Stealth - chiméra nebo strategická výhoda?

F-22A Raptor; větší foto / U.S. Air Force

Před několika dny ruský generálplukovník Igor Maltsev, bývalý náčelník štábu ruské protivzdušné obrany (PVO), označil technologii stealth jako “papírovou chiméru.” Rusko však investuje miliardy dolarů do vývoje stealth stíhačky T-50 a stealth bombardéru PAK-DA. Jak je to tedy s technologii "stealth"?

Mediální přestřelky

V současné době řada zemí vývíjí nejen stealth letadel, ale i "neviditelné" střely. Američané zavádějí stíhačku F-35 a připravují vývoj bombardéru B-21. Čína pracuje hned na dvojici stealth stíhaček - Chengdu J-20 a menší Shenyang J-31.

Rusko zase vyvíjí stíhačku Suchoj T-50, strategický bombardér PAK-DA a zavedlo do výzbroje stealth rakety vzduch-země Ch-101/102.

Přesto ruská média pravidelně informují o zbytečnosti technologie stealth, resp. o zranitelnosti stealth letadel vůči ruským systémům PVO. Naopak podle amerických médií stealth výrazně zvyšuje šance v boji proti PVO protivníka.

Například podle magazínu National Interest současné ruské komplety S-300 i S-400 nemají dostatečnou přesnost, aby dokázaly efektivně bojovat proti stíhačkám F-22A Raptor a F-35 Lightning II. Jinak řečeno - dle amerických médií ztráty ruské PVO budou vyšší, než ztráty mezi americkými letadly.

“Ani dnes ruské nebo čínské systémy neřeší tento problém (zaměření stealth letadel - pozn. red.). Je ale jasné, že v průběhu doby technologie stealth přestává být výhodou,” dočteme se v inkrimovaném článku na National Interest.

Na druhé straně ruská Gazeta.ru oslovila v reakci na americký článek bývalé velitele ruské PVO. Podle generálplukovníka Vladímira Litvinova v záloze, bývalého zástupce šéfa ruské PVO, jsou závěry amerických autorů “amatérské a politicky motivované.”

Připomeňme, že cílem stealth je zmást zaměřovací radar proleteckých raket PVO. Zaměřovací radary (pracující v určirém kmitočtovém pásmu) mají velkou přesnost, ale malý dosah. Naopak přehledové radary dokáží stealth letoun odhalit, ale nemají dostatečnou přesnost - nedokáží na letadlo navést raketu.

“Autoři zřejmě neznají principy přiblížení rakety k cíli. Raketa má dálkové povelové navádění, plus infračervené, optické a další systémy navedení. Možná je signál slabý, ale raketa se stále točí správným směrem (proti letounu - pozn. red.) - reaguje na teplo,” vysvětluje Litvinov. “Raketa nezasáhne cíl přímo. Bojová hlavice v přesné vzdálenosti exploduje - rovnoměrně rozptýlený mrak fragmentů je poté vržen proti cíli.”

“Je to politika, která nás má oslabit a ovlivnit trh se zbraněmi. Podobné články mohou ovlivnit zahraniční armády. Tyto články nejsou určeny nám, ale těm, kteří kupují zbraně z Ruska,” myslí si zase generálplukovník Maltsev

Rusko:”Stealth je k ničemu. Máme stealth stíhačku T-50.”

Podle Dave Majumdara z National Interest je navádění na dálku rakety poměrně běžné, ale v současné době žádná raketa kompletů S-300 nebo S-400 nemá optický nebo infračervený zaměřovací senzor. Rakety S-300/S-400 se navádějí výhradně pomocí vlastních aktivních radarů nebo pomocí dálkového povelového navádění (raketa je řízená povely ze země).

Je samozřejmě možné raketu kombinující radar a infračervený senzor vyvinout - to si ale mimo jiné vyžádá značné finance a také nesnadné testování (je nutno otestovat, že raketa skutečně dokáže zaměřit teplo F-22 a F-35). Infračervené a optické senzory mají navíc omezený dosah a lze je pasivně i aktivně rušit.

Nicméně i podle některých západních expertů, jako plukovníka Michaela Pietrucha, bývalého instruktora elektronického boje v americkém letectvu, lze stealth letouny zaměřit novou generací radarů s dlouhým dosahem.

Majumdara oslovil několik nejmenovaných expertů z amerického letectva. Podle nich stealth letouny mají jednoduše převahu nad současnými prostředky PVO. Na druhou stranu přiznávají, že vývoj nové generace radarů není vyloučen - vše to je ale o taktice nasazení, která má zásadní vliv na výsledek boje.

Při zvažování úspěšnosti ruské PVO vůči stealth letounům nelze přemýšlet šablonovitě - do hry vstoupí cela řada dalších systémů, např. letouny a prostředky elektronického boje (EA-18G Growler), nebo letadla určená pro boj s PVO (F-16CJ/DJ).

Na konec se vtírá opět otázka: "Proč tedy Rusové a Číňané vyvíjejí vlastní stealth letadla a rakety, pokud je stealth k ničemu?" Nebo snad opravdu platí závěr ruského autora Alexandra Sardurioho, že vývoj stíhačky T-50 (ale i F-22) je pouze mrhání penězi?

Zdroj: Gazeta.ru, National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

Hypersonické zbraně - nová éra válčení je zde

Čína, Rusko, Spojené státy i Indie intenzivně pracují na přesných zbraních schopných dosáhnout ...

Ruská hrozba: Protivzdušná obrana a raketové systémy

Zatímco NATO se posledních 15 let soustředilo na bojové operace proti povstalcům, Rusko využilo ...

Dron MQ-25 Stingray: Klíč v boji proti ponorkám

Americké námořnictvo (US Navy) přiznává ztrátu schopností vést efektivní boj proti ponorkám, tzv. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • cyril
    17:42 27.08.2016

    Úryvek z článku: "Současně se mnozí lidé na Západě přesvědčili o tom, že Rusko nechce hrát podle pravidel ustavených v Evropě po 2. světové válce, které byly přijaty s nadějí, ...Zobrazit celý příspěvek

    Úryvek z článku:

    "Současně se mnozí lidé na Západě přesvědčili o tom, že Rusko nechce hrát podle pravidel ustavených v Evropě po 2. světové válce, které byly přijaty s nadějí, že se podaří zabránit novým ničivým válkám. Pravidlo číslo jedna: evropské země nenapadají cizí území, nesnaží se rozervat jiné státy na kousky."

    Tak to potom jo ...Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    17:26 27.08.2016

    Všechno, co ruské armádě chybí nebo se jí zoufale nedostává, je: a/ papírová chiméra, b/ amatérská a politicky motivovaná propaganda, c/ mrháním penězi, d/ výsledek působení ...Zobrazit celý příspěvek

    Všechno, co ruské armádě chybí nebo se jí zoufale nedostává, je:
    a/ papírová chiméra,
    b/ amatérská a politicky motivovaná propaganda,
    c/ mrháním penězi,
    d/ výsledek působení temných sil CIA, DIA, NSA, DARPA, NASA, PASA, ETA, DELTA, THETA a jánevímkohoještě.

    Pro ty, kteří na výše uvedené možnosti nevěří, tady mám odkaz na shrnutí, proč to v Rusku stojí za houby (včetně armády):

    https://www.freemag.one/2016/0... Skrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    16:41 27.08.2016

    "Jak sladkými se zdály! A jak jsou kyselé!"

    Tak nějak snad zněla ta slova Ezopa Ezopoviče, jež mají stále hloubku a platnost.

    "Jak sladkými se zdály! A jak jsou kyselé!"

    Tak nějak snad zněla ta slova Ezopa Ezopoviče, jež mají stále hloubku a platnost.

  • Superme
    15:08 27.08.2016

    Put_in - Jak již napsal Shania, tak T-50 má pumovnice. http://www.migflug.com/jetflig... Je pravdou, že rusové nekladou ...Zobrazit celý příspěvek

    Put_in - Jak již napsal Shania, tak T-50 má pumovnice.
    http://www.migflug.com/jetflig...

    Je pravdou, že rusové nekladou takový důraz na stealth. Zda je to dobře nebo ne ukáže teprve čas.

    Jinak by mě zajímalo, co má T-50 tak moc společného s SU-35. Opravdu nevím. Avionika, motor, zbraně, přilba.. vlastně skoro všechno se vyvíjí speciálně pro program T-50.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    15:06 27.08.2016

    Jako třeba su-34. Ale je jasné že letouny f-22,a hlavně f-35 se usa velmi vyplatí,na prosazování svých zájmů po celém světě.Třeba útok na Iránskou JE by pomocí F-35 byl určitě ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako třeba su-34.
    Ale je jasné že letouny f-22,a hlavně f-35 se usa velmi vyplatí,na prosazování svých zájmů po celém světě.Třeba útok na Iránskou JE by pomocí F-35 byl určitě úspěšný,při vší úctě k S-300 tak ten se v Iránů nemá o co opřít,jiné přehledové radary budou zastaralé,přenos dat bude bůhvíjaký,stíhací letectvo staré a slabé.V případě že by se s-300 musel spolehnout jen sám n a sebe bude pro letouny stealt (téměř)snadná kořist.
    Jinak taková zajímavost,když se blížil nějaký US torpédoborec k břehům Krymu tak tam Rusové umístili na pobřeží nějaký prolilodní raketový systém (bastion?) tak aby byl co nejlépe viditelný pro průzkumné družice.Možná jde v Sýrii o podobný analog.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    14:47 27.08.2016

    Marthy: jako třeba který stroj v syrii má senzory v zadu? O žádném litani u země nemluvim. ... podivem se kde je s 400, jak vysokém je to pohoří, jak to asi ovlivní radar nad ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: jako třeba který stroj v syrii má senzory v zadu?

    O žádném litani u země nemluvim. ... podivem se kde je s 400, jak vysokém je to pohoří, jak to asi ovlivní radar nad alepem, severní syrii... navic na ty vzdálenosti by f22 neviděli, ani kdyby tam byla rovina...

    F22 i f35 jsou vloženy ze všech úhlů, z nekterych vic, z některých min..

    Důležitější je, že pilot ví, že nemá byt 45 k tomuto radaru, ale třeba 40 a to mu taky umožní obletěla cíl a přiblížit se ne pozorován z úhlu, kde nebude lehkého ho vidět. Tohle ti asi nevyjde nad ruském, ale v syrii jim to asi nedá moc prace. ...Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    14:18 27.08.2016

    Neuniká,protože vím že některá letadla mají senzory i vzadu.Přepad ze zálohy,od hor,čelně k sledovacím radarům,dobrá taktika.Nemusí ale letouny letící nízko v hornatém terénu mít ...Zobrazit celý příspěvek

    Neuniká,protože vím že některá letadla mají senzory i vzadu.Přepad ze zálohy,od hor,čelně k sledovacím radarům,dobrá taktika.Nemusí ale letouny letící nízko v hornatém terénu mít zaplé nějaké navigační radary,radiovýškoměry a podobně,aby sami do těch hor nenarazily?Určitě poletí v noci...no můžou letět v bezpečné výšce nad horami,v obou případech tak či tak riskují odhalení.
    Letět čelně proti sledovacímu radaru...co když jich mají víc,a chytře rozmístěné?Tak že ať poletí z toho či jiného směru vždy budou mít některý ze sledovacích radarů v boku?Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    14:05 27.08.2016

    sanityangel1: to byli f18.... Putin: T 50 má pumovnice.... Marty a spol. Skutečnost ze letadla mají pokryti senzory jen v přední polosfere vámi asi uniká. .. letadla mají ...Zobrazit celý příspěvek

    sanityangel1: to byli f18....

    Putin: T 50 má pumovnice....

    Marty a spol. Skutečnost ze letadla mají pokryti senzory jen v přední polosfere vámi asi uniká. .. letadla mají slépe uhly. ... děláte jak kdyby přepad ze zálohy nebyla základní taktika po celou dobu leteckých soubojů. .. a i v Iráku, kde prostor hlidalo šest e-3 se irácký letadlum povedlo zaútočit ze zálohy. .. s-400 má na východe hory, nemají awac.Skrýt celý příspěvek

  • Put_in
    13:42 27.08.2016

    Kdyby se pan Grohmann místo neustálého psaní těchto blábolů o danou problematiku alespoň trochu zajímal a nastudoval si alespoň základy, nekladl by tak stupidní otázky. Suchoj T-50 ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby se pan Grohmann místo neustálého psaní těchto blábolů o danou problematiku alespoň trochu zajímal a nastudoval si alespoň základy, nekladl by tak stupidní otázky. Suchoj T-50 vůbec není stealth jako Raptor, F-35 a čínské pětky. Technicky vzato (pomineme-li některé rozdíly) je to Su-35 přestavěné s rozumným kompromisem do tvaru stealth stíhače. Má to tvary letounu 5. generace, ale byl tu také kladen důraz na zachování dobré aerodynamiky pro skvělou manévrovatelnost. Nemá ani skryté zbraně. T-50 je zkrátka hůře zjistitelná Su-35.Skrýt celý příspěvek

  • Iceman8241
    12:54 27.08.2016

    cyril: Řeč ale není o protiopatření, ale o sledování. Rusy samozřejmě nasazená technika zajímá, ale nemohou se k ní dostat, protože Raptory úspěšně odklánějí strike package díky ...Zobrazit celý příspěvek

    cyril: Řeč ale není o protiopatření, ale o sledování. Rusy samozřejmě nasazená technika zajímá, ale nemohou se k ní dostat, protože Raptory úspěšně odklánějí strike package díky Spike managementu, jak uvedl kolega. Protiopatření se nedočkáš, dokud nebudou americké síly útočit na ruské body zájmu (tj. přesně to, co měly v úmyslu syrské Su-24 vůči US speciálním jednotkám na zemi).Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    12:46 27.08.2016

    No to že F-22 lítají 600 metrů od Rusů je směšné,tomu může uvěřit jen blázen.Je sice hůře zjistitelná,ale není to klingonský dravec s maskovacími štíty :D Ten s-400 zbytečný ...Zobrazit celý příspěvek

    No to že F-22 lítají 600 metrů od Rusů je směšné,tomu může uvěřit jen blázen.Je sice hůře zjistitelná,ale není to klingonský dravec s maskovacími štíty :D
    Ten s-400 zbytečný není,nezapomínejte že F-22,jako i každé jiné letadlo má stealth vlastnost hlavně ze předu,snad ty f-22 budou celý let natočeny ke všem radarům protivníka jen čelně?No to snad ne...jakmile tu f-22 ozáří radar z bočního úhlu uvidí i zaměří ho téměř tak snadno jako běžný letoun.
    Kromě toho jakmile zapne cokoliv co vyzařuje elektromagnetickou energii bude odhalen pasivními radary.A jejich přesnost detekce je mnohem vyšší než přesnost detekce přehledových radarů...
    Dále,k těm 600 metrům,i starší letoun by tu f-22 dávno oběvil pomocí Ič senzorů.Ta f-22 má sice ochlazené zplodiny,ale o kolik myslíte?Venku je -20,kolik mají asi zplodiny f-22? 300 stupňů?250?i to je proti okolním teplotám obrovský rozdíl,tohle prostě půjde vidět,a zdaleka.
    Jednoduše stealth letouny mají výhodu v tom že se obtížněji detekují,přesto to nejsou žádné kouzelné stroje,jak si někteří myslí,detekovat a sestřelit je lze.Skrýt celý příspěvek

  • sanityangel1
    12:45 27.08.2016

    Njn, to zas bude v ulicich nablito. Jediny, kdo muze rici, jak je to s detekcni/zamerovaci/navadeci schopnosti S300/S400 stealth letadel jako je F22 ci F35 jsou Rusove, a ti to ...Zobrazit celý příspěvek

    Njn, to zas bude v ulicich nablito.

    Jediny, kdo muze rici, jak je to s detekcni/zamerovaci/navadeci schopnosti S300/S400 stealth letadel jako je F22 ci F35 jsou Rusove, a ti to z pochopitelnych duvodu nereknou. Izraelci a Amici si meli sanci osahat pouze orezanou verzi, ktera byla na Kypru

    http://www.jpost.com/Israel-Ne...
    http://www.jpost.com/Israel-Ne...

    Za me bych rekl, ze jednim z duvodu, proc je v Syrii S400 je prave pritomnost F22, kde si mohou otestovat, jak dobre ji vidi. F35 ma horsi vlastnosti, takze pokud dokazi detekovat s dostatecnou presnosti F22, tak to s F35 dokazou take. To, ze Su24 nereagovala na F22 je snad pochopitelne (i pro Shaniu). Jinak nekde na netu se valel clanek o tom, jak Su 24 meli bombardovat "umirnene" islamisty, po priletu F22 se stahly. Pote co F22 odletely, priletely znova a dokoncily svoji praci. Coz by naznacovalo, ze Rusove maji minimalne prehled o tom, kde se F22 vyskytuji.Skrýt celý příspěvek

  • cyril
    12:23 27.08.2016

    Shania: kolik roků a jaké senzorové vybavení mají ty íránské f4 ? A jak je k tomuto uzpůsoben bombardér su 24, podnikající ground attack misi ? Píšeš, že toho rusové v sýrii moc ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: kolik roků a jaké senzorové vybavení mají ty íránské f4 ? A jak je k tomuto uzpůsoben bombardér su 24, podnikající ground attack misi ? Píšeš, že toho rusové v sýrii moc nemají, čím by mohli sledovat F22, z čehož vyplívá, že něco tedy přecejenom mají, přičemž jj284b tvrdí že o nich nemají ani potuchy a s 400 je v podstatě zbytečná.. tak jak to tedy je? To, že někdo lítá 600 metrů vedle těhle veteránů je důkazem toho, že o nich nikdo neví? Co by s tím měli dělat, narazit do nich?Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:09 27.08.2016

    Cyril: rusove (a ani asad) toho v syrii moc nemají čim, by mohli sledovat f 22... letadla tam mají minimální podporu ze země. .. Tady je článek o tom posledním setkání se ...Zobrazit celý příspěvek

    Cyril: rusove (a ani asad) toho v syrii moc nemají čim, by mohli sledovat f 22... letadla tam mají minimální podporu ze země. ..

    Tady je článek o tom posledním setkání se syrskymi su-24 http://www.usatoday.com/story/...

    Kdysi jsem tu dával Link na PDf z Air Force magazínu. Kde popisovali setkání s Rusy.

    Mas tu incident s íránský mi f4

    Hromady svědectví ze cvičení v us.... kde oponent mel podstatne lepší systémy včasného varování.

    Takže ani v nejmenším nepochybuji, že se v pohodě dostanou blízko čehokoliv co v syrii lita...

    Superme: říkam ze je to možnost. ..taky generál muže byt z frakce, co che investovat do něčeho jiného. Fotky prototypu jsou Fine, ale ukážu ti tisíce fotek prototypu, co nikdy nebyli zavedeny do výzbroje. ..Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    11:09 27.08.2016

    To je zase diskuze. NI je takovy vojensky bulvar, neco nacne a nedokonci. Samozrejme, ze stealh vlastnost je dulezity parametr - ale musi se brat v kontextu mise, komplexnosti ...Zobrazit celý příspěvek

    To je zase diskuze. NI je takovy vojensky bulvar, neco nacne a nedokonci. Samozrejme, ze stealh vlastnost je dulezity parametr - ale musi se brat v kontextu mise, komplexnosti mise, vyspelosti protivnika, komplexnosti obrany, informovanosti a dale do toho vstupuji dalsi parametry jako vycivcenost osadky, elektronika, zbrane...a jeden z techto parametru je stealh - vahu si neodvazuji napsat, ale predpoklad je, ze cim rovnocenejsi protivnik - tim kazdy dilci parametr navrch jako stealth - zvysuje schopnost preziti na modernim bojisti .Skrýt celý příspěvek

  • cyril
    10:32 27.08.2016

    jj284b: ty tvrdíš, že o nich rusové nemají ani potuchy proč, protože po nich nestřílí nebo se je nesnaží sestřelit ? :D A já dokonce viděl, jak lítají tu 95 pár metrů vedle F16, ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b: ty tvrdíš, že o nich rusové nemají ani potuchy proč, protože po nich nestřílí nebo se je nesnaží sestřelit ? :D A já dokonce viděl, jak lítají tu 95 pár metrů vedle F16, nejspíš o nich neměli ani potuchy, protože patrioty nic nedělaly :DSkrýt celý příspěvek

  • Superme
    10:17 27.08.2016

    jj284b - To si opravdu myslíš, že si tam ty F-22 lítají a Rusové o nich nemají ani ponětí? :D :D Toto už ani není k smíchu, ale k breku ...

    jj284b - To si opravdu myslíš, že si tam ty F-22 lítají a Rusové o nich nemají ani ponětí? :D :D Toto už ani není k smíchu, ale k breku ...

  • Superme
    10:15 27.08.2016

    Shania - Jasně... určitě ukončí svůj strategický program a Indii řeknou, ať si ty stroje vyrobí sama. Bože! Zde jsou nově zveřejněné záběry ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania - Jasně... určitě ukončí svůj strategický program a Indii řeknou, ať si ty stroje vyrobí sama. Bože! Zde jsou nově zveřejněné záběry T-50.

    https://www.youtube.com/watch?...

    To video je o ruském letectvu, takže si ty záběry musíte najít. Co mě ale nejvíce dostalo je v čase 2:40 ten parádní záběr na TU-95 :)Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    10:05 27.08.2016

    Marthy: 100% to nebude nikdy.. a to je ten problem.. hocico menej, dava velku vyhodu STEALTH strojom... tak ako pise Shania, v Syrii si F22 lietaju popri Ruskych a Syrskych ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: 100% to nebude nikdy.. a to je ten problem.. hocico menej, dava velku vyhodu STEALTH strojom... tak ako pise Shania, v Syrii si F22 lietaju popri Ruskych a Syrskych strojoch a tie o nich nemaju ani len potuchy.. a S-400 v Lakatyii im nie je absolutne schopny pomoct.. kedze tych 450km dosahu je len papierovy udaj platny pre zachytenie strategickych bombarderov a nie voci STEALTH stihackam...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    09:37 27.08.2016

    Rusové si možná chystají domácí pudu k ukonceni pak fa.... Naproti tomu velitel USAF při ioc řekl "I have a message to our adversaries," Goldfein said, "It sucks to be you."" ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusové si možná chystají domácí pudu k ukonceni pak fa....

    Naproti tomu velitel USAF při ioc řekl
    "I have a message to our adversaries," Goldfein said, "It sucks to be you."" http://www.robins.af.mil/News/...

    . F22 si v syrii litaji 600 m od syrských su 24 ano z by o tom meli nejmenší tušení a několikrát to udělali i Rusům. ..

    Bez ohledu na to jak moc dobře bude stealth odhalitelny, bez něj se v budoucnu nic neobejde. Bez něj nepříteli umožnís najít te na jeste větší vzdalenosti. Ne mluvě o tom, že ho prakticky donutís kompletne přezbojit.... stealth je jako dreadnought

    JJ: Ano f22 i f35 ví kde je mužou detekovat a podle toho budou manévrovat. Všechno je to o informacích a jejich maximálním využít i pro svuj prospech.

    Tohle je rozdíl oproti f177, což byla jen pilotování křižují či střela a pilot byl v podstatě jen vso a mimo oči nemel ponětí co se okolo nej deje, byl zcela zavysla na plánování.

    ------
    Při jednom z prvních náletu na Bagdád, kdy piloti nevěděli jestli stealt funguje, jednoho zaměřila AAM palba, rozhodl se lehce změnit směr, palba se přesunula za nim.... po přistání zjistil, že měl zapnutém obrysova světla, takže od te doby mají všechny hlavni vypinac venkovních světel a ten se jmenuje po tom pilotovi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 6