnou část MO, a ten co jede pro zahraničí.
      Vy tu řešíte jen tu část závislou na MO. Jako by jiný v CR nebyl.

      Pokud bude mít problém automotive, letecký průmysl jde hned za ním.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:04 07.06.2019

      Letecký průmysl v Cr v roce 2017 měl obrat 90mld Kc.
      Aero mělo obrat 3,8mld Kc(5%) v tom roce. 0,075% hdp CR.

      Letecký průmysl v Cr v roce 2017 měl obrat 90mld Kc.
      Aero mělo obrat 3,8mld Kc(5%) v tom roce. 0,075% hdp CR.

     • Jara
      22:05 07.06.2019

      Jirosi ale většina toho průmyslu přežila právě diky projektu L 159 a nikdo z leteckého průmyslu se netají ba právě volá po dalším velkém integračním projektu

      Jirosi ale většina toho průmyslu přežila právě diky projektu L 159 a nikdo z leteckého průmyslu se netají ba právě volá po dalším velkém integračním projektu

     • Jirosi
      11:38 08.06.2019

      Pokud se neobejdou bez zakázky z Mo, pak nepřežily. Ale je přežívají.

      Pokud se neobejdou bez zakázky z Mo, pak nepřežily. Ale je přežívají.

  • Scotty
   18:48 07.06.2019

   Jara
   Neustále se tu navážíte do velení armády. Tak se vás tedy přímo ptám kteří lidé vám například na gen. štábu vadí a proč? Kdo je podle vás ten opravdový voják který by měl ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jara
   Neustále se tu navážíte do velení armády. Tak se vás tedy přímo ptám kteří lidé vám například na gen. štábu vadí a proč? Kdo je podle vás ten opravdový voják který by měl rozhodovat? Je například současný NGŠ podle vás opravdový voják nebo ne?
   Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    22:59 07.06.2019

    Scotty ano, ale teď jsem se navážení do řiťolezců na MO a systému, který umožní aby se dostali na odborné pozice bez odbornosti asi jako kdybych měl já dělat chirurga...... ale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty ano, ale teď jsem se navážení do řiťolezců na MO a systému, který umožní aby se dostali na odborné pozice bez odbornosti asi jako kdybych měl já dělat chirurga...... ale vyjádřím se k Vašemu příspěvku, hodnotím dosavadní stav AČR za který náčelníci mohou, tedy hodnotíme výsledky práce, v civilním sektoru běžné , to že s někým chodím na pivo neznamená, že ten dotyčný je schopný člověk..... blbá odpověď? Ano, ale na blbou otázku...
    Skrýt celý příspěvek

  • technik
   19:55 07.06.2019

   to jara
   Jsem první který by tyhle vozidla jako BVP-2 nahradil a nepíšu to sem poprvé. Chci také moderní vozidla ale preferuji tuzemskou značku, nebo zahraniční s platnou doživotní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   to jara
   Jsem první který by tyhle vozidla jako BVP-2 nahradil a nepíšu to sem poprvé. Chci také moderní vozidla ale preferuji tuzemskou značku, nebo zahraniční s platnou doživotní licencí na výrobu 100% komponentů a veškerou výrobní dokumentaci k tomu. Tohle smysl má, ale pořizovat mašiny, které sice budou levnější než vývoj českého výrobku, ale v konečném důsledku cenu přeplatíte na servisu, pro mě smysl nedává. Místo toho aby si armáda určovala jakým způsobem se opraví vozidlo, si to určuje výrobce, který samozřejmě udělá vše proto, aby z toho měl finance. Další věc je potřeba zřídit resortní technickou komisy, která by po skončení záruk stanovila rozsahy kontrol a údržby, protože zrovna v tomhle si Váš dokáže výrobní podnik krásně zaháčkovat a vy jen platíte, měníte a platíte. Taktéž tato komise musí stanovit postupy pro případ válečných oprav, protože jinak stejně jako dnes nebude mít armáda k dispozici postupy pro opravy průstřelů a prasklin na korbách PANDUR a dopadne to stejně jako s bouračkama, kdy podnik si diktoval a armáda skákala.
   To se tady snažím už dlouho všem vysvětlit a proto obhajuji BVP-2 a T72 protože se u nás licenčně vyráběli a máme kompletní výrobní dokumentaci a i do dnešních let je u nás zhruba z 70% zachována výroba dílů na BVP-2.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:15 07.06.2019

    technik
    100% výrobu u nás vám nikdo nenabídne. Ani v případě že by BVP dodával například Zetor jako svou konstrukci, stejně by nevyhnutelně nakupoval technologie nebo hotové celky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    technik
    100% výrobu u nás vám nikdo nenabídne. Ani v případě že by BVP dodával například Zetor jako svou konstrukci, stejně by nevyhnutelně nakupoval technologie nebo hotové celky ze zahraničí. To že by u nás někdo rozjížděl výrobu veškerých součástek pro 210 vozidel je nesmysl.
    Armáda má ovšem podmínku že VOP CZ musí zajistit kompletní údržbu a servis vozidel.
    Skrýt celý příspěvek

    • technik
     20:57 07.06.2019

     nesouhlasím, jen proto že to nikdo nikdy nepožadoval. Kromě termovize si nejsem vědom součástky kterou by náš průmysl nevyrobil. Vím že to je utopie ale stejně tak je utopie si ...
     Zobrazit celý příspěvek

     nesouhlasím, jen proto že to nikdo nikdy nepožadoval. Kromě termovize si nejsem vědom součástky kterou by náš průmysl nevyrobil. Vím že to je utopie ale stejně tak je utopie si myslet že tyhle Hi TECH hračky vydrží půl roční bojové nasazení bez asistence zahraničních servisních odborníků, nebo odeslání součástek k výrobci na defektaci a opravu. A kdo ti zabezpečí ve válečným konfliktu opravy? Rheinmetall, který v případě válečného stavu přijde pod 100% řízení státu a veškeré jeho kapacity ať už výrobní či servisní budou zaměřeny na bundeswehr, který bude mít absolutní přednost, před jakýkoliv obchodním partnerem.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:10 07.06.2019

      technik
      Nevím o firmě která by například dokázala vyvinout a vyrobit kanón nebo celou věž. Systémy vlastní ochrany ať už pasivní nebo aktivní, SŘP nebo motor a převodovku. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      technik
      Nevím o firmě která by například dokázala vyvinout a vyrobit kanón nebo celou věž. Systémy vlastní ochrany ať už pasivní nebo aktivní, SŘP nebo motor a převodovku.
      Požadavek na dodavatele je minimálně 40% výroby v ČR, s tím že dodavatel který nabídne vyšší procenta bude mít výhodu. Rheinmetall například hovoří o licenční výrobě hlavní v CZUB. Věž pro ASCOD by se měla kompletně vyrábět v ČR.
      Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:36 07.06.2019

    "Chci také moderní vozidla ale preferuji tuzemskou značku, nebo zahraniční s platnou doživotní licencí na výrobu 100% komponentů a veškerou výrobní dokumentaci k tomu."

    Kdo bránil ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Chci také moderní vozidla ale preferuji tuzemskou značku, nebo zahraniční s platnou doživotní licencí na výrobu 100% komponentů a veškerou výrobní dokumentaci k tomu."

    Kdo bránil MO si tam napsat tuhle podmínku?
    Nikdo..., klidně si tu zlost vybíjejte na nás. Ale ani ty věci na BVP-2 neuděláte doma. Třeba hlavně budete mít z SR....
    Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    23:02 07.06.2019

    Technik měl jsem už pár piv napíšu zítra jinak zajímavý koment budu mít pár otázek a doufám že to rozvedeme

    Technik měl jsem už pár piv napíšu zítra jinak zajímavý koment budu mít pár otázek a doufám že to rozvedeme

 • technik
  09:20 07.06.2019

  nová zkušenost z terénu. Ptám se příslušníků 7mb konkrétně osádek BVP-2. Kluci tak jak to vidíte s novýma mašinama........odpověd.....a´t nám dají do BVP-2 termo, nový spojení, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nová zkušenost z terénu. Ptám se příslušníků 7mb konkrétně osádek BVP-2. Kluci tak jak to vidíte s novýma mašinama........odpověd.....a´t nám dají do BVP-2 termo, nový spojení, a nic novýho nepotřebujeme.
  Je pravda že to co teď předvedli na plavbách bvp-2 opět potvrdilo naprostou spolehlivost oproti vozidlům z roku 2007.
  Proto se ptám, v případě válečného konfliktu, budou schopni zahraniční výrobci garantovat servisní opravy, nebo budeme mít super mašiny, které svoji spolehlivostí jsou dělaná na 14 ti denní vyvedení do vojenských prostorů?
  Otázka bezosádkové věže:
  Je naprostá hloupost pokud nejste jako stát výrobcem technologií na věži volit tento typ, protože to nejdražší a nejhůře opravitelný vystavujete nejen nepřátelské palbě lehkých ručních zbraní ale zejména klimatickým podmínkách, které jsou k těmto komponentům neuprostný. Jakákoliv oprava kabelu, či elektronického zařízení musí jít přímo k výrobci (např Izrael) kde letecká přeprava, délka opravy a celkově náklady nejsou slučitelné s bojovým nasazení vozidla. Pokud budete jako tvůrce požadavků trvat na tomto systému, pak je třeba k vozidlům objednat sety ND (příklad pro pandura 5x zaměřovač, 2 x raketnice, 2x schrána zásobníku, 2x střeva MK44, kompletní kabelový svazky 3 x za cca 100 milionů) pak můžete s takto předzásobeným vozidlem počítat v boji.
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   11:29 07.06.2019

   Je fajn, že naše osádky BVP mají svá vozidla tak rádi, jelikož nic jiného stejně nedostanou...
   Je jasné, že nic jiného nepotřebují, když po nich na cvičení v lese nikdo nestřílí a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je fajn, že naše osádky BVP mají svá vozidla tak rádi, jelikož nic jiného stejně nedostanou...
   Je jasné, že nic jiného nepotřebují, když po nich na cvičení v lese nikdo nestřílí a nenajedou ani na protipěchotní minu. Pokud si vzpomínám, tak generál Opata zmiňoval, že se současnými BVP se už nedá bojovat.
   Obecně moc nerozumím tomu o čem vlastně mluvíš, jelikož moderní osádková věž té elektroniky má prakticky stejně jako ta bezosádková a pokazit se taky může všechno možné. U obou je vnitřek s elektronikou schovaný pod pancířem...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    15:32 07.06.2019

    Ono vést diskuzi z člověkem co si myslí, že nová termo do BVP-2 bude potřebovat jinou údržbu, než ta samá v novém BVP, je značně vysilující.

    Ono vést diskuzi z člověkem co si myslí, že nová termo do BVP-2 bude potřebovat jinou údržbu, než ta samá v novém BVP, je značně vysilující.

  • Pavel II
   11:30 07.06.2019

   BVP 2 mělo noční vidění už ,,tenkrát". Mysleli nějaké nové? Jinak ano, sloužil jsem na nich, jsou to, stejně jako jedničky, krásné mašiny s agresivním, agilním vzhledem, nepochybně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   BVP 2 mělo noční vidění už ,,tenkrát". Mysleli nějaké nové? Jinak ano, sloužil jsem na nich, jsou to, stejně jako jedničky, krásné mašiny s agresivním, agilním vzhledem, nepochybně jsou to i dnes vražedné zbraně, ale jakkoliv nově ověšené jsou prostě dávno zastaralé. Ale jak už jsem psal, v těch nových mašinách se nijak nevyznám, jsou tady jistě povolanější, co vám vysvětlí nemožnost téhle cesty.
   Skrýt celý příspěvek

  • Vočko
   11:31 07.06.2019

   Jsem příslušník 7. mb, konkrétně osádky BVP-2.
   Že stačí termo a spojení... Spojení je fakt špatný, jak ven, tak uvnitř vozidla. Termo určitě hodně pomůže. Ale stačí to? Na Libavou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jsem příslušník 7. mb, konkrétně osádky BVP-2.
   Že stačí termo a spojení... Spojení je fakt špatný, jak ven, tak uvnitř vozidla. Termo určitě hodně pomůže. Ale stačí to? Na Libavou asi jo... Myslím, že většina lidí si neuvědomuje, jak je balistická odolnost nedostatečná. Když by měl velitel ztráty po tom, co ho někdo na přesunu načutne kulometem, rychle by myslím požadavek "jen termo a spojení" přehodnotil. Pokud by došlo na nasazení, ztráty by byly oproti moderním BVP násobně větší. To si ale moc lidí neuvědomí, pokud se jen jezdí po cvičení, pálí po sobě cvičnejma a RPG se budou simulují světlicema.
   Stejně tak ty lidi z osádek asi zapomněli na to, že po hodině sezení v roji má člověk dřevěný nohy, mrzne nebo chcípá vedrem a většinou ani velitel roje nemá šajn, kam zrovna bevko dojelo, odkud na něj střílí nepřítel nebo kde má sousedící mašiny. Situační povědomí člena roje je prakticky omezeno jen na "jsem v lese" nebo "jsem na louce".
   Vzhledem k technickému stavu současná BVP-2 často nemají životnost ani na to "14 ti denní vyvedení do vojenských prostorů".
   Ano, můžeme zvýšit zvýšit bojovou hodnotu (viz finská modernizace), ale ty mašiny nikdy nebudou konkurovat moderním BVP.
   Skrýt celý příspěvek

   • Pavel II
    11:44 07.06.2019

    Takhle to vidím taky.

    Takhle to vidím taky.

    • technik
     12:51 07.06.2019

     Ale no tak. Si voják a nacutl by si rotu bvp při přesunu z kulometem??? Jak dlouho by si vydržel střílet? Bvp má malou váhu tj malou balistickou odolnost ale velkou pruchodivost. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale no tak. Si voják a nacutl by si rotu bvp při přesunu z kulometem??? Jak dlouho by si vydržel střílet? Bvp má malou váhu tj malou balistickou odolnost ale velkou pruchodivost. Neobhajuji staré bvp jen nikdo nebere v potaz logistiku u nových vozidel. A pokud se bavíme o stavu bvp tak hoši stáhněte si do svědomí jako osádky, mít mašiny ve stavu v jakým je máte teď tak před 15 lety by mě nechal technik roty rýt rypákem zem za takový stav. Ale jak říkám nejste políbení modernou a přeji vám rychle přezbrojení a za pár let mi sem napište kolik budíku a klimatizací vám bude fungovat a kolik masin z roty vám vyjede na cvičení.
     Skrýt celý příspěvek

     • Pavel II
      13:17 07.06.2019

      Já už voják nejsem, byl jsem záklaďák v letech 89-91. Problém je, že dneska mnohem víc záleží na životě a zdraví lidí, než dřív. Je to vidět i na ztrátách z konfliktů. A ta stará ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já už voják nejsem, byl jsem záklaďák v letech 89-91. Problém je, že dneska mnohem víc záleží na životě a zdraví lidí, než dřív. Je to vidět i na ztrátách z konfliktů. A ta stará bevka už prostě tak nechrání. A když je připlechuješ, tak je zabiješ sám. Dneska už jsou vojáci (v tom typu konfliktů co dominujou) ohrožení jakmile vystrčí nos za bránu. Metrák hnojiva, puberťák s mobilem, a je vymalováno. A nikdo nechce vysvětlovat rodinám doma, že měli hrdinu...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:55 07.06.2019

      Technik: Onehdy jste tu psal příspěvek na téma "nové" náklaďáky vidíme jen na kontrole...
      A zase starý pesimismus nad moderní technikou...

      Technik: Onehdy jste tu psal příspěvek na téma "nové" náklaďáky vidíme jen na kontrole...
      A zase starý pesimismus nad moderní technikou...

  • Jirosi
   13:27 07.06.2019

   Pokud naše nová BVP díky převaze ochrany, palebné síly, a v neposlední řadě přehledu na bojišti zničí všechnu podstatnou techniku za 7 dní. Tak po 14 dnech nemusí fungovat jediné.

   Pokud naše nová BVP díky převaze ochrany, palebné síly, a v neposlední řadě přehledu na bojišti zničí všechnu podstatnou techniku za 7 dní. Tak po 14 dnech nemusí fungovat jediné.

  • Jirosi
   13:48 07.06.2019

   "Jakákoliv oprava kabelu, či elektronického zařízení musí jít přímo k výrobci (např Izrael) kde letecká přeprava, délka opravy a celkově náklady nejsou slučitelné s bojovým ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Jakákoliv oprava kabelu, či elektronického zařízení musí jít přímo k výrobci (např Izrael) kde letecká přeprava, délka opravy a celkově náklady nejsou slučitelné s bojovým nasazení vozidla."

   Tolik asi ke všemi opěvované Merkava IV u nás.
   MO souhlasí z podmínkami nákupu i údržby. To je chyba MO, že si zvolilo věž s takovým to vybavením.
   Věž obsahuje pozorovací vybavení bez ohledu na to zda má nebo nemá osádku.
   Skrýt celý příspěvek

   • technik
    14:27 07.06.2019

    To řadě a jirosi. Nerozumíte tomu protože ty systémy neopravuje tě, neservisujete a neobjednavate díly. Jestli si myslíš že ti Němci poskytnou know how k opravám zaměřovače tak se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To řadě a jirosi. Nerozumíte tomu protože ty systémy neopravuje tě, neservisujete a neobjednavate díly. Jestli si myslíš že ti Němci poskytnou know how k opravám zaměřovače tak se pleteš a i kdyby ti je poskytl nemáš na to zařízení. Baví se trochu s rozumem a spolehlivost T810 sem netahej, výstav její motormenagment okolním vlivům a to auto končí po 5 letech provozu. Nemáte ani tušení jaké krytí a podmínky musí splňovat gyra, namerove a odběrové motory, senzory, zaměřovače. Jaká kolik oprava se dělá v podniku protože se následně tlakuji a ověřuje se jejich vodě a vzduchu odolnost. Poté se některé součástky plní dusíkem. Konektory kabely to vše musí splňovat velmi náročné podmínky ohledně vlhkosti, oxidace odolností proti UV záření. Jaká kolik oprava opět nelze provádět v polních podmínkách, pokud se vám dostane vlhkost do kabelu kterým je veden analog signál od kamer tak cumite na proužky. Tohle vše je nevýhoda těchto věží a to nemluvím o sliperingu tj převodníku signálu mezi věží a korbou. U odpadkové veze je daleko vše jednodušší od krytí,odolností a podobně.
    Skrýt celý příspěvek

    • technik
     14:29 07.06.2019

     U osadkove věže,sry ty automatické opravy mě zabíjí.

     U osadkove věže,sry ty automatické opravy mě zabíjí.

     • Jirosi
      15:29 07.06.2019

      "Baví se trochu s rozumem a spolehlivost T810 sem netahej, výstav její motormenagment okolním vlivům a to auto končí po 5 letech provozu."

      Takže ty náklaďáky stojí celý čas jen ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Baví se trochu s rozumem a spolehlivost T810 sem netahej, výstav její motormenagment okolním vlivům a to auto končí po 5 letech provozu."

      Takže ty náklaďáky stojí celý čas jen ve skladu?
      Tak to je pokrok, že už se nemusí opravovat. Na rozdíl od těch nezdolných, co i po stání potřebovali opravy.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:22 07.06.2019

     Takže u osádkové věže, nemáme Gyra, náměrové a odběrové motory, senzory, zaměřovače.
     Když je tam nemáte, logicky je pak nemusíte opravovat. To chápeme všichni.

     Jen by mě ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Takže u osádkové věže, nemáme Gyra, náměrové a odběrové motory, senzory, zaměřovače.
     Když je tam nemáte, logicky je pak nemusíte opravovat. To chápeme všichni.

     Jen by mě zajímalo, o které osádkové věži z těch co jsou ve výběru se bavíte?
     Nebo podle vás pořizuje místo BPV koně?

     Tohle jste opravdu hodně zjednodušil. Jediný rozdíl je řešení převodníku z věže do kabiny. Ale ta je součástí toho samého vozidla, jiné armády požadují tohle všechno ještě z oblasti mimo vozidlo!
     Skrýt celý příspěvek

     • technik
      19:35 07.06.2019

      Jirosi jsi hlupák. Všechny tyto komponenty mají oba typy věží, jen u osádkové jsou lehčí na polní opravy, ty komponenty netrpí vlivem teplot, deště UV záření, dokážeš tohle ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi jsi hlupák. Všechny tyto komponenty mají oba typy věží, jen u osádkové jsou lehčí na polní opravy, ty komponenty netrpí vlivem teplot, deště UV záření, dokážeš tohle pochopit????

      Já se tady nesnažím Vás přesvedčit že bvp 2 je lepší než čteřice moderních vozidel, já se Vás ptám jak zabezpečíte v případě jejich nasazení opravy a výměny dílů. Tady mi odpovězte, Odpovězte mi když jste chytrák na všechno, jak dlouho bude výrobci trvat opravit vadný laserový dálkoměr v zaměřovači, řekněte mi čas v míru a čas ve válečném stavu. Chápete že tuhle informaci Vám negarantuje žádný výrobce??? Myslíte si že když GDELS má 10 servisních techniků, že ve válečném stavu dokáží servisovat veškerou prodanou techniku?? Nemáte ani tušení jak dlouho trvá letecká přeprava vojenského materiálu, jaké obalové prvky, přetlakové prvky musí splňovat, jaká všechna povolení musí mít a hlavně jakými přepravci je povoleno danou součástku přepravovat. To není jak si v Autokelly objednáš sprej na palubku. Takže s tebou debatu končím.
      PS nic mi do toho není ale rád bych věděl čím se živíš, jestli svoje "znalosti" které zde prezentuješ máš načtený nebo v praxi ověřený a jestli si aspoň kouskem zavadil o vojenskou techniku a nemyslím tím IDET.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:03 07.06.2019

      "Jirosi jsi hlupák. Všechny tyto komponenty mají oba typy věží, jen u osádkové jsou lehčí na polní opravy, ty komponenty netrpí vlivem teplot, deště UV záření, dokážeš tohle ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Jirosi jsi hlupák. Všechny tyto komponenty mají oba typy věží, jen u osádkové jsou lehčí na polní opravy, ty komponenty netrpí vlivem teplot, deště UV záření, dokážeš tohle pochopit????"

      Opět se se vás ptám: O které z nabízených věží se bavíme?
      Která trpí těmito problémy?
      Asi jste nezaznamenal, že aktuálně probíhají války a technika v nich bojuje...
      Skrýt celý příspěvek

 • Pavel II
  11:50 06.06.2019
  Oblíbený příspěvek

  Když si vzpomenu rozdíl výhledu velitele z BVP 1 a 2, (sloužil jsem na obou), tak jednoznačně osádková věž. Ikdyž od té doby se ,,to celé posunulo", tak povědomí o okolí a rozhled, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když si vzpomenu rozdíl výhledu velitele z BVP 1 a 2, (sloužil jsem na obou), tak jednoznačně osádková věž. Ikdyž od té doby se ,,to celé posunulo", tak povědomí o okolí a rozhled, to je nejdůležitější. Ale to je tak co o tématu můžu přidat, jinak je tady lidí s opravdu perfektními informacemi a znalostmi z oborů až netušených fakt hodně, diskuse má obykle velkou úroveň.
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:16 06.06.2019

   právě že věž na BMP-1 a BMP-2 je osádková, stejně tak ta na Marderu, byť osádka sedí pod ní v korbě, otáčí se spolu s ní. Vnáší to trochu chaos, ale je to tak. Ne vždycky to totiž ...
   Zobrazit celý příspěvek

   právě že věž na BMP-1 a BMP-2 je osádková, stejně tak ta na Marderu, byť osádka sedí pod ní v korbě, otáčí se spolu s ní. Vnáší to trochu chaos, ale je to tak. Ne vždycky to totiž znamená, že 1-2 lidi musí sedět přímo ve věži kolem kanónu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    13:41 06.06.2019

    Ono u BMP i u sovětských tanků se vždy předpokládalo s bojem se zavřenými příklopy.. sovětská škola oproti západní a na řešení tech priklopů na sovětské technice je to vidět co je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ono u BMP i u sovětských tanků se vždy předpokládalo s bojem se zavřenými příklopy.. sovětská škola oproti západní a na řešení tech priklopů na sovětské technice je to vidět co je videt když priklop postavíte kolmo před sebe;) výhled s otevřených přiklopů nikdy nebyl priorita u sovětské techniky
    Skrýt celý příspěvek

    • Pavel II
     11:20 07.06.2019

     Zas při přesunu se toho poklopu dá dobře držet. Sedíš na korbě (či věži) na polštářku (to fakt, řidič mi sehnal), a poklop máš pohodlně před sebou. A když vykukuješ vsedě kolem ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Zas při přesunu se toho poklopu dá dobře držet. Sedíš na korbě (či věži) na polštářku (to fakt, řidič mi sehnal), a poklop máš pohodlně před sebou. A když vykukuješ vsedě kolem něj, jde to dobře.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      18:20 07.06.2019

      To Jo Pavel II uznávám že při přesunu je to jediné pohodlné místo na bvp2 za předpokladu toho polštářku ;)), ale kdyby jste chtěl kontrolovat situaci jako velitel tak Vám nezbyde ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To Jo Pavel II uznávám že při přesunu je to jediné pohodlné místo na bvp2 za předpokladu toho polštářku ;)), ale kdyby jste chtěl kontrolovat situaci jako velitel tak Vám nezbyde nic jiného než mít půl těla venku, tak jak jste psal “kdo vám dovolil přejít z bojové do pochodové polohy!!” To je rozdíl ve filozofii západní a východní “tankové školy” mrkněte na video třeba leo 2 jak mají vyřešeny příklopi tak aby se nechala případně vystrčit hlava jen pod nos;)
      Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    13:48 06.06.2019

    Narážal na to, že BVP-1 straší vo veži iba strelec, zatiaľ čo veliteľ je v korbe. ;-)

    Narážal na to, že BVP-1 straší vo veži iba strelec, zatiaľ čo veliteľ je v korbe. ;-)

   • Klimesov
    17:16 06.06.2019

    Taky si myslím, že Pavel II měl spíše na mysli umístění velitele. Protože pokud se nemýlím tak BVP-1 mělo prostor pro velitele v korbě a BVP-2 mělo už prostor pro velitele ve ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Taky si myslím, že Pavel II měl spíše na mysli umístění velitele. Protože pokud se nemýlím tak BVP-1 mělo prostor pro velitele v korbě a BVP-2 mělo už prostor pro velitele ve věži.
    A tady mně napadá jedna myšlenka. Do jaké míry by se musela upravit věž od Pumy aby se do ní vlezl aspoň velitel? Popřípadě jak by se musela upravit celá Puma aby se do ní vlezla věž s místem aspoň pro velitele. Přece jen je to velitel, který potřebuje mít největší situační povědomí na bojišti. Střelec tak může i nadále teoreticky zůstat v korbě.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     17:41 06.06.2019

     Do jednomiestnej veže ešte snáď nikdy nikto neposadil veliteľa - čo ja viem, vždy tam umiestňujú strelca.

     Do jednomiestnej veže ešte snáď nikdy nikto neposadil veliteľa - čo ja viem, vždy tam umiestňujú strelca.

     • Klimesov
      18:39 06.06.2019

      Jo jo vím. Však to byla taky jen úvaha. Zdalipak by PSM nemohl přijít s podobným řešením, ať už umístí do věže velitele nebo střelce.

      Jo jo vím. Však to byla taky jen úvaha. Zdalipak by PSM nemohl přijít s podobným řešením, ať už umístí do věže velitele nebo střelce.

     • PavolR
      19:00 06.06.2019

      Klimesov: Môcť mohli, no nie s aktuálnou vežou. Mohli by tam povedzme dať jej predchodcu, E8 : https://pbs.twimg.com/media/Dy... , no daňou za to by bolo napr. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: Môcť mohli, no nie s aktuálnou vežou. Mohli by tam povedzme dať jej predchodcu, E8 : https://pbs.twimg.com/media/Dy... , no daňou za to by bolo napr. zníženie počtu munície vezenej vo veži na polovicu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:01 06.06.2019

      Střelec, stejně jako řidič je "Fulltime" profese. Volný čas mohou využívat k pozorováním okolí. Ale ve chvíli kdy se jede, střílí se musí věnovat jen tomu.

      Střelec, stejně jako řidič je "Fulltime" profese. Volný čas mohou využívat k pozorováním okolí. Ale ve chvíli kdy se jede, střílí se musí věnovat jen tomu.

     • Pavel II
      11:25 07.06.2019

      Případně velitele, plnícího funkci střelce. (Snad všechny lehké tanky s jednomístnou věží.) Pak ale může být přetížený.

      Případně velitele, plnícího funkci střelce. (Snad všechny lehké tanky s jednomístnou věží.) Pak ale může být přetížený.

     • Jirosi
      13:16 07.06.2019

      Pavel II: Tohle se už prokázalo ve WW2....

      Pavel II: Tohle se už prokázalo ve WW2....

    • Pavel II
     11:22 07.06.2019

     Přesně, viz můj koment na Rase níže.

     Přesně, viz můj koment na Rase níže.

   • Pavel II
    11:18 07.06.2019

    Jak už vám psal kolega níže, mám na mysli nedostatečný výhled z jedničky. A i s tou dvojkou jsme se dokázali ztratit, třeba při přechodu z pochodového proudu do bojové linie, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jak už vám psal kolega níže, mám na mysli nedostatečný výhled z jedničky. A i s tou dvojkou jsme se dokázali ztratit, třeba při přechodu z pochodového proudu do bojové linie, potmně. A to jsem to dělal jen v četě, tři mašiny. Pohled přes optiku prostě mate, výhled je strašně ,,ořezaný". Takže jsme měli tendenci se rozhlížet pootevřeným poklopem, i za cenu řevu ve vysílačce ,,velitelé, kdo vám povolil přechod z bojové do pochodové polohy!!!!!!!!!!!!!!!"" No a u bezosádkové věže , stejně jako u BVP 1 je tohle řešení znehodnoceno věží. Chybí hodně široký úhel pohledu.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     14:48 07.06.2019

     Ale na druhej strane, už je k dispozícii GPS navigácia, parkovací asistent a hromada moderných pomocných serepetičiek, z ktorých sa dá veľa použiť aj v BVP ... ;-)
     Apropo, neviete ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale na druhej strane, už je k dispozícii GPS navigácia, parkovací asistent a hromada moderných pomocných serepetičiek, z ktorých sa dá veľa použiť aj v BVP ... ;-)
     Apropo, neviete niekto, či moderné BVP pípajú pri cúvaní? Mohlo by to byť dosť demaskujúce. :-D
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:24 07.06.2019

      To se odvíjí kam sním couváte. Jestli do plného parkoviště, pak dozajista ano.

      To se odvíjí kam sním couváte. Jestli do plného parkoviště, pak dozajista ano.

  • Jirosi
   13:21 06.06.2019

   Ono záleží i na výrobci. I osádková věž může mít blbě vyřešenou ergonomii.
   Proto se mají dělat zkoušky, a na základě těch výběr. Nikoliv rozhodovat od stolu, což je to co se tu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ono záleží i na výrobci. I osádková věž může mít blbě vyřešenou ergonomii.
   Proto se mají dělat zkoušky, a na základě těch výběr. Nikoliv rozhodovat od stolu, což je to co se tu nejvíce vyčítá.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:45 06.06.2019

  Když trochu odbočím od komentování průběhu zakázky ke kanónu, myslím že puma na předtestech potvrdila kvality německých zbraní, co jsem zachytil tsk nějáká velká spokojenost s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když trochu odbočím od komentování průběhu zakázky ke kanónu, myslím že puma na předtestech potvrdila kvality německých zbraní, co jsem zachytil tsk nějáká velká spokojenost s bushmasterem na panduru není i amici na strykerech osazují orekliony, za mě tedy vede před CV90 lynx i v tomhle ohledu, než se do mě pustíte tsk ano je to můj pocit že Německa 30 je kvalitnější berte tedy tento příspěvek jen jako otevření tématu
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:00 05.06.2019
  • Scotty
   21:30 05.06.2019

   Autor Jiří Vojáček samozřejmě, já si říkal že jsem něco podobného už ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Autor Jiří Vojáček samozřejmě, já si říkal že jsem něco podobného už četl.
   https://www.idnes.cz/technet/v...
   Celí ten článek je zajímavý, ale vůbec nejlepší je tenhle odstavec:
   /Rozpory v různých verzích požadavků, nadto zveřejňovaných na poslední chvíli, přiměly k intenzivnímu zájmu o tendr za dvě a půl miliardy dolarů řadu českých i zahraničních médií, která se zástupců ministerstva obrany opakovaně dotazují zejména na změny v požadavcích na typ věžového kompletu, které z boje nečekaně vyřadily dvě nejvýkonnější vozidla CV90CZr a Puma. Podezření na silný tlak lobbistických skupin samo ministerstvo přiživilo ve chvíli, kdy vydalo poněkud nečekanou žádost, aby žádná ze soutěžících stran nadále nesponzorovala české politiky./
   Takže aby autor nemusel napsat že to vyřazuje pouze Pumu (a nevzniklo podezření že článek byl "inspirován" marketingovým oddělením PSM). Nepíšeme že to vyřazuje i CV90CZr s bezosádkovou věží, ale zamlčíme že se do tendru přihlásilo modernější CV90 Mk.4. Které údajně nemá s osádkovou věží problém.
   V dalším odstavci se odvolává na výrok gen.Opaty, doporučuji si ale poslechnou celý rozhovor který té větě dává troch jiný kontext.
   https://www.youtube.com/watch?...
   Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    22:32 05.06.2019

    Tvoje pripominky jsou nepodstatne. Dulezita message je, ze armada za podivnych okolnosti zmenila nazor a tento veletoc nevysvetlila.

    Tvoje pripominky jsou nepodstatne. Dulezita message je, ze armada za podivnych okolnosti zmenila nazor a tento veletoc nevysvetlila.

   • Jirosi
    22:41 05.06.2019

    Tento odstavec mně celkem pobavil.
    Ale opět to nemění na faktu, že některé údaje byli pravdivé.
    Na ukázku nepřijely dvě, ale dokonce 3 ze 4(5) vozidel z věží bez osádky.
    K vaší ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tento odstavec mně celkem pobavil.
    Ale opět to nemění na faktu, že některé údaje byli pravdivé.
    Na ukázku nepřijely dvě, ale dokonce 3 ze 4(5) vozidel z věží bez osádky.
    K vaší připomínce CV90 Mk.4 je typ podvozku, věž je opět vyřazena.
    Ve chvíli stanovování požadavků MO nevědělo kdo se bude hlásit. To zjistilo, až po přečtení nabídek!
    Snad nechcete tvrdit, že MO si podmínky rozhodlo, až podle účastníků co dorazily na převzetí oficiálních podmínek.

    Ten rozhovor je krásnou ukázkou toho jak to funguje. Říkám A, požadují B, vyberu C.
    Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   22:33 05.06.2019

   hodně zajímavé. Jen bych vypíchl pár detailů než utečou:
   Původně MO kladlo velký důraz na přepravitelnost vzduchem (velký problém pro Lynx) a balistickou ochranu, byl akceptován i ...
   Zobrazit celý příspěvek

   hodně zajímavé. Jen bych vypíchl pár detailů než utečou:
   Původně MO kladlo velký důraz na přepravitelnost vzduchem (velký problém pro Lynx) a balistickou ochranu, byl akceptován i kanón ráže 35 mm a 40 mm CTA. Obecně mi přijde, že od roku 2015 ty mantinely (no-go požadavky) vyrostly dost divným směrem. Pancéřování už není tak top (odolnost před 25 mm), průměrný kanón a přeprava vzduchem se ani nezmiňuje. Hodně zajímavé je to porovnání Koeficientu technické úrovně (KTÚ) vozidel. Jo a Američané ne jen že požadují bezosádkovou věž, tak i celé bezosádkové vozidlo... (volitelně) :-D
   Víme co chceme, POHOV! :-D
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    23:17 05.06.2019

    Ano, taky bych ocenil vidět ten dokument celý. Ono tam asi bude podstatně více zajímavostí.
    Asi jsme jediná země, kde jde technický vývoj dozadu.

    Ano, taky bych ocenil vidět ten dokument celý. Ono tam asi bude podstatně více zajímavostí.
    Asi jsme jediná země, kde jde technický vývoj dozadu.

   • Jara
    15:27 06.06.2019

    Tak je to jasné pro to aby mohl vyhrát ten nejhorší musí se nároky snížit to je logické;)) uvidíte CSG to vyhraje budeme mít pandur/kepl na pásech

    Tak je to jasné pro to aby mohl vyhrát ten nejhorší musí se nároky snížit to je logické;)) uvidíte CSG to vyhraje budeme mít pandur/kepl na pásech

 • Jirosi
  20:00 05.06.2019
 • Jara
  19:31 05.06.2019

  Scotty vy jste jako tatar kdy od začátku ???tendr byl vypsán před pár dny a tím to všechno začíná, nějaká šuškanda na MO nikoho nezajímá. Tendr byl vypsán před par dny oslovení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty vy jste jako tatar kdy od začátku ???tendr byl vypsán před pár dny a tím to všechno začíná, nějaká šuškanda na MO nikoho nezajímá. Tendr byl vypsán před par dny oslovení dodavatelé dostali velice omezenou specifikaci s no go požadavky a ani jeden z oslovených výrobců nemá aktuálně vhodné bvp, korunu tomu na MO nasadily s nemožnými termíny toď vše a už neplácejte nesmysly, nebo mi chcete tvrdit že u nás tendry startují průmyslovými dny bez předání jakékoli dokumentace? Jste mimo.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:56 05.06.2019

   Žádný z uchazečů nemá vhodné BVP, tak jistě. Myslím že další diskuze s vámi je jen ztráta času. Mimo jste tu vy a vaše dvojče Jirosi.

   Žádný z uchazečů nemá vhodné BVP, tak jistě. Myslím že další diskuze s vámi je jen ztráta času. Mimo jste tu vy a vaše dvojče Jirosi.

   • Jara
    21:16 05.06.2019

    Ano narážky ale na nic kloudného se nezmůžete tak si na tu mojí otázku odpovězte sám pro sebe a pak zkuste rozdýchat vlastní hloupost

    Ano narážky ale na nic kloudného se nezmůžete tak si na tu mojí otázku odpovězte sám pro sebe a pak zkuste rozdýchat vlastní hloupost

  • PavolR
   22:02 05.06.2019

   No ale páni, páni, páni! Je vám jasné, že kým sa tu +- pre nič škriepite, ba dokonca urážate, možno už Komančovia tlačia na Bureša, aby výmenou za ich podporu celé obstarávanie ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No ale páni, páni, páni! Je vám jasné, že kým sa tu +- pre nič škriepite, ba dokonca urážate, možno už Komančovia tlačia na Bureša, aby výmenou za ich podporu celé obstarávanie poslal do outu prinajmenšom do doby, kým neskončia sankcie a nebude sa môcť tendra zúčastniť aj matička Rus? :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    23:18 05.06.2019

    Matička Rus by právě ocenila více než dodání své techniky sem. Dodání této technika tam, pro rozebrání.

    Matička Rus by právě ocenila více než dodání své techniky sem. Dodání této technika tam, pro rozebrání.

    • PavolR
     07:54 06.06.2019

     Veľa by z toho nemali, vzhľadom na ich technologické a hospodárske možnosti. Skôr by som preto videl nosnú ideu prípadného podkopávania tendru v paranoidnej snahe brániť zvyšovaniu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Veľa by z toho nemali, vzhľadom na ich technologické a hospodárske možnosti. Skôr by som preto videl nosnú ideu prípadného podkopávania tendru v paranoidnej snahe brániť zvyšovaniu vojenského potenciálu NATO.
     Skrýt celý příspěvek

     • Pavel II
      11:35 06.06.2019

      Jistě. Nedokážou ani v nějakém rozumném množství zavést ta bevka odvozená z Armaty. Ale na druhou stranu, oni vždycky šmírovali, proč by s tím přestávali ausgerechnet zrovna teď?

      Jistě. Nedokážou ani v nějakém rozumném množství zavést ta bevka odvozená z Armaty. Ale na druhou stranu, oni vždycky šmírovali, proč by s tím přestávali ausgerechnet zrovna teď?

    • Jirosi
     13:10 06.06.2019

     PavolR: Tady nejde až tak o peníze, ale o šetření času na vývoj.
     I duplikáty té techniky by je posunuly o roky proti tomu co mají.

     PavolR: Tady nejde až tak o peníze, ale o šetření času na vývoj.
     I duplikáty té techniky by je posunuly o roky proti tomu co mají.

 • Rase
  14:15 05.06.2019

  Pohrál jsem si a udělal vizualizaci, jak by musela vypadat ideální úprava Pumy pro potřeby AČR. Korba je prodloužena o jedno pojezdové kolo (víc jak půl metru), což výrobce zmiňuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pohrál jsem si a udělal vizualizaci, jak by musela vypadat ideální úprava Pumy pro potřeby AČR. Korba je prodloužena o jedno pojezdové kolo (víc jak půl metru), což výrobce zmiňuje jako proveditelné. Patrně by ale stačilo 6 kol, přičemž by někde vznikla mezera. Vozidlo nyní pojme požadované 6+2 specialisty. Místo původní bezosádkové věže je použita osádková věž Lance (stejná jako jde na australské Boxery). Je posunuta do přední části a zakrývá tak bývalé poklopy velitele a střelce, kteří se přesunuli do věže. Muselo by zůstat místo pro poklop řidiče, ale myslím že by se nemusel posouvat. Věž je rovněž vyosena, ale jen lehce, kolem věnce je prostor pro bedny s elektronikou, které byly pod původní bezosádkovou věží. Co na to říkáte?
  http://www.palba.cz/album/albu...
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   15:17 05.06.2019

   Vůbec to nevypadá zle. Samozřejmě otázka jestli by to bylo možné. To protáhnutí korby asi ano, s tou osádkovou věží asi ne (alespoň se tak PSM tváří).
   Nicméně po dnešku mají myslím ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vůbec to nevypadá zle. Samozřejmě otázka jestli by to bylo možné. To protáhnutí korby asi ano, s tou osádkovou věží asi ne (alespoň se tak PSM tváří).
   Nicméně po dnešku mají myslím ještě menší šanci než se zprvu zdálo.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:33 05.06.2019

   Vidíš jak se ti to hezky vlezlo :) Za mně ok.

   Vidíš jak se ti to hezky vlezlo :) Za mně ok.

  • Scotty
   16:39 05.06.2019

   Otázka je proč už to tu dávno není od PSM. O tom že AČR požaduje výsadek osmi vojáků věděli od začátku. Ovšem obchodní politika PSM je spíš kupte co máme a neotravujte.

   Otázka je proč už to tu dávno není od PSM. O tom že AČR požaduje výsadek osmi vojáků věděli od začátku. Ovšem obchodní politika PSM je spíš kupte co máme a neotravujte.

   • Jirosi
    18:25 05.06.2019

    Tohle je ten problém, že papír(photoshop) snese vše.
    Ale vývoj dobrého kusu techniky opravdu netrvá měsíce.
    Zase když si to myslíte, chápu že vás postup MO nezaráží.

    Tohle je ten problém, že papír(photoshop) snese vše.
    Ale vývoj dobrého kusu techniky opravdu netrvá měsíce.
    Zase když si to myslíte, chápu že vás postup MO nezaráží.

    • Scotty
     18:40 05.06.2019

     Opakuji to že armáda chce vozidlo pro 8 vojáků výsadku vylo jasné od začátku, to nebylo žádné překvapení. Reagovalo na to PSM nějak-ne. Teď říkají že by Pumu možná protáhli, ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Opakuji to že armáda chce vozidlo pro 8 vojáků výsadku vylo jasné od začátku, to nebylo žádné překvapení. Reagovalo na to PSM nějak-ne. Teď říkají že by Pumu možná protáhli, ale nemají od roku 2017 hotový ani ten photoshop.
     Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      21:03 05.06.2019

      v jedné nové brožuře o Pumě od KMW ukázali, byť fakt neokázale, ony 3D modely verze vyprošťovací a zdravotnické (není to jen Photoshop, ale technický model). Zvláštní je, že to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      v jedné nové brožuře o Pumě od KMW ukázali, byť fakt neokázale, ony 3D modely verze vyprošťovací a zdravotnické (není to jen Photoshop, ale technický model). Zvláštní je, že to neukázali ani na nějakém veletrhu nebo oficiálním webu, ale jen tak mimochodem v brožurce... KMW je zkrátka tak nějak tajnůstkářské a kdo ví, co všechno mají v šuplíku. Oproti tomu Rheinmetall ukazuje vizualizace Lynxu hned jak je udělají. Zkrátka úplně jiný styl. Takže PSM/KMW má rozhodně víc než "photoshop" jen se tím nechlubí.

      ps. mě se nechce platit 9,80 euro za stažení toho PDF, abych okoukl, zda tam není víc oněch obrázků :-D
      https://www.mittler-report-sho...
      http://www.palba.cz/album/albu...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:40 05.06.2019

      Rase
      No však uvidíme až armáda vyhodnotí podané nabídky, ale zatím se zdá že Puma tahá za výrazně kratší stranu provazu.
      Jen bych chtěl říct že nejsem proti Pumě nějak zaujatý, to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rase
      No však uvidíme až armáda vyhodnotí podané nabídky, ale zatím se zdá že Puma tahá za výrazně kratší stranu provazu.
      Jen bych chtěl říct že nejsem proti Pumě nějak zaujatý, to vůbec ne. Považuji ji za velice kvalitní BVP a až do představení požadavků armády jsem jí docela fandil. Potom se ovšem ukázalo že to co armáda požaduje dokáže Puma splnit jen s velkými obtížemi.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:05 05.06.2019

     Takže, pro rozhodováni je důležitější obrázek, než vojenské zkoušky.
     Ok, už to začínám chápat.

     Takže, pro rozhodováni je důležitější obrázek, než vojenské zkoušky.
     Ok, už to začínám chápat.

     • Scotty
      19:28 05.06.2019

      Jirosi
      Stojíte si na vedení? Píšu o tom že PSM dodnes neprezentovalo jakkoli upravenou Pumu pro český tendr. Na IDETu byla údajně prezentovaná verze která pojme maximálně 7 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Stojíte si na vedení? Píšu o tom že PSM dodnes neprezentovalo jakkoli upravenou Pumu pro český tendr. Na IDETu byla údajně prezentovaná verze která pojme maximálně 7 vojáků. Takže její prodloužení pro pojmutí požadovaného výsadku se zdá nevyhnutelné.
      Chápu že jste fanoušek Pumy, ale to co tu předvádíte je směšné.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:42 05.06.2019

      Ale vy asi ano.
      I kdyby ji prezentovali, co by se tím změnilo?
      Armáda nepoptává prezentaci, ale funkční spolehlivé BVP.

      Ale vy asi ano.
      I kdyby ji prezentovali, co by se tím změnilo?
      Armáda nepoptává prezentaci, ale funkční spolehlivé BVP.

 • Panmates
  11:36 05.06.2019

  Antimonopolní úřad zastavil supertendr na obrněná vozidla za 50 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Antimonopolní úřad zastavil supertendr na obrněná vozidla za 50 miliard


  https://www.lidovky.cz/domov/u...
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   11:48 05.06.2019

   že by ti právníci MO, kteří prý všechno zvládnou i bez pomoci externí právní společnosti, udělali něco špatně, nebo si jen nedokázali prosadit smysluplné úpravy. Je to komedie... a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   že by ti právníci MO, kteří prý všechno zvládnou i bez pomoci externí právní společnosti, udělali něco špatně, nebo si jen nedokázali prosadit smysluplné úpravy. Je to komedie... a MO si ten políček zasloužilo.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    11:55 05.06.2019

    No ale zatím jim to prochází to řízení je zastaveno ne tendr jestli to dobře chápu

    No ale zatím jim to prochází to řízení je zastaveno ne tendr jestli to dobře chápu

    • Nesher
     12:04 05.06.2019

     Jara, přesně tak. Jsi jediný kdo to pochopil.
     PSM (zatím nepravomocně) utrpělo debakl. Nejenže podali námitky měsíc po vypršení lhůty, ale navíc namítali proti něčemu, proti čemu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jara, přesně tak. Jsi jediný kdo to pochopil.
     PSM (zatím nepravomocně) utrpělo debakl. Nejenže podali námitky měsíc po vypršení lhůty, ale navíc namítali proti něčemu, proti čemu zákon námitku vůbec neumožňuje. Tedy by spíš tu právní podporu potřeboval PSM. Jestli i v tomto duchu zpracovali nabídku, tak potěš pánbu.
     https://www.uohs.cz/cs/verejne...
     Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    14:17 05.06.2019

    Možná kdyby místo svaté války za Pumu jste zkusili přijít na to proč nejen my nechceme bezosádkovou věž. Vždyť i Australani , kteří mají ten výběr promakaný, se jí brání. A přitom ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Možná kdyby místo svaté války za Pumu jste zkusili přijít na to proč nejen my nechceme bezosádkovou věž. Vždyť i Australani , kteří mají ten výběr promakaný, se jí brání. A přitom nemají problém se zavedením Boxerů.....
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:47 05.06.2019

   Lidí čtěte a nedělejte ze sebe pitomce...

   "Zastavil řízení o námitkách jednoho z účastníků tendru,"

   Zatavil žádost o přezkum...

   Lidí čtěte a nedělejte ze sebe pitomce...

   "Zastavil řízení o námitkách jednoho z účastníků tendru,"

   Zatavil žádost o přezkum...

 • Rase
  23:26 04.06.2019

  Tak dle neoficiálního vyjádření z PSM je možné Pumu upravit na kapacitu 11 vojáků, to prodloužením korby (typuju tak půl metru) a přidáním pojezdových kol. Osobně si myslím že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak dle neoficiálního vyjádření z PSM je možné Pumu upravit na kapacitu 11 vojáků, to prodloužením korby (typuju tak půl metru) a přidáním pojezdových kol. Osobně si myslím že pořád je možné i najít místo pod věží, tedy pak by to bylo dokonce 12 lidí. Problém je ale fakt v té osádkové věži, jelikož konstrukce vozidla to neumožňuje. Sem si pohrál s grafikou a výsledek by byl asi takovýhle:
  http://www.palba.cz/album/albu...

  https://www.e15.cz/domaci/nemc...
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   07:52 05.06.2019

   Som toho názoru, že jednomiestna veža by sa tam mohla vojsť a elektronika by sa proste posunula dopredu, na uvoľnené miesto strelca. Nevšimol som si, že by MO žiadalo výslovne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Som toho názoru, že jednomiestna veža by sa tam mohla vojsť a elektronika by sa proste posunula dopredu, na uvoľnené miesto strelca. Nevšimol som si, že by MO žiadalo výslovne dvojmiestnu ...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    08:42 05.06.2019

    Ale takovou věž RH teď nemá, mají LANCE a tu co je jen pro pumu a za dva měsíce novou nevivinou tomu nevěřím

    Ale takovou věž RH teď nemá, mají LANCE a tu co je jen pro pumu a za dva měsíce novou nevivinou tomu nevěřím

    • Rase
     09:07 05.06.2019

     tak Rheinmetall toho má na skladu určitě dost, jen to nebude úplně nové. Krom Lance i třeba věž E4 původně dělaná na Marder. Je na vozidle KUKA M 12 co bylo nabízeno Švýcarům. Je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     tak Rheinmetall toho má na skladu určitě dost, jen to nebude úplně nové. Krom Lance i třeba věž E4 původně dělaná na Marder. Je na vozidle KUKA M 12 co bylo nabízeno Švýcarům. Je pro dva lidi a má kanón 30 mm. V podstatě je to takový předchůdce Lance, ale beztak by se našly i další experimenty. Záleží na rozměrech lůžka věže a celého věnce - tedy pokud je menší než i Lance.
     http://www.army-guide.com/imag...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      09:15 05.06.2019

      To Jo ale zavádět teď bvp s variací věže z Marderu, to by dle mého nebyla správná cesta přeci jen budou ty bvp sloužit cca 30 let, teda jestli se ten tendr těch 30 let ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To Jo ale zavádět teď bvp s variací věže z Marderu, to by dle mého nebyla správná cesta přeci jen budou ty bvp sloužit cca 30 let, teda jestli se ten tendr těch 30 let nepotáhne;))MO pro to dělá vše o tom žádná. Bohužel Rasy vypadá to že zas žhavíme iPhonů zbytečně a koupí se leda prd
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      09:17 05.06.2019

      Psm se otočí na příliš krátké době plus nejasné specifikaci a celý tendr se ministerstvu sesype jako domeček z karet

      Psm se otočí na příliš krátké době plus nejasné specifikaci a celý tendr se ministerstvu sesype jako domeček z karet

     • Jara
      09:20 05.06.2019

      A ještě, výsledek bude že Maďaři a Rumuni budou jezdit v pumách, náš průmysl ostrouhá a MO bude platit právníky na soudní spory zatímco naši kluci budou ještě 20 let hoblovat bvp2

      A ještě, výsledek bude že Maďaři a Rumuni budou jezdit v pumách, náš průmysl ostrouhá a MO bude platit právníky na soudní spory zatímco naši kluci budou ještě 20 let hoblovat bvp2

     • Rase
      09:30 05.06.2019

      Jara:
      jo, dopadne to hodně špatně, ale patří nám to. Zase se akorát ukáže že MO neumí nic pořídit. Stačí se kouknout na radary a vrtulníky, X let nic a to se každou chvíli ohlašuje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jara:
      jo, dopadne to hodně špatně, ale patří nám to. Zase se akorát ukáže že MO neumí nic pořídit. Stačí se kouknout na radary a vrtulníky, X let nic a to se každou chvíli ohlašuje že se už fakt něco podepíše... fakt :-D
      vojáci zase ostrouhají, ale co už, třeba je přeřadí od BVP-2 k výsadkářům

      Hlavně že víme co chceme - pohov ! :-D
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      09:39 05.06.2019

      Jo Jo, a obávám se že u následného soudního jednání facebukové názory ryzích bojovníků o tom že víme co chceme moc neobstojí .... amaterismus, ale co na kulaťáku je hospůdek dost, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jo Jo, a obávám se že u následného soudního jednání facebukové názory ryzích bojovníků o tom že víme co chceme moc neobstojí .... amaterismus, ale co na kulaťáku je hospůdek dost, výplaty běží, pivečko teče, hoši z MO si u něho poštěžuji na zlé hochy z PSM a všechno je bez práce při starém
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      09:57 05.06.2019

      Ja som skôr premýšľal o jednomiestnej veži KUKA E8, ktorú by hádam bolo možné dať na korbu Pumy nejakých bez divokých zmien a ani nie je vo vašich končinách úplne neznáma, veď ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja som skôr premýšľal o jednomiestnej veži KUKA E8, ktorú by hádam bolo možné dať na korbu Pumy nejakých bez divokých zmien a ani nie je vo vašich končinách úplne neznáma, veď figurovala v jednom z konceptov modernizácie BVP2.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      10:13 05.06.2019

      PavolIR s tou modernizací BVP2 jste to udeřil;) po tom co tenhle tendr bouchne tak budem k té modernizaci nuceni,ale gól bude že pak na ty bevka posadíme bezosádkovou TURRU ;)))

      PavolIR s tou modernizací BVP2 jste to udeřil;) po tom co tenhle tendr bouchne tak budem k té modernizaci nuceni,ale gól bude že pak na ty bevka posadíme bezosádkovou TURRU ;)))

     • Rase
      10:51 05.06.2019

      PavolR:
      jop, ta vypadá dobře, stačí jen připlácnout box s PTŘS a maketu Iron Fist, to by šlo. Ještě si říkám, že by šlo osadit osádkovou věž Lance hned za řidiče, tedy řidič by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PavolR:
      jop, ta vypadá dobře, stačí jen připlácnout box s PTŘS a maketu Iron Fist, to by šlo. Ještě si říkám, že by šlo osadit osádkovou věž Lance hned za řidiče, tedy řidič by musel vylézt jen poklopem, ale zase by stačilo jen zapojit věž do systému vozidla, což asi nebude takový problém. Korba je prodloužená o cca půl metru (výrobce tvrdí že to jde) - osobně bych nepřidával další kolo, ale jen zvětšil mezeru uprostřed, tedy tři kola mezera a další tři. Kolem prstence je docela dost místa na bedny s elektronikou. Už docela dávno někdo dělal vizualizaci delší Pumy s osádkovou věží Lance a vypadalo to celkem dobře. Tohle je jediné řešení co mě napadá - hlavně ono využití osádkové Lance se vším co už má integrováno.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:01 05.06.2019

      Rase: Moc o tom přemýšlíš. Věž má puma vzadu z důvodů poklopu pro velitele, střelce. U osádkové věže jsou její součástí, tím vznikne prosto pro umístění větší ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rase: Moc o tom přemýšlíš. Věž má puma vzadu z důvodů poklopu pro velitele, střelce. U osádkové věže jsou její součástí, tím vznikne prosto pro umístění větší věže.

      https://www.empressminiatures....

      Výsledek bude méně vyvážené vozidlo. To se odrazí na údržbě, ale koho to zajímá. Tohle se projeví při delších teste, nejsou plánovány. Nebo při provozu dlouho po uzavření smlouvy.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:15 05.06.2019

      https://below-the-turret-ring....

      Tady je jeden pěkný obrázek z výroby, kde je vidět jak je tam ten prstenec ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      https://below-the-turret-ring....

      Tady je jeden pěkný obrázek z výroby, kde je vidět jak je tam ten prstenec ve skutečnosti vmáčknutý. A kolik prostoru by přibylo.
      Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    08:57 05.06.2019

    udělat se dá všechno možné. Ten člověk od PSM tím chce říct jen to, že prodloužit Pumu se dá bez hlubších problémů a pořád to bude fungovat. Elektronika, rozvody, všechno šlape tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    udělat se dá všechno možné. Ten člověk od PSM tím chce říct jen to, že prodloužit Pumu se dá bez hlubších problémů a pořád to bude fungovat. Elektronika, rozvody, všechno šlape tak jak má. Když se začne překopávat interier, dělat místo na věž, přehazovat místa osádky (řidič, střelec a velitel) tak už to bude prakticky nové vozidlo nebo podivná zbastlenina (byť neříkám že horší než Lynx nebo Ascod). Co si budem povídat, MO Pumu cíleně vykoplo tím, že nedali osádkovou věž jako doporučení, ale jako "no-go" požadavek. Ona zbastlenina navíc nemá smysl ani z pohledu Bundeswehru, kdy by byla kompatibilita jen minimální - lepší prodat origo Pumy Maďarům nebo Rumunům a dát jim slevu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jara
     09:05 05.06.2019

     No asi není co dodat, snad jen že opravdu nechápu proč jsme se rozešli s Poláky s tím že chceme hotový stroj a ted pozadujem něco absolutně nového IIHNED! Bez času na vývoj ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No asi není co dodat, snad jen že opravdu nechápu proč jsme se rozešli s Poláky s tím že chceme hotový stroj a ted pozadujem něco absolutně nového IIHNED! Bez času na vývoj ...Ježíši jak to může asi dopadnout?? A ty požadavky nejsou standartní a je to něco co běžné není. Mohli jsme zůstat s Poláky u Bursuku z čehož ta těžká varianta mohla být podle představ AČR pokud vím tak budou Borsuku plavací a těžká varianta
     Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      09:24 05.06.2019

      já spíš nechápu, proč se rovnou nekoupilo CV90, když ho MO tak hrozně chce že podle něj sepsalo zadání. Při nákupu vláda-vláda, by nikdo nic nenamítal a kšunt to není. Takhle to je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      já spíš nechápu, proč se rovnou nekoupilo CV90, když ho MO tak hrozně chce že podle něj sepsalo zadání. Při nákupu vláda-vláda, by nikdo nic nenamítal a kšunt to není. Takhle to je akorát trapná šaškárna co nedopadne dobře.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      09:28 05.06.2019

      Souhlas! Všechno by bylo lepší než tahle opičárna, ale to by přeci vyšlo najevo že celá sekce vyzbrojování včetně projekčních týmů a rádoby odborníků je k ničemu ;))

      Souhlas! Všechno by bylo lepší než tahle opičárna, ale to by přeci vyšlo najevo že celá sekce vyzbrojování včetně projekčních týmů a rádoby odborníků je k ničemu ;))

  • Jirosi
   08:20 05.06.2019

   Pokud uděláš vojáky sedící 4+4. Ve předu ti vznikne dost místa pro polosedící/stojící vojáky ve věži. Tito vojáci už nesedí přímo na podlaze, takže pod jich nohama vzniká místo na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud uděláš vojáky sedící 4+4. Ve předu ti vznikne dost místa pro polosedící/stojící vojáky ve věži. Tito vojáci už nesedí přímo na podlaze, takže pod jich nohama vzniká místo na elektroniku.
   Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   08:22 05.06.2019

   ... a ešte jedna poznámka: počas vývoja Pumy údajne testovali tri rôzne veže (mohla byť medzi nimi kľudne aj posádková) a tri rôzne podvozky - ak je jedným z nich ten "pôvodný" ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ... a ešte jedna poznámka: počas vývoja Pumy údajne testovali tri rôzne veže (mohla byť medzi nimi kľudne aj posádková) a tri rôzne podvozky - ak je jedným z nich ten "pôvodný" päťkolový, druhý aktuálny šesťkolový, tak siedmy už môže byť práve ten predĺžený, na ktorý by stačilo švacnúť korbu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    08:45 05.06.2019

    Aha tak můj předešlý příspěvek byl trochu zbytečný, ano variant pum se uvažovalo testovalo hodně v jekém stádiu to ale skončilo to je otázka ty varianty věží mohli být klidně jen ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Aha tak můj předešlý příspěvek byl trochu zbytečný, ano variant pum se uvažovalo testovalo hodně v jekém stádiu to ale skončilo to je otázka ty varianty věží mohli být klidně jen kostry se zátežemi pro ověření vlastností
    Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    08:50 05.06.2019

    Můj názor je stále že PSM tendr napadne a MO dělá vše pro to aby případné zpochybnění tendru ať už se to týká požadavků nebo jen nesmyslných termínů, prosralo. Takhle prostě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Můj názor je stále že PSM tendr napadne a MO dělá vše pro to aby případné zpochybnění tendru ať už se to týká požadavků nebo jen nesmyslných termínů, prosralo. Takhle prostě příprava obří zakázky za 50 miliard vypadat nemá a je to ukázka neschopnosti v každém směru od komunikace přes termíny a v neposlední řadě naprosto nezvládnutý benchmarkový průzkum ....
    Skrýt celý příspěvek

    • stirling
     09:36 05.06.2019

     Pokud vyhraje lynx tak podle mě PSM bude v pohodě, ale jinak tendr může napadnout kdokoliv z neúspěšných a asi to tak i dopadne, napadají se tendry kdy jsou daleko jasnější ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud vyhraje lynx tak podle mě PSM bude v pohodě, ale jinak tendr může napadnout kdokoliv z neúspěšných a asi to tak i dopadne, napadají se tendry kdy jsou daleko jasnější podmínky natož tento...
     Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  12:51 04.06.2019

  Např. Lance na Ascodu by se mi fakt zamlouvala. Podvozek Lynx- ne určitě ne, ani náhodou.
  AO- česká kosa překvapivě ne- není vyřešena při výbuchu modulů kosy směrem dolů, ochrana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Např. Lance na Ascodu by se mi fakt zamlouvala. Podvozek Lynx- ne určitě ne, ani náhodou.
  AO- česká kosa překvapivě ne- není vyřešena při výbuchu modulů kosy směrem dolů, ochrana věže- pouze podvozku. Pokud by se při výbuchu věž pohnula do boku (a ani by nemohla být otočena na bok) mohl by výbuch modulu poškodit korbu. Je to slepá ulička.
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:22 04.06.2019

   Mno uvidíme snad něco víc do konce roku, kdy mají být vojskové zkoušky a vyhodnocení projektu. Pokud bude cena nízká, tak možná že má smysl dát ji na Pandury a korbu BVP, zde ale ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Mno uvidíme snad něco víc do konce roku, kdy mají být vojskové zkoušky a vyhodnocení projektu. Pokud bude cena nízká, tak možná že má smysl dát ji na Pandury a korbu BVP, zde ale snad bude na věži jiný typ hard-kill systému - třeba něco jako Iron Fist. Samotná Kosa vypadá na Panduru docela dobře:
   http://www.palba.cz/album/albu...
   souhlasím ale s tím, že může jít o slepou uličku. Pokud bude cena kompletu fakt jen cca 5 mil Kč, může to být třeba i jen doplněk jiného APS a přesto v pohodě.
   Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  12:39 04.06.2019

  Zdá se, že ze známých důvodů jako je ověřené a vychytané řešení, modularita a cena (bohužel pro Pumu) vyhraje Ascod popř. IMHO z důvodu ceny CV90. Ale BVP není ono kritické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se, že ze známých důvodů jako je ověřené a vychytané řešení, modularita a cena (bohužel pro Pumu) vyhraje Ascod popř. IMHO z důvodu ceny CV90. Ale BVP není ono kritické zařízení- tím je z pozemního boje MBT a raketomet. Navíc navrhované věže a ráže nepřináší (kromě Pumy a jejího kanónu) nic převratného.
  Už jsem tady v minulosti psal, že měly být dvě výběrka- jedno na podvozek a druhá na věž s tím, že integrátorem, který by předložil dvě realizovatelné nabídky ve spolupráci s výrobci by byl VOP. Pravidla soutěže by tím porušena nebyla.
  Každopádně se tady na fóru málo diskutuje o kanonu, munici a AO nového BVP.
  Skrýt celý příspěvek

  • stirling
   17:12 04.06.2019

   CV90 - nevím jestli bude opravdu tak levné nebo to má pořešené už "jinak". Zaráží mě, že nepřivezli minimálně vozidlo, které všude prezentují jako připravené pro AČR a dokonce mají ...
   Zobrazit celý příspěvek

   CV90 - nevím jestli bude opravdu tak levné nebo to má pořešené už "jinak". Zaráží mě, že nepřivezli minimálně vozidlo, které všude prezentují jako připravené pro AČR a dokonce mají i kamufláž. Místo toho ukazují minomet, který AČR ani teď nepožaduje. Spíše si myslím, že jsou si jisti a nepotřebují ukazovat třeba to, že 8 členů výsadku není pro ně úplně v pohodě parametr, takže radši se veřejně neprezentují, aby zbytečně veřejnost nečetla, že je to příliš malé atd.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    20:01 04.06.2019

    Nemyslím, že by bol taký problém vystaviť CV90 s posádkovou vežou a 8 sedačkami. Problém začne vtedy, keď sa bude hľadať miesto pre rôzne systémy, požadované zákazníkom, nad rámec ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nemyslím, že by bol taký problém vystaviť CV90 s posádkovou vežou a 8 sedačkami. Problém začne vtedy, keď sa bude hľadať miesto pre rôzne systémy, požadované zákazníkom, nad rámec holého vozidla. Už aj v predošlej verzii zabrala elektronika jedno miesto a odvtedy jej pribudlo: https://commons.wikimedia.org/...
    Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  11:32 04.06.2019

  Jen mi vrtá hlavou proč si Britové překvapivě vybrali platformu Ascod , když je to taková mrdka...

  Jen mi vrtá hlavou proč si Britové překvapivě vybrali platformu Ascod , když je to taková mrdka...

  • Jara
   11:43 04.06.2019

   Tam to bylo z určité pachuťi vůči BAE, taky tam měli pár průserů. Prostě je klepli přes prsty

   Tam to bylo z určité pachuťi vůči BAE, taky tam měli pár průserů. Prostě je klepli přes prsty

  • Jirosi
   11:43 04.06.2019

   Vybrali si Ascod, ale kompletně ho předělali na Ajax. To k tomu jak vhodné bylo původní řešení.

   Vybrali si Ascod, ale kompletně ho předělali na Ajax. To k tomu jak vhodné bylo původní řešení.

   • Kichot
    13:51 04.06.2019

    My taky nebereme původní Ascod , ale nový prototyp. Mě spíš vrtá hlavou proč mají na vývoj prototypů tak málo času. Viz výběr v Austrálii kde začali dřív a finální produkt čekají v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    My taky nebereme původní Ascod , ale nový prototyp. Mě spíš vrtá hlavou proč mají na vývoj prototypů tak málo času. Viz výběr v Austrálii kde začali dřív a finální produkt čekají v roce 22.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:21 04.06.2019

     Naše MO se dokázalo rozhodnout od stolu "co je a co není rozhodující parametr".
     Žádné velké testovaní se nekonalo, a při těch termínech ani nebude.

     Naše MO se dokázalo rozhodnout od stolu "co je a co není rozhodující parametr".
     Žádné velké testovaní se nekonalo, a při těch termínech ani nebude.

     • Jirosi
      08:24 05.06.2019

      Pokud to tak není dodejte časy, kdy mělo nebo provede MO to vámi udané testování pro výběr vhodného řešení... palce dolů realitu neohnou.

      Pokud to tak není dodejte časy, kdy mělo nebo provede MO to vámi udané testování pro výběr vhodného řešení... palce dolů realitu neohnou.

     • Jara
      08:53 05.06.2019

      Jirosi z palců dolů si nic nedělejte ano MO tradičně předvádí amaterismus a diletanství

      Jirosi z palců dolů si nic nedělejte ano MO tradičně předvádí amaterismus a diletanství

  • Rase
   12:02 04.06.2019

   Ber to tak, že se vybíralo mezi Ascodem a CV90. Ascod má mnohem vyšší nosnost podvozku a tedy může nést víc přídavného pancíře a podobně, zkrátka pořádnou balistickou a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ber to tak, že se vybíralo mezi Ascodem a CV90. Ascod má mnohem vyšší nosnost podvozku a tedy může nést víc přídavného pancíře a podobně, zkrátka pořádnou balistickou a protiminovou ochranu. Věže byly prakticky stejné, tu neřeším. Další věcí je, že BAE Systems se před zkouškami bralo jako vítěz, což dost lidí na MO štvalo a poslední tečkou byla snaha nabízet úplatky. Zkrátka něco v tom smyslu a BAE bylo posláno do kšá. ps. Nevím zda bylo vůbec vybíráno i z jiných vozidel. Tady je CV90 nabízené pro britský program Scout Specialist Vehicle (Scout-SV), součást projektu FRES:
   http://www.palba.cz/album/albu...
   Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    13:45 04.06.2019

    To s tím MO myslíte vážně nebo je to jen pocit

    To s tím MO myslíte vážně nebo je to jen pocit

 • Jara
  10:15 04.06.2019

  Jirosi tak změna uspořádání u Lynxe má jednu zásadní vyhodu, nevím jak je využitelná v bojových podmínkách, ale z minulosti známe hodně případu kanibalizace podpůrné techniky ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi tak změna uspořádání u Lynxe má jednu zásadní vyhodu, nevím jak je využitelná v bojových podmínkách, ale z minulosti známe hodně případu kanibalizace podpůrné techniky ve prospěch bojové v polních podmínkách, ale ta výhoda je v modulárnosti konstrukce, která v budoucnu umožní snadnější modernizace než u zbylých ksndidátů a viděl bych to jako velké plus. Takže to není jen způsob jak vylákat prachy způsob jak vylákat prachy je koupit krumpl za zenitem s izraelskou exportní věží taková socka verze bez potenciálu....
  Skrýt celý příspěvek

  • Imax-CZ
   10:18 04.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Nemůže být modularita LYNXE využitelná i pro opotřebení podvozků (např. nemocniční BVP bude mít asi menší nájezd než bojové BVP, takže bude opotřebení vozidel rozloženo do celé ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nemůže být modularita LYNXE využitelná i pro opotřebení podvozků (např. nemocniční BVP bude mít asi menší nájezd než bojové BVP, takže bude opotřebení vozidel rozloženo do celé flotily)?
   Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    10:28 04.06.2019

    No to mě nenapadlo, ale zní to dobře

    No to mě nenapadlo, ale zní to dobře

   • Jirosi
    11:40 04.06.2019

    Velice dobrá poznámka, ale je otázkou zda by za tu cenu co za to zaplatíte extra. nemohl být celý nový podvozek. Díly co podléhají častému opotřebení, jsou stejně vyměnitelné u ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Velice dobrá poznámka, ale je otázkou zda by za tu cenu co za to zaplatíte extra. nemohl být celý nový podvozek. Díly co podléhají častému opotřebení, jsou stejně vyměnitelné u všech vozidel.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   11:41 04.06.2019

   Jára: Nikde sem nepsal, že jsem příznivec tohoto řešení.

   Jára: Nikde sem nepsal, že jsem příznivec tohoto řešení.

   • Jara
    11:47 04.06.2019

    Poslední věty nepatřily Vám;)

    Poslední věty nepatřily Vám;)

 • Bernis
  08:26 04.06.2019
  Oblíbený příspěvek

  Pár fotek pro ty, kteří nebyli v Brně, aneb "letem světem idetem":
  http://ktforum.xf.cz/idet2019/...

  Pár fotek pro ty, kteří nebyli v Brně, aneb "letem světem idetem":
  http://ktforum.xf.cz/idet2019/...

 • lalalik
  23:09 03.06.2019

  "Je to hloupost, ve válce jsou vám "moduly" k ničemu. Vy potřebujete funkční vozidla.
  Jen hezký způsob jak vylákat prachy na něco co bude hnít ve skladišti, bez přidané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Je to hloupost, ve válce jsou vám "moduly" k ničemu. Vy potřebujete funkční vozidla.
  Jen hezký způsob jak vylákat prachy na něco co bude hnít ve skladišti, bez přidané hodnoty."
  K tomu můžu jen dodat, že naprosto souhlasím, ale trendy styly existují a dokonce fungují i u vojenské techniky :-) jen vzpomeňme prorokovaný konec hlavňové výzbroje během války VIETNAMU...
  Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   10:34 04.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   ...takže ukázka flexibility konstrukce Lynxu byla sice působivá, nicméně je ji potřeba přirovnat k absenci kanonu na F4 :)

   ...takže ukázka flexibility konstrukce Lynxu byla sice působivá, nicméně je ji potřeba přirovnat k absenci kanonu na F4 :)

  • Jirosi
   11:55 04.06.2019

   Rozumím použití vyměnitelného podvozku, u techniky kde těch podvozků mám opravdu mnoho. Příkladem buď nákladní auta(8x8, 6x6, 4x4).
   Ale u bojové techniky, kde je bez podvozku ta ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rozumím použití vyměnitelného podvozku, u techniky kde těch podvozků mám opravdu mnoho. Příkladem buď nákladní auta(8x8, 6x6, 4x4).
   Ale u bojové techniky, kde je bez podvozku ta nadstavba v podstatě k ničemu, to moc nechápu. Přitom tohle složení ze dvou části, musí mít nezanedbatelný vliv na celkovou odolnost, životnost, hmotnost, atd. To jsou více náklady, které půjdou za každým vozidlem bez ohledu na to zda u "pár" někdy to prohození fakticky provedu.
   Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  21:29 03.06.2019

  Nesher

  Mne proste prijde krajne podivne, kdyz armada od roku 2015 do roku 2017 neco tvrdi a pak naprosto obrati. V tomto konkretnim pripade se jedna o bezosadkove veze. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Mne proste prijde krajne podivne, kdyz armada od roku 2015 do roku 2017 neco tvrdi a pak naprosto obrati. V tomto konkretnim pripade se jedna o bezosadkove veze.

  Vychazim z toho, ze armada pozvala do Libave pasova vozidla, ktera byla dle studie proveditelnosti hodnocena jako potencionalni vozidla pro Armadu CR. Tj. pozadavek na osadkovou vez - neexistoval.

  Ten vznikl nekdy mezi letem 2017 a letem 2018. Samozrejme nemam v ruce zaverecnou zpravu VTU, ale mam v ruce medialni komentare Becvare, ktery tento zasadni nedostatek nikdy nezminil/nekomentoval. Ba naopak vzdy komentoval ve smyslu, ze se vybira z teto nabidky - ostatne i casovy harmonogram jednotlivych dodavek dokumentu znamena, ze vyber v te dobe byl konecny.

  Mozna je to spatne zvolena komunikacni strategie - ja se spise priklanim k tomu, ze se neco stalo a doslo ke zmene (nerikam k lepsimu anebo horsimu). Kazdopadne transparentnost a konzistentnost nazoru armady/ministerstva timto v mych ocich utrpela. Ostatne je velmi zajimave, ze zminovany Beckvar je v clanku nize na euro spojovan s Pumou. Jake prekvapeni.

  https://smlouvy.gov.cz/smlouva...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:11 03.06.2019

   Viz: Scotty 19:38 02.06.2019
   "Nejvíce se v poslední době píše a mluví o takzvané „osádkové“ (s živou obsluhou) nebo „bezosádkové“ (dálkově ovládané) věži. Česká armáda a její ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Viz: Scotty 19:38 02.06.2019
   "Nejvíce se v poslední době píše a mluví o takzvané „osádkové“ (s živou obsluhou) nebo „bezosádkové“ (dálkově ovládané) věži. Česká armáda a její vojáci už mají desetiletou zkušenost s dálkově ovládaných věžemi u lehké techniky nebo u obrněných transportérů Pandur. Máme zkušenosti i s osádkovými věžemi doma i v zahraničí."

   Takže není potřeba řešit co nám je nabízeno, rozhodují zkušenosti.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:16 03.06.2019

  Tak si to shrňme máme tady požadavky o kterých si myslím že minimálně nebyly dobře vysvětlené, ať už co se tyče té orientace na pěchotu po vzoru UK a za druhé se jen zase šušká o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak si to shrňme máme tady požadavky o kterých si myslím že minimálně nebyly dobře vysvětlené, ať už co se tyče té orientace na pěchotu po vzoru UK a za druhé se jen zase šušká o brigádě těžkého typu, myslím si že před takovým nákupem by bylo minimálně vhodné představit i budoucí směrování AČR například jak bude ta brigáda vypadat.
  Nicméně když příjmu tak jak to je tak tady máme dva kandidáty pumu nepočítám kdyby ji měli ušít na míru pro AČR za dva měsíce tak se trochu bojím jak by to vypadalo.....
  O ASCODU se nemá cenu bavit ten nestojí za řeč jak už tady před rokem psal Mali
  Lynx výhody zajímavá konstrukce předpokládaný vyšší modernizační potenciál a na druhé straně CV90 což je asi nejprověřenějši západní BVP ovšem ten bude už na limitu co se týče modernizací na druhé straňe je to jediné BVP na které nakoupíme díly pro powerpack v každém truck shopu
  Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   21:27 03.06.2019

   čím dál víc mi přijde, že zadání AČR odpovídá popisku z letáku CV90 a Lynxu se snadno zbaví třeba i jen tím, že není zavedený, velký a hrozí že nebude dodán v čas (první kus měl ...
   Zobrazit celý příspěvek

   čím dál víc mi přijde, že zadání AČR odpovídá popisku z letáku CV90 a Lynxu se snadno zbaví třeba i jen tím, že není zavedený, velký a hrozí že nebude dodán v čas (první kus měl být dodán už příští rok). Tadá, máme vítěze. Je sranda, jak to ti Švédi s námi dokáží ukoulet a to ani nemuseli přezbrojit vlastní vojáky na BREN 2 nebo pořídit cvičné L-39NG
   Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    21:38 03.06.2019

    Ja si to intepretuji, ze do poctu je Puma a Lynx a vybirat se bude mezi ASCODem a CV90. Ale spise se priklanim k tomu, ze se to cele odpiska :D

    Ja si to intepretuji, ze do poctu je Puma a Lynx a vybirat se bude mezi ASCODem a CV90. Ale spise se priklanim k tomu, ze se to cele odpiska :D

    • Jara
     22:01 03.06.2019

     Po pravdě jestli vyhraje ascood tak je to jasný signál další skvěle zmanipulované zakázky, vojáci dostanou to nejhorší a v CSG budou lítat špuntu od šáňa, počet českých jachet na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Po pravdě jestli vyhraje ascood tak je to jasný signál další skvěle zmanipulované zakázky, vojáci dostanou to nejhorší a v CSG budou lítat špuntu od šáňa, počet českých jachet na francouzské riviéře zase vzroste
     Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    21:57 03.06.2019

    Ještě RBSa;) Jo Švédi to s námi koulejí moc dobře tam už je to na nějakou podmínku nákupu L39 nebo BRENu na snadě:))
    Jinak bych ten Lynx tolik nepodceňoval přeci jen růstový ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ještě RBSa;) Jo Švédi to s námi koulejí moc dobře tam už je to na nějakou podmínku nákupu L39 nebo BRENu na snadě:))
    Jinak bych ten Lynx tolik nepodceňoval přeci jen růstový potenciál by měl být v hodnocených parametrech dosti vysoko, ale nedá mi to a do třecitě tavzpomínám na MALIho, je velká Škoda že tam není ta 35ka moc nechápu požadavek na 30mm kanón když požadujem programovatelnou munici její účinek roste s ráží “skoro” exponenciálně a její parametry z flusátka 30mm jsou skoro směšné s tím co dokáže už na pětatřicítce
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:20 03.06.2019

     Vždy je efektivnější podplácet rovnou rozhodovací orgán. Tím je vláda, parlament.

     Vždy je efektivnější podplácet rovnou rozhodovací orgán. Tím je vláda, parlament.

   • Clanek
    09:12 04.06.2019

    Pokud to vazne uhraje CV90 bude skutecne s podivem, jak dokaze (A)CR brat temer vse z tehle male zemicky. Pritom jejich zbrane nicim zasadnim nevynikaji, SWE neni aliancni partner, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud to vazne uhraje CV90 bude skutecne s podivem, jak dokaze (A)CR brat temer vse z tehle male zemicky. Pritom jejich zbrane nicim zasadnim nevynikaji, SWE neni aliancni partner, neni pro CR ani vyznamny ekonomicky partner... az to cloveka vede k myslence ze jde o promarneny potencial, brat vsechno Tillverkad i Sverige. Ze se pritom opacnym smerem nepodarilo svedsku udat ani tkanicky do bot je pak jen tresnicka.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jara
     10:19 04.06.2019

     Třeba na MO zbožnují IKEU :)) jinak souhlas myslím že zvolit Němce by pro nás mohlo být prospěšné i vzhledem k obranému průmyslu v automotive to funguje

     Třeba na MO zbožnují IKEU :)) jinak souhlas myslím že zvolit Němce by pro nás mohlo být prospěšné i vzhledem k obranému průmyslu v automotive to funguje

 • Tango23
  15:01 03.06.2019

  Chapu vojaky, ze cim vice proverena technika, tim mene starosti v budoucnu, takze Lynx bude asi nejnize v jejich zebricku. Lynx ale zrejme nabizi nejvice prilezitosti pro offsety. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chapu vojaky, ze cim vice proverena technika, tim mene starosti v budoucnu, takze Lynx bude asi nejnize v jejich zebricku. Lynx ale zrejme nabizi nejvice prilezitosti pro offsety. Ascod bude asi dost vytizen s Ajaxem. CV90 platforma se mi zdfa fajm, pokud se ACR rozhodne pro lehkou tankovou techniku, namisto tezke, takze BVP a lehke tanky s logistickymi usporami. S podstaty projektu si nemyslim, ze ani jedno reseni bude bez problemu, a valka za humny, takze bych radeji videl dlouhodobejsi perspektivu s Lynxem, ale tak jako tak bude zalezet na Rheinmetallu a ostatnich jake podminky "prislibi" a na kvalite smluvnich podminek, ktera doufam nebude tradicni ;) .
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:26 03.06.2019

  Trochu jsem se zamyslel nad takovou okrajovou věcí, kterou nikdo nezmiňuje, ale já zde vidím potenciální problém - tedy rychlost dodání vozidel. Konkrétně, že by mělo mít smysl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu jsem se zamyslel nad takovou okrajovou věcí, kterou nikdo nezmiňuje, ale já zde vidím potenciální problém - tedy rychlost dodání vozidel. Konkrétně, že by mělo mít smysl vzít nějaké zavedené vozidlo jehož výroba už někde probíhá a moc neexperimentovat se speciálními úpravami. Přeci jen se dá čekat, že výroba v ČR nenaběhne moc rychle a dá se čekat zpoždění (ne malé), zavedená výrobní linka v zahraničí by nám tak mohla dost pomoct splnit plán. Narážím na to, že takový Lynx se nikde nevyrábí a tak sme v tom sami, byť nám Rheinmetall nabídne asi největší % výroby v tuzemsku. V případě nákupu CV90 nám v pohodě pomůžou ve Švédsku, Ascod zase ve Španělsku (jako u Britů) a úplně v pohodě je Puma, která se vyrábí "kousek" od hranic. proč o tom ale mluvím, Rheinmetall má teď v Polsku zdržení se zavedením modernizačního balíčku polských Leopardů 2A4 na 2PL. Tedy čím větší experimentování, tím větší potenciální problém s výrobou. Navíc je potřeba všechno znovu integrovat a předělat plány, upravit výrobní postupy a podobně. Byla by sranda, kdyby Maďaři nebo Rumuni pořídili Pumy rovnou od Němců a měli přezbrojeno mnohem dřív jak my :)

  ps. korby Pumy a CV90 jsou ohýbané, nevíte jak je na tom Ascod a Lynx? Je to svařenec nebo něco jiného, on je to totiž docela problém a BAE na to má nějaký speciální proces
  Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
   14:20 03.06.2019

   Ahoj. Podle me to zpomalení bude u všech výrobců i u tech kde jinde vyroba probiha..jestli na každý vůz musí vytvořit retezec dodavatelu v čr minimálně ze 40% a nez tito dodavatelé ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ahoj. Podle me to zpomalení bude u všech výrobců i u tech kde jinde vyroba probiha..jestli na každý vůz musí vytvořit retezec dodavatelu v čr minimálně ze 40% a nez tito dodavatelé na základe výkresu vytvori kontrolni vzorky a metodiku výroby tak uběhnou mesíce..staci aby mel jeden dodavatel problémy s kvalitou vyroby a sekne se to. korby bude sekat a dodávat každý výrobce asi relativně rychle..konkrétně u Lynxe počítam že první dodají verzi BVP kterou vyrobí u sebe relativne rychle a implementují do ní jen nektere optoelektronické systémy z cr..tam bude podíl výroby v čr nejmensi..onech 40% následne dohoní v ostatních verzích kde dodají do cr jen korby a nástavby a vybavení bude veskere z cr..u tech vozů muze být podíl cr průmyslu klien 70-80%.
   Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   15:30 03.06.2019

   Obavam se ze mezi zapojenim domaciho prumyslu a dobou plneni kontraktu bude neprima umera. Cim vic se toho bude delat doma, tim dele bude trvat nez se doda posledni vozidlo. Na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Obavam se ze mezi zapojenim domaciho prumyslu a dobou plneni kontraktu bude neprima umera. Cim vic se toho bude delat doma, tim dele bude trvat nez se doda posledni vozidlo. Na druhou stranu, je to tak zasadni problem? Myslim, pokud by trvani dodavek 210 vozidel trvalo treba 10 let (imho to za moc kratsi dobu nepujde)?
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    18:08 03.06.2019

    Plán MO počítá 5 let na výrobu nových BVP (2020-2025), hodí se zmínit plné výrobní tempo Pumy, které je od roku 2017 66 ks/rok (to ale mají dvě linky). Další věcí je, že první ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Plán MO počítá 5 let na výrobu nových BVP (2020-2025), hodí se zmínit plné výrobní tempo Pumy, které je od roku 2017 66 ks/rok (to ale mají dvě linky). Další věcí je, že první vozidlo určitě nepřevezmeme v roce 2020, pokud si budeme vymýšlet něco atypického a to počítám s tím, že první kusy budou stejně dodané výrobce a ne z naší linky. jde o běžnou praxi známou s Ajaxy pro Británii nebo Leopardy 2PL pro Poláky. Občas se mluví o skluzu v nákupu BVP, tak budeme asi rádi, pokud budeme mít v roce 2030 těch 210 nových BVP.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:10 03.06.2019

     První vozidlo převezmou v podstatě už v září při podpisu z vítězem...

     Nám asi úplně nevadí zpoždění, to bude ten nejmenší problém. Horší budou extra náklady.

     První vozidlo převezmou v podstatě už v září při podpisu z vítězem...

     Nám asi úplně nevadí zpoždění, to bude ten nejmenší problém. Horší budou extra náklady.

 • kazd
  09:55 03.06.2019

  V ascodu na Eurosatory znamenala implemetace věže Hitfact 120 do ASCODU 42 redukci místa pro výsadek na asi 4 osoby.
  Má někdo představu jaký je rozdíl v hmotnosti mezi věží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V ascodu na Eurosatory znamenala implemetace věže Hitfact 120 do ASCODU 42 redukci místa pro výsadek na asi 4 osoby.
  Má někdo představu jaký je rozdíl v hmotnosti mezi věží 105/120 a 50, při stejné balistice?
  Pokud by měl ASCOD umožňovat budoucí změnu 30..tak změna na 35 se asi nezaplatí a chtělo by to mít potenciál 50.
  Pak by ale při požadavku na výsadek byla hodně vepředu těžká věž, motor, obsluha a pokud by to nevezlo výsadek .... asi zajímavý pohled.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  08:43 03.06.2019
  Oblíbený příspěvek

  Je zaujimave, ze vsetci tu diskutujuci rozoberaju Lynx, Pumu a Asdoc kym CV90 stoji akosi v pozadi... Tiez je zaujimava taktika prezentacie CV90, ked na vystave prezentovali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zaujimave, ze vsetci tu diskutujuci rozoberaju Lynx, Pumu a Asdoc kym CV90 stoji akosi v pozadi... Tiez je zaujimava taktika prezentacie CV90, ked na vystave prezentovali podporne verzie namiesto verzie IFV. Prave existencia (a potencialny nakup) aj tychto podpornych verzi by vytvoril z tazkej brigady homogenny celok, ciel, ktory ziadny z konkurentov neponuka. Myslim, ze nikto nebude rozporovat fakt, ze rota Mjolnerov v prapore by pozdvihla palebnu silu takejto jednotky na novu uroven.
  Skrýt celý příspěvek

  • lalalik
   09:02 03.06.2019

   S tím si dovolím nesouhlasit. Lynx a Puma nemají zatím žádné další verze, ovšem o ASCODu to rozhodně neplatí. Už jen během čtvrteční tiskové konference na IDETu proběhl "telemost" ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S tím si dovolím nesouhlasit. Lynx a Puma nemají zatím žádné další verze, ovšem o ASCODu to rozhodně neplatí. Už jen během čtvrteční tiskové konference na IDETu proběhl "telemost" a na velkoplošné obrazovce se promítaly záběry z paralelního veletrhu FEINDEF ve Španělsku, kde měl světovou premiéru ASCOD/Pizarro v nejnovější ženijní verzi. Na IDETu byl ASCOD 35 s mostem VFB, který je možné bez problémů umístit na ASCOD 42, Piranhu, Pandur bez omezení kapacity výsadku. A mimo jiné, ASCOD 42 v provedení Ajax již existuje v šesti verzích a devíti variantách. Navíc byla vyprojektována i samohybná houfnice 155 mm. Nemyslím si, že ASCOD nenabízí to, co CV-90.
   https://www.armyrecognition.co...
   Skrýt celý příspěvek

   • petres
    10:27 03.06.2019

    lalalik
    když si pocházím vaše příspěvky týkající se nových BVP (diskuzí k jiným tématům se nezúčastníte), vždy kopete pouze ve prospěch ASCODu a takovým způsobem, že je zřejmé, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    lalalik
    když si pocházím vaše příspěvky týkající se nových BVP (diskuzí k jiným tématům se nezúčastníte), vždy kopete pouze ve prospěch ASCODu a takovým způsobem, že je zřejmé, že jste na jeho prodeji zainteresován. Nebylo by férovější si to dát jako placenou inzerci a neovlivňovat diskuzi svými komerčními zájmy, co myslíte?
    Skrýt celý příspěvek

    • lalalik
     14:04 03.06.2019

     Jasně, a za každého ascoda dostanu 10 korun a provize :-) A není to třeba tím, že se vyjadřuji jen k tomu, o čem něco vím, a nerozumuji a nedojmologuji ke všemu, co se tu objeví, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jasně, a za každého ascoda dostanu 10 korun a provize :-) A není to třeba tím, že se vyjadřuji jen k tomu, o čem něco vím, a nerozumuji a nedojmologuji ke všemu, co se tu objeví, jako někteří zde? A neopakuji náhodou jen informace, které jsou veřejně dostupné a navíc často i na tomto webu zveřejněné? Jen na ně někteří rádi zapomínají - nemůže být právě tohle způsob, jak někteří mohou prosazovat komerční zájmy? Co myslíte?
     Skrýt celý příspěvek

    • tryskac
     14:55 03.06.2019

     Vzdy je dobre, ked na odbornom serveri diskutuju ludia, co do problematiky trosku vidia, to je super. Aj napisete, comu priblizne sa venujete, nech Vase slova maju trosku vahu.
     Ad ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vzdy je dobre, ked na odbornom serveri diskutuju ludia, co do problematiky trosku vidia, to je super. Aj napisete, comu priblizne sa venujete, nech Vase slova maju trosku vahu.
     Ad vozidlo palebnej podpory, tusim existuje CV90120.
     Ad 155mm hufnica na pasovou podvozku: toho casu to nie je otazka dna, kedze v Cr nie su palebne prostriedky tohto kalibru sucastou tazkej brigady, ale su sucastou samostatne stojaceho pluku.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      20:06 03.06.2019

      Tryskáč něco jiného je diskuze s lidmi jako byl MALI, kteří opravdu rozumý a druhá věc je nechat si vtloukat klíny do hlavy

      Tryskáč něco jiného je diskuze s lidmi jako byl MALI, kteří opravdu rozumý a druhá věc je nechat si vtloukat klíny do hlavy

    • Jara
     20:05 03.06.2019

     Petres lalaikovo příspěvky ignorujete je to hošánek CSG ten tady píše ty propagační žvásty CSG označené jako “tisková zpráva” nějaký čas jsem trávil reakcemi na jeho žvásty, ale ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Petres lalaikovo příspěvky ignorujete je to hošánek CSG ten tady píše ty propagační žvásty CSG označené jako “tisková zpráva” nějaký čas jsem trávil reakcemi na jeho žvásty, ale nemá to cenu, pro mě je to ztráta času a on za to bere prachy;) ignorujete ho
     Skrýt celý příspěvek

   • satai
    11:50 03.06.2019

    A bude mít model nabízený pro AČR i motor? Nebo jen to, co tam montují doposud, a roj dostane šlapky, aby se šlo rozjet i do kopce? :-D

    A bude mít model nabízený pro AČR i motor? Nebo jen to, co tam montují doposud, a roj dostane šlapky, aby se šlo rozjet i do kopce? :-D

    • Scotty
     15:00 03.06.2019

     Pro ASCOD 42 je nabízen i motor o výkonu 800kW.

     Pro ASCOD 42 je nabízen i motor o výkonu 800kW.

   • Scotty
    14:57 03.06.2019
    Oblíbený příspěvek

    lalalik
    Dovolil bych si nesouhlasit s tím že Lynx nemá jiné varianty než BVP. Na Eurosatory prezentovali Lynx ve variantě velitelské vozidlo se zvětšeným stropem které může být ...
    Zobrazit celý příspěvek

    lalalik
    Dovolil bych si nesouhlasit s tím že Lynx nemá jiné varianty než BVP. Na Eurosatory prezentovali Lynx ve variantě velitelské vozidlo se zvětšeným stropem které může být základem například i pro sanitní variantu.
    https://www.edrmagazine.eu/the...
    Skrýt celý příspěvek

    • lalalik
     17:30 03.06.2019

     Ano, souhlasím, proto jsem použil slovo zatím. Ba co víc, na Eurosatory minulý rok neprezentovali vyloženě velitelské vozidlo, ale BVP, které pomocí jeřábu za necelou hodinu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, souhlasím, proto jsem použil slovo zatím. Ba co víc, na Eurosatory minulý rok neprezentovali vyloženě velitelské vozidlo, ale BVP, které pomocí jeřábu za necelou hodinu změnili na APC se zbraňovou stanicí, což by mohlo být i velitelské vozidlo, neměli to specifikováno, prostě jen ukázali flexibilitu kontrukce a bylo to působivé, o tom žádná. Dokonce existuje projekčně několik dalších vozidel...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:04 03.06.2019

      Je to hloupost, ve válce jsou vám "moduly" k ničemu. Vy potřebujete funkční vozidla.
      Jen hezký způsob jak vylákat prachy na něco co bude hnít ve skladišti, bez přidané hodnoty.

      Je to hloupost, ve válce jsou vám "moduly" k ničemu. Vy potřebujete funkční vozidla.
      Jen hezký způsob jak vylákat prachy na něco co bude hnít ve skladišti, bez přidané hodnoty.

     • Luky
      10:28 04.06.2019

      Ve válce právě dochází k bojovému poškození a opotřebovávání, takže modularita je výhodou. Schopnost opravovat techniku je zásadní, možnost "konverze" výhodou. Chytře navržená ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ve válce právě dochází k bojovému poškození a opotřebovávání, takže modularita je výhodou. Schopnost opravovat techniku je zásadní, možnost "konverze" výhodou. Chytře navržená konstrukce umožní např. snazší použití funkčních věží ze špatně opravitelných strojů na těh s funkčním podvozkem, případně i posílit nějakou složku na úkor jiné v pokročilejší fázi opotřebovávací války.
      Domnívám se, že i oprava nebo výměna nějaké poškozené části je snazší u typu, který byl od počátku navrhován jako modulární.
      A teď zase jednu o buzzword....
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:21 04.06.2019

      Všechny vozila mají zapracovanou modularitu.
      V pozdější fázi konfliktu budete mít i poškozené moduly, jako podvozky, takže jejich výměna na jiný podvozek nebude, až tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Všechny vozila mají zapracovanou modularitu.
      V pozdější fázi konfliktu budete mít i poškozené moduly, jako podvozky, takže jejich výměna na jiný podvozek nebude, až tak fungovat.
      Zatím předvedly jak ho dokáží vyměnit na výstavě, až předvedou jak ho dokáží vyměnit na vozidle co vyřadila mina, IED....

      Všechno ostatní ve uvnitř jsou moduly, tedy jejich výměnou na jiný podvozek je do provozu neuvedete.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:25 04.06.2019

      Jirosi
      Tady nejde o změnu modulů nebo jejich nákup na sklad, ale o to že není žádný problém na Lynxu postavit prakticky jakékoli vozidlo. Protože se s modularitou počítalo už při ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Tady nejde o změnu modulů nebo jejich nákup na sklad, ale o to že není žádný problém na Lynxu postavit prakticky jakékoli vozidlo. Protože se s modularitou počítalo už při návrhu což o sobě například Puma říct rozhodně nemůže.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:38 04.06.2019

      Scoty: Ve skutečnosti ten modul limituje dané "moduly" více než, když si na korbu navaříte co chcete. Třeba ženijní varianta se z Lynx bude dělat poměrně obtížně.

      Ano, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scoty: Ve skutečnosti ten modul limituje dané "moduly" více než, když si na korbu navaříte co chcete. Třeba ženijní varianta se z Lynx bude dělat poměrně obtížně.

      Ano, představené zvýšení střechy je obrovský zásah a "puma" by ho neumožnila.. (sarkasmus)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:53 04.06.2019

      Jirosi
      Jistě modulární koncepce limituje modulárnost. Tak samozřejmě.
      Když je úprava Pumy na jiné varianty tak snadná, proč tady PSM ještě žádné varianty nepředstavili. Ani tu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Jistě modulární koncepce limituje modulárnost. Tak samozřejmě.
      Když je úprava Pumy na jiné varianty tak snadná, proč tady PSM ještě žádné varianty nepředstavili. Ani tu blbou zvýšenou střechu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      22:35 04.06.2019

      Nejlepší jsou kometaře o nemodulárnosti pumy, trochu si nastudujte z jakých programů vznikla a pak vynášejte soudy zelení odborníci ... podmět k zamyšlení- pojezdové moduly s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nejlepší jsou kometaře o nemodulárnosti pumy, trochu si nastudujte z jakých programů vznikla a pak vynášejte soudy zelení odborníci ... podmět k zamyšlení- pojezdové moduly s integrovsnými nádržemi, powerpack, modulární pancíř to je gro podvozku, toto gro pak můžete osadit na jakoukoliv korbu, to je modularita kterou puma zdědila po programech ze kterých vznikla....víc studujte méně čvachtejte ....
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:35 05.06.2019

      Scotty: Ano limituje, výměnné moduly musí mít způsob uchycení. Ten má svoji cenu(váhu, nosnost, prostorovou zástavbu, atd) a nikdy nebude dosahovat pevnosti, odolnosti integrální ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Ano limituje, výměnné moduly musí mít způsob uchycení. Ten má svoji cenu(váhu, nosnost, prostorovou zástavbu, atd) a nikdy nebude dosahovat pevnosti, odolnosti integrální součásti.

      Větší část životnosti bude tento spoj namáhán dynamicky. Vsázet na neozkoušenou technologii abychom zjistili po 5. letech, že tyto spoje praskají...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:09 05.06.2019

      Jara
      Když je tady Puma tak modulární proč tu dnes nestojí její varianta pro 8 vojáků výsadku? O tom že bude tento počet AČR požadovat se ví od začátku, abyste zase netvrdil že na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jara
      Když je tady Puma tak modulární proč tu dnes nestojí její varianta pro 8 vojáků výsadku? O tom že bude tento počet AČR požadovat se ví od začátku, abyste zase netvrdil že na to mají pouze dva měsíce.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:14 05.06.2019

      Jirosi
      Stejnou technologií modulů jsou vybaveny Boxery které má zavedený Bundeswehr. Opravdu myslíte že tuto technologii nemá Rheinmetall odzkoušenou?

      Jirosi
      Stejnou technologií modulů jsou vybaveny Boxery které má zavedený Bundeswehr. Opravdu myslíte že tuto technologii nemá Rheinmetall odzkoušenou?

     • Jirosi
      00:10 06.06.2019

      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      Z jakého důvodu se začali korby, pancíře, atd. vyrábět ...
      Zobrazit celý příspěvek

      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      Z jakého důvodu se začali korby, pancíře, atd. vyrábět svařováním?
      Výroba touto technologii umožnila vytvářet jednotné celky.
      Skrýt celý příspěvek

 • Bernis
  17:32 02.06.2019

  "...Naopak nevýhodou Lynxu je novost ‒ MO ČR požaduje provozem ověřené vozidlo bez „dětských nemocí“. Při zavedení zcela nové konstrukce jednoduše hrozí, že tyto dětské nemoci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...Naopak nevýhodou Lynxu je novost ‒ MO ČR požaduje provozem ověřené vozidlo bez „dětských nemocí“. Při zavedení zcela nové konstrukce jednoduše hrozí, že tyto dětské nemoci (pokud to nebude ošetřeno smlouvou) bude muset složitě a finančně náročně řešit Armáda ČR..."
  Podle toho co jsem si zde přečetl, nebude žádné nabízené vozidlo provozem ověřené, protože kromě Lynxe (který je prototypem z podstaty), budou ostatní vozidla natolik upravována (prodloužení , posunutí věže, ...), že jde v podstatě o "nová" vozidla, o jejichž provozních vlastnostech se můžeme pouze dohadovat. To platí i pro Pumu, protože byla do soutěže přihlášena a určitě nepřihlásili vozidlo (3+6), to by musela nabídka být již v tomto "kole" vyřazena. Takže se velmi těším na Pumu v konfiguraci (3+8) :-)
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:04 02.06.2019

   No hej, podľa tohoto článku nemusí byť Puma vôbec mimo hry: https://www.army-technology.co...

   No hej, podľa tohoto článku nemusí byť Puma vôbec mimo hry: https://www.army-technology.co...

   • Rase
    20:10 02.06.2019

    Mno zmíněných až 8 lidí výsadku je tak pro verzi bez věže, nebo pokud se udělá pod věží místo. Konkrétně 4 lidi na každé straně (teď je to 4 a 2). Největší problém je v té osádkové ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Mno zmíněných až 8 lidí výsadku je tak pro verzi bez věže, nebo pokud se udělá pod věží místo. Konkrétně 4 lidi na každé straně (teď je to 4 a 2). Největší problém je v té osádkové věži. Sice by asi šlo dát na Pumu třeba osádkovou Lance, teda pokud je dost velký otvor (což asi není), ale problém vidím u samotného rozmístění osádky. Místo velitele a střelce by najednou bylo prázdné a zadek přecpaný. Osobně bych řekl, že PSM se pokusí prosadit současnou bezosádkovou věž (přeci jen má optický kanál) a přeskládá interiér aby se tam 8 lidi vlezlo.
    Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     20:35 02.06.2019

     Jsem zvedav na ty modifikace, momentalne Puma vypada takto:

     http://www.psm-spz.de/fileadmi...

     Jsem zvedav na ty modifikace, momentalne Puma vypada takto:

     http://www.psm-spz.de/fileadmi...

     • Rase
      20:57 02.06.2019

      Jj tady je to vidět trochu líp:
      http://www.palba.cz/album/albu...
      oholená vypadá vlastně úplně stejně jako jiná ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jj tady je to vidět trochu líp:
      http://www.palba.cz/album/albu...
      oholená vypadá vlastně úplně stejně jako jiná vozidla:
      http://www.palba.cz/album/albu...
      Skrýt celý příspěvek

     • stirling
      11:00 03.06.2019

      Nemůžou lance 2 posadit prostě více dopředu, lynx jí má také celkem hodně vepředu. Pak by se uvolnilo místo pro výsadek.

      Nemůžou lance 2 posadit prostě více dopředu, lynx jí má také celkem hodně vepředu. Pak by se uvolnilo místo pro výsadek.

     • Rase
      12:36 03.06.2019

      stirling:
      PSM zmiňuje, že pod věží se dá udělat jedno místo navíc, tedy že se přeorganizují ty "krabice" pod věží. Kdyby byl čas, tak by se dala i prodloužit korba - teda spíš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      stirling:
      PSM zmiňuje, že pod věží se dá udělat jedno místo navíc, tedy že se přeorganizují ty "krabice" pod věží. Kdyby byl čas, tak by se dala i prodloužit korba - teda spíš upravit zadek, kdy by byla délka stejná. Konkrétně posunout vrata až na úroveň tech zadních beden, pak by se vlezli další dva lidi naproti sobě. Problém vidím ale s tou věží no - velitel nebo střelec by v ní museli stát, nebo být komplet ve věži a na jeho původním místě ty krabice s elektronikou. Tohle je ale na překopání všech rozvodů atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • stirling
      15:49 03.06.2019

      https://twitter.com/skylancer7...
      Asi první náčrty nových verzí pumy?

      https://twitter.com/skylancer7...
      Asi první náčrty nových verzí pumy?

     • Gibon
      17:04 03.06.2019

      Rase: oholena vyzera ako BMP2

      Rase: oholena vyzera ako BMP2

     • Rase
      17:48 03.06.2019

      stirling:
      tak prý to je přímo z dílny KMW a pochází z této nové publikace:
      https://www.mittler-report-sho...
      Za mě paráda, jen škoda té blbé ...
      Zobrazit celý příspěvek

      stirling:
      tak prý to je přímo z dílny KMW a pochází z této nové publikace:
      https://www.mittler-report-sho...
      Za mě paráda, jen škoda té blbé kvality a mohli to taky vzít ukázat na IDET
      Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     21:00 02.06.2019

     Posádková veža môže byť aj jednomiestna! ;-) Pri takej konštelácii by mohla byť 3-členná posádka vozidla v cca jednej línii za sebou a výsadok by bol rozložený 6 a 2, pričom dve ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Posádková veža môže byť aj jednomiestna! ;-) Pri takej konštelácii by mohla byť 3-členná posádka vozidla v cca jednej línii za sebou a výsadok by bol rozložený 6 a 2, pričom dve miesta v dlhšom rade by boli beztak rezerva.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:46 03.06.2019

     "Osobně bych řekl, že PSM se pokusí prosadit současnou bezosádkovou věž (přeci jen má optický kanál) a přeskládá interiér aby se tam 8 lidi vlezlo."

     Jak chceš provést překročení ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Osobně bych řekl, že PSM se pokusí prosadit současnou bezosádkovou věž (přeci jen má optický kanál) a přeskládá interiér aby se tam 8 lidi vlezlo."

     Jak chceš provést překročení "no-go" požadavku?
     Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      10:55 04.06.2019

      zkrátka si neumím představit, že by Pumu fakt nějak překopali na osádkovou věž - a to i kdyby měl jeden člověk sedět v koši pod věží (i to je bráno jako osádková, viz Marder)

      zkrátka si neumím představit, že by Pumu fakt nějak překopali na osádkovou věž - a to i kdyby měl jeden člověk sedět v koši pod věží (i to je bráno jako osádková, viz Marder)

     • Jara
      11:01 04.06.2019

      Rasy já si to dokážu představit včetně prodloužení korby a přepracování jejich pojezdových modulů, ale nedokážu si to představit do dvou měsíců jestli do toho PSM jde tak bude ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rasy já si to dokážu představit včetně prodloužení korby a přepracování jejich pojezdových modulů, ale nedokážu si to představit do dvou měsíců jestli do toho PSM jde tak bude dělat vše pro zrušení nebo odložení tendru minimálně proto any získali čas
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:34 04.06.2019

      Rase: Stejně jako Jára. Udělat jde vše, ale jak se podepíše na výsledné kvalitě vozidla, následně i na nákladech na provoz v rámci ACR.

      Do věže musíš dostat 2 lidi, prostor plně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rase: Stejně jako Jára. Udělat jde vše, ale jak se podepíše na výsledné kvalitě vozidla, následně i na nákladech na provoz v rámci ACR.

      Do věže musíš dostat 2 lidi, prostor plně otočného věnce ti ukousne srovnatelnou plochu pod věží. Těžko by nahrazovali ještě další místo.

      Pokud do toho tendru vstoupí mohou ho snáze napadnou, přece jen je to ranec peněz.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:22 04.06.2019

      Jirosi
      Výjimečně s vámi souhlasím. PSM ví že nemůže nabídnou vozidlo které armáda požaduje. Proto se budou snažit tendr napadat a pokusí se dotlačit MO do kouta. Osobně to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Výjimečně s vámi souhlasím. PSM ví že nemůže nabídnou vozidlo které armáda požaduje. Proto se budou snažit tendr napadat a pokusí se dotlačit MO do kouta. Osobně to považuji za tu nejsprostší formu lobbingu a podivuji se že se k takové strategii uchyluje zrovna německá firma.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      22:19 04.06.2019

      Scotty
      To je ovšem problém našeho MO a jeho neschopnosti vypsat normální tendr a ne není v pořádku že výrobci dostanou 4 cancy papíru tedy neúplnou specku a dají dva měsíce na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      To je ovšem problém našeho MO a jeho neschopnosti vypsat normální tendr a ne není v pořádku že výrobci dostanou 4 cancy papíru tedy neúplnou specku a dají dva měsíce na realizaci ... ano pár lidem jako vy to příjde normální a problém téhle republiky je právě v těchto lidech.....
      Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  17:13 02.06.2019

  Američané mohli jet klidně po železnici a už z Německa. JInak koukám na drahé hračky bez vojenského významu. Pro obranu území musí být armáda založena na jiném základě.

  Američané mohli jet klidně po železnici a už z Německa. JInak koukám na drahé hračky bez vojenského významu. Pro obranu území musí být armáda založena na jiném základě.

  • Scotty
   17:27 02.06.2019

   Na jakém pak základě když ne na BVP? Mají chodit pěšky nebo jezdit na koních?

   Na jakém pak základě když ne na BVP? Mají chodit pěšky nebo jezdit na koních?

  • balm
   17:45 02.06.2019

   To by samozřejmě mohli, ale nedílnou součást každého cvičení tvoří pozemní logistika.

   To by samozřejmě mohli, ale nedílnou součást každého cvičení tvoří pozemní logistika.

 • Dunnk
  12:42 02.06.2019
  • Scotty
   15:03 02.06.2019

   Tak ten článek je naprostá zoufalost. Ludvík Cimburek působí jako poradce pro AZ již roky a pochybuji že se jakkoli účastní výběru BVP. To že zbrojařské firmy získávají bývalé ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak ten článek je naprostá zoufalost. Ludvík Cimburek působí jako poradce pro AZ již roky a pochybuji že se jakkoli účastní výběru BVP. To že zbrojařské firmy získávají bývalé zaměstnance obrany je realita, ale zatím se zdá že výběr BVP lobbistickým tlakům odolává.
   Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    19:04 02.06.2019

    A kedze odolava lobingu, tak sa zasadne zmenili parametre a na upravu vozidiel dostali spolocnosti az 2 mesiace.

    Tak urciteeeee :D

    A kedze odolava lobingu, tak sa zasadne zmenili parametre a na upravu vozidiel dostali spolocnosti az 2 mesiace.

    Tak urciteeeee :D

    • Scotty
     19:38 02.06.2019

     Gibon
     Úryvek rozhovoru s gen.Hlkaváčem:
     /Oba pracovní týmy, generálního štábu a projektový, který vznikl na Sekci pro vyzbrojování a akvizice ministerstva obrany, sestavily ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Gibon
     Úryvek rozhovoru s gen.Hlkaváčem:
     /Oba pracovní týmy, generálního štábu a projektový, který vznikl na Sekci pro vyzbrojování a akvizice ministerstva obrany, sestavily specifikaci s parametry ušitými na míru současným a budoucím schopnostem a potřebám armády. Výsledkem pak byla v roce 2018 finální specifikace, která se, navzdory fake news v médiích, od té doby nikdy nezměnila.
     Tato specifikace se nezabývá jednotlivými výrobci nebo značkami, ale jednoznačně určuje nutné parametry nově pořizovaného vozidla. Jsou to kritéria, která musí být bezpodmínečně splněna./
     http://www.natoaktual.cz/halav...
     Takže žádná náhlá změna se nekonala. Všichni čtyři výrobci se do tendru přihlásili, takže se dá očekávat že že splnění požadavků pro ně není problém.
     Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      20:05 02.06.2019

      Zmena se konala po testech na Libave.

      Zmena se konala po testech na Libave.

     • Nesher
      09:31 03.06.2019

      Ruleta
      A právě i na základě těch předváděček v před dvěma lety (o testování v pravém smyslu skutečně nešlo) se pak v roce 2018 připravila zadávací dokumentace.
      Myslím, že to není ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ruleta
      A právě i na základě těch předváděček v před dvěma lety (o testování v pravém smyslu skutečně nešlo) se pak v roce 2018 připravila zadávací dokumentace.
      Myslím, že to není nic k nepochopení.
      Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:23 02.06.2019

  Zeptám se. Na ty vojskové zkoušky pozvou všechny kteří vyhoví podmínkám výběrka nebo jen vítěze? Pokud vítěze tak až do zkoušek by vozidlo nikde nemuseli realně mít postavené...A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zeptám se. Na ty vojskové zkoušky pozvou všechny kteří vyhoví podmínkám výběrka nebo jen vítěze? Pokud vítěze tak až do zkoušek by vozidlo nikde nemuseli realně mít postavené...A když vítěz neprojde zkouškami tak se vypíše nový tendr nebo určí i pořadí tendru kdo je případně druhý,třetí ?
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:05 02.06.2019

   Na zkoušky by měli přivézt vozidlo všechny firmy které podaly nabídku a splní základní podmínky.

   Na zkoušky by měli přivézt vozidlo všechny firmy které podaly nabídku a splní základní podmínky.

  • Nesher
   09:38 03.06.2019

   Přesně jak píše Scotty. V létě proběhnou srovnávací zkoušky za účasti všech přihlášených. Vojskové zkoušky (podmínka pro zařazení do výzbroje) pak už jenom s vítězem.

   Přesně jak píše Scotty. V létě proběhnou srovnávací zkoušky za účasti všech přihlášených. Vojskové zkoušky (podmínka pro zařazení do výzbroje) pak už jenom s vítězem.

   • Jirosi
    20:32 03.06.2019

    Vybereme králíka v klobouku, potom budeme jen čučet na více práce...

    Vybereme králíka v klobouku, potom budeme jen čučet na více práce...

 • semtam
  00:48 02.06.2019

  Má prosím někdo relevantní zdroj, že ASCOD 42 či 35 má posádku 3+8 s osádkovou věží?
  Ptám se proto, že v minulosti se uváděla posádka 3+8 s bezosádkovou věží a posádka 3+6 s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Má prosím někdo relevantní zdroj, že ASCOD 42 či 35 má posádku 3+8 s osádkovou věží?
  Ptám se proto, že v minulosti se uváděla posádka 3+8 s bezosádkovou věží a posádka 3+6 s osádkovou věží.

  P.S: Dávám jsem tento příspěvek ještě jednou, protože minule byla otázka zaspamována.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   07:48 02.06.2019

   Nevím jestli považujete ATM za relevantní zdroj, ale v posledním čísle je článek o ASCODu kde je možnost osazení věže MT-30 Mk.2 a 8 míst výsadku potvrzeno.

   Nevím jestli považujete ATM za relevantní zdroj, ale v posledním čísle je článek o ASCODu kde je možnost osazení věže MT-30 Mk.2 a 8 míst výsadku potvrzeno.

   • ruleta
    08:19 02.06.2019

    Mno zda se, ze jeden zdroj opisuje od druheho. Jsou to insider info, treba tady dokonce delaj dojem, ze na IDETu ASCOD v teto konfiguraci ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Mno zda se, ze jeden zdroj opisuje od druheho. Jsou to insider info, treba tady dokonce delaj dojem, ze na IDETu ASCOD v teto konfiguraci byl:

    https://www.armyweb.cz/clanek/...
    Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    23:59 02.06.2019

    Děkuji za info, nejnovější číslo ATM ještě nemám, zakoupím.
    Jen zběžně jsem zjistil, že článek o ASCODu má název: Nejnovější provedení BVP ASCOD 42. Což dává již předem tušit, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Děkuji za info, nejnovější číslo ATM ještě nemám, zakoupím.
    Jen zběžně jsem zjistil, že článek o ASCODu má název: Nejnovější provedení BVP ASCOD 42. Což dává již předem tušit, že se bude jednat o nejnovější provedení BVP ASCOD 42.

    Tím pádem GDELS upraví ASCOD dle požadavků AČR, protože původní provedení ASCODu požadavky neplnilo.

    Ještě jednou díky a příště se to snad obejde bez zavádějících informací, které poskytl lalalik.
    Skrýt celý příspěvek

    • lalalik
     07:43 03.06.2019

     Ano, ano, rychle ke stánku, bože já se asi potrhám smíchy..... :-D
     A tohle je opravdu perla :-D : "Jen zběžně jsem zjistil, že článek o ASCODu má název: Nejnovější provedení BVP ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano, ano, rychle ke stánku, bože já se asi potrhám smíchy..... :-D
     A tohle je opravdu perla :-D : "Jen zběžně jsem zjistil, že článek o ASCODu má název: Nejnovější provedení BVP ASCOD 42. Což dává již předem tušit, že se bude jednat o nejnovější provedení BVP ASCOD 42." Vy rád tušíte, že ano? :-D
     Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:49 01.06.2019

  Když jsem ptal pokud někdo nemá náhodou informace ohledně výsadku ASCODu s osádkovou věží, tak jsem myslel nějaké relevantní informace.

  lalaliku děkuji za snahu, ale tvé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když jsem ptal pokud někdo nemá náhodou informace ohledně výsadku ASCODu s osádkovou věží, tak jsem myslel nějaké relevantní informace.

  lalaliku děkuji za snahu, ale tvé vyjádření je zmatečné a prosím aby jsi se radši do této problematiky nepletl, děkuji.

  CerVus
  ASCOD 38 neznám, ale to byl asi překlep a máte na mysli ASCOD 35. Pokud se nepletu, když tak mě opravte, tak velikostní rozdíl mezi ASCOD 35 a ASCOD 42 prakticky neexistuje a verze se liší jen ve hmotnosti, což sebou přináší jinou odolnost, pohyblivost, motory, atd., ale velikost nikoliv.

  Informaci ohledně možnosti ASCODU převážet s osádkovou věží výsadek 3+6 jsem měl z doslechu. Zkusil jsem hledat na netu a světe div se, AN o tom psali již před rokem.

  https://www.armadninoviny.cz/n...

  Takže ví někdo, zda existují nějaké věrohodnotné informace, že ASCOD s osádkovou věží opravdu pojme 3+8 a ne 3+6 či varianta 3+8 je řešena s dvěma neplnohodnotnými místy?

  Předem děkuji za odpověď.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:16 01.06.2019
   Oblíbený příspěvek

   Nevím co je na lalalikově informacích zmatečné. Řekl bych že poměrně věrohodně popsal jak bude ASCOD přestavěn pro požadavky AČR. Takže co trochu ubrat na aroganci. Navíc jak je v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevím co je na lalalikově informacích zmatečné. Řekl bych že poměrně věrohodně popsal jak bude ASCOD přestavěn pro požadavky AČR. Takže co trochu ubrat na aroganci. Navíc jak je v článku uvedeno ASCOD splňující požadavky se už testuje.
   Skrýt celý příspěvek

   • kazd
    21:28 01.06.2019

    Odkaz na foto vnitřku Ascodu z Eurosatory jsem dával do diskuze pod jiným článkem právě s otázkou, jak tam narvou plnohodnotných 6+2 a osádkovou věž. Ascod na eurosatory byl jiný, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Odkaz na foto vnitřku Ascodu z Eurosatory jsem dával do diskuze pod jiným článkem právě s otázkou, jak tam narvou plnohodnotných 6+2 a osádkovou věž. Ascod na eurosatory byl jiný, i tak to vypadá, že prostě zúžili sedačky a dali je bez mezer vedle sebe. Tak získali 6+2, ale implementace osádkové věže se evidentně ještě řeší. Jak ji tam narvat bez posunu dopředu si také nedovedu představit. Na úkor čeho to posunout dopředu a jak kvalitní to bude řešení, když na to mají dva měsíce - no comment.
    Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    21:56 01.06.2019

    Scotty

    Kdyby neměl lalalik tvrdá a tupá slova (bezdůvodně), tak by se má arogance nedostavila.
    Pokud lalalik tedy tvrdí, cituji: Zase odborník, co pracuje s city, pocity a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty

    Kdyby neměl lalalik tvrdá a tupá slova (bezdůvodně), tak by se má arogance nedostavila.
    Pokud lalalik tedy tvrdí, cituji: Zase odborník, co pracuje s city, pocity a tušeními. ASCOD s osádkovou věží má plnohodný interiér pro 3+8, se sedačkami družstva se nehýbe.

    Tak bych očekával, že své razantní tvrzení podepře nějakými důkazy. Bohužel nestalo se tak a můžou to být jen city, pocity a tušení.
    Mé informace co jsem obdržel (rozuměj city, pocity a tušení) jsem byl dokonce schopen (později) potvrdit článkem z tohoto webu.

    A tak jsem se ptal, a můj dotaz je legitimní a nic nikomu nevnucuje. Klidně si to přečtěte znovu. Pokud máte pocity jiné, tak vězte, že se jedná o pouhé ničím podložené pocity.
    To, že upřednostňujete primitivismus před slušným chováním je vaše vizitka.
    Skrýt celý příspěvek

    • Gibon
     23:49 01.06.2019

     Si arogantny zakazdym a na kohokolvek. Presvedceny o vlastnej dokonalosti.
     Co su dve charakterove indicie ukazujuce na nizky intelekt.

     Si arogantny zakazdym a na kohokolvek. Presvedceny o vlastnej dokonalosti.
     Co su dve charakterove indicie ukazujuce na nizky intelekt.

     • Jura99
      13:15 02.06.2019

      Semtam ma obvykle pravdu, takze ma na mensi aroganci narok. Posledni vete nerozumim, asi mam take nizky intelekt ;).

      Semtam ma obvykle pravdu, takze ma na mensi aroganci narok. Posledni vete nerozumim, asi mam take nizky intelekt ;).

  • lalalik
   23:49 01.06.2019

   Je hezké, že předem děkujete za odpověď, kterou jste ale již dostal, tedy že ASCOD 42 má s osádkovou věží plnohodotných 8 sedadel. Je ale nanejvýš hloupé mi vykat a také radit ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je hezké, že předem děkujete za odpověď, kterou jste ale již dostal, tedy že ASCOD 42 má s osádkovou věží plnohodotných 8 sedadel. Je ale nanejvýš hloupé mi vykat a také radit někomu, kdo má informace přímo od zdroje, aby se do tématu tzv. nepletl. Zvlášť vtipné to je od mudrlanta dojmologa. A ano pletete se, takže vás opravím, jak jste žádal a uvedu na pravou míru další omyl vás-dojmologa. ASCOD 42 má mimo jiné delší korbu než ASCOD 35, proto má druhý jmenovaný kapacitu 3+6, kdežto první 3+8. Koukám, že čtete mé texty dost nepozorně... to je také nepěkné
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    00:36 02.06.2019

    lalalik

    Asi jsem to nenapsal dost jasně. Chci relevantní data či odkazy. Vaše dojmy mě nezajímají.

    P.S: Je naprosto irelevantní to, že bezosádková věž s adaptérem je posunutá o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    lalalik

    Asi jsem to nenapsal dost jasně. Chci relevantní data či odkazy. Vaše dojmy mě nezajímají.

    P.S: Je naprosto irelevantní to, že bezosádková věž s adaptérem je posunutá o trochu dál, když vniřní prostor se prakticky nemění. Navíc ASCOD 42 a ASCOD 35 mají prakticky shodný vniřní prostor, tak vašemu argumentu opravdu nerozumím.

    Nyní jste přiznal, že člověk od zdroje nejste, že máte informace od zdroje, což znamená jedna paní povídala.

    Pokud nejste schopen své tvrzení ničím podložit, nechápu proč se vyjadřujete.
    Dobrou noc
    Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     14:32 02.06.2019

     Jen jedna taková češtinářská semtame.

     Věta "radit někomu, kdo má informace přímo od zdroje, aby se do tématu tzv. nepletl" respektive slovo zdroj zde a) znamená osobu b) ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jen jedna taková češtinářská semtame.

     Věta "radit někomu, kdo má informace přímo od zdroje, aby se do tématu tzv. nepletl" respektive slovo zdroj zde a) znamená osobu b) znamená, že je autor do projektu nějak zainteresován kor když píše "Je ale nanejvýš hloupé mi vykat a také radit někomu, kdo má informace přímo od zdroje, aby se do tématu tzv. nepletl. " , kdyby byl zainteresován do projektu, tak z logiky věci je Tvoje "nepletl" nesmysl - což příspěvěk lalalika implikuje. Konec hlášení.
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:15 02.06.2019

      ruleta

      Děkuji za hlášení. Vyvedu vás z omylu, pokud by lalalik byl zapojen v projektu, moc dobře by věděl, jakou osádku mohl mít ASCOD s osádkovou a bezosádkovou věží a navíc by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ruleta

      Děkuji za hlášení. Vyvedu vás z omylu, pokud by lalalik byl zapojen v projektu, moc dobře by věděl, jakou osádku mohl mít ASCOD s osádkovou a bezosádkovou věží a navíc by nepletl do diskuze verzi s adaptérem, který je vystaven jako zajímavé řešení, které nemá s úpravou ASCODu nic společného.
      Pohov
      Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    08:49 02.06.2019

    za sebe děkuju za informaci.
    Předpokládám, že ten stroj co byl u nás většinou k vidění byl ještě starý ASCOD 33, který byl nabízen Dánům, jen postupem času faceliftovaný a asi i ...
    Zobrazit celý příspěvek

    za sebe děkuju za informaci.
    Předpokládám, že ten stroj co byl u nás většinou k vidění byl ještě starý ASCOD 33, který byl nabízen Dánům, jen postupem času faceliftovaný a asi i nabízen jako ASCOD 35. Tak jak musel Rheinmetall sáhnout po větším LYNX KF41, muselo GDELS sáhnou po větším ASCOD 42, obě tedy jiná vozidla než byla na těch vojskových dnech.
    Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   23:51 01.06.2019

   Njn, to bude intelekt.
   Prilis zlozite pochopit na prvu, ze 8 je na klavesnici nad 5 a tak sa jedna o preklep.

   Njn, to bude intelekt.
   Prilis zlozite pochopit na prvu, ze 8 je na klavesnici nad 5 a tak sa jedna o preklep.

 • ruleta
  12:47 01.06.2019

  Nahodou nemel nekdo cas prohodit par slov s vyrobci - proc nevystavuji konfigurace pro Armadu CR? Osobne bych cekal, ze toto je velmi vhodna prilezitost danou konfiguraci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nahodou nemel nekdo cas prohodit par slov s vyrobci - proc nevystavuji konfigurace pro Armadu CR? Osobne bych cekal, ze toto je velmi vhodna prilezitost danou konfiguraci predstavit a prodat politikoum.
  Skrýt celý příspěvek

  • Imax-CZ
   13:51 01.06.2019

   Výrobci budou rádi, když svoje prototypy stihnou ukuchtit do termínu pro odevzdávání vzorků. Na IDET to ani neměli šanci stihnout postavit.

   Výrobci budou rádi, když svoje prototypy stihnou ukuchtit do termínu pro odevzdávání vzorků. Na IDET to ani neměli šanci stihnout postavit.

  • Scotty
   15:05 01.06.2019

   Jediný Lynx byl zjevně hotov do IDETu a představili ho ve finální konfiguraci. Navíc pokud je informace AN správná tak už tak existuje i ASCOD.

   Jediný Lynx byl zjevně hotov do IDETu a představili ho ve finální konfiguraci. Navíc pokud je informace AN správná tak už tak existuje i ASCOD.

   • ruleta
    17:39 01.06.2019

    U Lynxe pada prepravitelnost, ne?

    U Lynxe pada prepravitelnost, ne?

    • Scotty
     18:37 01.06.2019

     Lynx je přepravitelný v C-17. Přepravitelnost v A400M není nepřekročitelný požadavek.

     Lynx je přepravitelný v C-17. Přepravitelnost v A400M není nepřekročitelný požadavek.

   • PavolR
    21:38 01.06.2019

    Oponoval by som tvrdeniu, že LINX bol na IDETe prezentovaný vo finálnej konfigurácii pre AČR - jeho kanón celkom zjavne nie je 30mm.

    Oponoval by som tvrdeniu, že LINX bol na IDETe prezentovaný vo finálnej konfigurácii pre AČR - jeho kanón celkom zjavne nie je 30mm.

    • PavolR
     21:39 01.06.2019

     Pardon, trocha som ho zmäkčil - samozrejme Lynx. :-)

     Pardon, trocha som ho zmäkčil - samozrejme Lynx. :-)

    • Scotty
     22:58 01.06.2019

     Troufnu si tvrdit že to kanón ráže 30mm je. To co ho opticky zvětšuje je nástavec pro střelbu programovatelnou municí na konci kanónu.

     Troufnu si tvrdit že to kanón ráže 30mm je. To co ho opticky zvětšuje je nástavec pro střelbu programovatelnou municí na konci kanónu.

     • PavolR
      07:59 02.06.2019

      Ten nástavec má aj kanón Pumy a predsa je navidomoči kratší, než kanón na Lynxe. Použila sa proste tá istá veža v tej istej konfigurácii, ako na iných výstavách, napr Eurosatory ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ten nástavec má aj kanón Pumy a predsa je navidomoči kratší, než kanón na Lynxe. Použila sa proste tá istá veža v tej istej konfigurácii, ako na iných výstavách, napr Eurosatory 2018: https://en.wikipedia.org/wiki/... , kedy sa aj vyslovené písalo, že ide o "Lance 2.0 turret, armed with the Wotan 35 dual-feed cannon, which fires standard 35x228mm ammunition with a 7.62mm coaxial machine gun"
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      08:31 02.06.2019

      Je to 35 mm , maji to na webu vyrobce., predpokladam, ze se jednalo o verzi KF41, ktera splnuje pozadavek 8+3.

      Je to 35 mm , maji to na webu vyrobce., predpokladam, ze se jednalo o verzi KF41, ktera splnuje pozadavek 8+3.

     • Scotty
      09:11 02.06.2019

      Opravdu ten kanón vypadá delší. Je zajímavé že přivezli větší ráži když má být tohle konkrétní vozidlo posláno na armádní zkoušky.

      Opravdu ten kanón vypadá delší. Je zajímavé že přivezli větší ráži když má být tohle konkrétní vozidlo posláno na armádní zkoušky.

     • Rase
      15:30 02.06.2019

      Scotty:
      kanón bych u Lynxe neřešil, minule ho měnili taky až na místě - byť to byla původní verze věže Lance a ne tahle nová s krytem hlavně.

      Scotty:
      kanón bych u Lynxe neřešil, minule ho měnili taky až na místě - byť to byla původní verze věže Lance a ne tahle nová s krytem hlavně.

  • Jirosi
   20:21 03.06.2019

   Ruleta: Oni ho potřebují svůj výrobek utajit před konkurencí! Páska je daná, a tam všichni míří.

   Ruleta: Oni ho potřebují svůj výrobek utajit před konkurencí! Páska je daná, a tam všichni míří.

 • semtam
  23:47 31.05.2019

  USA podcenili Ťokův průsmyk na D1 a přecenili svoji techniku.
  Chybama se člověk učí, aneb ukázka síly v nepraví okamžik může dostat opačného výsledku. Noční přesun je pouhou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA podcenili Ťokův průsmyk na D1 a přecenili svoji techniku.
  Chybama se člověk učí, aneb ukázka síly v nepraví okamžik může dostat opačného výsledku. Noční přesun je pouhou alternativou a řešením vzniklé situace.
  Je trochu s podivem, že zkušená armáda USA se dostane do takových trablů. Povolení české strany plně chápu, protože námitky na průjezd za bílého dne by mohli pro dotyčného znamenat nálepku proruského sabotéra a za třídního nepřítele pro nic za nic nechce být nikdo soudný označen či podezříván.

  Krátce k ASCOD 42, opravdu ve verzi s osádkovou věží má možnost přepravy 3+8? Mé informace hovoří s osádkovou věží to, že může být konfigurace 3+6.
  Stačí se podívat na foto vnitřního prostoru ASCOD 42 jež dává tušit, že koš věže bude nalepen velmi těsně u sedaček výsadku a poslední dvě budou spíše odstraněny, nebo tato dvě místa nebudou plnohodnotná.

  Oliver H. Mittlelsdorf spíš roní krokodýlí slzy. Požadavky AČR na nové BVP dokáže splnit min. CV90 (asi narážel na požadovanou leteckou přepravu pomocí A400M, jež má max. zátěž 37 tun.) No-go požadavky jsou známy a tak aby konkurence CV90 uspěla (protože neplní všechny technické požadavky, jako CV90) musí podat lepší finanční nabídku s velkorysým zapojením českého průmyslu.
  Skrýt celý příspěvek

  • lalalik
   05:40 01.06.2019

   Zase odborník, co pracuje s city, pocity a tušeními. ASCOD s osádkovou věží má plnohodný interiér pro 3+8, se sedačkami družstva se nehýbe. Díky konstrukci ale lze pohybovat s ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zase odborník, co pracuje s city, pocity a tušeními. ASCOD s osádkovou věží má plnohodný interiér pro 3+8, se sedačkami družstva se nehýbe. Díky konstrukci ale lze pohybovat s věží. V případě osádkové věže bude odstraněn adaptér s průzory, a věž bude umístěna níže a více vpředu. Nejen že neomezuje ani v nejmenším prostor družstva, klec pod věží bude dokonce oddělena od prostoru výsadku
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    07:37 01.06.2019

    Hlavným problémom ASCODu (no napr. i CV90 a potenciálne aj Linxu) beztak nebude veža, ale elektronika. Každý jeden systém, ktorý do vozidiel budete chcieť umiestniť, či už APS, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Hlavným problémom ASCODu (no napr. i CV90 a potenciálne aj Linxu) beztak nebude veža, ale elektronika. Každý jeden systém, ktorý do vozidiel budete chcieť umiestniť, či už APS, varovanie pred laserovým značkovačom, atď. znamená min. jednu ďalšiu "bedňu", ktorú treba v korbe niekam umiestniť - vo vystavovaných vozidlách toto zohľadnené nie je, maximálne sú veže a korby osadené ich maketami.
    Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     11:41 01.06.2019

     Myslím že jsi "udeřil hřebíček na hlavičku", tedy aby bylo v novém vozidle dost místa na všechnu tu elektroniku. Puma tohle má všechno nacpané pod věží a zabírá to tak dvě místa, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Myslím že jsi "udeřil hřebíček na hlavičku", tedy aby bylo v novém vozidle dost místa na všechnu tu elektroniku. Puma tohle má všechno nacpané pod věží a zabírá to tak dvě místa, něco je i v bezosádkové věži. Zase ale nesplňuje hlavní zadání na osádkovou věž a 11 lidí. Takový Lynx vypadá, že má slušnou prostorovou rezervu, tady asi problém není. CV90 parametry splňuje, ale místo v něm moc není. Takový Ascod je na tom ještě o něco hůř, jelikož má problém splnit i hlavní parametry.
     Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   11:49 01.06.2019

   Nemá náhodou 3+6 kratší ascod 38?

   Nemá náhodou 3+6 kratší ascod 38?

  • Jirosi
   20:18 03.06.2019

   "No-go požadavky jsou známy a tak aby konkurence CV90 uspěla (protože neplní všechny technické požadavky, jako CV90) musí podat lepší finanční nabídku s velkorysým zapojením ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "No-go požadavky jsou známy a tak aby konkurence CV90 uspěla (protože neplní všechny technické požadavky, jako CV90) musí podat lepší finanční nabídku s velkorysým zapojením českého průmyslu."

   No-Go = neplníš >vypadáváš
   Žádná lepší nabídka to nevyřeší. A nebo zase jednou děláme ze sebe ještě větší blbce.
   Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  23:27 31.05.2019

  Pan Grohman, preco ste vymazali prispevok uzivatela Jara?

  Jara - nahodte ho este raz pls.

  Pan Grohman, preco ste vymazali prispevok uzivatela Jara?

  Jara - nahodte ho este raz pls.

  • Jara
   23:36 31.05.2019

   Znova se vypisovat nebudu

   Znova se vypisovat nebudu

   • Gibon
    23:47 31.05.2019

    :( nedocital som ho

    :( nedocital som ho

   • Gibon
    23:49 31.05.2019

    Hlavne ze Giviczove a Cernakusove blaboly tu necháva.

    Hanbite sa pan Grohman. Cenzura hodna Kremľa.

    Hlavne ze Giviczove a Cernakusove blaboly tu necháva.

    Hanbite sa pan Grohman. Cenzura hodna Kremľa.

    • semtam
     23:51 31.05.2019

     Gibon

     Na to, jaké perly tu padají, tak Jan Grohmann používá cenzorské pero velmi pomálu. Tak klídek a Kreml nechat nyní napokoji.

     Gibon

     Na to, jaké perly tu padají, tak Jan Grohmann používá cenzorské pero velmi pomálu. Tak klídek a Kreml nechat nyní napokoji.

   • Scotty
    23:54 31.05.2019

    Gibon
    O nic jste nepřišel. Jara se nám tu jen vyplakal a napsal že všichni co vybírají nové BVP jsou blbci. Prostě jako všechny jeho příspěvky.

    Gibon
    O nic jste nepřišel. Jara se nám tu jen vyplakal a napsal že všichni co vybírají nové BVP jsou blbci. Prostě jako všechny jeho příspěvky.

    • semtam
     00:00 01.06.2019

     Scotty

     Pokud je to pravda, (příspěvek jsem nečetl), tak bohužel Járo smazání sis zasloužil. Myslím, že AČR a nejen ona i další státní sektory jsou sice provázány skandály, ale na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty

     Pokud je to pravda, (příspěvek jsem nečetl), tak bohužel Járo smazání sis zasloužil. Myslím, že AČR a nejen ona i další státní sektory jsou sice provázány skandály, ale na někoho bezdůvodně házet špínu se prostě nedělá.
     Navíc v tomto případě armáda vysvětlila proč to chce a její argumentace má hlavu a patu.
     Kopat do armády je sice česká obliba, ale dosti přitroublá. Navíc armáda jako taková nás nikdy nezradila a ani neztrapnila. Chyby které se jí přisuzují, tak za ně mohou politici, nikoliv vojáci.
     Skrýt celý příspěvek

     • juhelak
      06:55 01.06.2019

      tady se to dá ještě snest..armada to vysvětluje dobře..na fb se snažila to podat i formou aby to pochopila i opice..ale bohužel..co tam se člověk dočte...ve zkratce jsme zaprodanci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tady se to dá ještě snest..armada to vysvětluje dobře..na fb se snažila to podat i formou aby to pochopila i opice..ale bohužel..co tam se člověk dočte...ve zkratce jsme zaprodanci západu a ideální řešení je již vymyšleno ve formě Šakala či bmp3
      Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:29 31.05.2019
  • (21)

  Citace z článku výše :
  " Dostat se na IDET 2019 ve čtvrtek nebylo nic jednoduchého, protože doprava na dálnici D1 kolabovala kvůli přesunu amerických vojáků na cvičení Saber ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Citace z článku výše :
  " Dostat se na IDET 2019 ve čtvrtek nebylo nic jednoduchého, protože doprava na dálnici D1 kolabovala kvůli přesunu amerických vojáků na cvičení Saber Guardian 2019 v Rumunsku."


  Takže díky armádě USA mají naši poslanci z podvýboru pro akvizice smůlu až do druhé poloviny září ... :)

  Dopravní kolaps na D1 znemožnil poslancům dorazit na IDET 2019
  https://www.securitymagazin.cz...

  Po návštěvě premiéra Babiše a ministra obrany Metnara v prvním dnu IDETu se dnes měli s vystavovanou bojovou technikou seznámit poslanci, zejména z podvýboru pro akvizice, tedy poslanci dohlížející na pořizovaný armádní majetek. V době největšího vypsaného tendru v historii novodobé české armády na pořízení bojových vozidel pěchoty poslance s napětím očekávali všichni 4 zájemci o tuto dodávku (Rheinmetall, PSM, BAE Systems a GDELS), aby je seznámili se svými stroji, které jsou na IDETu všechny vystaveny.

  Poslanci ale nepřijedou, a to z tak paradoxního důvodu, jakým je dopravní situace na dálnici D1. Další šanci vidět BVP, která se ucházejí o největší armádní zakázku, budou mít zákonodárci zřejmě až na letošních NATO Days, pokud výrobci dovezou všechny stroje.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jara
   23:04 31.05.2019
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   Jdi s tím....

   Jdi s tím....

  • Jan Grohmann
   23:14 31.05.2019
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   Givcz. Buďte té lásky, neplevelte diskuzi nesmysly. Děkuji.

   Givcz. Buďte té lásky, neplevelte diskuzi nesmysly. Děkuji.

   • Tesil
    21:20 01.06.2019
    • (12)

    Šéfe,nic ve zlém,ale copak se příspěvek od givicz netýká IDETu a BVP?
    často daleko větší krávoviny zůstávají bez povšimnutí.

    Šéfe,nic ve zlém,ale copak se příspěvek od givicz netýká IDETu a BVP?
    často daleko větší krávoviny zůstávají bez povšimnutí.